Muž může taky II.

08.02.11 | autor Ada

Článek o oblékání pro muže vzbudil tolik ohlasů (podle zvýšené návštěvnosti soudím, že si muži pilně posílají odkaz a tweetují), že jsem se rozhodla pokračování, plánované původně na někdy jindy, napsat hned. V komentářích se ostatně objevilo pár připomínek, které by zasloužily probrat. Jako bonus vás čekají fotky z C&A, které jsem měla odpoledne při cestě, a tak jsem rozhodla rovnou prověřit, jestli by se tam muž mohl slušně obléknout.

Košile a jejich žehlení

Triko se ještě tak může nechat nevyžehlené (ono se to vyžehlí tělesným teplem, že ano), ostatně k modrákům a batohu je to tak nějak jedno, ale nevyžehlit košili? To nejde, takže kromě strachu z nepohodlí mluví proti košilím i nutnost složitější údržby.

V rámci přípravy na nedávný článek o secondhandech jsem se dostala do jednoho, kde měli opravdu slušný výběr pánských košil. Pěkné, neotahané, všech možných značek a z nejrůznějších materiálů - ačkoli to až na výjimky byla vždy stoprocentní bavlna, tkanina se u jednotlivých košil někdy i dost značně lišila. Některé byly z toho presování na stojanu mezi ostatními košilemi dost pomačkané, jiné vypadaly velmi dobře - v některých jsem našla štítek "non iron" či "bügel frei", v jiných ne, ale podle omaku bylo jasné, že materiál prošel nějakou protimačkavou úpravou. Několik košil jsem vybrala a doma po vyprání byly rozdíly ještě zřetelnější. Košile Zara Sport, byť z pěkného materiálu a ne z totální sliny, byla zmačkaná dost; košile Angelo Litrico (tato značka se prodává v C&A) z o něco tenčí látky naopak méně. Našla jsem také košili z řady Polo od Ralpha Laurena, a přestože jsou to nejlevnější laurenovské košile, stačí žehlit jen lehce, přitom zpevňující úprava není moc znát. Naproti tomu jsem objevila také košili, u níž nemačkavá úprava uškodila prodyšnosti a příjemnosti materiálu. Košile F&F, kterou muž risknul nedávno při slevách, po vyndání z pračky vypadá, jako bych ji vytáhla krávě z huby.

Jinými slovy, košile z dobrého materiálu může být skoro bezúdržbová, po vyprání se lehce přežehlí a je vystaráno. Až se vám podaří najít spolehlivou značku, držte se jí zuby nehty.

Saka

Když už jsme u těch secondhandů, připomínám, že se tu dají koupit i saka, včetně různých ležérních modelů, jaké v běžných obchodech nenajdete. Nedávno jsem v posledním výprodeji za deset korun koupila rezavě hnědé sako se vzorem rybí kosti, lehce vypasované, z jemné nekousavé směsi vlny a kašmíru. Nový majitel, muž jedné pekelné kolegyně, je jím nadšen. A i kdyby nebyl, za secondhandovou cenu by to tolik nebolelo.

Nákupy naslepo

V komentářích pod minulým článkem se ozvala čtenářka, jejíž chlap odmítá chození do obchodů tak zarputile, že už je to pomalu diagnóza. Tady lze použít trik s krejčovským metrem, který jsem doporučovala v článku o sekáčích: změřit délku rukávů, nohavic, pas či hrudník (šířku naplocho položených kalhot nebo košile), okouknout vhodné střihy a podle toho nakupovat. Nebo se na toho orangutana vyprdnout. Ať si chodí třeba v pytli od brambor a všichni se mu smějou.

Někteří se také ohradili proti tomu, aby se ženy staraly o oblečení svých mužů. Jistě, v ideálním případě by si to měli oba umět vyřešit sami. Ale přestože po Česku chodí hodně zanedbaných žen a džínobunďaček, je jich pořád méně než stejně postižených mužů, takže snadno dojde k situaci, kdy se elegantní žena snaží vytáhnout orvaného manžela/přítele na slušnější úroveň. A nemusí to nutně znamenat, že dotyčná se bude o muže do smrti starat jako o mimino. Všichni chlapi nejsou idioti a stačí jim zpočátku naznačit nebo pomoct.

S tím souvisí i názory některých mužů na módu a oblékání vůbec. Pár takových se v komentáři taky našlo, i když mám dojem, že jsou to převážně trollové, kteří chtěli jen vidět, jak se přítomné komentátorky rozlítí. Objevila se mimo jiné nesmrtelná výmluva "já mám na práci důležitější věci než hadry" a také "vždyť je jedno, jak to vypadá, hlavně, že se cítím pohodlně". První výmluva zavání názorem, že jakákoli péče o svůj zevnějšek je povrchní; dovolila bych si též rýpnout, že člověk (počítám ženy i muže), který nenosí nic jiného než džíny a bundu a jeho pokusy o styl končí u špičatých bílých kozaček nebo kecek Nike, nemá na demonstrativní pohrdání hadrama nejmenší právo. Tolerantní názor "vždyť je jedno, co mám na sobě, ať si každý nosí, co chce," zase většinou končí v momentě, kdy dotyčný potká někoho slušně oblečeného, nebo je jemu samotnému darem předložen nějaký slušivý kus. Málokterý profesionální pohrdač módou je skutečně schopen tolerovat jiné oblečení než modrodžínový univerzál. Pro ilustraci příhoda z jiného komentáře: pisatelka šla na ples v malých černých a se všemi příslušnými doplňky, a potkala kamarádku v letních šatech a sportovních botách (!). Místo aby se kamarádka chytila za nos a zalezla někam do kouta, opovržlivě se té slušně oblečené zeptala, jestli jde za dámu nebo co to jako má bejt.

Pánové (i dámy), nikdo po vás nechce, abyste byli cool, trendy, sledovali módní přehlídky a řešili další věci nehodné vašeho zájmu. U mnoha z vás by vlastně stačilo málo:

vyšisované, vytahané, dole otrhané modré džíny --> správně padnoucí, čisté džíny, klidně i v modré barvě, ale bez uměleckých orvanin a vyšisovaných míst

vytahané, seprané triko neurčité barvy --> tričko nebo polokošile správné velikosti a v barvě, na kterou se dá koukat

sto let nemyté, řádně prošlapané boty -->  udržovaná, pravidelně čištěná obuv

umolousaný outdoorový batoh --> čistý, nepotrhaný městský batoh

mužný pach --> sotva znatelná vůně deodorantu a svěží dech

 


Barevné oblečení

 

 

O barevném oblečení jsem vůbec nepsala, protože to je až další level. Pánové si ostatně mohou vystačit i s neutrálními tóny a umírněnými barvami, pokud za ně nepokládají jen modrou, šedou a černou. Není však důvod, aby nenosili i výrazné barvy. Jeden čtenář mi mailem poslal fotku v červených kalhotách (zakoupených v H&M - zdá se, že světle červená barva bude letos in, protože jsem ji viděla i v jiných obchodech, samozřejmě v doprovodu šedé, béžové a šedobéžové) s dotazem, jaký mám názor na barevné pánské kalhoty. Jsem pro - a zvlášť u mladých mužů, kterým sluší a projde ledacos.

 

z kolekce Etro na jaro/léto 2011, http://www.etro.it/english/collections_upe2011/index.html

 

z katalogu Etro - podzim/zima 2010, http://www.etro.com/etro_catalogo_uomo_ai2010/index.html

 

 

Tommy Hilfiger, kolekce pro letošní jaro/léto. Na poslední fotce je pan Hilfiger osobně. Zdroj: http://www.style.com/fashionshows/complete/S2011MEN-THILFIGE

 

část kolekce Alessandra Sartoriho pro Z Zegna: nenápadná červená jako umírněné oživení neutrálních barev. Screenshot z http://www.style.com/fashionshows/complete/S2011MEN-ZZEGNA?page=1

 

Volným krokem jsme se dostali k dalšímu problému, který sužuje české styluchtivé muže: jak se nezařadit mezi metroše/buzíky/snoby. S tím souvisí i kardinální otázka: může muž nosit růžovou?

Nejdřív je nutné si uvědomit, že určitá část mužů označí za buzíka kohokoli, kdo nenosí sešmajdané tenisky. Je potřeba v sobě vydolovat nějaké to sebevědomí a přes posměváčky se přenést. Dál: nechcete-li vypadat jako šampónek, vyvarujte se některých nebezpečných prvků, například melírovaného kohoutka na hlavě, košil tak těsných, až praskají ve švech, a příliš velkých výstřihů odhalujících kus holé hrudi, jak vídáme na přehlídkových molech. Hrozící šamponkovitost oděvu je nejlepší něčím "shodit", nebo naopak: použít provokativní prvek k narušení jinak chlapáckého celku. Příklady najdete třeba na Sartorialistu:

Tenhle pán zkombinoval slušňáckou vestu s odrbaným denimem stylem, který by se dal nazvat "bezdomovec vytahal z kontejneru za sekáčem, co mu přišlo pod ruku". Zda by přitažlivě vágusácký styl obstál i mezi místními pravověrnými vágusy si netroufám odhadovat. Tohoto muže z Florencie si můžete prohlížet od hlavy až ke kotníkům, aniž byste měli nějaké podezření, a najednou šup! - žluté ponožky a koňakové boty. "Já se tolik nežeru", říkají ty ponožky, a podobná nadsázka českým mužům velmi chybí. Poslední příklad, vyfocený v Paříži, je opět směsicí lehké ošuntělosti (bunda s kapucí, krátké nohavice) se slušnými prvky: kloboukem a téměř oblekovými botami (čistými, všimněte si).

 


Dostáváme se k závěrečné části článku, týkající se nákupů. Jak se správně ohradili někteří komentátoři, možná není úplně spravedlivé házet všechny džínobundaře do jednoho líného pytle, protože koupit kvalitní a hezké pánské oblečení je úkol hodný pravého hrdiny. Počet vágusů v naší společnosti dosáhl takové výše, že se obchodům nevyplácí prodávat nic jiného než modré rifle a trička, a zároveň se neobtěžují s kvalitou, protože vágus to nepozná, a kdyby to poznal, bylo by mu to jedno. Když už se najde něco slušného, je to v mizerném rozpětí velikostí. Vysocí a hubení muži, malí a silní, ramenatí, dlouhorucí, všichni mají podobný problém jako drobné, vysoké nebo nohaté ženy - nic na sebe neseženou.

 

Někteří diskutující z minulého článku mají striktní názor, že slušně nakoupit se dá jedině za hranicemi. Je pravda, že třeba u košil je výběr v zahraničních e-shopech a kamenných obchodech mnohem širší; u běžného oblečení jako trička se zase běžně stává, že v butiku stejné značky mají totéž zboží kvalitnější ve Vídni než v Brně. Je to smutné, ale opět si za to můžeme z valné části sami. Jestli se vám nechce shánět oblečení po všech čertech, snažte se v českých obchodech aspoň vybírat kvalitnější kousky. Alternativou je také šití na míru. Nechat si ušít kabát a dvoje kalhoty a doplnit to schůdnou konfekcí nevyjde tak draho, většině mužů stačí pár dobře kombinovatelných oděvů a nepotřebují plnou skříň módních nesmyslů. Na míru se šijí i košile.

Rozhodla jsem se v praxi vyzkoušet, jestli by si nenáročný muž v českých obchodech vybral vhodné oblečení. Výběr C&A byl náhodný, vlezla jsem do prvního většího obchodu, který se mi postavil do cesty.

Košile by se vybrala. Materiál vypadal slušně a košile se štítkem "easy iron" opravdu nebyly nijak pomuchlané, výběr dezénů a barev však byl lehce fádní. Stejně tak měli ovšem na stojanech spoustu mizerných košil z divného materiálu, s výrazným prošíváním a různými "ležérními" prvky, zřejmě cosi trendového, ale dost hnusného.

Jednoduchých svetrů, vhodných ke košili i tričku, měli také dost, v různých, spíš nenápadných barvách a dezénech (většinou proužky). Materiál: akryl nebo bavlna. 100% bavlněný svetr vypadá na pohled hezky, ale mám obavy, že se bude dost vytahovat; akryl zase rád žmolkuje.

Dostáváme se ke džínám. Zrovna měli výprodej džín v různých nemodrých barvách, světlých i tmavých. Vypracování obstojné, materiál lehce tenčí než u běžných riflí. Škála velikostí slušná (vč. tlustý+malý, hubený+vysoký). Argument, že nic jiného nenápadného než modré džíny není, by neobstál.

Se svršky to bylo trochu horší. Měli nějaké kožené bundy, ale v jiné než tmavě hnědé či černé barvě jen tuhle (ta "mikina" je vyndavací):

Ležérní saka? Pouze manšestrová. Oblekových bylo víc, některá (Angelo Litrico) i hezky vypracovaná, ale většinou polyesterová - nic na pravidelné nošení.

Obyčejných jednobarevných triček je na výběr dost, neutrální i výraznější, ale kvalita různá - při výběru si dejte pozor, ať si nevyberete ta z tenké bavlny.

Podobná situace je u polokošil - našla jsem neutrální odstíny, jasně zelenou, modrou i tu proklínanou růžovou.

Verdikt? Průměrně náročný muž, který hledá jen lépe zkombinovanou alternativu džínového nestylu, by se v C&A oblékl. Chlap, který chce být stylový nebo trvá na nejlepších materiálech, je v rejži.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.


Reklama

Líbil se vám článek?

Reklama

 Váš příspěvek
 
bg  08.02.11 00:49

C&A? to je vtip? Ispirace by Zegna & Tommy realizace by C&A, to fungovat nebude…

 
Anka F.  08.02.11 02:28

Bg: můžete svůj příspěvek přeložit?

 
Warholette  08.02.11 04:28

to bg: ale ide, staci vrstvit. jednoduche farebne tricko sa oblecie na farebne polotricko, pridaju sa farebne doplnky. ostatne, kolekcia zegna ukazuje cervenu v kombinacii s neutralnymi farbami. cervena sa da lubovolne zamenit za napriklad oranzovu, zltu… neutralneho oblecenia je tu ukazaneho dost. treba to vsak skombinovat s par vyraznymi farebnymi kuskami a aj tie sa tu daju najst :)

 
Jana2  08.02.11 04:55

tento článok je dokonalý

 
K  08.02.11 05:15

No já bych spíš než C&A doporučila Zaru, tam mají povedenou a dostupnou kolekci.

 
Cheorchia  08.02.11 07:09

Ado diky za bajecny clanek :)).
Ja myslim,ze pokud se muz nedokaze o sve obleceni starat sam,je na zene,aby ho spravne nasmerovala.

 
Andrea  08.02.11 07:12

K: no vsak tu Ada pise, ze to neni zadny typ, proste zasla do prvniho obchodu, na ktery narazila ;-).

 
TerezaJ  08.02.11 07:52

Dobrý a trefný článek :). Obdivuju svou matku, že má s naším otcem tolik trpělivosti… On si sám koupí snad jedině boty. Když jsou např. potřeba kalhoty/džíny, tak mamka vezme jedny jeho staré a podle nich koupí nové.
Ale musím říct, že někdy vídám docela dobré mužské riflobundové kombinace: tmavé džíny, hnědé či černé kožené sportovnější boty, košile či svetřík jednoduchého střihu a městská bunda (ne ta vyloženě sportovní).

 
Zdena  08.02.11 08:01

Když jsem svého manžela postavila před zrcadlo v jeho modrých džínách, barevném triku s ‚ftipným‘ obrázkem/nápisem (UAX), mikinou s kapucou, ošmajdaných (rozuměj pohodlných) keckách a s batůžkem přes rameno (naštěstí Crumpler ne AlpinePro) a oznámila mu, že je mu 35 a ne 20, tak na mne koukal, co tím jako chci říct.
Tak jsem přešla na guerillový boj - ty nejhorší věci mu ze skříně postupně kradu, ihned likviduju a postupně měním trika za sportovní košile. ‚To je přece ta košile od Vánoc… to jsi měl vzadu pod svetrama… to ti posílá brácha, že je mu to velký…‘ Funguje to (ale občas to leze do peněz :-)

 
podvody a zas podvody  04.01.12 23:25

Jak to tak čtu, tak ženská považuje za normální prostě toho svého zotročeného poskoka podvádět a ještě to považuje za správné. Kdyby jste jednou přišly na to, že lepší je jednat na roviu a ne se stále uchylovat k těm vašim lstivejm podlostem, bylo by soužití s váma mnohem jedodušší a ne furt to vleklé agonické utrpení.

Je trapné vidět všude kolem sebe, jak se snažíte dosahnout svýho těmito přihlouplými způsoby, s kterejma se tu chlubíte sobě rovnejm a ještě si myslíte, jak jste doma toho svýho zotročený nosiče ocásku s pytlíkem zmákly a předělaly.

To je hnus, velebnosti :)

 
ZetKa
292 příspěvků 04.01.12 23:39

Nenechte se zmást tím, že pod vámi reagovaným příspěvkem je tolik souhlasných palců. Už kdysi se tu vedla debata a celkem dost ženských tam tyhle podvody na partnera odsuzovalo…

 
marca  08.02.11 08:15

Muz si minuly tyden koupil nekolik kalhot v C&A a zatim vypadaj dobre. Nejdriv jsme koukali na zahranicni webshop, samozrejme ceny nizsi nez u nas ;-)
Saka a obleky z mizernych materialu a skoro vse je moderne kovove leskle. Br. Takze C&A s vyhrada­mi ano.

 
Khiria  08.02.11 08:51

No, co se týče chlapů, u většiny co znám se podle jejich odění maximálně pozná, jaký vkus má jejich žena :o) můj přítel by do obchodu sám nevlezl snad ani za cenu, že bude chodit jako vágus, a hlavně by sám nejspíš ani žádný obchod s tím, co potřebuje, nenašel:o) Se mnou se sice čas od času(průměrně jednou až dvakrát za rok) přemůže, ale po prvním obchodě je už pěkně otrávený… Je mu v podstatě jedno, co má na sobě, jediné dvě kategorie, které rozlišuje, jsou „slušné“ aneb na jednání apod. a „normální“ na běžné nošení. Nosí to, co má zrovna ve skříni navrchu, maximálně se mě přijde zeptat, jestli to či ono k sobě jde, pokud se mu to opravdu nezdá a má to být určeno na formálnější příležitost… Takže myšlenka je to hezká, že by chlap řešil oblečení, ale v některých případech trochu utopie :oD

 
mia  08.02.11 08:54

dobré tričká majú v PaC, hlavne tie polo…ja tam mužovi kupujem a v zľave kúpite kvalitné, pekné tričko ani nie za 10€…

 
Sedmi  08.02.11 08:59

Ado, píšeš výborně, vždycky se pobavím a taky zamyslím nad svým mutter šatníkem ;) Bydlím teď u Milána a to bych ti přála, vidět, jak se zdejší muži umí oblékat… ženy taky pochopitelně, ale u mužů je to v porovnání s Čechy výraznější. Zkusím něco vyfotit.

 
Sari  08.02.11 09:02

Tak u mě jednoznačně vede Mexx, v Praze ve Fashion Areně mají outlet, kde se dá svetr sehnat od 500 a tričko od 250, výborné kvality..a pochybuji, že by naším mužům vadilo, že jsou z minulé sezony :) Co se týče výběru kalhot tak Mark&Spencer..

 
Pavel  08.02.11 09:03

Achjo, no dobře. Jako ukázka toho, že se dá koupit něco jiné než modrá riflovina je to dobrý. Ale asi bych tam do ničeho neinvestoval.

 
Jeník  08.02.11 09:05

Já… Já nevím. Všechno mi to příjde takové usedlé, šedá myška v koutě (což je dost možná účel). Zajímal by mě názor na uax. Konkrétně řeba nad těmahle kalhotama hodně uvažuju: http://shop.uax.cz/…osewoodv.jpg
Tady je vidět jak vypadají na živé bytosti (ale nejsou to ty vysněné tmavě červené no) http://shop.uax.cz/…enbrownv.jpg

 
eveli17  08.02.11 09:14

Moj manžel sa tak nejako „prerodil“ sám. Pred 20 rokmi bol kompletne oháknutý od vietnamcov, potom prišlo obdobie modrákov a tričiek (polokošelí) a teraz, pretože sme začali tancovať, tak sa oblieka pekne. Stále nosí rifle, ale pekné, nové, pravidelne obmieňané. Do obchodu s ním ísť je za trest, veľmi nerád nakupuje, tento rok som ho presvedčila, že keď sa tak pekne oblieka - nohavice, košeľa, tak naozaj nie je vhodné k tomu nosiť mikinu alebo vyťahaný sveter a pri jeho nákupe sme boli na rozvod :). Ale kúpili sme. Pekne mu sadnú veci v Marks a Spencer, Blažka obleky a tiež v Cottonfielde.

 
Renata  08.02.11 09:28

hezky napsané(ale ty ukázky mi přijdou slabší)… ale nevím, jestli jde to oblíkání lámat nějak přes koleno? Protože pokud chlapa/ženskou nezajímá, co má na sobě, tak si teda „pod tlakem“ vezme hezké kalhoty/svetr/ko­šili/boty…ale pokud jsou i sebelepší kousky špatně nakombinované, tak si myslím, že výsledek je stejnak na prd…
možná inspirace?: http://www.salon.cz/…d-perry.html

 
bara  08.02.11 09:35

Kalhoty z CA u nás mnohé, dosud vždy pochvala střihů i materiálu (velká část je ale nakoupena v cizozemí). Svetřík (jinak tu slinu nelze nazvat) z vyfocené série přitáhl muž nedávno a už se táhne jak žvejka - ke žmolkování nebude mít čas dojít. V kategorii úpletů se tenhle řetězec díky tlaku na nižší ceny zhoršil všeobecně hodně, u nás skoro drasticky. Také se mi zdá, že se u nich nějak vytrácí kousky představující klasičtější eleganci a míří mnohem víc na rozjuchané postpuberťáky (lehce přehnáno).
Osobně mám dojem, že podobná situace se sortimentem jako v CA je ve většině podobných řetězců - trička, polokošile, barevné košile s krátkým rukávem, občas i svetry a vesty bez rukávů nejsou problém, vyberou si i moji mužští (věková kategorie manželů, mladistvých otců i dědů), se svršky vrchními je problém imho všude. Shánět samostatné sako, bundu, kabát módně střídmějšího (umírněného) ražení je ale v posledních letech skoro boj o holý život. Trendovější modely pro mladší kategorii jsou, ale nějak nevím na jaké postavy se to tvaruje, normálně rostlý chlap (podle mého) z toho pokaždé někde přečuhuje - nabyla jsem dojmu že dnes je pro tyto účely konfenční rozměr 173-5cm/70kg s hrudníčkem a ramínky jako ženská, rukama buď krátkýma nebo naopak jak od orangutána.

 
sim  08.02.11 09:39

Ahoj Ado,

to by mě zajímalo, co jsi odpověděla kamarádce?:)

A také jaké materiály sak jsou tedy na denní nošení. Jinak díky za tipy o materiálech.

 
werus  08.02.11 09:40

Opet trefny clanek:-) Jinak co se tyka bezne konfekce, je pravda ze v CaA jsem zatim nezkoumala panske obleceni, co se tyce Zary a Reserved, osobne jsem mela dost velky problem sehnat tam vetsi velikosti (ten muj ma temer 1,90 silny ramena,siroky hrudnik a pas se mu taky „kapanek“ zvetsil). Kdyz uz jsem neco nasla tak to bylo z mizerneho materialu. Oblekove kalhoty nakonec koupene v OP Prostejov,(ten ted padnul,takze to vidim na hledani sikovne krejcove) myslim ze i u Blazka neco meli.

 
Alena Čechová  08.02.11 09:52

Nemůžu nereagovat na některé diskusní příspěvky k tomuto tématu, i když tohle je asi off topic:
Přemýšlím, jak bych asi reagovala na skutečnost, že by mi můj muž bez mého vědomí vyhodil nějaké oblečení, vlastně jakoukoli věc, kterou užívám, která je tzv. MOJE. Byla bych děsně naštvaná, jediným ospravedlnitelným argumentem by snad pro mne bylo, že ta věc bezprostředně hrozila samovznícením. Muži nejsou žádná nižší forma života, jsou to lidské bytosti jako my jsme a proto zaslouží respekt, stejný, jako my vyžadujeme od nich. Tedy ti muži, o které, jak doufám, stojíme. Přeci co sama nemám ráda nedělám druhým. Varuju vás holky před takovým konáním, může se vám to ošklivě vymstít.

 
Baba Jaga  08.02.11 09:55

Jeníku, uax mám ráda, líbí se mi i jejich ulítlé potisky. I ty kalhoty se mi líbí. ALE ošené tak, kam jsou určeny, tedy na vycházku do přírody, k táboráku…

 
Baba Jaga  08.02.11 09:55

Oprava: nošené

 
Alena Čechová  08.02.11 09:56

A ještě jeden OT, pro inspiraci:
ve včerejším Respektu vyšel jako příloha film Woodyho Allena „Hana a její sestry“ za přívětivých 49 Kč. Doporučuji ke shlédnutí jako inspiraci. Zvláště to, jak je oblečená Mia Farrow, je hodné pozornosti (i když ty její rustikální modely nemusím). Rok 1986.

 
Khiria  08.02.11 09:59

No, já příteli taky některé věci vyhazuju, ale předem ho na to upozorním… Většinou se jedná o prádlo, maximálně trika. Ono to jinak ani nejde, s vyhozením v naprosté většině případů souhlasí, ale sám by si nikdy nevšiml, že má trenky už širší než delší, oprané tak, že se nedá zjistit, která barva je původní, na několika místech děravé… … Nosil by je zřejmě klidně dál. Nevím jak to, ale prostě to nějak nevidí, nejspíš proto, že je mu to celkem fuk(…?)… :o)

 
jana  08.02.11 10:06

Kvůli oblečení máme dost ostré diskuze. Muž se oblíct neumí a nechce to uznat. Maminka mu jako dárky kupuje levné věci a on tvrdí, že není poznat, že svetřík je za 300 z Polska, popřípadě, že na člověka, kterému bylo už dávno 30 se ten levný hadr nehodí ani na zahradu. Takže to řešíme tak, že dvakrát ročně jedeme na Hatě a tam nakoupíme ve velkém. Ovšem rozhoupat se k cestě tam zabere taky pěkně času. Miluju značku Jerem - má kalhoty i na hubeňoury. A děsně hezké košile. I když - já mám ráda proužkované, takže muž má cca 15 proužkovaných, v práci měli prý kecy, takže před Vánoci jsem všechny informovala, že musí být kostka, kdyby na chleba nebylo.

 
Black Diamond  08.02.11 10:16

Víte, co by mě ale zajímalo? Hodně z nás má nekonfekční postavu, hlavně u mužů jsou ty rozdíly obrovské (165 cm x 205 cm, úzká ramena a široký pas, úzký pas a široká ramena, široké všechno a tak dále). Je vůbec možné na tolik variací a různých nepoměrů něco ušít a nabízet to v jednom obchodě? Já nevím, asi ne, lidská těla jsou tak rozmanitá… Někdy si říkám, že kdybych měla talent, začala bych vyrábět takové oblečení včetně bot, protože už mě to začíná štvát. A taky je mi líto, jak tady slyším, že nezanedbatelné procento z vás s tím má taky problém, a to mnohem větší než já.

 
Tomášek  08.02.11 10:27

supr clanek. v cr je to s oblikanim fakt marny, tohle je potreba :)

 
Vlaďka  08.02.11 10:33

Jeník> ty kalhoty se mi líbí. Moc. S Babou Jagou nesouhlasím - rozhodně bych tyhle kalhoty nepovažovala za kalhoty k táboráku.

Ad článek> C & A je trochu usedlejší, ale cenově a vzhledově poměrně dobré (o kvalitě se dá holt polemizovat). Ale teda ty modely na molu v tomhle článku - ty bych poslala do pekla. Všechny, beze zbytku. Děs. Kombinace „velká voda“ aneb neumím si vybrat správnou délku kalhot a křiklavé fusekle - návrhář se asi zbláznil.

 
Frndolina  08.02.11 10:33

Alena v podstate s tebou suhlasim, ale treba si uvedomit, ze do danej situacie (ked vyhadzujem mojmu muzovi veci bez toho, aby som mu to povedala), som sa nedostala z vlastnej vole. Su zial muzi, ktori si myslia, ze kupit nove nohavice, kym tie stare sa na nom nacisto nerozpadli, je vyhadzovanie penazi. Nevyhadzujem mu dobre veci, vyhadzujem doslova handry, alebo veci, ktore mu nesedia (napr. su mu male). Moj muz si vsak napriek tomu, ze tie veci sa nedaju nosit alebo to na nom vyzera zle, stale oblieka, pretoze ich ma v skrini. No co mam robit?

Inak ma 2 svetre z C&A, jeden s vlnou a jeden cisto bavlneny, oba su v poriadku, aj napriek tomu, ze ich periem vylucne v pracke. Asi sme mali stastie.

 
Sibyla  08.02.11 10:34

Alena Čechová: souhlasím vřele s přístupem k mužům jako k rozumným bytostem. Pamatujete se na scénu z „Jak ztratit chlapa v 10 dnech“, kdy se Andie chová k Benovi před jeho kamarády - úmyslně- mateřsky a utírá mu nos? Měla jsem chuť ji v tu ránu vykopnout ze dveří. Naopak nevidím nic špatného v pozitivní kritice včetně lichocení. „V tomhle vypadáš skvěle, ta bunda ti tolik nesluší,“ je určitě účinnější než: „V tomhle s tebou nepůjdeš, vypadáš jak strašák.“ Nakonec, my bychom v tom taky viděly opovržení svým půvabem („Už se mu nelíbím. Myslí, že jsem tlustá.“)

 
Georgina  08.02.11 10:52

„Je mi jedno co mám na sobě“ - kdyby to byla pravda, tak si nechá dotyčný vyměnit komplet šatník a ani necekne :D Nebyl by článek, co sluší jakým postavám, dlouhánům i krátkým, hubeňourům i širokým? Stačily by mi o odkazy na články, kde se to už řešilo, díky.

Přítel by si ode mě nechal i poradit, ale já si neumím představit outfity z modelů na fotkách na jeho postavě, když půjdeme do obchodu hledat jeho styl metodou pokus omyl, po dvou omylech on ztratí trpělivost a já jeho důvěru.

 
Leni  08.02.11 10:59

No jo no. S tím, že se žena má postarat o slušné odění svého muže je to těžké. Příkladem rezignace na mužovo oblékání byla moje babička, která na to přestala mít nervy. Děda si mohl nosit, co chtěl, ale na veřejnosti musel chodit nejméně tři kroky za ní nebo před ní, aby neměla ostudu…

 
bara  08.02.11 11:12

hm, moji muži tedy nejsou povahou (+ věkem) typy na nošení podobných kombinací jako ukázané inspirace z přehlídkových mol, povahu na takového partnera bych asi úplně neměla ani já (můj typ je od mládí Sean Conory - a při troše zamhouření očí jej doma mám), ale zrovna tohle se mi dost líbí a ráda bych takové mladíky také potkávala častěji. V každém případě je tam spousty inspirací skoro pro každého, včetně toho mého bělovlasého sportovně ležérního elegána (před časem červené plátěné sako nosil). Barevné ponožky s kalhotami „velká voda“ mi nevadí právě proto, že ta barva ponožky dává jasně najevo, že to není nechtě a omylem, u těch tužkových střihů je to ostatně opakování úspěšných šedesátek. (naopak špatně snáším u kotníků naboulované příliš dlouhé nohavice, zvláště u společenských kalhot, že je to dnes zřejmě módní je mi fuk)

 
kolasice  08.02.11 11:13

Hmmm, vypadá to nadějně - detailní rozbor, pádné argumenty, fotografická dokumentace… To už by mohlo zabrat:)

 
bara  08.02.11 11:13

kruciš, ani neumím toho svého idola správně pojmenovat - Sean Connery mělo být

 
Kuli  08.02.11 11:22

Jeník: Kalhoty pekne, ale souhlasim, ze spis na turistiku.

Jinak clanek vyborny, napady na nakup jednoduche a dosazitelne. Ovsem obavam se, ze ty priklady jak byt trochu originalni u VETSINY ceskych muzu neprojdou, oni nechteji vycnivat z davu. Pritom treba pan se zlutyma ponozkama by me okamzite zaujal jako chlap a pozvani na kafe bych se nebranila =) Nekdo v odrbanych dzinach a teniskach by proti nemu nemel sanci ikdyby vypadal jako Brad Pitt.

 
Baba Jaga  08.02.11 11:24

Ještě přidám k dobru úplně opačný případ, než se tu vyskytuje. Většinou tedy radí ženy svým mužům a motivují je, aby se hezky oblékali. U nás to ale v jednom případě bylo naopak. Pokud jdu do práce, do společnosti, nakupovat nebo jen tak do města, dávám si záležet na svém vzhledu. Měla jsem ale jeden nešvar. Na lítačku, to znamená se psy do lesa a tak jsem se oblékala do příšerných starých vyřazených hadrů s tím, že psům je to jedno. Můj milý mě ale přesvědčil, že jemu to jedno není. V podstatě mě donutil koupit si pěknou softshellku, outdoorové gatě, mikiny atd. A jsem mu za o vděčná. Předtím jsem neviděla, že vypadám jako křupan. Takže nevidím nic špatného na tom, že se lidi navzájem takhle ovlivňují.

 
Baba Jaga  08.02.11 11:30

Jo a jestli mě nějaká pekelnice vyfotí v supermarketu v pohorkách s kostičkovanýma kalhotama s komentářem, že vypadám, jako že jdu z lesa, tak jsem si skutečně po cestě z lesa odskočila pro chleba.

 
Sibyla  08.02.11 11:44

Ad barvy: nedávno jsem zahlédla starý klip Petra Sepéšiho (jmenoval se tak?) a byla jsem zděšená: měl na sobě cosi jako pyžamo nebo běžecký outfit v kombinaci bílá+pastelová - snad bleděmodrá. Vypadal, že právě vstal z postele a stačil si jen nafoukat vlasy, a já si vzpomněla, že to v pozdních osmdesátých bylo módní, nosili to roztomilí hošíci jako Kotvald s Hložkem. To byla ohavná móda!

 
L.  08.02.11 12:14

Pod různými články se tu diskutuje o tom, zda stejné zboží v určitých řetězcích je na západě levnější než u nás nebo není. Někteří o tom pochybují. Já to empiricky zjistila už dávno. Ale samotnou mě teď šokovalo při přímém srovnání, jak moc se ty ceny liší. A abych nebyla off topic, dám jako příklad jeden kus docela slušivého pánského oblečení, konkrétně khaki kabátkobundičku (omlouvám se za neodborný výraz, přijde mi ale celkem dobře popisný :) ). česká Zara ho nabízí za cenu 3799 Kč. Viz zde:
 http://www.zara.com/…IUM%2BDETAIL

Ve většině západních zemí, ale třeba i na Slovensku, se prodává za 129 Eur = cca 3225 Kč. Rozdíl oproti Čechám skoro šest stovek, což není málo. Ale to není ještě vše…pokud zrovna cestujeme hodně na západ, konkrétně do Španělska (stejné to bude určitě i v Portugalsku), máme tu ten samý kus oděvu za 89,95 Eur!! To je cca 2250 Kč, o celých 1549 Kč laciněji než u nás!!! Dobré, že? :)
Kdo nevěří, ať tam běží:
 http://www.zara.com/…A%2BALUMINIO

Co jsem se tak dívala, tak stejné je to i u dalších kusů oblečení, tenhle jeden byl jen reprezentatem nastavené cenové hladiny. A není to problém jen Zary, ale samozřejmě i dalších řetězců. Smutné… :(

 
Mafinka  08.02.11 12:31

Jenik: Prave tyhle kalhoty jsou bohuzel prikladem te ceske obscese outdorovym oblecenim, ktere se pak nosi kamkoli, ale vetsinou na normalni noseni. Prosim te ne, nezarazuj se taky k tomuhle strasnymu fenomenu. Tohle NEJSOU kalhoty na bezny noseni do mesta, prace nebo skoly. Uplne se vzdycky otresu, kdyz takovyhle vidim - muj spoluzak, mimochodem v soucasnoti ajtak - nosil podobny rejoicy celej gympl, do nich zastrcenej bavlnenej rolak a ja si pamatuju, ze me vzdycky pri pohledu na ty jeho kalhoty, hlavne provedeni v pase, napadlo: sakris, proc ty jeho kalhoty vypadaji jako moje lyzarsky?!

 
Baba Jaga  08.02.11 12:47

Mafinko, zrovna jsem si říkala, že je škoda, že ti nemůžu naklikat víc palců nahoru. Kliknu a naskočí tam tři.

L.: Hodně cestuju a mám to taky empiricky ověřeno. Vždycky, když vlezu do řetězcového obchodu, tak mě napadne jediné: HAJZLOVÉ!

 
Mafinka  08.02.11 13:01

Ja to pozoruju s tema cenama v retezcich taky. Myslim, ze to je hlavne tim, ze ty retezce vezmou nejakej zaokrouhlenej kurs koruny k euru a ten pak proste pouzivaji celej rok na vsechny vyrobky nehlede na to, jak se realnej kurz vyviji.

Je to neskutecny, i kdyby pouzivali realnej kurs, je z hlediska parity kupni sily treba v Nemecku v HM vsechno pro ty lidi minimalne o tretinu levnejsi, a kdyz si vezmeme, ze pak to je v CR jeste co se tyce realny ceny drazsi?! Kdyz si tohle clovek uvedomi, prestava se divit tomu, ze nemecky slecny si jdou v sobotu odpoledne koupit pred vecerni party kompletni novej outfit, pro ne jsou ty ceny v tehle retezcich pakatel.

 
ematurku  08.02.11 13:09

To L.: Ten španělský cenový rozdíl má své kořeny nejspíše v tom, že Zara je španělská značka. Čili nižší náklady na dopravu atp.

 
Vlaďka  08.02.11 13:10

Teda já nevím, co furt máte s tím outdoorem, ale jestli ty Jeníkovo kalhoty jsou toto http://shop.uax.cz/…dern-de-luxe?… tak tam nikde opravdu nečtu nic o tom, že by to bylo outdoor.

 
Levandule  08.02.11 13:14

„Je mi jedno, co mám na sobě“ - z toho vyplývá, že se tím budeme co nejmíň zabývat a utratíme za to co nejmíň peněz, za které by se dalo koupit něco lepšího/užiteč­nějšího/příjem­nějšího. U té skupiny mých kamarádů bych s kompletní výměnou šatníku „protože to je jedno“ neuspěla, jedno to není, je to neopečovávané okázale.
Vyhodit mi někdo něco za mými zády, cítím se šíleně ponížená. Udělali byste to někomu v práci??! Nechtěla bych, aby se to dělo mně, nedělám to cizím, proč bych to měla dělat partnerovi? Buď přesvědčím argumenty (musí se přijít na to, jaký typ argumentů daný muž bere), nebo respektuju, že jsem jako přesvědčovač neuspěla. Jinak dělám krok na cestě, která končí slavnou větou už nevím, z kterého filmu „Až budu chtít slyšet tvůj názor, tak ti ho řeknu.“

 
Baba Jaga  08.02.11 13:16

Ale zase stačí počkat, až se hadříky po pár vzitích dostanou k nám do sekáče :-) Ne, vážně mě to štve. Výhodu má člověk, co často jezdí do zahraničí, nebo nakupuje přes net. Kolekce jsou tam o jednu až dvě sezóny vepředu, takže co v zahraničí člověk koupí ve slevě, půjde k nám teprv na stojany. Takhle jsem v Anglii v Mossu koukala na pánský oblek za pár korun, asi za 100 liber. Jenže měl klopy a kapsy olemované nití, že to vypadalo jako nastehované. Nevypadal špatně, ale já jsem si říkala, že to není moc nadčasové a u nás se to nenosilo. A za rok jsem viděla tento typ obleků u nás, cena nešla pod 12 000. To jsem si říkala, že ten můj mohl být za pár šupů zatraceně in.
Děláme si to ale sami. Pokud Češi považují tyto řetězce za značku a jsou ochotni ty peníze vysolit, tak to nebude jinak.

 
Mafinka  08.02.11 13:17

Proboha to ale nemuze byt nic jinyho nez outdoory, vzdyt vypadaji strihem jako lyzarsky kalhoty. To je jasny, ze oni nenapisou „outdoorovy kalhoty“, chteji samozrejme, aby jich meli lidi co nejvic a co nejvic je nosili, ale ze by tyhle kalhoty meli byt na bezne noseni, pomlcim uplne o „serioznejsich prilezitostech“, o kterych se pise v popisu produktu, to je proste prave ta ceska outdoorova obcese.

 
Baba Jaga  08.02.11 13:19

Vlaďka: napsané to tam sice není, ale uax prostě šije outdoorové oblečení, stejně jako Blažek obleky.

 
werus  08.02.11 13:20

K tem cenam, tusila jsem ze tam bude nejaky rozdil, ale ze to bude az takovej rozdil…no malem me to uhodilo:-D Chystala jsem se koupit nejake obleceni kdyz jsou ty vyprodeje ale v posledni dobe a po inspiracich a pouceni z modniho pekla to vzdavam. Pekne pujdu prohrabnout sekace, vyzkousim par e-shopu a pro toho sveho chlapa najsu neco normalniho hlavne at to vydrzi dele nez jednu nebo dve sezony a at ta kvalita odpovida cene…

 
Vlaďka  08.02.11 13:24

Já si nemůžu pomoct, ale neshledávám na nich outdoorového nic snad vyjma lehkého projmutí kolen. To, že firma vyrábí outdoor ještě nemusí nutně znamenat, že všechny věci co prodává na outdoor jsou. Obyč bavlněné tílko - v čem je outdoor? Jak se liší od toho, co si v létě vemu ke kraťasům? a stejnak ty tašky co tam mají. Jestli to s tou nesnášenlivostí k tomu slovu nepřeháníte…

 
Baba Jaga  08.02.11 13:28

To obhajování outdoorových a sportovních hader na téměř jakoukoli příležitost mě fakt dost vytáčí. Jak byste se dívali na chlápka v kvádru, co si vyrazil na výstup Sněžky? Nebo by si šel zaběhat v tvídovém saku a polobotkách? Kostkované nebo outdoorové kalhoty ve škole nebo v práci jsou přeci úplně stejný nesmysl a nehodí se pro tu příližitost úplně stejně. Jo a u kvádra taky není napsaný, kam ho máte nosit.

 
Khiria  08.02.11 13:32

UAX mám ráda, líbí se mi jejich obrázky, mám od nich i dvě tašky a přítel trika a mikiny… ale zrovna tyhle kalhoty jsou podle mě opravdu spíš na volný čas…

 
Vlaďka  08.02.11 13:34

Baba Jaga> asi každá považujeme za outdoor něco jiného. Pro mě je to věc z funkčního materiálu - prodyšné, ale zároveň nepromokavé - v případě letního naopak třeba rychleschnoucí. Obyčejné bavlněné kalhoty tam fakt neřadím. To je zcestné. Stejně jako bavlněná trika.

 
Jana  08.02.11 13:36

Nojo, u tepláků taky ne a nenosí se do práce (teda většinou a když nejde o profi sportovce).

 
Jana  08.02.11 13:37

To byl souhlas s B.Jagou

 
Levandule  08.02.11 13:37

jéé, ty jsou hezké :)
http://shop.uax.cz/…bagelka-plus?…
sice nevím, kam s nimi do přírody :) a k čemu by se tak daly vzít do města :))) ale obrázky super…

 
Sida  08.02.11 13:40

Sibyla: k pyžamově-sportovnímu efektu odění pozdních 80tých víc než barvy přispíval střih. Všechno bylo beztvaré a plandavé. I když bílý oblek s tyrkysově modrým prvkem, třeba košilí, by vyžadoval silnou osobnost i v šik provedení.

 
Vlaďka  08.02.11 13:42

Levandule> no podle teorie místních dam máš do toho sbírat houby. Nebo použít jako příruční zavazadlo, když budeš stoupat s krosnou na zádech na Sněžku. Dyť to vyrábí autdórová firma přece ;-)

Jana> tepláky jsou outdoor? Tý brďo. A já žiju od dětství v domněnce, že je to oblečení na doma nebo na tělocvik do školy.

 
Mafinka  08.02.11 13:50

Proboha, uz se ale vazne rozciluju: outdoorem zde nemyslime funkcni obleceni (i kdyz to je taky velice v ceskych mestech a skolach a firmach rozsireno, asi v logice: je to pohodlny, leasure a dal jsem za to vsechny svoje penize, tak at vsichni vidi, ze mam Jacka Wolfskina), ale obleceni volnocasove, do prirody, na sport, na chalupu. K tomu patri zminene kalhoty bez ohledu na to, zda jsou funkcni. S jednoduchym bavlnenym trickem nelze srovnavat, protoze to samo o sobe se k zadnemu smeru oblekani priradit neda, to je vetsinou opravdu neutralni. To, ze spoustu lidi tenhle rozdil nechape nebo spis lepe receno neciti me neprekvapuje, z toho prave plyne jeden z nejrozsirenejsich ceskych nesvaru v oblekani.

 
Jana  08.02.11 13:53

Vladko, neřekla jsem, že jsou či nejsou outdoor. Jen, že to na nich taky není napsáno, kam je nosit (viz Baba Jaga) - všeobecně se to většinou ví, na jaké účely jsou. Mělo to být dokladem toho, že když u něčeho není napsáno např. není vhodné do divadla - tak že to tam automaticky vhodné je.

 
Jana  08.02.11 13:56

posl. věta- oprava- Mělo by být dokladem toho, že neplatí, když…

 
bara  08.02.11 13:56

ehm, tepláky nejsou a nikdy nebyly oblečení na doma, ale na sport. To, že je spousta lidí nosí na doma (občas některé typy i já) s tím nemá prachnic společného a je to začátek vší pohodlnosti a následného zmaru v oblékání a přístupu k životu vůbec.

 
Honza  08.02.11 13:59

Před nějakým časem, asi i na základě článků tady, jsem se rozhodl si postupně vybudovat kvalitní a elegantní šatník.

Musím, ale říct, že je to cesta pomalá a trochu i bolestná. Nechci slevovat z nároků na materiál a tak je bohužel výběr dost omezený. Už prostě vím, že sebe tlustější bavlněný svetr ani z daleka tak nehřeje jako kvalitní tenký z vlny, o výdrži nemluvě.

Kde, ale koupit oblečení typově podobné tomuto? http://www.jlindebergusa.com/pl/c/14.html Ceny jsou odpovídající a neřeším je, vyplatí se skutečně mít tu trpělivost a budovat postupně a klidně i pomalu.
Předem díky za tipy, zatím jsem nakupoval přes internet, ale nákupu v obchodě se nebráním, když bude z čeho vybírat.

 
Lenka Chlebcová  08.02.11 14:00

Muž musí přijít sám na to, že by se měl hezky a čistě oblékat. Nutit ho do toho, případně mu zákeřnicky vyhazovat oblíbené kousky do sběru mi přijde neetické a dělá to z mužů blbce (promiňte). Proč se některé české ženy chovají ke svým partnerům jako jejich matky? Snažit se někoho přeonačit k obrazu svému je plýtvání energií a koneckonců i cesta do pekel. Co třeba zakomponovat do svého běžného života více společenských aktivity? Pro návštěvy divadla, galerií či vináren se džíny a lyžařská bunda jednoznačně nehodí. Muž se sám sobě může začít líbit právě v tom „slušném“ oblečení nebo zjistí, že ty manšestrové kalhoty jsou tisíckrát pohodlnější než džíny.
V Čechách se mi nelíbí i spousta těch „slušných“ kalhot k obleku, které mi připadají, že jsou na stehnech moc široké, zatímco u kotníků se zúžují… Například v Římě jsem viděla spoustu hezky oblečených mužů (óóch :-)), kteří měli kalhoty rovné po celé délce (rozuměj: jednoznačně více sexy ;-)).
Nevím, čím je dán tak propastný rozdíl mezi oblékáním českých mužů a jejich zahraničních kolegů. Ale osobně mi přijde, že české ženy v porovnání například se Slovenkami také prim nehrají…
Osobně se mi líbí uniformy a kdyby bylo na mně, vyhlásila bych je jako akceptovatelný mužský „dress code“ pro všechny možné i nemožné příležitosti…hmmm… :-)

 
Chekotay  26.03.12 21:27

Je to zvláštní, le zrovna „slunšné“ kalhoty, které jsou ve stehnech široké, ale ke kotníkům se zužují, jsou poslední (no řekněme necelý rok starý) výkřik módy z Milána. Takové kalhoty obvykle končí výše, než jsme zvyklí, eventuálně až nad kotníkem. Nosí se k nim výrazné ponožky.
Mimochodem, některé kousky uniforem (např. kalhoty vz. 63, ale i zahraniční) se dají v armyshopech koupit za minimální ceny a vypadají dobře. Jen jde o to hledat uniformu služební (sako a spol.), a ne polní (maskáč). Je to výborný prostředek, jak muži názorně ukázat, že v oblekových kalhotech může vypadat dobře a mužně, a navíc to skoro nic nestojí. Stejně tak i košile, ale chce to hledat…

 
Sekhmet  08.02.11 14:05

ohledně cen - i Tesco se domnívá, že jedno Euro = 34Kč. Kupovala jsem své malé neteři (1 rok) tuniku na léto a přímo na visačce bylo napsáno cena 8 Eur, 270,–Kč

 
bara  08.02.11 14:09

Uniformy na chlapech se mi taky líbí - zvláště slavnostní zámořské. Ovšem český tatík s pivním panděrem by i v takové vypadal vedle těch pěkně narostlých a udržovaných vojáků, námořníků, letců, hasičů pořád jako tatík i když o mnoho bodů lépe než tradiční český tatík. Ty echt pěkně slušivé uniformy si důstojníci nechávají šít na míru nebo alespoň upravovat - základ je ale tělo a postoj

 
Honza  08.02.11 14:17

Zajímalo by mě, o kterém secondhandu je v článku řeč:)

 
kolasice  08.02.11 14:20

Honzo: Rozhodně se to vyplatí i pomalu a pokud neřešíte ceny (resp. jste ochoten připlatit si za kvalitu), tak máte slušný základ za 2 sezony (2 roky).

Podobný styl, který jste uvedl, jsem ale nikde (ve vyšší střední) nevyděla. Připomíná to Zaru, ale tam asi nakupovat nechcete:) Možná Benetton? Ale tam kvalita taky pokulhává…

 
kolasice  08.02.11 14:21

Moc se omlouvám za tu příííšernou hrubku, to je tedy ostuda…:)

 
Martin  08.02.11 14:21

Když to tu tak čtu a pročítám příspěvky na tomto mimochodem velmi podařeném blogu, tak jsem rád, že mi byl vkus dán do vínku a že žiju v ČR, kde se minimálně 75% můžů neumí oblékat a já tak mezi nimi alespoň vyniknu. Bydlet třeba v Miláně nebo v Paříži, tak jsem jen jeden z davu.
Dámy, jen ty vaše šmudly nechte, ať jsou dál šmudlové, když nestojí o to, aby vypadali dobře. Jak já říkám „Každému, co jeho jest“. Takže pokud takového šmudlu máte doma, tak tak vám patří. Nechápu, jak si žena s vkusem může něco začít se šmudlou, který pořád vypadá, jako když se chystá na lyžařský zájezd nebo na horskou tůru.
Rada pro všechny (a to nejsem Halina). :-)
Jezděte nakupovat do ciziny, např. do Drážďan. Nejsou vlakem tak daleko a nakoupíte mnohem výhodněji. Nepodporujte tu ty předražené rádoby módní řetězce.

 
Barbora  08.02.11 14:22

uax oblečky jsou outdoor, tašky se sice nedají až tak neprůstřelně napasovat do této kolonky, přece jenom nejsou tak pobuřující jako ty nevkusné gatě, ale o zbylém sortimentu nelze uvažovat jinak. ok, tašky jsou bezva, několik jich vlastním, ale kvalita ostatního oblečení je dost rozporuplná.
střihy dámských triček jsou z roku raz dva, moc nejásám nad tričkem končícím v pase, odhalené ledviny mě moc neberou a málokteré postavě to lichotí. u pánských se toho taky moc nezměnilo, ale pokud bychom pokračovali v myšlence, že „křupanům je to jedno“, tak je to asi vážně jedno.
a kalhoty, ehm, deset let zpátky mi přišlo nesmírně srandovní, že přišli se sérií montérkových kalhot, na „volný čas“ se to tvářilo vhodně, ale ti pánové to nosí i jinam a to už přestává všechna legrace, tady už jde o nevkus. navíc právě uax očividně zamrzl a za celých deset let se nepohnul ani o píď.

 
Levandule  08.02.11 14:37

Martin: „Nechápu, jak si žena s vkusem může něco začít se šmudlou, …“ všiml jste si, že člověk má i jiné kvality než přítomnost//nep­řítomnost vkusu? Holt mi ty jeho kvality stojí za to, abych nad absencí citu pro oblékání zavřela oči. Pokud byste mě potkal, tak byste si asi o mě kvůli oblečení neopřel kolo, ale mě to nevadí, protože pokud sortýrujete lidi na první pohled do kategorie šmudla x elegán (zastupována vámi), tak prostě nemáme stejný světonázor. A to je dobře, že se to pozná takhle hned podle oblečení!!!

Čím dýl to tu čtu, tím víc si uvědomuju, jak je oblečení strašně důležité a co všechno o nás říká… Takže až příště půjdu ven, hodím na sebe do zrcadla oko, abych se ujistila, že to odpovídá tomu Kdo jsem a Kam směřuju… a půjdu sebevědoměji, i když vím, že potkat mě Áda, skončím v pekle. A mně to fakt nebude vadit.

 
Honza  08.02.11 14:37

kolasice: Díky za tipy, Benetton není úplně to co hledám zdá se mi, že mají hodně módní oblečení (můj dojem). Bohužel kvalita také není zcela odpovídající cenám (zkušenost s košilí).

Celkem mě překvapil Blažek, v katalogu mají i materiály jako vlna, kašmír. Asi jim zkusím dát ještě jednu šanci, po rozpadu manšestráků jsem se zařekl, ale je to už nějaká doba :). Třeba mě překvapí a budou mít i košile v mém střihu (slim fit).

 
Daniela S.  08.02.11 14:38

Mame stesti, ze nam za barakem postavili obchod - HODNE velky - s drahym oblecenim ruznych znacek. Tim padem se nedebatuje o nejakem chozeni po obchodech, jednou za tri roky se obejde pole a nakoupi do zasoby oblek a troje kalhoty. Neprodavaji tam ovsem pradlo a boty. Cili pradlo si muz nekoupi VUBEC - nekecam, nikdy v zivote si nekoupil trenyrky, mne je trapne za nej, nakonec nevydrzim a v hypersuper mu jednou za rok par koupim - boty pak tehdy, kdy se mu ty stare doslova rozpadnou na noze.

Kosile mu siju sama, je za to rad, latku mi schvali predem a ja se nepoustim do ruzovych extravaganci, ono by mu to ani nesluselo.

Na jeho nazor (na svoje obleceni) se ramcove ptam a jeho vkus respektuju. Pri zkouseni v obchode trpime oba, ja si to absolvuju sama, on me chce s sebou.

Taky bych podotkla, ze se velice lisi nakupovani obleceni pro mestskeho cloveka, ktery cestou pesky denne zakopne o nekolik obchodu, a cloveka venkovskeho, bez moznosti hromadne dopravy.

A neidealizujte si tu Italii, tady je vsechno tak desne IN, ze to ani neni koncipovano na vic nez jednu sezonu (mluvim o strednim proudu v radove stovkach eur).

 
Anna  08.02.11 14:45

Uvedeny link na panske bavlnene kalhoty mi ukazal fotky podle me kalhot outdoorovych, coz v mem podani znaci do prirody/na prochazku mimo mesto, a podobne prilezitosti. Teoreticky by mozna sly tyto kalhoty nakombinovat i do mesta… pasek dle popisu neni soucasti a jestli v realu skutecne vypadaji spise casual, tak by se s vhodnymi botami a vhodnou bundou skutecne mozna dala vyrobit nejaka ta volnocasova elegance. Kazdopadne tvrdit, ze jde o kalhoty ‚noblesni‘ pro pripadne ‚serioznejsi prilezitosti‘ si myslim ze by nemel ani zarputily milovnik cehokoliv co zminovana firma vyrabi. (Marketing to holt nejak prodat musi, ale ze bysme mu to vsichni zrali, to snad ne.)

A ke zminovanym taskam. Jsou roztomile, outdoorove dle vyse zminene definice, a rozhodne to nejsou kabelky. Takovou tasku bych radostne vzala na piknik, k vode a tak dale… vsude tam, kde se hodi i vyse komentovane kalhoty.

Ze se tyhle tasky nebo kalhoty nedaji nazvat jako formalni obleceni, to se snad shodneme. Problem je spis v tom, ze vetsina nas, co cteme modni peklo, stale verime, ze prace/skola a podobne formalni aktivity mezi lidmi jsou adekvatnimi misty, kde formalni obleceni nosit. Zbytek populace si to ocividne nemysli, a tak tyto pro nas ‚outdoorove‘ kalhoty povazuji za neco naprosto vhodneho pro ‚serioznejsi‘ prilezitosti.

Skoda, rada bych v CR potkavala vic muzu, kteri nevypadaji jakoze prave spadli z horolezecke ste­ny…

 
Hanča  08.02.11 14:47

Levandule.. konečně někdo..;)

 
Morphine  08.02.11 14:47

Jak tu probíráte ty různé ceny v řetězcích u nás a v zahraničí, zrovna včera běžel na ČT24 zajímavý pořad o oblékání v česku kde byly mimojiné důvody rozdílu těch cen vysvětleny.

Jinak mám pocit, že v dnešní době, zvlášť u mladých chlapů už se začíná objevovat čímdál větší zájem o módu, takže za pár let už možná bude těch džínových frajerů spíš menšina. Doufejme :)

 
Andrássy  08.02.11 14:50

Děkuji Aďe za oba užitečné a návodné články „pro muže“. První článek jsem ukázala bráchovi, který poslal odkaz kamarádovi a ten zas prý dál. To je panečku OSVĚTA! Teď hlavně aby to přineslo své plody ;-)

 
BlondeHell  08.02.11 14:54

Honza: Možná by se Vám líbilo něco od Nextu, ale nevím, jak je to tam s kvalitou, nemám osobní zkušenost.

http://www.nextdirect.com/…ualwear/35/1?…

 
Feri Macfričkins  08.02.11 15:03

@Honza - skús napríklad www.asos.com
prípadne pobehaj po www.gq.com/style a preklikaj sa na rôzne obchody (tam je toho do aleluja, inšpirácie pre všetkých do umretia)

@Barbora veru veru, ten uax vyzerá ako keby bol rok 2000
pokiaľ sa niekomu fakt páčia tie potisky na tričkách, prestante, zájdite na www.rumplo.com a na uax (modern ferda mravec treking stajl) zabudnite, hned teraz ak je vám outfit milý

btw k c&a, hm, zara

c&a je číňak, ktorý má peniaze na to aby si dokázal prenajať exponované priestory bodka (dá sa tam nájsť niečo s čím by ste sa doladili, ale kvalita bude hlboko pod bodom hajzlu)

hm - v zahraničí je to lacná druhotriedna značka, tuto to hádam pomaly ustáva, kvalita nič moc

zara - v zahraničí je to také hm (pomer kvalita/cena tunajšieho výberu otrasný, výber oproti zahraničiu minimálny)

peekandclop - vzadu dole vo vaňkovke nenakupujte ak máte ešte nejaké gule (fuj dízel a všetky tie protoluxusné predražené strihovo potiskovo výšivkovo nechutné kusy, ktoré sú aj tak iba outletovým tovarom zo zahraničia)

čiže si to zhrnieme - asos, rumplo a univerzálny sprievodca obliekacím vesmírom GQ + bonus ebay (naučte sa s ním pracovať, teraz hneď)

 
Feri Macfričkins  08.02.11 15:07

sorry za to rumplo, niekedy to ide, niekedy nie (ten čo to založil sa toho teraz chce nejako zbaviť, skúste tam skočiť niekedy neskôr)

 
Daniela S.  08.02.11 15:07

Ja jsem asi blba, jak se na GQ „proklikam na ruzne obchody“?

 
Alex  08.02.11 15:09

Rozdílům cen v řetězcích se není co divit. Zrovna v případě Zary, kde u nás ji někteří považují za kdoví jakou kvalitu a zrovna ve Španělsku je považována za podprůměrnou špínu…

 
Berta  08.02.11 15:10

tedy o uaxu jsem si precetla poprve tady,myslim,ze na dovolenou k rybniku je to fajn, ale proc by se chlap nemohl do mesta obleknoukt takto

http://bananarepublic.gap.com/…/category.do?…

a klidne ,at ma i ty dziny,kdyz mu sednou

 
Jana  08.02.11 15:12

K tomu zamrznutí. Někde jsem četla, že se lidé zastavují na tom stylu oblékání/účesu, který měli v době, když byli na vrcholu. U někoho to dost sedí. Ty infantilní senilové narvané v rádoby mladickém křečovitém ohozu, proplešatělé prořídlé zamaštěné máničky v olezlých džískách, padesátky s rozpuštěnýma neudržovanejma vlasama (maximálně odrostlý chemlonový peroxid) a minisukních nad povadlou celulitidou, horolezci metropole, obtloustlí kovbojové Východu, mulleťáci v pestrých košilých, jaké už neprodávají ani v sekáčích a neberou ani v charitě… Jestliže jim je jedno, co nosí, tak proč si vybírají to trapnější? Klidně mě kamenujte, když se vám to tak líbí. Já naopak děkuji Adě, že do této křiácké výpravy jde s praporem hrdě vztyčeným. Nechci se dožít toho, že tu jednou bude k vidění tolik exotů jako v té svobodné Americe http://www.peopleofwalmart.com/?…

 
Feri Macfričkins  08.02.11 15:13

preklikanie GQ na rôzne obchody znamená to:
keďže je GQ magazín, zverejňuje články s tipmi, je potreba čítať články a diskusie a tam nájdete hojne infa a tak sa dostanete k množstvu obchodov

sory za to zmätočné info

 
Alex  08.02.11 15:17

->Bara

Když už mluvíme o pupkatých tatících, určitě bych se zmínil o tom, že není třeba kálet pouze do vlastního českého hnízda. Víte jak vypadají třeba Amíci? Nebo když nepůjdeme tak daleko tak třeba Němci?

 
Baba Jaga  08.02.11 15:22

Anna: absolutní souhlas.

Možná bychom měli vždy nadefinovat pojmy, které chceme ve svém komentáři použít, abychom se vyhnuli tomu dohadování. Tak jako se to dělá v diplomových a jiných vědeckých pracích. Taky bychom měli zmínit metodologii, s jakou k problému přistupujeme, aby bylo jasno. Kdyby potom někdo chtěl vytvořit nějakou encyklopedii, na níž bychom se odkazovali, bylo by to nejlepší. Nebo jestli už taková existuje, dejte sem odkaz, ať se podíváme na definici pojmu outdoorový.

 
Jana  08.02.11 15:24

Alex - utěšovat se, že ještě nejsme nejhorší je asi levná útěcha. Takto se ukolébávat může znamenat, že se k nejhorším časem přiblížíme. Právě proto, abychom nekončili jako http://www.peopleofwalmart.com/?… tak je třeba trochu edukace sebekritiky.

 
Baba Jaga  08.02.11 15:32

Berta: Proč by mnohý český muž nemohl? Protože je pepin.

Jana: horolezci metropole, obtloustlí kovbojové Východu :-D a deset hopsajících a točících se smajlíků (nikdy jsem nezkoumala to, jak se dělají)

 
Alex  08.02.11 15:53

→ Jana

Samozřejmě s Vámi souhlasím.
Se svým uplivnutím o národní hrdosti a s požadavkem na nezevšeobecňováním ve stylu „čeští muži jsou…“ jsem na blogu o módě mimo. Příště se budu držet tématu. :-)

 
bara  08.02.11 16:00

to Alex - jistě že jsou obtloustlí tatíci všude a u amíků je to v jistých sociálních skupinách snad dokonce módní hit, šlo jen o typový protiklad k těm štramákům v uniformách, kteří by byli štramáci víceméně v čemkoliv, protože o sebe a o svou postavu prostě dbají aniž by to znamenalo že mají místo mozku sval nebo módní hadřík. Na západě pořád ještě většinově platí, že inteligence a společenská úroveň se pojí s nezanedbaným exterierem (+ ujeté výjimky potvrzující pravidlo), u nás to také kdysi dávno platívalo, teď se k tomu pomalu a klopotně snad zas také dostaneme.

 
Baba Jaga  08.02.11 16:10

Bara: Když u nás muž pečuje o svou postavu a potí se v posilovně, tak je až na vyjímky toho názoru, že přeci své dokonalé tělo neschová do upjatého, konzervativního a nudného saka, svetru a kalhot. Je přeci třeba dát všem najevo, že je sportovec.

 
Levandule  08.02.11 16:14

Baba Jaga: Není každý český muž Pepin, ten, který už na to přišel, že není ani Pepin, ani tatík, ani puberťák a snaží se podle toho i vypadat, čte MP, aby zjistil, jak na to:))) Protože má zanedbanou předškolní výchovu, bohužel. Stejně tak jako já (můj tatínek nosí do práce oblek, u něho jsem nic pochytila)… tak mu nějak neumím poradit, jak se pozná košile, co se nosí zastřčená do kalhot (obleková, jasně, ale všechny ty proužkované, vypasované…?) a která přes kalhoty? To není jenom na Babu Jagu, to je na všechny… myslím košile, pod které se nenosí tričko…

 
femme22  08.02.11 16:22

To vyhazování oblečení jsem sama zkusila praktikovat na svém manželovi, protože:

1.) Hodně přibral ( cca 25 kg a to " hubené " oblečení ve skříni leželo, leží a bude ležet a on to svoje nové " tlusté " strká do mé skříně a to mi vadí, neb jsem teritoriální samice ).

2.) Byla jsem přesvědčená, že si úbytku " hubeného " ošacení nevšimne, protože navzdory jeho věku má paměť geronta a lenost lenochoda a tedy ani nezhubne. Tvrdě jsem ale narazila. I tisíc světelných let staré kalhoty si pamatuje navzdory tomu, že 66 kg a 21 let mu už nikdy nebude, tvrdě za své kousky bojuje.

Taky se mu dost změnil vkus. Plátěné kalhoty vyměnil za prošisované orvané džíny, protože kluci z práce to tak taky nosí a za " pláťáky " se mu smáli ( ze stejného důvodu začal mluvit jako dlaždič a kouřit jako tovární komín a chlastat jako americké auto v knajpách zetkového typu s " kamarády " z práce, což vůbec není pro valnou většinu " běžných " českých mužů typické a samozřejmě to vůbec není povrchní a trapné, leč mužné a hodné následování :-( ). Teplý vlněný kabát vyměnil za " vkusné a pěkné " bundičky z Alpine Pro a kufřík za batoh tamtéž ( + jeden od benziny Shell a jeden z České spořitelny ). Jeho šatník obsahuje i nespočet hnusných flísových či jinomateriálových rádoby skate mikin, do kterých bych se vešla já a půlka fotbalového stadionu nebo si v Indii postavili slušný slum.

Za oblečení nehodlá utratit ani korunu navíc než je absolutně nezbytně nutné, takže žádné rifle za 350,–, ale maximálně do dvou stovek, trika za 35,–. Víc ani když jsou v levných konfekcích slevy. Všechny jeho " vystajlované " kousky jsou samozřejmě světoznámé značky z čínských qéčkových fabrik nebo za body u čerpacích stanic se značkou té které.

Teď trochu odbočím a budu se věnovat tělesné schránce. Můj muž se kdysi myl, holil, střihal si vlasy a nehty, voněl a čistil si zuby. Vstupem do manželství nabyl dojmu, že když už je ptáček lapen, nemusí mu pěkně zpívat, ale může svůj vágovzhled předvést v plné záři, kráse a rozsahu, protože když se mi to nebude líbit, jsem přece povrchní slepice, kterou si neměl brát - oblíbený argument echtvágusů, kteří své " povrchní " ženy vyzvedli do svých podzemnopřízem­ních výšin.

Taky ho nehodlám nikam směrovat, protože když jsem prohlásila, že by se měl trochu prostorově zorientovat, vytáhnout baterku a objevit koupelnu a obléknout se do oblečení ne do hadrů na zem, odpověděl mi, že se klidně bude oblékat jako model ( s jeho kily jako dva, popř. tři modelové ), ale za moje peníze !!!( zaplaťpámbu, nemáme společné finance, neboť bych se i já musela šatit u čerpací stanice Shell ).

Taky se mu nehodlám starat o oděv v tom smyslu, že bych orvané nohavice zkrátila na požadovanou délku, vyprala batoh, bundu nebo mu umyla a naimpregnovala 8 let staré botky ( jsou to Adou, mnou i mnoha dalšími tolik obdivované a milované treky, mají sešlapanou děravou podrážku a nosí je v létě v zimě, dokážete si představit tu " scent ", když sundá boty? ). Je už dost starý, aby měl odpovědnost a soudnost, neměl by být dítětem, které potřebuje utřít sopel!!! A když je, naučte své děti svých tchýní a tchánů utírat si sopel!!! Přiběhli by vaši muži, kdybyste potřebovaly utřít zadek?

Chápete, jak se vedle něj stydím vylézt na ulici a kam se asi poděla moje úcta a obdiv k němu. Není to povrchní: Když se neumí obléknout, nehodíme se k sobě. Kdyby jen klesl ke dnu stylově, on ryje držkou v zemi charakterově a odráží se to na něm nejen fyzicky, ale také psychicky.

A je mi smutno, když si přečtu komentáře mnoha pánů tady a rozhlédnu se kolem sebe. " Běžní " čeští muži se od echtbezdomovců liší pouze tím, že jejich ženy občas jejich oděv vyperou a nějakou bodrou fintou přimějí své smradlavce, aby se vykoupali, oholili, ostřihali si různé ochlupení a ovlasení, popř. onehtění. Kdyby tedy nebylo těch povrchních žen, muži by byli echtbezdomovci?

 
Alice  02.01.12 23:59

Tak to promiň, ale proč s takovým chlapem zůstáváš?

 
Baba Jaga  08.02.11 16:28

Levandule: to je přeci jasný, že každý není pepin. To bych byla naocet.
Nějak nerozumím otázce. Nejsem odborník, ale podle mě košile, co se nosí do kalhot, má spodní okraj střižený rovně. Ta, co se může vzít na kalhoty, je volnočasová a spodní okraj je na bocích vykrojený. Každopádně košile ven jen na neformální příležitosti. Možná to není správně a někdo to opraví. Mě se ale stejně vetšinou košile líbí do kalhot, pokud nekouká zpod svetru nebo vestičky.

 
Chekotay  26.03.12 21:34

Já jsem konzerva, podle mne by košile měla mít podolek až po slabiny, bez ohledu na to, že to je košile k obleku. Stejně tak nemám v lásce košile s krátkým rukávem - za správné považuji si košili s dlouhým rukávem vyhrnout (a případně zapnout chlopní, kterou tam mají některé druhy košilí přišité).

 
Monika  08.02.11 16:35

Vlaďko, ono to totiž jako outdoor fakt vypadá! A víc k tomu asi není potřeba nic říkat.

 
bara  08.02.11 16:35

to Femme22 - upřímnou sustrast (mnoho palců hore za skvělé podání) - též znám několik takto pokleslých, ale kupodivu znám víc skoro takto po svatbě pokleslých dam (pravda střední generace, u mladých to dnes snad už tolik není)

 
Levandule  08.02.11 16:41

Baba Jaga: díky, pochopilas správně moji zmatenou otázku - nosí je teda správně do kalhot, mně se to líbí moc, ale bála jsem se, aby nebyl v kategorii „snaží se, ale jde na to úplně blbě“ :)
S těma mužskýma vzorama je to těžké… O originalitu mu zatím nejde, potřebuje natrénovat klasiku.

 
Baba Jaga  08.02.11 16:41

Femme 22: No mnozí asi ano, ale jsou i čistotní. Je pravda, že s věkem se asi snaha o to vypadat dobře snižuje, ale nedodržování základních hygienických návyků je snad extrém. Podle toho, co píšete, má váš vztah i muž hooodně daleko k dokonalosti, takže tam i chápu vaši rezignaci. Ale oblečení tam asi nebude nejvážnější problém.

 
bara  08.02.11 16:41

Levandule : nevím jak poradit - já i můj mužský to poznáme od prvního pohledu - vrchem se imho dají nosit všechny možné tvary spodního okraje - to podle mne není úplně jednoznačné vodítko, jde o styl, střih, materiál, délku, postavu a i příležitost.

 
Baba Jaga  08.02.11 16:44

Levandule: No to já nevim, jestli nejsem v té kategorii taky! :-) Jen prezentuju svoje názory.

 
Levandule  08.02.11 16:44

Baba Jaga: aj, uteklo mi tyknutí, omlouvám se!

 
ýmo  08.02.11 17:06

Lenka Chlebcová: promiňte, ale maje zkušenosti z praxe, musím s Vámi nesouhlasit.

Typický zanedbaný muž, nosící omšelé oblečení a špinavé boty, většinou nepůjde do divadla, na koncert vážné hudby bla bla bla atd ani za zlaté prase. Není to náhodou taky proti dobré morálce, nutit ho k něčemu co nechce dělat? :-P
Na plese jsem s bývalým přítelem byla jednou (a to byl tanečník!), současný se brání zuby nehty (ani jednou se nenechal přemluvit).

Off topic: do tanečních chodí muži vesměs neradi a část z nich zdrhá z tanečních hodin (jsouce k tomu trapného pohybu v sále donuceni rodiči) na pivo ;) fandím té menšině, co tančí ráda a vodí partnerky tančit též.

 
Baba Jaga  08.02.11 17:09

Levandule: tykat mi může každý nezávisle na věku, pohlaví, politické, náboženské, sexuální či jiné orientaci, sociální situaci, vzdělání apod. Jen ten, kdo na mě chce být sprostý, nechť mi laskavě vyká :-)

 
Renča  08.02.11 17:12

Vynikající článek, děkuju za něj. Kdyby si ho tak přečetli všichni ti, kterých se to týká a vzali si ho aspoň trochu k srdci :-/
„Vágusů z přesvědčení“ pár znám, a vím, že je to s nima prostě těžký.

 
GreatSusan  08.02.11 17:33

Femme22: ten Vas popis je vtipny, ale nemuzu se zbavit dojmu, ze je velice pravdivy, coz uz tak moc vtipne neni. Je to samozrejme Vase vec a nikdo Vam nemuze vykladat, co mate delat, takze se omezim jen na jednu otazku: proc ho neposlete do haje?

 
Tomáš  08.02.11 17:38

Super článek. Osobně kombinuji oblečení z obchodů typu CaA s kousky ze sekáče. Tam hlavně košile. (Malá rada: dívejte se na okraj límečků a manžet - jsou indikátorem kvality a zachovalosti ;) Určitě za oblečení neutratím víc než kolegové, co chodí v trekingovém oblečení po městě a připadám si mnohdy jako král. (Jednooký mezi slepými, pravda ;)

 
L.  08.02.11 17:41

Baba Jaga: Já taky hodně cestuju - vidím, že toho máme společného víc než jen smysl pro humor ;).

Ematurku: „Ten španělský cenový rozdíl má své kořeny nejspíše v tom, že Zara je španělská značka. Čili nižší náklady na dopravu atp.“

Nižší náklady na dopravu určitě ne. Zrovna včera v pořadu „Moje drahé Česko“, kde se hodinu věnovali cenám oblečení u nás, byl k vidění plánek, jak oblečení na své výrobní pouti cestuje kolem celého světa. Šije se to vždy v některé z asijských zemí (samozřejmě i Zara tam šije), odkud se to pak do Evropy musí dovézt. Takže argument, že ve Španělsku je Zara levnější kvůli nižším nákladům na dopravu, je zcela mylný. Spíše je to tím, že Španělé by tak drahé hadry prostě nekoupili.
Ono bych tu chtěla podotknout ještě jednu věc. Často tu slýchám názor, že si za to můžeme sami, že nemáme ty jejich (obecně řetězcové) hadry za ty nekřesťanské peníze kupovat. Toto by možná šlo, kdyby existovaly řetězce či obchody, které zde tuto cenovou politiku nepraktikují. Ale - víte o některých? Kam bychom si to nepředražené oblečení mohli jít koupit? Když nechceme jít tedy k Vientamcům? Jediné řešení vidím počkat na období slev, to ale zase jsou už hadříky docela přebrané a ty nejlepší kousky už většinou na stojanech nejsou.

 
L.  08.02.11 17:45

Ještě dodatek: Já to řeším tak, že si oblečení kupuji v zahraničí, často bývám ve Španělsku, takže právě tam. Jak bylo vidět na příkladu, tam jsou ceny přijatelné a pokud jsou zrovna slevy, tak se dá za málo peněz pořídit opravdu hodně muziky. Jenže každý tu možnost cestovat a přitom si oblečení nakoupit nemá… A kupovat oblečení přes internet je risk, že to nebude sedět, slušet atd… Tak kde mají tedy lidé od nás nakoupit pěkné oblečení a přitom nepodpořit předraženost oděvů? Máte někdo nějaké konkrétní tipy? Sem s nimi…

 
Martina  08.02.11 17:49

Ado, díky za další skvělý článek. Nevím, jak muži, ale já mám často z C&A špatnou zkušenost ohledně kvality a trvanlivosti materiálů. A mimochodem, u mužů jsem rozhodně PRO růžovou. Škoda, že se jí tolik můžu bojí.

 
GreatSusan  08.02.11 17:55

Co se tyka panskeho obleceni: nejak nechapu, jak se to mohlo tak zvrtnout, ze muzi v Cechach uplne ztratili zajem o to, jak vypadaji, jak pusobi na okoli. O ruznych hygienickych zasadach ani nemluve. Ze dospelemu chlapovi nevadi, ze smrdi, ze vypada jak bezdomovec. A taky, ze si porad z nejakeho duvodu mysli, ze je to hrozne atraktivni a ze muzi s umytymi vlasy a cistym oblecenim jsou homosexualni exoti. Muj (svycarsky) manzel neni zadny manekyn a o modu se moc nezajima, ale kazdy den se sprchuje a bere si ciste obleceni. Take vlastni a rozlisuje obleceni a boty pro ruzne prilezitosti a rocni obdobi. Tez dokaze rozpoznat, kdyz obleceni zacina byt zaprane nebo vysle z mody a sam a dobrovolne je vyradi z satniku. Nakupovat chodi se mnou dva az trikrat do roka a je ochoten za obleceni vydat penize. Drobne veci jako pradlo, tricka a svetry kupuju ja a on mi to bez reci proplati a jeste mi podekuje, ze jsem mu usetrila cas a nervy… Doted jsem zila v dojmu, ze je to normalni, na obleceni kaslajici chlap (muj expritel a oba spolubydlici se chovali stejne - tem jsem ovsem pradlo nekupovala), ale ted vidim, ze je to poklad a vyjimka.
Co se obchodu tyka - C&A neni uplne moje volba, jejich kvalita je dost pochybna a styl velice usedly. Volnocasove obleceni nakuju rada v Tom Taylor, Esprit nebo S. Oliver, kosile v Eterna (musi se jen malo nebo vubec zehlit), obleky a kabaty v Peek and Clop. od ruznych znacek.

 
femme22  08.02.11 18:01

to Baba Jaga

Mému muži je jednatřicet. Kdy jindy dobře vypadat?

Já hlavně narážím na obecný charakter mnoha českých mužů bez ohledu na sociální třídu a věk ( mentální třída je někde jinde ).

Pokud je muž dobře oblečený, ostřihaný, oholený, voňavý, má dobře ušitý oděv z kvalitní látky, čisté boty z kvalitní kůže, umí kombinovat doplňky a má trochu kultivovaný slovník, není to jen zázrak, je to přece hlavně teplouš.

Pokud se přizná, že mu s oblékáním pomáhá a radí žena, je podpantoflák. Pokud mu radí matka, je to maminčin mazánek. Pokud kamarád, máme tu hnedle bandu buzen.

Oblečení není tím problémem, problémem je netolerance, hrubost a maximálně patriarchátní chování českých mužů ( hrozně moc jich zastává názor, že " ženská " patří k plotně, neckám a valše, žehličce, hadře na zem, prachovce, hůře placenému zaměstnání a k dětem - vidíte, kde všude má " ženská " místo a já, naivka, si bláhově vysnila, že mé místo je přece po jeho boku a děti bývají společné ). A kdo vybočuje z těchto zažitých a přežitých klišé, není chlap.

to Bara

Už jsem zde psala, že moje babičky nosily celý život vytahané tepláky a důchodky, dědové špinavé montérky z práce a těm botkám, co dědové nosili se říkalo komisňáky. A utrácet peníze za oblečení, kadeřníka, kosmetiku nebo doplňky? To bylo u nás považováno za zbytečnost a pokud se dotyčná vzepřela, obvykle to bylo provázeno nějakým tím pohlazením přes " hubu ". Toto ale nebylo jen v rodině mé matky a otce, ale i obou větvích rodiny mého muže, kam až paměť sahá. Střední věk? Ale kdež, moje sestřenice a mí bratranci, manželovi sourozenci, bratranci a sestřenice jdou skoro všichni v kolejích, jež jim vyšlapali rodiče. Proto pravím, že tento trendy trend se udrží ještě hodně dlouho.

 
Hanča  08.02.11 18:04

no, podle mě se to tu momentálně zvrhlo na pěkné škatulkování.. stylem český chlap = špatně oblečený chlap.. český chlap = buran… jen tak mimochodem, většina pravých Švédů se škrábe na veřejnosti na pr.eli..:P a že většina z nich chodí velmi hezky oblékaná…

 
Juráš  08.02.11 18:04

Hlavní problém nás mužů je fakt, že jsme líní. Já věci kupuju až když se mi ta stará věc roztrhá, což je hlavním důvodem proč chodím v ošumtělých věcech. Chápu že je to odsouzeníhodné, ale na druhou stranu snad pochopitelné. To že mám modrý rifle taky není nic zvláštního… Jsem je kdysi dostal, tak proč bych scháněl nový. Ale na druhou stranu je pravda, že když už se dokopu (nebo jsem dokopán) jít nakupovat, tak to většinou dopadne v souladu s tímhle článkem. A navíc nemůžu říct, že bych nakupoval nějak výrazně nerad (párkrát už jsem byl z obchodu i vyháněn). Kalhoty mám například skoro přesně ty jako na fotkách z CA (jen zímní zateplenou verzi). Boty jsem si taky koupil ležární polobotky italské značky (cená stejná jak kecky, vydrží mnohem víc a pocit z nich mám taky mnohem lepší) a kostkovanej svetr, kterým jsem byl obdarován jsem si taky oblíbil. Sečteno podtrženo - Dámy, nelamte nad námi hůl trochu oboustranného pochopení a ono to půjde.

 
Lenka Chlebcová  08.02.11 18:15

Milá Ýmo, co dělat s mužem, který se zuby nehty brání jakékoliv „společenské“ akci, nevím. S nikým takovým jsem nebyla, asi bych si s ním ani neměla po pár dnech co říct.
A nepsala jsem, že by měla manželka svého muže nutit k návštěvě galerie, ale spíš se snažit nalézt důvod a příležitost, pro kterou by se mohl hezky obléci.

 
GreatSusan  08.02.11 18:19

Hanca: netvrdim, ze cesky chlap = buran, ale kdyz si prectu ty komentare, poslechnu si moje ceske kamaradky a objektivne posoudim me ceske ex, tak nutne musim dojit k dojmu, ze cesky chlapi ponekud zaspali vyvoj. Ale urcite existuji i vyjimky, par jich taky znam - ale jsou to porad jen vyjimky a to je ten problem. Muj svagr se dokaze kompletne postarat o deti a o domacnost, muj druhy svagr a bratr se mu ovsem kvuli tomu vysmivaji a davaji mu „vesele“ prezdivky. Jedna kamaradka ma uzasneho manzela, ktery dokaze obstarat deti a jit nakoupit, dalsich pet znamych maji manzely, ktery sice dokazou postavit dum, ale tim to na dalsich dvacet let zhasne (nez bude treba vymenit dlazbu v koupelne) a chovaji se jako v prispevku femme22. Vseobecne: jakesi gentlemanske chovani k zenam, dobre vychovani ve smyslu „zeny nejsou podradne bytosti, ale rovnocenne partnerky“ a urcita sobestacnost a schopnost starat se sam o sebe (vyprat si, uvarit si a udrzovat byt v normalnim stavu, i kdyz zena neni doma), se v Cechach hleda velice slozite a dlouho…

 
Hanča  08.02.11 18:23

GreatSusan, jasně.. však jo.. já jen prostě nemám ráda, když se škatulkuje..:)

jinak, já mám děsně ráda, když má chlap osobitý styl.. ale prostě.. jsem vážně v této diskuzi jediná, komu se tyl anglický džentlmen nelíbí? neznám moc mužů, kteří by v tom nevypadali poněkud slizce..:)

 
L.  08.02.11 18:24

Femme 22: Dala jsem Vám palec nahoru, ale stejně mi to ještě nedá zareagovat: Vystihla jste to NAPROSTO přesně. Ano, samozřejmě, nejsou takoví úplně všichni čeští muži, ale bohužel značná, hodně značná část ano. Také nechápu, kde přesně se to bere, jestli z těch rodin, ale i kdyby - každý se tomu může vzepřít. Každý má přece svůj vlastní mozek, ne? Chce to nebýt jen tupá ovečka co jde po tom vyšlapaném chodníčku, nepřemýšlí, neohlíží se nalevo napravo. Ono to má ale asi hlubší kořeny, myslím že bychom se dostali až k obecné české mentalitě, která je bohužel poměrně arogantní, kriticko-negativní, sarkastická. A jak píšete Vy, také „netolerance, hrubost a maximálně patriarchátní chování českých mužů“. Všechno je to bohužel pravda. Hodně cestuji a tak trochu mohu porovnávat. Samozřejmě, že takoví nejsou u nás všichni. Neházím všechny do jednoho pytle. Jen díky svým vlastnostem jsou bohužel dost „vidět“.

 
Bára  08.02.11 18:33

Mému tátovi je jednapadesát, je to vysoký, štíhlý muž a navykl si do obleku nosit růžové košile a na ven růžová polotrika. Nikdy bych nevěřila, jak skvěle může barva žvýkaček vypadat na chlapovi, aniž by měl někdo pocit (vzhledem i k jeho věku), že je za šampóna.

 
mia  08.02.11 18:36

Femme22: normálne mi ťa je ľúto :(
keby mne toto urobil muž, akože sa po svadbe takto vyfarbí, tak ho obviním z klamstva a budem žiadať to, čo som si aj brala! a ked nepomôže, tak sa začnem ohliadať inde…:)

 
GreatSusan  08.02.11 18:39

Hanca: me se obleceni stylu anglicky gentleman libi, ovsem vetsinou jen na anglickych gentlemanech a tech osobne moc (zadneho) neznam :-)) na zbytku muzu to vetsinou nejak nestimuje… btw. ty kosoctverecny pulovry z predchoziho clanku mi evokujou spis moji materskou skolu (malomesto kolem roku 1980) a snazive, rukodelne maminky mych spoluzaku, nez nejake anglicany.

Femme22: me to taky neda a nedokazu si to odpustit: jedina, kdo na situaci muze neco zmenit jste Vy, ostatni nezmenite, pokud nebudou sami chtit. Ptala bych se sama sebe, jestli mi to za to stoji a jestli jsem stastna…

 
femme22  08.02.11 18:54

to Great Susan a Mia

Je to absolutně o.t., ale myslím, že jsem popsala dost přesně, jak můj muž klesl. Nenuťte mě popisovat, jak to vypadá, když řeknu slovo změna, pauza nebo rozchod. Já už mu ani nedávám mu šance, já se prachobyčejně stydím ho ukázat kdekoliv v civilizaci ( i před soudem ). Před světem se tvářím, že jsem svobodná, nezadaná…

 
Jana  08.02.11 19:15

F22 - třeba by byl rozvod rychlejší, kdyby tam přišel jako umaštěný vágus. Soudkyně by to mohla brát jako důkaz o tom, že spolu nemůžete soužít ;-)

 
Dáša  08.02.11 19:17

Souhlasím, zatím to s českými muži a jejich oblékáním není většinou zrovna skvělé, ale připomněla bych, že také znám pár takových mužů, kteří jsou oblečení úžasně, stylově a charakterově jsou to taková hovada, že je mi milejší chlápek, co není oblečený tip ťop, ale chová slušně:-)
A růžová barva na pánském oblečení - mně se nelíbí. Možná předsudek, ale působí to na mě hodně zženštile.

 
Jana  08.02.11 19:41

Dášo, jasně, ale to není omluva pro ty váguse

 
Lola  08.02.11 19:45

Víte, kdy JEDINĚ nakupuje oblečení můj manžel? Vždy před dovolenou u moře. To se sebekriticky vyděsí, že před těma innostrancema přece nemůže vypadat jako idiot, takže obětuje jedno odpoledne, požádá mě o asistenci a vyrazíme. (Vhodné obchody mám samozřejmě vytipované předem, potvrzuji, že snese MAXIMÁLNĚ tři adresy).
Rovněž potvrzuji, že nejlepší je zavřít ho do kabinky, nechat ho tam jen v trenkách a začít mu to tam nosit. Nemůže utéct a neustálým převlíkáním se zabaví, takže mu to nepřipadá tak dlouhé a nudné, jako obcházení regálů.
Na jeho šatníku je pak bohužel dobře vidět, že nakupuje jen u LETNÍCH příležitostí, o jeho zimním outfitu bych raději nemluvila :(
I když jednou mě překvapil tak, že to dodneška nemůžu vydýchat: jel do Tesca pro rohlíky a vrátil se s krátkým vlněným zimním kabátem. Prý ho na té nákupní galerii zaujal (byl ve slevě) a rozhodl se, že je to přece jen elegantnější než ta pitomá bunda z Kenvela.

Off topic: klidně mě kamenujte, ale nechápu, co se pořád řešíte na tom žehlení košil. Můj muž je košilový-polokošilový typ (a pubertální syn to má po něm), takže košile žehlím pořád a nevidím v tom problém - stačí si nastavit sušičku na program „žehlení“, takže to vytahuji mírně navlhlé, ihned po vyžehlení rozvěsím na ramínka, přes noc nechám doschnout a ráno strčím do šatny. Bez problémů, na materiálu nezáleží.

P.S. růžovou na chlapech taky moc nemusím, ale bleděmodrá je prostě paráda :)

 
Hanča  08.02.11 19:53

zas na druhou stranu.. vágus se povětšinou jako vágus i chová.. takže lepší rozlišení..:)

 
coolkocka  08.02.11 20:06

tak já mám nějaké štěstí. muž poctivě nosí, co mu naordinuju a i když to nemáme oba poctivě nikdy dotaženo, od dob „začínámespolucho­dit“ je opravdu hodně změnilo. :-)) navíc mě i sám prosí o pomoc u nákupů… ale jediná věc: já běžně do sekáčů chodím, ale on by si to na sebe nikdy nevzal.. a to jsem tam viděla opravdu hodně pěkných věcí.. :-((((

 
Alena Čechová  08.02.11 20:09

A teď něco veselejšího: v Jackopttu mají slevy jak sviňa (sorry za expresivitu)a jejich věci jsou fakt podařené: kožená kabelka, podobná té, co tady Ada velebila, šedivá, za cenu 1449,–. Sametové sako slevněné z 3300,– na 990,–. Atakdále. neváhejte, kašlete na chlapy když se nechtějí strojit, a kupte si něco samy! Mé poznatky jsou z OC Smíchov. …
Ještě k těm mužům: každý se mění, vidím to na svém manželství. Pravda je, že můj muž se mi vždycky líbil bez ohledu na to, co nosí. V době našeho seznámení mi to už bylo úplně jedno. A líbí se mi pořád, je fakt pohlednej, i když módě moc nedá. Za těch 20 let, co jsme manželé, jsme se hodně změnili oba, a troufám si tvrdit, že k lepšímu. Jsem optimistka a věřím, že se všechno v lepší obrátí. Ted je ta nejblbější doba roku, všichni kolem mne zase žerou antidepresiva, není divu, že jsme trochu frustrovaní, je to tím nedostatkem slunečního svitu.

 
Nulátko  08.02.11 20:27

Můj typ, jak muž přežije nakupování svého oblečení je jídlo!!! Sám dokonce jednou prohlásil:„Když se teď najím vydržím hodinu nakupovat.“ Slovo dodržel, ale vydržel opravdu jen tu hodinu. Ještě zafungovaly již zmiňované Hatě, ta láce je jak feromonové lákadlo.

 
Jana  08.02.11 20:35

No a pak ho ještě vzít na pivo po akci a tam chválit a chválit ;-)

 
Alena Čechová  08.02.11 20:36

Femme22: Víte, že naše ženy jsou poptávané u perskozálivových pracháčů, protože jsou „nezkažené feminismem“? To myslím pěkně vystihuje naši situaci V souladu s vámi si myslím, že problém je hlubší a oblékání je jen jedním ze symptomů.
Já si ale říkám, že je to na nás, jak vychováme své děti. Holky tak, aby si to nenechaly líbit a kluky tak, aby holky respektovali.
Mí synové vágusové se o sebe umějí postarat a rozhodně nečekají od ženy, že jim bude dělat druhou matku, to bych je osobně roztrhla! Na druhou stranu zřejmě budou od manželky čekat, že bude mít taky svůj život, svou kariéru a nebude na něm ve všem viset. Je to dvojsečné, toto. Myslím, že hodně holek ve skutečnosti neví, co od muže chtít a chlapi jak jsou binární ve svém uvažování, jsou momentálně zmatení.
Myslím ale, že jsme na dobré cestě a dala bych tomu čas. Už se to hodně zlepšilo jen od mého mládí a ta tendence je je vidět.

 
L.  08.02.11 21:10

Pokud se chcete pobavit, ale zároveň máte silnější nervy, zkuste zavítat na tuto diskusi pod článkem „Proč se Češi pořád neumějí oblékat“. V diskusi převažují názory mnoha různých pepinů, takže se tam najde hodně opravdových perliček :))

http://www.vitalia.cz/…ekat/nazory/

 
Alex  08.02.11 21:47

Dámy, bohužel se tu pořád setkávám s názory, proti kterým se jako ČESKÝ muž musím postavit.

Drahá GreatSusan
Kdybych použil stejný postup při paušalizování českých žen jako Vy / Ty u českých mužů (tzn. při posuzování českých partnerek a ex svých kamarádů), tak bych musel (čistě mimo téma článku) dojít k názoru, že české ženy jsou líné mrchy, které mají jedinou starost – ulovit co nejzazobanějšího chlápka, který jim koupí auto, mobil, bude je brát na dovolenou a platit za ně v luxusních restauracích, a později, když budou mít pocit, že už nejsou tak mladé, tak jim zaplatí nějakou tu plastiku. Za to se mu odvděčí tím, že samou starostí o to, aby je ten jejich neopustil, se místo svým dětem (pokud se je vůbec uvolí mít) budou věnovat samy sobě a svému zevnějšku. Hlavně, aby až do konce svého života ony samy nemusely hrábnout na práci.
Stejně jako všechny české ženy nejsou takové, tak všichni čeští muži nejsou takoví, jak Vy popisujete / Ty popisuješ.

 
Zuzanka  08.02.11 22:35

Já jsem dneska přítele vytáhla na nákup kalhot a bohužel jsme neuspěli… Nesedí mu slim fit nohavice a když je pomineme, moc velký výběr v cenové kategorii, kterou je on ochotný akceptovat, není. Ale kdyby byl ochotný dát za ně víc, věděla bych, kam jít. Moc se mi líbí třeba obchodní dům My (Tesco) na Národní, kde jsou k dostání docela zajímavé značky a ve slevách jsem tam příteli koupila volnočasovou kostkovanou košili od španělské značky Cortefiel za 424,– korun, přitom si troufnu říct, že je vážně kvalitní.

 
GreatSusan  08.02.11 23:02

Alex: Drahy Alexi, co se tyka urciteho druhu ceskych zen, mate urcite pravdu. Na hlasani sve pravdy jste si, podle meho nazoru, vybral spatny blog. Soude podle zdejsich komentaru, je Vami popisovany druh zen zde nepritomen (nebo neumi/nechce psat). Vami popisovane zeny se vyskytuji v kazde spolecnosti, stejne jako zde popisovani muzi. Dovolila bych si tvrdit, ze v Cechach jsou ti muzi ve znacne prevaze. Vy k nim pravdepodobne nepatrite, jinak byste nemel tolik zkusenosti s devcaty lehkych mravu jdoucich jen po penezich (muz-vagus proste nevypada jako stedry darce). Zkuste s tema zenskejma nejdriv mluvit, nez jim poridite auto a mobil. Svoji argumentaci a tonem mi ovsem lehce pripominate cesky pseudo machismus, no ale mozna se pletu. Na zaver bych chtela poznamenat, ze Vase argumenty jsou trochu mimo tema (cesky: ja o koze, Vy o voze). Spp

 
Dahllie  08.02.11 23:11

Mně muž slíbil, že zavítáme o víkendu do M&S Outletu a T.K. Maxxe, tak snad něco ulovíme. Potřebuje novou bundu, ale… :-D no držte mi pěsti

 
GreatSusan  08.02.11 23:16

L.: sice jsem si myslela, ze silnejsi nervy mam, ale po par radcich diskuse zjistuju, ze v zadnem pripade nemam :-))

 
moomi  08.02.11 23:17

Někdo tady výše psal, co si to ty ženské dovolují, suplovat chlapovi maminku! Ve většině ostatních zemí maminky normálně naučí svého syna rozeznávat, co je kdy vhodné vzít na sebe, jak dlouho se to nosí a že se chodí pěkně a čistě (aspoň v neděli!)
U nás to maminky, které jsou většinou oblečené v nějaké pekelné kombinaci (hodně koženky a tržnice - omlouvám se, ale nesnáším koženku a tržnice), jaksi nezastanou, je tedy potřeba tuto roli zastoupit. Italská, německá, francouzská nebo anglická matka by svého syna v příšerných a zanedbaných hadrech dala do latě, že by byl takhle malinkej a to klidně ve 40…
to Vlaďka: Máte pravdu, že ty kalhoty outdoorové nejsou, nejsou totiž k ničemu. Nejsou dobré ani na sport, ani na pořádnou práci, ani do města. Vámi zvolený „model“ se jmenuje MONTER, má tedy pravděpodobně nejblíž k montérkám na lehkou práci. Je škoda, že se české značky s velkým potenciálem v oblasti sportovního oblečení věnují takovým nesmyslům, jako je oblečení „pro všecho“.

Na závěr jedno AAACH JÓÓÓ. Zase to CÁčko. Je chválihodné, že se řetězec zaměřuje na různé velikosti a tvary postavy, ale to oblečení prostě stojí za starou bačkoru… ne, nestojí ani za starou bačkoru… dobře vyrobená bačkora toho totiž vydrží víc než kalhoty z CA. Chápu, že to sem autorka dala nejspíš z nouze, ale v rámci jakéhosi výchovného rámce tohoto článku, bych raději pro příklady zvolila jiný obchod. Košile OK, kalhoty nestojí za řeč, svetry žmolkatí, koženkové doplňky - blééé, spodní prádlo tržnice jak vyšitá… fakt to nemá smysl.

 
Libor  08.02.11 23:24

No já nevím, už jsem to tu jednou psal, ale z dob bydlení na privátech na VŠ si dost živě pamatuju, že největší prasata byly vždy holky - nespláchnutý záchod, plesnivé jídlo v lednici i ve špajzu, odpadky tam, kde od ruky upadly, nádobí se nemeje, to umeje někdo jinej, to je jasný apod. Ale nevede mě to k tomu, abych chodil psát, jak jsou všechny české ženy špindíri a prasata:))

 
Jana  08.02.11 23:27

Libore, žádná tu ještě asi nenapsala že všichni muži jsou fuj. To spíše najdeš na jinak zaměených stránkách ;-)

 
L.  08.02.11 23:37

Libor: „špindírI“????? Měkké I? Pardon za rýpnutí, ale tohle je opravdu zásadní hrubka :)

 
Fany  08.02.11 23:48

Moomi: vím jak to myslíte (a myslíte to dobře) ale myslím, že nemáte tak úplně pravdu. Řekněme si to na rovinu, není to dobře, pokud partnerka supluje matku. Není a není! Někdy sice nelze jinak :-), ale to jsou mimořádné případy.

Myslím, že muži na západě (a na jihu) se neoblíkají lépe kvůli svým matkám, ale kvůli svým otcům (strýcům dědům…) Jako kluci je totiž viděli v padnoucím saku, čistých, nakrémovaných botách, vyžehlené košili a elegantním kabátu. Ti pánové tak nemuseli chodit každý den, ale většina z nich tohle vzala aspoň do kostela… Myslím, že našim mužům chybí mužské a mužné vzory. Někdo tady poslal odkaz na blog Vítka z Prahy a poznamenal, že podle vzhledu není jisté jestli je Vítek muž nebo žena. A to je ono. Takový vystajlovaný hošík není vzor.
Hrozně mě tu pobavila pochvala, kterou adresovala svému příteli nějaká slečna, protože příteli natolik záleží na svém vzhledu, že nechce jít pro rohlíky bez dokonale vyladěného outfitu! (?!?)
Normální ( a pro mne přitažlivý) muž ale má umět a dělat víc, než jen stát před zrcadlem a běhat po obchodech, ne? :-)
CA - mě se líbí, že Ada není snob :-)
CA není dobrá konfekce, ale je použitelná a o to šlo! Bydlíme v maloměstě na severní Moravě, co myslíte, kolik obchodů s oblečením mám v dosahu MHD? Tržnici, tržnici, ještě jednu tržnici, sekáč, Tesco (!), tržnici, Takko, New Yorker a to je vlastně všechno. Takže CA je pro někoho, kdo nebydlí v Brně nebo Praze, bohužel ta LEPŠÍ příležitost k nákupu :-(

 
Libor  08.02.11 23:49

No jo, Libor je nevzdělanec, to víte…

 
Fany  09.02.11 00:10

Femme 22: skvělá charakteristika, výborný styl a smutný obsah.
Je to úplně O.T. - ale máte děti? Jestli nemáte, pryč od něj! Je mu 31 let, Vy budete asi mladší, máte toho spoustu před sebou! Jak se bude chovat ve 40? Utíkejte.

 
Kamík  09.02.11 00:24

ráda bych zareagovala na Alexe:

Píšete: „se místo svým dětem (pokud se je vůbec uvolí mít)“, myslím si, že pokud se žena musí nutit do toho, aby děti měla, tak jen v malém počtu případů se o ně bude skutečně starat. Mít děti je zcela osobní rozhodnutí každé ženy a ne nějaký standart, bez kterého jsou k ničemu. Trochu úcty prosím, píše jedna zcela dobrovolně bezdětná.

 
Baba Jaga  09.02.11 00:24

Libore, nepíchejte do vosího hnízda. Už tu máme pepina, tak aby nevznikl nový terminus technikus ;-)

 
Libor  09.02.11 00:32

Baba Jaga: to bych docela bral. Nechcete být průkopnicí v zavedení nového termínu? Pepinovi stačil ovšem jen jeden příspěvek a to je výkon.

 
Baba Jaga  09.02.11 00:37

Femme 22: A já jsem podle popisu myslela, že je mu aspoň padesát. S takovými muži mám osobní zkušenost a mám štěstí, že ten můj takový není (to už vím, jsme spolu 11let), i když taky občas musím bojovat proti zažitým stereotypům. Člověk v prvotní zamilovanosti prostě nevidí, jaký ten druhý doopravdy je. Proto jsem se vždycky bála jako čert kříže, že si uvážu na krk takového chlapa, jakého popisujete.
Je mi z vaší situace vážně smutno. Pokud nemáte děti a hypotéku, zvažujte co dál. Jedna věc jsou nereálné představy o věčné zamilovanosti a la telenovela, něco jiného je takováto frustrace z jeho evidentní abcsence úcty k vám. Takových chlapů jako ten váš je spousta, ale je tu i mnoho lepších. To by si měl ten váš uvědomit. On se bude divit, až mu ta slepice (odkaz na to, co jste psala výše) uteče za kohoutkem, kterému stojí za to si pro ni načepýřit pírka.

 
Baba Jaga  09.02.11 00:42

Libor: Tak o to vám jde! Pepinův příspěvek byl mimořádně vydatný a reprezentativní. Snad časem, když se budete snažit…

 
Libor  09.02.11 00:50

Baba Jaga: že vy jste nečetla můj příspěvek o módě a postkoloniálním útlaku? Já spíš myslim, že „pepin“ zní tak blbě, že to přímo svádí, aby se z toho stalo nějaké zavedené označení. Co myslíte vy?

 
Lůca  09.02.11 01:03

Ten model v růžovym saku vypadá jak teplej pojišťovák :D A sorry ale toho týpka ze satorialist s kratkyma kalhotama (v klobouku) bych považovala spíš za nějakýho opožděnýho chudáka…

 
Baba Jaga  09.02.11 01:15

Libor: No jo no, je to tak. Vás protě jen tak někdo neoblafne, vy lišáku :-)

 
Jeník  09.02.11 08:11

Pořád nechápu co je špatně na tom UAXu, dobře strkáte ho do škatulky outdoor - ne tolik proto jak kalhoty vypadají ale proto že se o uaxu ví že dělá outdoor (tsss). Nechápu. V čem je rozdíl mezi černejma/šedejma, jednobarevnejma jeansama a těma zmiňovanejma kalhotama od uaxu?

Jsou z jiného materiálu, mají jiný střih a jinou barvu (super barvu). Ale co z toho je dělá nevhodnejma pro městské nošení? (do školy, do kavárny, do muzea…)

 
Aria  09.02.11 08:48

Módní peklo i diskuze k článkům čtu pravidelně, ale většinou nemám potřebu se zúčastnit. Tady mi to ale nedá. Můj příspěvek se vztahuje i k předchozímu článku. Pánové, nemůžu pochopit váš názor, že to, jak se oblékáte je přece jedno, že máte důležitější věci na práci a podobně. Uvedu příklad mého dědečka. Je mu 80 let a je z devíti dětí (kluků). Byli velice chudí, tak moc, že když chtěli jít v neděli do kostela, museli se s bratry střídat, protože měli jen dva páry slušných bot (z vyprávění mého dědy). I přes chudobu má ale děda zakódované, že když jde mezi lidi, musí vypadat slušně a upraveně. V současné době bydlí v malém městě a když jede k nám na vesnici v neděli na oběd tak má na sobě tvídové sako, košili, v zimě kabát a klobouk. A to se rozhodně o módu nezajímá, jeho priority byly vždy rodina a práce. Džíny, mikiny a botasky nosí jen při práci na zahradě. Nenutila bych žádného muže do saka a tesilek, ale myslím si, že slušný a čistý oděv, vhodný k situaci je základ, stejně jako třeba pozdrav dobrý den a podobné zdvořilé chování. Prostě to patří k dobrému vychování! Tak nechápu na co se pořád vymlouváte. Myslím si, že většina rozumných žen po vás nebude chtít, abyste se oblékali ve stylu anglického gentlemana, pokud vám to nesedí. Ani do kanárkově žlutých kalhot. Ale druhý extrém jsou vybledlé a roztrhané rifle spolu se sportovní bundou…
Ono to totiž není jen o oblečení. Myslím si, že to souvisí i s celkovým vystupováním. Kam se vytrácí lidská slušnost a zdvořilost? to je to takový přežitek?

 
Beena  09.02.11 08:59

Jeník: „Jsou z jiného materiálu, mají jiný střih a jinou barvu…“ To z nich dělá nevhodné kalhoty na městské nošení, vždyť jste si sám odpověděl.

 
Sibyla  09.02.11 09:01

Aria: souhlas.
Obávám se, že je to symptom moderní doby, kdy člověk neusiluje o to, aby BYL, ale aby DĚLAL. Život se tak rozpadá do oddělených škatulek: mít úspěch v kariéře, vypadat dobře, mít úspěch u žen/mužů, mít vyvedené děti, mít pěkný dům, dobrou kondici… Jedna nebo více škatulek se může bez problémů oddělit: nefunguje manželství - tak ho zruším. Jednolitá osobnost neexistuje. Proto je tolik neuróz - a tak málo zajímavých moderních románů.

 
Aria  09.02.11 09:16

Sibyla:hezky jsi to napsala. Lidé jsou roztříštění, mají tolik možností, že neví co si vybrat… Můj zmiňovaný děda je s babičkou už 51 let. Myslím, že si prostě našel v životě určitou harmonii a i díky svému pozitivnímu přístupu je pořád vitální a činorodý. Podle něj má vše svůj čas. Má čas určený na práci a čas určený na odpočinek. A to stejné i s tím oblečením.

 
kiwi  09.02.11 09:39

Bezvýhradně souhlasím s Fany a Ariou - těm chlapům chybí osobní příklad. A rodinná tradice dělá taky svoje…ALE: když už měli tu smůlu a byli nuceni vyrůstat mezi odrancema bez koupelen :-), můžeme jim tento příklad poskytnout my, jejich věrné družky. Mohu posloužit z vlastní zkušenosti: když jsem se seznámila s manželem, jevil se co zarostlý příslušník undergroundu s velmi free šatníkem…(moje děti mu říkaly „yetti“). Jelikož se pod indenpendent slupkou skrývaly určité hodnoty, vzala jsem si ho - již při obřadu byl pryč plnovous a dlouhý vlas svázán do slušivého culíku…po čase se začal shánět po odstraňovači chlupů (v nose)…za další dobu mě honil, že mu dochází kolínská (mé oblíbené značky)…šatník doznal razantních změn (i v podobě jeho patrně prvního saka v životě)…a nyní je schopen i poznat, kdy mu dosloužily botky - a neprodleně si sám jít koupit nové. Trochu neskromně se domnívám, že na polidštění opice mám jistou zásluhu…a bez velkého úsilí. Osobní příklad dělá své, a pokud milostpán nechce chodit tři kroky za mnou, musí se holt přizpůsobit.

 
Daniela S.  09.02.11 09:50

Kez by to vzdy platilo, ze italska maminka sveho vagusoidniho synka srovna do late… Bohuzel, bohuzel.

 
L2  09.02.11 09:59

K te ruzove barve na chlapech : podle mne ji lze nosit, aniz by vypadali jako buzici, ovsem ma to par podminek : Radeji tmavsi typy, blondak v ruzove muze evokovat ruzolici prasatko, vhodne sladit s ostatnima barvama - radsi neutralni, aby nezaril vsema barvama, ale hlavne !!! Ten chlap nesmi bejt obtloustlej a upocenej.Na takovym je ruzova opravdu jako pest na oko.

 
Camp_Lucy  09.02.11 10:15

Alex: Myslím, že GeatSusan to docela pěkně vystihla. Mě by zajímalo, v jaké společenské vrstvě se pohybujete? Já jsem ze střední třídy (spíše vyšší než nižší) a mohu na svou čest říct, že ve svém okolí neznám jedinou ženskou, která by se vdávala kvůli prachům, které by manžel kupoval auta, domy a drahé šperky. A taky žádnou, která by si mohla dovolit válet šunky a nepracovat (i když by se to některým určitě líbilo, aspoň na nějakou dobu). Pokud namají děti (a pár takových je), tak spíš proto, že se jim to prostě nedaří, nebo dávají přednost kariéře. Zároveň je zřejmé, že ve vyšších společenských vrstvách taky bude méně špatně oblékaných mužů - ať už kvůli penězům, nebo (především) proto, že se pohybují v kruzích, kde se obnošené nenosí, a navíc mají lepší přehled o tom, co se nosí ve světě (taky pravděpodobně nejdou po práci s kámošema na tři čtyři kousky do druhé cenové).
Nicméně, tenhle web přece není o žádných sociologických rozborech a hodnocení toho, jaké jsou ženy a jací muži, ale o módě. Takže pokud tu někdo naznačil že čeští muži jsou „burani“, bylo to myslím hlavně v souvislosti s oblečením. A musíte uznat, že těch hůře a nevhodně oblečených mužů je pořád ještě většina. U žen to bohužel mnohdy není lepší, ale o tom je 95% ostatních článků v Pekle.

Jeník: Jsem hrdou majitelkou podobných kalhot od UAXu v dámském vydání a strochu vraznějšími koleny (http://shop.uax.cz/…lhoty-legaty?… v oranžovém provedení). Jsou pěkné, super pohodlné a z celkem kvalitního materiálu. Trochu špatně se žehlí a myslím, že budou časem na lemech ztrácet barvu. Ale musím říct, že do práce (školy, kavárny,…) bych si je nevzala, ani kdybych měla nějakou umírněnější barvu (ale do obyč hospody na zahrádku, s dítětem na pískoviště nebo na procházku do parku, za roh do obchodu pri nákup zase teda klidně). Je na nich prostě na první pohled vidět, že to nejsou kalhoty „na slušno“ - i když třeba z toho obrázku, který jste posílal, to až tak nevyzní. Jsk už bylo řečeno výše - materiál, střih…

 
Helena  09.02.11 11:15

Kvalita košil: já mám naopak docela dobré zkušenosti s F&F, muž od nich nosí košili už dva roky a vypadá pořád dobře a NEMUSÍ se žehlit. Ale je pravda, že se nepotí a nevyžaduje 100% bavlnu. Naopak se neosvědčily „non-iron“ a „easy care“ od Blažka - jsou pěkné, ale paní mi vysvětlila, že se nesmí ždímat, nechat vykapat, a pak už stačí jen mírně přežehlit (=úplně normálně vyžehlit). To je teda non-iron jak blázen. Ještě můžu doporučit Seidensticker, OP Prostějov a Angelo Litrico, nedoporučit H&M, obzvlášť jejich L.O.G.G.

(Můj muž nosí skoro vždy a všude černé džíny, košili, svetr a bundu, boty se liší, můžou to být lyžáky, trekovky nebo polobotky, v létě sandály, bez bundy. Míval pěkný kožený sportovní kabátek, ale ten mu ukradli. Ale myslím, že vypadá docela dobře a určitě ne zanedbaně.)

 
Baba Jaga  09.02.11 11:31

„Jedine kriterium pro mne je, aby obleceni bylo pohodlne a funkcni.
Nehodlam zbytecne utracet za 10 paru bot, kdyz mi staci jednou za dva roky skocit do
Rockpointu a mam vystarano… mam boty do mesta, ve kterych muzu na prochazku se psem, na stavbu a kdyz je potreba, vydrzi i turu na horach. Na leto uz mam nekolik sezon sandale, do kterych si v chladnejsim pocasi beru ponozky.
K tomu se perfektne hodi rifle, jedny nove rocne staci. Starsi na prochazky ven a na praci.
A ze mam nekolik let jedinou zimni bundu? No a co? Goretexova membrana porad funguje, teplo mi v ni taky je. Kdyz v ni chodim tretim rokem cca dva mesice, vydrzi dalsi 4 roky.
Tricka, obcas kosile, k tomu nekdy svetr.
Proc vyhazovat penize za neco, co neni potreba? A pak jeste ztracet dalsi cas tim, ze bych mel vymyslet, ze mi tyhle boty nejdou k tomuhle tricku a temhle kalhotam? Vite co mi muzete?“

To není mnou pracně vymyšlená definice pepina. To je příspěvek z diskuse, na kterou tu dala odkaz L.

L.: To mi nedělej! :-)

 
eveli17  09.02.11 11:46

Áno, a v podobnom štýle by sa dalo pokračovať: načo utrácať za šunku od kosti, keď stačí vlašáček, načo utrácať za kúrenie, teplú vodu a vodné vobec, keď sa možem odsťahovať na samotu u lesa, používať suchý záchod, kúriť drevom a uhlím a vodu si podľa potreby nosiť zo studne… Veci sú to funkčné, ostatné je len civilizácia. Nikam inam človek s týmto názorom nepatrí, než na tú samotu a tam aspoň od neho nikto nebude vyžadovať okrem tenisiek aj iné topánky. Koniec koncov, najlacnejšie a najefektívnejšie by bolo, keby sme všetci nosili šedé kombinézy, ako v Číne za kultúrnej revolúcie. Koniec strácania času chodením po obchodoch a nedajbože premýšľaním nad vhodnými kombináciami. Ale chce to vývoj, možno pepin názor zmení, všetci sa meníme - tiež som bola vychovaná v tom, že utrácať za šaty je zbytočné a pri výbere látok na šitie (lebo keď už sa utrácalo, tak to bolo kvalitné) som na radu mamy skončila u tmavej zelenej, lebo je praktická a nevidno na nej špinu. Sposobilo mi to nechuť k tejto farbe, ktorej sa nemožem dodnes zbaviť. A trvalo mi dobrých 15 rokov, kým som sa zbavila pocitu, že míňať peniaze na nové šaty len tak bez príležitosti, aby boli pekne skombinované, je hriech.

 
Lola  09.02.11 11:46

Baba Jaga: to je nějaká parodie, ne? To přece nemůže nikdo myslet vážně. Vsadím se, že se teď někdo chechtá, kolik lidí na to skočilo …

 
Mlsná kobyla  09.02.11 11:59

Pro Honzu, který sem dával odkaz na J.Lindeberg: je to švédská značka, posílají do EU za rozumných 13 euro kurýrní službou (nahoře je vlaječka EU - pak Customer Service - Shipping), takže pokud jsem tomu rozuměla dobře, že ceny jsou pro vás akceptovatelné, nevidím důvod, proč neobjednat rovnou tam.
Jinak k tématu: s převažujícím sentimentem této diskuse obecně souhlasím, ale pokud se člověk rozhodne si třeba z outdoorového stylu udělat svůj osobní styl po zralé úvaze, má cit pro proporce, barvy, materiály atd. a „osobnost“, která to unese a prodá, tak proč ne. To neznamená, že by měl i třeba v ideálně nakombinovaném outdoor outfitu jít kamarádovi na svatbu - spíše jde o to, aby si koupil třeba netradičně řešený oblek a méně formální doplňky, které jeho outdoor styl jen jakoby napoví…Toto je míněno jako argument proti těm, kteří se nechtějí nechat „sešněrovat“ do stylu anglického gentlemana. Styl může mít každý svůj, dokonce je to žádoucí, ale neomluvitelné je všechny styly zavrhnout a na ten svůj se vy§#@t ať již z důvodu lenosti nakupovat, lenosti přemýšlet… Ještě douška: pokud chce někdo mít outdoorový styl i ve městě a v nějaké podobě i při formálnějších příležitostech - a nepůsobit nepatřičně, stojí to daleko více přemýšlení, než se stylizovat třeba do zmíněného anglického gentlemana.

 
GreatSusan  09.02.11 12:05

Lola: ja myslim, ze to neni parodie :-))) dokonce sama znam nekolik kandidatu, ktery by prichazeli v uvahu jako autor… a jsou to slusny kluci, maj dokonce vystudovanou vs…

 
GreatSusan  09.02.11 12:10

Mlsna Kobyla: tak me napada - mozna by pro takoveho ctitele outdooru nebylo spatne se na kamaradove svatbe stylizovat do podoby VENKOVSKEHO anglickeho gentlemana (tyhle lidi jsou prece taky porad outdoor a vypadaji u toho docela sik)…

 
Baba Jaga  09.02.11 12:10

Lola: No, vypadá to jako parodie. Bohužel, když člověk vyjde do ulic, tak vidí, že to skutečně ti pepini myslí vážně. Ale ono vlastně i ty jejich modely jsou parodií na oblečení, a jejich chlapáctví je parodíí na mužnost.
Doporučuju se podívat na celou diskusi. Ale opakuju varování L.: je to na silné nervy.

 
Mlsná kobyla  09.02.11 12:17

GreatSusan: To by byla na mě asi trochu past, kdybych tam takového outdooristu převlečeného za venkovského anglického gentlemana potkala - bych se zamilovala, protože bych tušila stáj plnou koňů, večery u krbu, jehněčí pečeni, lovy na lišku… a pak bych byla konfrontována s realitou v podobě bivakování na pod skalním převisem a rejoice kalhot! :-))

 
Diet Grrrl  09.02.11 12:25

Takovéhle články mě bohužel nebaví,čekám na nějaký pro mě čitelný ;D

 
Makinka  09.02.11 12:32

Přiznám se, že jsem tu diskusi nevydržela. Pořád jen omílají dokola, jak je outdoor praktický. Upřímně, nepřijde mi o nic praktičtější koupit si outdoorovou bundu místo kabátu. Chápala bych ten argument v případě, že pán je lyžař a nechce mít dvě bundy (ať už z jakéhokoliv důvodu). Ale pokud má jednu bundu do města a druhou na outdoorové aktivity (a ještě navíc přizná, že nelyžuje), tak fakt nechápu, proč si nemohl koupit do města bundu městskou. A v tu chvíli mi to bublá v žilách, tepnách i vlásečnicích a tak tu diskusi radši zavřu. Hlavně že se kluci navzájem pochválí, jakou jsou praktičtí.

 
Hanča  09.02.11 12:43

řekla jsem tu někde, že nemáme házet do jednoho pytle?! beru zpět!! ta diskuze z toho odkazu je pořádné peklíčko.. to jsou teda burani..!

 
Martin  09.02.11 12:47

Outdoor vs. město
Nevydržel jsem to a musím napsat svůj druhý příspěvek jako reakci na neustálé obhajování outdoor oblečení.
To si takhle jedu ráno metrem do práce a koukám se kolem sebe, co mají lidi na sobě za oblečení. Nemůžu se zbavit dojmu, že to metro snad jede někam na hory. Vždyť polovina lidí má buď šusťákovou outdoor bundu nebo nějaké ty outdoor kalhoty a když už mají městské oblečení, tak to aspoň zkazí botami, které se nosí na horské tůry. Jo a samozřejmě nesmíme zapomínat na ty oooobrovské outdoor batohy, co mají asi 150 popruhů.
Pro upřesnění jezdím do práce céčkem směr Háje. Spousta takto oblečených lidí vystupuje na Pankráci a Budějovické. Nevšiml jsem si, že by na těchto stanicích bylo nějaké lyžařské či turistické středisko.
Se známými přezdíváme céčko tímto směrem horskou linkou. :-)))
Ptám se, proboha proč lidi nosí takovéhle oblečení do práce a co je nutí k tomu si takové oblečení koupit?
Od pár kolegů v práci vím, že takové oblečení není vůbec levná záležitost. O to víc nechápu, proč si ho lidi do práce kupují?
Jak už tu bylo na psáno, každé prostředí si zaslouží své oblečení. Do fitka se nosí sportovní oblečení (ještě jsem neviděl žádnýho borce cvičit v obleku), ve městě by se mělo nosit městské oblečení a na hory se nosí outdoorové.
A vzkaz pro tu chuděru Femme22:
„Proboha, sbalte mu okamžitě kufry a nazdar. Venku je určitě spousta chlapů, který si Vás zasloužej.“ Jsem věčný optimista. :-)))
MÓDĚ ZDAR!!!! (myslím tím stylové oblékání)

 
Elien  09.02.11 13:07

Můj mladší bratr naštěstí zdědil genovou výbavu po pradědečkovi, prvorepublikovém elegánovi, co si i v dobách útlaku držel úroveň a ani komunistický kriminál z něj to gentlemanství nevymlátil. Stačilo jen malé postrčení v pubertálním věku a nákupy oblečení se staly pravidelnou zábavou sourozenců.
Pro oba je nakupování mor, jelikož já jako sportovec zrovna modelkovskou postavu nevlastním, a on zase moc nevyrostl, takže najít kalhoty, co já obleču a z něj naopak nespadnou, je horor. Skvěle to ale utužuje sourozenecké vztahy a nervy. V poslední době starost o jeho šatník přejala velmi úspěšně jeho přítelkyně, ale pořád za mnou občas dojde a ptá se, jestli může tohle a tohle nakombinovat. Když řeknu ne a pošlu ho převlíct, zamumlá „sestro, sereš mě.“ ale jde vybrat něco jiného. O své vlasy se stará občas svědomitěji než já, ze zahraničních cest mu pravidelně darem vozíme voňavky a u nás nesehnatelné doplňky.
V roztrhaných hadrech vyjde ven jen když pracuje na zahradě, nebo jedem na vandr. Je jedno, jak to oblečení vypadá, když bude do hodiny od bahna a trávy. To jsme pak jak prasata oba a nijak nám to nevadí. Ale jít takhle do města, do školy, do společnosti? Nikdy…
Moje ego roste, když vidím, jak se za ním obdivně otáčí holky na ulici, a to i starší, než je on sám. Můj bratr je prostě poklad ^_^

Víc prvorepublikových genů pro každého chlapa, nebo alespoň víc gentlemanství a sebeúcty, to by pak bylo krásné…

 
kiwi  09.02.11 13:28

Elien, to by bylo fakt krásné…v neposlední řadě taky z důvodu, že v obleku prvorepublikového gentlemana se jaksi obtížněji fluše na chodník :-)

 
Janiiiv  09.02.11 13:32

Nevím, kdy a kde se to stalo, ale mám dojem, že lidi prostě mají potřebu splynout s davem, za první republiky byl ten dav elegantní, dneska je vágusový. Za první republiky by s člověkem hanba mlátila, kdyby vypadal jak bezdomovec, dneska se jen všichni ohání pohodlností (jak kdyby džíny a větrovka byly nejpohodlnější věci na světě nebo co). Přijde mi to podobné jako s těmi dětmi ve škole, taky si dřív nedovolily na učitele, protože učitel by jim jednu lípl a doma by přiletěla další. Neříkám, že za to může komunismus, ale nějaký podíl na tom bude mít, tehdy byli přece všichni pracující lid, a pracující inteligence aspoň dostala hnusný plášť, aby moc nevyčuhovala.

Femme22: Nemám Vám do toho vůbec co kecat, chápu, že ho máte jistým způsobem ráda, ale jestli spolu nemáte děti, máte to zapotřebí, takhle hnít?

 
Lenka Chlebcova  09.02.11 13:39

Přečetla jsem si diskuzi, na kterou odkázala slečna L. Řeknu vám, to je tedy šok a v zachování duševního zdraví ji snad ani nečtěte. Někteří čeští muži jsou opravdoví spořínci, když dojde na téma oblečení / boty / kadeřník. Za mobilní telefon, případně komponent k autu nebo na kolo jim však líto peněz není. Myslíte, že původ jejich ignorance může pramenit ještě z dob komunismu? Nebo jsou tak zakomplexovaní, že jednoduše mají strach se trošku lišit a obléci se do něčeho normálního?
V mém okolí jsou naštěstí samí dobře oblečení pánové. Každý má jiný styl, ať „kravaťáci“ nebo třeba ti „angličtí gentlemanové“. Lyžařské bundy sice vídám na ulici, ale až od doby, kdy jsem začala číst tento blog. Do té doby jsem si jich vážně nevšimla (jednoduše, jako by neexistovali) :-o

 
Baba Jaga  09.02.11 13:40

Martine, rychle to zkopíruj a upaluj s tím na tu buranskou diskusi. Tady se dočkáš palců nahoru a občasných záchvěvů nesouhlasného mručení. Ale tam by tvůj příspěvek působil jako dynamit.
Pravé a velmi drahé funkční oblečení se aspoň dá obhajovat tou funkčností. Co ale nepochopím jsou levné šmejdy od vietnamců a odjinud, které se sice tváří sportovně a funkčně, ale na hory bych v tom teda neměla odvahu vyrazit. Vždyť to neplní tu funkci a ještě to vypadá tak, jak to vypadá. To je podle mě úplně nejhorší peklo.

Jo a ještě malá ukázka „sportovní elegance“. http://www.novinky.cz/…ancisku.html A pak že Češi nemůžou diktovat módu :-)

 
Khiria  09.02.11 13:53

no, s tím, co píšete, sice souhlasím a na oblečení mi záleží, ale v zimě byste mě koukám usmažili v pekle, v tuhle dobu se totiž můj „outfit“ taky smrskne na lyžařskou/outdo­orovou(?) bundu, protože prostě ještě nikdo nevynalezl nic jiného, co by mě v zimě zahřálo(dlouholeté zkušenosti s jinými zimními svrchníky), a kožich nosit nechci… Můžete namítnout, že u nás zase taková zima není, ale na to vám řeknu, že jak komu. Jsem extrémně zimomřivá a nic jiného mi nezbývá, i takhle pod tu bundu nosím spodní košilku a tlustý svetr… Na menší zimu pak mám už samozřejmě normální bundu, ale tu vidím až tak na březen :o/ Taky už se těším na jaro a svůj jarní kabátek, ale to si asi ještě počkám…

 
Lenka Chlebcova  09.02.11 13:55

Dobrý den, netuším, proč můj poslední komentář čeká na schválení kýmsi. Nejsem si vědoma toho, že by to na tomto blogu byla běžná praxe, proto pokud se Vám něco na mých příspěvcích nepozdává, můžete mi napsat na email, který vždy vkládám.
Každopádně mě to překvapilo, jelikož v žádném ze svých komentářů nikoho z diskutujících neurážím, nepíšu sprostě (pokud se za nepřípustné nepovažuje slovo „blbě“) a navíc, jako jedna z mála, píšu příspěvky pod svým jménem.

 
Baba Jaga  09.02.11 14:15

Lenka Chlebovcová: To se už mi taky několikrát stalo. A můj příspěvek taky nebyl nijak závadný. Ale nakonec vždycky prošel.

 
Nickoll  09.02.11 14:18

Na gymplu jsmě měli ve třídě 10 kluků- naprostá většina byla každodenně k vidění v klasické kombinaci džíny-triko-tenisky. 2 se vymykali. Ten první nosil kapsáče prapodivné vyblité barvy, rádoby skejťáské tenisky třikrát širší než noha a doladil to většinou vorvaným trikem či dresem oblíbeného fotbalového týmu- prostě horor. Druhý ze zmíněných „výklenkářů“ vyznával sporotvní styl a ono propírané outdoor oblečení. Jelikož byl opravdu sportovec tělem i duší ten styl mu opravdu seděl a uměl jednotlivé kousky oblečení poměrně slušně zkombinovat. Problém byl, že ho nosil vždy a všude- ať už byl vě škole, v divadle či dokonce třeba na svatbě. Pánové, pokud jste sportovci, proti outdoor oblečení nic nemám ovšem je to opravdu tak velký problém obléct se vhodně při společenských událostech? Opravdu ty vaše bundy a pohory musíte nosit vždy a všude? Před týdnem jsem byla na maturitním plese a opravdu nad takovým množstvím mužů v kombinaci sako+ kecky mi bylo skutečně do pláče. Můj přítel je taky sportovec. Naštěstí má rozum. Díkybohu mu jeho ego nezabránilo přijmout pár dobrých rad (jako většině mužů) ať už ode mě, nebo od jakékoliv jiné ženy. Pochopil že opravdu není nutné chodit ve městě v pohorách, šusťákovce a s obrovským baťohem na zádech. Ze zary jsem mu jednou přinesla černé kalhoty na styl džínů. Koupili jsme pár košil a nějaký ten svetr a měli byste vidět jak mu to sluší! Zimní bundu střídá ochotně s kabátem a pochopil, že do města taška přes rameno bohatě stačí. Není to žánej metroušek a růžovou věc by si na sebe asi nevzal a ani bych mu něco takového nenutila když se líp cítí v tmavších barvách ale naučila jsem ho že stačí mít pár kvalitních dobře kombinovatelných kousků a je vystaráno. Ze začátku byl trochu nejistý ale stačilo pár pochval od okolí a opravdu mi dal za pravdu že vypadat k světu a cítit se při tom pohodlně opravdu není tak náročné a namáhavé a přiznal že dřív se jen vymlouval z lenosti. Díky bohu- patřím mezi ty šťastnější co nemají doma zatvrzelého blba :)

 
Makinka  09.02.11 14:39

Nejen Martin, všechny bychom tam měly něco napsat.

 
Lola  09.02.11 15:36

Při těch debatách o „gentlemanském“ oblečení jsem si vzpomněla na svého dědečka, kterého si pamatuju ještě ze začátku 90. let, kdy už mu bylo přes devadesát. Byl to obyčejný dělník - strojní zámečník. Jeho rodiče byli také obyčejní - maminka hospodyně v domácnosti a otec kameník. Peněz nikdy neměli nazbyt.
Ovšem v šatníku (kromě ryze pracovních montérek - které se ovšem skladovaly na chodbě, nikdy ne ve skříni ve „světnici“) nechyběl černý „božíhodový“ oblek na neděli do kostela, hnědý vycházkový oblek (i s vyleštěným „špacírštokem“) a dědečkův klenot, užívaný vždy pouze 1× do roka na farní ples: frak s bílým motýlkem, cylindrem a dlouhou bílou šálou. Sněhobílá naškrobená košile a lakýrky byly samozřejmostí. Dodnes si pamatuju ten zvláštní pach leštidla, jak si dědeček vždy před akcí (mše, nedělní odpolední vycházka nebo ten ples) boty pečlivě leštil, že se v nich člověk viděl. A nebyl žádnou výjimkou, v této generaci to snad prý bylo normální. Je ovšem pravda, že všechny tyto sváteční obleky měl (podle svědectví mé maminky) snad třicet let, možná jen ty boty byly novější.
Když o tom tak přemýšlím, nechápu, kde se ten dnešní styl „jedny kalhoty a jedny boty do města, na hory i na zahradu“ vlastně vzal, když naši předci vypadali takhle.

 
Lenka Chlebcova  09.02.11 16:22

Milá Lolo, taky jsem o tom přemýšlela a možná je to tím, že život na začátku 20. století byl o mnoho pomalejší. Dámy měly čas nasazovat klouboučky a oblékat rukavičky. Kam bychom dnes v tramvaji vměstnaly honzíka, když už nás pánové nepouští ani sednout? Škoda mluvit! Často mi připadá, že česká společnost je společnost bez vyšších principů a jakékoliv autority (tedy kromě peněz…). Dřív byl alespoň jeden důvod, ten „božíhodový“, mít hezký oblek nebo šaty.
Nejhorší je snad ta rezignace na hygienu, jak popsala Femme22. V mé předchozí práci stačilo zajít na IT oddělení, abyste si zničily čichové buňky. Takový pach mohl být způsobený pouze vražednou kombinací nemytých privátních částí těla a nošení jednoho oblečení včetně spoďárů alespoň týden. Bleh :-(

 
Helo  09.02.11 16:37

Když už byli v článku muži, co se „neberou tak vážně“, napadli mě dva příklady:
Matt Smith
http://4.bp.blogspot.com/…00/smith.jpg
http://www.teensay.com/…don-9fjf.jpg
http://c2.api.ning.com/files/5*20NA5GKzUUZ5NGI­A4RIt-P1cORglqLNxQ0LJK9­tJZRs4ErzIm49Zjcw7L4­9NYwuAX9PPFdfYF8S­s4ODpCVT5LBER8qYZ­wK/MattSmith8­.jpg
http://crushable.com/…we-together/
 http://www.orange.co.uk/…0709-480.jpg

a David Tennant - i když ten nosí jeany a trička s obrázky, což se vám asi líbit nebude :)
http://img.dailymail.co.uk/…_468x943.jpg
http://www.exposay.com/…l-0QPYVr.jpg
 http://i.dailymail.co.uk/…_468x652.jpg

 
Monika P.  09.02.11 16:43

Reaguju zejména na Martina - mám dnes podobný zážitek z dnešní cesty do práce, s tím rozdílem, že jsem nejela metrem, alébrž trolejbusem.
Na lince trolejbusu asi dvě zastávky před konečnou (tudíž prakticky v centru Brna), přistoupila slečna, která měla na sobě snad celý lyžařský komplet, tedy nejen lyžařskou bundu (a batoh, samzřejmě), ale i nějaké oteplováky nebo co to bylo (ze šusťákového materiálu), na nohou pohory (já jsem tedy skoro čekala, že bude mít lyžáky), dostala jsem vážně chuť se jí zeptat, kde je na Křenové sjezdovka.
Ovšem zlatý hřeb teprve přišel: když se slečna jala vedle mě posadit, vytáhla z batohu knihu (takže evidentně nejela ani na turistický výlet, že, to většinou lidi nenosí bichle v batohu), při kteréžto příležitosti mi bylo dopřáno si všimnout, že dovršením celého toho lyžařského outfitu, laděného mimochodem do černo-zelena, jsou NEHTY NALAKOVANÉ SYTĚ RŮŽOVÝM LAKEM. Jako toto už je fakt moc. Já nedokážu slovy ani popsat, jak nepatřičně to vypadalo. Lak nebyl olezlý, vypadalo jakože čerstvě natřeno… Může mi někdo vysvětlit JAK někoho může NAJEDNOU napadnout nalakovat si nehty a oblíct se jako na sjezdovku???? Notabene když je venku takřka jarní počasí???
Mně to hlava nebere.....

 
Libor  09.02.11 16:44

Kde je vůbec taková Scully, ZuzkaOu, Panenka_bohemica, Klára apod.? Bez těchto pramatek-zakladatelek zdejší diskuze poněkud upadá. Snad jen Sibyla a Kolasice to drží nad vodou.

 
Pepper  09.02.11 17:10

Ano, taky jsem klikla na odkaz od slečny L. …po přečtení prvních 3 komentářů jsem v rámci zachování zdraví přestala…Přesněji řečeno zavřela jsem stránku někde u věty: „V létě nosím sandále, když je chladněji, dám si do nich ponožky“ .....to je fakt tragédie (zvracející smajlík)

 
Hasimir  09.02.11 17:54

Jeste k Zare: bydlim v Madridu a myslim, ze to neni „podprumerna spina“, jak tu pise Alex. Temer kazda Zara v Madridu ma trosku jiny sortiment, v drazsich ctvrtich jsou pochopitelne k videni lepsi veci. Na jejich kosile nedam dopustit. K cenam: ceny jsou pro ES, Portugalsko a Recko obvykle vyrazne nizsi: napr. €24.99 pro jih, zbytek Evropy €34.99 (je to videt na cenovce).

 
Sibyla  09.02.11 18:31

MArtin, Monika P.: přesně to jsem si dnes říkala - copak všichni jedou na hory? Nebo se bojí, že zmoknou, že jsou v nepromokavém? Možná, že je tu silný faktor nejistoty: oni nevědí, co si obléct, jak to zkombinovat, stydí se být trapní, kdyby to netrefili, takže chodí v bundě a džínech „já se moc nesnažím, já jsem ve sportovním, lážo-plážo.“ Nedivila bych se.

 
L.  09.02.11 19:21

Po zhlédnutí pořadu „Moje drahé Česko“ (ČT24, pořad ze 7.2.), který byl tentokrát o cenách oblečení, chci napsat ještě dodatek k mému příspěvku o kus výše, který se týkal srovnání cen stejného kusu zboží
 http://www.zara.com/…IUM%2BDETAIL

v Zaře u nás a v jiných zemích. Berte to jako tip na to, kde se nejvíce vyplatí nakupovat oblečení - vím že mnozí ho nakupují právě v zahraničí, tak třeba se vám takové srovnání bude hodit, protože Inditex vlastní více různých značek, nejen Zaru, a předpokládám, že jeho cenová politika bude pro všechny své značky stejná či podobná (a myslím si, že bude podobná i u jiných módních řetězců).
Ve zmiňovaném pořadu se hovořilo o tom, že Češi často jezdí nakupovat oblečení do Londýna či do Německa. Takže zde je srovnání cen oné zmiňované bundičky v různých zemích (jak jsem zjistila, ceny ostatního oblečení Zary jsou v těchto zemích počítány podle stejného vzorce, tj. liší se stejným způsobem):
Vezměme to od nejlevněších, kurz eura beru dlouhodobě průměrný, tj. 25 Kč/E, ostatní měny dle dnešního kurzu:

Španělsko/Potu­galsko: 89,95 E = 2250 Kč
Velká Británie: 99,99 GBP = 2840 Kč
Polsko: 499 PLN = 3094 Kč
Německo/Franci­e/Slovensko: 129 E = 3225 Kč Česká Republika: 3799 Kč

Berte to jako vodítko při rozhodování, kam se vydat za nákupy oblečení. Snad vám to bude k užitku. Pokud byste chtěli mít širší přehled i co se týče dalších značek, není nic snazšího než si je na stránkách daných firem vyhledat…

 
Naty  09.02.11 19:45

To Kiwi: moc pěkný příspěvek, máte skvělej styl psaní :-)

 
kolasice  09.02.11 20:01

Libore: V diskuzi pod minulým článkem jste mi neodpověděl na dotaz, resp. na moje rýpnutí, které bylo reakcí na vaše rýpnutí:) Ale nemusíte, já vím jak jste to myslel a máte pravdu, ale já taky:)

Pro zájemce o módu: Dnes jsme s Milým nakoupili v Cottonfieldu, slevy stále trvají, zboží zatím dosti. Některé košile ze zimní kolekce mi připadaly vhodné spíš na jaro (materiálem). Poměrně velký výběr univerzálních, jednobarevných svetrů. Velmi povedená a kvalitní se mi zdá kolekce košil a polokošil (tedy triček s límečkem) v jemných pastelových tónech. Už jí točej kolikátý rok a je to dobře, protože jsou to nejkvalitnější kousky, co přítel má. (Materiál je tužší, taková silnější balvna, báječně se udržuje a po roce jako nová, zvýhodněná cena necelé 2tis. za 2 kusy.) Jen saka mi u nich připadají taková…vágusovská (za ty peníze).

 
L.  09.02.11 20:22

Lola: Parodie ten vypíchnutý komentář ze zmiňované diskuse opravdu nebyla - bohužel. Přidávám pro pobavení/poděšení (nehodící se škrtněte :) ) další tři, které se zase hrozně líbíly mně. Daly by se označit jako „motto českého pepina“ :) :

„Kdybych měl sandály, budu v nich schválně ty ponžky nosit, ať mají hloupí o čem kydat.“

„To tak. Cpát prachy do hadrů, jak by žabožrouti chtěli diktovat. Nas*at.“

„Móda a módní svět. Jo oblékám se výhradně až na džínsy v armyshopech. Vše své si nosím s sebou. Na to jak vypadám v očích těch co móda zajímá z vysoka kálím. Jistě nejdu do divadla v BDU a do práce v kvádru, ale přemýšlet co na sebe na hlavu na nohy a aby to ladilo???
kdysi kdosi velmi trefně a vtipně řekl že svět módy a móda je jen pomsta homosexuálních exhibicionistů na zbytku světa. Jo a jak se tak koukám, bude na tom hodně pravdy.“

 
Helena  09.02.11 20:26

Sibyla: To zmoknutí je jistý faktor. Když je hnusně (sychravo, polosněží, polodéšť), tak si prostě vezmu goretexovou bundu, protože nepromokne. Kabáty mám dva (pěkné, teplé, kvalitní, co neváží tunu) a nosím je, ale ne do deště, protože nasáknou a ztěžknou a zničí se. Navíc ke kabátu nosím samozřejmě kabelku, a do té se toho nevejde zdaleka tolik, co do batohu. Mám velkou kabelku, ale když vyzvednu dítě ze školky, s ním něco málo věcí na převlečení, stavíme se v pekárně, případně v Abertu pro mléko, tak ke slušnému oblečení nesu dvě až tři dodatkové tašky, do batohu to obvykle nacpu. A je to fakt pohodlnějši. Maminka mívala oblíbený kožich, ve kterém ale nerada jezdila autobusem, protože nemohla zvednout ruku nad hlavu a chytit se tyče. S kabáty je to trochu podobné, v bundě to není problém nikdy.

Sorry, nejsem pro, aby všichni nosili pořád jen džíny a bundu, ale připadá mi horování proti teplým nebo nepromokavým bundám do města poněkud přehnané.

 
Jana  09.02.11 20:55

Myslím, že se nemusí nutně jezdit do zahraničí, i když je tam výběr samozřejmě mnohem větší…V ČR se dá pro muže krásně nakoupit a i docela levně…, i když se musí hledat a to právě myslím, že lidé moc neumí…

 
L.  09.02.11 20:56

Helena: Já myslím, že proti promoknutí je nejlepší deštník.

 
Poodlelady  09.02.11 21:13

Obávám se, že ten outdoor děs co je teď všude v ulicích je způsobený ještě stále porevolučním nadšením z nešedivého oblečení, které ale bohužel jinak nemá kromě „funkce“ nic víc…
A k růžové na mužích: Moje vlastní zkušenost když si můj poodlegenteman vzal na sebe zářivě růžovou polokošili, která na něm (je to kus chlapa žádný metro) vypadala (ačkoli to slovo nesnáším, tak ho musím použít) opravdu sexy. Jeho kamarádi měly všelijaké úšklebky o buznách atd (a to nejsou žádní břichatí pepini) zatímco mnohým ženám se to líbilo, ale řekněte to, když slyšíte ty chlapské ohlasy (já jsem jim to ale naplno řekla :-D).. :-(
A poslední poznámka k mužskému oblečení.. je fakt nadlidský výkon sehnat nápadité oblečení pro chlapa co má 2metry a široká ramena… a to on projde rád hodně obchodů.. např v Zaře téměř nemožné :-(

 
Poodlelady  09.02.11 21:16

opravy: poodlegentleman; kamarádi měli úšklebky

 
Helena  09.02.11 21:22

L. nesouhlasím.

 
werus  09.02.11 21:24

Poodlelady:sdilim s Vami Vas nazor,Zaru obchazim co se tyce panskeho obleceni obloukem:-)

 
L.  09.02.11 21:33

Helena: Tak já žádnou outdoorovou bundu nevlastním, když to vypadá že má pršet nebo prší, vezmu si deštník a ještě nikdy jsem takto nepromokla. A pokud je nějaký extrémní liják, tak potom nepomůže ani deštník, ani outdoor…

 
Caryfucka  09.02.11 21:36

Musím se pochlubit, mám doma muže, který má o módu zájem. Našel si model, který by rád nosil a přesně podle obrázku - myslím něco od Dolceho - si postupně sehnal velmi podobné kousky, stálo ho to peněž a času. ALE. Pendluje mezi prací, kde se občas pohybuje ve velmi špinavém prostředí, velkou část dnů tráví v autě a stavbou domu a tak tu ta hromádka věcí tak nějak existuje… Ale až jednou někam bude moct vyrazit…, takž už to bude out. Ne, buďme optimisti. Móda je i o životě. A díky za „můj“ sartorialist!

 
honza  09.02.11 21:39

nezvladnu precist vsechny prispevky vyse, takze se mozna budu opakovat.

Ado, jeste ze jste na konci clanku napsala „Chlap, který chce být stylový nebo trvá na nejlepších materiálech, je v rejži.“
ani ty materialy nemusi byt nejlepsi. staci dobre padnouci obycejny a trochu napadity odev.
Obrazky u minuleho clanku mi byly milejsi a blizsi, je videt, ze jste se vratila do ceskych luhu a haju, objevuje se par nejotrepanejsich barev a diskutabilni kvality. Ale za ty prachy bych ani nic vic necekal. Zajimave je mozna to modre sako :)
Celkove tomu chybi nejaka napaditost, ale vy jste to vlastne vybirala pro ty muze kteri maji prejit z rifli, tak to je mozna pro ne stale silne kafe :)

Ale od pondeli sleduji muze kolem sebe a myslim, ze nam damy trochu krivdite, myslim, ze vice nez 50% muzu nemelo rifle a sustakovou bundu a tenisky. Tim myslim, ze meli nejvyse jednu z uvedenych veci, zbyle dve byly ok. Ja bych to nevidel tak cerne.

Nesouhlasim s likvidaci satniku za zady, vas se nedotklo, kdyz vam „na gymplu“ mamka tajne zrusila nejaky kousek stareho a extremne oblibeneho (a extremne obnoseneho) obleceni? Ikdyz ja se nedokazu vzit do pocitu muze, ktery ani nevi co ma ve skrini a kdyz mu zmizne jedno triko, ani si toho nevimne…

My jezdime jednou za cas na nakupy do polska, Sfera v Bielsko-Biała uz nese stopy ceskych obchodu ale stale je to nesrovnatelne. Ale ono staci i prejit reku Olsi a na namesti maji krasny obchod s obuvi (kam se hrabe „nas“ bata). Muj nejoblibenejsi je Outlet Jaworzno.

U nas nakupuji systemem ze prochazim nejruznejsi obchody a cas od casu narazim na neco, co me zaujme v pomeru cena/vykon.

Na zaver, co nejake doplnky pro muze? Nebyl by tip na elegantni mestskou tasku (ale asi ne uplne kufrik nebo aktovku) do ktere bych vmestnal notebook, svacinu (v pixle) a knizku do saliny?

 
Pepa  09.02.11 21:58

Článek je to fajn, copak o to, jen mi příde, že pro lidi, co sem určitě nechodí, což mu trochu ubírá a je to škoda.. :)

 
Helena  09.02.11 22:13

L. Nemyslím, že by člověk promokl úplně naskrz, ale všechno je pak takové navlhlé. Navíc na deštník potřebuje člověk volnou ruku. (Mám dvě děti.)

 
Baba Jaga  09.02.11 22:17

Honza: Díky za váš příspěvek. Vnáší naději do mé duše. Těch pepinů je v okolí dost a je osvěžující, že nám sem zase jednou přispěl nepepin. Tímto děkuji i ostatním nepepinům, kteří sem přispívají. Teprve s připomínkou pubertálních zážitků mi vytanulo na mysli, jak mi můj táta s oblibou vyhazoval boty. Opravdu to bylo ponižující a bylo mi po nich smutno.

L., Helena: Taky nechodím po městě v bundě. Taky požívám deštník. A to při své práci musím strávit ve městě na nohách celý den, i kdyby z nebe padaly nahaté cikánky a ruští rozvědčíci. Mám mokré nohy, navlhlý kabát a bolí mě ruka od nošení deštníku, ale stejně tu bundu nenosím. V zahraničí maximálně nosím elegantní pončo pláštěnku, co jsem si koupila v Irsku. A taky nenosím batoh, i když celý den chodím po městě a v kabelce mám všechny nutné propriety. Někdo by řekl, že jsem praštěná, že pro parádu obětuji pohodlí. Ale je tu jiná věc. Zkuste s někým v zahraničí pracovně jednat oblečený jako pepin. Nebudou vás brát moc vážně. Mám vyzkoušeno, že v elegantním oblečení se mnohem lépe dosahuje svého.

 
Libor  09.02.11 22:30

Kolasice: protože jste to odhadla správně, čili nebylo třeba nic dalšího dodávat;)

A když jsme u těch restů s odpověďmi, tak milá Janiiiv, kvůli vám jdu s kůží na trh, zde dobrovolně zveřejňuji foto své a svého bratra z našeho víkendového setkání: http://www.dba-oracle.com/…neck_car.jpg (já jsem ten vpravo).

 
Helena  09.02.11 22:31

Baba Jaga: no samozřejmě, když půjdu na pracovní jednání, tak se podle toho obleču, ale když jdu pro děti do školky, tak se obleču podle počasí. Vzhledem k tomu, že pracuju doma a jednám po e-mailu, je to většinou jediná příležitost, kdy jdu ven (pak třeba ještě na hřiště a na ten nákup), tudíž je asi velké procento příležitostí, kdy chodím v bundě.

Znovu říkám, že mi nepřipadá nošení džín a bund nijak úchvatné, jsem spíš sukňový typ, což s bundou fakt nejde dohromady, jen mi připadalo pohoršování se nad bundami přehnané a chtěla jsem diskuzi mírně vyvážit.

 
Sibyla  09.02.11 22:33

Asi záleží na tom, kolik se má v dešti ujít - při čtvrthodině bych bundu omluvila, i když deštník by byl opravdu účinnější. Pro přeběhnutí z metra do tramvaje kabát poslouží. Ale dnes třeba bylo tak ostré slunce, že jsem nasadila tmavé brýle (a nebyla jsem sama). Přesto Praha šustila čekateli deště.

 
Helena  09.02.11 22:54

Sibyla: :-)
Jsem v Curychu a tady byla ráno dost mlha, v trolejbusu bylo dost lidí v džínách a v bundách, ale kvalita, upravenost a doplňky (boty) byly o dost lepší než v Praze. To je myslím ten hlavní problém, bundy samy za to nemůžou. (A jedna slečna měla fakt úžasný kabátek.)

Cesta do školky a zpět trvá víc než čtvrt hodiny a člověk nemá tu volnou ruku na deštník.

 
bara  09.02.11 22:54

Deštník je prima, ale člověk na něj musí mít dost rukou

 
pammahone  09.02.11 23:01

Já osobně deštníky nesnáším, protože s nimi lidi neumí manévrovat, důchodkyně je nosí ve výši vašich očí (už jsem takhle jednou málem o oko přišla) a když člověk (já) spěchá (skoro pořád) a chce se elegantně promotat davem, nemá šanci. Sama raši moknu, na eleganci kašlu. Nebo si vezmu softshellku (když to vypadá předem na déšť). Klidně k sukni a lodičkám, je černá, hlaká, upnutá a bez jediného vzoru, nápisu či barvy.

 
Marinne  09.02.11 23:10

Pozor, existujú aj kabáty s kapucňou a nemusí to nutne vyzerať ako františkán, alebo elf :D

 
Helena  09.02.11 23:16

Nejde o kapucu, jde o material. Ja jsem si taky myslela, ze sustakova bunda jako sustakova bunda. Ale ten goretex fakt nepromokne.

 
Marinne  09.02.11 23:19

Zas ako hovorí moja babka: „Nie som z cukru, nerozšlopká ma.“ Keď je vonku prietž mračien, budem mokrá tak či tak, načo mi je supernepremokavá bunda, keď budem mať mokré nohavice?goretex do mesta je proste prehnaný, som z dediny, blato, obcas poľná cesta a tak a nikto to tam nenosí.

 
Karoleenah  09.02.11 23:43

Já deštníky taky zrovna nemiluju. Z praktických důvodů jsem vždycky měla jen skládací, ten obyčejný bych někde určitě zapomněla a taky by mě prostě rozčiloval fakt, že ho musím pořád vláčet v ruce. No a rozhodně mi pobyt v dešti nezpříjemňoval, spíš naopak. Ty manuální se při lehkém poryvu větru měnily v satelity, s vystřelovacíma jsem to vzdala po prvním pokusu, kdy jsem se akorát málem zmrzačila. Sice nepochybuju o tom, že to je z části mnou… ale já jsem jinak manuálně zručná, vážně. :)
No co, se sebou jsem to vzdala, ale co ti ostatní. Jezdím výhradně MHD a tam jsou deštníky opravdové peklo. Někteří spolucestující se s nima narvou před dveře, začnou ho skládat těsně před nástupem (nebo ještě lépe během nastupování), tudíž půlku lidí kolem málem připraví o oči a druhou půlku pořádně pokropí - zvlášť když ten deštník ještě začnou otřepávat, že. Někdy mám pocit, že na deštníky by se měla vydávat nějaká forma zbrojního průkazu.
Pravdou ale je, že i když mám k deštníkům takový vztah, jaký mám, tak bundu jsem si do města nevzala nikdy. Jsem zvyklá nosit jen to, co se mi líbí a goretexové funkční šustivé svršky mi nikdy hezké nepřišly… a jejich praktičnost to prostě nemá šanci vyvážit. Holt otázka priorit. :)

 
Baba Jaga  09.02.11 23:59

Libore, já jsem věděla, že jste frajer! :-D

 
Monika  10.02.11 00:05

Honzo, on je dost podstatný rozdíl, když o patřičně obnošený kousek oblečení přijde puberťačka, která to všechno (módu) vidí dost zkresleně (já jsem svého času nosila výhradně oblečení poděděné po všech možných tetách a známých a samozřejmě ze sekáče a byla jsem děsně spokojená s každou dírou, kterou jsem měla v riflích), to se pak opravdu cítí uražená a pohoršená a když o takový kousek přijde dospělý chlap, který by už měl ve svých letech vědět, že 20 let staré rifle (viz můj taťka) jsou dobré tak akorát na dvě věci. V prvním případě bych počin pohoršeného rodiče odsoudila (má nechat ať se mladí vyřádí, ono je to přejde), v druhém případě bych počin zoufalé manželky ocenila jako akt poslední záchrany před totální dekadencí…

 
Fany  10.02.11 01:45

Dámy, co tak brojíte proti bundám a doporučujete do deště deštníky :-), jak často chodíváte v dešti ven a jezdíte v dešti MHD? Vzpomínám na dobu, kdy jsem také vodila za ruce 2 děti (nebo kočár a jedno dítě) a o pěkném kabátu jsem jen snila. Úplně Heleně rozumím. Mám jeden hezký kabát a když je hnusně, tak si ho neberu. Ten kdo jezdí autem si jaksi nedokáže představit, že za 15 nebo 20 minut chůze v dešti se zmokne víc, než když se přeběhne z parkoviště dovnitř :-)

Jet za deště v MHD a přesedat - to doporučuju všem neználkům jako zážitkový dárek :-)
Abyste si to ale dobře užily, musíte dodržet následující:

 • oblečte si pěkný (ale teplý ) outfit, který máte rádi a který vám sluší
 • vemte si k němu elegantní boty na podpatku
 • nezapomeňte zdravou svačinku, dětské boty na spravení, knihu nebo časopis na 40 minut jízdy, sako, které jste slíbily kolegyni a velký elegantní deštník, protože malé před deštěm moc neochrání
 • vyberte si zastávku, která je rychlou chůzí 10 minut od vašeho domu. Spěchejte, autobus jezdí jen 1× za 30 minut
 • vyberte si dostatečně vytíženou linku, kde si musíte sednout nebo stoupnout tam, kam vám to dovolí spolucestující a nerudný řidič
 • protože je v autobuse všude mokro a špinavo, vše pevně držte v rukou, (tip pro pokročilé - jedna strana kabelky bývá trochu sušší a je možno ji s jistou opatrností položit na klín, ovšem jen v případě, kdy sedíte)
 • po 2 minutách cítíte, jak báječně působí lidské teplo a vlhko, po chvíli (někdy i současně, někdy i dříve) se přidají netušené vůně a pachy; působivá kombinace způsobuje, že i vy se potíte
 • vytáhněte knihu, čtěte a nemyslete na to hnusné vedro, vlhko, puch a kapající deštníky ostatních, po 20 minutách se pokuste na správné zastávce vystoupit se vším, s čím jste nastoupily
 • rychlou chůzí přejděte pár křižovatek (stačí 500 metrů) a pokuste se nastoupit do tramvaje, užívejte si déšť, stádoidní dav a vysoké schody
 • v tramvaji se opakuje podobné teplo, vlhko i aroma, váš pokus o vyvětrání končí téměř inzultací. Zvoní vám telefon, zvoní neodbytně, ale jestli se pustíte tyče, špatně to dopadne, podlaha klouže a podpatky jsou vysoké
 • spadla trolej a tramvaj nabírá další zpoždění, vaše lodičky pak další dávku vody z kapajících deštníků ostatních
 • po 20 minutách zkotrolujte, že máte vše a vystupte
 • do práce už jdete jen 5 minut, takže jste slevila z pozornosti a šlápnete do obrovské kaluže

(tip pro náročné - vyzkoušejte si cestu zpátky: už se oteplilo, ale prší stále stejně. Spěcháte ještě víc, protože školka se v 16:OO zamyká a vaše dítě tam je od 15:30 samotné; víte,že musíte stihnout ještě odevzdat do opravny boty. Dítě si samozřejmě chce vzít svoje hračky/aby jim nebylo smutno/, školkové výrobky, deštníček a zbytek svačinky; paní učitelka vám přidá i špinavé bačkůrky. Stále prší, dítě si chce deštník samo roztáhnout a stále vás držet Vás za ruku. Už jste skoro doma, ale běžte ještě nakoupit, dítě vám ochotně pomůže a připomene, co vám doma chybí a co určitě musíte teď hned koupit. Stále prší, při cestě z obchodu držíte dítěte a snažíte se, aby vlezlo jen do NĚKTERÝCH kaluží. V rukou, pod paží a v zubech máte kromě školkových výrobků, svojí kabelky, tašky s nákupem a tašky s bačkůrkama taky ten krásný elegantní deštník a víte, že Vám to opravdu sluší :-)

 
Janiiiv  10.02.11 03:15

Libor: Díky, cením si to.

