Styl & Kabo: naše budoucí naděje

17.02.11 | autor Ada

*

Konečně je to za námi, hlavu mám plnou barevných zážitků (psychedelické tetkovzory přijely na veletrh v hojném počtu), foťák fotek, a tak se do toho dáme rovnou kapku zhurta. V pavilonu V byla totiž prezentace prací studentů odborných škol, budoucích nadějí české módy a řemesla. A na některé exponáty nebyl hezký pohled.

Při vstupu do části vyhrazené výstavě už zdálky poutal tento model:

Je to model z VOŠ a SUPŠ Brno, školy, z níž vyšli např. Liběna Rochová nebo Jakub Polanka. Autor zelených šatů se pustil do experimentování s trojrozměrnými tvary. Podobným hrátkám s prostorem se rádi věnují japonští návrháři a poslední dobou je to dokonce tak populární, že vycházejí knihy s návody, jak si na oblečení vytvořit třeba kostičky. Zelený model je malinko pomačkaný, protože už má asi ledacos za sebou a ochmatala ho nejedna zvědavá ruka, takže na to nedbejte. Ovšem bližší prohlídka odhalila, že kreativita předběhla řemeslo, a pokud jde náhodou o tvorbu studenta posledního ročníku, šupem bych ho poslala zopakovat si základy šití a stříhání.


Zip je všitý tu s větším rozestupem, tu s menším:

Nahoře je ukončený trochu lajdácky a na frak dostala i podsádka, kterou je korzet nahoře začištěn. Buď měla být udělaná pořádně (uchycená tak, aby nevylézala), nebo tam neměla být vůbec, šikmý proužek by posloužil lépe.

Zacuckované nitě bych jako učitelka na oděvní průmyslovce netrpěla.

Na korzetu je také vidět, že se páralo; dvakrát měř, jednou řež, zvlášť když to budeš posílat na výstavu.

Učitelé na VOŠ oděvního návrhářství a SPŠ oděvní mají zřejmě kvalitnější rákosky. Nad tímto pánským kompletem se opět můžeme oddat polemice nad vhodností a nositelností vzoru, nicméně podobné divočárny se nosily v šedesátých a sedmdesátých letech (třeba Victoriino a Albertovo muzeum má v online katalogu tento pestrobarevný květovaný dámský kostým, a to je ve srovnání s některými psychedelickými vzory z té doby ještě docela mírné), a taky kdy jindy si zkusit ušít sako z takovéhle látky, než v rámci školního experimentu? V pozdější praxi se s tím autor už těžko setká.

Hlavně si ale všimněte vypracování. Na první pohled je patrné, že tady se pečlivě šilo a důkladně žehlilo, protože všechno sedí na milimetr.

Lišta náprsní kapsy je dokonce vystřižená tak, aby vzorem navazovala na okolí. Záševky jsou perfektně ploché, bez jakýchkoli boulí.

Další překvápko čeká na rubu. Perfektně zalemovaná podsádka, ručně přichycená podšívka (kapku se nám při žehlení nakrabatila, ale to se u podšívky stane, navíc při nošení se nakrabatí na více místech, jak se tělo nositele v oděvu uvelebuje). I ostatní detaily, které jsem už nefotila (např. poklopec a pásek u kalhot) byly provedené velmi dobře.

Ze stejné školy jsou také tyto "malé černé" z džínoviny. Perfektní řešení pro českou ženu: jak jít do divadla v šatech a přitom v džínách, aby se mi ostatní nesmáli, že jdu za dámu!

Jednotlivé sklady jsou jako břitva a krejčovské chyby jsem také nenalezla, snad jen na zipu byl znát menší zápas v pasové partii - džínovina je, s prominutím, svinský materiál, zvlášť když se sejde víc vrstev najednou. (Jinak byl ale zip nápaditě zapracovaný mezi dva sklady tak, že v podstatě nebyl vidět.)

Střední škola oděvního a grafického designu Lysá nad Labem přivezla něco, co se nedá nazvat ani designem, ani oděvem, ale zkrátka tvorbou.

Prvek, který může volně povlávat a hrozí, že by při prudším pohledu mohlo dojít k odhalení jeho rubu, by měl být vypracován tak, aby to případně nevadilo.

Model s flaštičkami, inspirovaný díly Andyho Warhola...

...je plný začátečnických chyb - nezvládnutých záševků, nelícujících spojů, špatně vsazeného neviditelného zipu.

Jde-li o práci studenta prvního ročníku, pak chyby odpouštím - to se ještě doučí. Ale jestli ne... běda, běda.

Z dílka inspirovaného architekturou čiší bezradnost. Sukně, která nemá tvar, kanýrek, podivný trojúhelník v pase a bodce na ramenou. Když nevíme coby, šoupneme tam nějaké jehlany. Malbu bych na škole designu čekala sakra promyšlenější a zajímavější.

Pro případ, že by se k tomuto článku dostal některý kritizovaný autor: kritiku si neberte osobně. Rozhodně nenaznačuji, že máte obě ruce levé a nic z vás nebude (může to být pravda, ale to já nemůžu vědět). Požadujte po svých učitelích, ať vás učí i řemeslo, a snažte se z něj pochytit a procvičit co nejvíc. Chtějte znát historii i současné trendy a nezapomínejte je sledovat. Česká móda potřebuje šikovnou mladou krev jako sůl.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 20:48

jéje když to vidím jak já jsem dycky proklínala naši učitelku, se kterou jsme měli praxi, jak do milimetru muselo všechno sedět, jinak jsi to šla odpárat ato všechno .. ještě já na šití jsme levá a jse mráda, když to drží pohromadě :D taky nejsem učená švadlena, ale rádoby návrhářka no, ale stejně .. je však fakt, že naše učitelka měla tendence to všechno přehánět tak my sme byli ti, kdo jí umírnovali :DD
nevšimla sis náhodou nějakýho stánku z Plzně co?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 20:54

chci ty džínové šaty! ach.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:02

Já chci to sako, protože je prostě zvláštní a krásný. A hlavně dobře ušitý.

MP Milli
47 příspěvků 17.2.11 21:08

To teda zírám. Já jako laik/samouk v oboru šití bych si teda nelajzla některý z těch nepodarků. No třeba jsou to fakt „prváci“ a doučí se to.
Džínové šaty jsou skvělé.
Bude ještě nějaká reportáž? Znám tam jednu vystavující firmu, tak jsem zvědavá, jestli taky uvízla v pekelné síti.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:12

dneska jsem některé ty věci viděla na vlastní oči a byla jsem dost vyděšená. Něco takového, bych neukázala světu ani omylem, natož úmyslně!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:13

tie saty su super, to by som do kancelarie nosila urcite velmi rada! :)

a mam offtopis otazku ohladom modneho fax pas. mam staroruzove svetlunke saty, maju vsak problem ze trochu presvitaju, takistoaj cierne puncochace co si k nim chcem dat. myslite ze pomoze ak si obleciem ako spodne pradlo cierne body, takze to vytvori pod tymi satami taky suvisly cierny celok? alebo je to uplne veda…?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:13

pardon..uplne vedla :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:14

Jooo, tak tomuhle se fakt (vyjma toho květovaného kostýmu) nedá říkat haute-couture ani v pominutí smyslů. Tomu se chvílema nedá říkat ani obyčejná krejčovina. Řekla bych, že i nevyučená, ale zapracovaná „švadlena“ ve fabrice na konfekci šije kvalitněji. Švadlena nejsem, ale za takovýhle záševek bych se styděla do krve i já. :-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:16

Skvělé - ale myslím tím Adinu reportáž :-))
Bněnské modely.. to mi evokuje nějaký název filmu Velká mezigalaktická prda :-)) Na těch odfláknutých detailech při šití je vidět ten tvůrčí ajfr… už už aby to bylo na světě a zelené a ještě zelenější :-))

Džínové šaty jsou moc pěkné a líbivý je určitě i oblek s gobelínovým vzorem, zvlášť když prezentuje dobře zvládnuté řemeslo. Nenositelné bohužel, měla bych v přítomnosti muže v tomto obleku pocit, že se oživil koberec a začala bych si v duchu počítat konzumaci alkoholu.

Ty „šaty“ z Lysé jsou už nad mé chápání, bohužel, z mého pohledu to není talent, invence, um ale jen a pouhá šílená zhovadilost. Pokud má škola nějaké státní dotace, tak vrátit Dobešovi a kantoři a studenti povinně toxikologické testy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:21

No ty šaty s bodcema jsou přece pro Lady Gaga :-) viděli jste ji na idnes? http://revue.idnes.cz/foto.aspx?…

MP Milli
47 příspěvků 17.2.11 21:23

Evidentně to květované sako není zase tak mimo mísu - http://aukro.cz/…8434036.html . Zřejmě se to pořád nosí :-) .


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:25

Pokud se člověk podívá na stránky těch škol, tak bohužel asi padá i ta omluva, že by mohlo jít o práce studentů z nižších ročníků, kteří se řemeslo ještě v dalším studiu naučí - kromě té VOŠky+SPŠ z Prahy se asi nemají od koho něco kloudného naučit nebo jsou studenti kantorům úplně šuma fuk. Děs běs


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:30

mi se libi ten kvetovany kostym z odkazu na muzeum :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:36

Sako by se mi líbilo dokonce i na muži (samozřejmě se střízlivou košilí a jednobarevnými kalhotami).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:37

Seznam.Mih: Mám stejné zkušenosti a taky jsem byla levá… právě jsem ztratila letité přesvědčení, že všichni krejčí jsou puntičkáři. Škoda


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:43

Obávám se, že to asi nebudou díla studentů nižších ročníků…Myslím si to proto, že snad každá škola chce ukázat to nejlepší, co její žáci umí a ne to, co neumí…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 21:47

Nechápu… Přece to na těch školách někdo schvaloval, ne?!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 22:13

Prolustrovala jsem web té školy z Lysé nad Labem a jasně mi to evokovalo dobu, kdy můj syn navštěvoval montessori školku. Vůbec to na mě nedělá dojem, že by se tam měli vyučit módní tvůrci.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 22:14

Ty džínový šatky bych brala hned :)) Ty se povedly :)) Zbytek hrůza, i když oceňuju kvalitu květovanýho modelu, ale přijde mi to nenositelný..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 22:19

a jeeje :-) tak na tech prvnich „satech“ je hezka akorat ta barva
to kvetovany sako je fakt krasny…odted kontroluju vsechny saka a jsem vdecna za svou svadlenu, ktera mi usila perfektne spracovane sako
dzinove saty bych si urcite koupila…ty zvysne pokusy o odev…asi jim to fakt kontroloval nekdo slepy


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 22:21

koukala jsem na weby těch škol a je to vážně šílený rozdíl v kvalitě prací, ta škola v Lysé je zvláštní, působí na mě jako ZUŠka, ale i tam nás nějak vedli a kultivovali naše nápady, kopírování Lady Gaga vůbec nechápu…přijde mi to zbytečné…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 22:36

Na každé škole se učí něco jiného… v Čechách je trend takový že student má buďto mít nápady, nebo musí umět šít… šít se naučí na VOŠce nebo na textilce, nápady a navrhování na umělecké škole… bohužel se zatím nikomu nepodařilo slkoubit obojí… Česká móda jde do kopru… řeknětě kdo je tady dobrej návrhář? Rochová (no to jste spadli z višně), Rajská (kvalita, české výrobky… a jěště něco???), pak tu máme Klíra (ten začal slibně a pak se zasekl u korzetu… škoda škoda…) neříkám že tu nejsou (Drápalová, Chi-Chi, Sisters Conspiracy, Denisa Nová, atd… ale kdo z nich je celostátně známý a uznávaný… Elle se podílí na slávě páně Polanky, který raději odjel do Francie a ten je (myslím) nejznámnější… :D) v Čechách Vás/nás nenaučí to co je potřeba v zahraničí… (jakto že pařížské škole Haute Couture stačí 5-6 let na to naučit Vás šít, poznat kvalitu, dělat s počítačem, dělat management…? a na VŠUPce si ani neuměj zapošít… a to je strašná škoda… nadruhou stranu kvalitní šití se naučí za běhu…) a šmějdy nikdo (SNAD!!!) kupovat nebude… já osobně chci dělat do módy ale když to vidím tady tak se mi chce brečet… klauzury…??? co to jako je??? jeden šije podle Burdy, sice dokonale, ale bez nápadu další může konkurovat Ackermannovi ale neumí ustřihnout látku… (zatím jsem nic nedokázal, tak bych měl držet jazyk za zuby, ale mířím vysoko a chci studovat pořádnou školu a ne zašívárnu (v tom horším slova smyslu) pro nýmandy… Nasle v Pekle nebo v Paříži…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 22:37

Ty džínové šaty bych brala hned, s jednou maličkostí, kdyby nebyly z džínoviny, nemám ji ráda, je mi v ní pořád zima :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 22:37

To Kačmač: Já myslím že by to neměl být problém. Černé punčocháče, černé body - v podstatě ty šaty použiješ jenom jako takovou zástěrku, přehoz…
Ale jestli jsou průsvitné, tělové, tak asi budou spíše na léto…tak snad počkat, až se dost oteplí, bradavky přelepit náplastí, obléknout bílé kalhotky a sandálky a vyrazit do světa.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 22:42

kačmač a co kombiné. Teda pokud se dá ještě vůbec sehnat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 23:21

Ty první šatky, to je, jako když Klír přepadl metařku :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 23:30

jo musím souhlasit s tím, že se to tady snad pořádně nekombinuje. CO vlastně umím, co jsem vystudovala? sice nás učili, jak modelovat vlastní nápady, ale určitou logiku jsem v tom nenašla. proč tohle posunu sem a posunu tam, když to prostě nevidím? a k šití u nás probíhalo tak, že na přehlídkách se účastnili ti jedinci, co uměli z celej třídy nejlépe šít a my ostatní, co sme to spíš kazili, než vylepšovali sme dělali vlastní věci, ale když jsi chtěla, tak si nějaký procesy vůbec nenacvičila. takže díky tomu neumím udělat pravý zapínání kalhot na zip (jen takovje dámskej), neušiju si sako nebo kabát.
A ještě naprostá bomba pro mně - já jako holka malá, tlustá by mě nejradši zahalovali do pytle, takže ty hadry, co mi učitelka pomáhala namodelovat na mojí postavě, byli tak divně pytlovitý a ani mi to pořádně nesedělo…
Teď se to šití snažím trochu nahnat z Burdy a snadz toho nějak pochytím lépe to modelování oděvu …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 23:46

tak tvorca/tvorkyna siat inspirovanych andym warholom by mal/a prist o ruky a odist z umeleckej skoly na nejaku vyucujucu hrubu manualnu pracu. ved to je hrozne, tie molitanove akoze flasky nacapene na prsiach a stehnach, latka sa tam len tak kruti a vyzera to hrozne. az ma striaslo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.2.11 23:54

Ten kytkovanej oblek je parádní. Představte si v něm svého oblíbeného politika řečnícího u pultíku. Nebo pana prezidenta při novoročním projevu. Nebo svého muže na vesnickém plese. Náhodou by to bylo super :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 00:17

Tak mi to připadá, že někdo si na škole snaží osvojit řemeslo, a někdo to pokládá za zbytečné, ponivač hlavní je ta originalita jako, žejo! Všechny ty nenositelné objekty tady byly špatně ušité, všimli jste si? Zatímco nositelné perfektně. Je to příznačné - na naší výtvarce taky byli humělci, co neuměli postavit figuru, ale byli prudce originální.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 00:21

Ono květovaný komplet a džínovinové šaty jsou opravdu skvěle ušité, ale kolik drilu se za tím skrývá.. VOŠ oděvního návrhářství a SPŠ oděvní je ale taková bublina.. holky se tam (pokud samy chtějí) naučí šít sice bezvadně, ale pak už většina z nich nemůže stroj ani vidět. Obrovský tlak za malou ochotu jakékoli pomocné ruky od profesorů…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 00:24

Ač je mi z toho co vím o úrovni zdejší výuky oděvního návrhářství dost nedobře na duši, tak se musím v oblasti průpravy vlastního krejčovského řemesla těch vyšších a vysokých škol trochu zastat. V tom, že na výuku krejčoviny nemají čas. Je to tak i u jiných oborů a bylo to tak přinejmenším už před mnoha lety. Problém je ale v tom, že jak vidno na některých školách není na studenty tlak aby rozeznali co je nedokonalé a co je špatně. Studenta architektury by do soutěže o Národní cenu studentského designu s umolousaným modelem od lepidla a z křivě odřezané překližky stopro nepustili - zelený modýlek tam byl


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 01:17

Pomoc !!!!! tohle je na tech skolach ucej ? i ten muj prvni pohled neodbornika na siti mi rika SOS !


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 01:31

Ájo, to je celkem fuk, ne? když chci uspět, je mi jedno, kolik drilu se za tím skrývá. oni tam šli s vizí, že budou návrháři? tak přece musí mít motivaci. na běžné vš taky odpadají studenti, kteří si neumí poručit a překonat své schopnosti. je to zjednodušený pohled, v diskuzi se nemůžu moc rozepisovat ;) :)

…mimochodem, černé šaty jsou skvělé!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 08:20

Ale tu černou bublinu v pozadí na první fotce, maminko, tu chci! To bude asi bunda. Vypadá jak ze zvětšených, zjehlanovatělých bublinkových fólií - v té se to bude cpát do autobusu! Nechám si ty jehlany natvrdo vycpat a to se to bude prodírat davem!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 08:24

na Styl a Kabo jsem leta pracovala a nejak ziskavam dojem, ze to jde od desiti k peti. Na tomto poslednim jsem sice nebyla ale fotky mluvi za vse :-( Bohuzel. Rozdhodne si dnes pujdu spravit oko na Factory Fashion Market!

