Přímo z ateliéru

27.07.10 | autor Ada

Paní, kterou jsem včera dohnala na ulici, nepochybně odcházela z nedalekého oděvního ateliéru Donát. Přirozeně byla oblečená v odpovídajícím stylu a vůbec jí to neslušelo.

To, co má na sobě, je tmavě zelená batikovaná kombinéza nebo šaty - v tom vlání kolem nohou to nebylo moc poznat. Temná barva a banální mačkaná batika ("zmačkej a hoď do hrnce") dělají z paní spíš tmavou můru než elegantní dámu. Plandavé kapucky jsou dávno, dávno passé. Další věc na zabití je střih, tedy jeho absence - pod hábitem se očividně skrývá pěkná štíhlá postava, ale podle oděvních výtvarnic patříme všichni do volných hábitů! Když se podivíte, vysvětlí vám, že důležité je přece pohodlí a k úžasným vzdušným, splývavým, chladivým a nevím ještě jakým materiálům přece patří zásadně volný střih poskytující maximální svobodu. Pěkně červenou třešničkou na dortu jsou batikované kšandičky, které začínají strategicky na hýždích a vedou neznámo kam (jestli jsou vepředu nějak originálně organizované jsem se bohužel nedozvěděla) .

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.10 15:10

Náhodou, vlající sukně super, teda až na ty kšandičky:-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.10 17:12

Mně se teda ještě nelíbí ty tmavý punčocháče (podkolenky, punčochy?) do světlých bot s otevřenou patou, vypadá to…no prostě blbě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.10 21:14

Jo, batika. Když jsem se ptala některých lidí na rady ohledně batiky, tak jejich rada zněla „nepřemýšlej nad tím, nic nevymýšlej, prostě to nějak svázej, protože když se s tím budeš patlat, tak to nebude ono“. Pak jsem to zkusmo praktikovala a vzniknul hnus. Jedna kamarádka se s tím pečlivě patlala, přemýšlela a bylo to mnohem lepší.
Ale tady nese haldy modelů podobných tomu jejímu, až na jiné odstíny. Inu, bylo by lepší, kdyby si to nosila pro sebe a nedávala to dalším…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.7.10 07:22

ahoj,
taky jsem párkrát batikovala. Člověk si o tom ale potřebuje přečíst pár knížek nebo článků, než může začít. Aby byl model opravdu pěkný, musíte se s ním dělat třeba celý den. Nejde o to nějak to zmuchlat a pocákat zelenou nebo hnědou barvou. Vše se musí pečlivě vyvázat a pak se pracuje. Existuje ale i spousta dalších technik! (třeba sypaná batika, batika pomocí vosku,…)
Já jsem například používala techniku, kdy jsem barvy nanášela pomocí jehly. Člověk si tak může dovolit jakýkoliv vzor. Taková práce je ale opravdu na několik hodin.
Nechápu ale, proč dělá někdo něco takového, co vidím tady na obrázku. Není to hezké, není to slušivé a vůbec to neříká nic o tom, že by autor(ka) uměl batikovat. Tyhle šatky odpovídají zhruba tomu, co se zkouší na dětských táborech na vytahaných tričkách. Prostě třikrát BLE :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.7.10 11:22

Tak tohle praktikují děti na výtvarném kroužku, ne? Vezme se maxi bílé tričko, zmuchlá a mrskne do barvy. Fakt to chce někdo nosit? Já bych takovej flekatej hadr nechtěla. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.7.10 13:18

Domnívala jsem se, že Ateliér Donát šije pro ty, co si hrají na Kelty či čaroděje a připadalo mi to jako legitimní podnikatelský záměr. To je šok - ta ctižádost být považována za textilní výtvarnici. Protože Umprumáci apod.naříkají, jak je těžké prorazit s vlastní tvorbou, obávám se, že jedním z důvodů Donátorského úspěchu je to, co se tu správně pranýřuje - absence slušivých hadrů pro plnoštíhlé. Nenamlouvejme si, že přerostlá padesátiletá paní může kopírovat modelku vel.48, která má správné držení těla a pel mládí. Volí mezi polyesterovou krabicí a splývavým „kreativním“ hábitem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.7.10 19:16

Kšandičky teda bodují, ale jak píše ZuzkaC, silonky či silonové ponožky a ty boty k tomu vůbec nejdou :-( taky to má pani asi pěkně těžký a bude to mít zmačkaný. Zmačkaná dáma nese zmačkanou batiku. Nad batikou a provázky se musí přemýšlet ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.7.10 21:26

Sida: No tak hadr obřích rozměrů a vyblitých barev ještě nikomu plnější postavy službu neudělal… A kdo to nevidí, tak je buď slepý anebo poněkud… slabomyslný.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.7.10 07:30

AAilyyn: Plnoštíhlá mladice má většinou tuk pravidelně rozložený. Něco jiného je postava po přechodu, která nejen tloustne, ale změní se. Jedna známá trpí v 50 mentální anorexií, protože si tajli vždy udržela a bere jako šílenou prohru, že teď to prostě NEJDE. Dejme tomu, že mezi mladými jsou nekonfekční postavy, tedy ti, kterým nehraje, že když mají přes prsa X musejí mít přes boky Y a v pase Z, menšinou (není to úplně pravda, ale pro klid výrobců předpokládejme). Ale mezi postaršími je to pravidlem. Paní, kterou když přeměříme, vychází, řekněme, velikost 40, ale ona se nedostane do rukávů, protože má příliš tlusté paže. Nebo má přes boky ne o 1, ale o 2 čísla víc než v zbytku těla. apod. Nepomůže, když jim doporučíte oděv na 25leté modelce vel.48. Tyhle postarší nekonfekční skut.potřebují cosi jako oděv bez číslování. Aniž se hádám, že beztvará batika v „přírodních tónech“ oděv nevylepší. Ale furt je lepší cokoliv splývavého než polyesterová krabice.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.7.10 11:42

Tento " skvost" ve mě vyvolává nutkavou potřebu recitace básně Polednice. Z nadpřirozenou bytostí od Erbena si věru nezadá.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.7.10 18:04

Sida, ne tyhle nekonfekční postavy potřebují právě kvalitní střih, i kdyby to mělo být na zakázku, nebo prostě víc trpělivosti a hledat, batikovaný stan neomluví nic.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.7.10 19:21

Nojono, tady v Holešovicích zase řádí http://www.krab.name/ - doklad, že batiku na pytli nezachrání ani pozitivní barvy. Ale, jaxi, kamarádce, která se k tomuto uchýlila, bych si nedovolila radit, ať si dá na zakázku. Tady se pořád omílá, že to není o penězích - to víte, že je. V tržnici nenakupují milionáři z rozmaru. U drtivé většiny zde pranýřovaných je evidentní, že náležejí k nejnižší vrstvě, celebritičky nepočítám.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.10 20:23

nevedela som ze donat mme v brne :) a dnes som sla okolo.. Musim sa lepsie pozerat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.9.10 21:37

Tenhle model mi nepřijde zas tal beznadějněj, stačilo by to něčím stáhnout v pase:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.9.10 23:12

Sido, ty tržnice… je to levné, je to hned a je to na jedno použití. Je jednodušší si koupit hadr tam než si třeba chvíli šetřit na něco kvalitnějšího. Plno „obyčejných lidí“ (mluvou naší politické mrtvoly) takhle nepřemýšlí. A i mně trvalo, než jsem začala přemýšlet o střihu a materiálu a ne jen o tom, jééé to je fialový, to musim mít, vždyť to stojí jen stovku.
mimochodem za to děkuju tomuhle blogu. Teď se snažím naočkovat kamarádky, aby si raději koupily jednu kvalitní halenku než deset triček ala voskové panny z Redialu :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.9.10 07:47

Dahlie: mě je to jasné, ale k chudinské mentalitě patří víra, že koupí levného úhledného hadříku vylepším svou situaci. Podobně, když strávím se spacákem a karimatkou v úhrnné hodnotě 2000,–Kč týden na čundru, utratím možná méně, než když ten týden prosedím doma, s puštěnou televizí a počítačem. Ale chudému jsou 2000,–kč za zálesáckou výbavu líto.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.10 20:20

tak od Donátů mám pár kousků,znám jejich tvorbu a moc se mi líbí. Teda je fakt,že ta paní to moc nevychytala a ten model se moc nepovedl,ale jinak musím ateliér Donát hájit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.11.10 13:45

Ado,
110% souhlasím s tím, že oděvní výtvarnice zabývající se batikou není to, co je potřeba považovat za skvělou věc. Střihy, které mají koncepci postavenou na pohodlnosti, pohodlnosti a zase pohodlnosti - se mi nelíbí ani za nic.

Až najdu batikou vytvořený kus, který bude mít zároveň šik, pošlu foto.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.12.10 19:26

Mám věci od Donátů ráda, ale je pravda, že se musí hledat. Něco jsou kouzelné kousky (podařilo se mi tam najít geniální šaty jek ze 30. let, které mi nádherně padnou), ale některé by měly zahrabat a nevystavovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.11 23:19

můra?ale snaha se cení.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Leopardí běhy

Autor: Ada

To si takhle o sobotě vyrazíte do Ikey pro poličku. Ani nejste... Celý článek

Diamonds are a girl's best friend

Autor: Ada

Chcete vypadat moderně a sexy? "Mysleli ste si, že za módnym,... Celý článek