Jaká barva mi sluší? (recenze knihy)

31.10.11 | autor Ada

*

Protože stále voláte po nějakém článku o barevné typologii a barvách vůbec, rozhodla jsem se vám vyhovět. V tomto článku ještě nečekejte návod, do toho se pustíme příště. Dnes vám chci představit knížku, která o barevné typologii pojednává: Jaká barva mi sluší? autorek Veronique Hendersonové a Pat Henshawové. Kniha vyšla loni v nakladatelství Vašut v překladu Jany Drápalíkové a je dostupná v e-shopech a v knihkupectvích v ceně cca od 240 do 340 Kč.

Kniha shrnuje poznatky poradenské firmy Colour me beautiful, založené již roku 1978. Systém typologie Colour me beautiful vychází z jednoduchého pojetí založeného na čtyřech ročních obdobích, je však propracovanější a srozumitelnější. Už jste někdy seděly nad popisem jarního, letního, podzimního a zimního typu a marně dumaly, který na vás sedí? V knize Jaká barva mi sluší? je popsáno šest základních typů, z nich každý má dva podtypy - a z toho už si snad vybere každý.

V úvodu najdete základní informace a test, který vám pomůže odhalit vaše základní problémy (např. že máte sklon nosit jen černou nebo nesnášíte nakupování, protože si v obchodě nevíte rady). Druhá, nejobsáhlejší kapitola pak představí stručnou teorii barev a následě rozebírá jednotlivé typy a podtypy. Na první dvoustraně vždy najdete základní charakteristiku typu a šest vašich ideálních (většinou neutrálních) barev.

Na další dvoustraně je třicet hlavních barev pro váš typ, které můžete nosit bez ohledu na podtyp. Světlý typ může nosit třeba jablečně zelenou, meruňkovou nebo kakaovou, ať už jde o ty světlý a teplý nebo světlý a studený. To už jsem prozradila, co najdete na dalších stránkách: rozdělení každého typu na dva podtypy, dalších dvanáct barev, tipy na vhodné barvy dekorativní kosmetiky, náměty na barevné kombinace a užitečná pravidla pro kombinování a nákupy (např. světlý typ vypadá dobře v kombinaci dvou světlých odstínů, kdežto výrazný typ může nosit kontrastní kombinace). Šikovné je také okénko "Alternativa k černé", které doporučuje, jak nahradit černou pro typy, jimž nesluší. Černé jsou pak věnovány čtyři stránky na konci kapitoly, kde se dozvíte, jak ji nosit, když musíte nebo chcete, a jaké volit doplňky.

Dvanáct typů, rozebíraných v knize, zahrnuje: typ světlý a teplý, světlý a studený; tmavý teplý, tmavý studený;  teplý jemný, teplý kontrastní; studený jemný, studený kontrastní; jemný studený, jemný teplý; a kontrastní studený, kontrastní teplý. Nejde o opakování, první typ je vždy dominující, druhý doplňkový (typ jemný a studený proto vypadá jinak, než studený a jemný). Vážně nehrozí, že byste si nevybrali (kniha sice oslovuje ženy a píše o ženách, ale typologická pravidla je možné aplikovat i na muže). U každého typu je podrobně popsána barva vlasů, očí, obočí, řas a pleti.

O typech podle ročních období se kniha nezmiňuje, není však těžké si domyslet, že světlý a teplý typ odpovídá jarnímu, tmavý a studený zimnímu atd. Co když  jste ale od pohledu chladný typ, jenže váš vzhled není ani vyloženě světlý, ani vyloženě kontrastní? Je to zima nebo léto? Můžete nosit kontrastní kombinace nebo ne? Podle knihy Jaká barva vám sluší? zjistíte, že jste nejspíš jemný studený typ (jemný typ je výraznější než světlý, ale není natolik tmavý ani kontrastní, aby spadal pod tyto typy) - a hned máte po ruce 42 barev, tipy na líčení, kombinování atd. Šikovné, že?

Kniha vás však nepoučí jen o barvách, protože k dokonalému celku nestačí nahodit tu správnou modrou nebo zelenou. Třetí kapitola vás poučí o vhodném oblékání pro různé typy postav (jaká nosit saka, halenky, kalhoty, kabáty; jaké materiály jsou pro vás ideální; jaké vzory; čemu se vyhnout), o způsobu, jak vyvážit proporce (dlouhý trup - krátké nohy apod.).

Čtvrtá kapitola rozebírá šest základních stylů (přirozený, romantický, kreativní atd.) a opět radí, jaké nosit oblečení, účesy a doplňky. Pátá kapitola přidá něco o líčení, spodním prádle, punčochách a vhodných doplňcích - jaký klobouk k jakému tvaru obličeje, jakou kabelku k jaké postavě apod. Rady vypadají na první pohled samozřejmě ("široké pásky se hodí pro ženy průměrně vysoké až velké a silné"), jako šéfka Módního pekla ovšem vím, že právě takové spousta lidí potřebuje. Závěrečná kapitola ještě dodá něco málo o formálním a neformálním oblečení a vhodném uspořádání šatníku.

Kniha je přehledně uspořádaná, dobře napsaná a vhodná i pro čtenáře, který to potřebuje víc "po lopatě". Pokud vás zajímají ucelené tipy na správné oblékání a líčení s větším důrazem na barvy a jejich kombinace, je Jaká barva mi sluší? právě pro vás. Systém je podrobnější než jaro-léto-podzim-zima, ale zároveň přehlednější než typologie z The Chic Fashionista, která je víceméně fúzí obou přístupů.

Překlad je dobrý, při čtení nebudete škobrtat přes hrbolatý angločeštin. Byla jsem zvědavá, jak se překladatelka poprala s názvy barev, což je krajně nevděčná práce; ne že bychom v češtině měli málo výrazů pro barvy, spíš je moc nepoužíváme a ještě k tomu je vnímání barev velmi individuální. Proto v barevných vzornících v knize stoprocentně narazíte na barvy, které byste pojmenovali jinak nebo jejich názvy ani neznáte.

Knížku rozhodně doporučuji, cena není vysoká a je to investice do vzhledu, která se vám bohatě vrátí. Byl by to - třeba spolu s nějakou pěknou šálou - i hezký vánoční dárek.

Nerozvíjejte prosím v komentářích diskuzi o barevné typologii. Tento článek je recenzí na knížku, bavte se proto jen o ní. Rozsáhlejší článek o barvách bude co nejdřív a tam to probereme ze všech stran!

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 14:59

Dobrý nápad na letošní Vánoce… díky :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 15:02

Díky za tip na dle recenze velmi zaímavou knihu -a si hodě zauvažuji o jejím pořízení :)

Karoleenah
2322 příspěvků 31.10.11 15:04

Hned po uveřejnění teaseru na tento článek na FB jsem začala zběsile googlit, jestli náááhodou někde není anglický e-book ke stažení. Nenašla jsem, sákryš, asi si tu knížku nakonec opravdu koupím k Vánocům (klidně i s tou pěknou šálou), tohle téma mě totiž velmi zajímá, protože v typologii podle ročních období se bezradně potácím někde mezi jarem a podzimem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 15:09

omrknu v knihovně a možná taky napíšu Ježíškovi :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 15:20

Dovoluji si upozornit,že právě vyšla od těchto autorek další kniha s názvem:Jaká barva mi ubere kila.
Mám dotaz: Jakou si vybrat kabelku, aby se hodila k malé, štíhlé postavě? Vím, že malou a s krátkým uchem, ale jaký tvar? Uvítala bych článek na toto téma. Děkuji.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 15:35

Páni, sedm různých typů postav! Snad že bych se konečně zařadila? Většina literatury rozeznává max. hrušku, jablko a přesýpací hodiny. Ty hodně osvětové ještě takový ten dlouhy rovný placatý typ. Ale moje velká prsa, dlouhé nohy, len lehce naznačený pas, ženské pozadí i boky (ale pořád ve srovnání s poprsím štíhlé) krátký trup a úzká ramena jsem ještě nikdy zařadit nedokázala. Já snad tu knížku koupím jenom proto!!!

MP Jezinka
101 příspěvků 31.10.11 15:36

Na tuhle knihu jsem shodou okolností koukala už někdy před dvěma nebo třemi měsíci (v době, kdy jsem začala číst modnipeklo.cz) a moc se mi líbila. Bohužel jsem potřebovala šetřit, tak jsem ji nekoupila, ale třeba napíšu Ježíškovi!
Je skutečně pěkně propracovaná, dobře se v ní orientuje a je skvělé, že obsahuje nejen povídání o barvách, ale právě i lehký úvod do postavy, proporcí a vhodného oblečení (jak je řečeno už v recenzi).
Ježíšku, máš dobrý tip! :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 15:36

Marto, já se k Vám přidám s přáním článku o kabelkách, ale můj skromný názor je, že malá kabelka s malým uchem se nehodí vůbec k ničem, vůbec nikam a vůbec nikomu nesluší. Já bych se přimlouvala za kabelku středně menší velikosti (nevím cca 20 - 30 cm širkou, s uchy tak aby se dala nosit v ruce i na předloktí a klidně s dlouhým popruhem, kdybyste ji chtěla nosit křížem přez rameno).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 15:39

Knížku mám, stála mě 150 Kč (má malinkou vadu na obálce). Je výborná. I pro mě (jako tápajícího laika) byla srozumitelná a našla jsem si svůj typ. Líbí se mi uspořádání i styl, kterým je napsaná. Za mě můžu jen doporučit :-).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 15:49

Knížku mám a je dobrá. co se týká barev, dost mi pomohla překročit stín sezónního dělení barevných typů (jaro, léto atd.), které mi vžydcky přišlo trochu nedotažené a nemohla jsem se v něm najít. Zato tady jsme se našla hned. Pěkné barevné kombinace, přehledná paletka. Část o stylu je zajímavá, ale ne vyčerpávající, zvlášť pro mladé holky. Ostatní kapitoly o líčení atd jsou jen zběžně naťuknuté, ale autorky si ani nehrají na to, že by byly vyčerpávající. Dobrá inspirace, doporučuju.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 15:53

Napíšu Ježíškovi, díky peklu jsem se v dost věcech poučila, myslím, že mam rozhodně ještě co vylepšovat (občas někam vyrazím a říkám si „no doufám že mě nikdo do pekla nevyfotí“) :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 15:54

A ještě otázku: Jaké čtivo (tištěné či digitální) byste poradila těm, co to polopatické už nastudovali a chtějí se posunout dál? Dík:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 16:55

Dúfam, že vyjde aj u nás na Slovensku :o) skvelý tip Ado!

MP Helen
8 příspěvků 31.10.11 17:16

7 rezervací na jediný výtisk v Praze mě trochu odradilo, takže asi nezbývá než šetřit :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 17:18

Kdysi na počátku devadesátých vyšla předchůdkyně téhle knihy (samozřejmě poplatná tehdejšímu náhledu na módu) a byla mi hodně užitečná.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 17:32

Vypadá to velice zajímavě. Ada píše, že je to srozumitelné a svůj typ si vybere každý, ale vybere si každý správně? Já si v tomhle zrovna vůbec nevěřím. Vím, že jsem světlý typ, ale nevím, jestli teplý nebo studený. A neví to ani moje okolí, každý tvrdí něco jiného. Nevím jak se to určuje. Pokud je v té knize opravdu polopatický návod, tak nebudu váhat a pořídím si ji. Ale stejně si nakonec nebudu jistá, zda jsem svůj typ určila správně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 17:58

Já jsem spíše toho názoru, že všem sluší všechny barvy, jen je musí člověk umět kombinovat. :)
Je ale skvělé, že něco takového je pro ty, co pro to nemají cit! :)

pixie
232 příspěvků 31.10.11 18:29

Czechblonde: Já vim, že když si vezmu barvu, která mi úplně nesedí, tak se to dá zachránit líčením, jenže to mě vůbec nebaví a moc mi to nejde (než to dělat blbě, tak radši vůbec, zatim jsem mladá, tak si to můžu dovolit), takže je pro mě jednodušší si rovnou vzít barvu, která mě rozzáří. A v tom mi ta knížka posunula dopředu, protože jsem se přestala obloukem vyhýbat barvám, které nemám ráda (modrá a růžová)…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 18:29

Asi napíšu Ježíškovi:) Tohle mě docela zajímá, ale prostě jsem se nedokázala určit v ročních obdobích a bála se, že jsem nějaký mutant, co má od každého něco a nesluší mu nic :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 19:15

Asi se s ní obdaruji k svátku. Díky za typ :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 19:24

Také děkuji za tip. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 19:42

Knihu mám už od června, ale podle ní jsem několik protichůdných typů dohromady (jemný a kontrastní). Nevíte, kde je studio v Praze, kde by mi s určenim pomohli?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 19:42

se na to mrknu v knihovně :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 19:53

Knizku si bohuzel jen tak asi nekoupim, mozna objednam, pokud dalsi tipy budou pokracovat v podobnem duchu (ktery knihu vicemene doporucuje a chvali), ale napadlo me pri cteni clanku par napadu pro temata Modniho Pekla…podobne jako byly clanky o materialech, ktere pro me byly velmi uzitecne (diky nim vim, ze je lepsi si priplatit 10 euro za svetr se 70 % vlny, misto toho za 20 euro, kery ma 60 % akrylu), by se mozna celkove hodil maly serial pro nekonfekcni postavy. Co takhle ctu diskuse i forum, tak spousta zen, vcetne mne, ma problemy typu - jsem mala a presto stihla, rovna postava bez krivek, jsem vysoka a mam poradny zadek, jsem hubena a mam velka prsa atd… neni problem najit na netu rady pro hubenou postavu bez krivek, ale pro kombinace typu mala a hubena, nebo vysoka s velkyma prsama se toho moc nenajde a kolikrat si rady vzajemne odporuji. Je to jen tip a napad, nic vic ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 20:19

Už kdysi pradávno jsem od mámi dostala knížku Nové barvy pro krásu, která pojednává o typologii podle čtyřech ročních období. Pravdou je, že máma se pak asi dost proklínala, když jsem jí nutila odsouhlasit mi pomalu každý kus oblečení, jestli je to skutečně stejný odstín jako v knížce. Nicméně je fakt, že když si to člověk sem tam prohlídne a s oblečením porovná, tak se mu to vryje do paměti. No a ve výsledku v současné době stejně furt tahám černý a tmavý věci, který bych neměla. :-)) Ale už na sobě zase pracuju! ;-) Nicméně, kdyby jste narazili na tu knihu Nové barvy pro krásu - http://www.zbozi.cz/?… , tak jí berte taky. Je to takový jednoduchý přehledný členění.

A já jdu rychle shánět, kde se dá sehnat Adou doporučovaná kniha, protože jestli se na ní vrhnem všechny, tak nebude! ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 20:22

Scully to je prece jednoduche - napriklad jestli mas nizkou postavu s velky prsa, skombinuj rady z netu pro velka prsa s radami pro nizkou postavu. Kombinacii je totiz hodne, kazda to mame jinak a neni mozne popsat presne kazdou kombinaci, teda to si myslim ja.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 20:23

Pokud Vám nevadí, že si knihu přeložíte sami/y a máte účet na eBayi, pak awsomebooks ji použitou prodávají za $5.48 včetně pošty.

Ada Pekelná
973 příspěvků 31.10.11 20:41

Grga: takže budu mít knížku o 150 korun levnější, v angličtině a ještě si na ni tak měsíc počkám. A to se vyplatí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 20:51

Grga Pitic > Díky za tip, koupila jsem ji.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 20:52

Ada > je dost velká pravděpodobnost, že z UK přijde dřív, než za měsíc…

Ada Pekelná
973 příspěvků 31.10.11 21:17

Veronika: protože Grga uvedl cenu v dolarech, předpokládám, že myslí americké AwesomeBooks. Ostatně na britských je kniha nejlevněji za 12 liber bez pošty. Ale teď koukám i na americkou eBay a tam je nejlevnější za 30 dolarů. Ta levná Colour me beautiful, kterou Grga našel, je úplně jiná knížka.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 21:44

Ado, co na tom, že jde o jinou knížku. Češi radši ušetří pár Kč a nedají vydělat místnímu nakladateli a partě lidí, které zaměstnává. Pak si sice budou stěžovat, že knížce nerozumí a že se jim nelíbí a nakladatel díky tomuto přístupu půjde do červených čísel… Ale co už, je to takový „náš“ chytrácký, i když poněkud krátkozraký přístup, že…?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 22:07

Lino, proč by si stěžovali, že knížce nerozumí?! Jako že si ji koupí někdo, kdo angličtinou nevládne - jen aby ušetřil? Dobrá logika :-))

Czeika
5 příspěvků 31.10.11 22:14

Lina, Ada: Cizojazyčnost knihy bych naopak brala jako plus, za které je na místě si i připlatit. Čtení knih v angličtině by většina Čechů potřebovala víc, než prase drbání.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 22:41

Souhlas, když jde něco koupit v originále a umím jazyk originálu, je to milionkrát lepší. Nicméně by to chtělo ebook a budoucnost o něco dál, až budou čtečky zvládat barevné obrázky. Takže zatím se bez knihy obejdu…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 22:41

Darovat někomu takovouto knihu mi přijde stejně tak vkusné jako dát mu mýdlo nebo deodorant. Jo, pokud chci někomu naznačit, že smrdí a neumí se oblékat, pak ano, ale přátelům bych to tedy neudělala a do ne-přátel zas tolik investovat nebudu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 23:02

U nas na slovensku je modnej typologii venovany jeden blog, pani co ho robi sa v tom vyzna, ide naozaj do podrobnosti. Horsie to zacina byt, ked sa pokusa trocha zabrdat do mody, kde jej ocividne chyba styl a je to take „starobabske“. ale ak vas tato typologia zaujima, naozaj si na nete nemozte priat nic lepsie -http://www.supervizaz.net/blog.php


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 23:02

Tuhle knizku mam uz asi mesic. S tim jednoduchym zarazenim jaky jsem typ mi to ale tak jednoduche neprislo, asi proto ze jsem uplny zacatecnik a vubec se v tom nevyznam. Na rozdeleni podtypu je tam napr. ze si mam vzit na sebe broskvovou a orchidejovou atd. a porovnat. To mi moc nepomohlo protoze mi opravdu prijde urceni barev subjektivni a nejsem si jista ze to co ja mam za broskovou je i podle knihy broskvova. Jinak rady ohledne obleceni jsou vyborne a prehledne. Na konci je napr. rada jak si sbalit kurf na tyden dovolene u more, je tam sice par kousku ale vykouzlili z toho kombinaci na cely tyden.
S urcenim typu ale stale vaham :(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 23:29

Taky mám jeden tip na další článek. Ten by mohl pojednávat o rozdílu mezi slovy „tip“ a „typ“. Znalost jazyka je pro čtenářky, myslím, stejně důležitá jako znalost jejich barevného typu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 23:37

Je sice hezké „mít po ruce 42 barev“, ale kde oblečení v nich sehnat? :-/ při té dnešní bídě v obchodech člověk kolikrát bere za vděk ucházejícím střihem a u barvy radši přivře oči - anebo právě naopak… ach jo


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 00:01

Baruncita: ještě důležitější, přihazuji rozdíl mezi slovy „hold“ a „holt“ :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 00:09

AimeeDee, přesně toho jsem se bála. Takové určování typu vůbec nezvládám. Doufala jsem, že tam konečně najdu něco srozumitelnějšího a jednoznačného, ale když se nad tím zamyslím, asi to jinak udělat nejde.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 01:22

Nebo různý korty,kordy,kory a další :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 08:37

Prosim, nedala byste do pristiho clanku ohledne barev i asijskou rasu?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 09:59

Jarka: pokud vím, že se někdo zajímá o barevnou typologii a věci s tím související, pak nespatřuju nic špatného na tom takového člověka touhle (či podobnou) knihou obdarovat. Já sama už ji mám, ale jako dárek by mě určitě potěšila, protože to je věc, kterou se momentálně zabývám. Je dobré nebrat si věci osobně, konkrétně v tomhle případě bych si určitě nepomyslela, že mi někdo chce opatrně něco naznačit… A také myslím, že pro spoustu lidí není velký problém někomu blízkému říct, že mu nějaká barva nesluší.
Jinak co se týče knihy - ještě jsem ji celou nepřečetla, ale určení barevného typu podle jejího návodu je opravdu poměrně jednoduché (ve srovnání se systémem ročních období), i když určitě se najdou lidé, kteří do jednotlivých typů jasně nezapadají.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 11:00

Příliš dobrý dárek:) Radši jenom šálu a knihu pro sebe:)))))

Kerstin
516 příspěvků 1.11.11 11:06

Ještě bych k té šále přihodila Ryzí styl od Cinzie Felicetti (naprosto dokonalá kniha o deseti stálicích ženského šatníku), to by měli zařadit do základní výuky :)

Rena8
90 příspěvků 1.11.11 11:38

AimeeDee: jsem na tom stejně, ani já, ani má dcera jsme svůj přesný typ nenašly, protože se prostě nevidíme objektivně - chce to pohled odborníka. Ale jinak je kniha fajn, spousta dobrých rad ohledně stylu, budování šatníku, kombinování barev i základy líčení.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 12:23

to Dina> túto knihu majú aj na Slovensku, včera som si ju kúpila v Trenčíne v nemenovanom kníhkupectve, za 13,99eur, je to veľmi zaujímavé čítanie.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 13:38

Túto knihu mám ja ja. vcelku som spokojná. Ten prístup rozdelenia na 12 typov je podľa mňa od veci, ale páčia sa mi state o farebných kombináciách pre teplé a studené dni do práce, slávnostné a na voľný čas. Páči sa mi aj to, že autorky ponúkajú aj vhodné alternatívy pre každý typ, rozoberajú štýly obliekania a aj to ako si zostaviť šatník.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 15:33

Akorát bych to nebrala tak, že můžu nosit úplně všechny barvy, které přísluší danému typu (i za předpokladu, že si ho jen podle knihy určím správně). Ovšem spousta lidí asi sama pozná, které barvy jim víc sluší.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 15:41