 
L.  10.02.11 05:36

Helena, Marianne: Marianne vystihla to, co jsem tou poznámkou s deštníkem chtěla říct: Že i když máte nepromokavou bundu, pokud nemáte deštník, tak potom vám promoknou kalhoty, boty, kabelka… takže to potom je třeba mít nepromokavé všechno… Takže já tomu úplně nerozumím, v čem je nepromokavé oblečení přínosem oproti deštníku (stačí skládací do kabelky, který při nepoužívání nikde nepřekáží). Argument s volnýma rukama na děti ovšem beru…

 
L.  10.02.11 05:37

oprava: „…v čem je nepromokavá BUNDA přínosem oproti deštníku“

 
atrix  10.02.11 05:40

V článku vyfocené oblečení z C& A by možná vzal na milost i můj hodně konzervativní muž, pokud bych mu ovšem řekla, že to bylo tak zlevněné, že to prostě nešlo nekoupit. Ovšem donést mu cokoli růžového, jak ho znám, koukal by na mě stylem „Jsi chytla horkou nemoc nebo absolvovala lobotomii?“ Ono je to i na mladých klucích tak trochu jako vizitka druhu „Jsem od teplých pramenů“, nemůžu si pomoct, aspoň co jsem se tak koukla na obrázky u článku. Naprosto mě odrovnaly ty zelené kalhoty se žlutým nápletem u kotníků - to mi přišlo, jako kdyby si už návrhář dělal fakt srandu. Nicméně je vidět, že slušně a vkusně oblečený chlap nemusí být utopií, otázkou zůstává, jestli by šlo na to „ukecat“ i takového toho zatvrzelce, co zamrzl v době, kdy mu bylo 20, usilovně nosí jen triko s nápisem, jeté džíny a džísku a na hlavě má pár lehce zmaštěných trosek vlasů stažených vzadu do šíleného culíčku. :-))

 
Alena Čechová  10.02.11 07:50

Fany: nejvyšší čas požádat manžela, aby vám s tím trochu pomohl.
Tip: můžete se střídat ve vodění dětí do školky, jeden z vás odvádí, druhý vyzvedává. Nakupovat jde ten, kdo děti ráno odvádí. Atakdále.

 
pammahone  10.02.11 08:24

Škoda že tu nejdou editovat příspěvky, tak tedy ještě jeden (omlouvám se). Za prvé souhlasím s Karoleenah ohledně deštníků, jak už jsem zmínila v předešlém příspěvku, za druhé podle mě deštník opravdu pomůže jen v mrholení (a v tom vydržím bez něj, klidně i v kabátku), protože při silnějším dešti vám nohy ani spodní část trupu prostě neochrání. Nevím, jak velké deštníky máte vy, ale takové, které znám já, vám stěží zakryjí ramena a když se k silnějšími dešti přidá trochu větru, bojujete s obojím a je to na vás vidět, deštník nedeštník. Samozřejmě, je to můj názor a nepředpokládám, že deštníky na českých ulicích vyhynou, je mi úplně jedno, jak kdo mokne :) Ale potěšilo by mě, kdyby se aspoň někteří lidé (obzvlášť jisté ženy v leopardích legínách, u kterých je tohle chování velmi typické) chovali s tím deštníkem v ruce tak, aby neohrožovali okolí v okruhu dvou metrů od epicentra, tedy nositele. Jenže to je asi stejně zbožné přání, jako přesvědčit pepiny, že se dá oblékat pohodlně a přitom slušně :)

 
Sibyla  10.02.11 08:31

Fajn, nepromokavé bundy jsou praktické v dešti a pro maminky, případně horolezce. Nemám námitek. Ale proč, opakuji, např. včera v ostrém slunci, vyžadujícím brýlí, mělo bundu 95% osazenstva Dejvické, od patnácti nahoru? O tom jsou námitky proti bundám: o bezmyšlenkovité pohodlnosti.

 
Makinka  10.02.11 10:33

Městská móda neznamená jen kabáty a podpatky. Vůbec ne. Představte si, že se vyrábí i městské bundy s kapucí, které nejsou z goretexu nebo windstopperu. Sice promoknou, ale většinou až tak po dvou hodinách na dešti. Mezi pohorkami a lodičkami je poměrně široké spektrum zboží. Mimochodem, že má někdo dvě děti a musí je vodit za ruku? Když mám pujčené dvě děti (3 a 5 nebo 3 a 3), vodím je za ruku jen přes přechod a vůbec nemám problém s tím, že to jedno dítě se drží druhého a ne mě. Nemyslím, že je třeba děti vodit všude za ručičku. Stejně jako chlapy a nosit jim oblečení z obchodu a pak vracet, co jim nesedí. Jsou dospělí a svéprávní, chovejme se k nim tak.

 
Alena Čechová  10.02.11 10:51

Makinka:
Já myslím, že příspěvek Fany není o oblékání, ale vlastně si stěžuje, že toho má dost na to, aby ještě ladila outfit. Musím se přiznat, že já jsem jako matka malých dětí taky nebyla vyfiknutá; vlastně skoro nikdy. Mé děti byly mimořádně temperamentní a držet je za ruku venku byla skoro nutnost. Byly to dvě neřízené střely a mám z toho období tik, kdy neustále sleduju malé děti (i cizí), jestli jim něco nehrozí. Nemůžu si pomoct, stalo se to součástí mé povahy.
Jenže tohle období pomine, jako ostatně všechna období, a přijdou jiná, kdy toho času i peněz i nálady bude víc. Ale třeba dnes poránu v Praze to vypadalo, že jsou všechny fertilní ženy buď neurotické maminy nabo prostitutky. Fakt.

 
Monika P.  10.02.11 10:51

Fany: až na ty děti, které ještě nemám, všechno toto podstupuju a zcela dobrovolně. Nepřipadám si divně ani nepatřičně. Takže ono to zcela jistě bude o osobním postoji. Mimochodem můj kabát má bílou barvu.

 
Baba Jaga  10.02.11 11:17

Fany: vy tady piposujete jízdu MHD, jako by to tu nikdo nezažil :-) Samozřejmě mi jsou tyto strasti důvěrně známé, ale od většiny z nich vám bunda neodpomůže. Dobře, vodění dětí beru. Ale v ulicích nevídám v bundách pouze maminky s nákupem vláčející děti. A jak psala Makinka, i městské bundy chrání před deštěm. A děcku bych stejně radši navlékla pláštěnku.
A váš popis dne mi připomíná popisy v Katce nebo reklamy na Actimel, nebo na co to je.
Proto vždycky šílím, když vidím maminy, jak jsou takhle v jednom kole, lítají v dešti v bundě ověšené kdečím, děcko, paní učitelku ani kolegini přeci nemůžou zklamat, že by jim řekly, že to všechno odnesou nebo přinesou až nebude pršet. A manžílek si vesele přijede z práce autem a zasedne k připravené teplé večeři. Ženský, jsme taky jenom lidi. A žádná dokonalá máma neexistuje. Tudíž děcko musí pochopit, že všechno vždycky nejde a že jsou pravidla. A to samý chlap. Co je vám platné, že jste supermáma děláte mu žitvot co nejjednodušší, když on ve finále je strašně rozmazlený a ve vás vidí uhnanou, protivnou a neupravenou slepici. Takhle se vychovává pepin.

 
Cenerentola  10.02.11 11:19

Zdravím,
jen jsem si vzpomněla… když jsem četla jak slečna, která se vhodně oblékne na ples se může stát terčem posměchu. To je strašná pravda. Stalo se mi to nesčetněkrát. Dokonce i kamaráka, která se obléká.. pěkně, leč trošku konzervativně, okomentovala mojí prodce elegentní čeneku s dvěma drobnými béžovými kvítky: „Jééé, ty se budeš vdávat + úšklebek“. A to nebylo porvé a naposled. Nejvíc úšklebků sklízím za klobouky - upozorňuji, že fakt žádný super odvaz, ale normální klobouček v pánském stylu, případně letní slamáček. Také se mi občas dostane ohodnocení: Že tě to baví se takhle strojit, do autobusu je to přece jedno, ne? ( sborový zájezd) Cokoliv jiného než džíny plus tričko plus mikina je divné a vyčnívající, tedy nežádoucí. Fakt je, že mému už tak ne příliš vysokému sebevědomí podobné komentáře příliš neprospívají… je to strašná škoda, že v sobě lidé nemají víc kreativity, fantazie. Žilo by se jim mnohem snaději, kdyby se nenechávali svazovat předsudky a stádní uniformitou. Když si vezmu žluté tričko, mám jaro, i když venku padá sníh…

 
Baba Jaga  10.02.11 11:27

Monika P.: Já jsem mívala taky bílou městskou bundu. Kyždý den jsem tehdy valila na nádraží, hodinu cesty vlakem, čekání na trolej, jízda trolejí, hurá do školy, tam bundu přes opěradlo, stěhování z učebny do učebny atd. a cesta domů. A šlo to. Jen se musela prát. Když jsem viděla, co člověk nachytá, moc mě už neutěšuje představa, že to na khaki není vidět. Ta špína tam furt je. A pak všichni v té hromadné smrdí jak namoklej psí kožich. A navíc argument, že na kabátu nebo něčem barevném je vidět špína nechápu ještě z jednoho důvodu. Většina těch lyžařských bund, co vídám v ulicích, má na sobě bílé nebo světlé prvky a to navíc v místech, která se špiní nejvíc. Takže to, že je dotyčný otahaný, se stejně nezatají.

 
Makinka  10.02.11 11:51

Aleno, chápu to, ale myslím, že jakmile má člověk šatník aspoň trochu různorodý, není problém se obléct pokaždé pěkně a vkusně, aniž by nad tím člověk musel hodinu dumat. Samozřejmě chápu, že to není priorita, ale ani nesouhlasím s tím, že by člověk měl všechno obětovat dětem a manželovi. Jak to řekla trefně Ada o jedné paní „děti jsem vychovala, o muže se postarala, svoje si odpracovala a teď prosím odkopnout do kouta“. Myslíme si, že pro svoje blízké děláme to nejlepší tím, že je denně krmíme rybami (a honíme se kvůli tomu jako slepečtí psi) a přitom by jim i nám daleko víc prospělo, kdybychom je naučily rybařit.

 
Janiiiv  10.02.11 12:22

Cenerentola: Dlabte na ně. Říkám si že na to, abych se schovávala ve stádu, kde si mě nevšimne ani bystrozraký, jsem ještě moc mladá. Štíhlá blondýna, ošklivá si nepřipadám, tak proč se neukázat? Když jsem jela v lednu na zkoušku v červeném kostýmku a s baretem na stranu, sice jsem si ráno v šalině připadala trochu jako exot, ale co je mi po nich? Sice džíny mám, trička mám, i tenisky mám, ale ty obouvám jen ve chvílích nouze (promočené polobotky; vím, že polezu někudy v přírodě apod.) a když už džíny a tričko, stejně se to snažím doplnit šperky, šálkou, svetrem/košilí, botkami. Jo, a jsou to z principu zvonáče ze sekáče, nic jinýho na mě nikdo nenavlíkne, na skinny jsem moc sebekritická (mám v nich prdel jak štýrskej valach, že metr ukazuje 96 cm je mi jedno, prostě ne).

Ad bunda: Na podzim se mi konečně!!! podařilo přesvědčit vlastní matku, že v manšestrovým saku je tepleji než v bundě, nehledě na to, že je „nepromokavá, má stojáček a neprofoukne“. Byla mi zima jak malýmu psovi, narozdíl od saka bych mohla vzít ještě podnájemníka, takže mi tam stejně táhlo, a o její nepromokavosti už jsem se přesvědčila mnohokrát za ta léta (ne). A v kabátu je mi tepleji než v zimní bundě, je delší a má 60% vlny. Až na mírně zlikvidovanou podšívku a nutnost jednou ročně přišít knoflíky si na něj nemůžu stěžovat :-)

 
Alena Čechová  10.02.11 12:42

Cenerentola: nosím pokrývku hlavy každý den. Už jsem si tak zvykla, že si bez klobouku, baretu nebo šátku připadám divně. Klobouk je úplně normální, vytrvejte, za chvíli vám to ani nepřijde. Čumily a blbé řeči ignorujte, nakonec to budou nosit taky. Moje zkušenost.

 
Sibyla  10.02.11 12:52

Ono je to o sebevědomí, a hodně rozhoduje, jak je člověk starý a kde žije. Mladé holky jsou přirozeně nejisté, a neodváží se uvěřit, že po nich lidé koukají, protože jsou pěkné na pohled - což většinou je ten případ - jen velice zřídka vidíte děvuchu tak zmaškařenou, že od ní nemůžete odtrhnout oči. A dívky z vesnice nebo malého města bývají zranitelnější. Já měla výhodu, že jsem vyrůstala v Praze a chodila na uměleckou školu, kde jsme se oblékáním lišit chtěli. Samozřejmě jsem ten bohémsky rozevlátý styl dávno opustila, ale zůstala mi určitá lhostejnost, co si o mně kdo myslí. Navíc je dnešní móda tak versatilní a neurčitá, že sebevětší pitomost může být nejnovější výstřelek. Nosí se prakticky všechno. Důležité je vypěstovat si vlastní osobnost a rozhodnout se: ano, tohle se mi líbí, v tom půjdu. Pak vyjděte s hrdým čelem a uvidíte, že se začne říkat: „Ona má svůj styl.“

 
Baba Jaga  10.02.11 13:10

Cenerentola: Že by mě trápilo, že na mě v šalině čučí obundovaní a obatohovaní, protože mám zelený kabát a kabelku, to teda nemůžu říct. Mně teda elegantní oblečení zvyšuje sebevědomí, takže si za tím dokážu hrdě stát. Mnohem hůř bych se cítila mezi elegantně oblečenými, kdybych na sobě měla šusťákovku. A pokud jsem sama součástí stáda v šusťákovce, hned na mě padá ta česká nakvašenost a automaticky nasazuju zpruzenej ksicht. A to zase nechci. Chci mít ve stáří hezké vrásky.

 
Sasa  10.02.11 13:14

Moj otec napr. nikdy v lete nevyjde do mesta v kratasoch. NA zahradu ano alebo pri mori. Ale ked ide do msta nakupit, tak si vzdy oblecie latkove nohavice alebo dziny. Ale dziny iba na volny cas. Inak aj na nakup - latkove nohavice, sveter(a aj v cervenej farbe)a polokoselu alebo koselu. v lete nosi kozenne sandaly alebo boty.V dzinom boty teniskoveho typu. Ma slusivy klobuk a do mesta bekovku. ma 60 rokov a zenske sa za nim otacaju aj teraz. Sam si nakupuje a kombinuje farby. Proste to ma v sebe. Nikdy by nevysiel neumyty, so spinavymi nehtami. Dokonca teraz mu uz musim strihat chlpy v usiach, pretoze sa za ne hanbi a nechce vyzerat ako paprda

 
eveli17  10.02.11 13:48

Keď som nastúpila do prvého zamestnania, mala som krásny dlhý hnedý „kolový“ kabát a nosila som k nemu červený klobúčik (to bolo pred 15 rokmi). Ženské sa schovávali na chodbe, aby sa na mňa pozreli, jeden starší kolega na to dodnes spomína. Áno, ukrkali ma. Dlho som potom chodila do práce vo vetrovke a čapici, až mi iný kolega - mladší - povedal, že sa to skor hodí na bežky…
Minulú zimu moj muž začal nosiť klobúk a tak som sa ku klobúku vrátila aj ja. Rokmi som naozaj dospela k tomu, že neriešim, čo si kto o mojom oblečení myslí. A to dokonca ani vtedy, keď idem vo vetrovke a rifliach, lebo viem, prečo idem práve takto oblečená (napríklad sa mi stále občas stane, že ráno naozaj nemám chuť sa obliekať, tak popadnem len rifle a tričko).

 
jana  10.02.11 14:04

K Eveli - je fakt, že okolí nás strašně ovlivňuje, byla jsem zvyklá chodit do práce v kostýmu, nebo černých univerzálkách a nějaké košili, pak jsem začala dělat pro firmu, kdy velký šéf za oblečení vhodné k podpisu úvěru na 60 mil považoval fialovou košili s krátkým rukávem, otřesnou vestičku a katě, které mu nesedly už před x roky a normální pracovní oblečení byly designové rifle s x dírami, tak jsem taky zvlčela a nosila jen trika a rifle. Teď , co čtu módní peklo a pro danou firmu už nedělám se pomalu vracím k elegantnímu pracovnímu oblečení a cítím se líp. Hezké oblečení - větší sebevědomí, i když nemám velikost 36, ba ani 38.

 
Marinne  10.02.11 14:07

Fany: tak ja jazdim len a vylucne MHD, auto nemam a este peknych par rokov mat nebudem, takze viem ake je to chodit v dazdi, dokonca som sa sama v dazdi vystahovavala po roku z koleje so vsetkymi kramami a hnusnym 30kilovym kufrom a zvladla som to bez sportoveho oblecenia. Kazdy mesiac cestujem domov na Slovensko, vo vlaku stravim niekedy az 6 hodin a nepoterbujem k tomu sportove oblecenie, to mi aj tak nepomoze, ked budem mat presedenu prdel.
Ako som uz pisala, existuju kabaty a bundicky s kapucnami nie je ich az tak malo a ked viem, ze dazdnik je proste pre mna neprakticky, preco nad tym neporozmyslat? Staci si kupit v sekaci, skusite a uvidite. Deti sice nemam, ale mam bohate skusenosti ako au-pair u rodiny s dievcatkom „typicky spanielskej povahy“ neskor boli 2 a tiez som to vzdy zvladala bez sportovej bundy a tak nevyhnutych dzin. A to som ich mala na starosti cely den, nie 5 hodin a kedze ich matka bola prehnane uzkostliva a cistotna, kazdy denny ritual sa nam natiahol na dvojnasobok casu.
Zaklad je nenalozit si viac, nez unesiem, tak nevybavim vsetko v jeden den, no a co? Predsa nie som na vsetko sama, boty a oblek moze zaniest aj muz, je velky, vie rozpravat. A do mhd sa da nosit aj MP3, zabere menej miesta ako kniha, tie si nechavam na tie dlhe cesty vlakom.

 
Marinne  10.02.11 14:13

Cenerentola: ak je to Vasa kamaratka, nechapem, preco sa Vam posmieva.

 
Míša  10.02.11 15:19

Všem českým mužům osobně doporučuji si prostudovat rubriku Pánská móda v časopise Salon – http://www.salon.cz/…ka-moda.html A to i přesto, že některé články jim mohou způsobit menší šok.

Ostatně, že to funguje i v reálu, se může každý přesvědčit v sekci Street fashion, např. zde – http://www.salon.cz/…ni-st-2.html

A malá rada na závěr: „Pánové nebojte se pěkně vypadat!“ Stejně jako se i vy rádi otočíte za hezky oblečenou a upravenou ženu, tak i my-ženy se rády podíváme na hezky oblečeného muže. A není to vždy jen otázka peněz, ale spíš chuti, času a trochy energie.

Navíc v zemích jako je např. Itálie nebo Francie se pěkně oblečený muž považuje za standard. U nás jich je ale bohužel stále jak šafránu :(

 
Kristina  10.02.11 18:20

Fandím každému muži, který jde proti davu a obleče se jako gentleman slušně, upraveně a čistě. Na takového muže se vždy ráda usměju.

Ano je pravda že i my ženy chceme vidět hezky oblečené muže, za kterými se rády ještě otočíme!

 
Woody  10.02.11 20:15

Mohli byste proradit jak je to s košilemi s krátkým rukávem (nemyslím polokošile)? Někde jsem četl, že v žádném případě nenosit? Je to tak a pokud ano tak proč? A zastrkávání košil do kalhot? Liší se to u košil k krátkým rukávem (pokud se tedy mohou nosit) a s dlouhým? A polokošile do kalhot smí?

 
Lenka Chlebcová  10.02.11 20:53

Ahoj Woody, do obleků by se měly nosit košile s dlouhým rukávem. V případě teplého letního dne sundat sako a ohrnout rukávy (měl to tak třeba i Obama). Proč tomu tak je, nevím, asi je to z důvodů etikety. Taky mám pocit, že se od toho ustupuje a to převážně z finančních důvodů, protože se pak v kancelářích musí moc chladit, což není ani levné, ani ekologické.
Košile s krátkým rukávem je asi vhodnější třeba ke kalhotům nebo džínům. Jestli dovnitř nebo ven asi záleží na stylu košile, stylu kalhot a v neposlední řadě stylu tvém :-)
Můj spolubydlící je třeba nosí ven a přes ně má oblečený svetřík nebo vestičku, takže mu pak spodní lem košile čouhá ven. Kolega z práce pak nosí košile zásadně v kalhotech (jo a nechybí mu opasek). Košile ven je určitě ležérnější než ta uvnitř.

 
Chava  10.02.11 21:00

Já teď bojuju ne s přítelem, ale s vlivem jeho rodiny. Měli jsme na téma hygiena několik vážných rozhovorů a on pokaždé tvrdil, že ho doma vychovávali v tom, že prádlo se praním ničí, takže se pere co nejmíň to jde. Spodní prádlo se nemusí každý den měnit a svrchní prádlo stačí vyměnit jednou týdně. Koupat se víc než jednou týdně je prý taky rozmařilost a člověk je potom nemocnej.Takhle ho vychovali jeho rodiče, paranoidní vodošetřílci. Pan otec dokonce ani po malé potřebě nesplachuje a když byli děcka menší, v jedné vaně ce vykoupala postupně celá rodina.

Ale bojuju. Přítel je naštěstí na mojí straně, jen občas mu prostě některé věci nedocvaknou a ten vliv domácí výchovy budu přebíjet ještě roky… :(

 
Radek  10.02.11 21:05

UAX má například nové kalhoty frecooly s kulatýma kapsama, jsou uplně bomba http://shop.uax.cz/…ty-freecooly?… . celodení Urban nošení a volný styl ! žádný šamponi ale táborák to taky není. Prostě freecooly : )

 
L.  10.02.11 21:10

Chava: Tak to je hodně drsné, ty návyky oné rodiny… je fakt, že o něčem podobném jsem už také slyšela odjinud a docela mi z toho vstávaji chlupy na rukou, hlavně z toho koupání v jedné vaně. Chudák ten poslední :)).

 
kolasice  10.02.11 21:14

Chavo: Tak to přeji pevné nervy a víru v lepší zítřky, něco takového už jsem dlouho neslyšela…

Radku: No, když myslíte… Doprovodné fotky hovoří jasnou řečí:)

 
Chava  10.02.11 21:18

L.: Přítel jako mladší syn šel na řadu první, poslední byl vždycky jejich táta, dobře mu tak :) Horší je, že jeho rodiče tohle ještě stále praktikují a přijet tam na víkend, to je peklo. Snažím se moc tam nejezdit, ale občas neuniknu. Ta domácnost celkově stojí za …, zažraná špína všude, mají v několika místnostech plíseň a přítelova máma dost hrozně vaří. Prostě idyla :)

Přítel naštěstí v osmnácti utekl, protože sám přišel na to, že takhle žít nechce.

 
L.  10.02.11 21:18

Jinak pro ty zaměstnané ženy s dětmi, které tu často píší o vytíženosti a ověšenosti taškami, ať už nákupními, nebo jinými… co takhle zkusit tašku na kolečkách? Nemyslím takovou tu „babkovskou“, ale moderní tašky, co mají dnes už pěkné designy (pravda… u nás v nich ještě takový výběr není, ale s trochou dobré vůle a přimhouřením oka třeba tyto dvě nejsou až tak nejhorší:)
http://www.happyhobby.cz/…ckach-MARKET
 http://www.luxx.cz/…-taska--moda

Proč to píšu: Nějakou dobu jsem žila ve Španělsku a tam tyto tašky používají na nákupy všichni. Ale úplně všichni. Od starých babiček až po mladé kluky. Když jsem tento fenomén pozorovala, uvědomila jsem si, jak je zbytečné neustále si ničit páteř a vůbec tělo taháním těžkých nákupních nebo i jiných tašek, když to jde vyřešit takhle elegantně. Jsou pro záda neoddiskutovatelně šetrnější než i ty tolik z tohoto hlediska obhajované batohy :). A troufnu si říct, že vypadají určitě lépe - zbavíte-li se obecně vžitého předsudku, že je to jen pro důchodce. S nimi tedy padají argumenty jako „je těžké být dobře oblečena, když jsem ověšena taškami“ nebo „na hodně věcí je batoh to nejlepší“ :). Já sama jsem si jednu takovou tašku pořídila a věřte, že na nákupy či drobnější pochůzky s velkým množstvím věcí je to ideální. Vaše záda i ruce vám poděkují :).

 
L.  10.02.11 21:23

Chava: No pane jo :). No ale když říkáte, že přítel odtamtud utekl, protože takhle žít nechtěl, tak mu vysvětlete, že tedy není z tohoto úhlu pohledu logické, aby ony nechtěné návyky stále pěstoval? Že pokud se mu líbí u Vás, tak to bude asi krom jiného i proto, že jste čistotná a nenutíte ho koupat se ve vodě po Vás atd. :)))
A jak říkáte - tomu otci jako poslednímu - dobře mu tak :))

 
Chava  10.02.11 21:33

Problém je v tom, že on sice ví, že koupat se jednou týdně ve vodě po několika lidech je špatně, ale neví, co všechno je špatně. Když mu odmalička říkali, že oblečení se praním ničí, potřebuje opravdu vidět, že to není pravda a že jeho trika se v pračce nerozloží. A mě taky nenapadne vždycky, že věci, co jsou pro mě normální, pro něho normální nejsou.

 
L.  10.02.11 21:47

Chava: Tak já nevím, ale má přeci oči otevřené a nežije v izolaci. Tak přeci musí vidět, jak věci chodí a že mnohé z nich jsou v rozporu s tím, jak byl vychován - tak potom se nad tím zamyslím a snažím se dopídit toho, jak se ta věc doopravdy má…Ale pokud Vám důvěřuje a dá na Vás, tak jakmile na nějaký takový problém narazíte, vysvětlete mu co a jak a pokud se nebude bránit přijmout nový pohled na věc, pak si myslím že za chvilku bude vše v pořádku… každopádně přeji ať Vám ta „převýchova“ (v dobrém ;) ) vyjde!

 
Fany  10.02.11 21:52

Ty jo, to jsem to ale schytala! :-)

 
bara  10.02.11 21:58

Woody : Do obleku patří podle etikety jen košile s dlouhým rukávem. Vím to já i můj mužský, ale musím se přiznat, že tahle varianta je mému muži velmi proti srsti neboť je horkokrevný a je mu pak teplo a i já mám nějakou divnou úchylku a tudíž se mi na něm mnohem víc líbí košile s krátkým rukávem (když sako odloží). Možná je to figurou - nevím, prostě v dlouhých rukávech oblekové košile mi přijde, že vypadá mnohem blběji. Naštěstí do vysoké společnosti chodíme jen málokdy a tam kam chodíme nám prohřešek promíjejí. Do vyšší společnosti muž vyráží v košili správné, jen trochu skřípe zuby a funí vedrem , protože sako pak raději neodkládá ani když to etiketa dovoluje (jen v duchu sní o papírových manžetách prvorepublikového nižšího stavu)

 
Sibyla  10.02.11 22:47

Chava: držím palce, přítel musí být sympaťák, že si zvolil vlastní styl života, ale jak píšete - sám neví, co v sobě má zažrané. „Můžete vytáhnout kluka z vesnice, ale nevytáhnete vesnici z kluka“. Moje maminka bojovala snad patnáct let, než prosadila bíle vymalované stěny, protože taťka je kluk ze mlejna a na stěny chtěl váleček. „Bílá je tak do chlíva.“ Chce to citlivý ale neústupný přístup.

 
ýmo  10.02.11 23:03

Chava: soucítím s vámi. přítelova rodina pochází z obou stran z vesnice, ale žijou už dobrých 30 let ve městě. člověk by řekl, že hygienické návyky by v dnešní společnosti měly být běžné. kdepak. připadá mi, že zamrzli v 50. letech minulého století (to byl jeho otec malý). nádobí myjou v jedné vodě všechno a pak ho neoplachují. tj napustí se dřez s jarovou vodou, jako v dobách, kdy v domech nebyla tekoucí voda. uááááá… aspoň že na sprchování nešetří a občas perou :D asi to mají taky zažité z domu, že to nejde jinak a přes to nejede vlak.

 
Sibyla  10.02.11 23:37

Ach jo, měla jsem sousedy tohoto typu! Mladé, třicátníky, ale neuvěřitelné pepiny (Odpadky vynášeli v zelené zmijovce - oba. On měl modrožlutou větrovku, v níž vpadal přesně jako nákupní taška z Albertu na nožičkách). A při jednom sporu o odběr vody mě „usadil“ touto nesmrtelnou větou:„No, my zas nejsme takový, abysme se koupali třikrát do tejdna!“ DOkázala jsem sladce opáčit: „Ale to byste mohli. Ono je to totiž dost normální, víte?“

 
L.  11.02.11 00:19

Bože… tak teď po přečtení pár posledních příspěvků už chápu, proč v MHD je vždy tolik zápachu, i když se tam třeba zrovna nevyskytuje žádný bezdomovec. Tuhle jsem šla do jedné nejmenované banky, taková malá pobočka to byla, jedna menší místnost. Dvě přepážky, u každé mladý kluk okolo třicítky. Hned při vstupu mě praštil přes nos hrozný, ale opravdu hrozný a silný zápach potu (nikdo jiný se tam nevyskytoval, a i podle jiných okolností soudím, že zdrojem byl jeden či oba mladí pánové). Co je platné, že dodržovali dress code, když nevědí, co je to antiperspirant + nedejbože parfém? (pokud vůbec je u nich hygiena na denním pořádku). Fakt neuvěřitelné…

 
Neko  11.02.11 02:41

Omlouvam se za OT, ale kdyz uz jste to tady nakousli, zatim se tu u diskuzi o nakupnich taskach neobjevila firma reisenthel http://www.reisenthel.com/us/index.html , maji perfektni tasky, kosiky i voziky a pro nakupujici matky nakupni tasku s uchem pro dite http://www.reisenthel.com/us/index.html , koupit se v CR daji na netu i v obchodech.

 
Neko  11.02.11 02:45

Nejak se mi popletl odkaz http://www.kabelkysnu.cz/hledani-?…

 
L.  11.02.11 03:11

Neko: Super tip - tuto značku jsem vůbec neznala. Sice trochu vyšší ceny, ale věřím že jsou ty věci kvalitní a hlavně ten design!! Jedna hezčí než druhá. Nejvíce mě zaujaly „nákupní vozíky“ - ty nízké čtvercové s teleskopickou tyčí. Takové jsem ještě nikde neviděla. Vypadají tak dobře, že je lze vzít i k elegantnímu oblečení!! Kéž by je alespoň pár lidí vyměnilo za batohy :).

 
Lenka  11.02.11 04:45

Chava: Něco podobného, i když ne tak extrémního, mám bohužel doma taky. Žiju ještě s rodičema a hlavně tátovi přijde normální, aby se v jedné vodě vykoupali všichni. Prý je to v rodině, tak je to v pořádku. Když protestuju, že je to nechutný, tak se naštve s tím, že nebudeme plýtvat vodou. Takže jsem ten boj už vzdala. Koupu se prostě první a ostatní ať pak s tou vodou naloží dle libosti. Naštěstí se teda všichni mejeme denně :-)

A k tématu oblékání mužů: Musím říct, že jsem zatím měla docela štěstí na chlapy, kteří se oblékat uměli. Třeba bývalý přítel. Nosil džíny, ALE padnoucí a tmavě modré, většinou s páskem. Měl i jiné kalhoty, manžestráky třeba, a v létě nosil látkové kalhoty pod kolena, většinou kostkované =) Nosil trika, ALE jednobarevná (i výrazné barvy) a neožvejkaná. Boty si kupoval takové sportovnější, ale kvalitní a z kůže. Vlastnil příšernou zimní šusťákovou bundu, ale zároveň mu nedělalo problém si pořídit i elegantnější zimní vlněný kabátek.
Vedla ho k tomu jeho matka. U nich se např. pere několikrát týdně, je třeba nepřípustné, aby si někdo vzal tričko, chodil v něm celý den a pak ho vrátil do skříně. To už je dle mého trochu přehnané, ale rozhodně lepší než žít ve špíně. U něj byl bohužel problém s tím, že byl hodně vysoký a hodně hubený (skoro 190 cm a 75 kilo). Jak sám říkal, tak by nosil svetry, ale nemohl na sebe najít správnou velikost. Buď mu byly široké nebo krátké. I nějaké košile měl, ale řešil ten samý problém… Nedělalo mu problém někam vyjít v obleku. A nákupy zbožňoval :o) Připadalo mi to normální, že se o sebe chlap takhle v rámci možností stará. Ale jak tady čtu různé příspěvky (obzvlášť z toho femme22 mi vstávají vlasy hrůzou), tak jsem asi fakt měla doma malý poklad :-)

 
L.  11.02.11 07:20

Lenka: Nevěděla jsem, že tento fenomén „jedné vany“ je u nás tak rozšířený :(… to mě opravdu překvapuje. Co takhle navrhnout tátovi, aby koupil takovou tu hlavici sprchy, co umožňuje úsporné sprchování… podle mě takto byste 3 lidi za sprchování spotřebovali tolik vody, co jedna plná vana… Já to pořád nějak nemůžu pochopit, a ono se pak z té špinavé vody ještě načisto sprchují? To se pak ale zas tak moc vody neušetří, ne? Nebo v rámci úspor osprchování z té špinavé vody vynechávají? Nechápu…
Co se týče „roznošených“ věcí, tak třeba já osobně mám taky jakousi averzi dávat už nošené věci zpět do skříně mezi čisté, tak na to mám takový systém, že ty „roznošené“ dávám do proutěného koše vedle skříně nebo na ramínko ale zvlášť od ostatních…

 
V.  11.02.11 08:22

Holky, jen taková perlička: Když chtějí v Brazilii o někom říct, že smrdí, řeknou, že se myje počesku.
Ve zkratce to vzniklo tak, že čeští přistěhovalci, kteří jeli do Brazilie pracovat pro Baťu dodržovali koupání jednou týdně i tam – v horkých tropech. A podle toho asi voněli.
Víc informací najdete tady: http://blisty.cz/art/52111.html

 
Lenka  11.02.11 08:36

L.: No, my tu úspornou hadici dokonce i máme :o) Ale prostě je u nás zažité, že se nesprchujeme, ale koupeme. Přiznám se, že i já se sprchuji opravdu málokdy. Nepřipadám si tak čistá, jako po koupeli, i když je to určitě jen subjektivní pocit. Po koupání v té použité vodě se už nikdo „načisto“ nesprchuje, to by nebylo moc efektivní :-D Taky to nechápu, fakt se mi tohle příčí a přijde mi to hodně nechutný.

Co se týče těch roznošených věcí, tak v tom máte dobrý systém :-) Já třeba ale oblečení hodně střídám, v podstatě nosím každý den něco jiného a kdybych to měla po každém (jednom) nošení prát nebo odkládat jinam, za chvíli se mi válí všechno oblečení po baráku a skříň mám prázdnou :-) Jedná se ale jen o oblečení na běžné nošení do školy, do práce… Pracovní hadry jdou hned do pračky.

 
verisek  11.02.11 08:43

Mě teda ty kalhoty na obrázku přijdou divný - proč jsou strech? Neumím si v tom chlapa moc představit :D

 
BlondeHell  11.02.11 08:51

Je to mimo téma, ale taky potvrzuji, že koupání v jedné vodě bude asi rozšířené. Když jsem ještě bydlela u našich, bydleli jsme v rodinném domku, neměli jsme kanalizaci, jen septik, vodou se muselo šetřit. U nás se první koupal otec a po něm pak zbytek rodiny - koupali jsme se po otcovi rádi, protože si jako největší člen rodiny mohl napustit trochu víc vody a pro nás byla vzácnost mít víc vody. Jako děckám nám to bylo jedno. Špinavá voda se nevypouštěla. Nechávala se stát ve vaně a v kýblech se ještě postupně nosila na splachování záchodu. Když jsem přišla do puberty a začalo se mi toto eklovat, tak k nám naštěstí zavedli kanalizaci. Je mi už třicet ale dodnes úplně podvědomě šetřím vodou i když jsem třeba v hotelu. A když si napouštím plnou vanu, tak mě chytají trochu výčitky svědomí a nikdy si ji nenapustím úplně plnou - diagnóza :)

 
Alena Čechová  11.02.11 09:05

Já osobně považuju koupání ve vaně za nehygienické a neekologické. Myslím si ale, že čtyřčlenná rodina spotřebuje méně vody, když se sprchuje, než když si napustí jednu vanu.
Navíc osobní pach se dá zvládnout změnou způsobu života - například jen tím, že změníte jídelníček nebo prostě zhubnete.

 
Sekhmet  11.02.11 09:26

Lenka: Já se sprchuju, zas si nepřipadám čistá po koupeli ve vaně. Číňani už ve středověku říkávali, že evropané jsou prasata, neboť se koupou ve vlastní špíně :) (tím samozřejmě nechci říct, že vy jste prase). Jedno tričko, nebo jednu halenku na sebe dvakrát po sobě nevezmu. Po jednom použití musí do pračky. Ač mám poměrně vysokou spotřebu antiperspirantů a sprchuju se minimálně dvakrát denně (když jdu cvičit, což je skoro každý den, tak i třikrát), domnívám se, že jak jednou vezmu věc na sebe, už smrdí potem.

To je zas moje diagnóza :) Neustálá obava, abych nesmrděla

 
bara  11.02.11 09:33

Koupání (velké mytí) jednou týdně je zvyk od našich babiček a prababiček (a prapra- podle věku) - oni se naš předci samozřejmě myli každý den, ale v malém lavoru a často jen ve studené vodě. Ohřívání vody ve velkém bylo dříve o dost složitější než dnes (o cenu šlo až v druhé řadě). Setrvávání u starých praktik, je ale většinou u rodin poněkud zabedněných, kde je výmluva na šetření většinou jen maskováním dlouhodobé rodiné tradice být šmudlou.

 
Lenka  11.02.11 09:45

Sekhmet: Jo, já vím :-) Proto jsem psala, že je to můj subjektivní pocit. Pro mě je zas trochu zvláštní se mýt 3× denně, to si nedovedu představit… Chápu, že nechcete smrdět, to asi nikdo, ale myslím si, že mýt se 3× denně je zbytečné. Řekla bych, že tím trpí i kůže, když ji pořád drhnete a namáčíte. Já se koupu jednou denně, vždycky večer. Když jsou vedra, tak si dávám ještě ranní sprchu nebo se osprchuju v průběhu dne, ale to spíš vyjímečně. Používám samozřejmě antiperspirant a parfém.. A nesmrdím :-) A vy určitě taky ne :-))

S tím vracením jednou nošeného oblečení do skříně je to diskutabilní. Každý je asi zvyklý na něco jiného. Já peru téměř všechno oblečení, které nosím mezi lidi, v ruce, a kdybych měla každé tričko, co si vezmu na pár hodin denně na sebe, prát, tak trávím nad škopkem dny i noci. Znám lidi, kteří to mají, tak jako já, a zároveň je i dost těch, co to provozují jako vy :o)

 
Sekhmet  11.02.11 09:52

Lenka: No prát to v ruce, to bych se zbláznila. Mám na pračce speciální program pro extrémně jemné prádlo, takže zvládne i luxusní krajkové prádýlko (samozřejmě v odpovídajících „pracích“ obalech, aby se nikde nezatrhly krajky). V ruce peru jen čisté hedvábí.
Jsem si jistá, že nesmrdí ani jedna z nás. Rychlá sprcha - po rádnu klidně i bez mýdla, pleti rozhodně neškodí, tedy té mé určitě ne :) a já se cítím líp.

 
kolasice  11.02.11 09:58

Nestačím se divit. Sprchovat se každý den, je úplně normální, dokonce je fajn a ohleduplné, když někdo sprchuje i ráno. V létě třeba i víckrát, pokud je v plánu večerní zábava…

Oblečení se po celodenním nošení odpraví do koše na špinavé prádlo. Kromě kalhot, samozřejmě. Jediné oblečení, které používám opakovaně, je to „na doma“ a i tak max. 2 dny (tričko), protože ikdyž třeba vyloženě nesmrdí, už prostě není svěží…

Rozhodně to ale rozšířilo moje obzory a teď už konečně chápu, proč to často v MHD páchne, přestože se mnou cestují na první pohled zcela normální lidé.

Prosím vás, na hygieně nešetřete!

 
Sibyla  11.02.11 09:58

Potvrzuji - Japonci nechápou, jak se můžou Evropani „máčet ve vlastní špíně“. Oni vodou velmi šetří - ve většině hotelů je jaksi nadávkovaná (když ji vyplácáte, teče další teplá až za několik hodin), a než vlezou do vany, pečlivě se namydlí a osprchují. Inu, jiný mrav. V Izraeli rovněž nabádají ke sprchování, kvůli úspoře vody - že pětiminutová sprcha je… hm, to jsem zapomněla - čtvrtina vany? Nevím. Já se radši sprchuji, vanu používám zřídka. Ale když jsme přestavovali koupelnu a voda se donášela, pochopila jsem, jak velmi špinaví a nevábní museli dřív chudí být. Jedna věc je otočit kohoutkem a obětovat na očistu čtvrthodinu. Druhá je nanosit vodu, hřát ji, topit u toho, nosit dříví, vynášet popel… Nedivím se, že se nemyli.
Použité šatstvo vrácené do skříně mi maminka vštěpovala, že je eklhaft, tak to mám zažité. Ne že bych po jednom nošení prala, ale věším ho v koupelně do výklenku, kde trochu vyvětrá. Ale to je o zvyku.

 
kolasice  11.02.11 10:25

Že se dřív vodou šetřilo, protože jí nejdřív bylo nutné nanosit v konvích, pak zdlouhavě ohřívat, se taky nedivím. A rozhodně se víc ušetří sprchováním (namočit, vypnout, namydlit, osprchovat, konec), než koupáním ve vaně. Navíc kromě pachu potu produkujeme taky jiný tělesný pach a ten se musí spláchnout…

 
Sasa  11.02.11 10:37

zamilovala som sa. moj priatel by sa mal obliekat ako tento pan na fotke: http://www.jenprozeny.cz/…tym-kalhotam

 
kolasice  11.02.11 10:43

Můj předpředchozí příspěvek vyzněl drsněji, než jsem zamýšlela… Jsem jenom překvapená, nakolik je mezi lidmi stále ještě rozšířené pouze občasné mytí…

 
Princess  11.02.11 10:59

Hrůůůza,pomoc,os­lepla jsem.....

 
Sekhmet  11.02.11 11:09

Kolasice: díky, že jsi. Už jsem si skoro myslela, že jsem exot a moje hygiena je nějak extrémně přehnaná :)

 
Lenka  11.02.11 11:13

Kolasice: No, váš příspěvek zněl hlavně trochu arogantně. Tím občasným mytím myslíte mýt se třeba 3× týdně nebo mýt se „pouze“ jednou denně? Já -jak jsem psala- se myju jednou denně a přijde mi, že to naprosto stačí. Nejsem žádná špindíra, vždycky používám antiperspirant, nosím čisté oblečení atd. atd. Spíš mi přijde nenormální se mýt 3× denně a ta posedlost čistým oblečením. Moc to hrotíte. To, že se někdo myje POUZE jednou denně, ještě nemusí znamenat, že pak večer svým smradem zamoří celou tramvaj.

 
kolasice  11.02.11 11:23

Lenko: Ano, jsem si toho vědoma, tak to vyznít nemělo. Omlouvám se. Mýt se jednou denně je naprosto v pořádku.

Občasným mytím jsem myslela 3y týdně po sobě v jedné vodě, to pak není divu, že se jeden důkladně neosvěží…

Byla jsem překvapená, že je to tak běžný jev a nemyslím si, že toto je v pořádku. Ušetřit se dá všelijak…

V MHD většinou trpím, vzduch být velmi „hustý“. Považuju to za mnohem horší prohřešek, než univerzální styl modrákykeckyvě­trovka.

 
Sekhmet  11.02.11 11:24

Lenka: Jenže v noci se pod peřinou zpotím, tak se přece ráno musím osprchovat. Po cvičení taktéž. A když lezu večer do postele, tak ze sebe smývám špínu a prach z celého dne. Nevím jak jinde, ale já žiju v Praze a tady se práší docela dost. Já si ten prach (vzlášť jako alergik) do postele tahat nebudu.
A co se oblečení týče - to, že po cvičení musí do pračky, je snad jasné - je zpocené. A denní výměna prádla, punčoch a halenky je pro mne samozřejmostí. Ostatní peru podle toho, jak často jsem to v tom týdnu nosila.

 
bara  11.02.11 11:29

téma mytí je tu tedy hodně OT , no ale - imho jsou lidi, kteří dokáží být nevonní hodinu po koupeli a jiní, přírodou lépe vybaveni, kteří nelibě nezavánějí po mnohem více hodinách. Navíc někteří produkují pachy okolí libější než jiní. Bych tu četnost hygieny nehrotila tak ani tak, protože to je imho poměrně dost individuální. Příliš časté mytí ale i podle některých lékařských studií nemá tak ozdravný vliv, jak si propagátoři často myslí.

 
Lenka  11.02.11 11:40

Sekhmet: Asi jsme se moc nepochopily :-) Taky si myslím, že osprchovat se po cvičení a večer je samozřejmost, měnit si spodní prádlo, ponožky… denně také. Co považuju za zbytečnost, je za 1. sprchovat se ráno (pod peřinou se nepotím, protože žádnou nemám, a pokoj mám na sever, takže je v něm chladno i v létě) a za 2. prát oblečení (kromě spodního prádla, ponožek, punčoch, propocených věci na cvičení) po jednom nošení. Ale zase, záleží na tom, jestli jste v tom jednom tričku celý den nebo jen pár hodin. Pokud celý den a absolvujete v něm cestu do práce, pak celý den v práci a večer třeba ještě jdete do restaurace nebo někam jinam ven, chápu, že bude propocené a poputuje do špinavého prádla. Já například nosím tričko a vůbec všechno civilní oblečení jen na cestu do práce a z práce. Po příchodu do práce se převleču do stejnokroje a večer zase ze stejnokroje do civilu. V tomto případě triko a další věci fakt denně neperu, protože se prostě za tu hodinu a půl v autobuse neušpiním ani nezpotím.

A souhlasím, že je to opravdu hodně OT, takže bych tuhle debatu ukončila :-)

 
ropuschnice  11.02.11 11:51

Musím říci, že s tím extrémním šetřením vodou je to asi opravdu rozšířené, protože když nás domovnice obchází kvůli odpočtům vody, vždy máme s přítelem největší spotřebu ze všech bytů. V domě jsou jen malé byty, takže tam žijí lidé sami nebo v páru, max. rodina s 1 dítětem…když nás obcházela posledně, a zapsala si stav vodoměru, tak mi sdělila, že máme „vopravdu zase nejvíc ze všech“. Spiklenecky jsem jí pošeptala, že my se myjeme denně a čekala jsem kdy to s ní praští :-)

 
Fany  11.02.11 12:23

Chava a kol. na téma hygiena: tak to je PEKLO!
My se tady zkušeně bavíme o hedvábí, kašmíru, elegantních doplňcích a naříkáme nad uniformou riflí a tmavých bund a pak zjistíme, že někteří lidé se vlastně neumí ani umýt!
Moje babička pocházela z malé vesnice, kde se ještě dlouho do 2. pol. 20. st. nosila domů voda ze studny. Vodou se šetřilo, i když se zavedl vodovod, protože zvláště v létě bylo vody tak málo, že se stávalo, že prostě netekla. Ale přesto se moje babička každý den myla aspoň v lavoru. A když fakt voda nebyla, tak se otírala žínkou. I na smrtelné posteli ji trápilo, že se nemůže vysprchovat…
Ropuschnice:V domě, kde teď bydlíme máme suverénně nejvyšší spotřebu vody, dlouho jsem nechápala proč. Tady se potvrdilo mé podezření, že někteří lidé nesplachují a myjí se pouze NĚKDY.

Mimochodem, po svých cestovatelských zkušenostech jsem zjistila, že se luxusně umyju 4 litry vody (inspirace pro argumentaci se super šetřivými rodiči a příbuznými).

Téma mytí není úplně OT, co s chlapem (nebo ženskou), která se sice pěkně obléká, ale zapáchá?!

 
A.C.  11.02.11 12:40

Na nás si stěžovala sousedka při domovní schůzi, že se sprchujeme každý večer :)) A tím rušíme klid v domě.

 
Sekhmet  11.02.11 12:58

A.C.: :))))))))))))))) To děláte v té sprše takovej kravál??????

 
A.C.  11.02.11 13:09

:)))) ne, ani nezpíváme. Ale kdo to kdy viděl, pouštět vodu po 10. večer v paneláku každý den…
To byl hodně specifický dům, převážně staří lidé.

 
Werus  11.02.11 13:14

To s tou vodou je nejaky divny, zijeme tri v byte, sprchujeme sa kazdy vecer vsichni tri, plus po cviceni v prubehu tydne, nebo kdyz nekdo prijde z prace spoceny a vyzdimany:-)Plus pereme v prumeru dvakrat tydne. A stejnak mame nejnizsi spotrebu vody ze vsech v baraku (nad nami byvaji tri lide, na dalsim poschodi 4,pod nama dva)tak nevim.....

 
Baba Jaga  11.02.11 13:37

Lenka: nejsi divná, že se myješ jednou denně. Já se teda sprchuju, ale rutinně jedenkrát denně a jinak podle potřeby. Kalhotky a ponožky mám taky na jeden den, ale halenku nosím i více dnů po sobě, prostě peru podle stavu. Ale je to hrozně individuální. Já se třeba moc nepotím, k tomu používám antiperpirant a parfém a pravidelně se sprchuju. Takže pokud člověk nesmrdí, ba dokonce voní, tak je to v pořádku.

Jinak provrzuji, že „jedna vana“ je v naší zemi naprosto běžným fenoménem. U nás se maximálmě mamka koupala po nás děckách, ale to jen dokud jsme byli malí špunti. Táta by do vany po nikom nevlezl. Jinak tchán se koupe po tchyni (pekelná vana :-)). Já do vany maximálně S manželem, ale potom ještě řádně osprchovat ;-)
A další českou chuťovkou je nesplachování záchodu po malé a mytí nádobí v jednom dřezu bez opláchnutí. Ale už dost, je mi blivno.

 
Sekhmet  11.02.11 13:53

Mytí nádobí v jednom dřezu bez opláchnutí se u mých rodičů praktikuje taky. Co my už sežrali jarových bublinek :) Je to dáno tím, že naši mají bojler. Stačí umejt nádobí po nedělním obědě pod tekoucí vodou a večer se už můžete sprchovat jen studenou. Bojler je jen a výhradně na noční proud, který jde snad tři hodiny denně kromě neděle, kdy nejde vůbec, takže si ani vodu nepřihřejete. A druhý dřez, kde by se nádobí oplachovalo prostě nemají. Nejsem z toho nadšená, ale zatím všichni žijem.

 
Baba Jaga  11.02.11 14:09

Sekhmet: doporučuju myčku. Dá se pustit v noci a voda do ní teče studená. V 15 litrech se tolik nádobí ve dřezu zaboha neumyje.

 
Daniela S.  11.02.11 14:52

To jsme se od panskeho odivani dostali daleko.

C&A si ja pamatuju jako dobrou moznost na uplety, rikate, ze i v tom se zhorsili?

 
L.  11.02.11 18:04

No mě úplně běhá mráz po zádech, když to tady čtu o té hygieně + umývání nádobí ve špinavé vodě atd… To je mnohem větší peklo, než ta diskuse pepinů, na kterou jsem odkazovala někdy předevčírem… Ano, jak tu někdo správně napsal - tady se bavíme o pěkném odívání a co naplat, když někteří ani neumí dodržovat hygienu! To je základ, jinak to bude „navrch huj, vespod fuj“… Takže si vůbec nemyslím, že téma hygieny by bylo nějak OT. Naopak.
Co se týče koupání ve vaně a nehygieničnosti - já osobně, když se koupu ve vaně (pro mě je to nejlepší druh relaxu, takže vanu často upřednostňuji před prostým sprchováním), tak se po vypuštění vody ještě osprchuji od té použité mydlinkové vody, nesnesla bych jen tak z té vody vylézt a utřít to do ručníku… uf :(. Nikdy by mě nenapadlo, že to tak lidé běžně dělají.
K poznámce Aleny Čechové: Ano, opravdu tělesný zápach je do značné míry závislý na stravě a tloušťce, a dokonce si myslím že je lepší - jako u většiny problémů - řešit příčinu spíše než následky. Co je takovému obéznímu silně se potícímu člověku platné, když se ráno poctivě osprchuje, když se během dne tak zpotí, že odpoledne prostě už nutně zapáchá…

 
Fany  11.02.11 18:38

A.C. no vy si troufáte! :-)

To by mě nenapadlo, co je na začátku 21. století ve střední Evropě možné. Na historky, jak se celá rodina myje v jedné vaně budu myslet ještě dlouho! A celý svůj dospělý život jsem si byla jistá, že sobotní koupání je otázka dávné historie…

 
Jiřina  11.02.11 21:09

Ještě k hygieně: Nejhorší je, když si jde někdo zkoušet šaty a je několik dní nemytý. Pokud je to patnáctka, která si jde vybrat šaty do tanečních, přimhouřím oko a myslím si své. Ale bohužel je to také hodně nevěst! Je jich skoro polovina - nechápu, jak je to možné. Snad dnes již teplá voda není taková vzácnost. Zvlášť když mám v plánu si jít zkoušet bílé šaty! Párkrát jsem odmítla zkoušet víc než jedny a jistě mě pak holka pomluvila, ale nevím, jak jinak to řešit. Některé šaty se perou obtížně a některé, třeba z hedvábí, ani nejdou prát.
Také úroveň spodního prádla je zarážející, ale to již je vekmi daleko od pánského oblečení…

 
L.  11.02.11 21:46

Jiřina: To jste tedy zatloukla poslední hřebíček do rakve české hygieny. Člověk by řekl, že právě mladé ženy a dívky budou skupinou, která na hygienu dbá nejvíc. Nezávidím Vám tu situaci, kdy tohle musíte řešit. Ono je to celé i o ohledu a úctě k druhým - k Vám i ostatním nevěstám… čirá lhostejnost.

 
Lenka Chlebcová  12.02.11 10:16

Koupat se v jedné vaně bych nemohla. Každý den se sprchuju, používám čisté oblečení, ale namísto deodorantu mám krystal deo (sice není tak účinný, ale je přírodní. Četla jsem totiž teze uvádějící souvislost mezi používáním deodorantu nebo antiperspirantu a rakovinou - nevím, jestli to je pravda, ale riskovat nechci. Kdybyste to chtěly některá zkusit, tak podotýkám, že účinky nejsou stoprocentní, nelze od toho očekávat to samé co od antiperspirantu, ale pro normální zátěž na jeden den to je ok, pro zajímavost vkládám link http://www.alva-kosmetika.cz/…eo-krystaly/)
Nádobí myju v dřezu, začínám od nejméně špinavého, pak to opláchnu pod tekoucí vodou. Při tom mám ale zátku v dřezu a vodu pak použiju na něco jiného, třeba mytí sporáku. Dřív jsem myla jen pod tekoucí vodou, ale myslím, že ze tak spotřebuje děsně vody. Všude je pitná, splachujeme pitnou a tato voda, ač složitě vyčištěná, se do oběhu znovu jako pitná už samozřejmě nevrátí. Pitná voda určitě není neyvčerpatelná a na některých místech na zemi už s nedostatkem pitné vody mají problém. Šetření s vodou by nemělo být o financích, ale o racionálním uvažování.
Jo, a při poznámkách o (ne)splachování jsem si vzpomněla na instrukce „co s tím“ Dustina Hoffmana ve filmu Meet the Fockers, kde rodina žije na Floridě a taky mají problémy s vodou: if it's yellow, let it mellow. If it's brown, flush it down. :-DD (takže to není jen český úkaz ;-))

 
Olinka  12.02.11 22:11

Panebože, z té hygieny je mi fakt blivno, už proto, že osobně mám bohužel zkušenost s několika jmenovanými fenomény… Já se sprchuju každý večer před spaním a když to někdy nejde (učím se do dvou ráno a padám na hubu nebo po návratu z akce), usínám s šíleným pocitem špíny…
Ale přehoďme na veselejší notu: mám bráchu, ještě mu není ani dvacet, sexuální orientace hetero:-)) jednak nemá problémy s používáním deodorantu (popř. parfému, chce-li okouzlit slečnu), co se oblečení týče, je ještě náročnější a vybíravější než já. Protože je sportovec, má štíhlou postavu, na kterou může navléct cokoli. Nemá problém s oblekem, koženýma společenskýma botama, v životě by mezi lidi nešel v čemkoli ušmudlaném nebo roztrhaném (pokud zrovna nemaká někde na stavbě, že). Hold nám mamka vštěpovala od malička jistá pravidla vkusu, slušnosti a nutila nás přemýšlet o ceně, protože nejsme žádný příjmový nadprůměr. A ono to jde. Kdyby jen kolem nás bylo víc takových mužů - ba i žen.

 
Sibyla  12.02.11 22:44

No sláva - tak ať se to šíří! Ale pravda je, že někteří spolužáci mé neteře na gymnáziu projevují až přehnaný zájem o oblékání. Za mých dob by si tím vysloužili pustý výsměch. Teď se to bere jako životní styl, který se nemusí sdílet, ale respektuje se. Tak snad se opravdu blýská na lepší časy!

 
petruschka  13.02.11 13:21

taky občas koukám (spíš čichám), jak dokáže páchnout mladá, jinak upravená holka. už se mi i stalo, že jsem podle smradu hledal bezdomovce a ejhle, ona to slečna. dle mého mužský pot není k čichovým buňkám tak agresivní jako ženský. taky je to samozřejmě nepříjemné, možná je to i tím, že u chlapa s tím tak nějak počítáme a čekáme to.
jinak to sprchování v jedné vaně v sobotu jsem zažil ještě jako děcko na nižším stupni. snad nás omlouvá, že jsme měli vodu ze studny, ohřívali jsme ji horko těžko a ještě byla rezatá. dnes se tak myje už jen můj děda, kterému je nějakou hygienu pozdě vysvětlovat.

 
Fany  13.02.11 16:40

Petruschka: myslím, že si rozumíme vtom, že mytí celé rodiny v jedné vaně, nebo zvyklost koupat se jednou týdně je těžko pochopitelná, pokud člověk bydlí v bytě s tekoucí teplou vodou.
Když se nosí voda za studny nebo se ohřívá v hrncích, je to něco jiného. Na tomhle blogu mě překvapilo, kolik čtenářek MP má s tímto druhem hygieny osobní (nebo téměř osobní) zkušenost. Zrovna tady bych to nečekala.

 
Libor  13.02.11 17:05

Dámy, něco k tématu koupání: http://img81.imageshack.us/…4/0010hn.jpg

 
Mayim  13.02.11 20:50

Sekhmet - mytí nádobí tímhle stylem se dodnes praktikuje u mé babičky. Je pravda, že to je dům z roku 1914, nemodernizovaný nijak zvlášť, teplá voda pouze v koupelně, takže dřez se musí napustit buď v koupelně nebo ohřev na kamnech (přes zimu se topí, takže teplá voda je relativně pořád). Myčku by tam za a)nebylo ani kam dát, kam připojit atd., za b)babička tradicionalistka, za c) větší mytí nádobí už je jen v případě, že se sjede víc lidí (takže čas od času krmnou dávku jaru snesu)…

 
Levandule  13.02.11 20:52

Libor: myslela jsem, že tu jsme proto, aby se stereotypy bouraly, ne podporovaly ;-)

 
Baba Jaga  13.02.11 22:06

Libor: tak kromě mávání mackem, močení do odpadu a zkoušení ozvěny jsem spíš chlap :-D

 
Libor  13.02.11 22:43

Levandule: velmi správně! tak přece jen padla má slova na úrodnou půdu.

 
Emily  14.02.11 15:31

Lenka: Ještě k tomu koupání se v jedné vaně…osobně jsem to naštěstí nezažila, ale maminka si to ze svého dětství také pamatuje, takže to bylo poměrně rozšířené kvůli šetření vodou.
Co se týče „roznošeného“ oblečení, tak bych ho také nikdy nedala zpět do skříně, protože pak načichne i všechno čisté. Po celém dni v práci považuji oblečení stejně už za nepoužitelné na další den, takže šup do špíny…

 
Sida  14.02.11 16:26

Zcestovalá známá tvrdí, že Francouzi se s hygienou moc nemažou. Že když Francouzka pospíchá z práce do divadla a nemá moc času, sedne k toaletnímu stolku, nalíčí se, načeše a pokud se jí nezdá odér, přitvrdí s parfémem. Naproti tomu Češka, i kdyby nebyla kdovíjak zpocená, hupne do vany a neřeší, jestli jí nevyjde čas na další úpravu. Němka jakbysmet. A jak ta paní uzavírala: vzdor meziválečnéné adoraci francouzských vlivů, jsme Němci.

 
Svobodný Petr  14.02.11 16:29

Pro Levanduli z 08. února: Vašemu postoji rozumím, přesto se domnívám, že Martinovo tvrzení o muži-šmudlovi, který patří ke své ženě, nebude příliš daleko od pravdy. Některé z dam zde naříkají nad oblékáním svého protějšku, což na jednu stranu chápu a jejich snahy o změnu vítám, přesto si, pod vlivem své vrozené šťouravosti, neodpustím zeptat se jich, jak dlouho již takto trpí … Moc by mě totiž zajímalo, je-li taková žena nespokojena od samého začátku vztahu, resp. prvního setkání, a tuto nespokojenost dala časem nějakým způsobem najevo s vírou, že muže třeba během let změní, anebo od počátku házela na způsob oblékání bobek (rozuměj: nepřikládala mu význam) a poté, co se sama od sebe nebo s přičiněním někoho dala po letech lhostejnosti „do pořádku“, náhle zjistila, že ji mužská polovička svým vzezřením vlastně vadí a rozčiluje. Ty první typy oceňuji – žena je v tomto případě esteticky vnímavá a uvědomuje si mužův nedostatek, ale hodnota samce pro ni spočívá v čemsi jiném. Ty druhé typy by si měly uvědomit, že si strašidlo vybraly DOBROVOLNĚ, nebylo jim přiděleno, tak by si tu neměly stále zoufat. Máte přeci jen to, děvčata, co jste chtěla. Nebo mi chcete tvrdit, váš frajer byl kdysi nóbl a šik? Pokud jste hodně nespokojená, zbavte se svých mužiků a poohlídněte se po něčem lepším, co se k vám v současnosti víc hodí, přičemž si ušetříte starosti o jinou osobu. Přiznám se, že je unavující číst pod snad každým článkem, že té či oné manžel či partner se nemožně obléká či nemeje (pravda, nenutí mě je kdokoliv číst). Už bych uvítal, kdyby si tu pobrečel taky nějaký chlap …

Pro Femme22 poučení: světelný rok není jednotkou času, nýbrž VZDÁLENOSTI.

 
Hanča  14.02.11 16:42

Svobodný Petr: já jsem docela hrdá na to, jak jsem svého muže převlékla.. a on mi občas mile jen tak mezi řečí řekne, že je za to rád… a nejvíc mě těší, že mu pořád vštěpuju, že se dobře v oblečení musí cítit on a názor dalších lidí je až na druhém místě.. uplynulo pár let a to samé občas řekne on mně..:) a musím říct, že když se dívám na jeho staré fotky a na něj teď, je to vážně rozdíl.. holt jsem strašná semetrika a nenechám se na kostičkovou vestu a děravé džíny ukecat..:D jinak nemyslím si, že hodnotu jsem hledala ve vzhledu, když jsme spolu začali chodit aniž bychom se viděli..:) abych tak řekla, převzala jsem štafetu po jeho mamince.. a vzhledem k tomu, že já mám ráda výrazné věci a on také, akorát je neuměl hledat..:) prostě ne všechni muži jsou stejní.. ne všichni mají cit pro vzhled vrozený.. někdo se to musí naučit a když chce, je to výhra.. a pak už je jedno, v kolikati letech to je..:)

 
Ondřej  14.02.11 17:24

Chtěl bych se zeptat, jestli bude nějaké další pokračování. Oba dva články mě velmi zaujaly… :)

 
Hanča  14.02.11 18:39

já bych byla také pro pokračování..:) a kdyby se někdo zmínil o pánských letních botách, to by bylo…)

 
Levandule  14.02.11 20:46

pro Svobodný Petr: určitě vím, jak to myslíte, zpětně svůj příspěvek beru jako přehnaný, byl to spíš jakýsi výkřik… protože mě ten původní Martinův tak nadzvedl, připadal mi trochu nadutý, ale to mohlo jenom tak vyznít… S mužem jsem začala chodit navzdory tomu, jak vypadal, jak už se tady psalo, chybí vzory, spousta kluků by chodilo jinak, kdyby se měli u koho učit. Není „šmudla od podstaty“, po lehkém popostrčení ho některé spolužačky, které nad ním možná tenkrát ohrnuly nos, nepoznaly. A možná závidí, protože ty kvality zůstaly ;-) A vidím to na svém bráchovi, na kterého se musí nějak tak z druhé strany, ale taky není ztracený případ.
Libor: mě se vždycky takové články dotknou, protože se mi tím snaží někdo naznačit, že jsem spíš chlap a já to nějak těžko nesu :)
Hanča: boty a zavazadla, různých velikostí, prosím…

 
Serendipity  14.02.11 21:25

Sida: O tom už jsme v mezinárodním kolektivu vedli nejeden rozhovor. Moje španělská kamarádka to tehdy shrnula takto: „Francouzky jsou prasata, místo toho, aby se osprchovaly, se nastříkají kolínskou.“

 
Lucina  15.02.11 15:03

Nejsem v tom sama a je to pro mě útěchou! Když jsem začala bydlet se svým přítele, pocítila jsem jakousi nutnost začít mu prát. Ať rodiče vidí, že si vybral holku, co se umí k práci postavit čelem, blá blá blá. Byl to pro mě šok, spodní prádlo měl všechno děravé, vyspravené a znova děravé, celé dvoje orvané rifle a trička, která vyhrál na cyklozávodech (po třech vypráních byla širší než delší).
Nakoupila jsem spodní prádlo a zjistila, že jaksi nemá potřebu si ho měnit každý den (jednou týdně stačí), mytí něco podobného. Tak jsem na něj dupla (naštěstí mě natolik miloval, že se ani nebránil začít používat deodorant). Nakoupili jsme manšestráky i plátěné kalhoty, polokošile i klasické košile, svetry a slušný boty, dokonce už letos nosí i slušnou zimní bundu.
A co je gól? Neřeším jak si věci kombinuje, to nechávám na něm, vzal si šedé kalhoty a šedé tričko a jeho maminka mi vynadala, jak ho to nechám chodit, že by to měl mít líp nakombinované (a kdo se o něj staral předemnou? Ona.)
A když jsme šli koupil novou košili na ples, aby ladila k mým šatům, řekla mi: Hlavně hupte něco luxusního!
Poučení: Musí to být luxusní, to že to je sepraný a děravý nevadí! Havně LU-XUS-NÍ!!!
Takže všem převychovatelkám přeju hodné úspěchu :-)

 
Hanča  15.02.11 16:59

ách Lucino.. nejsi ty já..?:D

 
Prosper0  22.02.11 12:14

Ty jo, na jednu stranu soucítím s Chavou, bojovat s tím musí být strašné, ale na druhou stranu…možná bych byl radši, kdybych si diskusi o těchto „hygienických“ návycích vůbec nepřečetl… Je mi z toho normálně blivno:-O. Odkud vás přítel je Chavo? To musí být teda echt venkov…

Jinak pro Adu - super článek a výborně zvolené fotky.

 
katango  24.02.11 14:43

Včera jsem viděla krásně oblečenýho mladýho chlapa. Tramvaj č20, kolem půl šesté večer. Praha. Měl projmutej kabát, nejspíš vlněnej, délka kolem kolen, tmavomodrej nebo černej, určitě neměl džíny, boty jsem neviděla. Zato krásnej béžovošedej klobouk ! Chlapovi bylo tak pětadvacet třicet, víc určitě ne. A hlavně vypadal přirozeně, ne jako by se tak oblíkl jednou za život. Moc pěknej pohled to byl.

 
Ara  24.02.11 15:09

Lucina: Tvůj příspěvek je odpověď všem, které tu před Tebou hájily mužská práva v tom smyslu, že není únosné hospodařit v šatníku dospělého svéprávného muže.
Shrnula bych to prostě tak, že kdo leze po stromě, toho je potřeba sundat.

 
Daniela S.  24.02.11 15:27

A ja vcera v Brne potkala mladeho muze v kiltu, vlnenem saku, baretu a s cervenou ?salou, prehozem? Nevim, jak se ta soucast kroje jmenuje. A v cernych podkolenkach s decentni bambulkou. I boty vypadaly folkorne. Hovoril cesky a ostatni lide v jeho skupine byli obleceni velmi civilne, takze na maskarni asi nesel. Osvezujici to bylo.

 
Valerie  01.03.11 07:14

Zajímavost.

http://www.sistersconspiracy.cz

 
Martina  12.03.11 18:01

Myslím, že muži opravdu můžou!

http://fashionstroller.blogspot.com/…elpraha.html

 
Sasa  20.04.11 16:20

k hygiene staci povedat toto: http://saschanitra.blogspot.com/…ta-luka.html?…

ak mate kamarada, ktory je mily clovek, ale chova sa ako prase, dajte precitat:-) ako prvu pomoc

 
FoxInTheBox  20.04.11 16:29

Daniela S.: V Brně funguje sdružení Skotský pes (pořádá mimo jiné dvakrát do roka skotské ceilidh), několik skupin irských/skotských tanců a další silně pro-skotské grupy, takže to tu není zase až taková vyjímka,jak by člověk čekal:)

 
modra_kocka  20.04.11 16:46

Sasa: mám chuť si vytisknout ten článek na letáky a rozdávat v metru. Dnes to bylo fakt labůžo, jen co jsme vlezla do vagonu, začala jsem vážně uvažovat o tom, jestli nemám jít domů pěšky. Cca 7 km v podpatcích po dlažbě se mi zdálo být přijatelnějších, než 20 minut v dopravních prostředcích.

 
Rahja  23.05.11 21:19

Sedím si tak dneska v tramvaji, když slyším, jak pán vedle mě povídá své paní: „Dneska jsme se bavili s chlapama v práci, že kdo má drahý bílý boty je teplouš.“ Okamžitě jsem upřela své zraky na zablácené sportovní botasky toho pána a zhnuseně pokračovala nahoru přes džíny a vytahané staré nevyžehlené nepadnoucí tmavé tričko až po nezbytný batoh a raději zpátky k oknu. Ach jo, to mám za to, že poslouchám cizí rozhovory :)

 
sasa  24.05.11 06:37

mne sa paci toto: http://ona.idnes.cz/foto.aspx?…
hlavne tie kockovane kratasy a kockovana kosela:-D kazdy kus je sam o sebe ok, v kombinacii je to ako obrus

 
soca  28.05.11 12:13

Když to je těžké. Já vím, že se oblékám jak vágus, rád bych to změnil, ale odmítám trávit hodinu denně u módních blogů. Občas jsem se dřív zkoušel inspirovat u profíků, ale většinou to dopadlo dost tragicky. Na netu jsou perfektní a použitelné články o oblecích a formálním oblečení, ale články o ležérní módě, psané pro normální muže, aby člověk pohledal. Takže chválím tenhle konečně použitelný článek (až na ty fotky). Až bude takových víc, možná bude na ulici méně vágusů.

 
femme22  06.06.11 11:44

to Svobodný Petr:
Děkuji za informaci. Já to věděla, ale je potřeba pochopit, že toto bylo trochu nadnesené. V době, kdy exmanžel nosil pláťáky, o kterých píšu, že jsou x tisíc světelných let staré, mu bylo 21 a teď je mu 31- to je ta vzdálenost. Ale tady, myslím, nešlo moc o časový údaj jako spíš o to, že jsem mu vyhazovala věci, které si už nikdy neoblékne, ne proto, že by byly hnusné nebo bych je já osobně považovala za nevkusné. On svoje nové věci z poněkud prostorově důraznějšího období strkal ke mně do skříně, protože do té jeho se mu nevešly. Jeho oblečení dost často páchlo pivem a cigaretami a to byl jeden z důvodů, proč mi jeho oblečení v mé skříni vadilo. Ale je to pryč a já děkuji „těm povrchním slepicím“ tady, které mi daly za pravdu, že ne já jsem pitomá nána, která vedle sebe musí mít módepána, ale ten můj vepřoun je mimo. Mimochodem dítě máme, ale u mého muže bohužel platí vše, co jsem o většině českých mužů napsala.

 
Věra  06.06.11 12:18

Soca: tleskám, i když si myslím že trávit denně hodinu na módním blogu není nutné…co třeba poprosit nějakou poučenou kamarádku aby dělala při nakupování poradce?

 
GreatSusan  06.06.11 12:26

Femme22: nejakou nahodou jsem si na Vas dneska vzpomela a rikala jsem si, jak jste to cele vyresila … doufam, ze jste ho poslala do haje…

 
Jirka  22.06.11 09:52

Proč by se českej chlap měl oblékat jako Ital??? Jen proto že vám nějaký modní časopisy že tak je to správný?? Každej by se měl oblékat podle sebe, podle práce kterou dělá a podle toho co dělá ve volnym čase a podle toho co se líbí jemu samotnýmu. Hodně českejch chlapů se oblíká do outdooru protože je to pohodlný, prakticky a funkční oblečení a dá se v tom pracovat v pohodlí i celý den. Styl života českýho chlapa je prostě jinej než třeba Itala kterej se rád vyšňoří a jde si sednout do kavárny on taky na to má čas maj tam samou siestu, dvanáctky tam rozhodně nedělaj. Jen se snažíte slepě něco kopírovat a nepřemejšlíte. Jestli chcete udělat něco pro osvětu módy navrhněte styl kterej bude českej.. to znamená bude se líbit a bude respektovat životní styl, pracovní povinnosti a nároky čecha a ne itala při siestě.

 
katango  22.06.11 09:58

Jirko, až se českej chlab bude pravidelně mejt a čistit si zuby, měnit prádlo i oděv za čisté a mejt si vlasy a holit se, ať si nosí třeba rejoicky a triko s mikimausem.

 
katango  22.06.11 10:00

Omlouvám se, ručička sama zmáčkla enter. Chci dodat, že čistý, upravený a voňavý je s daleko větší pravděpodobností muž upravený, v košili a slušných kalhotách. Jsou výjimky a není jich málo, ale pravděpodobné to je.

 
alex  22.06.11 10:14

Jojo, Taliani vlastne nic nerobia, len sa pekne oblecu a idu si sadnut do kaviarne…no to su mi novinky, asi sa tam prestahujem, ked tam netreba pracovat :-D

 
Sasa  22.06.11 10:38

styl ceskeho chlapa je co? byt v robote 8 hodin v nejakom kancli alebo obchode a potom ist na nakup do tesca a pozerat doma futbal? no styl na rejoice na hory ako vysity. A kazdy druhy hlavne v meste v panelaku stavia dom a kosi travnik, ktory nema. stredoeuropski chlapi nemaju dovod obliekat sa ako do hor alebo na stavbu, pretoze sa tiez nepretrhnu

 
Jirka  22.06.11 12:05

Alex: já jsem itali poznal jako flinky co maj na všechno dost času a co mají udělat dnes odloží na zítřek

Sasa: možná u 50ti letýho chlapa, kluky a chlapy co já znám po práci (pokud je čas) jdou za svýma koníčka většinou za sportem (skvoš, florball, fotball, lezení, posilovna, kolo), jsme skoro nejvíc cestovatelský národ na světě, v koženách polobotkách v saku se cestuje dost neprakticky

proč by jsme se měli oblíkat jak italové nebo francouzi?? máme odlišnou mentalitu i fyzicky jsme jiný, kdyby bylo moderní chodit v Tibetskejch rouchách tak byste to snad propagovali taky jen protože je to IN

 
Janamarie  22.06.11 12:17

Jirka: na sport po práci se snad převlečou do sportovního (nejlépe funkčního) oblečení nebo hrají squash a posilují v tom v čem předtím seděli v práci?:-D Nebo se za sport bere i transfer po městě?

 
Janina  22.06.11 12:26

katango napsal…
Chci dodat, že čistý, upravený a voňavý je s daleko větší pravděpodobností muž upravený, v košili a slušných kalhotách.

Tak to je podle mě pěkný nesmysl. Většina mých přátel nenosí košile ani slušné plátěné kalhoty ale to ještě neznamená, že se o sebe nepečují, nevoní se a nemyjí. Naopak někteří rádi nakupují oblečení a vymýšlí zajímavé kombinace jen mají prostě jiný styl.

 
Jirka  22.06.11 12:29

Janamarie: jen jsem chtěl říct že styl oblečení by měl jít ruku v ruce s životním stylem a mentalitou národa, jsme chlapi tak proč na sebe rvát upnutý kalhoty ala francouzskej nebo italskej metrosexuál, neříkám že sportovec má chodit celej rok v trenkách, ale v něčem co mu bude blízký a ne v něčem co mu zamáčkne kulky až do krku

 
Sasa  22.06.11 12:30

jirka: podla mna sa cestuje blbo aj v pohorkach v ktorych sa nohy potia ako prase s prepacenim:-D
no kluci ktorych poznam ja - napr. sami IT maju pracue, kde sedia na zadku, takze mozu prist v latkovych kalhotech a koseli a napr. street keckach a nie v rejoice, ktore su prilis hrube a pohorkach, kde sa potia nohy a tricku s dierou, ktore neprali tyzden. A ako pisala janamarie - mi nehovorte, ze na sport sa neprezliekate???
kedze 90% chlapov chodi po ulici v meste, fakt nechapem, preco mat topanky do hor-
BTW mam pocit, ze mate nieco proti Italom - mne je ich styl ukradnuty, pekne sa obliekaju Dani alebo severani a nemam pocit, ze ti nic v praci nerobia a maju siestu

 
Samantha  22.06.11 12:32

Já tomu nemohu uvěřit. Pane Jiří vraťte se až vám dojde, že oblečení dělá člověka, to je prostě základ. Mít čisté, (vyžehlené), padnoucí oblečení. To neznamená, že musíte mít těch kousků 150, ale jen pár dobře střižených, kvalitních kousků a to se pak kombinuje samo.
Nikdo vás nenutí vypadat jako Ital (ač bych teda jásala), ale většině chlapů by prospělo si alespoň v létě nasadit lněné, třeba béžové kalhoty a třeba bílou, také lněnou košily. A najednou by se na vás koukalo lépe. Jsou to kousky, které se hodí na celý den do práce, ale i do města.
A až tohle budete vyprávět na tom vašem „skvoši“ :D, tak pánům nezapoměňte říci, že ani zimní kabáty by vám neměli ve skříni chybět.

 
alex  22.06.11 12:34

Tu je zasadny problem v tom, ze (nielen) chlapi nie su ochotni pochopit, ze pohodlne oblecenie nerovna sa pohory a trekove nohavice. Ja mam teraz napriklad na sebe letne saty a kozene sandale na miernom podpatku, a nepripadam si teda o nic menej pohodlne ako kolegyna, ktora tu sedi v rifliach a teniskach… A moj chlap isiel rano do prace v platennych nohaviciach a koseli (a nic o kulkach zamacknutych do krku nehovoril, tak neviem), a nepredpokladam, ze by mu v tomto teple chybali trekove gate…

 
Sasa  22.06.11 12:37

ach cert ho ber - chlapi chcu stael pohodlnost, aj ked sme line narody - fajn. Navrhujem, aby sa vsetky zeny oblieka do bavlnenych spodarov az po pupok, pretoze su pohodlne, dam si gumove flip flopy, jeansy do pol zadku a spinavu podprsenku a na to tank top, aby mi bolo vidiet ramienka. Funkciou to splni a ja sa budem citi super, pretoze je to pohodlne. po praci si odskocim na beh na 10km, potom kolo a potom squash alebo dve hodiny posilovne a hned na to pojdem postavit zaklady baraku a s kamoskami na pivo, aby som sa vyrovanala spravnemu chlapovi

 
Janina  22.06.11 12:44

Ještě bych dodala že tvrzení, že český chlap se nemyje, nečistí si zuby, nemyje si vlasy a chodí jako čuně je snad trošku přehnané. Nebo nevím, v jaké společnosti se pohybujete.

 
alex  22.06.11 12:54

(btw, Jirko, neviem, kolko Talianov poznate, ale evidentne su to ini ako ti, co ich poznam ja. Ano, maju inu mentalitu (a ano, aj siestu cez obed, aby sa neuvarili), ale ze by to boli vyslovene flakaci, to sa mi nezda… To by sa potom dalo povedat o Cechoch/Slovakoch to iste - ze su to lemry kancelarske, co nic cely den nerobia a potom idu na pivo…co mi pripada ako rovnako blba generalizacia, so­rry)

 
Jirka  22.06.11 13:22

OK přesvědčili jste mě některé trekové oblečení do města nepatří, ale pořád si myslím že do našich měst nepatří ani tohle : http://www.samuraj.cz/…nspirujte-se tyhle pánové (AŽ NA VYJÍMKY) nevypadaj ani jako chlapy ale maškary nebo bezdomovci, představte si českého chlapíka.. po práci jde s kamarádama do posilovny a jelikož jde večer do společnosti tak se v šatně převlíkne do modelu co má na sobě mladík se zeleným kloboukem.. to prostě do našich luhů a hájů nepatří, měli bysme nosit to co je nám blízký

paní Samantho nikde jsem nepsal že by český chlapy měli chodit špinavý, nemytý a nežehlený

outdorové oblečení je to nejkvalitnější co si člověk může koupit, proto kdybych měl na výběr trekové kalhoty a módně seprané jeansy s dírou na každym koleni jdu do těch trekovejch, jo a v pohorách se díky goretexu kterej maj dneska už každý pohory se spotí nohy rozhodně míň než v lakýrkách

s Italama jsem to přehnal všichni nejsou flákači

 
Dadina  22.06.11 13:43

Já s Jirkou docela souhlasím a připadá mi,že se na to dívá rozumně. Můj muž taky nemá moc rád kalhoty ala zmáčknuté nebo lezoucí kule…taky moc nemusí světlé kalhoty a nebo lněné,které se dost mačkají.Ale když jde mezi lidi,tak to docela ujde…taky se mi občas zasteskne po pohledu na pěstěného muže v plátěných světlých kalhotách v polotričku/košili a v sandálech bez ponožek,ikdyž musím říct,že si nechá poradit,ovšem nikdy ne na úkor toho aby se cítil nepohodlně nebo jako exot…tož tak…

 
Sasa  22.06.11 13:55

jirka: neviem kto nosi do mesta lakyrky, tie su na ples

 
Makinka  22.06.11 14:01

Jirko, nezlob se, ale dávno neplatí, že outdoorové oblečení je to nejkvalitnější, které můžeš koupit. Ony už i outdoorové firmy si dobře všimly, že Češi kupují jejich oblečení, aniž by ho používali k původnímu účelu a tudíž ho zatěžovali. Dá se koupit kvalitní, pohodlné městské oblečení za nižší nebo srovnatelnou cenu. U nás je spíš problém ten, že se lidi neumí o svoje věci starat, takže potkáváme orvané lemy, sešlapané špinavé boty, ošoupané kabely a batohy a tak podobně. Taky nesouhlasím, že by mělo existovat něco jako „český styl“. Oni totiž ani ti Italové nebo Angličani nevypadají jako naše představy o nich. U nás by to chtělo jen trochu víc nápaditosti a soudnosti v tom, co se kam nosí. Většina chlapů, co znám, se stejně ohlídne za holkou v sukni, než v té, co má džíny a tenisky. Tak proč se divíte, že i my chceme, aby vám to slušelo?

 
Sasa  22.06.11 14:02

kazdy si vybera extremy, len aby dokazal svoju pravdu. myslim, ze plati zakladne pravidlo - oblecenie sa ma pouzivat na ten ucel k akemu je urcene a pohorky su na hory a nie do mesta a okrem toho radoby znackove outdoor oblecenie je za svoju cenu mega predrazene ako napr. columbia, ktoru siju deti na filipinach a krvavia si prsty za 50centov na den

 
Lachenauerin  22.06.11 14:09

Otázka, jestli nějaké oblečení patří nebo nepatří do českých ulic, je možná trošku vedle. Znám lidi, co se oblékají „po orientálsku“, holky, co nosí sárí, vídám v Praze v jedné lokalitě pána v turbanu a oranžovém rouchu, skupinky kršňáků snad ani zmiňovat nemusím…

Na druhou stranu je pravda, že v tomto to mají u nás kluci opravdu složitější. Hlavně ti, co si nepotrpí na takovou tu konzervativní klasiku nebo manažerský styl. Můj manžel sice svůj šatník víceméně nechává na mně, ale sama vím, že sehnat pro něj něco, co je kvalitní a zároveň v tom nevypadá jako usedlý páprda, zabere mnohem víc času než moje vlastní nákupy.

A chce-li muž něco kvalitního, tak je fakt, že „outdoor“ se celkem nabízí, protože ono z outdoorového trička za tisícovku většinou např. nelezou nitě a docela drží tvar, na rozdíl od stejně drahých triček z „normálních“ obchodů. Ne že bych nad davy outdoorových maníků jásala a manželovi tenhle styl pořizovala, ale chápu to, takže bych v tom byla trochu smířlivější.

 
alex  22.06.11 14:43

@Jirka - nemozete zobrat hned extremne pripady „vystajlovanych“ chlapov. A neviem, ci ste citali napriklad tento clanok, ale su v nom spominane veci, ktore nie su ani metrosexualne, ani „teplo“ posobiace, ani extra predrazene. Jo, a urcite tu nikto nepropaguje modne dziny s dierami na kolenach, to je napriklad podla mna hnus bez ohladu na to, ci to nosia muzi alebo zeny.

Btw, to, ze sa to „v tychto koncinach nenosi“ znamena hlavne to, ze tu nie je nikto, kto by to nosil - a vacsina chlapov zostane pri outdoorovom obleceni alebo obleku alebo rifliach a mikine zo zakladnej skoly (takych som len dnes rano videla dvoch, ble). A ked sa najde niekto, kto na seba hodi nieco ine, tak je oznaceny za metrousa/buznu (a pritom sa to vacsinou zenam paci, v ramci rozumnych hranic ;-))

Jo, a tricka sa daju kupit kvalitne aj lacnejsie, nielen outdoor - moj drahy zatial nema tolko penazi, aby si kupoval tricka za tisicku, ale aj za tretinu sa daju najst kvalitne 8-)

(a ak to vyznieva, ze som zaryty vyznavac len-mestskeho-stylu-v-meste, tak to nie je pravda, len sa mi nepaci hladanie vyhovoriek len preto, ze „je to pohodlnejsie“ ;-))

 
Pampeliška  22.06.11 14:56

Italové a Francouzi vypadají líp ne proto, že by se v práci flákali, ale proto, že už se přenesli přes dojem, že starat se o svůj vzhled automaticky pasuje chlapa na teplouše/metro­sexuála, který u nás ještě v jedenadvacátém století vesele přežívá.

Jinak bych si možná i troufla říct, že třeba hodně chlapů (aspoň v Praze a větších městech - jak vyplývá z mého osobního pozorování, možná mi to někdo vyvrátí) by se chtělo pěkně oblékat, ale v Čechách prostě není v kategorii ležérní elegance příliš široká nabídka, takže to vyžaduje mnohem víc úsilí něco takového sehnat, a to většina mužů prostě není ochotná dát. Vyzkoušela jsem si to na vlastní kůži, když jsem onehdy byla nakupovat s přítelem: nechtěla jsem z něj mít puberťáka v trendově otrhaných džínách a rádobyvtipném triku, a nechtěla jsem ani hyperusedlou klasiku (ačkoliv se mi košile a obleky strašně líbí, ale ve dvaceti se to nosit prostě nedá), a najít nějakou rozumnou střední cestu bylo prakticky nemožné. (A to má můj drahý řekla bych nadprůměrnou výdrž co se nakupování týče - když už jednou vyrazíme, je schopen běhat po obchodech celé odpoledne i dlouho potom, co bych se já na to už dávno vykašlala :))

Jinak co se týče nemytých a otrhaných českých mužů - ne že bych takové měla mezi svými známými, ale stačí vejít do tramvaje/metra, nebo ještě lépe do restauračního zařízení nižší cenové kategorie, a je jich tam k vidění spousta…

 
katango  22.06.11 15:23

Přesně tak, Pampeliško, tramvaj, autobus, metro…tam je potkávám.

 
Elwara  05.07.11 23:35

Já taky mám přítele, co moc nekouká na to, jak vypadá (bohužel), ale jak tu někdo psal, má jiné kvality a proto s ním jsem a budu. Ale stejně se můžu pokusit zapůsobit… Já zbožňuju styl anglického gentlemana, ale on je spíš na ty praktické sportovní džínotričkové věci, co jsou hlavně pohodlné a do libereckého počasí jak dělané, žejo. Možná jsem pro místní osazenstvo divná, ale já to respektuju a necpala bych ho do něčeho, v čem se necítí dobře (aspoň že dvakrát do roka o státnicích si přijdu na své :-D). Nevadí mi ani „infantilní trička“, pokud se tím teda myslí různé obrázky a nápisy, samozřejmě záleží jak které. Ale nosí i věci, které mi pijí krev, např. univerzální lyžařskou červenou bundu, která je sice děsivá, ale prostě je teplá, pohodlná, nepromokavá a vůbec tak super, že jí musí nosit furt snad kromě léta, grrr. Některé kusy už naštěstí vlivem mého působení odložil, např. šílený svetr s červeno-zelenýma kosočtvercema, ale jde to pomalu a ztěžka a nevím, jestli se někdy doberu viditelných výsledků…a to nemluvím o těch děravých džínech, nové si nekoupí, protože „nemáme peníze“, hlavně že máme na spoustu blbostí … no, to je jedno, zkusím některé zaručené pekelnické tipy a uvidíme :-) a ne, vyhazovat oblečení bez jeho vědomí mu rozhodně nebudu, to ať radši chodí v roztrhaných džínech, ale se mnou :-)

 
Karolina
193 příspěvků 05.07.11 23:57

Elwara: přesně! Mimochodem mě nyní napadlo že kdyby mi někdo vyhodil moji oblíbenou děravou noční košili co mám už 8 let, tak ho asi zabiju. Dobře, nezabiju, ale asi by si minimálně něco vyslechl.

Můj přítel je to samý, ale já o něm vím že máme stejný vkus, akorátže je hrozně, hrozně líný. Nechce se mu nakupovat. Tak jsem do něj jednoho dne začala hustit, přesvědčila jsem ho že v plátěných kalhotech a otevřených sandálech mu bude lépe než v PES plavkách (celý léto je nosil úplně všude, tohle snad dokážou jen muži!!!) a botaskách (opět celoroční záležitost). Pořád jsem se ho ptala že kdy už konečně půjdeme nakupovat a tak, až se nakonec zviklal. To byl hroznej den tenkrát, nakoupit chlapovi oblečení na léto. A já jsem si připadala jako hrozná povrchní megera zralá na to aby se se mnou rozešel, jak jsem ho ten den musela buzerovat (jinak bychom koupili asi jenom klobouk)

Ale mám to za sebou, i on sám uznává že je mu takhle líp, i když ten průvan v peněžence byl znatelný.

ale s chlapem už NIKDY nakupovat nepůjdu!

 
Elwara  06.07.11 08:32

Karolina: bod za odvahu. Můj obšas nakupovat chodí, ale většinou jenom ty inflantilní trička :-(

 
tom  06.07.11 08:59

Mě nakupovat oblečení celkem nevadí, ale obětovat celý den běháním po městě, to ne. Ideální je navíc outlet… nadějně vypadala Fashion arena, jenže slušných středněkvalitních značek (Boss, Lauren…) se tam asi nedočkám. Kapitola sama pro sebe jsou boty. Nepotřebuju Lobba (ani na něj nemám), ale třeba Church's nebo Cheaney… pěkné je, že za plus minus stejnou cenu nám tady nabízejí kdejaký šunt s gumovou podrážkou :-)

 
seznam.mih  06.07.11 10:11

znalaj sem jen jednoho chlapa osobně, co se mnou rád chodil po nákupech a pomáhal mi vybírat oblečení. Sice žádná sláva to nebyla, ale to uz je jedno. A on rad nosil polokosile a prave nejvic si vybral z CA a pak jeste v byvalej hypernově. Akorát že on byl takovej .. prostorově výraznější a nohu měl 46 takže něoc naněj sehnat bylo umění. Celkově se mi zdá, že větší zájem o módu mají paradoxně ti „tlustčí“ než hubení. Taková moje zkušenost.
Ten můj aktuální je typickej džínotričkař s lyžařskou bundou v zimě a pravěkou šedivou mikinou, kterou nedá z ruky. Trička zásadně adidas, protože prej lépe sajou pot, džíny má asi dvoje - jedny tmavě modrý a druhý černý. zaplaťbánbůh, že nejsou nijak vyšísovaný, kůově ozdobený a tak. Ale co mi strašně vadí, jak mu ty kalhoty nesednou. mu padají, jak shodil

 
Dave  14.07.11 14:03

Píšete to moc hezky, ale poraďte kde sehnat elegantní věci na chlapa co má 195cm a je dost prostorově výrazný. Džíny 40/36 jsou vzácnost a že bych něco podobného viděl někdy u Bosse nebo RL? Největší džíny v Nextu bych měl na jednu nohu. Ještě že po pádu OP zůstal Blažek a teď hledám solidního krejčího, přeci jen v obleku jsou koro pořád. A o to víc si pak člověk užije ty džíny a košili s krátkým nebo tričko a k tomu nějaké Catky nebo skechersky pěkně na pohodlí :-)))

 
tvarch  25.10.11 16:55

jsem vám vděčný za tu repliku, že „Všichni chlapi nejsou idioti“.
jinak lze mít spoustu postřehů, dám sem jediný který někomu může pomoct: přejmenujte růžovou barvu na lososovou. ta je pro muže použitelná.
(jo byl to fór… no nic :-)

 
Šebíř  16.01.12 18:24

Mám rád lososovou, protože to není barva, ale pomazánka =). Myslím, že existuje i dost jiných barev, takže se růžové ochotně vzdám, i když ocenil bych radu, jakou košili si vzít do obleku v námořnické modři (ne, opravdu nevidím barvy jako žena, jen tuhle znám z angličtiny), jestliže mám fialovou kravatu.

 
Patrik  28.10.11 14:26

Ahoj, super web :) jen bych uvítal víc rad a tipů pro muže, protože se rád pěkně oblékám, a také si nechám rád poradit.

 
Mattia  29.10.11 17:25

…jsem v rejži. Stále.

 
Filip  21.11.11 20:32

Ado, dík že se věnuješ i nám.
Stejně jako Patrik bych uvítal, kdybyste se nám v pekle věnovaly víc. Ať už v pozitivním, či negativním slova smyslu.

 
Matěj  11.12.11 14:18

Co takhle článek Muž může taky v zimě? Když se podívám na ulici, pekelného materiálu je v nepřímé úměře s klesajícími teplotami více než dost.

 
Mayan
1 příspěvek 20.07.12 13:35
Brno - second hand?

Můžu se zeptat, kde je v Brně obstojný second hand s pánským oblečením? Většinou je to tragédie, pár XXL škaredých kousků, asi 1 % množství dámského oblečení. Např. ten, kde autorka článku nebo její kolegyně pořídila solidní kousky, je který? Díky.

Chlupaté papuče vystřídaly huňaté náušnice

Indiánskoamerický návrhář Naeem Khan představil na newyorkském... Celý článek


Reklama

Poslední článek:
Sexy (vel)ryba v síti: Laciné, nebo osobité?

Autor: Michaela

Když jsem v 90. letech potkávala náctileté holky v síťovaných... Celý článek


Reklama

Témata článku

Fashion Week 2. (New York)

Autor: Ada

Newyorský týden módy skončil a štafeta pokračuje v Londýně. Než... Celý článek

Styl & Kabo I. - Oleana

Autor: Ada

Protože možná všichni nevíte, co to je, nejdřív stručný úvod. Styl... Celý článek