Punčocha s Woolmarkem

08.11.11 | autor Ada

Když jsem posledně psala o seriálu z dob, kterou část mých čtenářů už ani nepamatuje, hezky jsme si u toho zavzpomínali. Dnes jsem viděla začátek osmého dílu Malého pitavalu (tímto cizím slovem se označuje "sbírka zajímavých kriminálních příběhů", s pitvou to nemá nic společného) a hle, čeho si všimlo bystré oko.

Lupič, který krade maskován punčochou, míří na začátku dílu do prodejny textilu. Zdá se, že tam prodávají hlavně šátky, ale mám dojem, že za výlohou je vidět i pár balíků látek. A hlavně - je tam cedulka se značkou Woolmark, která upozorňuje, že zde se prodávají výrobky z kvalitní střižní vlny! Dnes by nemělo smysl dávat si takovou značku za výlohu, protože většina lidí netuší, o co jde (dříve se o Woolmarku psalo třeba v Ženě a módě, takže ženy, které se o módu zajímaly a tento časopis aspoň občas četly, měly přehled). V oblečení v řetězcích ji ostatně ani nenajdete, když už tam mají vlněné oblečení, tak z recyklované vlny...

ze seriálu Malý pitaval z velkého města, díl 8.

Jestli chodíte do sekáčů, všímejte si cedulek ve vlněných oděvech (kabáty, svetry, kalhoty). Někdy tuto značku (nebo jí podobnou Woolmark Blend, tedy směsovku se střižní vlnou) na štítku najdete. Výrobce, který používá kvalitní vlnu a smí oděvy označovat Woolmarkem, se tím moc rád pochlubí.

Na tomto záběru jsou v prodejně také vidět štůčky látek, ale těžko říct jakých...

ze seriálu Malý pitaval z velkého města, díl 8.

Lupič se připravuje k činu, zevnitř vychází paní v apartním kloboučku, načesaném květáčku, vínovém kabátu, sukni a s dnes už retro kabelkou v ruce, v druhé si nese možná nějaký podpultový poklad :)

ze seriálu Malý pitaval z velkého města, díl 8.

Lupič si nasazuje bezesporu kvalitní punčochu z Elite Varnsdorf a vběhne do prodejny; i prodavačka má sukni, protože ženy tehdy prostě hodně nosily sukně (a často v nich vypadaly usedle a šedivě stejně jako ty dnešní v džínách, ale aspoň člověk poznal, že před sebou má ženu), a nezbytnou silonovou zástěru, na jejíž místo dnes většinou nastoupila trička s logem prodejny nebo jednoduše nic. Všimněte si regálů v pozadí...

ze seriálu Malý pitaval z velkého města, díl 8.

...později, když už jsou v prodejně kriminalisté, se ukáže, že jsou plné šátků Herold - hřeje, sluší, příjemně se nosí!

ze seriálu Malý pitaval z velkého města, díl 8.

Ve chvíli, kdy lupič rabuje kasu, si za ním můžete všimnout naaranžovaných šátků.

ze seriálu Malý pitaval z velkého města, díl 8.

Tyto šátky, říkalo se jim kašmírové podle vzoru (kašmírový, kašmírský vzor, anglicky paisley - s kašmírem jako materiálem to nemělo nic společného), se skutečně dělaly z vlny a příjemně hřály. Možná nějaký takový ještě nosí vaše babička, viděla jsem je také v obchodech s materiály a příslušenstvím ke krojům. Jestli se vám líbí, koukněte třeba na produkci ruské firmy Pavlovo Posad. Jejich velké, pestře vzorované šátky z vlny jsou skvělé k jednoduchým zimním outfitům - viděla jsem je asi dvakrát na ulici, přičemž v jednom případě byla slečna komplet v černém a k tomu měla také černý velký šátek s barevným vzorem. Sama jich pár mám a musím dosvědčit, že v takovém tom ukrutně mrazivém období, které Česko jednou dvakrát za zimu postihne, je omotání ruským vlněným šátkem na způsob ruské bábušky lepší než deset akrylových čepic. Nosíte-li občas etno nebo boho styl, berte to jako tip na vánoční dárek (dá se nakoupit na eBay).

Jeden ze šátků je ještě zřetelně vidět v tomto záběru:

ze seriálu Malý pitaval z velkého města, díl 8.

Menší šátky jsou zase v pozadí tohoto záběru, spolu se závěsy, jaké jsme měli doma všichni, protože výběr za moc nestál.

ze seriálu Malý pitaval z velkého města, díl 8.

Po příjezdu kriminalistů následuje komická scénka, kdy se Pavel Zedníček ptá mladé prodavačky, co měl lupič na sobě. Ta bez váhání vysype, že štrausky s oranžovým praporkem (tedy džíny Levi Strauss, neboli po našem levisky, s oranžovou cedulkou, označením řady vyráběné v letech 1969-1999, dnes už  vyntyč!), khaki sako s knoflíky z polského dovozu a černou košili z Jitexu Písek v ceně 135 Kčs, která měla dva povolovací knoflíčky na rukávu. Na nohou měl prý kožené boty s prošívaným rantlíkem ze Snahy Brno. Na kriminalistovu otázku prodavačka bezelstně dodá, že takové nedávno kupovala Kájovi k narozeninám. Celý národ nosil stejné boty, oblečení, trenýrky a podprsenky, protože centrálně řízený průmysl tak prostě fungoval.

O paní vedoucí se pokoušejí mdloby a v pozadí si můžeme prohlédnout logo Textilany Liberec, podniku založeného v roce 1956 a dnes již zaniklého. Textilana byl vlnařský podnik světové úrovně, látky se exportovaly často pod zahraničními značkami. Kde ty loňské sněhy jsou...

ze seriálu Malý pitaval z velkého města, díl 8.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Dlouhá plesnivá míle

Autor: Ada

Zachytila jsem dnes kolem půlnoci v televizi reprízu těsně... Celý článek

Hlavně nápadně

Autor: Ada

O tom, že se i jinak obyčejný oděv dá hodně pozdvihnout pomocí... Celý článek