Dlouhá plesnivá míle

19.07.11 | autor Ada

*

Zachytila jsem dnes kolem půlnoci v televizi reprízu těsně předrevolučního seriálu Dlouhá míle o osudech sportovců. Chvíli jsem to dílko sledovala a za chvíli jsem si všimla takové pekelně milé maličkosti: každá druhá postava má na sobě plísňáče. Namouduši:

Jan Potměšil:

Petr Čepek v roli trenéra:

Frajírek Libora Baselidese nosí nejen plísňové džíny, ale taky stejnou džísku, a jeho slečna ladí minisukní:

Plísňový mor se hojně vyskytuje i u komparsu a u diváků na stadionu:

Hlavní hrdina Svatopluka Skopala a jeho trenér, Radoslav Brzobohatý...

...kterému dali zvlášť odpornou verzi z kvalitně flekatého materiálu a v maximálně neslušivém střihu:

Kdyby se  vám stýskalo, nějaké si vygooglujte. Ale rychle, vypadá to, že šlo o sezónní úlet, který se moc neujal. To je taková škoda, viďte?

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 04:52

kiezby, kiezby… len tak nahodou z americkeho popularneho obchodu Forever 21:

http://www.forever21.com/product.asp?…

http://www.forever21.com/…/product.asp?…

takze kto plesnive rifle chce, urcite si ich najde aj v roku 2011 ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 05:55

no ja by som sa nedivila, ak by niektore kusy boli zo súkromného šatníku hercov, ktoré si vzali z domu a nie práca kostymérok


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 06:20

Pořád lepší, než pruhované kalhoty do zvonu a pánské platformy. Ono po pětadvaceti letech většinou všechno vypadá divně.

Tedy pokud to momentálně znovu není v módě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 06:50

Nejvíc mě na těchto starých „hitech“ bere, že když už nějaký výstřelek byl, museli ho mít všichni bez výjimky :D Moje maminka takto například nemá příliš pozitivní vztah k minisukním, protože to dřív prostě „všechny holky musely nosit“… Všimla jsem si dnes, že na českých vsích a maloměstech toto povinné nošení minisukní bez ohledu na postavu přetrvalo :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 07:27

Ale no tak, ať hodí kamenem, kdo neměl doma aspoň jedny :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 07:55

To byly zlatý časy :-) Neřekl bych ale, že po 25 letech všechno vypadá divně, spíš je to proto, že před pětadvaceti lety byly osmdesátky, a to teda bylo něco… účesy, auta, hadry…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 07:59

ježiš, plísňáče:-))) Pamatuju si je coby malá holka, jedny jsem měla a naši je na mě furt cpaly, byly neforemný a když si člověk sedl, udělalo to hroznou bouli v sedu…:-)))moc jsem je nechápala… a všechny děti je nosili…moda je holt potvora a nic jinýho tady asi fakt nebylo…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 08:00

:-):-) měla jsem je taky!!!! I bundu!!!! A krásnou minisukni (tu mi maminka přivezla z Maďarska), v té době mi bylo lehce přes deset let a sukni jsem nosila ještě ve dvaceti na zahradu (jen jsem si ji obarvila na černo). A pamatuju si, že můj táta měl i plísňákovou košili - to bylo teprve peklo:-))).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 08:04

Včera jsem se na to dívala s přítelem (běhá, takže běžeckej seriál mi nesmí uniknout :) ) a po 5 minutách mu říkám „Dívej, všichni mají plísňáče“ :D On teda nevěděl co tím myslím, takže stačila vteřina do další scény a mohla jsem říct „Tyhle flekatý rifle“. A mimochodem, všichni ti běžci tam mají adidas a ty tašky, tepláky, mikiny - jako včera koupený ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 08:26

Táňa: Házím! Byly mi odporné odjakživa.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 08:30

Jo plísňáče, ty se mi naštěstí vyhly. Ale i bez nich jsem své modré období prožila naplno, puberta je jen jednou, v tom lepším případě :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 08:35

A co? Za 25 let se budou moci smichem potrhat nad dnesni modou. Kdo v te dobe zkousel cokoli sehnat, musi si pamatovat tu radost, kdy se mu KONECNE podarilo sehnat neco, co nebylo z krymplenu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 08:35

A na ten serial vzpominam s nostalgii dodnes


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 08:37

jó to byly časy, naši mně je koupili u Balatonu, krásně pořádně plesnivý, pas někde pod kozama, a jak mně je holky na gymplu záviděly:-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 08:45

Taky si pamatuju, každý je musel mít. Kupovaly se v tuzexu a byly to všechno značkové džíny, ne jak dneska šunt na každém zadku, měli jsme Lee, Wrangler, Levi Straus, Super Rifle, Wild Cat. Každá doba měla nějaké trendy, v 80. letech to byly plísňáky, ale nosily se i černé, tmavě modré, světlemodré, červené a střihy nejen mrkváče, ale i rovné úzké, já jsem měla tmavě modré džíny jezdeckého střihu. Nevím, jestli ten článek má vyznít jako kritika doby, pokud ano, tak nechápu proč? v sedmdesátých letech se zase nosily bokovky do zvonu, pozůstatek éry hippies.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 08:56

ježíš, ten střih, co má Brzobohatý jsem přesně měla a vypadala v tom ještě 3× odporněji. i ta boule v pase se dělala, jak někdo nade mnou píše.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 08:59

Já chci zvonáče! I pro muže! Proč všude nabízí slimky nebo roztrhané gatě? Asi se toho nemůžou zbavit, což chápu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 09:01

acid wash, tady by měla každá bioekoložka zbystřit, protože jestli bělení bavlny a papíru vadí, tak tohle je taky kyselinou leptaný sajrajt, enviromente braň se.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 09:03

Jste si jistí, že tím „sezónním úletem“ myslela Ada dobu, kdy se původně nosily?
Já to totiž pochopila jako narážku na to, že všechny super-duper obchody typu New Yorker a C&A loni nasadily zdařilou kopii, jen šlo většinou o košile a takové ty legíny, které mají vypadat jako džíny - a většina měla ještě horší „plíseň“, než tu, kterou má na sobě Brzobohatý. Hodně slečen v mém věku si je oblíbilo, naštěstí jen na tu jednu sezónu. (Když jsem potkala v obchodě Markétu Konvičkovou v těch plísňákových legínách, plísňákové tašce, třičku á la Ed Hardy a s dokonaloučkým make-upem a kudrlinkama z kulmy, chtělo se mi blít).

MP Vera
265 příspěvků 19.7.11 09:12

Přiznám se že tenhle článek moc nechápu - ano, v osmdesátých letech letěly plísňáče, ano, z odstupu dvaceti let se nám to zdá děsivé, někteří módní tvůrci se tím včera inspirovali a některé oběti módy to dnes nosí. A dál…?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 09:15

Ještě že nevím pořádně o co jde. Mě máma rvala do takovejch punčoch béžových, sukně dlouhý do pasu a zastrkanou košili a ještě podkasanou. Ale plísnáky? Ty mi asi nějak unikli … jinak je mi 21 tak to bude asi tím :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 09:17

No samozrejme jsem mela plisnace, v pase na gumu, tricko s kacerem Donaldem, to bylo primo nedostatkove zbozi a k tomu opet tak olbibene neco jakoby baleriny.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:01

No to je teda objev, že se tenkrát nosily plísňáče:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:10

Taky jsem jedny měla, Superky takzvané, z Tuzexu, stály 190 bonů. Bony se prodávaly za 5 Kčs, vynásobte to a vyjde vám cca 1/3 tehdejšího průměrného normalizačního platu. Nechápu to…
Jako bychom dnes dali za kalhoty cca 7000,– Kč. A pak že za komunistů bylo líp. Bylo, protože jsem byli blbí a lačnili po pozlátku, což se s příchodem nových časů radikálně změnilo, že.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.6.12 00:06

No já si myslim pravej opak. A co se týče džín, tak to teda rozhodně byly džíny a ne jako dneska , že je to šunt. Ani to značkový čemu se řiká džíny a nejsou to džíny není vůbec kvalitní. A co se týče levisek nebo wranglerek? To jsou příjemné džíny, které se nechaj v pohodě nosit do dneška i v kvalitním vzhledu, ale asi ta jejich kvalita jeko byla před rokem 89 už dnes nebude také pravda.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.6.12 00:07

pardon v klasickém vzhledu(tak jako vipadaly kdysi).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:12

Ještě bych dodala, že nejen ten dyzajn látky, ale taky střih je pekelný. Nosit kalhoty až pod bradou jsem si už odvykla a dnes nechápu, jak jsem to mohla vydržet, zvláště když eastan byl tehdá neznámý pojem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:13

…elastan


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:15

Jéje, plísňáče. Frčely, když mi bylo 13. Toužila jsem po nich a stejně jako další módní hity té doby je dostala, až když byly dávno out. A pekelných modelů jsem měla jako puberťačka nepočítaně. Vzpomínám si na první školní den v prváku, kdy jsem se oblékla do nejlepšího, co jsem se doma našla :-) Koženková sukně, černé silonky se vzorkem, džínovoplesnivá košile, přesto takový ten gumový široký pásek, čerstvá trvalá a k tomu batůžek v reflexních barvách :-) Škola to byla umělecká, takže po půl roce, co jsem sledovala starší spolužákyně v batice, zvonáčích a korálcích, šli plísňáče do Duhy a dostaly pěknou hnědou barvu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:18

Alena Čechová: jo, pět Kčs/bon byl oficiální kurz, když měl člověk jó štěstí, sehnal za 7,5. ale spíš za 10. U vchodu do Tuzexu stáli veksláci a koutkem úst cedili: „džíny?bony?digi?“ Plísňáky jsem neměla a nechtěla, bylať jsem dítko nekomerčně orientované s ideálem šatstva z kufrů po babičce. Dodnes mi to připadá pitomé, byť méně pitomé než džíny uměle otrhané a proděravělé.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:21

Seznam.Mih: Mě je taky 21 a myslím že vůůůbec nemusíme litovat že nám tohle uteklo.. :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:22

Já měla kamarádku experimentátorku, která se v šití a kombinování neštítila ničeho. Hojně se tehdy nakupovalo v Řempu, kde byly k sehnání takové ty zemité látky, např. na potahy žehlicího prkna (len v původní barvě), stanové plátno a tak. A právě z toho stanového plátna ona ušila takové obří šaškovské kalhoty a protože měly dle jejího soudu vyblitou barvu, obarvila je na hnědo. Ta impregnace v plátně pak díky barvení sama vytvořila nečekaný plísňový efekt. Chodila jsem v tom po Praze a spoluobčani se křižovali. Jo, to byly časy!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:31

Žádný oplesnivělý kus šatstva jsem neměla, ale včera se mi podařilo narazit na cosi podobného: čtrnáctiletá dcera potřebovala koupit džíny, v C&A vyzkoušela asi patery a jeden kousek se vyznačoval zvláštními světlým mapami, které navozovaly dojem, že kalhoty byly na obou kolenou pozvracené.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:31

Ta má kamarádka se taky zúčastnila jednoho ročníku Mladého módního tvůrce, kdy našila šaty z látky, které přivezla jedna vzdálená příbuzná z výprodeje z Kanady. Byl to nějakej žerzej v psychedelických barvách a ani nevím, jestli se umístila. Pak v nich normálně chodila.Taky šila ze starých džín korzety, v nichž ji pak naháněli zvrhlíci po městě, páč v tom vypadala na tehdejší dobu značně obnaženě. Jinak uměla ušít úplně všechno, od plavek po zimní kabát a pánské sako, její největší sen bylo vlastnictví overlocku. Jenže byla posedlá tvůrčím duchem a jednou se mi svěřila, že přemáhala pokušení nacpat hotové na zakázku šité svatební šaty do kamen, jelikož ji velmi nudily.
Ta plísňáky nikdy neměla, protože mainstreamem vysloveně pohrdala.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:45

Alena Čechová: A jak to vypadá s kamrádkou teď? Pořád ještě šije a obléká neformální oděvy?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:49

Tak to je aspoň „flash back“ jak víno. Nakonec děkuji osdu, že jsme neměli dříve prachy ani tetu v NDR, protože jinak bych je taky určitě měla…a já je chtěla :) Ale takhle mám na fotkách ze ZŠ naštěstí jen béžové manšestráky a nebo pletené kamaše (s návleky). Spolužáci v plísni vypadají s odstupem času na těch fotkách ještě hůře…vše je relativní!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:55

S plísňáky to bylo stejné tenkrát jako dnes - byly echt ohyzdné i velmi pěkné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 10:58

Ošklivé Káčátko: už nešije, obléká se asi normálně. Její tvůrčí duch asi vybublal jiným směrem.
Já měla velké štěstí, že jsem ji potkala, protože mne naučila velkého nadhledu nad tím vším. Máloco mne překvapí od té doby, protože ona nasadila vysokou laťku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 11:09

no tak mě okolo roku 2000 bylo tak 11, ale plísňáče jsem měla dvoje :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 11:09

uf. co fotka, to perla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 11:11

Jojo, plísňáky… Mamka taky jedny měla a jak říká A. Čechová, stály ji tehdá (tuším rok 1986) asi tisíc korun, na které šetřila ze svého středoškolského kapesného. Já je dokonce ještě nějakou dobu nosila (než jsem maminku přerostla ve všech světových stranách:-) jako džíny na ven a asi tím, že už byly hodně onošené a povolené na správných místech, mi přišly i pohodlné. Je to paradox, dnes si nekupujeme rifle za víc než 500 Kč. Ale tehdá takové šílené ceny byly na vše - elektronika (byla-li v tom tuzexu vůbec), domácí spotřebiče, auta a motorky na pořadník (děda pro ni jel až kamsi na Slovensko). Ovšem zatímco socialistické ledničky, mixéry a televize obvykle fungují i dnes, nové výrobky jsou většinou do pěti let odvařené (však ono se za tu dobu zase vymyslí něco lepšího, že). A stejně i ty džíny - nevyrůst z nich (a pominout element hnusnoti), daly by se nosit dodnes:-))

DanielaS
5287 příspěvků 19.7.11 11:27

Hazim, netouzila jsem po nich, pripadaly mi hnusne, a uuuuuplne nejhnusnejsi v kombinaci dziny + bundicka. Bylo mi kolem dvanacti, trinacti. Ale maminka mi prece po par letech jednu tezkou imitaci koupila nekde na trzisti, nebyl to denim, ale nejaka tenci latka, nemelo to zapinani na zip, ale tunylek se snurkou, takze kdo tu mluvi o vybouleni v pase, na me NEMA!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 11:31

Nejsou články - mrmlá se, že není co číst.
Jsou články - mrmlá se „proč o tom píšeš?“.
A pak si vyber :D

Seriál jsem neviděla, ale ten výběr fotek je dobrá ilustrace toho, že ten zrovna nej trend musí mít úplně VŠICHNI. Dokonce i v dobách, nad kterýma rádi vzdycháme (třeba padesátky) byly ty krásné střihy a účesy trend, co musel mít kdekdo…ne všeobecná láska k nadčasové eleganci:)

Už se těším, jak budou moje budoucí děti za dvacet let zvracet nad slimkama, třpytkovýma nápisama Guess přes celou zadnici a špicobotama:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 11:49

Ale on to snad každý mít nemusel, to jen tvůrci filmu soudili, že image mladého průbojného sportovce=plísňáky


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 12:46

Všiml jsem si, že už dvacet let je v naší společnosti zvykem kritizovat všechny módní výstřelky let osmdesátých. Jasně, každý jsme viděli Kamaráda do deště (a další podobná díla) a pamatujeme si Lukáše Vaculíka v oversize košili na druky, plísňových mrkváčích a mokasínách s bílýma ponožkama a Sagvana Tofu v nátělníčku a riflovém kompletu. Byl to hnus. Jak ty hadry samotné, tak ta uniformita.

Výsledkem je ale bohužel apriorní odmítání všeho, co z té doby vzešlo. Najdou se tací, kteří považují pánské mokasíny za hnusoboty z principu, a těžko jim vysvětlíte, že v Itálii chlapi přes léto skoro nic jiného nenosí a že to může vypadat i dobře, dokonce velmi dobře. Ne. Oni prostě vždy vzpomenou Lukáše Vaculíka a vzápětí padnou smíchy pod stůl.

Totéž platí o plísňáčích. Už ten název je předem diskvalifikuje z šatníku normálního člověka. Přitom acid washed jeans plíseň rozhodně připomínat nemusí. Na těch džínách na obrázcích je stejně nejhorší ten neforemný střih a to, že je mají všichni.

Podle mě se to dá udělat i zajímavě a na vhodné osobě to ve vhodné kombinaci může vypadat dobře. Tady se mrkněte a pak mě třeba sežerte: http://tishmeister.tumblr.com/…balmain-want


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 12:52

Jeej, to je prijemna nostalgie- plisnove dziny a normalizacni serialy :)
Ale plisen jako takova asi fakt povede k zapomneni- ani na tech novych fotkach neslusi vubec nikomu- ani tem superatraktivnim modelkam.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 12:58

Asi jsem o hodně přišla. (Je mi jednadvacet, narozena až po revoluci. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 12:59

V polovině osmdesátek jsem byla malá holka a ta doba mi přišla hnusná, stejně jako mi přijde hnusná dnes, žádná nostalgie se nekoná. Mám před očima mladýho Hrušínskýho s partou dalších, jak poskakujou ulicí , zpívají o tom, jak pijou colu, jsou navlečený v plísňáčích, mají plátěnosíťový halenotrika, čelenky ve vlasech a krepatou trvalou. Blee. Doufám, že se ta doba už nikdy nevrátí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 13:07

Asi potřebuju brýle, ale na prvních dvou fotkách vidím obyčejný džíny, ne plísňáky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 13:35

Bohužel to tak úplně sezónní záležitost nebyla, nosily se minimálně pět let a dalších minimálně pět let trend dozníval. Já byla na přelomu základky a gymplu, když „to sem dorazilo“; leč byli jsme chudá rodina, bony naši sehnat neuměli a od veksláků se nakupovat báli, džíny jsem vlastně neměla ani jedny. A taky jsem z toho měla slušný mindrák.
Až mezi prvákem a druhákem na gymplu jsem si na džíny vydělala na brigádě. Tehdy byl v Praze na Revoluční - možná si někdo vzpomenete - obchod jménem „TOP“, nový, takový „perestrojkový“. Koupila jsem za 650 Kč (! - takže dneska by stály 10 x tolik) plísňovky - byť takové tmavší, méně kontrastní - pozor - s laclem!
Pointa je v tom, že za pár měsíců poté nastal u mě mohutný až totální příklon k undergroundu, punku apod. a tím i zhrdání běžným oděvem, takže jsem tu příšerně drahou věc obarvila načerno, na ten lacl jsem TEXtilní BArvou s invečním názvem „Texba“ namalovala červené áčko v kroužku a nohavice jsem dole nastříhala na třásně. No, příběh je z roku 88…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 13:39

Ta poslední fotka teda :-)) No a dneska jsme vyměnili plíseň za flitříšky a trhaniny, pas pod bradou za lezoucí tangáče a tlemíme se osmdesátkám, jak byly děsný :-) džíny maj holt tradici


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 13:39

Peklo!! … a taky si z této doby pamatuju bílý ponožky v mokasínách, a takový ty obrovský ramenní vycpávky do halenek… fůůj :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 13:44

Jsem pamětník - vystála jsem kdysi mnoho front před Tuzexem a měla jsem odtamtud dost oblečení… ale nikdy, NIKDY jsem si nekoupila plísňáky.

Stejně bych si dnes (za podobně nehoráznou sumu) nikdy nepořídila rozervaný či jinak „opoptřebovaný“ džíny. Nechápu, proč bych měla vynaložit nechutný peníze za něco, co vypadá jako vytažený z popelnice…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 13:49

kiwi - tak tuzex už mě téměř minul, každopádně taky nechápu proč si někdo dneska kupuje džíny, které vypadají jako po zásahu buldoka…:-)
mila - bohužel bílý ponožky čecháčky neopustily a vycpávky mám dojem se tuhle zimu nějak moc nebezpečně rozšířily…:-P Vycpávky jsem nenáviděla vždycky…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 13:50

Prosím, uveďte aspoň jednoho zástupce osmdesátkové módy, nad níž vám nenavaluje. Já nad tím uvažuju a fakt si nic nevybavuju.
Možná ta inspirace uniformami, ale tak blbá inspirace! Ta ramena jak carskej důstojník, ty nárameníky, ty barvy. Už vlastně inspirace odkazem na uniformy, uniformy cirkusáckého principála, kabaretního oficíra. Kalhoty do pasu s nabíráním. Líčení v neónových barvách. Vzpomeňte si na Madonnu a její obočí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 13:50

mystery - plesnivé tepláky?:-D žhavý model Eržiky odvedle…:-D

DanielaS
5287 příspěvků 19.7.11 13:51

Chlapi v Italii nosi prosim pres leto ultraplacate „mestske“ kecky, takove ty, co i z normalni chlapske nohy udelaji nohu od piana, nejlepe samozrejme s vysitym logem.
Tutok: http://csimg.pagineprezzi.it/…ers-uomo.jpg


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 14:02

Když já mám pocit, že z každý doby se dá po čase vyzobat pár pěkných věcí a udělat z toho zajímavý retro. Ale z osmdesátek, krom toho, že byly opravdu ujetý a strašně kýčovitý, v módě, muzice, filmu, ve všem, si nedovedu představit, co z nich vzít a myslet to vážně, ne jako parodii.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 14:20

Plísňáče!! Nikdy jsem je neměla, musela jsem nosit manžestráky rovného střihu, tajně přivezené ze západního zahraničí. Ten trapas. :))))))

A móda osmdesátek? Já si vzpomenu na KotvaldaHložka, ta jejich pestrobarevná pyžama, ve kterých zpívali…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 14:24

Souhlasím: z osmdesátek je mi nevolno, jen je ve filmu vidím. Ty nafoukané účesy, pamatujete? A asymetrické zapínání na cvočky či co - a ty teplákové soupravy pastelových barev, ve kterých poskakovali Kotvald+Hložek!!! Nedávno jsem prohlížela knihu o Blance Matragi a i u jejích začátků jsem se otřásla, jak to začpělo osmdesátkami: zdůrazněná ramena, vyztužené odstávající díly… Opravdu marně vzpomínám, co se mi z té doby líbí.

DanielaS
5287 příspěvků 19.7.11 14:25

Myslim boty nebyly spatne. Lodicky. Co se mi tak matne vybavuje… Ale mozna, ze uz me taky pamet klame.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 14:27

Joo, plísňáče, ty si vždycky spojím dohromady s mým tátou :)) Jejich doba pominula, já osobně na sobě žádné neměla, vlítla jsem do doby, kdy frčely bokovky do zvonu a čím měly světlejší ‚vyšisování‘ na kolenou, stehnech a zadku, tím lepší byly. Za dvacet let se buď moje děti budou smát, co jsem to nosila za maškaru, nebo je budou tahat, protože to bude IN. A tak to půjde se vším..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 14:35

Otec ma odlozeny cely plesnivy komplet, rifle, bundu aj siltovecku v prijemne plesnivej svetlej modrej :-).....a ked si predstavim ako si k tomu nakombinoval koselu slnkom spalenej travy......a rodicovska autorita sa vyparila:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 14:43

Já jse strašně chtěla a rodiče mi je nechtěli dovolit. Béééé!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 15:03

Já jsem měla jedny plísňáče takového brutálního střihu (mrkváče), které mně dělaly opravdu krásnou postavu. Kamoška ze střední měla tmavou plísňovou košili s krátkým rukávem z tenkého materiálu a pamatuju si, že si ji pak přebarvila na růžovo! a normálně ji nosila :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 15:09

Jo, a ještě si vzpomínám, jak se při nedostupnosti plísňáčů v běžné obchodní síti přistupovalo k řešení z rodu „urob si sám“:
Normální (tedy vlastně taktéž nepříliš dostupné, ale plísňové snad byly ještě dražší či co…) džíny se tak nějak zmuchlaly, naházelo se na ně nějaké „smetí“, nevím, co přesně, a pak se to namáčelo do sava, aby to vypadalo plesnivě. Dvě moje kamarádky, resp. jejich matky to takhle vyřešily. Výsledný kus oděvu se absolutně nepodobal plísňáčům z obchodu, ty různoodstínové plochy byly dost velké, takové mapy, vlastně to možná bylo i hezčí než to, co to být mělo, ale holky maminkám moc vděčné nebyly, prostě to nebylo to „ono“ a ony byly ve škole zase za „trapné“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 15:21

Já je taky chtěla..nechápu :-D Matně si pamatuju, že je měli v tuzexu, ale naši neměli ani peněz nazbyt, ani bony ani díkybohu nepodporovali tyhlety dětské tužby, máma mi oblečení šila a pletla- takže jsem nosila manšestráky-mrkváčový střih jedině- což mi tehdy přišla strašná potupa, to domácí šití, dneska se mamince v duchu hluboce omlouvám a oceňuju že se snažila, abych chodila hezky oblíkaná (ale ten mrkváč střih nenávidim dodnes) Joo a jako slabou náhražku jsem měla plísňákový elasťáky..i s namalovanýma kapsama na zadku (vrstevnice jistě vzpomenou,že elasťáky byla další velký hit a podpultovka, řekněmě 1.půlka 90.let a zcela zásadní bylo rozlišovat elasťáky-lesklé, obepínavé - od legín- to byla jen slabá náhražka,protože nepružily a neleskly se, bavlněné, tehdy typicky v provedení šedý melír.)
Jinak k těm pekelným 80.kám - občas mám pocit, že začátek 90.-asi jak se otevřely hranice a možnosti- byl ještě horší.

DanielaS
5287 příspěvků 19.7.11 15:28

Ja mlcky TRPELA v temer haute couture vlnenych karovanych laclacich do skolky… strasne jsem touzila po modrych teplacich.
Ale heledte, ty rifle zmackane od Sava jsem pozdeji taky mela! Nebyl to vubec plesnivy efekt, spis takovy flerovy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 15:29

Jak já po nich toužila. A nikdy jsem je neměla… Dnes si říkám, že se maminka asi úmyslně dost nesnažila mi je někde pod rukou sehnat.
A k tomu, jak je móda osmdesátek děsná: někdy v roce 87 jsme si s kamarádkou přísahaly, že si v životě neoblíkneme zvonáče. A za pár let…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 15:34

Naše učitelka jednou vzpomínala, že za dob jejího mládí přišly do módy úzké kalhoty na tělo. Bohužel ty materiály tenkrát moc nepružily, takže se kupovaly kalhoty o číslo dvě menší, aby to vypadalo tak, jak mělo. Kalhoty se však daly zapnout jen vleže a ještě za asistence dalších rodinných příslušníků. :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 15:37

Zvýrazněná ramena, pokud jich není dosahováno lacinými molitanovými vycpávkami, mohou na štíhlé postavě vypadat dobře, na silné způsobují poněkud skříňový vzhled. U kalhot s vysokým pasem máte zase jisotu, že vám z nich nepoleze spodní prádlo, navíc opticky prodlouží nohy, což by mnoha slečnám velmi prospělo. Nemyslím samozřejmě mít to vytažené ke krku jak Obelix. Ačkoliv móda osmdesátek v krystalicky čisté podobě působí většinou směšně (nebo aspoň úsměvně), neznamená to, že nelze s jednotlivými detaily dál pracovat a přetavit je smysluplné a elegantní podoby. Možná bychom se divili, čím se návrháři, jejichž práci považujeme za zdařilou, inspirují. Proto bych žádnou dobu a její styl paušálně neodsuzoval.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 15:43

mia: no prave, k nam to prislo vsetko asi s 7 rocnym spozdenim:-D elastaky som mala jedovato zelene. Strasne som chcela ruzove, ale boli vypredane


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 15:47

Alena: my mame doma stare burdy - su tam reklamy na licenie - brutalne duhove ocne tiene, hrube obocie, zdravicka asi o 15 odtienov tmavsie:-D a este ma napada Dallas a Denver Klan


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 15:55

Hm, já jsem plesnivé rifle neměla a ani si nevybavuju, že bych po nich nějak toužila. Jakým zázrakem mě tohle minulo, to už ovšem netuším…
Taky se mi docela líbí zdůrazněmá ramena na vysokých štíhlých ženách. Např. tady:http://www.3suisses.cz/saty/744021-06#…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 16:31

Tak na plísňáče, lurexové šátky a lesklé discohalenky mi nešahejte :-D :-D :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 17:36

Mno jo, taky byly takovej hit… a echt origos k videni jenom v televizi, pripadne kdyz byl prislib / bony. Nerikej Ado, zes nechtela taky jedny :-) Nase cistirna vyrabela dokonce i plisen cernosedou a vinovou!!!!!!!!!!!!!!!!!

Karolina
193 příspěvků 19.7.11 18:05

Už od třinácti (tj. 8 let) jezdím každé prázdniny do jednoho prdelákova k babičce mé nejlepší kamarádky. Vždycky jsme si užívaly, jak se nemusíme starat o to, co máme na sobě, jak působíme na druhé a tak. Prostě to z nás spadlo. Do jednoty jsme chodily ráno v sedm pro rohlíky abysme stihly než se vyprodají, odpoledne jsme se chodily koupat do řeky a tak. No a oblíkaly jsme se do oblečení co tam bylo ještě z 80. let po kamarádčiné mamince. Všichni na nás vždycky čučeli jak na exoty, hlavně tamní děcka, která se snažila být světová značkovým oblečením, plochými kšilty a batohy Dakine (což je naprosto pochopitelné, obzvlášť, jestli dojíždí do Brna). Ale nám to bylo šumák. My byly v jiném vesmíru :) A musím říct, že na zlatavě opálené blondýně v jejích nejštíhlejších dívčích letech i ty zatracené plísňáky s pasem u pupíku vypadají hříšně dobře :)

Karolina
193 příspěvků 19.7.11 18:06

(ta blondýna nejsem já, ale kamarádka, hehe :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 18:29

Plísňáče jsem sice neměla, ale zato džíny šíleného střihu - dole uzoučké, přes boky a v pase hrozně bachraté - „ideální“ na mou postavu tvaru hrušky.
A kdo chce zavzpomínat -
http://www.ceskatelevize.cz/…11000360002/

Karolina
193 příspěvků 19.7.11 18:41

Milli: wow, tak to je hodně zajímavé video. Díky!

Ada Pekelná
973 příspěvků 19.7.11 18:57

Kik: já jsem v té době kupodivu džíny nějak moc nenosila, asi vlivem maminky, která se mě snažila oblékat co nejlépe… Ale když po plísňáčích přišly do módy lesklé elasťáky, tak po těch jsem teda toužila fest (a taky jsem je nakonec získala!)
Měla jsem ovšem spoustu krásných věcí. Nabranou krátkou sukni se širokou gumou v pase, overal (tyrkysovo-malinový), džínovou kalhotovou sukni, která dělala obří zvony, a zrovinka na podzim 1989 jsem nosila šusťákovou bundu v kombinaci zvýrazňovačově žlutá + zvýrazňovačově růžová. Myslím, že byla vidět i z Měsíce, a celá škola mi ji záviděla!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 19:48

Plísňáky si koupil strýc, cca 1988,připadal si jako king největší a mi se už tehdy zdály odporné.Nevím proč,ale tahle vzpomínka se mi zaryla do paměti,bylo mi asi 12 a vidím to jako dnes.Byly takové jako by nadělané savové kolečka na stehnech,naprosto brutááální:


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 21:33

Plisnaky byly moje prvni dzinsy, v 11 letech, prosim a to bylo skoro pred Sametovou revoluci. Predtim jsem mela akorat nejakou imitaci dzinsoviny, latku, ze ktere mi mati usila kolovou sukni se sedlem a do gumy, coz mi delalo prdel. Moje prvni dzinsy byly plisnaky, druhe jsem dostala az skoro ke gymplu, znackove, za ktere rodice vysolili penize, ale byly to Levisky mrkvace a taky delaly prdel. Od te doby mam uchylku na denimky z nedostatku prilezitosti v detstvi. Mam dvoje plisnaky a jedny jakoby batikovane a jsou super. Zalezi na strihu, 80desatky byly desne mrkvace.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 22:00

Evropanko- neboj se, všechno se vrací, určitě se vrátí i krepatá trvalá a další tenkrát „trendy“. :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 23:02

…jeden kus taky přiznávám, ale doufám, že teď už budou navždy plesnivět na dně skříně..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.7.11 23:22

Teta vypravela, jak se s novymi dziny jezdilo k Berounce a na brehu se drely piskem (samozrejme oblecene), aby nevypadaly tak „trapne nove“ ;) A ja z devadesatek pamatuji patrovou dzinovou sukni s bilou krajeckou na konci kazdeho patra. Nosila jsem k ni bile tricko, dzisku, bile ponozky a tenisky;)) Jo a plisnace mrkvace jsem mela taky - po mamince ;) Na druhou stranu musim rict, ze nektere prvky osmdesatek se mi libi moc. Vyhrabala jsem u mamy magentovou kosili a zlaty pasek a jen sbiram odvahu si je nekam vzit ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.11 00:05

Co že je měl před pět a dvaceti lety každý druhý, horší se mě zdá, že i nyní je má každý druhý chlapík v šatníku (a kolik dam?)!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.11 05:04

Sibyla napsal…jo, pět Kčs/bon byl oficiální kurz, když měl člověk jó štěstí, sehnal za 7,5. ale spíš za 10.

To je nesmysl. Oficiální hodnota Odběrního poukazu byla 1 Kčs a (aspoň v Praze) se daly od veksláků kdykoli koupit po pětikoruně.Ve větším množství se to dalo usmlovat na míň, třeba i na 3 Kčs za bon když lidi kupovali auto a tak.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.11 08:08

Podívejte se na aktuální klekci Stelly Mc Cartney - 80. jak vyšité http://www.stellamccartney.com/…s/winter2011!{scrollableid
Bony byly opravdu za víc, než 5kč.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.11 16:22

Jejej, osmdesátky… I fuj. :D Byla jsem sice sotva odrostlé pubertální dítko, ale krom plísně si pamatuju ještě saka a šaty s mohutnou vycpávkou v ramenou, divné umělé materiály a (fuj, fujtajxl!) různé blejskavé aplikace… I když, to už asi ve vzpomínkách lehce „přetékám“ do ranných devadesátých. Já sama jsem plíseň měla ve skříni jedinou, byla to tuším taková tmavší minisukně.:D Už nevím, kdo mě jí obdaroval, ale tuším, že to bylo u příležitosti nějakého školního focení, takže někde (proboha!!!) existuje důkaz, že jsem cosi podobného taky párkrát oblíkla. Ok, ten kámen zase pokládám…:D Omlouvá mě, že mi bylo dvanáct?:D
Byla to zajímavá doba. Ovšem fascinuje mě, že v některých hodně zapadlých sekáčích lze na podobné kusy narazit ještě dnes. Tuhle mi kamarádka s úžasem ukazovala fotku jakési džínové zimní bundy (rok zrození cca 1990, spíš ale dřív), taky to mělo lehce plesnivý a jakožeumělecky omšelý vzhled a střih, no… Jak jen to popsat? Pamatujete si takové ty bundy v délce asi tak do poloviny stehen, v ramenou někdy vycpané a dole řádně podkasané a vytvářející dojem nacpaného či nafouknutého sáčku na prakticky jakékoli postavě? Zkrátka to z vašeho těla udělalo takový neforemný povlávající pytlík, ze kterého dole trčely končetiny, které to činilo opticky hubenější… Tak přesně tohle, v provedení džínovém, zahlédla moje kamarádka viset na ramínku sekáče v nějakém příhraničním severočeském městečku. Někdo musel hrábnout do skříně hodně hluboko. Zdalipak už to někdo koupil?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.11 23:24

Bože jak já je nenáviděla!!! Krom plíriflí jsou mojí noční můrou i plísňový manšestráky ......... zelený bleeee. A dnešní trendy se mi zdají opět tak trochu omezující ubíhající jedním směrem:(((


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.7.11 23:56

Ada: Nojo! Sustakovky ze zvyraznovace a dzinova sukne se sedlem (maminka a Burda + Brigitte :-D

Kazdopadne leskle elastaky jsem nikdy nedostala :-(( :-) Nicmene ani plisnace, ani elastaky nemam nastesti ted potrebu dohanet.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.11 08:57

A pamatujete si na tu country módu, kdy se k sedlu od džínové sukně přišil zbytek z jiné látky? Nejoblíbenější bylo bílé bavlněné plátno s výšivkami ala madeira.

DanielaS
5287 příspěvků 21.7.11 10:00

K nabirane dzinove sukni v pro holcicku slusive delce do puli lytek se vaze muj prvni akt vzdoru proti rodicovske autorite. V teto sukni, spolu s gumovymi sandaly a silonovou cukratkove ruzovou halenkou (nabirani a dezen ruzi included), jsem byla vyslana skladat prijimaci zkousky do seste tridy vyberove skoly. Tajne jsem si do tasky prihodila kalhoty a tricko a na zachodech ve skole se prevlikla. V tom puvodnim OUTFITU bych se nedokazala soustredit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.11 10:02

Ara: myslím, že se to dělalo hlavně kvůli tomu, aby se zužitkovaly rozdrbané rifle. Nahoře se rifle ustřihly a k tomu hořejšku se přišila „sukně“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.11 10:02

Když už se tady píše o dobách předrevolučních…

http://www.lidovky.cz/foto.asp?…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.11 11:18

Ehm,…it's back! http://czechfashionisto.blogspot.com/…on-2012.html (brrr, fujtajxl)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.11 11:41

Dobu plesnivou jsem zažila, ale plísňáky nenosila. Měla jsem rifle značky Montana a po matce hezky nošením vyšisované Lee Cooper. Obojí klasického střihu, Montany pak dole zůžené, že se jimi sotva protáhla pata.

Na ostravsku bývaly koncem osumdesátých let tzv. burzy, které se konaly v neděli ráno ještě za tmy. Sem tam byly narušeny policejním zátahem. Sehnali jste tam vše od oděvů a obuvi po přehrávače a kazety.Výprava tam byla pro mě dobrodružství, protože se to přeci NESMĚLO! a bylo to ilegální. Na těchhle „burzách zaslíbených“ jste mohli koupit plísňáky všech skvrn a tvarů. Od skutečně slušných kousků po šunty šité Vietnamci z české rifloviny na šlapacích strojích a bělených savem. Ano, VIetnamci pracovali přes den třeba ve Slezanu a po večerech se věnovali této podivné činnosti (to byly jejich podnikatelské začátky alespoň u nás ve městě).
Nezapomenu na plísňovou křivdu, kterou jsem prožila. Na burze jsem si vybrala plesnivou sukni a matka taky jednu. Ta moje byla hezká možná i průmyslově zpracovaná. Ta její ten hnus od Vietnamců šitý na koleně. Jednou si ji vzala do práce a po návratu řekla, že měníme a od teď je ta moje její a naopak. Tu hezkou mi už nikdy nepůjčila a já tu hnusnou nenosila. Matka se pak divila, že ji nenosíma já musela poslouchat řeči ve stylu „nevděčné dítě“…

Karoleenah
2322 příspěvků 21.7.11 11:48

Maja: Tak nad tímhle odkazem jsem se fakt až otřepala hrůzou. Ta trika bez rukávů, ten účes, ty kalhoty s lampasem… ledvinka… flekatej poslední model… jak jsem k módním stylům z let minulých významně tolerantní a k mnohým se ráda vracím, tak tohle mi připadá extrémně hnusné. Jediné, co bych snesla, jsou ty leopardí ponožky, a to jen jako vtip k jinak střízlivému oblečení.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.11 12:28

Zdenka: No ono se to prodávalo nové už tak. A fakt to byla móda, jistě by se podařilo vyšťourat fotky např. Věry Martinové, tak asi rok '86.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.11 13:41

ta moda je tak hrozna, ze ludia, ktori boli slavny uz vtedy, vyzeraju teraz o 25 rokov, omnoho lepsie - viz Vondrackova alebo Gombitova


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.11 14:04

DanielaS: Převlékání na školním WC do truc outfitu dle mého gusta..též znám :-D Jako další hit u nás totiž následovaly(by oko rok 94?) černé nadkolenky..vzpomínáte někdo?zřejmě inspirace nezbednými školačkami v amerických klipech(i.e Alicia SIlevrstone- Crazy), odbívajících si svou českou premiéru v tehdejší první edici čágobelošílenci Esa..já je samozřejmě strašně chtěla a máma mi je samozřejmě rezolutně odmítala koupit, že nebudu vypadat jako „černá můra“..no tak jsem si je zakoupila za naškudelný peníz sama, ale nebylo možné v nich ráno normálně odejít, máma chodila až po mě a kontrolovala jak jsem vymóděná..tak jsme si je přibalila do aktovky, k tomu letní zavinovací šaty a pod ně bílé tričko..bohužel jediné co jsem měla bylo reklamní T-shirt JVC, ale potisk skryl lacl od šatů…bohužel po škole už jsem nenašla příležitost jak nenápadně zmizet na wc a chtěla se převlíknout někde za barákem..začalko se mi ale chtít strašně čůrat, takže jsme musela přehodnoti plán a risknout návrat do bytu, třeba tam máma ještě nebude…cha chááááá…prosmýkla jsme se kolem ní jako lasička puzená voláním přírody, ale hned mě zachytila, už to jelo: Co to máš na sobě, maškaro?..a ještě jsem navrch dostala pěknejch pár na zadek…dneska mám pocit že tahle násilná korekce mojí kreativity byla možná i ku prospěchu estetiky budoucí..a dneska jí v módě radím já :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.11 14:30

Maminka dovezla plísňáče mému muži z USA. A protože on za a) netloustne , za b) je na své oblečení strašně opatrný, tak je má ve skříni a občas je nosí na doma. Ječím, že je hodím do popelnice a on se diví. Takový hezký kalhoty. Vytažený skoro pod paže ( říkáme tomu s dětma na Rainmena).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.7.11 23:02

Jo kdeže loňské sněhy jsou.Taky jsem měla plísňové oblečení.Sukni.Kalhoty jsem moc nenosila.A „jeansy“ jsem taky neměla.Ani plísňové.Já byla na manžestráky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.11 16:04

No asi bych se měla stydět, ale když mi bylo tak 19, koupila jsem si skládanou minisukýnku v tomto designu.. Je mi 25 a nosím ji pořád. :) Hanba mi.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.11 00:13

Líbí se mi, jak tu furt všichni (spíš všechny) omíláte tzv. dobu plesnivou. Já se narodil v osmdesátých letech, do školy jsem šel až po revoluci a moc si z té doby nepamatuju. A možná proto si dnes, když mi někdo řekne „osmdesátky“ vybavím spíš hudbu Depeche mode nebo New order a filmy jako Wall street nebo American psycho. Zvlášť image Gordona Gekko (M. Dougles) nebo Patricka Batemana (Ch. Bale) u mě vzbuzuje úsměv, ale rozhodně ne znechucení. Totéž ostatně platí o new wave nebo goth culture. Osmdesátky nebyly jen o Kotvaldovi a Hložkovi. Je třeba rozlišovat originál a českou verzi. A ta kolekce Stelly McCartney, na kterou je výše odkaz, mi nepřijde vůbec špatná. Kdyby tak chodily české ženy po ulicích, byl bych spokojený.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.11 13:35

Tak plísňákům jsem se ještě stačila vyhnout, ale móda lesklých elasťáků mě zasáhla v plné síle. Pamatuju si, jak jsem v deseti letech hrozně toužila po jedněch takových, pokud možno neonové barvy. Dostala jsem ovšem šedé a hlavně „matné“. Stejně jsem je ale nosila v ďábelské kombinaci s šedou mikinou se psem a jako vyvrcholení jsem k tomu obouvala botasky. Musela jsem vypadat jako uprchlík ze spartakiády, ale byla jsem šťastná a připadala si velice dospěle :D Jo a ty neonovky jsem nakonec taky dostala - a dokonce růžový!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.11 15:24

TheHandThatFeeds: Já tedy osmdesátky nezažila, takže možná melu blbosti, ale vyrostla jsem na jejích produktech. Z těch světových osmdesátek se mi spoustu prvků líbí (miluju Bauhaus, Eurythmics a filmové horrory z těch let jsou ty nejlepší. A nesmím zapomenout na MacGyvera, haha!) Ale problém asi bude právě u té české verze, protože u nás to všechno byly náhražky z nouze a ta osmdesátková móda i kultura tu v mainstreamu skutečně peklo byla, nevzpomenu si ani na jeden český film z těch dob, který by byl opravdu dobrý. Ale jak říkám, nezažila jsem, soudím jen z toho, co se ke mně dostalo. (Mimochodem, NIN taky miluju, ale kdo ne:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.11 19:51

Tklivá vzpomínka … měla jsem je pochopitelně taky, někdy na gymplu cca 1986-7. K tomu natrvalenou hřívu s vetknutou neonovou stuhou, zrcadlové sluneční brýle a bizarní asymetrické tričko s vypávkami, netopýřími rukávy a se síťovinou. Vše nakoupené v Budapešti, spolu s dalšími svěžími kousky tohoto typu. Rozhodně jsem se za to ne styděla, naopak jsem byla za školní hvězdu a každý, kdo neměl něco z výše uvedeného, byl společenská mrtvola (zpravidla potomci rodičů, kteří vcelku pochopitelně odmítli vážit cestu až do Uher kvůli pár hadrům). Holt to patřilo k té době …
Nicméně pevně doufám, že tato móda se už nikdy, ale opravdu nikdy nevrátí. Ostatně, jsem již ve věku, kdy mi by mi to bylo stejně šumafuk, takže i kdyby se znovu objevil módní imperativ plísňových džín a neonových triček, skutečně bych neměla pocit, že se určitě nevdám, nebudu mít žádné kamarády, skončím na společenském dně a patrně i umřu, pokud to budu prostě ignorovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.11 19:53

Maja: Vidím to podobně. Prostě se nemůžu zbavit dojmu, že když se u nás posledních cca 30 let pokoušíme přetáhnout nějaký trend z venku, v módě, muzice, filmu, televizi, je z toho nakonec parodie, i když to tak nebylo myšleno. Ale to je asi na obecnější diskuzi.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.11 21:53

Majo, TheHandThatFeeds… mluvíte o něčem úplně jiném :) Neberte to zle, ale máte pohled někoho, kdo už vidí všechno, co tehdy bylo na světě, vidíte i zahraniční osmdesátky.
Ale ta možnost tehdy nebyla.. a tady byl KotwaldHložek v psychadelických pyžamech a děsně trendy trička a svetry, dovezené z dovolené od Balatonu. Moje extraúžasná sukně, šitá doma z ruské vlajky (kvalitní matroš!).
Těžko se to představuje, když člověk tuhle zkušenost vůbec nemá :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.11 22:32

A.C.: teď asi nerozumím, jak to myslíte. Psala/psali jsme akorát, že ve světě bylo spousta věcí OK, v čechách to bylo KO. Však to není v rozporu s tím, co píšete, ne?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.11 22:41

Májo, pardon! Čtu to podruhý, fakt jsem to blbě pochopila :)
Neumím na osmdesátky koukat jako na to, co bylo ve světě, protože jsem se k tomu dostala až později.

A ty české filmy z osmdesátek - asi hlavně komedie: S tebou mě baví svět, Tři veteráni. Ale taky třeba Sestřičky, Čas Sluhů. A Vesničko má středisková.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.7.11 23:29

A.C.: rozumím, ono se nám to takhle z dálky kecá:)
Zrovna tyhle filmy kromě Tří veteránu jsem z celé duše jako dítě nesnášela, ale ani nevím proč… jestli druh humoru… Ale vzpoměla jsem si na Tajemství hradu v karpatech, Švankmajeroviny, což miluju… takže asi by se něco našlo:) (A už raději končim, ať nechatuju)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 00:15

Co se týče osmdesátých let, je zřejmě velký rozdíl v tom, v jakém věku je kdo prožil. Tomu, co jsem na počátku osmdesátých let do práce nosila já, se bláznivá nebo hnusná móda rozhodně říkat nedalo, spíš naopak. Ještě se dodržovaly zásady klasické elegance, například že do města se nosí látkový kabát, zatímco bunda jen na výlet, že lem sukně nesmí vyčuhovat zpod kabátu, že k sukni kratší než ke kotníkům se nehodí boty bez podpatku, že do světlých bot nemají být tmavé punčochy, že letní otevřené boty nemají být černé, atd. atp. Všechno se to zřítilo s úpadkem české textilní produkce po plyšáku, kdy mnoho let prakticky nebyl k mání vůbec žádný látkový zimní kabát ani baloňák, takže se masově rozmohlo každodenní chození ve stejném sportovním oblečení u všech věkových kategorií. (Nosily se tedy bundy a k bundě nejdou sukně, takže se nosily kalhoty, a to zase nejspíš džíny z tržnice, protože byly nejdosažitelnější.) Dnešní klasická konfekce (dámská, u pánů nevím) je bída a utrpení. Látky, které se používají, jsou nekvalitní, střihy mizerné, zpracování často také nestojí za moc, a sortiment velikostí je hrubě nedostatečný. Při množství obchodů na jeden kilometr běžné ulice kteréhokoli města je pro mě skutečně tristní číst si diskusi o tom, jak je nejlepší nakupovat poštou…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 10:07

Rozhodně nesdílím vaši vzpomínku na to, jak před revolucí bylo spousta kvalitní produkce. Já osobně jsem prostě nemohla sehnat jediné šaty do tanečních, z nichž by mi nebylo esteticky zle. Všechno mi matka šila, včetně kabátů. Sehnat boty nebo plavky se rovnalo téměř zázraku a kdo neměl konexe v obchodě nebo rodinu v kapitalistické cizině, měl prostě smůlu.
Nevím, jestli by dneska někdo byl ochotný chodit v dederonové košili, tesilkách nebo diolenových či krimplenových šatech.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 10:25

A.Č.: Souhlasím. Konfekce byla pro starší. Docela věřím, že do tanečních jste šaty nesehnala. Ostatně já jsem je na konci šedesátých let nesehnala taky. Ale kabáty, narozdíl od dneška, prostě v obchodě byly. A bez dlouhého pláště, který budete nosit každý den do práce, elegantní šatník prostě nemá smysl budovat. Já jsem si ale také šaty šila většinou sama - protože to vyšlo levněji. I levné směsové látky byly nesrovnatelně kvalitnější než dneska. Byla to zlatá éra pro domácí šití. To, co jmenujete - krimpleny, tesily a dederon se nosilo o dvacet let dřív. A už dlouho se mi zdá, že dneska jsou podobných hnusů zase plné obchody. Žmokluje se to, kouše to, je to neprodyšné, hřeje to, když by to mělo spíš chladit a obráceně. Ale nebudu se s vámi přít. Každá máme, pochopitelně, svoje zkušenosti. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 10:30

Nikdo nepíše, že byla sposta kvalitní produkce, ale byly kvalitní látky. Konfekce za nic nestála, střihy byly usedlé, velikosti začínaly na 42, ale byly přísné normy a to co bylo, bylo ušito pořádně. Pamatuji přehlídky Woolmark, kde se po přehlídce vyvezly modely do zákulisí a my jsme si je mohly prohlédnout. Pro většinu z nás to bylo první setkání se špičkovou módou, takže jsme obraceli vše a špiónili, co se dalo. Komentáře ovšem byly takové, že jim /zápaďákům/ se to šije, když nemusí dodržet např. způsob šití kapsy atd.
V dederonové košili a tesilu či diolenu tehdy chodil celý svět, ale brzo se vrátili k přírodním materiálům.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 10:34

Ano, byla kvalitní produkce, tak jako je dnes. Jenže je stejně drahá - v poměru k příjmům. Chcete-li si koupit kvalitní kabát, který vám vydrží cca 5 sezón, za 10 tis. je váš. Jako tenkrát. V tom se nic nezměnilo. Ale máte jen jeden, jako tehdy. Dnes jich máte cca 5 a a po 2 sezonách je vyhodíte.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 10:36

Patří to spíš k materiálům - novodobé dobře udělané umělé látky jsou někdy k nerozeznání s přírodními. Na vzhled i na omak. Dost pracuji s hedvábím v různém provedení, přesto
jsem se nedávno spletla, když jsem považovala umělé šaty za hedvábné - poznalo se to až zapálením vlákna.
Také s potivostí a „plechovým“ vzhledem již se výrobci vyrovnali. Platí to ovšem jen pro dražší výrobky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 10:41

A.Č.: Souhlas. Látky byly levné, konfekce drahá. Dneska když si koupíte metráž, tak vás ušití doma přijde dráž než hotové šaty. Tehdy to bylo cenově v poměru cca 1:6.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 10:43

Paní Čechová, většinou s Vašimi komentáři souhlasím, ale snad si nemyslíte, že kabát za 2000 může být nějak kvalitní. Když si vezmete, že obchod má min. 110% marži /aby i po slevě 50% trochu vydělal/, něco, i když minimum, stojí výroba a dovoz /přes celou zeměkouli/, tak kolik může stát látka???


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 11:11

Já netvrdím, že je kvalitní. Vydrží sezonu dvě a pak ho vyhodíte. Ale máte jich víc a tak se s tím tak netrápíte. A protože jich máte víc, tak každý logicky méně nosíte a taky méně opotřebujete.
Proto si myslím, že nejsou vyhozené peníze za kabát za 10-12 tis. kč.
Otázka je, co od kvalitního kabátu chcete? Aby seděl? aby hřál? A jak dlouho?
Ty levné kabáty to splňují, ale podstatně kratší dobu. .....
No, možná toretizuju, já žádný takový nemám. Když se na to ale dívám v obchodě, považuju to za sezonní zboží a dovedu si představit, že za jistých okolností by se to chvíli nosit dalo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 11:20

Jiřina: Já mám kabát z HM, který jsem kupovala asi před 3 lety. Po slevě stál asi 1100,– a přestože ho nosím polovinu zimy (střídám s jinými), není na něm znát téměř žádné obnošení - natož aby byl na vyhození. Většinou si celkově nekupuji příliš drahé věci, ale i tak mě (až na pár vyjímek) vydrží pár let.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 12:08

Paní Čechová má absolutní pravdu, že před rokem 89 byl problém cokoli sehnat. Moje maminka nešila, šaty do tanečních musela tedy šít švadlena, ale byly ušité dost staromódně, hlavně aby se na ně vypotřebovalo hodně látky. Nakonec se mi nejlépe tancovalo v běžných letních květovaných šatech princesového střihu, které na mě i nejlépe vypadaly a nedělaly z mých tehdejších štíhlých patnácti let obézní machnu. Látky té doby, to byla samá umělina: slotera, diolen, krimplen (hrozně uměle páchly), kousavý tesil, z něhož jsem měla jedny koupené kalhoty, česká napodobenina pravé džínoviny, silon… Bavlna byla vzácnost. Naše matky měly veliké problémy sehnat pro nás bílá bavlněná trička do školy na tělocvik. Taková trička ve škole požadovali, ale kde je měli lidé vzít? Když už v nějakém obchodě dostali trička z Číny, byla hned pryč. Česká produkce šla buď do západní ciziny, nebo prostě nebyla.
Dnes jsou ve srovnání s tím látky neskutečné. Kvalita ušití byla ovšem dříve daleko lepší. Dodnes mám asi dvě trička made in Jitex Písek z doby mých let na základní škole v 70. letech minulého století a obě se za ty roky, co je mám, nikdy nikde nezačala párat, švy jsou tam, kde mají být, a jelikož jsem moc nepřibrala, stále je mohu doma nosit. A drží si i slušnou barvu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 13:04

to, co říká Velryba Grónská a Alena Č. hodně zapadá do mých vzpomínek na 80. léta. Nemám vlastní zkušenosti s oblečením pro dospělé, byla jsem dítě, ale z obchodu jsem měla jen spodní prádlo, punčocháče, trička a boty. Všechno ostatní mi mamka upletla, nebo ušila a kolikrát k tomu použila třeba starý kabát od dědy… pak mi na to vyšila nějaký obrázek a bylo to.

Kabáty jsem teda měla jako dítě ušité doma a teď, jako dospělá mám problém nějaký sehnat, protože mi černá a béžová nesluší a jiné barvy nejsou, pokud ano, mají jeden kus ve velikosti o 3 čísla jiný, než potřebuju :-(
Takže 5 „levných“ rozhodně nevlastním, mám jen jeden, dá se říct, levný, samozřejmě černý…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 13:34

Zapátrala jsem v osobních análech: Dederonové košile a silonové punčochy jsme vezli v roce 1966 na dovolenou do Rumunska jako žhavou komoditu k naturální směně, šedivé tesilové kalhoty s puky spuštěné mírně na boky a s opaskem jsem nosila do školy v roce 1969, a první a poslední krimplenovou minisukni jsem měla v roce 1970. Vzápětí přišly naopak do módy bavlněné materiály - prací samety, manšestry, diftýny, barchety, batikovala se bavlněná trička, na léto se šily drobně kytičkované dlouhé šaty z viskózy nebo bavlny. Později jsem měla v oblibě tvídové kostýmy různého střihu, košilové nebo plášťové šaty z vlněných látek s širokými pásky. Pak přišly často nepovedené náhražky denimu, zato různě vzorované, takže jsem měla třeba letní „námořnický“ kabátek - bíle károvaný. Ale zato se objevily bezvadné směsové „safari“ tkaniny PES+len, a skvělé šatovky a košiloviny PES-BA. Na ručním pletacím stroji (ještě ho mám) jsem pletla vlněné sukně, dlouhé svetry a kamaše (v mínus dvaceti k nezaplacení). …Poslední dlouhý kabát, který jsem si šila sama z vlněné látky, jsem vyhazovala nedávno, protože ho po chemickém „vyčištění“, kde nachytal víc špíny než měl předtím, sežrali moli. Stejně „kvalitně“ mi vyčistili i umělý kožich a tvídový tříčtvrťák. Dneska si dlouhý kabát už nekoupím. Jednak proto, že neprodávají tak dlouhý a s tak širokými rukávy, jaké bych potřebovala, a jednak jsem se už po těch hubených letech, kdy nebyly k mání jiné kabáty než oteplené mikrovláknové náhražky evokující někdejší šedesátkové „lamino“ (zimní obdoba „šusťáku“), zcela přeorientovala na kalhoty (i do společnosti), právě proto, že se dají bez problémů nosit s kratšími kabáty a s palety, u nichž na přesné délce tolik nezáleží.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 14:03

Až jsem se otřásla, když jsem si vzpomněla na krimplenové kalhoty(70. léta - odbobí ZŠ) a trička z nějaké příšerné umělotiny (díky, mami!). Gympl ve znamení dědečkovských košil a mocně zužovaných manšestráků, časem pak vlastnoručně šitých sukní (v pase na gumu - nejsem příliš manuálně zručná), dotvořených batikou :-) Tehdejší zjednodušující dělení na „somráky“ a „veksláky“ - jasně, že jsem byla spíš „somrák“, teď by tomu odpovídala lesana. Takže plesnivina mě celkem minula.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 16:00

Vilemino, všechno potvrzuji. Akorát že já jsem se k těm plísňákům nakonec dopracovala (na brigádě). Vy jste snad mé alter ego!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 16:06

Milá A.Č. : K džínám(jen nebyly plesnivý) jsem se nakonec také dopracovala taktéž na brigádě, jen při vzpomínce, jaká to byla velikost, zamačkávám slzu. P.S. Jestlipak jste taky nosila tašku na plynovou masku jako kabelku?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 16:19

