Miss Exota

14.10.11 | autor Ada

*

Původně jsem tento týden nechtěla zahájit Mimibazarem, ale něčím jiným. Byla jsem se totiž o víkendu podívat na olomoucké Exotě, výstavě exotických ptáků. Koná se na stejném výstavišti jako Flora a není o nic méně pestrá.

Nemluvím samozřejmě o návštěvnících.

Výstava ptáků pochopitelně nejsou dostihy v Ascotu. Je to víkendová akce, na kterou se logicky obléknete volnočasově, pohodlně.

Ne každému se taky zrovna chce nad oblečením nějak zvlášť přemýšlet. Někdo má rýmu a mizernou náladu. Někdo musel vypravit tři neposedné děti a psa a neměl už ani sílu podívat se do zrcadla. Někdo oblékání vůbec neřeší. Někdo je chudý a nic jiného než jedny džíny, bundu a kecky doma nemá. To všechno lze pochopit. Každý máme nějaké starosti.

Přesto mi přijde divné, že ty starosti, neposedné děti, vážné onemocnění nebo mizernou náladu máme vždycky VŠICHNI NAJEDNOU.

To v té světle modré bundě s černými detaily je žena. Stává se mi nepříjemně často, že po rozmazání obličejů není poznat, jestli vedle pána stojí manželka nebo kamarád.

Těžko se to ovšem změní, dokud bude nedbalost v oblékání stejně hodná chlubení jako laciné náhražky jídla na talíři.

A nyní již k soutěži. Kdo byl na Exotě nejkrásnější a nejlépe oblečen? Hlasujte v anketě pod obrázky. (Abych nediskriminovala nerozhodné, je možné zaškrtnout dva soutěžící :) )

 

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:31

nojo uniformy..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:33

Velmi příjemné překvapení! :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:33

Miss Exota byl vážně hezký nápad. Po Mimibazaru mi peklo zase příjemně zvedlo náladu tak, jak to bývalo jeho dobrým zvykem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:34

Teda Ado, tvoje kresbičky jsou úplné pohlazení po těch ošklivostech z minula. Akorát maj ty tvý modelky šíleně dlouhatánský nohy, mít takové v reálu, tak se mi to machruje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:36

Ti „soutěžící“ jsou nádherní. Škoda, že šlo hlasovat jen pro dva. Kromě posledního bych se nejradši nosila ve všech :) Skvělý nápad!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:37

Dnes jsem byla na tomto výstavišti na Podzimní floře a návštěvnictvo přišlo v úplně stejném složení. Asi náhoda, nebo co :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:38

Zdá se mi to Ado, nebo v tom znechucení cítím lehký závan rezignovanosti? Jinak ptáci jsou krásní a Vaše kresby taktéž.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:41

Nadšeně juchám. Tenhle článek s inspirací z ptačího světa se mně líbí totiž nejvíc na celým MP! (Zde fandím holubům :-) ) se fakt povedlo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:45

so lovely!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:46

hezké kresbičky :) Lidi jak přes kopírák, kdyby aspoň netahali všichni ty rifle pár cenťáků po zemi :/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:49

Naprosto úžasné kresby, které dokazují pointu lépe než cokoliv. Ada dělá vše s vkusem, a za to jí děkuju.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:49

Kdybych měla velkého papouška, naučím ho říkat „džínový mor“ a sedět na rameni. Na kroužek na noze bych mu dala provázek, aby mi neulítl a vyrazila bych do ulic :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:56

Já chci holuba nádherného!!! ten by se ke mně tak hodil! :)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 22:57

Mila Ado, dekuji mnohokrat za tento clanek. Inspirativni a krasne kresby mi vyrazily dech. I v kontextu mimibazaru je to skvele, vytrela jste zrak vsem tem „nudite se, nic nedelate, sama jen kritizujete, nic netvorite a ostatnim to kazite“. Umite to a umite to lip.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:00

Vločkovník červený je krásná inspirace.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:02

Inspirace krásami přírody (zde ptáků) se mi strašně líbí. Vůbec jakákoliv inspirace a hravost je mi po chuti. Mně často lidi říkají, že vypadám jako… Někoho by to možná odradilo, ale já s radostí pojmenovávám své části oblečení nebo celé ohozy podle toho, co mi kdo řekl, že mu to připomíná. Tak mám třeba mlynářskou čepici, rybízové náušnice z Krakonošovy zahrádky, punčocháče Robin Hood atd. Někoho by možná taková přirovnání vyděsila, protože pak člověk nezapadá do davu. Ale mě to baví. Takže ptačí modely mě nadchly.

modra_kocka
903 příspěvků 14.10.11 23:02

Poprve vidím „na vlastní oči“, jak se návrháři inspirují přírodou. Nebo jak se inspirovat přírodou při volbě oblečení. Velmi poučné, díky!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:04

Dadina má pravdu, vločkovník červený je super inšpirácia, v skrini mám kúsky, z ktorých sa dá zostaviť niečo veľmi podobné… díky :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:06

Inspirace ptáčkama je fakt bezva, chválim :)) Nejlepší ten vločkovník :)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:06

Tak toto je ovšem famózní! :o) A nějaká rada, jak vybrat JEDNOHO favorita, by nebyla? ;o) Ado, nadchlas mě a zlepšilas mi studený nepovedený den (a je fuk, že až hodinu před jeho koncem). Díky!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:07

Pořídím si víc barevných kožených rukaviček. Jak tak koukám na obrázky, docela pěkně by to oživilo černý kožený kabát.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:10

Diky bohu jsem nebyla na vystave ptactva!! Nebot by tu byla moje fotka. Ano rdim se. Byla jsem na vystave karavanu a rekreacnich vozitek a priznavam, ze pani z prvni fotky, jako by mi z oka vypadla (az tedy na tu kabelku).
A ano, byla to volba nas…ho cloveka (me), co ma silenou rymu a zaroven vi, ze bude nekolik hodin prolizat rv.
Nu coz ;-) Priznavam, byt zdrava a fit, tak nejdu oblecena jak jsem sla.
Ado - blizi se podzimni sychravo , rano a vecer pod nulou, pres den krasne. Nebyl by nejaky clanecek, jak se obleci na tuto dobu?
ps: jdu povesit svoji cervenou bundu do kumbalu :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:13

Krása. Sice to není žerzej, ale žádné odkazy na gothaj, točeňák a třicítku eidam. Pryč s masochismem, už jen peklo! Díky, Ado!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:15

Je smutný, že i ti ptáci mají větší vkus než lidi :).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:17

Úžasný nápad a skvělé provedení! Vločkovník ukazuje, jak hezky spojit černou a hnědou, nádhera. Asi vyrazím za puntíkatou sukní a ornitologickým atlasem:) Ale holub nádherný je na mě už trochu úlet…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:18

Jéé, to je výborný nápad s kresbami podle ptačí říše! :) Ada je správně „postižená“, že vidí módu úplně všude, i tam, kde bych ji nečekala. Za mě palec nahoru.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:18

Jsem nadšená:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:19

Jo a vločkovníkovi bych ještě narazila červený baret:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:24

Dobrá cesta jak se vyhnout pekelnosti je nekupovat si modré džíny a mikiny. Pak si je člověk ani na sebe vzít nemůže, když je nemá. Prostě místo modráků sáhnout pro začátek po jakékoliv jiné barvě a místo mikiny vzít svetr na knoflíky. Není to nebe, ale někde je třeba začít.

Jinak nemáte někdy tendenci být tematické/tematičtí (kdyby tu byl nějaký muž)? Na exotu se občas dostanu dostanu a vždycky mě to pudí vzít si něco barevného. Nebo v Brně jsem byla na výstavě hospodářských zvířat, tak rohy si na hlavu nedám, ale jelikož tam měli být nějací myslivci, dala jsem si na klobouček brož s bažantem a na nohy semišové hnědé boty (takové ala jezdecké). Trochu jsme tam s kamarádkou budily pozornost, ale spíš mi přišlo, že muži u zvířat na nás byli takoví milí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:25

Ado super! Módní peklo o módě (i když MMB se mi taky líbil). A vidím, že hlasuji stejně jako většina, aneb držím se při zemi, ale dva favoriti jsou výborný styl nositelný i přes den (ne jako poslední, to už je moc „dáma“).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:40

Jé, to je super! Mám ráda tyhle přírodní kombinace (inspirované přírodou)…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:42

Aqui, příroda je prostě dokonalá. Jen ten člověk se jí malinko nepovedl…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:47

Na první pohled jsem se zamilovala do klobouku tý kakadu…
i když sama chodím spíš za kosa.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:47

Nemohu si pomoci, ale tohle je snad první článek, kde z autorky čiší rezignace :O. Ty kresby jsou moc povedené, vločkovník má styl!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.10.11 23:48

Podle hlasu poznáš ptáka, podle džínů darebáka. Podle nosa poznáš kosa.

mwich
115 příspěvků 15.10.11 00:10

No, musím říct, že na výstavy (a burzy hospod. zvířat) chodím celkem často a džínotrikovou (v zimě džínobundovou) uniformu tam beru prostě jako standard. Nedokážu si představit, jak mi chlap prodává slepice, prase nebo pytel brambor v obleku od Bosse :D
Tím ty lidi nechci nijak omlouvat, jen chci říct, že je trochu chápu a na burzu (ne na výstavu! ), kde vím, že se můžu umazat, sám taky volím džíny a bundu i když v kombinaci tmavé džíny, neutrální bunda, nic křiklavě sportovního na hory. Na druhou stranu mě nenapadá, co bych si měl vzít lepšího. Je to přece jenom výstava ptáků v určitém interiéru (který většinou moc nevoní:))) ), ne intelektuálního umění v honosné klimatizované vile, kam by se hodil večerní oblek…

Druhá věc - velmi potěšující - dnes jsem se byl projít (mimo jiná místa jsem šel i po Příkopech) a byl jsem nesmírně potěšen - během hodiny, co jsem chodil po městě, jsem nepotkal ani jednoho člověka v typické džínobundové uniformě. Ženy z 90% krásně barevné kabátky veselých i formálnějších barev, když nebyl kabátek, bylo něco jako šaty a veselé punčochy, zbytek kozačky a úzké džíny ale vždy sladěno se svrškem. A co jsem fakt zíral - většina chlapů měla kabáty!!! Ať už lehké „bundové“ nebo vlněné, většinou černé se světlou šálou nebo čepicí, menší množství šedých. Zkrátka jsem si připadal jako v jiném světě - ve světě, kde každý přečetl aspoň jeden článek na MP :)

Dotaz na Adu - ten Vločkovník - vypadalo by to ještě s červenou šálou líp nebo by naopak kazila tu „gradaci“?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 00:15

Jen dvě volby? To je málo!
Obdivuju vaši práci, krásné, jednoduché, nositelné i pro „obyčejnou“ ženu (snad jen kromě posledního modelu, ten péřový límec je na mě moc).
Smekám před vámi. A hlavu vzhůru. Myslím, že jsme tu všichni (velká většina) za vámi :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 00:17

Ado, výstižné. Všichni jsou postižení neduhy ve stejnou dobu. Ale co mně ještě nadchlo - jsou Tvoje výtvory. Krásně maluješ a ty barvičky a tvary ptáků jsi mile převedla do modelů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 00:19

milé kresbičky:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 01:42

wow, ada, velmi pekny clanok, netrci z neho cira zlomyselnost, len decentne poukazanie a modely inspirovane vtacikmi su na 10 bodov z 10. super!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 03:45

Mám pro zdejší čtenářky jen takovou malou radu nebo návrh. Dejte si do Googlu slova Oscar de la Renta sketches, Miuccia Prada sketches, Yves Saint Laurent sketch, Marc Jacobs sketch, Christian Lacroix sketch…, další jména vás už určitě napadnou… Anebo případně napište „fashion illustration“ nebo „fashion design sketch“…, no a dívejte se…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 03:59

Hledejte obrázky, samozřejmě… :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 06:51

nádhera!!!!!!! hned vytáhnu ze skříně puntíkatou sukni:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 07:37

Teda já normálně nechválím každou blobst, ale ten nápad převést ptačí zbarvení do módních návrhů je vážně vtipnej. Navíc se dneska taky chystám na volnočasovou akci, tak se nechám inspirovat :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 08:39

přesně takové boty u vločkovníka červenýho hledám všude a nenacházím! a o puntíkovatej sukni vůbec nemluvím.si jí snad ušiju :) ale jako krásné návrhy Ado.
Ado jednou jsi mi na formspring odepsala, že návrhy kreslíš speciálními fixy jedné firmy. Co jsem tak na ně koukala, tak tam bylo několik druhů, u kterých jsem si nemohla vybrat, které by pro mě byli pravé. Nemohla bys mi poradit, pod jakými hesly mám hledat na googlu, popřípadě českou prodejnu v čechách (aspoň v Praze, nebo líp v Plzni)

Jinak k těm fotkám - vůbec mě to nepřekvapuje, nepohoršuje, nepubuřuje … nic. Ani nevím,o co jde na takovej burzě …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 08:39

jáj na burze jsem chtěla … jsme to ale češtín :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 08:46

Mwich: nemyslím, že úplně všichni byli na Exotě nakupovat/prodávat brambory. A i kdyby, podívejte se někdy na to, v čem chodí farmáři prodávající svoje melouny, rajčata, broskve, artyčoky, olivy, … v jižní Francii. Nejsou to džíny a něco šedého. Je to barevné, protože prodejce taky chce být vidět, zaujmout, je prostě velká konkurence krásného ovoce, tam musí stánek i prodejce vypadat co nejlépe. Proč to nejde tady? Špinavé oblečení musí člověk stejně vyprat, tak je jedno jestli to jsou džíny a šedá mikina nebo plátěné kalhoty a smaragdový svetřík, ne?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 08:51

mwich, jen pro inspiraci, mrkněte na rubriku „muži“ ;-), ono je i něco mezi oblekem od Bosse a modrými džínami…

…„na burzu (ne na výstavu! ), kde vím, že se můžu umazat, sám taky volím džíny a bundu…“ - vy doma perete jen džíny a bundu, nebo džíny a bunda můžou být špinavé a jiný typ oblečení ne?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 08:53

Skvělé kresby, ale …kresby. Nemá ten holub na sobě právě tu barevnou kombinaci (špenátová + sytě růžová), nad kterou se tady ohendy někdo pohoršoval? Jinak mám jenom jednu připomínku: Ti lidé se tím svým oblečením nechlubí. Jenom prostě přišli na výstavu zvířectva (které je tam vystaveno, protože je KRÁSNÉ). Dovedu si představit, že například slečnu nebo paní s růžovým šátkem kolem krku takhle oblékla některá z „nejlepších českých stylistek“. Zato si nedovedu představit, že bych se nahlas nechechtala návštěvnici, která by tam přišla svým vzhledem docela vážně konkurovat papouškům. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 09:04

Krásné a vtipné! Některé barevné kombinace jsou fakt dobré, díky přírodo, díky Ádo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 09:10

Velryba Grónská, máte pravdu, český člověk se obvykle směje věcem, které nikdy předtím neviděl a taky těm, kterým nerozumí…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 09:29

Ado, nečekala jsem, že mě na módním pekle někdy dojmete stejně, jako se to občas podaří dobré poezii. Za těch pár slziček a zastavený dech asi může především síla kontrastu, ale i radost, že taky můžeme být jako ty lilie polní a ptáci nebeští. Alespoň vzdáleně:-).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 09:29

Ado, ty ptáčkové mě dostali, máš supr fantazii:-)

Jinak už je to tady, přišel podzim a lidi se navlíkli do botasek, džín a divnejch lyžařskejch bund. A držme se, takhle to bude až do května… Sice na výstavě ptactva nečekám modely jak ze žurnálu, ale aspoň by mohlo bejt poznat, kdo je ženská a kdo chlap ne?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 09:32

Ty kresby jsou opravdu nádherné, vůbec jsem se nemohla rozhodnout pro které hlasovat. Inspirace je opravdu všude kolem nás. Škoda jen, že někteří to dosud nepochopili a stále chodí ve stejnokroji „džíny, kecky, bunda“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 09:37

Petula, máte naprostou pravdu. Skutečně jsem nikdy neviděla a nerozuměla bych tomu, kdyby na výstavu (burzu) domácího zvířectva přišel někdo oblečen v modelu dle holuba nádherného na poslední kresbě. Stejně tak jsem nikdy neviděla a nerozuměla bych tomu, kdyby někdo přišel úplně vážně do kina v pyžamu. Já bych se ale nepohoršovala nad tím, jak vypadá nemožně a že se neumí správně obléct na správnou příležitost, ale smála bych se. To je zřejmě celý rozdíl mezi námi. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 09:57

Ado, co kdybys jenom tak cvičně podle těch ptakošů oblékla aspoň jednoho muže, a to muže běžné postavy. V přírodě přece jsou to většinou samečci, kteří jsou barevnější… Docela by mě zajímalo, jak by se místnímu obecenstvu líbil například pán, který stojí na třetí fotce v plácačce nad raklamní tabulí, kdyby byl oblečen v puntíkatých pumpkách s oranžovýma podkolenkama. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 10:39

Je tu smutné, ale tihle lidé se už, co se týče oblékání, nezmění. Vím to z vlastní zkušenosti. Rodiče jsou v oblékání taky pohodlní. Do práce se sice oblečou elegantněji, ale protože musí.( svetříky, podpatky, občas halenku, sukni, košile, vesty). Jinak kdyby vyrazili na takovou výstavu nebo kamkoliv na výlet (skanzeny, hrady atd.) tak se bohužel oblečou úplně stejně. Je to podle nich pohodlné. A to, že občas jedou přes Prahu nebo přes jiné větší město prostě neřeší. Jedou na výlet, tak co je komu do toho… Smutné. Mamka si sice pod mým vlivem sice koupila trenčkot, ale bohužel ho nosí jen občas, není tak pohodlný jako bunda, že. Naštěstí do města nenosí outdorovou, ale takovou lehce elegantnější, jestli se to o bundě dá říct. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 10:46

Velrybo Grónská, já jsem ale tenhle článek nepochopila jako výzvu pro návštěvníky, aby se na takovou výstavu oblékli podle těchto modelů. Jsou to dvě vcelku separátní myšlenky. Povzdech nad tím, jak nenápaditě oblečená přišla většina lidí (a neexistují přece jenom dva vyhraněné póly - džíny-bunda-botasky a róba-klobouk-střevíčky). A vedle toho samostatný vtipný nápad ukázat nejen fotky pestrobarevného ptactva, ale i modely inspirované těmi barevnými a tvarovými kombinacemi. Nikde tam není psáno, že se návštěvníci měli vyfiknout takto a nejinak.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 10:50

Myslím, že ty bundy vyplývají z toho, co je k mání v obchodech. Dokud tam bude 95 % svršků typu „silonová prošívaná bunda“ a 5 % látkových kabátů, přičemž bundy vydrží tři sezóny, zatímco látky na kabátech jsou tenké a rozpadají se už v obchodě na věšáku, tak budou lidé chodit v bundách. Tomu, co se dneska nabízí jako „zimní kabáty“ se před třiceti lety říkalo „jarník“. Navíc bundy tak neprofouknou (což ocení každý, kdo musí ráno za mrazu čekat na autobus) a jsou skutečně pohodlnější než látkový kabát. A poměr cena/výkon je pořád rozhodující, ať se to komu líbí nebo ne.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 10:59

asTMA: To je jasné, že jsou to dvě odlišná témata, a že ty kresbičky jsou jenom takové hrátky. Ve skutečnosti by se podle nich mohl obléct a oblékl málokdo. Taky diskutující vesměs akceptovali pouze model s puntíkovanou sukní, který je z návrhů zdaleka nejstřízlivější.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 11:18

Ado, kde si můzeme Vaši kolekci koupit? :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 11:27

Já hlavně vůbec netušila, že holubi můžou být taky takhle krásně barevní!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 11:33

Já jsem klobouková a rukavičková, takže Kakadu to u mě vyhrál.
Mimochodem - příroda - tedy ptáci zde - jsou mnohem inspirativnější v kombinaci barev než třeba ty extravagantní kreace na molu z článku Móda pro blázny.
Stačí se rozhlídnout a ne nutně vymýšlet blbiny :-))
Když vidím záhon jahod, vidím sukni hnědou, měkce zelenou halenku a červený klobouk a kabelku. Příroda už to všechno vymyslela.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 11:52

já jsem nadšená :) tohleto je moje :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 11:52

Velryba Grónská: Reaguji na „Myslím, že ty bundy vyplývají (…)“…

To je právě to! Pohodlnost, nic než pohodlnost. A plná huba výmluv. Nakupuji v běžných řetěžcích a kabát mi vydrží déle, než jen jednu sezónu. Asi jde o to, jak se k tomu člověk chová (a to nijak zvlášť o své oblečení nedbám, jen prostě dávám trochu pozor, kam sedám apod.). S poměrem 95/5 nemůžu souhlasit, a i kdyby - tak se rozhlédnu a nespokojím se s tím prvním, na co narazím při vstupu do obchodu! Štve mě, že podstata džínovo-bundových uniforem je tak jednoduchá - lenost a pohodlnost. A to pouze v jednom významu, protože ony ty bundy zas o tolik pohodlnější nejsou. Jenže to by na sebe zase člověk nesměl hodit první kabát, na který narazí, a prohlásit, že mu nesedí (možná to bude i tou mikinou s kapucí, ta se pod kabát rve docela těžko). Úplně to samé slyšíme i o džínách - ono je to pohodlné a mají to všude. Všude to mají, ale něco jiného taky a o pohodlnosti bych se hádala, pro mě džíny nejsou pohodlné ani trochu. Pohodlné jsou leda tak v tom, že se „hodí ke všemu“ (což není pravda) a „můžu v nich jít kamkoliv“ (což taky není pravda, za džíny v divadle bych střílela). Někdo taky může říct, že když je zima, jiná možnost není - a ejhle, při -10 stupních se všichni mí známí klepou v džínách zimou a já jsem v sukni v teple (džíny na tu teplotu nejsou přizpůsobeny, kdežto u punčocháčů se počítá s tím, že jsou určeny do chladnějšího počasí; a hlavně je můžu libovolně vrstvit, což asi s kalhotama neudělám).

Všechno je to o přístupu. Když si chci najít výmluvu, najdu ji vždycky. Ale naopak, to už chce trochu snahy a taky odvahy, když se pak džínoví omezenci bezostyšně smějí.

mwich
115 příspěvků 15.10.11 11:55

Katka, Petula: Ano, bezpochyby všichni nebyli na Exotě nakupovat/prodávat brambory. A jistě, že doma pereme všechno :D ovšem, nevím, jak často třeba vy kupujete slepice, ale není to zdaleka totéž jako koupit/prodávat vaničku ovoce. Tím chci říct, že když mi drápy roztrhají a svými … umažou to oblečení mezi džínami a oblekem (= vlněný svetr či plátěné kalhoty), bude mi jej líto víc než džín a bundy. Nehledě na to, že džíny budou jako původně pracovní kalhoty jistě odolnější než plátěnky, ale třeba se pletu.
Zvolil jsem asi špatný příklad s tím trhem hospodářských zvířat, příště se budu striktně držet tématu a odsoudím návštěvníky Exoty, protože ti se přišli opravdu jen podívat na ptáky, ne kupovat slepice/brambory. Jen pro příště prosím nevytrhávejte má slova z kontextu, pak se Vám vytratí, že ty moje džíny jsou vlastně černé, plátěnky téměř připomínající a bunda většinou kožená, někdy látková, vždy ale především odolná.

Jinak o mě, dámy, nemějte strach, ctím zásadu, že člověk by měl chodit na každou akci oblečený adekvátně situaci a ostatním přítomným. Jdu tedy do opery ve večerním, do divadla o něco ležérněji, do práce v obleku (ano i od toho prokletého Bosse), do města ve volnočasovém ležérním, a na trh zvířat (opakuju - ne na výstavu) prostě v džínech - upřímně - nejradši bych tam šel v montérkách, ale to by nebylo adekvátní ostatním přítomným, stejně jako přijít třeba do kina ve fraku…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 11:58

Ado, smekám klobouk! Inspirace přírodou, nádherné kresby…Zcela bez nadsázky - neuvažovalas někdy nad kariérou módní návrhářky?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 12:15

nejlepsi!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 12:18

nahodou, pan na druhe fotce, ten jak drzi na ruce decko, je na ceske pomery docela dobry :) Jinak se mi strasne libi tvoje kresby inspirovane ptactvem! Vyborny napad! :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 12:31

M: nic proti kabátům (taky občas nosím), ale bunda je pohodlnější než kabát, a obvykle teplejší.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 12:37

Jakožto velké milovnicí módy mi dcera k narozeninám zakoupila knihu Kurz módního návrhářství. Jestliže jsem měla aspoň minimální snahu kreslit si pro sebe nějaké modely, po shlédnutí Adiných kreseb mě nadšení přešlo. Zezelenala jsem závistí (kam se na mě s barevností hrabe exotické ptactvo) a jdu se zahrabat pod zem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 12:40

Jůů, chci být oblečená jako vločkovník! :) Díky za inspiraci.

(Pro rýpalky a troly: ještě chce někdo tvrdit, že Ada nic neumí/módě nerozumí?)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 12:47

Ádo tak to je nádhera - já sna půjdu šít - úplně jsi mě ispirovala.......

modra_kocka
903 příspěvků 15.10.11 13:05

Ignis: bunda je pohodlnější a teplejší, než kabát? Nechci zabředat do diskuze o tom, co je komu pohodlnější - i když u mě osobně jednoznačně vede kabát, případně plášť - v tomhle si asi prostě neporozumíme. Trvám ale na tom, že žádná bunda nikdy nemůže předčít kvalitní zimní kabát v zateplení těla.

Několik důvodů:

  • bunda, končicí v pase, půli zadku nebo těsně pod nim, nikdy nemůže zahřát tak, jako kabát do půli stehen, na kolena nebo až na kotníky. Ženu teda určitě ne. A ani mužům asi není zadek, ovívaný ledovým větrem, příliš příjemný.
  • kabát s páskem rozhodně neprofoukne tak, jako bunda (i kdyby měla sebetěsnější gumu okolo zadku)
  • střih kabátu lépe kopíruje tělo, takže svou vlastní teplotou ho vyhřeješ rychleji, než bundu, která prakticky není tvarovaná okolo těla
  • kvalitní vlnu nepředčí žádný moderní materiál. Konec konců i na sportovní oblečení a spacáky do nejnáročnějších podmínek se stále používají přírodní materiály. A trika z merina jsou už pomalu povinnou výbavou každého milovníka přírody a sportu.

Nemusíš se mnou souhlasit (sytý hladovému nevěří), ale prosím, nestav svou obhajobu sportovních bund na městských ulicích na tom, že bundy jsou teplejší a pohodlnější. Bunda rozhodně nechrání tělo před zimou tak dobře, jako kabáty, a o pohodlnosti nelze vést debaty. Mě osobně beztvará studená na omak koule není pohodlná ani trochu (akceptuji ji pouze na horách nebo horských turách v pohobě lyžařské bundy - ovšem k zatepleným kalhotám, ne k džínám, a větrovky), zatímco vypasovaný kabát je.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 13:08

M.: Jasné. Tak kde to vázne? Že by blbá výchova? Před dvaceti lety jsem chodila přesně tak, tak to popisujete. Standardní sestava svrchníků ve skříni byla: dlouhý baloňák, krátký baloňák, jarník, dlouhý zimní kabát, krátký zimní kabát, krátký kožich, bunda na lyže. Ke každému kabátu samozřejmě sladěné klobouky, rukavice, boty, kabelky. Že by to byl odstrašujcí příklad pro mladou generaci?

modra_kocka
903 příspěvků 15.10.11 13:11

Velryba Grónská: a jak chodíte teď? A co děti? V čem chodí v zimě?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 13:21

Uniformy? Ano, sporotvní bundy ala mužožena a světle modré rifle do zvonu se jako uniforma nosily, když jsem byla na střední. U starší generace vydrželo doteď, jak si všímám na ulici.
Nedávno jsem se dívala na fotky nějaké akce, kde byli přátelé mého přítele a všechny holky do jedné tam měly černé tepláky Nike a Puma apod. A to tam bylo takových 15 lidí! Na té skupinovce to strašně trklo do očí a divím se, že jim to nedojde - být stádovitý


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 13:27

A jsme opět tam, kde jsme byli - tedy, co se některých komentujících týče:
„Dobrý kabát není k sehnání!“
„Bunda je pohodlnější než kabát a zahřeje!“
Ale no taak…
Jinak nádherné kresby, líbí se mi hned první holbu vínokrký a jeho „modelkovský protějšek“, ovšem i model ala holub nádherný si dokážu představit vzít si na nějakou adekvátní akci :).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 13:31

Velryba Grónská: Máte pravdu, že velký vliv má nabídka v obchodech. Ve slevách lze koupit celkem kvalitní bundy i do tisícovky - tedy kvalitní ve smyslu: vydrží, nepromokne, neprofoukne, pere se v pračce - čili kvalitní pro LYŽOVÁNÍ a podobné činnosti. Další výhoda - je neforemná, a tudíž není potřeba řešit nekonfekční postavu :).To co se prodává jako kabát je málokdy onen jarník - většinou bych řekla narychlo sestehovaný hadr na podlahu. (Ten starý, než začaly mopy.) Za slušný kabát dáte několik tisíc, a sehnat dobře padnoucí, pokud člověk nemá postavu modelky, je velmi obtížné. Takže - ta pohodlnost je tak pohodlná…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 13:36

To, jak vypadám mi nikdy nebylo úplně ukradené, ale občas mě přepadly pocity, že je to jaksi zbytečné v té chudobě, co kolem nás je, že je třeba myslet na jiné důležitější věci pro život. Až pak mi došlo, že se tyto dvě možnosti nevylučují. A myslím, že toto je problém mnoha lidí. To, jak vpadají jim přijde zbytečné. Mnozí už jsou v chomoutu, mají všechno jisté, na nic čas, kynou a když už si něco koupí mnohdy je místo pochvaly čeká doma výčitka, kolik že to stálo. Je ovšem těžké si zpestřit šatník a přitom se držet s nakupováním na uzdě. Mno, jestli budu chudá a nepochopená, nechci přitom aspoň vypadat jako jedna ze stáda.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 13:39

Pavlí. Ká: Jestli mi v konfekci seženete dámský baloňák pod kolena ve velikosti 46, který mi padne a nebudu v něm vypadat jako přerostlá puberťačka, tak Vás pozvu na večeři.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 13:39

Velryba Grónská: Netuším, kde to vázně. Mně je osmnáct. Doma mám kromě dvou sáček jen krátký kabátek na podzim, delší kabát na podzim, zimní kabát a sportovní zimní bundu, ale i tak jsem na tom lépe, než většina mých vrstevníků. Smutné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 13:40

Abych nebyla pochopena špatně - kabát JE teplejší, pohodlnější a mnohem slušivější než bunda - jen prodejci to tají.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 13:44

PetaSk: Samozřejmě, že nevylučují! :) Já si většinu věcí kupuju ve slevách nebo v sekáčích za pár korun, a stejně se mě pak kamarádky ptají, kde že to nakupuju, že se oblékám hrozně hezky. Chce to jen snahu a bohužel se obávám, že i trochu vkusu, který obecně tak trochu postrádáme. Ale i se samotnou snahou se toho dá hodně zvládnout.

modra_kocka
903 příspěvků 15.10.11 13:44

Všem, kdo tvrdí, že nelze chodit barevně oblečený na akce, jako je výstava exotického ptactva - obdobný model, jako je ten a la holub vínokrký, byl jeden z mých nejoblíbenějších na jaře - šedá pouzdrová sukně, fialové tričko, jasně žlutý plášť, černé boty. A klidně bych takto šla i na podobnou výstavu, kdybych na nějaké takové chodila.
Když odmyslím kabát s péřovým límcem u modelu a la holub nádherný, je i tento model velmi dobře nositelný. Vždyť tady nejde o to, že máte nosit přesně totéž, co vidíte na obrázku, ale jak a kde se můžete inspirovat. A inspirace není o tom, že vytáhnete puntíkovanou sukni, hnědý roláček a červené punčocháče, a vyrazíte do ulic a la vločkovník červený. Inspirace je o tom, že se budete dívat okolo sebe a nacházet nápady doslova všude, kam se podíváte.

Chcete pohodlný model na podobné přehlídky zvěře, a nenosit džíny a bundu? Co třeba obyčejné kalhoty s puky, nesportovní boty (ve kterých je btw příšerná zima kvůli gumové podrážce), přepásaný kabátek a baret? Barvy si vymyslete podle svého gusta. Nebo sukně na kolena, boty na nízkém podpatku, rolák a blejzr (barvy opět dle vlastního výběru). Něco pohodlěnjšího s džínami (když už bez nich nemohu žít)? Střízlivé tmavé nevyšisované džíny, sněrovací boty, tričko, mohutný pletený propínací svetr pod zadek. Nebo džíny, tričko, kostkovaná košile, kožená bunda, šála, sněrovací boty.

PS: a dnes už je to vážně můj poslední příspěvek, venku je krásně, škoda trávit den u počítače :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 13:49

Dobrej nápad, Ado! Mě znovu a znovu překvapuje, jak jsou v přírodě všechny barvy sladěný, nejen u zvířat, ale i u kytek, tam na kýč nenarazíš… jen kdyby si z těch dokonale nositelnejch kombinací vzali příklad i lidi!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 13:56

A už tu zase máme dilema bunda vs. kabát. Já jsem přesvědčená, že důvodem je nejen omezenost, ale i lemplovství a klasický šetřílkovství: totiž kabát se MUSÍ dávat do čistírny (bunda se vrzne do pračky… občas) - a víte, kolik je za takto zbytečně vyhozenou sumu lahváčů, případně goDhaje?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 13:59

Ado, máte opravdu talent. Se vkusem se člověk rodí. Vy jste si byla několikrát, tak se nedivte, že na zbytek se nedostalo :-) Mám moc ráda tenhle server a vždy se na něm pobavím a inspiruji. Dnes mám chuť si vzít červené punčochy :-) Mějte se báječně!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:00

Ach jo. Klasický český urousaný „sporty style“. V Praze v centru toho tolik naštěstí není, zachraňují to turisté, ale jakmile se vydáte mezi paneláky, je to všude stejné, jak na dědině, tak v Praze. Jenže co čekat od národa, který ochotně konzumuje párky s obsahem masa 50 % a vůbec mu není divné, co asi bude ta druhá polovina obsahu a nebo houfně nakupuje téměř prošlé potraviny v „Levných potravinách“…? Kdy už se konečně zbavíme té neúcty k sobě samým, kterou v nás vypěstovali komunisté, k té podřadné houfnosti a strachu nevyčnívat z řady? Myslela jsem si, že to jednou přejde, ale drží se to v nás zuby nehty… Čest všem, co se nebojí vyjádřit svojí individualitu, ale pořád je jich málo. Moc málo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:02

Kiwi: kabát se dá do čistírny jednou do roka za 65 Kč (v mojí čistírně) - a bunda 3× ročně do pračky za asi tak 40 Kč? Tak o co jde? :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:09

Jé - tady se řeší bundy a kabáty. Moc bych brala nějakou radu: Nevíte někdo o něčem, co bude jen do pasu (nebo lehce pod pas) a nebude to vypadat jako hnusná „buřtobunda“? Jsem na vozíku a nemůžu nosit nic dlouhého, jelikož když sedím, nikdo mi to pod zadek nenarve (a přenášet mě i s kabátem či sukní nebo šatama je k ničemu, protože to stejně zůstane někde vyhrnuté a pak, když už sedím, to nejde stáhnout). S tím, že nemůžu nosit šaty a sukně, jsem se celkem smířila, variant je i tak dost, ale co na zimu? Potřebuju navíc něco vážně teplého, jelikož se nehýbu a je mi zima…

Nosím teda bundu - moc se mi nelíbí a štve mě to. Jediné, co na tom můžu brát jako pozitivum, je, že splynu líp s davem…

Jinak ptactvo krásné, obrázky taky. O oblečení návštěvníků netřeba se zmiňovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:09

Většina lidí nemá vysokou inteligenci, hudební sluch, atletické nadání… a vkus na oblékání. A tak většina lidí nebude vykonávat vysoce odborné náročné profese, skládat hudbu … a nápaditě a vkusně se oblékat. Tomu se říká Gaussova křivka. Většina lidí se bude oblékat nenápaditě, protože prostě nemá nápady, popř. vkus na to, jak se obléct lépe. Jak to vypadá, když se pokouší někdo, kdo nemá vkus, o kreativitu, jsme viděli v minulém článku. Tohle je jako vyčítat někomu, kdo má IQ 90, že jde na učňák a ne vysokou školu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:21

Jsou to moc krásné návrhy od Ady. Teď mi ještě prosím vás někdo v tomto duchu něco sežeňte. Minulý týden jsem lítala po nákupních centrech a všude převládala neforemná šeď, i kdybych měla konfekční postavu, tak bych si asi něco vybrala jen stěží. Zrovna u těch kabátů bych mladistvý střih a zároveň jiný odstín než béžový nebo šedočerný musela hledat v poledne se svíčkou. Když dám za kabát několik tisíc, tak musí přece bezvadně sedět a líbit se mi. A když jich vyzkouším dvacet a žádný nesedí, tak si holt zase koupím bundu, jenom ve svetru chodit nebudu. Však i ta bunda se s trochou úsilí dá sehnat docela pěkná.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:22

Ado, já Vám tleskám! … a závidím vám váš talent tak krásně kreslit.
Velryba Grónská, ad. nabídka v obchodech: nevím kam chodíte nakupovat, ale já se s 95 procenty „silonových prošívaných bund“ setkávám převážně ve sportshopech, kde je to i celkem očekávatelné. Pokud v Brně vlezete do jakéhokoliv jiného obchodu s oblečeních, je poměrně velká pravděpodobnost, že tam budou mít kabáty různých střihů i barevností - na svůj vysněný žlutý jsem sice ještě nenarazila, nicméně i tak bych si jich hned teď z fleku koupila několik - jen mít ty peníze :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:23

Mwich: pardon, slepice jsem přehlédla. Zaujaly mě ty brambory, protože ty nepovažuju za tak aktivně špinící věc. Také je rozdíl se slepicemi obchodovat, tj. manipulovat s nimi, a jít se na ně podívat. Toho „podívání“ se týká tento článek více. Jinak já třeba občas pracuju na psí výstavě, takže musím počítat s tím, že v průběhu akce nachytám pár chlupů a možná i trochu bláta (podle počasí), ale nebrání mi to nosit třeba i sukně či šaty - jasně že ne malé černé, ale letní šatičky (ve výprodejích a sekáčích lze koupit levněji než džíny). Mmch, myslím, že zrovna psí výstavy by mohly být zajímavým studijním místem pro Adu, jsou tam zajímavé kontrasty v závislosti na plemenu psa a informovanosti a vkusu majitele - v Brně je velká tuším v únoru.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:25

Myslím, že se nemusím bát, z výše uvedených příspěvků je jasné, že v ČR je dost vkusných individualit, kteří naši zemi zachrání od nás průměrných…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:34

Čistírna za 65 Kč to snad nemůže být pravda. U nás na venkově je blízko akorát sběrna, kde chtějí peníze (celo částku) předem a naposled to bylo tuším 200 Kč za kabát a ještě jim vyčištění trvá věky. Konkurence široko daleko žádná. Od té doby, co mi tam poškodili čepici tam nechodím.
Zelitschko, kde je ta vaše?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:35

Akim: viděla jsem dost často, že holky po městě nosí černé kabátky k bokům, je to taková lepší alternativa bundy, jen pozor na střih, špatný dokáže i z modelky udělat oplácanou slečnu. Cena by měla být tak nějak do 1000, myslím…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:47

Zelitschko, jde taky o to, že do tý čistírny musíš dojít :-) navíc mám neblahý pocit, že je asi dvakrát dražší než udáváš… teda u nás. A jednou ročně - no nevim. Proč by se měl čistit méně častěji, než bunda, nosí-li se obojí (v sezóně) stejnou dobu?!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:51

Skvělý nápad s papoušky a miss. U mne vedou kakadu a Holub. Ale i paooušek má něco do sebe…Asi si vezmu inspiraci od ptáků a budu se oblékat třeba podle toho, kdy přiletí, kdy druzí odletí atd…lepší než ti lidé.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:55

Kiwi: protože mě vždycky přišlo, že bunda se nějak tak víc špiní, už jen proto, že si ji člověk kromě chození po městě taky vezme na hory a do lesa… Na kabát si člověk přece jen dá větší pozor. Ale třeba lidi ty kabáty rádi nemaj právě proto, že si na něj člověk musí dávat pozor.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 14:57

modra_kocka: Dlužím odpověď jak chodím teď. Vzhledem k platfusu, způsobu života a neexistenci (a nemódě) dlouhých kabátů chodím převážně v kalhotách, a to většinou, ano, v kalhotách riflového typu, k tomu nějaké triko a většinou nějaký hacafrak nebo utíkáček do půl stehen. Polobotky nebo sandály na nízkém podpatku. Moje barvy jsou bílá, smetanová, béžová, rezavá, šedá, černá, azurová a petrolejová, z čehož se dá vyskládat poměrně dost. Nemusím žlutou, oranžovou, červenou, většinu zelených a modrých, fialovou atd. Jak vidno, klasické modré džíny mi do mých barev moc nezapadají, takže ty nosím spíš o dovolené k bílým trikům a béžovým bundám. Ale občas vytáhnu nějaké lepší i do města, klasicky se smetanovým rolákem k rezavé kožené bundě a kotníčkovým botám z přírodní kůže. Děti jsou hrubě dospělé a pohlaví mužského, takže nosí co vyhovuje jim, se zvláštní zálibou v originálních tričkách. Jinak v zimě nosí, pokud vím, rifle a funkční sportovní bundu s vloženu flískou nebo oteplenou koženou bundu, a tvrdí, že jim v tom zima není. Na látkový kabát aspoň jednou v životě jsem je zkoušela přesvědčit, ale nepodařilo se. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 15:06

Se přiznám - bundu vlastním akorát lyžařskou. Pač nejsem sportovec, mám pak už jen jednu větrovku, téměř nepoužitou, ale pro jistotu na nějaký venkovný mejdan…
Bunda je neforemná, krátká a tudíž v zimě nezahřeje, nemám-li kalhoty oteplovací. Jak už tu někdo rozebíral.
Měla jsem bundu do pasu ! v dětství, z finančních důvodů jen jednu ke všemu, včetně hor a pamatuju, jak jsem mrzla na stehna, na podbřišek, byl to děs a jak jsem jen trochu dospěla a měla vlastní kapesné, zakoupila jsem si kabát až do půli lýtek :-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 15:10

zelitschko: čistírna za 65 korun?? Kde to je? U nás chtějí vždycky minimálně 200


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 15:21

Jihlava, malinká zapadlá čistírna, kam chodí dost lidí právě kvůli ceně


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 15:31

Tak to máte štěstí, jak platím tak kolem 150,–.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 15:36

teda,tohle je fakt super inspirace…asi se porozhlédnu po dalších ptačích modelech a uvidíme co z toho vyleze :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 15:42

supr článek! Přiznám se, že mě by tedy nenapadlo využít takovou inspiraci!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 15:54

Model inspirovaný holubem vínokrkým mě hodil v čase o nějakých 15 let zpátky. Přesně takový kabátek jsem si kdysi ušila podle Burdy. Stejný střih i barva. :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 15:55

Ado, smekám klobouk, ta inspirace ptačími modely mě nadchla, přimlouvala bych se za občasné zpestření MP podobnými modely. Koukám na ty kresby a vážně Vám závidím talent. Tohle je opravdu paráda. Jinak u mě vyhrál zcela jasně kakadu, následován holubem nádherným a vínokrkým.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 16:05

Ty návrhy jsou moc hezké. Bohužel mi připadá, že dámy u nás se raději uhemují do modráků a šusťákových bund, než aby si na sebe vzaly šaty, rukavice a klobouk. Ach ta pohodlnost…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 16:10

origos napad, pobavili ma tie modely. A ten holub nadherny je fakt nadherny:-)))) Ti ludia na fotkach vyzerali vsetci tak ,,sedivo,,.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 16:13

jeeee jak ja bych chtěla kabatek ve stylu holuba vinokrkeho! Ta barva! Marne po obchodech shanim peknou travove zelenou =(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 16:17

Hm, to se budou prodavačky divit, až spatří spoustu zákaznic, kterak nakupují oblečení s atlasem ptáků v ruce.
Abych si pořídila urychleně taky nějaký, mám jen velkou encyklopedii zvířat a tahejte se s tím po obchodech, že jo…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 16:28

Si nemyslím, že se s vkusem rodí. Něco je samozřejmě dáno, ale leccos se dá změnit. Jenže to je těžké, když si lidé myslí, že vrcholem vkusu je mít něco značkového, reklama jim to cpe do hlav a kulturu představují Superstar, Zumba a Šmoulové 3D.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 16:29

Ách, chci tu černou puntíkovanou sukni :-) Neviděl někdo něco podobného v obchodech?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 16:35

A ve spánku rozumu lidstva se rodí přízraky: http://img.mimibazar.sk/…/f830383.jpg


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 16:40

Vidím dobře? Shakespear?? No to snad ne…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 16:58

No to je krásné…podívám se do skříně, jestli bych - inspirována ptactvem - taky nenakombuinovala něco podobého…možná si tedy místo riflí a batohu vezmu ten nádherný klobouk s rajčím peřím, který jsem měla na hlavě všehovšudy pouze třikrát…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 17:03

Terez: puntikovane sukne jsem videla minuly tyden v HM, ve sleve


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 17:15

Za tuhle inspiraci bych dala Adě do žákajdy jedničku dvakrát podtrženou :) Dobrý způsob, jak nevkusným matronám naznačit, že i holub vínokrký má ve svém malém holubím mozečku zakódováno více vkusu. Takový gepard si také bohatě vystačí se svými skvrnami, nemusí si ještě u hadů vypůjčovat vzor na ocas, u tygra barvu ponožek a u zebry šálu. Ale vysvětlete smažený mrtvole, že všeho moc škodí…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 17:15

super:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 17:52

Džíny nejsou pohodlné, jen si na ně lidi zvykli. Mně osobně vadí proto, že nemám skoro žádná trička, u kterých by v kombinaci s džíny netáhlo pod ně. Tak volím klasické kalhoty, ne úplně s vysokým pasem, ale s vyšším, než mívají džíny. A bez puků. V ten moment to jsou stejně univerzální kalhoty jako džíny (jasně, tenisky si k nim nevezmu, ale to řeší oxfordky, když chci pohodlí), ale pohodlnější a hezčí.
To samé s bundou a kabáty. Nehledejte výmluvy proč to nejde. Stejně v Praze vídám už víc lidí v kabátech než ve sportovní bundě, tak co to je za blábol, že kabáty nejsou in?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 18:05

GreatSusan: moc děkuju, letím tam :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 18:31

Holub nádherný je fakt nádherny! A inak super kresby ;)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 19:02

Není Vám z toho, Ado, někdy úzko? To, že někdo nemá čas, chuť nebo náladu obléct sebe popřípadě děti je výmluva a lenost.
Jinak díky za někdy velmi tristní pohled do české společnosti, resp. na českou společnost. Mně vždycky móda bavila, nepovažuji džíny za univerzální a ke všemu a možná i proto jsem neustála ani českého partnera, pro kterého je většinou jakákoli košile utrpení, kabát na zimu nemyslitelná věc a má jedny boty na léto a jedny na zimu.....hezkou sobotu všem


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 19:21

Sportovní bundy=mor českého národa a ženskosti. Z krásné mladé ženy udělá něco mezi lyžařem a mužem ( v kombinaci s krátkým střihem vlasů), spolehlivě kryje křivky a naprosto vždy udělá z trupu kredenc. Z mužů udělá uniformní dav sportovců před započetím Olympiády… Přijde mi to líto, že až si ve stáří budou prohlížet fota z mládí nevzdychnou " Jak mi to v tom sladěném kostýmu, šatech, kabátu nebo obleku slušelo…" Nekazme si krásu v kterémkoliv věku příšerným šatstvem!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 19:23

Sakra, koukám, že můj favorit holub nádhernej je předposlední :-/ Akorát mě Ada už poněkolikátý v článku pěkně provokuje s tou limetkově zelenou! Dobrá to barva, ale v krámech ani na netu jsem zatím na nic pěknýho mezi doplňky nenarazila..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 19:38

Bunda je pohodlnější v tom smyslu, že je krátká, takže když očekávám trochu víc chůze, víc pohybu, když čekám, že občas přidřepnu, že si sem tam sednu na pařez nebo nemytou lavičku, tak pak mi bude asi připadat příhodnější bunda. Navíc bunda se obvykle dá prát, což shledávám jako praktické a pohodlné. Kabát se obvykle musí odnést do čistírny a není jisté, že případná skvrna bude odstraněna.
Na výstavu ptactva bych šla asi také v bundě, jenže nemám lyžařskou, mám jakousi městskou, šitou trochu jako bunda na motorku, od firmy Pietro Filipi a jsem z ní nadšená už asi šestý rok… Ale možná, že bych šla v kožené bundě, nebo saku, nebo černém baloňáku…, zkrátka podle nálady.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 19:49

No já nevím, ale sama bych se na takovou akci nějak „nestrojila“. Hezky se ráda oblíknu, vyrábím si sama bižuterii, ale na výstavu ptáků bych v těch riflích a keckách určitě šla!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 19:51

Jujky :-) zvířata byla vždy mou inspirací (sama mám vypracovaných hodně modelů podle ptáků)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 20:00

hranatá kočka: Holub vínokrký že má vkus? Vždyť choděj všichni pořád v té samé uniformě, a je jim jedno, jestli sedí na římse Národního divadla nebo v brázdě za humny. Hanba! Holubí módní peklo na ně! A vůbec; poslední matróna s vkusem byla ta věstonická.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 20:00

našla jsem k tomu toto : http://www.thefashionables.com/…ds-vs-birds/ některé modely jsou nádherné jak střihem, tak barevně a jsou nositelné


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 20:04

Všechny ty modely chci! Nádherná inspirace! Děkuji! :o)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 20:05

Ada rulezzzz :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 20:09

Skvělej nápad!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 20:12

Žiju ve městě které má 50.000 obyvatel. Co se týká oblečení, nejsou tu „běžné obchodní řetězce“, jenom hodně Vietnamců, pár předražených butiků a několik sekáčů. 95% obyvatel našeho města se obléká stejně, jako lidi na fotkách z Exoty. Nic jiného tu nekoupí a každého nebaví o víkendech jezdit nakupovat do větších měst. Taky hodně lidem vyhovuje uniformita a ani je nenapadne, že by měli chtít vypadat jinak. Taky se to dá prát a nemusí se s tím do čistírny. Je to jako s tím jídlem - hlavně rychle a žádné zvláštní ingredience, stačí kečup a knedlík. Pohodlnost, to je mentalita tohoto národa. Já vím že těch, kteří čtou tento blog, se to netýká. Ado, moc děkuju za všechny články!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 20:20

Paráda :) U mě také vítězí vločkovník a potěšily mě návrhy, že by to chtělo ještě další červenou nahoru, klobouk, šálu nebo mne napadly vlasy. Je vidět, že když je základ v pořádku, detaily se dolaďují „samy“ ale kde není nic než modrošedý mor, ani peklo nebere. Na konci zimy jsem stála na zastávce, všude jen džíny v odstínech od modré, šedé po černou, černé a šedé bundy, jedna bílá čepice… modrošedý asfalt a dlažební kostky, šedý tající sníh s černým bordelem… dokonale sladěné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 20:37

ty modely jsi kreslila ty? jestli jo tak tleskám, moc hezký ;)
u mě vede model alá holub nádherný :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 20:45

holub nádherný a kakadu su presne podla mojho gusta.. ako kakadu, len bez klobuka som bola asi pred tyzdnom a reakcie typu: ty čo si celá v bielom?!?! čo sa tyka kabatov, posledna bunda ktoru som si kupovala asi v patnastich bola po kolena, a odvtedy len kabaty nosim. jednoznacne v secondhande, naposledy sa mi podarilo v júli kúpiť tri vlnené kabáty za 30 centov/kus. a ružový „chanelovský“ next za 4 eura. na kabátoch milujem to, že si vezmem blúzku/tričko + kabát a je mi teplo celú zimu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 20:55

s těmi čistírnami jste mne dámy vyděsily, neb vlastním dva kabáty a máti jsem nikdy neslyšela mluvit o čistírně. S podezřením se jí proto ptám: „Mami, kabáty se musí čistit v čistírně?“
„Ne všechny. Některý se daj normálně hodit do pračky. Proč se ptáš?“
„A ty naše, ty se teda daj prát v pračce?“
„Jo…“ + lehce podivený výraz.
Tak si tu čistírnu vs pohodlnost strčte za klobouk, evidentně se v Tescu dají sehnat dopračkyvhodné kabáty, které navíc v zimě krásně hřejí ;-D (a za 400 stovky… kolik stávají bundy?)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 21:08

Dobré! Líbí se mi ten jednoduchý, ale přitom dobře výstižný styl kresby, a inspirace těmi krásnými ptáky. Vločkovník je můj favorit. Ale pokud bych se já měla přirovnat k nějakému ptákovi, bude to spíše straka obecná, havran nebo kavka. Džíny ale nemám ani jedny a raději než bundu nosím do školy kabát v délce pod zadek, protože nesnáším, když mi v předklonu táhne na záda a podobně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 21:12

Lidi vy zas děláte, jako kdyby existovaly jenom vaťáky nebo nóbl kabáty…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 21:33

ze skic jsem opravdu nadsena, musim se porad na obrazky vracet a znovu si je prohlizet :)
Ado to mate jen konicek, nebo se tim i nejak zivite? protoze me navrhy opravdu velmi nadchli a klidne bych si od Vas neco koupila :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 21:36

Dámy a pánové,
když opomenu někdy hloupé příspěvky, které jsou tu přidávány, jsem spokojená, jaký článek jsem bojevila. Autorka sice na začátku poněkud jízlivě komentuje out fity, ale je vkusné, že uznala, že se najdou mezi námi lidé, kteří na módu nemají čas, peníze nebo sand jen nervy.
Mile mě potěšily kresby, které sjou vkusně zpracované a hravě vytvořené. Myslím, že v takovémto duchu by mělo článku jen přibývat. Opravdu shledávám nápaditsot a práci s akvarelem za precizní.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 21:39

Kurnik a já myslela, že to zas bylo fixama :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 21:44

Vlněné kabáty, případně ty, kde vlna převažuje, se prát nedají. Kabát z Tesca za čtyři stovky jsem, přiznám se, v úvahu nevzala…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 22:03

Jééé, to bylo hezké.

Jo, a aby to nezapadlo ve víru děje, prosím pěkně, co takhle těhotenská móda a něco pro pány či děti? U těhotenské a dětské módy budou ovšem pravděpodobně lepší doporučení než kritika, protože těhotenské oblečení leze do peněz i v ošklivém provedení (a dát 200 v sekáči za hnusné, ale praktické a padnoucí kalhoty je rozhodně lepší než dát 2000 za módní kousek), a děti se zase někdy odmítají nechat narvat do modýlku, který jim mamka vyladila, a vyžadují manšestráky a mikinu…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 22:10

Anna: nepíšu, že je vlněný, ale že perfektně zahřeje :-) je jasné, že vlněný kabát bude cenově a určitě i kvalitou někde jinde, ale chtěla jsem jen ukázat těm, co tvrdí, že kabáty jsou moc drahé a nezahřejou, že se dají sehnat i levné a „výhřevné“ ;-) (a dobře vypadající :-D)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 22:10

a dopračkyvhodné - odpadá argument čistírna


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 22:15

včera som kupila 50% vlneny kabatik dcerke, na listku bolo, ze sa moze prat, riskla som to a dopadlo to normalne, so svojimi by som to neriskovala… mam i kabat z tesca za tri stovky, ale ten by pranie urcite neprezil. podla mna sa daju prat jedine balonaky (naviam ako sa to inaksie nazyva:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 22:37

Na stará kolena zkrátka kupuju jen kabáty kvalitní a velmi dobře vypadající, neboť takovou věc pak nosím řadu let. Uvažuju tady o tom http://www.pietro-filipi.com/…y-kabat.html nebo o tomhle http://www.marc-o-polo.de/…454-931.html , ten mi ale ve Van Graafu vyprodali, i když byl značně předražený, takže bych pro něj musela jet do Německa…
Doufám, že nikdo nebude můj příspěvek brát nějak… úkorně…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 22:49

Krásné ptactvo! Krásné kresby! Úděsní návštěvníci!

(Nedávno jsem se přestěhovala na nějaký čas do Anglie…JÁ VÍM, že není fér srovnávat Londýn s Prahou, tady má módu v krvi a každý bezdomovec, ale stejně mi to nedá…jak je možný, že i tady maj lidi hypotéky, řvoucí děty, rýmy a tisíce dalších problémů a přesto většině nedělá problém VHODNĚ se ohodit??)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 23:19

btw, všem se líbí modely ala ptáci, ale nelíbily se v minulosti účesy ala slepice… :D http://modnipeklo.cz/…09/vozivime/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.11 23:56

Zelitschko:ale líbily…ty slepice.Teda ty, co mají na hlavách slušivý hřebínek. Podle té poslední by se mi hodil kabát.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 00:52

To jsem fakt jediná, kdo hodnotil ptáky a ne oblečení?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 00:58

Při čtení tohoto blogu, mě napadlo jen: „Stane se trpaslík větším, když ostatní srazí na kolena?“ Vážně je teď „in“ zařadit se do stáda, které se vymezuje proti nemodernímu oblečení, bílým kozačkám a horským turistům se špatným vzorem podkolenek? A v tom správném stádu se cítíme lepší, chytřejší, modernější? Vážně si tolik lidí potřebuje zvyšovat sebevědomí tímhle způsobem?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 01:23

Vážně je teď in kritizovat čtenáře blogu o odívání, že se zamýšlejí nad úrovní odívání…?
Tahle diskuse tě srazila na kolena, PXP?
Myslíš, že sportovní bundy nošené ve městě, jsou tu kritizovány z toho důvodu, že jsou nemoderní?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 07:42

ad těhotenská móda: možná to asi nikomu nepomůže, ale těhotenskou módu mají třeba v bonprixu http://www.bonprix.cz/….10.779.html několik těhotenských kalhot se mi dostalo pod rukou a nevypadaly zle. Ten úplet do pasu je udělanej tak, že by to nemělo škrtit. To samý i u sukní. rozhodně bych si teda z binprixu neobjednávala trička, tílečka a podobný hadry z viskózy, nebo jim podobného úpletu. To jsou opravdu šílený hadry hodný tak na podlahu (říká člověk, kterej denně zabalí tak 700 kusů/den hader z bonprixu, otta a podobných shopech ..) ale třeba kabáty tam mají slušný, nebo trika tílka čistě z bavlny, nebo ten směs bavlna/elastan .
Nevýhodou je, že se to hold nedá zkoušet rovnou v obchodě no …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 08:05

Anna: jo, to já se taky těším, až si vydělám na nějaký pořádný, kabáty miluju ;-)) ale zatím mi holt musí stačit ten z Tesca, naštěstí se už drží třetím rokem a není to na něm znát a to jej nosím v zimě prakticky dennodenně… na to, jaká je Tesco hadrárna… ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 09:24

Co se týče kabátu a čistírny, tak já do čistírny nosím vždycky jenom nové kabáty (tedy ty, které jsem předtím jednu sezónu nosila, to abych je hned náhodou nezničila v pračce), ale pak je do té pračky klidně hodím a zatím se mi naštěstní s žádným nic nestalo. Peru na jemný program + nejnižší otáčky + gel na praní určený na vlnu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 09:44

Mám slabost pro žlutou. Ado, krásně vyrovnaný článek - hnus na začátku je výborně anulován krásou níže. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 09:50

Ty pavoučí nohy kreslíš podle svých? Jestli jo, tak Ti závidím… Jinak všichni papoušci jsou nádherní:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 10:07

Co by lidi nosili,kdyby neexistovaly rifle??A ty trapné šustky apd,bundy?Fakt nevím…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 10:13

modra_kocka: 1. kabátů jsem měla několik a většina bund mě hřála víc a byla i lehčí. Ale je fakt, že to možná nebyla kvalitní vlna.
2. bundy přece nejsou jenom lyžařský, jsou i „městký“ varianty, nehájím nějaký konkrétní styl.
3. fakt, že nemám schovaný stehna mě netrápí, když je opravdu zima, stejně nosím silonky pod kalhoty (a pod sukni táhne stejně). Jinak mi pod bundu nefičí, přijde mi utěsněná dost.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 10:26

Kabaty v Praze i jinde vidim vsude jen cerne. Jde proti mne pet lidi - pet cernych kabatu. Nenahlizim, co je na tom tak modniho ci elegantniho. To radsi ty barevne lyzarske bundy. A opradu hreji vic, kabaty mam dva - zluty a modry - a na opravdovou zimu nejsou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 10:35

Souhlasím, že je v těchto dnech těžké se ráno oblékat. Z domu vycházím mezi šestou a sedmou mrznu, odpoledne je mi zase teplo a vestu nebo kabát nesu v ruce, večer, když se dostanu z Prahy domů, tak se cestou od autobusu třesu zimou. Nosím tedy čtyři vrstvy, ale stejně to není úplně ono :/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 10:48

Dagmar - prošívaný péřový kabát do půli lýtek opravdu, ale opravdu zahřeje víc než krátká bunda. Jeden jsem zrovna zakoupila před pár týdny- tedy vybojovala na mimiaukci za 1700,– z Markse a Spencera. Loni je tam prodávali za 8000,– Smutně jsem na ně tehdy koukala.
Kapuce obšitá šedou kožešinou, zapne se těsně pod krkem, projmutý, prošívaný svislými pruhy. parádně kopíruje postavu, nejsem jak medvěd a je teploučký, s kvalitní hustou vrchní látkou. Do mrazů nic lepšího není. A pere se v pračce.
V lyžařské bundě bych fakt ven nevyšla - leda se synkem na boby za barák.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 10:50

Klasické vlněné kabáty vyrábí již léta např. Moděva Konice.http://www.modeva.cz/index.php?id=prehlidky&lang=cz&gal=styl-010-02, ale jejich modely jsou pouze pro vysoké dámy a pro mladé dívky možná usedlé. Šijí ze směsového flauše.
Kvalitní vlněný kabát není tak těžký, jako ty z řetězců. Pokud budete mít možnost potěžkat si kabát, např. od Max Mary http://www.maxmara.com/…ogo-A-I-2011, poznáte rozdíl ve váze kabátu i vzhledu látky. Kolekce M.M. je krásná inspirace…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 11:01

Ještě k praní v pračce: Kabáty a saka mají podlepené celé díly vliselinem, který je lepen teplem a tlakem. Je riskantní oblečení namáčet a nechat otáčet a převracet v pračce. Následné žehlení také není jednoduché. Rozhodně bych u kvalitního oděvu neriskovala. Např. jak potom žehlíte pomačkanou rukávovou hlavici?
U vlněných látek také riskujete plstnatění oděvu - pokud to nevíte, tak plst a sukno se dělá utloukáním látky ve vodě. Dříve se to dělalo pracně ručně v potoku, teď jsou na to již stroje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 11:13

Anna: Vůbec mi nevadí diskuse o úrovni oblékání, vadí mi zveřejňování fotografií lidí (bez jejich vědomí) a některé komentáře k nim. To považuji za vrchol sociálního nevkusu, který je, alespoň pro mě, daleko horší než nevkus v oblékání. (Ale některé komentáře mi nevadí, protože jsou k popukání, abych parafrázoval: „Božíčku, on někdo nosí rifle a šustku? To bych na sebe nevzala!“) Ale chápu, že jsem tady sám - a že po 25 palcích dolů můj komentář zase zmizí :)).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 11:21

Lilip : Divala jsem se na nej, co jsem videla je leskly a cerny, takovych chodi na ulici dvanact do tuctu, o tom jsem prece psala. Mne tedy pripomina burtobundu, takze znova hlasuju pro barevnou lyzarskou bundu. Nicmene gratuluji ke koupi, z niz mate evidentne radost, a k tomu, ze nemate alergii na peri.

Opravdu, ale opravdu budu vdecna tomu, kdo mi vysvetli, co je tak modne akuratniho na cernych kabatech. Jsou stadovite a nudne. O co je vizualne lepsi cerny kabat nez barevna lyzarska bunda?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 11:26

Vždycky jsem si myslela, že když člověk jde mezi lidi, měl by se nějak upravit… zřejmě to byl omyl


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 11:32
Eiwen
134 příspěvků 16.10.11 11:33

Dagmar: Já třeba skoro nic jiného než černou nenosím. A co se kabátů týče mám jeden fialový, dva černé a ted hodlám kupovat další černý. Asi je to stádovité a nudné ale odmítám se nutit do něčeho pro mě nenositelného jen kvůli domnělé originalitě :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 11:51

pro Dagmar:

Ano, barevna lyžařská bunda může být vizuálně hezká(pokud to není vyloženě ta tuctová tmavě modrá nebo červnená českého výrobce,kterou nosí převážná část populace) ale na SJEZDOVCE !!! Nebo snad nosíte po městě místo bot lyžařské boty?
Opravdu nechápu,proč VĚTŠINA české populace nosí sportovní věci do města,práce,do školy atd…Toto je české specifikum.To by vydalo na samostatný článek,myslím,že i fotodokumentace by bylo mraky…
Nicméně k tématu: Ado, nádherní ptáčci,krásné kresby, bohužel v šatnících většiny čechů mimo realitu:-(
Z takto oblečených lidí jako na fotkách mám už fakt deprese,blbě se mi na ně dívá,ta rezignace, nezájem, nevkus…Proč je jim jedno,jak vypadají???Šaty dělaj člověka.Ale pro čechy je přeci důležitější,že je to POHODLNÉ,tak nač nosit podpatky,sukně, kabáty…Apropó-vidět chlapa ve vkusném dlouhém plášti či kabátu je skoro zázrak.Zato šusťákový mor(bundy) nosí snad 90% populace.Je to fakt k zblití. Nevím,kdo čechům tak vygumoval mozky,ale nesvádějte to na komunismus, protože za komunismu chodili lidé daleko lépe oblékaní než dnes.Chodili víc elegantně, šili si doma oblečení.Ženy chodily víc v šatech,sukních, nosily pláště,kožené rukavičky bylo normální.Ale dnes, v roce 2011, jsou lidi oblečení jak permanentní sportovci. A přitom je v obchodech větší výběr než za komunismu…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 11:57

MarieS: Malý problém je, že slova „nějak upravit“ mají pro různé lidi různý význam. Pokud ho například přiřknete kvalitnímu nalíčení - které se, jak jsem několikrát viděl, opravdu nedá stihnout za nějakou čtvrthodinu - budete pak schvalovat fotografování žen, které jej po ránu odbyly za deset minut, vystavovat je na webu a psát, jak jsou nemožné? Jinými slovy: Různí lidé kladou důraz na různé věci. Dejme každému právo na jeho svobodu, pokud neomezuje tu naši.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 12:02

Superstar: Moc prosím: Vytáhněte paty z české kotliny a pozorně se dívejte kolem sebe. My si tady v Česku rádi vyprávíme, jak jsme nemožní, ale zjevně tento názor prosazují lidé, kteří nikdy nikde nebyli. Nebo nejdál u moře na severu Itálie. Vážně: Zkuste jiné části světa, cestování vám otevře nové obzory - a možná pak ani nebudete „mít depresi“ ze sportovního oblečení ve městě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 12:46

Eiwen : No vidite :-) A ja odmitam se nutit do kabatu, sukni a podpatku jen kvůli domnělé originalitě.

Superstar: V lyzarskych botech po meste nechodim, protoze to nejde, nelze v nich chodit ani na horach, jen jezdit na lyzich. Tu otazku jsem nepochopila. V bunde normalne projdu dvermi a pokracuji chuzi po ulici, v lyzacich je to nemozne. To je jako kdybych se vas ptala, jestli - proboha fuj, budu zvracet - jezdite osobnim autem po vesnici. Tam je prece urcen offroad nebo stylovejsi traktor.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 12:53

PXP: tak složitý make-up se dělá na nějaké „lepší“ události, třeba ples, nebo večírek… To je jako kdybych napsala nějak upravit=vzít si malé černé/smoking…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:02

Outfity inspirovaný ptactvem jsou super. Dobrý nápad.

Jinak klasika. A přitom by stačilo, aby si třeba pánové vzali místo modráků manšestráky nebo klidně i džíny, ale ne takové, co na nich plandají jak kalhoty od pyžama a v jiní barvě, například v černé, hnědé, béžové, šedé… a nebo klidně v něakých pastelových barvách. A místo šustky sako. I na českém internetu se již objevila inspirace: http://www.muzivcesku.cz/pitti-pictures


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:04

Zátím jsem nikdy nikam nepsala,ale tentokrát mi to nedalo. S tím pohodlím v oblékání to totiž začíná u nás už od dětství.Zkoušely/i jste někdy sehnat boty na toto podzimní období na šesti- až sedmiletou dívku, aniž by to byly boty sportovní na suché zipy. Mám na mysli třeba i kotníčkové ne příliš vyteplené vhodné i k sukýnce, v přijatelné cenové výši tj. do 800 Kč. Je to u nás poněkud nadlidský výkon. to se bohužel týká i dalšího dětského oblečení,většinou seženete trika,džíny,mikiny,bundy apod. Nedivme se,že když nákup vhodného dětstkého oblečení se rovná detektivní práci,spousta maminek rezignuje a dítě obleče do výše uvedeného, bohužel i na koncert, a to dítě potom v dospělosti vypadá tak jako na fotkách Ady z výstavy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:04

Dagmar, Superstar to docela vystihla. Lyžařské bundy mohou být hezké, nemusí být beztvaré (kéž by to někdo řekl těm lidem, kteří je nosí po městě.. aspoň) a ty, na které jste sem dala odkaz, jsou opravdu povedené. Zvlášť tu první bych brala hned - ale na hory, zimní výlet přírodou nebo na cestu k doktorovi s akutní virózou a horečkou v -20°C..
Kabátky a kabáty prostě do města pasují mnohem lépe a nemusí být černé (sama mám z loňska jeden krásný, šedobéžový s ozdobným límcem). A je v nich teplo!
Pokud vám to vyhovuje, samozřejmě si choďte klidně i v echt lyžařské bundě třeba i do divadla.. ale nedivte se, když se na vás někdo bude nechápavě dívat a nebo se i trochu ušklíbat - přes značný počet lidí, oblečených stejně, to budete VY, kdo má nevhodné oblečení..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:17

super nápad! :) aspoň je na čo pozerať na tej výstave


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:20

PXP: Vy mne znáte, že víte, že jsem kromě své vlasti nikde nebyla? Pokud by to byla pravda, tak bych vůbec nekritizovala,páč bych si naivně myslela,že takto sportovně chodí většina obyvatel všech států na světě. Takže to srovnání přece jen mám, z vlastní zkušenosti a cest po světě:-)

Dagmar: já to myslela tak, že lyžařská bunda se má používat na lyžování.Proto ten přívlastek „lyžařská“. Lyžař.boty jsem zmínila proto,protože byste je samozřejmě do města neobula,páč jsou určeny na lyžování.Ale u LYŽAŘSKÉ bundy Vám to nevadí…
No,třeba časem bude v česku normální po ulicích chodit v potápěč.neoprénovém obleku,ten musí být určitě děsně pohodlý,a hlavně v dešti velmi praktický:-))))))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:22

Nightfury : My v lyzarskych bundach se usklibame nad cernymi kabaty a povazujeme je za funebracke monterky. Pres znacny pocet lidi oblecenych jako vy, jste to VY, kdo ma stadovite neelegantni obleceni. Delate z mestskych ulic zemi v podruci cernokneznika.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:23

Jarmila:

Na tom něco bude. Už od mala si hlavně na nic nehrát, hlavně nebýt „starej mladej“. To u nás vůbec hodně frčí, že vše musí být především v poho, „normální“, na nic si nehrát, k čemu nějaký módes róbes, když jsme stejně všici vyrostli ve stejným paneláku/vesnici. Natáhnem modráky a šustku, pustíme si Nightwork… Vy říkáte, že je problém sehnat na děti jiné hadry než boty na suchý zip, džíny a bundu. Problém je ale především to, že se o to většina lidí ani nesnaží. Kdyby byla poptávka, bude časem i nabídka. Je to začarovaný kruh, čecháček se v mládí naučil, že důležitý je hlavně pohodlíčko v mikině a v běžeckých/outdoorových botách, sám to v dospělosti nosí nejradši a proto bude těžko hledat něco jinýho pro své děti.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:24

tak tomu vravím inšpirácia! tlieskam. ono je to ľahké len kritizovať (neber to v žiadnom prípade osobne), takých machrov -blogerov je tona, ale takto ukázať ako sa to dá… klobúk dolu. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:27

Dagmar, jestli jste v životě neviděla jiný kabát než černý, tak to máte dost úzké obzory. Nicméně se obávám, že pokud bych si vzal bílý, budu pro vás místo za funebráka pro změnu za pekaře, v béžovém za afrikakorps a v barevném za buzeranta. V lyžařské budně naopak za pohodového chlapíka:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:31

Z argumentů Dagmar na mě padá beznaděj. Jedině snad, že je jí 14 a vyroste z toho…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:47

Oooo,od lidí,kteří neumí volit vhodné oblečení do města a myslí si,že jsou na sjezdovce, to určitě nositele černých elegantních kabátů to Vaše ušklíbání a označení za funebrácké montérky bude mrzet:-)))))

Výrobce krásných zimních,péřových kabátů s kožešinou na kapuci (např.zn. M**CLER-nechci dělat reklamu) se fakt musí stydět,že vyrábí takové montérky:-))))
Ale pobavila jste mě,dík:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:52

K tématu kabát x bunda si dovolím doporučit:
Magda Vášáryová: Diskrétní průvodce … co možná nevíte o společenském chování.
Knížka čtivá a poučná. (Paní Ado, pravděpodobně znáte - pokud ne, vřele doporučuji.)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 13:54

Dagmar: Ale barevné kabáty k dostání jsou. Já sama mám zelený, červěný a béžový. Ale na čarném taky nic špatného není. V zimě je třeba celá Paříž oblečená v černých kabátech (osvěžených doplňky). Je to sice nudnější, než barevé kabáty, ale pořád to není nevhodné, jako sportovní bunda. Takže pokud bude černý kabát předstupněm, než se dotyčný osmělí koupit si barevný, tak to rozhodně vidím pozitivně.

MP Jana
225 příspěvků 16.10.11 14:09

Dagmar: http://images.wikifashion.com/…ack_coat.jpg
Radši budu celý život chodit jen v podobně kvalitně udělaných černých věcech než v jakékoliv formě sportovního barevného oblečení.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 14:12

Spuperstar: Naprosto sdílím názor, že za komunismu se chodilo v sukních, kabátech, kloboucích, rukavičkách. Ale nesdílím názor, že je dnes v obchodech větší výběr. Je fakt, že obchodů je víc a že jsou plné. Ale jsou plné úplně něčeho jiného než elegantních šatů, kabátů a klobouků.
Musím říct, že na názorech některých diskutujcích, kteří se pohoršují nad oblečením MASY (tj. většiny lidí) mi vadí, že zároveň odmítají vidět, že v obchodech neexistuje MASA kvalitního elegantního oblečení. Tisíc lidí se do jednoho kabátu, který se dá někde vysťourat, když (jeden) člověk není líný ho hledat, prostě neobleče.
Za komunismu se prodávaly takřka JENOM oděvy, řekněme „pro dámy“ a citelně chyběla ležérní móda pro mladé. Dneska je to obráceně. Ovšem ušít tehdy na trhu chybějící rozevlátou kytičkovaou sukni a pomuchlanou kacabajku zakončenou vytřepenými třásněmi, a doplnit to doma upleteným velkým svetrem není takový problém jako ušít dneska na trhu chybějící dlouhý kabát z něčeho jiného, proboha už, než z černého, šedého nebo vínového flauše s kožešinkou na límci a kolem rukávů (což považuji za větší oděvní katastrofu než všechno silonové prošívané cokoli dohromady).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 14:27

MarieS: Některé ženy si dělají „složitý make-up“, jak píšete, denně. A jiné mají nepochybně zase pocit, že řešit oblečení musejí, jen když jdou do práce, ale ne, když jdou na výstavu ptáků. Jediné, co říkám, je: Každý jsme jiný. To, že Vy hodinový make-up nepovažujete za každodenní záležitost, ještě neznamená, že jiný ho nepovažuje za standard. Prostě: Buďme tolerantní, nehodnoťme svět jen podle sebe a svého (souhlasícího) okolí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 14:34

Superstar: Napsal(a) jste: „Opravdu nechápu,proč VĚTŠINA české populace nosí sportovní věci do města,práce,do školy atd…Toto je české specifikum.“ Pokud jste někde byl(a), musel(a) jste si všimnout, že to není české specifikum. Takže: Neznám Vás, a právě proto musím jen reagovat na to, co píšete.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 14:56

Velryba Grónská: souhlasím s Tebou,nepřesně jsem to formulovala s těmi obchody.Je fakt,že obchodů je hafo,ale výběr kvalitního,elegantního oblečení za zbytečně nepřepálené ceny je jak hledat jehlu v kupce sena. Občas si zajedu do Polska,mám to blízko, tak kouknu do Zary,tam se dá něco vždycky vybrat. Taky občas i v Mangu,ale opět v Polsku,mají tam i trošku jiný sortiment než u nás.Celkově vzato,když mám možnost,nakupuju v zahraničí.Určitě to dělá dost lidí-tedy dost těch, kteří kroutí pobaveně hlavou nad několik let starými kolekcemi rádoby nóbl značek za přemrštěné ceny…Mnoho lidí nechápe,že není důležitá kvantita,ale kvalita.Radši jeden pořádný,nadčasový,kvalitní kabát než kopu polyesterových rádobykabátů za pár korun,které jsou nejen nepříjemné na dotek,ale ani nezahřejí. Nedávno jsem navštívila prodejnu české značky s elegantní módou Piet.. Fil..i. Oblečení mě absolutně nezaujalo(nuda),zato však jsem šla do kolen,když jsem viděla cedulky s cenama.Kabát kolem 11 000,– to je fakt síla.To přidám pár tisíc a koupím radši pořádný od M.x Mara. A to už je"pan kabát"…A tak je to tady se vším. V čr už nakupuju jen to nejnutnější,jsem na shopping parky u nás přímo alergická.Hlavně ty stáda lidí,co to tady těm „obchodníkům“ baští a nakupují jak šílení…ovšem šílené šmejdy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 15:31

PXP: s dovolenim - kdyz si nekdo dela kazdy den doma hodinovy make-up, znamena to, ze se neumi namalovat. Na bezne naliceni (tim nemyslim jen rasenku) je potreba tak 15 minut (jestli vubec), pak uz to vypada jen neprirozene. Obcas me na zvl. prilezitosti lici profesionalni vizazistka a ani ona nepotrebuje hodinu, i kdyz pouzije cely arzenal licidel, podkladu, pudru a buhviceho jeste. Ono je nekdy mene vice.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 15:38

Superstar: Dá se to vidět i jinak: Právě že jim to Češi masově nežerou. A proto většina nejezdí poslušně nakupovat do ciziny a než v sezónních módních šmejdech, chodí raději ve sportovních bundách a levných riflích od Vietnamců (viz snímky „davu“ z ulic).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 15:40

Dagmar - ne, není lesklý, ale matný. A černá je uni, a při velikosti 46 není až tak nevkusně nápadná. Zeštíhluje. ale pletený kabátek od Pletynky z Fleru mám meruňkově , lososově bílý, protože sám je tenčí než nadýchané peří. Proto ta černá. Navíc A/velký výběr barevných péřáků moc není a za B/ koupila jsem ho v aukci, za zlomek ceny, na nový nemám. Mimoto, kdybych narazila na červený kabát, tak ho beru. Mám červenou kabelku a klobouk a jednu červenou koženou bundičku z kozinky.
Takže v zimě chodím v černých kabátech s červenými doplňky okolo. Takže když se s černým základem pracuje tímto stylem - tedy barevnými doplňky nevidím nic funebráckého.

I lyžařskou bundu mám černočervenou. :-))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 15:42

PXP: a dalsi vec - samozrejme, ze i za hranicema nosi lide sportovni obleceni. Z nejakeho duvodu ho ale nenosi ke vsem myslitelnym prilezitostem, ve vetsine ne do mesta, vetsinou to taky nepusobi tak rezignovane, usmudlane a deprimovane a taky se to dost casto tyka jen urcitych socialnich vrstev. Z nejakeho duvodu ty lidi pusobi upraveneji. Neni to jen muj dojem - ziju v zahranici uz leta a kazda navsteva z Cech si vyse zmineneho vsimne take. Proste tu lidi povazuji za normalni starat se o svuj vzhled.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 15:48

Velrybko grónská - vy jste viděla za komunismu ženu v klobouku??? to je vtip - vždyť kloboučnictví úplně vymizelo, protože „dámy“ neexistovaly, prototyp byla pracující traktoristka a rukavičky a klobouky byl buržoazní přežitek. Klobouk jsme viděli jen v Majoru Zemanovi když se řešili zahraniční špionky v Čechách…

Klobouky jsou na vzestupu až po revoluci a já jsem jeden z jejich nezničitelných propagátorů :-))
Nejen že nebylo k sehnání nic nositelného a když někam přišly barevné svetry, stála se na ně fronta, ale nic zajímavějšího, co by vybočovala z uniformy kalhoty-mikina - triko se sehnat nedalo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 16:05

Dagmar - a jen mimochodem - vlastně nevím, kde jste mohla koukat na můj vyhraný kabát a soudit, že je lesklý a buřtíkatý, když jsem na něj nedávala odkaz.
tak tady je http://www.mimiaukce.cz/aukce.php?…

Buřty takhle rozhodně nevypadajíííííí. :-)

MP Jana
225 příspěvků 16.10.11 16:40

PXP: Tak toho, že lidi v zahraničí vypadají trochu jinak než u nás, si všímá i můj chlap. Na poslední dovolené v Holandsku se například podivoval nad tím, jak je možné , že narozdíl od ČR tam má tolik žen pěstěné dlouhé vlasy a jak je to pěkný. A společně jsme obdivovali jejich kola a ozdoby na košících na předních řídítkách. A taky jsme počítali cyklisty v cyklistickém úboru. Potkali jsme 4(za 10 dní).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 17:12

:) krásne kresby a moc pekný príklad inšpirácie prírodou :) vločkovník je megaluxus …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 17:14

Velmi prijemny prekvapeni, paradni napad ta inspirace ptactvem, a tez vyrazne zlepseni v kresbe odminula! :-) Cenim.

I kdyz uznej Ado ze pani Holub nadherny by byla overdressed nejen mezi lyzari :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 17:30

Já teda viděla v zahraničí v pár městech lidi se sportovními bundami, džínami a sportovními keckami. Bylo to ale v takových zemích jako je Rumunsko nebo Gruzie.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 17:35

A nemáte pocit, že tu jde spíš o radost z možnosti se svobodně projevit?

Jako jo, občas jde o to obléct se vhodně (divadlo, sjezdovka), ale zrovna tenhle článek je o fantazii, o neomezených zdrojích inspirace a vůbec pěkných ducha povznášejících věcech…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 17:41

Julie: Ano, to jste mi připomněla. Tuhle knížečku jsem nedávno četla. Docela se mi hodila…takže všem doporučuji.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 17:49

Malenka: Já ty bundy, džíny a kecky viděla i v Norsku a Švédsku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 17:59

Tedy, ta inspirace v říši ptactva je nádherná. Zcela mne uchvátili oba dvou holoubci a i ty modely.

mwich
115 příspěvků 16.10.11 18:11

*** PXP napsal: Dejme každému právo na jeho svobodu, pokud neomezuje tu naši.***

A Vy nám, prosím, dejte právo na naši svobodu; tedy svobodu, myslet si o kom chceme, co chceme, a společně o těchto myšlenkách a názorech diskutovat.

*** PXP napsal: Pokud jste někde (v zahraničí) byl(a), musel(a) jste si všimnout, že to není české specifikum ***

Ano, není to české specifikum, ale proč si brát vzor z krajin jako Slovensko, Maďarsko a dalších bývalých členů SSSR, když si můžeme vzít třeba takovou Paříž nebo Londýn. To už můžeme říct „v Africe choděj nahatý s kusem látky přes intimní partie, tak budem chodit taky tak…“. A nezlobte se na mě, mám toho procestováno celkem dost, a nikde jsem neviděl to, co u nás. Vlastně jo, viděl jsem u „chudých“ tlustých američanů v McDonaldu v Detroitu a dalších městech výjevy jako z PeopleOfWallmart. Jenže přesně o to jde - musíme si přece dát za vzor něco lepšího. Myšlení ve stylu „není to až tak špatný, to jinde je to horší“ nás nikam neposune…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 18:16

Lilip: Bereme-li v úvahu, že komunismus tady nikdy nebyl, tak jsem ženu v klobouku za komunismu nikdy neviděla. V padesátých letech jsem nosila baret s anténkou k bílým punčocháčkům a skládaným sukýnkám, ale asi tak od roku 1977, kdy jsem si v kloboučnictví nechala udělat svůj první klobouk (nepočítám-li slamáky) ke svatebním šatům (ze stejné látky), klobouky nosím. Po plyšáku naopak všechna do té doby existující kloboučnictví zkrachovala. Ostatně jako mnoho jiných v podstatě celých oborů rozličné výroby. Abychom nechodili daleko od tématu, tak počínaje třeba výrobou látek a konče výše zmiňovaným šitím kabátů. Ostatně stačí se mrknout na jeden díl seriálu „Vyprávěj“, který se momentálně nachází někde v roce 1978, a skutečně velmi si potrpí na dobové reálie, oblečení nevyjímaje, aby se člověk, který tu dobu nezažil, dostal trošku do obrazu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 18:29

Lilip, klobouky se „za komunismu“ nosily. Moje babička jich měla několik, když jí bylo cca 50 let (do revoluce bylo ještě dost času), tak si pamatuju, že měla klobouků několik v různých barvách ke svým kabátům. A to nebyla žádná výstřední, nebo movitá žena.
V současnosti neznám osobně žádnou ženu, která by měla několik různobarevných klobouků k několika různobarevným kabátům.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 18:31

u nás chodia ludia poobliekani pekne, je vidiet i lyžiarske bundy a vibramy, ale to hlavne u mladych. dokonale to vystihla moja babka, nikdy by do mesta neisla v botaskach, vzdy chodi pekne vyobliekana, no akonahle idu do ciech, tak vsetko pekne necha doma, vraj tam sa to neoplati nosit, a zoberie botasky a šuštačku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 18:36

Souhlasím s Velrybou. Neznám, nikoho, pro koho by byla v sedmdesátých a osmdesátých letech vzorem elegance pracující traktoristka. Ale lidé klišé milují a rádi je do zblbnutí opakují…
V běžných obchodech s oděvy jsem tehdy nakupovala s obtížemi a řadu věcí si šila, ale to bylo právě z toho důvodu, co zmínila Velryba. Džíny se obtížně sháněly i v Tuzexu a byly zoufale drahé a ležérní oblečení pro mládež se prakticky nedalo koupit… Možná to je jeden z důvodů, proč se dnešní čtyřicátníci a padesátníci džín a různých bund pořád nedokážou nabažit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 18:38

Babička nejen že nosila za komunistů kloboučky, nosila i různé turbany, či jak to popsat…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 18:41

Jo, turbany sice naše babi nenosila, ale taky si je pamatuju :)
Samozřejmostí bylo, že měla několik kabelek a taky fůru deštníků, aby ji ladily k těm kabelkám a kabátům.
Představa, že každý za komunismu nosil modráky, a ženy šatovku i do práce, je mimo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 18:59

Len teraz, ked si mladsia zena vezme klobuk, je pokladana za fiflenu. Ja som v lete nosila biely so sirokou strieskou ani rodina sa nezdrzala posmesnych poznamok, ze aka „damicka“. A potom sa mi priznali, ze nikdy nemali odvahu sa takto obliekat..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 19:07

Tak to je docela legrace - zrovna minuly tyden meli designeri v americkem Project Runway navrhnout a usit model inspirovany operencem, ktery jim byl pridelen! Byl tam kakadu, nejaky zeleny papousek a havran. Pro zajimavost link na fota hotovych modelu: http://www.mylifetime.com/…y/episode-11#id=1


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 19:11

moje babička za socialismu nenosila klobouk, slamák, ani hučku. Zato má už od 50. let na hlavě pravidelně udržovaný květák :) Byla členkou strany a doteď považuje jakýkoli klobouk za zvěrstvo, včetně těch mých.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 19:49

Nevím jestli to tu padlo, ale mám pocit, že zapomínáme, že někdo na oblečení prostě nemá peníze. Na zimu má dvoje boty (lepší a na běžné nošení), jednu jednu bundu a jeden kabát co si šetří na svatby a pohřby. Snad tím nerozjedu debatu, že je to jejich chyba, že si neumí vydělat. Jen se mi nelíbí, jak se tu někdy vysmívá sociálně slabším lidem. Pravda, i oni by si mohly boty aspoň vydrhnout :-(
Něco jiného je, když lidi na drahé věci mají a stejně si narvou zadek o dvě čísla menší modráky a k nim značkové tenisky :-(

Jarmila: mám holčičky 3 a 5 let a s oblečením problém nemám. Holky mají šatičky do školky, parádnější, obyčejné na ven do parku…
Super jsou sukýnky se všitýma karťáskama. Ani malá slečna nemusí na skluzavce ukazovat kalhotky.
Manžestrových a plátěných kalhot je taky plno. Třeba v Tesco má rozumné věci od Cherokee.

Jinak kabáty mám dva, černý a šedý :-) Ano nuda, ale aspoň se můžu vyřádit s doplňkama :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:00

Mat/nemat peniaze je podla mna len vyhovorka. Zijem sama v pndnajme s trojrocnou dcerkou popritom studujem a da sa to. Ludia na mna ako na ufona pozeraju, ale mame vsetko, co potrebujeme a mozem si dovolit i pekne sa obliect. Je sice pravda, ze dva mesiace bola zakladom jedalnicka cuketa zo zahradky na milion sposobov, ale ak clovek chce, tak sa da..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:07

Mwich: Ale já vůbec nikomu nechci brát svobodu diskutovat, jen považuji za nevkusné fotografovat někoho na ulici a pak ho ve svém blogu shazovat jen proto, že chodí oblékaný jinak, než si já představuji.
A neodpustím si - Možná vás to překvapí, ale v Africe většinou nechodí s kusem hadru na intimních partiích. A ještě - Myšlení ve stylu „není to až tak špatný, to jinde je to horší“, tu nikdo neprosazuje - pouze říkám, že sebemrskačské kritizování Česka je nesmyslné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:16

Lidem, kteri na me reagovali, dekuji. Jednotlive odepisovat nebudu, tak dulezite ta reakce neni. Vsechny tady bych si dovolila poprosit, aby pred napsanim reakce PRECETLI co dotycny pise (adresovano zejmena Superstar a TheHandThatFeeds)

Zaverem, tri lide pode mnou napsali, ze nosi a budou nosit cerny kabat. Ulice jsou plny cernych kabatu, je to uniforma a je to lenost. Trochu nechapu, jak tu muzete cupovat vyfocene obeti ze pohodlnost a sami vyresit outfit cernym kabatem. Proto rikam, ze nez davy cernokabatniku, to radsi ty barevne bundy a vy cernokabatnici nemate pravo to kritizovat. Howgh :-p


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:17

O údajném vysmívání sociálně slabším se tady, Terez, mluvilo přibližně stopadesátkrát… :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:26

Dagmar: Možná proto, že ne u každého je černý (nejen) kabát uniforma a lenost, co třeba styl? Doporučuju vygooglit si některé módní návrhářky či redaktorky.
Nad oblečením přemýšlím, snažím se nakupovat kvalitně, kombinovat nápaditě, nenosím do města trekovky a do divadla rifle ale prostě je můj šatník z 90% černý a opravdu mi to nějak nevadí. A mám právo kritizovat cokoli jako každý jiný :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:27

ahoj, komu z vás se líbila inspirace přírodou - ptáky, tak se zkuste podívat na tohle: http://www.insideoutstyleblog.com/…colours.html
Ado, díky, zkusím se na přírodu taky dívat tak, abych se inspirovala v barevných kombinacích. Můj styl oblékání jsi už rozhodně změnila k lepšímu, jen tak dál :) linda


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:28

Anna: vážně? :-) To jsem ráda. Nějak si myslím, že k dámě patří víc, než jen být upravená


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:36

Nemyslím si, že by se tenhle blog vysmíval sociálně slabším, ale narozdíl od značné části zdejšího čtenářstva jsem přesvědčená, že být elegantně nebo zajímavě oblečená, to s penězi souvisí dost úzce. Vím, jak jsem se oblékala v době, kdy jsem musela počítat v krámě každý jogurt a jak chodím dnes… Být zajímavě oblečená a nechodit pořád v jednom a tomtéž, pořídit šatník za pár korun, to je umění…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:41

Dnes jsem se dívala na film „Šaty za půl miliónu“ (http://www.uloz.to/hledej/?…), no a myslím si, že být elegantní, když jsem bohatou dědičkou a mám haute couture kostýmek od Chanelu, není nic moc těžkého…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:43

Začíná se opakovat volání po těhotenské módě… nějak nevím, co je na ní zvláštního.
Barvy sluší pořád stejné jako před ním, střih a délka sukně taky, tvar výstřihu totéž…
Hlavně je třeba počítat s tím, že nejdřív se přibere přes prsa a přes zadek :)
Doporučuju se zbytečně neškrtit v normálních kalhotech a sukních, ale koupit těhotenské (buď s látkou přes břicho, nebo naopak vykrojené pod něho), od podzimu do jara nezapomenout na dlouhou košilku, aby netáhlo a hotovo. Jinak koupě těhotenských kalhot je nádherný zážitek pro každého, kdo má problém s rozdílem pas x boky, protože u tohoto typu nic jako míra v pase neexistuje. Prostě vám bude všecko :)
Jak brzo budete muset přestat nosit normální trička a košile, záleží na tom, jak úzké (košile) a krátké (trička) nosíte, klidně vám vydrží i do 7. měsíce (tuniky přestřižené pod prsy skoro do porodu:) ). Pak už je lepší tričko s delším předním dílem a na zvážení je i takovéto „kojící“ (pokud někdo plánuje kojit na veřejnosti a současně se zbytečně neodhalovat). Bývá přes břicho nabrané, po porodu stejně člověk nějakou dobu vypadá jako v 5. měsíci a špek nevystavuje rád, tak není špatné.
S botama až podle situace, akorát by nikoho, zvlášť v létě, nemělo překvapit, že má nohy jak konve. A nervat je do úzkých balerínek.
Těhotenské kolekce prodávají normální řetězce, netřeba hledat kvalitní materiály, nenosí se zas tak dlouho, aby se stihly rozpadnout. Nebo se tam jenom inspirovat a pak totéž hledat na netu a v sekáčích, třeba MMB bude myslím těhotenského oblečení plný :))) (nedívala jsem se, jenom to předpokládám:)) )
Stejně za nejdůležitější módní radu považuju snažit se o zdravou stravu (hl. vápník, železo,… ), jíst co tři hodiny malé porce a nepodlehnout dnes už mizejícím radám, že je třeba jíst za dva. Budete mít lepší náladu a bude vám to slušet už proto, že se budete líbit sama sobě :)
A teď jenom doufám, že nebudu smáznuta pro mimotématovost :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:51

julia: to já bych raději koupila dětem kus hovězího a pro sebe bych oprášila starý šatník :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:52

Anno, obléct se dobře za pár korun vyžaduje mnohem víc energie. Takže buď je pro mě oblékání koníček a pak tomu tu enegii věnuju, nebo mám jiné koníčky a pak to oblékání trochu flákám (můj případ). Protože na to nemám sílu. Vím, že kdo hledá, tak ji najde. MP je super, protože říká „Nikdy nebudeš tak stará, tlustá a škaredá, aby bylo jedno, co máš na sobě“ a „Pokud chceš něco změnit, můžeš se mrknout, jestli by tě někam neposunuly tyhle články.“ Ale diskuse pak bývá netolerantní.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:52

Anna - jistě, vaše babička, která tak byla naučená z dávných dob. Kdo z mladých lidí, narozených v 50. letech vůbec věděl, co je klobouk??? Já jsem prožila v reálném socialsmu prvních 20 let života. Vím, co se nosilo.
Velrybo - nic proti, ale přirovnávat rádiovku, která byla přímo budovatelskou uniformou ke klobouku se mi moc nejeví jako důkaz. Jistě, klobouk na svatbu - a na běžné nošení? Byly snad k vidění na mladé generaci barevné klobouky?
Já asi zapomněla, jak bylo za bolševika vlastně všechno lepší. Lepší oblečení, výběr, móda, vkus lidí…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 20:59

On přibírá každý jinak, Levandule. Já přes zadek nepřibrala vůbec, nevidím důvod, dítě je v břiše… :)
V těhotenství jsem přibrala deset kilo, když jsem šla z porodnice, vypadala jsem jako normální netěhotné děvče. Měla jsem oproti původní váze dvě kila navíc a ta mě během pár měsíců samovolně opustila…
Do porodnice jsem šla v běžných kalhotech, jen jsem je nezapínala na knoflíkovou dírku, tam jsem dala gumičku a vytvořila jakési pružné provizorní očko. Přes to jsem měla dlouhou halenu vlastní výroby.
Přibrat v těhotenství dvacet kilo a vypadat i po porodu jako v pokročilém stupni těhotenství není ani nutné ani zdravé…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 21:08

Terez, ja maso nejem.. Dcerka sa stravuje v skolke a na olovranty a vecere bohate staci jogurt, krupica a podobne jedla. Pre dieta maso 5krat tyzdenne je viac ako dost. A na zapekanej cukete s nivou nevidim nic zle. A nemam pocit, ze decku koli handram nedam jest. To ze do nej nepcham salamy, klobasy a parky jej neuskodi


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 21:09

Lilip: Všechno rozhodně nebylo lepší, ale byli jsme textilní velmoc. Takže látek byl obrovský výběr, bohužel jen někdy a někde, protože vše kvalitní šlo na vývoz. Ale kdo chtěl, při troše snahy sehnal. Nějakou dobu jsem pracovala v Praze na Můstku a s kolegyněmi jsme se předháněly, kdo uloví za rohem v Rytířské hezčí látku a rychleji ji ušije. Nebo báječný Dům vlny v Melantrichově ulici, kde byl k dostání potištěný kašmír, často v mnoha vzorech, jeden lepší než druhý. Ve Strakonicích tkali krásné tvídy, na Moravě zase vlnené buklé.
Pravda je, že do obchodů chodily jen exportní souběhy, oděvní podniky šily z běžných látek. Také modely za mnoho nestály a jak psal někdo přede mnou, byly to modely „pro dámy“. Proto také si mnoho děvčat šilo samo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 21:13

Anna: jo, to mělo být hned na začátku, že každý přibírá jinak :))) samozřejmě. Já jsem celkově přibrala 12 kg, v prvních třech měsících 1 kg, do kalhot jsem se vešla, ale šíleně nepohodlně, bylo mi řečeno, že to je normální, že tělo zadržuje vodu. Navíc asi tělo reaguje jinak při prvním a druhém těhotenství. Teď v pátém měsíci 3 kg navrch, ale „spodní část břicha“ (jak to nazvat - po pupek) je prostě výrazně jiná než dřív. Určitě bych mohla chodit s povolenýma kalhotama, ale právě by mi tam chybělo to vykrojení vepředu, tak mi to přijde zbytečné se trápit:) Nevím, jestli to souvisí i s typem postavy (u vysportovaných přesýpacích hodin bude asi to přibírání jiné, než u oplácaného jablka), ale řekla bych, že souhlasíte s mojí myšlenkou, že článek je zbytečný, protože každý se musí podívat do zrcadla a rozmyslet, co je potřeba:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 21:16

Za komunistů jsem prožila prvních dvacet devět let a rovněž si matně vzpomínám, co jsem nosila… Klobouky jsem moc nenosila, ale jeden bílý letní jsem koncem sedmdesátých let měla a jeden srandovní zimní, oteplený vatelínem jsem si v roce 1983 šila a pak nejmíň dva roky nosila. Na starších dámách v práci (mezi čtyřicítkou a pětapadesátkou) jsem občas nějaký klobouk viděla…
Možná bude dost záležet na tom, kde člověk vyrůstal a bydlel, k jaké vrstvě lidí, případně subkultuře patřil…
Z toho, co jsem psala, nevyplývá, že by snad za komunistů bylo všechno lepší, řekla bych…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 21:21

V každém případě musím zopakovat, že traktoristky nikoho nezajímaly, pro nikoho nebyly vzorem a už snad ani ani propagandistická televize je v osmdesátých letech nikomu nevnucovala… :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 21:24

Anno, ještě mě napadlo. Netěhotná jste při odchodu z porodnice možná vypadala pro někoho, kdo vás neznal, ale vy jste měla břišní svaly ve stejné kondici jako před tím? Jakože nic nečekalo, až si trochu zacvičíte?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 21:25

Dagmar: Kabát že je neelegantní? Jste si jistá, že lyžařská bunda z toho srovnání vychází lépe? :))
Sama nemám jediný klasický černý kabát - mám šedý krátký, dvouřadý černobíle kostkovaný, červený a ten šedobéžový, který považuji za lehce extravagantní (a elegantní, samozřejmě). A docela mě to mrzí, protože jako fanynce Harryho Pottera by mi kouzelnický hábit vůbec nevadil :) Dokážete si představit úžasného Alana Rickmana aka Severuse Snapea v lyžařské bundě? Všechno to pochmurné přitažlivé fluidum by bylo pryč!

Pořád budu ve městě raději koukat na „stádo“ v kabátech (hlavně pánové by si mohli uvědomit, jak jim kabáty seknou!), než na mnohem buranštější stádo v lyžařských bundách.. Klidně se nad kabáty ošklíbejte, ale nic to nemění na tom, že lyžařská bunda patří na lyže/snowboard/procházku po horách.
(Když už vám TAK MOC vadí kabáty jako takové - proč si nepořídíte teplou městskou bundu?)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 21:31

julia: nepsala jsem nic o nezdravých uzeninách, ale o hovězím!
Takže máte na jídlo, podnájem i na pěkné oblečení. Tzn. nespadáte do skupiny sociálně slabších a nejste tedy důkaz, že peníze jsou výmluva, jak vyznělo z vašeho předchozího příspěvku

Eiwen
134 příspěvků 16.10.11 21:31

Nighfury: Bludišťáka za představu Alana Rickmana v neforemné asexuálně unimodré lyžařské bundě. A bylo by po charismatu…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 21:32

Nedá mi to a pripojim se k diskusi o kabatech. Od te doby, co uz me maminka nenuti do „praktickeho“ obleceni, tak bundy vubec nenosim. Jen na sjezdovku nosim manzelovu, stridame si ji, protoze jeden stejne musi zustat s detma:-) I vzhledem k tomu, ze mam zenske tvary, velikost 38 az 40, boky a zadek vetsi, pas uzky, tak kalhoty a bunda mi ani neslusi. A podobne je na tom spousta zen, proto ja vypadam stihleji v kabatu, nez hubenejsi holka v bunde a riflich. V zime mi zima neni, prestoze ji odchodim v sukni a v kabatech. Teple puncochy a kozacky a k tomu delsi sukne pod kolena je teplejsi a pohodlnejsi, nez se skrtit v dzinech a mit permanentne „ofouknuta“ bedra.
Dagmar: Co muze byt elegantnejsiho nez cerny kabat? Miluju cernou barvu a miluju ji na kabatech! Je to totalni klasika, kterou se nic nezkazi. Jinak uz par let miluju znacku Desigual, ktera ted zacina byt konecne oblibena i u nas. Maji nadherne barevne kabaty a spousta zen uz je nosi, ja si taky na nejaky brousim zuby. Bohuzel jsou dost drahe, a u nas klasicky drazsi nez kdekoliv jinde… Dalsi super barevne a kvalitni kabaty ma napr. Rosalita, nebo Ivko.
Tehotenska moda: clanek ne! Ja jsem obe tehotenstvi odchodila ve svem normalnim obleceni a kdyz uz bylo bricho moc velke, koupila jsem si leginy a dlouhe tuniky XXL. Nevidim duvod, proc kvuli tem dvema az trem mesicum, kdy clovek není konfekcni kupovat drahe tehotenske obleceni. Pokud o tom clanek bude, neurazi me, ale ani nezaujme. Jo a vyhoda je, ze ty tuniky muzu nosit i ted po porodu, schovaji kila navic a az je shodim, tak budou celkem dobre vypadat s páskem…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 21:37

Eiwen: Profesor Snape v bunde? To NE! Jak me mrzelo, kdyz od tretiho dilu uz filmovi studenti z Bradavic nosi normalni saty… :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 21:38

Vážně jo, Levandule. Já měla malé břicho, v devátém měsíci většina lidí tipovala, že jsem v sedmém. Dokonce se mi pak jedna matka v porodnici, kterou jsem znala od vidění z poradny, přišla zeptat, jestli moje dítě je normální. :) Chtěla vědět, kolik vážilo a měřilo…
Když jsem se v pokoji, kde bylo ještě dalších sedm matek, převlékala, ptaly se, kde jsem dítě měla. Divily se, že mám normálně vyhlížející břicho…

mwich
115 příspěvků 16.10.11 21:43

PXP: na tom, někoho na ulici fotografovat, nevidím nic špatného (věta pokračuje, neoddělujte prosím) za podmínky nenarušení jeho soukromí, což se zajistí např. rozostřením obličeje. Pokud by tu byla tajně pořízená fotka s obličejem a u ní napsáno: „Karel Dvořák, Rosseveltova 12, Opava, je nemožný, neumí se oblékat“, tak neřeknu ani popel, ale tohle je prostě dokumentační blog a ničí soukromí nenarušuje.

S tou Afrikou to samozřejmě byl jen příklad, lepší příklad by byli domorodci z brazilských pralesů. To, že se v Africe nechodí „na Adama“, vím, byl jsem osobně v JAR (skoro jako být v Anglii) a v Keni.

A „sebemrskačské kritizování Česka“ mi nesmyslné nepřijde. Kdyby povzneslo myšlení byť jednoho jediného Čecha, mělo to smysl.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 21:44

Anna: Tak takovou znám jenom jednu :) je čerstvě v důchodu a odrodila tak dvě dcery, ani s druhou nepřibrala víc. Vaši tělesnou konstituci vám tiše závidím! Ale uznejte, kolik vás takových je? ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 22:44

A.C. : já mám klobouků (zimních a podzimních) celkem 6-fialový, modrý, šedý, pepito, dva černé. K tomu mám dyzajnový klobouk od návrhářky a čepičku ze surového hedvábí. Taky mám manšestrový klobouk „na lítačku“, nosím ho hlavně do lesa.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 22:59

Mwich: Těžko soudit, nikoho z lidí na fotografiích neznám, ale myslím, že kdybych je znal, tak bych je poznal (i s těmi trochu rozostřenými obličeji) a mrzelo by mě to za ně.
Ad Afrika: Musel jsem to napsat, protože vím, jaké otázky mi lidé ohledně Afriky občas kladli :).
Ad sebemrskačství: Mám výhrady pouze k tvrzení, že jsme v tom sami jediní na světě. Ohledně povznášení myšlení bych preferoval jiné oblasti našeho života, ale to je samozřejmě otázka názoru - každému kazí náladu něco jiného.

mwich
115 příspěvků 16.10.11 23:41

PXP: Počkat, kdo tu tvrdil, že jsme v tom sami jediní na světě? To muselo být

Povznášet můžeme samozřejmě jiné oblasti života, například minule jsme se snažili obohatit stravovací návyky Čechů.

Zkrátka na blogu „Neuctivé peklo“ můžeme diskutovat o tom, proč se lidé k sobě chovají tak strašně. Na blogu „Korupční peklo“ můžeme povznášet mysl a drtit obálkový fenomén… Etc. Ale tady jsme v Módním pekle a proto diskutujeme o módě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.10.11 23:42

Lilip: Prosila bych ČÍST, co bylo napsáno. Rádiovku s anténkou jsem v padesátkách nosila proto, že mi bylo PĚT let. (Doufala jsem, že ten vtípek pro odlehčení bude pochopen.) A svatební klobouk byl můj PRVNÍ a od té doby klobouky nosím. Což ovšem neznamená, že rádiovky s anténkou a barety nejrůznějších tvarů a provedení nepřicházejí čas od času do módy. Ostatně jako právě zase dneska - v kloboukárnách jich mají stohy v nejrůznějších barvách. A takový žlutý, zelený nebo oranžový baret ladící třeba s punčochami nebo svetrem, to je krásná a osvěžující kombinace pro mladou holku, pokud ovšem nemá zbytečné předsudky, že by byla za dojičku.
Klobouky byly POCHOPITELNĚ barevné, protože se docela přísně ladily k ostatním součástem garderóby. Nevím, co myslíte tím, jestli je nosila MLADÁ generace, ale já jsem je nosila hlavně mezi pětadvaceti a čtyřiceti lety, stejně jako mnoho žen mého věku i žen starších, u kterých byl a dodnes je v zimě klobouk naprostým standardem. Klobouky, které vyjdou z módy nebo se mi znelíbí, přepustím většinou někomu z rodiny, komu se líbí, takže v současné době mám asi tak čtyři v základních barvách, k tomu jednu plácačku s kšiltem, dva barety a dvě čepice. Měkké prošívané „hučky“ s malou stříškou, které se dají nosit i ke sportovnějšímu oblečení, aby člověk nevypadal jako idiot (prošívaná nebo mirkovláknová bunda + plstěný klobouk), jsem po několika letech rozčilování (protože nedrží tvar) zcela zavrhla. Letos se konečně po dlouhých letech vrátily do obchodů rozumné neromantické klobouky se střechou vzadu ohrnutou nahoru, které se nehádají o místo se zvednutým límcem, takže hurá.

mwich
115 příspěvků 16.10.11 23:43

Chtěl jsem napsat, že to muselo být asi Vámi pochopeno z něčeho „mezi řádky“.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 00:18

To na fotce u papouška žlutoramenného jsou RIFLE????


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 00:20

Mwich: Úplně původně to byla reakce na čísi tvrzení, že je to české specifikum - spolu v tom ve sporu nejsme.
Ad ModniPeklo: Přijde mi horší netolerantnost některých příspěvků tohoto blogu, než to, jak se lidé v Česku oblékají. A zcela netolerantně se mi to nechtělo jen tak beze slova tolerovat :)).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 00:36

No jo, Ada nakreslila džíny, navíc modré… :)

mwich
115 příspěvků 17.10.11 00:42

PXP: Jsem rád, že jsme se dobrali společného „konsensu“. S tím, že některé komentáře pod články jsou dost radikální, nelze nesouhlasit. Ovšem o tom to tu je, já to beru jako místní „specifikum“ a měnit se ho nesnažím - když se budu chtít bavit o módě na jiné úrovni, najdu si té úrovni přiměřenou stránku, nikdo mě nenutí číst výhradně tuhle.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 00:50

Anna: Neřekla bych, že jsou to rifle, není to klasický střih s pěti kapsami … to Vás nenapadlo, že by to mohly být normální modré kalhoty?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 00:56

Lilip: Rozhodně nehodlám období před rokem 1989 obhajovat, ale dobře si vzpomínám, že modiství bývala i v menších městech, stejně jako obchody s látkami a krejčovství. Dnes aby člověk prstíčkem hrabal a špendlíčkem kopal… Ale nic jiného z té doby mi opravdu nechybí (snad jen to zelené mládí…)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 01:02

Většina lidí je ovečkovitá a nosí to, co zrovna nosí zbytek oveček. Například černý kabát:„Černý kabát na zimu je supr, protože se hodí ke všemu!“ Takže když něco nosí všichni, nesmí to nosit ani ti, kterým se například ten černý kabát líbí nejen proto, že je univerzální barvy? Já černý kabát mám, střihu, který jsem v našich ulicích zatím nepotkala, a který mě mimochodem velmi baví. Nejde přece o to, jestli máš to, co většina, ale o to, jestli z toho dokážeš udělat unikát (a ze sebe), ne? - Teď teda troufalejší názor: domnívám se, že stejné kouzlo by se mohlo podařit i s čistě modrými džínami normálního střihu…

Pokud uvidíte deset dam ve vyšisovaných džínách, černém kabátu, černých kozajdách a jednu v černých kotníčkových botách, červených punčochách, modré sukni, černém kabátu a netradičně uvázaném červeném šátku, opravdu vás na té jedné bude tak pohoršovat ten uniformní černý kabát? No to snad ne…Vy, kritici černých kabátů nevidíte to, že funebráckou uniformu z toho dělají ti, kteří jsou líní kombinovat a oživovat (to je teprve ta lenost, která je tady kritzována). Na černém kabátu přece nemůže být nic špatného, pokud hraje roli jakéhosi pozadí jakékoli veselejší barevné variace a je například méně tradičního stylu…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 01:54

Levandule a těhotenské oblečení: že v těhotenství co se týče kalhot padne všechno? Obávám se, že nee. Tedy jak komu. Jsem těhotná podruhé a opakuje se mi tentýž problém, buď se škrtím v normálním střihu, nebo si musím to těhotenské přidržovat při chůzi. Ovšem potíž není rozhodně jen ve střihu. Ano, těhotenské oblečení je v nabídce běžných řetězců, ale jaké a za kolik? Ne že by to byla až taková hrůza, ale například všechny těhotenské noční košile jsou „ozdobeny“ žertovnými nápisy typu „tady kope kluk“ nebo obrázky čápů, medvídků a pejsků, a nebo jsou tak usedlé, že by je nenosila ani má babička. Když už je nějaký kus oblečení hezký, stojí zpravidla opravdu hodně. Kdyby mě byl před lety někdo například upozornil, že existují těhotenské pásy na břicho, kterými lze šatník hezky doladit a nedostatečně padnoucí kusy zkorigovat, hned bych je koupila či ušila (teď už to vím, tak můžu machrovat) - a takové chytré tipy, nebo možnosti, jak si upravit oblečení, aby lépe padlo nebo bylo funkční například pro účely decentního kojení, přece Ada umí shromažďovat skvěle. Mne by takový článek dneska už asi leda potěšil, ale jistě by se našel někdo, kdo by to ocenil.

fiesta
104 příspěvků 17.10.11 08:59

Nečítala som diskusiu, tak možno to predo mnou už niekto povedal. Mne Adine kresby pripomínajú magnetické obliekacie bábiky, ktoré som dcére priniesla z Francúzska - už od malička sú tam deti vychovávané k vkusu, nalepovacie albumy sú hotové umelecké diela. To, čo je u nás dostať a čo obliekajú naše dcéry je podľa mňa hotová katastrofa. Vychovávať k vkusu by sa malo podľa mňa od malička, začať by sa malo so zmenou sortimentu v hračkárstvach.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 09:18

Fiesta: krasne jste shrnula, proc je dulezite a prospesne Modni Peklo. Kdyz uz nas k tomu nevedli od malicka, pojme se to ucit aspon v dospelosti. Ti, kdo maji zajem samozrejme. Nikdo nikoho cist Modni Peklo nenuti!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 10:10

Velrybo gronská - jo, vzadu klobouk bez kšiltu je šikovný - na Fleru Modistka vyrábí klobouky, měla jsem od ní letní, chystám se na nějaký ten zvláštně zavinutý „kbelíček“ bez střechy vzadu. http://www.fler.cz/…seda-1430844 Některé typy má velmi zajímavé, některé značně divoké.
uživatelka Kousky z jablíčka má moc šikovné letní plátěné, s krembou silně vyztuženou, takže drží jak ji ohrnu. http://www.fler.cz/zbozi?… Bílý se mnou prožil celé léto, zežloutný od krému na opalování jsem ho teď obarvila na červeno. takže příští rok budu mít stejný model v červené.
Jinak vedou české klobouky Karpet.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 10:27

Lilip, to zrovna není můj šálek kávy, a taky potřebuju klobouk lehčí, protože se mi dost potí hlava. :-) Hledala jsem nějaký obrázek, ale nezadařilo se, takže řeknu - spíš dámská varianta klasického pánského klobouku, ovšem s širší střechou než jaké byly moderní v posledích letech (i když jeden dva takové mám taky. Jeden je fajn, má asymetricky klopenou střechu, ve druhém vypadám už trochu moc jako chlap, takže ho nosím málo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 10:34

Pěkné, ale ty kresby mají vážně moc dlouhé nohy, což působí dost nereálně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 10:45

Musím se připojit k Velryba Grónská a SuperStar, že v našich obchodech je výběr mizerný a ceny více než nadsazené. Zvlášť pro ženy středního a staršího věku a větší konfekční velikostí ( 44 a výše ). Vloni jsem viděla v časopisech krásné vlněné klasické kabáty - bohužel ne v našich obchodech. Už jsem uvažovala i o kabátu z M.x Mar., ale v Brně jsou v tomto obchodě zvlášť nepříjemné prodavačky a jen malé velikosti. Moje kamarádka ( konf. vel. 40 ) vstoupila do tohoto obchodu a hned u dveří jí prodavačka sdělila : " Na Vás nic nemáme! ". Přitom v Itálii si vybrala úplně běžně. Já sháním oblečení obtížně. Také dbám na kvalitu. Bohužel jsem často zklamaná, že za vyšší cenu dostanu zboží, které nevydrží ani moje opatrné praní.Takže je problém, i když nějaké peníze máte. Kvalitní oblečení u nás sháním. Boty - tam je situace ještě horší!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 10:49

Karla: Jenže to prostě k módní kresbě patří:) Schválně si najděte třeba program z divadla, kde jsou zobrazené návrhy kostýmů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 11:06

Jak vidno někde (u někoho) už to lepší nebude.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 11:14

Evženie: že jsou vzory šílené, to není třeba psát, to si každý všimne, ani nemusí být těhotný :) ale třeba výběru nočních košil jsem nikdy nevěnovala pozornost, ty jsem nikdy kupovat nepotřebovala, asi mám nějaké divné ty netěhotenské.
Kalhoty: vycházela jsem z toho, že sama nosím sukni s laclem po kamarádce, která je o deset cm menší a v normálním stavu o deset kg lehčí… taky vím o jedněch kalhotech, které kolujou mezi holkama, které by si za normálních okolností půjčily tak leda zástěru. Přiznám se, že jsem si udělala radost v Tveretu, tam mi kalhoty fakt seděly dobře.
Vychytávky na kojení jsem nepotřebovala, měla jsem jedno kojicí tričko a pak normální košile s košilkou (košili trochu rozepnout, košilku vyhrnout), pokud bych nosila normální trička, tak by se mi asi hodil ten těhotenský pás…
Takže asi bych byla adresát toho článku, protože žádné zvlášť výhodné vychytávky (které by stály za ty peníze, které se okolo těhotenského byznysu točí) jsem neobjevila.
A jejich shromažďování: vy byste nechala Adu prohrabávat těma těhotenskýma e-shopama? No vy jí teda přejete :))) ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 11:18

Velrybo gronská - aha, tak to mě se nepotí, spíš mrzne. A musím mít schované uši. Flíz mi vyhovuje. V létě naopak hledám hodně děravé, aby větraly, ale s plnou střechou. (má vášeň pro klobouky má i prozaický důvod: mám ochrnutou zorničku a jas mě okamžitě oslní. Vyjít v čirých brýlích a bez kšiltu, tak jsem slepá okamžitě)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 11:21

Velrybo - něco jako je tento? Má jich tam spoustu, i takové pánské - http://www.fler.cz/…glie-2048991


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 11:28

Markys: Poslední dva kabáty velikosti 46 jsem si koupila v prodejně konfekce (asi pouze slovenské) na Masarykově ulici. (Za socíku tam prodávali pánské košile …Zornica?). Zvlášť mě těší smetanově bílý oteplený menšestrový tříčtvrťák, který jsem dala poprvé vyčistit, ale pak se dá bez újmy prát doma, ani ho nemusím nijak žehlit. Prošívaný kabát téže barvy po kolena s šálovým límcem se kupodivu skrovo vůbec nešpiní a když, tak se dá bez problémů vyprat. Je velmi příjemný na nošení. Narozdíl od toho třikrát dražší „baloňák“ od Peak & Clop… je hnusně neprodyšný, má špatně podložené okraje, které se rolují ven, příliš široký výstřih u krku, zapínání na nedržící patentky a přeleželé záhyby ještě ze skladu se nedají vyžehlit vůbec. Ale to člověk zjistí až za provozu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 11:39

Lilip: http://www.karpet.cz/…sics2011.pdf
na straně 2 č. 1032, na straně 3 č. 1008 (ten je špicovní!) nebo č. 1120 (ale bez té hnusné mašle).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 11:43

No jo, bunda - kabát…Teď v sobotu jsem ve Vaňkovce podnikla předběžný průzkum, z kterého vyplývá, že se bude nosit bundokabát (vypasovaná delší bunda, která vypadá trochu jako kabát) v černé barvě. Mají to prostě všude!!! Kabáty moc nevedou…A já si chci koupit nějaký takový ostře modrý, nebo kostkovaný…Budu doufat, že ještě něco bude.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 11:50

Velryba Grónská : Dobrá volba !
Klobouky můžu, teď bych také chtěla á la 70.léta, ale musím dát pozor na šířku , protože jsem malé postavy
( nechci být jako " Dědeček Hříbeček " ) :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 12:06

Tak už jsem to konečně našla: http://www.klobouky-damske.cz/index.php?…, a pokračujeme : -c.4324, -c.4332, -c.4335, -c.4346, -c.4365, -c.4366, -c.4382, -c.4383 -c.4384. …Tak takovéhle jsem vždycky nosila a zase bych si je vybrala. Jsem vysoká, takže „hříbečky“ mi nehrozí, naopak potřebuji zvýraznit hlavu. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 12:59

ááá bože ta sukně u Vločkovníka je úúúžasná


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 13:17

Ado děkuji, vločkovník a holub vínokrký frčeli rovnou do méh složky skromně nazvané look book - tam si dávám inspirace na nákupy. Až to zrealizuju, nebudete mě žalovat za autorská práva?- jestli takovou sukni neseženu, tak ji prostě ušiju.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 13:52

pro Markys
Max.M. má tuším maximální velikost evropskou 48. Pro ženy větších velikostí je určena značka Marina Rinaldi od stejné společnosti. Věci stejně nadčasové a kvalitní jenže já se pohybuji ve velikostech 36 - 38,takže jejich výlohu jen míjím.
Někdo tady psal o českých kabátech ze směsovek v ceně 8 tisíc Kč a přemýšlel že si raději připlatí na kabát od MM.
Předloni jsem tam kupovala kabát i mamince ( vel.42) a stál určitě víc jak 22 tisíc Kč. Takže to není o připlácení ale o znásobení částky 8 tisíc, prostě to tak je.
Levnější je od téhož výrobce značka Marella,ale ta asi bude taky jen do velikosti 46.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 13:57

pro RenaLange
Bohužel marina Rinaldi a Marella jsou jen v Praze.
Max Mara má nejvíce 48 , ale italskou,což je evropská 42.
Já jsem si nakonec nechala kabát ušít od známé návrhářky
a vyšel méně než od MM a byl na míru.
Kromě větší velikosti co do objemu potřebuji také trošku zkrácenou délku, což se ale v našich obchodech už téměř neřeší.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 14:08

Já bych se ráda oblékala za průměrnou sumu peněz, ale kvalitně, s vkusem a v běžné konfekci . Bohužel běžná konfekce znamená ( alespoň v Brně ) síť butiků, kde se objevuje běžná konfekce z Německa, ale za vysoké ceny.
Kvalita neodpovídá ceně. Píšu o tom hlavně proto, že ne každého baví běhat a shánět něco extra, takže vzorek populace pak asi nevypadá módně. Někdo nad tím moc nepřemýšlí a kupuje si to, co vidí kolem sebe. Největší chyba v ČR je podle mě v nabídce obchodů. Standardní nabídka je opravdu ubohá. Hodně českých žen a dívek je naštěstí dost kreativních, takže z obyčejného udělá zajímavé pomocí doplňků apd. I krásné doplňky ale nejsou všude, takže je to taky fuška :)).
V Německu např. je nabídka konfekce tak široká, že je problém se obléci nevkusně ( Němky to přesto dokážou ). U nás je nabídka slabá, takže je naopak problém s vkusným oblékáním ( Češky to přesto dokážou ).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 14:27

Markys: presto je na ulici k videni vice vkusne oblecenych Nemek nez vkusne oblecenych Cesek. Pokud teda Vase zkusenost z Nemecka neobsahuje jen nejakou diru v byvale DDR ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 15:04

lilip, anna: tiež som prežila 29 rokov svojho života v socializme a klobúky som nosievala, pretože neznášam čiapky cez uši, mala som v zime 2 možnosti - holá hlava alebo klobúčik a zďaleka som nebola jediná. Bývam v Ba, tu to nebola taká zvlástnosť.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 15:04

complimentissimi!!! snad nikdy nekomentuji články apod. na netu ale ty siluety inspirované ptáky mne opravdu nadchly proto mi nedá neudělat kmplimet! super..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 16:06

No a kolik tak v průměru může stát kabát od Timoure et Group, neví to náhodou někdo?
http://www.timoure.cz/…odzim_11.pdf
Já se chystám zajít do jejich obchodu nějaký si vyzkoušet a zjistit to, ale kdyby někdo věděl předem, na co se mám připravit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 16:19

Ella: kabáty mají v HM (ale když tam něco koupíte, zdejší diskutující vás sežerou), pak v Zaře a Lindexu. Všechny obchody mimo Vaňkovku, na Svoboďáku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 17:01

Ella: Hlavně nenakupujte v HM ve Vaňkovce. Jedním slovem: hadrárna, lepší je to na České. A také doporučuji Orsay.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 17:03

Ella: ještě k těm kabátům. Já jsem našla skvělé, barevné, v OP Prostějov na Jánské. Jedním slovem, nádhera. Mrkněte i tam.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 17:20

Mě se nejvíce líbí vločkovník červený. :-)
Krásné nápady…

Já bych ty uniformy na ulicích omluvila tím, že jsme s tím „vyrostli“… Já jsem také celkem levá na módu a standartně si nechávám radit v obchodě s oblečením „co ano“ a „co ne“, a dokonce mi musejí i ukázat co s čím, co naopak ne, jak uvázat pásek (člověk se diví na kolik způsobů to jde…), jak zapnout kabátek, jakou šálu si vybrat (tu co já popadla byla prý „nudná“ a mě se tááák líbila :-))

Až lidé budou vydělávat více, tak bude i většinově víc peněz na módu, teď se na to kouká jako na zbytečnosti..

Já si užila až až při plánování svatby a snažení se vysvětlit nejbližší rodině, že to co plánují si obléci jim opravdu neschvaluji a že to chce zainvestovat do nového a modernějšího oblečení. Nakonec byl konečný výsledek and očekávání, ale ta fuška než se tam člověk dostal. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 18:03

To Anna: mám kalhoty a sukně z TEG. Kalhoty ca. 2500-3000, sukně kolem 1500,–. Kabát žádný nemám, ale odhaduju tak 6-8000,–. Ale vyplatí se to, je to kvalitní a nadčasové oblečení. A vždycky má nějaký „chic“ detail. Jojo, tuhle značku můžu. Příjemná obsluha a úpravy oděvů (jsem malá, tak mi kalhoty musí zkracovat) samozřejmostí. Jedny kalhoty mám dokonce už 7 let, bylo to tehdy to nejdražší, co jsem si kdy koupila. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 19:07

Dík, Karolko, mně se na fotkách od nich líbí skoro všechno, tak to si určitě půjdu něco vyzkoušet.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 20:56

Děkuju! Konečně vím, že když se už týden ráno budím s knedlíkem v krku, ucpaným nosem, nenávistí k ránům (ta je celoživotní) a k rozvrhářům, jenž „úžasně“ naplánovali rozvrh toho semestru, mám právo vypadat tak aby mě každý hned od pohledu politoval jak strašně mi musí být.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 21:28

Mia - že lidé nehledí na módu, protože na to nemají - je to myslím širší problém, věc priorit a vysvětlím.

My se máme dobře, manžel vydělává,já si mohu dovolit živnost a být se 4 letým tudíž doma, kdy je potřeba. Opravdu netřeme bídu s nouzí. ALe kabát za dvacet tisíc bych si nekoupila -protože bych si to neobhájila sama před sebou. Máme dvě děti, malou hypotéku na odkoupený byt. Když vidíte, jak jsou děti potřebné, co všechno je potřeba doma, co stojí kvalitní jídlo, … prostě tolik peněz bych za své svršky neutratila. Hamba by mě fackovala.
Kdybych bvla ovšem single, vydělávala si , pak klidně, protože nebudu mít zodpovědnost za děti, za rodinu, nebude nic důležitějšího. A matky na mateřské mají vůbec nepříjemný pocit, protože jsou finančně na muži závislé…
Ale třeba odpoledne jsem zakoupila na popud Adiných článků červené punčocháče ke svým šedým šatům. Už se těším, až zítra vyrazím. Stály 110,– - takže to unesu a není mi jedno, co mám na sobě.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 21:58

No, já teď projela Aukro a vydražila jsem šest značkových svetříků a tři sukně, dohromady za nějakých 1100, často ještě s visačkou. Myslím, že se dá sehnat i kvalitní oblečení, ale musí se hledat. Dnes jsem si oblékla podzimní kabát od Heleny Bedrnové, taky z Aukra, dlouhý, vypasovaný, šedý, s červenooranžovou šálou a baretem, a červenými rukavicemi. Nevím, možná jsem nevypadala tak elegantně, jak jsem se cítila, ale rozhodující je ten pocit: člověk má mnohem víc energie, když se cítí dobře ve svém těle a oblečení.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 22:39

Nejvíce mě pobavilo, že si chce dneska člověk koupit kabát a v obchodě vám řeknou: „měli jste přijít v srpnu, teď už kabáty nevedeme a vést nebudeme.“ Aha…takže v lednu jdeme na nákup plavek?
A to bydlím v Praze…
Jinak mě se nejvíce líbí ta první kombinace a ra druhá ká krásný klobouk ^^


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 22:59

Nedá mi to nereagovat. Já bych takhle taky chodila oblékaná. Mám takové geny. Moje babičky pracovaly v kravínech a nosily typickou módu své doby. Tepláky, gumáky, šátky a zástěru. Moje mamka zpanštěla. Pracovala ve městě, v podniku, kde zastávala vyšší místo a musela proto chodit reprezentativně oblékaná. Pamatuju se, že když pro mě chodila do školky, byla jsem na ni moc pyšná, byla z těch maminek nejštíhlejší a nejelegantnější, nosila krásné sukně a vysoké podpatky ( a pak že s dítětem to nejde ). Potom přišla revoluce a mamka s radostí odešla pečovat o domácnost. A od té doby se mohla stát pravidelnou přispěvatelkou mimibizaru. Nakupovalo se u vietnamců jen to nejlevnější a spousta věcí se doma kreativně upravovala… Že jsem kvůli některým svým tehdejším róbám dodnes spolužáky hojně vzpomínána a vysmívána asi mluví za vše.

A tady jsme u kolébky nevkusu a hnusu. Moje babičky mnoho vkusu nepobraly. Nemohly za to, nebyly vzdělané, nebyly bohaté, měly mnoho sourozenců a samy potom měly obě mnoho dětí. Protože měly málo peněz a hodně dětí a k tomu dominantní muže, kteří byli nad nimi i nad dětmi a kteří neměli zájem financemi či jakkoliv jinak spoluzabezpečovat rodinu, musely si tzv. poradit. Tyto hodnoty předaly moje babičky svým dětem, tedy mým rodičům a ti je pak logicky předali mně a já …

Jenomže já jsem se tak nějak vymkla svým genům. Nejde ani tak o to, co se mi líbí a co už ne, mně se totiž líbí skoro všechno, jenom to musí mít určité náležitosti.

1. Musí to sedět teplotně - prostě holá záda, zadek, nohy, pupek, prsa a další části těla se do zimy nehodí. V zimě se plavky a nahé tělo nenosí tečka. V létě naopak nerada vidím černé huňaté mikinky s kapuckami, džínečky a nezbytné vyšmajdané kecky.

2. Musí to sedět věkově. Je mi to líto, ale capáčky, plína a dva culíky se prostě na puberťačku nehodí a stejné je to i u pubertálních kombinací ( triko nad pupík + mini, bokovky + triko s idolem ), to se prostě na zralou ženu nehodí. Stějně jako si osmnáctiletá holka málokdy obuje důchodky. Problém nastává tehdy, kdy chytrá matka oblékne svou nebohou dcerku v kurví kroj ( nejen že dcerce kurví vkus, ale taky dcerce kur..sky koleduje o malér ).

3. Musí to sedět kilům. Velikosti s doporučuji oblékat velikost s, velikosti m doporučuji oblékat velikost velikost m, velikosti l zase velikost l, velikosti xl velikost xl a velikosti xxl bych vřele doporučovala xxl. Menší velikosti většímu tělu nezdůrazňují křivky. Větší velikosti na menším těle zase nezdůrazňují subtilnost.

4. Musí to být čisté. Pokud vaše oděvy vykazují již po deseti minutách nošení známky mnohaletého opotřebení, ošpinění či jiné nežádoucí známky vylučující novotu ( u nových věcí ) a čistotu ( u čistých věcí ), pak jste asi nekoupily dobře ( prášek, pračku, oděv ) a je načase, abyste svůj omyl napravily. Ne, vážně není moderní, sexy ani mladistvé chodit v lehce orvaném a zapatlaném šatstvu.

Tohle všechno se přece dá splnit a mohou to splnit i lidé, kteří nemají příliš kreativity. A nyní k vyšším cílům. Mnoho lidí tvrdí, že jsou nespnitelné a je možná pravdou, že donedávna bylo nesnadné najít poučení. Ada nám ale vydatně pomáhá. Já nejsem od přírody kreativní, umělecky kdovíjak talentovaná, nadpřirozeně krásná, nemám ani zdaleka postavu snů a nejsem ani extra šikovná, sečtělá etc., ale nejsem negramotná a úplně blbá.

5. Musí to sedět účelově. Neexistuje oděv, který by byl univerzální. Nemusíte skladovat oblečení na 56 metrech čtverečních, abyste měli mnohoúčelový šatník, ale džínečky bokovečky a slimečky, pár sexy, vtipných, roztomilých a dalších triček a mikinek na zip, rozšmajdané kecky, michelinová bundička tu s kožíškem, tu bez kožíšku, to není víceúčelový šatník. To máte oblečení jen k jedné příležitosti - POBAVIT PEKLO !!!!!!! Článek na toto téma už tu byl.

6. Musí to být kvalitní - látka i zpracování. Faktem zůstává, že tady už začínají mnoha lidem problémy. Já se díky peklu naučila, jak rozpoznat hadr na podlahu od polohadru? Že se nám ty žerzejové topy často tahají? Úplet versus tkanina? Nestejný přední a zadní díl u jednoho kusu oblečení? Přetočené švy? Hustota nebo dnes spíš řídkost látky? Nějaký jiný problém? Ada byla první, kdo mě ujistil v tom, že tyto problémy nejsou jen mým vrtochem, ale že kvalita je vážně v háji a že řemesla nesmí vymřít. Lacinej šunt není standard, drahej šunt není nadstandard a já se nemusím podrobit diktátu lacinosti a nevkusu. A taky byla Ada první, kdo otevřeně přiznal, že jaký přístup máme k oblékání, takový přístup máme ke kultuře, ( vy )chování. Ten, kdo se zajímá o módu jako takovou ( ne o trendy ), není jen povrchní debil. A propo, na mnoho těchto nešvarů má peklo a potažmo Ada recept. Nechoďte ke kasičce ( jakékoliv ) po prvním pohledu, ale svůj úlovek ( jakýkoliv ) proklepněte, je to důležité nejen při odívání a tento postup přece potřebujete celý život. Nechceme přece pečovat o něco/koho, co/kdo nám nesluší a není nás hodno/en.

A tady platí učit se, učit se, učit se a nevymlouvat se, nevzdávat se. Kde je poptávka, tam se zákonitě objeví nabídka. Kde byly před lety biopotraviny a kde jsou dnes. Napadlo by kohokoliv z vás, že budou k sehnání i biologicky odbouratelné čisticí prostředky ( není důležité, nakolik jsou odbouratelné ). Důležitý je princip. Byla poptávka, vznikla nabídka. A že budou stát kvalitnější věci víc peněz? Biopotraviny a biočisticí prostředky taky stojí spoustu peněz…

7. Musí to sedět střihově a materiálově. Šít šaty, které mají držet tvar ze saténu, který splývá ( a to, že ten pravý je fakt luxusní materiál, vás nespasí ) nebo zkoušet vyrobit krásné tekuté šaty z plechu, který pokud nebude nositelka hóóódně žhavá nepoteče, to všechno tu už bylo. Že subtilním ramínkám a hrudníku, na němž lze počítat žebra a obdivovat sternální kost nesluší hluboké výstřihy ( teď nemluvím o volbě vhodného prádla, které udělá prsa skoro všem ženám, protože každá žena alespoň nějaká prsa má ). A že tvarům Venušiným nepřísluší bokovky ani sebelépe ušité. Že nohy jako špalky nevyniknou v minisukni. A že ženy bez pasu by si pas měly nasimulovat, protože to je ženské a poměr prsa - pas - boky je vždy žádoucí. Že objemné slovanské zadnice se do slimek příliš nehodí, byť by slimky byly sebemodernější. Že hranaté střihy a hranaté křusky ještě nikdy nikomu ženské křivky a ladné nožky nevytvořily.

8. Musí to sedět barevně. A je fakt, že barvy jara, léta, podzimu, zimy, pohřbů, křtů, Hello Kitty, šmoulů, duhy a dalších, které si vyberete, protože se vám líbí, protože se vám zdají dostatečně jarní, letní, podzimní, zimní, pohřbové, křtinové, Hello Kitty, šmoulí, duhové …, vám prostě nemusí slušet. A mnohdy si tak zbytečně kazíte reputaci. A zde mohu uvést vlastní příklad. Celý život jsem poslouchala rady, že jsem taková ta nenápadná blondýnka a že mi budou slušet ty nenápadné odstíny a blebleble. A po Adině článku o podzimních barvách jsem navštívila stránky supervizáž.net. Podle čtyř období bych asi opravdu nevěděla, ale ve dvanácti škatulkách už jsem mohla trochu okoukat, které barvy se tak zhruba nějak vyskytují v té které škatulce. Potom jsem si udělala tu práci a zjistila, kde se poblíž mého bydliště nachází obchod s metráží a kupodivu jsem jeden zapadlý krámek našla jen o dvě ulice níž. Nemají tam kdovíco, jen bavlněné látky a podšívky, ale pro můj účel ideální. Koupila jsem po půl metru levných látek v různých barvách, intenzitách, teplotách, zářivostech barev ( je to metoda těch šátků, ale já jsem látky koupila mnohonásobně levněji, cca 45,– Kč za látku/ šátek a při denním světle před zrcadlem jsem zkoušela … a jsem kontrastní zimní typ. Místo neduživých barev mi sluší naopak ty nejzářivější středně tmavé spíš chladné, které jsem nikdy neoblékala, protože ty by mi přece nikdy nemohly slušet, když jsem ta nevýrazná blondýnka. Najednou už nemám vybledlé, pohaslé snad šedohnědozelené oči. Ale krásné zářivé tmavohnědé oči a dokonce ani nemám ve tváři ten divný cihlově červenavý nádech, kterého jsem se dřív nemohla zbavit a nejsem tak divně šedožlutobledá a ani moje vlasy nejsou tak nějak divně šedohnědoblond.

A přesně o tomhle to je. Já se pořád učím, nejsem líná a vyhledávám. Ada mě jen vždycky nakopne. Teď naposledy druhy vazeb a rozdíly mezi úpletem a tkaninou. Hned jsem si koupila lupu a prozkoumala všechny textilie, které doma mám. Co je to za látku ten krepdešín, marokén, batist, gabardén, organtýn, lavabl, véba? Samozřejmě nemám tolik peněz, abych mohla ihned a kompletně obnovit šatník a taky je třeba přemýšlet, co doopravdy potřebuji a co bych si jenom přála a taky věřím, že vidět mě občas v něčem starém + něčem novém musí být pohled pro bohy, ale jsem přesvědčená, že do pekla bych už nepatřila, protože snaha vidět je a je pravdou, že Ada sem nedává jen ty božské outfity, ale kolikrát pozdvihne i snahu nemít na hlavě květák či brokolici nebo naopak vzorník střihů a oškubů, které dotyčná kadeřnice dokáže, melírek v co nejvíce nejneuvěřitelnějších odstínech, zdravou barvičku hepatitidy ze solárka, nenosit s sebou 150 kilo navíc, mít prsa na hrudníku, ne u lýtek, zapínání od podprsenky neviditelně schované na zádech a ne viditelně zapínáním ozdobený týl, slušné boty místo hranatých křusek a rádoby trekových sandálů… prostě všechny tyhle drobnosti polepšující se vysmažené pekelnice, protože v minulosti jste mi pěkně topily pod kotlem, které v diskuzích pomluvíte větami: jako to snad Ado nemyslíš vážně, není to peklo, ale inspirovat bych se tím teda nechtěla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 23:23

Neuvažuješ, Ado, že bys omezila délku příspěvků? :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 23:29

femme22: tento post je něco jako esence tohoto blogu. Mohu si ho zkopírovat a uložit?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.10.11 23:55

Pro Modra_Kocka: Jsem ráda, že si to někdo přečte a líbí se to. Pokud to nevadí Adě, směle kopíruj.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.11 07:42

femme22: Já myslím, že to je přesně to, oč Ada usiluje. Bravo!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.11 09:31

sybilo - jistě, nakupuji stejně - z druhé ruky pěkné kousky, na Aukru… Kalhoty ovšem zásadně nové v obchodě, ty musí sedět


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.11 10:00

Lilip ale takhle je to správně! Já vím, je nespravedlivé že člověk má nejmíň peněz v době kdy je nejhezčí…už nevím který americký autor napsal povídku o kožichu..manželé na večírku viděli krásný kožich, ona si jej zkusila,nádherně jí slušel.Tak celý život šetřili na ten kožich.....a když si jej oblékla a podívala se do zrcadla byla v něm stará žena.Vy jste vzorná maminka které nejen není jedno jak vypadá, ono vám není jedno co rodina jí atd. a to je oč v životě běží. Četla jsem že už nemáte rodiče a ještě stíháte šít a prodávat. Proč to patlám dohromady? Protože jste dobrá organizátorka tohle všechno zvládnout bez pomoci ( bez hlídání).To nemnluvím o pomoci finanční ,tu vám taky nikdo neposkytne…Lilip jste úžasná a neztratíte se.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.11 12:44

jeeeeeeeeeeeeej, tie vtaciky su nadherne a ich inspiracie taktiez.
nabuduce, ked mi niekto vytkne ze som poobliekana ako papagaj (lebo sa rada pestro poobliekam), tak to budem brat ako kompliment ;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.11 13:42

Tak když už jste zase nakously ten problém financí.. s tím na mě vůbec nechoďte. Není to o penězích - nebo aspoň „jenom“ o penězích! a hnedka řeknu proč..
nedávno jsem jela do Brna se SA a do ruky se mi dostal jeden módní časopis, ve kterém byl článek s jednou mladou paní (tak 35 jí mohlo být), která v soutěži toho časopisu vyhrála 15 000 na nákup oblečení a doplňků. v článku byly samozřejmě fotky výherkyně plus zdokumentované její nákupy. a co si paní koupila? novou adidas bundu, pak další bundu, nové džíny, dvoje tenisky, několik sportovních triček atd. (mám tu seznam z toho časopisu před sebou, takže si nevymýšlím). jedinou pěknou věc, co si koupila, byl nějaký stříbrný šperk z klenotnictví Aurum. za ty prachy by se dal vytvořit kompletní šatník!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.11 13:54

Jo a jak jsem se rozohnila, tak jsem úplně zapomněla dodat, že ty návrhy jsou úplně nádherné a jestli náhodou nevíte, kde by se dala sehnat taková úžasná puntíkovaná sukně :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.11 14:34

Já bych jenom chtěla poprosit Adu a další pekelnice: až mě uvidíte v Brně ve špatně padnoucích džínách a sportovní bundě po bratránkovi, moc prosím, nefoťte mě do pekla, mohl by mě někdo poznat. Já moc dobře vím, že to není JEN o penězích. Ale pokud si chcete vybudovat aspoň nějaký základ šatníku a chcete třeba opravdický kabát co vydrží, ne hadr, holt nějaký ten litřík potřebujete a já zrovna fakt žádný na zbyt nemám. Měla jsem několik kabátů, černé kvalitní kalhoty, sukně atd., ale bohužel jsem od minulé zimy ztloustla a nevejdu se do toho (ne, není to proto, že jím mimibazarové rychlopochoutky).

Tím chci jenom říct, že ty „výmluvy“ na finance apod. nemusí být výmluvy vždycky a že odsoudit někoho je strašně jednoduché. I když uznávám, že pokud jsou tak oblečení všichni, určitě to kvůli penězům není.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.11 14:37

Výborný obrázky! :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.11 14:38

Maka: Jo a na podobnou sukni jsem narazila tady:
http://www.fler.cz/…barve-263254


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.11 14:58

Femme22: žeru každý Tvůj komentář. Mívám dost podobné myšlenky, ale s formulací už je to horší, tudíž si představ ke každému svému komentáři automatický palec nahoru :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.10.11 16:02

Tak tenhle článek je fakt super!! Škoda, že těch exotických ptáků není víc…

Brambora
42 příspěvků 19.10.11 19:01

Velrybo, prosím vás, v jakém městě je ta Masarykova ulice s kabáty?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.10.11 21:13

Jako na Nově, roztomilé zvířátko na konci dryáčnických zpráv…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.10.11 21:46

Brambora: Brno.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.10.11 22:02

Hláška „Stává se mi nepříjemně často, že po rozmazání obličejů není poznat, jestli vedle pána stojí manželka nebo kamarád.“ je skoro tak dobrá jako ta o korzetu a světovém míru.
Btw. 39 let jsem odolávala sukním. Tuto sezónu jsem si (i následkem četby článku o punčochách tady v Pekle) pořídila hned několikery. Ať žije skříňová revoluce!!!!!!!!!!!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.10.11 10:19

Zákon 40/1964 Sb., občanský zákoník, kapitola Ochrana osobnosti:

§ 11
Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.

§ 12
(1) Písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením.

(2) Svolení není třeba, použijí-li se písemnosti osobní povahy, podobizny, obrazové snímky nebo obrazové a zvukové záznamy k účelům úředním na základě zákona.

(3) Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby.

Tento článek není úřední, vědecký ani umělecký. Blog o módě nemá zpravodajskou licenci. I kdyby ji měl, neumím si představit, že by některé periodikum uvedlo článek o inspiraci módy okrasným ptactvem, použilo záběr na návštěvníky, vybralo si jednu nic netušící ženu a veřejně zpochybnilo její sexuální identitu. Je to v rozporu se zákonem.

A kromě toho - je to i nevkusné. Vkus totiž nemá jen vnější stránku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.10.11 10:24

neviem odkial na to chodis, ze prave ty vies, ako sa ludia maju obliekat :)) je to fakt detinske… myslim, ze ked raz budes citat po sebe tento blok za 10 - 20 rokov, tak sa budes cervenat… otvor oci a skus sa pozerat na na ludi a nie na ich oblecenie…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.10.11 10:57

Prosím vás, přestaňte sem pořád kopírovat ty zákony a dávat k nim svoje pseudovýklady. Chci si číst módní blog a ne občanský zákoník. Pochybuju, že si Ada nezjistila, jak je to doopravdy, takže se tu pokoušíte vyvolat strach úplně zbytečně. Díky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.10.11 17:44

Malujete celkem hezky, ale mate nejakou sexualni uchylku na zeny s nohama do X?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.11 20:18

Žádné nohy do X nevidím, že bych měla zrakovou úchylku? Podle mne jsou nohy do X shora až po kolena rovné, v kolenou stále při sobě a pak se zlehka rozjížději do stran. Tohle určitě na obrázcích od Ady není.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.11 08:42

Miss Exota se povedla, hlavně tedy převedení z ptačí říše do říše bipedálních savců se moc povedlo! Inspirační články mám ráda.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.11 22:35

Jen tak dál… Asi za chvíli budu na MP závislá! :-D A z návrhů žasnu!!! Jen mě zaráží, že ještě nemáte vlastní butik?! :-D Nebo snad máte???


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.11 22:25

Papoušek žlutoramený by byl můj třetí favorit, rozhodně si nemyslím, že z této nabídky by měl skončit na posledním místě, ale důvod, proč jsem mu nedala hlas je ten, že na té kresbě vypadá paní nějak… nohatě. Ale ta kombinace barev je náhodou super. Třeba v tomhle počasí by takto obléknutá slečna rozzářila celou ulici!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.11 22:26
  • papoušek žlutoramenný!
KaCZFi
128 příspěvků 31.10.11 14:56

super clanek, super obrazky…Ackoli mne tedy clanky o mmb vubec nevadi, je to modni peklo a to od toho ocekavam, az se budu chtit rozneznovat, podivam se klidne jinam ;-)

a neda mi to:
spaci napsal…
Maka: Jo a na podobnou sukni jsem narazila tady:
http://www.fler.cz/…barve-263254 …tak tahle sukne fakt neni vubec podobna, mozna tak temi puntiky!! ale zabicky a krepsilonova krajka…uff ufff


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.11 21:55

Při pohledu na fotografie je mi smutno. Při čtení komentářů jsem dostal velmi silný záchvat smíchu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.11 22:20

Jste zlá, povrchní, zakomplexovaná, hloupá, ubohá.

S Pozdravem
Mag. Adalbert Rosenberger


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.11 17:26

Jé, no to je skvělé! Barevné kombinace z přírody vypadají opravdu dobře. Na druhou stranu, šedočerné zvíře vypadá vždycky líp, než šedočerný člověk.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.11 18:06

Adalberte, Adalberte. Místo vysedávání nad Módním peklem vem radši pár přesčasů, ať můžeš mamině i sobě koupit konečně něco hezkýho na sebe :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.12.11 17:56

Ty malůvky jsou špicovní! Zapomněla jste ale přidat Unylenku Tržnicovou, Ušmudlanku Nedbalou, a Ukazovačku Tukovou :-D
Vaše Módní peklo mě dycinky inspiruje k tomu oblékat se pěkněji, elegantněji, ženštěji. Díky!

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Ještě nějaké plesové tipy...

Autor: Ada

...před sezonou jich není nikdy dost. Úplně první tip bude vypadat... Celý článek

Khaky

Autor: Ada

A ještě jedna hádanka. Jak vznikl tento apartní kostýmek? Zdroj:... Celý článek