Jak koupit boty na podpatku

23.07.10 | autor Ada

*

Když už jsem poradila, jak si koupit saténové šaty a jak nenaletět prodejcům laciného oblečení, přidám k lepšímu i pár tipů pro nákup obuvi na vysokém podpatku. Je to totiž podobné jako s podprsenkami: není pěkný pohled na ženu, která se kymácí v mizerných botách, nebo ze zoufalství oželí podpatky k oblečení, k němuž by se hodilo stokrát líp než placatky. Podobné rady se na internetu těžko hledají (na rozdíl od rad ohledně správné velikosti podprsenek, těch je naštěstí dost). Když už najdete stránku věnovanou výběru bot a chození v nich, obvykle se zabývá hodně vysokými podpatky a články jsou místo praktických rad plné nadrženého slintání nad lakovými jehlami a punčochami se švy.

Zdroj: jimmychoo.com

1) Materiál. Nedá se nic dělat, kvalitní boty musí být z kůže. Žádná bota není šitá přesně vám na míru, teprve nošením se lehce dotvaruje. A botu ze syntetiky (pokud to nebude speciální kvalitní syntetika, která pak ovšem vyjde dráž než kůže) neprošlápnete. Naprosto nezbytný je měkký a pohodlný materiál u páskové obuvi. Pásky, včetně toho na patě, nesmí dřít. Jestli nemáte peníze na kožené boty, radši si nekupujte žádné a šetřete. Je až s podivem, kolik tvrdých, nepružných a neprodyšných bot se (nejen) u nás prodává a nosí.

2) Výška podpatku. Vybírejte podle vlastních schopností. Tím nemyslím zůstat nadosmrti u centimetrového špalíku, ale neškrábat se ze čtyř centimetrů hned na čtrnáct. Ultravysoký podpatek, na kterém se nikdy nenaučíte normálně chodit, poznáte podle pokrčení kolen. Pokud vás obuté boty nutí pokrčit nohy v kolenou, je podpatek moc vysoký.

3) Vzdálenost mezi špičkou a podpatkem. Podpatek by neměl být "podražený", aby předbíhal těžiště, protože se pak při chůzi budete kácet dozadu a nepřiměřeně namáhat nohy. Úplně ideální není ani naopak velká vzdálenost špičkou a podpatkem, i v takových botách musí noha při každém kroku hledat oporu někde úplně jinde, než by chtěla.

Zdroj: bata.cz

4) Šířka a délka špičky. Prstům musí být v botě dobře. Špička je nesmí tlačit ze stran k sobě, ale nesmí být ani tak krátká, že mají prsty tendenci se krčit. A pozor, nesmí být ani moc nízká a tlačit na prsty shora, potom si koledujete o zarostlé nehty. To se týká především balerínek a jiných plochých bot. Prostě špička musí být dobrá ze všech stran! Jestliže máte pocit, že to vyřazuje z výběru prakticky všechny špičaté lodičky, máte pravdu. Takové boty jsou vhodné jen na občasné nošení. U páskových bot platí, že pásky se nesmějí zařezávat tak, aby mezi nimi noha "vytékala". Za to někdy můžou těsné boty, jindy buclaté nožky, každopádně končí to vždycky stejně: spoustou puchýřů a při vytrvalém nošení i tvorbou mozolů, křivými prsty a v krajním případě kostními výrůstky.

5) Nártová část. "Dekolt"  boty musí být tak akorát. Bota se nesmí zařezávat a odírat nohu. U kožených bot (kožených z obou stran - pozor na boty, které mají vrchní část svršku koženou a podšívku syntetickou - jsou sice měkčí než čistě syntetické boty, ale prošlapávají se hůř než kožené) může být nárt trochu těsný, protože botu lze povolit pomocí vytahovacího spreje. (Buď se bota nastříká a vytahuje přímo rukama, nebo se do ní po nastříkání obujete v tlustší ponožce.) Syntetické boty, které řežou do nártu, si za žádnou cenu nekupujte - dá se v nich vydržet akorát těch pár kroků v prodejně!

6) Pata. Zdá se vám, že po vyloučení bot nesplňujících předchozí body už v obchodech nic nezbylo? A to ještě není všechno. Pozor na patní část obuvi, ta nesmí být ani nízká a volná (noha by vypadávala) - i když to se dá v lehčích případech napravit vložením silikonové patičky, která zároveň zabrání odírání nohy -, ani těsná nebo moc vysoká. U kožené boty opět může být trochu těsnější, protože se to prošlápne.

7) Materiál vnitřku. Kůže a jedině kůže - celá bota ať je kožená! (Může být i textil + kůže, např. u saténových společenských bot.) Ani podšívka a stélka by neměly být ze syntetiky. Poznáte to podle symbolů, které by měly být v botě vytištěné nebo vlepené. Naopak podrážka by měla být raději syntetická, kožená tolik nevydrží, ostatně boty s koženou podrážkou bývají často určeny jen do interiéru a ne na chození venku.

Značky ve tvaru bot upozorňují, ke které části patří symbol vpravo: ke svršku, podšívce či podrážce. Symbol ve tvaru zvířecí kůže značí samozřejmě přírodní kůži, mřížka je textil a kosočtverec syntetika. Na jednom místě mohou být i dva symboly, často to bývá u podšívky, která bývá někdy zčásti kožená a zčásti syntetická.

 

8) Tloušťka podrážky. Čím tenčí je podrážka ve špičce, tím dřív vás začne bolet přední část chodidla. Čím vyšší podpatek, tím důležitější je tloušťka a pohodlnost podrážky... Pohodlí se dá zlepšit vložením kožené půlstélky nebo silikonového polštářku, to pak ovšem bota musí být tak prostorná, aby se to tam vešlo.

 

9) Stabilita. Při chůzi musíte mít v botě stabilní pocit, neměly byste při každém kroku znovu hledat rovnováhu. V páskových botách musí po celou dobu kroku noha držet rovně, pata ani špička nesmí nikam ujíždět! Mnoho bot na podpatku má bohužel špatně vyřešenou konstrukci, která pak vede ke kymácivému kroku a bolestem nohou.

A ještě něco ke zkoušení: boty zkoušejte tak dlouho, aby se kůže stihla trochu zahřát a přizpůsobit noze. Promačkejte si špičku, jako to dřív dělávala maminka, když zkoumala, jestli nemáte palec natlačený až vepředu, to totiž platí pořád. A po obchodě se projděte svým obvyklým tempem, ne pomaličku a opatrně, tím totiž nic nezjistíte.

Ještě pořád nějaká vyhovující bota v obchodě zbyla? Tak si ji kupte a doufejte, že vám něco neuniklo!

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 09:39

Dnes jsem objevila tenhle blog a jsem naprosto unešená! :o) Jak slohem, vědomostmi autorek, tak vším ostatním. Fandím Vám a těším se na nové články :o)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 10:51

No konečne nejaký zrozumiteľný návod ktorý sa opiera aj o fakty a nie bláboly :) prednedávnom som riešila problém s topánkami, nie že by som v nich nevedela chodiť ale pohodlnosť nadovšetko. Kúpila som si celokoženné, mala som ich asi 100× a teraz ma otlačili ale totálne, pričom na päte sú mi troška voľné a otlačili ma aj tam, wtf? :(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 12:15

Ráda bych se zeptala na nějaké otázky,ale ne k tomuto článku.

Možná se budu opakovat,ale opravdu jsem nečetla všechny články a komentáře. Tak se omlouvám. Bydlím v piodi vesničce a v nejbližším pidi městě jsou opravdu jen vietnamci a „hadrárny“.takže je těžké sehnat kvalitní věci. Ale zeptat jsem se spíš chtěla na ty kalhty..co byste mi dopuručovali..místo džínů?Protže já vůbec netuším,co by se ke mně hodilo,když je mi teprve 15? a ještě ..jak to tedy vyřešit s podprsenkou u tílek s prustřihy na zádech? Moc děkuji za odpověď :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 14:04

Zařídit si účet na ebay a na paypau. Je to jednoduché a bezpečné. Pokud člověk musí nosit boxerská tílka, tak si holt taky může koupit podprsenku bez ramínek. A nebože nenosit boxerská tílka.

Na léto jsou daleko pohodlnější plátěné kalhoty, nebo lněné. A ty tě ani nevyjdou moc draho. Relativně slušné (ale víc jak dvě sezóny nepřežijou) a hodně levné mají v TESCO, je potřeba číst cedulky, co je to za složení. Na zimu jsou ideální nějaké směsové látky s vlnou, ale ty patří ktěm dražším, takže se stejně patrně nevyhneš polyesteru a nebo pevné bavlně. Ale chce to pak nějaké lépe ušité, než to co mají vietnamci či základní řada konfekce - ať už tesco a nebo třeba různé písmenkové obchody. Když se mi ozveš na mail ouhrabko@gmail.com, můžeme se domluvit na tom, že mi pošleš fotky a já ti zkusím po těch internetech něco najít.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 14:06

prostě takový tílka nenos (vždyt jsou hrozný). A když už je musíš mít, tak si je vezmi bez podprsenky a nebo s podprsenkou bez ramínek. A když na to nemáš (myslím fyzicky), tak to prostě nenos. Kruh se uzavírá :-)
I když existuje poslední možnost. Vzít si takovou podprsenku, která je určina pro to, aby byla vidět. Ale opravdu málokdo dokokáže něco takového sladit tak, aniž by to nepůsobilo vulgárně. Pro inspiraci se mrkni na nějaké české fashionblogy - tam se o to holky pokoušej.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 14:12

ještě k těm botám. I když mám krásný celokožený Boty (od Bati) na celkem vysokém podpatku a velikost mi podle všeho odpovídá, tak z nich mám odřené nohy. Prostě pokud je nenosím na silonkách, tak se mi tak po hodině, dvou na několika místech odře noha, nebo se mi udělají puchýře.
Vlastně u všech bot na podpatku mám tenhle problém. A nejde o to, že by nebyly kvalitní nebo málo rozšláplé.
Je vůbec možné lodičky podobného typu, co máš na prvním obrázku, nosit jen tak na boso?
Nebo jak to řešíte vy?

Ada Pekelná
973 příspěvků 24.7.10 14:49

Ideální bota by puchýře dělat neměla, ale najdi ideál v nedokonalém světě, že… Pokud je bota někde těsná, doporučuju použít ten natahovací sprej a roztáhnout. Jinak se prodávají různé silikonové polštářky, skvělé jsou ty na patu, a viděla jsem i nenápadné náplasti na nohy a nějakou tyčinku, kterou se noha potře a tím se sníží tření.
Když nic nezabere, nezbývá než zůstat u silonek. Klasické uzavřené lodičky se stejně nejvíc hodí k elegantnějšímu oblečení, ke kterému by měly patřit silonky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 18:32

Já mám vícero párů kvalitních kožených bot na podpatku (a vícero je > 10 :)) a moje zkušenost je stejná. Příklad jsou celokožené lodičky Buffalo, podpatek cca 10cm a platforma 2cm, nebo celokožené lodičky Mexx cca 6cm podpatek. V obou se mi po lehkém zpocení nohy začnou dělat otlaky a puchýřky. Řeším to tak, že uzavřené lodičky nosím (téměř) vždy na punčochy, ke kalhotám na silonové ponožky. Zajímavé je, že lodičky jsou mi na punčochy pocitově maličko volnější než na boso. V létě nosím páskové sandále na holou nohu a pak balerínky a jiné nízké střevíčky, ale ty jsou tak volné, že se v nich noha nepotí. Obecně bych řekla, že v botách, které sedí těsně - a to lodičky mají - je potřeba nosit punčochy.
Co mě mrzí jsou krásné peep toe střevíce, které ač ne tak vysoké nevydržím nosit dlouho, protože se mi dře kůže okolo toho otvoru ve špičce. Tlak nohy směrem dopředu a dolů je příliš vysoký. Nějaké rady, jak je nosit? (Na punčochy ne, mají za patu jen pásek).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 22:44