Ado, moc dekuji. Uz si v te knizce listuji. Vyborny tip na knizku, uz jsem si i vybrala svuj typ postavy i obliceje. :-) Rozdil mezi tip a typ: Tip - doporuceni, typ - charakter…neco takoveho. Jendoduche jako blecha kdyz umite i jine jazyky, velmi to pomaha.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 16:02

tak ja si radsej objednam original…

http://www.bookdepository.co.uk/…780600620808

ako hovori klasik, „i skladnik ve sroubarne si muze precist Vergilia v originale“

postovne je tam zdarma a cena takmer totozna s tym, co by som za nu dala na Slovensku…

http://www.martinus.sk/?…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 17:21

Já mám s jednou renomovanou vizážistkou bezva zážitek. Nejdřív mi doporučila obarvit se z popelavé blondýna na tmavo mahagon a že jsem prý výrazně podzimní typ, co se nesmí perel ani dotknout, zato jantar je ten pravý… Za pár měsíců nepohodlného boje jsem pochopila, žej sem pravý opak. Platinová blond, perly, jemné pastelové odstíny, studené barvy. Úplně jsem ožila - fyzicky i psychicky Za tu srandu si řekla 1600,– a já dalšího půl roku u kadeřnice zesvětlovala ten mahagon. Takže teď už rozhodně dám jen na to, co mě přitahuje a v čem se cítím dobře. V podzimních tmavých barvách jsem byla utopená jako kuře v bažině :-( A pak dejte na odborníka.
Takže knížku vítám a jen co ji zbystřím, koupím.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 17:21

Po přečtení článku jsem zajásala nadšením, ale po bližším prostudování stránky s typy postav jsem zjistila, že můj typ „věstonická venuše“ tam stejně není :(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 17:43

Barevné typologie a všelijaké univerzální návody mi připadají takové… upocené. Asi jako doslovné následování receptů z kuchařek nebo důsledné zařizování bydlení podle katalogu IKEA. Ano, je to cesta jak toho moc nepokazit, ale jiskru to nemá žádnou.

Nevidím zásadní rozdíl mezi „nosím modráky, protože je nosí všichni“ a „nosím studené barvy, protože je mám předepsané od typologa“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 17:44

Hele, já tu knihu teda nemám, jo, tak jsem OT, ale nemáte někdo páru, jestli se „barevný typ“ může během života změnit? Nějak jsem vybledla… (Stačí mi JO nebo NE)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 17:49

Velryba Grónská: jasně, že JO… opálení, změna barvy vlasů, barevné čočky v očích, výrazné líčení, zhubnutí nebo přibrání…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 17:50

to Velryba Grónská: čo ja viem, tak áno, farebný typ sa rokmi mení, napr. z chladnej zimy môže byť neskôr vďaka veku chladné leto…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 18:07

ja som tymto farebnym typom nikdy nerozumela, nikdy som sa nevedela zaradit…mam svetle vlasy, a ked si ich prefarbim, som uz iny typ? zvyknem mat svetlu pokozku, ale ked sa v lete opalim, opat som uz iny typ? nechapem :.. ale uvazujem nad kupou tejto knihy, mozno mi v tomto pomoze :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 18:07

Super nápad a určitě využiju jako dárek k Vánocům pro mamču. Z jejího černého šatníku v kombinaci s mrtvolně bílou pletí mi bylo dost smutno - a alternativa, jak černou barvu nahradit u každého typu jí snad pomůže:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 18:13

Markéta: Zhubnutí nebo přibrání taky?! Podzim je buclatý, jako je štíhlé? :-) …Dík. Už to nebudu dál. rozvádět. Ada by se zlobila.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 18:19

Knížku si určitě koupím, protože já musím mít vždycky všechno, i když to nepotřebuju, ale mám jeden problém. Podle typologie čtyř ročních období mi sluší olivová, khaki, petrolejová, hráškově zelená a rezavá barva (mimo jiné), ale tyhle barvy já bytostně nesnáším a v životě bych si je na sebe neoblékla. Naopak se mi líbí barvy jako fialová, bílá, černá, světle modrá, které se ke mně ale nehodí. Přesto nechodím téměř v ničem jiném, i kabát na zimu jsem si koupila tmavě fialový.
Co dělat, když se v těch barvách prostě necítím dobře a připadám si mdlá (trochu i jako voják)? Přece nemůžu jít do obchodu s pocitem, že si koupím něco na sebe, ale nebudu se líbit sama sobě!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 18:28

Verunka - pokud e cítíte dobře v barvách, které dle typologie by vám slušet neměly, tak prdte na rady a řiďte se vlastním pocitem. Hlacvně vy byste měla vidět, jestli vám nějaká ta barva nedělá váš obličej mdlým.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 19:20

Verunka: nemusíte se hned vzdávat svých oblíbených barev, ve kterých se cítíte dobře. Snad jen zkusit najít vhodný odstín barvy, nebo např. ke kabátu přidat šátek ve ,,vhodné" barvě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 19:39

Ad. změna barevného typu: Co jsem kde chytrého načetla, tak opálením se určitě nemění; přijde mi to logické, jde si všimnout, že i při opálení si pokožka zachovává svůj specifický podtón.
A barvením vlasů se typ rovněž nemění, výrazné barevné změny účesu bývají právě proto dost problematické, třeba když se teplý podzim přebarví na výrazně chladný odstín, hází mu to do tváře ne právě lichotivé odlesky. Leckdo přece zažil, že se dal přebarvit a musel se pak malovat, protože jinak vypadal nezdravě nebo unaveně. Co jsem zjistila, tak výraznou změnou barvy vlasů se taky dost zužuje manévrovací prostor pro barvy v šatníku, protože ono je nejde podle té nové jednoduše vyházet barvy pro jeden typ a pořídit si ty, co se hodí pro ten „nový“. Ne, musíte hledat jejich průnik, a ten může být dost mrňavý.
Nicméně mám takový malý soukromý postřeh, a sice že pokud je člověk hodně mladý, v podstatě se může s barevnými změnami vlasů dost vyřádit a ani volba vyloženě nevhodné barvy mu moc neublíží, zatímco s postupujícím věkem je lepší být opatrnější.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 20:06

Nerozvíjejte prosím v komentářích diskuzi o barevné typologii. Tento článek je recenzí na knížku, bavte se proto jen o ní. Rozsáhlejší článek o barvách bude co nejdřív a tam to probereme ze všech stran! :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 20:09

Nepředvádějte svou chytrost a psychologické schopnosti, nikoho to nezajímá. :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 20:13

Dnes jsem se po ní v Brně dívala u Dobrovského - cena cca 350,– Kč (na ISIC by měla být 10% sleva) a mají ji i u Barviče a Novotného, tam jsem cenu nestihla zkontrolovat - spěchala jsem.

Jinak, co jsem tak zvládla nakouknout, knížka je docela pěkně členěná a napsaná skoro doslova pro blbce.

