Smrt polyesterovému saténu

23.07.10 | autor Ada

Satén je, odborně řečeno, tkanina v atlasové vazbě  s vysokým leskem na lícové straně. Laicky řečeno je to krásná a na omak příjemná lesklá látka. A pekelně řečeno je to něco, co by se mělo už konečně zakázat. Konkrétně polyesterový satén, levná látka, která je k dostání všude a v mnoha barvách a velmi proto láká ke koupi a tvoření. Každá správná česká módní vyvrhářka tvoří ze saténu. Chystáte se nechat si ušít společenské nebo svatební šaty? Je velká pravděpodobnost, že sáhnete po PES saténu. Nebo si jdete totéž koupit či půjčit? Jiný materiál dost možná ani nenajdete!

Satén byl odjakživa luxusní materiál. Vyráběl se z hedvábí - a vyrábí se z něj samozřejmě pořád, jenže hedvábný satén a polyesterová náhražka, to je nebe a dudy. Hedvábný satén má maličko jinou strukturu, jiný lesk a úplně jinak se nese - jinak splývá, jinak se pohybuje... ušijete-li šaty z hedvábného saténu a nepodaří se vám je úplně zprasit, každý hned pozná, že na sobě máte něco luxusního. (Satény se vyrábějí i z jiných materiálů, např. z bavlny, ale v článku o kvalitní a nekvalitní dámské módě nás přirozeně zajímá především ten hedvábný.)

Satén byl velmi oblíbený v meziválečném období, asi neexistuje herecká diva, která by se nenechala aspoň jednou vyfotit v saténových šatech - luxusní lesk na černobílých fotografiích i ve filmu krásně vynikl. A funguje to pořád:

Vlevo Rachel Weiszová, vpravo Jean Harlowová (Zdroj: dailymail.co.uk, morethings.com)

Tak, a po dlouhém úvodu se spustíme do pekelné jámy.

Saténové pravidlo číslo jedna: satén není univerzální spása! Není potřeba nosit satén na maturitní ples, na věneček, na svatbu i do hrobu. Máme přece tolik krásných společenských materiálů: taft, šifon, brokáty, krajky... Nebo jinak řečeno, když jsou šaty hnusné, satén je nezachrání! Proč tolik žen a dívek přemýšlí stylem "satén je luxusní materiál, tak si koupím šaty ze saténu a pak je už úplně jedno, jak budou vypadat"?

Zvlášť špatně se satén snáší se šlehačkovým střihem, který je sám o sobě kýčem, ze saténu je to ovšem doppelkýč:

Zdroj: www.svatebni-saty-spolecenske-plesove.cz

Ještě horší jsou extra levné šaty, na nichž se šetřilo materiálem, takže sukně je jen mírně rozšířenou rourou. Takové zacházení saténu hrozně nesvědčí a ve spojení s typicky odfláklým "korzetovým" živůtkem je to katastrofa i pro nositelku, i kdyby měla sebekrásnější postavu.

Zdroj: nyx.cz

Úplně nejhorší je však kombinace obého, totiž šlehačka, na které se šetřilo. Místo široké sukně mají hnědé šaty závěs z jednoduše nabraného pruhu látky, dozdobeného náhodně umístěnými zmuchlaninkami

Zdroj: nyx.cz

Když chcete saténovou šlehačku, je potřeba ctít její zásady. Za prvé, saténová šlehačka je kýč, proto se nesnažíme předstírat, že je to nějaké umění, a naopak tomu pomůžeme barvou a celkovým pojetím oděvu. Za druhé, materiálu nechť je hodně, princeznovskou šlehačkou přece ukazujeme, že jsme rozmazlené a zazobané, sukně musí být proto hodně nabraná a mít co největší půdorys. A za třetí, princeznovsky musejí vypadat celé šaty, žádný rourovitý korzetek kazící postavu! Uvedené nároky beze zbytku splňují třeba tyto růžové šaty. Kýč je to až na půdu, ale aspoň ho ušil někdo, kdo to pochopil.

Zdroj: www.svatebnisaty-romantica.cz

Saténové pravidlo číslo dvě: satén musí splývat! Kouzlo saténu je v jeho přirozené splývavosti a nejhezčí saténové šaty jsou takové, které to respektují. I polyesterový satén pak vypadá dobře. Ty nejlepší saténové šaty obvykle vypadají jako kus látky ležérně zavěšený na ramenou, který poté volně stéká po postavě a lichotivě naznačuje její křivky. Ty pak ani nemusejí být úplně dokonalé - lesklé látky přidávají na hmotnosti jen když je oděv blbě ušitý.

Zdroj: isadoras.com, fler.cz (BlackiE)

Proč šaty vlevo vypadají, jako by vypadly ze starého hollywoodského filmu, kdežto šaty vpravo jsou hranaté, pytlovité a místo lehkého splývání se jen tak neochotně vlní? Jistě, šaty vlevo jsou od profesionálky a z materiálu za 1500 Kč/metr, šaty vpravo od kopýtka z Fleru, metr à 150 korun, ale to hlavní je v jednoduchém, avšak velmi podstatném fíglu: satén se musí stříhat šikmo. Každý materiál splývá jinak po látce, jinak přes látku a jinak šikmo a u saténu je to otázka života a smrti. Kupodivu ne každá krejčová to ví (i když by to měla vědět, aby si mohla říkat krejčová), takže to můžete použít i jako test její kvality: doneste si fotku šikmo střižené róby a zeptejte se, jestli by ji ušila a zda zaručí, že bude takhle krásně splývat. Měla by vám vysvětlit, jak se toho dosáhne a že se podle toho také musí nakoupit materiál.

Saténové pravidlo číslo tři: satén musí být dobře ušitý! Lesklý materiál je mrcha na špatnou práci, každičké štychnutí vedle je hned poznat. Při šití v šikmém směru (a to se netýká jen šatů šikmo střižených, ale i rovně střižených, jsou-li na nich šikmé prvky, což jsou vždycky minimálně ve výstřihu) je to ještě horší. Švadlena musí zapojit veškerý um, záleží na její zručnosti i na zdánlivých trivialitách v nastavení šicího stroje. Pěkným příkladem všech možných nedostatků je tento model návrhářky Lii Kečkéšové, která se velmi brzo dočká samostatného pekelného článku.

Zdroj: fler.cz (Lia Kečkéšová)

Pomineme, že na šatech není vůbec nic originálního a jedinečného, protože to je u českých vyvrhářek normální, a podíváme se na detail horní části:

Zdroj: fler.cz (Lia Kečkéšová)

Zdroj: fler.cz (Lia Kečkéšová)

Autorka tvrdí, že je vyučená dámská krejčová a poté ještě studovala textilní marketing. Měla by tedy umět šít, i své výrobky prodat, například uspořádáním dobré módní přehlídky. Šaty ze zlatavého saténu jsou místo toho vzorníkem školáckých chyb:

  • Při pohledu zezadu je vidět, že ramínka jsou odfláklá: nestejně široká, krabatá. Jedním slovem hrůza.
  • Podrpsenka se silikonovými ramínky nemá na módní přehlídce  co dělat. Buď má být bez ramínek, nebo má být všitá do šatů.
  • Od vyučené krejčové bych čekala zatraceně lépe provedené záševky. Především se nabízí otázka, proč si autorka komplikovala záševkem z průramku, když mohla jednoduše protáhnout svislý záševek? Provedení ani komentovat nebudu, boule na konci záševků vynikají na lesklém saténu natolik, že si jich jistě všimnete sami.
  • I přes maškarádu se záševky šaty v podpaží moc nesedí a odstávají.
  • To nejlepší na konec: lemování okrajů. To je ten šikmý směr, o němž jsem mluvila. Ten, který se hrozně rád natahuje a okraj se pak vlní a krabatí, jako se to stalo paní Kečkéšové. A na tom lesklém materiálu je to i z dálky hodně, hodně vidět.

A poslední saténové pravidlo: satén není sexy! Satén je, pravda, fetiš, a na světě žije spousta lidí, kteří na něj mají menší úchylku nebo jsou do něj totálně zbláznění. Saténové spodní prádlo je pěkné a svůdné, kvalitní saténové šaty ve stylu hollywoodských zlatých časů jsou sexy. Saténové pyžamo je elegantní a příjemně chladivé.

Ale navléknout se při každé příležitosti do saténu v domnění, že se tím ze mě automaticky stává super sexice, je šeredná chyba. Vysoce lesklý polyesterový satén jako materiál pro všední použití je na hranici vulgarity (a někdy notně za ní), dvojnásob to platí pro kypré tvary! Takže pokud chcete nosit satén třeba do práce, dejte si zatraceně pozor, ať nevypadáte jako aspirantka na roli v pornu s prsatými sekretářkami. Na všední nošení se mnohem víc hodí nenápadnější, kvalitní materiály - matnější satén nebo lesklý pouze jako doplněk matné látky. Lesk si nechte na večer!

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.10 14:27

Tyhle články jako laik vysoce oceňuju. Materiály, střihy, příklady, tipy… Super.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.10 14:37

Saténová šlehačka podobně jako na zelených šatičkách na vlastním maturitním plese viděna… no mockrát. Aj aj. Mé spolužačky si holt měly potřebu hrát na princezny v rádoby načančaných róbách. Přesně tak, když už princezna, tak ať to tak ale vypadá a je to alespoň kýčovitá pricenzna poctivě udělaná, ať to není jen taková ubohoučká napodobeninka.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.10 16:40

Supeeeeeeer! Více takových poučných článků! Díky moc!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.10 17:08

Tak jsem skoukla stránky na Fleru s paní Liou Kečkéšovou (nevím, jak se její jméno skloňuje) a musím říct, že to byla fakt pecka. Šaty nepromyšlené až děs. Klasický příklad jedince, co potřebuje za každou cenu něco tvořit, i když očividně nemá ani nadání, ba ani špetku invenčního myšlení, a co je nejhorší, ani tu tolik potřebnou soudnost. Příšernost, kterou jsem viděla, okořenil hojný počet nadšených komentářů s ještě hojnějším počtem připitomělých smajlů typických pro dámské internetové portály.
To, že jsou šaty paní Kečkéšové naprosto blbě ušity jsem si všimla i já, jako úplný laik, navíc šaty v kombinaci s „apartní“ obuví modelčiny radost pro lucifera a jeho pekelnické kumpány. Když už „návrhářka“ nevěděla, co se zbytkem látky, který ji zrovna z něčeho zbyl, tak ji připíchla kde zrovna oko otevřela.
Co z toho plyne? Když něco neumim, tak to nedělám, i když pocházím z Dolní Lhoty (nechci urážet Dolní Lhotu, ani jiné české vísky). A nebudu to prodávat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.10 17:28

Konecne nekdo kdo ma poradne znalosti o latkach, uz jsem si myslela ze tyto zeny vymrely, nebo jsou starsi 70 let.
Ja to velice ocenuji, protoze fakt mam pocit ze ceska zena zna akorat bavlnu a elasthan :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.10 19:44

Budu muset najít a naskenovat fotky z mého maturitního plesu, myslím, že jsem na sobě měla poměrně dosti příčetné saténové šaty, ale je to už dosti dlouho, šlehačky tenkrát stály přes 10 000 Kč


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 00:04

Moir: Ono to není univerzální zlo. Ale zlo je to v případě, že se dělá princezna, chce se být načančaná a šetří se přitom ale materiálem. Pak to vypadá poněkud bezradně „jo, on to někdo zmuchlal?“. Navíc pomíjím fakt, že ne každá je je typ na lokýnky a šlehačkoidní šaty a přesto si na toto úporně chtějí některé hrát. (Viz osobní zkušenost z plesu, diabetikovi by se tam z té přemíry sladkosti udělalo zle.) To pak tomu saténovému peklíčku dodává ještě větší šlehu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 09:50

Yeah. A ted si predstavte, ze jste na vesnickym maturaku v hodne ojety sokolovne a pres ten poskrabanej parket se tam neohrabane kouli desitky slecen ve slehackovych satech s priplacnutymi nadry… Spousta peknejch holek, ktery se tou svou robou, v ktere navic vubec neumi chodit, degraduji na pohybujici se snupky slamy, jejichz buranskou bezradnost nezachrani ani ten nejlesklejsi saten. Jo, presne tak vzpominam na svuj maturak :).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 10:12

RakeW: uhodila si hřebíček na hlavičku - i ty nejkrásnější šaty se stávají absolutním peklem v případě, že v nich dotyčná neumí chodit. Odstrašujícím příkladem budiž nevěsty v krinolínách, které nedokáží udělat dva kroky bez toho, aby si celou tu nádheru vytáhly vysoko nad kolena a kráčely v tom jakoby přeskakovaly řádky brambor… Sice zastávám názor že kromě překonávání větších překážek (schody, obrubník) není třeba dlouhou VŮBEC nadzvedávat, a pokud se bojím, že mi to ve svatební půjčovně za umouněný okraj vytmaví, stačí přece sukni nadzvednout LEHCE - do 60ti centimetrů špína ulice skutečně nesahá…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 11:04

Já vím, je to matoucí, ale jsem ten RakeW. Jen pro pořádek :).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 11:17

Oops, tak tím víc super, jsem ráda, že pro tyhle věci mají oči i chlapi :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 14:00

Velmi zajímavý a poučný článek, díky za něj! Co se týče maturitních kreací, absolutní kombo nevkusu je dle mě korzet + šlehačková sukně + neonové barvy + malá velikost, takže nositelce na zádech a podpaží přetékají špeky. To si vždycky vzpomenu na princeznu Drobněnu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.10 21:28

krásný saténovy šaty měla Keira Knightley v Pokání…jinak super web! :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.10 14:44

Bydlím na vesnici, a myslím, že na místním plesu bys musela vzít do pekla téměř všechny holky. A s tím saténem máš pravdu - bavlněný, natož tak hedvábný nejde sehnat. Nechal jsem si šít vestu k žaketu a sháněl jsem bavlněný satén na záda. Nepovedlo se. Po nějaké době jsem musel znechucený koupit ten polyesterový a doufat, že nebudu nucen žaket odložit někde na veřejnosti…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.10 15:27

Fakt je neskutočné, kolko nevkusu až to oči vypichuje musí človek vidieť. A kor, tieto šaty od Vietnamcov ktoré tam niekde visia hore a Vietnamec na ne dosahuje tyčou. Tie škaredé jednotvárne a beztvárne šaty by som si neobliekla ani keby som šla dojit.
Je pravdou, že hoci sa snažím obliekat vkusne a ako mi to finančná situácia dovolí, ale tiež to sem tam pršešvihnem.
Ale obliect si niečo také na maturiťák, to chce odvahu. Klboúk dolu!!!!!!!!!!!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.7.10 13:03

Myslim, že na mym maturáku jsem byla nejdortovatější (když nepočítám holku, která je nevkusnej dort z vlastní podstaty) já a to jsem byla v modrym hedvábí :D Jsem fakt ráda, že jsme měli tak příčetnou třídu :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.7.10 15:20

Ja len k tomu poslednému obrázku - tá blúzka je hodvábna, nie saténová. Hodváb je kráľ látok podľa mňa :)

Ada Pekelná
973 příspěvků 29.7.10 15:27

Vždyť jo - je to ilustrace k odstavci, v němž se píše, že do práce se hodí nenápadnější a kvalitní materiály, a může být i kombinace s leskem - blůzka je z matného hedvábí a má límeček a manžety z hedvábného saténu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.7.10 16:18

U té poslední fotky nevidím zdroj, odkudpak je? Halenka je krásná, tu bych si dal říct.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.7.10 20:21

Fakt bezva clanek, smutny, ze si nevybavuju, kdy naposled jsem nejakej podobnej cetla:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.9.10 20:51

Už jsme dvě, co bychom rády uvedený zdroj u poslední fotografie. Jsou úžasné.: halenka, i modelka.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.9.10 10:29

Existuje i materiál, který se jmenuje krepsatén, kde je jedna strana matná a druhá lesklá. Dají se potom s výhodou použít obě, což je asi tento případ. Existují u umělých matriálů i u hedvábí, v obojím v různých gramážích.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.10.10 01:00

Tie šaty sú naozaj takou snôškou všetkých krajčírskych chýb, že pozornosti unikli aj „ortopedické“ topánky na platforme…Uff!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.10 23:07

Ado, způsobilas mi vnitřní touhu, která snad jednoho krásného dne dojde naplnění - vlastnit šaty podobné těm z www.isadoras.com. Jen bych fakt chtěla vědět, kde na to seženu švadlenu a látku… :-/ (peníze jsou to poslední, těch se domůžu nejsnáz)

Ada Pekelná
973 příspěvků 24.10.10 23:12

Hedvábný satén koupíš i v ČR, jsou obchody, které ho mají - Marlen, Biltex, Sartor, Aped. Horší to bude s tou krejčovou, já znám jen tu jednu aktivní, kterou máme v rodině. Jinak je těch dobrých málo a neví se o nich, protože lidi si nedávají moc šít a tím pádem si ani mezi sebou neřeknou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.2.11 19:03

myslím, že ty chválené šaty (krémové vlevo, pravý satén, ty co „jakoby vypadly ze starého hollywoodského filmu“ opravdu z toho filmu vypadly. Nemýlil-li se, jsou to šaty Marylin Monroe, ve kterých zpívala na narozeninách Johna Kennedyho. Anebo je to jejích věrná kopie :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.2.11 19:19

ba ne, saty, v ktorych spievala marilyn boli cele posite koralkami. fun fact: nemala pod nimi spodne pradlo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.2.11 19:45

(a zašili ji do nich, protože byly opravdu hodně moc na tělo)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.2.11 13:54

Niner - aha, ok, díky. Ale mám dojem, že přesně takové šaty jsem na MArylin viděla na nějaké fotce.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.8.11 01:07

Nedalo mi to a musela jsem nakouknout dop své skříně pro jedny černé saténové šaty a zkontrolovat, jeszli je to opravdu polyester. A ano, je…a i přesto jsou tyto šaty krásné. Mají výborný střih-naprosto hladké včetě korzetu…sukně sice nesplývá, ale pomocí tylové spodničky je jaksi nadzvednuta a tvoří to perfektní áčko v délce ke kolenům…a také to není tak šíleně lesklé, jako některé satény, je oproti jiným o poznání matnější


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.12 02:56

A proto z takovýhle materiálů nedělám- protože bych to zkurvil.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.4.12 21:38

A já myslela, že ta „šlehačka“ přijde nechutná jenom mně!

fairy.kokoska
4 příspěvky 21.10.13 22:45

…proč si autorka komplikovala záševkem z průramku, když mohla jednoduše protáhnout svislý záševek? protože tam původně žádný záševek neměla a teprve když to plácla na živou postavu zjistila, že se jí tam vlní spousta přebytečné látky… tak to spíchla dohromady :D yep

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Šaty do opery

Autor: Ada

Letos máte článek o šatech na ples v opeře s předstihem. Kdybyste... Celý článek

Saténová palba v normalizačním salonu

Autor: Andrea

Tentokrát si sepsání článku vyžádalo hned dvě velké dávky... Celý článek