Dzinove koktejlky se mi moc nelibi, sice na pohled pekna prace, ale dziny jsou samy o sobe strasne nepohodlny material s moc malou vůlí (pokud jsou nahodou stretchove, uz ted si predstavuju, kde vsude se budou krabatit).
Kvetovany kostym SUPER. Asi by pro me nebyl nositelny dohromady, ale kalhoty a sako zvlast, proc ne. Do kancelare perfektni jarni model. Jen si tedy vzpominam, ze jsem vlastnila kobercovou kabelku se stejnym vzorem, tak jen doufam, ze neni stejny i material :-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 08:33

Hrůza a děs. Nenositelné, škaredé, nenápadité (to že někdo na oděv navěsí „flašky“ nebo udělá na ramenou rohy, nepovažuji za nápaditost, ale šílenost). Půjdu asi proti proudu, ale mně nepřipadají nijak extra úžasné ani ty džínové šaty. Možná ještě ta spodní část, ale…
Před pár lety jsem na Stylu byla, byla tam módní přehlídka právě studentských prací. Takovéto hrůzy se tam, jestli mě paměť neklame, nevyskytovaly. Byly tam věci horší i lepší a některé opravdu originální. Ale jestli tohle, co Ada nafotila, má být to nejlepší z nejlepšího, co bylo na oněch školách k mání - tak potom raději nechci vůbec vědět, jak vypadaly ty horší kousky…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 08:36

Kačmač: Doporučila bych spíš světlou spodničku. A jestli je budeš nosit i v létě, tak hlavně ne bílé spodní prádlo. Jedině tělové. Bílé bude prosvítat.
A k těm dílkům - i laik pozná, co je špatně. Jak to mohli nevidět ti, kteří to na výstavu dávali?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 09:00

Tak za to zelený bych musela vrátit maturitu. Nemám dojem, že bych byla bůhvíjak šikovná švadlena, ale když tohle vidím, mohla bych na výstavu dát kdejaký vlastní výtvor a možná by mě i Ada pochválila (třeba za můj kostkovaný kabát, kde všechno na sebe pasuje). Za tohle bych se fakt styděla. Naše profesorky by tohle na výstavu nepustily. Co se týče učení - my šily zásadně podle Burdy, ani se střihy neupravovaly. Takže v tomto směru mám dost rezervy. Lila se do nás hlavně teorie, ale byla bych uvítala víc hodin praxe. Evidentně to takhle funguje i jinde.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 09:02

Z uveřejněných modelů mě tedy nezaujal ani jediný- snad jen krásně padnoucí květované sako a to svojí kvalitou.Nechápu jak takové hrůzy někdo může prezentovat veřejně..Není to tak dávno co oděvní školy vymýšlely a šily kostýmy na soutěž Miss .Byl to projekt Jany Berg s názvem Čtrnáct klenotů v srdci Evropy.Šaty inspirované krásami Česka.Přijde mi to jako podobný kýč.I když v dnešní době se už stírá rozdíl mezi kýčem a uměním…Škoda.Akorát ta kvalita by měla být 100% když už nápad pokulhává…Oděvní školou v Lysé nad Labem jsem si prošla , je ze mě dámská krejčová a před těmi x lety se nám dostalo kvalitní výuky,škola žáky podporovala v kreativitě, pořádaly se návrhářské soutěže.Ve škole nás při odborných předmětech cepovala přísná a přitom laskavá paní učitelka Sedláčková,a praxi jsem trávila na místní „zakázce“.Jak to chodí teď nevím,ale pokud posílají na výstavy takové nedodělky,je mi líto , čím se ta škola prezentuje teď.Kdysi škola měla velmi dobré jméno…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 09:15

nějak jsem si u českých návrhářských študáků všimla, že čím víc extravagance, tím je ve škole víc pochválí..já osobně proti extravaganci nic nemám..třeba Gaga je opravdu veliká inspirace…ale tam je vidět KVALITNÍ PRÁCE…pochybuju, že by si na sebe vzala toto…model s flaškami není extravagance, ale odpad
ovšem nekritizovala bych studenty jako spíš jejich učitele…PROBOHA TO JSTE SLEPÍ?…máte přeci ty děti něco naučit…kdyby alespoň uměli šít…

docela by mne zajímalo vysvětetlení někoho z kantorů či studentů jak to vlastně u těch modelů mysleli


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 09:51

S českým návrhářstvím je asi ten problém, že je tu velmi malý trh, nemám představu jak se živí ty „top návrhářky“ ale asi šijí jen pro úzkou vrstvu klientely…napadá mě srovnání s gastronomií (viz Pohlreich ve včerejších Krásných Ztrátách) - haute couisine se tu také vaří jen pro pár lidí, ostatním stačí nějaká normální restaurace případně závodka případně fast food..čili ty místní vzory - insiraci - motivaci asi není moc kde brát.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 09:57

Protoze TOTO ani nema cenu komentovat, v clanku bylo receno vse, pridavam dva odkazy, kterak pisi na netu o Ade a podotykam, ze kladne

http://relax.lidovky.cz/…6l-/moda.asp?…

http://www.invogue.cz/…peklo-cz.htm

mozna uz to tu nekdy probehlo,jsou to starsi veci,ale me to zaujalo


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 10:13

napadlo mě toto (po zkušenostech z okolí):

není katastrofální výsledek žáků výše uvedených škol způsoben tím, že každý aspoň nízce inteligentní student dnes šaškuje na gymnáziu, a na podobné typy škol, kde se aspoň přibližně pracuje rukama a tvoří, chodí už jen adepti na zvláštní školu? prostě ta největší polena vůbec? jsem z vesnice, a můžu říct, že u nás to tak je. osoby, které stěží zvládají tvořit věty (a pokud ano, sestávají jen ze sprostých slov) navštěvují školy pro aranžérky, švadleny a cukrářky (tedy školy, kde to chce invenci, nápady…a kde se jich z tohoto důvodu nedostává)
tímto nechci nikoho urazit, ale bohužel skutečně takovou životní zkušenost mám.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 10:19

Prd rozumím šití, ale na první pohled se mi líbí ten květovaný kostýmek. Sice vzor je trochu psycho, ale možná si své přiznivce najde. Mě se na něm líbí ta uhlazenost…že tak perfektně sedí a pohladí oko.
Ty džínové šaty jsou taky moc pěkné, na nějaké mladé slečně proč ne, určitě by si své zákaznice našly.
Tak bych řekla, že na vyšší odborné škole (nebo učňáku) se naučí to řemeslo, ale jak je tam namíchaná složka umělecká, tak je to velice kreativní ale nenositelné a očividně řemeslně nezvládnuté. Protože co se budu zabývat výrobou (ev. technolog. procesem), mám děsně kreativní nápady a vše ostatní musí jít stranou… (nedávno jsem se tak měla možnost setkat s výstatním stojanem - maketa z kartónu jakž takž stála, ale v reálu se to muselo hodně upravovat, aby to z plexi drželo)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 10:30

Vera: bude to tak. Já bych opravdu ráda podporovala domácí tvorbu a kupovala si originální šaty, ale kdyby tak bylo něco mezi batikovanou Donátovou na jednom pólu a nenositelnou Berg ap. Zajímalo by mě, jak to je s českým návrhářstvím - vždycky si přečtu pochvalný článek o mladé nadějné osobnosti - a tím to končí. Před pár lety bylo po Praze rozeseto autorských galerijek, a některé byly velmi zajímavé - teď už jsou skoro všude ruské a čínské šmuky. Myslím, že Helena Fejková je pořád v Lucerně - ta dělala kvalitní a elegantní věci (mám od ní manžestrovou maxisukni). Na Hradčanech býval obchůdek Martiny Nevařilové Navarila, ale vydržel jen pár let - nevím, kam se přesunul. Blanku Maříkovou tu Ada zmiŇovala, ta je v Loretánské ulici - dobrá adresa, ale bez výlohy. Ivana Follová začala ve Vodičkově ulici, pak přibyl veliký, nádherný prostor v Ungeltu, za který prý platila čtvrt milionu měsíčně. To se asi rozjela moc, tak tam po několika letech skončila a stáhla se do Vodičkovy- rušné ulice „na ráně“. Nedávno jsem šla okolo a viděla ceduli, že se přesunují do Mezibranské - pořád Praha 1, ale mnohem víc v ústraní. Nevím, je-li to chyba těch dam (některých), že se prezentují jako „tvůrkyně“ a usilují o originalitu za každou cenu, ale za celých 20 let se tu neustálilo nic jako Salón Podolská, co by byl obecně známý pojem. Ale možná, že už to nejde, že jsme si příliš zvykli na konfekci - aťsi předraženou - že by tu salón na míru nesehnal zájemce.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 10:32

Ty džínové jsou krásné, takové bych chtěla!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 10:44

Před asi 10 lety jsem ještě jako dítě na základce chodila do kroužku šití, vedla ho paní, která učila na místním učňáku. Musím říct, že většinu toho, na co tu Ada poukázala, nám ani jako dětem neodpustila - křivý zip, boulící se záševky, vykukující podsádka… vždycky nás sice jemně, ale rozhodně přesvědčila, že tohle přece samy nosit nechceme, že bude lepší to předělat. Nedovedu si představit, že bych se něčím takovým prezentovala, navíc na akci, jako je Styl a Kabo.
Jinak abych jenom nekritizovala, moc se mi líbí ty džínové šaty, ani ne tak materiálem, jako střihem, miluju tyhle široké sukně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 10:45

K Ceny Grammy: http://revue.idnes.cz/foto.aspx?…
Longoria zase vypadá jak bublifuk, ach jo, kdy ta ženská dostane rozum, takové šaty bych oblekla leda dceři na maškarní.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 10:48

Sibyla : Nevařilová už léta sídlí v E.Krásnohorské http://www.navarila.cz/ .


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 10:58

Sida: Díky. Takže opět Praha 1 - ale zastrčená ulička, čili nižší nájem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 11:06

Minišaty - fajn střih, podobné sklady na prsou mám na černých plesovkách a lichotí, jen, co je to prokrista za módu, šít „malé černé“ z rifloviny…už se nemůžu dočkat džínových plesovek, džínových kravat a motýlků, džínových dirigentských fraků…

Ada Pekelná
973 příspěvků 18.2.11 11:25

Fox: je to nutné brát jako experiment - jak jsem psala, kde jinde si vyzkoušet malé černé z džínoviny, než na škole? Normální zákazník by si pak třeba přál stejný styl, ale z jiného materiálu. Tak je to potřeba brát.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 11:23

Sibyla : nevím, jestli je to až tak zastrčené. Oni tam sídlí všichni http://czechfashion.cz/ a přinejmenším před lety měli snahu pořádat spol.akce - vernisáže, výprodeje, přehlídky jakoby procházkou jedním směrem. Že sebelepší český návrhář nemůže v rozloze a umístění prodejny konkurovat velkým šmízo firmám typu HM, nepřekvapuje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 11:31

Sibyla: To je pravda. Já bych tedy byla zrovna adept na stálého salonního zákazníka, ale kde jsou, kde jsou…?

Tlapkoun: Trošku drsné, ale možná ne tak úplně mimo realitu. Sama mám uměleckou, žádní primitivové se mezi námi nevyskytovali, ale že jde úroveň dolů mi taky připadá. Hlavně tedy nároky na studenty jsou nižší a zvláštní systém výuky, kdy se neučí základ, řemeslo, poctivý přístup k práci… Nejdřív se přece musím naučit s materiálem pracovat, nebo rozumět tomu, jak se třeba točí film a pak si můžu hrát na génia…

Dneska je největsí luxus, když narazíte na lidi s poctivým přístupem a schopností používat selský rozum…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 11:48

Ty prostorový svíťavý šaty BY se mně líbily, kdyby to provedení bylo čistší a lepší :-) dostala mě návaznost vzoru u toho saka, to už jsem neviděla věky. Džínový šaty pěkný. A zbytek teda nééé


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 11:57

Nalezla jsem moc hezký rozhovor:

http://zena-in.cz/…tegorie/moda


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 12:36

Ach, Kolasice, to byl úplně jiný svět! Pročetla jsem diskusi a našla tam další zajímavý odkaz:
http://www.vyber.cz/…m-kdo-konci/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 13:07

Sibyla: Ha, pan Hartl, u toho si muž nechal šít žaket na svatbu a cítil se v něm údajně stejně pohodlně jako v teplákách na cvičení :) Momentálně má v plánu pořídit si tam klasický oblek.

Jinak pan Hartl je i osobně neskutečně příjemný pán a své práci rozumí jak málokdo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 13:16

Sibyla: Roztomilé:) Jdu do toho!

Bonemina: Je to drahá záležitost? Kolik by tak mohlo stát dámské sako v anglickém stylu…??


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 13:18

já myslím, že je spousta lidí, co se módou zabývá a šije lépe než je vidět tady na fotkách :) uvádím příklady http://www.atomrat.cz/
http://www.parazit.cz/blog/
http://www.yaxitaxi.com/
http://www.pattern.cz/
ale našlo by se jich daleko víc..
asi je to styl jen pro někoho, tak nekamenovat :)
jsem za ně ráda…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 13:18

To musí bejt nějaká česká choroba, tohleto…pamatuju si totiž moc dobře, kterak v podobně odvázanejch modelech skotačil Hložek s Kotvaldem na obrazovce! Hit svazáků osmdesátých let…To se „český návrhář“ od hadrů z několika kusů různobarevných čtverců věru daleko nedostal. Ale hlavně, že je to takové…nekonvenční! Kampak na nás se snobsky nositelným oděvem!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 13:23

Kolasice: No, byli jsme jediná svatba o které vím, že ženichův oděv byl o poznání dražší než oděv nevěsty :) Ale stálo to za to, muž má hodně nestandartní postavu a v běžné konfekci působí jak retardovaný tučňák.

Ceny pánských oděvů jsou na jeho stránkách, www.hartltailor.com , dámské netuším.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 13:46

Ten květovaný oblek je super, a náhodou se najdou muži, kteří by ho unosili, hned jsem si na jednoho vzpomněla:-)
http://www.post-gazette.com/…4050-346.stm
Mimochodem, pánové chodí takto oblékaní nejen na jevišti a jejich styl se mi docela líbí.
A pro sebe bych taky brala ty džínové šaty.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 13:48

Bonemina: Skvělé stránky, zejména ten slovníček (pan Mistr má zjevně své zkušenosti:) Ceny jsou přijatelné a jsem ráda za zprostředkovanou osobní zkušenost. Já s výběrm obleku neporadím, tak je lepší si připlatit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 13:52

Milá moje maminko, děkuju ti, že i jako nešvadlena šiješ a pleteš a nadáváš u toho, když se ti šmodrchne niť a klouže látka, ale: každý ze všech modelů, co jsem kdy od tebe dostala, je tisíckrát víc krejčovské a návrhářské umění, než většina tohoto!

(Mami, doufám že čteš a přestaneš mi tvrdit, že věci od tebe nemůžu moc nikomu ukazovat zblízka, neboť tuhle a či onde to údajně není 100%)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 14:22

tlapkoun: sice mimo téma, ale chci ti říct, že mít gympl není nic špatného…to že se tam ženou lidi co tam být namají je už jiná věc…ten kdo se chce věnovat studiu dál nemá ve většině případů jinou možnost než jít na gympl…ti co tam chodí se trojkama a čtyřkama pak hodně trpí a sotva se k maturitě dostanou…jinak podle toho co vidím já u nás ve městě, tak nemohu tvrdit, že na učňovské obory berou dementy…je fakt že se jich tam pár do prváku dostane, ale ti pak buď přestoupí na lehčí obor, nebo jdou na praktickou…
já osobně, jak už jsem psala výše, vidím problém v nedostatku kvalitních kantorů…když něco sám pořádně neumím, tak jak to pak mají umět moji studenti?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 14:53

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 15:01

Sibyla: ta Podolská mě napadla taky, když jsem ten příspěvek psala :), jinak Fejková v Lucerně pořád je, Follové jsem si ve Vodičkově taky všimla, ale na můj vkus je to moc divoké…salonních zákazníků je tu málo z řady důvodů - od čtyřicetileté devastace zákaznického přístupu a řemesla až po tu kupní sílu příslušné vrstvy…nemám zkušenost s šitím na míru, přiznám se že je pro mě z mnoha důvodů schůdnější nakupovat v několika osvědčených obchodech, takže já české návrhářství určitě nevytrhnu, ale dokážu si představit situaci, kdy se na mně rozpadnou „konfekční“ šaty, které jsem milovala natolik, že jejich zbytky odnesu ke švadleně a nechám si podle nich ušít navlas ty samé…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 15:26

Vera: mně se taky Follová nelíbí, to jen, že jsem zaregistrovala, jak se před pár lety rozjela a už se stahuje. Já mám dojem, že ony když začínají, dostanou pár zakázek od celebrit - Kovaříková má takhle Nesvatbovou - dělají jim vlastně dvorní švadlenu a za to mají jistou reklamu. Nic proti tomu, dělal to už Worth - šil levně Paulině Metternichové a s jejím vlivem prosadil krinolíny. Přijdou kamarádky té dotyčné, jméno proletí časopisy, a tvůrkyně začne mít pocit, že vyhrála. Expanduje, investuje do reklamy… jenže u nás je malý trh, ven se neprosadí, a většina populace radši známé značky, takže někdy to končí smutně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 15:40

Vidím dobře u toho posledního modelu je přes prsa jen pásek? Vzpomněla jsem si na film pátý element, kde ovšem měla Milla přes prsa mnohem širší pásek (vůbec v jedné době to bylo ve sci-fi velmi populární prvek). No ale tento pásek na zakrytí bradavek stačit asi nebude. Docela by mě zajímalo, jestli tyhle šaty měl vůbec někdy někdo na sobě, popřípadě jak to vypadalo.
Jinak ze zde uvedené prezentace oděvních škol je mi docela úzko. Asi se v dohledné době ČR nestane žádným divokým evropským oděvním tygrem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 15:41

Překvapuje mě, že většina studentů co tyto modely dělala, jsou tak zaslepeni extravagancí, až nevidí rozdíl v tom, co je pěkné a co opravdu pouze „originální“, protože se vsadím, že tohle by si na sebe nikdo nevzal. Sako a šaty jsou moc pěkné, ale ty poslední tři šaty mě připomněly první třídu, aneb jak jsme vyráběli kapsáře na zeď…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 15:51

Malena: ale nebojte se, tohle se na trh nikdy nedostane. Tohle jsou fantazie školáků, které jim, žel, zabrání osvojit si pořádně řemeslo. Pamatuji se, že jsem se kdysi byla podívat na klauzury na Umprum, kde měl Šimon Caban extravagantní návrhy kostýmů k Antoniovi a Kleopatře - ona se tam měla vyloupnout z jakéhosi koženého vejce(?) No jak Lady Gaga. Nemusím zdůrazňovat, že se to nikdy v žádné inscenaci nepoužilo a vliv pana Cabana na českou scénografii je minimální.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.11 16:31

Je to smutný, nechápu to. Mají to být mladý talenti, ale jsou to antitalenti. Funguje u nich jednoduchý vzorec Křiklavá látky + bodce (mačkaná látka) + antické (čínské, egyptské) klikyháky = umělecký oděv.
Pochopila bych to u středoškoláku v prváku, ale tohle je moc.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.2.11 12:43

No tak konečně víme, jak vypadá Ada ! :-) jinak babička se před válkou učila šít v salonu Rosenbaum, škoda že umřela, když jsem byla dítě. mamka ale asi bude mít ještě nějaké střihy…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.2.11 14:09

Na tento veletrh jsem se radši, po zkušenosti z minulého roku, nešla kouknout. Ale za to jsem byla zvědavá na názory Pekla. Spěšně jsem prošla i diskuze, a vůbec mně žádná reakce nepřekvapuje. Jako bývalá studentka SŠ s uměleckým zaměřením a poté roční zkušeností na pražské VOŠ (kde byl opravdový dril), jsem zakotvila v prostředí brněnské škole designu, kde je všudypřítomná krásná aura rezignace :-) Tu nelze přehlédnout… Znáte to? Když nic už nezmůže s tímhle, přelepí se to aspoň nějakým tím efektním blivajzem..on si toho nikdo nevšimne..to musí stačit..:-D Hlavně mně spíš dostal docela velký rozdíl v přístupu „profesorů“ na místní škole oproti škole v hlavním městě… Chyb může být mnoho, viníků taktéž.....


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.2.11 15:31

Mazec! Ada v televizi?! http://www.ct24.cz/…nske-modely/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.2.11 18:29

Drazí čtenáři, psalci a módní znalci,
předem velké dík Všem za pěkné komentáře.
Chci se vyjádřit ohledně pánského obleku. Výběr materiálu také nebyl vycucán z prstu, ale jak je již psáno, inspirován 60. a 70. léty. Připojuji odkaz na kolekci Yohji Yamamoto 2011.
http://www.gq.com/…011MEN-YYMEN
Můžete si prostudovat, jak s materiálem pracoval on. Chápu, že je to odvážné a ne úplně nositelné zrovna pro konzervativní muže, kterých je u nás 99 procent, bohužel, ale určitě se i najdou ti, kteří to oceníJ.
Autor modelu


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.2.11 18:51

.......ocení :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.2.11 19:54

Gratuluji, TianaVladi, opravdu paráda. Zato dámy z Lysé se hned po dokončení studií přesunou na Flér.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.2.11 10:34

No nejsem žádná tvořilka z Fleru, ale nakupuju tam občas a dají se vybrat precizně ušité a namodelované věci, jen hledat…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.2.11 22:32

jojo, na Fleru se daji najit i pekne veci, holt si tam kazdej muze dat co chce, tak nekdo si tam vystavi kvalitku, nekdo sunt…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.2.11 10:47

TianaVladi …bravo!
až v tom oblečku (nebo aspoň kalhotách) potkám nějakého chlapa, vrhnu se mu k nohám a budu chtít, aby si mě vzal domů…
a přitom možná budu mít na sobě ty džínové šatky :o) …neee… vypadal bych v nich na 150kg… ale takové modely bych očekávala, že se budou na Stylu objevovat


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.2.11 16:18

Tu jedovatě zelenou věc bych si dovedla představit na nějaký ten cyber-cosplay. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.2.11 17:05

to sitie mi pripada ako varenie od Babicu. Kdyz nemate tohle, tak tam dejte tohle:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.2.11 22:36

Ja osobne na SOSOGD v Lyse nad Labem studuji. A jsem spokojena. Tady si spise myslim ze jde o nestastnpou volbu „modelu“ Jednalo se o modely zhotovene v „rychlosti“ a bez vedeni. Kdyby se zde prezentovaly modely site pod dozorem zkusenych ucitelek siti,modelaci a konstrukci,jak se to na nasi skole obyvkle dela, vypadalo by to jinak. Muzeme to jen brat jako pouceni, ze takhle to proste nejde, a vice se snazit.
Ostatne dukazem uspesnosti skoly jsou mnoha soutezni oceneni, ktere si muzete prohlednout v budove skoly. Nadavat umi kazdy ale chtelo by to znat celou pravdu. Me osobne se take vystavene modely nelibi a mohu rici, ze ve skole mame spousty mnohem plodnejsich a kvalitnejsich praci.Peclive usitych a z mnohem kvalitnejsich materialu.Proto omluvte nas prehmat a prijde se nekdy k nam podivat. Uvidite ze podle jednoho plodu nelze hodnotit cely strom :))

MP Milli
47 příspěvků 21.2.11 22:45

KatkaV - a kdo vlastně ty modely vybíral a určoval, že zrovna tohle bude reprezentovat vaší školu? To teda soudruzi trochu šlápli vedle.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 09:25

KatkaV : nechci vám brát iluze, ale ono i z toho webu vaší školy imho čiší, že řemeslo je poněkud upozaděné a že i v kreativitě jste asi vedeni spíš k „počtu“ než k hodnotě a obsahu


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 09:56

cituji KATKA V.: „Jednalo se o modely zhotovene v "rychlosti“ a bez vedeni"

já bych řekla, že přesně toto o škole řekne všechno, ne nějaké hromady ocenění v budově školy. škola, která na takovou akci povolí cokoli narychlo a bez vedení, se pak už může prezentovat jak chce, může mít chodby plné medailí, ale je spíš k pláči.

soutěže, ze kterých jsou ty obrovské hromady ocenění, jsem neviděla, a jen málokdo je má možnost vidět. kdoví, jaká byla konkurence a jak modely vypadaly, medaile se dnes dávají za kdeco, i za naprosté strašlivosti (jen když jsou prudce originální, to je hlavní). tvorbu ze stylu jsem (bohužel) viděla, stejně jako mnoho jiných lidí…a podle ní si ten obrázek každý udělá sám. škola, kde někdo pobral aspoň trochu rozumu, se buď nepřihlásí, když vidí, že na to nemá/nestíhá/nezvládá, nebo si pohlídá, co tam posílá. ve vaší škole očividně někdo rozum nepobral.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 10:47

Katka V: oceňuji, že vy oceňujete potřebu omluvy za školu. Jiný by možná ohrnul nos: „Nerozumíte mé originalitě, provedení je přece vedlejší, to zmůže každá švadlena, já jsem humělec!“ Takže mi to dává naději, že navzdory chaotickému vedení školy snad z několika jedinců budou tvůrci, jejichž výrobky bude radost nosit. Hodně štěstí!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 10:55

Martina Nevařilová prodává i na Fleru.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 11:12

mě b zajímalo - to zelený nahoře, ten dole ten zip - to je tak schálně, nebo se jim to dole utrhlo?

MP Milli
47 příspěvků 22.2.11 14:12

Podle mě by se v tom nedalo chodit, kdyby byl ten zip došitý až dolů. Vypadá to dole dost úzké. Tak asi proto. Nebo autorovi došly nitě :-).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 18:24

Takze.....!!!! vysvetlení jednoho ze studentů střední skoly oděvního a grafického designu. Studuju tam ctyri roky a letos maturuju, tohle jsou klauzurní práce na které bylo asi 20hodin… (pokud tady nejakej chytrak bude psat ze je to hodne tak nikdy nic neusil!) no a v tom muselo byt vsechno (to je zase pro nekoho kdo nevi jak to na navrharske skole chodi) STRIH, NAVRHY 6*, INSPIRACNI TABULE


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 18:36

tohle vsechno musite stihnout za tech 20 hodin, zkuste to, a kdo bude psat ze je lajk a ze by to stihnul tak klidne… ,,souboj,,? klidne, prijedte kdo chcete do nasi skoly, zaridime to aby ste si to mohli vyzkouset… chci videt kdo to zvladne.no a originalitou nebo s tim ,, Co nás to ty ucitele uci,,? copak ucitelka navhrastvi nam ma rikat jak mame jakou kolekci udelat??? NE! ona nam radi co je dobre a co je spatne, pomaha se strihovejma manipulacema. no a jeste pro slecnu ktera nahore psala ze tuhle skolu vystudovala… tak asi studovala panskou krejcovou a nebo operatorku odevni vyroby, kteri maji cely tyden praxi, my jakou studenti oboru navharstvi mame i jine predmety o kterych vam se ani nesnilo, a chtel bych videt jak by nejaka svadlena vymyslela jakykoli extravagantni model ktery bu uspel na jakekoli soutezi at je to avantgarda-Lysa, nebo prostejovaska zlata jehla… nebo cokoli jinyho. sam sem tyhle souteze vyhral a verte mi ze nepotrebujete mit perfektne zpracovany sako protoze to nikoho nezaujme pokud na nem nebude nic zajimavyho, ja bych to videl tak ze si navrhnu cokoliv extravagantniho a udelam strih, manipulaci a potom model usiju, kdyz to nevyjde perfektne zpracovany tak se nic nedeje, muzu to udelat znova… jo a ti co tyda schvali cesky navhare… ste spadli z visne ne… zajimalo by me kterej z nich si to sije sam… neco kterej z nich si dela strihy sam…??? h??? delaj jim to lidi ktery to maj vystudovan a to my nejsme!!! copak nehapete ze nejde tolik o zpraovani… k tomuse clovek muze sam dopracovat… vidim to na sobe… veci v pravaku??? v tom pripade bych tu krytiku prijmuj ale ted kdyby ste videli moje veci… tak by vam asi zustala huba otevrana.. mozna proto vyhravam ty souteze, mozna proto delam divadelni kostymi nebo navrhuju maturitni saty… ty posledni byly teda fagt fftipny… pro me jako cloveka kterej vi jak udelat strih a potom ho vymodelovat tak mi to prislo jako uplne jednoducha vec… ale svadlena??(ti co to tady kritizujou mi prijde ze sou jenom svadleny) nevedela skoro jak ani udelat zakladni strih.. natoz aby to vymodelovala… jezis ja se muzu uz jenom vlastne smat nic jinyho to totiz nejde… tesim se an to az tady uvidim svoje veci z top styl designera a az je bude nekdo krytizovat, protoze budu moct rict ze to delali svadleny ktery neumej vubec nic jenom kecat a sit… navrhari maj aspon napady, i ta nejhorsi holka od nas ze tridy by ty veci so sou nahore navrhla bez problemu ale jeste by si vymyslel jak je usit..... jezis vy ste vscihni ubohy kdyz tady kritizujete a ani nenapisete svoje meno.. no ja se du venovat siti a navrhovani ktery je mi uplne k nicemu protoze to stene nikdo neumi ani ocenit ale jenom zkritizovat… a proc??? protoze ste vsichni chudaci!!! lituju vas vsechny.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 18:43

a jeste jedna vec… jiste ze zalezi na tom co je originaslni jinak by souteze stali za prd, a az bude nekdo z vas sedet v porote tak vasi kritiku prijmu"!

Ada Pekelná
973 příspěvků 22.2.11 18:44

Doporučila bych brýle a nějaké pilulky proti průjmu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 19:18

To je škoda, že u VOŠON a SPŠO jsi vyfotila (nebo byly vystavené) jenom tyhle džínové šaty. Na školních chodbách jsou vystavené nádherně zpracované a mnohem krásnější kousky.

MP Milli
47 příspěvků 22.2.11 19:43

Karel Jinda - ale málo času přece neomlouvá křivý šev nebo nevyžehlený model!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 20:11

Nuže - příspěvek Karla Jindy nám názorně vysvětlil, proč jsou modely takové, jaké jsou. S podobným přístupem ani nemohly dobře dopadnout. Ten člověk nemá ponětí o tvůrčí pokoře - jen jak mít úspěch. Smutné. I ty hrubky o něčem vypovídají.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 21:43

O zpracování nejde? A já hloupá si myslela, že o to jde především. No ale k čemu pak jsou návrháři jeho skvělé nápady, když je neumí prezentovat? To si asi musí v tom mizerným křivým šití najít každej sám, co tím chtěl mistr říct… jinak si myšlenkové pochody Karla Jindy nedovedu vysvětlit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 23:33

bohuzel nemuzu za to ze na to mate jinej nazor viz karoleenah… ja radsi budu mit model kde bude krivsi sev a bude mit napad nez aby ty bylo posrany ,,skvele,, zpracovany sako… a hrubky jo?:D:D::D:D:D:D tomu se muzu jenom smat… imprese????? to vam taky asi nic nerika…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.11 23:44

to sibyla->muzu se zeptat kde sem psal neco o pristupu?? a nejde ani o pristup ale o to ze to nekomu jde a nekomu ne… a prej ze nemam poneti o pokore… no je videt ze me neznas..:D:D:D:D:D:D<- to neni smich, to je vysmech


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.2.11 09:01

Pane Jindo, máte dle mého pravdu, za tak krátkou dobu se nic pořádného od píky vytvořit nedá. Vrtá mi však hlavou, proč se vaše škola prezentuje právě těmito modely,které byly doslova šity horkou jehlou? Proč proboha nezadat dobrovolný projekt, u kterého bude dost času na řádnou prezentaci? A nenechte se mýlit, špatně ušité a odfláknuté šaty jsou špatná prezentace, z toho neutečete.
Nadále jsem z vašeho příspěvku pochopila, že se neučíte ani šít, ani dělat střihy, ale navrhovat. Nejsem si tedy při pohledu na výše vystavené výtvory jistá, zda to není špatný přístup od počátku, protože abych věděla, co se dá ušít a jak se mi bude chovat látka, musím mít alespoň nějakou znalost obojího. Pokud mám být upřímná, vaše škola mi dává mnohem méně smyslu než před vaším příspěvkem.
Mimochodem, ušila jsem známé bonafide stahovací edvardiánský korzet za 5 hodin, vč. návrhu, vypočtení střihu, nastříhání, nastehování… Sice to není vrchol profesionality, ale vzhledem k tomu, že jsem se šít neučila nikde, příjde mi smutné, že já na svém výtvoru na rozdíl od mladých profesionálů nemám: zakuckané nitě, křivé švy, pozůstatky po párání, nakrabatělou látku ve švech, špatně začištěné kraje a lezoucí podšívku. A korzet sedí jako p*del na hrnec.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.2.11 09:42

Leni, naprosto souhlasím

ještě bych přidala postřeh: já jako člověk, který má produkt nosit, si přeji mít švy rovné, přeji si mít to ušité napoprvé, ne že to předtím 3× vypářete a očekávám za cenu vyšší než v řetzcích naprosto dokonalé zpracování.

howg


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.2.11 20:31

Myslím si že kdyby někdo z nás věděl,že tyto modely se povezou do Brna,tak by to vypadalo i jinak než jak to vypadá,škola měla vybrat prostě něco jiného než zrovna tyto modely.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.2.11 22:51

No, musím říct, že postoj studenta obhajitele Jindy mi velmi připomíná atmosféru na jedné katedře na mé mateřské VŠ a několik naprosto znechucených (ale zároveň neskonale vyděšených) pozdějších absolventů po střetu s praxí, kdy zjistili, že těch x hodin na školní projekt je v praxi asi tak dvacetinásobek maximálně možného, přičemž objem požadované podrobnosti a kvality práce je taky mnohonásobně větší.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.2.11 23:29

Výlevy pana Jindy vypadají jako dokonalá pomsta - někdo ho chtěl znemožnit, zneužil jeho jméno a povedlo se to dokonale :-)
Ale možná, že to pomsta není a příspěvky jsou opravdu autentickými názory pana Jindy…

Jak psaly dámy přede mnou - střet s realitou bude pro tohoto umělce drsný. Hloupí zaměstnavatelé stojí o efektivní a kvalitní pracovní výkon bez chyb a zákaznice nechtějí platit nápadité ale křivé švy a pokaženou látku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.2.11 07:18

No, já si taky říkala: CO asi tenhle humělec bude po škole dělat? Návrhářů je u nás až moc a zatraceně si své kšefty hlídají - vzhledem k omezenému počtu zákazníků. Kdyby aspoň uměl šít, přiživí se na Fleru a podobných kutílkovských atcích, ale on přece nebude šít, on je humělec! Ovšem jeho reakce mě pobavila - přesně takovou jsem parodovala o pár příspěvků výš v odpovědi Katce V. A třešinkou na dortu byl nesmrtelný výrok: „a prej ze nemam poneti o pokore… no je videt ze me neznas.“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.2.11 10:13

A tak jsem si fakt dala tu práci a hodila jméno zde občas přítomného Karla Jindy do Googlu, abych se ujistila, jestli mu náhodou nekřivdím. Kromě rozhovoru v Počernickém zpravodaji jsem našla jen toto: http://nymbursky.denik.cz/…1891270.html Až na čtyři fotky Karlova obličeje v různých úhlech bohužel nic, z čeho bych vykoukala, jak to teda ten nadějný módní návrhář šije. Karle, místo té textové obhajoby radši pošli lepší fotky! :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.2.11 14:10

Těmto stránkám a hlavně vašim komentářům se mohu pouze od srdce zasmát… :-D Ubožák kdo kritizuje a blbej kdo se snaží před ubožákem obhájit… Nemá cenu mluvit vysvětlovat dutemu dřevu něco co nepochopí :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.2.11 14:50

no tak už si tady pan Jindra a Thl v jedné osobě polechtal ego, zanadával, pourážel všechny schopné švadleny i nás diskutující a můžeme jet asi dál… už nikoho stejně nezajímáte a člověk s normálním úsudkem si o vás udělá už názor sám…:))) i o té vaší slavné návrhařině …
ale fakt jsem se vašemu příspěvku zasmála , to zas jo ))). takovou kravinu jsem už dlouho nečela


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.2.11 15:40

Milý pane Karle Jindo,
netřeba dlouhých řečí. Do roka a do dne, až spočítáme, kolik vašich modelů jste prodal, zúčtujeme spolu …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.2.11 16:51

Karel Jinda: jestli mate k siti a navrhovani stejne kreativni pristup jako k ceskemu pravopisu, tak toho v oboru moc nedosahnete. Ono totiz to kvalitni zpracovani je zaklad… Ale co, az budete jednoho dne pracovat (doufam pro Vas, ze v oboru, i kdyz o tom mam pochybnosti), tak Vam to samotnemu treba dojde…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.11 12:09

Pardon,ale nepříjde vám tohle blbý ? Pomlouvat tu takhle ty studenty ?Myslim,že ani polovina zvás o tom nemá ani šajna! Chodim na Vošon-Spšo v Praze a tohle je od vás hnusný ! Ten kostým šila studentka od nás z VOŠON a i když se neumí chovat stejně jako vy tak je v šití skvělá !


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.11 12:39

Studenty tu nikdo nepomlouvá, jen se upozorňuje na zjevné nedostatky v jejich výrobcích. A vzhledem k tomu, že to jsou věci vystavované, měly by být perfektně provedené, nemyslíte? Možná je to spíš chyba pedagogů než studentů… Tak, a teď se může ozvat nějaká ukřivděná pedagožka!

Ada Pekelná
973 příspěvků 25.2.11 12:53

Missy: vždyť modely z VOŠON nekritizuju, naopak chválím, četla jsi ten článek vůbec?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.11 13:59

to Missy : nevím co jste tu kde četla, ale z kritických komentářů vaše škola vyšla jako jediná se ctí a autorka prezentovaného modelu byla naopak velmi chválena. (zda se zde k němu adresně přihlásila ta pravá tedy nedokážu posoudit, ale snad ano)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.11 14:18

Milá Missy,
doporučení, abyste si pořádně článek přečetla, vám už dali jiní, nebudu se tedy opakovat.

Nicméně ráda bych reagovala na jinou vaši výtku, kterou na svou obhajobu pravidelně vytáhnou takřka všichni kritizovaní tvůrci, a to: „Myslim,že ani polovina zvás o tom nemá ani šajna!“
Máte naprostou pravdu, já jsem přesně ten případ. Obávám se, že bych nebyla schopná ušít ani kapesník, a to ani kdyby mi na to někdo dal né 20 hodin jako potrefenému Karlu Jindovi, ale rovnou třeba 20 let.
Nicméně oplývám jinými atributy, a to zejména tím, že sama při nákupu oblečení rozhoduju, za co vydám svoje peníze. Tvůrci typu Karel Jinda nedoceňují fakt, že při mém rozhodování nehraje vůbec žádnou roli informace, zda tvůrce vyhrál Prostějovskou jehlu nebo Vyškovský náprstek, ba dokonce ani Drnovický špendlík, takže ani toto z mého pohledu sebeprezentaci tvůrce moc nepomáhá.
Co naopak pomáhá, je například vystavit na veletrhu perfektně zpracovaný kostým, na jehož obranu jste celkem zbytečně tak plamenně vyrazila. Ten bych brala hned, i když bych podobně jako jedna z předřečnic nosila spíše sako a kalhoty zvlášť, vždy k nějakému jednobarevnému protějšku.
Vaše kamarádka může být na své umění právem pyšná a tímto ji pozdravuji.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.11 18:07

prominte ale takovou věc nechapu jak někdo mohl stvořit je pravda sou zde kousky které nejsou špatné ale ten hadr na kterém se někdo nejspíše snažil vytvořit plastické lahve …šíleně ušité chyby který by člověk co je na takové škole neměl udělat a měl by se a tenhle výtvor stydět…!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.11 19:54

Ano - můžeme se přít o estetickou kvalitu exponátů, ale nemůžeme oddiskutovat školácké chyby, které na výstavu prostě nepatří. Škole to věru dává ubohé vysvědčení! Co byste si mysleli o stavební firmě, předvádějící vzorový dům s křivými zdmi, nedoléhajícími dveřmi a nesesazenými taškami na střeše, a ohánějící se originálním návrhem? Možná byste ho ocenili, ale stěží si od nich dali něco postavit. Vzpomínám si na radu našeho třídního na výtvarce: „Až budete předkládat návrh, musí být dotažený. Jakmile budete po zákazníkovi chtít, aby si domyslel barvu, styl písma, strukturu, zapomněl na fleky na pozadí, rozpitou barvu, křivé tahy, vybere určitě vašeho konkurenta.“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.11 20:45

Ne nadarmo se tento web jmenuje módní peklo, je to tu pěkně žhavé! Jsem též student 3. ročníku, SŠOGD v Lysé nad Labem. Nechci zde pronášet hanebné výroky o jednotlivcích a jejich příspěvcích v této napjaté diskusi. Chtěl bych vás upozornit na to, že prezentované modely naší školou, představené na Kabu jsou výtvory studentů 4. ročníku, kteří za 1. Měli přesně zadané téma. 2. Zhotovení inspirační koláže, několik variant návrhů, vypracovat střih a v konečné fázi vyprodukovat studentův model během 20 hodin!!! 3. Studenti měli velice omezený výběr. Vybrat si mohli např. z Podšívky, netkané txt., vlizelín.
Bodů by bylo mnoho, ale přejdu k tomu nejdůležitějšímu!
Ano, studujeme oděvní školu. Ano říkají nám švadlenky, ale je tu velké ALE!!!!!!!!!!

V každém ročníku jsme obdařeni pouze DVOUMI DNY PC, upozornuji POUZE 2 DNY během dvou týdnů.
Na deset měsíců je to 40 dní, na 4 roky srudia je to 160 dníPRAXE!!!!!!!!! upřesním: PC=praktické cvičení.

Proto prosím, když už chcete někoho kritizovat berte na vědomí to, že nejsme manufaktury s praxí 10 let…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.11 20:56

Dodatek: Modely nebyli zhotoveny proto aby byli představeny na Styl a Kabo! To že se tam oběvily, za to nemůžem. Osobně se mi některé myšlenky modelů líbí, ale to že škola šlápla vedle, to sara musím přiznat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.11 21:42

Romane, my nekritizujeme studenty. To, že leccos nezvládnete nebo odfláknete, je lidské. Překvapuje nás přístup školy, která pošle na výstavu zjevně zmršené věci. Pokud chyby nevidí nebo vidí, ale nic lepšího nemá, je to tristní.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.2.11 23:04

Neda mi to… Normalne gramaticke chyby nekomentuju a obcas urcite i sama nejake udelam. Ale u (min. dvou) studentu tehle skoly (myslim tu v Lyse n. L.) jsou ty chyby tak silene, ze se mi vnucuje otazka, zdali se v tehle skole vyucuje take cestina… V reci studentu teto skoly: Mate nejaka PC v cestine?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.2.11 00:16

Romane a další milí studenti - dámy to s Vámi myslí dobře. Ale nejsem si jistá, jestli to s Vámi myslí dobře Vaši vyučující, nebo vedení školy nebo zřizovatel nebo ten, kdo je zodpovědný za Vaši výuku. Kdybych byla matkou studenta takové školy, rozhodně by mě zajímalo, co bude moje dítě po škole dělat - rukama se neuživí (viz prezentované práce) a hlavou asi taky ne (viz písemný projev ve veřejné diskusi) …

Na rozdíl od některých dam jsem kdysi jako samouk šila a šila i moje matka a její matka. A z této pozice si klidně dovolím kritizovat zpracování - tohle jsou chyby, které by moje babička se základním vzděláním NIKDY na šatech nenechala. Takhle jsem šila, když jsem v 17-ti letech začínala šít podle pravěkého časopisu Žena a móda. Jakpak se asi cítí návrhář-umělec, když zákaznice (třeba v babičkovském věku mé matky 65+) oprávněně kritizuje základní školácké chyby?
Vedení školy by se mělo zamyslet, nakolik je vůči studentům zodpovědné učit jako samostaný předmět písmo (1. roč.) a grafický design (3. roč), když studenti 4. ročníku neumí slušně všít zip.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.2.11 09:51

Krucinál, myslím, že si můžu bezostyšně napsat na dveře vedle tej nálepky Volím Karla napsat, že su módní návrhářka, dyzajnérka a luxusní krejčová. Protože šít umím fakt líp a držím se zásady, že člověku nemá být stydno, když někde ukáže podšívku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.2.11 12:30

btw, vcera jsem koukala na Project Runway (soutez pro modni navrhare v US televizi) a ty soutezici maji MENE nez 20 hodin na vymysleni a usiti modelu. Jeden model se vetsinou sklada z vice kusu obleceni. Pak to predvedou pred porotou plnou slavnych lidi (napr. Diane von Fuerstenberg), ktery to pak ohodnotej - a zrovna servitky si neberou… Jeden z prvnich bodu kritiky byva mimochodem (mily Karle) zpracovani. Pokud nekoho nadzvedne par vicemene nevinnych komentaru v Modnim pekle, nedokazu si predstavit jak by se citil pred porotou plnou profi modnich navrharu…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.3.11 22:41

Ano opet se, se znechucenim, zapojuji do teto diskuse… tka za 1. pro slecnu saru… jsem Jinda ne Jindra… a me tady povidejte neco o gramatice… kdyz nekdo neumi ani cist… a no ted k slecne/pani Karoleenah..... v odkaze jez je vyse uveden… myslim ten z nymburskeho deniku… tak se nezobrazuje, no to je jedno, protoze moc dobre vim o jaky clanek se jedna… a tudis mi prijde zvlastni ze je psano ze jsou tam pouze moje fotografie kdyz to neni pravda… je tam fotka z prostejovske zlate jehly, a je tam kolekce sportovniho obleceni z mladeho modniho tvurce z jihlavy, dale tam jsou moje vlastni osobni modely… tudiz ten komentar je lzivy…http://nymbursky.denik.cz/multimedia/galerie/1891270.html?section=1,2 znovu proto pridavam odkaz jez doufam ze vse objasni ohledne tohoto problemu. Tak a ted tedy bez imprese.. a bez zaujeti… chtel bych se zeptat napr. lola/y jestli je svadlenou nebo jestli si vydelava tim ze napr. sije i bez vzdelani. protoze zuctovani mi neprijde objektivni a ani fer… protoze pokud je slecna/pani lola svadlena a ja student je to nefer… a jeste dalsi vec me tak napadla… kdyz ej tu nekdo kdo obhajuje… ,, ty pani,, ktery se nam snazi poradit protoze jsou svadleny… tak by me zajimalo kolik treba ten ,,panim,, je let?? a kolik let pracuji v oboru, neprijde mi totiz fer srovnavat prace studentu po ctyrech letech studia a praci svadleny pracujic v oboru napr. prez deset let… za deset let… by jsme se vam mohli vyrovnat. Dalsi veci je, a to patri primo k obrazku nahore, ze modely meli byt extravagantni, ze si vedeni stylu a kabo nepreje ,,klasiku,, kdo je z oboru vi ze se jedna o saka, kabaty aj. tim myslim napr sako nebo saty z denimu<- to je dzinovina kdyby to taky nekdo nevedel:D. proto se ptam proc klasika kdyz mela byt extravagance. Dobry. no a ted pokracujeme, bohuzel je to tak ale porad budu obhajovat nasi skolu jakozto jeji student a jako clovek ktery vi jak to tam chodi. poznamky typu jako- jak to ti ucitele s vami delaji… nebo ze by se meli zamyslet jak to s nami mysli… pardon, ale opravdu by me zajimalo , a ted tedy nechci aby to vyznelo jako nejake obvinovani svadlen a krejcich, ale zajimalo by me jak by krejci dokazal usit extravagantni model kvalitne. kdyz to nikdy nesil. natoz student s malou prakci… kdyby se na kabo odvezly napriklad sukne neco saka taky by nikdo zpracovani nekomentoval… protoze je dobre… ale opravdu bych to chtel videt od krejciho… kvalitne usisty extravagantni model… ja uz budu radeji koncit nebo se zase smichy nezvednu ze zeme az budu cist zaujate komentare toho meho… priznavam ze muj predesly komentar je zaujaty… ale zajimalo by me co mi vytknete tady… pokud nebudu pocitat chyby… ale chybami se clovek uci… o tom je vzdelani ne???


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.3.11 23:16

Karle: Prozraďte mi prosím vás, čím se chcete po škole živit, s jakou představou jste na tu školu šel a co vám podle vás dala. Fakt mě to zajímá, protože vy jste se evidentně naštval a reagujete trošku neadekvátně (podle mě teda) a třeba se o tom můžeme bavit normálně… (Pokud vás tedy vůbec diskuze zajímá.) Díky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.3.11 23:29

no sel jsem tam s tim ez se naucim usit to co navrhnu… a to sem se naucil… zpracovani se 100procentne zlepsilo, a tenhle komentar sem psal uplne v klidu narozdil od toho nahore..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.3.11 23:31

a cim se budu zivit??? to opravdu nevim… studuji jeste jednu skolu… takze mam na vyber… a i kdybych se zivil navrhovanim… tak na to budu mit lidi… myslim na siti… a ponevadz vim jak veci sit tak jim to staci rict… ted myslim sam sebe… ze svadlena neucise extravagantni model kvalitne… protoze to taky nebude vedet jako sem to nevedel ja… jenomze ja to vim…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.3.11 23:38

Milý Karle, prosím tě, nevím kvůli čemu se ty válíš smíchem. Měl by ses ale spíš studem do země propadat. Tvůj písemný projev opravdu překračuje všechny meze. Tohle opravdu není literární impresionismus, to už hraničí s negramotností. Mě teda docela otravuje to, že mladí návrháři pod pojmem extravagance představí to, co ty tu obhajuješ. Květovaný oblek je podle mě extravagantní využitím nezvyklého vzoru, perfektní provedení mu dodá tu pravou výšku. To je kus, který si koupí někdo, kdo chce vypadat extravagantně. To se ale nedá říct o tom, co jsem viděla od tebe v tom deníku. To bych mohla maximálně doporučit kolegyním na sletu čarodějnic. Ale je pravda, že nám na provedení záleží, neb špatně ušité šaty hrozí rozpadem při letu na koštěti.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.3.11 23:49

Přečetla jsem si charakteristiku oboru a mám na vás ještě dvě otázky. 1. V jakých profesích se vaši absolventi nejčastěji uplatňují? 2. Můžete nás odkázat na nějakého už vystudovavšího kolegu/kolegyni, aby byla věc jasnější?

Já jsem si totiž taky myslela, že na návrhářství se člověk učí hlavně řemeslo. (Taky mám uměleckou a tohle nám vtloukali do hlav už od prváku.) Možná, že to pak ale v praxi funguje jinak, než si jeden myslí a popis toho vašeho oboru je dost záhadný, takže jsme to možná jenom nepochopily (ikdyž teda zvládnuté řemeslo považuju za základ, to musím dodat).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.3.11 23:49

Já mám pro Karla Jindu drobné doplňující otázky : Víte jaká je momentálně situace na trhu práce ve vašem oboru ?
Máte představu o tom jak to vypadá, když se chce mladý absolvent udělat „pro sebe“, jaké to znamená investice a provozní výdaje ?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.3.11 23:54

Baba Jaga: Ono tam totiž evidentně nejde o módu, stačí se mrknout na nějaké práce ze školní fotogalerie. Připadá mi to jako snaha reflektovat výtvarné umění v oděvní podobě. Proč, netuším…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.3.11 00:13

Kolasice: Tak jsem na to mrkla. Něco vypadalo zajímavě. Ale třeba ta trička se podle mě moc nelišila od konfekce, něco takového se dá sehnat do pětistovky. I kdyby šlo o reflexi výtvarného umění v oděvní podobě, tak v umění je přeci odjakživa základem zvládnutí řemesla a práce s materiálem. Nejsem žádný odborník na módu, hodnotím to vzhledem ke svým znalostem o výtvarném umění za použití selského rozumu. A taky podle kritérií líbí/nelíbí, na které má nárok i laik. Neuznávám umělecký snobismus, kdy se mi někdo snaží vnutit, že pokud se mi něco nelíbí, jsem primitiv, co tomu vůbec nerozumí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.3.11 00:27

citace z webu školy říká že " Nacházejí uplatnění jako samostatní návrháři nebo modeláři v oděvních firmách při realizaci náročných oděvních modelů i scénických kostýmů pro divadla, film a televizi"

Mně to velmi připomíná to, co se nám studentům snažila namlouvat má mateřská VŠ (pře 30 lety) - ano, cca 30% se nás dnes v hlavním oboru opravdu uplatňuje, ale sehnat odpovídající místo byla naprostá náhoda či výsledek hodně velkých známostí - tři roky po škole jsme byli 4, zbytek byl rád, když se uplatnil na místech oboru alespoň blízkých a většinou s požadavky na vzdělání o stupeň nižších. Též s námi totiž mohli „dláždit ulice“, byť nás absolvovalo jen cca 40 a měli jsme jen jedinou „konkurenci“ na slovensku s polovičním počtem absolventů.
Když se rozhlédnu pomocí googla po tom kolik škol zde produkuje oděvní návrháře, tak se obávám, že je to ještě mnohem horší než tehdy v tom mém oboru.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.3.11 00:29

Baba Jaga: Já souhlasím. Myslela jsem to tak, že se zřejmě jedná o jiný obor, než si myslíme a podle jakých ho hodnotíme. Kde se dají zkušenosti tímto studiem nabyté využít, je mi pro tuto chvíli záhadou, ale třeba nám to Karel ještě osvětlí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.3.11 00:33

Baconeba: Mám stejnou zkušenost. Lidí je hodně a nároky jsou čím dál vyšší.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.3.11 00:34

Karla Jindu už nechajte, napísal čo chcel a ako vedel a viac než ako exot ma už nezaujíma . Možno si myslí, že je osobnosť, ale ako ste už vyššie povedali, jeho stret s uplatnením sa v budúcnosti bude tvrdý. Nezaujíma ma .Možno by ma škodoradostne zaujímalo, ako ho hodnotia pedagogovia a spolužiaci . Ale vlastne ani to nie .


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.3.11 00:41

Kolasice - dnes je sice možnost „volné nohy“ - ale ani tam to není lehké - tam jde zas o počáteční kapitál a shánění zakázek s nezavedeným jménem. Na kvalitní šičky většinou nejsou peníze, s nekvalitní prací se větší zakázka sežene jen jednou…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.3.11 00:01

Na Karlovi Jindovi je sympatická a zábavná jeho zaujatost pro vlastní pravdu :-)
Líbí se mi i jeho loajalita k alma mater. Bohužel, mám pocit, že se studenty škola nehraje fér. Studijní plán na mě působí dojmem, že ředitel potřeboval naplnit úvazky zaměstnaných pedagogů a tak se milí studenti neučí, co by se měli učit. Místo toho mají zbytné hodiny teorie, které nesouvisí s hlavním oborem, ale s učitelem, kterého bylo třeba nějak zaměstnat.

Blanka - ano, chudák KJ už má našich dobrých rad až po krk. Avšak takoví studenti jsou důležití hlavně proto, že jednou budou pracovat v oboru, který nás všechny zajímá. A taky proto, že mají elán a nadšení a energii a myslí si, že spoustu věcí znají a umí líp, než starší kolegové a švadleny. My o tom pochybujeme, ale bez té mladické energie a víře ve vlastní pravdu a schopnosti to asi nejde a třeba se právě takoví studenti pokusí vyrábět a prodávat něco pěkného, nápaditého a zajímavého. Energie a sebevědomí mají dost.

To, že KJ vehementně obhajuje na MP svoje názory a myšlenky, svědčí o tom, že mu na mínění jeho potenciálních zákaznic asi záleží.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.3.11 08:46

http://relax.lidovky.cz/…sr-/moda.asp?…
To chci, maminko! Krása, až oči přecházejí!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.4.11 08:05

Reaguju na Karla Jindu - u nás teda rozhodně dbali na to, abychomto měli perfektně ušitý a zároveň, abychom měli nápady. A proto nikdy moje modely nikdy neprezentovali akce jako je právě styl a kabo :)

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Móda a styl

Autor: Ada

V jedné brněnské prodejně v Poštovské ulici vystavili plesovky;... Celý článek

Jako v bavlnce

Autor: Ada

Kdysi jsem byla na jednom diskuzáku svědkem, jak se nějaká slečna... Celý článek