Díky za článek, ale není na typicky zimní kabáty v obchodech ještě trochu brzo?
Kabáty: jaké, kde, za kolik
21.10.11 | autor Ada

Vyslyšela jsem vaše tklivé prosby o článek o kabátech a prošla jsem brněnské centrum, abych zjistila, jaká je situace. Kupodivu není tak špatná, jak jsem se obávala. Nejlépe se ovšem kabáty nakupují na místech, kam jsme díky řetězcům už odvykli chodit.
Řetězce
Jestli čekáte bědování, jak je to v řetězcích mizerné, čekáte správně. Je to vážně bída. Po projití zmíněných zdrojů oblečení bych si zimní kabát v "písmenkovém" obchodě nekoupila.
Zara (Česká): mají zde levnější i dražší kabáty, přičemž "levnější" znamená kolem 2000 a "dražší" něco přes 4000. Tohle jsou ty levné:
Na materiálu je to hodně vidět. Je v něm sice špetka vlny, ale to je asi tak všechno, co se dá pochválit. O kabáty na stojanu se otřelo pár zákazníků a už je to vidět:
Je to škoda, protože kabátky jsou, odpustíme-li obvyklé bolesti v podobě odfláknutě obšitých dírek apod., docela slušně vypracované:
Šedý kabátek ve vojenském stylu je z lepší látky, bohužel ne příliš silné. Nespoléhala bych, že mě nějak extra zahřeje.
Nejdražší kabát v obchodě, pěkně ušitý, ale stejný problém: materiál dobrý akorát tak do španělské zimy. Směsovka vlny a polyamidu, ovšem poněkud tenká. Jestli se chcete naštvat, tak je to tento kabát: v anglickém e-shopu Zary asi tak o 700 Kč levnější než u nás.
Pak musím chápat, proč jsem v české Zaře nenašla tento kabát z kašmírové směsovky. Stál by tak 8000 a přirozeně by si ho nikdo nekoupil (bodejť taky, když za tu cenu můžete mít kvalitní klasiku).
Camaieu (Česká): podobná situace, jen ještě o chlup horší. Ani tady nestojí látky za moc. Kdyby šlo jen o vzhled, tak by se možná vybralo, v béžové třeba tohle:
Odrbané kabáty ze škrabavé směsovky mají ovšem i tady. Za 1500. Škoda jich, radši přidejte do prasátka na pořádný kabát.
Terranova (Masarykova): dámské kabáty jsem nenašla. Neříkám, že je nemají, mohla jsem je minout, ale nelituji: podle toho, jaké tu mají dětské a pánské kabáty, není o co stát. Světlý dětský kabátek je ze směsi s převahou polyesteru a viskózy, na pohled nevypadá špatně, je však tenoučký. Pánské kabáty na tom byly stejně.
Promod (Masarykova): na rozdíl od jiných obchodů se tu vyberou pěkné, barevné kabáty. Materiál je ale stejný jako všude jinde: tenká látka, buď bez vlny, nebo jen s nepatrnou špetkou. V kostkovaném kabátku, vhodném spíš na podzim, je jí 25 %:
Tento áčkový dvouřadový kabátek jsem viděla ve všech barvách, které jsou na webu Promodu - tyrkysový, fialový, melírovaný šedý, černý. Materiál ale opět není nic moc.

Zdroj: promod.eu
Esprit (Vaňkovka): černý pánský kabát, materiál obvyklý řetězcový, což mě celkem zklamalo, v Espritu bych čekala víc...
Na webu Espritu mají spoustu pěkných dámských plášťů i krátkých kabátků, v pobočce v Brněnské Vaňkovce jsem však nenašla ani jeden. Asi nemá cenu to do Česka vůbec vozit; nebo by to chtělo větší pobočku.

Zdroj: esprit.de
S.Oliver: béžový a černý kabátek, oba z látky na pohled pěkné, neorvané, ale zase poměrně tenké.
Tesco (u nádraží): zde jsem našla poměrně velký výběr, který se však jevil velkým jen do chvíle, než jsem začala kontrolovat štítky a osahávat látku. Většinou zase tenké šlupky. Kabát F&F, na kterém bylo zdůrazněno, že je "with wool", obsahoval celých 16 % vlny. Výhodou je ovšem dostupnost větších velikostí (50 a víc).
Kabát v černé, béžové a malinové barvě se zdál být OK...
...dokud jsem se nepodívala zblízka. Všimněte si, jak je kabát vlevo ožmolkovaný. Nevím, proč zrovna tenhle jeden, ovšem tomu, kdo ho tam dal, srdečně děkuji. Díky tomu víme, jak budou po chvíli nošení vypadat i ty ostatní. Aspoň že jsou za hodně nízkou cenu: 1350 Kč.
Spousta kabátů je zde zlevněných, některé stojí i pod tisícovku.
Benetton (Masarykova): nalezen jeden kabát vcelku slušné kvality, ale ne moc praktický (krátké široké rukávy nejsou do větrné zimy šťastná volba).
Tatuum (Vaňkovka): někdo v komentářích psal, že teplý kabát koupil právě tady. Možná to byl tenhle šedý (pobočka ve Vaňkovce je malinká a moc tam toho nemají). Je skutečně z poctivého materiálu a už na omak krásně hřeje. Stojí 3499 korun.
Peek & Cloppenburg: tady si určitě vyberete, jen je vhodné mít víc peněz. Ceny kabátů se pohybují cca od 2500 do 10 000 (jestli jste v P&C někdy byli, víte, že mají v nabídce různé značky, které se liší kvalitou a cenou). Prodávají i velké velikosti. Mají spíš klasické střihy a barvy (černá, šedá, béžová, červená, vínová).
Kabát na fotce stojí 6790 Kč, složení materiálu je 70 % vlna, 10 % kašmír, 20 % polyamid. Látka je na omak silnější, hřejivá.
Krátký kabát Marco Pecci, k dostání v několika barvách - viz fotka. Cena 2590, materiál vlna 55 %, viskóza 15 %, polyester 30 %.
Kabát Jake*s, cena 4190, materiál 100 % střižní vlna:
Sami vidíte, že situace v řetězcích je přímo děsivá. Proč je tak těžké najít kvalitní kabát? Proč je v českých pobočkách řetězců tak malý výběr? A proč zákazníci ty příšerné kabáty z tenké, nekvalitní, škrabavé, skrz naskrz umělé látky vůbec kupují? Pochybuji, že je to jen o penězích. Vsadila bych na nevzdělanost - spousta lidí nekvalitu kupodivu nevidí, ani když je doslova mlátí pěstí do nosu.
Na další obchody se podíváme za chvilku, nejdřív si dáme vzdělávací vsuvku.
Materiály
Když vybíráte zimní kabát, není důležitý jen střih, správná velikost a vhodná barva, ale také materiál. Především materiál. Na něm záleží, jestli bude kabát dostatečně teplý, jak dlouho vydrží pěkný a jak bude vypadat.
Kabáty se typicky šijí z flaušů, velurů, lodenů, případně efektních tkanin (tvídů, buklé). Jsou to vlnařské materiály, ale v praxi jde často o směsi vlny s jinými přírodními a umělými vlákny. Kašmír ve směsi přidává na hřejivosti a ubírá na váze; polyamid/nylon snižuje mačkavost, stejně tak polyester (ten snižuje i cenu). Můžete se také setkat s přídavkem mohéru, velblouda, alpaky, viskózy. V dobré látce by měla přírodní vlákna převažovat, například: 85 % vlny, 5 % kašmíru, 10 % polyamidu. Nebo 45 % vlny, 45 % kašmíru, 10 % polyamidu, to už jsme ovšem s cenou kapku někde jinde. Metr vlněné látky na kabát koupíte v obchodě třeba za 700 Kč, metr kašmírového flauše nebo veluru může stát dvakrát tolik.
Stejně jako u svetrů, i zde platí, že není vlna jako vlna. Nejkvalitnější, čistá střižní vlna, mívá (i když nemusí mít) značku Woolmark. Střižní vlna (anglicky new wool, německy Schurwolle) nebo vlna z mladých ovcí (anglicky lambswool, německy Lammwolle) je lepší než samotná vlna, ta bývá recyklovaná a méně kvalitní.
Flauš je látka, která vzhledem připomíná plst. Je to velmi oblíbený materiál na kabáty, od toho byl ostatně odvozen hovorový termín "flaušák". Podobný flauši je velur, který má kratší zastřižený vlas a podobá se spíš sametu než plsti.
Tenký, ale hřejivý kašmírový flauš:
(Ten nehet není okousaný. Zlomil se a musela jsem ho upilovat.)
Loden je hrubá látka s "kudrnatým" povrchem, odolná proti otěru a hřejivá, zvláště pravý tyrolský loden z alpských ovcí. Z lodenu se tradičně šijí kabátky a pláště bez podšívky.
Buklé je efektní látka se zatkanými smyčkami, takže je na pohled taky kudrnatá. Vlnitou hrubší strukturu mají také krepové látky tkané z kroucených nití. Krep na obrázku je tenký a s poměrně řídkou vazbou, hodí se proto spíš na podzimní kabát nebo sáčko.
Tenčí tvíd, ideální na podzimní sako nebo kabát:
Při zkoumání kabátu před koupí nespoléhejte jen na složení. Sáhněte na látku. Je na omak hebká, nebo hrubá a tvrdá? Pokud nejde zrovna o loden, což se vám v našich obchodech běžně nestane, měl by být hmatový vjem příjemný. Škrabavé kabáty z nekvalitní hrubé vlny najdete v řetězcích na stojanech s tím nejlevnějším - takže ve složení může být nakrásně 60 % vlny, ovšem k čemu to je, když je kvalitní asi tak jako odpad z výroby koberců? Lepší materiály jsou na omak měkčí a jemnější. Zkontrolujte také tloušťku látky, neměla by to být tenká šlupička. Jistým vodítkem je i váha, kvalitní dlouhý kabát bývá těžký - pokud není extra kvalitní, s vyšším podílem odlehčujícího kašmíru. Takový kabát ovšem poznáte na první dotek; platí zde úsloví "nemusíš vědět, jak to vypadá, ale až to uvidíš, tak to poznáš".
