Vůně Yasmínu

07.11.10 | autor Ada

Milé čtenářky. Říkala jsem to už mockrát, ale řeknu to znova: prchejte do dáli před každou krejčovou, která nemá krejčovskou dílnu, ale ateliér, a nezabývá se šitím šatů, nýbrž oděvní tvorbou. I když nutně musí existovat výjimky, je jich tak málo, že se to nevyplatí riskovat.

Ateliér Yasmin, který se prezentuje na Fleru, má všechny znaky, jaké správném ateliéru přísluší.

1) primitivní batikované a solené efekty

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

2) mizerná malba

Některé tvořilky naprosto postrádají sebekritiku a kritiku jim nikdo neposkytne. Domnívají se, že po dvou třech začátečnických pokusech se šátkem nebo vitráží to mají zmáknuté a můžou začít prodávat; však je to hedvábí, luxusní přírodní materiál, a ruční práce, tolik ceněná zvlášť v dnešní konzumní době! Takže pak může vzniknout třeba tohle:

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

Nebo tohle:

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

Nebo tohle.

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

Andělíček postrádá kompozici, nebe na pozadí je upatlané, protože zažehlovací barvy se na vybarvování takhle velkých ploch s členitými kraji nehodí. Kupodivu hedvábné tvořílky tento fakt neodradí ani poté, co si to několikrát vyzkoušejí v praxi, a snaží se o to pořád dokola. Květiny na oděvech jsou na úrovni základní školy. Podobně popatlaných oděvů z lehkého a naprosto nepraktického pongé (ale hlavně že je to héééčvábí!) jsou všude tuny, přesto to zatím žádnou tvořivou duši nepřimělo k tomu, aby se zamyslela, naučila se to líp a tím pádem mezi ostatními vynikla.

3) mizerné šití

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

Tentokrát odhlédneme od malby (má jít o paví péra) a podíváme se, jak se chová látka. Vidíme, že rourovitě. Místo krásného hedvábného splývání a vlání vidíme papírovou rourku, na které ani ty sámky nechtějí držet, jak si tvořilka vysnila. Slušní krejčí mají zvládnutou nauku o materiálech, seznámí se s nimi též prakticky a pak respektují chování materiálu, potřeby oděvu i estetické hledisko. Tvořílkové se spokojí s tím, že je to héééčvá...

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

Pokus o tvarování šatů prozrazuje, proč má Yasmin v nabídce většinou různé volné haleny. Jenom důrazem na pohodlnost to nebude. Ke korálkové výšivce na rameni autorka poznamenává, že jí dala děsně moc práce. Nevypadá na to... Když už chceme napodobovat tu Matragi, bylo by vhodné se podívat na detail některých jejích šatů:

Zdroj: blanka.com

To není jen o tom, že tam někdo fakt dlouho a rrrůčně našíval korálky; začíná to už navržením vzoru a výběrem barev. Protože normální člověk nemá doma dílnu plnou pilných vyšívaček, omezí se na menší motiv, ale dá si na něm stejně záležet. Divák pak nemusí přemýšlet, jestli to na těch šatech je nějaký elegantní vzor nebo je někdo poprskal.

Když neumíte šít, nikdy, NIKDY se nepouštějte do kostky.

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

Sesazování kostkovaných vzorů není prdel, ani zkušení krejčí nebývají takovými zakázkami dvakrát nadšeni a často si za jejich zpracování účtují přirážku. Stačí, aby to někde malinko ujelo a už to vypadá blbě. Různé pootáčení vzoru může být velmi zajímavým prvkem, ale taky se stává, že se to vymkne z ruky a vypadá to splácaně. A nezachrání to ani velký keramický knoflík, oblíbená ozdoba přírodních tvořilů.

Možná se v těch nevyžehlených švech ztratilo precizní nasazení kostek, ale řekla bych, že spíš ne. Že je to spíš zprasené.

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

V detailním záběru se pak můžeme pokochat odfláknutými kapsičkami a nasazováním jednotlivých dílů. Křivě sešitou hrůzu, ze které lezou nitě, si můžu koupit na každé tržnici. Do rubu nevidím, ale zdá se mi, že horní okraj je pouze založený. Když už nechceme pásek, nebo si sebekriticky přiznáme, že je nad naše síly, měli bychom se naučit dělat aspoň podsádky.

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

Jediné šaty z Ateliéru Yasmin, které mají slušný vršek, jsou tyhle, ušité z ustřiženého trička.

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

Hedvábí a PES satén v rukou tvořivé bytosti. Bože chraň!

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

4) poetické názvy

Každá tvořilka potřebuje pro své výtvory básnivá jména. Vhodný název dodá i nejhorší spatlanině  toho správného ducha a lidi vám urvou ruce. Kouřově modré šaty se šedohnědými květinami nazvete "Květy v antracitu". Vínové tričkošaty s batikou odshora až dolů jsou "Babí léto" a patří do kolekce "Rendez-vouz s Paříží". Hazuka z vybledle modré lněné sliny může být třeba "Bleděmodrý sen". A tohle je "Latté":

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

5) věrná parta chváličů

"Nádherné věci, hned přidávám do oblíbenců, budu dál nakukovat... a asi nejen to..."

"hmmmm, pěkné šatky!"

"Moc hezká, něžná halenka."

(S precizně provedenými lemy, slušelo by se dodat:)

Zdroj: fler.cz (Ateliér Yasmin)

"Krásné šaty i sukýnky. V takových se jejich majitelka musí cítit jako hvězda."

"tleskám, šaty jsou úžasné, originální, ženské, nádhera"

"Krásné šaty, mají styl a jsou hezky zpracované."

I kdybychom se dohodli, že estetické nároky jsou subjektivní a někomu se prostě batika, malůvky a krabicovité haleny mohou líbit,  kam se poděla naše schopnost kriticky prohlížet, co kupujeme, a poznat kvalitní řemeslo od nekvalitního?

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 14:47

Ani jsem nečetl ty komentáře k tomu, jelikož už při pohledu na pevní fotky mi probleskla hlavou myšlenka: „On se s takovými výsledky dokáže někdo uživit?“ a hne v zápětí „Moment, moment, on si takové pytle někdo dobrovolně kupuje?“ Víc to snad ani nemá smysl komentovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 15:12

To je tedy síla. A hodně smutné.Obdivuju autorku blogu, že se tím vydržela probírat.

Když tak přemýšlím nad tou chválou zpracování(to je moc, to je jasné), ale uvažuju, kde mají nové generace přijít ke znalostem, jak má vypadat dobře ušitý oděv. Stačí v nějakém písmenkovém obchodě otočit do rubu…ale je to ani nenapadne, protože netuší.
Kde se to ty holky mají naučit? Nemyslím „švadleny“, ale zákaznice.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 15:24

Náhodou, přesně takto jsem taky šila - kdysi na základce. Teď na sebe šiji minimálně, vlastně vůbec, ale troufám si říct, že díky bolestně získaným zkušenostem o materiálech a střizích, u Yasmin nenakoupím (ale přesto Fler neodsuzuji, najdou se tam i fajná dílka, když tedy umíte pohledat :) a nedíváte se jen na textil )


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 15:27

„Kam se poděla naše schopnost kriticky prohlížet, co kupujeme, a poznat kvalitní řemeslo od nekvalitního?“

Proto jsem za tenhle blog ráda, protože kvalitní řemeslo spíš nepoznám (nemluvím samozřejmě o příkladech v článku) a ani moc nevím, jak se do toho dostat. Na školách se to neučí, rodiče vám to taky většinou neřeknou…:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 15:34

Nechtělo by se autorce vyrazit s foťákem třeba do háemka / Zary etc. a popsat, co je blbě? Tuším, že už tu bylo něco takového s kabátem a to bylo parádní.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 15:35

Článek mě opravdu pobavil (jó, nadšeně a nekriticky tleskám), tvorba je vskutku běs pekelnej a jestli to je na prodej, divím se, že autorku hanba nefackuje.

  • Takže vynikající výstraha pro ty, kterým by reálně hrozilo nechat si tam něco ušít bez předchozího zhlídnutí výtvorů.

Nevím jestli mě víc dojímaj ty oranžový hadry na začátku, paví pera (fakt, jo?) nebo ten Hedvábí a PES, to je vážně drsárna… Mimochodem, Matragi dobře zmíněný kontrast.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 15:38

Jdu prozkoumat Fler - uplakané počasí, depka, tak to jdu dorazit :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 15:48

Jé, objevila jsem více prodejních tvořilkovských servrů, Fler není jediný ☺


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 16:23

je mi luto toho premrhaneho materialu a hodin prace, pretoze s takymto vysledkom je to skutocne na zaplakanie. co by vsetka ta latka dokazala vytvorit v rukach niekoho, kto sa v tom vyzna!
umelecky atelier sa vsak zrejme nevyzna ani v proporciach ludskeho tela, lebo si neviem predstavit osobu, ktorej by pristala popisovana kockovana sukna s takouto nestastnou dlzkou a co by k tomu dotycna nosila, a tiez fialove saty s vysivkou toho maju na ramenach akosi privela vzhladom na uzky pas. och, a pred fotenim by vsetky saty potrebovali prezelhlit, ale to je uz len detail…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 16:25

Nedávno jsem na fléru hledala nějakou pěknou sukni malé velikosti, ne zase až moc drahou, ale tak přiměřeně. Bez výsledku :-/.
Ale zkuste se podívat na kolekci Lanvina pro H&M - nitě z toho nechal čouhat schválně, materiál je prý taky o ničem. Šaty stojí i šest tisíc a přitom jsou to šmejdy, ze kterých jsou ovšem zblbnuté puberťačky nadšené… Pokud takovéto „značkové“ šaty stojí za nic, co pak můžeme chtít od tvořilek na fléru…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 16:31

No myslím, že vzít foťák do HM a ukázat co je špatně, to by vydalo na dost materiálu na psaní. V HM je na prvním místě blbě materiál a Lanvin for HM taky dost pobavil…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 16:38

Ty kráso! Ta návaznost vzorů je fakt hustá! Kdybych to u nás ve škole ukázala mistrové, tak mě tím nejspíš pleskne přes ksicht :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 16:39

H&Mkový standard bude vždycky H&Mkový standard, ať už pro ně navrhoval chlápek z Lanvina nebo bezejmenný švédský návrhář. Páč jde hlavně o cenu že, takže se musí držet při zemi, aby to bylo konfekčně snadno vyrobitelné a materil se neprodražil. Slavný jméno je jen marketingový tah, já fakt nevim, co čekáte.

Ada Pekelná
973 příspěvků 7.11.10 16:42

Kdyby jenom H&M, pěkně zmršené sako jsem viděla i v Peek&Cloppenburg, kde bych čekala kvalitní věci.
Bohužel v těchto obchodech neradi vidí focení…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 16:54

No, ještě k tomu. Vyrábět co nejlevněji a samozřejmě výhodně prodat. Ale musím přiznat, že mě onehdá překvapila třeba ta diskuze okolo kvality Vuittona - je fakt, že od tak proslulý značky zvučnýho jména bych se dost možná nechala opít rohlíkem… (Jasně, nezáleží na tom, co to má na etiketě..ale člověk by za ty prachy skoro čekal dokonalost, že).
A ten článek s kabátem - polopaticky vysvětleno po čem se pídit a na co koukat - byl vynikající a poučný, jak už psala Michala, klidně bych takových návodíšků uvítala víc.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 17:21

Mě se oblečky Lanvina pro HMko docela líbí. Akorát by mě zajímalo jestli jsou ty jejicho kousky tak dobře ušité a kvalitní nebo těch 6000 stojí lanvinovská visačka. Škoda, že je kolekce k dostání jenom v Praze, ráda bych se podívala na živo, ale jet na druhou stranu republiky, postavit se do fronty, když už je stejně většina věcí rozdaných celebritkám a módním bloggerkám v Showroomu by se mi nechtělo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 17:29

Prosim v tomto kontextu pekelnice o radu - po hodne letech se v posledni dobe vracim k siti jako uzasne relaxaci (jen pro sebe a bez ambice sve vytvory nejak „flerovat“, nebojte se… :)) a zjistuju, ze hodne z postupu, co me babicka kdysi naucila, jsem uz pozapomnela. Nemate nejake tipy na weby, kde se daji rychle dohledat zakladni postupy a rady, jako treba jak vyklenout limec, finty na zipy a podobne veci? Velke diky predem.

Ada Pekelná
973 příspěvků 7.11.10 18:52

p: doporučuji Průvodce moderním šitím z nakl. Slovart, je to knížka cca A5 a jsou v ní pěkně popsané základní postupy. Pak můžeš vyhledávat na internetu, samozřejmě v angličtině, u nás těch šicích webů moc není; zkus taky youtube, bývají tam video návody.

Gurumina: nemá to smysl. Negativní komentáře hned mažou.

Jas39grippen: satén je velmi náročný materiál a ten obyčejný umělý se skoro nedá zpracovat tak, aby to k něčemu vypadalo. Respektive dá to dost práce. O něco lépe se šije hedvábný, který má ovšem zase jiné mušky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 17:52

Ach jo… chce se mi řvát. A zkoušel jste někdo to podobným případům (i z ostatních oborů) říct přímo veřejně na Fleru? Já už jo. Mockrát. To byl hukot… každý má přece právo na tvorbu (nebo spíš tvořeníčko).. uááá…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 18:25

Thanks for making me LOL.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 18:32

ad první obrázek:Prodáno za 23€!

Ad P. cituji:„Prosim v tomto kontextu pekelnice o radu – po hodne letech se v posledni dobe vracim k siti jako uzasne relaxaci (jen pro sebe a bez ambice sve vytvory nejak „flerovat“, nebojte se… :)) a zjistuju, ze hodne z postupu, co me babicka kdysi naucila, jsem uz pozapomnela. Nemate nejake tipy na weby, kde se daji rychle dohledat zakladni postupy a rady, jako treba jak vyklenout limec, finty na zipy a podobne veci? Velke diky predem.“

Taky by se hodil..ale asi nejsnazší je koupit si nějakou knížku o šití, občas jsou hezký kurzy šití v Burdě.

Ale třeba by mě zajímalo, jak se dá pracovat se saténem, aby se nekrabatil..mně vždycky přišlo, že se to shrne, ať dělám co dělám..já nevím, nešel by třeba použít nějaký párací/vodou rozpustitelný vlizelín?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 18:47

Ještě něco k těm příspěvkům od Terry a Michaly (už jsem to tu někde určo psala): já si myslím, že lidi prostě nemaj srovnání.

Když všichni vaši známí nakupujou na tržnici, případně některý výjimky, co se o hadry trochu zajímaj, zajdou do Zary nebo Orsaye, příde vám to prostě normální.. Navíc je to docela levný a tak vůbec. Do dražších krámů preventivně ani nelezete, páč tyhle superluxusní snobárny nejsou pro vás. Navíc zajímat se o hadry je povrchní, oblečení musí bejt přeci hlavně praktický a o nic jinýho zas tak nejde.

Mně máti vždycky říkala ‚prostě nebudeš chodit jak křupan/prase‘ (jako malýho smrada mě to samozřejmě prudilo) a babičku estetika i móda celkem zajímá, což mě u ní baví. Ovšem o tom, jak a proč se chovají materiály, na co jsou protiknoflíky a podobný záležitosti, v tom mám teda propastný mezery a jsem ráda, že o tom někdo píše.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 18:57

diky za rady, to skoro vse delam, web i stare burdy listuju, jen mi to prislo zdlouhave, tak jsem myslela, ze mate tajne tipy na nejake zarucene webove rozcesti. knizku zkusim ulovit.
s tim satenem to myslim vyrazne usnadni siti pres hedvabny papir, a samozrejme to chce prislusnou jehlu, ale i tak se chova dost nepredvidatelne…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 19:01

Ada: No tak to bude s těma třema metrama prdel..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 19:05

Ošklivá Ada. Už zase pomlouvá nějakou sluníčkovou paní a její kreativní díla, která dala spoustu práce. Protože rovný šev umí kdokoliv, ale pěkně cikcak a ještě několikrát přes sebe, aby se to dobře krabatilo, to je teprve ta pravá Sparta!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 19:07

Možná by nebylo od věci, poslat vždy článek zaměřený na konkrétní ATELIÉR přímo jemu do soukromé pošty na Fleru :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 19:08

Tak jsem k autorce mrkla. Má skoro 80 prodaných :-o a to nejen zástěr a šatů pro panenky… fler je super věc, ale někdy člověk jen žasne!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 19:20

je až neuvěřitelný s čim se někteří lidé dokáží prezentovat, natož se pokošet to prodat. Je mi z toho na blití.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 19:24

Nmám vůbec žádné zkušenosti se šitím, o to je myslím šílenější, že i mně přijdou výtvory Atelieru Yasmin opravdu špatně zpracované, když už i mé nezkušené oko to vidí. Mě udivily především tyto šaty http://www.fler.cz/…aline-322801 a komentář u nich.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 19:26

Příšerné! S takovou bych si mohla otevřít ateliér i já :-/ :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 19:29

Tragédie. Chce za tu růžovou hrůzu fakt 44 euro, nebo jenom šilhám, a vidim tu čtyřku dvojitě?Ono i 4 eur je za to celkem škoda


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 19:30

Souhlasím s Diou, taky nemám zkušenosti, šít neumím a přesto to při pohledu na tyhle modely vidím, že jsou ušité fakt špatně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 19:50

Ada ;) mažou… ale občas se něco semele v diskuzi, a tam se mazat nedá. Pod výrobky to nemá smysl…Zajímavé to bylo hlavně v době, kdy se řešilo, jak a jestli odlišit profi x hobby. Zdá se, že mít výtvarné vzdělání je téměř zločin.
K prodeji ošacení na Fleru bych podotkla, že se tam najde hodně kvalitních věcí. Martina Nevařilová, Jana Minaříková, Atelier Variable… trnu a doufám, že se zákazníci naučí pořádně hledat a rozlišovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 19:51

Mým osobním favoritem se stala tadydlencta malba

http://www.fler.cz/…-saty-307339

A plstěná brož Orchidea, která je očividně z úúúúplně jiný čeledi :-)) (Já vim, je to moje úchylka.. já jen, že ten název vylezlý z tohohle básnickýho střeva mě dostal).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 20:00

Gurumina má pravdu, na fleru se najdou i opravdu kvalitní a nápadité modely. drtivě však převládají tvůrci batikovaných a divných „čehosi“, kteří se snad ani nedají dobře rozlišovat


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 20:04

Neznáte dobrou krejčovou v Brně?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 20:16

Jak už tu bylo poznamenáno, problém dnešní doby je, že spousta lidí nedokáže poznat nekvalitní řemeslo. A smutný je, že na nekvalitní zpracování člověk narazí i u drahých šatů. Já si troufnu říct, že dobře ušité oblečení poznám. Sice můj studentský rozpočet stačí tak na HMko a sekáče, ale ani tam si nekoupím vyloženej hadr („jemňoulinká“ bavlna apod.) za šest stovek, protože mi to prostě přijde nehorázný.
Rozlišit šunt od dobře ušitého oblečení se dá naučit, když člověk sedne za šicí stroj a zkusí sám něco ušít (lemy na výše vyfocených šatech fakt zvládne malý děcko, který poprvý posadíme za šicí stroj!). Troufám si tvrdit, že všechny věci, co si dřív moje mamka šila podle Burdy jsou nesrovnatelně líp ušité než celý můj šatník (krom těch pár kousků, co nosím po ní). Nebo třeba porovnat staré oblečení se současným - zpracování konfekce ze 70., 80. let je vážně velký rozdíl. No a úplně nejlepší zdroj poznání je pro mě: „mami, jak ušiju tohle?“ :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 20:23

Vidím, že se urodil další náklad inspirace, až mě z toho rozbolely zuby ,–)
Ad tvořilkovství - už jsem to někde psala, ale přesto: není to pouze problém fleru, jako spíš „amatérské“ tvorby jako takové. Na takovém saspi (společenství amatérských spisovatelů) kvete podobné reciproční chování jakbysmet.
Kytičky, ptáčci, citečky, nenápaditě a neuměle podané jsou chváleny stádem „oblíbenců“ a běda pak kritikovi.
Budiž jim přičteno k dobru, že to nikde nezkoušejí PRODAT.
Když jsem viděla v článku ty hrůzy (vážně nevím, které jsou nej), bylo mi z toho smutno.
Jak si tohle někdo může KOUPIT??? Jak někdo za něco takového může ŽÁDAT peníze?
Zvláštní… ale článek jako takový opět pobavil, Ado, tleskám!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 20:33

Nebohá bourcátka! tolik zmařených životů na něco TAKOVÉHO :-(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 20:38

Tak lidi se dost ččasto nedívají ani na materiál, natož aby se koukli na kvalitu zpracování. Dalším problémem levných značek je střih, který prostě není tak dobrý, jako u dražších věcí.

Kolekce Lanvin pro H&M mi přijde povedená, zpracování se mi líbí, ale zásadní problém je v cenách u nás. V Británii se prodává většina těch šatů za 100 liber, což je momentálně 2850,– a to si myslím, že se až tak neodlišuje od cen hedvábných šatů třeba v Zaře.
A když jsme u hedvábných šatů, ceny jsou velmi vtipné. Ano, z hedvábí se sakra špatně šije(jak se tu někdo ptal na to krabacení, tak pokud myslíte při šití, tak buď si pořídit stroj i s horním podáváním látky nebo šít v ruce), ale v obchodě s látkama stojí metr hedvábí kolem 300/m a to je maloobchodní cena, z metru a půl vystříhám jen jedny šaty, řetězce si můžou naklást střihové díly tak, že je spotřeba mnohem menší, takže materiál vyjde na pár korun a stejně se objevují v obchodě strašně málo a když, tak hodně drahé.

Perfektní šicí kniha je z vydavatelství Burdy, Šití krok za krokem, naučila jsem se šít podle ní. Ale nevím, jak moc je k dostání, protože ji mám už opravdu dlouho.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 20:56

Meander: Přesně tak :( Tisíce maličkých tvorečků umírají kvůli tomu, aby jejich zámotky mohl někdo sprznit svou pseudouměleckou onanií.

Mám podezření, že velká část prodejkyň se rodí tak, že se dotyčná nezastavitelná tvořilka stydí svými výtvory podarovat své známé, tak je nabídne k prodeji.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 20:58

Hedvábí je krásný materiál, ale pro oděv je třeba používat těžší gramáž, než levné pongé. To se příliš mačká a roztahují se nitě, navíc je lesklé a špatně se šije. Hodí se jen na drobné obrázky a výuku malby. Větší malby je lépe dělat na habotai nebo krep, případně na plátno. Přírodní hedvábí se vyrábí v mnoha vazbách a kvalitách, nejlépe je používat čínské nebo indické, rozhodně ne levné thajské. Nejkvalitnější na oděv je italské, oni si vozí jen přízi a tkají si látku sami.
S výukou šití doporučuji postupovat podle Burdy a pro začátek sukni s drobným vzorkem z bavlněného plátna, na kterém se příp. křivý šev ztratí. Bavlna se dobře šije i žehlí. Kostky, pruhy a satén jsou vysoká krejčovská.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 21:17

Všude na prodejních webech se najdou profíci - někdo je třeba nadán od přírody, ale také spousta „patlalů“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 21:35

ehm. pomoc. ta korálková výšivka mě dodělala, a to jsem jinak celkem smířlivá.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 22:14

Panenka:No to je vlastně fakt..tuhle jsem si šila jeden top z jakéhosi šifonu, po zlých zkušenostech se strojem, ručně - krabacení nikde, ale má to jednu zásadní nevýhodu ten top jsem stále ještě nedodělala…a je to už tak pět let co ho dělám. Začínám to brát jako terapeutickou činnost.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 23:07

Dobrá krejčová v Brně je moje kamarádka, doporučím ji opravdu s radostí, neboť právě kvůli ní jsem si přestala kupovat oblečení v HM, CA, a podobných obchodech (raději si nechávám šít u ní, pokud si teda našetřím…). Taky má věci na Fleru, zatím sice ne moc, ale snad je tam kvalita vidět…http://www.fler.cz/zbozi?uid=73997


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.10 23:58

Ne…toto prosím fakt ne…už tu byly šílené věci, ale tohle…to prostě nepobírám…

Jinak, krásně napsáno :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 11:02

náhodou jsem se sem dneska poprvé podívala a úplně mě potěšilo, že má někdo stejný názor jako já…díky


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 11:06

tak se mi z toho skoro udelalo zle :-)) nevim, co je horsi, ze to nekdo je schopny prodavat nebo ze si to nekdo skutecne koupi. Prijde mi, ze kdyz nekdo u techto vytvoru nepozna, ze jsou nekvalitni, tak uz mu fakt neni pomoci…
Ta kniha od Burdy je skutecne moc dobra, v Nemecku je k dostani porad (Nähen leicht gemacht: Alles rund ums nähen), ta nemcina je ovsem docela vyzivna, na druhou stranu je tam hodne (na obalce pisou okolo 1000) obrazku, ktery jsou v podstate dostacujici. Zajimavy veci jsou obcas na www.burdastyle.de.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 12:24

Ou jé, chudák hedvábí. Tohle by posloužilo víc na praporech, než na těch pytlích.:(
Poznat kvalitní práci zas až tak těžké snad není. Potřebuje člověk školu na to, aby pochopil, že šev ma být rovný, pravidelný, pevný tak, aby držel, ale látku nedeformoval? To samé zakončení, kde chybí, lezou z toho nitě, je snad jasné, že v takovém případě po chvilce nošení a pár vypráních z takové věci moc nezbyde. Když si vezmete danou věc do ruky, cítíte, jestli s vámi vydrží roky či je to sezóní šmejd. A když je něco křivé, je to křivé, orginalita neorginalita. Btw, z té kostkované sukně se mi začal točit svět. Žasnu, co je možné, čím se v dnešní době dá živit. A možná o tom nebudu jen uvažovat, vyřešilo by mi to spoustu problémů a ještě by mi zbyla spousta času, takováto práce ho očividně moc nesežeře. Ale ne, tomu se mi stále nechce věřit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 13:36

Nektere rady jsou na webu Burdy (v nemcine a italstine, snad i v rustine - kazdopadne s MNOHA obrazky), v kazdem mesicnim vydani Burdy jsou dva az tri postupy s obrazky pro blbecky, no a knihu (snad ve trech svazcich) taky vydali.
Ja siju vyhradne podle Burdy, jsem samouk a posledni bluza z (hedvabneho) satenu se mi nadmiru povedla na beznem sicim stroji (s prislusnou jehlou a podavanim). Za posledni tri roky jsem si v obchode koupila presne jedny kalhoty, jinak garderobu obohacuji vyhradne samovyrobou. Uz si vubec nedokazu predstavit to bezvysledne bloudeni po obchodech. Vsema deseti hlasuju pro zakazkove siti pro ty, kdo nesiji sami. (Ostatne jinak nam ty svadleny vymrou.)

Historicke okenko: To italske hedvabi bylo puvodne opravdu z italskych morusatek, na severu mela kazda rodina na zahrade morusi a privydelavala si tak. Dnes uz, pravda, hedvabnictvi upada.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 14:41

To ponge z výtvarných potřeb není veganské?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 14:49

Jejda a mám zase o pár dioptrií víc, protože z tohohle jdou oči šejdrem


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 15:24

Ach jo, milí lidé, neodsuzujte prosím celý Fler, nezaslouží si to! A schválně se podívejte, kolik věcí má kritizovaná autorka PRODANÝCH!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 15:39

SODOMA GOMORA !!!

Absolutní nesoudnost na straně „tvořilky“ a absolutní slepost na straně kupujících.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 15:42

Dagmarko…no a to je na tom to nejhorší!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 15:46

Máte pravdu, já se tomu taky divím … to bych si mnohem radši koupila něco v nějakém levnějším řetězci nebo v sekáči …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 15:51

Dagmarko, to že je něco prodávané neznamená, že je to kvalitní. Podívejte se na to jak je to šité, vždyť to je úroveň dítěte, co se posadí prvně ke stroji. Takhle jsem šila v patnácti, když jsem s tím zkoušela začínat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 16:43

Dahllie: neříkám přece, že je to kvalitní, jen, že mě udivuje, že to lidi kupují, to je vše.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 17:08

Já furt přemýšlím, jak se k tomu vymezit, ale na mysli mi tanou pouze a jen dokola slova mého kamaráda: „To by člověk blil, až by sral.“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 18:10

Peklo sleduju už dlouho, autorky odvádí skvělou práci. Předem se přiznám, že o technologii šití nevím nic, ale přesto jsem si myslel, že dobré řemeslo člověk může při troše dobré vůle poznat. Jestliže ale atelier Yasmin provozuje svoji živnost několik let, není to asi pro každého tak snadné.

Text na flerových stránkách přitom už leccos napovídá: každý kus je ORIGINÁL, nositelky šatů středem pozornosti každého plesu (že by cena za nejlepší maškarní kostým?), metody: patchwork (!!!), ale hlavně „NESKUTEČNÉ množství výrobků za sebou“ (za paní Lenkou).

Tu kostkovanou sukni jsme samozřejmě nepochopili, jde asi nejspíš o návrat patchworku. Proč by tam jinak byly ty střihové díly navíc, nadto s posunutým vzorem? (Ostatně patchwork je můj tip pro pekelnice. Ještěže je Fler.cz bezednou studnicí dobrého humoru. Patchwork byl, je a bude nevkus podobně jako skleníky nebo zahradní nábytek z PET lahví podle Přemka Podlahy, i když přehoz přes postel u babičky na chalupě by se při vhodném výběru materiálu a DOBRÉM ušití, snesl. Patchwork se ale nikdy neměl používat pro odívání:
http://www.fler.cz/…icka-1179093
Takovou věc si může matka obléci jen v případě, že jde s ratolestí převlečenou za Teletubbies na karneval a chce být důstojným doprovodem. Ale kolik to to stojí! A má to 83 nadšenců!

Zpět k Yasminu. Proč bych i já utekl:

  1. Švy na šatech ušitých z hedvábí a PES nevypadají jako švy, ale spíš jako jizvy. Takhle srůstá lidská kůže po úrazu a takhle prostě ty kusy látky srostly k sobě, tak nějak se zapekly a navždy se budou krabatit.
  2. Asi ŽÁDNOU věc paní výtvarnice nevyžehlila. Já bych měl pocit, že si šaty přede mnou právě někdo svléknul. I kdybych Lenčiny výrobky chtěl dát na charitu, považoval bych za slušné odevzdat je vyprané a vyžehlené. Jestli jedno z toho chybí, jsem špindíra.
  3. Co kus, to originál. Asymetrie vládne všemu.


http://img.fler.cz/…b1576573.jpg
Nevím, jestli pouzdro na mobil (kůň s ucvaknutými nozdrami ani nestojí za zmínku) má být dole kulaté nebo rovné. Autorka asi taky nevěděla, takže je kostrbaté, stejně jako pásek na knoflík. Takovýmto způsobem jsme v pracovním vyučování vytvářeli chňapky ve čtvrté třídě.

  1. Něco pro pány: kravaty. Prohlédněte si prosím v prodaných předmětech, co si někdo nejspíš zakoupil. Těžko říct, jací nešťastníci musí umělecké kravaty nosit. Výběr je přepestrý: třešňová, hvězdná brána, šachová, matematická s otazníkem, s kytarou, která vede „za roh“, vínovočervená (jako zelný salát s řepou) a bubnová. Kravaty mají zcela nepochybný efekt: s takovou kravatou si muž jinou polovičku nenajde.
  2. Osobně věřím, že talent je jen malou částí úspěchu, zbytek většinou trénink, dřina a praxe. I lidé, kteří nemají velké nadání, se mohou s pílí a snahou po určité době vypracovat. Paní Lenka má za sebou NESKUTEČNÉ množství neskutečných výrobků, které se ale s časem nezlepšily. Buď je takové dřevo (někomu ani léta dřiny nepomohou), nebo je prostě líná naučit se jak něco ustřihnout, ušít a namalovat lépe. A pak už nic nepomůže.

Omlouvám se, za dlouhý příspěvek. Jsem trochu víc pisálek než švadlenka.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 19:45

Apropó Teletubbies :-)) Vzpomenu si na to pokaždý, když vidím tohle:

http://marrtee.blogg.no/…268-n400.jpg

Už jsem to potkala ve městě, v obchodě, na narozeninový oslavě a v kině. A je mi fakt u zadku, jak pohodlný to je, lidi v tom vypadaj jak debilové.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 19:56

to Panenka: uáááááááá, na tohle není smajlík! Ale zas když si ten fusak zapne až nahoru, tak v tom člověk může jít inkognito kamkoli :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 20:03

Aaaaaah. Já nechápu, jak může někdo tyhle věci vyprodukovat a dát je na internet! A jak je potom může někdo chválit?! Zvlášť když se dívám na modýlek třetí odspoda


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 20:12

Tak jsem mrkla na patchworkovou mikinu a už se mi nechce žít…………… ovšem tohle je taky síla, dokonce to ani nikdo nekomentoval a to už o něčem vypovídá

http://www.fler.cz/…sukne-449360


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.10 21:21

To by stálo za článek…nechat čtenářky týden prohlížet Fler a posílat Adě ty nejhorší úlovky…a pak z toho udělat anketu, co je nejhorší. Něco na způsob FlerFight :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.10 01:12

Šílenost, jak to může někdo prodávat, já sama na sebe bych si to nevzala.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.10 10:11

Jindřich: Panenka: Co mi to děláte? Chechtám se tak, že nemůžu předstírat pracovní úsilí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.10 11:13

Nutno pouvažovat i o zdravém rozumu Fler týmu, který tento výrobek http://www.fler.cz/…y-top-313146 Atelieru Yasmin, schválil do Top výběru.
„Nominace jsou kolekce atraktivních výrobků, které jsou navrženy uživateli pro Top výběr na hlavní straně Fler.cz. Nominace slouží jako návrhy pro Fler tým, který může z těchto kolekcí vybírat.“ (zdroj Fler.cz)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.10 12:53

Mi zas je smutno, že se mi propadli favoriti v soutěži - nádherný sofistikovaný model i fotka
viz http://www.fler.cz/atelierchae ta se psem
POZOR - ATELIER a je to opravdu atelier…,
a holčička od Tewy http://www.fler.cz/fff?…
tak svá a autentická,
a živá snivá fotka s dějem http://www.fler.cz/fff?…
a zbylo tam všecko, co nechci - příliš prvoplánové, příliš čučavé, příliš vyumělkované, příliš hadrářské, příliš harmonickoslušňácké, jen ta jedna fotečka tam zbyla.
Uáááá.
Asi bych neměla odbíhat od tématu a zavádět tu diskusi k soutěži, ale třeba mi to projde chi chi chi


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.10 14:39

aya: Ty puntíkované šaty jsou skvělé! A vůbec puntík obecně je skvělý…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.10 19:31

nejvíc se mi líbilo právě to s tím psem!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.10 20:57

Jsem tvořilka, prodávám na fléru, nejsem schopná odpustit si poetické názvy. Tenhle web hltám, autorce děkuji a skládám poklonu (v neposlední řadě i za to, že jsou články perfektně napsané a nedostávám tu záchvaty kopřivky z hrubek a stylistických nesmyslů - toto poděkování jsem si nemohla odpustit, i když není k pekelnému módnímu tématu…) A teď už ke článku: nechápu, prostě nechápu… nejvíc ze všeho někoho, kdo si takovou hrůznost koupí, pokud to tedy nechce jako prostředek ke smrtelnému vyděšení neoblíbené učitelky na textilní průmyslovce nebo lépe, krejčovském učňáku. Pokud někdo vytváří něco takového a třeba pod vlivem pochval nekritické rodiny začne prodávat, neměl by mít přeci úspěch. Nemělo by se to prodat. Tak kde je chyba?
To vážně nedokážou originality chtiví nakupující rozlišit kvalitu? Nebo jen ve snaze nebýt další džíny/kecky/triko dámou nakoupí cokoli, co alespoň trochu voní dobrodružstvím, ale bohužel nemají vkus? A kam se pak poděli jejich přátelé a známí, kteří mají zrak v pořádku a mohli by říct: to co máš na sobě je hrůza. A byli schopní poskytnout praktickou radu?
Chváliči z povolání neexistují pouze na fleru, ale pohybují se všude kolem nás, ochotní se rozplývat nad čímkoli, co si kdo vezme na sebe. Ale proč? Vede je k tomu slepá láska, chuť pochlebovat, nebo to dělají schválně ze škodolibosti?
Jsem grafoman, takže se pokusím nerozvádět tuhle věčnou nekonečnou otázku a pomalu se dostat k závěru =)
Tu textilní průmku sice mám, ale za profíka se ani vzdáleně nepovažuji. Proto jsem se taky nedala do šití ani opravdových šperků a vyrábím jenom blbinky prodávané pouze za cenu materiálu, prostě proto, že mě to baví (a takové barevné šátky i sama nosím). Hedvábí? (Zvlášť pongé) fajn doplněk, ale jak už někdo psal, šít z něj je sebevražda a občas i ublížení na zdraví, to když začne majitel zraku, který na to padl, mlátit hlavou do stěny, aby to už proboha hlavně zmizelo.
Pomalu, pomalu jsem začala o tom, co sama patlám pochybovat. Pochybovala jsem vždycky a taky jsem naivně doufala, že pokud to bude špatný, je flér dobrý prostředek, jak se to dozvědět (přece si to nikdo nekoupí, případně mi napíše, ať se jdu zahrabat) a ono ouha… nic! Nelibuju si ve zbytečném sebeshazování, na Yasmin nemám… ale pokud jdu vedle, ráda bych, aby mi to někdo se zdravým rozumem a zrakem řekl http://www.fler.cz/prodane-zbozi?… Komentáře nemažu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.10 21:41

Mariana:Zdravá sebekritika a pochybnosti jsou potřeba. Na ateliérech ve škole mi říkali, že je to důležité. Jen to nesmí přerůst do absurdna, aby to bránilo v tvoření :-)
U Yasmin je podle mě problém, že se snaží prodat i kousky o kterých musí vědět, že se nepovedly, ale je jí líto vyhodit zkažený materiál za 150,–Kč.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.10 21:42

Nevim teda jak to na fleru běžně funguje, ale předpokládám, že spousta lidí pochválí komukoli cokoli, jen aby se ten dotyčnej šel podivat na jejich zboží a kompliment oplatil. Asi jako sbírání kamarádů na sociálních sítích. Ale třá se pletu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 00:01

Mě to nedá. Na tržnici nedostanete TAk špatně ušité zboží, Vietnamci nemají TAK špatně ušité oblečení (i když samozřejmě hadry prodávají). Tohle je vrchol a pokud to někdo kupuje, tak se nemůže vymlouvat na to, že neví, jak má dobře ušité oblečení vypadat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 01:56

To máte pravdu, ale tohle je přeci ruční práce a luxusní materiál, podpořte český šikuly a vykašlete se na umělohmotné šmejdy z Čajny! :-))

  • Máte recht. Takovýhle splácaniny jsem neviděla ani Ťamanů u nás na tržnici.


(A to je nijak nehájim..).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 08:59

Souhlasím s Panenkou - tvořilky se rády chválí navzájem…Přidala bych ještě další důvod, že totiž hojnost pochvalných výkřiků pomáhá prodat! A proto se, řekla bych, ty potvornosti skutečně prodají: Návštěvník si nejdřív párkrát protře oči, přesvědčí se, že ho nešálí zrak…a přečte si komentáře. Vzápětí dojde k názoru, že se narodil s intelektuálním deficitem. Naštěstí mu množství nadšených komentářů zprostředkuje ten správný pohled na svět - takže KOUPÍ.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 09:17

to Mariana: Ahoj, prohlédla jsem si Tvé věci na Fleru a jsou moc podařené, ale přece jen bych Ti poradila, abys opustila techniku solení zažehlovacích barev na hedvábí. Působí to opravdu velmi amatérsky. Každé dítě v družině před Dnem Matek stejným postupem stvoří totéž!
Skokem se Tvá práce posune na vyšší level, když zkusíš barvy pro fixaci parou. Chovají se trochu jinak, solný efekt na nich není tak výrazný, ale barva projde do vlákna dovnitř, nezůstane jen na povrchu jako u zažehlovacích barev. Tudíž výsledkem není prkno, látka nic neztratí z hebkosti, naopak. I lehké pongé se barvou zasytí, s můžeš používat i tmavé odstíny, barva nedělá fleky…atd. Rozdíl je ohromující. Jediný problém bys mohla mít s fixací, ale to je řešitelné i v amatérských podmínkách.
Přeji hodně štěstí a tvůrčí invence
a Adě děkuji za skvělý blog.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 10:01

Mariana: Mně se tvé věci líbí - ne všechny, ale většina ano. Šátky jsou moc pěkné a v mých oblíbených barvách. Některá tvá bižuterie působí trochu lacině, ale nevadí to až tak. Oceňuji, že to nemáš předražené. Nicméně ty poetické názvy mě opravdu malinko vytáčejí. V každém případě v tvorbě pokračuj a přeju hodně spokojených zákazníků. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 17:17

DOTAZ ARA-NAPAŘOVACÍ BARVY: Pořád maluju zažehlovacíma na hedvábí.
Z návodů na napařovací barvy mám dojem, že ty na fixaci parou se strkají navlhlé do hrnce a paří se a přitom se mohou ještě nějak rozpíjet.
Ale když potřebuju namalovat přesně nějakou věc - jako zvíře - pak ho můžu štětcem obmalovat napařovacíma a napařit a zvíře se mi nerozpije? Úplně na začátku kdysi jsem si koupila z nevědomosti napařovací a ty jsem zažehlila a ony ty mrchy do roka, do dvou let na světle úplně vybledly - byly to obrázky na zeď - tak k napařovacím nemám důvěru.
Asi to chce nějakej hrnec za 10 000, ale teď je krize, nikdo nic dražšího nekupuje, tak se mi to nechce rozjíždět.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 17:39

Aya: s napařovacími stejně jako se zažehlovacími, dokonce lze používat i zažehlovací guty, které se nemusí napřed zažehlit, v pařáku se zafixují spolu s barvami. Hotové dílko se suché zaroluje do novin nebo savého balicího papíru (vrstvy látky se proloží tak, aby se navzájem nedotýkaly) a umístí na tři čtyři hodinky do pařáku k tomu účelu vhodnému. Návody viz internet. Doporučuji poptat se např.ve výtvarných potřebách, zda nemají kontakt na někoho, kdo má pařák doma a byl by ochoten Ti občas něco vypařit. Vídám i vyvěšené inzeráty nabízející tuto službu. Kdysi vypařovali každému v CFA+H v Uherském Hradišti, ale jak je to teď, nevím. Já mám pařák od klempíře za 4000,–Kč a klidně by mi stačil poloviční. Deset tisíc za něj nedávej.
Ať uspěješ!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 17:43

Mariano, satky ani sperky mi nepripadaji nijak vybocujici z rady, byt oznacene TOP. Ocenila bych informativni fotky roztazenych satku, kde by byly videt od jednoho konce k druhemu, ne jen namuchlane. Peclive usita se zda ta latkova hracka, to je videt, ze to neni odflaknuta prace. A ze se teplakovina umi pekne vytahat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 18:28

Ale ještě mě napadlo, že z toho tu Adě nebudeme dělat tvořilkovské fórum, aby jí z toho nedrblo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 18:32

Díky moc =) omlouvám se, že takhle zneužívám diskuzi na pekelných stránkách, ale on je opravdu problém najít někoho, kdo buď ze soucitu, nevědomosti nebo kdovíjakého důvodu prostě neřekne, že je něco špatně.
Napařovací barvy už jsem zkoumala, na internetu se opravdu dá najít spousty rad a návodů a pak to nezbývá, než prostě vyzkoušet.. a fakt je, že věci dělané napařovacími barvami vypadají líp, sytě a zůstanou hebké a lehké.
Jsem opravdu v začátcích a vzhledem k tomu, že se tím nehodlám živit (a asi bych se neuživila, i kdybych chtěla =D) nevěnuju koníčku tolik financí, kolik by si třeba zasloužil. Díky za podnět, směrem k napařovacím barvám se určitě časem vydám, protože hedvábí si, jako maeriálu, vážím =)
K poetickým názvům. Fakt je, že pokud se jedná o oděvní doplněk, je to asi tak nějak zbytečné, neboť když si to někdo koupí, tak si koupí modrou hedvábnou šálu a ne stíny moře. Často to zní namísto poeticky spíš pateticky nebo rovnou hrozně. Je to choroba a těžko se toho zbavit. Nevím, jestli to tak funguje i u ostatních těch tvořením posedlých, ale třeba u mě je vysvětlení takové, že většinou nejdřív něco vidím: venku, fotku, slyším hudbu, nebo cítím vůni… zaujme mě kombinace barev (i u těch melodií a vůní) a když ji pak použiji na šátek, pojmenuji ho podle předlohy. Střelenka.
Nevím, jestli někdo doufá, že pokud šátek nazve nějak poeticky, že se lépe prodá. Jako zákazník taky nekoukám na název, ale na popis a fotky. U mě (a věřím že i u vícero tvořitelů) to prostě tak padá a nic se tím nesleduje.
Takhle to vypadá, když se někdo, jehož původní směr je literární, pustí do tvoření. Držet se svého kopyta by nejspíš bylo lepší. Ale co s tou barvofilií a rukama, které musí neustále něco motat.
A k fotkám, děkuji Daniele S. za tip s širšími záběry na roztažené šátky. Tady jsem asi ztroskotala na snaze vyrobit pěknou fotku a časem se dost vykašlala na její informativní hodnotu, která je u internetového prodeje podstatná.

Vzájemné chválení mi připadá na hlavu postavené. Pokud někdo dá na komentáře jiných i když sám na fotce vidí křivě sešitou hrůznost která vypadá, jako by se od něčeho obarvila v pračce… tak kde je potom chyba?
Myslím, že pořád a jedině na straně lidí, kteří jsou ochotní něco takového kupovat, kterým je jedno, jestli jim z trika z rádoby dobrého obchodu lezou nitě a jestli jsou švy na super hedvábné halence rovně. Pokud nebudou chtít kvalitu ti na zákaznické straně (my všichni) tak se ji nikdo nebude obtěžovat vyrábět. Proč taky, proč se jako síť obchodů s oblečením snažit, když se prodá všechno, špatné nebo dobré.
V Liberci je krásný obchod s látkami, oděvy a k němu přidružené zakázkové krejčovství. Šijí tam bezvadně, látky prodávají kvalitní a hotové oděvy mají kouzlo, jiskru, nejsou tuctové a v takovém kostýmku z jejich obchodu by si přeci každý musel připadat líp než v rozpadajícím se bavlněném hadříku ze sousední terranovy (nebo co to tam teď je. Tam jsme se mimochodem chodili na střední dívat, jak se to nemá dělat)
No, ale jak vidno, není tomu tak. Módních pekel by mohlo být všude naseto. Díky za něj!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 18:50

Poetický tvořilkový názvy obecně už mi poněkud lezou krkem, speciálně u naprosto obyčejnejch věcí. Když je to u nějakýho emotivního kýčku nebo naopak u vulgární hovadiny jako ironie, tak to aspoň zaujme. Jinak spíš nuda, poetickejma názvama se to všude jen hemží a skutek utek.

Mně se celkem líbila panenka a Mazlik (ten o to víc, že nešel blíže určit, to je na hraní vynikající), šátky a bižu upřímně za mě nic moc, věci tohohle typu dělá podomácku kdekdo… Zkuste nějak zdárně vybočit. Nicméně za tu cenu asi OK.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 19:04

Oh, bohové! Na těch šatech není korálková výšivka! To je prznění materiálu!!!
Začínám litovat, že pořídit si rokajl, jehlu a ostatní materiál je tak snadné. Au!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 19:08

Mariano, který obchod v LBC máš namysli? Ten v Pražské? Hledám slušnou, ale nepředraženou krejčovou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.10 19:12

ARA DÍK: jsem ráda, že jsem na tě narazila, dík za info. Až vymaluju ty svoje prkenné zažehlovací, tak se asi tím směrem vrhnu. Život je dlouhý…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.10 21:53

Dahllie: ju, ten v Pražský, mamka si tam nechávala šít plesovky, i s materiálem ji vyšly cca na 4000 (krajkovina a taft) a podle mě jsou perfektně udělané, střih si navrhla, pomohli jí vybrat látky, a provedení taky na jedničku. Je to ale tak dva roky zpátky, takže netuším, za kolik a jestli pořád stejně dobře tam šijí teď, protože já si jen koupím látky a ušiju si sama…
A pro Panenku_bohemicu díky za nahlédnutí. O názvech už se šířit nebudu, ale je fakt, že mi nikdy dřív nedošlo, že psací sklony by bylo lepší využít na něco jiného, než na názvy, které by mi v oblasti poezie připadaly kýčovité a nepoužitelné, ale klidně je peru k výrobkům… Tady by bylo na místě zakroutit hlavou sama nad sebou. Malé osvícení pomocí tohoto článku a diskuse. Díky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 08:26

Včera jsem byla svědkem dost „vtipné“ scény, kdy si paní přišla koupit do obchodu s látkama podšívku pod hedvábné plesovky. Chtěla elastickou a paní prodavačka neměla v elastickém provedení požadovanou barvu, tak jí poradila, že na ten střih může být i normální. Paní jsem řekla, ať si vezme neelastickou a nechá nastříhat šikmo, protože to bude pružit a nebude to tak trčet. Nato prodavačka řekla, že je to zbytečný, protože když vyberou hedvábnou podšívkovinu, že to nebude trčet ani tak. A pak si nechte poradit :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 08:35

http://www.fler.cz/…vlna-1092991

Podelat se da i takova vec, jako je ponco :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 09:01

Bože, to nejde sem nedat - Chumlátko divoké za Kč 3699,–
http://img.fler.cz/…203637a2.jpg
Když chcete vypadat jako morbidně obézní…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 09:20

Hanka: Ježkovy voči :))))))))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 12:45

na to se dá říct jediné… „ty kráááávo“
Velká škoda materiálu…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 13:18

Mariana: v tom obchodě jsem si nechávala šít svatební šaty. Mají nádherné látky a velmi příjemné krejčové. Na svatbě jsem byla za hvězdu :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.10 16:19

Na vánoce si přeji stroj, ježíšek to už ví :-D.. tak jdu do toho, můj cíl je se naučit kalhoty. A budu to trénovat do té doby dokdy to nedokážu pořádně a nic jiného zkoušet nebudu, třeba to budu trenovat do smrti a ani kalhoty nezmáknu.Snad stroj nezapadne prachem někde ve sklepě. Jsem zvědavá na svoji trpělivost :-), nikdy jsem nic neušila, nešila, ale po čtení tohoto webu mě chytla velká touha něco malinko z tohto řemesla pochytit. Co by ste mi řekli - kalhoty se zipem, kapsami, no typ jako džíny - na stupnici krejčoviny - je to vysoká meta?Knižku co jste tady doporučovali jsem nikde nesehnala zatím..nějaké staré bychle o tom jak šít a td jsem ale objevila..
Jiank na to co tady koukám z fleru -jako zábava opravdu perfektí!!!Nevynechala jsem v pekle ještě ani jeden článek, mimochodem - moc mi Vaše infošky pomohli (ohl prádla) -brutalně skvělá služba!!jinde jako v uk již kupovat nebudu, jinde sem nenarazila na svoj obvod 60,65 nenarazila. Fler a odstrašující tvořilky - ty lidi jsou mentalně zaostalý trochu, ty co to kupují i ty co to prodávají :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.10 11:26

pokud jste registrovaný uživatel Fleru, můžete kliknout u zboží v případě úděsného/okopírovaného/jinak nevhodného výrobku na tlačítko „Toto na Fler nepatří“. pak záleží na člověku z Flertýmu, který posoudí, jestli to vyřadí nebo ne.
(vpravo dole vedle zboží, na tom modrém panelu)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.10 13:22

Bozeee!!!!! U modre zmuchlane sukne jsem si poprskala kafem monitor a u kostkovane sukne jsem oslepla!!!! To snad neni mozny, ze se ta pani nepropadne hanbou!!!! a to prosim hlasim, ze ja si prisiju nejvys knoflik u kalhot, ale jak tak koukam, mozna bych mohla taky neco zacit vytvaret a prodavat na fleru za tisice, mozna by to bylo na podobne urovni, jako u tyhle pani… :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.10 19:44

Zdravím, už jsem sem jednou psala - k prodejům bych měla jeden postřeh. Ono „se“ to totiž často neprodává - často si prodejci za účelem zvýšení prodeje odklikávají nákupy navzájem. Zkrátka fingovaný prodej.. netvrdím, že je to i tento případ, nad uvažováním některých zákazníků zůstává rozum stát - ale je to časté. A zase se budu opakovat, nejen v „hadrech“…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 15:17

Ono s kostkou si nelámou hlavu asi nikde…http://www.pietro-filipi.com/data/pictures/zd/DM2009222SAA_zd.jpg


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 15:41

Dostalo mě, že tvořilka z ateliéru Yasmin o sobě v profilu píše: „Od roku 2000 podnikám v oboru řemeslné zpracování textilií a mám za sebou neskutečné množství výrobků… Již třetím rokem mám kamenný obchod v Pelhřimově…“ Už 10 let se tomu věnuje a pořád její práce nemá žádnou kvalitu? Nemám nic proti tvoření, a ať si každý nosí, co se mu líbí, ale tohle je moc… a její kupci by mě opravdu zajímali, co je to za lidi, to jako opravdu nosí tyhle hedvábné hábity?

Kdo byl ochotný dát 549 Kč za toto?
http://www.fler.cz/…lenka-336302
nechce se mi věřit, že se to někomu může líbit, a na to aby v tom člověk chodil doma (třeba z pohodlí) je to zas moc drahé…

Ale nejvíc mě dostala její věta: „Zákaznice, které ode mě šaty mají, jsou středem pozornosti každého plesu.“ to se ani nedivím, že každý zírá na ten děs běs:-)

Ale nemyslím, že by každý ateliér musel být nutně taková katastrofa…určitě ne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.10 18:29

Komentář se žehličkou od Siluet mode pod modelem Latté mě fakt rozsekal!:D

http://www.fler.cz/…latte-624131


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.2.11 23:43

V dobrej nálade som si prečítala článok, aj komentáre k nemu. No, je to jasné,súhlasím , nič nové by som nepovedala .
Zaujímala by ma ale iná stránka / kedže som krajčírka,
a pri šití dôsledne dbám nielen na vypracovanie , ale aj na dobré padnutie / . Videla som už mnohé veci "od krajčírky " , a boli na zaplakanie. Koľko ludí v Modnom pekle hľadá dobrú krajčírku, ergo kladívko, možno majú svoje skúsennosti so zlou .Pochváli sa niekto ?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.3.11 18:41

pro srovnání: tahle holka je taky „tvořilka“. http://www.giannyl.com


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.11 18:15

Jenom k té poslední části, věrným pochlebovačům:
Jsou všude, jsou na každém webu. Zkuste napsat, že se vám nelíbí plastové kabelky do článku na ona.idnes.cz, sežerou vás. Zkuste sem napsat, že se vám nelíbí něco, co Ada uznává nebo napsala, sežerou vás. Každý web má svoji vlastní subkulturu. Ne že bych to kritizovala nebo chválila. Konstatuji to jako sociologický fakt.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 15:47

jen tak pro zajímavost jsem se mrkla na fler.cz, nikdy před tím jsem tam nebyla a tohle je úlovek (dokonce jako novinka) http://www.fler.cz/…styl-1733890
a ta cena k tomu, byla jsem dost překvapená


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.11 16:19

@Marie: U toho odkazu mělo být nějaké varování… :-o


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.11 07:20

myslíš něco ve smyslu: „pouze pro otrlé“ :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.7.11 07:48

To je neuvěřitelný!!! To snad musí prodávat pod záminkou: kupte si nejostřesnější model na karneval. Děs a hrůza, husí kůži a slzy v očích mám ještě teď…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.11 19:17

No doprdele, já snad budu krejčová, nejenže se namáhám si látku vyžehlit před pokládáním střihu, ale dokonce jsem schopná ušít kapsu rovně a udělat podsádku - ale HLAVNĚ - když vidím, že to není dokonalé, tak se to snažím spravit. To asi proto, že bych si hnusně ušitou věc nedovolila nikdy obléknout, natož někomu nabídnout. Sukně bez podsádky mě dostala. Co nám to na ta učiliště chodí Boha - holky, to vás nevzaly na servírku, nebo co?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.10.11 13:49

Bože, miluju jak jsi krásně kritická :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.10.11 20:44

tak tohle je vazne peklo!! jsem socialisticke dite z ucitelske rodiny, penez bylo malo, na nove hadry vubec ne. Moje babicka byla svadlena, moje mamka sila a ja zacala v 10 letech jako samouk. Bavilo me to, naucila jsem se podle knizek vsechno - poklopce, skryte zipy, knoflikove dirky, podsivky u sukni i u kabatu. Rozzehlovat, zazehlovat a naparovat svy a sakra jsem si zakladala na tom, ze jsem nejlip oblikana holka ze skoly a ze nikdo nepoznal, ze to siju sama (samozrejme jsem se zvedavcum pochlubila). A i kdyz se moje siti uz nyni omezuje akorat tak na siti zavesu, zaclon, potahu na zidle a polstare apod. aby mi to doma ladilo, tohle bych fakt nevyprasila ani v puberte. Tomuhle vazne rikam modni peklo a melo by se to trestat!!!!!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.11 21:47

Ehm, takové malůvky na hedvábí páchala moje máma na výtarném Klubu šikovných maminek.. hned na poprvé to vypadalo stejně, asi jí navrhnu ať rozjede biznys


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.11 06:23

Té tvořilce chybí soudnost. Takovéhle věci jsme vyráběli ve škole na výtvarce taky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.12 14:34

Nechápu, jak může tenhle web plný sraček někdo číst. Tolik kritiky, ponižování a jedovatosti jsem snad nikde pohromadě neviděla.
Dřív, než začnete kritizovat, zkuste něco ušít sama a pochlubte se svým úúžasným talentem ;)
A ne, nejsem jedna z těch, co ty šaty prodávají.
Vím, že si ta slavná „Ada“ nebude z mého komentáře nic dělat, odpoví něco trefného čímž mě aaabsolutně setře a za ní bude stát milion fanynek-kraviček. Ale co. Modním sračkám zdar! :*


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.12 14:40

Skúste si prečitať zopár dizkusii pod článkami,tie čo tu kritizujú väčšinou šiť vedia. A ako to že ste to prečitali až do diskuzie,keď nechápete ako to može niekto čítať? Tak prečo ste to čítala? žeby masochizmus?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.4.12 20:02

Ani jsem si to nečetla. Obrázky mluví za vše!!! Někdo dost nechutně znásilňuje krejčovinu!!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.4.12 20:03

Kam se poděla preciznost a „mazlení se“ s oděvním výrobkem ????

Martilla
8 příspěvků 22.8.12 20:20

Šaty na obrázcích mi připomínají doby, kdy jsem ještě hrála v dětském ochotnickém divadelním spolku. Potřebovali jsme několik šatů na dvorní dámy na jednu davovou scénu a tak jsme se ségrou a dvěma staršíma kolegyněma spíchli několik podobných šatů z té nejlacinější látky co jsme našli. Připomínám že mi bylo asi 12 :D Že bych naše dávné oděvnické umění vytáhla a pokusila se někde prodat? Protože pokud existuje sorta lidí, co si koupí TOHLE, pak mě budou považovat za oděvnického Boha :D

Zilla
4 příspěvky 19.4.13 21:57

Kam se poděla obyčejná lidská soudnost…

sousvetement
3 příspěvky 30.8.16 04:55
new balance 574 pas cher

I simply could not leave your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard new balance 574 pas cher. ulm-toulouse. fr information a person supply for your visitors lunette ray ban pas cher. fr Is going to be back regularly in order to check up on new posts.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Puntíkované nohy

Autor: Ada

Fotku slečny v puntíkovaných punčocháčích, krátkém kabátu a baretu... Celý článek

Batikový ateliér II.

Autor: Ada

Zdá se, že volné batikované oděvy hojně vyhledávají korpuletní dámy... Celý článek