Budeš se kroutit?

11.08.11 | autor Ada

*

Kdo by, prohlížeje a omakávaje potenciální tričkový přírůstek do šatníku, nekladl tomuto známou věčnou otázku? Triček mají ve všech obchodech habakuk, ale jak poznat, které z nich vám po prvním vyprání nastěhuje boční šev na břicho nebo se vytahá k nepoznání, a které si věrně podrží zakoupený tvar?

Není to bohužel tak jednoduché, ale přesto pro vás mám jednu pomůcku. K poznání kvalitního trička vám budou stačit dobré oči nebo příruční lupa.

Nebudu se pouštět do vysvětlování výroby úpletů, protože ji sama nemám tak dobře nastudovanou, abych mohla dělat chytrou. Základní dělení je zhruba takovéto: úplety mohou být osnovní nebo zátažné (tkaninovým termínem bychom řekli "útkové"). Na oděvy, jako jsou trička, tuniky, šaty apod., se používají obvykle zátažné úplety neboli žerzeje. Ty mohou být jednolícní nebo oboulícní (nebo obourubní). Jednolícní i oboulícní úplety se dále rozdělují podle druhu vazeb - hladké, žebrové, interlokové, žakárové... tím se však zabývat nepotřebujeme.

Kvalitní tričko od nekvalitního v obchodě totiž poměrně spolehlivě rozpoznáte podle materiálu. Jednolícní žerzej se dá hodně natáhnout v obou směrech, je tenčí a méně stabilní - rychleji se vytahá nebo pokřiví. Oboulícní žerzej je méně pružný (zvlášť ve směru po látce, tedy podélně, se moc nenatáhne), silnější a stabilnější. Z toho vyplývá, že tričko z oboulícního úpletu vydrží déle pěkné. Je to zjednodušený pohled, protože i jednolícní žerzej může být kvalitní, a ušije-li se tričko správně, také vám vydrží. (U jednolícních žerzejů se řiďte dalšími znaky, jako je jemnost nití a hustota pleteniny. Kvalitní jednolícní žerzej je hustý, pevnější a po natažení se ochotně vrací do původní polohy.) Pro rychlé rozlišování v obchodě vám však tato pomůcka poslouží výtečně, zvlášť když si ji doplníte o zkušenosti s konkrétními obchody a materiály. Když pak vedle sebe uvidíte dvě pěkně vyskládaná trička, z nichž jedno bude z jednolícu a druhé z oboulícu... víte, které radši koupit.

A teď názorně, jak od sebe jednotlivé žerzeje poznáte. Je to jednoduché a vysvětluje to už sám název: jednolícní žerzej má jiný líc a jiný rub, dvoulícní je z obou stran stejný. Na líci jsou vidět sloupky oček vedoucích po látce, na rubu řádky na ně kolmé. Pomůcka se nedá bohužel použít pro žebrové úplety.

Jednolícní žerjzej, tričko z H&M, které bylo po vyprání skoro na výhoz:

Jednolícní žerzej, víc zvětšený detail, opět H&M, trochu lepší, ale taky se zkroutilo:

Zkroucenina z Jeans Clubu, zakoupená naštěstí za pade ve slevách s úmyslem nosit ho na doma. Ven už by to ani nešlo.

Pánské tričko z H&M, oboulícní žerzej. I po dvou letech jsou švy na svém místě a vytahalo se jen trochu:

Tričko S.Oliver, oboulícní žerzej. V dolní části fotky vidíte líc, v horní rub:

Tričko ze secondhandu, oboulícní žerzej, stejný záběr (dole líc, nahoře rub):

 

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 16:06

No super :) Ale stejně mám několik tílek a triček z chaty snad dvacet třicet let starých - jsou dokonalá a kam se na ně hrabou skoro všechna nová trika…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 16:07

Nějaký záživnější článek by nebyl? :( Prosim, prosím více článků z ulice


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 16:12

supr.....tak jdu zkontrolovat trika :-) Zase o cennou radu vic pri nakupech

Karolina
193 příspěvků 11.8.11 16:17

Děkuji za článek, je užitečný.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 16:20

V tomhle jsem úplný negramota a ten článek mi pomohl. Díky, Ado. (A pro tentokrát mi vůbec nevadí, že mi netekly slzy od smíchu jako obvykle):-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 16:22

Super článek, při dalším nákupu budu oblečení více zkoumat. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 16:44

Ztohočlánkuteda nejsem moc moudrá já. Mě to připadá furt stejný


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 16:45

Ada má zase pravdu. Zběžně jsem se mrkla na hromádku k žehlení a zjistila jsem, že naše trička a mikiny jsou téměř všechny z jednolícního žerzeje. Patrně jedinou vyjímkou je historické, nezničitelné tričko, z cca roku 1975 (!). Vynikající oboulícní žerzej vypadá stále velmi slušně a kupodivu ani nitě, kterými bylo tričko šito se nepářou a netrhají.

(Vždycky mě stáří a výdrž tohoto trička fascinovala, podědila jsem ho po tetě a patrně předám dalším generacím :-), na dobu reálného socialismu bylo opravdu šik - vypasované, s širokým, kulatým výstřihem lemovaným zlatou paspulkou)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 16:52

To je článek pro mě, zrovna nedávno jsem se vztekala nad tím, jak je možné, že se mi téměř všechna trička přetočí ve švech, nezávisle na tom, z jakého jsou obchodu, materiálu nebo kolik stála. Přetočí se mi triko za stovku i triko za X stovek, dokonce i to, co šila švadlena, už mě to v poslední době fakt vytáčí :o(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 16:54

Tak s přetočením švů jsem problém nikdy neměla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 17:23

Super informace, díky! Tohle by mě fakt nenapadlo sledovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 17:27

Děkuju Ado, konečně chápu proč bylo tričko ze Zary po jednom vyprání fakticky na vyhození. Dřív jsem myslela, že Zara, H+m, Mango apod.= kvalita, zboží od Vietnamců=nekvalita. A ono je potřeba vědět i něco o žerzeji. Stávám se závislá na tvém blogu, i když to nerada přiznávám. Díky!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 17:45

Záživné je to až dost, já mám tyhle poučné radši!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 18:17

děkuji! takové rady se velmi hodí! jdu zkoumat svoje trika :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 18:23

Tak jsem koukla na svá trička - přesně polovina z nich je oboulícní (např. F&F, BlanchePorte, Cherokee) a polovina jednolícní (M&S, Orsay, 3Suisses).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 18:36

Dobre vedieť :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 18:42

Asi mám na hadrovitost dobrý odhad, vytahovací triko máme doma jen jedno, jde o jakýsi náhodný výhodný „kauf“ mého muže v NSR. Ano, to je jednolící žerzej, a že se bude tahat jsem odhadla na první nákuk Jinak se naše třička/svetříky, bez ohledu na typ úpletu, tahají jen přiměřeně svému věku. Nemám problém ani s tričky a polo z Gate za 100,–


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 18:52

Já teda nevím :-(, prohlídla jsem trička a všechny s jednolícním žerzejem jsou ok, zatímco jeden lehounký svetřík s oboulícním žerzejem, co jsem koupila letos v zimě, je teď dobrý tak na podlahu. Nehraje v tom trochu roli i materiál?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 19:41

To přetáčení švů je spíš způsobené tím, že triko je střihlé nesymetricky, ne? Řekla bych, že když bude osa předku i zad kolmá na řádky úpletu, bude se to možná tahat, ale ne do vrtule.

Black Diamond
81 příspěvků 11.8.11 20:02

Poté, co jsem dnes zhlédla nesčetné množství slečen v kurvích krojích, jsem se téměř zalekla, že bude článek pojednávat o nich - na to už bych opravdu neměla sílu, takže děkuji za milé překvapení!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 20:03

Ještě před pár lety jsem materiály nijak moc neřešila, hlavně že se mi tričko na pohled líbí. A nepamatuju, že by některé nevydrželo několik praní (pokud nebylo od Vietnamců). Kvalita však začala jít strmě dolů, že i mě neznalou to začalo v obchodech bít do očí. Začala jsem se snažit vybírat kvalitní materiály, ale dělala jsem to spíš nějak intuitivně a ne vždy se zadařilo, proto velké díky za takové články.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 20:47

Já se snažim orientovat podle gramaže. Zrovna dneska jsem byla v Mangu a většina tríg a tunik byly jak hadry na dlažku. Přitom zrovna odsud jsem měla vždycky ty kvalitnější :(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 20:59

Malenka - taky si myslím, že v tom bude mít roli ještě i materiál a ne jen žerzej…
Za článek jsem jinak ráda..zas jsem o něco chytřejší..takové články mám nejradši

Mayim
401 příspěvků 11.8.11 21:11

ještě před pár lety nepamatuju, že bych měla i od Vietnamců tričko, které by nevydrželo - teď budu z šatníku vyřazovat (a nosit na doma) jedno minimálně po pěti letech (nevím přesně, ale myslím, že víc) a to jen díky tomu, že je tou spoustou praní vyšisované natolik, že na běžné nošení není. Jo, byl na něm z kamínků u límce vyskládaný nápis „angel“ - za tu dobu neupadl ani kamínek. Kdoví, jak dlouho by vydrželo takové tričko, kdybych ho koupila dneska, např. v HM…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 21:30

Jaj, přijde mi to jako plakaní po starých dobrých časech, kdy trička byly trička a male zelené přišerky z Proxima Centauri byly male zelene příšerky z Proxima Centauri. Jenže jak tady kdysi psala Malati, ceny bavlny stouply a za dvě stovky (nebo 10 euri) se da koupit leda hadra s potiskem :(. Nejkvalitnější triko co mam je staré tak 20 let a bohužel ho nosím na doma bo je na něm MikyMaus


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 21:38

Trička se také nebudou kroutit, když je nebudete prát. A jako bonus budete mít od všech pokoj - dříve či později.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 21:45

Nákupní rady taky potřebuju jako sůl. Díky za ně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 22:00

A jak mám poznat, že bude úplet chlupatět?

Přešila jsem si z nenošené, jednou přeprané úpletové sukně tričko. Je to sice jednolíc, ale švy se nepřetáčí. Zato po pár praních je všude samý žmolek a tam, co byl kraj sukně sešit coverlockem, utíkají oka :-(

Je mi to líto, střih mi sedí i sluší.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 22:13

… a proto kupuju trika uz nekolik let vyhradne ve slevach v obchodech, kde bych si pred slevou trika nekoupila (nechtela bych investovat, ani bych na obycejne triko v nekolika exemplarich kus od 500,– vys nemela vedle ostatnich nutnych vyloh). zaradila bych to jako tip, jak dobre nakoupit ve slevach. ‚obycejna trika v techto poradach vetsinou zahrnuta nebyvaji, ale je to velmi dobra investice. behem slev se dostanou na cenovou uroven levnych retezcu a kvalita je casto nesrovnatelna. kvalitou trika s dlouhym rukavem mne naposled mile prekvapil M&S (oboulicni, pevnejsi, bohuzel zadrhel ve stezich 'horka nit‘ a overlock na baterky).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 22:37

Nejkvalitnější trička mám ze sekáče, ale tam se člověk pořádně nahledá, aby nevypadalo obnošeně a nemělo nějakou vadu jako je dírka nebo skvrnka. Tento týden jsem měla štěstí, vyhrabala jsem krásné jednolícové s vysokou gramáží, zajímavého střihu, dokonale padnoucí a k tomu tmavěmodré nenošené levisky, pásek, koktejlky, které na svou výšku nemusím upravovat a další drobnosti, to vše za 250 Kč!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 22:38

Děkuju, super článek, krásně jednoduše vysvětleno. Budu na to teďkon koukat


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 22:53

Tak už vím,že ani triko,které si sama nastříhnu a ušiju je na nic,pokud to není oboulícní žerzej.Tak už si dám bacha.Já si trika hodně šiju,ale v látkách jsem se moc nevyznala.Brala jsen,co se mi na omak zdálo pevnější.Tak hurá do obchodu,koukat a vybírat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 22:57

Ado (a ostatní), můžete tady prosím uvést konkrétní příklady obchodů, ve kterých jste nakoupily dobrá trička?
díky:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 23:26

docela zajimavy obchod (nejen na tricka - ty ale v obrovskem vyberu) je www.americanapparel.eu

Lachenauerin
544 příspěvků 11.8.11 23:33

Ono ještě velmi záleží na poměru kroucení vlákna kontra hustota úpletu. Gramáž, jak tu někdo zmiňoval, je taky určitě vodítkem. Jak není aspoň 130, bývá to hodně velký risk. Jenže tyhle údaje se na etiketách bohužel neuvádějí.

Jenže tohle všechno by nám mohlo být jedno, kdybychom nežili v situaci, že než člověk koupí nějaký kus oblečení, musí ho pomalu vzít na pitevní stůl a pod mikroskop, aby nevyhodil peníze z okna.

Fakt ale je, že čistě bavlněný úplet je vždycky tak trochu sázka do loterie. Já osobně proto neberu bav. tričko, pokud materiál neobsahuje aspoň 1 procento elastanu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 23:33

K: no, ono to kdekoli v CR asi nebude s vyberem moc jine, takze byt tebou, zajedu do nejblizsiho vetsiho mesta do nakupniho centra a obejdu retezce s konfekci, pricemz vynecham ty zretelne nic moc a ty, ktere znas a chodis do nich bezne. vyjimkou je v HaM kolekce LOGG, ktera mivala aspon drive oboulicni kvalitnejsi pevnejsi trika, ale jak je to ted nevim. zkus ty ‚nudnejsi‘, co prodavaji klasiku - Jackpot, mozna Tatuum (tam ale nevim), Sir Oliver, Next, M&S. Pokud mas sanci nakoupit v cizine nebo pres web, pak nektere americke znacky, ktere prodavaji sporty / preppy klasiku. AE, JCrew… bude toho vic.

Z ceske nabidky nehledam kvalitni materialy v Orsay, F&F, ruzne Tally cosi a Pimkie… co se tricek tyce tak asi ani moc Zara, Mango se tvari cenove, ze je „lepsi“, ale uplne stoprocentne mne nepresvedcilo.

Pak je kategorie typu Gant, do ktere ale ja nechodim, abych mohla cokoliv jednoznacne tvrdit. Do americkeho strihu typu preppy / sporty se tlaci i TimeOut, ale materialy a kvalita obdobnym obchodum v zamori neodpovidaji. Pokud ti nevadi vysivky / obrazky, kvalitnejsi materialy mivaji nekdy nektere skate / surfware znacky.

Snad ti to orientacne postaci :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 23:35

Lachenauerin: to muzes byt pokojna, nebot na „cistou bavlnu“ lze vetsinou zapomenout, jakkoli cedulky tvrdi opak :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.8.11 23:52

K: já mám slušná trička - myslím tím nežmolkovatící, švy s minimálním přetáčením a hlavně jednobarevná, maximálně se stahovací mašličkou - značky Esprit. Taky tam nejsou všechna hogo fogo, mají lacinější průsvitné hadříky, ale trvalé kousky, co mám snad ještě po mamce, jsou taky Esprit. A koupené buď přímo v espritím obchodu v Německu, nebo tady u Van Graafa.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 00:17

Stemcells: Jak jsem mohla zapomenout :-) Sve nejstarsi z Espritu mam ted asi dvanactym rokem, a to bylo jeste ze sekace :-) Ted je Esprit porad dobry, jen ma obcas problemy s gramazi (jak pises „prusvitnejsi“ :-) a jejich „triko s vystrihem“, jedno z tech vlajkovych basics Espritu, nema ten vystrih uplne pro kazdou postavu. Nicmene ano, je to dobra volba vcetne zajimavych barevnosti…

Osobne si Esprit schovavam pro nakup „tricek s napadem“, tedy tech o neco zajimavejsich. Maji detail jen jemny, casto zajimavy z pohledu nikoli dekoru, ale spis tvorby odevu - vrstvy, kanyry, zajimavy tvar rukavu. Tedy tim myslim ve srovnani se zakladnim trikem. Take se mi libi, ze drzi vlastni zajimavou barevnou paletu vicemene bez ohledu na trendy (i kdyz samozrejme i u nich je vzdy nejake ladeni).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 02:02

má tři nejlepší a nejtrvanlivější trička jsou jedno z prodejny oděvy v Jihlavě (Jitex Písek 1981) a druhé - pajcnutý Lacoste je z tržnice u Balatonu (1985), třetí je tenoučký jednolícník noname ze stánku vedle. Nosím je dodnes (minimálně 5 měs/rok) - nehnula se ani barva, ani úplet ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 02:06

dodatek - nejlepší myšleno z hlediska poměru cena/výkon a obliby


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 08:25

Ado, díky. Už jsem to tu kdysi naťukla díky vědomostem od mého otce „textiláka - pletaře“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 08:29

A ještě poznámka k té stáčivosti triček-řada úpletů ze kterých jsou trička ušita je upletena na okrouhlých pletacích strojích, kde je úplet pleten ve šroubovici, takže stáčivost těchto úpletů už je v jejich rodném listě. Většinou jsou z takového úpletu ušita ta tenká nejlevnější trička.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 08:40

Zajisté zajímavý článek, poučný a návodný, ale u mne to v praxi vypadá tak, že když nakupuji, seberu co se mi líbí a kvalitu materiálu zpravidla pominu pod dojmem, že to je hezký kousek a sluší mi. Po vyprání doma se pak dodatečně zklamu, že jsem koupila šunt. No ale co už, oblečení je spotřební zboží, některé se opotřebuje dřív, jiné později, vychází mi to tak 50 na 50.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 08:43

Dík Ado za radu. Budu se jí při nákupech řídit. A jak Riema říká, opravdu trička bez postranních švů - pletená dokola - se kroutí víc. Někdy i dřív, než se vyperou.
Podívala jsem se lupou na rub trička, které mám dnes na sobě - obyčejné německé bavlněné tričko bez rukávů za cca 150,– Kč, koupené v Glóbusu, které vydrželo už vícero vyprání - a on je to oboulícní žerzej.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 08:51

Odbočím od tématu, článek rozhodně super, už pár let nakupuju trička počřád od stejných značek, osvědčila se mi značka Vandenberg (dražší, ale kvalitní) a pak Fishbone (ve slevách super kusy a drží tvar i barvu). Nicméně nedávno jsem byla nakupovat a líbila se mi sukýnka v Orsay, už jsem si to s ní štrádovala k pokladně, když jsem si vzpomněla na tenhle web a pořádně jí prohlídla. Ještě že jsem to udělala, zespodu sukýnky všude vylézaly nitky. Ač bych byla zpočátku ochotná tech sedm stovek vypláznout tak za takovouhle hrůzu nitkatou fakt ne. Díky za váš web a za vaše rady, fakt už budu oblečení v obchodech pořádně prohlížet :oD Díky


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 08:52

GreatSusan: tak zrovna american apparel NIKDY po internetu! vzdycky se musi hooooooodne peclive vybirat, na to, jakou nabizeji nekvalitu, jsou silene predrazeni. tricka a „saty“ prave z toho kritizovaneho temer pruhledneho materialu, nevydrzi nic.

Eiwen
134 příspěvků 12.8.11 09:04

Sarah 123: AA je sice předražený a to příšerně, já od nich mám právě jen ta trička ale ta se mi nikdy nehla ani o centimetr…(mám jedno z Gay support edice a pak asi tři různobarevné basics, koupeno v Brightonu).
Hrozně bych od nich chtěla dlouhou jednoduchou poloprůsvitnou plisovanou sukni, ale za 80 liber vážně ne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 09:25

Ještě info k tomu pletení „do šroubovice“. Jde o to, že technologie pletení do válce je technologicky jednodušší než pletení klasické metráže (tedy dlouhý pás). Hlavní problém je v tom, jakým způsobem vést člunek (teď doufám, že si nepletu pojmy, nejsem profesionál). Do válce je to jednoduché, prostě je člunek a niť na něm vedený stále dokola a úplet narůstá. Ale při tom složitějším typu pletení, jde o to, jak co nejefektivněji ten člunek dostat na druhou stranu stranu úpletu (tj. toho pásu látky). Je na to několik způsobů, např. si vybavuji ten, kdy na niťi je kapka tekutiny a z každé strany se to profukuje skrz osnovu na tu druhou stranu. Tedy niť není k ničemu přivázaná, pohybuje se pouze pomocí zátěže kapky a samozřejmě tím profouknutím. Další způsob je, myslím, ten, že na každé straně pásu je odrazová plocha a člunek s nití se od těchto ploch odráží, tak, aby se dostal na druhou stranu, kde se znovu odrazí a jde zase zpět. Řekla bych, že tento způsob musí generovat hrozný hluk :)

Nicméně je jasné, že pletení do válce je prostě jednodušš a tím i levnější.

Těch způsobů bude určitě daleko víc, berte tohle prosím jen jako vzpomínku na to, když mi to kdysi vysvětloval člověk, co studoval textilní průmyslovku… Kdybyste měl někdo podrobnější info, nebo třeba zjistil, že to, co jsem napsala, je úplná hloupost, budu ráda za upřesnění a opravu!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 09:37

Kik: Orsay se musím opět zastat. Svoje nejlepší basic černé tričko mám odtamtud, tahám ho již čtxři roky, peru v létě pomalu obden a ani se nepohnulo. Samozřejmě je nutné hledat trika s elastanem, jak už zde někdo psal, i v Orsay se najde šunt (zvlášť svetry šly už loni s kvalitou hodně dolů). Přesto v poměru kvalita versus cena je Orsay (alespoň pro mě) bezkonkurenční.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 10:36

Eiwen: Ja jsem si tam nakoupila v Londyne pred nekolika lety asi 5 veci najednou, strasne se mi libilo, ze maji basics ve vsech moznych barvach. Ale vydrzelo to jen jedno tricko, dve se pretocily, dve se totalne rozjely, no kvalita strasna. To uz jsem mela lepsi zkusenost s basics z tezenisu (ale pradlo tam nakupovat moc nedoporucuju - Italky maji uplne jine proporce nez my, a dost spatne to sedi). Jinak, svete div se, se mi nikdy nestalo, ze by se mi tricko nejak rozjelo. Jen v AA.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 10:42

K:Sehnat oblečení, co vydrží, nemusí vždy záviset na značce, ale na štěstí - u někoho na znalostech. Ve spoustě obchodů jsem koupila super věc, kterou mám do teď, a zároveň i totální propadák. A to mezi ně patřily i obchody, které jsou na MP považovány za kvalitní: Tatuum, Pietro Filipi, M&S, Camaieu. Proto jsem právě ráda za takovéto osvětové články (a zajímavé komentáře, které články informačně rozšířují).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 10:55

Protože tričkoviny prodávám a také sama šiju, tak nějakou zkušenost mám a opravdu nelze říct, že jednolíc se bude kroutit a oboulíc ne. Mám trička z jednolíce šitá před mnoha lety, VELMI často nošená a praná a nic se nekroutí. Kvalita materiálu a gramáž hraje větší roli, než vzor pletení. Plus pletení do válce, to má velký význam. Používám jednolíc s elastanem gramáže 210 s pevnými okraji a problémy s kroucením opravdu nemám.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 11:01

Mám vynikající zkušenost s basic tričky z Takka, jedno mám asi 5 let a jediné, co je špatně je, že pustilo barvu. Ale „na doma, ven pod mikinu apod.“ je k nezaplacení, drží si tvar, nezřídlo, nic. A takových i když mladších kousků mám víc. Z FF taky. Naopak MS, či HM katastrofa, rozjíždí se, otáčí, prověšují a nejvíc mě iritují ožmolkované „fleky“ na místech, kde na ně útočí kabelka.

Je ale fakt, že materiál zkoumám, i když dosud neodborně, spíš jsem k tomu dospěla metodou pokus omyl. Trika z HM apod. si dopřávám jen ze slev a takové trendy kousky, o kterých vím, že po nich za rok nevzdechnu, tak mi nevadí, že po sezóně jsou fuč.

A taky už jsem se naučila (a to je možná isnpirace pro další poučný článek) nekupovat věci za každou cenu. Jakmile je něco, co mi na tom kousku trochu nesedí (pod levou paží škrtí, legračně to lochtá za krkem, vypadá to hezky jenom když mám zatažený břich), neberu to. Dřív jsem to neuměla. Taky to tak někdy máte, že ten kousek není ideál, ale prostě jdete do toho protože… Protože… Ani nevíte proč? :D

Ada Pekelná
973 příspěvků 12.8.11 11:44

Patti: dám sem odkaz na tvůj obchod (předpokládám, že je to on - podle názvu): http://www.webareal.cz/…raz/0/1/9/0/

Po obchodech se tyhle věci špatně kupují, tak kdyby někdo chtěl tričkovinu, ať ví kde.

Zdenka: v pletacích strojích přece žádné člunky nejsou, ty jsou ve tkalcovských stavech :) Nicméně pletací stroje můžou mít různý počet jehel a pletou různě rychle, a na ty kroutivé hadry stačí ta nejobyčejnější mašina a chrlí to po kilometrech - tím pádem to vyjde levně. A o to jde především.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 12:10

Nedalo mi to a šla jsem na sušák zkontrolovat jedno nové a jedno sekáčové „nové“ tričko. To se dalo čekat - nové jednolícový, sekáčové oboulícový. Asi si ty články s radami budu tisknout a nosit v kabelce s sebou na nákupy :-).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 12:11

JaSof: to je dobre a gratuluji ke kvalitnimu nakupu :-) nicmene v Orsay je to spis jedna strana mince. Na zaklade jednoho kvalitniho trika stejne nemyslim, ze by bylo mozne Orsay povazovat za kvalitu. Naopak jejich vykon je krajne nevyvazeny. Neber to spatne, taky z Orsay mam jedny kalhoty, ktere drzi a nevypadaji nijak hrozne. Nicmene moje popsane zkusenosti nevyplyvaji z jednorazovych nakupu, ale z obdobi, kdy jsem prodej textilnich vyrobku a aranzovani textilii mela jako profesi… Kdyz vidis kazdy den nekolik znacek opakovane, udelas si snaz sirsi obrazek o trhu u nas.

Dobry tip je opravdu sekac - treba jen jako studijni material. Tam se sejdou ruzne znacky jiz opotrebovane, lehce, a snaze se pak dozvis, jak ktera odolava zubu casu. Je to dobry trik, ktery jsem v zakladni orientaci mezi novymi znackami, co jsem prisly, vyuzila.

Co se tyce znacek obecne, vys se tu objevil nazor, ze nektere znacky zde maji byt ‚oblibene‘… Nevim, takto to rozhodne nevnimam, jen vim, ze kazdy kdo chce se muze naucit kam pro co chodit a ze to je opravdu tak, ze na trika je nej zajit to XY, na saty zas do ABC a tak dal a u nekterych znacek se zvysuje pravdepodobnost kvality napric jejich spektrem vyrobku.

Ale to uz je asi mimo tema…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 12:34

Mám dobrou zkušenost s bavlněnými tričky s.Oliver, které drží švy a nežmolkovatí. Jsou to právě ty úpletové a až na jedno, které se malinko kroutí jsem s nimi spokojená. Jestli ony ty vady nebudou i tím, že jaksi jsou mi natěsno a já je často potahuju dolů, aby mi nelezl špek ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 12:35

Podle mě taky záleží na způsobu praní.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 13:00

Zrovna teď mám na sobě triko od Vietnamců za pár kaček. Oboulící žerzej :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 15:09

Kik, podle mě to není mimo téma, myslím, že nebudu sama, kdo bude rád, když se s náma o své zkušenosti nabyté prací s textilem podělíš!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 15:32

Ada: ha! to mi nedošlo :) úplet je asi opravdu od slova plést, nikoliv tkát :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 16:08

Kik: Vzhledem k mé zvrácené oblibě značky Orsay jsem už v průběhu posledních pěti let vlastnila a nosila přibližně třicet různých kousků oblečení této značky (ne, fakt nepřeháním, jsem opravdu takový cvok). Odpovědně prohlašuju, že zcela nespokojena jsem byla pouze se dvěma z nich - jedny kalhoty praskly ve švu a jeden rolák se silně třepil na okrajích. Ale ostatní je prostě skvělé, dokonce i úpletové šaty (!!!). Zrovna dnes mám na sobě fuchsiové triko, zakoupené včera - jednostranný úplet, ale s elastanem. Tato trička většinou ani nemusím žehlit, pokud je suším na ramínku. Drží tvar skvěle.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 16:49

nejvíc spokojená jsem s tričky marks and spencer - kvalitní, nepřetáčí se, nejsou průhledná, bez nápisů, v mnoha barvách, a moje nejoblíbenější letitá trička jsou z jejich fair trade kolekce :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 16:56

Děkuji Adě za poučný článek.

Ostatně, kvalita žerzejů mě trápí už delší dobu: na naše atypické postele jsem si nechala ušít 4 žerzejová napínací prostěradla na míru, a byla jsem navýsost spokojená. Po dvou letech jsem si u téže firmy nechala došít ještě další dvě, s naprosto stejnou objednávkou.
Výsledek mě zklamal. Za stejnou cenu přišla prostěradla ušitá z žerzeje s podstatně nižší gramáží, a už to není ono.
Chápu, že ceny vstupů šly nahoru a firma chtěla udržet cenu finálního výrobku - ovšem zákazník by měl vědět, co kupuje, a měl by mít možnost si eventuálně připlatit za vyšší kvalitu, stejně jako koupit levněji, pokud mu nižší gramáž bude stačit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 17:50

Jasof: to je teda vskutku zvracena zaliba :-) Obdivuji tu rychlost, po praci nakoupit, vyprat + ususit a dalsi den vynest..... :-) To znamena, ze musis mit Orsay opravdu rada a jsi schopna nest obeti, nebo ze jsi „moderni nakupci“ a nove zakoupene veci neperes.....? Ale to uz je jinde :-))))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 17:52

Zelitschko: M&S muze byt fajn, jen pochybuji, ze cokoli z jakekoli „Fair Trade Kolekce“ melo sanci stat se „letitym kouskem“… :-))) Definuj „letity“ :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 17:57

Domnívám se, že kroutivost úpletu souvisí z velké míry s délkou použitého vlákna. Jestliže je vlákno bavlny krátké /horší jakosti/, musí být kvůli pevnosti příze více kroucené a pak výsledný úplet ujíždí do strany. Stává se to i při ručním pletení z vlny.
Moje kolegyně, vyučená pletařka z býv. Modety Jihlava, prohlížela každý strojový vlěný úplet proti světlu a kontrolovala rovnoměrnost hustoty úpletu.
U triček radím před koupí si pečlivě prohlédnout spodní okraj a okraj výstřihu. Většinou je ubíhání vidět na první pohled.

Karolina
193 příspěvků 12.8.11 18:05

Mám triko Fishbone z New Yorker za cca 100Kč, jednolící žerzej, zahnuté okraje, výstřih do V s vsazenou légou, opravdu jednoduché, a tvar drží dobře už cca 4 roky. Poměr směsi už bohužel nezjistím, protože cedulku už jsem odstřihla. Je fakt, že spodní prádlo pod ním trochu prosvítá, ale vůbec mi to nevadí, protože jej nosím v létě na doma (a v parnech třeba jenom s kalhotkama, takže prosvítající podprsenka je to nejmenší co bych musela řešit) případně jako „podkladové triko“ přes které převážu přes prsa košili.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 18:50

Jestli si to ještě dobře pamatuju, tak trochu do šikma jde každá pletenina a záleží hodně i na kvalitě příze. Příze se po spředení nebo skaní ustaluje, aby držely zákruty a nedělala smyčky. A pletenina se po upletení ustaluje, třeba se dřív napařovaly díly svetru položené a přišpendlené do požadovaného tvaru , až uschly, teprve se sešívaly - pamatuje si to ještě někdo ? Uplně netuším, jak je to teď v průmyslové výrobě, neb jsem již léta z oboru pryč, ale obecně na stroji se může plést halenka stejně jako svetr na jehlicích -pletou se jednotlivé díly, pak se sešijí. Tomu taky odpovídá cena. Kdybyste snad chtěly takovou halenku rozpárat, přízi smotáte do klubíčka, jako když pářete svetr od babičky.A je většinou zpracovaná tak, že se švy netočí.
Nebo se díly stříhají z úpletu pleteného v oné hadici na okrouhlých pletacích strojích, pak se z nich šije jako z každé látky. Ale stroje jsou vícesystémové, takže se plete ve spirále pás řádků nad sebou. A pokud není příze a pak ustálení tvaru pleteniny kvalitní, vydrží právě jen do prvního vyprání, pak je z toho ten hadr se švem našišato.
Hlavní zádrhel vidím v tom, že se nekvalitní úplet pěkně něčím trochu natuží, napaří, nažehlí - jinak by z toho nešlo stříhat ani šít - pak si to koupíte, oblečete (furt dobrý), vyperete, a už je to nakřivo. Oni to nepletou kvůli našim hezkým tričkům, oni to pletou, aby to prodali těm, co z toho šijou!
Jo, a mám super tričko model 1965, asi PES, ani žmolek, švy rovný, nosila ho má matička, nosím ho i já…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 18:55

kik: tričko z téhle kolekce mám už skoro 4 roky a drží, barva je pořád luxusní a nevytáhlo ani se nepřekroutilo. Z téhle kolekce mám i jedno sekáčové triko, taky pěkné, ale stáří nedokážu definovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 19:47

Nejlepší trika teď kupuju v GAPu. Nikde jinde si to už netroufám ani zkusit, ale tohle je pěkně jednoduchá pomůcka, díky za ni :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 20:20

Kuk.Aj ja mam dobre skusenosti s trickami s.Olivier, kupujem ich vacsinou biele, prip. s drobnymi farebnymi aplikaciami, lebo ich vyuzivam v praci. Drzia dobre, aj rok, viac od bavlneneho tricka necakam. Par ( s roznymi serepetickami) som sa pokusila kupit z frajeriny aj na the outnet alebo net-a-porter, ale vsetky som ich vratila spat, boli z divneho materialu diskutabilnej vydrze a kvality, aj ked boli od renomovanych znaciek. Aj pri tejto prilezitosti som prisla na to, ze znacka nie vzdy znamena uspokojivy vysledok.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.8.11 21:05

Chudáci prodejci, teď budeme všichni tak dobře informovaní, kupovat si jenom kvalitní trička a vůbec oděvy na víc než jedno použití a oni zkrachují a ty děti v Asii přídou o práci, kterou živý celou rodinu. Ale co se dá dělat, teď už budu na všechno koukat pořádně ze všech stran. Mimochodem, někde v komentářích jsem četla (ne teda nějak často), že tyhle články jsou nuda, že by chtěl/a/i /y fotky z ulice. Já bych naopak chtěla pochválit a říct, že se mi líbí kombinace kriticky a osvětových článků. Přece jenom fotky by brzy byla nuda, zvlášť když se všichni oblékají tak nějak podobně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.8.11 10:07

Nesnáším žehlení překroucených triček:(

Black Diamond
81 příspěvků 14.8.11 01:32

JaSof: To tričko také mám a musím silně nesouhlasit. V podstatě jsem si ho koupila proto, že bylo levné (měla jsem navíc slevu) a že jsem velmi toužila po této barvě, když je konečně k mání, stejně tak po tmavě zelené. Mám je jen dočasně, potom si koupím v těchto barvách lepší, až na ně narazím. Musela jsem vyzkoušet všechna Ska a Mka, abych vybrala ty „nejlepší“, moc dobře totiž vím, že tato řada je křivá (každý rukáv jinak dlouhý a posazený, nesouměrný výstřih apod.), každé tričko je jinak velké a dokonce bývá i jiná gramáž - mám z letní kolekce tmavě a světle modré a je to teda patrný rozdíl. Po vyprání lehce žmolkují a to tmavě modré trochu vybledlo. Za sebe nedoporučuji.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.8.11 09:26

Black Diamond: tak třeba mluvíte o jiném tričku já mám z orsay taky spoustu triček a jsem s nimi spokojená :-D nikdy nikdy se mi neposunul šev nebo že by bledli to jsem si fakt nevšimla nebo dokonce to že maj různě fiklí rukávy už vůbec :-DDD


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.8.11 15:34

Díky, přesně tyhle informace jsem potřebovala… Ze zkroucených triček lezu při žehlení po stropě, nehledě na to, jak to vypadá. Co se týče značek, mám nejhorší zkušenosti s výprodejovými kousky od Camaieu.

Black Diamond
81 příspěvků 14.8.11 19:05

Evča: Myslím to s krátkým rukávem a s větším výstřihem s malinkými volánky, na prsou mírně nabírané, za 229 Kč. Mně se to naopak s obyčejnými tričky z Orsaye stává vždy, tak máte buď vy štěstí, nebo já smůlu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.8.11 20:59

presne takuto radu som potrebovala. Netusila som, ako mam rozoznat kvalitny uplet od nekvalitneho. Dakujem a tesim sa na dalsi blog


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.11 15:19

Pokud nevíte, kde koupit levné jednobarevné kvalitní tričko, doporučuji www.pracovniodevy.cz Dají se tam koupit i gramáže 220 gsm za cca 100,– vůbec se nevytahují a ani nijak nekroutí a mají je ve všech možných barvách.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.8.11 19:57

Nejlepší trička, co jsem za poslední dobou koupila, jsou z Tesca(F&F), v akci 2 za 200 - koupila jsem rovnou čtyři v různých barvách a nelituju - xkrát vypraná a pořád jak nová. Stejný týden jsem si koupila i tričko v Bershce za 400 a v tom abych teď chodila leda tak vynášet smětí…

Anka F.
215 příspěvků 15.8.11 20:04

Stanly: souhlasím trička z Tesca v akci 2 za 200, které jsem koupila na jaře, jsou opravdu dobrá. Kupovala jsem je dceři a protože je ráda nosí, jsou už mnohokrát praná.
Ale jestli jsou trička kvalitní, nevyblednou a nevytahají se, to si dnes netroufám říct, uvidíme napřesrok, jestli vydrží … :-)

MP eva
28 příspěvků 21.8.11 07:50

Nedávno jsem koupila v Zaře ve výprodeji bavlněné tričko-šaty(tuniku), žvejkací poloprůhledný materiál, kvalitu jsem nečekala, ale co udělaly ještě před vypráním po třetím oblíknutí na sebe, je fakt příliš. Šev dole po straně se posunul dopředu tak, že ho mám na stehně(!), na jedné straně viditelně delší… Myslíte, že je to důvod k reklamaci?

MP PAVLINA
25 příspěvků 23.8.11 15:50

Já tomu trochu nerozumím.Bavíme se o tričkách z vlny.J

MP PAVLINA
25 příspěvků 23.8.11 15:59

ADO,Já tomu nerozumím.Většinu triček mám z bavlny O TY SE ALE ASI NEJEDNÁ. Podle obrázků mi připada,že jde jen o pletená trička o které se jedná.Co je to teda žerzej?Znám jen ten název.Jsem v tomto ohledu laik.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.8.11 09:45

Já s tím tvrzením, že oboulíc je obecně kvalitnější, nesouhlasím (nejen proto, že je kupuju a nosím, ale proto, že z těch kvalitních už si nějakou dobu šiju a podrobuju je zátěžovým testům dětského užívání). Podle mě je klíčové, jak volně nebo pevně je látka „upletená“. Volně pletený oboulíc má jen tu výhodu, že se švy většinou tolik netočí „šejdrem“ jako u volného jednolíce. I kvalitně pletený oboulíc se ale podle mě praním vytahuje více do šířky než kvalitní jednolíc, protože je ze své podstaty pružnější. Kvalitní jednolíc je vždycky (dlouhodobě) tvarově stabilnější než oboulíc. Mluvím o stoprocentních bavlnách, malý obsah elastanu mění situaci. Tohle ale platí hlavně při šití z vysrážených látek.

Při nákupu bavlněného úpletového oblečení je podle mě možná ještě důležitější (než pevnost upletení) srážlivost vlákna, ze kterého je úplet vyrobený - čím kvalitnější látka, tím menší srážlivost. Výrobci metráže ji uvádí (u bavlny znamená kvalitu srážlivost do 4 procent), bohužel u trička v obchodě to už se zjistit nedá. Snad jen odhadnout podle ceny. Čím je menší srážlivost vlákna, tím stabilnější je tvar úpletu i celého trička při používání.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.8.11 10:40

Šití z nevysráženého materiálu považuji za podraz na zákazníka a zakázala bych to.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.8.11 12:29

PAVLINO, žerzej je právě ta tričkovina, bavlněný nebo viskozový úplet vyráběný na průmyslových strojích.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.11 14:04

Nejdéle nosím 2 trička z Vero Mody a nic s nimi nehne.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Proč velké módní značky najednou milují sekáče

Autor: Monika

Zara nebo H&M zaznamenaly stoupající zájem o sekáčové oblečení. A z... Celý článek

Utrpení v Closetu

Autor: Channah

Utrpení v Closetu Ta reklama se mi zobrazovala všude na internetu,... Celý článek