Hřejivost kabátu někdy poznáte i při zkoušení. V dobrém kabátu, ve kterém nezmrznete, se při zkoušení v obchodě většinou začnete potit během několika vteřin. U těch hodně mizerných zase můžete mít pocit, že ho na sobě snad ani nemáte.
Obchody a butiky
V obchodě a krejčovství Helena fashion na brněnské Jánské ulici nabízejí kabáty různých střihů. Zaujal mě tento jednoduchý kabát z měkkého lehčího flauše:
Zatímco kabátům ze Zary rozmazané mobilové focení spíš prospělo, tady naopak škodí; ale snad už na první pohled vidíte, že je materiál hladší a ne tak odrbaný. Na další fotce je kabátek z červeného buklé, a zase škoda, že není vidět pěkná struktura látky.
Kabát si tu můžete nechat ušít z flauše, který si vyberete ze vzorníku, na požádání vám všijí teplejší podšívku. Cena béžového kabátu byla kolem 3500 Kč.
Prakticky hned naproti tomuto obchodu je Prostějov Profashion, kde najdete dámské oblečení včetně kabátů. Většina oděvů je značky Yves Tanguy (jakou má spojitost s OP Prostějov, který zde také býval a má pořád vedle prodejnu pánských oděvů, jsem zatím neodhalila); kdybyste se mohli jít podívat na kabáty jen do jednoho obchodu, tak určitě sem. Najdete tu hlavně klasiku. Světle fialový kabát z výlohy je z vlněné směsi (vlna, špetka kašmíru, polyamid) a materiál pěkně hřeje.
Kabátů v odstínech fialové, malinové a růžové tu mají víc:
Šedomodrý s jemnou kožešinou na límci, která se naprosto nepodobá těm štětkám, které se našívají na laciné bundičky. Cena 6290:
Černá klasika...
...a zářivě barevné krátké kabátky s dvouřadovým zapínáním:
Kabáty jsou zde v cenách od cca 3500 do 8000 Kč. Ten fialový z výlohy stál tuším kolem 4000. Další výhodou je lepší výběr velikostí než v řetězcích, koupíte tu i velikosti 50 a výš.
OD Centrum: v obchodním domě na Kobližné ulici v Brně je několikapatrová prodejna oděvů. Výrazně barevné kabáty jsem tu nenašla, mají spíš tradiční barvy (černá, vínová, tmavě modrá). Dlouhý kabát na fotce stojí 4200 Kč, je ze směsovky vlna/kašmír/polyamid. Materiál mi přišel o fous horší než u kabátů Yves Tanguy (řekla bych, že se rychleji odrbe), ale pořád je to poctivý těžký flauš, mnohem lepší než ty háemkové rohožky. Opět mají i velikosti 50 a víc.
Mají tu také použitelné nebuřtové bundokabáty:
Kratší kabát ze vzorované látky, s páskem a obřím límcem:
Dámská a pánská móda Volanski Group (Masarykova): výběr kabátů (i bund a bundokabátů) v této prodejně je obrovský. Mají tu především klasické střihy a barvy (viz horní fotka: černé, šedé, béžové, tmavě červené, tmavě zelené, tmavě modré...), ale i modernější kabátky. Ten dvoubarevný na fotce stojí 3990 Kč, materiál je vlna/polyester v poměru 80/20.
Dlouhý klasický kabát s límcem z pravé kožešiny zde pořídíte za cenu kolem 7500 Kč.
Co z toho vyplývá je snad jasné: neomezujte se na řetězce. Kabát, který nebude kvalitou a vypracováním na ostudu, pořídíte spíš v obchodech a buticích, na které už jsme skoro zapomněli, nebo žijeme v domnění, že do nich chodí nakupovat jen staré báby. Koupit za víc se vyplatí; má cenu kupovat si za 2000 kabát v Zaře, když za dvojnásobek už můžete mít jiný, hezčí a mnohem trvanlivější?
Jestli opravdu nemáte peníze, vydržte zimu ještě ve staré bundě a nakupujte na jaře ve slevách. Připomínám také secondhandy, je tu sice menší pravděpodobnost, že si vyberete, když se však zadaří, máte kabát třeba za stovku. A když se nepovede ulovit kabát? V sekáčích se dají běžně koupit velmi pěkné svetry z čisté vlny, často i kvalitní kašmírové, které zahřejí i pod tenkým kabátem...
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky