Lia

05.08.10 | autor Ada

*

V článku o saténu jsem slibovala, že se podrobněji podívám na zoubek návrhářce Lie Keškéšové. Bohužel jsem toho o ní našla pomálu a saténové šaty, jež jsem zdrbla ve zmíněném článku, jsou zlatý hřeb Liiny tvorby. Takže si na tom aspoň ukážeme pár typických nešvarů amatérských návrhářů a oblastních  přehlídek.

Lia Kečkéšová vystudovala textilní marketing na liberecké univerzitě. Na tomto oboru se studuje hlavně zbožíznalství, textilní technologie a ekonomika. Absolvent je proto spíš ten, kdo založí firmu a bude se starat o její běh, komunikovat s dodavateli, zařizovat propagaci atd., ne ten, kdo bude pro tuto firmu navrhovat a šít zboží. Těžko říct, proč si Lia nezvolila rovnou obor návrhářství, když ji to podle jejích slov odjakživa táhlo spíš k šití a jejím snem bylo vytvořit vlastní kolekci a udělat přehlídku. Spíše ekonomicky založený obor ji na praktické požadavky této profese nemohl připravit.

Svůj sen o kolekci a přehlídce už si paní Kečkéšová splnila, přehlídka proběhla na setkání rodáků ve Slaném a některé šaty jsou nyní v nabídce na Fleru. Když se podíváte na celou kolekci, jasně vidíte, že... že to není kolekce. To by musela mít nějakou celkovou myšlenku, koncepci, jednotlivé kousky by muselo něco spojovat. Spíš je to však každý pes jiná ves, jediným spojovacím znakem je fakt, že jde o šaty, případně sukně. Dalším spojovacím znakem jsou ne moc zvládnuté doplňky, případně jejich absence. Modelky vybrala návrhářka mezi kamarádkami a každá si očividně vzala nějaké boty na podpatku, které měla doma, takže vyšly černé lodičky ke světlým šatům nebo světlé k černým. Čekala bych, že se tomu návrhářka pokusí zabránit, že přidá nějaké další vhodné doplňky (třeba šperk) a taky že modelkám zakáže podprsenky se silikonovými ramínky. Některým prádlo vykouklo i na zádech. To by se snad nemělo stávat ani v kulturáku ve Slaném.

Zdroj: facebook.com

Většina oděvů modelkám ani příliš neslušela. Je fajn, že jsou to normální ženy různých postav, žádné kostnaté věšáky na šaty, ale Lia některým neomylně navrhla šaty, které zdůraznily to, co neměly. Slečna v krátkých černých šatech na předchozí fotce má silnější horní část těla a dostala hranatý výstřih, široká ramínka a cosi divného na krk. Sympatická paní na další fotce má prý velikost 42. Věřili byste tomu? Ve vhodném oděvu možná ano, ale v tom podivném šedém pytli vypadá tak o dvacet kilo těžší a o deset let starší.

Zdroj: fler.cz

Šaty nemají tvar, v pase a na bocích jsou velké a pytlovité, kolem výstřihu zřejmě naopak malé, protože se táhnou. Výstřih také nemá tvar a bílý silonový volánek s perličkami na rozbití šedého monolitu nestačí. Vzadu je cosi na způsob vlečky a objevují se chyby ve zpracování: sukně nesplývá, protože materiál na to není vhodný, přesto má vzadu jakousi vlečičku, zip není všitý úplně perfektně, dolní lem se vlní a pytlovitost kolem pasu vyniká ještě víc než zepředu.

Zdroj: fler.cz

Černé květované šaty jsou naopak ušité poměrně solidně:

Zdroj: fler.cz

Sedí v podpaží, vrchní část nevypadá jako pytel, přestože by k tomu měla předpoklady, sukně je pro lepší splývavost střižena šikmo, solidně vypadá i začištění okrajů - šaty jsou zkrátka technicky jinde než zbytek modelů. Snad předzvěst lepších časů? Kéž by.

Velké finále přehlídek někdy obstarávají svatební modely a nejinak tomu bylo i ve Slaném. Akorát že ty zdejší svatební šaty měly do grandiózního finálového modelu daleko. Stačí se podívat na video, které má návrhářka v profilu - opravdu jsou tak jednoduché a to šněrování je vážně tak řampulácké, jak se zdá z fotky.

Zdroj: facebook.com

A ještě něco: na těch šatech není žádný nápad. Vždycky jsem se domnívala, že módní návrháři jsou od toho, aby vymýšleli něco zajímavého, vtiskávali modelům svůj osobitý styl a dělali z oblečení umění, jímž se potom my, prostí smrtelníci, můžeme inspirovat. Že to nejsou jen lidé, kteří (horko těžko) šijí obyčejné šaty. Živůtek na šněrování a dlouhá sukně s vlečkou, to tu vážně ještě nebylo. Zvlášť pro svatební půjčovny to bude převratná novinka.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Pepa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.08.10 21:49

ten článek šel zkrátit na jednu větu: „Lia Kečkéšová vystudovala textilní marketing na liberecké univerzitě.“ - ta říká všechno :D

Káťa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.08.10 22:26

Já myslím, že tu došlo k převeliké mystifikaci ochotnického divadelního souboru Tyl Slaná jehož je Lída členem: http://dstylslana.webnode.cz/soubor/
„Modelky“ jsou pak její ochotnické kolegyně, po přehlídce se pak střihla další parádní scénka souboru.
Sponzorováno (včetně nákupu látek) Obecním úřadem a možná i Světlankou Nálepkovou: http://dstyl.rajce.idnes.cz/…_Slana_2010/

Warholette
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.08.10 02:09

to je radost vidiet, aka je konkurencia konfekcie v obchodoch…

Karol
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.08.10 03:50

Jak jí to může někdo žrát?

Širín
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.08.10 07:09

Pytel na pytel… já bych se styděla někam s tímto vyjít, natož to dát na přehlídku!

Petr
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.08.10 07:30

Na otázku proč radši nevystudovala rovnou to návrhářství, když jí to k šití vždycky táhlo, je jednoduchá odpověď. Na návrhářství se totiž musí dělat talentový zkoušky.

Aailyyn
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.08.10 10:40

Když už nešije na vychrtliny, které nemají prsa, zadek, nic, tak proč to oblečení nikde nemá žádný tvary? Vypadá to fakt jak pytel. Někdo vzal kus hadru, omotal ho na modelku a sem tam někde zašil… Na těch talentovkách, jak napsal Petr, asi něco bude. Vystudovat marketing a myslet si, že umím šít. Marketing, management čehokoli, to nejspíš znamená, že máte znalosti pro to, co obnáší sezení v kanceláři a vedení ekonomické agendy k firmě v daném oboru, ne k tomu, abyste ho „v terénu“ mohli přímo vykonávat.

Lubo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.08.10 15:05

oh bože :-X to je des…

Lily
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.08.10 01:47

ta „modelka“ v „svadobnych satach“ je este aj podivne prehnuta a zhrbena… inak saty vsetky des. totalne odflaknuty typicky sedliacky dedinsky pokus o prehliadku.

Denynka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.08.10 13:59

Nemám slov…to je něco otřesného :-O

Jarka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.08.10 17:06

Já vidím umění návrháře v tom, že dokáže obléknout „skutečné“ ženy a ne jen kostnaté věšáky. Tahle návrhářka na sebe rovnou práskla, že to neumí. Dobrá modelka totiž umí předvést i hnusné šaty tak, že se na to dá dívat. Nedokážu si ovšem představit modelku, která by předvedla např. ten šedivý hnus - i Heidi Klum by v tom vypadala jak stará tlustá ochechule.

Beru
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.08.10 18:42

Ta šedivá věc - to je opravdu výtvor. To musí být talent, vytvořit něco, co udělá z každé ženy obrovskou šedou krabici s rafinovaným doplňkem v podobě krajkovaného límce :D. Ale možná by to nebyl špatný úbor na úklid, šedá se aspoň moc nešpiní :).

Leuis
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.08.10 12:18

Oh joj a kromě toho by návrhářka taky měla mít smysl pro doplňky a detaily, ale když se podívám na druhý obr. blond modelky v azurových šatech a pod zkřížením na hrudi se u krku blyští jak pěst na oko zlatý řetízek a culí silikonová ramínka od podprsenky, o nevhodném stylu bot ani nemluvě, působí v kontextu celého outfitu jak kopýtka a nezachrání je ani ten tuzemsky módní „akurátní“ podpatek. K ostaním modelům se nějak nemám chuť vyjadřovat. Jinak paní tvůrkyni přeju mnoho úspěchů v nějakém jiném oboru, ke kterému třeba jednou dojde a který jí opravdu sedne.

August
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.08.10 13:13

Vsimli ste si ze tie kvetovane saty su spinave? Hned pod prsiami, pod tymi presitim su dva asi mastne fleky.

MatildaD
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.08.10 09:50

Já můžu ze svého profes hlediska dobře zhodnotit svatební kytici - je to děěěs - takhle by fakt neměla vypadat svatební kytice!!!je to jak za totáče…šílený mix teda!

Zuza
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.10 16:45

Nešla na návrhářství, protože tam je přetlak a nedostala se. Marketing je na celé univerzitě pověstný jako obor kam vezmou všechny, takže je to jen schovávačka před pracákem a následnou tovární výrobou. Jinak pro dámy z textilního marketingu jsou vrcholem vkusu modráky s mikčou, takže se není co divit. „Kolekci“ nekomentuji, nemá to cenu. Ale paní má určitě krásnou duši:D

Tatokalan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.03.11 21:23

No, i bez studií módního tentononc či čeho by mohla vědět, jak se píše slovo „rifle“, její „ryfle“ na profilu ve Fleru mě srazily ze židle…

Corneille
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.05.11 15:04

Střih černých květovaných šatů mi něco připomíná… Ach ano… Burda…

Soňa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.10.11 13:30

To vypadá, že pani se snažila ušít něco, co viděla ve výloze běžného módního řetězce (tak jak to dělají chudé studentky) asi tak v roce 1992, a protože na to neměla střih (používání střihů je pro některé módní tvůrce, švadlenky na fleru a další vyslovené faux pas), vznikl trapný hnus, který by si na sebe nikdo nevzal. Podezřívám ji také, že jediné koukatelné šaty - tedy ty květované černé koupila v sekáči (proto ten flek).

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Poslední článek:
Módní nákupčí: Povolání snů, nebo hrůzy?

Autor: Kamila

Svět skloňuje velká jména návrhářů, přitom o našem šatníku... Celý článek

Lanvin & H&M

Autor: Ada

Nadnárodní řetězec se spojil s módním domem Lanvin, respektive... Celý článek

Šití vs. nápad

Autor: Ada

Posledně jsem psala, jaká je škoda, když někdo umí šít, ale nemá... Celý článek