Já mám asi vážně zázračné nohy, ale nikdy se mi v botách na podpatku nechodilo o nic hůř než v těch placatých, ani puchýřů nebo odřenin nemám z lodiček o nic víc než z jakýhkoliv jiných nových bot, než se rozchodí. Ať už s punčochami nebo bez. A to se přiznám, že občas neodolám a pořídím si i ne-tak-úplně-kvalitní boty, které ke kůži ani nepřičichly, ale na chvilku nošení jsou pěkné. To jsem vážně jediná, kdo s podpatky nemá jediný problém?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.10 12:34

Sice je teď moderní chodit i do lodiček naboso, ale souhlasím s tím, že bota na podpatku by měla být elegantním doplňkem, a tudíž nošena s punčochou (u sukní) nebo silonovou podkolenkou (u kalhot)! Když vidím na ulici holky s bosýma nohama nazutýma v lodičkách, přijde mi to, jak kdyby si na chvíli odskočily z chlíva. :(

Já mám s botami bohužel docela problém a v podstatě žádná mi nesedí tak, jak bych potřebovala. Takže jsem si zvykla na to, že po příchodu z obchodu naleju doma do špičky a do paty líh (buď z lékárny nebo postačí např. Alpa :o) a na hodinku se do nich nazuju. Líh pomůže kůži změknout a vytvarovat se podle potřeby nohy (zejména prstů). Toto opakuji podle potřeby případně vícekrát a pak jsou boty doslova jako bačkůrky. Pokud máte podobné problémy jako já, zkuste to. (Pozn: samozřejmě na šunty ze syntetické kůže a některé módní výstřelky, které nemají s botou nic společného, toto kouzlo neplatí!)

Jinak mi taky kamarádka poradila, že když vás dřou kožené boty nad patou (ostrá hrana), stačí šev trochu rozklepat kladívkem. Osobně jsem to ale ještě nezkoušela.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.10 10:07

Ahoja díky za článek! Jen prosím na jaké bázi jsou ty spreje na roztahování obuvi? Já že mám doma speciální olej na ztvrdlou kůži tak abych si nekupovala to samé ve spreji;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.10 10:42

S článkem souhlasím, bohužel z většiny bot na vyšším podpatku noha bolí. Nicméně v každém větším obchodě (třeba zrovna Baťa) prodávají fantastickou věc, kterou všem doporučuji. Je to gelová samolepící vložka (lze několikrát přelepit) do špičky boty - přesněji ke kloubu palce až k prstům nohy. Vyrábí i pod paty, i vypodložení pod řezající úzké pásky. Jak už tu bylo řečeno s ostrou hranou - navlhčit, kladívkem poklepat - funguje.

Ada Pekelná
973 příspěvků 26.7.10 10:58

Zuza: olej to určitě není (to bys měla botu celou umaštěnou). Sprej, který mám já, po nastříkání pění, ale je jich víc druhů. Babský recept je líh nebo francovka, ale pozor na barevné boty - nejdřív zkusit někde na méně viditelném místě, jestli ta barva nepouští.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.10 13:28

Když už jste v jednom komenáři zmínili české fashionblogy..docela by mě zajímal váš názor na ně…nebo spíše na jejich outfity a atak :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.10 03:23

Jak zvládáte spěchat na podpatcích s těžkou kabelkou na českých kostkách? Nestalo se vám někdy, že jste se musely pro botu vracet? (např. jako mně hned 2× na Václaváku - trochu trapas). Trávím léto ve Vancouveru a holky tu chodí na popatcích o dost víc, než u nás - předpokládám, že to je i kvůli super rovným chodníkům z betonových „bloků“ (co víc si přát, že?) Vlastně mi přijde, že stylový outfit se bez podpatků neobejde, ale u nás to fakt nezvládám (a to bydlím v Praze). Když mám uzavřené lodičky, tak se mi podpatky zasekávají do mezer mezi kostkami a boty se mi zouvají. Páskové boty na podpatku sice drží, ale mám z nich puchýře protože si nemůžu vzít silonky. Jak to řešíte vy? A máte tip na nějaké super pohodlné boty? Jimmy Choo bohužel není můj level :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.10 03:26

Speciálně pro Adu: Co takhle článek o českých fashionblozích (je to tak správně?) Sleduješ je? Doporučila bys nějaký?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.10 11:56

já jsem jako své poslední boty koupila poprvé kožené, dražší a kvalitní a musim říct, že je to k nezaplacení - jsou to sandály Rieker, kožené pásky, podpatek cca 5 cm, lehoučké, ani jednou!!!! mě neodřely a to chodím do práce pěšky a na Žižkov (rozuměj po kostkách, do kopce a z kopce), takže přestávám na svých bohách šetřit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.7.10 10:17

Souhlas s Karol - doporučte nějakou značku/obchod, se kterou jste spokojeny… Já jsem spokojena s českou značkou Iberius (velmi pohodlné - myslím že jsou označovány přímo jako zdravotní, ale nejsou módní záležitostí - spíš vycházkové), a docela mi sedla značka Bronx. Obě značky jsou do 2000,–. Většinou mám na boty tak do 3000,– (vyjímečně jsem ochotna dát víc za nějaký opravdu vydařený kousek).
Mám často problém, že nevím kam mám pro boty jít. Deichman má nekvalitní umělotiny, Baťa má většinou boty tak pro 40 let (a ty „trendy“ jsou nekvalitní, nesedí mi, mají jehlový a vysoký podpatek atp.), v Humanicu se dá vybrat, ale jak kdy. Docela ráda mam Destroy - tam si často vyberu a najdu na internetu o 40% levněji.

Jak jste na tom Vy?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.7.10 17:42

Louiselle.. ja tiez nemam problem s botami na podpatku.. ani jednu z tych rad nikdy nevyskusam v praxi lebo tapanky si skoro kazdy tyzden objedbavam cez internet .. a zatial.. klop, klop, klop.. vsetky sadli.. a to ich teda bolo hodne.. :)

pridam radu na roztiahnutie kozenych topanok s otvorenou spickou:

vlozit do nich sacok s vodou tak aby kusok trcal zo spicky.. vlozit na tri hodiny do mraznicky a suo pol cisla vacsie.. odskusane.. :)alebo chodit doma v mokrych ponozkach(v tych topanockach)..;)

a BTW tiez by ma zaujimal nazor na ceske al aj slovenske blogerky, ktore pridavaju svoje outfity… :)

Katka

http://diamondsfashionkatka.blogspot.com/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.7.10 14:43

Boty u nás kupuju jen Ecco, Picolinos nebo Geox. Z ostatních značek mám půchýře, tlačí a nebo hned vypadají sešmajdaně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.10 19:15

Opravdu nádherný botky mají tady:
http://www.lukasshoes.com/my/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.10 19:06

Mám blbej dotaz - je v praxi lepší koupit botu větší a „vycpat“ nebo menší a (nechat) zkusit roztáhnout? Jde mi o lodičky k šatům, velké se budou speciálně v silonkách vyzouvat a malé..budou malé. Ideální půlčíslo není. - A jiné boty mi radit nemusíte, máme mít stejné ;-)

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.10.10 20:18

Když není možné koupit si jiné boty, což by pochopitelně bylo nejlepší, protože někdy se opravdu nelze trefit, tak bych se řídila tím, jak velký kus by bylo potřeba rozšlápnout nebo docpat. Jestli jsou boty tak těsné, že po pár krocích omdléváš, tak bych brala radši větší a docpala je vložkou a silikonovou „patičkou“, případně ještě ve špičce. Mimochodem, je to celokožená bota? Protože jestli ne, tak roztáhnout nepůjde.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.10 20:41

Děkuju za ochotu a radu. Ty lodičky jsou (pravý) semiš a kůže, syntetická podrážka takže by to tedy asi šlo; jen si zas říkám aby se tím roztahováním třeba nezničily (nemám s tím žádnou zkušenost)… velké jsou mi opravdu velké, ale zas si říkám, že je jednodušší a možná pohodlnější na nošení boty dovycpat polštářky.

Nejspíš porovnám přímo vedle sebe a uvidím… každopádně díky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.10 20:52

No to jednodušší beru zpátky.. když je dám ševci, tak s tím žádnou práci mít nebudu :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.10 20:57

Pokud jde o klasické uzavřené lodičky, tak lze pořídit gelový pásek na patu. Stojí asi 155kč nebo u Bati mají asi za 30 stejného tvaru kožený. Pásek se vlepí dovnitř a bota se nevyzouvá.
Také je možné zkusit vložku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.10 16:34

Ahoj, potřebuju roztáhnout semišovou botu, trošku mě tlačí ve špičce. Můžu na to použít fígl s líhem? :) Děkuju


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.12.10 10:50

Pridavam se k Luiselle, boty na podpatku mi nedelaji nejmensi problem a uz jsem tak „zdatna“, ze bez problemu davam i tech 14 cm. I ty mene kvalitni boty si kupuji, ale to je zpusobeno tim, ze ve velikosti 35 si nemuzu moc vybirat. Podpatky nosim cca od 13 - 14 let, jednoduse proto, ze jsem mela komplexy ze svych 158 cm. Jasne, ze to chce trochu cviku a driny, ale at mi nikdo nevyklada, ze se nelze v podpatcich naucit chodit nebo ze to boli k nesneseni.

Bydlim v Athenach a chodniky tu jsou o moc, o moc horsi nez v Praze, presto jsem minuly vikend absolvovala cestu mestem v 10 cm podpatcich s narvanou petikilovou taskou pres rameno a neodnesla si ani jeden puchyr. A ani jsem nebyla v dzinach, mimochodem ;-) Je to proste o snaze a ochote vydrzet trosku toho nepohodli. A vlastne, mne uz to ani nepohodlne nepripada, to zacatecnicke „utrpenicko“ jsem si prosla pred vice nez deseti lety a dneska netrpim vubec, protoze telo si davno davno zvyklo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 19:00

ahoj. Je mi 14 (teda už skoro 15) a chtěla jsem se zeptat jaké podpatky by pro mě byli teda vhodné. Dělám společenský a latinskoamerický tance ale zatím jen na 4cm podpatku. Napište prosím na mail luciehaltmarova@seznam.cz..... děkuji :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 19:39

bozeee ja som dnes musela nechat v obchode nadherne lodicky miu miu od prady zlacnene o 75% lebo mi boli asi o milimiter uzke:-((((((
http://www1.yoox.com/item.asp?…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.2.11 21:43

Ve svých téměř babičkovských letech jsem přišla na značku bot, která mi opravdu sedne, netlačí, je dobře postavená, dostatečně široká a přesto nebo právě proto krásná - Salvatore Ferragamo, dají se koupit na jejich slevovém eshopu ve výprodeji za realtivně slušnou cenu. Upozorňuji, že mě boty vydrží pět a více let, není to záležitost jedné sezóny, některé boty mám i deset let, aniž by se rozpadly. Je nutné se o ně starat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.2.12 18:08

Dobrý den, Kateřino,
prosím poradila byste mi webovou adresu na slevový eshop, kde se dají koupit boty Salvatore Ferragamo?
Děkuji
Leona


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.2.11 14:09

Ada (jestli to bude číst): díky za rady. Vždycky jsem chtěla mít boty na opravdu vysokém (aspoň 10 cm) tenkém podpatku. Kdysi jsem mívala vysoké, ale na tlustém podpatku, jaké se nosily asi před 10 lety (a taky v 70. :) ).
Včera jsem se i díky tomuto článku konečně odhodlala takové vyzkoušet a koupit - a musím říct, že jsou pohodlné jako bačkůrky. Úplně se mi v obchodě vybavila fotka černé lodičky z tohoto článku a hned po příchodu domů jsem se dívala, jestli odpovídaji tvým radám ohledně konstrukce boty. Nejen, že odpovídají, ale zajímavá je jedna věc - tyhle boty nutí mé nohy mít zcela rovná, napnutá kolena a dokonce mám pocit, že v nich i zcela přirozeně správně chodím (od boku, jestli víš, co myslím). Lodičky nosím, a tyhle jsou jedny z nejlepších, které jsem kdy vlastnila a vlastním.
Takže díky moc, tohle jaro bude o jednu opodpatkovanou žirafku (178 cm bez bot) v ulicích Prahy víc :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.3.11 19:20

Včera jsem byla se svou 14 letou dcerou kupovat její první lodičky ke společenským šatům ( do divadla). Sama lodičky miluju a nosím, tak jsme si to opravdu užily. Sice jsme asi 5× chodily z jednoho obchodu do druhého( naštěstí byly vedle sebe),protože se nemohla rozhodnout ,ale nakonec si vybrala . A když si k nim vzala ty šaty a kabát, byla z ní krásná mladá dáma, na kterou jsem byla pyšná. A všechny pubertální výstřelky byly rázem zapomenuty. :-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.4.11 17:20

Moje nejnepohodlnější boty jsou mé jedny jediné balerinky. Jsou kožené, ale tvrdé a na patě je něco špatně a přes všechny pokusy o prošlápnutí, vypodložení, silonky… dělají puchýře, mrchy jedny.
Ještě bych dala tip: Dneska se prodává spousta bot s papírovým vypodložením vnitřku paty. To je děs! Nejen že se papír časem začne drolit, ale ještě ke všemu se to nedá zachránit ani třeba silikonovým proužkem, protože prostě nedrží.
Další fór který mi předala mamka: Nekupovat lodičky, který samy o sobě nejsou schopný stabilně stát.
Chodím v většinou v loďkách ale v poslední době (2-3 roky?) se mi podařilo několik nepovedených kaufů…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.4.11 17:29

baleriny su velmi nezdrave, ak si teda clovek nekupi s ortopedickou vlozkou. ziadne ploche topanky nie su zdrave, aspon 3cm by mal byt sklz nohy - to mi teda hovoril ortoped. a v balerinach citim kazdy kamen na zemi


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.11 20:51

zdravím dámy :) chtěla bych se,coby neotesaná, zeptat, jestli jsou nějaké rady jak na podpatkách chodit.. normálně je vůbec nenosím, se svým lítáním všude možně bych se na krásu mohla vyprdnout! navíc mám 178cm, což mi přijde dost i bez podpatku (takže respekt u modré_kočky a jejich 10cm podpatku ), nicméně jdu ted ségře na svatbu za svědka, takže mám nakoupíno 6,5cm podpatek a nerada bych se tam vyválela. Na plesy jsem měla max.3,5cm a i tak sem si přišla že musím jít jak připosraná.. tak prosím poraďte! mimochodem, Ado, skvělý blog… ty rady jsou k nezaplacení, zjištuju, že mám všechny hadry strašné :D a je to tu pravda návykové, což vzhledem k faktu že píšu bakalářku je děsivé ;)

Pertinacia
25 příspěvků 18.12.16 19:21
Na podpatcích!

Je TEN podpatek, ne TA podpatka.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.11 21:06

Ivca: chodte v nich doma, vsude, i na zachod… proste si na ne musite zvyknout. Dalsi bod je, chodit rovne - nejlip trenovat s knihou na hlave. Zni to sice posahane, ale u me to fungovalo :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.11 21:07

Ivča: trénovat, trénovat, trénovat. Chodit nich doma (stejně je potřebuješ prošlápnout, než půjdeš na svatbu).
Narovnat se, ramena dozadu, zadek zastrčit (pánev dopředu), hlavu nahoru, uvolnit ruce, narovnat kolena.
Na podpatcích se chodí trochu jinak, než v nízkých botách, hlavně kvůli přenášení váhy - našlapuješ hlavně na přední část nohy, ne na patu. Krok začíná od bedra, ne od chodidla nebo kolena. Koukni se na nějaká videa z přehlídek nebo ještě líp z travesti show (ti kluci to fakt umí líp, než holky!). Děláš menší kroky, a nohy dáváš pokud ne přímo před sebe (to už je vyšší dívčí), tak aspoň blízko sebe. Špičky dopředu nebo lehce od sebe. Zkus chodit tak, aby ses nepohybovala při kroku nahoru-dolů, ale šla jen rovně (tzn. tělo od pasu nahoru zůstává pořad ve stejné výšce).
Do schodů se v podpatcích našlapuje jen na přední část nohy, pata zůstává ve vzduchu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.11 21:09

GretSusan: jo, knihy na hlavě jsou super, taky jsem to dělávala :) Je to dobré i na celkové držení těla


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.11 21:32

tyjo, děkuju, super. toš začnu!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.11 21:32

Ja jsem se od 5cm dostala na 12cm a nemuzu su vynachvalit:) nohz v tom vypadaji dlouhe a hezke. Ja sama taky merim 178cm a podpatku se nebojim, prave naopak. A dokonce mam i takove o kterych se nestydim rict, ze jsou pohodlne…i kdyz kamaradky kolem mi to neveri:) ale je to samozrejme na paradu, od 10cm vys nemuze clovek pocitat s tim, ze budou pohodlne na celodenni noseni…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.11 21:39

ale nepřipadáte si hrozně vysoké?? si i tak připadám jak žirafa, a na všechny koukám shora…ale to je tím, že nejsem zrovna hubeňour, takže je to spíš slon.. pravda, že vysoké hubené holky jsou krásné, ale to se mě netýká:/ ale ty 3,5cm podpatky mi taky nikdy puchýř neudělali (teda asi 6× v životě jsem je měla na noze)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.11 21:43

Ja uz to ani neresim, s pritelem jsme s mymi botami cca nastejno, takze mi to nevadi…priroda ki nadelila dlouhe, rovne, hubene nohy, tak proc je neukazat;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.11 21:51

Ivča: ne :) Připadám si tak akorat :)

Sarus: klobouček. Já jsem si na ty své 10cm ještě netroufla, zatím si (po zimě) zvykám na podpatky obecně, dnes jsem vytáhla v práci nějakých 7-8 cm s tlustšími podpatky. A pak jsem se cítila divně, když jsem se doma přezula do pantoflí :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.11 22:36

koukejte našla jsem video pro podopné neandrtálce jako já http://www.youtube.com/watch?… , no a tady pro zasmání, popřípadě vyděšení: http://www.youtube.com/watch?…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.11 07:31

Tenhle článek je super! Ale bohužel jsem v Praze v poslední době nenarazila na boty, které by splňovaly všechny požadavky. A když už náhodou všechny splňují, tak vypadají hrozně nebo moc usedle (je mi 25). Dřív jsem občas na vyhovující boty narazila v Baťovi, ale zdá se mi, že se tam kvalita bot poslední dobou zhoršila. Nemáte nějaký tip na obchod s kvalitními, ale přitom hezkými botami na podpatku v Praze?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 17:51

Panenko Bohemico, jak jsi vyresila sve tehdejsi dilema s lodickami a velikosti? Resim, to same, dekuju


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.11 10:38

Mám jeden tip na krásnou sochu do poličky. Ať mi někdo z vás řekne, jestli se tohle dá nosit?
http://www.designmagazin.cz/…ke-boty.html

katka 13
1 příspěvek 11.2.14 17:25

Dají se boty na podpatku nosit i když máte nohy do písmene O? nebude to vypadat hodně blbě? :D

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Koupila jsem si boty u Deichmanna

Autor: Ada

Nekecám. Opravdu. A teď nebude následovat storka o příšerných... Celý článek

Vysoké podpatky – jak vybrat menší zlo

Autor: Channah

Zatímco u nízkých podpatků můžeme vést nikdy nekončící diskuze, zda... Celý článek