Seminář o látkách v Brně

06.11.11 | autor Ada

Nemám teď bohužel čas na delší články, ale na report z brněnského semináře o látkách, pořádaný v obchodě paní Kalců, se nějaká minutka najde. Až bude čas na práci na vašich oblíbených praktických článcích, budeme se také věnovat látkám. Zdá se, že je to vážně potřeba.

Seminář o látkách se již konal v pražské prodejně, která je mnohem větší; do té brněnské se nás vešlo patnáct a bylo to jen tak tak. Mezi účastníky se objevil jeden muž, zbytek tvořily ženy, převážně mladší ročníky - což mě samozřejmě těší. Sáhneš-li si v mládí na kvalitní flauš, budeš i v pozdějších letech pravděpodobně náročnou zákaznicí, která se nenechá opít polyesterovým rohlíkem.

Během přednášky došlo postupně na všechny látky, které se v prodejně nacházejí: bavlněná a lněná plátna, látky z viskózy, přírodní hedvábí, polyesterové šifony, šatovky i kostýmovky, různé společenské látky, jako jsou tafty, satény a krajky, látky na kabáty, na pánské obleky, žerzeje na pružná trička nebo šaty; viděli jsme duté vlákno do bund, lakovanou koženku i kašmírový flanel. Paní Kalců snášela balíky látek, abychom si je mohli osahat, a zodpovídala dotazy.

Padaly různé otázky, z nichž některé důvěrně znám z Pekla: co se z téhle látky šije, jak se smí prát, jak ji žehlit, jak správně stříhat umělou kožešinu, ale i velmi základní dotazy typu "jaký je rozdíl mezi polyesterem a šifonem" (což jsou samozřejmě hrušky a jablka).

Po přednášce jsme si mohli z připravených pruhů látek nastříhat vzorky a nalepit si je do vzorníků. Vzorníky jsme dostali na začátku akce spolu s několika drobnými dárky, mimo jiné novým číslem Burdy - kdyby náhodou někdo chtěl využít nabytých znalostí a rovnou si zkusit něco ušít.

Jak bych seminář hodnotila? Předem musím pochválit samotný nápad. Vzdělávací setkání pro zákazníky sice majitele obchodu stojí čas a peníze, ale může se mu mnohonásobně vrátit. V mnoha obchodech majitelé nedbají ani na vzdělanost a přívětivost prodavaček, a vidět někoho, kdo podnikne něco nad rámec samozřejmých služeb, je vzácnost. (Pravda, můžeme se ptát, jestli moderní pasivní Čech o něco takového vůbec stojí, ale soudě podle účasti na seminářích je těch aktivních ještě dostatek.)

Protože úroveň znalostí účastníků byla očividně velmi různá, pro příště bych doporučovala zařadit stručný vysvětlovací úvod o materiálech a vazbách. O obojím se sice mluvilo během povídání o látkách, ale jak už jsem nastínila, některým chvíli trvalo, než si v tom udělali pořádek: polyester je materiál, hedvábí je materiál, šifon je druh látky, který lze vyrobit z toho i onoho. Nebo jen vytisknout seznam: materiály umělé jsou..., materiály přírodní jsou..., vazby známe ty a ty, k tomu příklady názvů látek, tečka - a kdo potřebuje, nechť si vezme a vloží do vzorníku.

K názvům látek, které nám paní Kalců představila, bych měla drobné výhrady. Seznámila nás s názvy, které se běžně používají, ale nejsou vždycky odborně přesné. Příkladem budiž starý známý lack vs. latex: v českých obchodech pod názvem "latex" koupíte lack. Když ovšem přijdete s tím, že chcete koupit lack, většina prodavaček na vás bude koukat nechápavě, co to vlastně chcete. (Latex je guma, rozválcovaná na tenkou "látku", kdežto lack je textilní tkanina či pletenina, potažená vrstvičkou PVC.) Lépe bych také dovysvětlila, co je to žakár, a že existuje více druhů žakárových látek: damašek, brokáty nebo kloké, které máme zrovna nalepené ve vzornících jako příklad žakáru. Při tak variabilní úrovni prodavaček, jaké v Česku máme, by bylo ideální znát jak méně používané, odborné názvy (to když náhodou narazíte na vzdělanou), tak i ty běžné, a pro jistotu umět látku i polopaticky popsat ("potřebuju něco, v čem jsou vytkávané kytičky, ne natištěné, VYTKÁVANÉ, aby byly vidět i z rubu").

Nápad se vzorníky byl skutečně dobrý a velmi praktický. Seminář byl poměrně dlouhý, a člověk, pro kterého bylo všechno nové, z toho musel mít nakonec v hlavě pěkný guláš. Ve vzorníku je na jedné straně místo na poznámky (někteří si je, na rozdíl ode mě, pilně zaznamenávali), na druhou jsme si nalepili vzorky a do značek jsme si mohli zapsat pravidla péče (na jakou teplotu prát, zda čistit, sušit, jak žehlit atd.). Takový sešit, do kterého se lze kdykoli podívat a vyhledat informace o nějaké látce, je navýsost užitečná věc.

V pořádání seminářů chce paní Kalců pokračovat; ten další by měl být o galanterii a pomůckách, tedy o zipech, šikmých proužcích, krajkách, šňůrkách, přezkách a všech ostatních drobnostech na vylepšení oděvu a usnadnění krejčovské práce.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 15:02

usmívejte se na těch fotkách, budete v pekle :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 15:32

niečo obdobné by sa zišlo aj u nás v bratislave, ale o ničom takom som nepočula. tak sa zatiaľ o látkach budem vzdelávať u Ady na stránke :o)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 16:03

:) Hustý
Btw.: Tvarch/u..ta jedna paní v pozadí se na téfotce usmívá:)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 16:17

Mno, podobné semináře by mohly být pro mnoho řetězců v ČR postrach, co kdyby proboha lidi začali přemýšlet nad tím, co kupují a nenechali se jen opít velkým vyobrazením slevových procent ve výlohách. Možná by se zlepšila kvalita oblečení a lidé by ze zoufalství přestali nakupovat džíny a černé bundy.

MP Jezinka
101 příspěvků 6.11.11 16:27

Klobouk dolů paní Kalců za vynakládanou energii. Držím palce, ať se jí to zaslouženě vrátí na zákaznících!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 16:32

Na takový seminář bych taky určitě přišla. Ve směsovkách ještě hodně plavu. Třeba teď to byly kalhoty z CaA NEdžínové takové tenké, ale teplé. Po jednom dni nošení se úplně ožmolkovaly a odřely.
Jdu se zavrtat do starších článků a vypíšu si vlastnosti materiálů do sešitku;-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 16:32

No, já se ke Kalcům vypravila dvakrát, v obou případech jsem se chtěla poohlédnout po něčem na košili/halenku. Hlavně při mé druhé návštěvě byla slečna sice docela ochotná, ale zároveň jako by na mě koukala z patra. Při obou návštěvách padlo něco jako: „Přece víte, z čeho se šijí košile.“ Proč mi ale tak doporučuje bavlněný popelín a „zakazuje“ bavlněné plátno, resp. jaký je mezi těmi látkami rozdíl mi pořádně nevysvětlila. (Rozdíl je ve vazbě? Popelín je splývavější? Plátno se víc muchlá? Nevím, v šití jsem míň než začátečník… a slečna prodavačka bohužel nebyla moc instruktivní.)

Ten kurz byl zadarmo, nebo to tak jen vypadá?

AVALSOLIM
8 příspěvků 1.2.15 12:50
NEINSTRUKTIVNÍ PRODAVAČKA

Já bych Vám pro příště doporučovala, nebát se zeptat, i kdyby to mělo prodavačku obtěžovat, ptát se na všechno a nenechat si vnutit její názor, byt' by to byla třeba i dobře míněná rada.To rozhodnutí musíte nakonec udělat Vy sama, protože jinak Vy nakonec skončíte u pokladny s něčím, co jste vůbec nechtěla. Já třeba nedovolím prodavačkám, aby mi látku trhly, jestliže tak udělají, poděkuji a odcházím. Proč? No protože se pak stane, že když si utrženou látku doma složíte pevnými okraji k sobě, zjistíte, že se vám na jednom i druhém konci délka rozchází o 10cm. Stavá se tak proto, že je látka už ve výrobě špatně vytážená a útková nit nejde rovně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 16:33

Tvarch: usmívali se tam pořád všichni, byl to moc příjemný podvečer;-) Jenom to tempo bylo opravdu šílené:) Pokud by to šlo, určitě by bylo fajn mít pojmy ve vzorníku podle abecedy. Ale nechci nijak brblat, mít takhle všechny látky před nosem, to se laikovi hned tak nestane! Děkuju.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 16:46

O: když to přeženu, tak když chcete počítač na hraní her, tak máte dvě možnosti: buď to máte nastudované a víte dost přesně, co chcete, nebo jdete někam, kde víte, že vám dobře poradí. Samozřejmě vysvětlit rozdíl mezi typy procesorů (nebo čím) a plátnem x popelínem je něco jiného, ale to, že tam nedostanete přednášku, bych jim nevyčítala. Byla jsem u Kalců několikrát, vždycky ke mně byli příjemní a nikdy jsem nelitovala, že jsem na ně dala.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 16:55

Co mi vadí na obchodech s látkami? Buď na vás prodavačka znuděně civí od pultu, nebo vás neustále otravuje otázkami o barvě, druhu materiálu a nenechá vás si látky pořádně prohlédnout, osahat případně vyzkoušet, který odstín barvy by byl nejlepší. Nevím, která z těch dvou variant je horší! Látky nejsou levný špás, a proto by měly prodavačky zvolit takový přístup, aby zákazníka neodradily. O těch, které ani neví, která bije, ani nemluvě!
S paní Kalců nemám zkušenosti, ale nápad se seminářem je super.
Zrovna se chystám na výpravu, abych si koupila látku na šaty, které si chci nechat ušít, ale vzhledem k dřívějším zkušenostem nevim. Asi navštívím paní Kalců, ona mi určitě ráda poradí a nebude se vtírat. Snad ji nebude vadit, že jsem nerozhodná a všechno mi dlouho trvá.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 16:56

Levandule: já jim to nevyčítám. Ale když jsem nepochopila (nedokázali mi vysvětlit), proč si nemám kupovat to plátno (co se mi líbilo víc), tak jsem si pak nekoupila nic, ačkoliv jsem chtěla. Škoda pro mě i pro ně.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 17:06

O. když já jsem takové důvěřivé tele. Vždycky si říkám, že nemůžu rozumět úplně všemu, takže když je mi prodavač/ka osobně sympatický/á a připadá mi, že mě nechce napálit, tak na něho/ni dám. Přemýšlím, kdy naposled se mi to nevyplatilo, ani nevím… a čistě zvědavý dotaz: už to víte? :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 17:17

