Hedvábí: dodatek

25.11.11 | autor Ada

*

Protože se u minulého článku objevily v diskuzi různé dotazy, rozhodla jsem se pro malý dodatek. Diskutujících je hodně a odpovědi v článcích často zapadnou. (Tip: dotazy dávejte na Formspring, na většinu z nich odpovídám a nemívám ani moc velké zpoždění.)

Jinak mám jednu hedvábnou halenku... je na ní napsáno 100% silk, Made in Italy... Dostala jsem ji k narozeninám, takže nevím, jaká byla cena, nicméně ten materiál jsem nikdy předtím neosahávala, tudíž mi něco říká, že to něco podobné hedvábí bude...
Nejvíce se to podobá dle obrázků Ady právě krepdešínu, ale nejsem si jistá... Je taková splývavá a průhledná, hřeje chladí... a vůbec úžasná, až na to, že jsem ji lehce zničila svojí nevědomostí :(
Oprala jsem ji v ruce, s normalním práškem na praní a v teplé vodě - a neuvěřitelně se srazila! Pořád mi je, ale je ucuclá, a už to nevypadá tak hezky - no lehce jsem to obrečela, zvlášť, když to byl dárek.
Tak mě zajímá, co jsem udělala špatně, byl problém v teplotě vody, nebo spíš v tom pracím prášku? Jak teda správně takovouto věc čistit?
Bojím se ji podruhé oprat, aby se ještě víc nesrazila... (Calwen)

Hedvábí se pere ve vodě cca pokojové teploty, nemá totiž rádo teplotní šoky (stejně jako vlna). Nesmí se na něj používat běžné prací prášky, ale pouze prášky určené přímo na hedvábí nebo na vlnu, nebo jednoduše obyčejný šampon na vlasy. Proč? Hedvábí nesnáší zásadité prostředí, vlákna se v něm srážejí a krepatějí. Příčinou sražení proto byla nejspíš jak teplota vody, tak nevhodný prací prostředek.

Takže příště pozor. S již sraženým hedvábím už se nedá nic dělat :(

Mimochodem, nemáte někdo náhodou zkušenosti s odstraňováním zažloutlých skvrn od potu z hedvábí, resp. hedvábné směsky (50% hedvábí, 50% bavlna)? Mám zkusit bojovat pomocí čpavku, acylpyrinu, vinného kamene a jiných domácích triků, nebo si ušetřit zbytečnou námahu a rovnou košili oplakat a vyhodit? (Karoleenah)

Čpavek raději ne! Je to silná zásada, takže čištění by mohlo skončit jako v památné scénce z Císařova pekaře. Bavlna by vydržela, hedvábí nikoli. Bezpečným čistidlem na hedvábí je peroxid vodíku. Na skvrny od antiperspirantu je možné zkusit ocet.

Henri a případně ostatní - mám ještě dotaz na ten dyšes, myslela jsem, že dyšes je právě poměrně tuhá látka, ostatně o tom píše taky Ada nahoře v článku. Ovšem na Marlen se u toho dyšesu píše, že je lehký, vzdušný a splývavý...tak nevím, jeden z těch vzorů se mi tam líbí, ale abych dala 950,- za metr dyšesu, co nebude dyšes... (Simi)

V Marlenu mají chybičku. Dyšes je opravdu tuhá látka, která prakticky nesplývá.

Ado,takže názvy jako ponge,hubotai,šantugy,dupiony,jsou teda v tomto případě vyrobené z hedvábí.A všechno ostatní o čem je v článku řeč také?Pod stejným názvem se to všecno ale nazýva a vyrábí i z umělin?ještě by mě zajímalo k čemu se třeba hedvábí do látky¨jen přidá.Je to jen potom levnější nebo to má i jiný důvod.To jen jestli se mám z takového výrobku radovat.Jinak jsem si koupila v sekond hand halenku z Mark a Spencer a bylo na ní jen SILK.Takže to mám smůlu-to není přírodní,že ano. (Pavlína)

Látky, které popisuji v článku, se dají skutečně vyrobit i z umělých vláken a také se to dělá. Třeba polyesterový krepdešín, dupion, běžné jsou šifony, žoržety... Proto je potřeba při nakupování látek koukat nejen po názvu, ale i po složení.

Příměs jiného materiálu do hedvábí obvykle snižuje cenu, to je pravda, ale také se mění vlastnosti. Materiál se pak třeba lépe udržuje, nebo je díky hedvábí splývavější a lesklejší apod. Většinou je to ku prospěchu věci. Takže radost je na místě :)

Před velmi volným používáním označení "silk" jsem varovala jen u prodejců z asijských zemí, speciálně těch na eBay, kteří nabízejí podezřele levné látky. Halenka z Marks&Spencer, na které je uvedeno, že je hedvábná, je určitě opravdu z hedvábí.

Přivezla jsem si z dovolené ve Vietnamu dvě hedvábné halenky a dvě látky. Halenky nebyly nejlevější - materiál není úplně tenký, z jedné strany je lesklý a z druhé ne a je úžasně příjemný. Není tuhý a splývá.
Podle článku tipuji charmeuse, krepdešín nebo serž. Stejně dobře to ale asi může být i cokoli jiného...?
Co se týče látek, ty byly spíše levné, jsou tenké a připomínají polyesterovou podšívku. Jedna je v té "měnavé" vazbě, druhá ještě trochu víc tenčí a jednobarevná. Tipuji asi krepdešín - dá se říct, který "druh hedvábí" je nejlevnější? Vietnamci jsou skvělí obchodníci a předpokládám, že mi prodali "to nejhorší" možné :) (Test ohněm ale vypadá na hedvábí)
Předm mnohokrát děkuji za případné rady :)

Halenky budou nejspíš krepdešínové nebo z charmeuse, nebo z nějakého místního materiálu. Charmeuse se leskne hodně, jako satén. Serž bys poznala podle keprové vazby, zblízka by byly vidět šikmé proužky.

U těch látek těžko říct, může to být cokoli. V každé zemi, kde se hedvábí vyrábí, mají lehce jiné postupy a jiné tkaniny typické právě pro tento region.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Průvodce šitím: Klasický francouzský kabátek III

Autor: Jana

Klasický francouzský kabátek je jedním z těch kusů oděvu, u nichž... Celý článek

Krajka

Autor: Ada

Líbí se vám krajky? Ne, špatná otázka: znáte někoho, komu by se... Celý článek