Materiály 3.: hedvábí

20.11.11 | autor Ada

Hedvábí je v Česku něco jako lochnesska: všichni tuší, že existuje, ale nikdo ho vlastně pořádně neviděl. Kolují o něm různé zvěsti - že je drahé, nesehnatelné, extrémně náročné na péči a musí se šít nejlépe pouze ručně. Většina lidí zná jen šátkové pongé, a bohužel to platí i pro mnoho tvořivých duší, které pak z této původně levné podšívky do kimon vyrábějí  všechno, kravatami počínaje a plesovými róbami konče.

Hedvábí bylo podle všeho v Číně známo již v období neolitu (mladší době kamenné, cca 7500-4500 př. n. l.) Bourec morušový, motýl, jehož housenky "vyrábějí" hedvábné vlákno, je domestikované zvíře, vyšlechtěné z původních divokých forem; v Číně se chová přibližně od 14. století př. n. l. Bez lidské péče by nepřežil. Larvy jsou velmi choulostivé a živí se pouze listy bílé nebo černé moruše, je proto potřeba na ně neustále dohlížet a starat se o ně. Larvy se krmí a rostou 20 až 30 dní a po této době se zakuklí - každá larva má dvě slinné žlázy, které produkují hmotu, z níž se po ztuhnutí stane hedvábné vlákno. Housenky je před kuklením potřeba narovnat do speciálních "kuklíren" tak, aby se kokony nezamotaly do sebe. Výroba kokonu larvě trvá jeden až tři dny a je v něm namotáno 500 a více metrů vlákna. Na rozdíl od vláken bavlněných nebo vlněných je to hedvábné vcelku, proto je možné z něj vyrobit tak jemné látky. Kukla se namočí do horké vody, která změkčí sericin (lepkavou hmotu, jež pomáhá držet kokon pohromadě), najde se konec vlákna a kukla se pomalu rozbaluje. Další zpracování už závisí na tom, jaký má být výsledek.

Hedvábí se dnes nejvíc vyrábí v Číně, Indii a Japonsku. V 6. stol. n. l. byl bourec morušový propašován i do Evropy a hedvábnický průmysl se uchytil především v Itálii. Ještě dnes se zde vyrábějí velmi luxusní (a velmi drahé) hedvábné látky.

Kromě domestikovaného bource morušového (Bombyx mori) produkují použitelná vlákna také další příbuzné druhy. Příkladem jsou např. hedvábí tussahové (tassar, tasar), muga, atlasové (také ailanthus, fagara - neplést s atlasovou vazbou) a eria, která jsou méně kvalitní, jsou však odolnější a mají zajímavou "přírodní" strukturu. Kokony těchto druhů nelze rozmotávat, jsou z nich krátká vlákénka, která se spřádají podobně jako vlna a bavlna.

(Informace v úvodu jsem čerpala mimo jiné z knihy Čína, země hedvábí od Heleny Heroldové,  která je aktuálně v prodeji spolu s dalšími knihami z edice Dějiny odívání nakladatelství Lidové noviny; a z knihy All about silk autorky Julie Parkerové. Knihy o hedvábí, jeho historii a všem, co s ním souvisí, hledejte samozřejmě hlavně v zahraničí.)

Vlastnosti hedvábí

Největšími přednostmi hedvábí je jeho lehkost, pevnost a lesk. Luxusní, tlumený lesk pravého hedvábí není snadné napodobit. Hedvábné vlákno je vzhledem ke své jemnosti velmi silné (bohužel to neznamená, že i všechny hedvábné látky jsou extrémně odolné, záleží na vazbě a zpracování). Snadno se barví, s výjimkou "divokých" hedvábí od jiných druhů housenek. Hedvábí je prodyšné a dokáže zahřát. Je odolné proti plísni a nežerou ho moli, škodí mu však zásadité prostředí, tedy mýdla a prací prášky kromě těch určených na jemné látky, chlorové bělidlo (savo) a také pot, oblečení nošené přímo na tělo je proto lepší chránit podšívkou a případně potítky. Žehlit se musí jen mírně teplou žehličkou a nemělo by být nikde na přímém slunci (to se týká hlavně hedvábných závěsů nebo dekoračních látek). Nepoužívejte napařování! Pára se smí dotknout jen sametu, který se naopak nemá žehlit na sucho.

Některé hedvábné látky lze prát, jiné se musí pouze čistit. Při praní může látka ztratit tuhost (šantungy, dupiony) nebo se poláme tak, že už ji nikdy nevyžehlíte. Kdybyste proto chtěli zkusit něco vyprat, je ideální vyzkoušet to nejdřív na odstřižku stejné nebo podobné látky. Perte každopádně ve vlažné vodě, s jemným pracím prostředkem a opatrně, bez mačkání, muchlání a ždímání; po vyprání položte na osušku, zabalte do ruličky a vodu jemně namačkejte do osušky. Pak pověste nebo volně rozložte. Mokré hedvábí je stejně jako mokrá vlna slabší než suché a snáze se poškodí.

Jak se hedvábí pozná při testu v plameni si můžete připomenout zde. Dalším poznávacím znamením je typický pach, který je ale u většiny hedvábných látek nepostřehnutelný. Vynikne při namočení, zvlášť v teplé vodě.

Jaké oblečení z hedvábí?

Hedvábí se jednoznačně hodí především na společenské nebo svatební šaty. Stačí koupit levnější šantung v ceně 450 Kč/metr a hned vypadáte stokrát lépe než v laciném saténu. Z hedvábných kostýmovek se šijí luxusní dámské kostýmky, ale i pánské obleky. Hedvábný žerzej je velejemná splývavá látka na topy a šaty. Tenké žoržety, šifony a krepy jsou pěkné na průsvitné letní tuniky (na vrstvení třeba s tílkem), ze silnějšího krepu, krepdešínu nebo jemného gabardénu můžete mít halenku nebo letní šaty. Z buretu, lněného plátna nebo noilu, látek s hrubší strukturou, se dobře šijí ležérní, volné oděvy.

Co z toho najdete v našich obchodech? V lepších buticích jsem zahlédla i dámské kostýmky z dupionu nebo krepdešínové šaty, v řetězcích ale najdete tu a tam kousek (zpravidla tuniku nebo košili) z tenké hedvábné látky, které se anglicky říká "china silk". Je podobná habotai, jen je měkčí a splývavější. China silk má jednu pro výrobce velmi příjemnou vlastnost: je to nejlevnější hedvábí, které se dá koupit. Je lehké, může se opatrně prát, mačká se, ale jde snadno žehlit, takže i pro zákazníka  má své výhody.

Hedvábí pod mikroskopem

Hedvábí je pod mikroskopem celkem nudné. Rovná hladká vlákna bez šupin nebo kolínek, místy s typickými zploštěními s nerovnými okraji.

Nitka z tussahového hedvábí je spředená z krátkých vlákének, protože dlouhá vlákna nelze z kokonů divoce žijících hedvábných můr získat. Vlákna mají různou kvalitu a často nepravidelný tvar.

Hedvábné látky

Hedvábné látky nakoupíte v obchodech v ČR, v zahraničních e-shopech nebo třeba na eBay. V českých kamenných obchodech moc nehrozí, že by vám místo pravého hedvábí prodali umělé, zvlášť když si explicitně řeknete o přírodní hedvábí. V zahraničí je dobré mít vytipované spolehlivé obchody, ale v západoevropských a amerických e-shopech je to většinou také v pořádku. Velký pozor si dejte na eBay na prodejce z Indie, Malajsie, Thajska a dalších východních zemí. Můžete tu levně koupit hezké přírodní hedvábí, ale taky pěkně naletět (obojí jsem poznala na vlastní kůži). Poznámka: látky označené jako art silk nebo i prostě silk (bez přidaného natural či pure) jsou umělé hedvábí.

Obchody, které u nás prodávají hedvábí: z kamenných spolehlivě Kalců, Marlen, pražská Bolena, velkoobchod Aped, brněnský Biltex; z e-shopů všemi deseti doporučuji Sartor, který má nakročeno stát se skutečně specializovaným obchodem s velmi širokým hedvábným sortimentem, což je v Česku celkem unikát (jakékoli úzce specializované obchody, nejen ty s látkami). Nedávno jim v sortimentu začaly přibývat novinky jako krep, duhový dupion a různé směsovky.

Spolehlivé zahraniční obchody: Stoffe Moeller (Německo), Komolka (Rakousko; e-shop vyzkoušený nemám), Cheap Fabrics (UK), na eBay prodejce Silk Home (UK).

Při nákupu si vždy ověřte šířku látky. Hedvábné materiály se vyrábějí v široké škále šířek, většinou menších, než jsme zvyklí (90 cm, 114 cm).

Jemné pongé a habotai si můžete sami osahat v libovolných výtvarných nebo hobby potřebách. Jsou to látky v plátnové vazbě, nepříliš pevné a lehké jako dech. Přestože běžně koupíte polotovary z těchto látek na košile, blůzy nebo kravaty, ve skutečnosti se na ně moc nehodí. Pongé je ideální na lehké šátečky, jako podšívka nebo na vrstvené rozevláté šaty. Jestli se vám nad každými pomalovanými šaty z pongé rozklepou kolínka, že takový luxus musíte mít, tak se hezky posaďte a přečtěte si, jaký sortiment se skrývá mimo obzory nic netušících tvořilek.

Velmi rozšířené v obchodech jsou šantungy a dupiony. Na první pohled je od sebe skoro nepoznáte: šantungy jsou lehčí a hladší než dupiony, ale i v obchodech to často pletou (nebo jim to popletené prodá už dodavatel). Pro obě látky jsou typické jemné nitě v osnově a silnější, nepravidelné v útku. Vzniká tak zajímavá struktura - a každopádně nejde o kazy.

Dupion se dobře šije, ale třepí se jako ďas; švy by neměly být příliš namáhány, jinak mají tendenci se vytrhávat. Dupion nesplývá, naopak, skládá se  jako papír, takže se hodí na bohaté sukně, balonové sukně a všechno, co se přesně tvaruje pomocí záševků - mimo jiné se totiž také velmi dobře žehlí. Je to nemačkavá látka, ve které se nemusíte bát si sednout.

Dupiony, šantungy a také hedvábné tafty se velmi často dělají šanžánové, tedy měňavé. Látka mění barvu podle toho, z jakého úhlu se na ni díváte nebo odkud dopadá světlo. Tajemství šanžánových látek je poměrně prosté: osnova má jinou barvu než útek.

Další zvláštní efektní látkou je duhový dupion (opět Sartor, kdybyste hledali). Látka je velmi měkká, ne tak tuhá jako běžné dupiony, a v útku jsou různobarevné nitky.

Šantungy se mohou opatrně prát ve vlažné vodě, nesmějí se během praní mačkat (už by to nešlo vyžehlit) a je třeba počítat se změkčením látky. Dupion doporučují na Sartoru pouze chemicky čistit, mimo jiné totiž hrozí, že se volné útkové nitě srazí. Zkusila jsem kousek dupionu vyprat a jde to, ale látka částečně ztratí lesk a tuhost. Kdybyste ovšem chtěli něco pro běžné použití, třeba barevné letní kalhoty, kde změknutí nevadí, můžete je klidně prát doma v ruce. Barvy jsou velkou výhodou dupionů: látka se dá nabarvit na velmi zářivé odstíny, které leskem hedvábí ještě získávají na kráse, a nabídka je skutečně široká.

nabídka žlutých, zlatých a oranžových odstínů dupionu u Komolky ve Vídni

Hedvábný taft je chováním podobný dupionům. Také nesplývá, ale skládá se, a navíc krásně šustí. Nesmí se však prát, zkrepatěl by, ztratil lesk a mohly by se na něm nadělat skvrny. Taft je tkaný v plátnové rypsové vazbě (rypsová vazba má jemné příčné žebrování, protože osnova je hustší než útek), která je odolnější než obyčejná plátnová vazba. Žebra jsou však tak drobná, že pouhým okem skoro nejsou vidět.

Rypsové řádkování je lépe vidět na tomto vzorku látky, které se přímo říká ryps (vyfocený vzorek není z hedvábí):

Do plastické struktury je pak možné speciálním strojem vytlačit vzorek, který odráží světlo a při pohybu se tudíž mění. Efekt se nazývá moaré a stejně se říká i takto upraveným látkám.

A ještě jedna rypsová látka: hedvábné fajé (faille). Jemný materiál s výraznějším žebrováním, než má taft, ale s méně výrazným než u rypsu.

Velmi luxusní, těžkou, pevnou, nesplývavou látkou je dyšes (duchesse). Líc je hladký, saténový, rub matný. Dyšes je naprostá jednička pro svatební šaty a velké večerní toalety. Je bohužel náročný na údržbu, musí se jedině chemicky čistit, voda na něm zanechává skvrny.

Christian Dior, couture jaro 2010

Na opačně straně saténového pole stojí charmeuse (šarméz), jemná, lehce průsvitná látka v saténové vazbě, s lesklým lícem a matným rubem. Charmeuse je splývavá látka, příjemná na tělo, ráda se ale zachytává (stačí naštípnutý nehet a průšvih je na světě) a hodně se mačká.

Krepdešín (crepe de Chine) je hladká, splývavá látka s jemně zrnitou strukturou, vytvářenou vysoce kroucenými nitěmi, z nichž je krepdešín tkaný. Může být jemný, skoro průsvitný, i silnější; je mírně lesklý. Vytváří měkké vlny, je vzdušný a skvěle se nosí, je to proto oblíbený materiál na halenky nebo šaty, hlavně na letní, protože je chladivý. Může se prát v ruce nebo na jemný program v pračce. Při šití ovšem klouže a utíká na všechny strany.

Halenka z červeného krepdešínu:

Hedvábný serž je mírně splývavá, šustivá látka tkaná v keprové vazbě. Serže se používají především jako podšívky, oblíbené acetátové podšívky jsou ostatně imitací dříve používaných podšívek hedvábných. Ze serže ale můžete mít také šaty, halenku, kravatu nebo šátek. Látku je možné prát.

Detail serže:

Hedvábný gabardén je silnější, matná látka v keprové vazbě. Může být hodně silná (na kostýmy, obleky, kalhoty, pouzdrové šaty, sukně) nebo tenčí a měkká. Na fotce je gabardén ze směsi hedvábí a vlny:

Detail látky. I v keprové vazbě lze použitím různobarevných nití vytvořit šanžánový efekt.

Hedvábná oblekovka, silná, tuhá, nesplývavá látka.

Tatáž látka poničená praním a ždímáním. Vlákna se polámou a nespraví to ani žehlení. Oblek nebo kostým z takové látky se musí dávat čistit stejně jako vlněné pánské obleky.

Z hedvábí je možné utkat velmi jemné, lehoučké látky. Těm to nejvíc sluší na vrstvených oděvech, dělají se z nich také závoje a lehké šátky.

Organza je lehká, průsvitná, ale tuhá. Dá se nabírat a skládat a používala se hlavně na spodničky a různé výztuže. Dá se použít také jako dekorační látka nebo na výrobu ozdobných prvků na šaty (kytičky, mašle).

Šifon a žoržet jsou naopak splývavé. Obě látky jsou tkané z kroucených nití ve volné, vzdušné plátnové vazbě. Často se mezi sebou pletou; šifon je však měkčí, tenčí a méně krepový než žoržet. Obě látky se také špatně šijí, při stříhání se kroutí a utíkají ze stolu a hlavně je na líci vidět všechno, co jste udělali na rubu, takže velmi záleží na vypracování. Nedoporučuje se tyto látky prát, mohou se na nich objevit skvrny. Látka se hodně mačká a snadno se poškodí.

Na fotce je krepšifon nebo také krešovaný šifon - povrch není hladký, je na něm patrné podélné řádkování. Stejný případ je na následující fotografii:

Žoržet pod mikroskopem. O krepu, kroucených nití a struktuře krepových látek jsem už psala v tomto článku.

Vzorek tussahového hedvábí. Látka je tkaná velmi volně, má nápadnou strukturu danou použitím nerovnoměrně silné příze v útku. Tussahové hedvábí je měkké, příjemně se nosí, špatně se ale barví, takže je většinou k dostání jen v přírodní krémové barvě.

Buretové hedvábí vypadá podobně jako "planá" hedvábí, vyrábí se však z buretu - odpadu při výrobě normálního hedvábí. Odpad, který vznikne při smotávání vláken z kokonů, se nazývá chappe (šap, šapové hedvábí); krátká vlákénka nepoužitelná na šap a odpad ze spřádání šapu jdou do buretu.

Buret má sice hrubou strukturu a drsný povrch, v němž jsou místy zatkané nečistoty, ale je měkký a vcelku příjemný na nošení. Nejčastěji se z něj šije letní oblečení podobně jako ze lnu.

Noil (matka) je podobný případ, používají se na něj však krátká odpadní vlákna z vnitřků kokonů.

Buret, noil i šap je možné prát v ruce, ale pozor, sráží se. Při namočení vydávají poměrně intenzivní pach.

Existuje spousta dalších hedvábných látek, o nichž se nebudu podrobně rozepisovat. Hedvábný batist je jemná látka v plátnové vazbě, velmi podobná pongé. Z hedvábí lze také utkat mušelín, gazar, voál nebo gázovinu. Běžné jsou brokáty a jiné žakárové látky. Krep a krepdešín mají kolem sebe mnoho příbuzných látek: krep marokén (crepe marocaine), krepon, dabl krep (double crepe), krepsatén (crepe satin) a další. Některá hedvábí se označují jen podle původní země, kde byla vyrobena: již zmíněné čínské hedvábí, pak japonské hedvábí, indické hedvábí, thajské hedvábí, francouzský krep... Do skupiny látek s rypsovou vazbou patří ještě klot, popelín, bengalín nebo grogrén. Nezmínila jsem také hedvábné úplety, velmi splývavé a jemné látky, z nichž se dělá pohodlné spodní prádlo, ale i šaty. Na kravaty a šátky jsou určeny speciální látky s keprovou vazbou, např. fulér (foulard, šátkovina) a surah (kravatové hedvábí).

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.11 23:30

Ado, děkuji za úžasný článek! Že bych byla dnes první? :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.11 23:32

Super!

Karoleenah
2322 příspěvků 20.11.11 23:39

Achjo, toho je tolik, člověk aby si při čtení pomalu kreslil schéma jak u rodokmene. :) Děkuji za velmi edukativní a velmi vyčerpávající čtení, ke kterému se zřejmě budu muset ještě několikrát vrátit, neb to můj mozek odmítá vstřebat najednou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.11 23:39

Dík, jsem ráda, že vím, co od jednotlivých druhů hedvábí čekat. Jen doplním, že cenově dostupné hedvábí se dá získat i barbarským rozstříháním hedvábného sárí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.5.12 16:54

Ahoj, prosím tě kde ta sárí nakupuješ? Podle mě je tedy každé sárí podstatně dražší, než hedvábná metráž, ale možná jen neumím hledat ty správné prodejny. :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.11 23:39

věci z hedvábí mívají občas v Zaře a skoro nikdy se to prát nesmí, což mě skoro vždy od nákupu odradí (leda, když je extra sleva, tak to koupím s tím, že se vypere a uvidí, co to udělá)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.4.12 09:58

Hedvábí je možno prát, ale je nutné používat jemný prací prostředek jako na vlnu (já používám levný šampón na vlasy) a je lépe prát v ruce. Netroufla bych si vyprat doma jedině podšívkovaný kostýmek, protože bych se bála, co udělá lepení na klopách. Letní šaty z buretu bez podšívky peru dokonce už roky v pračce, ale programem na vlnu při teplotě 30 stupňů. Výrobci raději uvádějí chemické čištění, protože se tím vyhýbají případným reklamacím. Ono se těžko prokazuje, při jaké teplotě, v jakém prášku a jak zákazník výrobek vypral.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.11 23:42

Páááááni, dokonce i takovej krejčovskej analfabet jako já to přečetl 3krát za sebou. A zaujalo, už si sama googluju :-) Super.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.11 23:46

Díky za skvělý článek! Přesto, že jsem měla kdysi ve škole 4 roky předmět Nauka o materiálech (SPŠO), mám dost mezery ve vzdělání. Konečně vím, co si mám pod některými názvy představit. Škola mě bavila, ale z tohoto předmětu si pamatuji jenom to, jak pálíme vzorky a nic podstatného.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.11 23:48

A Ado, jak Vy to tak všechno víte? Že Vy jste překládala anglickému králi! :)
Ještě jednou děkuji a jdu prohrabat krabici po babičce…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 00:06

Díky za článek, moc zajímavé a lákavé k zakoupení… až na to praní. To mě taky docela odrazuje… I když třeba ten krepdešín, který mě nejvíc zajímá, se prát může :).

ZetKa
292 příspěvků 21.11.11 00:23

Rychle jsem přelétla článek, zítra ho musím projít podrobněji. Děkuji za něj!
Chtěla jsem dodat, že něco o bourci morušovém a i o náchylnosti larev bylo například ve filmu Hedvábná cesta.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 00:34

Pěknej článek. Věřím tomu, že lidi to zaujme, ale bohužel já jaksi nejsem fanouškem hedvábí. Nijak si nevybavuju, že bych ho měla někdy v ruce a nějak nevím, jaké má pořádně vlastnosti, ale co se týče údržby, tak mi bude furt milejší bavlna. I když věřím tomu, že nějaké ty plesové, či večerní šaty či jiné šaty do společnost z hedvábí udělá haló a je pak fuk, jak ji udržovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 00:37

Jo, hedvábí, to je materiál. Měla jsem hedvábnou halenku po babičce, dokonce šla i prát, s potítky, byla báječná na nošení po celý rok, v létě chladí, v zimě hřeje, ale bohužel už na ní začíná být znát věk (dostala jí babička ještě za svobodna, takže nějakých 70 let) a budu hledat nebo spíš šít náhradu. Takža teď už vím, co a kde mám shánět a dík za to.

hedvika
275 příspěvků 21.11.11 00:42

Dívky chodí v šatech z krepdešínu
a já se z těch dívek div nepominu
oči navrch hlavy
já nechci do Opavy

Co má být ukryto ať je kruci skryto
kdopak má vydržet tohleto neurčito
tyhlety siluety
devatenáctiletý

Sunday je je jé Monday je je jé
klapky na oči si chlapče nandej
zatracený krepdešín život už mně netěší

J.Nohavica

hedvika
275 příspěvků 21.11.11 00:43

plus ještě:
Slunce koncem léta bývá rozžhavené
a holky v krepdešínu jsou jako pod rentgenem
lepší je doma seděti
máš-li ženu a dvě děti


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 00:46

Tak jsem udělala malou exkurzi do skříně. Už pár let mám buretovou sukni od Smiling Sun, pořád krásně voní :) Na fesťáku jsem si koupila halenku „100% silk, made in India, wash separately in cold water“, taky voní, cena podobná podílu hedvábí, takže nevím, jestli je to pravé, rozhodně ale dost hřeje. A jeden můj sekáčový úlovek skrývá cedulku „100% silk embroidery - 100% polyester, neprat“, ale polyesterová tam může být krom látky už jen cedulka, tak nevím. Vypadá jako šifon/žoržet. Po vyprání ve vodě se srazila (od té doby je navlečená na svetru a „roztahována“). A mamka má kdesi v hloubi svého šatníku schovanou šálku z pravého hedvábí. Asi si ji vyžádám za účelem omakání předchozího a vyloučení přírodního původu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 01:13

Zboznujem hodvab, pre mna absolutne top-latka, aj ked narocna na udrzbu. Z hodvabneho dupionu mam usite koktejlove saty. Latka objednavana cez e-shop sartor a mozem vrelo odporucat :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 01:34

Super článek!

Ráda bych se ještě zeptala, co se týče krešovaného šifonu - jak na jeho čištění? Voda nebo chemicky?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 01:41

Jinak mám jednu hedvábnou halenku… je na ní napsáno 100% silk, Made in Italy… Dostala jsem ji k narozeninám, takže nevím, jaká byla cena, nicméně ten materiál jsem nikdy předtím neosahávala, tudíž mi něco říká, že to něco podobné hedvábí bude…

Nejvíce se to podobá dle obrázků Ady právě krepdešínu, ale nejsem si jistá… Je taková splývavá a průhledná, hřeje chladí… a vůbec úžasná, až na to, že jsem ji lehce zničila svojí nevědomostí :(

Oprala jsem ji v ruce, s normalním práškem na praní a v teplé vodě - a neuvěřitelně se srazila! Pořád mi je, ale je ucuclá, a už to nevypadá tak hezky - no lehce jsem to obrečela, zvlášť, když to byl dárek.

Tak mě zajímá, co jsem udělala špatně, byl problém v teplotě vody, nebo spíš v tom pracím prášku? Jak teda správně takovouto věc čistit?
Bojím se ji podruhé oprat, aby se ještě víc nesrazila…

Alterations
753 příspěvků 22.9.12 19:55
Calwen

Možná, že by pomohlo vyžehlení.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 07:27

Calwen - tak ji zkus konečně vrazit do čistírn… (zřejmě se nesměla prát, jak je výše napsáno)

Článek chválím, hedvábí miluju, sháním právě dyšes a je to pěkná fuška


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 07:29

jo jinak na pár mých věcech z hedvábí se píše, že prát ano, ale zásadně téměř ve studené vodě , max 30 st.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 08:00

Díky za článek :) Skvělá práce!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 09:28

Simi, dyšes jsem našla tady, ale jen barevný, já bych ráda bez vzoru http://www.marlen.cz/64-saten.

Díky taky za poznámky k šití, co se jak skládá nebo utíká zpod jehly. Ještě bych uvítala radu, co se doporučuje stříhat rovně a co diagonálně, kdyby byl čas to doplnit. Dík


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 09:30

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 10:12

Krásný článek, díky…
doufám jen, že nevyburcuje ochránce zvířat k bouřlivé diskuzi k záchraně housenek, které při výrobě hedvábí zhynou…:).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 10:26

Úžasný vyčerpávající článek. Díky!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 11:12

No… Já z nám hedvábí pouze z padáku (tatínkova památka na vojnu)… :(


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 11:27

Uf, teda to bylo výživné.
Mám doma pět metrů hedvábí na plesovky ala 50´, asi ho půjdu zkouknout s lupou, jestli to vůbec na ty šaty půjde.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 11:46

Ještě bych článek doplnila o poznámku o mírumilovném hedvábí. Při klasické výrobě dochází k zabití živé larvy bource morušového, což nemusí být úplně košer pro ochránce zvířat. Přesto není nutné se hedvábí zcela vzdávat a to díky existenci tzv. mírumilovného hedvábí, kdy dochází ke zpracování kokonu až po vylíhnutí larvy. Více informací zde: http://www.amwa.cz/…ovne-hedvabi .


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 11:50

Díky za podrobné a názorné info :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 11:51

Krásný článek, hedvábí nosím ráda, tak konečně vím, jak se kterému říká. Docela se mi ty názvy pletly :) Nejradši bych měla všechno oblečené z hedvábí. Nenechte se odradit složitější údržbou, není to tak hrozné a za ten pocit při nošení to stojí.

MP Jana
225 příspěvků 21.11.11 12:02

Henri, když střihnete látku šikmo, bude splývavější- a více utíkavá. Takže u dyšesu, dupionu a jiných pevnějších, které drží tvar, je to kontraproduktivní. U šifonu a žoržetu je to zbytečné, takže se to používá hlavně u charmeuse(který mimochodem průsvitný není). Ale zase- pokud ho použijete na šaty. Charmeuse se používá také jako podšívka a výztuha zároveň na chanelovské saka a spol(používají se řidčeji tkané látky- jako boucle a ty se prošívají spolu s podšívkou), tam se musí sříhat ve směru vlákna. Organza se používá především jako tkaná výztuha, které se někdy doporučují stříhat šikmo, ale u organzy bych to moc nezkoušela- práce s ní není úplně jednoduchá ani při stříhání po směru vlákna.
Osobně dávám hedvábný krepdešín skoro do všech šatů jako podšívku, ten pocit se ničemu nevyrovná. Ale Sartor má v nabídce směsovku bavlna/hedvábí, která je super- levná, lépe se s ní bude pracovat a pocit na kůži je srovnatelný jako čisté hedvábí.

MP Jana
225 příspěvků 21.11.11 12:09

Ještě zdroje látek:
emmaonesock.com - majitelka přidává látky skoro každý den, rychle se vyprodávají, momentálně má 3 krásné barvy hedvábného tvídu, abych byla tematická :)
http://susankhalje.com/store.html - má organzu, krepdešín a charmeuse v bílé a černé barvě za slušné ceny a hodně skvělých pomůcek a galanterie na couture šití
http://www.gorgeousfabrics.com/shop/index2.php?… slušný výběr látek v základních barvách


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 12:14

Svoji hedvábnou halenku peru jen ve studené vodě a ještě se mi nesrazila.

Nanynka
23 příspěvků 21.11.11 12:18

Asi jsem barbar, protože kdyby mi Ada řekla, že ty bílé šaty od Diora jsou z PES saténu, a ne z luxusního hedvábí duchesse (což tuším znamená vévodkyně) tak jí to taky uvěřím. Možná bych to poznala po hmatu, ale takhle od pohledu teda vůbec.

DanielaS
5335 příspěvků 21.11.11 14:08

Jak jsem uz psala, velkoryse hresim na to, ze bydlim deset minut od Coma, starobyleho to hedvabnickeho mesta. Dnes tam uz pravda zbyla jedina fabrika, jinak se vsechen material dovazi, ale zbytky kresliren, barviren a hlavne trhu se jeste dochovaly. Takze existuji i podnikove vyprodeje, kazove vyprodeje, zbytkove vyprodeje, vyprodeje na vahu. Ano, hotove kravaty a satky uz Made in Italy nejsou (byt to na cedulce zhusta maji).
Ordinuji si maximalne jeden nakup mesicne, protoze jinak bych v partiovkach nechala jmeni. Nejradeji mam lehke sateny (uz nespim v jinych kosilich nez hedvabnych), na zimni halenky krepsateny, do velkeho horka hedvabne nebo hedvabno-bavlnene sifony. I z te podsivkoviny jsem uz spachala par kosil. Nerekla bych, ze saten a krepsaten nejak zvlast hreje, on hlavne neprofoukne.
No a ze mam takove zdroje za barakem, kazdou koupenou latku barbarsky vrazim do pracky a koukam, co se s ni stane. Zatim se zadne nestalo nic. To by me porazilo, kdybych s kazdou halenkou musela do cistirny. Jednu kosili jsem omylem vyprala na 40 stupnu, ztratila lesk, ale tvar ne.
A zehlim je na takovou teplotu, aby se vyzehlily, coz u nekterych obnasi skoro bavlnovou teplotu a naparovani.
Nektery saten vypada tak dokonale, ze vazne vypada jako umely. Mam ted tri metry ciste bileho a vlastne nevim, co z nej usit, aby to nevypadalo lacine.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 12:47

Andrea - díky za odkaz. Přiznám se, že způsob získávání hedvábí mě od jeho nákupu a nošení odrazuje (ale určitě nechci rozpoutat ochranářskou diskuzi, nebo útočit na lidi, které ho nosí, ne, nevadí mi to; jen poděkovat za upozornění, že existuje hedvábí zísané bez usmrcení larev).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 13:04

Jen bych chtela podotknout, ze Sartor ma krome e-shopu i kamennou prodejnu na Karmelitske 14, Praha 1: http://www.sartor.cz/…rtor-bohemia


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 13:17

Ada je prostě unikátní ve své osvětové práci, buditel sympatický svým bojem za obrodu spotřebitelské vzdělanosti a zákaznického vkusu!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 13:26

Zajímavý článek. Jen mi připadají šílené ty české fonetické přepisy názvů látek, například „crêpe de chine“ - „krepdešín“ nebo „duchesse“ - „dyšes“. Na druhou stranu by to pravděpodobně neuměl každý vyslovit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 13:31

Souhlasím, osvěta, kterou dělá paní Ada je důležitá a potřebná.
Jen mne zaráží, jak mnoho lidí ji potřebuje - před několika desítkami let to bylo běžnou součástí vzdělání. S těmi látkami jsme se běžně setkávaly v obchodech a v šatnících doma. Pravda, oděvy se přešívaly, často i několikrát.
Nechci rozpoutat diskuzi o tom, co bylo dříve, jen se divím, že toto někdo nezná…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 13:32

Luxusní článek!!! Takhle podrobně jsme to snad na škole ani nebrali. Nebo jsem chyběla? :) Skládám za něj hlubokou poklonu. K tomuto článku se budu hodně vracet. Díky za něj!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 13:35

Pokud se někdy setkáte s halenkou nebo se šaty s krepdešínu /ustálený tvat slov již mnoho let/, neváhejte a kupte si to! Neznám nic lepšího na horké letní dny. V horku nádherně chladí. Krepdešín se dá prát /samozřejmě v prostředku na vlnu, po vyprání v běžném křehne, tvrdne a časem se rozpadá/.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 14:16

Ado,
mohlo bys prosím udělat ještě podobný článek, ale tentokrát s ukázkou použití jednotlivých materiálů? Tím myslím, ukázat už hotové oblečení z těchto materiálů. Díky :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 14:39

Krepdešín jsem viděla v této, české, podobě už v prvorepublikových časopisech, takže to není novotvar, ale spíš ustálený přepis.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 15:06

Mám velmi dobré zkušenosti s nošením hedvábí, měla jsem několik sezon letní kostým z tussahového hedvábí a aktuálně mám letní kostým z buretu. Před ušitím vyperu a dále pak peru v šamonu /1 litr za cca 30 Kč/, žehlím po rubu za mírně vlhka. Před několika kily jsem měla i letní volnější kalhoty z buretu a byly senzační. Hedvábí mívají v zajímavém sortimentu za dobré ceny na Gajdošové/Brno/ v té prodejně potřeb pro švadleny.

Ada Pekelná
973 příspěvků 21.11.11 15:06

Je to tak, jde o ustálené české názvy. Snažila jsem se vždycky jako hlavní dát ustálený název a do závorky ten méně známý, proto je to jednou tak a podruhé onak. Pro charmeuse je u nás známější tento zápis než „šarméz“, ale u krepdešínu je to spíš naopak.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 15:16

Clovek se porad uci… kdyz mi v petatriceti manzel objasnil puvod slova Alobal a nasledne Staniol :) myslela jsem, ze uz me neprekvapi nic a vida, krepdesin - dneska vyzkousim naopak muzovy vedomosti :-p

Jinak v hedvabnem satku se pres jaro/leto odnosil nas malicky syn a neni lepsi material pro miminko! Jemny, chladivy, mekoucky… a nadherne se leskne…

Karoleenah
2322 příspěvků 21.11.11 15:16

Tak tak, já se sice v materiálech kdovíjak neorientuju, ale zrovna krepdešín znám a když jsem ho pak viděla na zahraničních stránkách jako crépe-de-chine, chvilku mi trvalo, než jsem si to vůbec spojila. :))

Mimochodem, nemáte někdo náhodou zkušenosti s odstraňováním zažloutlých skvrn od potu z hedvábí, resp. hedvábné směsky (50% hedvábí, 50% bavlna)? Mám zkusit bojovat pomocí čpavku, acylpyrinu, vinného kamene a jiných domácích triků, nebo si ušetřit zbytečnou námahu a rovnou košili oplakat a vyhodit?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 16:22

Krásné hedvábné látky mají i v obchodě Evi-látky www.evi-latky.cz. Z hedvábí šiju ráda, i když někdy se u toho můžu vyvztekat, jak utíká… Ale je to krásný materiál a ten nakonec všechyn trampoty vyváží :-). U látek, které se smí prát, mi bylo doporučeno před šitím vyprat, protože i hedvábí se může drobet srazit (no, nesmějte se, jsem amatér). Já peru ve vlažné vodě, do které přidám šampon na vlasy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 17:09

mam spoustu hedvabnych veci, normalne je peru na jemny program, s jemnym prostredkem na 30.
Udrzuje se podle me mnohem lepe nez bavlna/viskoza, ktere se srazi, vytahaji, nedrzi tvar. Navic u kazdeho kousku premyslim, jestli to budu riskovat a prat na program, ktery doporucuje vyrobce - parkrat uz se mi stalo, ze halenka z viskozy se smrskla na polovicni velikost :( Nastesti uznali reklamaci.
U hedvabi mam hned jasno :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 18:20

Z hedvábí mám akorát kimona a těch se bohužel lehkost a prodyšnost opravdu netýká. Občas dají ty tři kila na ramenou pěkně zabrat @_@


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 18:32

Docela by mne zajímalo, jak se hedvábí udržovalo v době, kdy nebyly čistírny.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 19:01

Děkuji za článek. Moc jsem se na něj těšila, doma mi leží cca 6 m indického hedvábí a chtěla jsem vědět, co je zač. Teď už vím, že mám taft, a že z něj asi budou plesovky :o).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 19:15

Úžasná Ado,
díky Tobě jsem si začala dělat seznam - ve své bakalářské práci mám sestavit glosář galicismů z oblasti módy a ve Tvých článcích už jsem objevila tolik takových slov, že si je v průběhu čtení rovnou píšu a ten seznam už je pěkně dlouhý! Díky, díky, díky! :)

P.S. Hedviko: Nechápu, co má Nohavica proti Opavě :-P Já jsem totiž Opavačka a Opavu miluju :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 19:58

Opava=Bohnice=Černovice(pro brňáky) - opis pro blázinec, ne? :-)
Aspoň kámošky ze severu říkaly, že nechtějí skončit v Opavě:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 20:03

Ado, oceňuju, jakou si dáváte práci se sepisováním takovýchto článků. Je to potřeba, zvlášť pro nás, které se chceme naučit něco si ušít a tápeme v látkách a vůbec nevíme co je vlastně k mání, jak se o to starat a na co je to vhodné… Děkuju!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 20:14

Adahradska: A to, že je v Opavě PL znamená, že je celá špatná?! A když už jsme u toho, naše PL dává práci spoustě lidí, včetně mých rodičů.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 20:16

Nechci být off topic, jen jsem měla potřebu reagovat na Nohavicovy verše, které tu kdosi vecpal :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 20:26

Ja jsem vsechny me plesove saty z hedvabi ( bohate posivane koralky a celkem i tezke ) zatim uspesne vyprala v ruce ve vlazne vode. Proste je polozim do vany s teplou vodou a pridanym Woolitem, necham je tam chvili namocit, pak je lehce pomackam, zase necham lezet. Pak vypustim vodu- saty necham ve vane, dokud z nich sama neodtece voda. Pote napustim vanu cistou vodou, saty zlehka vymacham ( spis je jen tak presunuju a lehce mackam ). Nakonec je vyndam, necham z nich pres okraj vany, ktery sousedi se sprchou, vytect vodu a ususim je rozlozene na zemi na osuskach. Vyprala jsem uz takhle sestery hedvabne plesove roby a musim zaklepat: zatim se nesrazily a ani neznicily.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 20:28

Kdysi jsme byla majitelkou dvou hedvábných halenek a jedněch šatů po babičce. Šaty jsem bohužel nechala u matky v kufru s podobnými věcmi do doby až budou zase moderní. Bohužel mamina dělala velký úklid a kufr letěl…Halenky se mi časem zničily od antiperspirantu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 20:33

Jejda, Kačislava, nebuď vztahovačná, já taky pracuju částečně v Černovicích, ne v PL teda a takové vtípky jdou mimo mě:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 20:43

Však nejsem, já jsem na naši PL hrdá! :) Kolik měst se může pochlubit psychiatrickou léčebnou? :) A těch historek kolik už jsem doma slyšela… :D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 21:36

V 80.roce jsem promovala v krásných šatech z tmavěhnědého hedvábí, šila mi je maminka podle střihu z Burdy, šikmo střižená kolová sukně, na živůtku a rukávech spousta malých potahovaných knoflíčků zapínaných na poutka, pěkně se na tom šití vyvztekala, podle Vašeho popisu to byl asi krepdešín, krásně splývaly a chladily, ani se moc nemačkaly, škoda, už mi asi nezbyly ani fotky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 21:59

krasny clanek, krasne materialy (mlsne ted koukam i na dalsi jako treba kasmirove svetriky)… jenze kdyz je vsude napsano dry clean, tak asi stejne zase skoncim u plastu - u tech nevadi, kdyz mu je manzel vypere na 60 :D

Kalcu
164 příspěvků 21.11.11 22:26

Já jen k tomu výběru hedvábí v tuzemských obchodech. Kdo hledá, ten najde. Schválně jsem spočítala počet dezénů vhodných na halenky, lehké sukně a šaty, došla jsem k číslu 130! Na kostýmy tu nemáme také dva druhy, je to několik desítek štůčků. Je pravda, že šití hedvábí není pro samouka lehká věc, ale komfort nošení se nedá s ničím srovnat. Při šití nezapomeňte hlavně na sílu jehly (ne silnější než 70) a nešetřete na ceně nití, protože, jestli použijete pes nebo přírodní hedvábí, tak to na tom švu prostě poznáte. Co se týká praní dupionu, tak jak tu bylo řečeno, změkne a ztrátí ten nádherný lesk. Pokud tohle nikomu nevadí, tak klidně opatrně perte a následně alespoň přiškrobte v tekutém škrobu, vrátí se alespoň ta charakteristická tuhost. Pokud šijete z jemných materiálů, podšívkujte určitě opět hedvábím. Pozor na sušení na přímém slunci, protože vám to bude žloutnout, pokud se tak stane, jen to prostě znovu vyperte. Hedvábí nikdy nenechejte přeschnout, protože ho prostě nevyžehlíte. Při žehlení vypněte napařování, protože ho hedvábí nemá rádo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 22:27

Na Sartoru jsou tabulky, které popisují vlastnosti některých hedvábných látek a uvádějí i jak se s nimi pracuje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 22:31

díky za články o materiálech, dnes jsem si pečlivě prohlížela složení u svetrů a představovala si jak bude vypadat krásný svetr(100 procent tamtoho umělýho)za rok(přesně jako ten co mám už doma rok a vypadá, jako kdyby byl z plastu…)žádnej vlněněj jsem nenašla…smutný co.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 23:08

Karoleenah, to je přesně ta potíž lidí co se potí, jako třeba já. Nevím jak čpavek, ráda bych to zkusila ale kde ho vzít? Dá se pořídit v drogérce na Orlí? A jak ho používat?
Vyprání na 30/40°C je nanic, natož v ruce, buď látka přežije 60 nebo hadřík skončí v popelnici, žlutý smrdutý nebo sražený zmačkaný. Takže hedvábí můžu mít akorát na šáteček kolem krku:-((
Závidím všem které se nepotí nebo nemají pot tak agresivní že se dá zlehka přemáchnout v ruce. Zřejmě nic než odolné materiály co přežijí i vyvářku nemohu nosit. Výhodou je, že jsem vždy podle posledních módních trendů - věci zakoupené před půl rokem jsou už nenositelně vyprané vyžvejkané:))

Karoleenah
2322 příspěvků 21.11.11 23:20

Radka_brno: V drogerii na Orlí budou mít čpavek stoprocentně. Používá se údajně tak, že se zažloutlé místo jen drží nad otevřenou lahví a pak se jen přepere ve studené vodě (v případě jemných látek jako je hedvábí), to by mělo samo o sobě mít nějaký bělicí efekt. Na obyčejnou tričkovinu se prý dá čpavek přímo nanášet na zažloutlá místa houbičkou. Ozkoušené to ještě nemám, možná napřed zkusím tu pastu z rozdrcených acylpyrinů a vinného kamene, to mám aspoň oboje doma a pravděpodobně se u toho nepřiotrávím. :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 23:35

Čpavkem si kdysi doma děda čistil světlé obleky, když nechtěl zrovna letět do čistírny. Smrad je to ovšem echtovní. Na druho stranu účinek jistý.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 23:39

to Alice: aha, tak jsem to teprve dočetla, nejsem jediný blázen:)
ale jedny hedvábné šaty vlastním, ani jsem to nevěděla, když jsem je kupovala, že jsou z hedvábí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 23:52

Larev mi lito neni. To je neco podobnyho, jak kdyz si v obchode koupim parkrat za rok kureci prsa nebo veprovy rizecky. To bych si taky mohla koupit zelezo z lekarny, ale proc, kdyz spojim prijemne s uzitecnym? :)
Larvy uz mi prijdou vyhrocene ad absurdum.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 00:06

Také děkuji za článek na poměrně úzké téma, pro mě jakožto laika to zní, jako bych četla cosi jako recept plný cizokrajných surovin.

Rovněž jsem si projela kompletní šatník a bohužel musím konstatovat, že v tom mém na 100% platí: „luxusnější“ značka=výrobek z kvalitního materiálu. Před cca 2 lety jsem kontinuálně půl roku po večerech „vyzobávala“ značkové věci na aukru a -opravdu- mimibazaru a výsledek se dostavil. (proč si to nedojdu koupit rovnou do krámu - když chci mít ty značky? tak to u mě způsobuje hluboko zažraná nedůvěra v sebe sama, navštívit s hlavou vzpřímenou ty „lepší obchody“, no ale pracuju na sobě samozřejmě, holt kombinace leta zašlápavané sebevědomí + „husákovo dítě“).

Jako důvod výskytu lepších značek u prodejkyň sortimentu „z druhé ruky“ spatřuji hlavně v tom, že na všem (co jsem zakoupila já) je uvedeno že se nesmí prát ve vodě, tudíž to typickou nakupující nikterak nezaujme. To že jde o „hogofogo“ materiály je pro mě (která se prvotně dívala po něčem originálním) vítaná přidaná hodnota. Aneb jak laik k pokladu přišel.

Každopádně zítra má syn „Vítání občánků“ a jeho maminka na sobě bude mít jen šatstvo s označením silk/virgin wool/cashmere, které, co se týče střihu, navíc vypadá úplně jinak než zboží v řetězcích… z těch úlovků mám radost jako malý děcko.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 09:54

Hotový National geografic v dnešnom pekle! :o) super článok, ďakujeme :o)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 09:57

Henri a případně ostatní - mám ještě dotaz na ten dyšes, myslela jsem, že dyšes je právě poměrně tuhá látka, ostatně o tom píše taky Ada nahoře v článku. Ovšem na Marlen se u toho dyšesu píše, že je lehký, vzdušný a splývavý…tak nevím, jeden z těch vzorů se mi tam líbí, ale abych dala 950,– za metr dyšesu, co nebude dyšes…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 11:31

„Dyšes“ je tuhý proboha!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 13:26

Díky za článek.První hedvábnou halenku jsem měla v 15 letech,byla přešita z babičinných šatů,úchvatná věc nosila jsem ji 15 let a nedala jsem na ni dopustit. Další hedvábná věc v mém šatníku byl nádherný kostým - na nšj mi manžel přivezl z Indiem - mám jej dodnes - i když jen z nostalgie, protože se do něj již nevejdu. Shodou okolností jsem před 3 týdny navšívila v Indonesii poblíž měšsta Sentang domácí výrobnu hedvábí - v indoneštině suttera. Pohled na 2000 požírajících larev bource morušového nebyl nic moc,potom nám paní ukázala již spřadené hedvábmé vlákno a nakonec jsme navštívili tkladlenu hedvábí,alespoň člověk viděl,co práce dá vyrobit kousekhedvábí. ale největší zážitek mám z města Solo,kde jsme navštívili dům látek, to nepřeberné množství hedvábí,kdy jsem nevěděla,které si pořídít na šaty, blůzu nebo kostým.Nakonec vyhrálo nádherně malované hedvábí na blůzu. Je to materiál,na který nedám dopustit a těším se,že budu mít opět ve svém šatníku věc,která nepodléhá modním trendům a je úchvatná na nošení. Díky Ado za iosvětu,které je stále potřeba.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 14:01

mela jsem kdysi hedvabne letni kalhoty, diky clanku ted vim, ze z buretu. byly super - prijemne, prodysne, lehke a mohly se prat, proste idealni material pro leto. to zminuju zejmena pro ty, co se boji hedvabi, protoze se prat nemuze. buret ano.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 14:07

Simi: Docela se divím po tom co vše už tu na diskuzích bylo o Marlen napsáno, že tam ještě vůbec někdo vleze a nechá se krmit nesmysly.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 14:34

Úžasný článek, ani si nechci představovat, kolik musel dát práce! Je plný skvělých informací, které člověk jinde na internetu bude jen těžko hledat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 15:32

Chci halenku z hedvábí. Při pročítání článku jsem sice zaváhala, ale nakonec jo. Taky by se mi líbily šaty. Jediný problém bude je sehnat - Zara u nás není, v sekáčích po hedvábí ani stopa, šít neumím - když se dočtu, že některé z vás v ničem jiném ani nechodí, závidím. Jak to děláte?

DanielaS
5335 příspěvků 22.11.11 15:42

Jak to delame: Ja se naucila sit. Stalo to za to. S sicim strojem s rovnym stehem a cikcak nuzkami je hedvabne tricko otazka par svu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 16:06

Krásný článek.
Mám po přečtení chuť si po delší době něco hedvábného koupit. Vzhledem k tomu, že údržba je u hedvábí někdy náročnější, nejspíš zvítězí nějaký krásný šátek. Budu se ho zároveň učit nosit, moc na šátky nejsem. A také je to dobrá hedvábná investice.:-)

Rena 8: Kdo hledá najde.;-) Hlavně že už víte, co hledat. Určitě objevíte hedvábí i v sekáči.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 16:11

rena 8:

hedvábí určitě objevíte v sekáčích.

v brně jsem si koupila opravdu nádherný šátek v anglickém vzoru a dvě halenky, které čekají, až budu mít čas a peníze dát je někomu trochu přešít, protože mi přece jen byly trochu větší…ale byly za babku, a jsou tak strašně příjemné :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 16:58

nj, na Marlen jsem vlezla, jelikož mi tam někdo nahoře hodil odkaz. Chodím sem docela dlouho, ale ne vždy čtu diskuzi od začátku do konce, zvlášť když je tam víc jak 200 komentářů..navíc třeba o blbostech, jako dneska o larvách, to mi pak připadá, že je to jen žrout času a většina diskuzí pod 100. příspěvkem už nic nového nenabídne a spíš se najede na nějaký OT. Jestli někdo chce, ať mi sem hodí odkaz, kde se píše o Marlen, děkuji


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 19:39

A co ty hedvábné šátky? Řadím je správně do charmeuse? Mám jich několik ze sekáče, peru v ruce, pak přežehlím na nízkou teplotu a jsou ok;-)
A hedvábné kravaty? Nedávno jsem se s kamarádkou bavila, že ji potřebuje svému příteli vyprat (něčím si ji pocintal) - zrazovala jsem ji, že by se mohla nenávratně pokroutit, jak to vlastně je?

Ada Pekelná
973 příspěvků 22.11.11 19:55

Pracka: šátky mohou být z víc materiálů. Se saténovým leskem (charmeuse), v keprové vazbě (fulér), z jemného hedvábí (pongé, krepdešín).
Z čeho je ta kravata? Problém je v tom, že do kravat se dává výztuž z takové měkké silnější látky, a ta se může zničit, když se pere moc intenzivně. Muselo by se fakt jemně, nemačkat, sušit rovně, pečlivě přežehlit.
Nebo se poptat v čistírně, jestli by si s tím neporadili.

hedvika
275 příspěvků 22.11.11 20:12

tak jsem prošla ségrino vyrazene obleceni. a hle: 100% hedvábná halenka, tak už ji mám mezi látkami nachystanou ne přešití, jelikož by parádu svým strihem a knoflíky udelala leda v 90. letech. Dále pěkný svetr, v délce, jakou dnes nemuzu sehnat-tedy aby byl kratší-nosím vsechno do pasu a hle-100% vlna, ano trochu kouse, ale pod nim budu stejne neco nosit. Uz ceka mezi látkami, potrebuje trosku zuzit. Pak dál, docela skaredé tricko, ale desne prijemne na dotek, rikam si, z ceho to asi je?
a hle 60:30:10 bavlna:hedvabí:lycra
už lezi mezi látkami na presiti-dlouho jsem hledala vhodnou látku na vlastnorucne usite domací prádlo, uz mám material… vim, mozna si rikate, takhle vybirat nekym odlozene veci je trapas, ale me je to fuk, ukojím své sicí touhy a jeste ke vsemu to bude aspon z dobreho materialu :D tak mám aspon radost po zklamání z víkendu ze zjisteni, ze uz nemám kde kupovat látky..


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 20:30

Chtivá Pracka - kravaty:

Z mé zkušenosti - dávala jsem manželovy kravaty čistit až v případě velkého znečistění a mého zoufalství, protože nikdy z čistírny (řetězce v nákup. centrech) nevylezly jako nové. Vždy jsem je dostala aspoň trochu pokroucené a nepovedlo se mi je do původního stavu dostat ani žehlením.
Na ruční praní jsem odvahu nenašla (neměla jsem sílu zničit ani jednu z řady manželových oblíbených kravat Boss a Versace).
Přeju vám hodně štěstí s kravatami, a ráda se dozvím zkušenosti druhých o praní nebo o dobré čistírně na kravaty v Praze, i když můj muž už v obleku s kravatou denně nechodí.

Kdysi jsem v TV viděla nějaký zahraniční dokument (možná anglický), o čistění a rekonstrukcích starších oblíbených kravat. Celé je rozložili a po vyčistění znovu dávali dohromady. Nevím, zda se tomu u nás někdo věnuje.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.11 10:20

Ado,takže názvy jako ponge,hubotai,šantugy,dupiony,jsou teda v tomto případě vyrobené z hedvábí.A všechno ostatní o čem je v článku řeč také?Pod stejným názvem se to všecno ale nazýva a vyrábí i z umělin?ještě by mě zajímalo k čemu se třeba hedvábí do látky¨jen přidá.Je to jen potom levnější nebo to má i jiný důvod.To jen jestli se mám z takového výrobku radovat.Jinak jsem si koupila v sekond hand halenku z Mark a Spencer a bylo na ní jen SILK.Takže to mám smůlu-to není přírodní,že ano.

DanielaS
5335 příspěvků 23.11.11 11:23

Krepdesin, saten, zerzej, samet je zjednodusene zpusob zpracovani materialu, takze muzou byt z cehokoliv, z umeliny, bavlny, smesi i hedvabi.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.11 11:26

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.11 14:29

Buret se dá koupit na: www.maixner-ars.cz


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.11 17:45

Ado, kravaty peru doma, poté, co jsem zjistila, že skvrny a takové o „ošmatání“, kvůli kterým jsem kravaty do čistírny dávala, zůstalo. Peru je v ruce, napustím si studenou vodu se šamponem, úplně levným bez pěsticích přípravků, březovým. Ta nejodpornější místa přejedu prvně ďáblíkem na mastné skvrny (můj vousaný muž jest specialistou), pak kravatu něžně namočím v tom umyvadle a na vaně je potřu mýdlem s jelenem a jemně mnu, pak jemně mnu i ve vodě se šamponem. Posléze napustím vanu, kravaty do ní vyskládám a jemně vymáchám, nakonec trošku naškrobím, nechám uschnout a přes bílý vlhký bavlnený šátek vyžehlím. Teď jsem si uvědomila, že to zní úchylně… ale funguje to.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.11 22:31

Hedviko naopak :) úplně tě chápu. když narazím na zachovalý kousek oblečení z kvalitního materiálu, nestydím se jej nosit. třeba vlněný svetr z ovčí vlny, sousedka jej ručně pletla před xxx lety (asi 20-30), stále vypadá jako nový. nevadí že kouše, snesu to a teplo je přednější.

Karoleenah
2322 příspěvků 23.11.11 23:23

Mám nutkání narušit diskuzi o zvířátkách oznámením, že Módní peklo skončilo v anketě Křišťálová lupa na druhém místě, lepší už byli jen 1000 věcí, co mě serou. Myslím, že i druhé místo je hezké. :)
http://kristalova.lupa.cz/…sledky-2011/


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.11 23:34

to Chtivá Pracka:
Někde (snad to bylo na www.muzivcesku.cz) jsem četla, že hedvábná kravata by se měla před čištěním rozpárat a po čištění zase sešít. Protože když se čistí tak, jak je, tak se potom vyžehlí a je taková placatá. Doma to bude asi náročná věc. Plus navíc jestliže si to něčím pocintal, tak je to většinou mastný (omáčka? polívka?) a to nestačí jen tak jemně přemáchnout v dětském šampónu (rada na praní podrsenek).

Kníže Schw. prý proto přestal s kravatami a začal nosit motýlky, aby si kravaty nezašpinil, prý se mu to stávalo dost často.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.11 10:13

Vrátím se k tématu: Léta obdivuji nádherné modely francozské návrhářky Christel Seiderer na str. http://www.christel-seiderer.com/…ns/index.php Na jejích modelech vidíte hedvábí různého zpracování naživo, v pohybu. Podívejte se i na její jevištní návrhy. Pro zájemce o svatební modely - cena začíná na 6000 euro.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.11 11:39

Já bych řekla, že charmeuse je prostě druh saténu…tedy průsvitný není, pokud to není zrovna nějaká lehká gramáž v bílé barvě…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.11 12:57

Ado, GRATULUJI Módnímu peklu k získání 2.místa v kategorii One (wo)man Show
1. 1000 věcí, co mě serou
2. Módní peklo
3. Čtyřlístky.cz
souteže Křišťálová lupa!!!!!!!!!

http://byznys.ihned.cz/…skal-i-klaus


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.11 13:12

Článek o hedvábí jsem si vytiskla a budu to studovat podrobně, protože jsem si vůbec nepředstavovala, kolik typů látek se dá z hedvábí udělat.
Díky Ado a Marco Polo!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.11 15:11

Mockrát díky za poučný článek plný informací. Prakticky jej bohužel stejně aplikovat nedovedu :( Proto prosím o radu všechny vzdělanější.
Přivezla jsem si z dovolené ve Vietnamu dvě hedvábné halenky a dvě látky. Halenky nebyly nejlevější - materiál není úplně tenký, z jedné strany je lesklý a z druhé ne a je úžasně příjemný. Není tuhý a splývá.
Podle článku tipuji charmeuse, krepdešín nebo serž. Stejně dobře to ale asi může být i cokoli jiného…?
Co se týče látek, ty byly spíše levné, jsou tenké a připomínají polyesterovou podšívku. Jedna je v té „měnavé“ vazbě, druhá ještě trochu víc tenčí a jednobarevná. Tipuji asi krepdešín - dá se říct, který „druh hedvábí“ je nejlevnější? Vietnamci jsou skvělí obchodníci a předpokládám, že mi prodali „to nejhorší“ možné :) (Test ohněm ale vypadá na hedvábí)
Předm mnohokrát děkuji za případné rady :)

DanielaS
5335 příspěvků 24.11.11 16:59

Bavila jsem se s kamaradkou, navrharkou vzoru pro hedvabne latky, jak to jde v praci, a ona, ze dobre, zakazek nastesti dost, ted mela „docela uspech“ jeji kolekce satkovych vzoru pro Dolceho a Gabbanu… Tomu rikam skromnost.

http://www.leiweb.it/…cerca.action?…

MP Barbucha
3716 příspěvků 24.11.11 17:21

No to je opravdu zcela nemístná skromnost. Nádhera, nádhera, nádhera…co dodat? Jo, je to nádhera:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.11 17:49

Je to sice mimo tema, ale presto bych chtela Ade poblahoprat, za druhe misto v ankete Kristalova lupa :)
(http://www.lupa.cz/…-sve-viteze/)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.11 22:09

Když jsem chodila na druhý stupeň ZDŠ, což bylo v sedmdesátých letech minulého století, pěstovala škola každý rok na jaře a k létu housenky Bource morušového.
Vlastně Bource pěstovala jen naše třída, jelikož naše paní učitelka třídní učila přírodopis a zřejmě si celou tu záležitost vymyslela…
Na jaře, když jsem chodila do šesté třídy, pověřila tahle naše paní učitelka třídní dohledem nad krmením žravých housenek mne, s tím, že mi ostatní musí podle mých pokynů pomáhat. Jelikož jsem se zřejmě osvědčila a housenky dorostly, zůstalo mi krmení housenek i po následující tři roky.
Spolužáci mi ale pomáhali celkem radostně a ochotně, jelikož to znamenalo, že můžeme každou přestávku vyběhnout ze školy do okolí, kde rostlo plno moruší, můžeme po nich šplhat a otrhávat je, což nám tehdy přišlo zábavné. Neodehrávalo se to nikde ve venkovské jednotřídce, jak by se snad mohlo zdát, nýbrž v Praze 4, přímo pod Nuselským mostem…
Každé jaro přinesla paní učitelka malinké ošklivé světle šedé housenky a ty jsme rozložili na morušové listí na jednu školní lavici vpředu u tabule. Housenkám jsme nosili další a další čerstvé listí, housenky se zdatně krmily a rychle rostly, takže jsme je přeložili na dvě lavice, pak na tři lavice vzadu ve třídě, později jsme museli přinést další lavice z půdy a umístit některé housenky do chodby. Nakonec bylo lavic s housenkami nejmíň deset, možná i víc. V závěru školního roku byly housenky už velké, tlusté, šedé, nic moc pohledného, takže polovina děvčat se jich štítila. Když byl ve třídě úplný klid, bylo slyšet tiché chroustání několika set žravých housenek…
Někteří spolužáci občas provedli s některou housenkou sadistický pokus, takže vím, že z přetržené nebo z třetího patra vržené hosenky Bource morušového se vylévá cosi žlutého, zřejmě budoucí hedvábí a cosi zeleného, zřejmě natrávené listí z moruše. Spolužákům jsme za takové kousky s kamarádkou spílaly a vyhrožovaly nahlášením paní učitelce třídní, takže se to nestávalo příliš často.
Na konci školního roku se housenky začaly kuklit a vytvářely úhledné kokony. Nijak jsme jim při tom nepomáhali, ani je nerovnali, dokázaly to samy.
Kokony paní učitelka poslala o prázdninách kamsi do některé textilní továrny a škola si tak vydělala nějakou tu korunu. Kolik to bylo, nemám tušení, my jsme za usilovné krmení a mnohatýdenní soužití s housenkami nedostávali nic, snad jen pochvalu do žákovské knížky a vzpomínku na Bource morušového…

ZetKa
292 příspěvků 24.11.11 22:54

Anna: to je nádherný zážitek! A díky za hezký popis


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.11 23:46

ADO, GRATULACE K DRUHÉMU MÍSTU! PŘÍŠTĚ SE POLEPŠÍME A VYTÁHNEM TĚ NA TO PRVNÍ!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.11 00:32

já jsem také nevěřila, že hedvábí v zimě hřeje!!, vlastně jsem donedávna nic hedvábného neměla, byl to pro mne luxus, přitom to tak není.
Teď mám ten kostým z dyšesu, je senzační a mohu ho nosit v létě i v zimě, chladí a hřeje.
Paní Kalců, pojdme si pseudoochránců všeho živého (vyjma člověka) nevšímat, to nemá cenu. Na jiném webu, kam chodím, mají nápis- Nekrmte troly! To je jako s Jehovisty, ti taky čekají na sebemenší odezvu a už do vás začnou hustit…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.11 01:00

Měla jsem kdysi bílý letní kostýmek z buretu, který mi zkazil vzpomínky na maturitu. Učitelka mi zakázala v něm jít na závěrečné předání maturitního vysvědčení, protože prý nebyl dostatečně slavnostní. Přinesla mi ten ten dokument na chodbu až po akci, když všichni spolužáci odcházeli. Některé jsem od té doby už neviděla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.11 01:36

To teda byla strašlivá despotická profesorka, Velrybo…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.11 14:52

Ado, možná by namísto té schůzky, kterou jsi navrhovala, stálo za to udělat schůzku v oděvu z hedvábí, každá, která by dorazila, by měla na sobě hedvábný kostým, kalhoty, blůzu a mohly bychom v praxi posoudit materiál a způsob zpracování. To bych se pak nestyděla přijít, jinak jo, protože si nejsem jista, zda byste si nemyslely, že to, co mám na sobě, je parodie na vkusné oblékání (a já bych byla ve svém nejlepším outfitu:-) :-) (.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.11 21:11

Tak jsem přečetla praktické rady na -hedvábí,dodatek a moc za ty praktické rady Ádě děkuji.To je jedna z věcí které uvítám pod každým článkem o látkách.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.11 13:39

Oskarina: Proč pseudo?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.11 21:08

Kdo by chtěl pro někoho vánoční dárek nebo jen tak pro sebe, tady je odkaz na slevovou akci na pašmíny různých barev, složení 70 % kašmír a 30 % hedvábí.
http://kouzloslev.cz/index

Ada Pekelná
973 příspěvků 26.11.11 21:39

Bertulka: to nejsou pravé pašmíny! Jsou to ty obyčejné, tržnicové, nejspíš z viskózy nebo polyesteru. Kašmír a hedvábí ani neviděly.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.11 22:26

Ado,,i když je tam vyloženě napsané 70 % kašmír a 30 % hedvábí? Mám si je odebírat osobně, můžeš mně poradit, jak rychle poznám, z čeho tedy jsou, aniž bych je tam pálila? Děkuji

Ada Pekelná
973 příspěvků 26.11.11 22:35

Bertulko, i když je to tam napsané… u těchhle „pašmín“ je to běžný podvod. Český prodejce to ani nemusí tušit, přijde to tak mylně označené už od výrobce.
Jediný jistý test je vytáhnout nitku z třásně a zapálit. Když nebude páchnout jako spálené vlasy, není to hedvábí ani vlna.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.11 22:44

Děkuji, vezmu si zapalovač , uvidím nebo spíš ucítím a dám vědět.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.11.11 18:34

Je to podvod. Pasmina nemůže stát několik desetikorun. Navíc, když jsou u akce fotky prodejců z ebaye, kde stojí ještě méně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.11 21:10

Tak jste měly pravdu, test ohněm to potvrdil, vlákno se ochotně tavilo, hořelo,nesmrdělo, zůstala po něm pevná černá kulička, takže po kašmíru a hedvábí ani stopy. No, nicméně šálky vypadají pěkně a za tu cenu se dají „spotřebovat“, tak si rozmyslím, jestli je vrátím nebo nechám. Nikdy jsem test ohněm nedělala, nějak jsem se toho obávala, ale je to opravdu velmi jednoduché. takže díky, že jsem se naučila něco nového :-)

Italie 22
2 příspěvky 20.4.13 15:06
Italie22

Velmi dobrý článek o hedvábí, jeho druzích a vlastnostech. Pěkně a srozumitelně napsáno. Snad jen by byly vhodné odkazy i na jinou literaturu v češtině, než pouze na Dějiny odívání v knihovně. Mám hedvábné pyžamo a to samozřejmě nemá podšívku, je báječné na spaní i nošení např. kabátku doma dopoledne o víkendu. Také několik nátělníků, které jsou příjemné na tělo v létě. V létě hedvábí chladí a v zimě hřeje.
V Itálii mají nádherné hedvábné látky, dosti drahé, ale design jedinečný. Škoda, že se v ČR cenově přijatelné hedvábné látky moc neprodávají. Určitě by ubylo kožních alergií.

Jbarbora
1 příspěvek 7.8.14 22:21
zavesy z hedvabi

Zdravim Vas,

taky se musim pridat ke kladnym reakcim na clanek k hedvabi.
Ja jsem se zacala zajimat o tento produk v momente, kdyz jsem videla zavesy z hedvabi (viz foto)
Marne patram na internetu, jaky typ hedvabi to je. Vedeli by jste mi poradit z jakeho typu hedvabi jsou zavesy usite? A vubec, je hedvab vhodny na zavesy?

Dekuji.

Alterations
753 příspěvků 8.8.14 09:39

Opravdu nechci být za rýpala, ale je to opravdové hedvábí? a jak to víte? Někteří obchodníci a hlavně myslím že Asiaté, prohlásí za hedvábí různé věci. Jinak závěsy jsou nádherné. Taky bych je chtěla. Z obrázku ale těžko někdo pozná, co to opravdu je. Myslám, že vlákno by se muselo zapálit a ze způsobu hoření, tvaru popela, vůně atd…

MyDestiny
5 příspěvků 13.5.15 17:18

Hezký článek, je pravda, že hedvábí dobře sehnat nejde. Dlouho jsem hledala, ale našla :-) http://www.metraz-galanterie.cz/hedvabi/

nneellaa94
7 příspěvků 15.7.15 11:10
Krepdešín - kde koupit

Kde se dá prosím koupit Krepdešín (Crepe de Chine) za dobrou cenu? Našla jsem akorát na sartor.cz
Děkuju! :)

nneellaa94
7 příspěvků 15.7.15 17:12
Krepdešín a Krepžoržet - rozdíl

V čem jsou prosím jiné látky Krepdešín a Krepžoržet? Na eshopu marlen.cz mají obě látky stejné složení a na fotkách vypadají stejně. Jaký je mezi nima teda rozdíl?

whitehorse
291 příspěvků 1.1.16 07:28
Hedvábí levne

Díky za krásný článek.
Já doporucim ještě jedno místo k nákupu hedvábí www.zvsilk.cz, na požádání zašle pán Volf zdarma i vzorník a tak se dá lépe udělat představa o materiálu a jeho struktuře.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Bez základů není domu...

Autor: Ada

...ani znalostí. Když se pod článkem o tričkovinách jedna ze... Celý článek

Nechte na hlavě - aneb jak na zimní klobouky a čepice

Autor: Channah

Jako malá jsem trpěla nesnesitelným odporem ke všem čepicím - hned... Celý článek