Ono to jde dělat dobře.

06.09.10 | autor Ada

*

Párkrát jsem narazila na názor,  že domácí tvorba je dost hrozná už ze své podstaty. Takže, pánové a dámy, držte si čepice, začíná jízda krajinou fakt dobrých věcí. Všechny následující fotky pocházejí od neprofesionálních pletařek/pletařů (ano, i chlapi pletou).

Ta čepice může být třeba pro kýčemilovné holčičky:

Všimněte si, že tak banální věc jako čepice může být provedená pěkně - nic není nakřivo, materiál vypadá lákavě, očka jsou pravidelná. Hello Kitty mě nijak nebere, ale tenhle výrobek mě pobavil a potěšil.

Také je k mání docela pěkná sukně, která nemusí vypadat jako divný hadr:

No dobře, můj styl to taky není, už proto, že nenosím sukně, ale je to jednoduché, přiměřeně nápadné a vypadá to pleteně, aniž to bylo zavalené vzory listí, pletenců a bobků, aby teda každý poznal, že je to echt umná věc. (Pokud by někdo měl zájem, vzor je k mání zde.) Nápad je to dokonale pitomý, pruhovací příze se postará o vzorek a protože je to pletené diagonálně, vypadá to tak jaksi jinak.

Něco pro pány: tlustý svetr vlněný, s tradičním vzorem pletenců. Kdo se teď otřásl, že něco takového mu vnucovala babička, může se uklidnit, tohle zdaleka není tak hrozný.

Ony se i ty velmi tradiční motivy dají zpracovat tak, že nevypadají jako z terapeutické dílny v domově důchodců. Oděv je tvarovaný tak, aby gentlemanovi padl, pletence zvýrazňují tajli i ramena, je to pečlivě zpracované a celkově nenápadně elegantní.

A pro změnu velice barevný kabátek.

Je to obyčejný střih, poměrně tradiční vzor, ale jak vidno, ani jistá konzervativnost nemusí vypadat jako něco, co se pár desetiletí suší u pratety ve skříni. A proč to funguje? Protože je použitá jedna technika, protože vzor se opakuje v barvách, které jsou různé, ale ze stejné palety, takže to nepůsobí přeplácaně. Všimněte si absence kreativnách pásků, kapuc, klop, velkých žlutých knoflíků, chlupatých lemů a jiných věcí, které by na to šly naplácat, aby se poměrně nápadný a dekorativní kus oděvu stal vysloveně bijícím do oka.

A pak jsou věci tak úžasné, že se i blbě fotí.

(vzor zde)

Nebudu sem tahat haldu obrázků všeho možného, pro ilustraci to snad stačí. Ono to prostě jde, ale vyžaduje to jistou manuální zručnost, kvalitní materiál, pečlivost při práci a hlavně, soudnost. Ono se občas něco nepovede, nevypadá to tak dobře, jak by mělo, ale chlupatý lem to nenapraví.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Judy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.10 17:38

Jo, Knitty mam rada … nerikam, ze je tam vsechno super, ale jako zdroj napadu je skvely.

Dalsi skvela stranka je www.ravelry.com … clovek se sice musi zaregistrovat a obcas trochu zapatrat, ale ta spousta dobrych navodu na pleteni a hackovani me potesila :)

Michaelka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.10 19:25

No.. Já Vám nevím.. vzít si tuhle sukni a svetřík do školy nebo do práce, asi bych byla rudá jak rajče :D Móda je dnes široká a pro téměř každého dostupná, tohle však do ní nepatří !!
Kdybych viděla sebehezčího chlapce či muže v tomto svetru, vím na 100%, že bych se po něm neotočila. Ale ta čepička může být na malé hočičce možná pěkná .. možná ..
Každopádně to muselo dát práci.

Andy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.10 19:44

Nesouhlas, ten pánský svetr se mi moc líbí:-) Znám muže, kteří takové nosí a sluší jim, mě osobně se spíš nelíbí mikiny..přemýšlím, co jiného ještě vlastně muž může v zimě nosit?:-)

MP Kultakutri
34 příspěvků 06.09.10 20:00

Michaelka: prosím o vysvětlení, proč tohle do módy, tedy asi mezi oblečení, které by mohlo být nošeno, uvedené příklady nepatří. Nechápu.

Gal
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.10 20:08

Nelíbí se mi zelený svetr s kvítkama (či co to vlastně má být - prostě ten „velice barevný kabátek“), ale ostatní je velice pěkné a zajímavé.

Michaelka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.10 20:22

Andy : Mně se mikiny líbí, pokud je muž oblečen celkově sportovně, jinak mám určitě ráda svetříky, ale elegantní( takové se v českých luzích a hájích často nevidí), ne takové, co si na sebe dá muž jen na chatě. Asi jsem moc vybíravá, ale v Česku bych si muže určitě nevybrala :D

Kultakutri : Jednoduše mi to přijde starodávné ;) Nevím jak Vy, ale já v obchodech pletené věci nevidím. Krom šál, proti těm nic nemám.

martina
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.10 20:47

A vidíte, já bych „zakázala“ mikiny. Svetry jsem neměla ráda, protože kousaly. Protože jsem je musela nosit. Protože mi jedna babička a prateta nutila meruňkovou a jiné zrůzné barvy. (Ale druhá babička mi pletla příčetně :)) A protože jsem pod ně musela nosit bavlněné roláky, pravděpodobný to zdroj mé dnešní fóbie z těsného u krku. Milovala jsme mikiny, něco to exotického a jiného, než co velel požadavek na „slušné“ oblečení do školy. Jenže jsem dospěla a zjistila, že je i jiné oblečení než mikina. Elegantnější. Slušivější a dokonce příjemné na nošení.

Ale zpět k mikinám. Nosí je všichni, hlavně mladší lidi a hlavně muži. A jsou, na formální příležitost, strašné nehezké nevhodné všechny do jedné. Patří to do pytle kostičkaté kalhoty a větrovka. Ošklivost a neslušivost stoupá přibližně v tomto pořadí: mikina vyrobená jako formální móda, supravláknová či jinak hyperfunkční treková věc, sportovní mikina, nenápadná bavlněná věc s prostým účelem hřát, napodobenina supravláknové mikiny, mikina bavlněná s rubovou stranou, která pouští chlupy, mikina s nápisem či obrázkem (poddruhy: metalová, ekologická, roztomile obrázková, nigga bitch), mikina reklamní.

Haló, Ado, to je na článek. Jdu shánět fotky mikin.

šklíba
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.10 21:01

ten pánský svetr je k sežrání, hned bych ho na muže navlékla
Michaelko, co je na tom starodávné? Pokud jsem se dobře dívala, svetrů je po obchodech k mání solidní sortiment a žádná mikina nikdy nezastane plnohodnotně jejich místo. vzít si v zimě pod kabát mikinu považuju za zhůvěřilost. pod kabát patří svetr a jedině svetr. kvalitní, dobře vyrobený, padnoucí svetr z vlny, nikoliv z akrylového aušusu

Georgina
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.10 21:26

„Jednoduše mi to přijde starodávné ;) Nevím jak Vy, ale já v obchodech pletené věci nevidím. Krom šál, proti těm nic nemám.“

A to mají (velko)obchody s konfekcí jediný patent na to, co se má a nemá nosit? Ruční práce, pokud je dobře provedená stojí nad masovou výrobou, to mi nikdo nevymluví.

Malena
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.10 22:32

Jé, podobný barevný kabátek, jaký je na čtvrté fotce, jsem letos viděla na jedné slečně v Bruselu. Lituju, že jsem jí nevyfotila, vypadala naprosto fantasticky. Ale myslím si, že tento kousek bude poměrně složitý na kombinaci, aby člověk nevypadal jak stará mladá.

okkvp
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 01:00

Také mám ráda různé mikyny, především díky jejich menší kousavosti a snadnější údržbě, ale pěkná pletinina má své kouzlo. Jsem staromilec, tudíž třeba na hory mi pasuje chlap v krásném svetru s norským vzorem…

okkvp
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 01:26

tfuj - mikinám a strážcům češtiny omluva

okkvp
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 01:43

Jinak souhlas s tím, že domácí tvorba není zlo už ze své podstaty. Zlo jsou jen tvůrci se zbytnělým sebevědomím a bez špetky vkusu.

Bullshitař BigLebowski
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 06:49

Ohledně toho pánského svetru. Já bych si to na sebe rozhodně nevzal. Myslím, že je dost jednodušších a lepších variant svetrů, které budou pro (mladší) chlapi přijatelnější…

http://demandware.edgesuite.net/…5717_403.jpg

Althea
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 09:06

Mně se moc líbí ten zelený svetřík s kytkama, hned bych si ho vzala na sebe. A ten pánský taky není k zahození, až na tu věc na krku. Rozhodně mi pletené věci nepřijdou jako nějaký přežitek, já osobně bych svůj šatník s radostí o nějaké rozšířila. Obzvláště při tomhle počasí. Ale je fakt, že po krámech se nic moc pořádného sehnat nedá, a na ruční práci jsem moc levá.

Katka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 09:10

Mno, pokud jde o příspěvek Michaelky, tak myslím, že podstatou věci bude to, že pisatelce asi není víc než 15 (a pokud ano, pak má tedy vážný problém…:)

Jinak ten černý pánský svetr je nádherný, v tom musí vhodný chlap vypadat úplně… vrrrrr! Na rozdíl od toho výše uvedeného, který mě osobně připadá naprosto nezajímavý, nudný a nepříliš hezký.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 13:39

Kultakutri, zatím vede terapeutická dílna. Včetně onoho chváleného jednobarevného svetru - materiál vypadá poměrně pochybně a dolní okraj nespolehlivě (vsadím se, že po jednom vyprání bude tvořit zajímavé volánky, což z něj konečně udělá, natruc nám zpátečníkům, nekonvenční model).
Na to roztrhání budeš muset najít silnější kalibr, brouku.

Gal
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 13:43

"Nevím jak Vy, ale já v obchodech pletené věci nevidím. Krom šál, proti těm nic nemám.“
To jsem se musela zasmát, slečna má asi zrakovou vadu - před zimou bývají svetrů (pochopitelně strojově pletených) plné obchody.

VLT
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 13:51

Vzhledem k tomu, že už nejméně tři sezóny jsou pletené věci nejvíc in horkými novinkami, které používají na svých přehlídkách prakticky všichni návrháři (v různých obměnách toho, co právě letí) a módní servery se předhánějí v tom, kdo napíše nadšenější článek na téma „pleteniny se vrací“, je opravdu úsměvná věta o tom, že pletené výrobky jsou starodávné a v obchodech nejsou vidět :-)))

Albi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 14:24

http://www.youtube.com/watch?… (mozna je lepsi si vypnout ted industrialni soundtrack)

Ally
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 16:18

Podle mého názoru většina úlovků zde patří právem do pekla, rozhodně ne v pozitivním slova smyslu (není čistě náhodou tento článek zamýšlen jako test čtenáře, zda je dostatečně ostražitý a nepřejímá automaticky myšlenky pekelných autorek? :)

Možná až za mnoho a mnoho let hodně zešedne můj vlas, ještě víc ochabne zrak a přestanu definitivně vycházet z domu, potom možná, možná bych se do nějakého toho strakatého kabátu či sukně dobrovolně nasoukala :) V opačném případě - do pekla s nima! :))

Ally
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 16:21

Jediná výjimka viz příspěvek výše je právě pánsky svetr, to souhlasím (pěkný, pokud je ze slušného materiálu a nekouše :) Zbytek větší či menší peklo, ale pořád peklo, můj názor.

MissTaken
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.09.10 16:42

asi to není peklo jako takové, protože pletaři a pletařky umí, ale co se týče designové stránky, moje srdce zrovna nejásá. Nechtěla bych nosit ani jeden kousek, čepice možná pro nějaké roztomilé škvrně - dobře. Jak já si pamatuju dobu, kdy mě babička zaplavovala pletenými vestami ve vyblitých odstínech béžové a zelené. A někdy nákrčníky jako bonus. Zpracované byly taky dobře, ale jinak design asi stejný jako všechny ostatní.

Sadako
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.09.10 12:02

Tu čepici chci!

MP Kultakutri
34 příspěvků 08.09.10 13:01

Eh, dokáže velectěné panstvo pochopit rozdíl mezi Já bych to nenosil/a a je to hnusný, křivý a blbě udělaný? Já bych z uvedených věcí taky nic nenosila, což ovšem nemění nic na faktu, že kvalita materiálu je poznat i z fotek a že to, co je na těch fotkách vidět, je provedené bezchybně.

Ad variace na Babička mi pletla svetry, které kousaly: za komančů byl nedostatek kvalitního materiálu, takže to, co bylo k mání, nebylo nic moc. Vrzavý akryl, kousavá vlna. Ono ani před nějakými deseti lety to nebylo lepší a dnes se stále čeští výrobci drží kréda Levný, levný, ještě levnější, takže najít v domorodých vodách opravdu kvalitní přízi je trochu problém (ale jde to). Konfekce není o nic lepší, takže se obávám, že jsme tam, kde jsme už od začátku - lidem přijde normální, že gatě nepadnou a korzetový živůtek se má krčit a pletený svetr je kousavé zlo, protože tak to nosí všichni.

kiwi: žebrování 2×2 se nevytahá, rozhodně ne po pár praních. Pochybný materiál je 85% vlna, 10% hedvábí, 5% kašmír, k vidění zde (v mírně odlišném provedení) http://www.josharp.com/…n-tweed.aspx - v ruce jsem to neměla, ale podle složení a provedení nemám důvod domnívat se, že by s přízí byl nějaký úhlavní problém. Taky by mě teď docela zajímalo, co je to nepochybný materiál.

Miss Taken: naprostá většina věcí je designově banálních, od banálního hrnku na kafe s jedním uchem, stolu s nohami směřujícími k zemi, koberce, který je placatý… až po, třeba, klasický kostým. Svetr se třemi rukávy by byly ohromně avantgardní, skvěle by se vyjímal v muzeu, ale jaksi by se nedal nosit. Pochopitelně není problém najít designové ujetosti, ale pak tu bude p. t. publikum křičet, že takový hovadiny se nedají nosit.

Sadako: bylas hodná?

Michaelka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.09.10 14:10

Gal : přijdou mi starodávné tyhle kousky.

Katka : Když jsi došla k tomuto závěru, tak sis nemohla přečíst vše, co píši. Jen kvůli tomu, že jsem napsala svůj názor mě nemusíš urážet.

šklíba : A já jsem snad psala, že by se měly nosit pouze mikiny? Ne. Napsala jsem, že se mi na mužích líbí svetříky, ale elegantní.. ne tyhle tlusté ,,do lesa´´ A dále jsem psala, že mikiny jsou dobré, když se člověk obléká celkově sportovně ;) Ale to už se jen opakuji.

kiwi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.09.10 19:41

Kultakutri, budeš-li přísahat na svaté klubíčko, že je to z tebou uvedeného materiálu, dobrá, beru zpět. Se mi zdálo, že se to na tý fotce trochu leskne, což mě na „vlněným“ svetru poněkud ruší…ale možná že to je jen těmi uzlíky, viditelnými na rovné ploše (mimochodem to mi, na rozdíl od strojové pleteniny, na těch ručních výpěstcích taky vadí).
Ergo kladívko ne-pochybným materiálem jsem měla na mysli, že na mě původní vlňák ne-působí jako akryl. Na první pohled ovšem - příště bude vhodné pro jistotu objekt ohmatat :-)

Sadako
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.10 00:51

Kultakutri: Moc. Žádné podminované rohožky, žádné granáty do kočárků a už vůbec neotvírám okna, když vařím Zyklon B.

MP Kultakutri
34 příspěvků 09.09.10 17:27

kiwi: kdybych se hodně snažila, tak najdu i lesklou vlnu z vovce. Hedvábí v některých úpravách vypadá až plastikově a stačí dost malá příměs, aby se leskla i směsová příze.
No, a uzlíky, jestli myslíš suky, tak to je technická chyba srovnatelná, vimjá, s křivým švem na sukni. To je peklo.

Sadako: tak já něco vyvedu:D

dona
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.09.10 20:03

ta sukně vypadá jak rohožka, kterou mám v práci…A já nechci nosit rohožku jako sukni.A ten svetr má manžel na lyže, ne do města..A to se tady snaží módně radit, hm..

Pertinacia
25 příspěvků 25.12.16 23:29

Moje řeč. Jediná opravdu pěkná věc v článku je ta dětská čepice.

Willow
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.10 02:41

Vážně nevím, jestli mám při pohledu na tu „sukni“ brečet nebo zvracet…

eM
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.01.11 15:44

Mám dotaz: zjistil jsem, že nutně potřebuju tohle: http://i163.photobucket.com/…toreturn.jpg (konkrétně ten žlutý vlevo nahoře). Existuje to vůbec v reálu? Nebo nevíte, kdo by byl schopný to udělat? Díky moc. :)

Před šesti lety se zřítila textilka Rana Plaza

Módní svět si připomíná šest let od zřícení textilní továrny Rana... Celý článek

Poslední článek:
Jak vypadá módní deziluze

Autor: Kamila

Spousta lidí by vraždila za práci u předních značek haute couture.... Celý článek

Barevné kombinace

Autor: Ada

Dnes mě ve městě napadlo kouknout do některých obchodů, jak moc je... Celý článek

Proč si přeju ponožky k Vánocům

Autor: Matouš

Jak si užít k Vánocům ponožky a další dárky, které nikdo nechce? Celý článek