Černá mašle

19.08.11 | autor Ada

*

Stíhat na ulicích pěkně oblečené lidi opravdu není jednoduché; když vám uteče pár pekelných, nevadí, nalovíte si jiné, ale s těmi nebeskými je to horší. Proto se budete muset v několika případech spokojit s malůvkami a popisem.

Pro jistotu upozorňuji, že i když vyobrazeným ženám taky něco vytknu, hlavní je ta pochvala. Mé pozastavení nad béžovou jednobarevností u staré paní v předminulém článku si někteří z vás vyložili jako házení do kotle a jednu nejmenovanou čtenářku to dokonce tak rozrušilo, že pochvalu zcela přehlédla a rozpálila se do vulgárního běla. Čtěte, co píšu, a nezapomínejte, že nejsme na Sartorialistu - chválíme i za málo, abychom se mohli společně proinspirovat k lepším zítřkům.

Titulní černá mašle vyběhla proti mně z obchodu Ann Christine, což svědčí o tom, že stylovou osobu můžete potkat kdekoli. Slečna byla trochu silnější, než jsem ji nakreslila, ale to je úplně jedno, protože ta mašle poutala pozornost tak dokonale, že jsem si málem nevšimla zbytku. Bílé tričko s větším kulatým výstřihem, mírně lesklé tříčtvrťáky, na nohou nějaké jednoduché bílé sandálky a kabelku jsem (skrzeva mašli, vždyť to říkám!) zapomněla - mám dojem, že to byla černá menší taštička na dlouhém řemínku.

Tahle paní tak stylová nebyla, přesto se mi líbí její nenápadná barevná kombinace. Zářivě bílá sukně přitlumená tunikou v teple šedém (skoro hnědošedém) odstínu, pantofle do stříbrna, na krku a v uších doplňky v barvě bílé kávy. Byla hodně opálená a ladilo to. K opálené kůži není nutná bílá a růžová.

Další milovnice slunce, kterou jsem potkala, byla osmahlá do rakovinova, bylo jí asi čtyřicet, měla pěknou štíhlou postavu a nohy a očividnou zálibu ve žluté barvě. Šaty s divočejším potiskem (na tenká ramínka, na zádech překřížená, podprsenku nikde nevidno!) moudře doplnila jednobarevnými páskovými sandály, kabelkou a jednoduchými náušnicemi.

Líbila se mi i tato, opět tlumenější, barevná kombinace: tyrkysová, světle šedá, černá. Dost tomu ale chyběl nějaký doplněk. Kdyby paní chtěla udělat parádu, doporučila bych jí asi něco ležérního na krk nebo připnout na košili - delší korále, kytku, brož, třeba v bílé nebo krémové barvě.

Posledním úlovkem je mladá paní v kombinaci, kterou bychom mohli nazvat méně divokým colorblockingem. Sukně v syté jehličnanové zelené, bílá košile, oranžový pásek, boty v nenápadné přírodně hnědé kůži. Na kabelku jsem si vzpomněla teď, když jsem chtěla napsat, že si na ni nemůžu vzpomenout: byla v ležérnějším stylu, jednoduchá a v podobné barvě jako boty - zhruba něco v tomto stylu.

(Syté, chladné odstíny tmavě zelené barvy doporučuji vaší pozornosti - budou in, vlastně už pomalu jsou. Jen v obchodech si na ně budeme muset chvíli počkat.)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 18:35

ta poslední se mi líbí nejvíc:) ale čumim jak krásně umíš kreslit:-O smekám Ado


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 18:48

Koukám na to jak puk, jak umíš Ádo kreslit! Nejvíce se mi asi líbí poslední model. Jednoduchý, ale krásný.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 18:51

No paráda, líbí (ale peklo je o chlup větší zábava :D - jasně, vím, že nejsme nikdy spokojení)

Líbí se mi paní v šedotyrkysové - působí úplně normálně a příjemně. druhá fotka v šedobílé je fajn, jen se mi zdá, že délka sukně není lichotivá - já vím, že nemáte v oblibě tříčtvrteční kalhoty, ale možná by se mi líbily víc.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 18:52

Ty kreslené dámy jsou nejhezčí! Smekám před tvým umem :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 18:53

Připadá mi to vesměs trošku usedlé, ale mašle rozhodně zábavná. Chci se zeptat na jednu věc, která s tou usedlostí trochu souvisí - v článku je zmíněn Sartorialist, a i na jiných místech se o tamních fotkách mluví pochvalně či jako o „vzoru“. Jak se většina na Sartorialistu publikovaných fotek snáší se zdejší nenávistí k vykukující podprsence, teniskám, neforemným pytlům, džínám atd.? Např.:
http://images.thesartorialist.com/…_6004Web.jpg
http://images.thesartorialist.com/…4370Web1.jpg
http://images.thesartorialist.com/…_3752Web.jpg
(to vše jen z poslední stránky)
Dík za vysvětlení!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 19:10

Nejvíce mě pobavilo"osmahlá do rakovinova".

Poslední namalovaná paní se mi líbí -stylově(jen se jí nesmím dívat na pravou ruku-resp.prsty…)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 19:10

Pokud opravdu chválíme paní v tyrkysové košili, tak to už jsme klesli docela hodně na dno. Paní není nijak pekelná, ale to je tak všechno (imho)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 19:19

Mašle, bílá sukně, žlutošatky dobrý. Košile s kalhotama nudně nudná, nezajímavá.

MP Pafka
185 příspěvků 19.8.11 19:26

Právě to, že ta paní v tyrkysové košili není nijak pekelná, stojí za pochvalu. A že je nudná? Mě to nijak nevadí. Mně se docela líbí, mám ráda jednoduché věci.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 19:31

Právě to, že ta paní v tyrkysové košili není pekelná, stojí za pochvalu. A že je nudná? Mně to nevadí. Mám ráda jednoduché věci (pro někoho možná nudné věci).

Em H
47 příspěvků 19.8.11 19:33

Já to chápu tak, že Módní peklo není modní policie. Nehledá se Kráska roku ani Miss Zastávka, na to existují jiné weby. Paní v modré košili by sice ani jednu z těchto cen nevyhrála, ale není pekelná - je čistá, bez tenisek, sandálů, odrbaných kalhot, trička s třpytivým nápisem/průstřihy, ze kterých kouká prádlo… Pro některé je to možná málo, ale pro jiné to třeba opravdu může být inspirace, jak málo stačí, aby člověk byl slušně, vkusně či vhodně oblečen…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 19:35

Fakt pěkné,
chci se zeptat možná trošku mimo, ale ke kresbám to je, čím to kreslíš? Působí to na mě něco mezi vodovkama a fixama:-D…docela by se mi ted neco takového šiklo, tak bych uvítala radu, děkuju moc :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 19:37

Zrovna včera jsem na Tebe myslela, Ado, potkala jsem paní, která měla sukni a nahoře modré tílko, vzadu dost výrazně projmuté, v podstatě spojené až někde u páteře, a nikde žádné ramínko! (Dojem trošku kazilo to, že jí nahoře čouhala cedulka - z čehož jsem si odnesla předsevzetí naučit se sebrat odvahu oslovit cizí lidi v tak intimní záležitosti a šetrně je na to upozornit, aby se jim ostatní zbytečně nesmáli.)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 19:39

Takhle oblečených žen potkávám spoustu, možná víc, než těch v úplně děsném oděvu. Nuda a šeď, ale aspoň celkem slušivé. Paní v sukni vůbec nesedí vršek, přes záda je jí to nějaké malé, dole odstává a k sukni tohoto typu to má naprosto nevhodnou délku (pokud je těhotná, pak pardon). Zato bych brala její sandálky. Mašle je prima, nejvíc by se mi asi líbil poslední model, ale kdo ví, jak to vypadalo v reálu.

katango
1356 příspěvků 19.8.11 19:42

Bože, ta mašle je úžasná! Asi se budu inspirovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 19:42

U šedo-tyrkysové paní by možná stačilo zastrčit košili a trochu jiný střih kalhot. A ten poslední outfit bych moc ráda viděla naživo, jestli by to bylo tak dokonalé jako na obrázku :)

Lara
208 příspěvků 19.8.11 20:11

Sartorialist mne tedy neuchvacuje, stejně jako většina módních blogů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 20:13

Ty nakreslené paní vypadají báječně, ale z vyfocených se mi dvakrát nelíbí ani jedna. Možná je to vyfoceno ze špatného úhlu a zkresluje to, ale zdá se, že jim oblečení vůbec nesedí. První vypadá od pasu dolů tak nějak neforemně a pytlovitě, druhá má pomačkanou absolutně nesedící košili. Vlastně se mi moc nelíbí ani ty kalhoty a kabela, ale kdyby si k tomu oblékla nějaký šmrncovnější vršek, vypadala by dost dobře.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 20:33

Já teda nevím, ale ten poslední model mě ani trochu neoslovil. Prostě sukně a bílá košile…Líbí se mi ta paní v barevných šatech, se zálibou ve žluté barvě. Je to takové letní a vůbec, mám ráda šaty! No a mašle - to je moc hezké, taková Francie. To bych chtěla vidět naživo!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 20:46

Mě se modelky líbí. Velice oceňuji, že Ada vyslyšela prosby o ukázku pozitivních příkladů. Ale jak sama píše v úvodu, těch pochvalných modelů běhá po ulicích mnohem méně než pekelných příkladů, nejde o absolutní nebe, ale o inspiraci. U jedné fotky doslova píše, že se jí líbila barevná kombinace, ani slovo o dokonale padnoucím střihu nebo siluetě.

Kdo to NÁHODOU neví, tak KAŽDÁ fotka lže. Kromě jiného záleží na pozici modelky, na osvětlení, kvalitě fotoaparátu, pohotovosti fotografa … Věřím Adě, že dámy, které fotila, byly něčím zajímavé.

Kdyby je fotil profesionální fotograf ve studiu nějakým tím nikonem za 100 tisíc a prohnal fotku fotošopem - vypadla by z toho modelka na přední stránky barevných časopisů.

Ale to co fotila, to jsou reálné, nepřipravené a nepřikrášlené ženy, které třeba šly pomačkané z narvaného autobusu, ze sámošky nebo z práce.

Omlouvám se za přednášku, ale vždycky mě překvapí, kolik kritiků pekelnějších než samo peklo se najde mezi čtenářkami… :-)

Ada Pekelná
973 příspěvků 19.8.11 20:59

Baconeba: jak jsem napsala, Peklo není módní blog, kde by se prezentovali vysoce styloví lidé. U paní mě zaujala barevná kombinace, nepíšu, že je nějak extra výjimečná. Je to ale něco, s čím se dá dál pracovat.

Madla: jsou to fixy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 21:40

My ti, Ado, ta pěkně oblečená setkání bez fotodůkazu nevěříme ;-) (Jen vtípek). Pochvaly jsou potřeba. Mně se líbí nejvíc ta poslední. Chladně zelená mě sice nechává chladnou, ale jedu si dál svoji věčně oblíbenou modrozelenou :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 21:57

hmm, taky ve mně barva alá „nátěr staré škodovky“ nic nevzbuzuje


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 22:17

Kdyby byla v minulém článku volba „více malovaného nebe“ určitě bych klikla! Super osvěžení pekelné stránky!!!! A pro lehce zákulisní info - v podzimní kolekci HM se objeví smrkově zelená sukně s puntíky, v délce od kolen do pasu - velmi pěkné, velmi retro a velmi jako z poslední malůvky!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.8.11 22:27

Lehce zákulisní info zveřejnila Ada asi o 4 články zpátky…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 02:50

Úžasně paťatá kreslená kolena a někde i ručičky, ale jinak dobrý… :)

Kerstin
516 příspěvků 20.8.11 03:18

A kdepak to Ada nalovila? Po Brně?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 04:16

Při prvním pohledu na slečnu s černou mašlí mě zamrazilo a řekla jsem si:„tak, a jsem v pekle!“ pak jsem ale četla a zjistila jsem, že je to zaplaťpánbůh pochvala a že to nejsem já, ačkoli jsem tento týden byla prakticky stejně oblečená (http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/…594778_n.jpg), ale mašle byla menší :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 07:55

Ehm… A není ta paní se žlutou kabelkou, botami a náušnicemi nějak moc přeladěná? :-))) …Tak tomuhle říkám OBLEČENÍ na léto. Ostatní radši komentovat nebudu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 07:57

Ten model s tou mašlí je paráda! Miluju mašle a puntíky :)) teďka už dlouho slintám po čelence se správnou mašlí v bijou briggite (je to správně?) červená tak možná,nbže se zjevím v pekle jako ztělesnění Minnie mouse :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 08:16

„Slečna byla silnější… a měla lesklé tříčtvrťáky…“ - takže lachtan s mašlí. No dobře, nakonec proč ne. Peklo to není, ale že by to byla inspirace? Nebo ta jednobarevná košile s šedými kalhotami či se zelenou sukní? Anebo žlutá se žlutou a žlutou? Neurazí, nenadchne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 11:07

Nakresleno krásně a co se týče mašlí v módě obecně, tak mohou působit pěkně, ale musí se najít tak hranice, kdy to působí elegantně a ne kýčovitě..což bývá u lidí občas problém, jak to pozoruju…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 11:40

Pani v tyrkysovom by som rozhodne nechválila. Nič moc to teda nie je. A čo sa týka kresieb. Sú pekné, ale tie kombinácie sú moc tuctové na môj vkus. Prvý obrázok sa mi nepáči, to by som si na seba teda nedala, mašľa je príliš veľká a výrazná a „žltá“ pani je príliš „žltá“, vyzerá to skoro až „násilne“ zladené. Jediné, čo mi je blízke, je tá posledná kresba. Taký štýl sa mi páči.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 11:56

Žlutá rakovina mi trochu vyznívá trochu jako relikt přelomu 80./90. let. Alespoň v blízkosti pražských koupališť a bazénů se jich vyskytovaly desítky. A už tehdy to byly většinou dámy 40+ (několik jich potkávám dodnes - chodí v tom furt)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 11:59

je to takove neutralni,tedy vsechno vkusne a neutrazi, ale napad mi chybi,tedy kdyz uz to ma byt inspirace,libi se mi toto

http://lesimple.blogspot.com/…animals.html

http://ejvifreedom.blogspot.com/…cal-top.html

http://www.acupofstyle.com/…an-wear.html

http://czech-chicks.blogspot.com/…netonka.html

to je pro me inspirace


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 12:17

Mně se asi nejvíc líbí mašle. Vůbec mám ráda, když žena umí své tělo nosit, i když je třeba silnější. Měla jsem spolužačku s poměrně velkým zadkem, ale nepoznala jsem nikoho s lepším vkusem, nikoho, kdo by svoje tělo uměl tak pěkně předvést :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 12:20

Dík za odkaz. Něco tak děsnýho jako Czech Chicks už jsem dlouho nečetla … a to koukám, že slečny studují žurnalistiku. Doufám, že se v tý škole něco naučí teda. Kristovanoho


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 12:36

Panenka_bohemica…tak to jsem ani nepostrehla,od blogerek neocekavam zadny intelektuaalni trust,to jsou spis vyjimky jako sue in socks,ale tam zas nemusim ten styl,kazdy je jiny,tvuj postreh je rozhodne vtipny


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 12:37

Berto, jako dobrý, ale levný. Nad 25+ nenositelný :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 12:42

I když tahle slečna je v pohodě - jen boty má tvrdé, dlala bych jemnější a taky bych chtěla ten svetr vidět bez ručních držáků:

http://4.bp.blogspot.com/…552small.jpg

a tahle je roztomilá:

http://4.bp.blogspot.com/…/s1600/4.jpg

Jinak mi připadá, že si k punčocháčům zapomínají brát sukně :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 13:03

Berto, neber si to jako kritiku tvýho vkusu. Co se CZ chicks týče, tak ten styl Hanky je tady (rozuměj v severní Evropě) tak rozšířenej, že mě to prostě nebere. U nás je to každopádně asi luxus, no. To ta Veronika je mně sympatičtější, má originálnější nápady. Ejvi je taky H&M Queen, přiznávám, že ji sleduju, ale tím to asi končí :-) Vackové blog se mně líbí, hlavní zásluhu na tom mají ale fotky a taky to, že má zajímavý obličej, takže se na ni dobře dívá.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 13:12

Panenka_bohemica......tak mne kritika meho vkusu nevadi,jsem zvykla od manzela,ha ha,ja mam jeste spoustu dalsich blogu,ktere sleduji jako obskurni divadlo a koukam,co si na sebe,kdo je schopen navleknout,jsem ujeta,a temi se radeji nikde „nechlubim“,tady v modnim pekle se mi taky vic libi ty fotky nestastniku,nez ty „dobre“ priklady jako jsou uvedeny v tomto clanku nesnasim slovo post a nesnasim slovo outfit,ale cim nahradit outfit? odev?......jdu z cesty


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 13:20

To nás bude víc, takové blogy mám v záložkách taky :-)) Já říkám jednoduše a neuhlazeně … OHOZ


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 13:22

Panenka_bohemica - měj hezkou sobotu! :)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 14:51

Hahabimbi: z tohole „uslovi“ je mi opravdu zle, jakoby to neslo napsat normalne, cesky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 14:58

Hahabimbi : :)) já nechápu, jak může studentka žurnalistiky něco takového napsat !


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 15:29

hahabimbi: Nebo to byl citát z některého z těch úžasných blogů?
Tak to sorry. Ale můj komentář stejně čeká na schválení…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 15:32

studentky žurnalistiky a takové hrubky, to je teda něco..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 15:39

Podle mě je většina žen tady ovlivněná tím, co nám předhazuje módní svět, média, módní blogy, atd. Tohle není realita - cokoliv se dostane do časopisů, televize nebo na internet je buď upraveno, nebo rovnou při výrobě zpracováno tak, aby to působilo dokonale. Modelky do časopisů jsou retušovány (podívejte se na jejich fotografie ze soukromí), módní přehlídky sestříhány(minimálně) a bloggerky samozřejmě nevystavují fotky, kde jim to nesluší. Navíc si myslím, že žádná nepřináší nic nového, oblékají se podobně jako jejich vrstevnice, jen je to vyfotografováno tak, aby to vypadalo hezky. Můj názor je, že většiny českých módních bloggerek byste si na ulici ani nevšimli.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 15:40

joo mašle… včera jsem na topy s nimi koukala v Primarku a nakonec nedostla odvahu vézt to do Čech. :-D už takhle jsem za exota díky jemnému vlivu toho, co se nosí v Anglii.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 15:55

Charcee: Jo. Taky mi to tak přijde. Na většině mladičkých blogerek je „módní“ jen štíhlá postava, dlouhé vlasy a nohy do O. Nějaké triko, boty a kalhoty si umím obléct taky, ale to ostatní mi nějak nejde. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 15:56

Jak můžře bejt žlutá moc žlutá?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 16:41

U těch různých módních blogerek mě fascinuje, jak všechny mají takřka úplně stejné nohy - takové pohublé a mírně do O. Kdyby ty nohy někdo ve fotoshopu osekal, všelijak promíchal a nasázel vedle sebe tak by snad ani nebylo poznat, že se jedná o končetiny třeba pěti různých lidí…

Jejich angličtina, to je také kapitola sama pro sebe.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 16:44

Teď vidím, že už to mezitím výstižně napsala Velryba.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 16:48

Seznam.mih: to máš jako tmavě černá a světle černá.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 18:49

já jsem to nějak zevrubně nezkoumala, ale tohle mě uhodilo do očí, chce to holt se nejprve naučit česky a pak do žurnálů…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 18:56

tmnavě černá a světle černá je blbost ne? tmavě černá je prostě černá. leda že by měla ještě nějaký barevnýá nádech, ale tmavě černější než černá? No prej to taky někde je … světle černá to už je šedivý …

ale mě fascinuje, jak si tu někdo stěžoval, že ta žlutá je moc žlutá. Kdyby nebyla tak žlutá, tak ta žlutá bude pěkně vybledlá … leda kdyby řekla, že je žlutá na ní až moc sytá a že by volila světle žlutou, to budiž ..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 19:20

Tak mě se teda líbí ta v žlutém a ta poslední (trošku mi to ale připomělo myslivce), mašle je taky jednoduchá a hodně nápaditá :-)
Paní v šedomodrém mě taky nenadchla, takových potkávám velmi mnoho. Ale pořád lepší tohle než „známé“ peklo…
Berta : něco ujde něco je zas na mě klasika. K mému osobnímu vkusu se nejvíc přiblížila ta v tom jakoby indiánském, tu čelenku si chci taky vyrobit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 19:43

Jéééééééééé!!!! skoro stejnou bílou halenku (jen byla víc ke krku a s límečkem) s úplně stejnou černou mašlí jsem nosila na VŠ na zkoušky … k tomu černou hedvábnou sukni ke kolenům s volány … tklivá vzpomínka…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 19:51

ta první a poslední kombinace je velmi zdařílá:) elegantní, nepřeplácaná, vkusná


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 21:44

Neni to trochu uniformni nuda?
Libi se mi, co napsala Ellis a ja k tomu dodavam, ze i vykukující podprsenka, tenisky, neforemný pytle a džíny se daji nosit stylove!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 22:10

mně na blogerkách fascinují nejen nohy do O, ale také skutečnost, že tak polovina z nich si své modely neumí vyžehlit, a pěkně se do toho nasouká se slušivými sklady ze skříně :o)
ale asi je to tvůrčí záměr (?)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 22:33

Modely pěkné, ale s těmi ilustracemi by to chtělo trochu pekelné sebereflexe. Stylizace je pěkná věc, ale následuje většinou po zvládnutém kroku č. 1. Totiž ty úplné základy. Asi jako Peklo versus hvězdné pařížské a jiné blogy, jak se to tu řeší.

Perspektiva (obr. 1), značně a nad fyzické možnosti povolené vazy (obr. 2) a přetočené čéšky co následek krutého úrazu a zároveň obě nohy levé (obr. 3) nelze považovat za uměleckou licenci nebo stylizaci, pouze za nedostatek přípravy. Doporučuji najmout nového ilustrátora ;o)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 23:00

Seznam.mih: Smajlíky nedávám, ať to každý pochopí podle svého…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 23:01

namítla bych, že jde jen o zobrazení oblečení a ne lidí, ale mohla bych skončit v kotli hned za obrázky, takže nenamítnu


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 23:04

Mira-jdi k šípku.Kresby jsou fajn.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 23:04

Mira: :-))) Obě ruce levé jsou horší.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.11 23:31

Mira-tohle není malířský blog ale o módě.A svůj účel obrázky dokonale splnily.A podle reakcí ze začátku,mnoho z nás by chtělo malovat jako Áda.Nám se to líbí.

Lara
208 příspěvků 21.8.11 00:14

Velrybo, Honzo: Thx za ty nohy… Taky se mi zdá, že vypadají jako by si chtěly každou chvíli ucvrknout a bojí se, že by si smyly ten stylish prach ze svých uprášených oxfordek. To by byly pak moc matchy matchy… :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 00:28

Lara: On v tom bude asi ten fór, že „padesátka“ by si nikdy nestoupla špičkama k sobě. Jinak už jsme těm teenagerkám žádné tabu k porušování nenechaly. ..Ale když si tak vzpomenu na Twiggy…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 00:30

Ještě dodatek k těm nohám: nekritizuji ničí nohy jako takové, každý je máme, jaké je máme. Měl jsem na mysli především to, jak jsou ty holky všechny jakoby stejný typ.

Každá se mi nemusí líbit, nicméně nebudu se vysmívat slečnám, které na sebe dbají a chodí oblečené lépe, než drtivá většina dívek v jejich věku.

Lara
208 příspěvků 21.8.11 00:32

Velryba grónská: Já tomu říkám ještě postoj pochcané lolitky. Některé lidi to prý rajcuje :D Ale to asi nebude cílem módního blogu? Nebo že by sponzoring wanted?
Ne už mě nekrmte. Má studnice jízlivostí je bezedná.

Lara
208 příspěvků 21.8.11 00:34

Honza No dobře, zkusím být také hodná, ale ony ty nohy nemají do O, ony tak stojí schválně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 00:38

Možná do odkoukaly od Japonek, tam lolitky frčí nejvíc. Ještě by to chtělo místo černých punčoch bílé podkolenky.

Lara
208 příspěvků 21.8.11 00:45

Velryba grónská: To už je téměř chlípné. Až bude psát blog čurající japonka v bílých podkolenkách, začnu jej číst i já.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 00:46

:-))) Už se třesu na ty komentáře.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 01:23

Ellis: Je nějak ticho po pěšině, co? :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 09:02

Ellis, Rena - to jako čekáte, že vám tu někdo po stopadesáté bude vysvětlovat rozdíl mezi pojmy vkus, styl, elegance a ukazovat jejich vliv na jednotlivé články blogu či komentáře?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 10:22

hahabimbi: Ne, vlastně ani ne. Zaráží mě jen, že kdyby se třeba ta paní s lezoucí podprdou ze Sartorialistu objevila tady, padalo by se automaticky hromadně do mdlob:)
To není otázka stylu nebo vkusu, ale hlavně kontextu. Případně i způsobu vyfocení.
Peklo má podle mě dobře našlápnuto a lidi opravdu ovlivňuje (mě třeba celkem nakoplo k přemýšlení o tom, jak nakupovat), a chápu, že se Ada snaží spíš lidi učit abecedu než psát rovnou básně; takže mi přijde skoro škoda vyzdvihovat průmernou šeď jen proto, že to nejsou džíny a je to čisté.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 10:45

Nejsem teenegerka, nemam nohy do O a nemysilm si, ze se oblekam setjne jako ostatni bloggerky i kdyz jiste podobnosti by se nasli prece jen vsechny sledujeme tu stejnou blobalizovanou modu.

  • na tema zmackane obleceni bych chtela rict, ze nektere materialy proste neni mozne udrzet vyzehlene vzhledem k tomu, ze jsou prirozene krcive. Vzhledem k tomu, ze ho opravdu nosim a ne se v nem jen fotim, tak se proste krci. Treba lnene kalhoty.
  • rozebirat nejake postoje ci pozy je naprosta hloupost. Kdyz budu stat na fotce jako kdyz cekam v rade na tramvajenku tak budu vypadat unyle a nikdo se na ne nebyt mit chut divat.

Ale to je asi stejne jedno, protoze kritizovat se da opravdu cokoliv.

Vase ucurana japonka,

Martina Vackova
http://www.dannyrosefashion.com/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 10:47
  • preklep chtela jsem samozrejme napsat „globalizovanou modu“

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 10:48

omlouvam se za preklep - chtela jsem napsat „globalizovanou modu“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 12:27

Jejda lidi, vzdyt jsou to nesmysly, na clancich z blogu odkud byly moje odkazy nikdo nohy do O nema, a jsou to nadprumerne hezke holky,at uz s jejich vkusem souhlasite nebo ne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 12:31

jo a mimochodem nejen Martina na tyto nesmysly reaguje

http://czech-chicks.blogspot.com/…n-rocks.html


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 12:37

Ach ta věčná české potřeba kritizovat a rýpat. Vždyť blogerky jsou vesměs ještě „telátka“ a blog mají právě proto, že se snaží o oblékání přemýšlet a dokumentovat svoje pokusy. Časem jim ledacos dojde. Trefovat se do nich, kritizovat nohy, postavu, HM oblečení, zmačkanost, oxfordky, instalatérské brašny a spol. nemá cenu - pokud tedy nechceme ty dívky systematicky odrazovat a pomalu je dostrkat do stádia „smutná ponožka“. Berme si z blogů jen to dobré a inspirativní a ostatní nechme bez komentáře.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 12:38

Napsat,ze blogerky jsou hubene a maji nohy do O je stejna generalizace, jako napsat,ze vsichni ucastnici teto „dulezite“ a „plodne“ debaty,vcetne me,jsou zamindrakovani chudaci,kteri nemaji v nedeli dopoledne nic lepsiho na praci,nez se tu vyskytovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 12:53

Martina V.: Hobluj, mne se blobalizovana moda libi, ostatne jsi prave vyvinula novy terminus technicus, ktery dost presne pasuje na celou tu nasi scenu :o)

Vsem ohledne skic: ano, mate pravdu, neni to tzv. malirsky blog (mimochodem malba je jina disciplina nez kresba) a ulice nejsou fashion molo. Tak zkousim, jak pekelna svita snasi podobne primocarou kritiku. Jestli je to tady o tom, jak to kolem nas vypada, mohlo by to i tady mit urcitou uroven nejen co se tyce textove stranky.

Aneb nikdy neni dobre mit klapky na ocich a byt fachidiotem :o)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 12:57

Hahabimbi: Na rozdíl od Ellis, já jsem tedy tak trochu čekala, že ostatní vyjádří své názory na ty ne zrovna standardní modely. O vyčuhujících podprsenkách a kalhotkách se toho v jiných diskuzícb napalo až až. Ale o takovýchto neobvyklých kombinací nic. Mám dojem, že většina komentátorek považuje za vhodné ošacení jen šaty velice konzervativní. Nakoupit blůzy a sukně o opakovat je do omrzení je stejně jednoduché jako nosit džíny a trička. Není to skutečný vlastní styl.

MP evzen
17 příspěvků 21.8.11 13:01

Ta 2. („šedo-bílá“) se mi líbí nejmíň, ale i tak se mi líbí ostatní se mi líbí zhruba stejně

Lara
208 příspěvků 21.8.11 13:08

Maruška: Ale to jo, jen nevidím důvod, proč je naopak adorovat.

Lara
208 příspěvků 21.8.11 13:10

mira napsal…

Martina V.: Hobluj, mne se blobalizovana moda libi, ostatne jsi prave vyvinula novy terminus technicus, ktery dost presne pasuje na celou tu nasi scenu :o)

Mě se blbobalizovaná také líbí. Jednak, že blob a jednak mám takovou ironizaci ráda.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 13:11

ach dámy a dívky - ve všech poznámkách o ovkách blogerek je napsáno, že jde především o divné postoje, které udělají „O“ z nohou každému. Jo, mně připadá vážně divné, že se někdo pro fotografii postaví do takhle nelichotivé pózy. Přemýšlím proč to dělá a co tím zamýšlí. Chápu, že póza múže být záměrným pokusem naznačit, že se dotyčná nebere tak vážně, jak by to možná mohlo vypadat. Jenže pak by stejný postoj asi neměl být na všech fotkách- To se pak už lze totiž domnívat, že jinak se dotyčná už ani postavit neumí. (pro mě je to případ jisté blogerky Pavlíny).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 13:14

Lara: Adorovat netřeba. Jen pochválit, co si doopravdy myslím, že je dobré, a taktním mlčením přejít, co si myslím, že dobré není.

Lara
208 příspěvků 21.8.11 13:22

Maruško, víte jak by byl život nudný a nezábavný, kdyby všem bylo naděleno taktu? Berte to prosím s nadhledem. Upřímně se přiznám, že taktní být sice umím, ale základem všeho je chtít a… víte jak :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 13:34

jinak pro inspiraci… s mašlemi
emil deschanel z roku 2009
http://emily-deschanel.org/…layimage.php?…

Tulpa
2 příspěvky 21.8.11 13:34

Mne se Peklo libi pro to, ze tu nepotkam jen „unspiraci pro 15-19“, pripadne pro par krasnych zen. Sice muzu ochat a achat, ale to je vsechno, do satniku se mi to nepromitne. Ja VIM, ze se da oblekat napadne a napadite, ale mne bude cestou do prace stacit, kdyz budu cista, nenapadna, ale bude mi to sluset. A to je podle me problem vetsiny „modnich inspiraci“. S tim, ze nekdo nechce byt napadny, nema optimalni postavu nebo proste rano nema cas, si neumi poradit. Obleknout se slusive lze i za pet minut, ale malokdy se lze za pet minut obleknout do modelu, ktere jsou v casopisech nebo blozich. A to bude nejspis problem i nasich ulic. Pri pohledu na modelky ma malokdo pocit, ze by takhle mohl a mel vyrazet denne do prace. Spis se zasije nekde uvnitr pocitu menecennosti. A pak jedinou inspiraci je to, co je v obchodech, coz jsou treba i otrhane dziny.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 13:46

Ellis - asi jsem úplně neporozumněla tvé myšlence o kontextu - myslíš, kontext ve kterém je fotka zveřejněna nebo proč si kdo co oblekl? Jinak zpět k původní myšlence, já nevím, jestli tady většina adoruje Sartorialist, v tom smyslu, že co je zveřejněno tam je svaté. Diskusi si tak nějak filtruji a v hlavě mi zůstávají spíše príspěvky s nějakým názorem, myšlenkou a smysluplnou argumentací (argumentace typu - vždyť je to na Sartorialistu mi moc smysluplná nepříjde). Jo převládají tady, řekněme konzervativní názory (taky jsem konzerva), ale to je tím, že většina společnosti je pekelná. Proti pekelnosti se jednodušeji vymezuje klasikou, máš větší jistotu, že nešlápneš vedle. V okamžiku, kdy většina lidí je „usedlá“, zvětšuje se i skupina „extravagantní“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 13:50

Baconeba: …mně připadá vážně divné, že se někdo pro fotografii postaví do takhle nelichotivé pózy. Přemýšlím proč to dělá a co tím zamýšlí…

Co by zamyslel - tahle poza jim proste pripada seksiii…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 13:53

Rena: Tady dochází k nějakému nedorozumění. Mně se naopak zdá, že blogerky z většiny odkazů se oblékají příliš nezajímavě. Na nějaké sukni s nějakým tričkem a s nějakým páskem není skutečně nic zvláštního, i když každý kus má jinou barvu a styl (nebo možná právě proto - viz „indiánka“). Co se týče nohou do O, nedovolila bych si je kritizovat jako takové, ostatně taky je nemám zrovna ideální, jenom říkám, že nohy do O jsou zrovna v módě, stejně jako dlouhé rovné vlasy a superštíhlá postava. To má KAŽDÁ, tak jako módní návrhář má dvacet stejných modelek. Na tomto konstatování snad není nic špatného. Ale modelky nejsou to, kvůli čemu chodíme na módní přehlídky. Ani proti blogování nic nemám. Ostatně i já mám leta svůj blog (ne módní) a ledaskomu by se určitě nelíbil. Jenom mě udivuje, že lze hledat inspiraci tam, kde kromě zmíněných tří módních atributů týkajících se samotné modelky, v podstatě nic dalšího není. Toť vše. Položme si otázku, jaká inspirace by zbyla z takového módního blogu, kdyby ty dívky pověsily svoje propriety na krejčovskou panu nabo rozložily na zem. Dle mého názoru ony ukazují především sebe, ne svoje modely. Jako individuální prezentace a životní postoj jedné každé holky je to príma, ale na „inspiraci“ pro druhé je to skutečně málo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 14:01

ta žlutá paní má té žluté až moc, a vůbec, nemám ráda přepálené dámy s divokými vzory…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 14:27

hahabimbi: Kontextem myslím kontext zveřejnění (a způsob nafocení), tj. opravdu věřím tomu, že kdyby byli někteří jedinci ze Sartorialistu vyfoceni mobilem, bez pózování a rozmazal se jim obličej, Peklo by je schvátilo a nenavrátilo (kromě již zmíněného prádla a spol. je to často třeba i roztrahané oblečení).
A o Sartorialistu jsem mluvila proto, že ho Ada zmínila v článku, a objevil se i v nějakých předchozích („Zdá se, že někteří z vás by chtěli, abych jako dobré příklady předkládala dokonale vystajlované jedince, skutečně hodné následování; jenže Peklo není The Sartorialist, ostatně Česko taky není Itálie ani Francie.“). Diskusi obvykle moc pozorně nečtu, takže názor pléna neznám.

Rozumím Tvému postoji, ale sama dám vždycky přednost hravosti a nesvázanosti (i za cenu mnohých přešlapů) před situací, kdy budou všichni vypadat jako učitelky a sekretářky (nic proti nim, v rozumném množství)
Můj pocit je asi taky daný Prahou, která mi vesměs pekelná nepřipadá; zkoušela jsou se dívat na kolemjdoucí takhle hodnotící optikou a - až na boty - jsem byla většinou potěšena.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 14:28

(nedala by se zavést možnost opravovat překlepy ve vlastních příspěvcích?:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 14:31

Velryba grónská: Já myslím, že ty blogerky by oslovily hlavně lidi, pro které je např. retro moc staromódní, business styl upjatý, hippie moc hippie, lolitky moc praštěné, gotičky moc temné… atd. Právě tím, že to není tak zajímavý, aby to bylo pro leckoho mimózní. A takovejch lidí není málo :-) A už tu zas kecáme offtopic :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 14:39

Lara: S nadhledem se snažím brát všechno. Dokonce - ačkoli mi to jde vážně ztuha - i Vaši představu, že člověku musí „být naděleno taktu“. Doposud jsem si myslela, že člověku mohou být naděleny modré oči nebo levorukost, zatímco takt, ohleduplnost, trpělivost a pod. jsou celkem snadno k mání úplně pro každého…

Lara
208 příspěvků 21.8.11 14:50

Maruška: No někdo je přirozeně taktnější řekla bych. Nedá mu to tolik přemáhání. Já jsem dost temperamentní člověk a pokud chci, musím se snažit. A také mám dost bujnou fantazii, což různým nejapným přirovnáním nahrává. :D Ale jste na mě hodná právě proto, že to jde ztuha.
Jinak stále doufám, že veskrze anonymní psaní nějaké Lary nikoho nenutí k breku. Ani čurající blogerky s nohama do O. Kdyby jo, dejte vědět, začnu se tůůůze snažit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 15:11

Lara: Bez obav, nejste zase tááák moc vtipná, aby z toho komukoli musely začít vytékat tělní tekutiny :-)

Moje postesknutí bylo spíš obecné, omlouvám se za OT, ale zrovna jsem si prostudovala článek o švédském domě http://bydleni.idnes.cz/…tektura.aspx?… a vážně mě dost naštval jednak rádoby skandální titulek, jednak neskutečná hloupost mnohých diskutujících.

A s těmi mnohdy netolerantními kritikami blogů se mi to zdá podobné - nenávist, ztrapňující komentáře, věčná nespokojenost, nekonstruktivní odsudky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 15:19

Vůbec jsem se nechtěla k tomuto nebeskému článku zpočátku vyjadřovat, působí na mne dost rozpačitě, no ale ok, vyjádřím se.

Adiny malůvky jsou příjemné, komentář lehce nezajímavý, stejně tak jako všechny outfity. Asi takhle přesně si představuju to proklamované Modní Nebe v Česku - nuda, občas průvan, trochu chlad a hustá šeď - že by smog?- neurazí sice až tak moc, ale ani nenadchne.

Paní v šedých kalhotech a tyrkysové košili zřejmě parádně semlelo tornádo. Požvýkalo ji, pokrčilo a vyplivlo ji někde před obchoďákem. Věci, které se na mne dokážou tak odporně pokrčit, si neoblíkám ani na doma. A při troše cviku se takový materiál dá odhalit už v obchodě a nekoupit to.

Kdyby ji Ada namalovala fixama, určitě by ji nenamalovala tak pokrčenou, takže se mi ani nechce si představovat, jak vypadaly Adiny malůvky ve skutečnosti. Pokud paní s černou mašlí měla v tomto oblečku navíc kila, jak Ada píše, tak to bylo celé spíše na ránu než na pochvalu.

Jestli tohle má bejt to Nebe, tak pan sbohem, vážení :)

Lara
208 příspěvků 21.8.11 15:21

Maruška: To mne těší :D

Lara
208 příspěvků 21.8.11 15:41

Inka: Spíš bych to brala jako lepší alternativu „smutných ponožek“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 15:50

Ellis: jo to je fakt, že by tu byli mnozí ugrilováni, občas to tu zavání „kritikou pro kritiku“. Jinak bych řekla, že módními ikonami nás konzerv jsou třeba Jackie O., Grace Kelly a vévodkyně Katherine, ty myslím, jako sekretářky ani učitelky nevypadají…

Lara
208 příspěvků 21.8.11 16:10

hahabimbi: To bude možná tím, že konzerva nemá potřebu dělat z ošklivého zajímavé a ze zajímavého krásné. Pak se hrdě hlásím ke konzervám. A když už tak aspoň výstřednost, která je vidět.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 16:23

hahabimbi: Jo, i pro mě jsou to módní ikony, jen z trochu jiné doby nebo v jiných konvencích. Taky se mi líbí ohozy císařovny Sissi. Když dnes někdo použije prvky jejich stylu, považuju to za známku osobitosti a má to pro mě rozhodně blíž k extravaganci než k usedlosti. Asi jen říkáme stejným věcem jinými jmény:)

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.8.11 16:57

Inka: nemá to být nebe. Už ani nevím, kolikrát jsem to říkala…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 17:09

Ado, hned v úvodu článku se píše ve smyslu, že jsou to „pěkně oblečení nebeští lidé“, kterým něco málo vytneš. Teď zase píšeš, že to nemá být nebe. Jsem z toho jelen.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 17:42

Přečti si ten odstavec ještě jednou a zjistíš, že pochvaly byly aspoň za výrazný prvek, barevný kombinace a výběr doplňků. Né, takhle vypadá módní ikona, kterou je třeba následovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 17:49

Panenka_Bohemica: Tak to je asi pravda. Ale na vylezení z anonymní ulity džín a triček je potřeba jisté dávky osobní odvahy. Bez toho to nejde ani s obyčejnou letní sukní. Ale to musí stejně vybojovat každý sám. …Dneska to mají mladé holky tak jednoduché - zajít do obchodu, nejlíp s dobrou kámoškou, a zkoušet, zkoušet, zkoušet. Co bych za to kdysi dala. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 17:52

Velryba Grónská: Na vyšší level je potřeba i odvaha, ale tohle co radí Ada, by naopak mělo sebevědomí dodávat. Jsem čistá, ladím, nikde mi nic nečouhá jak nemám, žádný úlet ani školácká chyba, můžu se na svůj vzhled spolehnout a jít beze strachu mezi lidi…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 18:12

Georgina: No já nevím. Záleží, jak je kdo jaksi vnitřně seštelován. Třeba zrovna tu mašli na prsou, bachratou balónovou sukni nad kolena, ani „sekretářskou“ halenku do úzké sukně bych si dobrovolně nevybrala ani v patnácti ani nikdy potom. A kromě toho pochybuji, že by zrovna tyto kousky byly vhodnou inspirací pro dívky a ženy ne zrovna hubených postav. Mašle na prsou v uvedené sestavě a v této velikosti JE pro mě ryzí úlet, a mezi lidi bych s ní šla nejen se strachem, ale jenom pod pohrůžkou fyzickou likvidací. :-)

Dahllie
2222 příspěvků 21.8.11 18:23

Tak jsem se vrátila z Anglie a vykročila do ulic Liberce a připadala si jak blbec. Plno lidí na mě zíralo, jak kdybych měla zelený ksicht nebo já nevím. To jsou černobílé květované šaty ke kolenům s širokým černým páskem a černé lodičky na vyšším podpatku tak moc divné?! Potkala jsem kamarádku: „týjo, kam jdeš takhle vyšňořená“. No, šla jsem do města. Mít nižší sebevědomí, tak jsem okamžitě na džínskách a triku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 18:46

Velryba Grónská: Bachratou sukni ne, úzkou sukni ne, Ada to má fakt se svými tipy těžké :-) A k té mašli - proč je nepřijatelná? V očích mnohých Češek nejspíš proto, že je „navíc“, takže se o ní nedá říct nic nezpochybnitelně ušlechtilého (tj. že mašle je dobrá do terénu nebo pro matky s dětmi, že ženy s mašlí vaří lepší večeře, že mašle byla zadarmo…). Takhle se daleko nedostaneme.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 18:56

Velryba Grónská: Jasně, chápu, na mysli jsem měla spíš ty „děsně“ nudné a obyčejné pochvaly. Protože u džín je to jedno, tam (ne)ladí všechno se vším, ale při prvním pokusu o lepší ohoz nastává očistec. Tohle je způsob, jak začít i mít módně „splněno“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 18:56

Maruška: Přečtěte si to, co jsem napsala, a nevymýšlejte si, co si myslíte, že jsem chtěla napsat. …Prosím. Jinak se daleko nedostaneme. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 19:04

Já si myslím, že nejtěžší a nejdůležitější je zjistit, co mi sluší a co ne a v čem se vlastně můžu cítit dobře. A to prostě musí zkoušet a zkoumat každý sám se sebou a na sobě, a opravdu kriticky přitom koukat do zrcadla. Až zjistí, že mu vlastně sluší něco úplně jiného než spolužačce nebo blogeríně, kterou obdivuje, je napůl vyhráno a pak už to začne jít jako na drátkách.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 19:23

Ellis: tak tomu říkám konsenzus… Tak nebudeme říkat ani usedlé, ani konzervativní, ale klasické a bude to… Pořád musím myslet na svoje lodičky a kabelku ala Jackie O. , extravagantní je to poslední, co mě ve spojitosti s nimi napadá, ale tak proč ne…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 19:23

Tak já to zkusím, s dovolením, taky:
1. Chápu, že smyslem bylo poukázat na to, že ti jedinci nejsou odrbaní, nekoukají jim spoďáry a tak.
2. A přesto mi to připadá málo, neb tolik ryzích hrůz zas (v Praze) nevídám, že by bylo nutno radovat se z tohoto. Aneb: Sakra, TAK špatně na tom zas nejsme, ne?
3. Žádný z modelů mě neuchvacuje. Ale např. mašle nikoliv proto, že by to byla „moc velká bomba“, ale protože mi ta kombinace připadne trošku otrocká; nápaditá ani odvážná tedy rozhodně ne. Kombinace s modrou košilí je zas… jak to říct? Unylá a hlavně minimálně stejně tuctová jako džíny-triko-tenisky. Pro mě je shodou okolností noční můra představa, že bych se někdy měla obléct nějak takhle, že bych ze sebe udělala takovou tu bezpohlavní paní odvedle. Jo, neřeknu si „fuj“, ale říkávám si: „Ještě že takhle nevypadám.“
No nic, dneska to holt vidím jinak, stává se, že jo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 19:31

Dahllie: tak to mi něco připomíná… Podobné řeči má soused - když jsem měla černé charlestonky, tak jsem to ještě brala jako součást syndromu šaty = něco extra. Ovšem otázku kam vyrážím tak nastrojená jsem uslyšela i v okamžiku, kdy jsem uprostřed malování pokoje vyrážela do hobby marketu v triku, mikině a tříčtvrťákách (předpokládám, že jenom proto, že triko bylo fuchsiové a mikina svítivě zelená). Od té doby považuji podobné otázky za neobratně vyjádřenou poklonu…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 20:14

Mašle na prsou je velmi pěkný prvek a i šikovný prvek. Ovšem na osobě s malým nebo menším poprsím. U všech ostatních je to už hodně na nátuře a odvaze, protože to poprsí prostě velmi zdůrazňuje.
A mimochodem nejde jen o pohled čelní. Představte si pohled z boku na dobře rostlou a tvarovanou dámu s poprsím 90 F.

Lara
208 příspěvků 21.8.11 20:36

Baconeba: Přesně tam končí můj smysl pro estetiku a začíná smysl pro čuňárny. Aneb stává se ze mě chlípnej chlap, který si na všem něco najde. Naštěstí to na mě není tak vidět.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 21:30

Kdyby některé dámy, libující si v odhalování svých předností, ráčily začít je částečně maskovat mašli, bylo by to jen ku prospěchu věci :-) Ostatně záleží i na velikosti, barvě a materiálu té mašle…

Stáčet tuhle debatu k velikosti poprsí, to nás zase přivede tam, kde jsme milionkrát byli - k výčtům tělesných nedostatků a omezení, kvůli kterým je naprosto nutné se místo mašlí zdobit trekovými botami nebo květákem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 21:50

Jó, mašle, ta dokáže udělat parádu. Vzpomínám si, jak jsem kdysi za totáče sehnala v second handu růžovou košili s bílými proužky s bílou vázačkou ve tvaru mašle okolo krku. K tomu jsem nosila šedé kalhoty s širokými nohavicemi (rovněž second hand). Měla jsem úspěch a dodnes si vzpomínám na skupinu francouzek, které na mě na ulici ukazovaly a vykřikovaly „elle est jolie“. Už je to dávno, ale musím říci, že mě to tehdy sakra potěšilo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 22:22

Velryba grónská: Ééé - tady vážně dochází k nedorozumění, já jsem nic o lolitkách, nohách do O a českých blogerkách nepsala, jen jsem reagovala ne Ellisin příspěvek obsahující fotky ze Sartorialist a na ty fotky ze Sart. samotné. Asi jste si spletla příspěvek. Pro pořádek uvádím - letmo jsem se mrkla na ty fotky z ostatních blogů a zdají se mi v pohodě - ale jak říkám, nijak pečlivě jsem je neprohlížela.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 23:09

Haló, já se hlásím! Výše zveřejněná a „nezajímavá nuda a šeď“ je pro mne velkou inspirací.
Nevadí mi pomačkaná halenka, nevadí mi velikost a umístění mašle, nevadí mi, že žlutá je žlutá a nevadí mi, že modelky a jejich oblečení je takové, že bych si něco z toho NEBÁLA oblíknout. Jsem totiž ta „paní odvedle“, která se oblíká jak to umí - a moc to neumí.
Takže za mě dobrý.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 23:37

Brzosmutnáponožka: To je dobře :-) A jak to vyřešíte s kabátem? :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.8.11 23:59

Kruci, holky - chtělo by to trochu tolerance.

Ukázky se nemusí líbit všem, nemusí být osobní inspirací pro gotičky, pro lesany, pro rockerky … - i pro Pražačky. Ale hlavní důvod toho, proč je v galerii to, co tam je, bude v nedostatku nebeských modelů - asi jich je málo a špatně se fotí, ne? (Nepsalo se to náhodou v úvodu článku? :-)

Takže pokud máte nápaditější šatník - ukažte se na fóru! :-) Budeme Vás rádi obdivovat :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 00:16

Rena: Omlouvám se, chytla jsem se na ty „nestandardní modely“. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 01:47

Za „totáče“, jestli se dobře pamatuju, žádné second handy nebyly, Jaben.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 09:00

Paní v modré košili by zatraceně sekla elegantní vestička.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 11:27

Já vím, že už to není žhavé téma, ale Rock on Rocks: „Co je vlastně od módních bloggerek a bloggerů očekáváno?“ Vážně? Je očekáváno? Ne „očekává se“? Nový češtin sa valí ako kameně, koukám.
Když jdu ráno přes centrum, potkávám ženy a dívky bez rozdílu věku, které se zaslouží pochvalu daleko víc, než ty chválené v tomhle článku. Ale neměla jsem nikdy odvahu je fotit. Namátkou se mi moc líbila slečna v květovaných šatech s kloboučkem, retro, 40. léta, Anna Proletářka v červené sametové kordulce (na chvíli jsem uvažovala, jestli to není Alena Čechová, ale nebylo to v Praze, tak asi ne), nebo paní v modrých námořnických kalhotách, zakasané bílé košili, bílých peeptoe lodičkách na klínku, bílém volném blejzru a modré fedoře (to byl styl, kde všechno hrálo svou roli) nebo slečna v tureckých pruhovaných kalhotách až na zem. Osobně se zaručuju, že všem to doopravdy slušelo. Od příštího takového úlovku fotím a posílám Adě na posouzení, protože je škoda to nechat proklouznout.
Ještě k the Sartorialist - v poslední době mě děsí, co za modely se tam objevujue. Možná je to tím, že žiju v zemi, která má pořád ještě blíž k teplákám než k chinos. Možná.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 12:12

to Anna: Tak to bylo možná začátkem devadesátých let, prostě už hrozně dávno :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 13:09

Docela mě překvapují časté komentáře o tom, že když se obléknete pěkně, lidé na vás zírají nebo se vám dokonce posmívají. Sama často nosím šaty a sukně, boty na klínku, líčím se, občas si k tomu natočím vlasy ale nikdy jsem se s kritikou nesetkala. Spíš mě okolí pochválí že mi to sluší a pohledy kolemjdoucích beru spíš jako lichotku. Na malých městech je to možná jiné, tam by mě to neudivovalo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 13:12

mě kamarádi a známí taky většinou chválí, spíš mám pak problém s chlapama na ulici-takový ty typy těch tupců, sami jsou vandráci a ještě pitomci a maj sprostý průpovídky apod. To mi leze neskutečně na nervy…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 13:21

Zuzi:Mám stejný problém. Ale nejsou to chlapi, ale kluci. A to je ještě horší a trapnější.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 13:45

To Makinka: krásně a vystižně napsáno. Mě se tedy modely líbí, jsou krásné, nositelné, prostě takové jako „nás Ada učí“, ale zase na druhou stranu skutečně se nad nimi nejde rozplývat a „ochat“, protože např.: totéž jako je na posledním obrázku, akorát mám modrou sukni a jiné doplňky, nosím docela často.
Obecně bych řekla, že se oblékání hoodně zlepšilo (tedy aspoň v Praze + MHD moc nejezdím), často na procházkách potkávám krásně, slušivě oblečené lidi.
Jediné, co mě zaráží, je to, že ti co se oblékají špatně, neslušivě nebo i jinak pekelně, si o sobě časty, vlastně vždy myslí, že jsou nejhezčí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 14:38

Samantha - to je naprosto logické - kdyby sebevědomí nebylo podstatně vyšší než míra vkusu, tak by tak ven dotyční nikdy nevylezli.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 14:38

Berta: Já sleduji
http://saladofmylife.blogspot.com/-ale hlavně kvůli těm fotkám
baví mně jak píše Adéla http://heels-in-prague.blogspot.com/
a Dania http://www.daniaonthestreet.com/
Jinak mám další oblíbené blogy např.:http://robertatherimbaud.blogspot.com/
To je dobrá inspirace. Alespoň pro mně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 16:39

Obrázky jsou dobré, hezké a splňují svůj účel. Kdyby to autorka chtěla vydávat, tak jak to je, za umělecké dílo, pak také hledám chyby, ale takhle můžu jen chválit.
Když vidím ty blogy, tak přemýšlím o tom, že si seženu někoho s foťákem a udělám si vlastní…
Ne, je jich i tak dost, raději „oblažím“ lidstvo jinak a hrubek udělám dost i tady v komentářích.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 17:06

Ty jo tak teď jsem klikla na to Heelsinprague, a hned v prvním článku autorka píše, že bundičku sehnala „v Baskytsku“ ve Španělsku, ty vole já už se na to…!!!

No jinak, ad český blogy, je fakt, že je to docela slabota. Většina těch blogerek nosí furt to samý co ostatní, nebo pak jsou to zas holky, co se na můj vkus oblíkají až moc exotsky a nedá se na to dívat. A celkově je tam pro mě absence inteligentnějších písmenek…

Zůstávám věrná medičce Zuzce (sue in socks) a Slovence Zuzce (red poppy stories).

Jo a ten zmiňovaný blog Czechchicks, taky není špatný. Většinou tam sice z toho dostanu depresi, že si nic nemůžu koupit, ale líbí se mi, že tam nosí trochu
glamour styl a nikoli furt ten ohranej HM-vintage-zevl styl. A holky navíc vypadaj (teda minimálne ta jedna :-) že mají i něco v hlavě.

Eiwen
134 příspěvků 22.8.11 17:10

Natálka: Baskytsko mě taky dostalo :D To musím dát někdy na španělštině k lepšímu :)
na Zu mám sice osobně dost alergii, přijde mi, že se obléká zcela nelichotivě ke své postavě i tvaru obličeje a navíc je to obvykle takové dost…uválené, sukně o pár centimetru kratší, šaty nesedící atd atd, ale pořád je to mezi českými módními blogy nadprůměr…i to o něčem svědčí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 17:33

Eiwen: Jo, mě se taky nelíbí, co nosí, ale čtu to spíš kvůli tomu obsahu. Obdivuju tu holku, že studuje 2 školy (z toho jeden je medina, to snad ani nejde ne?!), k tomu občas vycestuje do Jižní Ameriky a ještě k tomu stíhá řešit módu, ve které si vystačí se studentským kapesným. Takže pokud ne v oblečení, tak minimálně mě inspiruje svým pozitivním životním přístupem, a to dost.
A taky mě inspirovala ke vzetí na milost sekáčů a k tomu, nebát se nosit ženské prvky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 17:40

Odhaduji, že (až na pár výjimek) rodiči průměrné české blogerky jsou prímová polyesterová mamka s květákem a prímový taťka v rybářské vestičce. Tak asi nelze čekat víc, než HM, vintage a vzájemné napodobování se.

Eiwen
134 příspěvků 22.8.11 18:12

Natálka: To jistě, z každého blogu se dá takhle něco pozitivního vzít a je to jen dobře :) A co je ta druhá škola? Já asi pochytila jenom tu medicínu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 19:14

Vysvětlete mi, co přesně je ten „květák“. Když se starší dáma ostříhá na krátko, má automaticky květák nebo co v tom ještě je za fígl…?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 19:59

Anna:
No řekla bych, že aby vznikl pořádný „květák“ musí to být vzato strojkem kolem uší, ideálně s několikabarevným melírem a trvalou..často ještě veprostřed proleželá „pleška“…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 20:21

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 22:14

Za teplých letních večerů, jako je ten dnešní, sním více než jindy jako majitelka přírodně kudrnatých jako vlasů po lopatky/lokýnky jako andělíček/ po mahagonovém květáku dle Lucpuc, několik pokusů o květák už mám za sebou a krutě mi nesluší. Problém je v tom, že jsem na horší straně padesátky, /zezadu lyceum, zepředu muzeum/a to prý už vypadají delší kudrnaté vlasy směšně, při hledání práce budu na první pohled hodnocena jako kreativec, byť jsem založením puntičkář, mám přání, ať už mne Áda někde uloví, a s rozmazaným obličejem vystaví na stránkách MP, a budu se těšit na reakce a rady.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 22:23

HP: ..nepomohlo by žehlení? I když je to asi marný dotaz, sama mám vlnité vlasy, navíc + vlhko a vedro to člověka brzo omrzí :)Jedna známá šla na brazilský keratin či jak se tomu říká a je / prej/ spokojena..Anebo taky bych na vašem místě třeba do té práce volila nějaké vyčesané účesy…drdoly atd-to působí puntíčkářsky až až :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.8.11 23:28

A já, naivka, si vždycky myslela, že „květák“ jsou všude stejně dlouhé (cca 10 cm) bílé vlasy s trvalou.

Karolina
193 příspěvků 22.8.11 23:31

HP: jako majitelka stejných kudrlinek radím zadat do google obrázky (images) termín „curly bob“ (kudrnaté mikádo) a pak už jen vybírat a vybírat ten „nej“ střih. Až budu starší, hřívu shodím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 00:43

a já zase celý život po kudrnatých vlasech toužím :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 00:56

Hola chicas!

Ad „Baskytsko“ - co byste chtely? Osmnáctiletá studentka může být mimo rodnou hroudu klidně třeba taky už půl roku, tak se nedivte, že už ten češtin zapomíná…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 06:34

Mně se moc líbí ta slečna ve stylu colorblockingu a ta připálená paní. (Mmch., pokud byla štíhlá a neměla velká prsa, tak žádnou podprsenku mít nemusela, já s tímhle dost bojuju, že bych vyšla bez podprsenky, je pro mě nepředstavitelné, plus je ještě nepředstavitelné sehnat velikost 60C/D. :D) Mmch., nechápu, že když je někdo sladěný do jedné barvy, hned musí mít v té dané barvě zálibu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 08:53

HP ad tvoje kudrnaté vlasy

Já jsem zastáncem přirozenosti - pokud se někomu vlasy kroutí, vlní, kudrlinkujou, je to fajn, ani nevíš, kolik žen s rovnými vlasy po tom touží!

Nedávno jsem viděla v tv Petru Janů, ta má od přírody kudrnaté vlasy a i teď , když jí je hoodně přes 50 si je udržuje jen barvou a střihem a moc jí to tak sluší.

Zvláštní, ale ženy s rovnými vlasy chtějí kudrlinky a ženy s kudrlinkama chtějí rovné hřebíky. Jsem PRO využít co ti nadělila příroda a nijak se kvůli tomu netrápit a nechtít to za každou cenu měnit:)

Já mám vlasy mírně vlnící se, dlouhé, každá kadeřnice mi doporučuje si je žehlit, ale vyžehlit je nechám opravdu jen málokdy. Spíše je navlhko zatočím, aby se ještě více zvlnily, mají tu tendenci. Raději s vlasama nepodnikám žádné drastičtější procedury, v mém věku, taky mi na dveře klepe padesárka, už mám strach, že o ně přijdu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 09:38

Včera, když jsem se tak potulovala ve městě, koukala jsem po lidech co mají na sobě, asi jsem už postižená tady tím webem, ale docela dost jsem se bavila. Nanebevzetí by jistojistě zasloužil pán, kterého jsem potkala v medical centru. Byl už hodně starší, tipuju tak 60, měl šedivé vlasy, na sobě světle modrou košili s krátkým rukávem, šedé letní dlouhé kalhoty, kravatu měl ležérně povolenou v tom vedru, byl na něho příjemný pohled a hlavně, ten pán VONĚL. Neměla jsme problém stát v jeho blízkosti, ladil, voněl, úžasné :)

Další paní, která se mi líbila, měla na sobě v tom parném dni něco jako „malé černé“, asi proto jsem si jí všimla. Při podrobnějším zkoumání zblízka to byly takové letní malé černé - něco jako dlouhé triko, ozdobené na předním díle černými plastovými peckami, k tomu měla šedostříbrné sandálky na podpatku a k nim přísně sladěnou šedou kabelku. Tady by se jí to ladění bot a kabelky asi vytklo, ale mně se to moc líbilo, kabelka a botky vypadaly jako dvouvaječná dvojčata.

Další příjemný zážitek byla slečna v dlouhých širokých kalhotách s květinovým vzorem, nejdřív jsem myslela, že je to sukně, až když slečna vykročila, uvědomila jsem si, že má širokánské kalhoty, v pase měla široký pásek, nahoře tílko na ramínka, brašnu na dlouhém uchu a na nohách ŹABKY! Za žabky by tady asi taky dostala po čuni, ale dle mého to byl perfektně sladěný model vzhledem k počasí, takový od prvního dojmu větrací, moc hezké!

Tihleti tři mě zaujali, příjemně obohatili můj den a utvrdili mne, že to s náma není až tak špatné. Ovšem co mě zklamalo, ba přímo odpudilo, že jsem v závěsu za těma třema potkávala i naopak nechutnosti.

Tou nejvězší nechutností bych označila „letní tříčtvrťáky“ - kalhoty pod kolena v různých barvách na dámách různého věku. Tříčtvrťáky s tričíčkama, tílkama, košilema. „Tříčtvrťáky“ mi přijdou jako současný mor, svrab, neštovice. Každá chce mít „tříčtvrťáky“, protože „tříčtvrťáky“ jsou dobré „na kombinování“ a dobré na leto! jako letní hit se mi tento oděv nějak začal hnusit, ačkoliv mám ve skříni troje. Nenosím je! Jednak bych si připadala uniformní a jednak by si v tom parném dni zapařila nepříjemně ty oné partie.

A ano, ve „tříčtvrťákách“ jsem potkala pak v Lídlu kamarádku ze střední školy. Měla na sobě černé tříčtvrťáky, volnou černobílou košili (podobného střihu jako má paní v tomto článku tu tyrkysovou), černé páskové boty na nižším podpatku, a vypadala v tom jako babča, tak nějak neletně, nežensky.

Zřejmě je to asi jen můj dojem, ale za včerejšek těch tříčtvrťáků bylo na mne prostě moc :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 09:44

Jen pro vysvětlenou: heelsinprague žije /jak jsme pochopila) nějaký pátek ve Španělsku, tudíž se to tak říká, nebo to je ironie, nebo to prostě zapomněla…Nebudu tu nikoho obhajovat, jen to chci uvést na pravou míru.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 10:58

Tady máte originalní outfit, když to v článku je nuda. http://kwejk.pl/obrazek/397868


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 11:23

Ander: Na videu to vypadá super ale myslím si, že v reálu už moc ne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 11:39

Šikézní babičky:-) advancedstyle.blogspot.com


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 11:43

Jé ty babičky jsou skvělé. Teda, ne všechno je tam hezké a podle mého vkusu, ale na druhou stranu jsou prostě odvážné a hezké. Takže jim to sekne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 12:14

To Eiwen: psychologie


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 13:34

Ander: To mi připomíná vlastní kreativitu v dobách, když mi bylo pět a přepadla jsem mamčinu skříň :)

Karin
3948 příspěvků 23.8.11 14:01

Ad Baskytsko: Čím míň člověk ovládá svůj jazyk, tím snáz ho při pobytu v cizině zapomíná. Vezměte si některé naše osobnosti (já si teď zrovna nevybavím žádné jméno), které kdysi emigrovaly a desítky let žijí třeba v Kanadě, Americe, Austrálii… a stále hovoří perfektně česky, mnohdy jen s nepatrným přízvukem. A na druhou stranu si vezměte třeba některé modelky, které jsou v cizině pár měsíců a už mají těžký přízvuk a už nevědí, jak se to či ono řekne česky… Buď je to hloupá póza, nebo prostě nedostatečná mozková kapacita…
Jinak co se týče obrázků, tak ta žlutá paní mi přijde moc žlutá (nemyslím si, že čím víc věcí ve stejné barvě, tím je to líp sladěné, naopak to chtělo zkombinovat doplňky v několika harmonických tónech, toto je moc křečovité… nebo spíš bezradné); paní ve zmuchlané tyrkysové haleně je dobrá v tom, že vybočuje z řady a nemá na sobě džínotrikovou uniformu, ale rozhodně má ještě rezervu ;) Ale určitě má smysl aspoň maličko pochválit každého, na kom je vidět, že nepřebírá bezmyšlenkovitě stádní trendy a trochu přemýšlí o tom, co si bere na sebe… :)

Eiwen
134 příspěvků 23.8.11 14:16

Karin: Ano, to bych nejradši podepsala. S pobytem jak v anglicky tak španělsky mluvících zemích mám dost zkušeností a nikdy bych něco takového nenapsala…spíš chápu, že lidé, kteří v zahraničí třeba žijí, zapomínají pravidla na psaní čárek atd. protože jsou prostě odlišná, ale tohle je spíš směšné…naopak, když čtu rozhovory se starými dámami (třeba kolem osmdesátky), které většinu života prožily v emigraci, nestačím se divit té nejen perfektní ale i vybroušené češtině… myslím, že to je nejen o té mozkové kapacitě, ale i prioritách…a z pózy „teď jsem přece velká američanka, češtinu už nepotřebuju“ se mi dělá nevolno.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 15:59

Myslím, že takovým podivným přízvukem mluví Petra Němcová. Byla kdysi v Show Jana Krause, dlouho jsme s mamkou spekulovaly, jestli to dělá schválně nebo fakt zapomněla mluvit česky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 16:18

Smím se zeptat jak jsou dělané ty obrázky? Na počítači, nebo ručně? Jakou technikou? Nemůžu se nabažit.

Karoleenah
2322 příspěvků 23.8.11 16:37

Motyka: Ada už to tu psala, je to kreslené fixama. Nevím, jaké má zrovna Ada, ale ve výtvarných potřebách a lepších papírnictvích se dají pořídit i různé šikovné (a často drahé) modely - Aquabrush, TouchMarker apod. - a ty kreslí moc hezky, někdy jakoby akvarelově, když se s tím člověk naučí, tak pak vyrábí efektní kresbičky za pár minut. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 17:25

Karoleenah: Díky, měla jsem takové podezření. (A k tomu že to psala jsem se nezvládla propracovat)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 18:42

Tenhle přerod ze sarkastické a trefné glosátorky českého ne-stylu v samozvanou učitelku vkusu mě vůbec, ale vůbec nebaví. Škoda. Mívalo to tady šťávu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 19:18

Minulý týden jsme vyrazily se sestřenkou na skleničku. Měla jsem chuť (po 10 dnech na letní škole ve stylu rejoicky+tričko+polobotky) ze sebe udělat čupr kost, byť u nás v Balíkově. Nátáhla jsem na sebe nejnovější sekáčové úlovky, tj. šaty za krk, do půl stehen + zavinovací dírkovaný svetřík, obojí broskvové barvy, k tomu černé „krajkové“ punčochy a černé kožené balerínky. Líčení standardní (řasenka, zdravíčko). Otec se na mě dlooouze zadíval, matka mi řekla, že vypadám smyslně (nebo něco v tom smyslu) a ať mě sestřenka dovede až domů. Nutno podotknout, že pánové se opravdu dívali (to něco málo, co vysedávalo na zahrádkách restaurací a kaváren) a mně to fakt ani moc nevadilo ;)
Akorát že tady prostě Ada není, takže tu zas nejsem :D

Add Baskycko - už je to opravené ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 19:28

Eiwen, spousta Čechů žijících doma nezvládá základy češtiny, natož studující či pobývající za hranicemi. Nedávná debata zde na MP o tělových silonkách byla tristní především tím, že jejich odpůrkyně sama o sobě psala jako o studentce VŠ, ale snad ani jedinou vedlejší větu neoddělila čárkou. Bohužel se to stává téměř normou. Ovšem americkáá pšízvuk - to je jiná kapitol…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 19:36

Feferonka: Občas mi přijde, že některé tady fakt chodíte vyloženě jenom kritizovat! a nemyslím teď zrovna kritizovat Adu (viz samozvaná učitelka vkusu), ale prostě kritizovat všechno, všude, vždy, za každou cenu! mně se tyhle pochvalné články líbí (a věřím, že nejsem ani zdaleka jediná), ptž inspirujou, dávají naději, že není úplně všecko špatně! jedna věc je totiž konstruktivní kritika a druhá prachsprosté pomlouvání, takže pokud máte některé chuť pouze na to druhé, obraťte se prosím na omlazeni.cz apod. Howgh.

Eiwen
134 příspěvků 23.8.11 19:46

Maggie: Ano, i ten češtin nezadržitelně upadá.
Ovšem bezkonkurenčně nejhorší jsou lidé - a že jich znám - kteří se doslova chlubí, že je jim gramatika (a dokonce i elementární věci typu vyjmenovaná slova) u **** a že umět napsat spisovně a správně alespoň úřední e-mail (o dopisech ani nemluvě) přece není cool a hlavně potřeba…oproti tomu je přízvuk Němcové (který má zjevně od svého prvního výletu do US) jen lehce směšný.
A ono, když někdo používá jako argument v diskusi studium na VŠ, také to o něm něco vypovídá…

Lara
208 příspěvků 23.8.11 19:59

Maggie, Eiwen: Na jednu stranu je to pravda, na druhou je ale hnidopišství také nesnesitelné. Nebudu tvrdit, že se mi nikdy nepoštěstilo se upsat. A občas to byla luxusní hrubka. Co je ale podle mě horší než prasecká gramatika, je nepochopení kontextu. Spousta lidí něco čte a přitom absolutně nechápe obsah.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 20:11

Lara: Tak, tak. A někteří dokonce ani nečtou a považují to za svoji přednost. A nemálo lidí na planetě Zemi vůbec číst neumí. Takže raději zpět k černé mašli.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 22:52

Ono zřejmě to ignoranství v oblékání a v používání jazyka bude mít leccos společného.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.8.11 23:02

Maggie: Ano, to byla i moje pointa. Je to tak, a právě tito lidé se nejraději ohánějí povrchností…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 00:31

Ježišmarjá, zase další howgh!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 01:05

Také mi někdy připadá, že se zde kritizuje jaksi proto, aby se prostě kritizovalo. Jsem první, který si rád rýpne, ale někdy myšlenkové pochody lidí vážně nechápu.
Uvedu konkrétní příklad. Podívejte se na tyto fotky, je to slečna z blogu Mezi nebem a zemí, která se ráda obléká ve stylu retro:

http://4.bp.blogspot.com/…P7260032.JPG

http://3.bp.blogspot.com/…P7260053.JPG

http://2.bp.blogspot.com/…foto+005.jpg

http://4.bp.blogspot.com/…P7260132.JPG

http://2.bp.blogspot.com/…P6170553.JPG

Každý má právo na svůj názor a každý máme jiný vkus, chápu. Ovšem když o této dívce na fóru MP někdo prohlásí, že je „Děsná“, protože je „ušmudlaná a upatlaná“, tak to už mi mozek tak nějak nebere…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 06:37

Co kdyby byl u jména věk - stačilo by přibliřně, nějaké rozmezí typu zákl. škola, střední…30-40 atd. Jestliže tu diskutují od školaček po důchodkyně, tak je jasné, že máme každá jiný názor.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 07:28

Honzo, pro některé je každý, kdo nakupuje v second handu šmudla, jinak si to neumím vysvětlit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 08:32

Lachenauerin: to jsou na idnes první fotky po hooodně dlouhé době, které stojí za pokoukání. Jen si stejně myslím, že ta soutěž v praxi stejně nebude fungovat a vyhraje ta, která blejskne svojí kámošku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 08:39

Honzo, nejsem na světě proto, abych chápala anebo se snažila chápat myšlenkové pochody všech lidí kolem sebe :) Byla by dost nuda, kdybychom všichni přemýšleli stejně, nemyslíš?

Hahabimbi, já jsem nikdy na věci v sekáči neměla štěstí asi. Prošla jsem jich pár po vzoru svých kamarádek a jediný snad kousek, který jsme v sekáči koupila byly závěs a záclona. Kožené sekáčové věci - bundy, sukně, kabelky, boty - mi například smrdí, tedy nevoní mi už tou syrovou kůží jako voní čerstvé kožené věci. A nakonec všechny věci v sekáči mi tak nějak nepříjemně smrdí. Mám ráda nové věci, které si sama na sobě ošmatlám a operu a onosím. Ale jestli někdo v second handu nakupuje s radostí, neberu mu to.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 08:48

lachenauerin> ooo! no to je super!tomuhle říkám inspirace. fakt povedený mix fotek. různé styly a opravdové nakopnutí k tomu mít vlasní názor i v oblékání. a je vidět, že i v praze chodí lidé s pěkným stylem oblékání a není to tu zas tak hrozné…a ani nudné tak jak to vypadá,když si přečtu článek černá mašle

Chápu že to nemá být módní nebe,ale stejnak mi přijdou ty paní nudné - pravda,žádné peklo,ale já bych si jich na ulici nevšimla,takových lidí potkávám haldy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 08:49

Inko, je pravda, že věci ze sekáče mají takový specifický puch, ten ale po prvním vyprání mizí, takže žádné strachy. Je ale taky pravda, že na věci ze sekáče taky nemám to srpávné štěstí. Pár úlovků mám, ale nic ohromného to není. Kam sakra v Praze pro ty skvostné kousky?!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 09:03

Já bych se vrátila konkrétně k černé mašli. Mně se mašle obecně moc líbí, připadá mi to jako takový hodně ženský prvek. Ale, někde v nějakém článku tady tuším Ada psala něco ve smyslu, že na mašle pozor, pokud jste vyššího věku. Jelikož mi je přes čtyřicet, trošku mě to zarazilo. Nějak mě do té doby nenapadlo, že by se to už k mému věku nehodilo. Ne, že bych chtěla chodit omašlována od hlavy až k patě, ale jako zkrášlující prvek např. na šatech, košilové halence, kabelce apod. by to snad nevadilo ani na starších ženách. Samozřejmě v nějaké decentnější formě. Co myslíte vy?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 09:05

Jé, Honzo, ty síťované rukavičky z posledního odkazu jsem nosila do tanečních. Ještě je mám schované. Koupila jsem si je na dovolené v Rumunsku v roce 1966. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 09:06

Hedvábná halenka s mašlí je klasika, která se pravidelně vrací.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 09:12

MH:
Já jsem asi 2× byla v sekáči na nábřeží kapitána jaroše a po chvilce hrabání jsem objevila opravdu hodně povedené kousky /sice buď moc malé anebo moc velké :D /, i ve výkladu vídám hezké kousky..ale nezaručuju, že to nebyla jen náhoda :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 09:22

Honzo: děkuji, že tu veřejně pranýřujete můj názor. Slečna se mi prostě nelíbí, i když přiznávám, že fotky, které jste vybral, nejsou zase tak hrozné. Ale… Asi nejvíc mi vadí její boty a kabelky. Nesnáším takové ty boty s "čtvrecovou " špičkou
http://4.bp.blogspot.com/…IMG_1573.jpg
a nebo celkově ty boty, které mají ten tenký pásek přes nárt.
http://3.bp.blogspot.com/…P7260053.JPG
V tomhle modelu mi příliš připomíná moji tetu, která se absolutně neumí oblékat.
http://4.bp.blogspot.com/…8040454b.JPG
Všechno na ní visí a plandá, i ten baret má velký.
Tenhle model mi naopak připadá takový dětinský , přeplácaný. Opět příšerné boty i kabelka.
http://4.bp.blogspot.com/…P7260089.JPG
Tohle http://2.bp.blogspot.com/…7300410b.jpg je nepovedený pokus o něco takového http://fancytreehouse.bigcartel.com/…picnic-dress

A konečně… tenhle model mi připomíná takové to vysvětčedí v promě, kdy si holčičika snaží nanést co nejvíce modrých stínů
http://3.bp.blogspot.com/…IMG_1598.jpg

Takhle já si retro, opravdu pořádně promakané, nepředstavuju. Slečna je pro mě někým, kdo se snaží, ale moc se mu nedaří, je to takové, nedotažené a upatlané.
Takhle nějak by se to mělo dělat:
http://fancytreehouse.blogspot.com/
http://raspberryandred.blogspot.com/…eptable.html
http://suzii-in-a-dream-world.blogspot.com/…us-mess.html
http://www.bekleidet.net/…visible.html

takhle má sedět baret
http://suzii-in-a-dream-world.blogspot.com/…find-me.html

a tak bych mohla pokračovat…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 09:27

Inko, mně zase smrdí věci z některých obchodních řetězců, jiné řetězce mi přijdou předražené v poměru cena/kvalita a oblečení z dalších se mi vůbec nelíbí, obávám se, že to ale s problémem, který nastínil Honza příliš nesouvisí…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 09:42

Hahabimbi, ale já jsem to nepsala proto, abych nějak souvisela s Honzou :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 09:44

Ado, ty kresby jsou super! Snazim se uz delsi dobu kreslit obleceni podobne, moc se mi to libi a to, ze mas nekde krivy prst je snad absolutne nepodstatne, ne?:D Ta kombinace pouzdrove sukne, kosile, pasku je skvela:)

A ted k nejakemu chytrakovi vyse, nechapu, jak muze nekdo srovnavat tu fotku slecny ze Sartorialistu s vykukujici podprsenkou a ty ohavne vykukujici v ceskych ulicich, ktere tady Ada dava.. Ta na fotce ma styl, pokud jste to jeste nezaznamenali, vykukujici podprsenky z tank-topu (volnych topu, chcete-li) jsou docela modni zalezitosti uz par let, vzdycky ale musi ladit, ppodprsenka to musi byt hezka a „vylozene na ukazovani“, cemuz fakt neodpovida nejaka lacina, ktera se plazi po zadech az ke krku, jak si jeji majitelkaspatne vybere velikost, navic vykukujici z uplych satu nebo halenky. Takze fatalni rozdil mezi stylem a nevkusem;) nic mezi nenajdete.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 10:31

Ošklivé káčátko : no jak to napsat, 40+ s velkou růžovou mašlí ve vlasech bude asi budit u okolí dost veselí
(kruciš - v módě je dovoleno úplně vše, ale jen s ohledem na tisíc různých věcí - u každého jiných, jiných pro každou příležitost, materiál, barvu atd)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 10:36

No, mně osobně ta podprsenka na Sartorialistu připadá vyloženě nechutná, a je mi naprosto jedno, jestli je to „módní záležitost“ nebo ne. Ale chápu, že já jsem spíše konzervativní a je to věc názoru.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 10:40

Baconeba: To by se mělo tesat! Fakt nic výstižnějšího už jsem dlouho nepotkala. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 10:50

Včera měla redaktorka v Událostech černé tričko s černobílou mašlí. Moc hezké.

Anka F.
215 příspěvků 24.8.11 10:52

Honza: diskusní adjektivum „ušmudlaná“ mě u zeměnebeské slečny taky „překvapilo“. Protože jestli někomu při pohledu na tuhle půvabnou dívku naskočí slovo „ušmudlaná“, nedokážu si představit, jaká osoba by pro dotyčného NEBYLA ušmudlaná.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 11:06

Baconeba: Kdepak růžová mašle ve vlasech! Ale takové dva roztomilé copánky a na nich červené mašličky s bílými puntíky......:))
Samozřejmě, že takové extrémy asi ne. Ale není mašle jako mašle - to ostatně platí u všeho.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 11:17

Ošklivé káčátko: asi tak jsem to myslela :-)
Ale abych odpověděla na původní - vhodné mašle a vázačky oblečení starších žen dodávají nádech elegance a naopak by byly třeba až nevhodné pro mlaďošky. Ale jak jsem psala výš - jako se vším v módě, žádný návod nepomůže pokud člověk nemá cit pro estetiku a přiměřenou autocenzuru


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 11:34

Eiwen, k vašemu rozhořčení nad przněním češtiny:
Víte, že máte ve svém příspěvku přechodník? Víte, který to je? A víte, že jste ho použila špatně, jste-li žena? Víte, jaký tvar byste tam měla (jste-li žena) použít správně?
A ne, nechci si vás vychutnat, jen chci poukázat na to, že důležité je především sdělení samotné, teprve pak jsou hrubky a překlepy.
Prosím, zdržte se hnidopišství, u webových diskusí bych očekávala vyšší míru tolerance.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 11:52

AČ: o žádném přechodníku nevím, který myslíte příspěvek?
A navíc, já nemluvila o hrubkách a překlepech, ale o nezájem o jazyk jako takový - to bylo to sdělení.
Tak zrovna u diskusí na Módním pekle už příliš tolerance nečekám (na fóru už vůbec ne, viz causa Vítězslav „Czech fashionisto“), přesto se o ni snažím, pokud to z mých příspěvků nevyznělo dost jasně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 11:59

"Pokud jste to jeste nezaznamenali, vykukujici podprsenky z tank-topu (volnych topu, chcete-li) jsou docela modni zalezitosti uz par let, vzdycky ale musi ladit, podprsenka to musi byt hezka a vylozene na ukazovani.

Nějak si nedovedu představit, co je na ramínkách či obvodu od podprsenky „na ukazování“. Rafinovaně vyčuhující krajkové košíčky, na pěkném dmoucím poprsí, někam do vinárny… no prosím. Ale fakt je „in“ nechat vykukovat zbytek?

DanielaS
5253 příspěvků 24.8.11 12:02

Na Idnesu u fotek LOVEC STYLU: „Nejvíc se mi líbí "koně“ slečny," říká autorka fotografie Terézia Bělčáková

Kone slecny! Kam ten svet speje…

DanielaS
5253 příspěvků 24.8.11 12:04

Olmo,
kdyz nad tim tak premyslim, tak nejvic mi vadi, kdyz jsou z pradla videt ty funkcni, konstrukcni casti. Ocka u raminek, zkracovaci sponky, zapinaci hacky. Rozciluji me i zkracovaci raminka u svrchnich satu, ty odstrihavam a raminka prisivam napevno, jinak pro me maji punc spodniho pradla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 12:20

AdAlena Čechová: asi poprvé s Vámi budu nesouhlasit. „Nemluvě“ je podle mě dneska už něco jako ustrnulé frazeologické spojení, tj. používá se ve všech osobách v stejné formě. Jako třeba „stůj co stůj“.

Na Wikipedii jsem našla tohle: "Některé přechodníkové tvary ustrnuly do podoby předložek a příslovcí: vyjma, počínaje, chtě nechtě, takřka, takříkajíc, nehledě, NEMLUVĚ, vycházeje, ne/počítaje (…).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 12:26

Však ano, taky se běžně používá „bysem“, „kdyby jsem“, anglicismy atakadále. Kdybysme trvali na čistý češtině tak si tady hafo lidí ani nepokecá.
Tím přechodníkem chci říct jen to, že nelze stanovit hranici, co ještě jo a co už ne. Stejně jako v módě.

Eiwen
134 příspěvků 24.8.11 12:28

AČ: To jste měla opravdu na mysli „nemluvě“? Tak ho zkuste použít v tom dle vás původně „správném“ ženském rodě a uvidíte…nemluvíc?
Samozřejmě, že je to ustálený tvar. A s Wiki se shodují i Pravidla českého pravopisu, schválně jsem se teď dívala.

Jenže mezi „kdyby jsem“ a „nemluvě“ je rozdíl v právě té korektnosti. I když AV prý zase hodlá zase modernizovat normy podle běžného jazyka :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 12:37

Paní Aleno, když tak o tom uvažuju, s jazykem je to asi podobně jako se vkusem. Teď to bude znít hrozně, ale myslím si o sobě, že mám pro jazyk cit. :-) A že poznám, když někdo česky umí a jenom si občas zahraje na úlet (jako Italové v saku bez ponožek?) , kdežto někdo se v tom plácá s „kdybysem“ a „baskytskem“ (jako šílený děda v riflových šortkách?). Když si Áda dala za cíl strefovat se do přestupků proti elemtrárnímu vkusu, tak bych se zase moc nedivila, že se Eiwen strefuje do přestupků proti nejjednodušším pravidlům jazyka… Ale neberte mě moc vážně, jenom přemýšlím nahlas. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 12:48

Eiwen a AČ: Jestli AV někdy schválí bysem, jdu bobrovolně do vývrtky. Prosím proboha ne. Snesu jakoukoliv jinou prasárnu. Většinou mi stačí, když je dobře vajádřena myšlenka, klidně i s chybou, ale ne bysem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 12:57

Ty kresby se mi líbí strašně moc.

Eiwen
134 příspěvků 24.8.11 13:00

Lara: Upřímně bych se tomu ani nedivila, sama jsem zvědavá, co si AV představuje pod „modernizací pravidel jazyka“…i když u nás v Brně člověk slyší bysem tak často, že mě to ani tak nepřekvapuje :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:01

S jazykem je to jako s módou: jsou situace, kdy používám zásadně správné tvary přechodníků bez ohledu na ustálená rčení. Jsou dokonce situace, kdy hovořím jazykem Boženy Němcové, protože vím, že je to potřeba. A taky umím mluvit jako dlaždič/ka vychovaná řeznickým psem. Dokonce umím nemluvit vůbec, protože se to někdy zatraceně hodí (to je asi to, na co jsem ze svých komunikačních schopností nejpyšnější). Důležité je rozpoznat vhodnost použití té které metody. Stejně jako u oblečení.
Tady je přeci podstatný obsah sdělení. Dokud tomu rozumím (a jen u několika příspěvků jsem zatím nepochopila obsah a nebylo to kvůli gramatice), nevidím problém. Pohoršovat se nad úrovní češtiny příspěvků se mi zdá být poněkud staromilské. Na druhou stranu to s celkovým směřováním webu ladí, ono je taky trochu konzervativní. .....
Na DVD vyšel film „Já truchlivý Bůh“ natočený podle jedné z Kunderových povídek (Směšné lásky). Vřele doporučuji, i kdyby jen kvůli dobové módě (1968-69) se stojí za to na to podívat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:08

Eiwen: Ano Brno… tam já teď bydlím. Když slyším projev některého domorodce, nejlépe plebejce, chce se mi plakat. Zjišťuji, že jsem zlý človíček a nepřeji si být tolerantní. Ne tak tolerantní, abych to dovedla neslyšet. Slyším to. I horší věci. Lidi hrdé na své buranství. A to ještě mohu být ráda, že jsem neskončila v Ostravě. To je esence jazykové a vzdělanostní hrůzy. Zachraňují to pouze lidé, kteří se přistěhovali.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:09

Eiwen, AČ, Lara: rozdíl mezi bysem a přechodníky je v tom, že přechodníky v různých tvarech pro různé rody byly lehce zastaralé už za Dobrovského. Říká se, že je tím, že je uzákonil podle rodů, „zabil“. Kdyby nechal jeden tvar pro všechny, byly by možná pořád ještě živé, minimálně v některých vrstvách jazyka, jako třeba v ruštině. Bysme/by jsme - nějak pořád nevím, co si o tom mám myslet, na druhou stranu je šílená myšlenka, že by se pořád mělo mluvit a psát jako v polovině 19. století. Ale jestli je by jsme krok správným směrem, to jako stará konzerva pořád nevím :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:21

http://picasaweb.google.com/…rigMjYsco-SM?…

Rok stary, ale presto skvely priklad za vsechny, jak nosit podprsenku ven a nepusobit vulgarne.

A blbou narazku o Ostrave pominu.)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:21

Ha ha, přihlaste se vy burani - mínusovači :D
Kdopak to tu ovládá správná češtin, neuměl to už na základce a nyní se vymlouvá na přemrštěnou složitost našeho rodného jazyka?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:23

Martino pokud jste z Ostravy, neberte to osobně, ale řekněte sama, jak tam na to lidé jsou. Já nejsem neochotná přehodnotit své názory, ale … rozumné argumenty. Prosím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:24

Lara: Upřímně řečeno, kde je to podle vás lepší? Já mám třeba jazyk kolem Ostravy atd, nejlépe Havířov, moc ráda, líbí se mi, že všichni nemluví stejně (a všichni nemluví jako z Prahy, že). Všem ze severu se omlouvám, ale přijde mi to prostě roztomilé. To není o tom, že ti lidé žijí na určitém místě, ale o tom, že někteří jsou zjevně zcela neschopni rozlišit úroveň mluveného a psaného projevu. Za mě tisíckrát radši bysem než jednou Baskytsko.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:27

Eiwen: Také bych to považovala za roztomilé, kdyby ti lidé v úředním projevu zvládali spisovnou formu jazyka. Není tomu ale tak. Už jsem potkala dost lidí, kteří byli překvapeni, že to bysem má i spisovnou variantu. Obecně jsou na tom asi lépe bohaté kraje. Nechci zmiňovat Prahu, chápu, že může panovat jistá nevraživost. A ano tuším, že je to píchání do vosího hnízda.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:30

Lara: To jistě…a mně JMK rozhodně nepřijde jako chudý kraj, zníte, jako byste mluvila o nějaké podkrkonošské vesničce :D Samozřejmě, úřední projev - resp. jakýkoliv oficiálnější písemný projev - je bez debaty.
Ale stejně jako já nikdy nebudu říkat heléé nebo viď, budu ráda poslouchat bysem, slova z hantecu nebo cokoliv - žádný ostravismus mě právě nenapadá, pardon :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:30

Mimochodem jsem z Moravy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:34

Eiwen: No JMK zrovna ne. To máte pravdu. Možná jsem neměla dávat jako příklad ty domorodce brněnské. Nebo to lépe rozebrat. Nejde jen o to, že používají hantec, ale kolikrát z jejich hovoru, který lenze např. v MHD nelyšet, že nic jiného než hantec neumí a ještě jsou dotčeni, že někdo by chtěl spisovná češtin.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:35

nelze neslyšet…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:37

Na Ostravu jsem si vzpomněla, protože jsem tam vyrostla. Ostraváci mají svérázný jazyk, který je jejich místní značkou. Asi jako hantec v Brně.
Moje matka mluvila doma ve svou matkou ještě německy, když nechtěla, abych jí rozuměla. Do toho všudypřítomná polština. Já ostravštinu považuji za moc pěkný jazyk, svérázný a výrazný. Líbí se mi, jak do sebe uměl vcucnout a přetavit všechny ty jazykové podněty, jimiž byl vysloveně infikován. A kupodivu znám nejvíc lidí s velmi kultivovaným slovním projevem právě z Ostravy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 13:39

Alena Čechová: No dobře. Zkusím se zaměřit víc na kultivované Ostravany. Ale doopravdy jsem jich zatím mnoho nepotkala.

Eiwen
134 příspěvků 24.8.11 13:40

AČ: I já, protože mi přijde, že opravdu dost Ostraváků (a okolí) se vyskytuje u nás na MUNI a znám jich poměrně hodně.
Tak hantec je taky tak svérázný právě díky německým vlivům, a mně se to líbí, podle mě je cokoliv lepší než sterilní jazyk stejný pro celou ČR. A čím je jazyk bohatší, tím líp.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:00

Tohle je debata, která každoročně rozvine ve všech pokojích VŠ kolejí, kde spolu nebydlí kamarádi, ale náhodným losem vybraní lidi z různých částí ČR a různých oborů. Kde se mluví „spisovněji a líp“. A každý si hájí, na co je zvyklý, Pražáci vánoční koule a Moraváci rožni - a vzájemně si to mlátí o hlavu. V konečném efektu je spisovného a kultivovaného písemného projevu schopno stejné procento lidí ze všech krajů. Říct, že v j. Čechách je hezčí čeština než v Břeclavi, znamená, že mám k j. Čechám nějaký vztah, zatímco k Břeclavsku ne.

Anka F.
215 příspěvků 24.8.11 14:03

Laro, miluji generalizace. Zvlášť tohoto druhu:

"Ano Brno… Když slyším projev některého domorodce, nejlépe plebejce, chce se mi plakat. … A to ještě mohu být ráda, že jsem neskončila v Ostravě. To je esence jazykové a vzdělanostní hrůzy. Zachraňují to pouze lidé, kteří se přistěhovali.

Laro, čekáme na Vás, přijďte nás zachránit!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:09

Anka F.: jestli to není tím, že v MHD jezdí jenom socky :) vyšší střední kultivovaná jazykově na úrovni vytříbená a inteligentní třída přece vlastní v rodině 2-3 vozy, aby se v MHD tou nekultivovaností nenakazila!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:13

Krásně si s jazykem umí hrát Ludvík Vaculík. Třeba román Jak se dělá chlapec je z tohoto hlediska velmi inspirativní (od jeho přečtení nedokážu vyslovit slovo Honda bez rozpaků). Jinak je ovšem pan Vaculík pořádný misogyn a tak je slabším povahám mezi ženami z jeho psaní poněkud šoufl.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:14

Levandule, dobrovolně se hlásím mezi socky a jsem na své sockovství hrdá!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:15

No, teď se dívám, že jsem špatně četla, o MHD ani slovo, jenom o domorodcích. Omlouvám se. Zajímalo by mě, jak se takový brněnský domorodec pozná.

DanielaS
5253 příspěvků 24.8.11 14:17

To je zajimava myslenka, ze uroven oblekani a zachazeni s jazykem spolu muze souviset.

Karoleenah
2322 příspěvků 24.8.11 14:18

Levandule: Tak to by mě taky zajímalo. V Brně jsem se totiž narodila. Jo a jezdím šalinou, mezi námi domorodci se „socka“ moc neujala. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:24

Karoleenah: to bude možná ono, ta šalina :) nejsem domorodec, bydlím tu asi 5 let a šalina mi nejde z pusy. Takže mé dítě bude jednou za dvojnásobného blbce, jednak že nemáme auto a jednak že jezdíme tramvají :(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:26

DanielaS: myšlenka je to zajímavá, ale myslím, že neudržitelná. Resp. mám kolem sebe tolik příkladů na obou stranách, že bych si netroufala říct, že to jsou statisticky nevýznamné odchylky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:27

Laro, asi bys neměla chodit do restaurací čtvrtých cenových skupin :)))))

Mám rodinu rozesetou po celé ČR, takže mám naposlouchanou jihomoravskou češtinu, ostravskou, plzeňskou, pražskou… v každé je něco, co mě tahá za uši a naopak něco, co mám vyloženě ráda.

Taky by mě zajímalo, jak z odposlechnutého rozhovoru v nářečí poznáš, že dotyčný neumí spisovnou češtinu. O sobě si myslím, že češtinu zvládám dobře. A umím přepnout do rodného nářečí plynule ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:28

„Také bych to považovala za roztomilé, kdyby ti lidé v úředním projevu zvládali spisovnou formu jazyka.“

Milá Laro, nejsem sice přímo z Ovy, ale ostravštinou jsem taky ovlivněná, přece jenom to do ní nemám tak daleko. Musím s vámi ale nesouhlasit. Studuju bohemistiku na FF MU, takže s problematikou českých nářečí jsem se setkala víc, než je zdrávo. Právě na východě (Ostrava a okolí) se mluví z celé republiky nejspisovněji (samozřejmě až na nějaké termíny, ale které nářečí je nemá, že jo :) plus ta naše krátkost, začla jsem ji nesnášet až poté, co jsem sama sebe slyšela na nahrávce, jinak si to člověk sám na sobě vůbec neuvědomí). Každopádně - když jsem přišla do Brna, kdekdo se mě ptal, proč mluvím pořád tak spisovně, když jsem odpověděla, že jsem z východu, všem to bylo jasné :) A můžu říct, že v nejednom semináři a na nejedné přednášce jsme se dotkli toho, že opravdu na Ostravsku se mluví nejspisovněji, ptž se tam dochovala z celé republiky ta nejpůvodnější podoba jazyka. Tož tak :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:29

Karoleenah: Taky jezdím šalinou. Ale moji rodiče, kteří v Brně žijí už 30 let a oba pochází z Moravy, stále jezdí tramvají :) Ale slovo socka pro MHD jsem nikdy od nikoho neslyšela, jen vím, že se to prý používá.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:32

Maka: Tak samozřejmě…a ono hlavně, je těžké nepovažovat ostravštinu za roztomilou, když normálně kolem slyším „ty seš ale blbej /blbéé/“ a pak jenom „ty si ale uplně blby!“. A taky je ostravština (resp. celé tohleto severovýchodní nářečí) velice nakažlivá :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:33

Ale když už jsme u té MHD, musím se s vámi podělit o jeden postřeh. Dnes ráno cestou do práce jsem se přistihla při tom, jak mne irituje to množství odhalené kůže. Dřív mi to bylo tak nějak jedno, ale poslední dobou na to začínám být docela alergická. A nemyslím si, že je to následek četby MP. …
Slovo „socka“ jako označení MHD je jedním z těch, které se snažím opravdu důsledně ignorovat a kdybych měla tu moc, zakázala bych je. Používá se v Praze.

Anka F.
215 příspěvků 24.8.11 14:35

Levandule: brněnský domorodec (plebejec) se pozná jednoduše - má lidový kroj, v jedné ruce demižon s koštýřem, v druhé kýtu uzeného, no ne?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:36

Aleno Č., já nerada koukám na holou kůži, když jedu dopravdním prostředkem a je opravdu vedro. Vnucuje se mi představa, jak je ta kůže teplá a jak ten člověk hřeje a je mi z toho šoufl. Není to nic proti nikomu, stejné pocity mám z malých dětí jako ze starých chlapů. Ve vedru by se nikdo neměl přibližovat, natožpak s holou kůži.

Socka je hnusné slovo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:38

Anko, severomoravský plebejec má na sobě fáračky, v ruce kahan, na tváři černou šmouhu.

To vedro dělá s lidmi věci.

Anka F.
215 příspěvků 24.8.11 14:41

ad „socka“: socka se používá i ve významu MHD? Doteď jsem si myslela, že se takhle poněkud hanlivě označují ekonomicky a sociálně slabší skupiny obyvatel. Studentky našeho rodného jazyka, jak je to správně?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:42

Anka F: Úplně ho vidím! Ten kroj si představuju tak, že kalhoty má z Podluží, košili z Vlčnova a klobouk z Valach. Ovšem jestli má obě ruce plné, tak nevím, jak bude jednou kroutit nad hlavou žárovku. Ejchuú.
Omlouvám se Adě za hojně rozvíjený OT, je opravdu vedro.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:43

Socka se používá v Praze jako pejorativní označení MHD. Když jsi opravdu frí a kůl, tak jezdíš všude autem, protože socka smrdí a jezdí v ní jenom socky. Je to taková hlasitá proklamace, že buran dostal služební vůz ;)

Anka F.
215 příspěvků 24.8.11 14:46

A.C.: severomoravské plebejce znám, když jedu do Ostravy, je jich plná tramvaj :-); někteří však mají taky azbestové pláště, svářečské brýle a tyč k odpichu surového železa :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:46

Anko, já jsem ho použila ve smyslu „expr. řečeno sociálně slabší skupina“, ale už jsem ho několikrát slyšela i ve smyslu MHD. Ti lidi ho říkali jako „rohlík“, vůbec to nemysleli nijak hanlivě, já jsem zůstala nevěřícně hledět. Taky nechápu, proč mi lidi pořád vysvětlujou, že bez auta se žije hrozně špatně.
A. C. jojo, když nás to napadlo současně, tak to určitě bude pravda:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:53

No ne, opravdu nikoho zachraňovat nehodlám. Nemám tyto choutky. Do restaurací čtvrtých cenových také nechodím… Psala jsem někde něco o restauracích? Ani nevím :D Jen čas od času jedu MHD, když jsem ospalá a řízení auta se raději vyhnu. A jak co na lidech poznám? Inu když se baví moc nahlas…
Ovšem Anko F. kdyby ti plebejci vypadali takto, pak by mi nevadili :D (má lidový kroj, v jedné ruce demižon s koštýřem, v druhé kýtu uzeného…) krása!
Bohužel takový JM domorodec jde spíše v bázni boží bez deodorantu, s dechem notně odorizovaným pivním mokem (asi po šichtě z Královopolské), čas od času si rýpne do „študáků“, probere politiku (jak jsme na tom špatně s tou demogracií) a dodá něco v tom smyslu, jak by ty študované poslal pracovat rukama. Ale co, nějak se mi to už nechce dál rozebírat. To by možná bylo lepší na fóru než u mašle, vtěsnat všechny důvody do pár vět. Inu: Vox populi, vox dei.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 14:55

Vím, že je to OT, ale kdyby tu tak Ada ty domoroce nakreslila… s kýtou, kahanem, azbestovým oblekem. Asi budu mít od smíchu škytavku.

DanielaS
5253 příspěvků 24.8.11 14:59

Vy me rozesmavate! ypichla bych, ze plebejky maji bud cepec (vdane) nebo manesovsky cop s masli (svobodne). Ruce v pas ci svirajici pred sebou satecek.

DanielaS
5253 příspěvků 24.8.11 15:00

Ale pockat, demoGracii mame v rodine od plzenske vetve! (A pojdte do fora.)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 15:05

DanielaS: s kytičkou fialek. Svobodné na tváři pel nevinnosti. Vdané kolem sebe houfec umolousaných, ale šťastných dětí.
Laro a sebe byste charakterizovala jak, když máte takový pozorovací talent na dělníky z Královopolské?

DanielaS
5253 příspěvků 24.8.11 15:13

Kyticku fialek u pasu spis mestanska honorace, kdyz jde na piano. Prosimvas, ty deti v bilych kosilkach po kolena, ano? Obruc a dreveny husarek included.

Anka F.
215 příspěvků 24.8.11 15:17

Levandule, DanielaS: kol vdané houfec VE TVÁŘI umolousaných dětí, šatky záplatované, ale čisté! Děvčátka v ruce špalíček, zabalený jako nemluvně, hoši s dřevěným koníkem, či husarem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 15:37

Levandule No schválně, jak si představujete zlou Laru Vy? :)
Jinak záleží na jakém místě. Hodně lidí mi už řeklo, že si o mě myslelo dost nepěkných věcí. Konkrétně jedna spolužačka mi nedávno řekla, že na mě změnila úplně názor, když byla u mě doma. Že si do té doby myslela, že jsem vysloveně nepřátelský samotář.
Ale je to záměr. Nechci na cizí působit mile. Jsem velmi uzavřený člověk a mám ráda svůj klid. A někdy jsem škodolibá. Takže když to smícháte, budu nejspíš z pohledu plebejce arogantní, namyšlenou, netolerantní krávou. :) Dá se s tím docela pohodlně žít (i když umím být i milá). A dost často je to i má duševní obrana, aby mi nebylo z některých společenských jevů smutno. Raději si pak rýpnu. Možná to lze považovat ubohé. Ale věřte, žiju si tak docela spokojeně a beru své slabosti a libůstky jako součást sebe. Dále bych to snad i převedla na fórum, jak tu kdosi navrhoval. Mám na mysli debatu o tom, jak se projevuje jaký plebejec.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 15:42

Na odkazu http://picasaweb.google.com/…rigMjYsco-SM?… mi sice poprsenka nepřipadá vulgární, ale o to víc mi připadá vulgární ten bílý nátělník přes ni. Kdyby ho nechala navždy v tátově skříni, bylo by to lepší. Dneska jsem viděla dívku, která měla nahá úplně celá záda - šedé hadrové triko s obří dírou bylo na zádech spojené až nad lopatkami, a pod ním měla azurově modrou podprsenku, která tak byla vzadu vidět prakticky celá. Nechápu to.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 15:42

Jeden by i rád přidal názor k článku, ale normálně tu má člověk pocit, že přispět do tohoto sáhodlouhého jazykovědného chatu několika dam něčím „k věci“ by se rovnalo OT.. :-P


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 15:47

Uvítala bych něco o gladiátorských sandálech. Nebo jsem jediná, komu se nelíbí? A ty vykukující šprndy mi nepřijdou pěkné v jakémkoliv provedení nikde. Ani na sartorialu, ani v Sexu ve městě, ani na plebejkách.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 15:51

A.C., AČ - k té holé kůži… a co teda na sebe v tomto vedru, kdy jindy si člověk může dovolit něco odhaleného? (samozřejmě mám na mysli lidi, kteří si to můžou dovolit, na odhalenou trojitou pneumatiku bych se taky dívat nechtěla). Myslíte, že propocená halenka (nebo prostě něco, co tolik kůže neodhaluje) bude vypadat lépe? Já teda MHD využívám v létě minimálně (radši jezdím na kole), ale vím, že v teplém počasí tam bývá takový vzduch a vedro, že se na mě všechno hned přilepí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 15:56

Jancee: Mohu-li se vyjádřit… Plátené a bavlněné věci. Osobně se potím v tomto počasí i odhalená. Ale hlavním problém bych viděla v tom, že někteří lidé nezachovávají osobní prostor ani když je vůz téměř prázdný. Prostě se o Vás tou holou kůží otřou, protože je jim to pohodlnější než učunit trochu náročnější vyhýbací pohyb. Nebo někteří muži sedí s rozcapenýma nohama a není jim hloupí, že se dotýkají vaší nohy. Totéž ruce, lokty. Já se raději jaksi směstnám i za cenu vlastního nepohodlí, než abych se někoho dotkla holou kůží.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 16:17

Lara: Nechci být hnidopich. Skoro každého označujete za plebejce tak předpokládám, že máte aristokratické předky. Nebo jste taky plebejec ?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 16:20

A vím, že jsem tam zapomněl tu čárku :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 16:22

Lara: k Vaší poznámce o rozcapenosti nohou českých mužů především v dopravních prostředcích: jsouc monogamní a extrémně stydlivá nedokážu posoudit, zda jsou čeští muži tak mocně vyvinutí, aby nemohli usednout snožmo, nicméně - třeba někdo má v této otázce jasno?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 16:28

Betty J.
Bohužel tak vídám sedět i ženy tak nevím, obdařením to asi nebude :D

Jinak ad mašle, dnes jsem viděla starou paní která měla ve vlasech zapletenou obří rudou mašli, k tomu rudé triko s volány a dlouhou černou sukni a vypadla bezvadně, hotová Carmen :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 16:28

Jak se to vezme. Neřekla bych, že skoro všechny. Zase ze mě nedělejte kvůli pár popíchnutím úplného nelidu :) Znáte pojem Gaussova křivka? S mými předky to nesouvisí. Ale chcete-li, ano, něco se tam aristokratického najde a snad nikdo v naší rodině se neživil rukama, kam až sahá moje pátraní po předcích. Je to ale jen odpověď na Vaši otázku. Původ si nikdo nevybereme. Slovo plebejec používám spíše v hanlivém smysli na lidi, kteří si o to říkají. Myslím, že každý může na své vzdělání v jakékoliv oblasti pracovat, aby na něm eventuální plebejství nebylo znát.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 16:31

Betty J.: Zas tak vybaveni nejsou, aby nedali nohy k sobě. Mrkněte na amatéry nebo se opatrně poptejte kamarádek. Navíc ho nemají vyloženě mezi stehny, ale tak víc ve předu. Je to jen otázka pohodlnosti. Kdyby ho měli mezi stehny a ještě velkého, nemohli by snad ani chodit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 16:34

Lara: tak pokud se bavíme o dotyku holou kůží někoho cizího, tak to je něco jiného, v tom souhlasím, to mi vadí taky. Vůbec otázka osobního prostoru v MHD je kapitola sama pro sebe. Ale ty dva příspěvky, na které jsem reagovala, jsem pochopila tak, že jejich autorkám vadí nejen případný dotyk, ale i pohled na tu holou kůži. Což mně v létě nevadí, teda pokud ta holá kůže je koukatelná.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 16:38

Jancee, já nosím v létě naopak lautr umělinu (ovšem jen některou, to se musí vyzkoušet). Chladí, nesaje, rychle schne, nezůstávají na ní žádné slané mapy, nemačká se a vlhkost na ní není vidět. Tělo by tím bylo vyřešené, problémem zůstávají zpocené vlasy, na kterých to vidět je.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 16:41

Jancee: To je těžké, kolikrát to moc vábný pohled není, proto chápu, že to někomu vadí i na pohled. Asi to bude ten důvod. Jenže s tím asi mnoho nenaděláme. Každý se bude bít za pohodlí.
Když si na sebe vezmu bílé lněné šaty s krátkým rukávem, je mi v tom v tomto počasí lépe, než v odhaleném tílku. Nespálím se a nepřipadám si taková ulepená. Ale každý to asi jinak. Co je příjemnější Vám?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 16:44

Lara: tak vážně míněný ten dotaz zas nebyl a tak neznalá věci jako matka dvou dětí přece jen nejsem…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 16:51

Betty J.: Nechtěla jsem Vás podcenit, ale Váš komentář byl tak půvabný… :) I ta reakce je půvabná. :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 16:57

Lara: souhlasím, těžké to je. Jenže kolikrát je nevábný pohled i na člověka oblečeného (proto je to tady taky nazvané Módní peklo, že), to si nevybereme :-). A co je příjemnější mně? V horkém počasí je mi vedro i ve vlastní kůži a čím méně toho na sobě mám (samozřejmě v závislosti na situaci, do práce se obleču jinak a „víc“ než „na doma“), tím líp. A když v třiceti stupních vidím někoho třeba s dlouhým rukávem, je mi horko i za něj (i když jemu je to třeba pohodlné, to je jen můj problém). Pocit ulepenosti a zpocenosti ráda nemám (kdo by ho taky rád měl), ale ten mám odhalená i neodhalená, protože se v horku zpotím stejně. Takže se snažím být co nejvíc ve stínu a zpocené oblečení co nejdřív odkládat a vyměňovat za čisté (včetně použití sprchy).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 17:08

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 17:52

Jancee, ale mě je úplně fuk, co by si lidi v horku měli oblíknout. Já na ně neplivu, neškaredím se, nemyslím si o nich konkrétně nic špatného. Jen jsem popsala ten pocit, který z holé kůže ve vedru v MHD (na poště bez klimatizace atd.) mám.
Taky jezdím teĎ ve vedrech polonahá :) Nesedám si na sedadla, na nikoho se netisknu a pokud možno koukám z okýnka do stínů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 17:56

I.M.K., návod na kreslení dobrý, akorát jsem tam nenašla takovou normální holku šestačtyřicítku. Zase budu muset improvizovat, kruciš. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 18:07

Já nosím ve vedrech neraději volné haleny nebo tuniky, a k tomu široké sukně nebo plandací kalhoty ke kolenům, vše ve světlých barvách - miluji bílou, žlutou, lososovou a pomněnkovou. Hlavně to musí hodně plandat a větrat.

Nedokážu si představit, že bych v takovém hicu šla v obtaženém tílku, byť s odhalenými zády, gigantickým výstřihem a špagetovými ramínky. Jediným efektem by byl podle mých zkušeností z MHD mokrý flek v bederní oblasti, eventuelně i na prsou.
Volná halena vám pot jemně odsaje a tím, jak plandá, tak hned vysychá, takže se na ní nedělají žádné mokré fleky. No a po návratu domů sviští okamžitě do pračky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 18:14

A.C. - ok, chápu, asi jsem to blbě pochopila předtím :-). Výraz „koukám z okýnka do stínů“ se mi moc líbí. Pro sebe bych to ještě doplnila tak, že nekoukám na „moc“ oblečené lidi. Třeba při dnešní teplotě vzduchu jsem viděla paní, která měla tričko a mikinu, zbytku jsem si nějak nevšimla, protože už tohle mě praštilo do očí a pocitově mi rázem bylo ještě větší vedro.

Plandací a větrací věci jsou fajn. Ovšem někdy minulý víkend jsem zjistila, že dlouhou sukni nezachrání ani to, že je plandavá a větrací, stejně se mi nohy vaří a pořád si ji nadzvedávám a větrám „uměle“ :-). Takže kratší délka to v tropech jistí :-).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.11 18:25

Moje plandací sukně jsou jen ke kolenům, delší už by byly skutečně asi kontraproduktivní, i když pouštní národy zahalené od hlavy k patě to asi vidí jinak :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.8.11 04:52

Ann: Plno zbytečných odkazů. Honza chápe, ze slečnu Channu u Anny nelze vystát. Honza bere názor, že boty se „čtvercovou“ špičkou jsou pro Annu prostě děsné a to, že pro Annu je slečna Channa dětinská, přeplácaná a že nemá vkus.

Honza nicméně trvá na tom, že slečna Mezi nebem a zemí není upatlaná.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.8.11 07:13

I.M.K. - na tom odkazu snad není jediná normální ženská postava - všechny vypadají, jak kdyby měřily 3m na výšku a nebo byly úplně mimo anatomické proporce. No jasně, ono na tyčkovité postavě s přehnaně dlouhýma nohama vypadá všechno pěkně. Pokud se návrháři povede sehnat modelky přibližně takového tvaru, pak na nich vypadá dobře i jutový pytel na brambory. Podle mého je ale skutečným mistrem jen ten, kdo dovede slušivě obléknout i malou plnoštíhlou, aby vypadala dobře.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.8.11 10:03

Ad Lara: skutečný aristokrat by slova „plebejec“ (stejně jako „socka“, zdravím paní Alenu) použil jedině v žertu.

Vaše potřeba používat je v prakticky v každém komentáři, plus Vaše líčení Vaší uzavřenosti a vztahu k lidem, mi připadají poněkud zlověstné. Nechystáte se třeba zajet na nějaký ostrov a postřílet tam pár lidí?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.8.11 10:10

Atrix: To máte samozřejmě pravdu. Chtěla jsem jen upozornit na to, že existují šablony, které s kreslením oblečení mohou pomoct. Při troše hledání by se asi našly i šablony pro jiné typy postav.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.8.11 14:48

trosku mimo misu, ale musim reagovat na Laru … po 4 let zivota v Praze jsem si jeste nezvykla na to jak jsou prazske zeny ujecene a jak silene mluvi (hlavne kdyz tvrdi, ze jejich jazyk je zpevny a spisovny). A renu jedine zlata Morava


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.8.11 16:28

Laro, vy jste vtipná ženská, jen sebe berete trochu moc vážně. Neprožívejte ty svoje odchylky tolik :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.11 01:58

„Inka napsal…
Honzo, nejsem na světě proto, abych chápala anebo se snažila chápat myšlenkové pochody všech lidí kolem sebe :)

Inko, mně je opravdu jedno, kvůli čemu jste na světě.

Lara
208 příspěvků 26.8.11 02:13

Olma: To je skvělý nápad :D Že by Lara oprášila vzduchovku?
A jak se chová pravý aristokrat? No, já nevím, dle klasické literatury to byli často podivíni, tak až budete na nějakém ostrově v rejoicech, bacha na mne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.11 02:23

Lara: Přestaňte už být vůči ostatním tak nějak všeobecně blahosklonně blbá.

Lara
208 příspěvků 26.8.11 02:24

Honzo, nechte to na mně :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.8.11 10:54

Za dveře oba dva, a do začátku školního roku rozsadit!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.8.11 15:21

Inka: Konečně někdo napsal o těch tříčtvrťákách něco, co si já myslím už dlouho. Ještě jsem si je nepořídila, mám k nim nějaký zvláštní odpor. Připadají mi jako pro prince Bajaju, nebo pro myslivce. A letos se to obzvlášť přehání, jako ještě nikdy. Ono je to nevzhledné, i když to někde jen leží, nebo visí, jak je to zprohýbané u těch kolen, dostává to tvar té osoby, jako by v nich ještě byla. Kdo to nosíte, nezlobte se, to je jen můj názor. Nosila jsem dlouhé kalhoty, samozřejmě do mě všichni rýpali, jak se pařím, a ať si koupím tříčtvrťáky. Když už bylo horko nesnesitelné, tak jsem si vzala sukni.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.9.11 14:01

Tie tričká s mašľou v Ann Christine predávajú..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.9.11 15:13

Každou chvíli se tu v Pekle někdo podivuje, kde jsou všechny ty hezky oblečené komentující, když je na ulici nepotkává. Ada také píše, jak je těžké najít někoho upraveného. A já si na to vzpomenu každý den v centru Prahy, kdy za 20 minut potkám cca 10 výborně oblečených dam. Schválně se zkuste někdy postavit na zastávku Národní třída a uvidíte. Chápu, že se zastoupení vkusných lidí liší v různých městech a vesnicích, sama nejsem původně Pražačka, ale zrovna v Praze bych si na tohle nestěžovala. Říkám si, že bych jich měla pár vyfotit a poslat Adě do mailu.

Abigail2
2 příspěvky 26.5.13 10:01

Ta poslední vypadá jak kdyby ukradla oblečení ze skříně mojí sestry :D dokonce ho nosí ve stejné kombinaci :)

Ronya
50 příspěvků 23.2.14 11:47

Překvapuje mě že třeba ta nudná zmačkaná šedo modrá kombinace nebo to bílohnědé se autorce líbí…Nečekala bych že se spokojí s něčím tak obyčejným.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Na míru z Votoče

Autor: Ada

Zkusili jste se někdy podívat, co se na Vinted, dříve Votočvohoz,... Celý článek

Má Trávníčkova přítelkyně falešnou kabelku?

Autor: Ada

Každá druhá česká celebrita má vuittonku, ideálně v provedení... Celý článek