V Brně u Kalců nakupuji a jsem vždy spokojená, jak se sortimentem, tak s obsluhou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 17:30

Hm, škoda, že jsem o ničem takovém neslyšela, jinak bych se ráda zúčastnila. Kde se člověk o takových věcech dozví?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 17:30

Nejhorší je to s prodavačkami v Plzeňském domě látek. Chci červené dírkové hedvábí - to se NEVYRÁBÍ! (Tak si ho musím objednat na internetu. Chci pasovku - nabídnou mji bez mrknutí oka šikmý proužek a nebo keprovku. (A j člověk musí do Tesca.) A voskované plátno je podle prodavaček netkaná pogumovaná textílie …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 17:48

Nika: S Domem látek mám dost podobné zkušenosti. Byla jsem kupovat jen obyčejné záclony a byla to katastrofa. Prodavačka ani neodpověděla na pozdrav, na mou otázku, zda mají záclony, co nemají květinový vzor, odpověděla, že se takové ani nevyrábí :D Nakonec něco našla, ale nebyla ochotná ukázat více než jeden druh… Nakonec jsem nakoupila jinde.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 18:41

Nika, Kacenka : Tak v domě látek také nejsem spokojená, navíc je předražený (se mi zdá). Minule jsem tam hledala nějaké kabátovky a paní mi nabídla flauš, takový ten co se rychle ožmolkuje. Nakupuji tam akorát galanterii.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 18:46

ja som si chcela davnejsie usit tricko. jednofarebne a kvalitne s uplne jednoduchym strihom. a navstivila som asi 10 obchodov s latkami a pytala som sa na latku na tricko a vsade na mna kukali jak na debila, ze oni take nemaju. a latky co tam mali boli same take umele a skrabajuce. a tak jednoduche obycajne a kvalitne jednofarebne tricko je v mojom satniku skor raritou, lebo vsade maju len take co su ako handra na podlahu, alebo s nejakymi „duchaplnymi“ napismi a obrazkami, ci flitrami a podobnymi hovadinami


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 18:48

Skvělá akce!!! Takových „seminářů“ by se mohly účastnit ty znuděné tvořilky, které radši chodí na lekce typu batika nebo výroba hnusné keramiky…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 19:15

Jj byla jsem na přednášce v Praze a nelituju návštěvy. I když nevadilo by mi, kdybych si to celý ještě jednou zopakovala. To víte nejlépe se učím opakováním - matka moudrosti :))

Akorát doufám, že mi paní Kalců dodá zbytek vzorníků, o které jsem jí poprosila (nejsem pražská). Nj hold autobus.

Jinak myslím si, že Kalců dobrovolně uspořádala takovou přednášku (a že rozhodně s nima nekončí) protože tím pádem si získá důvěru nás čtenářek a bude mít z toho zisky ;) nic proti, podle mě je to skvělej tah pro vás a každá z náh ho ocení.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 19:20

Skvělý nápad ten kurz i článek o něm. Jen malé doporučení, pokud si necháváte šít šaty, nejlepší je jít vybrat látku s tím, kdo Vám ty šaty šije. Já jsem to tak udělala a vyplatilo se to. Šaty jsem si nechávala šít jen jednou v životě, byly to svatební a výběr látky jsem chtěla nechat na kamarádovi, který mi ty šaty šil. Ale on mě přesvědčil, ať jdu s ním a zkoušel, jak mi který odstín jde k pleti. Já bych sama určitě takhle dobře látku vybrat nedovedla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 19:24

Nápad se seminářem je skvělý! Někdy se mi zdá, že prodavačky v materiálech plavou stejně jako já a nedokáží mi poradit. Nejlepší je, když se člověk dokáže pořádně orientovat sám.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 19:36

Ach jo. Chtěla jsem se s kamarádkou učit šít, takový seminář by se mi líbil, i když mám známou, která je restaurátorkou textilu a jistě by mi poskytla zdroje informací a poradila literaturu. Jenže čas není (na to učení se šít).
Dřív mě šití nijak nelákalo, ráda vyšívám, ale učit se šít jsem považovala v dnešní době za přežitek nebo zálibu, ke které jsem se osobně nepropracovala. Ale díky peklu čím dál víc koukám na materiály a kvalitu šití. Kolikrát si chci něco koupit, ale po bližším ohledání odejdu z obchodu s prázdnou. Neříkám, že jsem dřív vzala za vděk kdejakou hadrou, ale na něčem jsem občas kvůli financím slevila. Teď na kvalitu hledím mnohem víc.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 19:38

Tedy ne že bych nevěděla, že kostka nebo pruhy musejí být sesazené, nohavice a rukávy se nesmí kroutit, to jsem věděla i bez pekla, jelikož mi matka dřív hodně věcí šila, ale trochu jsem díky výběru v obchodech rezignovala. No a s příchodem pekla je to tu zas, ne a ne si vybrat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 20:02

Bára Rek - souhlasím. Mám u švadleny plesové šaty a přesně mi řekla do jakého obchodu jít a jaký satén chtít. Vysvětlila mi rozdíly mezi tím za 70,– a za 45,– za metr. I barvu jsme probraly dopředu. Pak už jsem jen šla koupit na jisto.
Mám velmi šikovnou krejčovou (v Pražské Plzeňské ulici , zast. tram U Zvonu.) Vysvětlí co se hodí na mou postavu, jaký materiál, střih i vzor.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 20:03

oprava - mělo být za 450,– !!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 20:28

Lilip- zdravim:-) jak se vede? To je nahoda, ja bydlim na Praze 5 a Vami zminovanlu stanici tram U Zvonu moc dobre znam:-) Jinak jsem dnes trochu do hloubky uklizela a nasla spoustu detskych kramu, ja je snad pujdu prodat na mimibazar:-) Jinak se vsem omlouvam za OT, nepatri to sem, jen jsem chtela pozdravit Lilip.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 20:30

ja kupuju latky hlavne v Liberci v Moskevske u pani Altove-moc mila a dobre poradi (kdyz se vam ji podari z chumlu zakaznic na chvili urvat samu pro sebe..:-) ) a neco jsem kupovala i v Praze u Mraze a taky zadny problem…ale je fakt, ze takovyhle seminar by se mi fakt hodil…

Kalcu
164 příspěvků 6.11.11 20:56

O.: Je mi líto, že jste u nás nebyla spokojena s obsluhou, bohužel jsem nepochopila, na které naší prodejně jste byla a která slečna Vás obsluhovala. Všechny naše prodavačky nosí jmenovky. Pokud Vám však slečna nabízela košilovinu(popelín), činila tak jistě v nejlepším úmyslu najít materiál vhodný pro daný účel použití. Jestliže Vám nechtěla nabídnout obyčejné plátno, bylo to jen a jen z důvodu jeho vysoké mačkavosti (plátno běžně nabízíme pro bytové účely - polštáře,ubrusy,závěsy). Co se týká košiloviny je to laicky řečeno mnohem jemnější zpracování plátna(plátnová vazba je u obou druhů totožná). Okem a omakem zjistíte ten velký rozdíl v jemnosti zpracování. Košiloviny vedeme ve složení 100% bavlna nežehlivá úprava, směs bavlna polyester, bavlna s elastanem. Do doby uskutečnění našich seminářů jsem netušila, jak nízká je informovanost veřejnosti a proto se já i můj personál i nadále budeme snažit tuto zvýšit.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 20:57

Proč jsem o tom semináři nevěděla??? Dorazila bych jako první! A to chodím ke Kalcům (do Brna) skoro obden…:( Škoda…mimochodem, dá se někde takový vzorník sehnat, nebo nějaký popis jednotlivých látek, jak je prát, žehlit, apod? Doporučíte nějakou knihu?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 21:00

Do háje, to jsem o něco přišla! Já bych to taky potřebovala - určitý přehled mám, ale spoustu toho znám jenom v angličtině, jak jsem se to učila na zahraničních stránkách a blozích. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 21:06

To se tak dobře čte.. když jsme u látek, víte prosím někdo jak se bude chovat sukně, která má svrchní vrstvu z 25% vlny, 35% polyamidu a 30% acrylicu (doufám že to slovo píšu dobře), podšívka je 100% nylon. Má cenu ji kupovat?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 21:16

Hurá, sláva, konečně jsem na fotce v Pekle! :-)
Seminář se mi moc líbil, hlavně možnost si látky osahat, a pak kousky nalepit do vzorníku, to mě docela bavilo. Pro mě byl závěr ze semináře asi takový, že je dobré si vybrat obchod se skutečně odbornou obsluhou a nechat si poradit. I když samozřejmě nějaký přehled o materiálech být musí, čili sláva Adě a sláva paní Kalců. :-)
Hodně zajímavé pro mě byly informace o „vychytávkách“, existuje spousta pomocných materiálů, galanterie, která může šití dost usnadnit a o níž nemám ani tušení. Pokud bude další seminář o tomto, moc ráda se zúčastním.

Kalcu
164 příspěvků 6.11.11 21:26

Pro ostatní děkující čtenáře: V prvé řadě by jste měli poděkovat Adě, díky její osvětě jsem se i já rozhodla přispět svou trochou do mlýna. Včera po semináři jsem měla tu čest s ní strávit nějakou hodinku při velice příjemném rozhovoru. Musím se přiznat, že tato mladá dáma je v tomto oboru velmi fundovaná. Doufám, že bude také pořádat nějaký seminář a já budu první přihlášená, zatímco ona má vše poctivě nastudováno z literatury, já jako fanda a samouk beru materiály pocitově tzn. co mi říká zrak a hmat. Tyto dva smysly ani jednu z účasnic seminářů jistě nezklamaly, když některé poprvé v životě viděly a sahly na si na pravý 100% kašmír. Oblečení si zcela jistě nepořizujete jen pro to aby jste se líbili, ale i pro to aby jste se v něm dobře cítili.

Ada Pekelná
973 příspěvků 7.11.11 01:22

Kalcu: mohly bychom to skloubit, udělat brněnský seminář se mnou jako přednášející :) Vy byste půjčila prodejnu, já znalosti. Ke mně domů by asi moc lidí nevešlo…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 21:57

Je mi líto, že jsem propásla seminář v Praze.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 22:20

kiki: to bych tesala do kamene :)

na kurz látek bych šla, určitě jo. ještě pak do kurzu šití, jako samouk dělám spoustu zbytečných chyb.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 22:21

Ten vzorník, ten bych brala všema deseti, ohmatat si látku a vědět, co konktétně chci. Škoda že ho nezasílají na dobírku.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 22:37

Na takový seminář bych šla moc ráda! V našem městě jsem v obchodě s látkami dost nešťastná… je tam vždycky asi pět prodavaček, co po člověku koukají, jak vytahuje cedulky se složením a ošahává látky… není mi to moc příjemné. Tak nakonec dost často končím u nákupu na internetu. Líbilo by se mi něco se takhle přiučit, ale jak se člověk o takovém semináři dozví (dřív než proběhne…)?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 22:54

Ha, tak jsem byla nadšená, že Kalců mají krásné stránky a eshop… ale u všech látek mi to píše, že nejsou v nabídce. Nezbývá než se vypravit osobně…

Kalcu
164 příspěvků 6.11.11 23:14

Jana: Stále mám averzi proti prodeji látek bez kontaktu. Jak zjistíli jistě účastníci semináře, opravdu v látkách smysly fungují. Já osobně nenakupuji, ani látky pro prodejny, bez toho abych si je osahala. Ale mnoho lidí to po nás chce, tak jsme na tom začali pracovat. Prosím o strpení pro ty, kteří bez internetového nakupování nemohou být. Ale opravdu se raději budu věnovat kurzům a osvětě. Jinak ke vzorníkům. Vím že by bylo mnoho zájemců, ale jen do té doby než by zjistili na kolik taková legrace vyjde. Jen pro informaci vzorníky ze kterých prodáváme látky nakupujeme od výrobců tak v průměru kolem 200 Euro za jeden. Jsou v něm tak dva druhy látek v různých barevných provedeních. A to nejsou žádné luxusní látky. V našem vzorníku je cca 70 druhů látek. Opravdu jsem, ale nepočítala na kolik by to mohlo vyjít.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 23:22

Kalců: pokud by se dal pořídit nějaký základní vzorník do cca 1500 Kč, alespoň bych věděla, o co si říct Ježíškovi. O semináři uvá sjsem taky uvažovala, ale bydlím 100 jinde a na krku dvě malé děti. Ze stejného důvodu objednávám v eshopech, pokud je důvěryhodný. Pěkný den!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 23:23

Paní Kalců:
E-shop bych uvítala, mám to do Brna či Prahy daleko. Neuvažujete o rozšíření - např. Zlínsko?
Děkuji Vám i paní Adě za osvětu - je potřebná, přeji moc úspěchů!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 23:28

U Kalců nakupuji docela pravidelně a informace ze semináře dostávám skoro při každém nákupu. Pražský seminář byl skvělý a pro ty, kteří se zde nechápavě vyptávají, tak opravdu byl ZADARMO!!! a to k tomu ještě krásná osobní pozvánka a mnoho dárečků. Závidíte mi???? Tak zkuste své prodejce ať se o vás tak starají, nebo je vyměňte.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.11.11 23:46

Ještě jeden referát o semináři: http://www.jaksebydli.cz/…e-kalcu.html

Pořád mi nejdou z hlavy slova paní Kalců… že byť ne třeba úplně skvěle ušité oblečení, pokud je z kvalitní látky, vypadá líp, než z nějakého pochybného materiálu. Já na své šicí pokusy zbaběle kupovala levnější látky, aby případná škoda nebyla tak velká. Nevím, asi si fakt dodám odvahu a zkusím něco lepšího. I když ten 100 % kašmír to teda fakt nebude.:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 02:08

Ach jo.Proč mám tak blbou adresu.Od nás ze západního cípu je do všech větších měst,kde je nějaká pořádná prodejna látek daleko.ale budu hlídat tu internetovou prodejnu.Nakupovat do německa bych sice mohla,ale několikrát jsem tam zažila přezíravé jednání,že mne chuť přešla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 02:27

Pokud by nějaký kurz s Adou byl, tak se rovnou hlásím. Tyhle vzdělávací články mám tady nejraději, uz jsem se toho spoustu naučila. Napriklad jsem si ted koupila kabat pres e bay, stoprocentni vlna, stal me vcetne postovneho 10 liber. Jsem zvedava jestli mi bude sedet, ale i kdyby ne, budu mit aspon pro nejakou kamaradku pekny darek a byla bych blazen takhle kvalitni kabat za tu cenu nekoupit. Bez pekla bych mozna podlehla jinym lakadlum, ktera ale po prostudovani byly pouze z polyesteru a zrejme bych v nich zmrzla. Vam tady se to asi zda jako samozrejmost, ale jak Ada nekde psala, ve skole se to neuci, v obchodech Vam neporadi, takze kdo neni z krejcovske rodiny, nema moc kde ty informace cerpat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 03:04

Tak já se právě hluboce zastyděla, že jsem u Kalců v Brně ještě nebyla… Nešiju a galanterii nakupuju jinde (mj. doma o 2 baráky vedle :) ). Slibuju, že to co nejdřív napravím, protože z úrovně brněnských prodavaček v galanteriích jsem zoufalá! Co je mi platné, že mají velký výběr např. háčkovacích přízí, když jsou všechny prodavačky příjemné jak osina kdesi (a blbá Sněhurka o 10,– dražší než u nás na maloměstě :( ).
Díky, Ado, a díky i Vám, paní Kalců - více takových osvícenců!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 08:33

Ty j jestli skloubí své síly paní Kalců a Ada, tak pojedu klidně i do brna :) i když lepší by to bylo v Praze (ješětě lépe v Plzni, ale v to ani nedoufám) a myslím, že bych nebyla jediná, kdo by to uvítal.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 08:58

Seminář paní Kalců byl jistě přínosem pro všechny „nakupovačky“ ale asi by to chtělo i jednoduchý kurz šití - spíš rady co vyztužit, podlepit, proštepovat… ne každý materiál je vhodný pro tu kterou techniku a pak je náhodnému divákovi líto pěkného materiálu pokaženého špatně zažehleným vliselínem, vytahanými cípy od špatného žehlení apod. U Kalců občas nakupuji v Praze, ale obvykle vím co chci, takže nepotřebuji rady a je příjemné, že prodavačka to asi vycítí a neradí - pouze pokud se ptám. No ale např. v Domě módy škoda mluvit, tam mne při několika návštěvách snad ani nezaregistrovali a „rady“ byly opravdu na úrovni…(např. tam měli zbytek vlněné látky ny kalhoty 1,05m paní prodavačka mi tvrdila, že to je na kalhoty o délce 98 cm dost…).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 10:12

Copak v Domě módy jsou opět látky?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 11:10

Výborně, zrovna vybírám látku na kabáta paní Kalcová mi byla doporučena jako brněnská znalkyně. Tak si tam půjdu ty látky ošmatat :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 11:11

V jednodušší formě bych podobné semináře doporučila do povinných osnov ZŠ pro dívky 9.tříd na hodiny praktické výchovy. Díky za příspěvek! Více takových osvícených lidí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 11:11

V sobotu jsme se zúčastnila semináře a bylo to velmi přínosné. Uvítala bych i další pokročilejší - uvádění dostavy nebo gramáže u tkanin, druhy bavlny: egyptská, pima a pod.
Paní Kalců a Adě děkuji, některé látky mě zaujaly a chystám se na nákup.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 11:36

Měla jsem to štěstí a zúčastnila jsem se pražského semináře o látkách a ráda bych touto cestou paní Kalců moc poděkovala. Bylo to velmi příjemné setkání s novými informacemi. Přeji vám hodně elánu do dalších akcí a spoustu spokojených zákaznic :-) A samozřejmě moc děkuji i Adě, protože má na všem nemalý podíl.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 12:14

Byla jsem na brněnském semináři a moc mi to pomohlo. Tímto paní Kalců děkuju za čas i peníze, které do toho vložila. Určitě se jí to vrátí. Minimálně ode mně, protože mi tam padla do oka látka na sukni z Burdy, takže jen co dojde výplata, jdu nakupovat :-) a díky semináři už i vím, po jaké podšívce se pídit, aby se mi nelepila na punčochy. Ještě jednou díky i Adě za nápad a snad i nějaké pokračování.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 12:22

Ja bych to, pani Kalcu, delala. Byli jsme narod samoumelcu, svadlenek, zahradkaru, kutilu a dnes je to horsi nez drive pro lenost a neznalost, ne nedostatek latek nebo inspirace hledat. Vzdelavani je tezka vec a narod to potrebuje. Od toho se vyviji i styl oblekani, kdyz slecna vi, jak ma padnout sako a ze jedno sako s lepsi kvalitou je lepsi nez deset a da se to nakombinovat i s keckama a trickem. Jen vzdelavejte jak pani Naprstkova. Sice nebudete v Teeleevizi jako Ivetka potacejici se ozrala v listi, ale zanechate mozna vice nez nejaka srelebitka. U vas jsem kupovala kostymovky, kostymy mi visi dotedka ve skrini, site svadlenou, ne mnou, a mam je deset let. odivana svymi sicimi hokusy pokusy jsem byla i z nakupu levnych latek na Veveri, vcetne trickovin, a na tom jsem se naucila sit a tvorit. A ze jsem v te dobe jako nactileta nemala, ani nasi, rozpocet si koupit neco slusneho v Brne [v te dobe sci fi] anebo vybrat. Bohuzel ani penize styl a chovani damy nekoupi ani nevytvori, ale vase seminare jim neco daji. Jen pokracujte, hodne stesti.

Kalcu
164 příspěvků 7.11.11 12:22

Milé dámy a pánové též, velmi mně těší , že pouhé dva semináře od někoho, kdo tématu ale vůbec nerozumí :) rozvíří tuhle debatu. První seminář vznikl velmi spontánně (kdybych jen tušila, co to bude stát času!), druhý byl šit stále na koleni! Podle přísloví: „kdo nic nedělá, nic nepokazí“. Jsem po těch dvou víkendech příšerně vyšťavená, protože to nebyly dvakrát jen ty zhruba čtyři snad příjemné hodinky strávené s vámi. Zvažte, kolik asi stovek kilo jsem musela vzít do rukou při předvedení sortimentu, který já považuji za běžný na slušném krámu (to bych vám samozřejmě nabídla ráda i více, je to ale o cenách, které je náš konečný zákazník schopen či ochoten akceptovat a také o tom, zda určité druhy materiálů vůbec mohu sehnat, protože spousta výrobců nejen u nás ukončila výrobu, atd.). Co se týká vzorníků, byly šity na míru sortimentu naší pražské prodejny (proto tam skáčeme od druhu k druhu možná na první pohled nelogicky), bylo to o rozložení zboží na prodejně, tak jak jsme ho brali do rukou. Pokud by měl vzniknout opravdu profesionální vzorník, bylo by nutno obstarat i materiály ze zahraničí, počítám, že místo našich cca 70 vzorků by to bylo minimálně o polovinu více (jeden takový předválečný vzorník doma máme a je to opravdu „pochrochtání“, pardon, prostě jsem se neudržela :) ), musel by se najít vydavatel, není to jen o tiskárně, je to mnohem složitější záležitost, než se může na první pohled zdát. Hlavou mi to samozřejmě jde, ale … Ono je i pořekadlo: „Kdo si počká, ten se dočká“, myslím, že snad zájemci nebudou čekat příliš dlouho (letošní Vánoce opravdu nestíhám :) ). Podle toho, co tady pročítám za ohlasy, žasnu nad tím, že opravdu málo z vás něco o látkách ví. Jsem zvyklá, že zákazník si sám řekne co hledá, nebo „bez bití“ přizná, že neví co hledat, pak jsme tu my, abychom podle svého nejlepšího svědomí nabídli matriál k jeho spokojenosti (chci tím jen říci, že pokud jste se jinde setkali s tím, že vám místo šustáku nacpali viskozovou šatovku (má zkušenost z nedávné doby), která vám promokne a profoukne, tak u nás je stále na prvním místě vaše spokojenost, nikoliv stokoruna v naší pokladně, možná tomu část vás, kteří tyto řádky čtou nebude věřit, ale je to prostě tak. Ono je také ještě další pořekadlo: „Nečiň druhému to, co nechceš, aby činil on tobě“, nechci, aby ze mě někdo dělal „Lojzu“, když nakupuji já jinde, proto nemám zájem to dělat ani u nás. Vím, že je tohle asi dost staromódní přístup, ale je to také přístup, už si mohu dovolit být staromódní, táhne mi přece na padesát :). Co se týká dalších seminářů, tak samozřejmě v brzké době další budou, nebudu zatím prozrazovat detaily, počítám, že bychom se mohli vídat asi tak jednou za šest týdnů, pokud bude z vaší strany zájem. Všem přeji hezký den a mnoho úspěchů v hledání „toho pravého ořechového“ do vašich šatníků, protože jak už jsem říkala, oblečení není jen o „kusu hadru“, ale o pohlazení oka i duše (tohle není nadsazeno, to je jen a jen letitá zkušenost).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 13:46

Kdybych o tomhle semináři věděl, tak bych se určitě stavi.

Hledal jsem nějakou zmínku o tom, že se ten seminář bude konat, tak jsem šel nejdřív na www stránky Kalcu, a tam jsem to našel v části v aktuálně. Jinde jsem o tom zmínku ale nenašel.

Byla o tom semináří (Brněnském) zmínka i jinde? Několik lidí se tu už na to ptalo, ale nikdo jim neoodpověděl.

Slečny a jeden muž kteří se účastnili - kde jste se o tom dozvěděli vy?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 13:46

Krása,určitě se ráda zúčastním příště, pokud to bude možné. Váš obchod velmi dobře znám a ráda ho navštěvuji právě kvůli přístupu k zákazníkovi.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 13:53

Ondra: Já se o brněnském semináři dozvěděla tady na fóru, je tam založené spešl téma o seminářích u Kalců. Původně jsem myslela, že bude jen v Praze (paní Kalců v diskuzi pod nějakým článkem psala, že brněnská prodejna je asi moc malá na takové techtle), ale pak jí asi na mail psalo dost zájemkyň i z Brna a zmínila se o tom právě na fóru. Ale byla to docela náhoda, že jsem si toho všimla.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 14:01

Vzniklo to zde na foru http://modnipeklo.cz/…u-neni-domu/#… a myslím že odkazy byly i v dalčích příspěvcích. Problém zdejších čtenářů a diskutujících je, že osvětu čtou a reagují na ni jen okrajově, ale jak můžou někoho zdrbnou viz Mimibazar, to je tam pak nával. o čemž svědčí nejlépe počty příspěvků. Osobně jsem paní Kalců děkovala za pražský seminář minulý týden když jsem tam byla nakupovat a živě si dovedu představit tu práci, kterou s tím měla a to ještě sama dělala na pražský seminář pohoštění. Doufám, že už všechny účastnice rozbily prasátka a všechen obsah za odměnu paní Kalců u ní utratily.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 14:30

Aha, moje škoda. Na druhou stranu, na fóru paní Kalců píše, že ten seminář o látkách se asi bude muset zopakovat, asi jen v Praze, někdy v únoru.

Už jsem se přihlásil :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 14:46

Úplně mimo diskusi prosím o radu, jaké je vhodné oblečení pro padesátiletou matku studenta na jeho promoci. Názory se různí a na předchozí promoci bylo vidět mišmaš a některé příšerné kreace. Díky.

MP Jezinka
101 příspěvků 7.11.11 15:22

Sama jsem kdysi vedla několik seminářů (na úplně jiné téma), takže moc dobře vím, jak je to náročné. A je to skutečně nejen o samotném odvykládání a „zvládnutí“ celé skupiny neznámých lidí, ale také o té přípravě. A to já jsem dělala přípravu pouze na papíře, paní Kalců musela projít látky, popřipravovat vzorníky atd.
Už se opakuji, ale prostě mi to nedá: klobouk dolů za semináře, které jste, paní Kalců, udělala, protože byly skvělé. A je jedno, jestli jste nebo nejste vyučený znalec textilu, švadlena apod. Podala jste nám informace, které nám jsou ku prospěchu a podala jste je formou, které jsme všichni rozuměli. Takže děkuji a těším se na další semináře a budu doufat, že na ně budete mít stále sílu, ono je to fakt dřina.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 15:40

Jojo, takový seminář bych brala taky, ačkoli mám vcelku slušnou představu o materiálech a jejich vlastnostech. Oba rodiče jsou textiláci, máma je navíc vysoká 180cm a taková ženská kalhoty v konfekci nekoupí (a dřív už vůbec ne), šila jsem s mámou odmalička. Takže jsem si na ledacos sáhla o lecčem jsem dostala školení. Třeba když jsem zkoušela barvit, proč jsem obarvila punčochy, ale proč mi na té zašedlé blůze barva ne a ne držet (nojo, PAD se barví snadno, ale PES ne a ne).
Jenže opakování matka moudrosti a žádnej učenej z nebe nespadl. Proto díky paní Kalců, ať je takových víc.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 15:43

Ginster: presne to nevim, ale rekla bych, ze pouzdrove saty ke kolenum nebo mirne nad kolena a pasujici uzke sacko (ze stejneho materialu) nebo elegantni cardigan a lodicky, jsou vhodne v podstate na jakoukoliv formalnejsi prilezitost, takze i na promoci. Celkove cokoliv elegantniho…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 15:59

Já bych uvítala takový seminář v Praze. Bylo by fajn, kdyby přítomná byla i Ada a pak nás mohla vzít do nějakého řetězce a a názorně nám ukázat co ne, na co dávat pozor atd. Jsem sice studentka, ale za získání takových znalostí, které mi to stejně vrátí tím, že se mi v šatníku nebude shromažďovat nekvalitní oblečení, bych si ráda zaplatila.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 16:09

Prosímvás, v hnusobotách šli na ten seminář všichni, nebo jenom ti jejichž boty jsou vidět na fotce? :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 17:04

Ala: Ada měla pěkné třešňové wedges:-D

Kalcu
164 příspěvků 7.11.11 17:51

Pro nedočkavce jsem dala dohromady termíny na další semináře:
Seminář o galanterii Praha 14.1.2012
Seminář o galanterii Brno 28.1.2012
Seminář o látkách Praha 18.2.2012
hodiny budou ještě upřesněny podle přihlášek.
Ti kdo jste se již přes e-mail přihlásili, nemusíte již psát, průběžně obdržíte na e-mail oficiální pozvánky.
Ostatní pište na e -mail kalcu@kalcu.cz
Co se týká místa konání, v připadě malého zájmu budeme na prodejně v Žitné, při větším než malém zvažujeme Kongresové centrum na Praze 4 nebo při příznivém počasí Strahovský stadion :-))))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 18:10

Paní Kalců, děkuji za reakci. Byla jsem u Vás v Žitné, slečně jsem se na jmenovku nedívala (látky byly zajímavější), a konec konců to není ani podstatné. Neřekla bych přímo, že jsem byla nespokojena, spíše došlo k nedorozumnění strany kupující a prodávající.

Jak už zde bylo poznamenáno, asi málokdo v ČR ví v dnešní době něco o látkách. Prostě proto - jak už zde také zaznělo - že se o tom nemluví, lidi to nezajímá - nebo je ani nenapadne, že by je to mohlo zajímat.

Tyto stránky jsou v mnohém osvěta a myslím, že k Vám do obchodu přivábí (začínají vábit) novou sortu zákazníků, která o problematice ještě (skoro) nic neví, ale začíná se zajímat. Čím připravenější bude Váš personál na tuto skutečnost, tím lépe pro obě strany.

A na závěr - uvítala bych časem nějaký článek o kvalitě látek. Obecně jsem ochotna akceptovat, že dražší rovná se lepší, ale má spořivá duše by přece jen ráda viděla argumenty pěkně pohromadě a zároveň bych se ráda naučila rozeznávat hranici mezi (dostačující) kvalitou a (zbytečným) luxusem.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 20:18

Ahoj. Chci se zeptat jestli-jste tam teda někdo byli v poslední době-jak jsou na tom s krajkami? Mají, nemají? Potřebovala bych nějakou jemnější v krémové barvě. Líbili se mi nějaké krajky v obchodě Marlen, ale jsem radši, když mám na výběr. Já jen abych se tam 50Km netáhla úplně zbytečně:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 20:46

A kde se dostanu k informaci, kdy a kde se tento seminar v Brne ci Praze kona? Rada bych se ucastnila…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 21:03

O., tak to dražší je lepší neplatí obecně. Jakože materiál za 70 korun bude určitě míň kvalitní než za 400 stovky, ale to byste viděla už při šití a hlavně na výsledku. Mně hodně poučila má mladická chyba, kdy jsem si koupila děsně výhodně materiál na trenčkot, šila se s ním opravdu dlouho a pak jsem to pomalu obrečela, protože ať jsem dělala, co jsem dělala, vypadalo to děsně. Ale polemizovat nad materiálem za 400 nebo 500 a který je lepší…to už je spíš o složení a o pocitu. Třeba nedávno jsem pořídila kabátovku vlna/kašmír v brněnském Biltexu za 600 Kč/metr, což je docela nízká cena, za tolik se prodávají podobné materiály v amerických e-shopech. Ta látka se mi zdála skvělá, dobře se nesla a věřím, že jsem prostě udělala dobrý nákup.
Americká šicí guru Claire Shaeffer, která je mimo jiné autorkou dost vyčerpávající publikace o látkách, říká, že všechno- látky, výztuhy, podšívky, galanterii bychom si měli kupovat tak dobrou, jak to jen jde. A co se týče látek, tak než si koupit levnou látku z vyšší skupiny, tak si radši koupit drahou látku z horší skupiny- čili místo levnýho hedvábnýho šifonu si radši koupit za stejné peníze kvalitní polyesterový. I když nemám pocit, že by u nás byl až tak široký výběr.
Co mně ale u nás dost vadí je to, jak se naprosto opomíjí důležitost kvalitní výztuhy nebo podšívek. Když chci tkanou výztuhu nebo Bemberg podšívku, tak ji musím odněkud objednat a asi není jiná možnost, protože výztuhu šedesát cm šíře za 150 korun/metr a ještě k tomu nenažehlovací(!!!) by u nás asi moc lidí nekoupilo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 21:05

Berto, třeba tím, že si přečtete celou diskuzi k tomuto článku:) třetí příspěvek nad tím Vaším.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.11.11 21:15

pardon,sypu si popel na hlavu, vidimm chapu,dekuji

Kalcu
164 příspěvků 7.11.11 23:07

Iveta: Pokud máte zájem kontaktujte mě přes dotazník na našich stránkách, pošlu vám co máme v nabídce.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 00:54

Bára Rektorová: Souhlasím. Mám také svou oblíbenou krejčovou, paní, za kterou pravidelně chodím a nechávám si u ní vždy něco ušít. Má vzorníky různých látek, které pravidelně doplňuje; sama ví, co jde kombinovat s ostatními oděvy; jaké materiály jsou vhodné pro zimní oblečení či na jiné roční období. Mám od ní dva zimní kabáty (a tuším, že určitě nebudou poslední :-)), elegantní zimní kalhoty a v budoucnu určitě přibydou další kousky :-). I svatební šaty mi ušila. A pěkné a originální; žádnou šlehačku :-).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 10:22

Elen: tak ja si zatim pravidelne veci sit nenechavam, kamarad je modni navrhar a ty ceny jsou vyssi, nez kolik bych do toho mohla ted dat. Ale uz jsem studovala rubriku Znate dobrou krejcovou? a necham se mozna inspirovat tam. Nejradsi bych si sila sama, ale na kurz ted nemam cas. Tak zatim siju aspon povleceni a ucim se rovne svy:-)
Taky jsem nemela na svatbe slehacku:-) ty saty me vysly na 15 000,– coz neni zas tak strasne, kdyz clovek vidi tu bidu v pujcovnach a ty ceny. A mohla bych je asi i prodat, aspon za par tisic. Ale nechci!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 10:35

milá ado,
takovýhle články od Tebe čtu nejradši. jsou pro mě nejlepší osvětou (bez ironie). jdu si vygooglovat záhadnej „krul“.
pac od 11ti koček


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 10:40

Ty korzetovo-šlehačkové svatební šaty jsou produktem uniformní stádovosti úplně stejně jako ty modré džíny a černé bundy. Včera jsem byla na poště a z dvanácti přítomných lidí jsme měly na sobě (aspoň na půl) oblečené něco jiného dvě (tj. modré džíny a látkový kabát). Netušila jsem, že je to až tak zlé. :-) Jinak si vzpomínám, že po revoluci k nám vtrhl typ načančaných dosud nevídaných romatických svatebních šatů s různými těmi „zápaďáckými“ katalogy. Kraječky, volány, tylové vsadky, širokánské sukně… Byly ale většinou velmi „cudné“, s douhými rukávy a ke krku, jak se vždycky u nevěsty požadovalo. Předtím se u nás šily svatební šaty různé až nejrůznější, na Nový rok vycházely svatební speciály (těch dvou nebo tří) módních časopisů, které se předháněly ve vlastních nápadech. Ty nejpovedenější jsem si schovávala, bohužel mi je někdo nevrátil.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 13:36

Hledala jsem nějaké kurzy šití v Brně, ale:
1, nabízela se mi pořád jedna firma (asi nejsem trpělivá ve hledání, ale když se mi to stejné nabízí na 5-té straně googlu, tak mě to rozčiluje a vadí)
2, cena !!! Nevím jestli je to tak běžné i jinde:
začátečníci 60 vyuč.hodin = 5.900,–
víkendové šití 80 hod = 7.900,– šití dámského saka 50hod = 4.900,– šití kabátu 60 hod = 5.900,–

Ada Pekelná
973 příspěvků 8.11.11 13:50

To se ti zdá moc? Přepočítej si na to cenu za hodinu, je to levnější než posilovna…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 14:00

Evík: To víš každý není jako paní Kalců, aby něco dělal zadarmo.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 14:22

Tušila jsem, že se do mě „navezete“ :-) ! Neříkala jsem zadarmo, srovnání s cenou jiných firem ke škodě není…profesionální deformace :-)).
Ado, už jsem si to přepočítala… a chtěla bych Ti poděkovat za poučné čtení!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 15:20

jako mužský zákazník jsem v pražské prodejně paní Kalců několikrát nakupoval. popravdě - necítil jsem se tam příliš komfortně. Je to velmi o pocitech, ale s obsluhou jsem spokojen nebyl. Tudiz souhlasil bych s prispevkem O. (jako by se na me prodavackydivaly z patra - protoze netusim jaky sakra vatelin chci)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 15:26

Evík: To nebylo navážení :-)) Ale Brno chce být asi světové…ceny jsou stejné, nebo i vyšší než v Praze v centru. Ale v Praze jsou kurzy i za 1500,– Kč. Zase záleží co se tam naučíš, nebo jestli v tom mají materiál apod. Chce to spíš sehnat reference od někoho kdo tím prošel.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 15:31

Martin: Tak hlavně musíš říct na co ho chceš a pak si myslím, že by neměl být problém. A pochybuji, že zrovna tam by na tebe koukali z patra, pokud si dobře pamatuji neviděla jsem tam prodavačku vyšší než 165 cm :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 15:42

Martin: A hlavně všude jinde by ti mrskli ten nejdražší, pokud by vůbec více druhů měli.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 16:12

Anna: právě že ty reference nemám kde získat…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.11.11 23:38

MOc kalců nenavštěvuju, ale mně mají zdejší prodavačky zase tendenci udělovat nevyžádané rady. A to i o barvě flauše na kabát pro přítele, který tam se mnou nebyl(chtěla jsem tmavě modrej, ale to je prý skoro černá a to už mám koupit radši šedou a hlavně tmavou, protože chlapi nekoukají, kde se otřou). Na druhou stranu, pokud by mě tam něco opravdu zaujalo, tak se vykašlu na prodavačku a prostě si to koupím, nicméně z toho nebudu mít tak dobrej pocit, jako když jsem si v rámci pochůzek po pražských látkových obchodech odnesla něco ze Sartoru a Evi-látek.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.11 02:24

Byla jsem na pražském semináři a byla jsem velmi překvapená. Paní Kalců se „ad hoc“ nápadu zhostila velmi dobře a tímto jí děkuji. Původně jsem si na seminář vyhradila tak 2,5 hodiny, odcházela jsem mnohem později. Ačkoliv je to přízemní, velmi oceňuji nabídnuté lehké pohoštění, opravdu přišlo vhod. Ráda bych se dále vzdělávala tímto způsobem, bylo to příjemné, neformální a přínosné.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.11 11:40

http://amplion.centrum.cz/…-s-50-slevou?…

kdyby to chtěl někdo využít…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.11 13:45

Jana: Asi je lepší nakupovat v supermarketu, kde nejlépe poradí slevové cedulky??? To že mi prodavačka poradí praktickou radu o tom, že na barvě oděvu bude vidět každý otěr je fakt hrůza!! Myslím že by ji za to měli koupat v koši ve Vltavě. I já mám jednoho takového přítele doma a světe div se tmavě modrej kabát jsem na něm neviděla ani nepamatuji. Snad jedině když má šedivej v čistírně :-))Ale je pravda, že na tmavě modrém se dobře identifikují vlasy, které přes den nachytal :-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.11 15:54

Dekuji pani KALCU za pristi terminy, budu miit zajem o prazsky o latkach.

A mam dotaz na Adu, ta zminka o zamene latexu a lacku: to bylo pouze ilustracni, tady na blogu, nebo to pani Kalcu na miste skutecne zamenila?:-O
Ja vim, ze kdyz se holt ustalilo (blbosti) spatny pojmenovani, ze se pouziva, ale jsem ochotna to odpustit jen tem hezkym zdobnym slecinkam v sexshopech, co nemaj na jinou praci a tak zdobi prodejnu vrtiptaku.
Jakmile prodavac(ka) latek nazve nejakou latku uplne jinym materialem, to povazuju za hodne hodne hodne velky preslap!!! (btw:dovolil by si to nekdo u kuze versuis kozenky? Aniz by nebyl div nehnan COIkou za klamani zakazniku?:-) )


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.11.11 22:57

Mountbatten: Bohužel někdo, kdo ten seminář nezažil, asi nemá právo někoho odsuzovat za to co řekl nebo neřekl. Já osobně jsem o lacku nikdy předtím neslyšela a ani když si ho zadám do vyhledávače se mi nic co zde s Adou popisujete neobjeví. Zato když si zadám latex je toho mraky. Je to zažitý a asi i obchodně používaný název tak proč se v tom pitvat? je to stejné jako porotex je vrstva která je voděodolná, ale i výrobce tak nazývá tkaninu. Pokud si dobře pamatuji tak to paní Kalcu propagovala jako neformální setkání o látkách na kterém nám vysvětlila mnoho věcí s nimiž, ani nemáme možnost se jinde seznámit a za to jí patří velký dík a ne ji odsuzovat za nějaké přešlapy. Už fakt jen chybí, aby na ni někdo vám podobný poslal tu ČOIku za klamání zákazníka. Já být v její kůži po přečtení tohoto příspěvku, buď začnu uvažovat o selekci účastníků nebo o úplném zrušení seminářů (jen proboha to ne…já se Vás budu určitě vždy zastávat). Jak se říká pro dobrotu na žebrotu nebo že by začínala fungovat pravá česká závist????


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 11:04

Mount, opravdu mám ve vzorníku látek u vzorku lacku napsáno latex. Holt, se bohužel ustálilo tomu tak říkat, ale kdo ví co chce, si správný materiál najde, ne?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 14:47

pamatuji si, jako mala jsem jeste tento znak vydavala jak na svem obleceni, tak na rodicu, dnes je mi 21 a uz jsem na nej uplne zapomnela…

Kalcu
164 příspěvků 10.11.11 14:48

Já na seminářich avizovala, že se nebudu zabývat příliš technickým výkladem, který mimochodem pro běžného zákazníka a spotřebitele je celkem k ničemu. Z těch cca 4 hodin by se ten seminář protáhl až do dnešního večera. Kdo studuje textilní školu tak má nauku o materiálech minimálně 2 roky. Při představování latexu jsem tento název použila jen a pouze proto, že 99,9 procenta zákazníků si pro tento druh koženky příjde pod označením latex, nikoli lack (lack je německé slovíčko, nemusí snad každý umět německy). Nikde na tomto zboží nepíši v matriálovém složení, že je to vyrobeno z latexu. Pokud si pro latex příjdou děvčata, která pracují v nočním průmyslu, tak vím, že nehledají tento latex, ale zcela něco jiného. Když půjdede do drogerie, tak si řeknete o plexovku Latexu. Co si podle vás odtud asi odnesete? Jestli se běžně pro plášťovinu označuje materiál balonové hedvábí, domnívá se snad někdo, že tu máme na štůčku namotaný horkovzdušný balon? Když si někdo příjde pro vlnu na pletení, tak tím ve velké míře dnes myslí acryl na pletení ne opravdovou vlnu. Znamená to, že mám říci, že nemáme vlnu? To stejné je u vliselinu, Vliselin smí používat jen jeden jediný výrobce, který má tento název registrován, ostatní ne, Lycru má chráněnu také jen jeden výrobce, ostatní nesmí toto označení používat. Přesto všichni víme, co zamýšlíme koupit a nepřemýšlíme o tom takto technicky. Je to chytání za slovíčko. Není to podle mně uvádění někoho v omyl. (a nenechejte se už na mých seminářích proboha nikdy lakovat).


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 15:04

To se omlouvam, ze jsem Vas urazila, ale ja to skutecne povazuju za velkou chybu. Nemel by snad prodejce byt naopak ten, co vi, jak potzadovany material vypada a co obsahuje?
Jde-li si clovek pro LATEX do drogerie, odnese si latexovou barvu, ktera ma vetsi pojivost a snadnou omyvatelnost a je to naprosto v poradku.
Pujde-li clovek na pocuitacovy kurz prace s latexem, tak se nauci neco o sazecskem programu.
To vse je naprosto v poradku, protoze to jsou tregulerni a spravne nazvy.
Ovsem latex v pripade materialu na siti („latek“) je jiny typ latky, nez lacjk/PVC!!
To co vy zminujete (p. Kalcu ted myslim) - napriklad oznaceni LYCRA, ktere se pouziva pro elastinove materialy, tey i pro ty, ktere jsou „stejne“ , jen nejsou od regulerniho vyrobce lycry s copyrightem- je neco jineho!
Pri oznaceni PVC jako latexu skutecne matete zakazniky, nebot vy nazvem jineho, drazsiho a hure dostupneho materialu oznacujete material uplne jiny!!
A nebete to ode mne zle, budu rada, kdyz to vezmete k dobru a budete to nazyvat spravne!!!
Nekde se zacit musi a zacit by tam meli a mohli prodejci latek!

Ostatne par let nazad v jednom krejcovstvi se chlubili, ze „siji i z latexu“. Zasla jsem tam, mit odev na miru je fajn. Na miste jsem zjistila, ze siji z lacku/PVC. Upozornila jsem je na omyl a ze to zakazniky klame. Odpoved mi prisla dost sprosta „MY to nazyvame latexem, tak to menit nebudeme!“
(jo a ja budu za Cordon bleu oznacovat trebas smazak se sunkou a jeste se divit, ze zakaznici si stezuji, ze dostali neco jineho, nez chteli a ze jsem oznacila jidlo nazvem uplne jineho pokrmu. TO JE TOTIZ UPLNE TO STEJNE!)

Tak se pani Kalcu nezulobte, ale skutecne to povazuju za hrubou chybu a myslim, ze by vas na nedostizny piedfestal dostalo mmj. to, kdybyste se tohoto nesvaru lziveho oznaceni sama vzdala a sla prikladem a PVC materialy nazyvala PVC, ci lack, ovsem nikoliv latex!
DEKUJI!

Ada Pekelná
973 příspěvků 10.11.11 15:43

Mountko, klid… „lživé označení“ je podle mě zbytečně silné slovo. Jak jsem sama v článku upozornila, je tu bohužel rozpor mezi tím, jak latex a lack rozeznává znalec a jak běžný Franta. I když začneme vzdělávat i běžného Frantu, musíme zároveň respektovat zavedený stav, byť chybný. Jinak si Franta ten lack nekoupí, protože prodavačky nebudou vědět, co chce.
Už se na toto téma prosím dál nehádejte, předpokládám, že většina čtenářů pochopila, o co jde.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 15:27

Mountbatten: nepruď…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 15:40

ANNA: Mila Anno, jestli povazujete za projev ZAVISTI to, ze nekdo upozorni na REALNOU chybu, tak to je se svetem neco skutecne spatneho!
Mym zamerem nebylo urazit pani Kalcu, nebo z ni udelat neco spatneho.
Mne to skutecne velice nemile prekvapilo, ze i ona, tedy to dno, od ktereho se stavi, se spoluucastni mateni lidi. A to mne mrzi!!

Je skoda, ze i upozorneni na realnou chybu je hned brano jako projev zavisti!!
To mi neprijde jako dobre!

(btw:ostatne, lidi na Fleru prodavajici sve veci z PVC oznacujiciho jako latex si to nahlaseni zaslouzi:-P)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 15:54

MODRA KOCKA: neprudim. Pani Kalcu se omlouvam, ale zaroven si stojim za tim, ze je to realna chyba. Primer s Cordon bleu mi prijde nejpresnejsi!
Je mi lito, berete-li to jako prudeni.
Tady nas Ada vzdelava a mrzi mne, ze upozorneni na fakticky preslap je bran jako „projev zavisti“ atp. a ne jako dobry cin, ktery nam rozsiri nase vedomosti a pomuze si ujasnit pojmy.

ADO, Ok:-) Skutecne nechci prudit a uz mlcim. I kdyz boj proti tomuto pomotanemu nazvoslovi vest budu (vsude po svete;-) ). Ono nejde o rozeznavani atp., ale o zamenu nazvu dvou jinych materialu pouzivanych ve stejnem odvetvi. No, jak jsem zminila Cordon blue. Nebo kozenku, kdyz jsme u latek. Je to to stejne!
(a kdybysis koupila boty oznacene prodejcem, ze jsou kozene a prisly by Ti boty z kozenky, co by jsi delala? Nechala to byt? Napraskala prodejce?)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 16:06

Debata lack/latex mi připadá jako kdyby někdo obhajoval marmeládu v kelímku s nápisem "jogurt. Jde o dva naprosto rozdílné materiály, - co se vzhledu i vlastností týče.
Seminář o látkách je úžasný chvályhodný počin a jako takovému mu tleskám, předopkládám, že Mount to myslela stejně, pouze upozornila na chybu, nic víc, nic míň. Pokřiky o závisti mi unikají zcela - nepochopila jsem, co že by to měla závidět.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 16:14

Upřímně řečeno - kdo jiný by měl znát rozdíl mezi lycrou/spandexem/pvc/lackem/latexem, než krejčí nebo prodejce/výrobce látek??? A co je prudivého na tom, když někdo vyjádří názor ve smyslu, že by se to stávat nemělo? Mě to taky rozčiluje - každá pipka si v Cé und A koupí lesklý elasťáky a myslí si, jak nosí latex, poněvadž to bylo na cenovce - a přitom to je prostě lycra. Je to jak kdyby někdo prodával např. řetízek jako „stříbrný“ a on se klasicky po čtvrt roce ošoupal a člověk by zjistil, že to je nějaký bižu. Řekla bych, že toto je i klamání spotřebitele. A taky to dělá z latexu mainstreamovou záležitost. Proč hned používat slova jako závist - spíš bych řekla, že tohle „upozornění“ bylo námět pro příště - aby k tomuto chybování nedocházelo - spíš si myslím, že spousta lidí má jen problém s konstruktivní kritikou.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 16:16

velmi zjednodusene receno: lidi uvedomte si ze kondom je z latexu. prislo vam snad to co se tam predvadelo jako kondom?
ve chvili kdy donutite lidi se zamyslet nad necim takovym by jim melo docvaknout ze to na sobe fakt asi nosit nechteji a slusne se jim da vysvetlit ze to co mysleli je lack


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 16:24

Chtěla bych poděkovat paní Kalců za tento úctyhodný počin a jsem ráda, že se ještě najdou lidé, kteří se takovým způsobem starají o osvětu zákaznic/ků. Bohužel jsem se nemohla semináře zúčastnit, ale doufám, že v budoucnu se mi to poštěstí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 16:32

Ja se omlouvam, jestli to vyzniva jako prudici tematika rypajici do teto skvele cinnosti pani Kalcu!
Ja ji naprosto tleskam, ze sama ze sveho casu a energie takove kurzy porada! To je skvele a vim, ze zamena latexu versus lack(PVC) je skutecne minoritni problem.
To bych skutecne nerada, aby to vyznelo, ze tim cely - pravdepodobne skvely, doufam, ze nejsem na cerne listine a dostanu se na prazsky!- seminar hanim!

Jen mne to zarazilo, protoze kdo jiny by mel pouzivat spravna nazvoslovi. Nic vic.

A velmi mne mrzi, ze jsem tu oznacena za zavistivou (CO bych mela zavidet?) a prudivou, kdyz jsem jen chtela poukazat na chybu.

Proc je zcela v poradku, kdyz si objednam z internetu kozenou obuv a prijde mi obuv z kozenky a ja pak prodejce za to „popotahuju“? A proc by tomu melo byt jinak v pripade, ze si objednam saty z latexu a prijdou mi saty z PVC?
Tento dotaz mirim objektivne, hlavne na ty z vas, podle kterych zavidim apod.
Vy si myslite, ze clovek ma narok na spravne oznacovani materialu kupovanych veci jenom v urcitych pripadech?
A neni to trosku proti principu tohoto skveleho blogu?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 16:43

Mountbatten: klídek… Všichni pochopili, že se někde stala chyba, kterou považuješ za zcela zásadní. Tys vysvětlila svůj názor, paní Kalců svůj, a tím to mohlo skončit. Za co se biješ dál, už asi nechápe nikdo. A to je přesně to, čemu se říká „prudit“. Bojuješ ukončenou bitvu, drahá. Co tímhle vlastně sleduješ? Co chceš? Omluvu? Uznání svých znalostí? Veřejné sypání popelu na hlavu? Lynč? To chce klid :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 16:45

já jsem se se záměnou latex/lack setkala jen u prodejců (a to velmi často), nikdy u nositelů. Výrobky z „latexu“ ovšem odliší cena a fotografie, je-li nějaká. Málo poučený zákazník, který touží z nějakého důvodu po latexu aniž by ho předtím viděl (a takoví jsou), může dostat zcela jiné zboží vinou obchodu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 16:47

myslim ze by uplne stacilo kdyby napriste nebyli tyto dva materialy zameneny. ano da se rict: toto je lack a lidi pro to chodej jako pro latex. myslim ze pak by vsichni byli spokojeni


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 16:51

Mountbatten: přečetla jsem tvůj poslední post (původně jsem si ho nevšimla).
Ty asi nejsi nijak prudivá nebo nepříjemná v reálu, ale používáš příliš expresivní výrazy, takže tvé posty vyznívají jako taková zbytečná hádka :) V psaném textu nejsou emoce, takže nikdo pořádně neví, jak jsi to ve skutečnosti myslela. Fakticky samozřejmě dobře, to ti nikdo nebere, spíš naopak, díky za upozornění. Ale zvolená forma sdělení byla taková…prudivá :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.11 20:41

Anno, výběr látky je proces, který potřebuje čas. Zvláště ve chvíli, kdy se rozhodnete koupit něco, co přijde na dost peněz(jen pro představu ten flauš, o kterém se bavíme stál 800Kč/m a potřebovala jsem téměř tři metry). Ve chvíli, kdy přicházím do obchodu a jsem pro něco rozhodnutá, tak k tomu mám nějaký důvod. Pokud si prodavačka myslí, že nemám vybráno ideálně a chce mi poradit, musí se mě zeptat na důvody, proč jsem se takto rozhodla. Potom mi může třeba ukázat látku, která by podle ní byla lepší, vysvětlit proč si to myslí a říct mi, abych se v klidu rozhodla, že mě nechá a je mi kdykoliv k dispozici. Tato návštěva probíhala tak, že mi ukázala tu jednu látku, co v dané barvě měli, na nic se mě nezeptala a rovnou mi začala vykládat, že tmavě modrou kupovat nemám, že je to skoro jako černá a pokračovala monologem o šedé(mimochodem chtěla bych vidět třicátnici, která je schopna svému muži ušít kabát a zároveň neví, že světlé barvy se opticky rychleji špiní, což je u kabátů, které musí do čistírny, dost nevýhodné, podle mě se to skoro vylučuje). Pak za mnou stála, protože asi čekala, jak se teda rozhodnu, takže když přišla další zákaznice, vzala jsem to jako šanci, jak rychle vypadnout. Naštěstí znám obchod, kde panují lepší nákupní podmínky, takže nejsem odkázána jen na internet. Toto je prostě můj pohled, chápu, že někomu vyhovuje jiný styl nakupování než mně, jen jsem se chtěla trochu postavit na stranu nakupujících, kteří také s přístupem nebyli spokojení, i když z trochu jiných důvodů než já. Ostatně toto se stalo na konci září a téma Kalců tu bylo od té doby několikrát, takže pokud bych chtěla akorát házet jedovaté sliny, tak jsem měla mnohem více příležitostí.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.11 00:25

Též považuji záměnu lacku (laku, polyesteru s vrstvou polyurethanu) s latexem za velmi hrubou a neprofesionální. Pokud přímý prodejce nevyvede zákazníka ( např. holku z nočního podniku) z omylu, a neupozorní ho na správný název, pouští tak do světa mylnou informaci, která se šíří dá a dáll. Protože kdo jiný by to měl správně vědět, než prodejce. Už jsem se též setkala na aukru s holčinama co se „do krve“ hádaly, že jejich (lackové) zboží je latex, protože to tak už koupily v krámě. Nazývejme věci pravými jmény.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.11 10:50

Když už tu pořádáte osvětu, mohl byste někdo erudovaný nám buranům vysvětlit jaký je tedy mezi těmito dvěma látkami rozdíl? Google v tomhle moc nepomáhá.

NightFury
25 příspěvků 11.11.11 11:14

Meri: Co třeba si přečíst článek? Ada to tam píše docela jasně :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.11 12:24

MERI: to neni o buranstvi, ja taky nevim rozdily mezi X jinymi druhy latek. To je naprosto v poradku, ze to clovek, co s tim nepracuje, nevi! Ale cekala bych, ze v tom mu pomohou prodejkyne v obchode s latkama (notabene na skoleni).
Ja o tom muzu udelat klidne prednasku, nebo clanek, kdyby byl zajem - ale ono to tak zasadni neni. A evidentne je to i k nicemu, protoze napriklad tuzemak sice nesmis oficialne nazvat rumem, ale kdyz si v ctyrce objednas rum, necekas, ze dostanes havanu, ale tuzemak. A tak, proc by se prodejci namahali pouzivat spravny nazev (kdyz skutecny latex chtej jen ty pracovnice nocnich podniku:-))) )

Zadas-li do Googlu „latex lack rozdil“, tak ti i neco pouzitelnyho vyjede.
Strucne: LACK (PVC) je textilie. Je to textilni vrstva potazena vysoce lesklym povrchem z polyuretanu (proste igelit na textilii:-)) ). Vetsinou neni pruzny (jsou i 4 tahove PVC latky, ktere pruznost umoznuji). Diky povrchu je hodne nachylny na chemikalie, zatvrdnuti, lamani se, poskozeni. Vyrobky z nej se siji klasickou cestou (resp. je potreba mit teflonovou patku na sicim stroji… nebo dostatek peciciho papiru:-D)
LATEX je stava ze stromu kaucukovniku, ta se vulkanizace prevede do stabilniho materialu a vznikne tak pevna latka. A to je vpodstate guma, nebo presneji kaucuk (guma se tez rika synteticke gume z ropy) Neni tam tedy zadna textilie, je to velice pruzne a pro vysledny lesk je potreba tuto materii nalestit silikonovym olejem. Obleceni z tohoto materialu se nesije, ale lepi lepidlem, ktere je schopno vulkanizace.

A v realu: oba materialy se sice lesknou (llatex po nalesteni), ale kdyby je mel clovek vedle sebe, uvidi, ze jde o naprosto jinak vypadajici latky.

Tak a latexu uz bylo dost, ne? :-))
(a pro mne idealni stav v obchodech/vyuce o latkach: ukaze se PVC a rekne se „toto je lack, PVC. Mnohdy mylne nazyvany latex, ale latex je uplne jiny material, z kacukovniku“.
Tecka a je to:-) )


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.11 12:53

Meri- lack ( v Čechách se používá termín lak, lakové šaty, šaty z laku) je „látka“ polyester potažený lesklou vrstvou polyurethanu. Spodní vrstva - polyester - bývá většinou bílá, ale jsou k sehnání i stejnobarevné vrstvy. Lack je k dostání od velmi nekvalitních (sexshopových) až po kvalitní použitelné pro výrobu oblečení a kostýmů.

http://www.plasticfashion.cz/lack-fashion/

Kvalitní lack jemně pruží a hlavně lesklý povrch pruží též a nepraská a zůstává stále hladký. Pak se ještě hodnotí zda se roztahuje pouze jedním směrem, nebo pruží do všech směrů. U levných a nekvalitních se dělají praskliny a v lesklé vrstvě jsou viditelné „přeložení“ zmuchlání" ohyby. Málo pruží, je velmi tenký. Pokud pruží, často praská lesklá vrstva.

Latex není vůbec látka. je to 100% přírodní kaučuk. Guma. Odlévaná do tenké vrstvy. Síla latexu je většinou 0,18 mm. 0, 35 mm ( nejvíce používaný) 0,5mm. 0,8 mm, od síly 1mm dále, téměř nepruží. Nejde šít, nešije se, nestříhá se nůžkami. Oblečení se slepuje speciálním lepidlem, používají se úplně jiné střihy než u klasické látky. Jiný způsob výroby je, že se porcelánová forma namáčí do tekutého latexu a po zaschnutí se z formy se hotový odlitek sundá. Tento způsob výroby je levnější, sériový, ale také méně kvalitní. K tomu aby se latex leskl, musí se extra leštit (natírat) silikonovým olejem.
Neznám žádné krejčovství. nebo velkoobchod s látkami , které by měli opravdický latex. Latex se kupuje ze zahraničí - Londýn, Berlín,, nebo u nás je prodejce v severních Čechách a jeden Praze. O jiném prodejci latexové metráže nevím.
Myslím že tímto vysvětlením je jasné, že se nezaměnuje jablko s hruškou, ale jablko s pomerančem (například :-) )
Takže kvůli šíření špatného názvu neznalými prodejci se stává, že si slečna objedná na interneru latexové šaty, přijdou ji opravdické latexové šaty a ona je naštvaná, že dostala nějakou gumu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.11 12:55

Zdravím Mountbatten. Koukám ve stejný čas na stejném místě :-) A se stejným příspěvkem :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.11 13:36

NightFury: Článek sem četla, ale věta „Latex je guma, rozválcovaná na tenkou "látku“, kdežto lack je textilní tkanina či pletenina, potažená vrstvičkou PVC" moji zvědavost nedokázala dostatečně ukojit. Google obrázky mi na dotaz lack vyhodily akurát kolekci nábytku z Ikei, na dotaz latex samozřejmě spustu lesklých oblečků. Proto se ptám.

Mountbatten, Sharene: Bez ironie - opravdu moc děkuju za vysvětlení.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.11 14:33

Meri zkus do Googlu - do vyhledávání mezi obrázky napsat lackové šaty nebo lakové šaty. Na český výraz lakové šaty toho vyjede více :-) nebo laková sukně

Oba materiály jsou obepínající a lesklé. Na malé fotce pozná rozdíl jen znalec.
Poznání v reálu či na velké fotce - co je lesklé, ale šité, má to viditelné prošití a švy je lak (lack) protože se normálně stříhá a šije. Zespodu je polyester (látka).

Lepený latex žádné šití nemá, má jen slepené spoje (proužky cca 1cm). odlitý latex nemá žádné šití ani žádné spoje, je to bezešvý odlitek.

Další materiál, který se chybně nazývá latex, jen proto že je lesklý, bývá lesklé měkčené PVC (slangově zvaný igelit). S tím se asi v obchodě s látkami nebo u krejčové nesetkáš.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.11 22:30

Jup, prihlaseno na dalsi termin. Uz se nemuzu dockat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.11 23:36

I já mám galanterku a strašně se těším. Asi bude nával na facebooku Kalců jsem objevila už i časy na galanterii i látky v Praze budou dva semináře v jeden den.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.11 15:28

EVÍk - dle těch cen a počtu hodin, co ohledně těch kurzů uvádíš, je to kurz co jsem absolvovala ja - 60 hodin za 5900,–. Příjemné prostředí, fajn nálada, paní rozhodně znalá a schopná, učí šít ještě tak, jak se to dělávalo dřív, žádné hrk sem, hrk tam. Poradí s výběrem látky, co na co použít, během kurzu jsem se naučila asi milion nových věcí a všechno pěkně zapisovala. Ušila jsem si sukni, halenku a kalhoty, všechno pěkně pod dohledem, všechno nosím ráda a všichni mi to závidí :-). Už jsem si sama ušila další 2 sukně, ráda bych víc, ale není čas. Každopádně kurz doporučuju, rozhodně to stojí za to. Naučíš se něco o látkách, střizích, vzorech, kvalitě… bohužel pak hrozí, že si v normálním obchodě nevybereš…holt jak si jednou oblečeš pěkné oblečení na míru…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.11 13:06

holky a dámy, poradíte mi někdo prodejnu metráže v brně, kde mi i ušijí např. ubrus, záclony…a kde mají i např. prostírky, běhouny a jiné dekorace pro stolování? nejlépe krásné a kvalitní. hledám také vitrážové záclony v 45-50 cm, které jsou u nás nesehnatelné. v mém městě takovou prodejnu máme a miluju to tam :-) tady nevím, kam zajít (aneb vánoce se blíží, a nevím, co na okna a na stůl…) děkuji!

Kalcu
164 příspěvků 21.11.11 18:28

Jiná Realita: Když se stavíte u nás na krámu v Běhounské 3 a necháte si zavolat mého syna, tak se s ním na ušití určitě domluvíte. A věřím, že si z vánoční nabídky také vyberete.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.11 12:08

S názvy látek jsem se setkávala u své babičky. Odmala jsem poslouchla výrazy patřící jak látkám tak vzorům na nich (sukno, tvíd, pepito, šanžán, skotská kostka, esterházy, samet/transparent, taft, popelín, brokát, damašek a další), koukala na ně a osahávala je, tak mě ani nenapadlo, že se v nich jiní mohou v látkách tak málo vyznat. Nejsem sice žádný velký odborník, ale jakžtaktž přehled mám a vždy si oblečení vybírám podle kvality látky nebo úpletu.
Na rady prodavaček se moc spoléhat nedá - jedna z mých zkušeností při nakupování: před několika lety jsem si kupovala krásný italský komplet: tílko a přes něj svetřík s příměsí angory (na béžovém podkladu světle modré a růžové květy, tílko olemované sametkou, svetřík s kožešinou u krku). Prodavačka v luxusním obchodě mě přesvědčovala, že v tom žádná angora není. Koukla jsem na cedulku na svetru a ve složení samozřejmě byla. Ovšem na přivěšené české cedulce bylo zcela jiné složení, o angoře ani zmínka a prodavačka byla schopná se se mnou hádat. Koupila jsem komplet, a rychle a spokojeně nad nabytým kouskem, jsem vypadla z obchodu.:-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.11 13:33

Tady jsem našla možnost si zdarma objednat vzorky různých látek: http://www.latka.cz/…s/Vzorky.htm?… :)

Kalcu
164 příspěvků 29.11.11 21:17

http://www.novinky.cz/…nspekce.html?…
Je vidět,že mé semináře brzy budou potřebovat všichni spotřebitelé!!!!!!

ZetKa
292 příspěvků 30.11.11 00:24

Kalcu: také jsem na to zírala, ačkoliv jsem to samozřejmě jako mnozí již hodně dlouho tušila … Čemu má proboha člověk věřit? Ne každý polyester je hned po omaku poznat, zvlášť pro laika …


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.11 01:05

Před časem jsem si koupila kulaté vatové kosmetické tampónky, které vypadaly úplně normálně, ale vrzaly v ruce a když jsem je chtěla použít na odlakování nehtů, tak jimi odlakovač protekl. Nikdy by mě nenapadlo, že i takovou věc se někomu vyplatí fixlovat z uměliny.

Kalcu
164 příspěvků 30.11.11 17:27

http://byznys.lidovky.cz/…rmy-trhy.asp?…

Hurá,že by první vlaštovky???

Kalcu
164 příspěvků 30.11.11 20:39

Dnes uzavírám přihlášky na semináře 14.1. 2012 Galanterie Praha, 28.1.2012 Galanterie Brno a 14.2.2012 Látky Praha. Od příštího týdne začnu rozesílat pozvánky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.3.12 20:31

Dnes jsem dostala e-mail s dalšími termíny akcí paní Kalců:
23.3.2012 v 17 hod.,Brno, Běhounská 3 - ukončení činnosti prodejny
26.3.2012 v 10 hod., Brno, Kobližná 21 - slavnostní otevření naší nové prodejny
14.4.2012, Brno, Kobližná 21 - seminář O galanterii
12.5.2012, Praha, Žitná 30 - seminář Šijeme s Burdou
19.5.2012, Brno, Kobližná 21 - seminář Šijeme s Burdou
Pokud by byl enormní zájem, asi ještě seminář „Látky a jejich využití“ zopakujeme v Brně, neboť tam byl zatím jen jednou.
Toto je plán do konce května, poté prosím sledujte blog na našich stránkách www.kalcu.cz, tam budou všechny informace.
Samozřejmě Vás co nejsrdečněji zvu na otevření naší nové pobočky v Brně,
v případě zájmu o semináře, prosím zašlete na e-mail kalcu@kalcu.cz ,závaznou přihlášku,


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.5.12 12:11
Nomen omen

Na tom všem mě baví také skutečnost, že paní Kalců se ze všech příjmení jmenuje zrovna Kalců. Takže mírně modifikovaný Tkadlec. Je pravda, že by vyhovovala i Weberová, Krejčí nebo Schneiderová. Ať už tato jedinečná paní získala své příjmení narozením nebo vdavkami, je to mile výstižné:-)

Příspěvek upraven 26.05.12 v 12:24

Kalcu
164 příspěvků 26.5.12 14:33

Kalců je opravdu z Tkalců, to příjmení nebaví jen Vás, ale mě též a už jsem se tak tatínkovi a mamince narodila :-)))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.12 18:30

Tak to je krásné:-)

Kalcu
164 příspěvků 26.5.12 14:39

A pro všechny neuspokojené 16.6.2012 ve 13hod. opravdu naposledy opakujeme seminář „Látky a jejich využití“ a to v Praze i Brně. Do Brna se nám podařilo zajistit lektorku, která už plánuje nové semináře po prázdninách a máte se opravdu na co těšit. Poslední přihlášky na seminář 16.6.2012 přijímám na e-mailu kalcu@kalcu.cz


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.5.12 18:29

Paní Kalců, bude to historicky už opravdu poslední seminář? Kdy je uzávěrka přihlášek? Nesmírně ráda bych se zúčastnila, ale mám v sobotu 16. 6. nějaké překážky, tak se zatím nechci hlásit. Chápu ale, že už není moc času. Bylo by případně možné, i když člověk na semináři nebude, získat vzorník?

Kalcu
164 příspěvků 27.5.12 22:15

Poslední o látkách bude určitě, všechny účastnice už chtějí něco nového a toto bude již 9 resp. 10 opakování. Vzorník Vám nebude k ničemu, neboť od nás dostanete jen předtištěnou předlohu a všechny informace a vzorky si tam vpisují a lepí účastníci semináře. Plánujeme vydat nějakou publikaci, kde by byl součástí i vzorník látek, ale není to jednoduchá záležitost a rozhodně nebude levná.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.5.12 00:22

Děkuji za odpověď. Podařilo se mi získat kamarádku Hanku, aby se přihlásila na pražský seminář. Hodně šije a téma ji zaujalo. Slíbila, že mi bude též dělat poznámky. Doufám, že už je přihlášená nebo se vbrzku přihlásí. Jsem ráda, že jsou ve výhledu další semináře, doufám, že už se budu moci zúčastnit. Moc Vám děkuji za to, co děláte.

Kalcu
164 příspěvků 19.8.12 23:37

Termíny nových seminářů o šití a konstrukci střihů
Praha:
1. Jak vzít míry a základ šití
11. 9. 2012 - 10,00hod., 13. 9. 2012 - 17,00hod., 15. 9. 2012 – 13,00hod.
2. Sukně
18. 9. 2012 - 10,00hod., 20. 9. 2012 - 17,00hod., 22. 9. 2012 – 13,00hod.
3. Šaty
25. 9. 2012 - 10,00hod., 27. 9. 2012 - 17,00hod., 29. 9. 2012 – 13,00hod.
4. Halenky a topy
2. 10. 2012 - 10,00hod., 4. 10. 2012 - 17,00hod., 6. 10. 2012 – 13,00hod.
5. Výstřihy
9. 10. 2012 - 10,00hod., 11. 10. 2012 - 17,00hod., 13. 10. 2012 – 13,00hod.
6. Živůtky
16. 10. 2012 - 10,00hod., 18. 10. 2012 - 17,00hod., 20. 10. 2012 – 13,00hod.
7. Rukávy
23. 10. 2012 - 10,00hod., 25. 10. 2012 - 17,00hod., 27. 10. 2012 – 13,00hod.
8. Vsazované rukávy
30. 10. 2012 - 10,00hod., 1. 11. 2012 - 17,00hod., 3. 11. 2012 – 13,00hod.
9. Košile
6. 11. 2012 - 10,00hod., 8. 11. 2012 - 17,00hod., 10. 11. 2012 – 13,00hod.
10. Kalhoty
13. 11. 2012 - 10,00hod., 15. 11. 2012 - 17,00hod., 17. 11. 2012 – 13,00hod.
11. Bundy
20. 11. 2012 - 10,00hod., 22. 11. 2012 - 17,00hod., 24. 11. 2012 – 13,00hod.
12. Saka
27. 11. 2012 - 10,00hod., 29. 11. 2012 - 17,00hod., 1. 12. 2012 – 13,00hod.
13. Různé
4. 12. 2012 - 10,00hod., 6. 12. 2012 - 17,00hod., 8. 12. 2012 – 13,00hod.

Brno:

1. Jak vzít míry a základ šití
18. 9. 2012 - 10,00hod., 20. 9. 2012 - 17,00hod., 22. 9. 2012 – 13,00hod.
2. Sukně
25. 9. 2012 - 10,00hod., 27. 9. 2012 - 17,00hod., 29. 9. 2012 – 13,00hod.
3. Šaty
2. 10. 2012 - 10,00hod., 4. 10. 2012 - 17,00hod., 6. 10. 2012 – 13,00hod.
4. Halenky a topy
9. 10. 2012 - 10,00hod., 11. 10. 2012 - 17,00hod., 13. 10. 2012 – 13,00hod.
5. Výstřihy
16. 10. 2012 - 10,00hod., 18. 10. 2012 - 17,00hod., 20. 10. 2012 – 13,00hod.
6. Živůtky
23. 10. 2012 - 10,00hod., 25. 10. 2012 - 17,00hod., 27. 10. 2012 – 13,00hod.
7. Rukávy
30. 10. 2012 - 10,00hod., 1. 11. 2012 - 17,00hod., 3. 11. 2012 – 13,00hod.
8. Vsazované rukávy
6. 11. 2012 - 10,00hod., 8. 11. 2012 - 17,00hod., 10. 11. 2012 – 13,00hod.
9. Košile
13. 11. 2012 - 10,00hod., 15. 11. 2012 - 17,00hod., 17. 11. 2012 – 13,00hod.
10. Kalhoty
20. 11. 2012 - 10,00hod., 22. 11. 2012 - 17,00hod., 24. 11. 2012 – 13,00hod.
11. Bundy
27. 11. 2012 - 10,00hod., 29. 11. 2012 - 17,00hod., 1. 12. 2012 – 13,00hod.
12. Saka
4. 12. 2012 - 10,00hod., 6. 12. 2012 - 17,00hod., 8. 12. 2012 – 13,00hod.
13. Různé
11. 12. 2012 - 10,00hod., 13. 12. 2012 - 17,00hod., 15. 12. 2012 – 13,00hod.

25.8.2012 seminář v Praze „O šití u kávy“

bližší info v aktualitách na www.kalcu.cz

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Bez základů není domu...

Autor: Ada

...ani znalostí. Když se pod článkem o tričkovinách jedna ze... Celý článek

Systém pro ochranu spotřebitelů varuje: basic tílka H&M

Autor: Ada

Neměla jsem s sebou bohužel foťák ani mobil, ale to varování si... Celý článek