Rozhodně by ji měli určit jako povinnou četbu na našich středních školách, aby děvčata zjistila, že existuje i jiné oblečení, než džíny, koukající tanga a skejt tenisky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 20:17

omlouvám se za kecání o té typologii, postěžuju si u speciálního článku a do té doby si snad pořídím tu knížku a prostuduju si ji.
Za ty rady děkuju


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 20:56

Safira: To bude masakr! :-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 23:06

Já jsem se podle typologie nikdy zařadit nedovedla, takže tahle knížka mě zajímá.
Ale 350kč mi přijde dost na to, kolikrát se do tý knížky člověk podívá a že mu bude k duhu tak max pětina té knížky, protože zbytek bude o jiných typech než mém. Ale asi jí v knihkupectví budu alespoň dlouho nenápadně prohlížet;-) :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 23:51

Tak v pražské Městské knihovně už je na tuhle knížku 12 rezervací. Tolik neměly svého času snad ani čerstvě vydané díly Harryho Pottera :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 00:23

Prasadko, Věstonická Venuše je podle mě jasný typ „trojúhelník na základně“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 00:49

opálení nezmění barevný typ. obarvení vlasů také ne. ani výrazné líčení. ačkoliv si to spousta žen myslí :)) ráda čtu ten slovenský vizážistický web, kde jsou i praktické ukázky, fotky konkrétních lidí a barevných kombinací, střihů atd. knihu si chci aspoň půjčit… nebo koupit dohromady s kamarádkami ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 00:55

Markéto, mezi hojně rozšířeným nošením riflí a oblékáním podle typologie je diametrální rozdíl :D
v nevhodných barvách vypadáme divně, často to dost bije do očí. chladný typ si obleče výrazně teplou barvu apod. osvěta je velmi potřebná, stačí si přečíst Váš názor.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 01:01

Barevna typologie zimni, jarni atd je blbost, zejmena kdyz se promichaji barvy vrsku a spodku. Je jasne, ze svetle ruzova uz neni pro damu strednich let pokud to neni ujeta Barbara Cartland a cerna kuze pro maminu, pokud neni Tina Turner kopie. Cerna jde i k svetlum typum, zejmena na kalhoty a hodne zalezi na doplncich a vzorech. Take nutit se do zlute nebo cervene, pokud to ,nejaka odbornice' napise jakozto barvu vasi typologie je blbost. Pokud se nejaka slecna odbarvi na blond, nezapomente ubrat make up a hlavne zmalovane oci a oranzove falesne opaleni, protoze to pak vypada jak lady z Perlovky nez neco, co bylo OK s predeslou barvou vlasu.

Ada Pekelná
973 příspěvků 2.11.11 01:03

Ýmo: velká změna možná není, ale posunutí k jinému typu rozhodně ano.

Kocour: kniha taky nic nevnucuje. Typologii je nutné brát jako pomoc, ne jako dogma.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 03:26

je tu pekelna nuda, ked sa nesmie pod clankom volne diskutovat


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 07:30

Souhlas s Rachel, taky se nudim. Jak se muzeme vyjadrovat v diskusi k necemu co vetsina z nas necetla, nebo nema docteny? Apropo, neni taky Ada trochu OT kdyz se vyjadruje k posouvani typu?
Mne se takova omezena diskuse nelibi, o barevne typologii by se dalo diskutovat hodne a ja osobne bych se rada zapojila.

Apropo, Ada uz dost davno slibovala grafickou zmenu webu, tak by mne zajimalo jestli se neco takoveho chysta a taky bych uvitala uz zminovanou anketu o moderovane diskusi. Dockame se?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 08:52

Tak může to být zajímavé, ale já jsem se podle různých (i sofistikovaných) systémů zařadila do čtyř různých škatulí, a okolí mne zařadilo do čtyř dalších, úplně jiných… Subjektivita je mrcha, sám sebe určit podle knížky je ošemetné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 09:24

mě taky dělá probém určit, který jsem barevný typ. Vždycky, když bylo v nějakém časopise, nebo knize rada, jak se oblect podle barevne typologie, tak mi to doporucovalo barvy, ve kterých si nepripadam na svůj věk. Moje rada jak nakoupit správnou barvu je tahle- v obchode se mi líbí tričko, nejsem si jistá barvou. Vezmu ho a jdu k zrcadlu, priložím tricko pod krk a jak se mi barva nelíbí k pleti-takzvane blednu, tak ho nekupuju. Lepsí je denníi světlo, horší umělé, ale když už vypadám blbe i v tom umelém, jak to bude vypadat na denním nemá ani smysl psát. Co se týče rad k typům postav, často mi přijd,e že to píše někdo, kdo tomu moc nerozumí. Jako doporučovat holce, co má krátky trup, aby nosila kalhoty do pasu mi přijde divné. Spíš mi to přijde, že to upozornuje a jeste víc zkracuje. já jsem v tomhle zastáncem toho, ze kdyz mám nejakou partii krátkou a chci ji prodlouzit, musím ji opticky zuzit-toznamená tmavsí barvy a v kontrastu k nim si vzit na zbytek tela treba svetlejsi. tozn. Smetanová sukne po kolena, přes ni tmavě zelený svetřík, nebo halenku. To je základ, co prodlouzí trup.no ale to je už moc konkretni, zkrátka mi stejne prijde, ze na kazdou zenu sedi neco jineho, i kdyz je typ hruska, nebo válec. chce to zkouset.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 11:17

Když se nudíte, zvedněte zadky a běžte dělat něco užitečnýho. Módní peklo tu není od toho, aby vás bavilo 24 hodin denně! Diskuze NENÍ chat, klidně by tu mohl být jeden příspěvek a pořád by to neznamenalo, že je článek k ničemu. Plkání o všem možném se realizuje na fóru, tady se diskutuje o ČLÁNKU.

Omlouvám se Adě za OT, ale muselo to ven, arogance některých čtenářů v poslední době rostě přímo neuvěřitelně.

K tématu: Knížku už se si vyhlídla v knihovně, teď jen doufat, že než se k ní dostanu, tak mi ji někdo nevyfoukne:) Jinak koukala sem, že je z roku 2010, což je mi na ní asi nejsympatičtější. Většina podobných záležitostí, na které sem v životě narazila, byla vždy o několik (desítek) let pozadu. V pubertě sem několika takovými listovala a všechny rady byly takové „nemoderní“, fotky z 80. nebo 90. let, stránky zašedlé - snad víte, co myslím. Jasně, principy jsou stejné, dnes už by mi to asi nevadilo, ale tenkrát mě to od podobné literatury těžce odradilo.
Takže na tuhle se fat těším a na článek o barevné typologii ještě víc;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 12:12

Pěkná recenze, jinak bych o té knize ani neuvažovala. Přiznám se, že mě tyhle knížky ani moc nezajímají. Hlavně se mi nikdy nechtělo platit za něco, co mi bude k ničemu. Ale tohle vypadá jinak. Já jsem taky celkem nekonfekční typ, barevně ani typově se mi nedaří nikam zařadit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 12:41

Knizka muze byt uzitecna, souhlasim vsak z nazorem ze objektivne sam sebe nikdo nevidi. Dalsi problem je v tom, ze na papir nikdy nemuzou byt barvy vytisknuty v realnem odstinu, takze uvedene odstiny mohou byt jen pomocnikem, ne vsak uplne presnym.
Ale jako uvod do barevne typologie, stylu a odivani je knizka dobra.
Apropo, je na trhu uz dost dlouho, ja jim mam uz vic nez rok.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 16:03

u tohohle druhu knih mi vadí, že si musím koupit celou knihu, abych si pak přečetla a využívala jen tu část, která odpovídá mému barevnému typu - ale je pravda, že nevím, jak jinak to udělat a prodávat ;)

zkusím se na ni dojít podívat a jestli opravdu stojí za to, tak možná… :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 17:10

Meky: Taky už jsem se tady nad tím „vztekala“. Jedině do knihovny a půjčit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 17:25

Jo takovou knihu mam doma, je super:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 18:08

Baruncita: A hlavně podpaTky a podpaDky. Slyším d, píšu t:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 20:23

v anglictine na nemeckem AMAZON od 11,27 eur

http://www.amazon.de/…_product_top


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.11.11 23:32

uz viem co chcem na Jeziska. Paradny clanok, Ada. Dakujem moc


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.11.11 08:40

Čekám, kdy se objeví v médiích článek, že Adina recenze knihy způsobila okamžité rozebrání jmenované knihy z regálů knihkupectví a z e-shopů :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.11.11 20:31

Knížka je užitečná, ale autorky nějak zapomněly na lidi se zelenohnědýma očima:-(.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.11.11 21:11

Nyx: Já jsem si například všimla, že se v té knize u tmavého teplého typu píše, že má zelené nebo žluté skvrny v očích. Sama oříškové oči mám, ale je to vidět jen hodně zblízka, jinak vypadají tmavě hnědé, a zařadila bych se spíš do tmavého studeného. Takže možná autorky nezapomněly, jen se my dvě neumíme zařadit :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.11 02:44

nie kazdy je z knihy nadseny trak, ako ada - http://www.supervizaz.net/blog/farebná-typológia-prečo-je-textilná-farebnica-najvhodnejšia


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.11 17:41

No a jak myslíte, čistě teoreticky, že je to s černoškami a asiatkami? Sluší jim všechny barvy, nebo všem afroameričankám vizážistky doporučují stejné barvy a asiatkám také, nebo je dělí na světlejší a tmavší…? Bledé a nevýrazné asi nevypadají černošky v ničem a kontrastní jsou asiatky všechny…
Dotaz se knihy netýká, já vím, ale já bych ho možná do příště zapomněla… :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.11 19:22

Anna: Čo sa týka farebnej analýzy žien inej ako bielej rasy, je k tomu pekný článok napr. tu: http://blog.prettyyourworld.com/…of-race.html


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.11 19:46

Rachel: nemyslím si, že vámi uvedená recenze „není tak nadšená“. Recenze knihu také doporučuje, ale narozdíl od Ady zdůrazňuje limity jejího použití.
Nikdo si přece nemyslí, a ani Ada to netvrdí, že samostudium jakékoli knihy je schopné plně nahradit osobní konzultaci s vizážistou, takže obě uvedené recenze nevidím v příkrém rozporu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.11 21:13

Rachel - autorka vizážistka potřebuje prostě zajistit, aby k ní lidé chodili a nespoléhali se na knihu.
dokonce si myslím, že kniha dokáže být tou neosobností právě více objektivní než vizážistka, která mě může klidně falešně přesvědčit, že jsem úplně jiný typ, než jaký jsem. už jsem to psala, jak mi názorně na šátcích ukazovala a dokazovala, že jsem podzimní typ - přestože jsem výrazně světlý jemný typ studených světlých odstínů. Právě že bych víc jako zdroji věřila a inspirovala se knihou, než vizážistce - i renomovaná může být nanic, když mi vnutila něco, co nebyla prostě pravda.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.11 21:18

Ale vůbec jsem chtěla napsat - jak je fakt vrchol ubohostí, že když chce někdo něco psát a sdělovat světu, jak se nezmůže na vlastní originalitu, nápaditost, na vlastní téma, se kterým přijde. Vykrádají akorát své kreativnější a odvážnější spoluobčany, loví po internetu, šmejdí v blozích. A pak vytvoří s velkou slávou falešnou odvahou odvar, ovšem už bezpečně ověřený originálem. Mělo to odezvu? Tak to rozmáznu taky.
To je fakt ubohost a nepřekvapuje mne to. Stejně tak novináři bez skrupulí opisují a vykrádají články druhých. Proto jsem taky odešla, hnus velebnosti je i mezi tzv. „elitou“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.11 13:53

Možná jsem se nevyjádřila dost zřetelně. Něco se objeví v Peklu - nové, neokoukané a vzápětí o tom píše kde kdo jako kdyby na to právě ON přišel. Viz mimibizar atp.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.11 14:52

Verunka: Mám podobný problém. Líbí se mi zelená a rezavá, ale dobře vím, že mi nesluší. Takže jsem si svoje oblíbené barvy dala do bytu a nechala si např. zeleně vymalovat obývák. Co se týče barev, které moc nemusím - tmavomodrou jsem zkusil v obchově a zjistila, že sice zázračně nezkrásněla, ale že v ní vypadám daleko líp než v zelené. Což při mojí marnivosti je docela dobrý argument.

Kdosi se tady zmínil o změně barvy vlasů - kamarádka, co dělá do vizážistiky, naopak tvrdila, že vlasy je lepší při typologii schovat, protože je stejně má kdekdo obarvené (ne vždy na slušivou barvu - spousta lidí si myslí nebo nechá nakukat, že je teplý typ, přitom většina lidí u nás je studený typ). Ono stejně je to hlavně o barvě pleti - vlasy se dají obarvit anebo stáhnout do copu a hned je to jiné… a dneska už si lidi obarví i oči:D

Abych nebyla OT - o koupi knížky docela vážně uvažuji, dám si předčasný dárek na Vánoce :) (nechala bych si ji dát, ale z ceny by se asi někteří zjevili… už tak za knihy utrácím hodně)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.11 14:55

Kerstin: je Ryzí styl ještě někde k sehnání?

Kerstin
516 příspěvků 22.4.12 00:36

Kupovala jsem ho před rokem v Levných knihách. Netuším, kde ho sehnat teď. Ale co vím, tak vám v lepším knihkupectví knihu objednají, pokud ji nemají.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.11 17:12

Lilip, ale na základě vaší špatné zkušenosti, kterou nezpochybňuji, se přece nedá tvrdit, že všichni vizážisti jsou neobjektivní.

Já mám třeba velmi dobrou zkušenost s jedním vizážistou - mužem, který velice dobře odhadl můj typ nejen co se týče barev, ale i účesu a tvaru brýlí. K tomu, co mi radil, jsem sama instinktivně tíhnula, ale za těch 5000,– , které mě to stálo, jsem se to naučila nejen pojmenovat a definovat (což mi velice usnadňuje komunikaci s prodavačkami a nakupování vůbec), ale dozvěděla jsem se i spoustu dalších věcí navíc - například že se nemusím držet jen smetanové, pudrové, pískové a béžové, ale že jsou pro mě vhodné i teplé pastelové tóny modré, žluté či oranžové, což velic eobohatilo můj šatník. Poradil i mi vhodné barvy líčení a barvy vlasů, a vhodné líčení mě i naučil (potřebnou kosmetiku mi pak dal s sebou domů).
Rozhodně to byly dobře investované peníze a nelituji.

Ostatně si myslím, že pokud vás vizážista tlačí někam úplně jinam, než jak se cítíte, a dokonce vás nutí radikálně přebarvovat vlasy, aby vás natlačil do té jediné
správné škatulky, není to zřejmě dobrý vizážista.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.11.11 18:58

Knihu som prelúskala, moje dojmy sú nasledovné:
1. Čo sa týka farebnej typológie, vedela som už predtým , že som chladná zima, ale teraz som zneistela, pretože podľa knihy existuje jednak studený a jemný, a jednak studený a kontrastný typ… Zrejme je práve ten kontrastnejší typ tou zimou, lenže troška jemnejšie farby uvedené pre studený a jemný typ ma oslovujú jednoducho viac, a aj sama sebe sa viac páčim v ľadovo bledomodrom svetríku ako vo fuchsiovom tričku… pripadám si mladšia, aj keď nie tak výrazná…
2. Napriek snahe a pokusom nie som schopná objektívne posúdiť, či je moja tvár obdĺžniková alebo skôr trojuholníková, rovnako postava - chvíľu mám dojem že som presýpacie hodiny, a potom zase že mám širšie ramená ako trojuholník na špičke, zároveň však aj výrazný pás, oblé boky aj vyvinutý hrudník… toto samoštúdium jednoducho nie je dostatočné, človek tápe a nachádza na sebe z každého niečo. Chcelo by to radu od niekoho, kto sa v tom vyzná a má to v oku…a hlavne ma bude posudzovať nezaujatým pohľadom.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 00:46

Tvoje recenze mě nalomila, až přijde výplata, jdu ju objednat :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 11:56

Děkuji za pěknou inspiraci oč si napsat Ježíškovi :-) (aby jednou taky zašel někam jinam než do prodejny ponožek, které dostávám každý rok).
Trochu mi to připomnělo knížku. „Chceš být krásná“ (Antonie Marquardt, Ikar, 2002), kterou jsem četla coby náctiletá. Je to knížka určená dospívajícm slečnám. Obsahuje jednoduché rady právě ohledně barevných typů, základů líčení, ale i rady o péči o tělo, na které může být pro některé dospívající trochu trapné se někoho ptát (např. jak pečovat o pleť s akné, nebo různé možnosti odstranění nežádoucích chloupků…). Myslím, že tahle knížka mě ušetřila určitě mnoha přešlapů a tápání a nakonec i zbytečného utrácení za nevhodné věci. Pokud máte ve svém okolí nějakou mladou dámu, která začíná pošilhávat po maminčině přihrádce se šminkami, tak po téhle knížce zapátrejte. Já na ní ani po letech nedám dopustit a tu a tam se k ní vracím i teď.

Safara
1 příspěvek 6.11.11 14:02

O knizku jsem si napsala Jeziskovi a nakonec jsem ji dostala jeste k narozeninam! Je skvela a vsichni okolo si ji chteji hrozne pujcovat! takze brzo bude cela Praha plna sladenych a krasnych bohyn :))))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 16:28

Ivo, tak jsem to prostudovala ještě jednou a trojúhelník na základně nemá skoro žádná prsa. Kdežto Venuše prsa má a to až k pasu, viz: http://www.google.com/imgres?…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 16:29

Tak to jsem nechtěla, moc se omlouvám :(((


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 14:00

Dnes jsem u Dobrovského v Brně na České zjistila, že kniha byla během včerejšího dne (kdy bylo doplněno zboží) vyprodána. Ženy ji vzaly útokem :-). Prodavač se hrozně divil a musela jsem mu vysvětlit, jak se to stalo.

Když jsem tak koukala do regalu, zaujala me kniha od stejnych autoru (Colour me beautiful), jejiz nazev jsem si bohuzel presne nezapamatovala, ale znelo to nejak takto: Jaka barva me ucini stihlejsi? (v originale „Colour me slimmer“). Vypadala schopne. Vice viz http://www.colourmebeautifulshop.co.uk/products/books

No a taky jsem si tam vsimla knihy, kterou jsem kdysi byla obdarovana, a ac se netyka primo barev a barevne typologie, taktez bych ji oznacila za dobreho pomocnika. Je to „Zeny a jejich styl“ od Dagmar Březinové.

Hajdalena
18 příspěvků 8.11.11 22:01

Knížku už mám doma a rozhodně těch 350Kč nelituju. Kromě povídání o barvách je výborná i část o stylech oblékání a řešení různých disproporcí jako třeba velká prsa, dlouhý trup, vysoký pas nebo krátký krk. Kdo si není jistý, jakému stylu oblékání dává přednost, najde v knížce i test, pomocí kterého si sám odpoví, jak se vlastně obléká a jak může svůj styl obměnit. Co se týká barevné typologie, je v knize hodně fotek známých osobností i ženských z lidu, takže by se měl každý teoreticky najít, i kdyby mu barevná typologie nic neříkala a test na straně 32 nepomohl. Ale pro lidi, kteří nemají cit pro barvy (stejně jako někdo nemá hudební sluch), to bude asi stejně problém, takže se bez pomoci neobejdou. Je celkem snadné určit, jestli jsem jemný nebo kontrastní typ, ale už těžší, jestli jsem teplý nebo studený typ. A to je právě to zásadní, protože nežijeme v černobílém filmu.
Jinak jsou v knize šikovné rady, jak si uspořádat šatník, jak nakupovat nebo třeba jak zabalit na cestu. Pár stránek je věnovaných líčení, výběru brýlí a doplňků.
No je tam toho hodně, jdu zas číst :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 23:16

Hernajs, no jako bych to neříkala, než sem se dostala do knihovny, tak už je knížka vypůjčená a jako bonus ještě 2× zarezervovaná:P Přiznejte se kdo ste to byl! Koukejte ji rychle přečíst a vrátit zpátky, ne že si ji budete doma syslit dalšího půl roku;) Děkuji převelice:)
Popularita tohohle blogu dovede jednoho na.rat;)

Ada Pekelná
973 příspěvků 8.11.11 23:59

Na pomoc s typem bych doporučovala požádat třeba kamarádku (kniha to i doporučuje) - já sama v pohodně odhadnu ženy na ulici, ale sama na sebe se můžu dívat libovolně dlouho a pořád váhám. Něčí nezávislý pohled je k nezaplacení.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.11 12:33

Knížku jsem si koupila a byla až na jeden kus vyprodána. Ado, máš vliv na knižní trh :) Knížka je zajímavá, ale přijde mi, že z ní využiji jen menší část, tudíž asi bude putovní.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.11 15:40

to Prasadko
no Věstonická Venuše… kdyby měla pořádnou podprsenku, tak by byla jako přesýpací hodiny! Sice takové pořádné a kypré hodiny (holt Slovanka, no a co), ale připadá mi, že tam ten pas je pořád zřetelně znát.

Hajdalena
18 příspěvků 11.11.11 17:01

Já bych řekla, že je to spíš hruška. Má o dost užší ramena než boky. Každopádně může být ráda, že zemřela před vynalezením podprsenek, protože na tenhle těžký kalibr by nesehnala nic ani u paní Konarovské :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.11 19:22

skvělá recenze :) vždycky se těším na nové články abych měla co číst a nejradši mám různé fotky z ulic ať už povedené kousky nebo ty nepovedené :) jinak mám teď svůj první blog tak jestli se chcete kouknout tak http://catherinasstyle.blogspot.com/ . jsou to mé začátky takže tonejspíš nebude žádná sláva :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.11 21:11

Obě knihy si můžete stále objednat přímo v nakladatelství na adrese www.vasut.cz. Zatím je na skladě mají a určitě se koupě vyplatí. Když bude zájem, přeloží další knihu z řady - pro pány.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.11 14:47

Knihu jsem objednala u eshopu dobre-knihy.cz, který má výdejnu na Libni. Vonělo to tam provokativně kávou, ale jinak obchodek docela mrňavý a trochu tam měli zmatky při přechodu na nový systém (protože totéž řešíme v práce, jsem je upřímně politovala).

Dost mě teda zaskočilo, že je kniha brožovaná… za tuhle cenu bych čekala, že bude ve vazbě. Na obrázku jsem měla dojem, že je formátu A4. Tipuju se zatím na studený jemný typ, ale jsem zvědavá, k čemu se dolouskám:-) A už mám zájemkyni i společný dýchánek s typologií.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.11.11 00:04

knížku už mám přečtenou, dobře se to čte, je to srozumitelně napsané, ted už zbývá podle ní nakupovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.11 21:58

Taky mně připadá jasná a srozumitelná - měla jsem obavy, že budu mít problém se otypovat, ale s kamarádkou jsme se našly raz dva (a pokud ne samy, tak navzájem). Zjistily jsme, že nosíme hlavně barvy, které k nám sedí (ale ne že bychom nosily všechny ty barvy, o některých jsme nevěděly), oblečení, které se hodí nám k postavě a vůbec jsme při procházení knihy vesele přikyvovaly…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.11 15:54

Knihu jsem četla a mohu jen doporučit. Akorát mi přišlo divné, že mnohé modelky na sobě mají dlouhé kalhoty, zpod kterých vykukují hodně dlouhé a špičaté boty, což mi přijde nevkusné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.11 17:44

Ada: Mám s Awesomebooks výbornou zkušenost, knihu už mám přečtenou, přišla za 4 dny :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 16:29

Díky za tip, knihu si určitě prohlédnu a pak možná i koupím. I když hned vidím to co všude jinde, že pro světlý typ je vhodná meruňková barva, která mi, i když jsem světlá, vyloženě nesluší, tak jako další odstíny do oranžova.
Rady hodně pomohou, ale nakonec je nejlepší zkoušet a zkoušet a ještě si sebou vzít další pár očí, třeba kamarádku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.11 14:56

Tak jsem si knihu koupila. Zapomněla jsem na ISIC slevu, takže u Dobrovského za plnou cenu. Nevadí. Nechtěla jsem v knihkupectví strávit dvě hodiny prostudováváním knížky, takže jsem lehce prolistovala a brala. V knize jsou dobré, polopatické rady a docela se mi líbí i rozdělení žen do různých typu postav. Co se týče hlavního cíle knihy a to poznat svůj typ, tak… opět jsem se nenašla. Měla jsem s tím problém vždy a ani tato kniha to nerozluštila. Vím, co jsem věděla předtím - sluší mi spíše výrazné a rozhodně studené odstíny. Ale určit přesně svůj typ? Váhám. U jednoho prototypu, kde bych snad mohla zapadat, vybraly autorky jako figurantky starší prošedivělou paní a jako druhý typ černošku, takže porovnávat nemůžu a test barev jsem zatím nezkoušela. V doporučených testovacích barvách žádné oblečení nemám…
Ad rok vydání 2010 - dost mě překvapilo, ne-li šokovalo výběr oblečení. Asi polovinu bych si na sebe nikdy nevzala, přišlo mi nevkusné. Jak už tady někdo výše zmiňoval, tak vrcholem byly špičaté boty, ale i další kousky byly teda dost na hraně, pokud se má jednat o knihu, která by měla být o stylu. Ale chápu, že kniha je hlavně o barvách.
Ad barva vlasů. Ovlivní váš typ hodně. Já jsem chameleon, měla jsem na sobě úplně všechno, od blond až po černou a pokud jsem se držela studených tónů, tak mi i všechno slušelo (podle názorů ostatních). Kamarádky mi říkají, že jsem chameleon. Takže možná proto mám problém se typově najít. Každopádně změna barvy vlasů razantně ovlivní váš šatník. Co vám slušelo jako brunetě, už moc nemusí vyniknout v blond. Teda vlastně ano. Za to vy můžete zaniknout, úplně :)
Závěr - kniha není drahá, vzhledem k formátu a určitě bych si ji koupila znova, přestože jsem se tam přesně nenašla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.11.11 14:27

Misha: Asi tuším který typ myslíš. Byla jsem na vážkách, zda jsem typ studený a kontrastní nebo spíš kontrastní a studený nebo tmavý a studený. Test jsem neprováděla, protože zrovna u těchle barev vím, jak v nich vypadám. Už jsem ale předem tušila, že můj převažující barevný typ je studený, vzala jsem to vylučovací metodou. Světlý, jemný nebo teplý typ rozhodně nejsem, pak už zbývalo jen určit, která ze zbývajících tří vlastností je nejvýraznější. Takže jsem se podívala jednotlivě na barvu pleti, očí a vlasů. Výraznější kontrast v tónech barvy a vlastně ani v barvách tam není, celková barevnost střední, zato vlasy mají studené zabarvení a pleť dost jasný olivový nádech se sklony k zarudnutí spíš do studené tmavší růžové, takže jsme to odhadla na dominující studený typ. Ten se pak v knize dělil už jen na kontrastní a jemný, takže jsem koukla na kontrastní a našla tam zpětně svoje barvy, co nosím a o kterých vím že mi sluší.
Dívala jsem se i na tmavý … typ, ale vím že v těchle barvách bych už se ztrácela. U kontrastního typu zase nesedělo zabarvení pleti. Shodou okolností jsem ještě před pár lety měla pleť bledou, ale pak se mi po prodělané atace atopie změnila pigmentace a řekla bych, že vynikla ta studenost.

A propos: měli jste někdo problém najít svůj styl? Mně v testu vyšel skoro u všech stejný počet bodů, jen u jednoho o bod více… A pořád jsem na vážkách. Stylů je tam jen šest, ale přesto mám problém najít i ten, který mi nejvíc vyhovuje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.11.11 13:07

Nevena: váhala jsem mezi těmi stejnými typy! :-) Už jsem to pročítala dvakrát, ale pořád váhám. Jsem asi něco mezi. Vím, které barvy mi sluší, věděla jsem to předtím. Taky jsem se orientovala podle rad, které autorky daly k líčení, takže jo, nakonec vím, že jsem asi něco mezi těmi dvěma typy.

Ohledně stylu. Myslím, že to je spíše okrajové téma… Mě vyšlo chiq style nebo tak něco a jako jo, něco sedí, ale myslím, že je to spíš pro ženy, které vůbec nevědí, ale nějakou vypovídající hodnotu ten test nemá. Takže tak.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.4.12 10:55

Jéé, ta knížka se sežene kdéé?? Ráda bych do ní aspoň nahlédla…

Wiolla
586 příspěvků 14.6.12 13:31

Knížku jsem si nechala nadělit k narozeninám. Jen jsem ji letmo prolistovala a pokusila se zatím určit jen svůj typ. A musím říct, že dost tápu, resp. jsem zmatená. Vždycky jsem si myslela, že jsem studený zimní typ ala Sněhurka. Podle knížky však spíš Tmavý studený typ (Sněhurka bude asi spíš Kontrasní typ?). Tak já nevím, kniha mě naprosto zmátla…

No ale „darovanému koni na zuby nehleď“, že? Jen mě bude mrzet, že mám v knihovně další knížku, kterou neumím použít a že se zase nepohnu ani o kousek dál.

Amonute
360 příspěvků 21.9.12 12:37

Kúpila som si ju a bola to dobrá investícia! Keď si okolie všimlo, že som nejak zmenila farebnosť šatníka k lepšiemu začali sa zaujímať čo je vo veci. Momentálne má knižku požičanú kamarátka a farebne diagnostikuje každého člena svojej rodiny. :D

Curly-haired Bitch
132 příspěvků 5.8.13 17:59

Dnes jsem si tuhle knížku vypůjčila z knihovny, typy prostudovala a stejně z toho nejsem moudrá… :-/

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Modrá je dobrá

Autor: Ada

Na úvod dnešního pouličního pekla pro vás mám celomodrou slečnu,... Celý článek

Jarní barvy v obchodech 2.

Autor: Ada

Z minulé výpravy po obchodech mi ještě zbyla spousta zajímavých... Celý článek