Obchody s látkami: Praha, Brno, internet

06.09.11 | autor Ada

*

Hned na začátek podotýkám, že nejsem prago- ani brnocentristka, ale obchody z jiných měst bohužel neznám. V Brně a v Praze mám většinu prochozenou osobně. Tipy na obchody s látkami v ostatních městech můžete dát do komentářů.

Stručně jsem popsala i sortiment obchodů, abyste si mohli vybrat podle toho, co si chcete ušít. Pro začátečníky jsou lepší levnější obchody, na kvalitnější oblečení, které má reprezentovat a vydržet, se můžete plácnout přes kapsu.

Praha

Aped: velkosklad, kam je možný přístup jen se živnostenským listem (mohou sem také studenti oděvních škol), minimální odběr je však jen 1 m.  Osoba se ŽL s sebou může vzít jednu osobu bez ŽL (zákazníka). Výběr je tak široký, že si prakticky nelze nevybrat, látky všech druhů a za všechny ceny.

Prodejna Aped v Praze

Bolena;  Budečská 16 (na rohu křižovatky ulic Budečské a Moravské) - dobrý obchod se slušným výběrem látek včetně dražších (hedvábí, krajky), také tu najdete nápadné látky vhodné třeba na kostýmy (třpytivé a duhové organzy) a galanterii vč. drahých zlatých port, krajek, labutěnek apod.

Elis; Na Smetance 20 - speciální obchod s látkami na taneční kostýmy. Prodávají také kameny, peří, třásně, korálky apod.

Evi Látky; Bořivojova 1 -  běžnější i méně obvyklé látky na jednoduché i "lepší" šití.

Látky Červený; Budečská 14 - oděvní a dekorační látky, dobrý výběr, možnost nakoupit větší množství od jedné látky (prodejna funguje i jako velkoobchod).

Látky Fiala; Korunní 28 - výběr látek, technických tkanin a galanterie za přiměřené ceny.

Flex-tex; Jateční 31 - zde koupíte velmi levné látky (od 9 korun za metr), často sice podřadné kvality nebo s divokým dezénem na hranici použitelnosti, na druhou stranu tu můžete najít i zajímavé špeky. Část sortimentu je klasika za dobrou cenu (bavlny, tyly, úplety atd.), v běžné kvalitě.

Heller Dance; Vladislavova 9 - speciální obchod s látkami na taneční šaty a kostýmy. Nabízejí i příslušnou galanterii (flitry, ozdoby, kameny, peří atd.)

Pražská prodejna Heller Dance Sport

Kalců; Žitná 30 - široký výběr levnějších i dražších látek (hedvábí, drahé krajky, kašmírové látky, umělé kožešiny), velký výběr galanterie.

MarLen; Karolíny Světlé 12 - zde koupíte skutečně krásné látky (hedvábí, brokáty, svatební vyšívané tyly), ale počítejte s vysokými cenami. Velký výběr pletacích přízí včetně vlněných či hedvábných.

Mráz; Haškova 10, Sázavská 34, Košická 27, Veletržní 43 - největší pobočka a zároveň výdejní místo e-shopu je na Veletržní. Výběr je tu užší a je potřeba látku při koupi pečlivě kontrolovat, některé mají kazy. To je ovšem vyváženo nízkými cenami. Nabídka zahrnuje také potahové a dekorační látky.

Par Excellence; Jeruzalémská 11 -  výběr značkových, kvalitních látek, sice za odpovídající ceny, ale když chcete něco, co fakt jinde nemají, tak tady to mít budou (vlněné a hedvábné úplety, krepdešíny, kašmírové látky, vysoce kvalitní oblekovky).

Sartor; Karmelitská 14 -  obchod, který se specializuje na prodej hedvábných látek, nabízí však i lněné látky, krajky, stuhy nebo pravé našívací perly.

Z galerie obchodu Sartor: šaty z hedvábného dupionu

Šicí centrum Haišman; Poříčí 14 -  zde prodávají především galanterii, potřeby k šití a také šicí stroje, ale mají tu i menší výběr látek.

Textil Forum;  Uruguayská 11 - široký výběr levnějších i dražších látek a látek vhodných na historické či divadelní kostýmy. Nabízejí možnost objednat podle vzorníku to, co právě nemají.

Brno

Biltex; Gajdošova 38 - pestrý výběr různých látek, i ty lepší (hedvábné) jsou za dobré ceny. K tomu velký výběr galanterie.

Dům látek a galanterie; Palackého 20 - poměrně velký obchod s látkami a galanterií. Velmi pěkný výběr běžných i dražších látek a také krejčovských pomůcek.

Elis; Lidická 30 - brněnská pobočka obchodu specializovaného na taneční sortiment. Koupíte zde i společenské látky.

Mamtex; Lidická 24 - menší obchod převážně s levnějšími látkami, především úplety, kostýmovky, satény, šifony, flísy.

Heller Dance; Údolní 29 - brněnská pobočka obchodu specializovaného na taneční sortiment.

Kalců; Kobližná 21 - platí totéž, co pro Prahu: velký výběr látek včetně těch dražších (krajky, kožešiny, vlny) + velmi dobře zásobená galanterie.

 

Jedna místnost z brněnské prodejny Kalců

Kars; Cejl 66, Cejl 3, Benešova 2/4 - materiálový sortiment není tak velký (dražší látky tu většinou nemají), ale mají dobrý výběr běžných látek za nízké ceny (bavlna, len, tyly, podšívky, polyesterové a směsové látky, samety atd.). Nabízejí také potahové a dekorační látky. Pobočka na Cejlu 3 nabízí pouze technické a potahové látky, je zde spíš sortiment pro řemeslníky (kůže, koženky, kování, silné zipy, filc, lepidla apod.)

MarLen; Palackého tř. 44 - výběr spíše dražších, ale pěkných látek. Nabízejí také pletací příze vč. kvalitnějších.

Terry Moda; Panská 12 - menší, ale zajímavý výběr pěkných zimních látek, úpletů, tenčích i pevnějších bavlněných látek.

E-shopy

Amwa Organic - bio látky a textilní výrobky

Batani - přestěhovaný obchod s metráží z Pattistudio

Bellet Fabrics - tištěné bavlněné látky. Opravdu široký výběr těch nejnepředstavitelnějších vzorů.

Cathy Fashion

Dům látek - e-shop firmy Látky Mráz

Evi Látky

eZet

Flex-tex

Kroje.cz -  všechno, co můžete potřebovat při výrobě krojů: látky, stuhy, doplňky.

KSK

LadyW - kamenná prodejna a e-shop v Olomouci, dobrý výběr všeho možného.

Latka.cz -  nelekněte se nekvalitního překladu stránek, jde o e-shop německé firmy FabFab; najdete tu ovšem velmi pěkné látky (např. tyrolský loden, umělé kožešiny, kvalitní podšívky, čínské brokáty).

MarLen

Metrový textil.cz

Moraviatex - úplety (vč. bambusových, bio a speciálních)

Par Excellence

Rozalia -  úplety bavlněné, viskózové, coolmaxové, antibakteriální, bio apod.

Sartor

Šijemdětem.cz - zde koupíte speciální látky (převážně úplety) z bambusového vláka, bio bavlny, merinové vlny a konopí

Terry Moda

 

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.11 23:44

Dobrý výběr bavlněných látek jako obyčejných, tak třeba popelínů nebo kepru mají ještě na Jánské v Ardeku (www.ardeko.cz). Dá se objednat na internetu a vyzvednou v prodejně nebo zajít koupit, velmi ochotná paní majitelka, která poradí, povykládá i se podívala do skladu na u nich vyprodaný vzor, který jsem potřebovala. Ceny dobré, většinou 135Kč metr.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 00:23

hm Tak vážně, abych kdybych chtěla nakoupit látky, budu muset vypláznout celou vejplatu, aby se mi výlet do Prahy, nebo do Brna vyplatil. Abych tam nemusela jezdit často. Sice jsem z Plzně, takže do Prahy to mám kousek, ale v praze se neorientuju. To nevím, kdo by se mnou dobrovolně šel bloudt po Praze :/
A e-shop ne. Jak si to nemůžu osahat …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.3.12 20:40

co zkusit mapy.cz? přece vám není pět


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 00:44

Ano, bezva článek. Mraky shopů a butiků s hadrama na každém rohu, ale pekelnice nakoupí látky a roztočí šicí stroje. No snad to ušijou líp a hlavně levněji než dělnice v Číně........


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 00:56

Děkuji ti Ado:)

Ada Pekelná
973 příspěvků 7.9.11 01:03

Inka: proč levněji? O to přece vůbec nejde.

Mimochodem, když tě Peklo tak štve, proč sem chodíš? Někoho poučovat, obracet, nebo tě jen baví psát „osvěžující“ komentáře z druhé strany, stejně jako nás baví sem dávat fotky z ulice a smát se jim?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 01:04

k Par excellance: Velké na***t. Byla jsem se tam porozhlédnout po hedvábí na svatební šaty, ale tak nevšímavou prodavačku s naprosto „prosimvásvypadnětětehnedteďazavřetezaseboudveře,aťsemnikdonechodí“ výrazem jsem nikdy neviděla. Zjevně už se nezdraví, nechala nas po obchodě bloudit, respektive na otázky typu - to je všechnou světlé, bílé, co máte?, odpověděla jen ne, ano, , cenovky/složení látek jsem si asi měla domyslet po pohmatu, na něco jsem ani nedosáhla, ale paní měla asi zrovna složité životní období, v obchodě krom nás ani živáčka a já neměla sílu žadonit o „pomoc.“ Jsem ráda, že jsem nakonec nakoupila jinde (sartor, pohoda) a nedivím se, že měli tak prázdný obchod.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 01:20

Článek OK… …jen já už na tohle nějak nemám kapacitu ani chuť. A to jsem na přelomu 80. a 90. let nenosila skoro nic, co jsem si sama neušila.
1. V konfekcích nebylo NIC, co bych si tehdy jako puberťačka (navíc poněkud výstředně smýšlející) byla ochotná obléknout. Vše babské, případně kolotočové.
2. Ale - těch obchodů s látkami, a ty ceny! Šití se finančně vyplatilo, několikanásobně.

Bod 1. už dnes naštěstí neplatí, bod 2. bohužel už neplatí. A hlavně, já už se do toho „staročeského“ modelu „udělej si sám“ prostě nechci vracet. Hlavně mentálně ne. Chci jít a to, co se mi líbí, si koupit. Možná je to právě tím, že jsem, byť coby osoba nedospělá, zažila časy, kdy spousta materiálních věcí nešla koupit vůbec. Nikde. Proti dnešku? Jo, nadáváme, že je v těch obchodech samý šunt, ale je to naprosto, naprosto nesrovnatelné.

Nechci se nikoho doktnout. Šití jako koníček chápu a fandím mu jako každému koníčku, ale šití z nouze, to už fakt odmítám absolvovat.

A.C.
153 příspěvků 7.9.11 01:57

Lachenauerin, mám to podobně. Vlastní rukou jsem si ušila svatební šaty přesně podle svých představ, kdysi pradávno. A teď jsem líná jednou za uherský rok ušít novou nákupní tašku, když se mi ta původní sladěná rozpadne, nebo přestane ladit.

K pražskému seznamu ve článku: mám vynikající zkušenosti s látkami Mráz, dokonce jsem jednou úspěšně reklamovala, ochotně, bez problémově.
Fex-tex jsem navštívila dvakrát, pokaždé prchla, zdá mi to divná hadrárna smradlavá. Ale už jsem tam tak dva roky nebyla, třeba je to jiné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 06:44

Vřelé díky! Dost jich nám, ale takový přehled na jedné hromádce je super. Dík.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 07:17

Inka: a co když chci na sebe něco originálního, v čem nepotkám třeba sousedku nebo kolegyni z práce? Nebo mám nekonfekční postavu a co je mi akorát přes boky, to mi vlaje v pase? Navíc šití jako koníček, relax, tvořivá činnost má taky něco do sebe, proč si myslíš, že se zase tolik prodávají šicí a vyšívací stroje, proč se tolik ženských piplá s patchworkem? Není to proto, že si to v obchodě nemůžou koupit! Je to kvůli potěšení z tvůrčí činnosti. Jednou mi to vysvětlovala kamarádka z USA. Obrovské procento žen, které tam šijí nebo vyšívají, jsou zdravotní sestry. A proč? Protože na rozdíl od jejich profese při šití vidí konkrétní, hmatatelný výsledek své práce, ze kterého můžou mít radost. Práce má začátek a konec, končí hotovým dílem. V práci tento pocit nezažijí.

A přidám se s hodnocením Par Excellance - objednala jsem si jednu látku v jejich e-shopu. Že byla drahá, s tím jsem počítala. Že na netu nebylo vůbec uvedené složení látky a šíře, to jsem jaksi přešla, protože vzor se mi velmi líbil a s ohledem na cenu látky a autora (Versace) jsem očekávala kvalitu. Přišla mi igelitová hrůza, sice s krásným potiskem, ale poštovné a balné 190,– považuju za sprosťárnu, zvlášť když na e-shopu ani nebyly uvedeny obchodní a přepravní podmínky. No, aspoň jsem poučená pro příště, jejich e-shop je tak hrozně udělaný, že už nechodím ani nakukovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 07:17

V Praze je na výběr látek nejlepší tzv. Vinohradské kolečko - Mráz v Sázavské, Fiala, Červený, Bolena. V každém něco jiného, takže člověk skoro vždycky něco najde, krámy jsou od sebe max. pět minut pěšky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 09:06

Oblečení sice šít neumím, ale nedávno jsme si koupili s manželem byt a budu vybírat látku na potahy na poštáře a závěsy (ty zvládnu :) )Takže díky za inspiraci, Ado!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 09:08

Do FlexTexu chodím kupovat látky na patchwork (čisté bavlny), na něco na sebe jsem tam ještě nekupovala. Ale doporučuju, pokud potřebujete nějakou šílenost za pár korun, lidi tam kupují materiály třeba na kostýmy pro ochotníky (levný plyš na medvěda apod.).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 09:25

PattiStudio - když chci něco originálního co neuvidím na třech dalších při nákupech v marketu, dovezu si to z jiné země.

Jinak naprosto souhlasím s lachenauerin, ta to napsala vlastně stejně jako já, jen trochu jinou formou :) Kdysi jsem si všechno šila sama, protože nic nebylo, šilo se podle Burdy, pletla jsem si a háčkovala podle Vereny, můj strýc byl vyhledávaný pánský krejčí, byl mým učitelem i kritikem. Je fakt, že jsem nikdy jako samouk bez jeho pomoci nezvládla vypracovat třeba klopu saka, ale na jednodušší šití - sukně, halenky - jsem si běžně troufla. Šila si i moje máti, u šicího stroje, který byl doma jeden, jsme měli provozní řád kdy která u něj bude abychom se nehádaly. Nostalgie :)

I dnes mám chuť vzít třeba do ruky háček a z nití si uháčkovat něco hezkého, třeba letní tílko, ale raději si vezmu knížku, anebo jdu někam na koncert. Nemám problém sednout k šicímu stroji, když je to nutné, ale moje šití se omezuje na zkrácení kalhot, všití zipu anebo úpravy závěsů.

Nezdá se mi, že v obchodech je jen samý šunt. Jsou butiky kde se dají koupit věci z kvalitních materiálů kvalitně zpracované. Oblečení je ale spotřební zboží, já to tak beru, oblečení nekupuji s myšlenkou mít ho víc jak na jednu dvě sezóny, netrvám na tom, aby mi například kostým vydržel deset let. Stejně všechno dřív nebo později vychází z módy a je to dál nenositelné. Pokud mám nějaký kvalitní kousek, který je klasický a nadčasový, šetřím si ho a vytáhnu ho třeba jen jednou za rok.

Prostě než bych měla dnes sedět u šicího stroje, raději strávím čas někde na výletě s přáteli nebo s rodinou, s knížkou, nebo si pustím dobrý film, nebo jdu někam za muzikou.

MP Jezinka
101 příspěvků 7.9.11 09:26

Tenhle článek mi jde přesně do noty, takže děkuji! Před dvěma týdny jsem u Mráze v Praze (na Letné) kupovala zlevněnou látku. Dle popisu i ujištění prodavačky je to čistý len. Ale ta látka se moc nemuchlá, je na omak velice jemná, proto váhám, zda mám vůbec věřit uvedenému složení … Chápu, že je možné různým zpracováním docílit různé jemnosti, ale že by se 100% len muchlal jen trochu?
Věříte vy cedulkám se složením? Zvlášť u levných látek (Flex-tex, Mráz apod.?)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 09:32

Díky za inspiraci, právě jsem pátrala po nějakém pražském obchodě s hedvábnými látkami, chybí mi halenka do kostýmku.
Jinak zkušenosti mám s Flex-texem, kupuju tam úplety na trička a tepláky pro děti, flís na obyčejné mikiny na lítání na hřiště, nějaké ty bavlny na patchwork, když zklame Bellus (Marie Cibulkové 346/28, kousek od metra Pražského povstání), pro sebe jsem si tam ulovila pěknou vlněnou látku na sukni (ušito, nosím už dva roky), něco na sezónní trička se tam taky dá najít, ale musí se pátrat.
A z internetových nakupuju v Texworku (bývalý Dotex), zasílají i vzorníky, mám od nich kabát, trička, kostýmek, kalhoty, výhoda je, že sedí barvy k sobě, že červená na tričku je stejně červená jako na kostýmovce.
V Par Excellance jsem se byla podívat, prodavačka naprosto protivná a neochotná, takže tam rozhodně se vracet nebudu.
A z Mráze mám potahovky na židle, když potřebovaly přečalounit, taky spokojenost.

MP Jezinka
101 příspěvků 7.9.11 09:32

Inko, já si vážně myslím, že většina těch, co šije, to má jako koníčka. Všichni si dokážeme spočítat, že ušít přijde jen o něco málo levněji, než kdybychom to koupili (a kde je pak „cena“ za práci a strávený čas?). Proto k tomu šití asi většina opravdu nepřistupuje jako k nutnosti …
Proto bych asi „nevyčítala“, že si někdo chce něco ušít. Dělá to ze své vlastní svobodné vůle …
Co se týče mě, jsem ten případ. Šití je relax, mám radost, když mi pod rukama něco vzniká. Naučilo mě to hledět na detail, což mi HODNĚ pomohlo i při mé skutečné profesi, která ale s ručními pracemi nemá nic společného :)

P.S: Jediné, kde sleduji, že se dá opravdu ušetřit šitím, je šití na malé děti. Neteřince šiju šatičky a tuniky ze zbytků látek, ze kterých mám já šaty. Na sebe bych z toho nic neušila a patchwork nedělám. Taktéž když si šiju kalhoty, tak ze zbytku zvládnu ušít ještě jedny pro jednoho ze svých synů …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 09:48

Chtěla bych se naučit na šicím stroji… seděla jsem u toho dvakrát a stále jsou mi některé věci naprostou záhadou… Já bych si tak ráda šila věci… ale kde se to naučit? podat si inzerát jestli by mě to v okolí nenaučil? :-) Chybí mi základy… proč se tohle musí dělat takhle (jak to dopadne když to tak neudělám…)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 09:51

Inko, upřímně, mně je jedno, že ty místo šití jdeš radši za kulturou. Někdo místo šití kouká na televizi, někdo hraje volejbal. A někdo místo koukání na televizi šije, protože ho to baví. A proto chodí na stránky, kde se o tom něco dozví, a je za ně rád. Obligátní otázka: nutí tě někdo sem chodit?
Lachenauerin: totéž. Šití je pro někoho koníček. Vidíš hezkou látku, tak si z toho ušiješ něco, co nikdo nemá, a jsi na to pyšná, když ti to někdo chválí. Zkombinuješ si barvy, střih a styl přesně podle svých představ. Obligátní otázka: Nutí tě někdo si šít?
Ad Par Excellence: Chodím denně kolem a musím říct, že za výlohou jsem ještě neviděla vzor, kterej by se mi líbil. Kamarádka švadlena k nim prej už nevkročí. A tipněte si, odkud má tuhle látku;) http://www.nais-fashion-design.com/…llery/lilie/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 09:53

Konkrétně myslím ty stříbrný šaty s černým tylem. Viděla jsem je naživo na plese a jsem zamilovaná…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 09:58

Tenhle článek neobhajuje šití doma, takže celá diskuze o tom, zda doma šít nebo ne, je trochu mimo. Je jen o obchodech s LÁTKAMI, což se hodí i těm, kdo si nechávají šít u švadleny (většinou si totiž musíme sehnat látku samy, že). Ado, díky za seznam, je skvělej!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 09:58

Pěkný článek!

Nepotkali jste někde někdo nějaký pěkný stuhy, něco jako tohle - http://tinyurl.com/3hqjod5 , ovšem jiný vzory? Vím, že je mají na fléru nebo v Brně na Orlí, ale chtěla bych ještě větší výběr ;-) /jen Brno nebo internet/.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 09:58

Aqui, kdysi byly kurzy šití, chodila tam moje kamarádka a pak některé vychytávky učila mne :) pokud ti to za to stojí, jediná možnost podle mého je najít nějaký učební obor pro švadlenky na soukromé škole a domluvit se tam, nevím ale jak toto funguje. Anebo si najít nějakou švadlenu, třeba paní v důchodu, která bude ochotná se ti věnovat. Možnosti snad jsou, ale asi to nebude jednoduché.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 10:02

Inka: tvůj komentář je úsměvný. Když se ti chce místo šití či háčkování jet na výlet nebo číst, tak si přece čti. Někdo tě nutí šít? Copak někde tady bylo napsáno: nekupujte oblečení, ŠIJTE!? Každého volba. Pokud to tebe nebaví, není nutné se s despektem vyjadřovat k tomu, že někdo například raději než tu knihu má právě to šití (já to třeba střídám).
A že když budu chtít něco originálního, mám si pro to zajet do zahraničí? To je ještě úsměvnější. Proč bych měla někam cestovat x kilometrů kvůli tomu, abych strávila den běháním po obchodech?? Do zahraničí jezdím často, ale mám jiné představy o trávení volného času v cizí zemi.
Mám představivost, jsem nápaditá, zručná, nákup látek z celého světa v současnosti dává mnoho možností, tak proč to nepřetvořit v něco, co se mi bude líbit a v čem budu ráda chodit. Rozhodně nešiju z nouze, že bych v obchodech nemohla nic sehnat nebo abych ušetřila. O tom to už dávno není, trochu jsi zaspala dobu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 10:09

Ovec, no já třeba při koukání na televizi žehlím :) Jistěže každého věc, jak naloží s volným časem. Nikomu neberu jeho snahu něco si na sebe vyrobit. Nikomu neberu jeho koníčky, jen prostě vyjadřuju svůj subjektivní názor.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 10:35

Inka: A já u televize šiju - v ruce:) Já ti názor taky neberu, taky mám víc kupovaných věcí než svých, dokonce i když jsem si vyrobila milion náušnic, nosím víc ty z obchodu. Ale taky nechodím na fóra o focení psát, že příspěvek o stativech je zbytečnej, protože nefotím, protože si můžu koupit plakát.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 10:45

Ovec, ty pořád máš dojem, že tady nejsem správně? Adu taky trápí myšlenka proč sem chodím. Nechápu, že se trápíte, já se tady netrápím, nechodím sem z nějakého masochismu. Mne odjakživa zajímá móda, styly, trendy, historie oblékání a všechna přilehlá témata. Dokonce mě to svého času i docela dobře živilo. Mě zajímá tento kontroverzní web a jeho celé pozadí. Také mě zajímá budoucnost a vývoj tohoto tématu a webu. proto tady chodím, není nad čím spekulovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 10:48

V Brně ještě Provon: http://www.provon.cz/
Mají tam velmi kvalitní jednobarevné i vzorované úplety, dovoz z Itálie, které se nevytahují, jsou příjemné, za dobrou cenu. Moc ráda z nich šiju. Horší je to ovšem s majitelkou - na začátku července jsem si u ní objednala ze vzorníku několik metrů krajky, slíbila dodat do 3 týdnů, no dodnes nemám nic a musela jsem kvůli toho zrušit už dvě objednávky, zákaznice pochopitelně nebudou čekat několik měsíců… A na moje dotazy, co je s krajkou, majitelka (už asi raději) nereaguje. Kdyby tam neměli vážně dobré úplety, už tam nejdu…

Ad. šití - děkuji Ado moc za seznam, taky většinu obchodů znám, ale je fajn to mít pěkně na hromádce, asi si to rovnou vytisknu :) Já osobně si oblečení kupuju i šiju, protože některé věci nemůžu zaboha sehnat…například jednobarevná trička nějakých hezčích střihů, aby to nebylo obyčejné T-shirt a aby to nebylo z hadru… Prošla jsem několik obchodů, nikde nebyla spokojená s poměrem kvalita-cena-střih, takže nakoupím úplety v tom zatraceném Provonu a ušiju si to.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 11:06

PattiStudio, že vy máte taky e-shop s látkami?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 11:17

Nedá mi nezareagovat. V Par Excellence jsem byla a paní mě chvíli ignorovala. Pak mi některé ukázala - po zmínce, že hledám látku na svatební šaty mi i přes můj požadavek na barevný taft nutila bílé krajky a satény. Když jsem s díky odmítla a dívala se dál, včetně cenovek, odměnila mě pohrdavou ignorací.
Z MarLenu jsem byla původně nadšená. Koupila jsem si hedvábný taft a odnesla ke krejčové. Bohužel, ač mi paní prodavačka tvrdila, že je to 100% hedvábí a tomu odpovídala i cena, krejčová udělala test plamenem a hedvábí tam je prý max. 15% Vyreklamovat látku už nešlo, na paragonu nebylo napsáno složení. Do MarLenu, i když mají krásné látky, mě už skutečně nikdo nedostane.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 11:27

Uz ji prosimvas nekrmte…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 11:40

Inka: Ani ne, já mám dojem, že se tu dobře bavíš. Jsou lidi (neříkám, že ty, prostě někdo), kdo chodí „provokovat“. Ale příspěvek typu „Ano, bezva článek. Mraky shopů a butiků s hadrama na každém rohu, ale pekelnice nakoupí látky a roztočí šicí stroje. No snad to ušijou líp a hlavně levněji než dělnice v Číně........“ se nezdá být od někoho, koho zajímá móda. Myslím módu, nemyslím oděvní průmysl. Mně taky zajímá móda, ale ne v podání bloggerek z HM a Manga nebo bloggerek v oblečení po babičce. Alternativa? Samozřejmě zahraničí - a šití. A k tomu potřebuju co? Látky. Ha.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 11:53

V Hradci Králové je bezvadná prodejna látek (a textilu) v rodinném domku v ulici Fr.Halase (přibližně je to uprostřed mezi ulicemi Brněnská, Na kotli a Cinestarem). Jsou tam moc ochotné prodavačky, dá se tam koupit i čisté hedvábí nebo vlna. Nejlepší hradecká galanterie je v suterénu pod knihkupectvím Kanzelzberger na pěší zóně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 12:04

ParExcellance vypadá podle e-shopu fakt divně. A prosím, co je zkouška plamenem?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 12:09

Abla: ano, mám


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 12:23

Fajn článek, informace se určitě budou hodit při mých pokusech.....

Chtěla bych se zeptat, jestli tady někdo neví, kde sehnat asi tak 15 metrů jednobarevného brokátu (nejlépe tak, abych si barvu mohla vybrat a nemusela brát, co je)? Mělo by to být na kroj… Ideálně jižní morava


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 12:26

MarLen - úplně stejná zkušenost. Byla jsem tam tak před 7 lety a viděla jsem tam krásná červená indická sárí. Cena u nich nebyla, tak jsem se zeptala prodavačky, kolik stojí, takže prý 500,– metr. Byla to ale ta úplně nejlevnější polyesterová sárí pro chudé, tak jsem se zeptala, proč jsou tak drahá. Odpovědí mi bylo, že je to hedvábí. Suverénně jsem odpověděla že to tedy hedvábí rozhodně není. Prodavačka se jen kysele zatvářila a odešla. Před tímto obchodem všechny co se v materiálech nevyznají, důrazně varuji.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 12:27

Simi: když zapálíš jedno vlákno z látky a ono se rozpadne na prach a smrdí jak spálené vlasy, je to hedvábí. Když se seškvaří do černé kuličky, je to umělotina. Skvělý tah na podvodníky vydávající polyester a spol. za hedvábí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 12:37

Bezva!

Malé upozornění, pokud se někdo nadchnete pro látky z „latka.cz“, doporučuju nechat si napřed poslat vzorek( je to zadarmo) Já byla z fotek nadšená a ze vzorku zklamaná…
A v Marlenu prodávají hedvábí 10× dráž než přesně to stejné Indové v Londýně…Já vím, každý se do Londýna vypravit nemůže, ale 10× ?!?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 12:39

…myslím pravé hedvábí, zkouška ohněm vykonána…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 12:54

Pattistudio, kupovala jsem u Vás teplákoviny, takže ostatním doporučuji:) Velký výběr barev a dobrá kvalita. Určitě u Vás ještě někdy nakoupím.

FoxInTheBox
278 příspěvků 7.9.11 13:21

Aqui - nevím, odkud jsi, ale ve větších městech bývají zájmové kurzy šití v centrech volného času, na věku nezáleží a ani to není moc drahé. Např. v Brně v Lužánkách - tam pořádají kurzy pro začátečníky i pokročilé, včetně vychytávek v práci se strojem, konstrukce a úpravy střihu a tak. Stroje tam mají. Jen je potřeba se hlásit včas, protože bývá boj o místa:) Ale určitě nejsou v ČR jediní, o šití zájem je…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 13:22

Sartor velmi chválím.

E-shopu se nebojte, látky jsou kvalitní a přístup solidní.
Posílají PPLkem, a ani nemají moc za poštovné.

Paní jsou vždy moc příjemné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 13:23

Nemáte, prosím, někdo zkušenost s bavlněnými látkami od Pat Bravo, které prodávájí na belletfabrics.cz? Jsou vhodné na oděvní účely? Vzorky bohužel nezasílají a já zvažuji koupi většího množství.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 13:25

První obchod znám osobně. Díky tomu, že jsem chodila na uměleckou školu a i máma vlastní ŽL, tak pár látek jsem si už koupila. Obchod to je úžasnej, nikdy nevim, kam dřív s očima:). Třeba naposledy mě tam zaujaly nádherný kajky:).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 13:30

Btw. Pokud znáte Dny Marianne, tak Par Excellance má ted o víkendu 40% slevu.
Jinak někdo nade mnou psal o nepříjemné prodavačce, moje matka si tam kupuje látky cekem často a nikdy si nestěžovala a pani vždy poradila. ( asi měla blbej de, nebo nevim..:))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.1.12 10:45

Nenechte se mýlit tím, že prodavačky mají špatný den. Nemají.
Prodavačky v obchodech s látkami stejně jako personál v restauracích se k vám chovají podle toho, kolik jste u nich utratili. Míra příjemnosti stoupá s utracenou částkou.
A stálí zákazníci způsobují, že slušnější látky z regálu mizí do skladu a čekají, až budou mít peníze na zaplacení.
Bez ohledu na to, že na ty látky mám, mi to není moc příjemné, se s tím nedá moc dělat. Druhé změnit nemůžeme. Jen sebe.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.1.12 10:52

Protože občas služebně cestuji, nakupuji v zahraničí. Větší výběr, milé prodavačky, ceny přibližně stejné jako u nás, ale mají i velmi kvalitní materiály ve vyšších cenových relacích. Když utratím málo nebo si jen zboží prohlédnu a nekoupím nic, prodavačka si sice možná myslí, že ji obtěžuji, ale v žádném případě si nedovolí dát to jakkoliv najevo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 13:35

Abla: děkuji, to mne velmi těší;-)

A děkuji Adě za článek, některé z uvedených e-shopů jsem neznala, tak jsem okoukla a už utrácím:-)

Jinak přidám nějaké tipy na další e-shopy:
www.caire.cz
www.cathy.cz

a pro patchworkářky
www.sitickouzuzky.cz
www.patchworkobchod.cz

zahraniční patchworkové látky
www.latkyprovas.cz

A jinak samozřejmě spousta prodejců je na Fler a MMB:


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 13:45

Pro Magdu- látky na kroje /brokáty/,ale i různé mašle, stuhy etc. se hodně kupují v Brumovicích-je tam specializovaný obchod.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 13:48

Někteří lidé by si měli naliskat. Ada vůbec nepíše, aby jste si šily. O tohle téma zájem byl, tak ho díky bohu Ada zpracovala. Konečně máme nějaké tipy, kde nakupovat. Moc se to neliší od toho, když je tu článek o tom, co je zrovna v obchodech.
Je velice úsměvné, když Ada rovnou přizná, že ostatní obchody s látkami v jiných městech nezná a jeden z prvních komentářů je ve stylu „a kdo má sakra do té Prahy jezdit“ :D
Inko zbytečně jsi neustále v bojovné náladě. Články přece nemohou být pro všechny pekelnice. Jednou tobě bude vyhovovat článek o obchodech a podruhé zase já budu nadšená z článku o látkách. Upřímně, ve finále tvé příspěvky pak vypadají spíše trapně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 13:50

jitka: já vím, jenže jsem už slyšela, že když si tam holky jely pro takové množství brokátu (ňa 3 kroje) tak byl jen v jediné barvě… proto se zatím zavčas ptám, abych měla potom na výběr…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 14:01

Mně by se líbilo, kdyby tady mohl vzniknout samostatný seznam obchodů s látkami, ale i třeba e-shopů atd., které by se mohly jednotlivě komentovat, aby to bylo přehledné a po ruce. Co myslíte? Šlo by to, Ado?

Ada Pekelná
973 příspěvků 7.9.11 14:01

Magda: e-shop kroje.cz (doplnila jsem do článku)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 15:03

Šití není levnější než konfekce. Je to hobby. Hoby co leze do peněz. Zatímco bloggeři fotí new-in články hader a bot s cedulkama, já jsem úchylná na látky. Bohužel, jsem zralá na peklo, šít moc neumím a přesto šiju.

MP Jana
225 příspěvků 7.9.11 15:40

Ona je otázka, co znamená, jestli se vyplatí šít. Respektive co s čím srovnáváte. Když si koupím pár metrů hedvábí na letní dlouhý šaty, tak samozřejmě za to utratím stejně nebo víc než když bych si ty šaty koupila v H&M, ale budu mít šaty na míru, ve správné délce z hedvábí a ne z viskozy či z polyesteru. Šiju vždycky podle hotových střihů, které upravuju a oproti té standardizované postavě dělám docela dost úprav, jež hodně zlepší výsledný dojem a to zas tak nekonfekční postavu nemám. Prostě šití je časově náročné, pokud chcete za šaty utratit co nejmíń, tak se moc nevyplatí, ale na druhou stranu si díky němu můžete za stejné peníze dovolit perfektně padnoucí oblečení z kvalitnějších a tím pádem mnohem krásnějších materiálů.
k obchodům: Marlen je strašně předražený obchod, co se týče všeho. V brně popravdě nakupuju jen v Biltexu, jinak to řeším nákupama přes internet.
Moje tipy:
www.emmaonesock.com(americký obchod, ale i se clem se to dost vyplatí)
www.alfatex.de(poštovné 15 euro)
www.shaukat.co.uk (obrovský výběr látek Liberty of London zatím za nejnižší ceny, co jsem našla. Vyrábí hlavně hodně jemné plátno, ale i jiné druhy tkanin s úžasnými potisky. Jen to nemají moc dobře nafocené, doporučuju vyhledat podle názvu jinde na internetu a i tak jsou v reálu mnohonásobně krásnější)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 21:12

Ado, díky za ty odkazy. Díky tobě mám naprosto jasnou představu o dámské halence, kterou budu šít na klauzury. Bude z nejkrásnějšího materiálu od Kenza (http://www.marlen.cz/…o-wunderkind?n=13)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.9.11 23:45

Taky děkuji za odkazy. Nějáké sice znám a nějáké nenabízejí věci dle mého gusta, ale celkově je to přínos. Akorát teď uvažuju, zda by kamarád v Praze studující neměl náladu do některých obchodů zaskočit… Mám problém, nikdy nemůžu najít co si usmyslím - hodně hledám třeba teď bavlněné samety v určitých barvách nebo alespoň směsové brokáty tón v tónu (preferuji bavlnu a viskózu, hedvábí je pro mé účely nepraktické skoro jako umělina, což vzhledem k jeho ceně není ono).

Podle mě se ve skutečnosti šití vyplácí. Záleží co šijete, ale vesměs je to už pravda. Oblečení je drahé, máte-li alespoň elementrní požadavky na kvalitu. Janě: Ale přeci byste měla srovnávat stejné se stejným. Schválně, za kolik seženete inteligentně tvarované šaty z hedvábí jako jste si ušila? A k tomu ten čas to najít. Navíc, lidi obdivujou ušité věci, strávený čas můžete zahrnout do nákladů na reklamu - já takhle mám (zatím) přes zimu 4 velké zakázky a rýsují se další a to jen proto, že jsem pro sebe a přítele ušila pár propracovaných svršků.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 09:17

Ad Par Excellence: Stejná zkušenost s příšerně nepříjemnou a neochotnou paní prodavačkou, už ani omylem.

Ad MarLen: Ceny vysoké, personál občas nafrněný (ve stylu „my tomu rozumíme, Vy ne“), ale ochotný. Výběr dobrý.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 10:51

Inka: v článku néni zmíněno, že by jsme (my pekelnice) měly nakoupit látky a roztočit šicí stroje. Nenapadlo tě, že si někdo může vybrat látku, která mu vyhovuje kvalitou materiálu, barvou anebo cenou a pak si z té látky nechá něco ušít na zakázku? Třeba od švadleny se kterou má dobré zkušenosti ohledně šití, ale která takovou látku nemá k dispozici…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 11:47

Za sebe mohu ještě doporučit jeden eshop, krásné kvalitní látky, neobvyklé (trochu ztřeštěné) motivy.
http://www.veselajehlicka.cz/

Ado, díky za přehled. Šiji jen občas, spíš si nechávám šít a většinou přesně z těch důvodů, já bych ráda kabát nebo šaty nebo blejzr, ve kterém nepotkám každou druhou… nebo to prostě na mojí postavu nemají, mám širší ramena, větši prsa a pas malý, takže co je mi v ramenou a přes prsa, to mi plandá dole a co je mi dole, to nahoře nezapnu…

otylanka
6 příspěvků 31.7.20 15:02

K těm motivů a designům :) Je škoda, že dnes je obchodů s takovým výběrem metrážového textilu poměrně málo.

Příspěvek upraven 05.08.20 v 12:36


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 12:40

To je vážně hrozný přístup: všude jsou mraky hadrů, tak co bychom se snažily…

Umět něco svýma rukama vyrobit, upravit, uvařit, vypěstovat a jánevímcoještě je hodnota sama pro sebe. Kromě toho nemáte zaručené, že tu budou vždycky krámy narvané zbožím, nebo že na to v budoucnu budete mít. (Plus tedy ta tristní kvalita používaných materiálů:(

Jeden aby se styděl, že něco umí…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 13:10

Přemýšlím, co mě vlastně nejvíc motivuje k tomu, abych si chtěla dneska šít šaty sama, když to není nijak výhodné, a když jsou hader plné obchody. Jediná věc: Abych nepotkala někoho oblečeného stejně. Má to však přece jenom jedno nebezpečí: Na jaře jsem si koupila květovanou látku na letní šaty za 260 Kč za metr. Šaty jsem nestihla ušít. Naštěstí. Protože v červenci z téže látky měli našité halenky trhovci… Takže leží netknutá ve skříni a myslím, že tam bude ležet ještě hodně dlouho.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 13:49

Patitstudio: děkuji za zmínku o mém eshopu :-))

Ad látky od Patricie Bravo: letní kolekce jsou vyrobená z příjemné jemnější kvalitní 100% bavlny, na sukni, ev. šaty jsou vhodné. Přesto to však není oděvní, ale patchworková látka. Já si na oděvy kupuji klasické oděvní látky, převážně v Evi-látky anebo v Opletalově ulici. Prodejna v Opletalově ulici není v článku zmíněná a bohužel si teď nemohu vzpomenout na jméno společnosti, nicméně na vývěsním štítě mají uvedeno jen „módní látky“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 14:11

Teď jsem dočetla celou diskusi, hlavně o tom, jestli se vyplatí šít a proč to vlastně dělat. Myslím, že finančně se to moc nevyplatí. Alespoň když se neudržím a nutně musím mít tu krásnou kvalitní hedvábnou látku (z šuntů mě šít nebaví, když už do toho vkládám svůj čas a úsilí)! Pro mě je to koníček. Někdo rád vaří, peče, uklízí, sportuje,… já ráda šiju. Jsem samouk, takže mi všechno hrozně dlouho trvá, něco se také nevyvede tak, jak má, a tak to letí do koše:-)) Když nakupuji oblečení a vidím kvalitu materiálu a jak z toho všude lezou nitě, odcházím s prázdnou. Nákup látek je moje úchylka, zásoby utěšeně rostou, jen v tom ušití to drobet vázne. Rychleji nakupuji látky než šiju :-))) Jinak, Ado, tvůj blog sleduji již dlouho, je to jeden z nejlepších blogů, co tu je.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 14:14
:)

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 15:38

k belletfabrics - vydávají časopis Marina, kde jsou návody šití i pro začátečnice, šijí se hlavně deky a kabelky (pozor, je to hodně návykové, propadla jsem tomu před půl rokem a už mám doma asi deset tašek a v hlavně nosím další), v nabídce mají i výuková DVD. Šila jsem si na sebe za hluboké totality, pak jsem přešla k nákupům a leda tak zkrátila nohavice.
Teď mám nový stroj, děti krásné kousky oblečení, a tašky… a hlavně, je to trvalé. Když uklidím, druhý den to už není poznat, když ušiju každému dítěti deku s osobními vzkazy, může do ní balit za čtvrt století i svoje děti.
Jak už bylo zmíněné výše, někdo kouká na Ordinaci a někdo do stroje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 16:57

Ameline, moc tu poznámku nechápu, když jsem psala, že záleží co s čím srovnáváte. A že díky domácímu šití může mít člověk poměrně luxusní šaty za cenu těch z H&M.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 17:33

Krásný počin Pekelnice, ale přiznám se, že si musím látku osahat a hlavně prohlédnout na dobrém světle. Takže jsem zavrhla všechny e-shopy. Na fotkách opravdu nepoznáte ani kvalitu, ani barvu. Bohužel z pražských krámů toto splňuje jen jeden a to jen chvíli. Byla jsem zvyklá chodit do Krakovské ke Kalců, ale před půlrokem to zavřeli. Jaké bylo moje překvapení když jsem čistě náhodou šla poněkolikáté kolem prázdných výloh a spatřila cedulku, že se jen o kousek přestěhovali do krásných obrovských prosvětlených prostor do Žitné. Myslím, že v Praze nemají ani sortimentem, kvalitou a cenám/kvalita konkurenci. Je tam sice nový personál, ale neměla jsem s nim žádný problém a hlavní co na nich oceňuji je u každé látky cedulka s ošetřováním, složením a cenou. Což je bohužel třeba u Mráze nebetyčný problém se i po dotazu dozvědět.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 17:42

Jana: Psala jste, že ušité šaty jsou stejně drahé nebo dražší než z HM. Teď na to koukám, že jsem to pochopila asi trochu jinak než to bylo myšleno, totiž že doma ušité šaty stojí stejně nebo více než kupované a stojí ještě čas. Vzhledem k tomu, že si opravdu myslím, že se to může vyplácet, bylo by adekvátnější srovnání s cenou podobných šatů z konfekce k posouzení toho, jak výhodné to je ušít si je sama - ale jak koukám, trochu jsem se ve Vašem příspěvku učetla a našla tam něco jiného než jste (zřejmně) myslela. Omouvám se.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 17:57

Hezký den všem, tak jsem to tu pročetla, šiji hodně, kostýmy si ale dávám šít, cena materiálu není pro mne na prvním místě (když už tomu věnuji čas, nebudu šít z nějakého „hadru“, nejdůležitější je materiálové složení (mám ráda kvalitní látky), jak mi sedí barva a vzor, podle mého je bezkonkurenční výběr jak v galanterii tak v látkách u Kalců v Žitné v Praze, podle mého je to snad i největší krám s látkama v republice, v Brně je mám taky ráda, tam je ten obchod podstatně menší, takže třeba v hedvábí toho zrovna nemají tolik, ale v Praze je hedvábí na halenky i kostýmy neskutečné množství a ceny u některých položek jsou i poloviční než u konkurence.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.9.11 20:02

Terry moda má na bývalé prodejně cedulku, že se přestěhovali na Masarykovu 3, myslím, že Butik Klára.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.9.11 09:11

Ach bože! Díky za tenhle článek!!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.9.11 19:12

Když už je zmíněná Terry moda…V Ostravě je obchod zavřen, - pokud mám dobré informace. V pátek jsem procházela kolem a už tam ten obchod není. Ve výloze jsem neviděla žádnou cedulku, která by odkazovala na novou adresu. Nevím jak v jiných městech ale v OVě měli spoustu kazového zboží. Měli dobré ceny ale musela jsem to opravdu hodně kontrolovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.9.11 12:46

Ahoj, nevíte někdo, kde sehnat bílou koženku v Brně? Potřebuji potáhnout nově područky na křesle.

MP Jezinka
101 příspěvků 12.9.11 14:05

Jano, konkrétně neporadím, neb nejsem z Brna, ale koženky mají kromě metráže i v čalounictvích, kde také většinou bývá větší výběr (už z principu věci :-) ). Dále také kutilské potřeby (a lá Řempo).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.9.11 16:24

Jano, zkusila bych se zeptat v KARSu na rohu Cejl-Ponávka.

DanielaS
5252 příspěvků 12.9.11 17:29

Ja siju z „donuceni“, ziju ponekud stranou od obchodu a navic mam nekonfekci postavu. A navic jsem cizinec. Takze kdyz potrebuji rekneme cerne koktejlky, muzu se v sobotu (jindy nemam moznost) sebrat a spolu s pulkou naroda, ktery to dela stejne, jet autem desitky kilometru do obchodniho centra, kde budu bloumat od butiku s vysoce modnim zbozim k butiku pro pubertaky, zebrat o nezdobene saty velikosti 40 nahore a 44 dole, jeste k tomu slusne vypracovane a ne za 500 euro, a poslouchat narazky prodavacek o ruskych naplaveninach.
Anebo si podle vzorniku objednam dva metry cerne latky a za tyden po vecerech doma usiju presne to, co potrebuju.

DanielaS
5252 příspěvků 12.9.11 17:33

Latky Pro Vas je moje dvojnice, taky se mi hromadi krasne latky, do kterych se pak leta bojim strihnout. U nekterych jsem uz treti generace, ktera nema to srdce…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.9.11 11:44

Díky, Ado, za skvělé shrnutí. Pár kamenných obchodů v Praze jsem dokonce neznala (což mě překvapuje, jelikož jsem taky látkosysel).
Co se týče šité oděvní tvorby stojí na samém prahu, ale je fajn vědět, že moje lopotění se má nějaký výsledek, nějakou hodnotu. To je to co mě večer donutí zvednout se od počítače a zasednout ke stroji. Že ten výsledek bude ještě unikátní a nositelný, to je fakt už třešnička na dortu ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.9.11 12:02

DanieloS., jestli je to takhle, tak vaše psaná čeština je obdivuhodná! Gratuluji!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.9.11 17:42

dům látek nebo flex-tex mají dobré látky za super cenu. my si odtud objednáváme s holkama látku na praxi :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.9.11 08:36

tak zítra mám jednodenní výlet do rpahy. hodlám obejít textilforum, kalců, bolenu, latku červený, dům látek mráz, a flextex :D máte ještě někdo nějaký tip, kde koupit pekný úplet, nebol tričkovinu, nebo teplákovinu?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.9.11 10:20

Eeeee, abych to uvedla na spravnou miru, ja jsem Ceska, ale neziju v Cesku, a za Rusku jsem povazovana okolim.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.9.11 15:22

No, já hodlám matku, která nám se sestrou, když jsme byly malé, šila všechno, „přinutit“, aby mi zas něco ušila, a aby mě to navíc začala učit.
Ji už šití neláká; spokojí se s konfekcí. Mně se zas líbí možnost vybrat si barvu, materiál, střih… vše přesně podle vlastních požadavků. Když budu mít jasnou představu o oblečení, jaké bych chtěla a vypravím se do obchodů s konfekcí, pravděpodobně tam strávím celý den a nic nenajdu.

Šití vnímám jako jeden ze způsobů, jak se realizovat, nikoli jako přežitek. (Možná je to i generační pohled.)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.9.11 15:23

Ještě by mě zajímaly vaše tipy, kde přijít ke střihům.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.9.11 16:26

Střihy mají v Praze v Žitné u Kalců mají tam Burdu a Neue Mode. Jinak vedou i časopisy se střihy,ale nevím jaké.

Brambora
42 příspěvků 21.9.11 17:06

DanieloS, stejně píšete (česky) pěkně, ačkoli takhle to není tak zasloužilé ..... i když, kdo ví, takhle v cizině … co by za to Ivan Lendl dal (i když ten možná nic, ten to nechce :-) ).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.9.11 18:43

Ja strihy na cokoliv zatim dokazala stvorit ze sbirky asi dvaceti Burd (od roku 1992 do 2011). Prvne pokusne kalhoty/kosili/princesove saty, a z toho se pak uz da odvodit cokoliv od trenyrek po vecerni robu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.9.11 18:45

Dekuji, Bramborko, snazim se jazykove neupadnout. Ctu knihy stazene z projektu Kramerius Narodni knihovny, cili dost archaicke kousky, a posloucham Cesky rozhlas. Urcite mluvim lip, nez kdyz jsem bydlela v Brne :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.9.11 20:05

Díky za tipy, využiju!
Omlouvám se, že se vracím k trollení, ale nedá mi to: „Mraky shopů a butiků s hadrama na každém rohu, ale pekelnice nakoupí látky a roztočí šicí stroje,“ mi připomíná přístup veta, kterého známá volala opakovaně k dlouhodobě nemocnému praseti: „Lidi jako vy sou nejhorší, naděláte s tím jak s děckem, dyť je to jen kus flákoty, tu koupíte za dvacku!“ Motiv, pro který šla z Prahy, koupila statek a pěstuje zvířectvo dobrému tomu muži naprosto unikl.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.9.11 20:24

Jakému muži? Trochu to nedává patu.

DanielaS
5252 příspěvků 21.9.11 20:41

Muzi - veterinari, ktery sve pacienty povazuje za ekvivalent flakoty za dvacku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.9.11 21:52

koukněte se na www.latkysimona.cz ,mají pěkné látky a galanterii


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.9.11 07:37

tak jsem stihla projít jen flex tex a mráze a oba obchody jsou zajímavé, jen bohužel musím říct, že u mráze byla jen jedna prodavacka a ne, ze by byla přímo nepríjemná, ale spís trochu neochotná, jakoby ji moje dotazy obtěžovaly a teprv při placení se zatvářila trochu mile, ve flextexu už to bylo horší, to už byly alespon dvě prodavacky z buhvi kolika neprijemne podstatne vic. Paní co mi stříhala látku vypadala, ze jsem nebetycne drza, kdyz si to neustrihnu sama, jak rikam, nemusi nic rikat, pohledy a gesta mluvila jasne. No a slečna u kasy to už byl případ sám pro sebe. škoda mluvit. chci jen podotknout, že jsem se všude snažila chovat co nejslusneji, a mluvila jsem na prodavačky tak, aby měly možnost ze svého kyselého přístupu sejít, znáte to, když se na někoho usmějete, obvykle vás to nakazí mracit se prestanete, ale tady to efekt velky nemelo. jinak sama vím, že občas je problém s vrácením penez.zkrátka se to blbe sejde a v jeden den vám vsichni platí i 5korunove polozky 5000, nebo 2000korunami. Já chtěla zaplatit asi 350 korun tisícovkou s padesátikorunou a najit v kase na vrácení sedmset byl problém. jak rikam, ja to chápu, v obchode jsem uplne sama a kdyz si potrebuju rozmenit, musim obchod proste zavrit a odjet do banky, když ve vedlejsim obchode taky nemaji na rozmeneni. Ovsem ve flex texu byla prodavacek celá pr* a zajít si rozmenit byl problem nejvetsi. zkrátka odešla jsem z obou obchodu pomerne spokojena, co se tyce ulovku, ovsem z flex texu jsem odešla už hodně rozcarovana. je smutne, když se k vám někdo takhle chova, chápu, ze obcas prodavacka nemusi mit svuj den, znám to sama, ale takhle by se chovat nemela nikdy. navic ve flextexu co jsem videla, byly vsechny prodavacky velmi odmerene. Jedna pani se prodavacky zeptala, jestli si z jedne latky muze koupit i 20 metru a pani se na ni podivala pohledem: boze muj, to je snad jasne, to jste uplne blba? a podobným tonem s ni mluvila, proc to nejde ji vysvetlila způsobem, který by si dobrá prodavacka za ramecek nedala. no, to je asi tak, kdyz jste obchod, který moc konkurenci nema a vy se muzete chovat jako kreténka, protoze volbu, jestli priste znovu prijdete sem, nebo k nekomu jinemu moc nemate…vázne smutne

MP Jezinka
101 příspěvků 23.9.11 10:32

hedviko, to mne mrzí, že jsi tam narazila na neochotné/zpruzené prodavačky. Já tam naposledy nakupovala cca před třemi lety, t.č. již ve vyšším stupni těhotenství a byly ke mně úžasné. Ale uznávám, koukat se se založenýma rukama na těhotnou, jak se snaží sundat z nejhořejší police obrovský balík látky, tak to by nepomohl asi jen ten nejotrlejší :)) Ale do té doby, těhotná netěhotná, jsem tam s nimi měla také dobré zkušenosti. Ale je to tři roky zpátky, což je dlouhá doba …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.9.11 13:44

tak uz jsem stihla z latky od mráze jednu peknou sukni, ted hurá na kabelku :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.9.11 18:53

Tak jsem se po přečtení článku odhodlala a vyrazila na nákupy látek dle návodu do Prahy. Měla jsem představu o něčem na kabát, kostým a nějaké společenské šaty, no a pokud mi něco padne do oka…. Ráda se s Vámi podělím o pár svých poznatků. První má zastávka byla prodejna Marlen na Starém Městě. Hledám parkování, protože kolem je samá modrá zóna nakonec to zkouším risknout na blikačky. No a už jsem uvnitř a ať se na mě majitelé nezlobí, připadám si jako v Turecku na trhu, látky navršené nepřehledně, až do stropu a v nebetyčném chaosu. Zkouším v tom najít nějaký systém a moc se mi to nedaří. Na zboží cenovky několikrát přepisované a ceny skoro jako v Pařížské. Prostory tmavé, špinavé, malované někdy v dávných dobách mě k utrácení opravdu nepřesvědčily. Obsluha se mi sice snažila něco vnutit, ale opravdu toto ne. Kvapně utíkám a až venku si uvědomuji , že jsem nezjistila, jestli něco usmlouvám na cenách. Moje známka 4. Druhá zastávka Flex-tex. Prodejna ve dvoře kde se snad dá zaparkovat, neboť všude kolem jsou modré zóny. Výběr a seskládání obchodu docela ucházející, ceny na normálních látkách srovnatelné s ostatními krámy a to co je levnější má rodný list už hodně prastarý. Spíše mi to připomnělo starou partiovku Řempo. Obsluha si mě za celkem 15min. ani nevšimla, přestože se hvězdy kopaly do zadku. Za celou dobu mé návštěvy obsloužily v 7mi lidech jednu zákaznici, přesto že nás tam nakupujících bylo cca 10, ale nevšimla jsem si, že by někoho pozdravily, natož se zeptaly, co si přejí. Takže to co psala Hedvika, nebyl asi jen úlet. Z toho, co bych potřebovala, neměli nic a uchvacujícího už vůbec nic. Takže tak za 3. Zadala jsem do navigace Budečskou a vyrazila do Látek Červený. A už jsem tady a zase modrá zóna s tím parkováním v Praze je to fakt tragedie. Tento krám je spíše velkoobchod, ale dle mého by velkoobchod měl mít větší výběr. Jako malospotřebitel mám o obchodě s látkami úplně jinou představu, tady jsem si připadala jako někde ve skladu v továrně. Ceny mi také moc velkoobchodně nepřipadaly a obsluhu jsem sice viděla, ale ona mě asi vůbec ne. Takže jsem po 5 ti minutách vyplula, aniž jsem utratila. Známka 3- je vyjádřením spíše za kvantitu než za kvalitu. Přejdu ulici a jsem v Bolena –texu, kde jsem docela mile překvapena, že krám který nemá ani presentaci na webu působí docela oku lahodně. Výběr slušný a myslím, že si zde vyberou i náročnější zákaznice. Po bližším zkoumání galanterie jsem poznala, že jsou zde orientováni spíše na ruskou klientelu (pochybuji, že si sem švadlenky od nás chodí nakupovat porty s kříži a báněmi). Myslím, že galanterie je velice dobrá a hlavně originální, některé věci jsem nikde jinde neviděla, nejen, že mě dvě ze tří prodavaček pozdravily, ale i se mě poprvé zeptaly na má přání. Takže na čtvrtý pokus jsem konečně utratila. Hodnocení za 2. No a už opět startuji směr Látky Mráz Sázavská. Klasika modrá zóna. Reklama bombastická, na netu na mě vyskakuje i v kategoriích, kde bych je nečekala, tak jsem zvědavá. Už vstup mi, ale trošku vzal vítr z plachet, protože aranžérka měnila výlohu a vůbec jí nezajímalo, že by do krámu někdo mohl chtít projít. Po překročení všech jejich propriet, složených ve dveřích, jsem konečně uvnitř. Seskládání obchodu, slušné, přehledné, i když povlečení jsem zrovna nakupovat nešla. V oddělení látek, ale marně hledám bombastické americké látky. Max. nějakou Chinu jsem našla. Jinak sortiment normální na jaký jsem zvyklá z Plzně a Karlových Varů, ale na Prahu asi málo, snad s výjimkou bavlny, kde jsem si vybrala i já. Dalším překvapením bylo hledání cen a vůbec nějakých informací o tom co si kupuji, marnost nad marnost. Obsluze jsem se, ale zase musela vnutit a to jsem včetně aranžérky a myčky výloh napočítala 8 lidí. Opravdu prodavačku s úsměvem, aby člověk pohledal. Takže hodnocení 2-. No tak ještě zkusím Kalců, Žitnou. První příjemný šok za dnešek, při parkování bez zóny, přímo před prodejnou v samém centru Prahy 200m od Václaváku, akorát zacouvat tam z kolony bez houkání ostatních asi nejde. Prodejna vypadá spíš, jako výstavní galerie, ale velice šikovně řešená. Sortiment zajímavý a dokonce i ceny slušné. V oddělení látek sice jen dvě prodavačky, ale obě mě hned při vstupu pozdravily, i když se věnovaly jiným zákazníkům. Zboží přehledně seskládáno a k zajímavostem patří cedulky u každého zboží se složením, jakostí, údržbou, šíří a cenou. Prošla jsem celou prodejnou a našla část toho co, jsem hledala. Mezitím se jedna z prodavaček uvolnila a hned se mi začala věnovat. Poradila mi i s množstvím látky, kterou budu potřebovat i doporučila podšívku a vycpávky do kabátu. Opravdu nevídaný přístup. Alespoň co se ostatních prodejen týče. Pochopitelně jsem i zde utratila a po docela šedivém dnu narazila na modrou oblohu. Nezbývá než zhodnotit tuto prodejnu 1-. A to mínus je jen za to, že tam za provozu budují další prostory na záclony a bytový textil a nemají dodělanou galanterii.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.10.11 06:53

Seznam-mih a ostatním z Plzně: Jako naprostý laik se vás ptám, co si myslíte o Domu látek ve Františkánské?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.12.11 10:46

Bezva seznam, do oblibene slozky 100%


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.5.12 07:13
Obchod s látkami

Krásné úplety za výborné ceny se dají koupit v malém zastrčeném obchůdku na Kounicové 93 - Provon.

TaKamila
25 příspěvků 19.9.12 09:42

Pokud někdo hledáte obchod v Českých Budějovicích, tak asi jediný pořádný je v Kněžské ulici vedle restaurace Life is dream. Nemají tam toho moc, ale jsou to pěkné a kvalitní látky. a doprodávaj levně zbytky.

zabka.zabka
4 příspěvky 14.10.12 21:41

Super článek, právě sháním mátově zelený šifon na šaty, tak aspon vím, kam zajít. Jen doufám, že mě nějaký dobrovolník doprovodí na Cejl..

X-Mart
1 příspěvek 7.2.13 20:25
Hledá se látka :)

Ahoj, nevěděli byste náhodou, kde sehnat tuto látku? Sháním ji na svatební šaty… Předem díky! :o)

Betynka02
384 příspěvků 10.5.13 19:08

Ahoj,
vzpomněla jsem si, že jsem ji viděla:
http://www.marlen.cz/…burda-3-2013?n=11
Snad jsem aspoň trošku pomohla. :-)
Betka

Linie
2020 příspěvků 7.2.13 21:44

Ze zpravodaje BVV:
Látky zpět na veletrhu STYL
Díky zvyšujícím se nákladům na výrobu u výrobců látek z Asie (zejména z Číny), kde si většina velkých oděvních značek výrobu látek či oděvů zadává, dochází k pozvolnému přesunu výroby zpět do Evropy. To je také důvod, proč se nás obchodníci dotazují, zda se nezačnou na veletrhu STYL objevovat i výrobci metrového textilu a textilní galanterie.
Pro všechny máme dobrou zprávu! Na veletrhu STYL se opět po několika letech představí několik vystavovatelů nabízejících tyto komodity. O jaké výrobce se jedná se dozvíte v následujícím e-zpravodaji módních veletrhů STYL a KABO.
Blýská se na časy?

Příspěvek upraven 07.02.13 v 22:15


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.3.13 06:20

Děkuji za článek, přesně tohle jsem hledala.

MyDestiny
5 příspěvků 13.5.15 17:14

Sháněla jsem viskózový úplet na tričko a byla jsem docela překvapena výběrem látek na www.metraz-galanterie.cz Hlavně v úpletech mají docela slušný výběr a nejsou ani drazí, takže moje zkušenost je dobrá http://www.metraz-galanterie.cz/…kozove-vzor/ Je možnost zboží nakoupit i v prodejně v Prostějově.

Huryska
1 příspěvek 1.1.16 12:30

Koukám, že budu muset do své pravidelné pražské obchůzky přidat pár adres. Když jsem naposledy sháněla látky na koncertní šaty pro dceru, lítala jsem několik hodin po vinohradech mezi Fialou, Mrázem a Červeným… a nakonec nakoupila jinde…:-) Díky za tipy.

Market55
1 příspěvek 23.4.16 20:19

Moc díky za článek, pro Brno přidávám http://www.bmtextil-brno.cz/, myslím, že stojí za návštěvu.
Markéta

paloma20
1 příspěvek 23.11.16 11:14

Novy krasny eshop je na www.bubulakovo.cz

Příspěvek upraven 23.11.16 v 11:15

jada
2 příspěvky 15.3.17 10:18

Prodejna látek je ještě v Brně na Kounicové 93 vstup z ulice Tábor - www. provon.cz

Gabriela5
1 příspěvek 10.12.18 21:20
Nová prodejna látek v Praze

Ahoj, v Praze jsem viděla inzerci v galanterii v Palladiu na nový obchod s látkami přímo na metru B Luka, jmenují se prý Látky Grandum. Stojí za návtěvu?

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Jak si okopírovat tričko

Autor: Ada

Určitě už se vám někdy stalo to, co se teď stalo mně: vaše milované... Celý článek

Jak koupit Veritasku

Autor: Ada

Občas dostanu dotaz typu "chci si koupit šicí stroj, ale mám hodně... Celý článek