Oblečení neutrálních barev by nemělo chybět v žádném šatníku. Jsou to univerzální kusy, které lze kombinovat s výraznějšími oděvy či doplňky, aniž by celek vypadal přeplácaně. Mohou být klasického ("slušného") střihu i extravagantněji pojaté.
Základní neutrální barvy jsou:
1 |
 |
slonová kost, krémová, béžová, zlatobéžová, ecru, tělová atd. |
2 |
 |
barva velbloudí srsti |
3 |
 |
šedá a její různé odstíny - světlé, tmavší, studené, teplé, neutrální |
4 |
 |
pudrová, starorůžová a další "staré" odstíny |
5 |
 |
tmavě modrá |
6 |
 |
černá |
1. Krémové, béžové, tělové a další "přírodní" odstíny jsou vhodné především pro běžné použití, ale i pro mírně formální (nepočítám dámskou halenku do kostýmu) ve stylu "letní odpolední party". Pro normálního člověka to znamená třeba odpolední svatební oslavu nebo méně formální schůzku, kam je nicméně potřeba přijít oblečen slušně, ne v džínách. A samozřejmě klidně noste světlé barvy do školy a do práce (pokud nepracujete někde, kde je jiný dresscode, nebo nenosíte v práci montérky - ale snad nemusím říkat.) Obecně se světlé barvy nosí hlavně v létě, dobře je to vidět na pánských oblecích: pro léto je typický světlý oblek z lehčí látky, v chladnější části roku se nosí tmavší a ze silnější látky.
Bílá barva mezi neutrální nepatří!
2. Barva velbloudí srsti - klasická kabátová barva. Trenčkot v barvě "camel" je pro pány i dámy nadčasový oděv, který se nosí už desítky let a ještě se dlouho nosit bude. Při nákupu se ovšem vyhněte trendy kabátům s obřími výraznými knoflíky, ty za chvíli vyjdou z módy. Klasika má knoflíky menší a nenápadnější. Oproti hodně světlým kabátům, které se teď nosí, má velbloudí barva ještě jednu výhodu: není na ní hned vidět každá šmouha.
Kombinatorika na molu: dát k sobě neutrální tóny hrozí unylostí, je proto vhodné pozvednout výsledek netradičním prvkem - třeba geometrickým vzorem, třpytivými pruhy nebo kombinací různě širokých proužků. Na posledním obrázku jsou neutrální tóny zkombinované s jasnou modří. Neutrální a výrazné barvy se vzájemně vyvažují, takže výsledek není nudný ani barevně přeplácaný.

Zdroj: vše style.com, Donna Karan
3. Šedá a její odstíny nejsou tak oblíbené jako jiné neutrální barvy. Asi proto, že vyžaduje větší péči při kombinování a výběru oděvu, jinak může vypadat smutně. Jak dostat do šedé šmrnc? Prohlédněte si pár fotek z módních přehlídek: trochu lesku, zajímavý střih, nápadné doplňky a z ucourané barvy je šik ohoz. Své nezastupitelné místo má šedá samozřejmě na kostýmech a oblecích.
Šedá, béžová, růžová, červená. Ultrakrátké šortky jsou pro mladé holky a modelky s nohama jako z reklamy, ale když si místo nich představíte dlouhé kalhoty, máte svěží oděv pro každého. Na poslední fotce je šedá v kombinaci se šedou a černou; odmyslíme-li si červenou kabelku, zastupuje výrazný prvek saténová halenka a široký černý pásek. Při kombinování není nutné dávat k neutrální barvě výraznou barvu - stačí výrazný materiál nebo vzor.

Zdroj: vše style.com, Donna Karan
4. "Staré" barvy - nejsou to úplně neutrální barvy, nedá se k nim hodit naprosto všechno, ale jejich využití je přesto široké a jsou dostatečně decentní a dobře kombinovatelné. Zrovna teď jsou velmi módní a oblečení i boty v těchto barvách se dají snadno koupit. Nejlépe se nosí samotné, v kombinaci s černou a světlými barvami. Vzhledem k tomu, že jsou většinou do růžova, broskvova, fialova apod. se hodí spíš pro ženy.
Pudrové barvy sluší romantickému stylu, ale přisuzovat jim jen tenhle jeden styl by bylo jejich podceňování. Stačí ubrat kraječky a přidat černou a máte prudce elegantní chanelovský styl; dejte pudrové barvy návrháři a vznikne úžasná couture.

Zdroj: promod.fr

Zdroj: style.com, Elie Saab
5. Námořnická tmavá modř je další klasika. Je velmi všestranná: využijete ji v běžném i volnočasovém oblečení, ale používá se (v té nejtmavší verzi) i na formální obleky a kostýmy. Námořnický styl a jeho odnože jsou tak bezvadná věc, že si zaslouží samostatný článek.
6. Černá je dobrý sluha, ale zlý pán. Hodně lidí ji používá jako samospásnou - když nevím nebo si nechci lámat hlavu, koupím si to v černé. Výsledek brzo uvidíme na ulicích - jen co teplota ještě trochu klesne, vynoří se ze skříní všechny ty nesmrtelné kombinace: modré džíny + tmavě modrá bunda, modré džíny + tmavě červená bunda, modré džíny + béžová bunda a ovšem modré džíny + černá bunda! (A černý batoh.)
Kdo si chce lámat hlavu, vytvoří naopak z černé ledacos. Dá se kombinovat s jinými neutrálními barvami, s výraznějšími barvami, se šedou, s bílou, černé doplňky se hodí k nenápadnému oblečení, ke svítivě růžové (není to jenom pro emáky), k pudrovým barvám (styl chanel)... Černá je také velmi formální barva a určité kousky oblečení se v dámském šatníku nikdy neztratí: třeba malé černé šaty mohou být přinejhorším jediné společenské oblečení, které žena vlastní, stejně tak černé kalhoty klasického střihu se v dámském šatníku neztratí. Pánové by určitě měli mít společenské černé boty a neztratí se ani černý společenský oblek, i když není tak univerzální (máte-li jen jeden oblek, který využíváte občas do práce, na schůzky, pohovory a sem tam na místní ples, bude lepší spíš tmavě šedý, případně s proužkem).
Černá a červená je osvědčená kombinace. Vyzkoušejte i s jinými výraznými barvami místo červené!

Zdroj: style.com, Donna Karan
Teplé versus chladné odstíny: sami už máte nejspíš odpozorované, jestli vám sluší spíš teplejší nebo chladnější odstíny. Podle toho také vybírejte ty neutrální barvy, které nejsou tak úplně neutrální - týká se to především béžových a hnědých odstínů. Většině lidí v našich zeměpisných šířkách sluší spíš chladnější odstíny. Pozor hlavně na zmíněné hnědé barvy v blízkosti obličeje - odstíny do žluta a zlatava dodávají mnoha tuzemským tvářím lehce mrtvolný nádech. Teplé odstíny se nehodí ani k hodně opálené pleti.
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky