stejné šaty i kabátec co je na fotce předposlední jsem sháněla jak blbec..:) nesehnala.. ale jsem ráda, že to vidím i na nevěstě, co je jistě normálnější postavy než všechny ty vyretušované a povytáhlé..:)
Jen neprodlévej, skoč a pojď!
05.01.11 | autor Ada

Honem oběhej půjčovny, neboť budeš-li váhat, zbyde na tebe akorát zkyslá šlehačka!
Nechtěla jsem se hned ke svatebnímu tématu vracet, ale protože minulý článek se stal za celou dobu existence Pekla nejkomentovanějším, tak se na svatbičky mrkneme ještě jednou. Tentokrát bez těch ošklivých pomluv, radši si povíme něco praktického o šatech.
České nevěsty se zhusta vdávají v takových šatech, že jsou jedna od druhé k nepoznání. V českých půjčovnách je prý k mání jen pár základních kombinací: korzet se šlehačkovou sukní, korzet s hladkou sukní, šaty s bolerkem, šaty s organzovou vrstvou, šaty s kamínkama... to vše asi tak ze tří materiálů (lesklý satén, matný satén, tyl) a ve dvou barvách (bílá, šampaň). A protože jsme půjčovnový národ, motají se tyhle modely na svatbách pořád dokolečka.
Nemá smysl, abych všechny nevěsty posílala alternativním směrem, protože někdo prostě chce dlouhé bílé šaty, které se nebudou příliš lišit od hlavního proudu. Pokud se chcete mírně lišit a nevíte jak, zkuste třeba nyní módní retro - šaty inspirované třicátými až šedesátými lety.

Večerní šaty od Balmaina, 1. pol. 50. let. Autor: neuveden, dostupné z: www.vam.ac.uk
Ale i pokud se lišit nechcete, můžete vypadat pěkně, vyvarujete-li se některých chyb.
Velkým problémem, který mnoho nevěst vede k zapůjčení mizerných šatů, jsou džíny. Sklopte bodliny, hned vysvětlím. Běžné české děvče v životě nepoznalo nic jiného než džíny... nebo jiné módní peklo, jehož jsou modré džíny univerzálním zástupcem. Možná jako malá holčička občas obléklo sukýnku (ale viděla jsem půlroční mimina obou pohlaví v džínách, takže si nedělám iluze), už si to však ani nepamatuje. Možná nosí obtaženou džínovou mini, ale to je asi tak vrchol. A teď taková mladá žena přijde do půjčovny, oblékne si nějaké šaty, podívá se do zrcadla - a zkoprní. Podruhé v životě - možná poprvé, nechodila-li do tanečních - má na sobě krásné dlouhé šaty. V zrcadle vidí princeznu a je z toho tak vypleskaná, že si na šatech nevšimne žádné chyby, i kdyby byla červeně zakroužkovaná.
Když se někdo v oblečení vyzná, tj. pozná kvalitu, ví, kde ji koupit a jak a kam ji nosit, může si dovolit se na to občas vykašlat a vyrazit ve vorvaném. Nebo si může říct, že už na to kašle, že je to starání se o oblečení povrchní a jeho už to nebaví. Ale když o povrchnosti módy vykládá slečna, která skutečnou módu včetně dlouhých slavnostních šatů nikdy neměla na sobě, je to spíš k smíchu a končí to hrbatou nevěstou v nepadnoucím korzetu - nebo mladou ženou, která si to štráduje (třeba) k pracovnímu pohovoru v halence a pouzdrové sukni se zastehovaným rozparkem, jak jsem na podzim viděla na ulici.
A možná, kdybychom my, ženy, běžně chodily víc nóbl oblékané, i kdyby třeba jen v neděli, neměly bychom pak o svatbě pocit, že je potřeba na sebe naházet všechny možné princeznovské propriety, protože si jednou za život to slavnostní oblečení přece musíme patřičně užít.
A teď praktičtěji, protože filozofování bude nesporně pokračovat v komentářích.
Při vybírání svatebních šatů moc nedejte na katalogy. Berte je jako přehled toho, co je k dostání, ale opovažte se vciťovat do modelek na fotkách a malovat si sebe na jejich místě. Ve svatebních katalozích se retušuje, a to tak, že hodně. Svou roli sehraje i prostředí, nasvícení a navození romantické nálady. Kdo by nechtěl být nevěstou v obláčku tylu, posedávající na skále u moře?

Zdroj: www.maggiesottero.com
Na obou těchto fotkách jsou stejné šaty. Nevěsta (ta skutečná) je krásná, šaty jí nikde neodstávají... ale uhodli byste na první pohled, že je to stejný model? Kraječky a vyšívané ozdoby, které na fotce vytáhla retuš, nejsou skoro vidět. Skutečná žena také nemá v pase vyretušovaných 50 centimetrů. Výsledek? Šaty nevypadají superbožsky, ale tak nějak... normálně.
Oblíbeným trikem, který používají snad všechny firmy, je umělé prodloužení modelek. Návrháři si běžně kreslí návrhy na zdeformovaných postavičkách s extrémně dlouhýma nohama, protože to pak líp vypadá; modelky musí být vysoké, a když chcete udělat dojem krásné siluety, tak tomu trošku pomůžete ve Photoshopu.
Kdyby měla tahle slečna tak sošné proporce, jak tvrdí obrázek, měřila by přes dva metry.

Zdroj: emmimariage.cz
U šatů, které jsou na předchozí fotce, to tolik nevadí, ale průšvih nastává u všeho, co má sukni nasazenou na bocích.

Zdroj: emmimariage.cz
Zmenšíme modelku na výšku běžné ženy, která má výšku postavy 8 hlav, ne 10, a ejhle! Trpaslíček.

Zdroj: emmimariage.cz
Z toho vyplývá, že šaty se sukní nasazenou na bocích sluší jen hodně vysokým ženám - přesto jsou jich půjčovny plné. Chcete-li být na svatbě za princeznu se širokou sukní, vyberte si šaty se sukní našitou normálně v pase, vypadá to stokrát líp.

Zdroj: maggiesottero.com
Úplně nejhorší jsou tyhle podpasovky ve šlehačkovém provedení. Většinu času nebudete vypadat jako ladná krasava polehávající na starožitném nábytku v záplavě kanýrů, ale jako figurka zapíchnutá do kuželovitého dortu.

Zdroj: maggiesottero.com
Tip pro nevěsty menší postavy: sukni posazenou na bocích si neberte ani za nic. Volte naopak šaty, které mají pas opticky posazený výš. A nemusí to být klasický empír.

Zdroj: maggiesottero.com
Další fór, na který ještě někdo občas naletí, je retušování do hladka. Na následující fotce to hodně bije do očí, ale někde jsou retuše nenápadnější a o to zákeřnější. A že na to nikdo nemůže naletět? Stalo se mi nejednou, že se mě někdo ptal, jak mají ty korzety asi udělané, že jsou tak krásně hladké... Vyhlazené šaty budí elegantnější dojem (i když si retuš uvědomujeme!) a nepoučená nevěsta si pak v půjčovně před zrcadlem tu hladkost ráda domyslí (viděla jsem ji tam, tak tam musí být!)

Zdroj: emmimariage.cz
A teď k půjčovnám a cenám v nich.
Proti půjčovnám jako takovým nelze nic namítat - horší je to v okamžiku, kdy do půjčoven chodí skoro celý národ, ačkoli mnohdy by nevěsta udělala lépe, kdyby si šaty koupila nebo nechala ušít. Záleží na tom, kolik má peněz a jaké šaty si představuje.
V nejlevnějších půjčovnách se dají šaty půjčit od 1500-2000, ale podle toho taky vypadají. Naše krejčovská rodina už jich měla pár v ruce, většinou kvůli nějaké úpravě, kterou salon nezajistil. Laciné materiály, laciné provedení ("šlehačka" naznačená pár symbolickými zmačkaninkami na sukni) a většinou dost bídný stav - zaprané šaty s pošlapanými lemy atd. Často jde o salony v malých městech, kde by se s vyššími cenami dost možná ani neuživily. A nevěsty si chyb buď nevšimnou, nikdo jim o nich neřekne (každý nemá matku, která v obchodě obrátí naruby i tričko), nebo mají pocit, že jim nic jiného nezbývá.
Lepší půjčovny se pohybují od 4000 do 6000 a musí se jich pár obejít, než vám to někde padne do oka. Výběr bývá velmi různý a obsluha rovněž. A pak jsou ty nejvíc hóch, kde dáte za půjčení šatů klidně 10 000 nebo i víc - a nemyslete si, že do takové půjčovny vejdete a ocitnete se v ráji, protože mizerný výběr a protivnou obsluhu tam můžou mít taky.
Hlava mi příliš nebere, proč je někdo ochoten půjčit si za 8000 šaty, které za tu cenu získá na pár dní a má záruku, že se v nich už někdo vdával nebo bude vdávat, a navíc bude vypadat jako všichni ostatní, protože svatební firmy musí uspokojit většinu, a proto nešijí žádné extravagance, ale drží se osvědčených modelů. Stejné korzety, stejně aranžované sukně, tisíckrát omleté krajkové aplikace s korálky, stejně tolikrát viděné, stále stejné materiály.
Ušití podobných šatů včetně materiálu by sice vyšlo na víc (podle krejčové tak 10-15 tisíc), ale byly by na míru, s individuálními úpravami, a navíc by se po svatbě daly prodat. Třeba za polovinu: ale část nákladů by se vrátila.
Jednoduchá situace nastává, když nechcete typické půjčovnové šaty, ale něco prostšího - tam už se ušití celkem vyplatí. Počítejte se mnou: na princeznovské dlouhé šaty s vypasovaným živůtkem a širokou kolovou sukní pro neobézní nevěstu potřebujete cca 60 cm na živůtek a 5 metrů na sukni. Z obyčejného saténu nebo z bavlny je to zhruba za tisícovku, z taftu za dva, z hedvábí za dva a půl. Na vlečku přičtete dva metry. Krejčová nám takové šaty bez dalších serepetiček ušije řekněme za 2500, spodničku půjčíme za pětikilo - a po svatbě si šaty necháme zkrátit na letní koktejlky nebo je prodáme.
Serepetičky (krajka, korálky, výšivky, kanýry) výrobu přirozeně prodražují, a nechat si šít šaty se sukní posetou kanýry, aplikacemi a třpytítky nemá smysl (protože kdyby se pak neprodaly, kdo bude ten kolos schovávat ve skříni?); jinými slovy, dát si ušít šaty má smysl pro nevěsty, kterým se půjčovnový průměr nelíbí. Stejně tak je to východisko pro ženy, které chtějí šaty barevné (a ne zrovna krémové nebo červené), z lepších materiálů (hedvábí) nebo v jiném stylu než v těch dvou třech, které vedou půjčovny.
Na závěr pár tipů pro macaté nevěsty. Pro vás jsou jednoduché šaty šité na míru úplně nejlepší řešení: za prvé je nutné, aby vám šaty opravdu seděly, a za druhé byste se měly vyvarovat všeho, co přidává na objemu - třeba šlehačkové sukně.
1) Neberte si na sebe nic, co vás zvětší. Kromě namačkaných a nabíraných sukní jsou to i masivní šperky nebo načechrané šáličky přes ramena a velké množství doplňků vůbec. Naopak se nebojte přiléhavé siluety!

Zdroj: www.weddingdressesinfo.com
2) Máte-li ke kilům navíc i velké poprsí, vyhněte se korzetu. I když bude dobře ušitý, vezme vaše prsa a tuk kolem a nahrne vám to všechno pod bradu.
3) Místo prknovitých materiálů volte splývavé - buď ať jsou takové celé šaty, nebo jen sukně.

oboje IGIGI, igigi.com

oboje IGIGI, igigi.com
4) Z předchozích fotek si můžete vzít ještě jeden tip: silným a vůbec prsatým nevěstám často sluší véčkový výstřih. K véčkovému výstřihu se někdy dávají ramínka za krk (halter neck), ale na to pozor - máte-li kýtovité paže, akorát je zvýrazníte.
5) Rukávy - s těmi taky opatrně. Šaty s rukávy obvykle vypadají jako na postarší nevěstu, a spolu s nadváhou snadno vznikne "stará mladá". Chcete-li zahalit silnější ramena a paže, zkuste jednoduché šaty s krajkovým "kabátem" - vypadá to hezky a navíc to opticky prodlouží postavu.

Zdroj: buyweddingdress.us
Chcete-li jen bolerko, volte ho také z jemného průsvitného materiálu, takové to taftové, které se v půjčovnách vnucuje tlustým nevěstám, aby se "zakryly silné paže", jen přidává na mohutnosti.

Zdroj: caxa.xz
6) Zapomeňte na všechny stupidní poučky o tom, co by silná nevěsta neměla nosit (příčné členění ztlušťuje, korzet zeštíhluje, nejlepší je schovat se do obřího stanu), vyberte si šaty, které vám budou slušet, a užijte si svatbu!
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky