Jen neprodlévej, skoč a pojď!

05.01.11 | autor Ada

Honem oběhej půjčovny, neboť budeš-li váhat, zbyde na tebe akorát zkyslá šlehačka!

Nechtěla jsem se hned ke svatebnímu tématu vracet, ale protože minulý článek se stal za celou dobu existence Pekla nejkomentovanějším, tak se na svatbičky mrkneme ještě jednou. Tentokrát bez těch ošklivých pomluv, radši si povíme něco praktického o šatech.

České nevěsty se zhusta vdávají v takových šatech, že jsou jedna od druhé k nepoznání. V českých půjčovnách je prý k mání jen pár základních kombinací: korzet se šlehačkovou sukní, korzet s hladkou sukní, šaty s bolerkem, šaty s organzovou vrstvou, šaty s kamínkama... to vše asi tak ze tří materiálů (lesklý satén, matný satén, tyl) a ve dvou barvách (bílá, šampaň). A protože jsme půjčovnový národ, motají se tyhle modely na svatbách pořád dokolečka.

Nemá smysl, abych všechny nevěsty posílala alternativním směrem, protože někdo prostě chce dlouhé bílé šaty, které se nebudou příliš lišit od hlavního proudu. Pokud se chcete mírně lišit a nevíte jak, zkuste třeba nyní módní retro - šaty inspirované třicátými až šedesátými lety.

Večerní šaty od Balmaina, 1. pol. 50. let. Autor: neuveden, dostupné z: www.vam.ac.uk

Ale i pokud se lišit nechcete, můžete vypadat pěkně, vyvarujete-li se některých chyb.

Velkým problémem, který mnoho nevěst vede k zapůjčení mizerných šatů, jsou džíny. Sklopte bodliny, hned vysvětlím. Běžné české děvče v životě nepoznalo nic jiného než džíny... nebo jiné módní peklo, jehož jsou modré džíny univerzálním zástupcem. Možná jako malá holčička občas obléklo sukýnku (ale viděla jsem půlroční mimina obou pohlaví v džínách, takže si nedělám iluze), už si to však ani nepamatuje. Možná nosí obtaženou džínovou mini, ale to je asi tak vrchol. A teď taková mladá žena přijde do půjčovny, oblékne si nějaké šaty, podívá se do zrcadla - a zkoprní. Podruhé v životě - možná poprvé, nechodila-li do tanečních - má na sobě krásné dlouhé šaty. V zrcadle vidí princeznu a je z toho tak vypleskaná, že si na šatech nevšimne žádné chyby, i kdyby byla červeně zakroužkovaná.

Když se někdo v oblečení vyzná, tj. pozná kvalitu, ví, kde ji koupit a jak a kam ji nosit, může si dovolit se na to občas vykašlat a vyrazit ve vorvaném. Nebo si může říct, že už na to kašle, že je to starání se o oblečení povrchní a jeho už to nebaví. Ale když o povrchnosti módy vykládá slečna, která skutečnou módu včetně dlouhých slavnostních šatů nikdy neměla na sobě, je to spíš k smíchu a končí to hrbatou nevěstou v nepadnoucím korzetu - nebo mladou ženou, která si to štráduje (třeba) k pracovnímu pohovoru v halence a pouzdrové sukni se zastehovaným rozparkem, jak jsem na podzim viděla na ulici.

A možná, kdybychom my, ženy, běžně chodily víc nóbl oblékané, i kdyby třeba jen v neděli, neměly bychom pak o svatbě pocit, že je potřeba na sebe naházet všechny možné princeznovské propriety, protože si jednou za život to slavnostní oblečení přece musíme patřičně užít.

A teď praktičtěji, protože filozofování bude nesporně pokračovat v komentářích.

Při vybírání svatebních šatů moc nedejte na katalogy. Berte je jako přehled toho, co je k dostání, ale opovažte se vciťovat do modelek na fotkách a malovat si sebe na jejich místě. Ve svatebních katalozích se retušuje, a to tak, že hodně. Svou roli sehraje i prostředí, nasvícení a navození romantické nálady. Kdo by nechtěl být nevěstou v obláčku tylu, posedávající na skále u moře?

Zdroj: www.maggiesottero.com

Na obou těchto fotkách jsou stejné šaty. Nevěsta (ta skutečná) je krásná, šaty jí nikde neodstávají... ale uhodli byste na první pohled, že je to stejný model? Kraječky a vyšívané ozdoby, které na fotce vytáhla retuš, nejsou skoro vidět. Skutečná žena také nemá v pase vyretušovaných 50 centimetrů. Výsledek? Šaty nevypadají superbožsky, ale tak nějak... normálně.

Zdroj: casanuntilor.ro, beremese.cz

Oblíbeným trikem, který používají snad všechny firmy, je umělé prodloužení modelek. Návrháři si běžně kreslí návrhy na zdeformovaných postavičkách s extrémně dlouhýma nohama, protože to pak líp vypadá; modelky musí být vysoké, a když chcete udělat dojem krásné siluety, tak tomu trošku pomůžete ve Photoshopu.

Kdyby měla tahle slečna tak sošné proporce, jak tvrdí obrázek, měřila by přes dva metry.

Zdroj: emmimariage.cz

U šatů, které jsou na předchozí fotce, to tolik nevadí, ale průšvih nastává u všeho, co má sukni nasazenou na bocích.

Zdroj: emmimariage.cz

Zmenšíme modelku na výšku běžné ženy, která má výšku postavy 8 hlav, ne 10, a ejhle! Trpaslíček.

Zdroj: emmimariage.cz

Z toho vyplývá, že šaty se sukní nasazenou na bocích sluší jen hodně vysokým ženám - přesto jsou jich půjčovny plné. Chcete-li být na svatbě za princeznu se širokou sukní, vyberte si šaty se sukní našitou normálně v pase, vypadá to stokrát líp.

Zdroj: maggiesottero.com

Úplně nejhorší jsou tyhle podpasovky ve šlehačkovém provedení. Většinu času nebudete vypadat jako ladná krasava polehávající na starožitném nábytku v záplavě kanýrů, ale jako figurka zapíchnutá do kuželovitého dortu.

Zdroj: maggiesottero.com

Tip pro nevěsty menší postavy: sukni posazenou na bocích si neberte ani za nic. Volte naopak šaty, které mají pas opticky posazený výš. A nemusí to být klasický empír.

Zdroj: maggiesottero.com

 

Další fór, na který ještě někdo občas naletí, je retušování do hladka. Na následující fotce to hodně bije do očí, ale někde jsou retuše nenápadnější a o to zákeřnější. A že na to nikdo nemůže naletět? Stalo se mi nejednou, že se mě někdo ptal, jak mají ty korzety asi udělané, že jsou tak krásně hladké... Vyhlazené šaty budí elegantnější dojem (i když si retuš uvědomujeme!) a nepoučená nevěsta si pak v půjčovně před zrcadlem tu hladkost ráda domyslí (viděla jsem ji tam, tak tam musí být!)

Zdroj: emmimariage.cz

A teď k půjčovnám a cenám v nich.

Proti půjčovnám jako takovým nelze nic namítat - horší je to v okamžiku, kdy do půjčoven chodí skoro celý národ, ačkoli mnohdy by nevěsta udělala lépe, kdyby si šaty koupila nebo nechala ušít. Záleží na tom, kolik má peněz a jaké šaty si představuje.

V nejlevnějších půjčovnách se dají šaty půjčit od 1500-2000, ale podle toho taky vypadají. Naše krejčovská rodina už jich měla pár v ruce, většinou kvůli nějaké úpravě, kterou salon nezajistil. Laciné materiály, laciné provedení ("šlehačka" naznačená pár symbolickými zmačkaninkami na sukni) a většinou dost bídný stav - zaprané šaty s pošlapanými lemy atd. Často jde o salony v malých městech, kde by se s vyššími cenami dost možná ani neuživily. A nevěsty si chyb buď nevšimnou, nikdo jim o nich neřekne (každý nemá matku, která v obchodě obrátí naruby i tričko), nebo mají pocit, že jim nic jiného nezbývá.

Lepší půjčovny se pohybují od 4000 do 6000 a musí se jich pár obejít, než vám to někde padne do oka. Výběr bývá velmi různý a obsluha rovněž. A pak jsou ty nejvíc hóch, kde dáte za půjčení šatů klidně 10 000 nebo i víc - a nemyslete si, že do takové půjčovny vejdete a ocitnete se v ráji, protože mizerný výběr a protivnou obsluhu tam můžou mít taky.

Hlava mi příliš nebere, proč je někdo ochoten půjčit si za 8000 šaty, které za tu cenu získá na pár dní a má záruku, že se v nich už někdo vdával nebo bude vdávat, a navíc bude vypadat jako všichni ostatní, protože svatební firmy musí uspokojit většinu, a proto nešijí žádné extravagance, ale drží se osvědčených modelů. Stejné korzety, stejně aranžované sukně, tisíckrát omleté krajkové aplikace s korálky, stejně tolikrát viděné, stále stejné materiály.

Kolekce 2009, 2010, 2011 - a rozdíl je prosím vás kde? Zdroj: emmimariage.cz

Ušití podobných šatů včetně materiálu by sice vyšlo na víc (podle krejčové tak 10-15 tisíc), ale byly by na míru, s individuálními úpravami, a navíc by se po svatbě daly prodat. Třeba za polovinu: ale část nákladů by se vrátila.

Jednoduchá situace nastává, když nechcete typické půjčovnové šaty, ale něco prostšího - tam už se ušití celkem vyplatí. Počítejte se mnou: na princeznovské dlouhé šaty s vypasovaným živůtkem a širokou kolovou sukní pro neobézní nevěstu potřebujete cca 60 cm na živůtek a 5 metrů na sukni. Z obyčejného saténu nebo z bavlny je to zhruba za tisícovku, z taftu za dva, z hedvábí za dva a půl. Na vlečku přičtete dva metry. Krejčová nám takové šaty bez dalších serepetiček ušije řekněme za 2500, spodničku půjčíme za pětikilo - a po svatbě si šaty necháme zkrátit na letní koktejlky nebo je prodáme.

Serepetičky (krajka, korálky, výšivky, kanýry) výrobu přirozeně prodražují, a nechat si šít šaty se sukní posetou kanýry, aplikacemi a třpytítky nemá smysl (protože kdyby se pak neprodaly, kdo bude ten kolos schovávat ve skříni?); jinými slovy, dát si ušít šaty má smysl pro nevěsty, kterým se půjčovnový průměr nelíbí. Stejně tak je to východisko pro ženy, které chtějí šaty barevné (a ne zrovna krémové nebo červené), z lepších materiálů (hedvábí) nebo v jiném stylu než v těch dvou třech, které vedou půjčovny.

Na závěr pár tipů pro macaté nevěsty. Pro vás jsou jednoduché šaty šité na míru úplně nejlepší řešení: za prvé je nutné, aby vám šaty opravdu seděly, a za druhé byste se měly vyvarovat všeho, co přidává na objemu - třeba šlehačkové sukně.

1) Neberte si na sebe nic, co vás zvětší. Kromě namačkaných a nabíraných sukní jsou to i masivní šperky nebo načechrané šáličky přes ramena a velké množství doplňků vůbec. Naopak se nebojte přiléhavé siluety!

Zdroj: www.weddingdressesinfo.com

2) Máte-li ke kilům navíc i velké poprsí, vyhněte se korzetu. I když bude dobře ušitý, vezme vaše prsa a tuk kolem a nahrne vám to všechno pod bradu.

3) Místo prknovitých materiálů volte splývavé - buď ať jsou takové celé šaty, nebo jen sukně.

oboje IGIGI, igigi.com

oboje IGIGI, igigi.com

4) Z předchozích fotek si můžete vzít ještě jeden tip: silným a vůbec prsatým nevěstám často sluší véčkový výstřih. K véčkovému výstřihu se někdy dávají ramínka za krk (halter neck), ale na to pozor - máte-li kýtovité paže, akorát je zvýrazníte.

5) Rukávy - s těmi taky opatrně. Šaty s rukávy obvykle vypadají jako na postarší nevěstu, a spolu s nadváhou snadno vznikne "stará mladá". Chcete-li zahalit silnější ramena a paže, zkuste jednoduché šaty s krajkovým "kabátem" - vypadá to hezky a navíc to opticky prodlouží postavu.

Zdroj: buyweddingdress.us

Chcete-li jen bolerko, volte ho také z jemného průsvitného materiálu, takové to taftové, které se v půjčovnách vnucuje tlustým nevěstám, aby se "zakryly silné paže", jen přidává na mohutnosti.

Zdroj: caxa.xz

6) Zapomeňte na všechny stupidní poučky o tom, co by silná nevěsta neměla nosit (příčné členění ztlušťuje, korzet zeštíhluje, nejlepší je schovat se do obřího stanu), vyberte si šaty, které vám budou slušet, a užijte si svatbu!

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 19:14

stejné šaty i kabátec co je na fotce předposlední jsem sháněla jak blbec..:) nesehnala.. ale jsem ráda, že to vidím i na nevěstě, co je jistě normálnější postavy než všechny ty vyretušované a povytáhlé..:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.5.12 14:27
stejné šaty

no to mi povídej. Já je nakonec sehnala, ale až na poptávkovém systému. Bylo to tady http://www.aaapoptavka.cz/…0-odevy.html


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 19:24

Ado, tobě se snad o těch modrých džínách musejí zdát noční můry, jak tě honí a ty stojíš a nemůžeš utéct, že je propíráš v každičkém článku :-)

Ale článek pěkný…a o photoshop úpravách svatá pravda !


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 19:30

Simi, kdybys peklo pozorněji četla, všimla by sis, že s těma džínama je to trochu jinak..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 19:38

Musím uznat, že ten článek o svatbách se Ti asi povedl Ado. Tolik načepýřeného peří jsem už dlouho neviděla.
Díky za tenhle článek, i za ten minulý. Tvoje praktické rady i s jednoduchými obrázkovými didaktickými pomůckami (pro nás méně chápavé) užiju asi ze všeho nejvíc.

Každopádně photoshop je zlo!
(samozřejmě myslím jeho nadužívání)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 19:39

ad Saint Patrick saty (katalog vs. realna nevesta) - musite take brat v potaz, v jakem svetle se ony saty foti. Sebemensi detail pri nizke clone a horsim svetle nevynikne tolik, jako kdyz se foti saty na vysokou clonu se studiovym zableskem.

V zadnem pripade nechci zacinat „flame“. Jen upozornuji


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 19:41

jj ty s „kabátkem“ jsou moc hezké…svatbu sice ještě neplánuji ale vím že chci mít šaty krémové nebo šampaň barvy…bílá moc bije do očí a není to pro mě to pravé očechové…chci je mít jednoduché s hezkými detaily a splývavé…
http://fashionbride.files.wordpress.com/…ias-cut1.jpg
nebo zavazování za krk…a právě bych si je chtěla nechat ušít je to nejrozumnější…ovšem najít v okrese uherské hradiště popř. zlín šikovnou švadlenu byť jen na letní šaty je jako hledat jehlu v kubce sena…:((( nějaká doporučení?

alpacina
2 příspěvky 1.12.12 23:28

Díky za (pro mě) aktuální článek, mám podobné pocity při probírání se nabídkou různých salonů na netu atd. „Klasiku“ z půjčoven moc nebo spíš vůbec nechci. Ráda bych spíš něco jednoduššího, např. typu antika/empír, jenže ouha. Na netu jsem dokonce objevila pár kousků, které jsou fajn. Jenže problém nastal při bližším prozkoumání dodacích podmínek různých tzv. salonů. Řešením je tedy nejspíš nechat si je někde ušít na míru. Ovšem kde? Máte, prosím, někdo nějakou zkušenost?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 19:48

Skvělá prevence, respektive ventilace princeznovských tužeb, je trávit pubertu s historickými šermíři a nebo v dramaťáku s pořádnou kostymérnou. Pak to všechno nevytryskne najednou na maturitním plese a na svatbě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 19:51

Modní peklo jsem objevila teprve nedávno, ale už jsem si na něm stihla vypěstovat závislost.
V létě se chystám vdávat, takže mi tyhle dobré rady přijdou vhod. Mám postavu jako nejznámější ideál krásy všech dob - Věstonická Venuše - a marně jsem obcházela místní půjčovny s tím, že chci šaty v jiné barvě než bílé či šampaňské a v žádném případě nechci korzet - bez šance. Tak jsem se vypravila s oblíbenými, leč černými plesovými šaty ke švadleně a hle, už jí pod rukama vzniká jejich světle žlutá upgradovaná verze, která vypadá prostě božsky (zatím) a sedí mi jak nočník na prdel. Holky, nebojte se šatů na míru, není to o tolik dražší a stojí to zato.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 19:55

Určitě je tenhle článek slušnější, než ten poslední. Osobně jsem byla na svatbě, kdy nevěsta měla nějaké to kilčo navíc. Měla elegantní kostým krémové barvy a byla elegantní.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 19:56

Ta první silná nevěsta - tak u té si nejsem jistá, jestli to má být jako, že ano, nebo že ne. Já nevidím šaty, ale sádrový obvaz, brrr


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 19:57

tleskááám…za celý článek!!! a přesně jak Ada píše, že za to můžou džíny, tak za sebe to můžu potvrdit. když sem se poprvé navlíkla do prvních zkoušených svatebních šatů, tak jsem málem omdlela vlastní krásou :-D

jinak dneska, vzhledem k tomu, že většinu času trávím doma a v teplákách (fakt ne v těch hnusnejch žmolkovanejch hnědo šedejch vytahanejch :-D), tak když někam jdu (myslím tím město, ve vísce s 15obyvateli na to fakt prdím), tak si to užívám a vyparádím se :-) sukýnečky, kabátky, botičky apod. JE TO LAHODA!

Ada Pekelná
973 příspěvků 5.1.11 20:07

KNRK: to je taky pravda. Prostě v katalogu je to vyfocené a upravené tak, aby co šaty co nejvíc vynikly, ale nevěsta takové podmínky na svatbě mít nebude.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 20:14

Zajímavý článek. Svatbu už mám za sebou, šaty jsem si kupovala - nechtěla jsem klasické svatební, protože bych v nich se 153 cm výšky vypadala jako komická figurka. Takže jsem si pořídila krásné společenské dlouhé šaty v syté světle fialové barvě, korzetové s áčkovou sukní, bez spodniček či obručí, jednoduché, ozdobené korálky na korzetu (mimochodem dobře vypracovaném). I s úpravou přesně na moji postavu to vyšlo tuším na asi 6000 korun. Je fakt, že jsem nemusela řešit maskování špíčků, protože jsem před svatbou nějakou dobu velmi poctivě cvičila a zpevňovala :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 20:24

Taky jsem měla na svatbu šaty šité, při své XXL postavě ještě šaty s obručí? Takže jsem si je nechala ušít a ještě pár let jsem je nosila na vánoce :oD než se mi podařilo prohnat je v pračce na 90°C a totálně je zničit.......


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 20:36

mě osobně se hodně líbí empírový střih nebo antický styl, z obrázků jsou úžasný ty první šaty, trochu úlet, ale délka je tak akorát ukázat nohy a nebýt za sušáka ve šlehačce heheh, pěkný padesátky!
luckapucka.blogspot.com


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 20:36

Moc hezký článek:) Výborný postřeh s tím enormním výronem princeznovských tužeb u dlouholetých Popelek.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 21:09

Fler to jistí, spousty jedinečných handmade výrobků : )
http://www.fler.cz/…saty-1260197


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 21:13

Článek hezký, výstižný..ale ty šaty od IGI-vínový fajn, ty vedle ale vypadají opravdu jak nošní košile. Jen čepec na hlavu chybí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 21:20

Katko, to je vlastně pravda, když si nevěsty zajišťují svatbu rok předem, proč něco neudělat i s postavou. Za rok cvičení…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 21:26

Povedený článek! Svatbu už mám za sebou, šaty jsem měla temně fialové, s ramínky za krk, a velmi slušely, to musím uznat i já - doteď se na svatební fotky dívám s nostalgií..koupila ve výprodeji ve Vero Modě (plesové) za 1200, poté co jsem oběhla asi tak 20 půjčoven a pořád to nějak nebylo „ono“, ani jsem nějak nevěděla proč :-) Ada to umí hezky pojmenovat a vysvětlit. Já jsem sice tehdy nebyla XL velikost, ale tak trochu těhotná..
Jinak Adě moc děkuju za to, že se zaobírá nejen módou pro žížalky velikosti 34 a 36, ale módou v širším smyslu, tedy i pro nás, co máme velikosti 42 - 44 a zhruba tomu odpovídající i věk :-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 21:26

KH: dát desítku za šaty, u kterých došla látka a tak se na spodničku přišilo pár kraječek, no to je kauf :-D hned si je jdu objednat


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 21:27

No, článek je pěkný a já doufám, že přítele ještě nějakou dobu nenapadne mě žádat o ruku, sice nad nějaké svatební serepetičky, ozdobičky, dortíčky a tradice jsem naprosto povznesená, ale na šatech by mi záleželo a fakt nevím, kde bych sháněla takové, co by se mi líbily, protože natolik konkrétní představu, abych s tím uháněla za švadlenou, bych si z hlavy asi jen tak nevymyslela :oD


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 21:44

Díky za peklo! Konečně mám pocit že nejsem na světě sama - ta „co se jí pořád něco nelíbí a je nezdravě vybíravá“. Fakt je ale, že si někdy nevyberu ani kalhotky :/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 22:13

wow. ty krémově nazlátlé šaty z IGIGI s plisovanou sukní jsou střihově přesně to, co jsem si představovala…akorátže v mátově zelené. Ten materiál, to bude asi hedvábí, ne? Jestli je tady někdo, kdo rozumí materiálům, jaké další látky by se na ty šaty hodily? Prosím o radu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 22:16

Velmi uzitecny clanek, libi se mi. Jen si nemuzu odpustit vytku k nevestam s nadvahou: mne osobne se snad nelibi zadna, pripada mi, ze vypadaji jak v nocni kosili. Krome te prvni. Ale ani ta mi nejak nesedi. ?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 22:20

oboje šaty na první fotce se mi strašně líbí, délka je taky super - něco takového bych si jednou představovala pro sebe :-), díky za inspiraci! jinak co se týká baculatějších nevěst, moc se mi líbí třeba toto: http://www.oncewed.com/…arm-wedding/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 22:20

Jednu dobu jsem vypomáhala v jednom menším olomouckém salonu a musím říct, že představy budoucích nevěst ohledně šatů jsou opravdu bídné a omezené. Na jejich obhajobu je ale třeba říct, že půjčovny jim v tom opravdu nepomáhají. Například paní majitelka zmíněného salonu se snažila vytřískat peníze na těch nejodpornějších starších kouscích, k objednání něčeho extravagantnějšího nebyla svolná a pokud se objevila nějaká plnoštíhlá slečna, šup s ní do neforemného pytle. Nevěsty a výpomocný štáb maminek a kamarádek pak nadšeně přikyvoval, jak to té naší Marušce ale bude slušet. Kultura našich půjčoven je opravdu odporná a nechápu, jak se může pořád tak tvrdošíjně držet v dnešní době e-shopů, obzvláště těch zámořských s nepřebernou nabídkou.

A teď ještě s dovolením z jiného soudku. Zrovna dneska jsem totiž na krátké procházce z brněnského nádraží na Moravák vysledovala, že džíny mají zřejmě novou konkurenci. Teda, tenhle „zlozvyk“ už mě žere delší dobu, ale ono se to mezi mladými slečnami nějak rozšiřuje - upnutý svetřík těsně pod zadek a k tomu… už vlastně nic. Chápu, že některé dámy považují legíny za plnohodnotný kousek oblečení (i když já bych si je nevzala ani pod oteplováky na lyže), ale jak si některá může vzít jen silonky? Nejlépe, když má ještě řádně oplácaná stehna. Kam se poděla soudnost?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 22:27

Všude se píšou rady pro nevěsty s nadváhou, já to chápu, protože to je asi nejčastější problém, který nevěsty řeší…Ale nemohla bys napsat i nějakou radu pro nevěstu, která má 175 cm, 55 kg, 90/60/90, člověk by řekl modelkovská postava, ALE má široká ramena? S ramínky (případně jakými), rukávy, bez ramínek? Já prostě vůbec nevím. Všude jsou samé bezramínkové, ale to mi přijde, že na mě vypadá nejhůř.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 22:37

Bachelorette: Nějak netuším, kde vidíte dvoje šaty, já vidím šaty samotné a jejich spodní část…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 22:42

Ja jsem chodila po pujcovnach s trochu nestandardnim pozadavkem - jednoduche, uzke saty, bez jakychkoliv ozdob, bez raminek, proste to nejjednodussi, co si lze predstavit. (neco jako na 1. fotce s boubelkou, ale bez tech kaskad:-) Vsude se mi dostavalo odpovedi, ze tento typ satu si nevesty nezadaji atd. Nakonec jsem sehnala saty celkem podle mych predstav, jen nejaka ta vysivka tam byla holt navic. Vim, ze jednodussi by bylo najit sikovnou svadlenu. Jenze zadne saty (nejen svatebni), ktere jsem kdy od svadlen videla me nepresvedcily, takze jsem se bala, ze to nedopadne podle mych predstav. Taky se mi nechtelo behat na zkousky, ale to jsou spis uz vymluvy:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 22:48

žužu: nojo, tak spodnička je to pěkná taky :-)) dík za upozornění


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 22:51

Qeeg
http://www.erinhird.co.uk/…ecklines.jpg

  • jewel
  • některé iluzivní
  • albžetinský
  • queen anna
  • čtverec
  • srdce
  • a uzavřený, s tzv. americkými průramky.

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 22:59

S těma džínama to Ada skvěle vystihla - ne tak dávno v jedné dětské kavárně byla má tehdy roční dcera jediná, která neměla džínečky. Ona jsou do nich navlíkána i ta nejmenší miminka, která neumí nic jiného než ležet na zádech. Zajímalo by mě, která fanynka modráků by v nich dobrovolně spala celou noc (neberu případ, že přijde z pařby ve stavu, kdy není schopna si je vyslíct).

Svatbu už mám taky za sebou, šaty jsem měla šité, ale spokojená jsem s nimi nebyla a nerada se kvůli nim dívám na svatební fotky.

Qeeg, kamarádka s podobnými mírami měla šaty bez ramínek a moc jí to neslušelo. Jen to ta ramena zvýraznilo. Podobnou službu udělalají podle mě i americké průramky (snad se to tak jmenuje) nebo ten halter neck.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 23:03

Obří růžové žužu: leginy este pochopim…v lete a k tricku co prekryva zadok… ale iba silonky a k tomu v treskucich mrazoch? to je proste des…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 23:06

KH dal odkaz na Fler, já tam na druhej klik našla tohle a šla zvracet :))) Musím se podělit i s vámi :) http://www.fler.cz/…ocni-1262417
Jinak Módní peklo zbožňuju a s 95% věcí tady popisovaných souhlasím. A skvěle mě tyto stránky inspirují, díííky! :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 23:12

Žužu, teď jste mi připomněla bývalou spolužačku, která přišla podobně vymóděná loni, vlastně předloni, na třídní sraz (také v zimě). Skončilo to tak, že jsme my ostatní mezi sebou uzavírali sázky jaké má prádlo. Pak jsem jí řekla, že si asi zapomněla vzít kalhoty. Urazila se, a pověděla, že jde na rande, tak musí být trochu seksí. :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 23:27

Pěkný článek, až by se vdávaly i ty, co se tomu vyhýbají jako čert kříži. V jednom z komentářů jsem narazila na odkaz na příšernost na Fleru. Tady je ještě jeden, ale je to, dle mého názoru, ze zcela jiného soudku, mně se tyhle šaty opravdu líbí http://www.fler.cz/…elene-986833


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 23:29

Trochu originálnější než mainstream mi připadá kolekce Jesus Peiro, už to tady někdo zmiňoval: http://www.svatebni-saty-naive.cz/…-jesus-peiro?… ALE nejsem si úplně jistá, co je dílem půvabu anorektické modelky a umění fotografa, protože jsem je měla možnost vidět „naživo“ a některé vypadaly hodně ošuntěle a hadroidně - ono když si nevěsty zamlouvají šaty rok dopředu, může se stát, že jejich původně zánovní šaty budou v den svatby už hodně obnošené. Ještě poznámka k nevěstám XL - sama mám nadváhu a vím, že mi sedí spíš „prkenné“ věci než ty splývavé, které špeky pěkně obtečou. Takže (lovím zase v kolekci Jesus Peiro pro silné nevěsty, byť focené na modelce s vel. 40), preferovala bych třeba tyhle: http://www.svatebni-saty-naive.cz/…ne-velikosti?… před těmito: http://www.svatebni-saty-naive.cz/…ne-velikosti?…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 23:37

Judito, šaty jsou pěkné a jejich autorku mám na fleru mezi oblíbenými. Jinak samozřejmě tam jdou najít i věci pekelné, ale taky inspirativní, třeba tyhle pro něžnou nevěstu http://www.fler.cz/…nosti-883298 NEBO tyhle: http://www.fler.cz/…40-42-908276
Příjemně extravagantní jsou tyto: http://www.fler.cz/…nneur-214354


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 23:41

Bože, ten obrázek prvních šatů (z 50. let), to je něco nebeského… achjo, proč já tak miluju retro. Nevíte někdo o něčem podobném?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 23:44

kdo tohle šil, oblékal a fotil, vždyť tý chudince z toho tečou prsa. tomu se říká profi fotka luxusního slónu http://www.svatebni-saty-naive.cz/…77914052.jpg


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 23:51

Já jsem teda ještě škvrně a se svatebními šaty žádnou zkušenost nemám, dokonce nemám ani představu ideálních svatebních šatů. Ale jedno vím určitě: Po zkušenostech s naší mrňavou maloměstskou půjčovnou si nechám šaty jedině ušít. Když jsem šla na první svaté přijímání, v té půjčovně mi (především mé matce) ty ženské vnutily ekl, ekl, ekl umělohmotné běloskvoucí šatičky s volánky, kraječkami, mašličkami a perličkami (to všechno prosím jenom na živůtku) a v čupr délce nad kotníky. Samozřejmě s obručí. Vypadala jsem, že čekám velkou vodu a ke kráse mi nepřidalo ani to, že jsem měla zalepené oko (poškrábaná rohovka). A jelikož jsem byla nejmenší, musela jsem být pořád, pořád vepředu a jako první. Vždycky, když si na to vzpomenu, tak se musím otřást.. brr :D
I když.. já vím, u těch desetiletých pišišvorů se to tak nebere..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.1.11 23:54

Judita, saty od Jesus Peiro (posledny link) su velmi pekne! Co sa tyka mna, tak cislo jedna su pre mna saty od Zuzany Veselej http://www.fler.cz/…010-2-663218


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 00:12

Já jsem taky obešla pár půjčoven a neomdlela jsem nad vlastní krásou, naopak mi to připadalo dost zoufalé, ale na to jsem při nakupování oděvů téměř jakýchkoli zvyklá, taky si skoro nikdy nic nekoupím. Takže je to půjčování možná jen projevem rezignace.

Měla jsem požadavky: světlé, dlouhé (delší), celkem jednoduché a pokud možno s delšími rukávy. V obchodech (v únoru/březnu) nic takového nebylo, asi by se daly nechat ušít, ale neviděla jsem ani dost krásný materiál. Takže jsem zaplatila zálohu na kamínkovou variantu, ale naštěstí pak potkala v Curychu empírové odpovídající požadavkům (bez rukávů bohužel) za cenu půjčovného. Akorát se mi teď trochu pletou. Nechcete je někdo? ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 01:07

Ado nevím jakou máš osobní zkušenost s prodáváním svatebních šatů šitých na míru - u nás v rodině máme špatnou. Ony pak totiž druhému málokdy sedí a přešívání je někdy skoro nemožné. Zvlášť u postav ne úplně konfekčních rozměrů. K obojímu problému je dobré šaty před koupí prohlédnout s někým v krejčovině zkušeným a vyzkoušet. To sice lze zvládnout i při prodeji na druhý konec republiky, ale je s tím dost zlobení na obou stranách. (není myšleno jako obhajoba půjčoven, jen upozornění)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 01:18

a ještě jedno Ado - když už jsi v těch svatbách, tak jsi se také mohla více vyjádřit na téma svršku - ne vždy je svatba v prudkém létě a od auta je to někdy na radnici/do kostela/restaurace docela daleko. (v tom kostele často „mrzne“ i v prudkém létě a navíc obřad trvá občas i přes hodinu)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 01:50

Helena: Jaká velikost (cca) a za kolik? ;-) Ono by se to dalo unosit i jako šaty (aspoň já jsem natolik velkej exot, že bych je nosila normálně).

Qeeg: Jsem sice menší a někde mám míň a někde víc, než je „ideál“, ale mám dojem, že mám taky výraznější ramena než boky. Sice tomu rozumím jak koza petrželi, ale můj dojem je ten, že buď spodek rozšířit (viz Adiny první šaty zde), nebo vršek opticky zúžit - našla jsem tohle: http://www.flowersangel.com/…shoulder.jpg (ty vlevo). Ovšem co se týče ramínek a výstřihů, netroufám si radit, já sama praktikuju metodu pokus-omyl.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 02:16

stranka igigi.com sa mi paci - nie preto, ze by som bola plnostihla, ale preto, ze sa po prezreti ich ponukaneho oblecenia jednou chcem stat, aby som take veci mohla nostit.
inak nikto tu este nespomenul spolocenske saty ako alternativu k svadobnym. ja som chcela kratke zelene saty. v jednom bratislavskom obchode so spolocenskymi satami mali kratke saty na ramienka, v modrej, kremovej a ruzovej. zelena nebola… tak som vzala tie kremove. rozsirovali sa do A, pod prsiami mali malu maslicku a boli z nejakej latky potlacenej ruzami. ked som predavackam povedala, ze to su svadobne, skoro im oci vypadli. co uz…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 06:35

Ta třetí fotka je neuvěřitelná, ale vlastně by měla dotéci všem lidem. Photoshopované není to samé jako bez úprav. A neupravuje se jen obličej, ale oblečení, šaty. Takže vybírat jen podle katalogu nejde.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 07:14

Taky jsem brousila na Fleru a Zuzana Veselá je opravdu nepřekonatelná!!!
JInak tady něco pro romantické duše a docela by se mi to i líbilo http://www.fler.cz/…-dlhe-878179
A tady něco exkluzivně blééé
http://www.fler.cz/…ceznu-740257


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 08:05

svatebni saty sleduju prubezne uz nekolik let :) prostourala jsem toho celkem hodne, u nas i po evrope. asi se jeste musime hodne ohanet, ale jak mi potvrdila pani v jedne pujcovne, obecne u nas opravdu vsechny slecny chteji porad to same. ale dlouhodobe nejlepsi mi prijde www.aimee.it. tu jednodussi kolekci pokud vim ma alespon castecne k dispozici pujcovna v kladne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 08:16

Svatbu už mám za sebou, kupovala jsem časopisy a katalogy a chtěla se inspirovat něčím zajímavým. Chtěla jsem opravdu něco originálního a štítila jsem se klasických střihů, tak jak se píše v článku. Jelikož jsme svatbu ale zařizovali ze zahraničí a na výběr šatů bylo v Česku málo času, skončila jsem v jedné z těch půjčoven a vypůjčila si úplně jiný typ šatů, než jsem původně zamýšlela :) Dnes je mi při pohledu na všechny ty krásné šaty trochu do breku… ale snažím se to napravit aspoň tou běžnou módou, co nosíme každý den, nebo při zvláštních příležitostech :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 08:17

Já jsem se vdávala loni v září, takže si ještě poměrně čerstvě pamatuji, jak jsem řešila problém šatů. Já to vyřešila velmi elegantně - rozhodli jsme se pro svatbu ve středověkým stylu (oba jsme členové naší skupiny historického šermu), takže jsem jednoduše šla za krejčovou a nechala si šaty ušít. A musím říct, že i kdybych neměla „speciální požadavky“ na šaty, ale chtěla obyčejné klasické, rozhodně bych si je nechala ušít, protože přesně jak je napsané v článku, nelíbí se mi představa, že bude mít stejné šaty jako já dalších deset nevěst. Byla jsem originální a šaty mě nakonec vyšly i s ušitím na 3 000,– což je jako zadarmo ;)

Tyhle mi sloužily jako předloha, ty moje byly o malinko jiné (hlavně látku jsem bohužel takovou nesehnala):
http://img.dailymail.co.uk/…_468x786.jpg


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 08:24

Svatby nemám moc ráda, ale když došlo na tu moji, tak jsem si výběr šatů opravdu užila. Oběhala jsem Prahu, vybrala si a byla spokojená… ale než nastal Ten Den, moje těhotenství pokročilo z konce 3. měsíce (skoro žádné břicho) na 7. měsíc (velryba), a tam, kde byla dříve prsa po tatínkovi, se najednou rozkládalo pohoří.
Takže jsem se nevdávala v úžasných, dokonalých a zcela padnoucích šatech, ale v těch jediných, co mi v půjčovně byly. Odmítla jsem spodnici s obručí (před 12 lety téměř smrtelný hřích) a před přezdoběným živůtkem jsem statečně držela kytku.
Od té doby otravuju manžela, abychom se rozvedli a vzali znovu, abych si šaty vybrala a ne, aby mi byly de facto přiděleny :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 08:29

Na prvním obrázku je něco ve stylu mých vysněných svatebních šatů… Jenom nemám ponětí, jestli se snesou s postavou ala přesýpací hodiny. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

Ada Pekelná
973 příspěvků 6.1.11 11:50

Agneta: ty jsou na přesýpací hodiny přímo dělané.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 08:43

Já jsem svatbami a nevěstami nepolíbená, proto jsem i u těch dvou kamarádek, jejichž fotoalba jsem viděla, dělala ó a á. A teď vidím, že jsem vlastně viděla vše, co se vidět dalo ve světě svatební módy. A něco navrch - v minulém článku to bylo vlastně taky - proč sakra proč se musím koukat na nevěstina bobra na fotce „sexy nevěstin podvazek“? au au


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 08:57

Hladké, rovné střihy se dají najít třeba zde a vidím tam i několik modelů krátkých šatů, které, jak psalo hodně holek, nejsou v salónech moc běžné.

http://nuance.cz/…y-praha.html


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 09:21

No moc hezký článek, svatba mě pravděpodobně ještě chvíli nečeká, ale kladu si jednu otázku. Jak poznám dobrou krejčovou či dobrou prodavačku v půjčovně, které nejde jen o zisk ale o to aby pomohla? Neříkám, že bych se nechala navléct do čehokoli, ale v oblékání celkově mám ještě mnoho nedostatků. Budu-li se někdy vdávat, budu patřit do kolonky baculek a proto bych si měla dát obzvlášť pozor. Šlehačky nesnáším, u mě vítězí jednoduchost, nevim proč bych na své objemnější tělo měla patlat volánky apod. :) Myslím si, že bych si i jako baculatá nevěsta mohla dovolit kratší sukni třeba do půli lýtek max ke kolenům. Při mé průměrné výšce 175 cm by se to dalo snést. V předchozím svatebním článku se píše i o botkách. Já jsem zásaně bezpotpatkovej typ holčiny. Na svatbu bych si uměla představit nějakej minipodpatek, ale jakej tvar botky? Už by mi z toho všeho šla hlava kolem, neni lepší zajít do nějakého profi svatebního studia kde vám kvalitně poradí jak s oblékáním, tak i třeba s kyticema apod.?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 09:24

Pro inspiraci na šaty se můžete podívat na fr. stránky http://www.1001mariages.com/la-mariee/ nebo na dvoje belgické www.linearaffaelli.com a www.rembo-styling.com.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 09:26

Janiiiv: 42, dost dlouhé na 178cm + podpatky, ale já je dám na nějaký jiný server, tady se to nehodí, omlouvám se autorkám.

Čímž mě ještě napadá jedna „výhoda“ standardních půjčovacích šatů: když jsou šaty moc dlouhé, přidáme spodničku, sukýnka se zvedne, když jsou moc úzké, přidáme vsadku do šněrování… To se prostě s těmi jednoduchými udělat nedá, ty musí pasovat, takže celkem chápu, že je nikdo nepůjčuje.

Nejsem hubená, ale ani nijak tlustá, takže mi tvar těch sešněrovaných šatů celkem slušel, ale přeci jen to šněrování musí být utažené, takže něco maličko přebytečného tuku vyleze (v podpaží, na zádech) a vypadá to blbě (proto ta bolerka). Můj hlavní problém byl ovšem ten, že jsem se vdávala až v pětatřiceti a se dvěma dětmi, k čemuž se jaksi panenské princeznovské šaty úplně nehodí. (Ale jak jsem psala výše, chtěla jsem šaty svatební světlé, takže bych holt vzala za vděk i půjčovnou.)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 09:42

Prece jen mi to neda, ale nekteri stale poukazujete na photoshopove upravy proporci modelek v katalozich. Napriklad u te treti fotky, ta slecna v katalogu nema vyrazne upravene proporce. To zuzeni oproti realne neveste je predevsim opticky klam. Vrch satu stahuje ruka a zbytek zuzuje/prekryva zavoj. Dulezitou roli take hraje uhel natoceni tela. Podivejte se schvalne poradne.

Tim nechci obhajovat prilisne upravy v katalozich, ale bez nich to uz dneska taky nejde.

Mimochodem inspirovat se muzete taky tady http://www.facebook.com/….photography


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 09:49

Osobně jsem na jednoduché siluety. Moje představa je tato http://www.moda-sperky.cz/…noblessi.jpg případně jen na širších ramínkách s dlouhými rukavičkami.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 10:01

Vlaďka: rukavičky jsou pěkný, ale co pak s tím prstýnkem?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 10:08

baro, já osobně si teda šití na míru představuju tak, že se osobně sejdu s krejčovou, dohodneme co a jak, ona si mě přeměří a během šití příjdu minimálně na dvě zkoušky. Alespoň takhle to probíhalo, když jsem si nechala šít svoje první plesovky. To, co se teď rozmáhá (zaplacení na aukru a poslání mír a čekání šest týdnů než příjde něco bůhvíco a z bůhvíčeho) totálně nechápu. Bez zkoušení prostě podle mě nelze ušít přesně padnoucí šaty, zvlášť na nekonfekční postavu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 10:35

Dahllie: když ses zmínila o tom šití šatů na základě zaslaných mír, šije se to v Číně a člověk pak čeká, co mu dojde, nechápu, ale tak pro pobavení posílám foto kde je slečna vyfocená v salonu v originál šatech, které si nechala šít v Číně a za tím jsou pak fotky výsledku, který jí z Číny přišel:

http://www.mojasvadba.sk/…aty/4258728/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 10:35

Dahllie : Pokud je to na mne, tak já psala o druhém použití - po prodeji. To co popisuješ je podle mého hazard a šílenost, já nemám moc dobré zkušenosti ani s oděvy dělanými na tzv. měřenku (u OP Prostějov mi sedělo dobře jen něco i po několika pokusech)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 10:43

Kajsik: Díky, na Nuanci jsem tu dávala odkaz už možná před 3 měsíci? :-) Je v záložkách a chodím pravidelně okukovat. Ale ty ceny… :-(

Helena: :-D Tak 42 MNĚ fakt nehrozí (škoda). Naopak, jsem na sebe hrdá, že se mi povedlo najít na sebe pěkné tričko ve vel. 32/34 :-) (takové halenkoidní, ne jak z Terranovy)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 10:45

och, krasa, az mi takmer zacina byt luto ze mam vlastnu svatbu uz za sebou :)
ja som sa s tym nejakovsky nekaslala, vybrala som si v miestnej pozicovni, korzet s 3/4 krajkovanymi rukavcami plus jednoduchu suknu. Skoda ze peklo neexistovala tak 4 roky dozadu, to by som teda asi zvazovala viacej moznosti.
Popolnocne saty som si kupovala na poslednu chvilu (pretoze celu svadbu sme zbuchali za rekordne kratky cas) a bol to teda totalny fail, dodnes sa sama sebe cudujem, ako som mohla take daco spachat - navliect svoje v pase, stehnach a na bruchu obtlstle ja do lesklej rury s americkymi prieramkami, bleh. Inac saty samotne su celkom fajn, len nie na moju vtedajsiu postavu…

Warholette: moja ex-svagrina sa vydavala v plesovych satach a bolo to teda peklo v pravom zmysle slova, ruzove satky so zivotikom, vzadu so snurovackou, na ktorich uz ale bolo poznat, ze presli nejednou stuzkovou v nasom okresnom meste. A este ani len s vyberom vhodnej podprsenky do nich si nedala zalezat, som jej ju musela na poslednu chvilu aspon pre obradom fixovat zatvaracim spendlikom (zichrajskou ci jak sa to), ale pri prvom prudkom pohybe jej aj tak vyletela nad lopatky…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 10:49

Šaty z Číny - kamarádka si je taky objednala přes e-bay. Jí teda byl vždycky kus ženský. Mám dojem, jestli oni, když to naměří, nemají pocit, že v Evropě žijou obryně, protože žádná „normální“ ženská přece nemůže mít přes prsa 100! Ale zase na druhou stranu, představte si, že by tam ten kus chyběl… To radši půl metru do rezervy ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 10:54

Janiiiv: aha, tak to se omlouvám ;o) já už mám po svatbě, ale salóny v Praze, kde se dá vybrat, mají více stylů a střihů a kde šaty za něco stojí jsou salon Nuance, salon Naive a salon Maggie ;o) myslím že byly všechny už zmíněny.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 11:05

off topic k džínám:
Džínovou módu považuji za takový výron polistopadové oděvní kocoviny. V 80. letech nebylo možné opravdické džíny u nás koupit, jenom v Tuzexu, a tak se tyto kalhoty staly předmětem nezměrné touhy mnoha Čechů. Vlastnictví džínových kalhot z vás tehdy udělalo lokální celebritu a někteří spoluobčani se té náhle nabyté oděvní svobody dodnes nenabažili. A jejich děti v tom jednou taky, protože nic jiného neznají.
Stav veřejného prostoru u nás - čistota MHD, ulic, mnohých pracovišť, restaurací apod. - ale nošení modráků spíše přeje. Ony se snadno perou, moc na nich není vidět a tak je volba mezi krémovou sukní, která se navíc musí dávat čistit, a džínami jasná.
Já to nenosím, připadám si na to stará, ale dokážu pochopit, proč se někteří do nich soukají každé ráno. U někoho je to poznaná nutnost prostě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 11:09

PAdesátá léta jsou fantastická! Vždycky jsem si myslela, že to byla hnusná, babská móda a půvab že přišel až s minišaty v šedesátých (protože jsem ji znala z českých filmů a na starších dámách). Pak jsem objevila západní filmy z té doby, a úplně jsem se do ní zamilovala - něco tak lichotícího ženské postavě! Přiznám se, že sleduji i slabé dámské filmy z té doby jen kvůli módě. Režiséři Jean Negulesco, Ross Hunter, návrhářka Edith Head, film Módní návrhářka s Lauren Bacall a Gregory Peckem, komedie s Doris Day, jakýkoliv Hitchcock s Grace Kelly… ach jo, to je krása!
K půjčovnám svatebních šatů: věřím, že nabídka je bídná a personál zatuchlý, ale četla jsem článek někdy v devadesátých letech, a tam si ředitel mezinárodního řetězce půjčoven stěžuje na vkus českých nevěst: vysloveně žádají šlehačku a odmítají civilní styl. Takže se nejspíš přizpůsobili, personál se utvrdil v tom, že tak je to správné, však my už oblékli nevěst! a začarovaný kruh se točí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 11:33

Já chci ty šaty Balmain!!! Jsou nádherný…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 11:36

Mně se tedy padesátky zrovna moc nelíbí… ale jednoduchý hladký modely jsou nadčasový.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 11:44

Ano, je to tak, jak píše Sibylla. jezdím na zahraniční odborné veletrhy se svatebními šaty, kde výrobci nabízejí různé styly, ale bohužel tam jezdím z Čech snad sama. Místní půjčovny nakupují převážně čínské kopie bohatých amerických modelů z přesvědčení, že tak má vypadat správná nevěsta. U nás jsou v pár salonech max. modely velkých svatebních firem /Pronovias, levnější San Patrick, Sposa, Demetrios…/, ale modelové návrhářské šaty v Čechách nejsou. Ony se totiž nehodí na půjčování a časté praní. Jsou to většinou šaty na jedno použití a pak uložení do skříně. V Berouně zkoušeli brát šaty spičkové italské značky Aimée, ale slyšela jsem, že již skončili. Pár salonů nakupuje v Polsku a asi šest salonů si navrhuje a šije vlastní modely.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 11:57

Janiiiv, a co teprve ženy jako já, které mají přes prsa 120 :-D to si určitě myslí, že se šije pro siamský dvojčata


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 12:03

Ad svatební salon Nuace… krásné šaty - ale cena 25.000,– za půjčení je „poněkud“ mnoho…
Vzhledem k tomu, že teď svatbu aktivně řeším bych velmi ocenila článek a typy na OBUV.
Snoubenec je jen o něco málo vyšší, takže vysoké podpatky nejsou možné. Navíc stavba mojí nohy neumožní to (nevím proč z 99% se vyskytující) zapínání kolem kotníku.
Kam pro boty netuším.

Za sebe doporučuji svatební salón v Lidicích - Marcipán.
Příjemné dámy, příjemné ceny, skvělý servis a ochota.

http://www.svatby.org/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 12:06

Už asi rok nám „svatební náladu“ na vdávání mám ještě čas, ale baví mě obcházet svatební salony a koukat se. A musím říct, že kdybych byla odkázána jen na půjčovny tak se raději nevdám. Viděla jsem už stovky šatů a oslovily mě jen jedny jediné a to ještě na obrázku a vůbec by mi neslušely, ale byly krásné. Nakonec jsem našla jedny na netu, až jednou přijde můj čas rozhodně se jimi nechám inspirovat a protože znám spoustu šikovných švadlenek tak si je nechám ušít.
Naprosto nechápu proč má většina nevěst potřebu mít okolo sebe obrovskou sukni. Jednou jsem si zkoušela šaty s obručí a připadala jsem si jako nahá, potřebuji kontakt s látkou jinak nemám pocit, že mám šaty.
Ještě musím říci, že velice ráda a často nosím sukně (mám jich asi 40 a rozhodně nikdo nemá stejnou, protože jsou všechny moje vlastní tvorba). Pravda některé jsou drobet extravagantní, ale o tom to je. Moje spolužačky (od střední, prřes učňák až na vysokou) se občas ptají proč nosím sukni i když venku mrzne. Odpovídám, protože jsem holka a ty sukně nosí. Nevidím jediný důvod proč chodit pořád v kalhotách. Před rokem jsem byla svědkem toho, jak vycházely studentky SŠ ze školy, udělala jsem takový malý průzkum a zjistila, že z cca 90 dívek měla 1 sukni a 1 maskáče, ostatní rifle. Od té doby nosím rifle jen jako pracovní oděv.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 12:19

ja si predstavujem jednoduche svadobne saty takto: http://www.le-spose-di-gio.it/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 12:42

Já jsem měla v půjčovnách jiný problém. Mám velikost 36 a úzký pas, takže my byly jen šaty, které nabízejí jako velikost 34 a všechny krátké. Navíc tuhle velikost skoro nikde neměli… A moje sestra, která má 38 a skoro 180 cm měla smůlu úplně. Nakonec si půjčila jen vršek a sukni si nechala ušít. A přitom podle fotek v katalogu bycho měly mít největší výběr…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 12:47

Janiiiv: ehm, ehm :-D Já mám přes prsa 99 a jako obryně si nepřipadám… Vážím 65 kilo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 13:10

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 13:30

Agneta - vzhledem k tomu, že zlatá padesátá byla prakticky celá venovaná postavě přesýpacích hodin (všichni jistě vzpomeneme na symbol oné éry, slavnou MM), rozhodně to jsou šaty pro tebe. Ostatně mně se taky moc líbí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 13:40

http://www.thecherryblossomgirl.com/boudoir/11498/

Nemůžu si pomoci to sem nedat. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 13:46

Až na tu příšeru, co má kolem krku, jsou ty šaty krásné, něco takového bych klidně brala…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 14:03

Beena: jj to je radost pohledět, to už někdo dával odkaz na beremese, šaty jsou fakt krásné a je na nich vidět že jsou i z kvalitní látky atd. ono celkově je vidět, že rozpočet na svatbu nebyl omezený takže si pak člověk může dovolit cokoliv ;o)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 14:25

Beena: to je nádhera:) nejen šaty ( i když vypadají přesně tak, jaké bych chtěla, kdyby jednou..;) ) ale i kabelky, květiny, barvy, dům a celková atmosféra těch fotek…jen ta stuha s „límcem“ je trochu ošemetná, ale na té krásné Francouzce vypadá úžasně :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 14:42

Beena:opravdu nádherné šaty i ostatní dámy byly krásně sladěné.Koukla jsem na tu návrhářku a díky některým i nesvatebním kouskům jsem si poslintala klávesnici…
http://www.mlh-shop.com/…bridal-gowns


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 14:52

to Eva: teda tam (http://www.le-spose-di-gio.it/) by si člověk vybral … hlavně ta kolekce classic … nádhera :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 15:17

to Agneta: střih těch úplně prvních šatů na postavu přesýpacích hodin určitě sedí, vždyť ta byla přece v padesátých letech módou! :-) Jenže pozor, dneska se většinou u takovýhle šatů nepočítá s prsama, takže já jsem měla s podobnou postavou problém, že mi menší velikost seděla pěkně v pase, ale prsa rozmáčla na dva ploché koláče a větší velikost zase seděla přes prsa a v pase odstávala. Problém nakonec vyřešilo Retro vintage clothes (Michelská a Perlová v Praze), kde jsem si vybrala úžasně padnoucí plesovky podobného střihu, dokonce ani ne za tisícovku, i když asi trochu novější výroby. Prodávají tam i moc krásné kopie padesátkových šatů… no zkrátka, kdybych se měla vdávat, šla bych asi do něčeho podobného.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 15:30

Děkuju :-). Chápu, že to byla trochu přihlouplá otázka, ale včera jsem byla v téhle věci vyvedena z míry mojí maminkou, která prohlásila, že by to na osobě s většíma prsama vypadalo blbě a mohutně…
Ovšem po tom, co mě před maturitním plesem chtěla utopit v čemsi hrozného střihu z rance jedovatě zeleného taftu s ooooobří sukní a obručí pod ní (pravda, nemělo to korzet) bych to asi měla brát s velkou rezervou. Tenkrát mě zachránila příčetná zaměstnankyně oné půjčovny, která mi nacpala typický dvojboj korzet + sukně, když jsem si šla tu hrůzu vyzvednou… Pravda, byla to taky hrůza, ale daleko menší :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 15:32

ABECEDA: Vyřiď Daisy, že jí to moc sluší a že jsem měla ráda její blog a přeju jí, ať se jí vše daří :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 16:01

S ušitými šaty(ne svatebními) bohužel nemám moc dobrou zkušenost. Někdy mám pocit, že se švadlenami/krejčovými a kadeřnicemi je to podobné v tom, že je mezi nimi spousta takových, co prostě mají zajeté svoje střihy a představu, jak to má vypadat, takže sice Vám odkývou, co chcete, ale výsledek tomu neodpovídá. A zaplatit hezkou látku, abych z ní pak měla něco, co nechci, na to nemám (ani peníze, ani nervy).
Nemáte někdo návod jak najít dobrou krejčovou? Popřípadě typ na nějakou dobrou v Brně, popř. V Praze?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 16:03

To s tím pracovním pohovorem mě zaujalo, jen tak mimochodem. Kdyby si zauvažovala o podobném článku na téma Co si obléct/neobléct na pracovní a jiný pohovor, moc bych to ocenila, na jaře mě čekají zkoušky na vejšku a docela přemýšlím co si vlastně obléct, jak si upravit vlasy apod.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 16:06

Přidávám se k Momonce. Taky bych moc ocenila článek na podobné téma. Mě pro změnu čekají za chvíli státnice, pak obhajoba bakalářky a hledání nového zaměstnání, tzn. pracovní pohovory… :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 16:31

Dámy, příspěvek Zdeny :„Od té doby otravuju manžela, abychom se rozvedli a vzali znovu, abych si šaty vybrala a ne, aby mi byly de facto přiděleny ", mě inspiroval k takovému zvláštnímu nápadu. Požádejte někoho známého co umí alespoň trochu fotit. Jděte spolu do půjčovny, tam si vyberte nějaké hezké šaty a nechte se v nich rovnou vyfotit. A vyzkoušejte těch šatů více. Ty, co už jsou vdané si pořídí "nové“ svatební fotky a ty, co se na svatbu teprve chystají, si v klidu domova mohou rozmyslet co by jim vlastně slušelo :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 17:19

Já jsem si šatičky na svatbu šila sama. 4 měsíce po porodu a kojící prsa, vlezla jsem do dvou půjčoven, trochu poplakala a trochu jim to tam poblinkala, neb jsem v zrcadle viděla sud a další sud a ještě jeden sud (tehdejší velikost 40 a břicho ještě ne docela srovnaný). Tak jsem vzala střih z nějaké starší „Praktické ženy“ (kvůli těm křivkám, které bych coby amatér nezvládla), změnila jsem ho k nepoznání a hlavně jsem mohla výsledek za pochodu přizpůsobovat měnícím se proporcím (za poslední tři týdny jsem se díky stresu pěkně zcvrkla). Jen začištění živůtku se mi (Ado:-) nepovedlo… Ale šatičky jsem si užila: jednoduché, pohodlné, kojení malé družičky vyřešené. Náklady 1600 za materiál + dvě odpoledne a dva večery práce. Fakt, že jsem měla tehdy (5 let zpět) štěstí na látky - v obchůdku v Krakovské z boku Domu módy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 17:36

lenka: Tak to hlavně ne mini a velké výstřhy, žádná odhalená ramena, žádné kostýmky a šatečky křiklavých barev. Uzavřená obuv. Na začátek něco klasického, člověk neví, jaký mají ve firmě dress code, resp. jestli vůbec nějaký mají. Takže je lepší být klasicky elegantní a pokud to vyjde, tak po nástupu do práce člověk brzi zjistí, co si může dovolit. Takže přeji hodně štěstí při hledání zaměstnání............


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 17:52

Salinas: Problémem asi bude, že v mnoha půjčovnách vám nedovolí se v šatech vyfotit, stejně, jako vám to nedovolí v jiných obchodech s oblečením… Pravda, vůči nevěstám celkem nefér, ale je to tak.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 18:13

Nora: Co se týče šikovné švadleny v Brně, tak můžu jedině doporučit http://anris.webnode.cz/ , paní šije hodně kvalitně a se šitím svatebních šatů má bohaté zkušenosti :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 19:39

Jana: Děkuji :-) Problém, je, že já sama docela vím, jak NE, ale nevím, jak přesně ANO. Jasně že nepůjdu v minisukni a žabkách, ale docela tápu, v čem tedy jít. Kostýmek doma nemám, nějaké delší sukně taky ne. Černé kalhoty ano, ale zas slušnou košili ne :-(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 19:54

Nora: I v krejčovině platí, že každý se specializuje na něco jiného. Někomu jdou dobře kalhoty, jiný má smysl pro perfektní saka, někdo dělá báječné kabáty a někdo krásné svatebky. No, a někomu to nejde vůbec, ale výuční list má…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 20:13

Obří Růžové Žužu - tak to je opravdu problém 8(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 20:46

Te článek mi připomněl mou závěrečnou v tanečních … tak nadšená z toho, že mám nějaké šaty až po zem mě tak zaslepilo, že jsem si nevšimla, jak chudě vypadá ona šlehačková sukně ani toho, že korzet minimálně o číslo menší z mých úžasných prsou udělal placku a hrudi a vytlačil je směrem podpaží :). Díky své blbosti vypadám na fotce z tanečních o 10 kilo tlustší než všechny mé spolužačky, a z toho by se i mindrák mohl vyklubat, kdybych nebyla tak silná osobnost :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 20:47

Mononka: podle mě záleží na škole a na příjimačkách, psala jsem TSP na Masárnu a tam se chodilo v džínách a v tričku, v tom nejpohodlnějším, co jsi našla, já byla v sukni lehce z davu a pár Slováků v oblecích za exoty. Navíc ti, kteří to zadávali, měli totéž- džíny, trička, topy…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 21:14

Ono taky pokud člověk dělá TSP třeba na filosofické fakultě, v budově B, kde mu všechno málem padá na hlavu a z otevřených skříní poletují do učebny chuchvalce prachu, bylo by možná nemoudré tam chodit v něčem svátečním.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 21:16

Nad tím retrem z první fotky jsem si tak krásně uslintla, že je mi ten zbytek obrázků v podstatě ukradenej :-))

(článek byl dobrej, dík za něj).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 21:34

tak ja si na svatbu vybrala a objednala tyhle saty
http://images.asos.com/…image1xl.jpg
doufam, ze mi padnou :-D k nim bude cerne perickove bolerko, je. na prikryti ramen ;-)
jo a cena byla fakt priserna, vcetne postovnyho celych £25 8-)
a pak ze to nejde ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 21:49

Nora: Z brněnských krejčových doporučuji určitě tuto paní http://anris.webnode.cz/ se šitím svatebních šatů má bohaté zkušenosti a dokáže i celkem dobře poradit:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 22:47

Šaty s kabátkem se mi teda líbí moc. Hodně dobrá volba, jak se obléci, když nemáte ani vzdáleně míry katalogových modelek. Akorát bych asi nemusela úplně tu tradiční bílou a nebála bych se barevné extravagance.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 22:50

No, takze i ja jsem se podivala na http://www.le-spose-di-gio.it/ a nemohla se odtrhnout! Je to opravdu nadhera, nicmene dle vyzkumu na netu cenove zcela mimo me limity. Bohuzel. Jedine co me napada zkusit ukecat svadlenu, aby to zkopirovala - ma s tim nekdo zkusenosti? Pokud se pouziji stejne (ci aspon hodne podobne) latky, zkusena svadlena by to prece mela zvladnout, ne?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 22:59

Je pravda, že možná i díky té barvě vypadají ty vínové šaty jinak. Někdo to nazval, že to ostatní připomíná noční košili. Dáma s takovými rozměry nikdy nebude subtilní křehká víla. Možná by byla dobrá volba se na tradiční bílou celkem i vykašlat, pak by ty šaty imho vypadaly všechny líp.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 23:00

Esisak: vypadají na obrázku super, tak bych jenom byla zvědavá, jaká bude realtia :o)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.11 23:55

Mabool: Budovy A i B se ted uz budou rekonstruovat, takze klid, uz zadni netopyri hrozit nebudou. Ovsem tohle mi pripomnelo muj zazitek z doby nedavne; zkouseli jsme na fakulte na ukrajinske divadlo a ja byla nucena prejit v kostymu (tradicni ukrajinsky kroj) pres dvorecek fakulty. Mela jsem strach, ze se na me lidi budou divat jak na blba, ale nikdo se za mnou ani neotocil. Lidi na FF se totiz oblikaji tak „rozruznene“, ze kdybych si na sebe vzala i pytel od brambor a k tomu botky od Diora a na hlavu si posadila pulku vydlabane tykve, tak by to nikoho nijak nepohorsilo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 01:35

Přijímačky - může jít i o ústní, na MU jsem dělala talentovky na hudebku (šaty), v Praze talentovky i ústní (většinou sukně ke kolenům a košile, ale v tom tělocviku jaksi ne, no ;-) ). Momonka neřekla, kam se hlásí.

Eny: Díky za tip, už je záložkována :-) V září se mi podařilo pořídit asi 2,5 m oranžové madeiry (vyšívaná) s 50% slevou jakože zbytek role, a pořád jsem nevymyslela, kam a jak to dát ušít. Tak snad ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 08:43

Dámy, mohly byste se držet tématu? Pokud máte námět na jiné téma, navrhněte ho Adě přímo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 09:45

Teda toho trpaslíčka na poslední fotce je mi fakt líto…to je smutné, nemít kolem sebe vůbec nikoho, kdo vám řekne jak skutečně vypadáte.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 10:57

hodi se padesatky na hubenou postavu prumerne vysky? stejne je chci:-) spis by me zajimaly tipy, kde sehnat dobrou latku… trochu napady uz mam a vdavam se v lete..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 11:07

Na hubenou postavu můžete navléct cokoliv: kdyžtak se to dá nařasit, nabrat a budete hvězda.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 12:10

Zajimalo by me, jestli si myslite, ze je na svatbu vhodne zakryt tetovani. Videla jsem krehkou nevestu v bilych korzetovych satech a se zavojem, ktera mela potetovanou pazi a vubec se mi to nelibilo.

Priklad: http://www.svatba.cz/…229xt250.jpg

Ja mam jen male tetovani na lopatce, ale stejne si myslim, ze je nevhodne to na svatbe vystavovat. Co myslite?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 12:14

sibyla: děkuji, teď už jen kde sehnat dobré látky.. v praze.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 12:24

Snehurka: osobně se mi tetování na nevěstách nelíbí, takže jsem pro zakrytí, byť by bylo tetování sebemenší…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 12:44

Já si myslím, že pokud má nevěsta tetování na pažích/zádech a chce ho ukázat, měla by k němu už rovnou ladit šaty, v kombinaci s princeznovským stylem to bude asi vždycky vypadat divně..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 13:23

Snehurka: ja sice nejsem moc velky fanousek tetovani (i kdyz je to samozrejme „kus od kusu“), nicmene si myslim, ze kdyz uz jste se jednou pro tetovani rozhodla, tak si za tim musite stat. Vybrala bych si saty podle toho, co se mi libi a padne a kdyz to tetovani bude videt - tak je holt videt, je to cast Vasi osoby. Jestli je to vhodne nebo ne, tezko rict, ale tetovani je vecne, takze se tezko necha mluvit o tom, jestli je pro nejakou situaci vhodne (rekla bych, ze vhodne/nevhodne jsou kategorie pro „vymenitelne“ veci). V konzervativnim zamestnani (banker a pod.) bych ho asi zakryla oblecenim, ale svatba je Vase soukroma akce a muzete si ji udelat jak chcete, takze kdyz ukazete tetovani je to jen Vase rozhodnuti a nikomu do toho nic neni.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 13:30

Fa, částečný tip :) „Svatební“ látky jsem kupovala 5 let zpět v Krakovské, z boku Domu módy. Na první pokus jsem si vybrala satén i (nepřeplácanou) krajku, se kterými jsem byla max. spokojená. Šiju ráda, tak jsem tam celá natěšená zašla o pár měsíců později a měli p.d. Ale pokud vím, ještě tam ten obchod je, tak bych to zkusila.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 13:31

GreatSusan: naprostý souhlas, tetování mám také, všichni ví že ho mám, takže to nebude nikoho pohoršovat, není to žádná hrůza, nestydím se za něj, tak proč řešit jak ho zakrýt atd.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 13:37

GreatSusan: taky souhlas! pokud se někdo nechá tetovat, ať už z mladické nerozvážnosti nebo po zralé úvaze, tak jako tak, jde o součást jeho osobnosti, pozůstatek nějaké životní etapy atd. Takže nějak složitě ho schovávat by mi přišlo hloupé… nedej bože se ho jen snažit překrýt makeupem (viděno, směšné).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 13:38

Fa: chtěla jsem napsat totéž, co InTheMiddle: v Krakovské. Jsou tam dodnes dva krámky vedle sebe, kde mají dost výběr.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 14:37

Fa. V Krakovské jsem sháněla látku na plesové šaty před dvěma týdny. Měli p.d, jak píš InTheMiddle.
Luxusní látky - ale za luxusní ceny - mají v Jeruzalémské - http://www.parexcellence.cz/
Levné látky mají v Látkách Mráz http://www.levnelatky.cz/ , tam ale mají skoro jen psí satén.
Nádherné hedvábí - šifon a vyšívanou organzu - jsem nakonec sehnala ve firmě http://www.sartor.cz/ - nemají prodejnu, ale dá se telefonicky domluvit prohlídka ve skladu v takové vilce ve Střešovicích.
Ještě jsem měla tip na prodejnu na nějaké Eví látky nebo jak někde na Vinohradech, ale tam už jsem nešla, takže nevím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.1.12 18:33

Sartor již má prodejnu - na Karmelitské v Praze 1: http://www.sartor.cz/…rtor-bohemia


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 14:41

A Bára Štěpánová taky zvolila originalitu : http://bleskove.centrum.cz/…foto/260428/?… :D:D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 14:50

GreatSusan, Kajsik - ale Snehurka to tetovani zrjeme zakryt chce, tak ji moc nepomuzete tim, ze ji reknete, ze se s tim ma szit a misto zakryvani ho hrde vystavit.

snehurko - zalezi, jakou budes mit svatbu, kdo jsou svatebcane, jake to tetovani je a kde. Pokud je vetsi a na velmi viditelnem miste, tak treba babicky a teticky by to treba nepresly mlcky (uz slysim ty babky, ktere znam ja: ‚Panajana! Takhle si kazit svatebni fotky‘). Kazdopadne budes mit neformalni svatbu plnou liberalnich svatebcanu, tak bych si s tim hlavu nelamala. Ale ja vim, ze na sve svatbe bych se asi necitila pohodlne a porad bych se osivala, kdybych vedela, ze je videt neco, co by treba radeji melo byt skryto.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 14:51

..OPRAVA: Chtela jsem rict ‚Jestli budes mit neformalni svatbu…‘


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 14:55

Zanett: já myslím že to byla spíš reakce na to, že holky psaly že se jim to na nevěstách nelíbí, to tetování k dotyčné prostě patří takže jestli se to hodí nebo nehodí ke svatebním šatům nebo k jinému otufitu je podle mě zbytečně řešit ;o) já mám tetování také na lopatce, ale nenapadlo mě ho na svatbě zakrývat, to bych si musela vzít nějaký kabátek a to jsem opravdu v létě nechtěla, pokud se to někomu nehodí na fotky tak se to vyretušuje ale to je podle mě také nesmysl když to tetování dotyčná ve skutečnosti prostě má ;o)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 14:57

…jediné řešení je nějaké to bolerko, případně něco jiného, prostě nějaký kus oděvu, protože nějaké zakrývání make-upem nebo čímkoliv jiným dopadá většinou dost špatně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 15:28

Lepší látky na společenské šaty mají i tady www.marlen.cz , obchod v Praze i Brně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 15:52

Tak já jsem při svatbě musela řešit břicho v 6měsíci těhotenství.
Nakonec jsem byla s šaty moc spokojená.
Byly to takové v Elfím střihu-pod prsy přestřižené, rozšiřující se, s průsvitnými dlouhými rukávy jako ve středověku.
Břicho skryly, a myslím že jsem v nich i trochu jako Arwen vypadala :-D
Takže za mě super řešení svatby těhotné.
http://i10.ebayimg.com/…d/38d3_1.JPG
akorát bez stuhy a v bílé


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 16:17

Iris: Ty svatební šaty by se mi líbily, kdyby měly „spuštěnej závěs“. Nicméně co se mi tedy nelíbí vůbec je účes - příčesek podivné barvy, podivně umístěný.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 17:23

Zanett: Snehurka se ptala, zda si myslime, jestli je vhodne zakryt nebo nezakryt…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 17:30

a taky: nechapu, proc vybirat veci podle toho, jestli se mozna budou libit nejake babce. Svoji svatbu si snad kazdy muze udelat jak chce. Ja to tak udelala, na snahy nekterych lidi michat se do priprav jsem nereagovala, proste jsem jim rekla, ze je fajn, ze se snazi pomoct, ale ze to zvladnu sama a tim to zhaslo. Snaha zavdecit se kazdemu vede do pekla, dulezite je, ze se to libi tomu oddanemu paru, ostatni jsou jen pozvani a muzou kdykoliv odejit. Zni to mozna tvrde, ale na konci je to nejlepsi reseni.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 17:30

Tetování nezakrývat. Když už ho jednou mám, tak co. Na našem maturitním plese taky vykukovaly ze společenských šatů kérky a já jsem třeba měla viditelný piercing v obličeji a nenapadlo by mě ho sundat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 17:33

Co říkáte na návrhy šatů pro Kate Middleton? Předpokládám, že nikdo z nás si nebude pořizovat šaty od gucciho, ale dobrá inspirace to je…i když musím přiznat, že mě moc neoslovily ani jedny z nich…

http://www.stylecaster.com/…e-middletons-
wedding-dress-designer-maybe-confirmed


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 17:38

Sara: me se ty saty (ty prvni, nejak jsem tim nelistovala) moc libej, ale myslim, ze Miss Middleton si nakonec vybere saty od britskeho navrhare…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 17:43

Mě by spíš zajímalo jaké šaty jsou vhodné pro celkem dost hubené nevěsty, které toho ještě moc (resp.téměř vůbec nedostaly naděleno do dekoltu:) Takový lidi jsou taky namydlený, když nechtějí korzet jako půlka planety.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 20:02

Kam byste šly v Brně půjčit plesové šaty pro 17letou holku?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 20:18

Sara: krásné. Ale Lady Di měla něco velmi objemného, snad krajkového, majestátního, tak se bojím, že chudák Kate bude muset taky „reprezentovat.“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 20:22

Zuzi: vůbec ne. Polituj ty, kterým bylo naděleno příliš. Já jsem byla v osmnácti jak prkno, ale měla jsem nádherné plesovky (po mamince), z padákového hedvábí: sukně z 21 dílů, těsný živůtek, a nad prsy kanýr, který mi tam přidával objem, aniž jsem se musela push-upovat. Byl na gumě, takže se dal nosit jako lemování výstřihu, nebo sesmeknout pod ramena v jakémsi biedermaierovském výstřihu. Vypadalo to moc hezky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 20:30

Zuzi…nějaký ten kanýr nebo zdobení,asymetrie.Já měla na prsou takové nazdobené žabkování,jinak šaty splývavé bez zdobení.Prsa skoro žádné,ale vypadalo to,že tam jsou:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 21:51

to Zuzi: pokud je ženská hubená, tak je celkem fuk, jestli má prsa nebo ne, může vypadat dobře tak i tak. Já měla takovou postavu cca do 17 a když se zpětně dívám na to, co jsem nosila, tak stejně nejlíp vypadaly úplně jednoduché šaty, které zvýrazňovaly spíš tu štíhlost, případně výšku, a nijak se nesnažily v dekoltu (teda většinou byly bez dekoltu) vyrobit něco, co tam příroda nenadělila. Takže pokud máš od přírody štíhlou postavu, tak vol šaty, co ji zdůrazní a klidně přiznají, že prsa nemáš - stejně to bude vypadat dobře, si myslím, pokud se v tom budeš cítit dobře.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 22:07

Velice podobné šaty, jako jsou ty retro na prvním obrázku, jsem zdědila po mámě. Měla je na věnečku ještě v šedesátých letech. Říkala jsem jí, ať je nevyhazuje, že se ještě k něčemu budou hodit… ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 22:11

Děkuji za názory! Vidím to na zakrytí, stejně bych ráda měla nějaké bolerko nebo rovnou šaty s rukávy.

Zuzi: Taky bych tam uměle nic nepřidávala, hlavně ne korzet, který bude odstávat!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 22:18

dejuju za ty latky,jeste to proresim se svadlenou, to bude…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 22:34

to Zuzi: co třeba něco takového (1. fotka):

http://www.bride.net/…egant-bride/

Na žádný extra dekolt si to nehraje a navíc ty rukávy zamaskují případná kostnatější ramena (problém, který jsem třeba já dost řešila ve svém hubeném období)

Nebo ispirace, pokud chci prsa opticky zvětšit:

http://www.partyformaldresses.net/…2011-brides/

A ještě jedny šaty, které se mi střihem moc líbí a v jiné barvě určitě použitelné i jako svatební:

http://www.wholesaleweddingdresses.ca/…76-1394.html


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.1.11 22:37

Pro Anežku
http://www.verino.cz/plesove-saty
Každému se může líbit něco jiného, já mám raději jednoduchost.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.1.11 02:01

Kajsik: tiez som ten album videla davnejsie a je to skutocne otrasne, to uz su velke a nepekne kompromisy. Ako mat od cinana takyto nepodarok by som sa ani nevydavala kym by som nemala na pekne saty.
http://www.mojasvadba.sk/…/album/saty/

Napriklad aj tu su real foto svadobnych siat, niektore su fakt ine na „normalnej“ zene ako v modnom katalogu.
http://www.preownedweddingdresses.com/…ding-dresses


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.1.11 18:00

Nevíte někdo kde sehnat pěkné společenské šaty na ples? Ideálně tak do 5-6 tisíc.. Přijde mi, že v českých obchodech nic není :((


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.1.11 18:15

zkus projet rubriku Plesy(pokud jsi to už neudělala), je tam několik článků i s bohatou diskusí…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.1.11 19:19

Misa: u mě to vždycky zachránil mexx, mívají tam jednoduché, ale dobře střižené šaty okolo tří tisíc, žádná extravagance, ale klasika…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.1.11 21:50

Ok, diky moc obema, podivam se :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.1.11 23:28

Musim rict, ze vase rady pro silnejsi nevesty mi prijdou velice ucelne a napomocne, ja to treba tolik neumim radit silnym nebo hodne malym lidem…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.1.11 11:39

Nevíte někdo, kde by se daly sehnat ty šaty na první fotce? Svatbu mám v plánu sivće až za pár let, ale ty šaty jsou nádherné! Asi ale budu muset sehnat šikovnou švadlenku :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.1.11 15:21

Saija: vzhledem k tomu, že je to je muzeální kousek, tak leda koupit ve vintage obchodě nebo si nechat ušít…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.1.11 20:24

Eny: díky za typ.Dostala jsem se k tomu až teď. Anris vypadá podle fotek docela slibně. Hlavně ty krátké šaty se mi dost líbily. http://anris.webnode.cz/…fotogalerie/#…. (I když mě by nejspíš neseděly, tak jako inspirace moc pěkné)
Jiřina: S tou specializací v krejčovině to je určitě pravda. Na druhou stranu předpokládám, že když někdo něco nabízí, tak by měl být schopen zaručit alespoň průměrnou kvalitu. Já bohužel měla v tomhle smůlu. Snad to příště bude lepší. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.11 15:38

Treti saty odspodu se mi na te baculce strasne moc libi. Clanek opet super a chvalim nazev clanku, dalo mi to chvili, nez mi doslo, kam to vlastne zaradit :-)) Fakt originalni!! :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.11 19:49

Já jsem se vdávala v černých kalhotách a černé haleně a měla jsem 3 cm ježka ( 4. měsíc těhotenství nebyl vidět ). Švagrovou v bílém kostýmku považovali za nevěstu, tchýně nad mou róbou prvně kroutila hlavou, posléze teatrálně plakala. " Ještěže se toho nedožila mamka, " říkala jsem si tehdy. Na svatbu jsme měli naspořeny 3 000,– a brali jsme se v restauraci, která byla zařízena ve stylu co po dědečkovi ze 30. let zbylo, a kde jsme měli s manželem první rande. Čas plynul a já jsem se dožila svatby své švagrové ve ( podotýkám velmi ) " kulturním domě " v " padnoucím " korzetu a " bohaté šlehačce " s " neviditelnou obručí " a se zlatou záplavou kudrlinek ( jarní odstín barvy a její letní pleť - lahůdka pro fajnšmekry ), akrylovými nehty všech dam krom mě ( jsem tak nevkusná a neestetická ). Barevné ladění do meruňkově růžové ( což slušelo ženichovi s černými vlasy a tmavýma očima a tmavou pletí, který vypadal jako vyblité zelí ), pár přiopilých otravných hostů ( u nás se za 3 000,– nikdo neměl šanci opít ), došlo i na ošahávání a " tradice ". A já mám rázem super svatbu. A pak přijdu sem a … Mám extra super svatbu.

Možná máte vkus vy, nevěsty, ale mají ho i ostatní svatebčané? Vy jste možná kultivovaní, ale kdo zaručí, že se strýc ( vhodné jméno si doplňte samy ) nezliská jako dobytek a nepopere se, nepozvrací, nepozuráží půlku ženichovy či kterékoliv jiné rodiny? A fotky ze svatby? Nemáme a nelitujeme.

Svatba byla pro rodinu a my jsme tam přišli tak, aby si toho byli vědomi. Byli jsme oblečeni nejcivilněji. Druhou svatbu ( v kostele, bez rodiny plánujeme do budoucna ). U té už chci, aby trochu vypadala. Ta teprve bude naše.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.1.11 19:54

… skoč a pojď a mě doprovoď
měsíček svítí na cestu
já přišel pro svou nevěstu …

Pro Adu
To je jako varování pro nevěsty, že si berou potenciální umrlce se srdcem jako led nebo že jim po svatbě nezbude než se dobře radit a na Boha myslit?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.1.11 07:57

Taky jsem chtela „jine saty“, hlavne ne korzet a slehacku, ale…
Libily se mi empirove saty, dokonce jsem jich nasla hodne od vyrobce Pronovias. http://www.beremese.cz/…7-2008-2009/
Ale zadna ceska ani slovenska pujcovna tento typ satu nema skladem, protoze se nedaji pujcovat tolikrat a nedaji se narvat na kazdeho tak hezky, jako korzet. Nabidly mi, ze mi je objednaji a prodaji. Nejsem ale uplne modelkovska a standardni postava, takze jsem z toho mela strach. Nasla jsem si tedy svatebni salon ve Vidni, kde je mely na vyzkouseni. Vyzkousela jsem, zjistila jsem, ze ty co se mi na obrazku nejvic libily, mi naprosto neslusi a ty co mi jakz takz slusely, byly z naprosto tuctoveho az levneho materila, zdobeni kaminky jak od kolotocu a cena 50 000 Kc… Byla jsem ochitna za ne ty penize dat, pokud budou krasne, uzasne, luxusni materila, kvalitni zpracovani, ale ta cena odrazela jen to, ze jsou svatebni a ze nevesta koupi vsechno…Takze zase nic. Chvili jsem laskovala s moznosti nechat si je usit, ale videla jsem nekolik takovych pokusu na webu a mela jsem strach, ze si neco vymyslim a nakonec zjistim, ze mi to neslusi a ze to nevypada tak, jak jsem si predstavovala a jeste za to budu muset zaplatit. Skoncila jsem tedy jako vsichni v pujcovne, alespon jsem mela mene tuctovou znacku znacka Jesus Peiro, alespon to byl krasny material, zvyseny pas a hladka sukne :)
Ale musim priznat, ze jsem nebyla az tak spokojena, jak jsem chtela :( Takze casto ani dobra vule nestaci.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.1.11 09:45

JJ, photoshop je potvora - hned na první fotce je krásně vidět jek modelce ten korzet nesedí. Sice nikde nic neodstává, ale ten kráter který vznikl tím, že holka do toho nemá prsa to stejně nezakreje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.1.11 11:09

Vdavala jsem se v lete 2009 a mela jsem vysnene saty ve stylu Nicole Miller www.nicolemiller.com Opravdu doporucuji zhlednout! Ty jsou ale nedostupne (cenove i geograficky), tak jsem se upnula na podobne modely Pronovias a rikala jsem si, ze snad i ceske pujcovny a prodejci jiz pochopili, ze korzet a siroka sukne patri leda tak na jeviste a nikoli na spolecenskou udalost 21. stoleti. Ale ouha! Dokonce i salony nabizejici Pronovias maji povetsinou jen ty slehackove dorty a kdyz uz maji nejake elegantni saty, vyhradne ve velikosti 34-36. Mam velikost 38 a pokazde jsem v salonu slysela narazky na svou „velmi zenskou postavu“ a jak me proboha mohlo napadnout, ze bych mohla mit uzke saty!! Korzet a siroka sukne prece na moji postave budou vypadat mnohem lepe!! A budu za princeznu! Marne jsem se snazila vysvetlit, ze uz mi je skoro 30 a na princeznu uz si teda hrat nechci - chci vypadat jako krasna sexy zenska a na sve krivky jsem hrda!
Mela jsem ale stesti - asi po pulhodinove debate a nakrucovani se pred zrcadlem v tech divadelnich kostymech slecna podlehla mym narkum a vytahla odnekud ze skladu jeste jedny saty - San Patrick, z predlonske kolekce, ktery nemel nikdy nikdo pujcene -„to vite, jsou takove obycejne..“ Prodala mi je za 4500!!! Nadherne lehounce bezove saty z bavlneneho (neleskleho!) satenu, s raminky a velkym vystrihem na zadech, rovne a uzke a vzadu se da spustit dlouha vlecka (kdyz clovek prece jen propadne slavnostni chvili). Vlasy samozrejme vycesane nahoru a jedinym sperkem dlouhe nausnice. Me usili stalo za to, kdyz me muj nastavajici poprve v nich uvidel, jen mi poseptal, ze jsem hrozne krasna a sexy! Obecne mely saty velky uspech a chci proto vsem nastavjicim nevestam sdelit - NENECHTE SE ZBLBNOUT PRODAVACKAMI, ZE KDYZ MATE VIC NEZ 50 KG, NEMUZETE MIT VYSNENE ELEGANTNI UZSI SATY! NAOPAK NA VASICH KRIVKACH LEPE VYNIKNOU A HLAVNE V NICH VYNIKNETE VY! SVATEBCANE MUSI OBDIVOVAT VAS A NE VASE SATY!
Tak hodne stesti!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.1.11 11:30

Super článe. A pro mě docela aktuální téma, vybírala jsem šaty tento víkend. Velikost mám nyní 42 a jsem v 5. měsíci :-) takže jednu šlehačku s korzetem se na mě sice slečna snažila navléknout, ale nepochodila by ani kdybych se nebránila.

Nakonec jsem skončila, celkem spokojená, s šaty ve stylu „řecké tógy“ nebo jak se tomu říká, pod prsy přestřižené a od nich dolů už zcela volné a prostorné, splývavé, navíc sverchní vrsta je uprostřed odshora dolů prostřižená. Na prsou trochu nařasené, špagetová ramínka. Barva krémová. Jediná „vopičárna“ je na tom přestřižení pod prsy, asi 4cm široký pásek pošitý stříbrnými kamínky. Ale dá se to.

Jestli si to někdo umíte představit, poraďte, co (pokud něco) si přes sebe ještě přehodit na ramena. Děkuji.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.1.11 11:56

Zuzko, bravo! Nemáte fotku?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.1.11 23:38

Páni..ty druhé šaty na prvním obrázku mě naprosto uchvátily.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.11 10:53

Prosimvas, kdo mi poradi: podsivka pod bily, trochu pruhledny (hedvabny) saten ma byt bila nebo telova?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.11 11:42

Já: Mám pocit, že ty druhé šaty jsou spodnička pod ty první. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.11 11:55

To je zajimave, kolik lidi dnes poklada pradlo za svrchni odev, ze? (Nemyslim to vubec spatne, opravdu me to zaujalo, kolik zen nepozna, ze je to pradlo.)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.11 20:25

ZuzkaOu Napsal…
Skvělá prevence, respektive ventilace princeznovských tužeb, je trávit pubertu s historickými šermíři a nebo v dramaťáku s pořádnou kostymérnou. Pak to všechno nevytryskne najednou na maturitním plese a na svatbě.

Svatá pravda. Já „šermovala“ od 9, pokryla období od gotiky po napoleona ateď nemám se šlehačkou a podobnými zvěrstvy problém :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.11 20:40

Daniela S.: podšívka pod hedvábný satén - záleží na tom, jestli je pod celými šaty, pak může být obojí, ale tělová hodí tón trochu do růžova (což může být i úmyslné) Pokud nekryje celé, je třeba jen pod sukní, tak radši tělovou, stejně jako prádlo - bílá se rýsuje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.11 22:28

Asi si vysloužím kritiku, ale pořád mi nejde do hlavy ta oblíbenost půjčoven. Chodím pravidelně kolem cca třech půjčoven již několik let a když zhodnotím kvalitu nabídky, okometricky materiál a to, že se jedná ve většině případů o sériovou výrobu předpokládám kdesi v číně. A i kdyby v Evropě. jsou náklady na ušití jedněch šatů z tisíce nesrovnatelně nižší než u originálu… I kdyby originál, umím si zhruba odhadnout množství a cenu materiálu a dobu potřebnou k ušití, pokud se nejedná o šití na míru (což je pro mě střih na míru + minimálně zkoušky, ne poslání tělesných rozměrů někam do tramtárie) a to se tady nejedná…
Sečteno podtrženo… odhaduji, že běžné půjčovné se nebezpečně blíží reálné hodnotě půjčovaných šatů. Osobně bych průměrných 7 tisíc za čtyřdenní užívání něčeho, co mělo na sobě 30 přede mnou a 20 po mě a třicetkrát to prošlo čistírnou nedala… Ale je to samozřejmě každého věc.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.11 22:44

Agneta: Já se pro půjčovnu rozhodla z ryze praktických důvodů…nešlo mi o cenu…mám sice maminku šikovnou dámskou krejčovou, ale svatbu jsme si chtěli plánovat a zařizovat sami a rodiče zatěžovat co nejméně…byla tu samozřejmě i možnost jiné profi švadlenky, ale já do toho nechtěla jít kvůli nejistému výsledku…takhle jsem si v půjčovně vybrala šaty, které jsem na sobě viděla už hotové a nebylo třeba fantazie…:-P Šatky byly hodně jednoduché a mně sedly naprosto skvěle - střihem i stylově…s mamkou jsme pak jen vyrobily doplňky (něžné bolerko, kytička na šaty a do vlasů) - výsledek se líbil i jinak svatebním cynikům…takže i šaty z půjčovny můžou mít šmrnc a nemusí nikdo poznat, o který model to vlastně jde…a další důvod, proč jít do půjčovny byl to, že se mi nechtělo se po svatbě s šatama otravovat někde ve skříni nebo je složitě někde nabízet a prodávat, kór když by byly třeba šitý přímo na moje míry…proto možná dost nevěst ty salóny obejde a nakonec si něco vybere…já si vybrala hned první šaty, co jsem zkoušela a i teď při pohledu na fotky jsem spokojená…;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.11 23:17

Zuzka: uplne suhlasim, mne sa velmi paci pekny vypasovany strih na postavach ktore maju zenske krivky, skoda ze tu nie je fotka. Ale podla popisu presne saty takeho strihu si predstavujem raz na svojej svadbe (snad:-))
Co sa tyka pozicovni, chapem ze niektorym nevestam to proste vyhovuje a ma to svoje vyhody, ja som vsak typ, ktory chce mat saty pre seba v jednoduchom strihu na mieru a z kvalitneho materialu, hlavne nic slahackove princeznovske, tortove a pod. Inac prednedavnom sa vydavala kamaratka, ktora teda mala saty z pozicovne renomovanej luxusnej znacky (vraj) pozicanie ktorych stalo takmer necelych 500 eur. A tu su: http://www.mojasvadba.sk/…mar/6005399/
mne osobne sa nepacia,ale hlavne mi prisiel cely styling nevesty dost prekombinovany, niekde bolo treba ubrat. Aspon podla mna, vsetky ostatne spoluziacky a kamaratky samozrejme saty vychvalili…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.11 23:20

Je pravda, že šití na míru je tak trochu sázka do loterie.. A chápu, že to někdo nechce riskovat, obzvlášť když si výsledek neumí představit. Na tom není nic špatného a neumí to spousta lidí. Zčásti proto, že už si tu bohužel skoro nikdo nenechá na sebe šít (OT - minulý týden jsem zkoumala ceny zakázkových krejčovství . opravdu smutné jak nízko se tady cení ruční práce). U nekorzetových šatů, které sednou nemám nic proti… ale co do korzetů, kterých je 90% jsem dostatečně varovaná svými plesovými šaty, jak by to mohlo dopadnout… Moje vysněné jednoduché černé plesové šaty… pořídila jsem je v sekáči za směšnou cenu, byly jako nové :-) Korzetové nejsou, ale mají šikovně všité kostice v podšívce, což vůbec není na škodu. Za cca 5 let co je vlastním jsme je vytáhla na ples max. 7×. Přesto už pozoruji, že se kostice začínají ohýbat a výměna by neškodila.
Nabízí se otázka, jak vypadají šaty s plastovými kosticemi v korzetu po 20. použití dvaceti různými nevěstami


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.11 23:36

Agneta: Rok 2010 byl v mém okolí opravdu bohatý na svatby a dvě z oněch nevěst si šaty nechávaly šít…u různých švadlenek, ty jedny šaty stály skoro jako ty mé půjčené, takže o tolik levnější to nebylo (a to jsem měla tak středně drahé šatky)…no, ale co chci napsat - viděla jsem předlohu, podle které ony nevěsty chtěly ty šaty ušít…a viděla jsem i výsledky…a celkem zklamání z mého pohledu…obě svatby byly před tou naší, proto mě to utvrdilo o volbě půjčovny s tím, že si ty šaty s pomocí mamky ozvláštním…obě jsme celkem tvořivé, tak to bylo celkem snadné…;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.1.11 23:54

Ty první bych brala hned, to je nádhera, ale vůbec si nejsem jistá, že bych našla švadlenu, která by toto dokázala vytvořit (ještě teď mě polévá horko při vzpomínce na modré saténové cosi, co mi ušila švadlena před sto lety do tanečních), o ceně za tak nádherně zpracovanou látku ani nemluvím:((


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 00:24

mishabv: jste měli svatbu ve stejný den jako my :o)
To jsem si toho vyslechla…svatba v květnu :D

šaty jsem si půjčila v půjčovně, byly to ty první, na které mi padly oči a byly fajn. Myslím, že to mohlo být lepší, ale i horší… Přiznávám, měla jsem boty do špičky, ale to bylo z nouze. V den vyzvednutí šatů jsem si musela vzít i ty boty, jinak bych šla bosa (i když by to možná bylo lepší :D
http://vozda.rajce.idnes.cz/Svatba/#…
(to, že vypadám, že se vznáším, neřešte)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 10:32

Nešlo mi o t, co je v první řadě levnější, ale pokud stojí půjčení šatů stejně jako ušití nových, je něco špatně. Když si půjdu půjčit vrtačku, taky to nestojí jako nová, to by to asi půjčovna brzo musela zabalit.
K tomu zklamání - záleží co chcete ušít, z čeho a kde. S korztem bych na průměrnou českou švadlenu nešla. Jinak si myslím, že pokud si necháte doporučit švadlenu, odsouhlasíte technický nákres (obrázek na kterém jsou jen šaty nenavlečené na dlouhonové postavě včetně všech švů atd.) a zúčastníte se oněch minimálních 2 zkoušek, při kterých je dost prostoru všechno doladit a tomu zklamání předejít, neměl by snad být problém.
Před maturitou si tak polovina holek z naší třídy šila šaty na ples. Chodila jsem na oděvní průmyslovku, oproti švadlenám jsme měli tak třetinu praxe (tahle škola víceméně šít neučí, spíš rýsovat a rozebírat vlákna). Přesto ty šaty vypadaly jako předloha a protože se neustále zkoušelo, zabránilo se katastrofám ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 11:14

Ada hledá doporučení na dobré krejčové - po týdnu je v diskuzi jen pár doporučení. Kde jsou zástupy dívek z pěti oděvních průmyslovek a spousty učebních oborů? Odpovím si sama: škola ani učební obor je šít nenaučí, často tam jdou děvčata, která nevědí, co chtějí. Dobře zvládnout řemeslo se naučí až praxí, až ušije mnoho různých kusů, pozná materiály a různé postupy. Bohužel, ruční práce je velice podhodnocena a uživit se s ní je velmi těžké. Není možné, aby každý zedník /nic proti zedníkům/ měl několikanásobně větší plat, než švadlenka. Navíc pokud má její podnikání k něčemu být a nešije doma v kuchyni, potřebuje salon, jehož režie je velmi nákladná. Za další - ne každému je dáno, i když má papír na návrhářku, že má výtvarný cit a dokáže navrhnout a střihem postavě zákaznice pomoci. Ale pokud má zvládnuté řemeslo, je i takový člověk potřeba aspoň na šití jednodušších oděvů, úpravy apod.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 11:21

to Agneta: jasně, že je špatně, když půjčení šatů stojí stejně (nebo skoro stejně) jako šaty nové. Chodila jsi na oděvní průmku, takže seš vlastně profesionálka a to se nedá srovnávat. Úplně chápu, že když nevěsta u švadleny nikdy před svatbou nebyla, nepůjde k ní ani na šití svatebních šatů. Jsem sice z maloměsta, takže odpovídající výběr švadlen, ale moje tři zkušenosti mě od téhle služby dost odradily. A to se jednalo o takové jednoduché věci jako zkrácení kabátu (na svou dobu luxusní OP Protějov ) a ušití dvou krátkých, vypasovaných šatů.
(svatební šaty jsem neměla půjčené, šila mi je teta, ale kolik příbuzných nezadaných slečen umí tak dobře šít, aby si trouflo na svatební šaty? - minimum)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 14:28

chjo… a ja tak chtela dlouhy saty… jenze tomuhle: http://honeypieboutique.co.uk/…-Audrey.html se proste s moji postavou na ktery to bude vypadat naprosto uzasne, odolat neda! :D diky za tip na 50satky Ado :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 15:02

Anna: ty jsou fakt krasny, jsou presne tak, jak jsem chtela moje svatebni saty a nikde je nenasla. Nakonec jsem mela jine (a byla to dobra volba), ale prece jen mi to ted prislo trochu lito. Ale asi si je objednam v jiny barve :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 15:08

Na stránce bývalých spolužaček ze střední (pedák) se to teď půjčovnovými šlehačkami jen hemží. A jak to ty ostatní kravky obdivují… jo jo, holt každá chce být princezna a žádná si neuvědomuje, že vypadají všechny stejně. Krásně to bylo vidět na maturitním plese, každá stejné šaty (obruč, korzet), stejný účes, stejný make-up. A mezi nimi já, v bílém kalhotovém kostýmu a la Marlene Dietrich (moje maminka měla to samé, ale v černé).
Moje maminka byla šermířka a vdávala se v kostýmu. Já mezi šermíři vyrůstala a chci to tak udělat také.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 15:19

Agneta: Na vysvětlenou - já osobně nemám špatnou zkušenost se švadlenkama…jak jsem už psala, moje mamka je vyučená a moc moc šikovná dámská krejčová…odmala celou rodinu „obšívala“, takže praxe (i té pracovní) má spoustu…dokonce když ona si brala taťku, tak si svoje svatební šaty (navzdory všem pověrám :-P) šila sama a byly na tehdejší možnosti opravdu krásné a oproti jiným nevěstám originální…Do chvíle než začala být naše svatba aktuální, tak si vlastně i všichni mysleli, že moje šaty mi bude šít právě mamka…ale jednak jsem měla představu o šatech takovou, kdy by se materiál sháněl horko těžko (mamka si už teď tímhle řemeslem nevydělává, má to už jen jako koníček nebo šije na nás) - už prostě neví tak přesně, kde nejlépe který materiál sehnat…a pak - jiné švadlence jsem tak nějak nedůvěřovala, ani nevím proč…prostě jsem se bála, že by mé šaty byly ve výsledku „chudou příbuznou“ dané předloze (jak to i dopadlo u kamarádek - a neměly šaty korzetové, ale vcelku jednoduché a jedna z těch švadlen má přímo svatební salón, kde šaty nejen půjčují, ale i šijí)…chtěla jsem tím říct jen to, že jedna věc je to, jak by to být „MĚLO“ a druhá věc zase to, jak to ve skutečnosti většinou „JE“…a opravdu - ne každý vyučený nějakému řemeslu má pro ně vlohy…mnohdy na tu školu šel, že to byla třeba nouzová varianta, ne ze zájmu…bohužel…osobně bych schopné a šikovné řemeslníky pozlatila!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 17:16

Za profesionálku se nepovažuju, protože se šitím neživím a dneska jsem ráda, když si zkrátím kalhoty ;-). Oděvní průmyslovka nikoho šít nenaučí, to by tam muselo být víc praxe než oněch cca 8 hodin týdně
Poučte mne prosím, jak vypadá ono šití podle předlohy. Já si to představuju tak, že přinesu obrázek, spolu se švadlenou nakreslíme další obrázek, na kterém bude jasně dané kde budou švy atd. a bude na něm zcela jasně vidět, co kde bude a jak… Potom ona švadlena podle toho obrázku vyrobí střih, nastříhá to, sestehuje a já přijdu na první zkoušku, při které na mě ten polotovar navlékne a já budu mít hrubou představu o tom, jak to bude vypadat. V tuhle chvíli je možnost do toho ještě poměrně dost zasáhnout. Pokud to v tomhle stadiu bude ok, odcházím. Pokud nebude, švadlena zakreslí a zašpendlí změny (zúžení, posunutí záševků atd.). Až se tohle doladí do stadia, kdy odcházím spokojena, můžu poté přijít na druhou zkoušku. Tam se doladí délka a další detaily, pokud je vše ok, dají se šaty došít. U společenských šatů můžou být zkoušky klidně 4 než se to vůbec sešije naostro.
Jsou v tomhle nějaké nové trendy?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 17:48

Agneta: Ty ses nějak naježila…:-D Já nejsem odborník, ale představuju si to asi tak nějak, jak jsi to popsala…moje mamka to tak nějak aspoň vždycky dělala, jestli se nemýlím…=) To mé zklamání (a i drobné zklamání kamarádek) pramenilo spíš z použitých materiálů…nebylo prostě asi snadné sehnat ty přesné látky, co byly použity na šatech na obrázku a pak, i když máš stejný střih a doplňky, tak ty šaty holt vypadají trošku jinak - buď trošku jiný odstín, nebo třeba tak krásně nesplývají apod. Toť vše…chtěla jsem tu jen na začátku vysvětlit, proč se někdo může rozhodnout pro půjčovnu, to jsem učinila…tohle už je debata trošku o něčem jiném - já nejsem odborník, nevím, proč je něco tak a ne jinak…:-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 18:38

Dřív se daly koupit střihy a výsledek pak vypadal jako to na obrázku, i když se to šilo doma. DOkonce si člověk mohl nechat střih zhotovit nebo přizpůsobit na postavu. Existuje to ještě?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 19:12

Jóó střihová služba. Ale to bylo snad za totáče.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.1.11 19:24

Škoda, že jsem ten článek nečetla před svatbou. Nejsem typ, který by zvládl projít 20 půjčoven, tak jsem si ve třetí půjčila šaty, které se mi zdály nejmíń hrozné, no, vlastně docela pěkné. Ale jaká zrada, když jsem si pro ně přišla za zkoušku před svatbou, byly zkrácené!! A vůbec jako by jinak padly, jestly je snad přešívaly, nevím. Jenže shánět tři dny před svatbou jiné šaty - kdo zažil svatbu, dovede si představit, že to nejde.
Takže na fotkách ze svatby vypadám jako debil…
No a ve všech salonech měly jen korzetové šaty, takže má představa elegantně splývavých vzala rychle zasvé. Na to, abych si někde sháněla švadlenu jsem fakt neměla nervy, a hlavně jsem nevěděla, co bych jí řekla - ušijte mi pěkné šaty?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.1.11 17:50

Ne že bych se hned teď včil chtěla hnát do svazku manželského, ale přeci jen by mne zajímalo, kde se v Brně vyskytuje šikovná švadlena, u které študá chudentka nezbankrotuje a hezkých šatů (nejen svatebních) se dočká? Snad tato představa není z říše pohádek.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.1.11 18:14

Nina: mrkni se do sekce Znáte dobrou krejčovou?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.1.11 15:53

Právě jsem absolvovala svatební prezentaci v Letohrádku Mitrovských a to bylo pěkné peklíčko:-) Součástí byla módní přehlídka svatebního salónu, plná těch nejtuctovějších šlehaček, které měly svůj vrchol mnoho let zpátky. Modelkám to kolikrát příliš nesedělo, vykukovaly podprsenky atd., a aby se ta konzervativnost vyvážila a bylo to trochu víc trendy, každá z nich obdržela podivný natupírovaný a asymetricky trčící rozcuch, který jen podtrhl umělost doběla odbarvených vlásků. Vrcholem všeho byla proměna, kdy třicetiletou dámu - typ brýlatá učitelka - ostré rysy, trošku při těle (moderátorem opakovaně popisovanou jako maminu) navlíkli do zelenomodrých korzetových šatů, vyčesali drdol, dali modrozelené stíny (aby to ladilo), červenou rtěnku a nezbytnou štrasovou bižu. Brýle jim k tomu neseděly, tak jí je paní nazývaná jako stylistka a jiná paní vizážistka sundaly. Moderátor kromě toho, že neuměl mluvit (i nejjednodušší větné obraty mu dělaly problém), podtrhl svůj kontakt s módními trendy asi půl metru dlouhými červenými extravagantními botami - řekl pak „mamině“, že půjde na promenádu s ním, aby měla pocit, že má vedle sebe prince…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.1.11 17:10

Markyza: to zni jako prijemne stravene odpoledne :-)) btw vyraz „mamina“ mi zpusobuje zaludecni nevolnost, oslovovat tak nekoho na verejnosti je fakt na pest…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.1.11 19:18

být dámou, tak mu asi vytrhnu mikrofon a zeptám se ve „taťuldy“, jak se mu to líbí


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.1.11 22:47

Hlavně ta představa, že to, co se tam (ve velkém městě a v krásných prostorách!!!) prezentovalo, je pro mnohé (soudě dle potlesku atd.) vrchol krásy a elegance. Pro mě to vše tak maximálně na okresní (promiň Bruntále) ples, takové ty šaty „to bude Maruna koukat“, které nepodtrhují nositelku, ale jen poutají na sebe, mnohdy tak prkenné (nesedící korzet a viditelné obruče), že vystupují jako svébytný objekt.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.1.11 00:02

to Markyza: tak to musel byt podivana:-D toho moderatora si asi ani nechcem predstavit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.1.11 23:03

dával sem někdo odkaz http://www.marchesa.com/
v kolekci Spring 2010 jsem objevila minimálně dvoje šaty, které bych si uměla představit i na sobě (kdyby nevypadaly draze už od pohledu) - hned ty první (krásně jednoduché) a třetí od konce (pro změnu krásně šílené)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.11 08:35

Marchesa - krásné šaty! Všimněte si, že mají obchod v Moskvě, na Ukrajině, Kazachstánu, dokonce i v Rumunsku! Podobné je to i s jinými zajímavými značkami, jen k nám se dováží ty výprodeje a špatné kopie originálů…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.1.11 17:31

až na některé výjimky bych si v tomhle albu šaty vybrala…
http://www.beremese.cz/…atebni-saty/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.11 14:42

mamka by mě při moji konfekční velikosti 46/48 nejraději viděla v bílých korzetových šatech z půjčovny, se šlehačkovou sukní s oooobrovskou výstuží, kanýrkama, perličkama, závojem a všema těma serepetičkama. Ale promiň mami, já už jsem dospělá. A v 29 i svéprávná ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.1.11 13:29

Na „Beremku“ jsem narazila na bytost z jiné - pohádkové - dimenze. Udělalo mi to radost, slečna totiž evidentně ví, čím je výjimečná a co jí sluší. Jen houšť:)

http://www.beremese.cz/…011/4177805/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.3.11 06:39

Teda musím říct, že ty šaty od Balmaina jsou nádherné. Takový styl šatů se mi sice obecně nelíbí, ale to bude spíš použitými materiály a tím, že šaty jsou většinou bez nápadu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.11 10:17

Vdávala jsem se před mnoha lety, ale svatby pořád sleduju, snad jednou si to užijeme s dcerou. Ještě k tomu vkusu a nevkusu, ony snad nejsou nevkusné nebo nepěkné nevěsty, jenom se něco stále pořád opakuje. Nejvíc nevěst má šaty se širokou sukní, malou kulatou kytičku z růžových nebo červených růží, závoj někde pod drdolem, skoro až na krku a už to trvá léta letoucí. Nejsou nehezké nebo nevkusné, jen splývají, není je vidět, nepamatujeme si je. Když na tom „beremese“ někdy vidím něco jiného, úplně se zatetelím radostí. Výjimečně se tam dají vidět nevěsty v zelenkavých šatech s kopretinami, byly dvě, jedna jako víla, druhá spíš jako elfka. Ty mě dostaly. Nebo úplně stačí, když je jedna věc tak trochu jiná, jenom jedna, třeba závoj, jaký ještě nikdo nikdy neměl, visící kulička místo klasické kytky, nebo mohutný náhrdelník, ale jinak nic. Něco, aby se ta nevěsta dala zapamatovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.11 13:20

Osminko, pokud by měla nevěsta masivní náhrdelník a jinak NIC, byla by opravdu nezapomenutelná.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.3.11 15:08

No, to by byla, ale asi víš, jak jsem to myslela, hladké šaty bez serepetiček a žádné jiné doplňky, jen jednoduchá kytka.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.4.11 19:12

Shlédla jsem fotky z královské svatby a vrátily mi naději: elegance a půvab JSOU možné i v dnešním světě. Nevěsta byla prostě dokonalá - a mnohé návštěvnice rovněž: konkrétně španělská princezna Letizia v starorůžové a snoubenka monackého knížete v sportovnější šedavé. Elegance, šik, uměřenost. Ještě že tu šlechtu máme!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.4.11 20:22

Sibyla: Ty mi úplně čteš myšlenky. Nevěsta se mi líbila na takových 90 %, ale je to stále úplně jiná liga než s čím se běžní smrtelníci setkávají. A pravda, některé návštěvnice byly absolutně dokonalé. Ty klobouky - mňam.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.11 17:34

Může mi někdo poradit? Při metru 160 mám 100 kilo, pořádná prsa (85G) i zadek, ale pas taky pořád mám, i když ne ideální. Chci si nechat ušít svatební šaty, ideálně, že bych je pak zkrátila na nějaké ještě k užití třeba na společenské události. Chtěla jsem přírodní hedvábí a spíše něco splývavého, libily se mi tyto šaty. 1)

http://www.plussizebridal.com/…lo-1148W.asp?…

  • netrvám na té šňěrovačce vzadu a dlouhé vlečce (ale i by mohla

být). Z jakého materiálu by to šlo? Říkám si, že by snad nemuselo to hevábí vadit, když je to takové řasené (mačkání), snad by nebylo potřeba ani tak tlusté hedvábí. http://www.alfredangelo.com/…styles/1148w (tu je detailní náhled, píší, že je to taft). Líbily by se mi bílé, třeba i světlunko modré, říkám si, že by se pak daly zkrátit po svatbě na kratší, společenské.

Švadlena mě velice přemlouvá na umělý taft nebo satén, s tím, že to podšije viskózou a stále mi navrhuje šaty s přestřižením pod prsy, áčková sukně, která by jako trčela. Nejsem si jistá, moc se mi to nezdá…Tu se píše, že spíše splývavé, ale do toho se jí nechce…Tak co vy na to? Mám jí věřit (je to profesionálka novaroba.cz z brna), nebo spíš hledat někoho jiného?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.5.11 20:53

Míša: Mně se šaty z tvého odkazu líbí moc a myslím, že by ti určitě slušely. Ale v materiálech poradit neumím…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 05:47

Probůh, umělý taft a satén nebrat! Nesplývá a přidá kila! NAtož viskózu! Profesionálka být může, ale má svůj vkus - a v tomto případě máte výrazně lepší vkus vy!Trvejte na svém, je to vaše svatba a vaše peníze.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 06:26

Míšo,
já bych šněrovačku brala ;) co se týče materiálu, jsem naprosto mimo, bohužel…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 07:16

Míšo, já bych změnila švadlenu. Sama dobře zná své možnosti a pokud se jí do těchhle šatů nechce, možná si uvědomuje, že by je neušila tak, abys byla spokojená. Přece jen jsou tam ty asymetrické sklady, to není žádná brnkačka.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 08:49

No a měly by jste nějaké tipy na někoho šikovného z Brna, kdo teda šije z hedvábí a ty šaty by zvládl? Ideálně někdo, kdo má zkušenosti s šitím svatebních šatů na silné nevěsty.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 08:56

Míšo, stůj si za svým, dát spoustu peněz za ušití šatů, které se líbí tvoji švadleně, ale ne tobě, je hloupost. Souhlasím s Makinkou. Zvolené šaty jsou hezké a obdivuji tvoji odvahu (neb sama mám 164 cm a 100 kg), protože já bych v nich vypadala jako klobáska (nemám pas) a navíc mi přijde, že veškeré řašení, především v partiích břicha strašně přidává na objemu. Pro mě je ideál přestřižené pod prsama a sukně do áčka. Holt každá jsme jiná ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 09:14

Jajj - řasení v oblasti břicha na šatech kila nepřidává, naopak. Taky jsem byla překvapená, ale pokud jsou šaty upnuté, řasení je nejvhodnější právě pro ženy se širším pasem. Třeba tady nám to krásně předvádí Jessica Sipmson http://www.realwomenhavecurvesblog.com/…omen-5204026


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 11:54

problém je v tom, že Jessica Simpson má 50 kg i s postelí a nepřijde mi jako typicky jablíčkový typ;-). Kdybych ty šaty narvala na sebe (na echt tlustý jabko), tak vypadám jak opona v národním. Zvýrazní mi to tu nejtlustší část a můžu se nosit třeba jako pětikačka do záložny, nic na tom nezmění, že budu vypadat přinejmenším komicky, ale určitě mnohem hůř, než ve stejném střihu, který je hladký a decentně kopíruje postavu.

Je fakt, že modelce na obrázku svatební šaty sluší a zvýrazňují to, co mají - nejužší místo v pase, přesto se však nemůžu zbavit dojmu, že řasení na šatech dělá jakési „výdutě“, kde se má pod záhyby látky „nenápadně“ skrýt přebytek. A hmota řasení tomu na objemu neubere. Ale toť pouze můj subjektivní názor a Míše držím palce, ať vše dopadne dle jejího očekávání ;-).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 12:59

Jajj - doby, kdy měla Jessica Simpson 50 kilo i s postelí jsou dávno pryč, navíc její postava je skutečně typické jablko (nebo spíš cihla, protože má široká ramena). Hezky vidět je to třeba tady http://gofugyourself.com/…0310-05-2010 nebo tady http://gofugyourself.com/…sses-01-2009


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 13:57

no když bych přistoupila na variantu s přestřižením pod prsy co si myslíte o tom splývání, versus trčení látky? Zdá se vám vhodnější při silné postavě spíše látka splývat od prsou do A, nebo trčet pevněji (držet tvar), taktéž v Ačku. Mám obavu, abych nevapadala jako vypnutý stan. Navíc mám metr šedesát, takže ještě takový malý stan:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 14:26

Míšo, máte dobrou představu, neslevujte ze splývavé látky. Zdá se mi, že se švadlena obává výsledku své práce.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 14:58

Míšo, néééé, ty tvoje šaty jsou krásný, kašli na střižení pod prsy, to má každá, co nemá korzet!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 15:26

to Misa: pokud mas viditelny pas (nevim jake mas presne miry, ale tak verim ze to vis posoudit) tak urcite se drz sveho puvodniho navrh, jednoznacne ber to hedvabi a trvej na svym. Ja se obavam toho ze pokud mas pas viditelny a svadlena udela saty strihnute pod prsama tak z Tebe ten malej stan udela.:-)Ja napriklad mam pas vyraznej a i kdyz mam v podstate idealni hmotnost a hezky tvarovanou postavu tak ze mne empirove a podobne splyvave strihy satu delaji tak trochu tehotnou (v tom lepsim pripade)
tak doufam ze se Ti podari mit sate jake sis vysnila :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 15:51

Míšo, v Praze bych měla ........ V Brně bohužel. Jmenuje se Helena Mertlová, je návrhářka a úžasně šije. Má své stránky (ale doporučuji je, zvláště Tobě nebrat moc vážně a když tak ji jít navštívit). Na jejích stránkách (alespoň když jsem se na ně dívala naposledy) na většině krásných vysokých hubených dívčinách/nevěstách vlají krásné materiály. Mně ji doporučila úplně okouzlená známá, jíž ušila svatební šaty - nádherné, které potom upravila na koktejlky, takže pokud z nich ta známá nevytloustne nebo nevyhubne, bude vypadat úžasně vždy, když si je vezme. Mé dceři ušila nádherné svatební šaty, ze kterých jí rovněž udělá společenské, mé kamarádce, skutečně poněkud kulaté, momentálně tvaru jablečného, ušila úžasné koncertní šaty, v nichž je proporční a neomezená v pohybu, aniž by jí „sedaly“ na zadek, dělaly záhyby, atd. Mé další kamarádce také nádherné šaty … Šije z hedvábí (tedy alespoň všechny šaty, které takhle osobně znám z hedvábí jsou). Někdy si sama barví a mně se ty barvy nesmírně líbily. Možná, že by to za 3- 4 cesty do Prahy stálo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 15:53

Míry: prsa 118, pas 109, boky 127. Takže hruška, řekla bych.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 16:08

Míšo, žádné střižení pod prsy + áčková sukně, držte se toho původního nápadu, určitě Vám bude víc slušet! Bývala bych Vám poradila svoji švadlenu (je z Brna), ale nevím, jak by se na to tvářila, kdybych tu na ni rozhazovala kontakty jen tak. :/ Ale určitě se v Brně šikovná švadlena najde, v sekci „Znáte dobrou krejčovou?“ kdosi doporučoval paní Burkalo, co sídlí na Dominikánském náměstí (http://www.burkalo.cz/) a když pohledáte na internetu, narazíte určitě i na další.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.11 22:21

Míšo, jdi do těch svých vysněných, pokud nemáš zkušenosti s áčkovými šaty, tak se na přestřižení pod prsama vyprdni. Materiál teď taky řeším, chtěla bych něco splývavého matného, co nebude trčet do všech světových stran. Vzhledem k tomu, že šaty chci opravdu jednoduché a jiné (a levné), než má 99 % nevěst, šije mi je nastávající tchýně podle střihu z burdy :-D http://www.burda-strihy.cz/…ct/2493b.jpg, tak taky nevím, co za matroš koupit. Střih má jako doporučený materiál batist, který musí být velmi příjmený na nošení, ale přijde mi takový trochu moc obyčejný, abych nakonec nevypadala, že jsem se v den D zapomněla ráno převlíknout z noční košule. Tak nevím…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.11 05:54

Splývavý a matný materiál je šifon. Existuje v umělém i hedvábném materiálu, v obojím v několika gramážích. Ten hedvábný je samozřejmě dražší.
O něco těžší je krep, který je také hedvábný, umělý a navíc ještě vlněný. Z vlněného krepu měla podle popisu šaty královna Alžběta a paní Middleton. Tento materiál je velice krásný, dřív se v Čechách vyráběl /Mosilana, Vlněna, Humpolec/.
Pokud mohu se svými zkušenostmi na dálku navrhnout, tak zvolený střih je velmi vhodný. Zvláště pro větší objem prsou je špičatý výstřih dobrý a lichotivý. Množství a způsob skladů je třeba vyzkoušet na postavě, ale pro aranžování jsou vhodnější tužší látky /taft/. Ty splývavé lépe vyniknou v jednodušším střihu, třeba do A. Práce s nimi není úplně jednoduchá a ne každá krejčová s nimi má zkušenost.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.11 06:42

Jaj, jsou moc pěkné. Já nosím právě hodně často přestřižené pod prsy, tak jsem chtěla něco jiného, aby byla změna. Víceméně všechny šaty mám právě přestřižené pod prsy a volná látka. Letní po kolena a společenské dlouhé. Většinou do véčka, ale mám i jedny s kulatým výstřihem a přes to takové řasení do V. Asi jste mě přesvědčily, takže budu hledat švadlenku:)
Ještě se chystám do nějakého salónu zkoušet, ať to vidím na vlastní oči.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.11 06:44

Karoleenah nemůžete se té své švadleny zeptat, jestli mi nemůžete na ni poslat kontat. Dala bych vám třeba email, že by jste to nemusela věšet veřejně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.11 07:41

Míšo, tak mi teda dejte mail, to bude nejlepší. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.11 08:39

m.killarova@gmail.com

Frankie
213 příspěvků 4.5.11 15:41

Pro mě svatba sice ještě není a pořadu dne, ale představovala bych si něco takového. To by mohla zvládnout i nějaká šikovná švadlenka, aniž by mě to zruinovalo.

http://www.weddingdressgallery.net/…dresses3.jpg

http://static.i-weddingdresses.com/…resses-2.jpg (na tak náročném zdobení bych netrvala)

http://manolobrides.com/…dresses1.jpg (ty vpravo)

http://www.weddinginspirasi.com/…ess-company/ (první a druhý obrázek)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.11 19:41

Franke11: velmi pěkné a vkusné!! mám teď chuť se vdávat:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.11 20:00

to Frankie11: asi jsem se zamilovala do těch šatů z druhého odkazu :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.11 20:04

Loca, Frankie11: A já do prvních. A do čtvrtých (ten model s rukávky) :)

Frankie
213 příspěvků 4.5.11 20:31

Loca: ty druhé jsou i můj favorit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.11 20:59

úžasný…ale chce to fakt vysokou postavu a štíhlou…je to takový vílí…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.11 21:44

Ty druhé!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.5.11 06:48

Frankie11: Čím jednodušší střih šatů, tím důležitější je výběr kvalitního materiálu, krejčovské zpracování a také postava nositelky!
Proč je většina šatů v českých salonech pošitá korálky, flitry a levnou krajkou? Protože to upoutá na první pohled a zakryje kdejaký nedostatek šití i postavy. Dokonce se nabízejí krajkové aplikace jako záplaty na poškozená místa po stálém půjčování a opotřebení. V cizině naprosto vyloučená věc!
A nakonec: ušít dobře modely, které nabízíte na fotkách, není nic jednoduchého, rozhodně to není práce pro jakoukoliv levnou švadlenku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.5.11 11:15

Jiřino, vy jste nějak s šitím zkušená? Že máte takové zajímavé příspěvky…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.5.11 06:19

Misa: Ano, mám svatební salon a šiji svatební a společenské šaty skoro třicet let, i když moje původní povolání je jiné. Hledám si již nástupkyni, ale není to jednoduché. Nikdo nechce pracovat a trápit se se zákaznicemi v práci, kde se moc peněz nevydělá a budoucnost je nejistá.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.5.11 20:47

Moje maminka to udělala jednoduše-vdávala se v kostýmku…
Ach,a ta první fotka…ty šaty!!!Obdivuji padesátá léta,takže bych se v těchto šatech(hlavně ty 1.) vdávala. Ale asi to udělám tak,že se nebudu vdávat vůbec.

Mayim
401 příspěvků 28.5.11 20:51

http://www.sukniesplendor.pl/…c/img/43.jpg kdyby byly jen o něco málo delší…
http://www.sukniesplendor.pl/…/img/809.jpg
http://www.sukniesplendor.pl/…/img/725.jpg (tohle sice nejsou svatební, ale na svatbu bych si je uměla představit i v tomhle odstínu)

ale ani tady se člověk nevyhne aspoň náznaku šlehačky a tunám retuše…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.6.11 13:35

Nikdy jsem si nevšimla těch ,,povytáhlých´´ modelek a teď jsem se tedy pobavila :-D

Mayim
401 příspěvků 5.7.11 06:48

a díky jedné mé známé jsem objevila tohle… a jiné nechci :-)
http://www.lovemissdaisy.com/…edding-dress


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.7.11 12:54

O můj bože! Já se zamilovala, a asi doživotně! Tak prvně do těch prvních vlevo a pak do těch na osmé fotce!!

Sekhmet
1918 příspěvků 22.7.11 13:16

Lára: ty první vlevo jsou vrchní část od těch prvních vpravo. Je legrační, jak už nám vyšuměl z hlav pojem „spodnička“. :)

DanielaS
5345 příspěvků 22.7.11 13:30

Je legracni, jak dnes nedokazeme poznat, co je spodni pradlo.

Sekhmet
1918 příspěvků 22.7.11 14:35

DanielaS: Vlasntě bychom se ani neměli divit, když spodní prádlo u tolika žen už dávno není něco, co je vespodu, schované, ukryté, ale něco co je hrdě vystavováno na odiv.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.7.11 22:38

skvelý článek!

konečně někdo, kdo si myslí a vidí to, co já :D úleva, nejsem sama :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.8.11 21:44

ty šaty na které na začátku odkazuje Hanka jsou krásné.
Kamarádka mi doporučila švadlenu, která jí ušila moc hezké svatební šaty. Ty moje, které byly oproti tomu"jen" pro hosta na svatbu, upolně jinou, ovšem pěkně odflákla..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.11 12:04

narazila jsem na fcb na odkaz http://originalnisvatba.blog.com/…09/MaM20.jpg :) cervena, zluta a bila :)

Katy
98 příspěvků 26.10.11 10:39

Proč mi nejdou vkládat příspěvky na fórum?????
no nic…
tak já si nechávám šaty šít, moje představa je asi tato: http://www.google.cz/imgres?…

načež mi kamarádka řekla: no jo, neškodná antika…to já chci být aspoň jednou za princeznu…a je to


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.11 09:02

Katy: moc hezké šaty!
A příspěvky na fórum mi nejdou vkládat taky…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.11 10:44

Katy - su skvele, podobne saty som mala teraz na plese, a ten strih je uzasny, krasne zvyrazni pas a celkovo siluetu :-) (a to som si skusala aj „princezne“, ale…hm). Ked sa raz budem vydavat, planujem nieco podobne :-)

MP Barbucha
3716 příspěvků 15.11.11 11:18

Katy: nádherné šaty. To je určitě dobrá volba!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.11 23:16

Sledujte originální svatbu. V pozadí Ústecká SETUZA :-)
http://arnie1985.rajce.idnes.cz/…Matej_Ivana/#… Jojo, každému co jeho jest. Jen škoda, že květina neladí se sukní :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.2.12 21:53

Jemi 12 let a jdu na svatbu a potrebuji saty, mam 2 metry latky kdybi nekdo z vas mel nejaky sikovny strich satu nejlepe s raminky na piste mi na email:sabina.crlova@seznam.cz dekuji.

Gimi
3 příspěvky 25.5.12 11:58
Klobouk dolů

Perfektní článek!
Moje kamarádka si půjčila šaty za 15tis Kč v Ostravě (platil její -tenkrát- snoubenec, to je prý samozřejmé, říkala tenkrát).
Já se rozhodla pro šaty ve stylu 50.let bíle s červenou mašlí a s červenou spodnicí (viz.obrázek) a můžu je nosit i přes léto na špacíry po městě :-) Nehledě na to, že stačí vyměnit mašli, nevzít spodnici a mám „nový“ model :-D A ještě jsem byla pochaválena svým snoubencem a nemusela jsem ho křísit ze mdlob :-D

Bugatti
4086 příspěvků 25.5.12 23:41

Jsou neobvyklé, nádherné, určitě vám to moc slušelo a šaty využijete k mnoha příležitostem.

Gimi
3 příspěvky 25.5.12 11:59
:-)

Příspěvek upraven 25.05.12 v 12:07

Gimi
3 příspěvky 25.5.12 12:08

Omlouvám se za duplikátní příspěvek - ale mazání není dovoleno :-)
G.

Bayley
17 příspěvků 2.11.12 12:45

Jak je zmíněná ta sukně nasazená v bocích, tak s tím naprosto souhlasím, a to z vlastní zkušenosti. Sice mám jen 170cm, ale na svatbu jsem měla vysoké jehlové podpatky, tak 7cm, a když jsem šaty zkoušela, tak přesně typ šatů s kaskádovitými volánky ze mě vystřihnul takového trpaslíka, že by se ani Sněhurka nemusela stydět :-)
Nakonec jsem skončila ve svatebních šatech sice též usazených na boky, ale s tylovou sukní, která byla po vrstvách sestříhaná ve třech délkách a naopak tyto šaty mi neubraly ani centimetr.
Takže myslím, že ačkoliv ve většině případů k optickému snížení postavy dojde, když má člověk štěstí, může natrefit i na model, který tento efekt neudělá, ale to nejspíš pouze metodou zkoušet, zkoušet, zkoušet :-)

Monys01
330 příspěvků 2.2.13 23:12

Ty krajkové! Slintám! :)

Evanas
2 příspěvky 8.1.15 13:50
šaty

Mě se velice libí ty bíle ze článku.
Nakonec jsem však volila druhé, trošku divočejší :D
největší dilema bylo jeslti kupovat nebo pronajímat, nakonec jsem si je pronajala v klasicky v půjčovně http://www.evanie.cz/…aty-pujcovna a jsem ráda, protože moje kamarádky co se braly a kupovaly si vlastní, je pak stejně prodávaly.

Příspěvek upraven 08.01.15 v 13:52

Akdarka
2 příspěvky 8.2.15 17:14

Děkuji, děkuji, děkuji!!!
Zkoušení šatů ve 2 půjčovnách. Zodpovědně jsem fotila na mobil. Blbost! Pocit v šatech a výsledná šílená fotka z mobilu nemají nic společného. Následný důkladný průzkum šatů na internetu mě zdeptal. S postavou jsem byla celkem spokojená, při výšce 180cm, váha 68kg, ale porovnání fotek modelek a mých bylo brutální. Děkuji, že jste mě vytrhla z bílého zaslepení, zase můžu o něco líp dýchat :)
Navíc má původní představa splývavých šatů s jednoduchou krajkou, jako víla zapadla v půjčovnových dortech v zapomnění. Díky Vám se znovu vynořila. Děkuji :)

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Svatební trendy

Autor: Ada

Děkuji kolegyni Andree, že mi nahrála na další článek :) Po její... Celý článek

Staří známí

Autor: Ada

Bývá zvykem na konci roku bilancovat. Jak se dařilo, co se... Celý článek