Ušije mi šněrovačku ze samýho zlatýho

30.09.10 | autor Ada

Už několik osob mě opakovaně prudí, abych napsala něco o korzetech. Jsou to známé firmy ze skupinky zvláště úchylné na tento kus oděvu, a protože korzety jsou z krejčovského hlediska poměrně náročné a tudíž snadno zvoratelné, jsou skvělým námětem pro peklo - a tomu se nikdy nebráním.

Korzetů neboli šněrovaček máme více druhů. Jednak se prodávají v obchodech s prádlem - jsou pružné, mají košíčky, vzadu jsou na háčky a jsou určeny pro dámy, které potřebují zpevnit. Nebo pro dámy, které chtějí připojit ještě punčochy a tanga a pak doma svádět. Pak máme různé korzety ke svatebním a společenským šatům, které se v pekle objevily už mockrát, protože jsou to obvykle roury se šněrováním vzadu, čímž mají budit iluzi, že se snadno přizpůsobí jakékoli postavě a ještě ji vytvarují do ladných přesýpacích hodin. K tomu dojde jen na určitém typu postav a u dobře ušitých šatů, ve zbylých případech se korzet krčí, zařezává, kamsi padá atd., jako v tomto případě:

Zdroj: www.pzmode.cz

No a nakonec máme korzety ze staré školy, které mají opět jiný střih a šijí se z jiných materiálů.

Všimněte si markantních rozdílů ve střizích jednotlivých druhů korzetů.

Prádlový korzet má tvarované košíčky jako podprsenka a zpod košíčků vedou švy, jimž jsou spojené jednotlivé díly korzetu. Do švů se dávají tenké plastové kostice. Používají se pružné materiály a korzet je vzadu na háčky podobně jako podprsenka. Musí se proto dobře vybírat a zkoušet, stejně jako podprsenka, aby dobře seděl a nebyl nepohodlný.

Zdroj: nordstrom.com

Korzety ke společenským a svatebním šatům, případně samostatné korzety (tvarované topy bez ramínek), mají obvykle princesový střih, takže vepředu jsou tři díly (jeden symetrický střední a dva postranní, které končí v podpaží), někdy - v zájmu lepšího tvarování nebo pro oko zajímavého členění - je jich víc (některý díl se ještě rozdělí). Slušný korzet má podšívku (dává se většinou acetátová nebo viskózová jako do kteréhokoli jiného oděvu) a ve švech opět tenké kostice, aby lépe držel tvar. Má-li sedět a dobře vypadat (a nelézt dolů), musí se ušít pěkně na míru. Větší prsa neudrží bez pomoci podprsenky. Kostice pak prostě hodí flintu do žita a zlomí se jako na tomto růžovém zázraku:

Zdroj: www.salondaniela.ic.cz

Korzet klasický, jaký mají rádi fetišisti, gotici, vyznavači viktoriánské módy apod., se stříhá z více dílků, bývá jich nejméně 10 kolem dokola. Místo běžné podšívky se do něj musí dát něco silnějšího, třeba kepr nebo silné plátno, někdy ve více vrstvách. Nesmí pružit, protože by pak nefungoval - musí se totiž stáhnout hodně fest. Vyznavači pravých korzetů (sami jim většinou říkají prostě "korzety", zatímco předchozí kategorie důsledně odlišují označením "prádlový korzet", "korzetový živůtek" nebo "korzetový top") jsou ochotní jít do extrémů, takže skutečně dosahují postav ve tvaru přesýpacích hodin, a oblíbenou kratochvílí pro ně je pročítat si diskuze na svatebních serverech, kde se nevěsty předhánějí, která z nich do sebe v saténovém korzetku zvládla nasoukat méně koláčků, a smát se jim.

Do klasických korzetů se dávají buď plastové nebo kovové kostice. Plastové jsou širší a tlustší než ty, které se dávají do šatů. Kovové jsou dvojího druhu, měkčí a tvrdší, a také mají různé šířky a někdy i tloušťky. Korzet má vzadu zpevněné kovové dírky na šněrování a vepředu speciální odolné zapínání, protože běžné háčky nebo třeba zip by opakovaný silný tah nevydržely. Z toho všeho jasně vychází, že ušití klasického korzetu je hodně náročné: stejně jako u běžných korzetových šatů musí střih přesně sedět a díly je potřeba precizně a pevně sešít, ale zbytek je už o něčem jiném: na kostice se nejde s nůžkami, ale s rozbrušovačkou, materiály se objednávají z horoucích pekel, protože u nás se neprodávají, dírky na šněrování se nasazují kladivem a celé to stojí mnoho hodin poctivé práce. Jak jsem zjistila, jsou u nás v současné době dvě výrobkyně, které se specializují na korzety a šijí je z odpovídajících materiálů a v odpovídající kvalitě:

Zdroj: korzety.com

Zdroj: riwaa-nerona.com

A tak se - po nutném dlouhém úvodu - můžeme podívat na ostatní korzetiéry, kterých se poslední dobou vyrojilo jako hub po dešti, a zjistit, zda mají na toto označení nárok.

Yana Thal - "Korzety jsou vyráběny ručně za pomoci tradičních korzetářských metod. Pro vyztužení jsou použity velice kvalitní kostice z pružné oceli. Tyto speciální kostice jsou velice ohebné a pohodlné k nošení, ale nedochází k jejich deformaci jako u klasických plastových kostic. Všechny naše korzety jsou schopné zúžit váš pas až o 8 cm."

Od návrhářky, která se chlubí, že se učila šít korzety v Anglii (klíčová otázka zní: u koho?), bych čekala víc. Korzety má ušité velice hezky, nikde nic křivého, čisté linie, střízlivé, přitom nápaditě zpracované materiály. Podle šířky tunýlků a chování korzetu však používá úzké spirálové ocelové kostice (to jsou ty měkčí), proto se jí všechny korzety táhnou pod prsy a na břiše. Tím, co stahuje, nesmí být látka, ale samotná konstrukce korzetu, kdežto Yana Thal dosahuje stažení našponováním látky. Kromě lepších kostic by to chtělo i pevnější materiály a víc vyztužit. Osmi centimetrům se správný úchyl jen vysměje, korzet musí zvládnout třeba čtyřicet, když je na to majitel vytrénovaný.

Zdroj: yanathal.com

Zdroj: yanathal.com, fler.cz (Y. T.)

Ale ke kostýmku fajn.

Miadesign z Fleru už znáte ze samostatného článku.  Šije strašlivé, nesedící korzety s tenkými kosticemi, divnými ozdobami a nesesazenými vzory, které si cení na mnoho tisíc korun. Ani jeden model nemá vyfocený na postavě, což je škoda, protože by mě fakt zajímalo, jak by to vypadalo.

Zdroj: fler.cz (Miadesign)

Pak tu máme Corsetland.

Proti měkkým topům korzetového střihu nelze nic namítat (sama prodejkyně uvádí, že topy jsou bez kostic, aby byly pohodlné), zaráží mě ale uváděné rozpětí velikostí: 36 až 42. Žena šestatřicítkových rozměrů se od ženy vel. 42 dost značně liší, a to nejen třeba obvodem pasu, ale i obdařeností v horních partiích či špíčky na břiše nebo na bocích. A rozdílné stažení šňůrkou vzadu to nespraví. Buď v tom jedna bude narvaná, nebo druhá vypadat jako v pytli.

Zdroj: fler.cz (Corsetland)

K modelu Versailles za 3999 korun bych jízlivě podotkla, že haute couture, na niž se autorka v doprovodném textu odvolává s tím, že to dalo "hodiny a hodiny ruční práce", vypadá jinak. Například mívá sesazené vzory, a že tenhle k tomu přímo vybízel, je z obrázku dobře patrné. Také bych čekala lepší tvarování - korzety je prostě ideální dělat na míru - ne další "38-42 - upravte si šněrováním". Škoda, nápad s členěním, které lichotí postavě, je dobrý.

Zdroj: fler.cz (Corsetland)

Jarka Kašparová (na Fleru jako Hexi 1, jinak též Jarka Kašpar, Casper a Grand Gothic) tímto korzetem rozezlila ortodoxní korzeťačky, protože ho označila jako repliku viktoriánského korzetu (pak to odvolala a zmírnila na "ve viktoriánském stylu). Není to ani replika, ani ve stylu.

Zdroj: fler.cz (HEXI 1)

Zdroj: casper-li.eu

Je to pěkné - hezká barva, materiál, ten kanýr nahoře a dole bych urvala, připomíná mi Miadesign. Krajka krásná. Kostice slaboučké. Vykukující břicho a žlábek vulgární a velmi neviktoriánské. Celkový střih, tvarování a vzezření korzetu též neviktoriánské. Nevím, co autorku k tomuto označení vedlo, snad že korzet není princesový, jak se to dělá dneska, ale z více dílů? Cena za celý komplet (korzet + sukně) je poměrně odvážná: 15540 Kč.

Zdroj: www.sashe.sk

Korzet ze žlutavého hedvábí vypadá lépe, má už dokonce klasické korzetové zapínání, ale zase je tu spousta nemilých detailů: Dole pod posledním háčkem se korzet roztahuje, tvar spodního okraje není moc lichotivý, nahoře to odstává, šev kolem zapínání je křivý (švy šité tmavou nití na světlé látce či naopak NESMÍ být ani trochu křivé, protože je to hrozně vidět), přidala bych lepší kostice a lepší tvar. Korzet by měl být výrazněji tvarovaný v pase, protože stažení v pase je jeho účel a bez toho to vypadá divně; udělat festovní korzet a zároveň chtít, aby v pase moc nestahoval a byl pohodlný se bohužel vylučuje. Jo, a s těma cenama bych byla vážně opatrná. Za 5328 Kč už to máte na míru a se vším servisem.

A ještě něco. Až se rozhodnete pořídit si korzet, nekupujte si čínský na eBay.  Vyfocené na modelkách vypadají úchvatně, ale jejich kvalita je strašná.

Zdroj: ebay.co.uk

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.9.10 16:10

Znám jen „riwaa nerona“ a koukám, že to vlastně úplně stačí.. Korzety sama nenosím (vyjma prádlových), ale na ostatních se mi to celkem líbí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.9.10 16:21

díííkyyyy! a jinak k tomu žlutému od hexi - moc by mu pomohlo sesadit vzor. takový kousek bych si nechala líbit - v adekvátním zpracování


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.9.10 17:54

Já myslím, že u značky Corsetland uvádějí velikosti, ve kterých jsou schopni korzet ušít. Ne že jedna velikost pojme 38 - 42. Já jsem to tak aspoň pochopila.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.9.10 18:07

zajimavy a rozsahly clanek, diky. vic takovych! mezi korzety a korzetovymi topy je skutecne rozdil, pokud se clovek nerozhodne nechat si neco usit u zminovanych kvalitnich ceskych tvurkyn, lze pripadne objednat neco ze zahranici, napriklad z Anglie, jak se to povedlo mne (ale na miru je proste na miru, k tomu nelze nic dodat). Cinu a Fler nebrat. Fler obecne akceptuji jen v pripade sperku (ty jsou nekdy opravdu uzasne), na hadry chodim jinam a po procteni Modniho pekla uz presne vim, proc :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.9.10 18:17

tady je pár zajímavých kousků http://www.anique.estranky.cz/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.9.10 18:42

Korzety naprosto miluji a ráda nosím - nejspíš spadám jak do kategorie milovnice viktoriánské módy tak částečně i goth a i kapka fetišistky by se jistě našla :)
Nosím ty s plastovými kosticemi, stažení je i tak dostatečné a pocit při nošení prostě jedinečný, ale plánuji vyzkoušet i ocel.

P.S Riwaa Nerona je na českém trhu rozhodně nejlepší korzetiérka. Mohu jen doporučit!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.9.10 22:09

Nasa skusenost s korzetami od Yany Thal je jedinecna. Mame zakaznicky, ktore sa do nich zamilovali a maju od nej uz niekolko kuskov a fetisisti z Berlina si tiez vybrali a krutili hlavou nad kvalitou a dobrou cenou.

Suhlasim s Vasim nazorom, ze ku kostymu pripadne na spolocensku udalost su idealne. Nase zakaznicky ich vsak nosia i v lete k jeansom. Kvalitne usite, vynikajuce latky, dobra cena. Pre modnych uchylov, co sa chcu stiahnut tak, ze nemozu dychat, je samozrejme mozne na zakazku pouzit este drahsie kostice. Korzety na fotkach su site do obchodu a fotene na modelke tak nemozu sadnut tak dokonale ako korzet urobeny na zakazku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.9.10 22:27

Riwaa Nerona je jistě super a uznávám její precizní práci, už podle fotek to vypadá na pořádnou fušku. Já osobně korzety miluju a mám ráda ten pocit sešněrování. Nejsem ale úplnej úchyl a extrémista co by chtěl mít pas zúžený o 40 cm jak se tu Ada opovržlivě ušklíbla nad korzety značky Yana Thal. Ani neinklinuji ke goth módě, proto jsem o korzetech od Riwy Nerony neuvažovala. Hledala jsem něco střízlivějšího co bych mohla nosit třeba i ke kalhotám nebo se sakem do práce. Hlavně něco v čem bych mohla jít na veřejnost s krásně vytvarovanou postavou bez faldíků a přitom se nemusela bát, že bych omdlela z extrémního utažení. Sama vlastním dva korzety značky Yana Thal. Jeden jsem koupila v butiku s originální módou a druhý si nechala šít přímo u návrhářky na míru. Musím říci, že nelituji a korzet na míru bych doporučila všem. Sedí skvěle a nikde se netáhne ani nekrčí a přitom mám pas sešněrovaný a užší o 10cm.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.9.10 22:32

Jé, ahoj PARAZITE, vy tu jste taky čtenáři ?!!!! To je fakt vtip. Hihi. Zrovna mi tu trochu pomluvily krásný korzet od vás z obchůdku. Už se k vám zas chystám, určitě máte spoustu nových designových kousků, co mi nesmí chybět :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 01:11

Na fleru umí korzety dobře Black-Dahlia, ale bohužel je tam aktuálně nemá (něco jí smazali, protože psala, že to je na míru a pak se na to asi vykašlala…). A taky bych si asi stála za Sartorem :) i když vlastně u nich si stojím za vším, někdy musím mít něco z jejich hedvábí :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 08:52

Sartor taky umí http://www.sartor.cz/index.php?… nedělá kolem toho moc keců, ale o to lépe vypadají korzety. Fotky těch od Yany Thal mne zrovna nepřesvědčily, leda o tom, že v nich budu vypadat stejně blbě jak ve svých šatech na maturák. Volnost není vždycky plus, s kosticemi bortícími se pod váhou prsou a neustále se překrucíjícími sem a tam se nedýchá taky nejlíp. To už bych se radši „škrtila“ v opravdu pevném korzetu, při stejném malém stažení jen o 8 cm v pase musí pevnější varianta poskytující oporu vyjít i pohodlněji.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 10:35

Ono je taky těch 40 cm silně nereálné :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 12:18

Já třeba teď mám doma problém s korzetem co jsem si šila. Mamka, poměrně konzervativní člověk, má kolem toho strašných řečí, že to vypadá nepřirozeně atd - a přitom se stahuju docela málo a korzet nosím pod oblečením. No a nahlodala mě. Jaké proporce myslíte, že ještě vypadají něják normálně? Já mám nezašněrované míry 105-74-108 a výška 165, ale korzetem utáhnu pas na 60. Já si myslím, že to vypadá úchvatně. Mamka a babička do mě ale vždy hučí, že je to hrůza.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 14:19

Ameline, učili mě ve škole, že hodně velký rozdíl mezi velikostmi prsa-pas-boky, takové ty klasické přesýpačky, jsou podvědomě muži vnímané jako hlavní znak plodnosti, tedy přitažlivosti ;)

Jinak já mám teď pas 60 bez stahování… chtěla bych mít tvoje prsa a tvůj zadek ;) No nic, snažím se přibrat, nebo to se mnou bude zlý :)

Takže prostě bych se spíš řídila názorem okolí, pohledy apod., než tím co do tebe hučí rodina :) ženský na to nemají ten správný pohled ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 14:27

Zřejmě mají strach, aby sis nedočubila zdraví tím stahováním. Mně se postava tvaru přesýpacích hodin líbí, ale spíš jen na obrázcích a hlavně s mírou.. Na ženách, co mají nějaká prsa, boky a útlejší pas to vypadá dobře. Extrémní stahováky se mi nelíbí nikdy. (No já se svojí gazelovitou postavou můžu jet nejlépe artdeco :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 15:22

A neni to proto, ze se boji, ze jsi „jeste ve vyvinu“ a mohla by sis poskodit nejake organy?

Ja mam tri korzety pradlove, patrne dost ausus, z elasticke lastky, plastove kostice, podprsenkove hacky vzadu, ale mam je rada proto, ze mi drzi rovna zada, respektive upozorni, kdyz se zacnu hrbit. Do sedave prace dobre.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 16:23

Parádní článek, díky za něj! Některé z rozebíraných tvůrkyň jsem ani neznala. Bohatě mi stačila Hexi, s níž jsem měla incident právě kvůli její „viktoriánské replice“. Od té doby ji raději ignoruju, jen bych se zas rozčílila :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 19:32

Tak mě je 21, vývin už tedy veskrze žádný, necelých 15 cm je jak nic, dala jsem to bez problémů najednou (i když jsem to nečekala) protože na mě je co stahovat. Lidi, co o tom nevědí nebo přátelé reagují veskrze kladně. Tak, co se může stát, když si to dám třeba jednou, dvakrát do týdne? Akorát doma z toho hrozně jančí. Sama musím uznat, že třeba v rovný sukni vypadám stažená jako panáček z lega, ale dobrý oblečení to řeší. Jinak, hodně taky po nejrůznějších, i prádlových korzetech pokukuju, akorát holt nemám penízky, tak se to učím šít. Doufám, že někdy nedopadnu tady v pekle jako odstrašující případ jak to nedělat :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 19:33

při čtení jsem si vzpomněla na jeden pekelný model, u kterého křivé švy a neposedné kostice opravdu nehrozí :-). ovšem je pro opravdu odvážné http://www.hell.cz/…-snerovacka/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 20:22

Jezus… proč jsem na to klikala??? Brrr…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 20:45

Taky se počítám mezi české tvůrkyně klasických a kvalitních korzetů, i když se nespecializuji jen na ně a mé stránky děsí svým leskem :)), tvořím totiž většinou pro fetišisty. http://www.mistress-adrienne.com/korzety.php


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 21:39

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.10.10 23:37

Dvorní dámy Kateřiny Medicejské se stahovaly snad na 33 cenťáků…měly nějakou míru předepsanou tuším.
Viktoriánské tetiny to sice až tak nepřeháněly, leč časté mdloby těch jemných stvoření taky nebyly vždy zapříčiněny pouhým rozrušením.
Tak nechápu, že si někdo může mačkat jatýrka ještě dnes…co takhle též podvazovat chodidla? Nakonec, velká hnáta není nic moc hezkýho :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.10.10 00:09

Ále no ták, nechte toho s těmi hnáty :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.10.10 09:07

Adrienne: Vážně klasických a kvalitních? (: Ruku do ohně za to tedy nedám! :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.10.10 11:19

Kiwi: Teda, tehdejšíma korzetama si moc nedokážu stahování představit. Já jsem vždycky slyšela, že v téhle éře to bylo hlavně o plochém profilu a vytlačení prsou nahoru, úzkej pas prý vznikal opticky širokými rukávy a sukněmi (čas stahování nastal, když tyto pomůcky vyšly z módy). Když se podíváš na tehdejší konstrukce, muselo to být fakt brutální, se stahovat o víc jak 10 cm. Ale zase na druhou stranu, 33 cm… Holky byly menší, a taky to může být i chyba převodu jednotek. (třeba 33 palců není málo) Holky, co víte o historii korzetiérství, opravte mě, prosím.

Jo, Cathie Jung znám. Ta už to vážně přehání. Už se mi to ani zvlášť nelíbí, zepředu ještě fajn, ale ten profil…

Jinak pokud člověk stahuje jen tuk, tak je to v pohodě. Já třeba jsem tímhle stylem formovaná už kosterně, mám v pasové oblasti tuku víc, než se zdá. Jen mě štve, že hned prvním korzetem se dostávám na takový estetický rozcestí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.10.10 11:51

Vážená dámy. Dnes jsem se dostala k tomuto článku, který určitě moc ocenuju, protože o prádlové módě doby " před Lycrou" :) tzn před rokem 1900 se většinou píše opravdu jen v archivech a my ostatní se jen snažíme přiblížit ideálu, který tu kdysi byl a už se nikdy nevrátí.
Nejen proto, že dnes nesedíme doma u rámu a nevěnujeme se paličkování krajky nebo vyšívání na plný úvazek. O tom jak dnes můžeme udělat korzet aby vyhovoval požadavkům na pohodlí, estetiku, ale dokunce respektova i technologii výroby prostě nemůže být vůbec řeč. To z jakých textilních materíálů byly tyto kusy vyrobeny, je věc jedna ale také to že se skládaly ze všívaných nebo vkládaných kusů dřeva, kostic, perleti a později kovu a ty Vikoroiánské nebo později Edwardiánké obsahovali kolem 200 ks takových kostic je fakt který prostě málo kdo zaplatí. Tzn ze všichni včetně Riwai - nerony, dělají to co je baví ale korzety v tom pravém smyslu se možná ani nemají ambii vyrábět. Vždyť taky která z nás se od mládí šněrovala do korzetu..mimo Dity von Tees, tak aby dnes mohla pomýšlat na vosí pas. Netrapme svá těla, zapomeňme na nesmyslné omdlévání z trapně sešněrovaných šatů, které pokud chcete jít do společnosti nám nedovolí ani jíst ani se pořádně bavit…nebo chodíme na večírky ukazovat že: ano ženy mají prsa a ano ženy mají boky a přez to v korzetu budeme určitě plodnější než slečna u vedlejčího stolu? Prostě se ukázat ve společnosti a omdlít hned po zvednutí divadelní opony?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.10.10 13:58

to Ameline :A nebylo by lepší nějaký ten tuk v pase raději rozhonit nějakým vhodným cvičením ? Posílíš zároveň i zádové a prsní svalstvo a třeba ubyde i něco kolem boků. Navíc budeš mít pas a břicho pěkné i bez korzetu a ještě za deset let


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.10.10 14:04

Zapomente uz prosim na ty biologicke argumenty, kdyz je vykladate jen polovicate.

To, ze korzety, ktere se siji dneska, jsou jine nez ty viktorianske.. ja nevim, co cekate. Lide se inspiruji historickou modou a chteji, aby se to priblizilo, tak si je nechaji usit podle nejakeho vzoru, svych mir a soucasnych moznosti. Ti, co chteji to prave, musi holt sehnat historicky kousek, coz je casto mimo veskere moznosti jedince, nehlede na to, ze je to casto k nenoseni uz kvuli miram, stavu atd..

Ja se take casto inspiruji v letech minulych (i kdyz davam prednost jinym obdobim). Spis si ale eklekticky vybiram, nez abych se snazila delat co nejpresnejsi dojem „jako by vypadla z toho a toho desetileti“. To je dobre na tematicke slavnosti. Nosim rada treba starozitne doplnky (sperky apod.), ale tam to asi konci.

Omluvte prosim nehacky a necarky :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.10.10 20:53

prudator: dle čeho tak soudíte?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.10.10 21:35

Ked sa chce niekto stahovat, nech sa stahuje v pase kolko chce. Sam si za to nesie dosledky. Ale korzet sa da usit i tak, aby sa clovek stiahol v pase o par cm, co je porovnatelne s gumovym opaskom na pracku z HM, teda prevazna cast populacie to prezije bez uhony. Zase ked chce byt clovek za damu, musi vediet, ze sa nemoze chovat ako na ihrisku. Ked si vezmem lodicky, nemozem v nich smatlat jak hip-hoooper. Ked si vezmem korzet, musim sediet vystreta.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.10.10 22:53

Bara: Svoje prsa, ani boky nedám! :-) Jsou to moje oblíbené části. Nešila jsem si korzet, abych vypadala hubeněji, ale aby mi vynikly právě tyto části. Nemyslete si, cvičím, ale spíš na zpevnění a ohebnost.

Jinak oproti běžnému názoru jsem zjistila že jediné, co v korzetu nemůžu dělat, je tancovat břišní tanec a nosit dlouhou rovnou sukni. Jíst do sytosti, skotačit, běhat i tancovat krokové tance (holt s bokama nehnu, no aspoň jsem pro jednou za slušňačku) - nemám problém. Jen nechápu, jak ze všech stran mi všichni tvrdí, jak se v korzetu - a to prosím pěkně pouze poněkud těsném korzetovém živůtku - nenají, ale já jím stejné porce zašněrovaná jako nezašněrovaná, jen pocit sytosti je úplnější (a o to příjemnější). Asi vždycky zůstanu jen u 15cm protože víc by vůči ostatním měrám mohlo být už esteticky problematické, ale i malá zkušenost se počítá. Navíc je prostě hrozně příjemné, když mám pevně obejmutý pas, příteli dám přednost před korzetem kdykoliv, ale holt on není všude se mnou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.10.10 23:12

Teda zapomenout v článku o českých korzetiérkách na Anique je velmi tristní. Zvlášť když teď stvořila z korzetů celou výstavu.
http://anique-miree.deviantart.com/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.10.10 09:35

to Ameline : přesně to jsem od začátku tušila …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.10.10 13:12

ad Adrienne - viděla jsem naživo, klasický i kvalitní byl, takže nepruď, jak již tvé jméno napovídá ;-)

ad korzety s 200 kusy kostic - víte, jak by takový korzet vypadal? každá kostice přidá kus na obvodu nejen pasu a korzet s 200 kusy kostic by tak skutečně nemohl vytvořit požadovanou siluetu s velmi úzkým pasem. takže hlášky o tom, jak dnešní tvůrci tvoří něco úúúúplně jiného, je taky mimo ;-))

ad zdraví - dříve byl problém zejména v tom, že se dívky stahovaly již od útlého věku, kdy se ještě vyvíjí orgány a kosti rostou… tzn. že docházelo k různým deformacím výše zmíněného… to už se dneska taky neděje…

ad tvarování - plochý profil a vyhnaná prsa opravdu nejsou jediným tvarem, který byl preferovaný… když se budete postupně posouvat v historii, natrefíte na ploché siluety s téměř zcela potlačenými ňadry i značně klenuté ve všech proporcích…

ad korzetové živůtky - taky mě dokáže rozesmát, když někde narazím na to, jak nějaká slečna zaboha nemohla dýchat v živůtku od plesových/svatebních šatů :D

ad Cathie Jung - to je skutečný extrém imitující jedno poměrně krátké časové období. Paní se vyžívá právě v této jedné konkrétní éře a rozhodla se, že tomu přizpůsobí i své tělo. Mimochodem, začala se stahovat až poté, co odchovala děti. ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.10.10 21:34

to Lucy: …citace z archivního mater.:

…„The bust and hips have boned, trangular gussets for maximum shaping and is typical of early Victorian corsetry. Later 1860's corsets start to move away from gusseting for figure shaping when manufacturers start cutting corsets in pre- shaped pieces.
The corset is boned with approximately 198 whalebones of varying degrees of lengths, width and thickness…“

Tak tohle je opravdový korzet - americký :) Tže stačí číst a zajímat se a důkaz o tom, že se korzety skládaly opravdu z 200 ks kostic je na světě a dokonce je vystaveny v muzeu.
O siluetách jsem se moc nerozepisovala - to by bylo na článek :)), jasný že každá doba s sebou nesla jinou geometrii a délku, ale o tom snad někdy u kafe.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.10.10 22:43
  1. raně viktoriánský… ten ve většině případů asi nebude inspirací ani jedné výše zmíněné dámy…


b) by nebylo od věci třeba podotknout, že se kosticí tedy myslí i třeba centimetrová výztuž švu u tvarování např. prsní části (ano, pravda, tam se jich dá nastřádat celkem hodně bez většího vlivu na siluetu)
c) by nebylo od věci srovnávat jabka s jabkama a hrušky s hruškama
d) inspiraci obou najdeme asi spíše v pozdně viktoriánském období a např. takovýto http://www.antiquecorsetgallery.com/…y/yn/yn1.jpg korzet už asi opravdu 200 kosticemi oplývat nebude ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.10.10 22:56

http://www.antiquecorsetgallery.com/article.php?…

to uz bysme se mohly zacit bavit o renesancnich korzetech a to uz je taky trochu jina liga ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.10 18:33

Co se Kateřiny Medicejské týče, někde, bohužel už nevím, kde, jsem četla, že to je způsobené převodem jednotek, že se věru dochoval jakýsi údaj o dvanácti palcích, ergo 12×2.5 je nevímkolik, těch 33 možná, nemám náladu na matematiku, ale že je více než pravděpodobné, že buďto někdo machroval, nebo že jde o nějaký jiný palec, než ten náš dnešní. Můžu najít nějaké obrázky, něco bych tu někde měla mít, ale nevybavuju si, že by chodila nějak nepoměrně přeštípnutá - a na 33 cm by musela být, leda že by byla liliputka.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.10.10 20:04

@Kultakutri
tak to klidně mohlo být 12 palců šířka šatů nikoli obvod (dost běžné v USA i UK velikostech). A pak tu máme 12×2 x 2,54 = 61 cm po stažení, což je vcelku štíhlý pas vzhledem k tehdejší výšce ženy, ale žádný extrém. Dnešní XS. Přidáme bohaté široké sukně a poprsí vyhnané nahoru korzetem a vznikne krásná silueta s dojmem velmi štíhlého pasu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.10.10 23:13

Pravděpodobně je to převodem jednotek, čili můžeme přidat nějakej ten centimetr…ale baba sama, po pár dětech k tomu plus její postavení, to dodržovat nemusela. Její dvorní dámy naopak - buď se přeštíply, nebo táhly.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.10 11:28

Kdyz vzor presne navaze, je to potecha pro oko. Cest calounikovi (dokonce snad amaterskemu): http://www.designspongeonline.com/…ly_after.jpg


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.1.11 19:13

Ahojda, super článek (jako všechny, konečně někdo kdo taky podává pořádnou konstruktivní kritiku) nicméně ke korzetům, pořídila jsem si korzet z webu corsetheaven.org a musím říct že jsem max. spokojená, korzet drží jak má, je hezky pevnej, stáhnout se dá sakra pořádně a materiál i provedení je dle mého prostě úžasné: je fakt že dle čteného popisu by se nějaká ta chyba našla, nicméě já jsem skutečně spokojená


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.1.11 19:28

Leňule: korzety z corsetheaven.org (sama jeden mám) sice rozhodně nejsou na úrovni na míru šitého korzetu přesně na přání, ale v poměru cena/provedení nejsou špatné. A jako první korzet je to super, zákaznice si vyzkouší ten samotný pocit a komfort nošení a rozhodne se, jestli chce jít do „pořádného“ korzetu, třeba i s ocelí a tak.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.11 15:28

Hele příště až budeš psát o něčem, čemu nerozumíš tak si to rozmysli. Žádná ženská se přece napoprvý nemůže stáhnout o 40 cm! Fakt padlý na hlavu…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.11 12:38

Barbara, jestli to je na Adu, tak je to zcela mimo mísu, korzetům rozumí jako jedna z mála v téhle zemi.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.11 13:41

Barbara: Co vam vadi na tehle vete: „Osmi centimetrům se správný úchyl jen vysměje, korzet musí zvládnout třeba čtyřicet, když je na to majitel vytrénovaný.“ ? Ada jasne pise, ze na tolik cm musi byt majitel vytrenovany, o tom, ze by se to dalo zvladnout napoprve tam neni ani slovo…Chtelo by to cist poradne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.3.11 21:45

Baby, pozerám, že corsetheaven.org už nefunguje, neviete, či majiteľka stránky nepredáva niekde inde? Chcela som si tam po tunajších kladných komenároch objednať a nestihla som :/ Prípadne, neviete poradiť nejaké české stránky s lacnejšími, ale „nešmejdnými“ korzetmi?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.4.11 18:56

Ja mam krasny klasicky korzet z www.draculaclothing.com a jsem naprosto spokojena. Korzety maji podle meho skromneho nazoru kvalitni, s ocelovymi kosticemi a zaroven za opravdu priznivou cenu. A musim rict, ze 10 ci 15 cm opravdu neznamena zadne vetsi nepohodli a to ani pri tanci, natoz abych omdlevala! Naopak jsem byla prijemne prekvapena, ze cim dele mam korzet na sobe, tim je mi v nem pohodlneji a snesla bych ho i vice utazeny. Takze damy, jestli vas to laka, tak rozhodne doporcuju ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.5.11 19:50

proč si nevybírat korzet „univerzální velikost 36-44 (lze dotáhnout šněrováním)“ :-D
http://www.splachovac.cz/…ni-saty.html


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.11 13:50

Náhodou jsem na FB narazila na fotogalerii jedné vnadné nevěsty a připomnělo mi to tenhle článek. Asi bych měla být soucitná a „pannu nevěstinku“ spíše politovat, nikdo jí zřejmě neporadil, že jí ten korzet bude přes malý malý, nevím, ale nějak mi to nejde. Ostatně, dotyčná dáma si patrně myslí, že vypadá super, když se fotkami ze svatby chlubí ve veřejném albu, ne…?

Ještě mě napadla taková trapná připomínka v tom smyslu, že někdy je možná menší zlo, když je někomu vidět skoro celá podprda…

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/…971338_n.jpg


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.11 14:22

JaneEyre: Božínku!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.11 14:34

JaneEyre: Ten mladý muž je ženich? Někdo mu měl říct, ať si nevytahuje košili z kalhot.....

Co mají všechny nevěsty s těmi korzety? Viděla jsem teď v sobotu tři nevěsty a všechny měly korzet. Už je to fakt nudné. Naštěstí ani jedna neměla šlehačku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.11 15:12

ale kosela s kratkym rukavom??? na svadbe??? preboha

MP Werus
18 příspěvků 17.6.11 15:41

teeeeda.....drsna foto. Az se jednou budu vdavat tak prisaham ze do korzetu nevlezu ani omylem.....to si radsi oblecu jednoduche pouzdrove saty a bude.
Jinak…jak hodnotite saty Aleny Seredove?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.11 16:12

Werus: Mně se A.Šeredová docela líbila. Já jsem na šaty empírového střihu zatížená.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 22:30

Líbí se mi ženy v korzetech, přítelkyni jsem jeden koupil,přítelkyně ho ala nechce nosit ani doma, dělá jí krásnou postavu, ale tvrdí, že se jí v něm špatně dýchá- a to vzadu mez okraji zvývá ještě široká mezera.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 22:17

To se jí nedivv, asi ho má stažený moc. Já mám korzet stažený asi o 10 cm,a taky si mi špatě dýchá,a hodně to tlačí. Více než hodinu bych v něm taky nevydržela.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 22:28

Já nosím stažení taky cca 11 cm (a ocelové kostice) a obvykle celý den, je-li korzet kvalitní a samozřejmě správně sešněrovaný, mělo by to být obvyklé…ale samozřejmě se nedá počítat s hlubokým dýcháním či velkou fyzickou námahou :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.11 16:05

Promiňte mi blbý dotaz, ale nějak si neumím představit, co znamená to „sesazení vzorů“. Mohl by mi to prosím někdo vysvětlit?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.11 16:11

Veru: To znamená, že třeba když si koupíte proužkovanou sukni, na švu se ty proužky sejdou a budou tvořit taková véčka. Když vzor nebude sesazený, budou na švu proužky končit náhodně a setkávat se nebudou.
Třeba u proužků je to celkem snadné, u kostek a jiných složitějších vzorů je sesazení těžší. Taky v některých částech oděvu nejde vzor stoprocentně sesadit, třeba když budete mít kostkovanou látku a z ní šaty s princesovým střihem, nebude kostka po celé délce princesu navazovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 01:09

Micha(E)la: Aha, díky, tak nějak jsem si to myslela. Akorát mi to nebylo z některých obrázků úplně jasné. Dík ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 19:53

Zdravím. Hezký článek, jenom bych podotkla, že si tím ebay to není tak černobílé. Objednala jsem si čínský korzet, to co přišlo je celkem pevné, dobře sedí a i na pohled vypadá hezky. A to vše za necelých 20 dolarů. Za dvojnásobek totéž prodávají na mimibazaru.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.12 14:14

Škoda, že jsi zapomněla na www.corsetheaven.org, ten totiž podle mě taky patří k těm dvěma skvělým výrobcům (výrobkyním) :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.12 11:15
Corsteheaven - nie je vsetko ako sa zda

Ahojte damy.

Clanok a reakcie su uz starsie, ale snad nekricim do prazdna.

stranka corset heaven z velkej miery len predava korzety objednane od anglickeho vyrovcu a dostributora.
https://www.corsets-uk.com/

zistite to napriklad jednoduchym porovnanim ponuky, ale aj cien ;)
na dotycnej anglickej stranke najdete pekne rozdelenie (korzety od modnych az po hard -core s 24 kovovymi kosticami.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Háčkované, pletené, pro Fler jako zrozené

Autor: Ada

Ne, nebojte se, už nebudu básnit. Mé památníčkové veršíky z... Celý článek

Khaky

Autor: Ada

A ještě jedna hádanka. Jak vznikl tento apartní kostýmek? Zdroj:... Celý článek