Velrybo, když čtu vaše vzpomínky, vybavuje se mi šatníček. Ano, ty krimpleny a spol, to byla pro nás (tedy ty, co jim vadily) 70. léta, a to spíše první půle. Z osmdesátých jsem si vzpomněla také na fronty před prodejnou zahraničního tisku v Jungmannově na novou Burdu nebo (hůře) Neue Mode a na nákupní výjezdy do Varnsdorfu do Velvety a do Elite. A na to, že ne úplně zřídka člověk objevil mezi látkovými hnusy něco opravdu pěkného. A na to štěstí, že už byl našinec po pubertě a tak ho ten plísňový mor spíš pobavil, než poznamenal.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 16:29

Vilemíno a Aleno Č., taky jsem ještě zažila dělení na somráky a veksláky, rovněž jsem se řadila spíše mezi somráky. A ty dědečkovy košile! A další! Moje elegantní matka šílela! A jak mi, jako majitelce nepřehlédnutelného poprsí, zatraceně neseděly. Tašku od plynové masky jako kabelka - to by mohlo být spíš pro Matku pluku, jako řešení pánského příručního zavazadélka. Z nás děvčat to nosily opravdu jen ty nejostřejší z ostrých, a tak statečná a ostrá já nebývala. Jojo, slza v oku. Jak napsal Werich, první, co se zapomíná, je krutost ..... a pak se člověk může začít dojímat ve vzpomínkách na klůcky z mládí.
Mmch, jsem ráda, že tento blog čtou i vrstevnice. občas mi tu neustále se pohoršující nevtipné, leč vší moudrostí nakrmené dorostenky poněkud nadzvednou mandle.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 16:44

Bramborka: Taky jsem ráda, že sem píšou „spolužačky“. A zjistila jsem, že jsem si vytvořila na tenhle blog docela slušný návyk :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 17:04

Vilemina: no jasně, že nosila!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 18:14

A. Cechova a spol.: takhle kdyz to ctu, je mi skoro lito, ze jsem to nezazila (nadsazka!!!), skoro si umim predstavit, ze takova taska od plynove masky by dneska byla ohromne cool :-). Plisnove dziny jsem mela taky, z Madarska (koupene pri prejezdu do Jugoslavie). Dalsi, co si vybavuju jsou nakupni zajezdy do DDR, v podstate vsechno detske obleceni jsem mela odtud, kombinovane s sitymi vecmi od mamy a par kusy obleceni od me americke tety. Za to US obleceni jsem se ale spis stydela, protoze vyvolavalo pozornost starsich spoluzacek a hlavne neprijemne dotazy ucitelek. Predmetem obdivu bylo obleceni jedne spoluzacky, jejiz otec byl tzv. „sifak“ (pro neznale: pracoval na lodi) a tim padem schopny v Nemecku obstarat ruzove manzestraky a tricka s obrazky Mickey Mouse. Moje tehdejsi predstava o mode se odvijela od nekolik let starych katalogu Otto a Neckermann, kterymi jsem obcas listovala u kamaradky a casopisu Vogue, ktery kazdych nekolik mesicu zaslala moje teta. Zpetne videno je to dost neuveritelna kombinace.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 20:35

To Vilemina a Alena Č.: Taška od plynové masky byl můj velký sen, moc by se mi byla bývala hodila k obarvené jégrové mikině po dědečkovi, kterou jsem téměř nesundavala.
Mimochodem, na základce si jeden spolužák vyšil na jarmilky logo adidas i s příslušným nápisem. A myslel to jako vážně. I k tomu slabší jedince uměl dohnat komunismus.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 21:22

Ho hooo, nam maminka z podvlekacich bavlnenych trik vyrabela znackova s pomoci vlastnorucne vyrabenych sablonek a tiskarskeho inkoustu!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 21:36

Btw.: co se pamatuju, tak v Jugoslavii bylo mozne u trhovcu koupit nazehlovaci „originalni“ loga ruznych firem, napr. Boss, Adidas atd.. Jedno takove jsem si tenkrat smela koupit, ale kupodivu jsem se nikdy neodhodlala ho nekam nazehlit. Nevim uz z jakeho duvodu, ale dnes jsem za to vdecna … :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.7.11 21:41

„Vkusnou mikinku“ z teplých podvlékaček (počesaný bavlněný uplet) jsem si ušila vlastnoručně. Byly na ní aplikace ze síťoviny, kovových průchodek a popruhů. To taky frčelo, bundy a kalhoty samé popruhy a síťovina. Z Maďarska :) Ale už to časově nezařadím.. začátek osmdesátek?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 08:17

Mně zase máma šila něco jako bundy z padákoviny… někde od známého splašila 2 vyřazené padáky a byla jsem za hvězdu. Dokonce se mi jednu podařilo obarvit Duhou na světle modro. Měla jsem i pár halenek z látkových plínek. Máma byla vůbec tvořivá - ušila mi kalhoty z černé tenké koženky. Byla jsem děsně ubercool, dokud jsem si v nich nesedla na topení. Kousky kůže nebo semiše stříhala na tenké proužky a vplétala je do svetrů.
Dodnes si pamatuju, jak mi máti v JEDEN DEN koupila rifle (z české rifloviny, jak jinak), svetr a boty - rok 1985, šla jsem na gymnázium. Od té doby jsem si sama nakoupila tuny hader, ale ten pocit nadšení a úžasu, kdy jsem dostala v jeden jediný den tolik nového oblečení (a nebyly vánoce), se už neopakoval :-)
Při pohledu na fotky ze základky a gymplu mi připadá, že právě z mé generace se rekrutují tvořilky z Fleru.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 08:32

V 80. letech jsem chodila na gympl no a módní úlety? Tatínkovy košile, důchodky, dlouhé sukně , baret atd . S odstupem jsem se dozvěděla, že mě potkala v tramvaji moje sestřenice- tehdy „kancelářská krysa“ a ihned se odsunula na druhý konec tramvaje ,abych se k ní náhodou nehlásila :-) Zato šaty do tanečních, ty jsem měla naprosto dokonalé- skvěle padnoucí, elegantní, z kvalitních materiálů- díky mé tetě, výborné švadleně. Kdybych je já kráva nevyhodila, daly by se nosit ještě dnes.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 08:43

Ad jarmilky: ustřihnout gumu, obarvit v Duze a byly balerínky.
Ad taška od pl. masky: největší drsani dozdobili velkou umělohmotnou značkou, kterou byl označován skot :-) Tak drsná jsem nebyla (nebo spíš jsem ji nesehnala).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 10:40

Já nosila důchodky, do nich zastrčené šedé manšestráky (vlastnoručně zúžené po celé délce), dlouhý kabát, který jsem NIKDY nezapínala a k tomu tu tašku na plynovou masku. Nejvíc si z těch dob pamatuji to, jak jsem nebyla schopná na sebe sehnat kalhoty, protože mi byly všechny velké. Takže jsem pořád jenom zužovala a zmenšovala. Že bych to nosila plandavé mne tenkrát ani nenapadlo. Moje mamka mne naopak neustále cpala do romantických modelů, takže jsem měla šaty se sedlem z ručně paličkované krajky, svetry s pětibarevným norským vzorem a několik kostýmků. Nosila jsem to jen v sebeobraně před matkou, když už vážně nebylo úniku.
Vyvrcholilo to během prvního ročníku VŠ, kdy jsem chtěla všem prokázat svou skromnost a soběstačnost, takže jsem se vrhla na úpravy oděvů po (převážně mužských) předcích a vlastní výrobu. To bylo období beztvarých ves, pánských košil a vojenských doplňků. V obchodě Les a lov jsem zakoupila (o dvě čísla větší) kabát s odepínací vložkou a ten jsem nosila všude. Hubené tělo, kudrnaté nečesané a holičem nepoznamenané dlouhé vlasy a divoký lesk v oku. Jsem velmi ráda, že jsem z toho vyrostla, důkazem toho je, že jsem včera prodavčce nadutě vysvětlovala, že „levné boty si nekupuju!“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 10:43

k plísňáčům jsem měla odpor až do roku 2009 kdy mě balmain, respektiva victoria beckham v plísňákách balmain v elegantním stylingu přesvědčili, že tyhle džíny nemusí být nutně hnus se socialistickou pachutí :))) když dva nosí totéž, není to totéž.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 10:54

A.Č. : Důchodky!!! Zasadně rozepnuté! Bože! A ve škole jako přezůvky kostkované papuče s tím kovovým zapínáním :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 11:24

Měla jsem plísňákovou sukni české výroby z opravdu už dobrého a festovního materiálu (na bundu s kožešinkou dovnitř by byl ideální). Byla skutečně krásná, a to nikterak nekecám, poměrně dlouhá a dost rozšířená, ale dala se kulturně nosit vlastně jenom s bílým trikem s širokým výstřihem (do línie X), takže mě brzo přestala bavit. A kromě toho vážila asi čtyři kila. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 11:52

Jéééžiš, zužování! V sekáči mi stačilo vybrat džíny, který byly dost dlouhý, na ostatní rozměry nebylo třeba brát zřetel, nějak se to dozužovalo přesně na postavu. Na barvě taky nezáleželo, od toho byly Duhy, mamiččin hrnec na zavařování a ničím, zejména vkusem nešťastné mamičky, nekorigovaná tvořivost. Nahoru již zmiňovaná obarvená jégrovka a když přituhlo, dědečkova kožená motocyklová bunda. Podotýkám, že velebný děd prodal svého indiána někdy v padesátých letech, takže bundička byla těžce vintage. Kdybych tenkrát to slovo znala. Můj táta dodnes vzpomíná, jak si, nespatřen, v autobuse vyposlechl dlouhý a zasvěcený rozhovor našich sousedek o tom, kterak beru drogy, kradu a válim se po hospodách s kdekym. A já v té době zrovna tahala v sepraném batůžku Bondyho Indickou filozofii a Huyghesovu Řeč obrazů. Teď jsem ráda, když za tejden přelouskám Respekt a největší radost mi v poslední době udělal ledvinový pás z angorské vlny. Mládí v hajzlu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 13:15

KinderKucheKirche, Alena Č., Vilemina, Bramborka a spol:
Kruci, tak daleko jsem koncem 80. let nestačila dojít, ale jak jsem Vám to všechno záviděla! Byly jste moje vzory! :-)

Můj nejkrásnější obleček byly šaty z koupeného, krásně batikovaného popelínu (bohužel modrá se starorůžovou), který jsem dostala od matky (dárek v sebeobraně - bála se vývoje mé tvořivosti s Duhou a plátnem na žehlící prkna, které jsem doplňovala korálky, obrovskými dřevěnými knoflíky a kameny :-)

Šaty jsem nosila ještě asi 5 let po revoluci a připadala jsem si v nich jako HVĚZDA :-)

Dodnes nechápu, kde to mamka tehdy sehnala (cca 1988), byla to opravdu pěkně udělaná batika s pravidelným vzorem, jenom se časem zaprala do modro fialových odstínů.

Nebyla jsem schopná tuto relikvii vyhodit a tak jsem ji (asi před 5-ti lety) naivně poslala dál. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že z tohoto úžasného modelu nevděčná neteř ušila polštářek :-)

(Kdyby věděla, co všechno ty šaty zažily …)

Tak mě napadá - máte z toho doma ještě něco? Možná by některé vybrané kousky rádo převzalo Technické muzeum v Brně
http://www.technicalmuseum.cz/…7/1/lang,cz/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 13:30

KinderKucheKirche: vy jste meli sekáče?!? Kde byl ten ráj? Já obcházela (dobročinné) bazary.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 13:35

Bramborka: moje mati rada nakupovala v „partiovce“ - mozna, ze to je ten „sekac“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 13:40

Anka F.: Nemám z té doby už ani ň a najít to někde ve skříni, asi bych se lekla, škoda, mohl to být muzeální exponát :-) A když vidím fotky z té doby, tak se bavím, ale čas to byl na jednu stranu úžasný: -30(let), -15(kg). Barvy Duha a maminčin zavařovací hrnec (bylo to u nás stejné, milá KinderKucheKirche), sypkovina, případně šaty ušité ze dvou prostěradel a náležitě obatikované - to vám byla takováá kráása:-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 13:43

Anka F.: Mám, ale nedám! Připravuji prezentaci na svém blogu (z toho, co jsem nestačila vyhodit). :-) Ostatně, některé věci stále, nebo už zas, nosím. Třeba nejpovedenější z „dopletových“ svetrů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 13:52

KinderKucheKirche: ta kozena bunda by porad jeste nemusela byt marna :-) moje oblibena kozena bunda je skoro 40 let stara, musela jsem ji kompletne zrenovovat - tj. vsechny latkove dily vymenit, novy zip, znova prosit svy, castecne podlepit novou mekkou kuzi a osetrit kuzi takovym mastnym pripravkem - ale je jak „nova“ vintage bunda z draheho obchodu (je to orig. americka letecka bunda s bobrim kozichem vevnitr). Mozna by to s tou vasi bundou slo taky, ta renovace je sice narocna na cas, ale neni to komplikovane.

DanielaS
5287 příspěvků 26.7.11 14:10

Barvy Duha ano, ale predvalecne po prababicce! Fungovaly jako nove. Stale mame zasoby odstinu Hned puncochova.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 14:21

DanieloS připoměla jste mi barvení punčocháčů ...... samozřejmě na jiné barvy, než hněď punčochová.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 21:13

No vidíte , třeba budou za 30 let elegantní dámy u kávy takhle s úsměvem nebo hrůzou- jak která-vzpomínat, jak nosily nízko posazené bokovky, podprdu z trika ven,orvaný džíny,seksííí topíky… Buďme k těm puberťákům při té osvětě trochu shovívavé, třeba z toho vyrostou :-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 21:20

No, jo, máte pravdu, za džínama do sekáče až v raných devadesátkách, do té doby udělal člověk nejvíc parády s obarvenými doktorskými kalhotami.
O rekonstrukci dědovy bundy jsem už také uvažovala, byla skoro padesát let stará už když jsem ji začala nosit a já ji strašně dodrala, protože teprv rozervaná podšívka byla ten správnej punk. Ale vršek je nádherně patinovanej a měkoulinkej jak dětská prdýlka, asi se na ni ještě vrhnu. Vida, k čemu všemu je MP dobré.
A příznám se, že svou nejstarší na zeleno obarvenou jégrovku a ladící džíny mám pořád ještě ve skříni. Už se vidím, jak ty kousky jednou vytahuju před vnučkami, jak Babička fěrtůšek z truhlice.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.7.11 22:48

Dámy, díky za tuto diskuzi. Jelikož jsem ještě bažantík, narozený necelý rok před revolucí, je pro mě studnicí poznatků. Mohu snad přispět jen tím, že moje babička dodnes nosí podprsenky přivezené v 80. letech kamarádem z východního Německa. No, přiznám, že jsou malinko zaprané, ale obvod drží jak čert (koupila jsem ji nové a snažila se ji přesvědčit, aby je vyhodila… a ona mě přesvědčila, že jsou stále nejlepší, které má:-)). Jo a velmi obdivuju mamku, že jako JEDINÁ!!! ze třídy nemá na maturitním fotu tehdy übercool natrvalený květák, ale své nádherné vlasy střižené do delšího mikáda s ofinou - samozřejmě nafoukanou až hanba:-)

DanielaS
5287 příspěvků 27.7.11 08:56

Tleskame Olincine mamince! Moje se kvetaku zbavila az ve svych ctyriceti letech, ale jak ji to omladilo! Vypadala hnedle o deset let mladsi, bez prehaneni.
Vcera byl v televizi italsky film odehravajici se v roce 1982, cihala jsem, ale plisen nezaznamenala.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.11 09:01

Plísňáče nevymřely… včera jsem je zahlédla na jedné slečně… měla jsem chuť vyskočit z trolejbusu a servat jí je…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.11 09:02

I Jessica nosila plísňáče - v r. 2009!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.11 09:03

Zapomněla jsem dát odkaz: http://whatiwore.tumblr.com/…no-you-didnt


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.11 09:19

Jiřina: Krása. Nemyslím zrovna ty plísňáče, ale tak vůbec. To je holka podle mého gusta, která to má srovnané. Jenom některé barevné kombinace už asi nikdy nepřekousnu - jako například tu žlutou kabelku a azurové boty u béžového modelu. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.11 15:46

no jo ale to je z doby minulé, to do pekla nepatří kritizovat něco starého, když dnes jsme už chytřejší. kdoví jak se budeme dívat za pár let na současné rozvolněné halenky, průhledné sukýnky a balerínky. Taky nekritizujem Ludvíka XVI, jen se chápavě usmějeme, popřípadě podivíme.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.7.11 21:50

Jak já ty plísňáče tenkrát chtěla a bohužel neměla :-(.
Dívali jsme se na 1. díl s manželem a móda herců nás fakt pobavila, manžel se pochlubil, že on plísňáče měl. Když jsem přiznala, že já ne, tak se na mě podíval tak neuvěřitelně, až jsem se zastyděla, co jsem to za póvl :-D.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.8.11 00:51

Lehký nesouhlas.

Ne VŠECHNO bylo v 80.letech odporné, pokud vím, dnešní fashion victims zhusta oblékají oldschoolová trika Adidas (ano, ty s kytičkou), vracejí se džíny do pasu, mokasíny, velké svetry (i když to už jsou možná devadesátky) a takové ty „vymyté“ barvy a pruhy naštorc. Kdo ve skříni objeví starou tátovu Puma mikinu „z Jugošky“, slintá blahem, stejně tak mu kapou sliny nad botaskama. Digitálky Casia jsou na ebay horkým trendem, stejně jako zlaté hodinky s hnědým páskem.
Moc dobře si vzpomínám, že ještě na gymplu (kolem 2003) jsme všichni nosili takové ty kožené bílé adidasky ( http://www.google.com/imgres?… ), dneska už dost lidí pokukuje po značně retróznější verzi (Conversky zůstávají a vracejí se ty pláťené kecky (respektive KEDSky). Nosí to dokonce nevědomky i ti, kteří osmdesátky nemůžou vystát, jenom si to neuvědomujou :)

Takže asi tak;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.8.11 07:18

marianna: ok a ake trendy by sa mali vratit zo socialistickej mody80tych rokov? Adidasy su znacka stara 80 rokov a su kult. ja mam pocit, ze čo sa týka strihov, tak 80te roky neslusali naozaj nikomu a dokazali zhovadit aj najkrajsiu zenu. Mrkvace, vysoke ramena a neonove farby neslusia hadam nikomu


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.8.11 09:07

A ještě jsem si vzpomněla, že moje máma si šila (nebyla sama, nosilo se to) šaty z šátků, někdo je měl i z kuchyňských utěrek.

katango
1356 příspěvků 3.8.11 11:58

Ara: já si ušila z šátků dvoje šaty a dvě halenky, i šaty z prostěradla na modro obarvené, vyvazovaná batika vařená ve starým plechovým vajdlinku na sporáku v kuchyni, drhaná sedla u halenek i svetrů…bože, bože, ten život ale utek!

katango
1356 příspěvků 3.8.11 11:59

Jo a zapomněla jsem na haldu starých pánských košil, na kterých jsem se taky vyřádila.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.12 15:02

..milá Aleno..bon nestál 5Kčs ale 1.60..bon a tuzexy byly zřízeny pro lidi co reprezentovali naši republiku v zahraničí..někteří z nás se podíleli v Iráku na stavbách petrochemického průmyslu v těžkých podmínkách o kterých se vám zaplat pánbůh ani nezdá..A tak za náš plat přepočtený do .bonů bylo něco za co jsme mohli své rodiny něčím hezkým v tuzexu potěšit..Cena 5 bonů,to byla cena překupníků..Takže..Bon,1.60…Jinak Super rifle,byly z čisté bavlny barvené Italským Indigem..tmavě modrá a jak se praly..světlaly..tyto kalhoty a buda bylo něco,co dnešní výrobci již nedovedou..Ale můžeš si ji zakoupit v originálu ve státě Texas…Takže žádné plísnáče..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.12 17:23

Ha, ha, ha, dobrý peklo tenhle komentář.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Za prameny lidové tvořivosti…

Autor: Ada

Dnes jsem v jednom poctivém antikvariátě, kde se povalovaly haldy... Celý článek

Drsný stylista

Autor: Ada

Koukala jsem, že občas propíráte Drsného stylistu, tedy pořad jedné... Celý článek