Kašmír za dvě stovky

24.08.10 | autor Ada

Zase se ochlazuje, srpen se chýlí ke konci, za chvíli už tu snad konečně bude podzim a zima a s nimi i potřeba zahalit se do něčeho teplejšího. Třeba do luxusní látky z dalekého orientu.

Prodávám kašmírové a pašmínové šály. Kašmírové jsou proto, že mají kašmírový vzor a pašmínové proto, že jsou ve stejném provedení, jako originál pašmina šály. Etiketa ale hrdě hlásí - viskóza. Případně viskóza s bavlnou.
Vyskočila jste ze židle radostí, že vy tedy máte doma pravou pašminu či kašmír, snad dokonce obohacené o hedvábí? Pak buď nečtěte dál, anebo se zase posaďte. Pokud totiž ozdoba vašeho zimního šatníku stála méně než tisícovku, pak jste se stala nejspíše obětí proslulé indické vynalézavosti.

Pašmina či kašmír se totiž získávají z vzácné horské kozy, navíc ne všechny chloupky jsou pro výrobu vhodné a velmi složité je i jejich zpracování. Pokud vás to zajímá podrobněji, počtěte si zde. Jedná se o sakramentsky drahou záležitost i v samotné Indii, a co teprve v Čechách, když vezmeme v potaz, že obchodník nechce umřít hlady, takže musí nasadit patřičný rabat?

Kroutíte hlavou a tvrdíte, že vaše pašmina stála tři čtyři stovky anebo snad dokonce devadesát devět u Vietnamců, ale je na ní našit štítek, který originalitu potvrzuje? Pak ráda přihodím moji indickou zkušenost. Kašmířan, od kterého jsem dříve brávala šály do obchodu, mi vždy ochotně nabízel, že za veri spešl prájs for mí (cca 3 Kč) mi na šály nechá našít štítek, jaký budu chtít. Měla jsem čest mít v ruce i katalog. Tak schválně, co byste si vybrali vy? 100% cashmere, 70% pashmina a 30% silk anebo snad 100% bio cotton? A to nebylo všechno, za podstatně větší peníz jsem mohla mít i nejrůznější certifikáty - že šály tkali uprchlí tibetští mniši, že se na jejich výrobě nepodílely děti, že tyto šály získaly ocenění nejlepšího indického výrobku a já nevím co ještě. Pan Kašmířan vždy nechápavě kroutil hlavou, že nic z toho nechci.

Takže milé dámy, chválím vaše rozhodnutí rozjasnit podzimní či zimní nudu pestrou krásou z Indie - jen dávejte velký pozor na to, co kupujete. Pokud toužíte po originálu, počítejte s tím, že nebude zrovna levný - získáte ovšem měkký, hřejivý a hlavně klasický a hodnotný doplněk, který rády vytáhnou ještě vaše děti (luxusní vintage kašmírový šál po mamince! heč!). Pozor hlavně na internetových aukcích, za dvě stovky na Aukru nebo deset dolarů z Číny i s poštou to klidně bude hezká barevná šála, ale ne pravá pašmína. (A záleží pak na kvalitě provedení, jak bude vypadat a jak dlouho vám vydrží.

U nás prodává pravé pašmíny a kašmíry (cink cink, reklamka!)  www.pashmina.cz. Levnější možností je ručně tkaná šála z nějakého indického obchodu. Budete-li nakupovat "pašmíny" v běžných obchodech (cena obvykle kolem tří stovek) nebo dokonce na tržnici, vřele doporučuji omotat kolem krku a otestovat, jestli nekouše; a takové ty řídce tkané hadýrky od Vietnamců nechte plavat, je na nich zdálky vidět, že je to šmejd.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.10 14:29

A jak vime, ze pashmina.cz ma ty skutecne prave, deti nevykoristujici, mnichy podporujici materialy?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.10 15:20

Mám pašminu právě z tohoto internetového obchodu a musím potvrdit, že je to opravdu úžasný materiál - lehounká, tenká a přitom krásně hřeje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.10 15:32

Ja jsem myslela, ze kasmir je vlna z kasmirske kozy, zatimco kasmirovy vzor jsou takove ty krucanky. Takze muze byt kasmirovy vzor na kasmiru. A ona je to pasmina?

Mam neznicitelny „100 % cashmere“ svetr s historii babiccina znama - babicka - maminka - ja a vypada velmi dobre, byt ne jako novy. Razim teorii, ze nikoliv v cerne sukni, ale ve svetlem kasmirovem svetriku lze jit KAMKOLIV.
Nojo, trochu prehanim, ale od horskych vysin po prehnane klimatizovanou operu vyuzit lze. Doporucuje SAS i pro pripady ztroskotani.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.10 16:25

Musím potvrdit, že pravé pašmíny jsou úplně nesrovnatelné s levnými napodobeninami.

Zvláštní ale je, že v Evropě se všude prodávají pravé pašmíny v různých barvách. Při nedávné cestě do indických Himalájí, kde kašmírské kozy žijí a kde se šály z jejich vlny tkají, jsem se dozvěděla, že se jejich vlna v podstatě nedá barvit. Takže 100%-ní pašmíny měli místní obchodníci jenom v pískové a šedivé barvě. Nějaké jiné barvy se dosáhne až když se smíchá pašmína s jinou vlnou nebo s hedvábím. Takže opravdu nevím, co si o pravých barevných pašmínách myslet.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.10 16:31

to Daniela : Ten kašmírový vzor není kašmírový vzor ale paisley :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.10 16:36

No a o jakem kasmirovem vzoru teda malati mluvi? Jak ten vypada?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.10 16:49

Mluví nejspíš o tomhle http://www.layoutsparks.com/…-design.html , správně se jmenuje paisley.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.10 20:23

kašmírový vzor neboli paisley :-)
jinak - kašmír je vlna z kašmírských koz, pašmína se vyrábí z jemně vyčesané srsti ze slabin těchto koz- je jemnější a prý i víc hřeje. Aby byla ještě lehčí, tolik něžmolkovala a tak, míchá se s hedvábím.
Kašmír se dá barvit normálně - vím to od mongolských výrobců kašmíru, takže barevné pašmíny jsou o.k.
a ještě k tomu nezničitelnému „100% cashmere“ svetru: nemůže být nezničitelný, naopak kašmírový svetr je velmi náchylný (např. velmi žmolkuje - třeba pokud nosíte kabelku atd.)musí se s ním zacházet v rukavičkách
Jen pro pořádek :)

Každopádně kašmírový oděv je sám o sobě módním doplňkem, který vypadá za všech okolností dobře…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.10 20:43

Potvrzuji, že kašmírové vlákno (i surové rouno) se dá barvit docela normálně a úspěšně. Dělám to občas, když z něj předu.

Na druhou stranu každým, i tím nejšetrnějším barvením, se vlákna trošičku ničí. Je to stejné jako s vlasy, nakonec i princip je obdobný. Takže i proto ty opravdu nej nej nejdražší kašmíry by byl hřích barvit a nechávají se v původních, obvykle šedavých, hnědavých a špinavě přírodních tónech.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.10 21:05

no ani ten internetový obchod sami nezdá že by mal také strašne strašne strašne vysoké ceny


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.8.10 20:45

Tak s tou nenabarvitelností vlny máte asi pravdu, že se to týká jen té úplně nejjemnější vlny. Šály, které nám nabízely, byly neskutečně jemné a tenoučké, vzdušné. No a taky cena byla mnohem vyšší, v přepočtu na koruny od tisícovky výš (na indické poměry!). Díky za vysvětlení


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.10 11:15

Koukám, že stránky pashmina.cz, jmenovitě veselé barvy twinsetů (další jsem radši ani nezkoumala), sem - do Pekla - fakt zapadnou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.10 15:22

Samozrejme ze ho hyckam! Podle etikety je vyrobeny ve Skotsku, pod rukavy zmolky ma, ale porad je to IA kvalita proti vsem ostatnim. Neznicitelnym nemyslim, ze bych s nim podnikala cokoliv a on to vydrzel.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.8.10 11:13

Daniela S: o dětech a mniších nic nevím, můžu potvrdit jen 100% pravé materiály v tomto eshopu. Paní, která ho má, je odbornice a navíc má velmi spolehlivé dodavatele.

Narážka na kašmírový vzor v článku je proto, že něco může být „kašmírového“ buď proto, že je to z kašmíru vyrobené anebo proto, že má kašmírový vzor. Anebo samozřejmě obojí :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.8.10 11:46

Zuzka C: paisley versus kašmírový vzor nechápu - jedno slovo je anglické a druhé české, správně jsou obě slova. V samotné Indii se nejčastěji používá Kashmiri design.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.8.10 17:02

Kašmír se dá barvit normálně, provozuju to doma v kuchyni v hrnci.

Kdesi, ale už jsem zapomněla, kde, jsem čtla, že pashmina jest terminus technikus vzniklý někdy v 70. letech, že to měla být nějaká nejvíc nejúžasnější kozí vlna, ale zlí škodolibí inžinýři a analytikové zjistili, že to, co se prodává v drahých obchodech jako 100% pashmina, je směs kašmíru a hedvábí. Bylo to na nějakých textilněvědných stránkách, ale fakt už nevím, kde. Poptám se, pokud to někoho zajímá..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.10 18:26

Pašmínu jsem koupila v kloboučnictví v Obchodní galerii Orlí (Brno). Předpokládám, že je pravá, kvůli tomu jak byla drahá (1200), jaká je na omak a že je hodně teplá.

sophieczech
2 příspěvky 9.10.12 07:08

Takže tady asi pravou pašmínu nekoupím http://www.carloromani-shop.cz/…slevomat-cz/

prouzzek
6 příspěvků 22.10.14 11:23

Mám zaručeně pravou pašmínu dokonce i z Kashy za 300. Vlákno hoří jako pírko…

Garderobova Fialka
5 příspěvků 23.1.17 16:31

Za 300Kč a podobnou cenu Pašmína je nesmysl. Cestovala jsem hodně a za takovou cenu kašmír nekoupíte ani v zemích původu na tržnici. Taková cena bude hluboko pod výrobní.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Co se vyplatí, i když se to draze zaplatí?

Autor: Ada

Vlastně jsme tu o tom diskutovali už mnohokrát: jaké oblečení, boty... Celý článek

Šaty za dvě kilča

Autor: Ada

Chcete se obléct levně a sexy? Račte na Aukro! Prodávající... Celý článek