No toto… a já si říkala, že je to jakési levné, ty šátky co
prodávají třeba u Tesca a tak. Kdybych nečetla Adino Peklo, umřu hlúpá
Každopádně jsem se loni na první pohled
zamilovala do ostře růžové „pašmíny“ a ta barva mě natolik nadchla,
že zjišťování materiálu bylo až na druhém místě
Co se vyplatí, i když se to draze zaplatí?
06.01.12 | autor Ada

Vlastně jsme tu o tom diskutovali už mnohokrát: jaké oblečení, boty či doplňky stačí levné a do čeho se vyplatí dát víc peněz? Předpokládám, že většina čtenářů Pekla si nemůže dovolit kupovat všechno drahé a značkové bez ohledu na použitelnost a módní trvanlivost. I když ovšem nemáte peněz nazbyt, jsou věci, na které se vyplatí našetřit. A jelikož jsou zrovna povánoční slevy, platí to dvojnásob z obou stran: to, co bylo dřív nemile drahé, teď často koupíte levněji, na druhou stranu se ale nenechte cedulkami s lákavými procenty svést k bezhlavému utrácení. Levný šunt je pořád šunt a bude akorát zabírat místo ve skříni.
Vlněný svetr
Je vám zima? Koupili jste si dokonce vlněný kabát a pořád je vám zima? Jestli pod ním nosíte akryl, tak se nedivte, ten vás moc nezahřeje. Kvalitní svetr z čisté vlny (desetiprocentní příměs v akryláku vážně nepomůže) nebo merina se nedá ničím nahradit. Nebojte se, že bude kousat: dobrý svetr kouše jen trošičku, přes tričko to ani nepoznáte a v nouzi ho unesete i na holém těle.
Asi nemusím připomínat, že by měl barevně a stylově odpovídat tomu, co nejčastěji nosíte, nemělo by jít o sezónní výstřelek a měl by vám perfektně sedět (dostatečně dlouhé rukávy, správné míry přes prsa, v pase). To platí pro všechny dražší věci.
Kde koupit: Benetton, Tommy Hilfiger, pro náročnější třeba Jaeger, Pražané kouknou do Van Graafu. V řetězcích nemá cenu hledat, vlňáky tam mají jen výjimečně. Překvapivě dobrým zdrojem vlněných svetrů bývají second handy. A eBay. Tam ale opatrně a hlavně bacha na Čínu.
Cena: do tisícovky určitě seženete, zvlášť ve slevách - např. svetry Brookshire ve Van Graafu nebo některé Benettony ve slevě. Se stoupající kvalitou a značkovostí se cena zvyšuje. Kupte si, co vám peněženka a psychická hranice dovolují.
Jaeger, oba svetry 70 % vlna, 30 % kašmír, cena po slevě vlevo £65, vpravo £75.
Vlevo svetr Ben Sherman z Asosu, cena £49, vpravo rolák Stefanel, House of Fraser, cena £47.50
Vlevo Max Mara, vlna + kašmír, cena 114 eur, vpravo Austin Reed, merino, £49.90.
Pravá pašmína
Jasně, k čemu pravou pašmínu, když si můžete za tři stovky koupit falešnou, která je taky hezká a ochrání před větrem? Tak se může ptát jedině ten, kdo tu pravou nikdy neměl v ruce. Kašmírová štóla je lehká, měkká a opravdu hřejivá; když si ji namotáte na krk a konce necháte viset na prsou pod kabátem, nepotřebujete už ani ten svetr. Hodí se i okolo léta, kdy s sebou chcete nosit něco, co v případě chladu přehodíte přes sebe.
Protože jde o hodně drahou věc, neriskujte a nakupujte jen v osvědčených obchodech.
Vlevo kašmírová šála z mypashmina.co.uk, cena podle velikosti od 25 do 65 liber. Vpravo original-pashmina.cz, cena podle velikosti 69-199 eur.
Vlevo šály z pashmina.cz, ceny podle velikosti 845-2690 Kč; vpravo kašmírová šála N.Peal, sekora.cz, cena 2375 Kč.
Kožená kabelka
Nemáte-li výhrady proti kůži (i když já tvrdím, že jedna poražená kráva je pořád ekologičtější než tuny sajrajtu, které vzniknou při výrobě polyuretanu na hromadu umělých kabelek, které spotřebujete místo jedné kožené), kvalitní kožená kabelka nebo taška v nadčasovém provedení a univerzální barvě by vám neměla chybět.
Aby byla kvalitní, kupujte buď osvědčené značky, nebo si kabelku prohlédněte. Rovné šití, symetričnost, kůže bez větších vad, pevnost, to jsou znaky dobré kabelky. Kůže nechť je skutečnou kůží, ne štípenkou potaženou polyuretanem (často poznáte podle štítku "genuine leather" a tržnicové "vůně"). Univerzální barvy jsou koňaková, černá, případně jiné odstíny hnědé a slonová kost, nosíte-li rádi světlé oblečení. A nadčasovost? Hlavně žádné sezónní výstřelky jako jsou třásně, cvoky, třpytky, nevhodná jsou také velká loga (to se ale týká spíš textilních kabelek).
Kde koupit: různé galanterie, čeští výrobci a prodejci, zahraniční e-shopy, z řetězců třeba Humanic (kabelky Cate Grey, L.Credi, Picard).
Za kolik: cenové rozpětí je obrovské... Začíná se řekněme na 1500 korunách a podle značky se postupuje až do závratných výšin. Chlapi můžou utratit víc, protože jim stačí jedna.
Dvě kabelky z nabídky e-shopu gregorio.cz : vlevo hodně jednoduchá, ale praktická kabelka Luka 01G, do které se vejdou papíry A4, cena 1920 Kč; vpravo kabelka Angelika 1029G ve stylu "kelly", cena 1970 Kč.
Vlevo nahoře pánská příruční taška na drobnosti (nosí se na zápěstí), gregorio.cz, cena 970 Kč; vpravo nahoře pánská taška přes rameno nebo přes tělo, Fossil, 179 liber. Vlevo dole kožená taška Fred Perry, Debenhams, cena 90 liber. Vpravo dole Kenneth Cole Reaction Messenger, zappos.com, cena $130.
Vlevo nahoře: Michael Kors Hamilton tote, cena £295; vpravo DKNY round tote, barva camel, cena £223. Uprostřed kabelky L.Credi, světlá vpravo je v aktuální nabídce Humanicu, německá cena 99 eur. Dole vlevo černá kabelka Radley Wigmore medium, cena £169; vpravo kabelka Picard, 239 eur.
Teplé spodní prádlo
Protože noci jsou chladné... (Kdo se zasmál, dá si facku. Takhle otřepanému fóru už se nesměju ani já.) Pro tepelnou pohodu v zimních měsících doporučuji pod vlněný svetr ještě kvalitní hřejivý nátělník - a bude vám hej a přestanete v diskuzi fňukat, že musíte chodit v buřtovce, protože jinak byste zmrzli.
Hřejivé prádlo se nerozpakujte koupit ve sportovních/horolezeckých potřebách, tady to má svoje opodstatnění. A jestli můžu doporučit, zůstaňte u přírodních materiálů - momentální velký hit, trika z merina, jsou tak teplá, že při teplotách nad nulou v nich není radno vycházet. Velkou výhodou přírodní vlny je, že nezasmrádne tak rychle jako termoprádlo z umělých materiálů. Nehodí se pouze pro velmi citlivou kůži nebo alergiky na vlnu.
Kde koupit: v obchodech a e-shopech s funkčním prádlem. Značky: Red Ram, Icebreaker, Brubeck, Sensor, Lasting a další.
Za kolik: tričko s dlouhým rukávem cca 800-1500 Kč, tílko 600-1200 Kč.
Pořádné boty
Předpokládám, že málokdo z vás byl ušetřen zkušeností s nákupem kvalitních, trvanlivých a hezkých bot. Už jsme tu o tom také diskutovali mnohokrát, takže to víceméně shrneme:
Ženy: první dražší boty by měly být ty, které nejvíc unosíte. Můžou to být černé lodičky, pohodlné casual boty nebo něco mírně elegantního mezi tím.
Muži: klasické boty, buď vyloženě oblekové, nebo víc casual (semišové šněrovací boty, desert boots, mokasíny).
Přednost by měly mít zimní boty, protože u nás bytelnou obuv s dobrou podrážkou a odolností proti promočení využijete. Kvalitní letní můžou počkat. Stejně jako u kabelek se přimlouvám za kůži. Barva: černá, hnědá, tmavě modrá.
Kde koupit: po letech zkušeností s různými značkami si troufám doporučit tyto - Clarks, Ecco, Geox, Gabor, Ara, Peter Kaiser, Högl, Buffalo, Dr. Martens, Duoboots. Většina z nich se dá koupit nebo aspoň vyzkoušet u nás (a pak koupit přes net).
Kozačky Duoboots, dostupné v různých velikostech a šířkách; vlevo model Sillaro, sleva z 285 eur na 160, vpravo Panaro, sleva z 235 eur na 165.
Boty Dr. Martens: vlevo unisexové Modern Classic, vpravo semišové desert boots Blythe.
Ara: klasický (někdy až moc) design, pohodlí pro širší nohu.
(Diskuze o trpících kravičkách, chudých Češích a maminkách, které nemůžou dát za boty víc než tři stovky, budu mazat.)
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky