Usedni a mysli

10.01.12 | autor Ada

Usedlý, toť mé nové oblíbené slovo, hned po stescích na vyblitost. Jelikož pod články, v nichž se pokouším upozorňovat na nadčasové a elegantní věci, často lítají usedlosti na všechny strany, asi by bylo vhodné se nad tím zamyslet. Co je to "usedlé oblečení"? Dá se nějak definovat?

Historik či archeolog zná pojem "usedlý" v souvislosti se způsobem života: usedlý je ten, kdo přestane kočovat, cestovat za potravou a živobytím, a usadí se na jednom místě. Není to tedy nic negativního. V přeneseném významu je tedy usedlý člověk někdo, kdo je konzervativní, zůstává (myšlenkami) na jednom místě a netouží po změnách. Podle této logiky by ale byl usedlý i pankáč, který odmítá nosit cokoli jiného než glády a číro; konzervativně se drží subkultury, v níž se po nějaké době putování a hledání správného místa usadil. Usedlý by byl i současný muž, který se zabydlel ve vytahaných džínách a sportovní bundě, a odmítá se odsud nechat vytáhnout na cestu za jiným stylem. Usedlá by byla samozřejmě i babička v rongových kalhotách a béžové halence, která už hlavně nechce žádné změny.

V podstatě bychom byli usedlí pomalu všichni, vyjímaje experimentátory a hledače, kteří ještě styl vhodný k usazení nenašli.

Slovník spisovné češtiny uvádí u slova usedlý ještě význam "klidný, rozvážný: starší u. pán; vést u. život". Projevuje se klid, rozvaha a moudrost stáří nutně tesilem? Už jsme mnohokrát viděli, že ne. Ale je jasné, kde se vzal pejorativní význam slova usedlý: pro mládí (hlavně dospívající) je všechno staré a neměnné špatné. Kdo se usadil, je odepsaný - je potřeba být free, experimentovat, zkoušet a rebelovat. Jakékoli podobnosti se starší osobou je potřeba se vyvarovat. A starší osoby nosí co? Tesilky (sem zařaďte všechno kromě džín). Důchodcovský boty (všechno kromě kecek a pohodové obuvi vůbec). Halenky. Perly. Pletený vesty. Žádný obrázky, třpytky, výstřihy a tanga.

Pak už je velice jednoduché položit rovnítko mezi "střídmou eleganci" a nežádoucí "usedlost". Definici usedlosti si navíc vytváří každý sám. A včil polemizujme, milí čtenáři:

Je tohle usedlé? Je to vhodné jen do kanceláře, nebo je možné takhle chodit normálně? Může se takhle obléknout osmnáctiletá, třicetiletá, padesátiletá? (Uvažujme v každém případě ženu světlejšího typu, které takové barvy sedí.) PROČ?

(smontováno na Polyvoru)

Další příklad - je to usedlé nebo ne? Co byste přidali nebo ubrali? Pro jakou věkovou kategorii se to hodí? Liší se svou usedlostí nějak zásadně barva kalhot vlevo a vpravo?

(smontováno na Polyvoru)

Co když přidáme barevné doplňky - mění se situace?

(smontováno na Polyvoru)

Je usedlé tohle? Většina z vás nejspíš odpoví, že ne - proč? Co přesně definuje tenhle outfit jako neusedlý? A jestli vám přijde usedlý - proč? Souvisí nějak usedlost a nudnost?

(smontováno na Polyvoru)

Já vím, protivné otázky a dost možná i zbytečné, ale nenutím vás na reagovat. Pokud se vám ovšem chce zapřemýšlet si nad termitem, kterým tak rádi šermujeme, aniž bychom se nad ním skutečně zamysleli, tak do toho :)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.


Reklama

Líbil se vám článek?

Reklama

 Váš příspěvek
 
pan_filuta  10.01.12 19:30

Tak jo, já třeba začnu. Podle mě to poslední není usedlé právě proto, že si v tom snad ani nedokážeme představit starší holku než dvacetiletou. Zkrátka tušíme a víme, že za pár měsíců, maximálně let tohle nosit nebude; ty věci předtím může nosit, jak píšeš, od dvaceti do padesáti. Tam už se člověk (resp. jeho vkus a styl oblékání) „usadí“.

 
JanaK  10.01.12 20:34

… brrr nejenže si v tom umím představit i starší „dámy“, ale už jsem jich pár i viděla. Byly free a cool a in a … kzblití…

 
mujercita  10.01.12 20:38

To už samozřejmě nejde, patří to jednoznačně k adolescentkám. Jdežto ty ostatní možnosti tak nějak k nikomu, při troše dobré vůle a úpravě střihu by to na sobě až na ty boty klidně mohl mít i chlap.

 
Jarmila  10.01.12 23:08

No,problém je v tom ,že v takto vyoblékané nechodí jen adolescentky,nýbrž i paní středního a vyššího věku a rozhodně to nepůsobí mladistvě,ale decentně řečeno,nevhodně a nevkusně.

 
Bojka  13.01.12 22:36

Jarmila: Ale když je někdo nesoudnej, těžko s tím něco uděláš. Jinak musím říct, že pro mě má slovo usedlý úplně jinej význam a neřaknu takto jen tam něčemu.

 
Jarka  15.01.12 18:46

Ano, ale taková „dáma“ bude děsivá, nevkusná, prostě všechno možné, jen ne usedlá. Pokud jde někomu vyloženě o to nebýt usedlý, je možno tento outfit doporučit, bez ohledu na věk a příležitost, neboť to ten účel splní na sto procent:-)))

 
kiki  10.01.12 19:30

první model mi osobně přijde vhodný pro všechny zralé ženy, takže klidně i pro patnáctiletou dívku. Rifle jsou bohužel symbolem mladosti, pohody, ležérnosti. Nosí je i ve večerních televizních pořadech. Pak si člověk bez většího zájmu o módu či s nízkým sebevědomím taky obleče rifle. A hvězdy chtějí vypadat jako „obyčejní“ lidé. Bludný kruh. Osobně se mi více líbí béžové kalhoty, k riflím a černé jsem si vypěstovala averzi. (Mám 16.)

 
Dorylis  10.01.12 19:56

Já mám 18 a v prvním modelu bych si připadala jak stará mladá, jak jeptiška, někdo takový. Asi to dělá ten vysoce posazený pas, široké nohavice a límeček moc nahoře. Libovolná variace. :-) Na druhou stranu poslední model bych si nikdy neoblékla.

 
oscarca  11.01.12 11:07

dorylis, jen dotaz - co nosíte? absolutně se neorientuji v tom, co nosí osmnáctileté holky, tak mě to, opravdu bezelstně, zajímá. díky za odpověď :)

 
PasazovaRevolta  11.01.12 11:17

Oscarca: Je mi tedy už 22 takže jsem těžce za 18-ti letým zenitem :-D Ale protože už od 17 nosím prakticky to samé, tak je to, jak s oblibou říká můj muž „kancelářský styl“. Elegantní oblečení, sukně /kalhoty, halenky, svetříky (ale se vzorem ne-e, spíše jednobarevné), když se cítím na barvičky tak vezmu barevné punčochy a šálu (ať žijí falešné pašmíny z minulého článku, nicméně z loňského výročí mám od nejdražšího muže i jednu pravou a je to opravdu nesrovnatelné). Takže z navrhovaných modelů bych se nejlépe cítila asi v tom prvním, ale se sukní těsně pod kolena by se mi líbil víc. A krom všeho ostatního, základem mého šatníku jsou LODIČKY! :-D Bez těch to prostě nejde, jediné boty bez podpatku co mám jsou běžecké tenisky.

 
Dorylis  11.01.12 19:00

No, většinou nosím džíny. Ale už se lepším. :-) „Na druhou stranu poslední model bych si nikdy neoblékla.“ Zrovna na tom obrázku jsou hrozné kalhoty, kýčovité tričko a hnusná kabelka.
Osmnáctileté holky, konkrétně spolužačky nosí také džíny, mikiny, trika… Na vysvědčení i šaty. Občas nějaké černé kalhoty a jedna často nosí sukně, různé halenky, bižuterii. „Hraje si s módou“ a jde jí to.

 
kiki  11.01.12 19:03

Podle mě bude mladá holka vypadat mladě i když se obleče usedle elegantně. A bylo by to mnohonásobně lepší, než poslední model. Sama se tak tedy neoblékám, jsem fanda retro módy, velké ale ladící barevnosti a často nosím vázanky, motýlky a babičkou vyrobené samostatné límečky. Tmavé rifle bez ozdob nesou vůbec špatné ani černá varianta ne, ale já už prostě neopustím svoji sbírku barevných kalhot a silonek. (Černá mi nesluší, ale taky se dá nosit nápaditě.)

 
Veronika  13.01.12 14:11

Tady se ztotožním s Pasážovou revoltou - taky je mi 22 a většinu času nosím sukně. Sukně těsně nad kolena, áčkové do pasu, pletené pod kolena, kostýmkové, s krajkou, jakékoliv. Kalhoty černé s puky. Džíny mám jedny - nosím je do obchodu nebo na menší výlety (na tůry maskáče, v lese je v nich nejlíp). Co se bot týče, nejčastěji nosím černé nebo červené lodičky, když se jdu projít, tak oxfordky. Tenisky mám, jedny. Do lesa nebo do obchodu. A pak taky jedny halovky do tělocvičny. Barvy - vršky černé a k nim barevné svetříky, šály, šátky, šperky, momentálně různé vázanky a podobně. A skoro vždy punčocháče nebo punčochy ( i v létě). Když už musím mít něco sportovního, pak oblečení na golf. Je pohodlné, praktické a hezké.

 
Barka  15.01.12 00:44

Oscarca: mne je jednadvacet a po bourlivejch etno-, techno-, punkdobach jsem se ‚usadila‘ v radoby kancelarskym stylu - ale opravdu radoby. kalhoty jak od kostymku, ale panskyho. casto kosile, ale pansky. kostymkovou sukni shodim snerovacima botama. v lete volny lneny kalhoty s vtipnejma sandalema umirneny jednobarevnym tilkem. a sukni a satu mam plnou skrin.

 
Fler  10.01.12 19:41

Můj názor je ten, že usedle oblečené chodí všechny ty mladé dívky, které neznají nic jiného než rifle, černé, šedé, hnědé nebo khaki triko a černou bundu nebo v lepším případě krátký kabát. Vypadají všechny tak nějak stejně… taková stará mladá. Pokud jde o uveřejněné modely, jde spíš o to, zda si ta která žena může dovolit model obléknout vzhledem ke své postavě. První model je ok pro každý věk, pokud je žena štíhlá… nebo má alespoň štíhlý pas. Ty svetry jsou ok, pokud není vyloženě silná, ale do kanceláře mi to nepřijde vhodné… už kvůli teplu. Poslední model je jasně pro šestnáctky, bohužel občas potkám v něčem podobném diblíka-čtyřicítku. Kvalitní oblečení pro zralé ženy se hůř shání a pokud je opravdu kvalitní, je docela drahé. A když už si žena dá tu práci s udržením postavy (nebo má to štěstí a je taková od přírody) občas podlehne nutkání obléknout se jako pulec.

 
markrom  11.01.12 00:51

Do práce pantofle nepatří!!!!
Do školy pantofle nepatří!!!
Pantofle, jako DOMÁCÍ OBUV, patří výhradně!!! domů. NIKDY na veřejnost!!
Ve škole chodím jedině v podpatcích, stejně tak, jako kdekoliv na veřejnosti. Žáci jsou veřejnost.
Pokud ovšem na sobě někdo nosí otahané džíny, vytahaná trika, nebo jakékoli jiné ucourané oblečení, tam se nedivím, že si vezme pantofle.
Pokud už (v zimě) přezouvat, snad není problém vzít si třeba starší vycházkovou obuv, lodičky, střevíčky a přezouvat se do nich..
Přezouvání do pantoflí na veřejnosti je nekulturní a nevkusné!

 
Fler  11.01.12 01:12

Máte naprostou pravdu. V zaměstnání mám rezervní univerzální lodičky, do kterých se přezouvám. Na léto je vyměním za jiné, které se líp hodí k světlejším letním věcem. U formálních (pracovních) bot má být uzavřená špička. Ono totiž i když sekretářce upadne balík papíru do tiskárny na nohu, je to pracovní úraz! Ovšem naprosto mne vyvrátila prodavačka, když jsem sháněla lodičky na svatbu (jako matka ženicha) a vnucovala mi otevřené páskové sandálky. Na mou námitku, že to není k formální události vhodné se mi vysmála a tvrdila, že to už dávno neplatí!!! Inu platí! Jen nevím, za co platí zaměstnavatel tu prodavačku!

 
Emmea  11.01.12 09:41

Problém přezouvání - bohužel je do mládeže už od školky vtloukáno, že se mají ve škole PŘEZOUVAT. A to do bačkůrek, později pantoflí. (Když se dcera pokusila na gymnáziu nosit balerinky jako přezůvky, se zlou se potázala - to bychom ti nemuseli věřit, že jsi v tom nepřišla zvenku!)
To potom není divu,že až nastoupí do zaměstnání, pořídí si do kanceláře slušivé pantofle na přezutí.

 
Karin
3545 příspěvků 1 inzerát 11.01.12 10:02

Emmea: tak to bych se trochu hádala (s těmi učiteli na gymplu), nikde přece není nařízeno, že přezůvky musejí být nutně pantofle nebo bačkory. Ať jí zkontrolují podrážku, jestli je čistá, nebo ne. Nějaké „to bychom ti nemuseli věřit“ bych si nenechala líbit, nesnáším takovéhle jednání…
Jinak ale přezouvání plně chápu a hájím. Zvlášť když se teď podívám na podrážky svých venkovních bot. Venku bláto a co krok, to psí lejno (Praha)…

 
Emmea  11.01.12 10:23

Karin: Jo, já bych se taky hádala. Jedenáctiletá holka právě nastoupivší do primy tu sílu nenašla.

 
ajuna
106 příspěvků 11.01.12 11:10

No jenže co dělat, když máme firmu v rodinném domě šéfa a prostě se jako zaměstnanci přezouvat musíme. Koupila jsem si domácí balerínky (nemají tvrdou gumovou podrážku), jenže na dlažbě děsně kloužou a málem jsem si rozbila ústa, takže jsem opět u pantoflí z lékárny…Občas mě to pěkně štve, obzvlášť když mám šaty nebo sukni.

 
Aannkkaa  11.01.12 11:33

Je to sice nevkusné a neestetické, ale mnohde mně to přijde ok. Mít celý den zavřené nohy v botech prostě není zdravé a pro mě teda ani pohodlné. Samozřejmě že je rozdíl, jestli v té kanceláři dotyčná paní přijímá každý den hromady lidí, nebo jestli je tam sama. Pokud je tam sama nebo je to neformální prostředí, kam nechodí obchodní partneři, tak nevidím důvod, proč přezouvání zakazovat.

 
katka.k  11.01.12 11:45

tak já tedy nevím, pracuju ve školství, jsem sekretářka a přezouvám se, a do pantoflí… ne, nenosím odrbané džíny, vytahaná trička… nejsem sekretářka, která hačá, dělá ozdobu kanceláře a piluje si nehty… proto razím praktičnost…

mám elegantní, zdravotní od Birkenstocku s plnou špičkou a nepřijdu si jako blb; nedokážu si představit, že při pobíhání po schodech přes čtyři patra běhám ve střevíčkách…

 
Peta  11.01.12 12:21

Tak to vypadá, že markrom asi chodí do práce předvádět nejnovější modely a ne PRACOVAT. Pokud je to samozřejmě práce, kde se setkáváte velice často s cizími lidmi jako recepce, číšník, atd. Tak je vhodná obuv samozřejmostí, ale proč to takhle paušalizovat? Ptám se proč? Co vás k tomu vede?
Pokud budu chtít, aby zaměstnanci pracovali a cítili se dobře a tím pádem jim rostl aspoň maličko výkon, také jim ty pantofle nakážu, to samé platí u žáků.
Nedokážu si představit, že u sedavého zaměstnání někdo nosí lodičky, naprostá BLBOST. Já mám křečové žíly už od 15 let a nosit do školy lodičky tak už má místo lejtek klubko svíjejících se hadů! :D
Opravdu nevidím tu vaší nevkusnost a nekulturnost, pokud pracujete se stejnými lidi, nebo chodíte do třídy, do školy, pak už to přece není veřejnost nebo ne?

 
jana  11.01.12 14:43

Souhlas s markom a nesouhlas s Petou. Pantofle do práce nepatří. Já mám sedavé zaměstnání a světe div se -bez problémů v lodičkách vydržím. A když už mne někdy bolí nohy, mám ve skříni semišové mokasíny bez podpatku (to když jsem v práci v kalhotech). Dokonce se dají hezké boty do kanceláře občas koupit i ve zdravotní obuvi. Existuje přeci mnoho variant slušných bot bez podpatků. Takže augument, že kvůli křečovým žílám nelze nosit podpatky (což je samozřejmě u těch, které na to trpí, v pořádku), a proto se budou tahat ohavné pantofle, je jen hledáním omluvy pro vlastní nevkus.

 
miňo  11.01.12 14:59

Jako by existovaly jen dvě možnosti: lodičky nebo bačkory, pěkně ode zdi ke zdi. Copak není možné se v práci přezouvat do něčeho vhodného?
Pracuji na základce, s malými dětmi, moc toho nenasedím, spíš jsem pořád v pohybu. Do tělocvičny mám samozřejmě speciální sportovní obuv, jinak chodím v kvalitních hezkých pantoflích Scholl. Jsou tmavě červené, nevypadají zdravotně a hodí se i k sukni.
Představa, že by se ve škole nepřezouvalo, je hloupá. Děti tráví na zemi tolik času, kolik jim to jen přestávky dovolí, takže nároky na hygienu jsou vyšší. Když tak někdy musím např. projít kolem brněnského hlavního nádraží nebo kolem Tesca a více či méně úspěšně přeskakuju ostrůvky moči, jsem ráda, že se v práci (i doma) přezouvám. Ano, jsem usedlá.

 
Ali  11.01.12 15:01

Pantofle ze srdce nenávidím, ale ve škole prostě mít normální boty nesmíme a šlus. (Sama jsem kvůli tomu, že jsem nosila zavřené boty, málem nafasovala třídní důtku. Byly to sice letní boty, které by si v zimě, kdy se na mě snesl školníkův hněv, obul jedině idiot, ale prostě to nebyly PANTOFLE, tak jakýpak copak.)
Věnuji dost úsilí hledání „přezutíí“, které by nevypadalo jako ty standartní příšerné korkáče, nicméně pantofle zůstanou navždy pantoflemi.

 
Liška  11.01.12 15:01

Do „normální“ práce (kde chodí člověk v normálním oblečení a nemá předepsaný pracovní oděv a obuv) bych si pantofle též nepořídila. Boty vkusné a pohodlné i při celodenním nošení sehnat jdou.

 
Arry  11.01.12 16:05

No, patří/nepatří. To je jednoduché - do konce gymplu jsme museli mít přezůvky pantoflovitého typu, kontroloval to sám ředitel a čistá podrážka neobstála (protože co kdyby se v nich někdo jenom tak rozběhl ven, že jo…). V práci totéž - šéf hlídá přezutí. Mně osobně to nijak žíly netrhá, proto se o těchto nařízeních nedohaduji.

 
Chtivá pracka  11.01.12 17:11

Jsem jednoznačně PRO přezouvat se doma a přezouvat i návštěvy, protože je mi za prvné odporné nosit do obytných místnpstí svinstva z venku a za druhé nevím jak vy, ale já nemám čas každý den vysávat a vytírat (netož třeba čistit koberce). I když pokud máte doma psa, tak se nějaký binec stejně nanosí, ale není to tak hrozné. Nechápu, že Američani lezou v botách klidně i do postele…
Přezouvání ve škole: my měli taky nakázané pantofle, ale protože to bylo ve staré budově a mně byla stále zima, začala jsem chodit v tenickách, které jsem měla na tělocvik. Zástupce mě jednou zastavil na chodbě, co že to mám za boty, tak jsem mu udělala přednášku o nutnosti udržovat nohy v teple a vysvětlila mu, že ty boty mám fakt jen ve škole (další věc je, že bychom správně měli mít 2 tenisky na tělocvik - jedny do tělocvičny a druhé na hřiště, což jsem teda zase neměla, ale pst:-)).
A to přezouvání v práci, mamka pracuje v bance a na přezutí má právě lodičky nebo mokasíny, tedy slušné boty, ve kterých se noha nepaří jako v kozačkách. Já do laborek většinou nosím návleky, protože narvat (do batohu!) plášť, učebnice a svačinu na celý den taky není lehké a nechci chodit jak buranka s kabelkou a igelitkou.

 
kurzatko
230 příspěvků 11.01.12 17:25

Nevím, co konkrétně má markrom na mysli za pantofle, ale já jsem zastáncem přezouvání. Když je noha celý den zavřená v jedné obuvi v místnosti, kde je teplo, tak docela trpí. Pak jsou z toho různé „fajn“ plísně a podobně. Design bot je věc jiná a kdybych pracovala s veřejností (tím myslím třeba klienty, ne svoje kolegy), taky asi nebudu nosit „příšerné korkáče“. Ale jinak na ně nedám dopustit, jakožto majitelka plochých nohou. Žádné ucourané oblečení nenosím, ale „náhradní“ vycházkovou obuv zkrátka nevlastním.

 
M.  11.01.12 18:27

taky pantofle nesnáším a ve škole nosím neutrální baleríny-kdyby mi to někdo chtěl zakázat, tak bych se asi hodně hádala. a už vůbec si nedokážu představit nošení pantoflí do práce, ve které se člověk stýká s cizími lidmi…

 
Pafka  11.01.12 20:29

Jsem pro pantofle, ale nějaké hezké. Klasické balerínky mi nesedí. Jistě, existují i jiné boty bez podpatku, ale pantofle jsou lepší. Na jednání s klientem samozřejmě nepatří, ale kolegové se snad nezblázní, ne? Mně by nevadilo, kdyby kolegyně v kanceláři nosila pantofle. Navíc všichni nepracují jen v kanceláři.

 
neza  11.01.12 22:35

opravdu souhlasím , do školy pro dívky k sukni i ke kalhotám se dají nosit balerínky a to že jsou nezdravé - stačí si koupit zdravotnické vložky do bot mají je na každém rohu, noha není v botě stlačená a vypadá to i hezky to si ale děvčata musejí dávat pozor jaké myjí ponožky (platí to i pro pantofle) přijde mi opravdu nevkusné když se celý den musíte koukat na fialové ponožtičky s potiskem LV s tržnice

 
Helen  11.01.12 23:52

A pro lékařku do ordinace taky vyžadujete boty na podpatku nebo ta si muže pantofle dovolit?

 
pavlina  12.01.12 02:19

Markom-jak v kterém zaměstnání-to si musíš uvědomit.Někde je nařízena předpisová obuv.

 
Mori  12.01.12 15:53

Takže pantofle v práci je nejvyšší stupeň faux pas?
Ona pantofle nemusí nutně vypadat takhle: http://i.mimibazar.cz/…30948784.jpg
nebo nedejbože takhle: http://www.fitstar.cz/…2-3383_1.jpg
Já třeba mám v práci něco tak napůl cesty mezi:
http://buty-nestor.pl/…mskie_72.jpg a
http://obuvhulman.cz/…men-5205.jpg
a nemyslím si, že by mi to nutně zabíjelo outfit. Jiná věc je, že je moc nepoužívám, protože v té zimě, co tu máme, radši zůstávám v kozačkách.

 
Johanka-k  13.01.12 23:24

Ve škole musíme nsoti pantofle. Bohužel. Naštěstí se u nás tolik porušuje tento řád, že pokud je ta obuv čistá a nošená pouze „vevnitř“, tak to ještě jde.

Jinak si myslím, že návštěva se MŮŽE A NEMUSÍ přezout. Jednou jsem na otto téma četla článek, a tam říkal L.Špaček, že přezouvat návštěvu někde na oslavě, když např. dáma přišla v koktejlkách, je neomluvitelné. Protože jak by vypadala dáma v koktejlkách a pantoflích?

 
Barka  15.01.12 00:51

Ja jsem na gymplu rebelovala tak, ze jsem jako prezuvky nosila glady. pak jsem jim sla vzdycky do skrinky ukazat, ze tam mam venkovni boty (do 16-ti taky glady:))). byla jsem na krestankym gymplu, kde tohle byl VRCHOL alternativy a rebelstvi:D

 
P.  12.01.12 00:06

Proč by měla mít lékařka v ordinaci na podpatku? Může mít normální boty -a ne bačkory, roz. pantofle. Má praktická lékařky nosí civilní oblečení (na boty se jí příště kouknu), její ordinace vypadá jak obývák a řekl bych, že se tam návštěvníci/e cítí příjemněji a možná se u nich tak často neprojeví syndrom bílého pláště. To civilní oblečení si může dovolit také proto, že tam do nikoho neřeže, předpokládám, že na operační sál by s ním nešla - už jen proto, že se to asi nesmí.
A moje oční tak, pan Mudr. na ORL taky a pamatuju, jak jsem jednou obdivoval jeho krásné polobotky.

 
Dáša  12.01.12 13:33

lékařka na podpatku být nesmí, stejně jako nesmí být civilně oblečena (z hygienických důvodů). Je jedno, že do nikoho neřeže, pacienti přinášejí různé „bacily“ a ty jsou pak na civilním oděvu dále roznášeny.
Móda je fajn a do kanceláře se bačkory skutečně nehodí, ale u některých profesí je lepší dívat se spíše na praktičnost než na módu, myslím.

 
Johanna  12.01.12 18:49

Můj praktický MUDr chodí klasicky celý v bílém, ale ženský MuDr nosí tmavé kalhoty, plášť a bílou košili a kravatu. Nicméně jednou se mi podařilo přejít k němu po nějaké kontrole zdravotnické a ta mu prý vyčítala, že nosí košili s kravatou a ne klasický bílý či zelenkavý mundúr. Tak jim vysvětlil, že košile a dokonce i kravata se dají prát a čistit a že on tak činí s košilí každý den. Prý na něj hleděli dost nechápavě.

 
LLenka  12.01.12 20:15

Tak tak, jak píše Dáša, lékaři mají bílé oblečení z toho důvodu, že na ně pořád někdo chrchle/stříká na ně krev apod. a to bílé se pak dá dobře vyprat; plášť přes civilní oblečení moc nezachrání. Zejména třeba na zmiňovaném ORL. Já bych třeba domů v pracovním nešla ani za nic (resp. z areálu špitálu ani v pracovním vyjít nesmíme).

 
P.  13.01.12 10:57

Už bychom toho s těma bačkorama (pantoflema) v práci a doktorama měli nechat, anebo jít pindat (jak říká Ada) na fórum, ale mě to stejně nedá. Johanna tu uvedla příklad, že košile se dá prát každý den. Někteří lidé - např. její lékař nebo já - to i dělají. Tolik asi k tomu, že se oblečení lékaře zašpiní. Llenka, evidentně zdravotnické povolání, tvrdí, že by domů v poracovním nešla. Proč by to měla dělat? Nikdo se nepře o oděv na operačním sále, u porodu atp. Ale pracovní oděv třeba praktického lékaře může být i „civilní“. Prostě přijde do práce v džínách, tam se převlékne do kalhot a košile, odpoledne si to sundá a jde domů zase v džínách, protože tamto je pracovní oděv. On ten „civilní“ oděv může podle mě mít i zubařka (nemluvím o zubní chirurgii), uvítá v něm pacienta, PAK si vezme z věšáku plášť a jde se mu podívat do úst. A už to slyším: toho času, co by to zabralo -sundavat a nandavat. No jo, ale možná by to lépe vyjádřilo úctu k pacientům, že.

 
Dasa  12.01.12 15:56

Jé - konečně někdo, kdo mi zcela mluví z duše. Ale pozor - jsem z Ostravy a včera jsme byli nakupovat v Brně - to jsem zírala na mladé holky. V Brně ta riflová uniforma s vyvaleným břichem a špeky tak vidět není. Já už moc dávno nemám - chtěla jsem napsat, že jsem babičky, ale pak jsem se vyděsila že je to rovnítko jsem stará, neupravená, nemoderní. Už za totáče jsem si šila (nejsem švadlena), abych se odlišila a vypadala hezky a dnes si asi zase budu šít, neboť Fler má pravdu - na paní ve středním věku a výše je toho v obchodech málo a když, tak fakt hodně drahé. A posldní model není hezký ani na těch 16, ale ztratí se to. Já být nimi, nosím krásné prádlo, mini, vysoké štekle, elegantní kabelky, ach jo. A tohle není otázka peněz, to je otáka vkusu.

 
Fler  12.01.12 22:57

Buťe úplně v klidu. Já jsem babička a jsem na to hrdá! (Kolik kamarádek mi vnoučka závidí!) To ale vůbec neznamená, že se hodlám oblékat jako stará babka a být za šedou myš. Inu ono mládí je pěkné i v pytli, my už si musíme vybírat, co nám sluší a podtrhne osobnost. Ne nadarmo se říká, že se líp stárne v kožichu než v hubertusu. Kožich teda nemám, ale v kvalitním teploučkém vlněném kabátu se taky nestárne špatně. ;-)

 
Malatí d.d.  10.01.12 19:42

Myslím, že hodně mladé holky (cca do 16 či 18) by se mělo pohlížet s velkou tolerancí (pokud to tedy jó nepřeženou). Je to doba hledání, oťukávání, rebelie, supersilných vlivů party či idolů. Myslím, že drtivá většina z nás by se svým nejoblíbenějších outfitem z těchto let tady chlubila asi nerada.

Takže i když se mi první model líbí moc, na holce pod 20 (i s doplňky) si ho představit nedokážu. Asi by to ve mě vzbudilo povrchní názor, že se nedokáže mladicky vyblbnout.

 
iron board  10.01.12 21:12

Asi by to ve mě vzbudilo povrchní názor, že se nedokáže mladicky vyblbnout.- chm chm, vzpomněla jsem si na sebe ve 20, kdy čerstvě doblbnutá hormonama jsem měla výborný nápad - jít navštívit svůj nový objev v „nudných“ černých kalhotách a „usedlém“ šedém saku s velkým výstřihem a nevzít si pod něj ani podprsenku:-D No, kdeže ty časy jsou…

 
baconeba  10.01.12 22:22

Je to je nejspíš ten omyl - usedlost/mladis­tvost máme imho ve výrazu obličeje, v pohybech, v chování.

 
Robena  11.01.12 01:41

Presne tak. Mimochodem - dnes jsem cestovala s mladou slecnou metrem. Mela na sobe zimni kostym. Nebylo to vubec usedle, ale naproso originalni a svezi.

 
neza  11.01.12 22:42

je mi 15 a musím se hájit, ten 1. model je velice elegantní a nepůsobí tolik formálně a myslím že ho může nosit každá gene race (s nadhledem), problém bude asi ten že potřebuje silnou osobnost, představa šedé myšky v tomhle - bude to vypadat jako cokoli jiného co nosí - šedě, bohužel ten poslední model se dá asi určit jako „školní uniforma“.

 
Sibyla  10.01.12 19:48

Já vnímám termín usedlý negativně a vidím v něm oblečení nenápadité, slušně dlouhé (ale ne moc, aby si lidi neřekli, že jsem hippie), slušně volné, aby to nezdůrazňovalo obliny, barevně nevýrazné, doplněné nějakou bezvýraznou bižuterií nebo drobným zlatem, zkrátka oblečení, které přikryje tělo, zařadí ženu do příslušné škatulky, ale nepřihlíží k osobnosti a zjevu. Usedlý třeba NENÍ chanelovský kostýmek - víte který typ, ten se širokým lemem a stejnobarevnými knoflíky, to je klasická elegance. Usedlá není Jackie Kennedy, Grace Kelly nebo vévodkyně Kate, ač prvky jejich oblečení usedlé ženy nosívají. Usedlé je prostě bez nápadu a jiskry, bez barevného sladění. Popravdě řečeno, usedlost vidíte i mezi teenagery s bezmyšlenkovitou teen módou.

 
Nuda  10.01.12 19:57

Jen doplním - jedna kolegyně v práci chodí v takovýchtěch naprosto nemožných pantoflích, které se snad ještě stále prodávají (ale kde???) - mají jednu přesku přes nárt a úplně plochý základ, noha se v nich bortí všemi směry. Když v nich člověk jde, musí je na noze přidržovat křečovitými stahy prstů. Jedny takové staré vlastním a stydím se, když se v nich přemisťuji na balkoně našeho domu, kam živá cizí duše nevkročí. Do práce patří kvalitní zdravotní pantofle! Ta příšernost, ve které klape kolegyně po chodbách, jí činí nejusedlejší ženskou v práci :-).

 
adilah  10.01.12 20:15

Snaha Jaroměř?

 
Lucie  10.01.12 20:41

ale kdeže, tyhle pantofle jsou sice málo stylové, snad až vůbec, ale jsou to zdravotní pantofle, které dokonce získaly několik ocenění od podiatrické společnosti. Pokud tedy mluvíme o pantoflích ze Snahy Jaroměř

 
Birkin  10.01.12 21:21

Ne! Ne! Ne! Do práce nepatří pantofle, žádné, tedy ani zdravotní. Pokud si toto nevymažeme z hlavy a způsobů (stejně jako zouvání návštěv s tím, že jim nabízíme odpornou domácí obuv "pro návštěvy), nemá smysl se bavit o jakémkoliv stylu, natož eleganci a originalitě. Nechci se na to dívat. Pro mne je to prostě neakceptovatelné a ohled na zdraví a pohodlí neberu jako argument, neboť existuje plnohodnotná zdravotní obuv, a to ne ve verzi pantofle. Pantofle prostě vůbec, žádného druhu…

 
SandW  29.04.12 15:01
ehm

někomu přijde neslušný chtít po návštěvě, aby se zula. mně by zase přišlo neslušný od návštěvy, kdyby se odmítala zout. to bych jim asi před odchodem vrazila do ruky lux a hadr, aby po sobě to svinstvo z bot uklidili.
bylo by mi trapně někomu vědomě znečišťovat byt špinavejma podrážkama.
opět si někdo vymyslel naprosto nelogický pravidlo. byla tu řeč o dámě ve večerní toaletě, jak by to vypadalo s pantoflema. za prvé, kdo by šel ve večerní toaletě k někomu do bytu na návštěvu? pokud jdu na večírek nebo na oslavu k někomu do bytu, tak se nebudu oblíkat jako do opery.

oháníte se vkusem a originalitou, přitm se naprosto slepě a odevzdaně bez uvažování řídíte pravidly, který někdo vymyslel a stanovil je jako nějaký dogma, který se nesmí porušovat. tim tu svojí rádoby originalitu naprosto zabíjíte, to není originální, to je konvenční.

 
Black Diamond
81 příspěvků 10.01.12 21:32

Já vždy umírám, když vidím na chodbě procházet jednoho odborného asistenta z naší university - nosí poměrně hezké obleky s kravatou a na nohách má - hádejte - pantofle! Klidně si tak vypochoduje i něco nakoupit ven. V létě k tomu obleku nosí i sandály s ponožkami. Mnohokrát jsem měla nutkání mu něco říct..

 
Ul  10.01.12 21:33

Nevím kde pracuješ, ale podle mě do většiny prací pantofle naopak nepatří! Boty jsou nedílnou součástí oblečení, nikoliv něco co se odkládá jako rukavice. Kdykoliv potkám v práci na chodbě jakž takž oblečeného kolegu nebo kolegyni se sukýnkou, punčochami a korálky kolem krku V PANTOFLÍCH (samozřejmě patřičně sešmajdaných) je mi z pohledu na propocené ponožky co na sebe nabalují prach a smetí šoufl.

 
Loo  10.01.12 21:51

Pro Birkin níže: no,… řekla bych, že záleží i na tom, kde a jak člověk pracuje.

 
Nuda  10.01.12 23:09

Pracuji ve škole a tam pantofle rozhodně patří. Párkrát jsem zkoušela vydržet v jakékoli jiné obuvi - a: 1. často potřebuji „utíkat“ (v podpatkách, které obvykle nosím, to fakt lze těžko), 2. zbytečně upozorňovat na příchod do třídy klapáním na chodbě mi nepřipadá vhodné, 3. není nad pohodlné pěkné, kvalitní pantofle (černé, hodí se ke všemu, v létě se nestydím si je vzít i na normální nošení), 4. pařit se půl dne v uzavřené botě?..... ty pantofle ze Snahy to určitě nejsou, měla jsem na mysli spíš tu neohebnout náhražku od jiných prodejců :)

 
Nuda  10.01.12 23:22

Tak ještě opravuji: ano, jsou to ony pantofle ze Snahy Jaroměř :D Dala jsem si tu práci a našla si je na netu. Nechápu, že se tahle ohavnost prodává coby zdravotní obuv - už jste je někdy měly na noze?????
To Birkin: máš na mysli, že nikdy nikam pantofle, žádného druhu? Co máš proti pantoflím? A v létě u moře si máme obout co? :D

 
P.  10.01.12 23:27

Pro Nuda. Ne, pantofle nepatří ani do školy. Na prvním stupni jsme měli učitelku, bylo jí pod třicet, která měla jako pracovní obuv sandály na vysokém podpatku. Když šla do třídy, neklapala - a my ji milovali.

 
Martina  10.01.12 23:46

Pracovní obuv patří do práce, kam taky jinam??? Záleží ale na tom, kde pracujete, když někdo sedí celý den v kanceláři, je to něco jiného než práce kohokoli, kdo celý den stojí. Studuji a směřuji k vědě a z práce v laboratoři hrozně bolí nohy a taky hrozí polití oblečení, takže se samozřejmě přezouvám a chodím v plášti, co taky jiného. A v některých oborech je přezouvání nutné i z hygienických důvodů.

 
Zuza  11.01.12 01:55

Pantofle, nebo spíš otevřené boty, existují i v docela hezkých formách, jako například tyto: http://www.obuvpetra.cz/…06087280.jpg Pokud se do nich nenosí ponožky (maximálně silonové), tak můžou vypadat zcela normálně a nikdo si nevšimne, že v práci nosíme „pantofle“. Takové ty klasické typ Snaha jsou samozřejmě pro nošení na veřejnosti děsivé.

 
Šárka  11.01.12 10:52

Nechci obhajovat nošení pantoflí vždy a kamkoliv, ani nošení hnusných pantoflí obecně. Ale nenávidět pantofle všeho druhu jen protože jsou to pantofle?:)
Mám jedny béžové a jedny hnědé kožené pantofle od Earth shoe a rozhodně si nepřipadám barbarsky.

 
bertulka  11.01.12 20:17

To Birkin:
Troufám si říct, že pan prof. Pirk již ze své pozice , zkušeností a odbornosti dělá konzultační činnost, vyšetří pacienta fonendoskopem, zhodnotí EKG, zkontroluje chorobopisy, čímž vůbec nechci jeho práci snižovat, naopak! To lze v obleku a plášti. A pokud jde na sál, tak se samozřejmě převleče do pracovního včetně obuvi! Ale u běžně invazivních oborů, jako jsou třeba chirurgické obory, zubaři a obory, kde jste ve větším styku s bacily.. jako praktický lékař, ORL, tam si to představit neumím. Jednak si můžete oblečení potřísnit léky, "poprská " vás pacient, ev. můžete být od krve. Nehledě na to, že bacily, které na vás za celý den pacienti přenesou si na oblečení nesete do autobusu a potom domů. Nechtěla bych potkávat lékaře z infekčního oddělení v tramvaji v oblečení, ve kterém celý den strávil mezi pacienty. O zdravotních sestrách vůbec nemluvím, těm chuděrám, které se nalítají sem tam, ty zdravotní boty opravdu dopřejte.

 
Black Diamond  11.01.12 21:40

Pro obhájkyně pantoflí: Ve většině případů je neuhájíte, vážně ne. Měla jsem brigády jako hosteska, servírka či stevardka ve vlaku, k čemuž jsem si koupila pohodlné kožené boty na kvalitní podrážce od značky Rieker. Něco jako baleríny, ač je běžně nenosím, a s přezkou - hodily se ke kalhotám i sukni. A ani po 12 hodinách na nohou jsem necítila bolest či nepříjemné pocity, byly úplně měkkoučké! Není tedy problém, pokud přijdete do práce na 10 cm podpatcích a víte, že to ten den nezvládnete, přezout se do něčeho takového. K jakémukoli oblečení jsou pantofle zkrátka nevkusné.

 
Pafka  11.01.12 21:56

Tady nikdo pantofle hájit nemusí - pokud si je chci vzít a pokud to není v práci zakázáno, tak si je jako přezůvky vzít můžu - bez ohledu na vaše zděšené reakce.

@ Black Diamond: zřejmě máte ty samé boty Rieker jako já. Kupovala jsem je při svém studijním pobytu v Německu a byly označeny jako baleríny. A jsou opravdu super.

 
Janka  13.01.12 12:13

Tak jsou pantofle a pantofle. Jeden by nevěřil, jaká to je úleva po dni stráveném ve škole (v kvalitních botech) přijít domů a nazout si pantofle. Stejně tak po turistice opět v kvalitních turistických botech je pro mě přezutí do pantoflí krásný zážitek.

PS: neměli by dělníci a kopáči taky pracovat v obleku? Aby náhodou někoho nepohoršili montérkama…

 
Johanka-k  10.01.12 21:32

Správně. Ten první model jsem na sobě párkrát měla, samozřejmě v trochu jiném provedení a řadím se do kategorie „-náct“. Podle mého je to hlavně o tom, co která slečna/žena/dá­ma/holka vyzařuje. Když si věříte, ostatní to „vidí“. Asi to zní jako klišé, ale můžu to potvrdit.
Jen pro ukázku(spolu se zmiňovanou Grace):http://4.bp.blogspot.com/…leur1964.jpg
Na druhou stranu není jen tou „usedlou“ (Což pořád někde slyším, nevím proč je vrytá do paměti jako „usedlá, uhlazená dáma“-to byla, ale nejen tou.), např. zde:http://www.americanmemorabilia.com/…51_01_lg.jpg

 
Birkin  10.01.12 22:13

Pro Loo: no, … co jsem se pokoušela vyjádřit je právě ta skutečnost, že na tom, kde pracuješ, nezáleží a nemá záležet, nikdy a nikde! Proto také ten odkaz na existenci plnohodnotné zdravotní obuvi. Já se nechci (a myslím si, že bych se ani neměla dívat!) na zkroucené, příliš dlouhé či příliš krátké, zapáchající, neupravené, plesnivějící a jakékoliv jiné prsty či nohy (ať už holé či v ponožkách), a to ať už zdravotních sester, lékařů, učitelek, úřednic na finančním úřadě atd., atd.

 
Sibyla  10.01.12 22:23

Ach Bože, ta byla elegantní! A usedlá ani náhodou. Tohle je elegance pravá a klasická. Jenže Grace byla dokonale krásná, dokonale, zrovna včera jsem četla vzpomínku hollywoodské návrhářky Edith Head, že i ty nejkrásnější hvězdy musely šaty zakrývat nějakou nedokonalost - s výjimkou Grace Kelly.

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 10.01.12 23:52

Učitelka v pantoflích… ano, už se mi to všechno ve vzpomínkách vrací. Pak to má tady nějak vypadat. Učitel by měl být vzorem, ne? Takže podle vzoru učitelů většina národa dává přednost vlastnímu pohodlí před úctou k bližním, kteří nejsou zvědaví na naše ponožky a palce v silonkách…

 
Tamara  11.01.12 00:00

Pro Birkin: já bych viděla spíš problém v těch smradlavých, neupravených a jiných nehtech než v té zdravotní obuvi. Jakožto zdravotník si nedovedu představit, že bych se 12h pohybovala na oddělení v podpatkách a uzavřené obuvi.

 
Karin
3545 příspěvků 1 inzerát 11.01.12 09:39

Tamara: zdravotníci mají pokud vím nařízeno nosit obuv s páskem přes patu, protože v pantoflích hrozí úraz.

 
Fler  11.01.12 10:12

Pro Zuza: Záleží na tom, kde pracujete. PRacovní obuv by neměla mít otevřenou špičku. I když vám v kanceláři spadne na nohu balík papíru do tiskárny na bosou nohu, je to pracovní úraz! Na druhé straně jsou povolání (učitelka, zdravotní sestra, lékař/ka, pracovníci v laboratořích apod), kde je přezouvání na místě, často je nutné i z hygienických důvodů. Ale boty (pantofle se zavřenou špicí a otevřenou patou) by měly vždy odpovídat tomu, co má pracovník na sobě.

 
bertulka  11.01.12 13:57

to Birkin:
no, jako lékař si nedovedu představit, že bych si k bílým kalhotám, a košili vzala lodičky, nosím zdravotní obuv s bílou ponožkou, takže na nikoho nečouhají mé prsty,které tedy stejně nejsou ani zapáchající ani plesnivé,protože dbám na pravidelnou pedikůru. Můžete mně říct, v čem by podle vás měli zdravotní sestry a lékaři chodit? Pokud nejsou ve filmu a nechodí v kostýmku nebo v obleku a jen plášti? Uvědomte si, že zdravotní personál se občas prostě musí pohybovat rychlou chůzí, sestry třeba pacienty a to mají dělat v lodičkách?…

 
Maka  16.01.12 12:40

No nezlobte se na mě, ale vy s těmito povoláními osobně moc zkušeností nemáte, že? Pracuji jako učitelka na ZŠ a nedokážu si představit do třídy jinou obuv než pantofle (myslím, že je dneska výběr docela slušný a nemusí fungovat rovnice pantofle = hnusné boty). Dokážete si představit, že budete stát několik hodin v kuse na podpatcích? (ne, dnes opravdu NELZE učit v sedě za katedrou, když stojíte, lépe si třídu uhlídáte). A proč píšete, že když je v botách vidět prsty u nohou nebo ponožky (nebo co to tam všecko vyjmenováváte), tak musí být nutně odporné? Mám módní peklo ráda, ale přijde mi, že některé přispěvatelky už to fakt trošku přehání.

 
bertulka  11.01.12 14:00

sestry zvedají pacienty… tam mělo být, omlouvám se

 
lilip  11.01.12 14:40

Jistěže, zdravotníci , operatér na sále v lodičkách?- a co třeba dělníci na stavbách? Jakýkoliv řemeslník, prodavačka poletující mezi regály, za pultem, pekaři, číšnice. Birkin ne každý má kostýmkovou práci v kanceláři, kam se chodí předvádět s dokonalostí vku­su.

 
Birkin  11.01.12 15:13

Bertulko, nikdo Vám neříká, že máte chodit v práci v lodičkách, jenom zde byl vyjádřen názor, že chození v pantoflích v práci je nevzhledné. Dovolím si tvrdit, že známý kardiolog Pirk, který chodí v civilním, elegantním a jeho postavení odpovídajícímu oblečení, na kterém má bílý plášť, určitě v pantoflích nechodí a zřejmě ani v té zdravotní obuvi, když se potkává s pacienty (na sále je to zcela jinak, ale tím se zde nikdo nezabývá; řeší se zde situace, kdy je dotyčný ve styku s veřejností). Troufám si tvrdit, že i profesor Pirk musí občas v práci popoběhnout, což on zajisté umí, neboť je maratonský běžec… a umí to určitě i v elegantních pánských bolobotkách, které nosí…

 
Pafka  11.01.12 20:42

Já zase nesouhlasím s preferováním perfektního vzhledu za všech okolností. Jako by to, že někdo má rád trochu pohodlí, bylo „trestné“. Já mám ráda hezky oblečené lidi (i sebe), ale to šílení z pantoflí už je přehnané. Čisté, pandoucí a nerozšmajdané pantofle mají v některých profesích své místo. Nevzhledné mi nepřipadají.

 
Ivča  11.01.12 22:34

Společenský oděv je hezká věc, ale nedokážu si představit, že bych v lékárně při styku s veřejností měla civilní oděv a lodičky a když bych odběhla do laboratoře míchat mastičku nebo ředit sirup, převlékala se do pracovního oděvu. To bych celý den nedělala nic jiného… a i kdybych si do laborky brala jen bílý plášť, abych si neumazala civilní šaty, nechtěla bych vidět na konci dne ty boty. Takový sol. novikov (to zelené, co se maže přes stehy) nebo jen rozehřátá vazelínka… když to kápne…
Takže chodím v čistém bílém, třeba i v bílé sukni a zdravotních silonkách, v čistých ponožkách v čistých pantoflích, které si měním každý rok, neb nesnáším sešmajdané. A mají pásek přes patu, protože i kdyby se někdy stal pracovní úraz, který s botama vůbec nesouvisí (napadení nepříčetným pacientem, to už se mi taky stalo, naštěstí jsem se stihla uhnout) pojišťovna vám nedá ani kačku, neb nevyhovující pracovní obuv vám mohla zabránit ve včasném útěku… A protože všichni pojišťováci vědí, že zdravotníci nosí pantofle, po tomhle jdou nejdřív. Takže přátelé zdravotníci, nestříhejte pásky přes paty a v případě úrazu je nejdřív zapněte a pak teprve volejte pomoc ;o)

 
Tamara  12.01.12 15:48

Birkin: ráno se obleču do elegantní bílé halenky a vkusných perfektně padnoucích kalhot, obuji si lodičky, elegantně přes sebe přehodím pláštík a půjdu se producírovat na porodní sál (rozuměj pracovat). Nejdřív mě seřve staniční, vrchní kvůli hygieně a zanášením mikrobů zvenku. Pak se možná dopravuju na porodní box - při doprovodu rodičky do sprchy budu mít v botičkách kaluž a kalhoty mokré, jak se budu snažit jí v té vaně poslechnout ozvy. Pokud se stane, že můj oděv přežije bez újmy do porodu, tak u něj je téměř 100 % jisté, že mi na šatech skončí - plodová voda, krev, moč, stolice, zvratky nebo v nejlepším všechno najednou a stejný materiál budu mít i v těch botech. Proto díky za pracovní oděv, jež můžu převlíct i 2× za den a „odporné, hnusné“ pracovní boty, které přežijou, když je hodím do umyvadla, přejedu kartáčkem a dezinfekcí.

 
P.  11.01.12 16:27

Birkin: S panem Pirkem jste mne předběhla. Nedávno s ním byl někde rozhovor, kde pěkně zdůvodňoval, proč by lékaři NEměli nosit bílé pláště. S tím tady ale neuspějete.

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 11.01.12 21:58

U profesí, jako jsou lékaři, sestřičky atd. beru pantofle jako součást pracovního oděvu, patří tam nejen z hygienických důvodů. Ale na úřad, do kanceláře a i do té třídy se mi prostě pantofle nelíbí. Ale samozřejmě záleží na tom jaké, s čím a na kom… ty diskuse v pekle se vždycky začnou točit úplně stejným směrem. Jak vůbec může někoho napadnout, že by někomu mohlo vadit, že sestřičky v nemocnici nosí pantofle. To je přece samozřejmé, kdo fyzicky pracuje musí být adekvátně oblečen a obut

 
A.C.
153 příspěvků 12.01.12 01:55

Můj zubař chodí v bílém, sněhobílém. Slušivé padnoucí bílé kalhoty + bílé polotričko, na nohou bílé pumy. Přestože splňuje požadavek bílého pracovního oblečení pro lékaře, vypadá v tom k sežrání dobře :D Že nosí pumy vím, protože jsem si ho minule prohlížela, jak mu to nehorázně sekne.
Určitě nemají doktoři ani sestry nařízeno, že musí šmathat ordinacemi v sandálech Snaha (ty vypadají s nohou v silonce zvlášť nechutně) a v nepadnoucím skorobílém nevyžehleném hábitu.

 
Birkin  12.01.12 09:07

A.C., plně s Vámi souhlasím, je to přesně to prosté, co jsem chtěla vyjádřit. Netvrdila jsem, že každý musí chodit v kostýmu či obleku a mít na noze lodičky či polobotky, pouze a jenom, ať nemá pantofle. Je vidět, že někteří lékaři jsou v bílém a pantofle nepovažují za nutnou a jedinou pracovní obuv…

 
LLenka  12.01.12 20:41

Vy a Birkin si prosím strčte prof. Pirka za klobouk… on nedělá běžnou, „řadovou“ medicínu, co 99% lékařů, nesedí v běžné ambulanci, nedělá převazy hnijících ran, nevyplachuje dutiny, nevyšetřuje per rectum atd… jenže pro nezdravotníky asi žádný jiný lékař než Pirk neexistuje ;) Jeho práce je z velké části kancelářská.
Já prostě budu do konce své profesní dráhy chodit v bílých hadrech a pantoflích. Na lodičky si totiž pacienty plivat krev a chrchlat hleny nenechám, natož abych to pak ještě nosila domů.

 
Mandy  13.01.12 06:49

Pirk je poněkud mimo, ve smyslu toho co zde řešíme.
On s kašlajícím pacientem, plivajícím krev nebo hleny vůbec do styku nepřijde, na rozdíl od běžného doktora, zubaře, sestry.......K němu se zvracející nebo ukašlaný nemocný vůbec nedostane a po oddělení nebo ambulanci fakt pobíhat již mnoho mnoho let nemusí.

Však také jeho povýšenecké řeči běžné doktory poměrně docela štvou, na podobné hraběcí rady nejsou zvědaví. Já ve své soukromé ambulanci nemám žádnou služku ani jiný servis který by mi pral, prostě si peru a vše čistím zcela sama.......

MMCH, to jeho nošení motýlku přes den je mega trapné, motýlek se nosí k zvláštním spoloč. příležitostem a patří k večernímu oblečení , ne dennímu. Což chápu že generace vyrůstající v 50 letech nějak asi.....nepobrala a již nepobere, ale je to trapné a mimo.......

 
Birkin  13.01.12 09:26

Názory na práci Pirka si pečlivě vytisknu, pečlivě uložím do běžecké ledvinky a až ho potkám běžícího v Krčském lese, tak mu to předám. Doufám, že se nad tím společně pobavíme a prožijeme příjemnou chvilku…

 
Pafka  13.01.12 16:26

@ Birkin: proč byste se měla s panem prof. Pirkem nad těmi názory bavit? On si začátky prošel taky, tak jistě pochopí, že ne každý lékař chce nosit oblek, motýlek a polobotky (lékařky lodičky atp.). Jestli je inteligentní, tak se bavit nebude. Ale chcete-li s ním prožít příjemnou chvilku … (mimochodem, vyznělo to trochu dvojmyslně).

 
LLenka  13.01.12 19:59

Milá Birkin, jen pro případ, že byste v Krčském lese opravdu chtěla pana profesora oslovit - je to kardiochirurg, nikoliv kardiolog, aby se náhodou necítil uražen ;-) A jinak si myslím, že je si sám dobře vědom, jaký pohled na jeho mediální ekvilibristiku mají řadoví lékaři a nepotřebuje to slyšet zrovna od Vás.

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 13.01.12 21:07

Zase se to tu hemží ubohými řadovými lékaři, kteří mají denně ruce od krve a horších věcí, nešťastné matky, které nemají na boty… Ach jo.
Já vím, že diskuse je anonymní,ale napsat osobě takto veřejně, že jsem nešťastný loser, který si neumí zařídit život, to fakt nechápu.

 
Rena Lange  13.01.12 21:52

Mandy pokud máte soukromou ordinaci nejste lékař začátečník. Takže jestli " si musíte vše čistit a prát sama " jste pravděpodobně neúspěšná .
Zda je to v důsledku Vaší extrémní šetrnosti nebo tím že jste nemehlo, to už nechám na Vás.

 
Rena Lange  13.01.12 22:03

Llenko proč byste si měla nosit krev a plivance ( Vaše slova ¨)
na lodičkách domů?
Já si hnůj taky domů nenosím :-).

 
LLenka  13.01.12 22:38

Ahaaa, tak to jsme se nepochopily, já bych podle Vás a Birkin vlastně měla mít ještě pracovní lodičky na přezutí, na které si můžu nechat plivat :D
Tohle je opravdu bezpředmětné, svůj pracovní oděv beru jako PRACOVNÍ a FUNKČNÍ, ne jako něco, co se má někomu líbit nebo nelíbit. Posuzovat eleganci odívání lékařů je jako zamýšlet se nad elegancí monterek na zedníkovi.

@Barbucha: ach já chudák, nešťastný looser, řadová lékařka, ach ach, proč já jen nejsem tak slavná a dobře oblečená jako profesor Pirk, achich ouvej :P
Nevzdychám, nestěžuju si, miluju své povolání, jsem hrdá na to, že jsem dělník medicíny, neuznávám Pirka. A nosím pantofle a pacienti na mě chrchlají dennodenně. Howgh.

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 13.01.12 23:05

Lenko, pokud si přečtete můj příspěvek nahoře, mě pantofle u lékařů a sestřiček atd. vůbec nevadí. Pokud Vy máte pocit, že si je tady musíte obhajovat, tak působíte jako potrefená husa.
Co mě vadí, to jsou ufňukané komentáře. Nezlobte se, ale já se z Vašeho dělnického snažení neposadím na zadek. Mám totiž v rodině takových dělníků medicíny několik. Namátkou tatínek, maminka a manžel. Já opravdu vím, jak to v nemocnicích chodí.
Vylejvat si tu srdce nad hraběcími manýry někoho, kdo je evidentně velmi úspěšný ve své profesi (já o něm tady slyším poprvé, takže za mě nemluví nějaké osobní sympatie) to je fakt známkou ufňukanosti. Buď chcete být jako on, tak v tom případě na sobě musíte máknout, nebo jako on být nechcete a jste spokojená s tím, co děláte, a pak přece nemáte důvod vůbec řešit, co on nosí a říká.
PS: LOSER. Když už používáte cizí slovo,takaspoň správný spelling please.

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 13.01.12 23:06

Lenko, pokud si přečtete můj příspěvek nahoře, mě pantofle u lékařů a sestřiček atd. vůbec nevadí. Pokud Vy máte pocit, že si je tady musíte obhajovat, tak působíte jako potrefená husa.

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 13.01.12 23:07

Co mě vadí, to jsou ufňukané komentáře. Nezlobte se, ale já se z Vašeho dělnického snažení neposadím na zadek. Mám totiž v rodině takových dělníků medicíny několik. Namátkou tatínek, maminka a manžel. Já opravdu vím, jak to v nemocnicích cho­dí.

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 13.01.12 23:08

Vylejvat si tu srdce nad hraběcími manýry někoho, kdo je evidentně velmi úspěšný ve své profesi (já o něm tady slyším poprvé, takže za mě nemluví nějaké osobní sympatie) to je fakt známkou ufňukanosti. Buď chcete být jako on, tak v tom případě na sobě musíte máknout, nebo jako on být nechcete a jste spokojená s tím, co děláte, a pak přece nemáte důvod vůbec řešit, co on nosí a říká.
PS: LOSER. Když už používáte cizí slovo,takaspoň správný spelling please.

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 13.01.12 23:09

Můj komentář čekal na schválení, tak jsem ho zkusila rozdělit na několik kratších. Omlouvám se za ten příval. Tady je zbytek:-)
Co mě vadí, to jsou ufňukané komentáře. Nezlobte se, ale já se z Vašeho dělnického snažení neposadím na z… Mám totiž v rodině takových dělníků medicíny několik. Namátkou tatínek, maminka a manžel. Já opravdu vím, jak to v nemocnicích cho­dí.

 
Birkin  13.01.12 23:28

Já jsem v naprostém úžasu!
1. z úrovně čtenářské gramotnosti, kdy někteří diskutující „vyčtou“ závěry, které se v příspěvku vůbec nevyskytují - viz že nemají jako lékaři či lékařky nosit bílý plášť… že mají nosit v práci lodičky na podpatku… a tak podobně
2. z vlastní logické rozporuplnosti v obsahu některých příspěvků z „lékařského prostředí“ - podpořit argument, že musím nosit pantofle, neboť pracuji s krví, zvratky, stolicí, hleny či močí apod. tím, že si nechci zničit lodičky (které jim nikdo nenutí), ale nevadí mi, že mi uvedené tělesné výměšky stékají na ponožky a tedy mezi prsty na nohou, mi připadá naprosto šílený. To je snad na holiny ne…?

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 13.01.12 23:34

Birkin: A od lékařek by člověk očekával, že rozumí psanému textu:-)

 
cholerka  13.01.12 20:47

Vévodkyně Kate je pro mě absolutní ztělesnění usedlosti. Vídat mladou holku (plus mínus třicet) jen v černé, tmavě modré a bílé je pro mě něco strašného. Nutí mě to ptát se, co je to za člověka, kam ten svět spěje, když se to okolí líbí… Mám depresi, jen ji vidím. Kdyby se tak oblékla jednou! Ale v ničem jiném jsem ji nikdy neviděla.

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 13.01.12 21:04

Co je to za člověka?No..je to přece vévodkyně, ne? Má velmi přísná pravidla, co vůbec nosit musí. A zaplať pánbůh za to. Aspoň jde těm běžným angličankám příkladem. Usedle taková krasavice snad ani vypadat nemůže. Kdybych na ulici potkávala denně aspoň jednu Kate, můj den by byl hned veselejší:-)

 
Pafka  14.01.12 16:16

Nosí i červenou, zelenou a jiné barvy. Ve svém volnu nosí i džíny. Rozhodně není usedlá, na to, co jí přikazuje protokol, se obléká slušivě.

 
Ellis  10.01.12 19:49

Poslední model je usedlý, protože tak chodí většina holek - kecky, rifle, tričko a kabelka - a nemá potřebu nic měnit, žádné experimenty.
První model je nadčasový, dá se využít pro hodně příležitostí a dovedu si ho představit na různých věkových kategoriích.

 
Sibyla  10.01.12 21:24

Absolutně! Bohužel, teenageři jsou nejkonvenčnější věková skupina, 99% se prostě snaží zařadit do stáda, bezmyšlenkovitě oblékají, co se jim naservíruje jako teen. V teen módě vládne obrovská manipulace, protože se tam točí obrovské peníze, a bohužel, mladí ještě nejsou dost sebejistí, aby volili.

 
Nemesis  10.01.12 19:54

tak proti elegantním modelům nic nemám, ale ten první je pro mladou holku vhodný tak maximálně k maturitě. ano je usedlý :-) a mladí lidé většinou usedlí nejsou, mládí je věk experimentování! Pokud by slečny od 15 výš (nebo od 10? od jakého věku mají opravdu mladé holky nosit eleganci podle vás?) oblékaly modely podobné prvnímu na běžné nošení, pak budou vypadat USEDLE. vždyť by to byla nuda, od „mlada“ nosit až do hrobu elegantní a nadčasovou klasiku ne? Také ale neříkám, že se tedy nutně všechny mladé holky musí oblékat v tuctovém „nestylu“ jako je na posledním obrázku. vždyť možností je tolik! není jenom možnost džíny+triko s flitry a nebo ona nadčasová elegance. A ta nám, kteří do ní ještě „neusedli“ a stále zkouší vypilovat jiný styl, příjde opravdu usedlá :-)

 
jiturka  10.01.12 20:33

Páni k maturitě? To snad ani ne. Ale co si tak pamatuji, většina holek při maturitě byla oblečená do černého, nebo do něčeho v čem by třebas šla i do divadla. Jako > 20 letá bych si jej oblékla do školy, ale na ústní zkoušku bych volila ještě něco jiného, šaty, sukni. Tohle působí vycházkově, uvolněně. Pravda dle svého gusta bych přidala nějakou barevnou šálu, nebo třeba falešný blyštivý límeček.
A na gymplu bylo oblíbené oblečení tenisky, džíny, triko. Když jsem tam byla po 5 letech, všimla jsem si, že skladba šatstva se již o něco liší, že by posun k lepšímu?

 
Bebe  10.01.12 21:07

Taky mi občas přijde, že se tady často opakují jen dvě možnosti. Buď klasika (a je vždycky zdůrazněno, že to musí být hlavně kvalita, opovažte se koupit si něco co neprojde pekelnou kontrolou materiálu), nebo džíny a tričko s flitrama (kde většina zde píšících lidí neopomene říct, že ONI by samozřejmě na sebe nic takového neoblekli). A co všechno to oblečení mezi tím? To jako nic jiného neexistuje? To mě tady v Pekle trochu štve.
A co se usedlosti týče… vždycky jsem šíleně nenáviděla slovo „decentní“ (ve smyslu „slušné oblečení“). Dala bych mezi decentnost a usedlost rovnítko. Aspoň v tom významu, jak ho chápu já. Představím si vždycky nějakou tu velbloudí tlumenou barvu, dlouhé kalhoty, rolák nebo halenku s límečkem a dlouhým rukávem. Brrr :-)
PS: až mě budete za tenhle názor kamenovat, tak nemiřte na obličej… mám nově opravený zub a byla by škoda ho vyrazit :-))

 
mujercita  10.01.12 21:19

Ale to je pravda. V minulém tématu někdo dal odkaz na fotky nějaké holky, měla takové vzdušné šmrncovní šatičky, barevné punčochy, slušelo jí to, měl to být příklad hezky oblečené mladé slečny a schytalo to mínusů jak máku. Ale patnáctiletá holka prostě nemá co nosit ani ten model č. 1, který je jediný aspoň trochu hezký, když už ne nějak zajímavý. Na ní prostě bude ten příklad č. 4 vypadat líp, zatímco s její matkou se to pravděpodobně bude mít přesně obráceně.
Jinak já si usedlé oblečení představuju jako jednobarevný kostým (se sukní pod kolena samozřejmě) plus střízlivou halenku a ano, decentní šperky. Ty dva příklady se svetry jsou pro mě vzít si něco na sebe, aby dotyčné nebyla zima. A je podle mě jen dobře, že většina populace tohle nenosí. Stačily by totiž tři podobně oblečené ženy vedle sebe a taky by vypadaly stejně. Žádný rozdíl proti třem holkám v džínách a triku.

 
Fler  10.01.12 21:21

Ale vždyť jde o to, jaká barva komu sluší a taky kam v ní vyrazí. A zdůrazňování kvality je tady na místě. K čemu je mi deset triček, když se všechna po pár vypráních vytahají a vyblednou… je lepší mít tři, která něco vydrží a budou dlouho vypadat dobře. Áda má pravdu v tom, že je lepší investovat do pár kvalitních věcí a ty pak je možno doplnit obyčjnými kousky. Já sama nemohu nosit umělé věci a vím, jak těžké je sehnat kvalitní přírodní materiály a slušně ušité oblečení.

 
Alice  10.01.12 21:25

Hrozně s tebou souhlasím, už dlouho mě ničí názor tolik nepotěšil. Proti té eleganci také nic nemám, proti riflím s trikem/mikinou mám naopak všechno (hlavně brokovnici, jak by řekla má sestra). Osobně nosím oblečení inspirované tou elegancí, ale v naprosto ujetých barvách a vzorových kombinacích. Dost z pekelnic by mě asi poslalo i nevyplaceně do Pekla, ale mám jistotu, že jsem asi jediná holka, která má vždycky ve třídě sukni.

 
Tamara  11.01.12 00:13

Naprosto souhlasím, vždycky se tady objeví model riflí a trička jako to špatné, nebo nějaká halenka, svetřík s roláčkem a dlouhé kalhoty, což je pro mě výraz ani né tak usedlosti, jako nudy, nenápadnosti a snahy nevyčnívat (pro mě kategorie na druhém pólu riflového pekla). Ano toto oblečení je elegantní, nadčasové a slušivé, ale pro věkovou kategorii 40 +. Mladá holka si může dovolit i něco nápaditějšího či odvážnějšího. Samozřejmě v rozumné míře a vhodnosti ke své postavě :).
Kdy jindy už nosit sukně, zajímavě řešené svetříky, halenky, šortky, šatičky atp (a teď nemyslím ty šílenosti co se tu občas objevují :).
Na téma kvalita byl skvělý článek v minulém (nebo snad už předminulém) časopisu Respekt.

 
Helena  11.01.12 01:21

pro mujercitu:
já jsem těm fotkám taky dala mínus, protože vzdušné letní šatičky s tmavými punčocháčemi a kotníčkovými botami považuji za hodně velké peklo. Kdy se to asi tak dá nosit? Vršek, když je aspoň 20, kdeždo v botách bude vedro už při +15. Navíc to bylo všechno dost sežvejkané.
Jinak já jsem v 15 asi taky někdy nosila kalhoty s halenkou nebo se svetrem, ale rozhodně ne takhle vypasované, to se nosilo až ve vyšším věku. (Ne)usedlost asi spočívala spíš v barvách a detailech. Nechodila jsem úplně babkovsky oblečená, ale v „usedlém“ jsem si připadala. Módní(=sexy) kreace některých spolužaček byly příšerné.

 
mujercita  11.01.12 14:50

Heleno, to už by se asi člověk musel té holky zeptat, jestli je to pohodlné nebo se jí v tom paří nohy.
Já jsem v patnácti nosila skládané sukně do půl lýtek, lodičky a kravaty. A vypadala jsem samozřejmě velmi extravagantně, nikdo jiný to nenosil. Dneska nosím široké černé maxisukně a barevné šály. Peklo by si smlslo, ale přestávám si už pomalu myslet, že zrovna módní peklo je autorita, na které by mi mělo nějak záležet.

 
Nemesis  10.01.12 21:47

Fler> já taky nepsala nic proti kvalitě. i oblečení, které není „nadčasově elegantní“ může být kvalitní, nebo ne? a navíc…i tričko může být kvalitní, nemusí být elegantní a nemusí být ani s flitry :-)

 
Andrássy  11.01.12 00:15

Bude mi 23 let. Když bych si měla vybrat z těch DVOU stylů, které Ada uvedla, vyberu si tu „usedlost“. Autorka nám „velkoryse“ dala na výběř dvě možnosti/styly, které jsou sice odlišné, ale ve výsledku oba stejně nudné - usedlé. (U prvního obrázku „usedlý“ efekt zmírňují doplňky, u posledního obrázku barva - růžová ze své podstaty néni usedlá barva).
Myslím, že ty béžové kalhoty s puky si zastlouží vážnou diskuzi :-)) Můj názor: osobně proti nim nic nemám, ale radši je uvidím na své babičce než na své osmnáctileté sestře. Mimochodem, sestra džíny takřka nenosí. Světe div se, existují i jiné možnosti než camel kalhoty a džíny a EXISTUJÍ I JINÉ STYLY než jenom „konzervativně elegantní“ a ten druhý„styl-nestyl“.

 
Zuza  11.01.12 02:06

Taky mám ten pocit, že si tentokrát člověk nevybere, ani jeden extrém není dobrý či nápaditý. Má to být záměr?

 
Peta  11.01.12 12:55

ad. Kalhoty s puky: Kdybych byla tvoje sestra já tak by si je milovala věř mi :D Mám jedny takové a vzhledem k mojí postavě: poměrně dlouhé nohy, neviditelný pas a vorvaňovité výběžky na bocích ( rozuměj dvě tukové koule na bedrech) jsou takovéhle kalhoty skvělým řešením. Samozřejmě musejí být rozšířené už od začátku stehen, což tyhle možná úplně nejsou, ale když si přes ně vezmu třeba i nějaké obyčejné tričko (nezastrčené!!) tak budí dojem opravdu dlouhých nohou a pak nikdo nevidí chybějící pas a tukové výběžky a to nemusím mít boty na podpatku. Takže je to stoprocentně lepší než většina ostatních modelů kalhot, tudíž nemám moc na výběr :) Všem vorvaňům doporučuji ! :)
PS. Nejsem zatrpklá anorektička, kalhoty menší jak 40 na sebe zpravidla nedostanu.

 
Potvůrka  10.01.12 19:55

Já mám svojí definici usedlý. Usedlý se pro mě rovná víceméně nudný a zároveň konzarvativní. Všechny modely kromě posledního jsou hezké, ničím neurazí, ale také ničím neupoutají, ani neoslní. Jednotlivé kousky jsou pěkné (obzvlášť ty hnědé boty na podpatku), ale dohromady? Nic, než nuda.
Ten poslední model nebudu komentovat, je to model pro mladé holky. Neuráží mě, neupotá mě. Já mám ráda v módě víc invence a méně podrobování se pravidlům. A na eleganci netrvám.

 
Acko  10.01.12 19:56

Hm, tak mne osobne se prvni model libi. Ovsem ja JSEM usedla, mam na to vek, a vzdycky jsem preferovala nevycnivajici klasicky stridmy outfit. A kdyz jsem k nemu vekove dospela uz to na mne nevypada nudne a „usedle“ - protoze UZ takova jsem.

Moje oblibene UK stylistky tvrdi, ze

ve 20 by clovek mel experimentovat se strihy, barvami a zkouset co mu sedne ( a je lehce hajen kvuli veku)
ve 30 je cas zacit s kupovanim drazsich veci co se osvedcily ale zustat „mladistvy“ diky napadnym ( a levnym) modnim doplnkum, na kterych se da vyradit
ve 40 uz by mela jedna mit vybudovany zakladni satnik a je cas pridat kvalitni elegantni doplnky - kabelky, boty, pasky, hodinky a jeden modni napadny prvek

Takze co mi nesedi na nabizenych modelech - ze jsou (podle mne) pro kategorii 40plus. Ticha nenapadna kvalitni elegance, u ktere nepoznam, zda je dame 25 nebo 45. Trochu skoda pro tu mladsi, ne?

 
Liška  10.01.12 19:57

1. Model pěkný, střídmý, slušňácký, pro dospělou ženu, neusedlý.
2. Svetry ošklivé. Neusedlé. Prostě ošklivé.
3. Situace se nemění. Pořád je pod tím vidět ten svetr.
4. Kolotočové. Neusedlé.

Usedlé oblečení pro mě osobně znamená fádní oblečení mdlých barev, nemoderního a postavě ne moc lichotivého střihu. Takové si chtě nechtě spojuju se starší generací (v důchodovém věku). Čili béžový monolit, případně béžový monolit „oživený“ jinou nevýraznou a nejlépe neslušivou barvou.

 
mujercita  10.01.12 20:18

Tohle se asi nejvíc shoduje s mým názorem. Jinak mně je 43. Neoblékla bych si žádný z uvedených modelů. Za prvé: proč jsou všude kalhoty? Ten první model by se mi třeba líbil pro oficiálnější pracovní příležitosti, ale samozřejmě se sukní, já prostě nedokážu pochopit, proč v příkladech modelů dámského oblečení není ani jeden příklad se sukní. Tohle není ani usedlé ani elegantní, jen divné.
Ten poslední dívčí bych si samozřejmě taky nevzala, ale paradoxně se mi líbí ze všech nejvíc. Je jediný, který není nudný.

 
Sibyla  10.01.12 21:54

Mně připadají nudné všechny. A přidávám se: sukně!!!!!! Asi jsem divná, ale kalhoty na ženě, s výjimkou sportovních, mi připadají tak nějak babské. Je to zřejmě předsudek z mládí (džíny=mládí poněkud povrchní, společenské kalhoty=nudná úřednice), ale zatím jsem neviděla nic, co by ho vyvrátilo.

 
daagmara  11.01.12 22:36

Tak mě bude dvaačtyřicet a když se mi podaří zhubnout, tak si ty džíny, korálky a růžové triko ráda obleču. Nevím, proč bych neměla vypadat přitažlivě a sexy, a pozor, to nemyslím ironicky, jen proto, že mi už není osmnáct. Nic proti těm ostatním verzím, taky se mi líbí, ale třeba s manželem do kina nebo na procházku by to bylo vážně na nic.

 
Anul  10.01.12 19:59

Obě kombinace se světlými kalhotami bych si s chutí oblékla :-)

 
El  10.01.12 20:01

První model se mi líbí a dokážu si v něm opravdu představit téměř všechny věkové kategorie.
Ale je možné, že některá žena v něm bude vypadat přesto usedle ( v pejorativním slova smyslu)..Záleží totiž na účesu, naušnicích, líčení atd..Pokud bude mít ulízlý drdol, mrtvolný make up a na krku miniaturní zlatý křížek , jistě bude působit všemožně, jen né jako někdo, komu to „sekne“..Přestože jí bude kupříkladu dvacet a postavu bude mít jako laňka..

Další dva modely jsou prostě „svetrozní“ a bohužel ani barvené doplnky můj dojem z nich nezlepšily..Vždyť rukavice a teplý šátek na krku nebude mít jistě nikdo celý den na sobě, takže nakonec z něho bude opravdu jen někdo v kalhotech a světru, které sice ničím neurážejí, ale též neoslnují..Prostě někdo , kdo se umí sladit, ale větší abmibce nemá.

A růžový model je prostě RŮŽOVÝ..A tím vyvolává dojem, že tato barva nedovoluje ani na sekundu připustit myšlenku na usedlost. Přesto je ze všech těch modelů ten nejnudnější.

 
Lachenauerin
544 příspěvků 10.01.12 20:04

Mno, řečeno v jisté nadsázce, vidím na většině obrázků oblečení usedlé, na posledním pak oblečení blbé. Řečeno seriózněji: Obrázky s výjimkou posledního pro mě do značné míry reprezentují klasický styl. Ano, může ho nosit dvacítka i šedesátka, pokud jí vyhovuje a odpovídá jejímu založení. A jistě ho nemusí nosit jen do kanceláře. Ale taky ho nosit nemusí, pokud jí nevyhovuje a jejímu založení neodpovídá.
Má-li člověk svým oděvním stylem vyjadřovat svou osobnost, pak je logické, že někomu vyhovuje styl klasický, jinému bohémský, jinému rockový, romantický atp. Každý z nich je přitom úplně v pořádku, žádný není lepší či horší, pokud je to opravdu styl.

 
Katy
97 příspěvků 10.01.12 20:13

mě slovo „usedlý“ evokuje takový ten styl „stará mladá“, např. neslušivé střihy, nevhodné barvy atp. rozlišuji usedlý a konzervativní…už to mám - usedlý mám také zafixováno jako styl „už je to sice nemoderní a mírně ušmudlané, ale to je jedno, hlavně že to ještě slouží, a navíc já mám na starosti jiné věci než módu“. prostě něco jako zaprděnost.

 
Lulu  10.01.12 20:14

Jackie „O“ Kennedy style, nesadne každej. Oblečenie treba vedieť nosiť, hlavne takéto.

 
Lara
208 příspěvků 10.01.12 20:14

Usedlosti se bojí lidé, kteří nemají charisma. Člověk, který má, nebude usedlý v ničem.

 
Mallena Corleone  10.01.12 21:38

Charisma je rys osobní přitažlivosti a kouzla (viz Wiikipedie), a to u každého z nás každý recipient vnímá jinak. Kdo je pro někoho charismatický, může být pro druhého totálně nepříjemný. Spíše bych volila slovo „sebevědomí“. Vždy je to o sebeěvedomí. Co říkáte?

 
Lara
208 příspěvků 10.01.12 21:55

Ne. Jak říkáte: „Kdo je pro někoho charismatický, může být pro druhého totálně nepříjemný.“ Vyvolává emoce.
Netvrdím, že ten, kdo má charisma musí být nutně vkusný, vizuálně hezký, nemluvila bych ani o sebevědomí.
Spíš pochybuju, že u takového člověka budeme uvažovat o usedlosti, ať už má na sobě cokoliv.

 
adilah  10.01.12 20:20

Pro mě je usedlý frigidní a bez šmrncu. Ve smyslu takové té staropanenské šedi a nudy.

 
Sida  11.01.12 09:59

Ano, to je přesné. Oděv, krom té ochrany proti chladu, signálu společenského statu atd. měl vždy funkci i erotickou - všechna ty historická poprsí vyšněrovaná z výstřihu, utáhlé pasy atd. Prostě ani pětatřicetiletá single se nechce oblékat jako někdo, kdo ztratil veškerou naději. Z toho plyne ta spousta infantilní sexíí nabídky v obchodech.
Btw. jakkoliv si ty svetry si přimhouřením okna uměla představit i k (některým) sukním, nazvala bych je sportovní a nechápu, proč je v nepořádku sportovní obuv, sportovní zavazadlo, sportovní bunda ve městě a v pořádku sportovní svetr.

 
Evropanka  10.01.12 20:25

Ten první model mi připomíná fotky ze starých Für Sie, ve kterých jsem si jako malá ráda listovala a líbilo se mi, jak ty modelky vypadají elegantně a žensky, mají dobře střižený šaty a kvalitní doplňky z kůže (Byl konec osmdesátek, tady řádily plísňáče, mega vycpávky a krepatá trvalá :-)) No takže ten první model mi k úplně mladé holce moc nejde, vidím to tak na 25-40, stejně jako ty ostatní. Usedlé se mi to nezdá, naopak, doplňky tomu dají šmrnc, na hezké postavě to může být sexy outfit. No a ta poslední fotka… hm. První slovo, které mě napadlo, nebylo usedlé, ale zaprděné. Protože je mor, u nás na vsi to nosí každá druhá, a rozhodně ne jen ty nejmladší holky. Akorát místo kecek nosí špičáky.

 
GreatSusan  10.01.12 20:27

Prvni model mi prijde sice hezky, ale (lehce) usedly - z meho pohledu by se to dalo zmenit modernejsim strihem kalhot. U modelu se svetry se mi libi akorat boty. Svetry mi prijdou nic moc, mozna tak na hory a kalhoty se k nim strihove moc nehodi. Treti model je proste ulicni (pod)prumer, hlavne tu cernou kabelku pricitam Adine smyslu pro cerny humor. Ale na 16lete divce by me to nijak neurazilo.

Celkove si myslim, ze usedlost vznika, kdyz chybi smysl pro humor, nazor, vlastni styl, povedomi o mode, odvaha vybocit ze zajetych koleji a prebyva snaha udelat vsechno spravne a mit jen nadcasove a kvalitni veci (nic proti nim, ale vseho moc skodi, tj. v tomhle pripade nudi). Treba v pripade prvniho modelu by stacilo zmenit strih halenky a kalhot - a ve stejnych barvach a se stejnyma doplnkama by to mohlo byt velice „hip“, takhle je to proste „hezke, kvalitni a nadcasove (a lehce nudne)“.

 
Libor  10.01.12 20:45

Už zase bylo ve zprávách na Primě o internetových útocích na (nejen) těhotné maminky. Ado! Co jsi to jen rozpoutala? Jedna maminka se dokonce bojí o život svůj a svého dítěte. Chceš mít na rukou krev?

 
kiwi  11.01.12 13:00

A furt je tý krve ještě málo!

 
Libor  11.01.12 16:02

Nahlásil jsem vás na PČR za projevy tupé, primitivní nenávisti vůči jiným skupinám obyvatel.

 
Lenka  11.01.12 16:50

Tak to mi sem hoďte link, ať se taky pobavím :-D

 
Katuka  10.01.12 20:48

pokud to budeme brát tak, že usedlé znamená něco zaběhnutého a bez chuti k změnám, tak to je za mě zcela určitě ten poslední model. Taková běžná uniforma od čtrnácti nahoru, z vrchu neomezeno, záleží jak moc „mladě“ se dotyčná cítí. Naopak první model je za mě nadčasový (pokud se bavíme o slečně stejné postavy), bude vám slušet v osmnácti i ve čtyřiceti a rozhodně je vhodnější pro většinu údálostí než zbytek. Co se týče těch dvou svetrových variací…nelíbí se mi to, ale jako základní modely, ke kterým se počítá s výraznějšími doplňky jsou použitelné a rozhodně lepší než standartní uniforma rifle a mikina…

 
Nemesis  10.01.12 21:05

ale pokud budeme jako usedlé brát něco zaběhnutého co se nemění, tak právě ten poslední model to není… protože ho sice nosí skoro každá patnáctka, ale ta samá holka, co to v patnácti nosila, si tohle růžový tričko, náramky a džíny nevezme ve 20!tudíš se v něm neusadí… a někdy kolem 35 dojde většina žen k tomu, že chce nosit právě onu „nadčasovou eleganci“ jako na prvním modelu a tu pak ke znudění bude nosit až do smrti…a to je podle mě usedlost :-)

 
Mallena Corleone  10.01.12 21:45

No, nevím. Já bohužel kolem sebe vidím spustu těch žen, které tvrzení Nemesis vyvracejí :-( Samé vyšisované a odrbané rifle, trička s nápisy, flitry apod., falešné vitonky, šílené kreace na umělých nehtech, podivná bižu a podobné šílenosti. A nositelkám těchto kreací je vždy 20 a více (plus mínus 30, 40, 50, 60 let).

 
mujercita  10.01.12 21:57

A není to třeba současným kultem mládí? Být mladý a vypadat málem i v šedesáti na šestnáct se předkládá téměř jako povinnost. Však i tady začnou okamžitě padat výrazy jako rezignace, peklo, jakmile tak někdo nevypadá. A móda adolescentů jsou prostě ty džíny a strakatá trička. Opustit ji znamená přiznat si nástup středního věku.
Alternativa mladistvého oblečení není. Nabízet patnáctileté holce nažehlenou bílou košili a béžové kalhoty nebo cuchtovitý svetr, aby vypadala stejně jako vrstevnice své matky, to není řešení. A když se ještě k tomu matka snaží vypadat jako vrstevnice své dcery, není úniku.

 
Sibyla  11.01.12 00:24

Mně se pro mladé líbí takové studentské oblečení z padesátých a šedesátých let: pestré, svěží, pohodlné, takže se v něm dá blbnout, přitom dívčí: rozevláté sukýnky, široké stuhy ve vlasech, pestré nebo pastelové barvy, občas nějaký úlet… Viz třeba film Bye, bye, Birdie nebo Peggy Sue Got Married. Je to styl, který sluší vysloveně mladým tvářičkám a tělíčkům, později vypadá trapně. Ale bohužel, sama jsem v tom věku toužila vypadat jako femme fatale - asi je marné říkat: užijte si dívčích let, dokud trvají… Hm, i když, jak tu padlo, dnes jako osmnáctky chtějí vypadat i čtyřicítky.

 
mujercita  11.01.12 00:38

Sybilo, ano, to zní moc hezky. Taky by se mi to líbilo. Ale kde to vzít? Vždyť víte, čím jsou přecpané krámy. Mám dceru v odpovídajícím věku a docela věřím, že kdyby ty holky měly skutečně na výběr, nejmíń tak polovina by si něco podobného taky vybrala. (Zejména pokud by celebritky v mládežnických seriálech nosily něco podobného).

 
Velryba grónská  11.01.12 12:33

Skvěle vystiženo! V době plyšáku mi bylo něco kolem pětatřiceti. Byla jsem mladá nebo stará? V té době už jsem ale nejmíň deset let nosila spíš dámskou eleganci. Bylo to tak zvykem. Po plyšáku se sortiment v obchodech radikálně proměnil. Vše pro mladé. Odrbané a děravé džíny, které vypadají jako vytažené z popelnice, a neuvěřitelné „šály“, které vypadají jako izolační materiál na vodovodní potrubí, jsou toho vrcholem. Kdo není mlád, je odepsán. Oblečení preferujme takové, jaké by si „naši staří“ (už v mládí zvyklí na dámskou eleganci) nikdy na sebe nenavlékli… Může se někdo divit, když pětačtyřicetiletá žena podlehne situaci, přestane vzdorovat takové masáži a oblékat se i nadále „usedle“, tj. elegantně a přiměřeně svému věku, jak byla zvyklá už před deseti lety? Proč by to ale měla dneska dělat, když to nikdo (kromě Ady) neocení? Na druhé straně, má-li trochu soudnosti, nemůže se navléct do sexy rozdrbaných džín a oflitrovaných trik s výstřihem a holým pupkem. Co zbývá? V podstatě jen tržnice, protože skoro jenom tam mají pochopení. Pro věk, pro jeho představy i pro jeho proporce.

 
Johanna  12.01.12 19:00

Včera jsem vyrazila do práce v šedém tvídovém kostýmu, má dlouhou sukni a vypadá velmi usedle, ale měla jsem na něj náladu. Dokonce jsem si i stočila drdol. Čtyři mí kolegové mi řekli, jak strašně mi to sluší. Byla jsem v šoku. Možná v dětství snili o knihovnicích, ale svůj včerejší oděv jsem považovala za něco z kategorie „šedesátiletá docentka“. A hle… stala jsem se sexy symbolem (pracuju v prostředí, kde je nutno odívat se „slušně“, takže tričenka a džíny nikoliv). Takže možná i ta usedlost má někdy kladné stránky :-)

 
Chtivá pracka  10.01.12 20:54

Usedlost je dvojího typu - v barvách a střizích. Tím nechci říct, že na sebe za každou cenu musíte rvát neonky, abyste se usedlosti vyvarovali. Ale takové ty klasiky ve stylu nedefinovatelná béžová (jako na prvních kalhotách), černá, šedá, bílá, tmavě hnědá… Nůůůda. A když se přidá nudný, klasický střih, tak je zavařeno.
Kdyby u prvního modelu košile vypadala třeba „takhle ":http://chic-unique.com/…shirts-1.jpg“ rel=„nofollow a kalhoty např. tyto rel=“nofollow (záměrně jsem nevybrala teď módní skinny), už by se o usedlosti nedalo moc mluvit. Jo ještě pryč s tou příšernou hranatou kabelkou:-)
Ty svetry už nezachrání nic, jsou opravdu dost hrozné. Nicméně tyrkysová kombinace rukavic a šálky je super, tam je zase ten klasický střih (a zřejmě i materiál - kůže + dejme tomu vlna), ale oživuje to nápadná barva.

 
jit  10.01.12 21:21

Pracko, ta košile/halenka je nádherná.
Mimochodem, rozlišujete mezi košilí/halenkou­/blůzičkou?

 
Chtivá pracka  10.01.12 21:44

Jaj, přistižena při činu:-) Rozdíl mezi blůzou a halenkou neznám a nevím, to se přiznám. Nicméně, pokud mohu soudit, pak košile vychází z pánského oděvu - tedy klasický límec, manžety s knoflíčky, jen v ženském střihu. A halenka zas vychází z košile, ale má ženštější prvky - např. kulatý límeček, volnější rukávy… Ale to je jen můj názor, pokud někdo víte, jak se přesně tyto druhy oděvu liší, budu za osvětu vděčna.
Dle mé definice by samozřejmě odkaz byl na halenku, nikoli na košili. Původně jsem chtěla najít nějakou zajímavě střiženou ve smyslu knoflíčky na rukávu až skoro k lokti nebo s mírně nařasenými rukávy, ale tahle mi prostě padla do oka:-)

 
Frantiska  11.01.12 12:15

no bluzka/halenka uzasna … ale kalhoty za me priserne

 
Lilili  10.01.12 21:02

Ado, je to marný, je to marný, je to marný…

/nemyslím článek, ale diskuzi/

 
Libor  10.01.12 21:06

Dnes bylo ve zprávách na Primě opět o internetových útocích na (nejen) těhotné maminky. Jedna se dokonce bojí o život svůj a svého dítěte. Ado?! Co jsi to rozpoutala? Chceš mít krev na svých rukou?

 
KaCZFi
128 příspěvků 10.01.12 21:07

Tak si take v rychlosti zkusim zapremyslet…
1. model neni usedly, spise nadcasovy, elegantni, nicim neurazi, takovy klasicky hezky business dress od 20 do 60
2. aby to bylo joo usedle, musela bych k tomu dat boty s hranatou spickou a „pohodlnym“ hranatym cca 3cm podpatkem, nejlepe cerne, ale kdyz ty boty odmyslim, ano je to takove o nicem, bezbarve…
3. nezda se mi to usedle ve smyslu, v jakem to asi vetsina z nas vnima, sice barevne, ale je to bez napadu, tuctove
Myslim si, ze clovek, v tomto pripade zena, ktera je vnimana jako usedla tak pusobi v celkovem kontextu - tedy i to jak si upravuje, neupravuje vlasy, trvala, idealne co nejkratsi vlasy nebo naopak dlouhe, nestrihane, tocene do drdolu… a pak ty „pohodlne“ boty, hlavne nevycnivat, zadne barvy, pouze zemite hnusne hnede, khaki apod, zadny vyraz, zadny sex, proste nuda v obleceni nuda v zivote, tak ja vnimam usedlost
Pak jsou jeste zeny, ktere snad ani nepusobi usedle, je videt, ze o sebe jiste pecuji, ale jaksi se zbrzdily ve vyvoji, nektere obdobi je na poli mody vyznamne zasahlo a jiz se z toho nikdy nevzpamatuji…
Takze mne osobne se zda, ze to jak vnimame usedlost je velmi individualni, pro nekoho je usedlost i to, ze si vezmu klasickou sukni s lodickami. Jinak take vypada usedla dvacitka a jinak usedla sedesatka, spise to souvisi s tim, v jakem obdobi usedly, rozumej se zabrzdily…Jinak vnima usedlost dvacetileta holka a jinak ctyricetileta zena, co je pro dvacitku usedlost, je pro ctyricitku elegance.
No, bylo by to premysleni na celou noc…

 
Libor  10.01.12 21:07

Krucinál, nějak to tu blbne.

 
Chany  10.01.12 21:11

Předesílám, že hnědou nemám ráda ( nesluší mi) a když už hnědou, tak jedině studený tmavý odstín. Takže z prvního modelu bych použila jen halenku, ostatní by bylo černé - ať to nudí, nebo ne.A spíš místo kalhot úzká sukně s rozparkem + lodičky. A už by tam byl náhrdelník nebo šáteček ve výstřihu.Z druhé nabídky určitě tu kombinaci s černými kalhotami. U mě takové standardní zimní oblečení pod kabát, trochu nudné. Nelíbí se mi ty boty. V posledním modelu vidím jasnou puberťačku, pokud jí tzv. „neteče vana“- rozuměj bůčky jí nevisí kolem dokola - může jí to i slušet. Prostě tenhle styl k adolescentům patří. Ale neosuzovala bych ho ani na mnohem starší - pokud je teda vhodný typ ( drobná, mladistvého vzhledu, na volnočasové aktivity a bez toho rádoby omračujícího potisku)
Usedlé oblečení vidím jako bez nápadu, v „nijakých“ barvách,mnohdy neforemného střihu a taky uměliny.Zpravidla si v něm libují ( možná je to i nějakou nutností) lidé staří, zamindrákovaní, bez vkusu, zčásti třeba s nekonfekční postavou nakupující třeba na tržnicích za babku.

 
Margot1  10.01.12 21:11

Pro mě usedlé v módě evokuje něco mezi zastaralý, nudný, vyčpělý, nemoderní, ale i věci, které „něco pamatují“ a nejsou přitom klasické nebo nadčasové. Platí to nejen pro šaty, ale i boty a doplňky, šperky a bižuterii. Někdy totálně zkazí pěkné oblečení účes a líčení - jistě znáte také někoho jako je kamarádka mojí švagrové, která nosí účes a maluje se jako na střední škole, stále totéž 20 nebo 30 let.

Modely už jsou okomentovány poměrně dobře. A pro mě ani jeden, i když se mi první líbí a typově by barvy byly pro mě, nosím nápadnější věci.

K tomu konzervativní x usedlý: jsem konzervativní, ale myslím, že ne usedlá. Stále zkouším nové, hlavně nové barevné kombinace, mám ráda doplňky, především nápadnou bižuterii. Základ mého šatníku tvoří klasické nadčasové kusy, které mi vydrží nejméně několik let, k těm dokupuju krátkodobější módní a většinou levnější věci, které s nimi kombinuju.

 
Sibyla  10.01.12 22:14

Určitě: konzervativní nerovná se usedlý.

 
Monika  10.01.12 21:12

První model se mi líbí nejvíce. A usedlý mi nepřijde vůbec. Slovo usedlý si spojuju s významem „stará-mladá“. Což ve mě první model vůbec neevokuje. S ním naopak pojím slovo „elegantní“. A přiznám se, že mi trvalo dlouho dospět k tomu, že právě první model by měl v mém šatníku nejen vzhledem k věku převažovat (a pomalu a jistě začíná). Důvod? Dřív jsem si mylně první model pojila se slovem usedlý, nyní v něm vidím právě a především tu eleganci. Jo a na závěr - žádný model nemusí být usedlý, od toho jsou přece doplňky. Výrazná brož dodá prvnímu modelu punc šmrncovosti, jiskru.

 
Maja  10.01.12 21:13

ja osobne by som si obliekla čokoľvek z týchto modelov a väčšinou to aj robím. mám 28 rokov, pracujem v počítačovej firme s pomerne prísnym dress codom a obliekam sa podľa nálady - úzke rifle, vysoké čižmy na šnurovanie a nad ne pridlhé tričko pre mojich 163 cm jeden deň a elegantná „ceruzková“ sukňa pod kolená so zapásanou blúzkou na druhý deň. ja to považujem za svoj štýl. čo si do práce nesmiem obliecť - minisukňa, hlboké výstrihy alebo tričká s vulgárnymi evokáciami by som si na seba nedala aj tak, takže niet nad čím filozofovať. podľa mňa žiaden z obrázkov nezobrazuje nič odporné. obliekanie aj tak viac symbolizuje to, čo si nosia ľudia v hlavách a chcú to odprezentovať než to, akí skutočne sú. všetká tá štýlovosť je aj tak o tom, čo chceme dať najavo než o hĺbke našej duše…

 
A.C.
153 příspěvků 10.01.12 21:30

Pokud můžeš do práce nosit džíny, tak moc přísný dress code nemáte ;)

 
andrea  11.01.12 10:28

Taky si rikam :-), my mame dress code a dziny muzeme jenom v patek :-).

 
Frantiska  11.01.12 12:18

ja teda nikdy :) to se nekdo ma, ze ma tak prisny dress code

 
Maja  12.01.12 00:43

tak mne sa extra prísny nezdá, ale mám kolegyne, čo sa rady vyzývavo obliekajú (pomer mužov k ženám vo firme je 3:1 a tak to asi berú ako ďalšiu možnosť zapôsobiť) a dosť sa na to sťažujú. ako som písala: niet o čom filozofovať. tmavé džínsy, čo vyzerajú ako nohavice sú úplne v pohode. problém sú vyťahané a otrhané rifle ;)

 
Lenka  11.01.12 17:02

Dress code by měl být povinně všude! Když to nejde po dobrém, tak to musí jít po zlém!

 
Maja  12.01.12 00:37

tak zase to netreba preháňať. je to predsa len zamestanie a nie otročina :)

 
Křížala  10.01.12 21:13

První model by byl usedlý, ale je tam ten oranžový pásek, ten tomu dává šmrnc. Mohly by ho nosit mladé holky i starší ženy - barevnost bych dodržela, jen bych obměnila střih kalhot a košile. Oba modely se svetry jsou nudné. Přesně tak se u nás v zimě oblíká 80 % žen a přesně tomu se snažím vyhnout. Není tam nápad, nevidím v tom ani trošku elegance (no dobře, ty boty jsou moc pěkné), je to prostě rychlé řešení do zimy. Poslední růžový model je prvoplánový- slepenec rádoby sexy věcí, které sice nejsou usedlé, ale nejsou ani stylové. Díky Adě za článek, umí pěkně klást otázky.

 
zelitschko  11.01.12 12:07

právě ten oranžový pásek mi tam vadí. Za mě by mohl být fialový nebo tyrkysový, ale k béžové nikdy oranžový. A za mě kalhoty spíš smetanové :)

 
Georgina  10.01.12 21:25

Barevně se mi modely líbí. Akorát svetr s rolákem na sebe vezmu jen v kombinaci nachlazení a výpadku dodávek tepla při sněhové kalamitě, protože jinak se v nich v místnosti peču. Takže i kdyby byly sebehezčí, je to typ oblečení, který málokdy nosím a když už, tak nerada. Lépe by se mi s tričkem porovnávalo něco, co se dá nosit stejně často jako tričko.

 
Johanna  14.01.12 12:20

Roláky nosím. Tenké, úpletové, černé, dá se to kombinovat se „šmuky“ nebo barevnými šálami a vypadá to docela elegantně. Jiné, než černé tenké taky nenosím, taky mi to připadá jako na horách.

 
A.C.
153 příspěvků 10.01.12 21:28

Usedlý oděv je pro mě oděv nenápaditý, asexuální, nezdobný, nereagující na módu, ale festovní a „pro všechny generace“. Ale usedlý není pouze oděv, nýbrž celkový pocit, který z člověka mám.

Takže usedle na mě může působit i mírně přitloustlá dvacítka, která si obleče sukni střízlivého střihu a barvy, halenku zapnutou pokud možno až ke krku, přes to propínací svetřík, do ruky masivnější kabelku a na nohy pevné botky na širším podpatku. Vše v „klasických“ tónech šedá, bílá.
Pokud si totožné oblečení na sebe hodí štíhlá a pěstěná žena/dívka skoro libovolného věku, může vypadat nadčasově a elegantně.

A modely, co dala Ada: to první není usedlé, ale je to taková úřednická uniforma. Svetry s kalhotama nechápu, pro mě jsou mimo mísu. Kam by v tom tak člověk šel? Na vycházku po Špindlu? To není usedlé, to je divné, kromě vysokých štíhlých to nebude slušet vůbec nikomu.
A to poslední růžové nosí nadpoloviční většina holek na základních a středních školách, to je jednoduchá uniformička.

 
marketa  10.01.12 21:29

slovo usedly ve spojitosti s modou nepouzivam. vsechny modely jsou nenapadne, az nudne. ale muzou pusobit i elegantne. ono dost zalezi, jak se to nosi, jestli se v tom hrbi zada, je to vyzehlene apod. a nekdy je docela prima se takhle oblect, kdyz se clovek chce „schovat“. je to jako oblect plast, ktery dela neviditelnym.

ten posledni je proste jen nuda, nuda, sed, sed. ovsem kdyz si ho na sebe vezme vesela, stihla, excentricka sestnactka, tak se to asi snese lip
nevzala bych si na sebe asi ani jeden z nabizenych outfitu. predevsim ty boty na podpatku jsou des.
podpatky nesnasim a jsem presvedcena, ze boty muzou byt hezke a elegantni i bez nej.

 
Alka  10.01.12 21:34

No podle mého názoru k uvedeným příkladům ( či lépe - k jejich hodnocení) chybí „osobnost“, tedy žena, která tyto modely bude nosit. Pokud by tou ženou byla autorka tohoto blogu, tak varianty 1-3 zapadají ( pokud mohu soudit na základě fotografií z médií) do jejího stylu a nebudou tudíž „usedlé“ ale stylové, zatímco varianta poslední bude zcela „mimo“. V mém případě by naopak třeba uvedené příklady oblečení ( či chcete-li outfitů :-) působily divně až rozpačitě ( protože tak bych se asi cítila, kdybych se tak oblékla:-), preferuji zase trošku jiný způsob „dokreslení své osobnosti pomocí oděvu“ :-)

 
Krista  10.01.12 21:38

Řekla bych, že se tu při diskusi o doplňcích a detailech zapomíná ne to nejdůležitější: osobnost nositelky, její kouzlo, obličej, gesta, vlasy, make up… Tyto věci Adiny obrázky neprezentují a to je právě ten vtip. Elegantní oděv totiž Vaši osobnost a půvab netvoří, pouze podtrhne. Ovšem, je-li co podtrhovat. Styl si nenavléknete s drahým byť i elegantním oblečením, natož s nápadným.

 
Sagiti  10.01.12 21:39

V prvních modelech vypadá mladá jako stará a stará ještě starší.Mně je 60 let a nelíbí se mi to.Chybí tomu šmrnc.Poslední model s růžovým tričkem si umím představit v odpovídajícím prostředí na komkoliv.Někde u moře klidně i na staré.Ty modely prostě nejsou sexy.

 
jj  11.01.12 08:42

jj, souhlasím, nejsou sexy! A není to takovéto „sexí“ jako u pekelného modelu minisukně-výstřih k pasu-špičáky-tuna zlata-fejková kabela. U prvního modelu by totiž stačilo rozepnout jeden knoflíček na halence a hned by bylo po očku na co koukat ;) Svetry budou nudné, pokud jejich nositelka nemá štíhlý pas a správnou podprsenku, když nemá, může to zkusit zachránit barevnými doplňky - tak na ni někdo možná ulpí zrakem trochu déle.
Spousta komentářů je o tom, že u prvního modelu byste vyměnily halenku nebo střih kalhot-za průsvitnější, s vázačkou, a tak.
Poslední model podle mě nosí ženy, které se v něm cítí sexy, ale je to už prostě moc - i výstřih, i obtažené kalhoty, i nápadné šperky.
Pro dokreslení: bude mi čtyřicet, nemám džíny a ani jedno růžové tričko:)

 
Krista  11.01.12 14:39

Proboha, sex appeal musíte tomu outfitu dodat Vy sama! Buď sexy jste nebo nejste, v tom Vám oblečení fakt nepomůže!!!

 
Křížala  10.01.12 21:42

Tak jsem to přečetla ještě jednou a už vím. Rozdíl mezi střídmou elegancí a „nežádoucí“ usedlostí je v zajímavém detailu nebo doplňku, to je ta třešnička na dortu. Kousky oblečení samy o sobě usedlé nejsou, to až ty kombinace, co z nich vytvoříme.

 
Birkin  10.01.12 21:43

Myslím si, že uvedené modely možná jsou usedlé (ve smyslu slova jak jej definovala Ada ve svém článku), ale na tom bych neviděla zas tak nic špatného. Problém je, že jsou strašně a opravdu strašně nudné a přitom by stačilo poměrně málo, aby např. první model vypadal trochu jinak - místo tohoto typu košile dát bílou s velkou vázačkou na prsou, černé sametové sako, červené rty… a hned to je jiné. Pro mne je skvělým příkladem elegantního, nenudného, klasického a šmrncovního stylu kolekce Gucci pro podzim 2011 (lze shlédnout na www.style.com). Mám na mysli použít ji jako inspiraci, nikoliv nakupovat u Gucci (!), mnohé lze také opustit (klobouky apod.), pokud je to pro někoho příliš… V té kolekci je prostě „něco“ navíc, co možná máme často problém pojmenovat… Mé soukromé přesvědčení ale spočívá v tom, že nejvíc záleží na tom, jestli to oblečení (ať už jakéhokoliv stylu) umí člověk „vynést“, je to prostě o sebevědomí a „ksichtu“ (viz modely na The Sartorialist). Takže na závěr - modely, které představila Ada mohou být méně nudné, když je prostě někdo dobře „vynese“…

 
ZetKa
292 příspěvků 11.01.12 13:15

Podívala jsem se na tuto kolekci a je přesně podle mého gusta! Ne sice úplně pro mojí postavu, ale jde jen o inspiraci. Přesně moje barvy, klobouky, co by mi slušely, styl, který se mi líbí - paráda! Díky za odkaz!

 
Rejcka  10.01.12 21:45

Výraz usedlý mi nejvíc asociuje katalogy typu Quelle apod. Prostě takové to oblečení, ve kterém vypadáte jak stará mladá bez ohledu na to, kolik vám je let. …

 
Ani  10.01.12 21:49

Zjistila jsem, že flame debata vzniká kolem Pippy Middleton. Půlka lidí má její outfity za usedlé, nudné, málo barevné. A půlka je považuje za zajímavé a nápadité. Tedy dva úplně odlišné tábory. Co myslíte vy?

Myslím, že je to proto, že někdo si všímá víc barev a vzorů a někdo střihů, kombinací, detailů. Proto je pro každého usedlé něco jiného. Ale k čisté usedlosti dochází, až když je oděv usedlý ve všech těchto parametrech a bez nápadu.

Jinak mi ještě přišlo zajímavé, jak tmavé barvy působí mnohem méně usedle než béžová. Ale to je možná jen moje preference.

 
Ignis  10.01.12 22:33

No, mě taky přijde béžová usedlejší než tmavá, ale je fakt, že béžovou (a její příbuzné ) nemám ráda.

 
Lenka  11.01.12 17:06

Co se týká Kate, myslím si, že ona by vypadala dobře i v pytli od brambor. Vždycky jí to moc sluší, i když nosí jednoduché střihy i barvy, decentní doplňky. Má to prostě v sobě.

 
janiiiv  12.01.12 15:25

Pippa??? Mně přijde její styl hodně podobný většině módních blogerek. Akorát že je ve věku a postavení, kdy nemůže nosit (a doufám, že nenosí!) prstýnky s lebkou, DIY náramky přátelství, mini šortky s vlaštovkami a tak. Myslím, že šperky nosí celkem střídmé, ale nejen zlato a stříbro, i bižu, ale nemám ji za hlavní předmět zájmu, takže to berte jen jako takové moje skromné osobní shrnutí a nerýpejte se v tom, jestli jsem se v něčem spletla ;)

 
Pafka  13.01.12 16:59

Mně se její styl docela líbí, ne všechno, ale většina modelů. To, že připomíná každou druhou blogerínu jí může být jedno, protože ona sama, pokud vím, žádný svůj blog nemá (nemyslím ty, co o ní píšou ostatní). Kate má taky hezký styl, ale je teď moc hubená, slušelo by jí nějaké kilčo navíc a pak si klidně může vzít ten pytel od brambor.

 
Miru  10.01.12 21:59

Když se řekne ,,taková usedlá paní„, tak si představím dámu velmi slušně a čistě oblečenou, klidnou, bohužel trochu nudnou, která svým vzhledem říká: ,, Jsem slušná vdaná žena, tak na sebe nepotřebuju poutat žádnou pozornost“. Už dávno našla sukni, co jí bezvadně padne, i kalhoty, halenky atd. Nikdy ničím nepřekvapí, na jistotu se obléká téměř jednobarevně v tlumených odstínech. Doplňky jen decentní a nejlépe praktické. Vlastně na tom není nic tolik špatného, tak místo, abych řekla nudná a monotónní světice, řeknu raději usedlá.
Pokud ale ta samá paní nakombinuje hezky barvy, vezme nějaký pěkný doplněk, použije make-up, pak už je to elegance, protože pak už nevypadá slušně a nudně, ale slušně a hezky, přitažlivě.

Usedlý podle mě nebyl ani jeden z modelů na obrázcích. Poslední model je sice nudný, ale to je tím, že ho (bohužel) tak často vídám. Jeho nositelka nemůže být usedlá, když vlasně žádný styl ještě ani nenašla..

 
Loo  10.01.12 22:03

Nevím,… je mi dvacet, ale první model bych si na sebe vzala jen pokud už bych neměla nic jiného ve skříni. Mám pocit, že by mi to zbytečně přidávalo léta.
Poslední model v té skříni ani nemám.

 
Ani  10.01.12 22:25

Trošku provokativní otázka: Je ve dvaceti špatně, když člověk vypadá starší? Odpověď asi bude jak kdy :) ale já se takhle občas oblékám a lidi na to reagují o dost jinak než na džíny a tričko.

 
Ignis  10.01.12 22:38

no, špatně to není, ale je to škoda :-) Samozřejmě záleží na příležitosti, ale když začne s něčím takovým takhle brzo, co bude nosit ve 40 a později? Pořád to samé!

 
bellatrix  10.01.12 22:41

ked vyzeras na 20 a mas 20, tak ked sa oblecies tak aby si vyzerala ze mas 25, je to ok. ked sa oblecies tak aby si vyzerala ze mas 45 vyzera to zle. presne tak isto ako keby sa 45 rocna chcela hrat na tinejdzerku

 
JanaSB  10.01.12 22:46

To samé si myslím i já, jako skoro třicítka. A když vám ve třiceti hádají o pár let víc, tak už to není nic moc.) Tohle je vhodný tak pro někoho, kdo má v práci dress code a ještě neví, co s tím.

 
Loo  12.01.12 19:30

Souhlasím, vždyť halenka a kalhoty s puky nejsou jedinná možnost.

 
Anna  10.01.12 22:23

Pro me je usedlost neco jako nuda kombinovana s konzervativnosti projevujici se ve volbe strihu, materialu a barev. Nadcasovy strih + nadcasovy material + nadcasova barva ve vsech kouscich outfitu podle me vytvari usedly celek. Mene nadcasoveho a zacina se to ‚odusedlovat‘. Tzn abych se vratila k Ady otazkam:

1. Kosile mi prijde jednoznacne usedla (strih, barva, material), kalhoty taktez, pasek ma vyraznou barvu i trochu jiny strih - usedly mi neprijde, boty maji netradicnejsi strih, kabelka trochu smrcovnejsi strih ale jinak taky ‚nadcasova‘. Jako celek mi to tedy prijde spise usedle, ale boty a pasek to zvedaji o tridu vys. Predstavit si treba tu kosili v nejakem smrcovnejsim (halenkovitejsim) strihu (jak uz tu nekdo daval link vyse) nebo treba jinem materialu (rekneme neco splyvaveho - saten) a nebo dokonce nejaky zajimavy detail, rekneme oranzove knofliky bylo by to taky neco jineho. Jinak do prace OK, pro trochu prisnejsi dresscode bych asi ale vymenila barvu pasku za neco nudnejsiho a spis zkusila ozivit satkem kolem krku. Trochu vic barev a snese to i 20ka, mene bolave boty a snese to i 70ka.

2. Stejne jako vyse, vsechny kousky usedle = celek usedly. Svetry a boty usedle nejsou, ale ty kalhoty to delaji o dost usedlejsi. Podle me idealni outfit na prochazku do primestskeho parku, pripadne i lesa (s jinou obuvi). Jinak by to urcite slo zkombinovat i do prace a i smrcovneji - treba s kolovou sukni s vrsvenymi spodnickami, nejakym zajimavym strihem kalhot, zajimavym materialem nebo barvou kalhot. Myslim, ze neni az takovy rozdil mezi bezovymi a cernymi kalhotami, ale predstavit si na tom svetlejsim obrazku treba oranzove uzsi kalhoty hned by to bylo zajimavejsi. Takze - spise usedle.

3. Pridavaji barvy, takze s kabatem na tu prochazku urcite lepsi. Ale porad je tam ted nudnebarevny, nudnematerialovy zaklad. Co treba kozene nebo barevne kalhoty, nebo sukni. Takze - lepsi, uz asi ne usedle, ale porad to neni ono.

4. Hmmm. Strih dzin mi prijde neusedly, neni to zrovna rovne strizena klasika, i kdyz barva je ‚usedla‘. Triko ale podle me klasika pro tenhle styl je, stejne jako ty tenisky. Takze ve svem celku tak neco mezi (i kdyz ta ‚kabelka‘ to povazlive tahne k usedlemu). Urcite vyhodit tu kabelku. Co treba zkusit hodit do toho ostre ruzove dziny stejneho strihu, kotnikove konversky a zeleny klobouk? Nebo misto barev zkusit experimentovat s materialem a dat pres to nejaky krajkovy/hackovany teenagersky car ‚svetru‘, celenku s obrovskou ruzi do vlasu, nejakou romatickou latkovou kabelku (treba pompadurku) a latkove sandaly na klinu. Ale takhle je to nemastne, neslane, asi ne usedle (ta ruzova a ten strih dzin nejsou zrovna ‚nadcasove‘, ‚nudne‘ nebo tak co by mi tu asociaci tvorilo), ale nudne urcite.

Tak tak za me :)

 
Ann  10.01.12 22:24

Ado, Ado… tobě ten můj minulý příspěvek asi musí hodně ležet v žaludku, že?
První model JE usedlý. Nedokážu si představit mladou holku která by v něm nevypadala jako stará-mladá. Další 4 modely jsou…no prostě nijaké. J8 nevím, proč bych měla ve dvaceti nosit vlněné kalhoty s puky a širokými nohavicemi. Ty jsou pro mě symbolem usedlosti. Model s džíny nemá cenu komentovat.
Takže znova. (už to tu někdo přede mnou psal). Neexistují jen dvě možnosti - vlněné kalhoty nebo džíny. Dám pár příkladů pěkně oblečených mladých holek:
http://3.bp.blogspot.com/…0/ngnggn.jpg
http://3.bp.blogspot.com/…IMG_8442.jpg
http://1.bp.blogspot.com/…IMG_5915.JPG
http://1.bp.blogspot.com/…IMG_2760.JPG
 http://img832.imageshack.us/…img2573w.jpg

 
Ada Pekelná
971 příspěvků 10.01.12 22:50

Jaký příspěvek? Už si nepamatuju, k čemu ses konkrétně vyjadřovala, každopádně s názory na usedlost toho či onoho modelu se tu setkávám tak nějak od začátku. Proto to chtělo naťuknout.
Je zajímavé vidět, jak rozdílné názory se v diskuzi objevují. Spousta lidí tu nemá problém s vlněnými kalhotami s puky ani dřív než ve dvaceti, tobě se zase nelíbí. Na obrázky, na které dáváš odkazy, bych řekla, že je to blogerkovský standard, a určitě se najde opět mnoho lidí, které tenhle styl nudí xmrti (mě už pomalu taky).

 
Ann  10.01.12 22:57

Je jasné, že každý má jiný názor. Mně je asi sympatičtější „bloggerský standard“, tj. šaty přepůlené v pase a k nim punčochy nebo skinny se zajímavým vrškem.
Vlněné kalhoty s puky (tm.modré) také vlastním, minulý týden jsem v nich byla na zkoušce a příští týden je beru zas, ale na běžné nošení bych si je nevzala.

 
vlasta  10.01.12 23:09

je mi 23 a stokrát bych si na sebe raději vzala adiny modely než výše doporučené oblékání pro mladou ženu. Je vážně nutný všude cpát legíny a vygajdaný trika?

 
Ann  10.01.12 23:50

Vy na těch „mých“ fotkách vidíte ligíny a vygajdaný triko?

 
Frantiska  11.01.12 12:25

souhlasim ani jeden model se mi nelibi a ty saty jsou priserne, tohle pro me ztelesnuje asexualnost … kdyz uz saty, tak snad aby v nich clovek vypadal dobre

 
Ooola  12.01.12 17:14

Ann - ano, na všech

 
isko  11.01.12 00:21

Nenosím propínací vesty (foto č. 1) Vypadám v tom usedle.
Nenosím mokasíny (foto č. 5). Jsou staromódní, nosili je totiž liboví frajírci už před 20ti lety, nejlépe jedny stejné k plesnivým džínám i k obleku do tanečních.

 
Helena  11.01.12 01:35

Už jsem psala výše: vzdušné letní šatičky s tmavými punčocháčemi a kotníčkovými botami považuji za hodně velké peklo. Kdy se to asi tak dá nosit? Vršek, když je aspoň 20, kdeždo v botách bude vedro už při +15.
Dělá to dojem, že ve skříni prostě nebyla sukně/šaty z vhodnějšího materiálu.

Hlavně ale nechápu, proč si aspoň na focení nestoupnou ty holky rovně, pěkně na chodidla.

 
LH  11.01.12 01:56

Ty vaše ukázky bloggerkovských uniforem jsou velká nuda. Z toho si na zadek nikdo neusedne ani omylem. To není pouze můj názor, to je prostě fakt.

 
Loo  12.01.12 19:45

Ale vždyť z nadčasové klasiky taky ne… Musím se Ann zastat, myslím, že chtěla jen ukázat, že to JDE i jinak než v kalhotech a halence nebo na druhou stranu džínách a tričku.

 
Canavi  11.01.12 02:07

lehounké bílé šaty k tomu černé punčocháče a koňakové kotníčkové boty - tenhle model se směle řadí k poslednímu Adinému outfitu hrůzy

 
Fler  11.01.12 10:18

Ne každá mladá dívka nosí leginy a ne každé sluší. A proč si oblékat leginy, popřípadě neprůhledné tmavé punčocháče k letním šatičkám bez rukávů, to opravdu netuším. Snad ne proto, že je to zrovna „in a cool“?

 
uu  11.01.12 12:07

A tohle není usedlost? Myslím přístup: Jéééé, co dělaj? KAŽDEJ přece ví, že k letním šatům se černý punčocháče nenosí. To chtěj bejt jako zajímavý nebo co!?

Zeptej se všech světových modelek (ne Hanychový a Verešový) nebo třeba Liv Tyler, proč i v létě nosí černý neprůhledný - určitě ne proto, aby vypadaly blbě ;)

 
Vendy  11.01.12 10:46

fotky Ann se mi líbí, narozdíl od nudy co je v článku, když se dívám na ty košile a kalhoty, mám z toho osipky, je to sešněrované a pro mě je to usedlé. Já se svou osobností vyjít v tom prvním modelu tak se budu celou dobu ošívat, že mě lidi nevěřícně sledují. A s vlněnými kalhotami a puky mám problém a je mi 26…

 
Nemesis  11.01.12 12:34

souhlas,souhlas. kdyby se víc holek oblékalo do toho jak tady říkáte „blogerkovského standartu“ tak byste přeci nemuseli vyšilovat z džín a flitrových triček, ne? myslím, že to tu opravdu zavání usedlostí v tom smyslu, že jediná možná a správná cesta je nadčasová elegance a v té by měli chodit všichni. ale to by byla hodně velká nuda.

 
Ovec  11.01.12 14:05

Já se svou osobností mám problém s osIpkama.

 
mujercita  11.01.12 14:34

Taky souhlas. A tak nějak bych řekla, že už vím, proč jsem z tohohle blogu tak zklamaná a mám dojem, že je to spíš nafouknutá bublina než převratný počin.
Protože KAŽDÝ proboha pozná na první pohled, že sešmajdané boty, špinavé kalhoty a vykukující prádlo je chyba. Kdo to přesto nosí, tomu je asi jedno trvale nebo momentálně, co má na sobě, a ječení pekla je mu asi úplně fuk.
A KAŽDÝ přece ví, že kvalitním materiálem, klasickým střihem a tlumenou barvou se nedá nic zkazit. Na to přece není potřeba extra blog.
Ale co třeba něco skutečně zajímavého, to by nešlo? Jak rozeznat, kde je hranice mezi svérázným stylem, výjimečnou výstředností a katastrofálním nevkusem? Ta holka na fotkách Ann vypadá mile, úpravně, mladistvě a nekonvenčně. Podle Ady je to nudný standard. Jak tedy vypadá nenudný nestandard? V diskusi se pořád opakuje jde to i jinak. Ale jak? Zatím se tu objevil jen příklad černobílého oblečení s neónovými doplňky. Fajn, to bych nenosila, ale ráda bych to viděla a asi by se mi to líbilo, dovedu si představit, že někomu to sluší. To je jedna možnost. Žádná další už není nebo co?

 
Ann  11.01.12 18:16

Mujercita: projeďte fashion blogy. Tohle není vhodný blog pro inspiraci.
„moje fotky“ převzaty z:
http://rockdress.blogspot.com/
http://xpixiegirlx.blogspot.com/
http://like-paper-cuts.blogspot.com/
Za sebe doporučuju ještě Terunu
 http://terunyblog.blogspot.com/

 
Inna  11.01.12 10:51

Bohužel, ale dívky mě připadají jako na cestě na venkovskou zábavu. Žádný nápad, všechno vypadá jako nakoupeno u Vietnamců. Levné , nepěkné a neumím si sebe v té šedi představit.

 
Mallena Corleone  12.01.12 12:07

Souhlasím s Innou. Podle mne je to typická uniformita jejich věku. Rádoby in a trendy. A ještě ke všemu se všechny na těch fotkách hrbí, hrbí a hrbí a dívají se někam do země.

 
Karolina  13.01.12 07:35

Ceske bloggerky jsou trosku chude pribuzne, same HM,HM,HM.....no jo, asi nemuze byt kazdy Wendy, ale stejne…

 
kolasice  11.01.12 12:28

I ve svých třiceti bych si oblíkla č.2 a 4, č. 1 taky s drobnými úpravami, zbytek nuda nuda šeď šeď - moc mladistvé a „sprominutim“ asexuální.

Ada - vyjma posledního, když si to představím v barvách a střizích, které mi sluší, tak rozhodopádně ano. K roláčku bych si oblékla tvídové sako, výrazné náušnice a koženou kabelu s dlouhým řemíkem (plus rozpuštěné vlasy nebo naopak vysoký culík).

Tak jako se dá vymyslet telativně elegantní kombinace k modrákům (jasně, na svatbu v tom nepůjdete), tak můžou vlněné kalhoty, propínací svetřík a spol. působit odvázaně (ano, ne na diskotéce).

 
Katty  11.01.12 13:54

lidi, lidi, nudíte mě… Pro vás je Peklo všechno, kromě nadčasové elegance. Vždycky jsem souhlasila s tím, že Peklo je městská uniforma, vylézající podprsenka atp., ale peskovat děvče za tmavé punčocháče a šaty a kotníčkové boty? A jak vy nosíte šaty v zimě? Nebo je zima jen na kalhoty? Nemyslím si. Vždyť sama Ada o tom psala, hele: http://modnipeklo.cz/…-puncochach/. Jasně, holky nejsou na přehldíce a nemají to dokonale barevně zkompletovaný… Ale myšlenka tam je. A teď si mě sežerte.

 
janiiiv  12.01.12 16:19

Nevím jak vy, ale já osobně letní šaty, které má na sobě ta výše zmíněná slečna, nosím v létě.

 
Katty  12.01.12 17:44

janiiiiv: Já je klidně nosím v zimě, podobně jak slečna, a ptám se proč ne? Když si pod šaty vezmu tílko a punčocháče jsou dost silné, hřeje to víc jak kalhoty. A nikdy mě ani nenapadlo, že by se to nepatřilo.

 
Helena  13.01.12 01:40

Prostě mi připadá lepší myšlenku dotáhnout do konce a vzít si v zimě zimní šaty. Já nechodím moc v kalhotách, protože nějak nemůžu žádné pěkné pasující sehnat, takže nosím tlusté punčocháče a tlusté sukně. Nemusí to nutně být nijak dlouhá ani vyloženě teplá sukně, ale ne lehoučký letní materiál.

Slečna není samozřejmě focená vyloženě v zimě, a třeba se ani moc nepotí, ale ta kombinace je pitomá a rozhodně méně hodná následování než Adiny nezajímavé, ale neurážející kombinace.

 
sjuuu
16 příspěvků 13.01.12 02:54

letní šaty a sukně nosím i v zimě, s teplými punčocháči, jednou spodní vrstvou navíc a svetříkem navrch. moc hadýrků nemám, takže každý outfit navíc se hodí. taky mám v tomhle počasí chuť rozrážet masu tmavých zimních sukní a kalhot něčím optimističtějším. a třeba kombinace teplého vlněného pulovru, nejlíp hrubě pleteného, s lehkou, rozevlátou letní sukní (třeba s něžnýma kytičkama) má pro mě ohromný kouzlo.
a děvče z Annina odkazu je podle mě ok a sluší mu to. je fakt, že tohohle stylu je teď všude plno, ale má nápad a do pekla podle mě nepatří - na rozdíl od nevkusu a lenosti trochu přemejšlet.
k Adiným návrhům: první model beru se vším všudy, klidně i na středoškolačce, když k tomu přihodí nějaký šmrncovní vtipný detail (šáteček na krk s infantilním potiskem v oranžové a bílé třebas, nebo něco veselýho do uší).
a zbytek mě neštve, ale ani nebaví. kalhoty a svetry pro hodnou tetu a džíny s tričenkem pro holku, ze které bude za třicet let hodná teta, když to ovšem dobře půjde. taky by v tom tričku mohla zůstat napořád..

 
daniela  11.01.12 15:14

Teda holky si asi říkají,jak jim to sluší,když se na všech fotkách musí tak prohlížet a nestoupnou si rovně.Ale jak už tu bylo napsáno-kombinace lehoučkých letních šatiček a silnějších punčocháčů mi připadá hrozná.A srovnáváte nesrovnatelné-letní modu pro mladé a nadčasovou eleganci.

 
Radka  11.01.12 17:35

Mně se sice oblečení na slečnách také nelíbí, ale to je na módě přeci to krásné, ne? Co se někomu nelíbí, to se zas může líbit někomu jinému. Tak je to dobře, protože pak nebudou všichni vypadat stejně. A o to podle mě v módě jde, nebýt tuctový jako všichni kolem, ale umět se obléknout originálně a přitom vkusně.

 
Peta  11.01.12 19:23

Naprosto chápu Adinu znuděnost. I přesto, že mě baví číst o módě i když zrovna s vkusem oné dotyčné souhlasit nemusím, tak jsem ještě nenašla pořádný blog, kromě pekla. Veškeré „módní“ počiny vypadají jak okopírované z H&M figurín, to samé platí i pro první 3 odkazy. A všudypřítomné balerínky na velkých plochých nohou považuji za peklo také, to už si raději vezmu obyčejné bílé tenisky (typu converse z tesca za 200,–). A ano ne všechny tenisky jsou peklo ! :D Opravdu mi přijde, že víc inspirace najdu na fleru, když budu přehlížet ateliéry apod.
Proti letním šatům a tmavým punčochám nic nemám a naopak mi to přijde velice praktické. Ty punčochy jsou totiž tak silné že skvěle nahradí kalhoty, neupečete se v nich (protože přes ně nemáte silnou sukni) a nic je neprofoukne a ideálně vás zahřejí až k pasu! Lehký vršek je stejně lehký jako košile, nebo tričko, když přesto vezmete svetr, kabát a šálu nemůže vám v tom být zima. Vevnitř zase všechno odložíte a neupečete se.
Vcelku proti takovému oblečení na ulici nic nemám, nehnusí se mi,ale ani neinspiruje jak bych od módních blogů očekávala.

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 11.01.12 22:12

Myslím, že Ada i většina lidí tady opravdu měří bloggerkám trochu přísnějším metrem. Nakonec ony své fotky dobrovolně vystavují na netu, chtějí sloužit jako inspirace, tak by neměly být jako přes kopírák. Nikdo neříká, že je to peklo. Jen to není nic světoborného.
Přesně jak to píše Peta, na ulici je to fajn změna, ale neinspiruje to v blogu. Takže není nutné se navážet do diskutujících, že jim není nic dost dobré…

 
jaja  12.01.12 12:14

Mě třeba silné punčochy zahřejí víc, než kdybych měla kalhoty. Spíš mám problém zkombinovat to s vhodnými botami, abych nevypadala jako v holinách.

 
Mallena Corleone  12.01.12 11:51

No jo, ale zase ty holky mají na sobě džíny! Existují i jiné slim kalhoty než džíny nebo se pletu? Poslední dobou si třeba na zastávkách MHD,v MHD, v obchodech apod. dělám soukromé statistiky poměru džíny:něco jiného. Bohužel pořád vyhrávají džíny. A nejčastěji více či méně odrbané a vyšisované, ach jo. A to jsou nositelky (a nositelé) tak z 50% dle mého soudu na zbytku těla oblečeni hezky a sluší jim to. Jo, já mám jedny hnědé zimní kalhoty, jedny letní burberry styl a jinak sukně, sukně a zase sukně. Marná sláva, sukně podle mně dělají nejhezčí ženskou postavu :-)

 
Velryba grónská  13.01.12 02:36

To je zajímavé. Mě je v chladném létě zima dřív na průdušky než na nohy. Když trochu fouká, beru na krk lehký šátek. …Ještě tak před dvěma nebo třemi lety se bez huňaté šály omotané kolem krku neobešli mladí ani v teple a bezvětří. Co se to stalo, že dneska musí mít teplo hlavně od nohou? Že by se báli, aby si neuhnali regma?

 
mujercita  13.01.12 02:43

Když jsou časáky plné celebritek, co mají úžasné letní kozačky, nad nimiž se módní policie rozplývá nadšením, tak není divu.
Módní ikony nosí vysoké boty, DŽÍNY i na večírky, premiéry a jiné společenské akce, hrdinky seriálů totéž, hrdinky fotoromání v bravíčku taky. Hvězdy popmusic se i v civilu oblékají tak, že najít na nich něco, co by se dalo nazvat oděvem, je dost problematické. Mládež si tu svoji módu nevymyslela sama, nýbrž zcela logicky a přirozeně napodobuje vzory svých idolů.

 
Velryba grónská  13.01.12 03:33

mujercita: Ale dyť já vím. :-) Jenom mi tak připadá, že žádná móda, kterou pamatuji, nebyla tak antifunkční jako jégrovky s kozačkama k letním šatům a holé ledviny mezi prošívanou bundou a opaskem kalhot v zimě. Jsem jenom zvědavá, co ještě módní ikony vymyslí (co tady ještě nebylo). Asi už pomalu není kde brát, když se nosí takové zoufalosti.

 
mujercita  13.01.12 10:59

Ale jo, vždyť já souhlasím. Jen říkám, že Ada se může klidně ublogovat, ale dokud bude v televizi a Bravo Girl něco jiného, těžko něco nadělá.

 
MM  10.01.12 22:28

Mně se ten první model líbí, ale je mi 19 a nemyslím si, že by v něm mladé holky vypadaly tak dobře, jako ty starší. Nevím prostě mi to k nim nesedí.
Každopádně mám ale dotaz na něco jiného. Sama nenosím džíny (tenisky, sportovní tašky atd), ale někdy těm slečnám vysloveně závidím, protože když chodím do školy pěšky (25 minut) a mám boty na podpatku, spěchám a mám přes rameno třeba ještě notebook, tak to je někdy opravdu náročný. Ten notebook je kapitola sama pro sebe, nesnáším ty „brašny“ ale upřímně mi nic jiného než ji (nebo batoh) nosit nezbývá, protože můj notebook má 17,3 palců = je těžký a nikam se nevejde (ale potřebuji ho kvůli rýsování). Batohy nenosím, ke kabátu to vypadá strašně. Ale ty brašny upřímně o nic lépe, takže mě to někdy „táhne“ k tomu si vzít sportovní bundu a batoh. Takže by mě zajímalo jak tohle řešit :)

 
Evženie  10.01.12 23:46

Jo, tyhle obtíže jsem za studií řešila taky. Jak vypadat jako dáma, když musím zároveň do školy nosit kilogramy knih a dalších těžkých pomůcek, a to celé vleču dlouhé kilometry, abych ušetřila za tramvaj. Odpověď zní, že úloha nemá řešení - buď musíš mít dost peněz na auto (ideálně se šoférem:-) a na oblečení a zavazadla šitá na míru, nebo musíš přestat nosit těžká břemena. A to znamená a) skončit studium, b) sabotovat školu v zájmu módy, c) naložit svůj náklad někomu jinému a sama si vykračovat pouze s kabelkou.
Těžké náklady se prostě elegantně nosit nedají. A proto je v zájmu osobního zdraví lepší volit kvalitní batoh či brašnu a svůj styl přizpůsobit životní nutnosti. Pokud tvé oděvní cítění trpí, tak se musíš snažit co nejrychleji dostudovat a sehnat si práci, kam budeš moct chodit nalehko. :-)

 
Veru  11.01.12 15:24

Tohle mi přijde poněkud úzkoprsé. Tedy, všechna zmíněná řešení, a) až c). Taky občas musím vzít do školy těžký noťas a kila knih jsou na běžném pořádku, ale v oblečení se kvůli tomu neomezuju. A ani nemám oslíka na provázku, který by mi náklad nosil. A ani nevlastním auto. Co je s tou MHD za problém? Vždyť jako student to máš podstatně zvýhodněné. Při 1200 za 5 měsíců mě za předpokladu, že budu jezdit jen do školy a zpět, vyjde jedna jízda na 6 Kč. Pořád dle mého názoru lepší, než chodit pěšky s těžkým nákladem a ničit si záda. Na procházku si raději vyjdu jen tak, odpoledne, bez plné brašny.
A sabotovat školu či ji rychle dostudovat a nastoupit do zaměstnání, abych se toho nákladu zbavila? Kde mám jistotu, že do práce také nebudu tahat stohy papíru a desek?

 
ff  13.01.12 19:06

@Veru: já to mám třeba pěšky na MHD 10 minut, dalších 10 minut MHD a dalších 5 minut zase pěšky, časově to vyjde nastejno, ale s enormní zátěží na podpatkách těch 10 minut takový rozdíl není a za uštřené peníze za tramvajenku si raději koupím něco pěkného nebo dobrého

 
Veru  13.01.12 23:28

ff: Jo, to je taky jeden pohled. Ale přesto si pořád myslím, že ta MHD se vyplatí. Každá ušetřená minuta chůze s těžkým nákladem na zádech/na ramenou je pro mne vítězství. A není to tím, že bych byla líná - chodím naopak moc ráda pěšky (ať už s podpatky nebo v keckách), ale bez těch knih a laptopu. S nimi to fakt není ono :-/ Nohy a záda mě budou nosit celý život, tak proč je hrbit už od mlada?
Ale je to teda asi o prioritách každého. (To nemyslím špatně či ironicky, jen konstatuju.)

 
Birkin  11.01.12 11:28

Myslím si, že řešení by se dalo najít, také jsem to kdysi řešila. Osobně za jeden z nejlepších kousků oděvu, který je univerzální, považuji úpletové šaty, například s rolákem. Nejsi v kalhotech, což je do jisté míry hodnota sama o sobě, je to pohodlné, obzvlášť když dlouho sedíš ve škole, můžeš si k nim vzít holínky, lodičky, baletky, oxfordky, šátek, šálu, kabát krátký, kabát delší, koženou bundu, sako, klidně i perly… a podle toho, co k šatům dáš, tak to může vyznít od lehce vandráckého stylu po elegantní vzhled… Notebook bych řešila velkou koženou brašnou, kterou bych nosila na rameni a šikmo přes tělo (ve stylu pošťácké brašny).

 
katango
1356 příspěvků 11.01.12 18:28

Takhle nějaká elegantní taška/kufřík na kolečkách?

 
Anna  11.01.12 19:58

treba ruzova pres telo - trochu sportovnejsi, ale na studentce ktera by nechodila kompletne v kostymku a 8cm jehlach, proc ne?: http://www.amazon.co.uk/…4/ref=sr_1_4?…

klasicka klasika - velice konzervativni cerna, pred loket (asi nejzdravejsi na kabelku s tezkym zavazim), pripadne pres rameno (kdyz loket neni zrovna na chvili volny): http://www.caboodle.co.uk/…/T8427_L.jpg

trochu vic funky, oranzova laptop taska do ruky, hodi se podle me k mladistveho vzhledu snadno, kdyby se pridal (nezkoumala jsem jeslti je obsazena v baleni) pas pres telo i na noseni na delsi vzdalenosti:
 http://www.amazon.co.uk/…/ref=sr_1_22?…

vsechny pomerne pekne, videla jsem je pri mem rychlohledani v rozmeni od asi 300 - 30000 takze asi zalezi na kvalite, od koho se kupuji, pripadne jestli jsou second hand, a vsechny 17''. A to jsou jen tri , hledano cca 90 sekund.

Koukni okolo a urcite nejakou peknou laptop tasku najdes za rozumnou cenu i na tech 17''.

 
Anna  11.01.12 20:16

anebo i ‚elegantni‘ batoh?

treba uplne ‚klasicky‘: http://www.tuscanyleather.it/…k-p-898.html

nebo zajimavejsi strih a trocha ‚vzoru‘: http://www.ebags.com/…kpack/124293?…

nebo trochu ‚sportovnejsi‘ ale porad hezky strih a k vyberu i barvy a kytkovite vzory: http://www.ebags.com/…aptop/151253?…

kuze s barevnym pruhem: http://www.ebags.com/…ckpack/64641?…

a na zaver nadherna kabelka … ufff, asi ji budu shanet sama i kdyz nemam 17'' laptop, boty na cviceni se taky musi nekam vejit ne?:) http://www.laptopsarena.com/…p-case-2.jpg

 
jaja  12.01.12 12:27

Doporučuji zkusit si 14 dní, 5 dní v týdnu jezdit s kufříkem na kolečkách po kočičích hlavách, nastupovat do tramvaje, přesedat na metro a zase hurá na kočičí hlavy a pak několikrát denně do schodů a ze schodů ve škole…a ke všemu za sebou celý den uslyšíte drrrrrrrrrrrr­rrrrrrrr…mm jak praktické

 
MM  12.01.12 17:57

ty jo, tolik reakcí sem ani nečekala :) děkuju!
hele já už jsem taky koukala ale ty kabelky/tašky se vyrábí na velikost 17", ve které se ty notebooky ani neprodávají (teda myslím, můj je 17.3" a nešel na něj koupit ani obyčejný černý obal - nakonec jsem si musela koupit až na 18" a v tom zase hrozně plave)
každopádně ta 17"3 se opravdu skoro nikam nevejde. Ta poslední kabelka co jsi sem dala je úžasná <3
a k těm batohům - brr, mně se tohle vůbec nelíbí. To bych si fakt radši vzala džíny, bundu a sportovní batoh než tohle (a to taky nechci :D)
ale každopádně moc děkuju, jdu hledat tu poslední kabelku)

 
Anna  12.01.12 20:47

http://www.rainebrooke.com/ (ale je pravda, ze oficialne konci 17''… a taky nejsou nejlevnejsi) … chjo, nekdy je zivot studentu tezky :) tak hodne stesti, snad neco objevis

 
Anna  12.01.12 20:55

a uz posledni (at zbytecne neotravuju s hromadou odkazu) - tady jsem vybirala manzelovi, tak nevim jestli maji i pekne damske?

http://www.mobileedge.com/…gs-for-women

 
jaja  12.01.12 12:22

No a jsme u toho, proč nosí většina mladých holek tenisky, bundy a batohy. Je rozdíl, když to někdo nosí, protože si na to navykl na základce a od té doby nic jiného nezkusil, a když se takhle někdo obleče z nustnosti, popř. nechce se objevit na stránkách MP v kabátu a s batohem na zádech.

 
Usedlost  10.01.12 22:36

Asi bych neřekla usedlý, ale vždycky špatný nebo dobrý (po pravdě řečeno bych si na sebe vzala cokoliv jen ne ten růžovoučký model s černou kabelkou). Člověk nemusí chodit na jehlách a v kabátku z jelenice - i obyčejné a tak oblíbené kusy jako džíny, černý svetr, atd jdou skombinovat, že to vypadá skvěle - důkazem a inspirací nechť je poslední lookbook firmy Laurence Dolinge - http://www.laurencedolige.com/…s/2011-hiver
Jinak mi připadá, že na to prostě všichni kašlou. Ušmudlanost a uniformita vládnou. Proč si třeba každý nenajde nějaký styl, který o něm trochu něco vypovídá? Já jsem na ten svůj náhodou hrdá a říkám mu italský knihovník - květované šaty, rozepínací dlouhé svetry, pánské kalhoty, pánské boty.

 
Alena Čechová  10.01.12 22:36

Myslím, že Coco Chanel řekla něco v tom smyslu, že oblečení nemá zastínit osobnost nositele. Kdybych si to mohla dovolit, tak Chanel by tvořil jeden ze základních šutrů mého šatníku.
Já se k těm kombinacím nemohu vyjádřit, protože by to napřed musel mít někdo oblečené. Sama bych si v tom uměla představit běžný den v práci, a ano, takto předvedené považuji tohle za usedlé oblečení, které neprovokuje (kromě té poslední kombinace pro puberťačky)
Pro ne osobně je nejdůležitější rozložení hmoty a silueta, pak teprve barvy. Takže tady nevidím nic, co by mne nutilo se za takto oblečenou osobou ohlédnout. Ledy by mne zaujala něčím jiným. Chůzí, vůní, vlasy, kabelkou, hlasem.
Myslím Ado, že inklinujete ke konzervativnějšímu pojetí módy, což nemyslím jako urážku. Slovo „usedlé“ jsem použila zde myslím dvakrát ve smyslu „neurazí ani nenadchne“. Toto je pro mne výstižná definice usedlosti. Kéž by se aspoň část lidí, co je denně potkávám, oblékala v tomto duchu usedlosti, to by bylo pěkné.

 
bellatrix  10.01.12 22:38

prvy model by som si na seba nedala. mam 23 rokov a ten model mi predsalen pride urceny pre starsie zeny, resp. mozno by som ho zvladla maximalne tak na skusku, ci nejake obchodne rokovanie. v druhom rozdiel je. lavy si viem rpedstavit na nejakom slusnom dievcati, co studuje medicinu, ci pravo a v nedelu chodi do kostola, alebo pomahat bezdomovcom. pravy model sa mi paci viac, taky by som si urcite rada obliekla. tak isto doplnky robia lavy viac klasicky a pravy viac sportovy. z dolneho by som si obliekla akurat tak tie rifle, nic ine.

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 10.01.12 22:42

Mě se první model líbí, ostatní ne.
Usedlost nehodnotím, pro mě se tento pojem vztahuje ke kombinaci nositele a jeho oblečení. Někdo prostě bude usedlý ve všem, někdo má šmrnc i v modelu stará mladá (např. taková Aňa Geislerová dost často nosí usedlé oděvy, pravda kombinované skvěle s ujetými, a usedle nevypadá)

 
Kerstin  10.01.12 22:43

To je jednoduchý. Jde o ty puky. Puky jsou obstarožní (=usedlé), nosí je babičky a nikdo je neumí nažehlit.
Já je nosím, líbí se mi, není nic hezčího než barevné kalhoty s puky a obyč košilí (popř. vestou). Líp se v nic cítím, připadám si hned elegantně a rafinovaně. Ale vysvětlujte to někomu, kdo má vymytej mozek New Yorkerem.

A ke hře s doplňky: Jednou jsem viděla neonově růžové polobotky a doteď si rvu vlasy, že jsem si je nekoupila - bylo v nich cosi úchylného a ispirativního. Celkem si dokážu představit sebe v černých kalhotech, bílé košili a v těch neonově růžových botech. K tomu třeba neonově žlutou kabelku, co má Jessica (http://farm8.staticflickr.com/…69d6c0_o.jpg), neonově oranžové naušnice+ náramek a na krk neonově zelený náhrdelník. Proč ne. Jasně, sice to bude něco jako sada zvýrazňovačů, přijde mi to jako fajn nápad, jak >nevypadat usedle< .
Všechno je o detailech.

 
Alena Čechová  10.01.12 22:46

Náhodou, puky jsou užitečný. Prodlužují a zeštíhlují nohy a jsou rafinovaně elegantní. Nesmí v nich ovšem nositelka kráčet krokem námořníka a vyžadují podpatky.
Hlasuju pro puky.

 
Kerstin  10.01.12 23:13

Původně, když jsem to psala, měla jsem k prvnímu odstavci (spíš odstávečku) připsanou poznámku, že se jedná o nadsázku, při publikování ale nějak zmizla.

Já na pucích taky nic špatného nevidím. Ovšem moje mamka se nedávno zhrozila, když jsem přijela domů v černých kalhotech s puky, že co mě to popadlo, že puky se nenosej a vypadám divně…

 
Margot1  10.01.12 23:09

Nechci šťourat, ale puky se nosí stále, jen ne na všem. Muži je nosí na oblekových kalhotách /můj muž si nedávno koupil tepláky Nike a na nich jsou kupodivu nažehlené puky, a nevypadá to špatně/, takže je umí vyžehlit leckdo.;-)

 
Kerstin  10.01.12 23:16

Ta nadsázka z toho vážně nečišela? Achjo :)

 
Margot1  10.01.12 23:39

Kerstin, tak to se omlouvám, ovšem hlavně za to, že jsem se vůbec namáhala s odpovědí. Nepřipadalo mi jako sranda, že nikdo neumí žehlit puky.

 
Alena Cechova  10.01.12 23:22

Ale já s vámi souhlasím a nadsázku jsem pochopila.

 
aussigerin  11.01.12 12:56

Jej, to jsem ráda, že tadyJessicu někdo zmínil. Zrovna ten uvedený model s neonově žlutou kabelkou je pro mě příkladem, jak z poměrně usedlého oblečení (šedivé kalhoty a bílá košile) udělat neusedlé. Jde o doplňky, barvy, kombinace, hravost… Jessica Quirk nosí často klasické oblečení, které by mohlo v jiné kombinaci působit nudně, ale dokáže ho zkombinovat a doladit tak, že usedlost nemá šanci. A nemusí to být vždycky crazy neonovým doplňkem. http://whatiwore.tumblr.com/…-maroon-five

 
Kerstin  11.01.12 14:37

Jessica je skvělá, o tom žádná. Nikdo neumí zkombinovat puntíky, leoparda a pruhy líp než ona :)
Ale taky jí není 16… (Tím myslím to, že neposlouží patnáctkám jako zdroj inspirace tak, jako „starším“)

 
Mallena Corleone  12.01.12 17:19

Díky za tip na Jessicu :-) dávám si ji do složky inspirace :-) Je skvělááá…

 
Ignis  10.01.12 22:50

No, tak první model by mohla mít i dvacítka, ale nevím, proč by to dělala. Ledaže by právě nastoupila do kanceláře u firmy s přísným dresscodem. Protože zatímco tohle bude moct nosit od 40 do smrti, mladistvější oblečení na ní v pozdějším věku bude vypadat trapně. A nosit celý život jen jeden styl mi přijde nuda. Ale samozřejmě pokud se to někomu líbí, budiž mu přáno.

 
Miru  10.01.12 23:19

Ale nikdo přece neříká, že nositelka nemá v šatníku nic jiného, než kalhoty s pukama, nebo ano?
Popravdě pokud bych třeba já kdysi v 18ti chodila takto oblečená, tak bych se alespoň teď nemusela stydět, když vidím nějaké své staré fotky. :-) A na tom, že je to outfit nositelný až do konce života nic špatného nevidím…

 
Ignis  10.01.12 23:35

ale já taky ale netvrdím, že musí nosit jen kalhoty s pukama, vyjadřuju se ke konkrétnímu modelu. Pokud bude ta teoretická dvacítka chtít vypadat elegantně, existuje dost zajímavějších variant, na některé z nich už někdo v diskuzi dával odkazy.

 
Ignis  10.01.12 23:52

kromě toho já se za své modely co jsem nosila v 18 nestydím. Nosila jsem je hrdě a ráda (většinu). Byly to pečlivě vybrané kombinace a že dneska vypadají ujetě? No a?

 
Rumelka  10.01.12 23:01

Z hlediska usedlosti povazuju za nejnebezpecnejsi twinsety - a to se mi pritom vlastne strasne libi! Pred par lety zase spolehlive ostarsovaly siroke bluzky, napr. vyse doporucovane s maslemi, ktere dnes frci, zejmena na blozich. Tak je asi potreba pockat nez twinsety zase dospeji do retra :) Klasicka kosile je podle me uplne neutralni, prvni kombinace proste da prostor nositelce - pro kohokoli nad dvacet - leta nepribira, neubira. Spis prijde na to jak ktery konkretni strih a barva bude komu sluset. Na dobrych postavach uplne super, a i na horsich proste v poradku.

 
InTheMiddle  10.01.12 23:03

Zjišťuju, že definici usedlosti fakt nezvládám, a tak jdu po dojmech: který z těch kousků na obrázcích je nejusedlejší? Jednoznačně kabelka na tom posledním.
Btw, kombinace č.2 (lyžařský rolák a oxfordy na podpatku) mi připomíná Adino péefko.

 
Velryba grónská  10.01.12 23:07

Já tedy nevím, ale pánská košile, stejně jako bílá dámská košilová halenka mi připadají jako prádlo. Tímžto pádem mi u prvního medelu něco chybí. Sako, propínací svetr, vesta, prostě něco. Takovou halenku dovnitř bych si jako svrchni oblečení vzala nanejvýš k sukni, neb obtažený zadek v kalhotách do pasu mi připadá prostě vulgární. Takže s kalhotami bych volila halenku, která se nosí navrch a je tak ušitá. …Ale osobně bílé košilové nemusím vůbec, a to jakkoli. Všechny prezentované modely se mi zdají usedlé, banální a nevymyšlené. …A zase ten zelený šátek… Omlouvám se, ale nemůžu si pomoct. :-)

 
Alena Čechová  10.01.12 23:40

Bílé košile nosím nejraději. Souhlasím ale s vámi, že zastrčená do světlých kalhot těsnějšího střihu vypadá divně. Všimla jste si taky, kolik žen pro mne z nepochopitelných důvodů zřejmě považuje svůj zadek v bílých džínách za neodolatelný? Bílé džíny naopak já považuju za pracovní oděv žen z E55.
Jinak můj skoro nejoblíbenější „obyčejný“ oděv je bílá košile (halenka) zastrčená do barevné sukně. Taky vlastně usedlé, řekla bych. No a co?

 
InTheMiddle  10.01.12 23:51

Naprosto osobní OT: líbí se mi, jak se z příspěvků AČ velmi podrobně skládá její vizuální podoba. Málokdy s ní bez výhrad souhlasím, ale jak se popsala, je mi bezvýhradně sympatická.

 
Velryba grónská  11.01.12 03:08

Já to na E55 neznám, takže proti bílým džínám v zásadě nic nemám, nosím je taky, ale většinou s trikem navrch. Mám něco proti příliš těsnému oblečení vůbec, resp. lépe řečeno proti oblečení obtaženému. Když v obchodě hledám třeba větší svetr než který mají na pultíku, a prodavačka do něj strčí ruce, natáhne ho na dvojnásobnou šířku, a řekne dotčeně „paní, do toho se přece vejdete“, už se nežinýruju a hlasitě vrčím. :-)

 
gulietta  11.01.12 15:46

InTheMiddle kdyby jen podoba,to máte v diskuzích celý její životopis včetně životopisu dětí. :-)

 
Alena Čechová  11.01.12 16:30

No životopis dětí asi ne…
Ale když vás tak irituju, nemusíte to číst. Já naopak o některých lidech čtu ráda a myslím, že žiju pěkně a nemám se za co stydět. Omlouvám se, jestli jsem vás jakkoli podrobnosmi ze svého života rozhodila.
O vás si bohužel nepamatuju nic.

 
Alena Čechová  11.01.12 17:16

Jinak mi ale samozřejmě giulietto lichotí, jak pečlivě sledujete mé příspěvky. A když konečně napíšete něco zajímavého vy, třeba si toho taky všimnu a možná si vás i zapamatuju.

 
gulietta  12.01.12 16:14

Milá pani Čechová ako ste dokázala z jednej jedinnej vety usúdiť že ma iritujete,alebo že vás čítam pozornejšie ako ostatné príspevky? Vy si ma vobec zapamätať nemusíte,netrvám na tom ani po tom netúžim. Ja zatiaľ chválabohu netrpím alzhajmerom,takže prečítane a počuté si ešte pamätám aj bez výraznejšej námahy. A k vášmu,že životopis detí asi nie…máte dvoch synov dvojčata, jeden z nich študuje na matfyzike,hrá na kontrabas,má zanět šliach na ľavej ruke,druhý chodí s teatroložkou,majú 20 rokov…atď.Nechce sa mi to všetko písať,čo ste napísala o svojej rodine. Že dávate v príspevkoch príklad zo svojej rodiny mi nevadí.Netvrdím ani že nežijete pekne a písať o tom by ste nemala.Osprave­dlňovať sa mi nemusíte,ničím zo svojho života ste ma nerozhodila.Len som skonštatovala že nielen vaša vizuálna podoba sa skladá z príspevkov,ale aj niečo viac.Takže pekný deň Vám želám a diskutujte a prispievajte si ďalej podľa svojho uváženia,chuti a nálady.

 
Zajimavy pokus autorky  10.01.12 23:09

Zajimalo by mne, co cilem tohoto experimentu. Nevyrazne, beztvare modely bez spetky napadu versus nesladeny model z trznice - hadam, ze „normalni“ zena si rekne:" Aha, pozor, Ada ma proste pravdu, ty prvi modely jsou elegantni, ten druhy pro pubertacku. " Slecny a damy, jste stado. Dokazete ve sve omezenosti byt jen pripustit moznost, zeexistuje velky neomezeny prostor mezi tim? Je mi 30, na prvni modely mam par desitek let cas, z posledniho jsem vyrostla na zakladce.

 
InTheMiddle  10.01.12 23:23

Dámy si snad připustit dokáží, aspoň některé - tak mi, prosím, nenadávejte. Taky si dámy všimly, že Ada ví lépe co ne, než co ano. Ale nevadí jim to, Adina kritika tím kvalitu neztrácí.

 
lenka  10.01.12 23:26

potrefena husa?:))

 
Arvari  11.01.12 15:34

Já jen souhlasím. Ze strany Ady je to prostě manipulace, aspoň mám ten pocit…

 
Peta  11.01.12 19:57

Zkus se podívat jak takovéhle praktické články po sobě následují a bude ti jasné, že ať už se snaží Ada sebevíc, vždycky se někomu něco nelíbí. Narozdíl od ostatních narcistických blogerek se snaží psát o tom o čem se diskutuje, co lidi zajímá.

Když tady Ada postovala fotky, pekla a džín a strašností, začali se ozývat hlasy, že co je tedy podle ní dobré, jak se má dneska normální člověk tedy oblékat, jak kombinovat aby nevznikla sportovní elegance atd. A máme tu spoustu praktických článků o barvách, střizích atd. Na to se v komentářích objevilo, že takovéhle věci není možné koupit, tak nám Ada udělala průlez snad všemi obchoďáky abychom tedy pořád nepyskovali, na čež se objevilo, že je to moc drahé a tak udělala článek o tom co se vyplatí koupit drahé, protože to vydrží a nemusí se každý rok kupovat nové. Objevila se další vlna odporu, že je to moc usedlé a tak se dostáváme zpátky tam kde jsme začali a to k peklu, jestli je lepší usedlé a slušné nebo zpátky k růžovému peklu. To je podle mě cílem toho „experiment“ a nevidím na tom nic špatného.

 
Siv  10.01.12 23:12

Pro všechny, co brojí proti přezouvání v práci. Já to mám naštěstí vyřešené, do laboratoře se v botách zkrátka nesmí, takže ano, pantofle :-P, a volila bych je, ikdybych nemusela. Bez přezůvek jsem fungovala celou vysokou a tedy po dnu plném přednášek a seminářů nohy měly dost v každých botách. Parádo trp, ale jen do určité míry. Popravdě bych strašně ráda věděla, co za zaměstnání ty, které brojí proti přezouvání, vlastně mají.

 
Karin
3545 příspěvků 1 inzerát 11.01.12 11:25

Já měla za to, že v takových provozech musí být uzavřená obuv, nebo přinejmenším boty s páskem přes patu, aby v nich ta noha byla pevně usazená a aby nehrozilo, že sklouzne z nohy nebo že se v tom člověk „zvrtne“ a způsobí si úraz nebo udělá nějakou škodu… Alespoň v nemocnicích to oficiálně tak bývalo (ačkoliv v praxi se samozřejmě zhusta chodilo v pantoflích)… Tady už nejde ani tak o módu/vkus/a­traktivitu, jako hlavně o bezpečnost práce.

 
Siv  11.01.12 13:10

Tak zrovna jsem to zkoušela a můžu s čistým svědomím říct, že noha se mi v pantofli neviklá (sedí mi na noze tak, že mě ani nenapadlo, že by mohla). Jasně, sandále (zdravotní) představují další možnost. Ale každopádně otevřené boty :-).

 
Eva  11.01.12 12:09

Pracuju jako asistentka vedení jedné společnosti, neumím si představit, že bych návštěvy přijímala v pantoflích. Nosím baleríny a lodičky, přezouvám se v práci, pohodlné mi to není hlavně z toho důvodu, že mám chodidla celý pracovní den v uzavřené botě. Ale ta potupa, kdyby mě někdo viděl v přezůvkách, by byla mnohem větší utrpení. Existuje mnoho druhů zdravotní obuvi, věřím, že v případě zájmu se dá najít i taková, která vypadá jako běžná civilní, přitom odvětrává a neničí klenbu, nemusí to být přímo pantofle (pokud to není předpis). Naštěstí tu nenosí pantofle nikdo, pohledy na ucourané ponožky si ráda odpustím.

 
Siv  11.01.12 13:29

Víte, tady se naplno projevuje rozdíl mezi povoláním vaším a mým. Myslím, že já si Vaši práci a povinnosti dokážu představit mnohem lépe než vy tu moji. Když přednáším na konferenci, je jasné, že jsem ve společenském od hlavy k patě. Když sedím ve flowboxu, hodiny tam pracuji s buňkami, kontroluji si každý pohyb, abych je nekontaminovala, potřebuji oblečení a obuv, ve kterém se cítím pohodlně a které mi umožňuje se na práci plně soustředit a ne řešit, kde mě co táhne, když se pohnu. To samé s obuví. Dokážu si představit, že máte určitý dresscode, lidé okolo vás také, pohybujete se v těchto kruzích, a pak prostě jako normální vidíte něco jiného než já. Ale faktem je, že jaký druh oblečení potřebuji pro práci, kterou dělám, já vím, ale vy si jen myslíte ;-).

 
Eva  11.01.12 14:37

Siv, já jen odpovídala na otázku, ve které jste se ptala, jakou práci mají lidé, kteří nemůžou nebo nechtějí nosit pantofle. Vaše důvody chápu, lodičky bych si nevzala třeba jako veterinářka ke koním, ani bych si je nevzala do laboratoře, mít Vaše zkušenosti. To, že nemusím koukat na plesnivé palce svého nadřízeného je pro mě velmi milé (nepřeháním, na rukách je má, co se skrývá v botách ani nechci vědět). V práci žádný oficiální dress code nemám, myslím, že by prošly i ty pantofle, jen by mi to prostě bylo trapné. Stejně tak by mi to bylo trapné jako učitelce, úřednici nebo servírce, zkrátka všude, kde člověk pracuje s veřejností.

 
Birkin  11.01.12 12:31

Já prostě argument o pohodlí neuznávám. Myslím si, že konflikt POHODLÍ a CO BY SE ASI MĚLO se táhne celým peklem a je výrazný v téměř každé diskusi, kde se hodnotí pekelné fotky z ulic. Na jedné straně je subjektivní pohled těch, kteří argumentují výlučně hlediskem svých pocitů - „mohu si nosit, co chci“, „líbí se mi to“, „je to pohodlné“, „přijde mi to ´seksy´“ apod., a na druhé straně je pohled těch, kteří odívání považují také za věc veřejnou (pohybujeme se ve veřejném prostoru) a kteří proto používají jiná kritéria- „je to společensky vhodné“, „to se nesluší“, „oblečení by mělo být čisté a upravené“, „mělo by zakrývat intimní a nedokonalé části těla“ apod. „POHODLÍM“ by určitě arumentoval i muž, který byl v létě na jedné z fotek pekla (pro mne úplný děs), který měl v tramvaji rozepnutou košili a odhalený pivní pupek. „Bylo mi vedro a je mi to tak pohodlné, vy, co se na mne díváte a máte s tím problém, jděte k šípku“.
Nechápu, jak nohy mohou v botách trpět, jedině za předpokladu, že máte špatné boty. Nikdo neříká, že musí být všichni v lodičkách na vysokých podpatcích. Ale existují přece baletky, mokasíny, boty na klínu, oxfordky apod., a ony se také dají boty za den přezout… mít prostě dvoje botky v práci a přezout se.
Ta společensky přijatelná kritéria máme prostě každý jinde a já si myslím, že je lepší pantofle nemít než mít. Představte si, že jdete na oběd do dobré, slušné, třeba i lehce dražší restaurace a čísník je upravený - nažehlený a v čistém číšnickém stejnokroji příslušné restaurace - a ejhle, přinese Vám oběd v … chvilka napětí… pantoflích. Líbilo by se Vám to? Nebo by Vás, ženy, vyšetřoval gynekolog v žabkách na nohou… Jejich argumentace proti Vaší případné kritice jejich obuvi by byla úplně stejná - „ale slečno, já budu na place osm hodin, sloužím už od rána, je mi to pohodlné, moje nohy by za celou službu mohly mít dost“ a tak podobně… Většina lidí se asi během zaměstnání stýká s dalšími lidmi, vězte Siv, že ne každý je zavřený v laboratoři, i když se divíte, co lidé mohou mít za zaměstnání (úředník, doktor, učitel, prodavačka, stačí?), a tak, když je tam ten „veřejný“ prvek, je prostě lepší pantofle nemít. Vedlejším efektem je, že lidé v „nepantoflích“ prostě vždycky vypadají lépe…

 
kiwi  11.01.12 13:24

Birkin, máte u mě sto palců :-)
V práci chovám rezervní baleríny. Kožený, protože v těch se mi noha nepotí… žádnej problém v zimě dotáhnout ještě jedny, na prostřídání.
Jinak nechápu, proč bych se měla slušně oblíkat, a zazdít to pantoflema…
Prostředí, který vyžaduje pracovní obuv, není argument - protože k té obuvi se nosí zpravidla i pracovní oděv (bílý plášť například)!

 
Siv  11.01.12 13:41

Víte, kdybych pracovala v obchodě, tak uzavřené boty nosím a přijde mi to normální. Když jsem měla brigády na pokladně během studií, jasně, že jsem měla uzavřenou obuv. A tak jak je to v obchodech normální, je to tady u nás nenormální. Představa postavy v bílém plášti a belerínkách… :-D:-D:-D. Mají tenkou podrážku, která už ze své podstaty klouže, miniaturní nebo žádný podpatek, takže po 30 minutách stání začnou bolet nohy… Víte, zkuste si představit, že my tady třeba i skutečně víme, co za obuv je pro tuhle práci OK a co ne :-).

 
Birkin  11.01.12 14:12

Siv, rozhodně se nedomluvíme, každá jsme z jiného vesmíru a v chápání se absolutně míjíme. Nechápu, co ja za problém s např. lékařkou v těchto balerinách:
http://www.shoebuy.com/…udrey/326347.
Nebo jaký by byl problém s učitelem v těchto mokasínách:
 http://www.raffaello-network.com/…s/detail.php?…

 
kiwi  11.01.12 16:09

„Víte, zkuste si představit, že my tady třeba i skutečně víme, co za obuv je pro tuhle práci OK a co ne :-).“

Vskutku. To abych se našich laborantek zašla vedle zeptat, co?

Tak nějak jsem se domnívala, že průměrně inteligentnímu čtenáři už muselo dojít, že se nehovořilo o přezouvání do nutné pracovní obuvi (a k tomu odpovídajícímu oblečení), leč o nošení „přezůvek“ i v případech, kdy to není (provozem či nařízením) nezbytně nutné.
Příště to budeme muset asi nakreslit.

 
Siv  11.01.12 17:35

Kiwi: Mě zas přišlo, že se tu prezentuje názor, že pracovní obuv je v podstatě výmluva, proč se neobouvat v práci elegantně :-D. Chci říct, skutečně bych mohla nosit uzavřenou (elegantní) obuv (pokud bych ji měla jen v práci na přezutí), jen mi jiné boty k mé práci z mnoha důvodů vyhovují líp. Btw, odkaz na belerínky nefunguje.
A prosím co konkrétně má vyplývat z tohoto:
„Prostředí, který vyžaduje pracovní obuv, není argument - protože k té obuvi se nosí zpravidla i pracovní oděv (bílý plášť například)!“ ??

 
Peta  11.01.12 20:22

Birkin: Jsou samozřejmě povolání, pro které se vhodné obutí vyžaduje, jako třeba právě číšník, nebo třeba podnikatel, který přijímá návštěvy. Ty by samozřejmě měli mít společenské boty, stejně tak jako i oblečení ladící k tomu. Dále nechápu váš výčet zaměstnání, kde je veřejný prvek. Úředník nebo prodavačka sedící celou dobu za přepážkou nikoho svými pantoflemi neohrožuje, maximálně když si potřebuje odskočit, tak ji na pár sekund někdo uvidí a možná si všimne i jejích pantoflí. Zdravotnický personál má taky dresscode, ale trochu jiný než takový manager, nebo bankéř. Ano a patří k tomu i pantofle, nebo tenisky. (Všimli jste si například, že i herci v seriálu Chirurgové chodí v běžeckých teniskách?)
A k učitelům ty se s veřejností kromě třídních schůzek taky nesetkávají, ti kteří tam netvrdnou 5 dní v týdnu celý den, tak se také zpravidla nepřezouvají.
kiwi: Víte co by byl za problém v učiteli v těchto mokasínách? Že si je při svém platu rozhodně nemůže dovolit :D Přijde mi, že jste úplně z jiného vesmíru, nevím proč by nemohl nosit pantofle, když je mu to pohodlnější. Rozhodně to není práce, kde by vzhled, nebo oblečení rozhodoval o výsledku. (Nemyslím tím samozřejmě extrémy jako učitelka zapáchající přes celou třídu apod.) Žáci musí nosit přezůvky z důvodů o kterých se doufám nemusíme dohadovat, tak nevím proč by je nemohli nosit i učitelé. Naopak učitel, který se ve vestibulu přezouval společně s žáky byl vždycky tím nejsympatičtějším, což mu k dobrému výsledku rozhodně pomohlo.

 
Pafka  11.01.12 21:08

Birkin, vidíte to moc černobíle. To není o tom, vybrat si buď pohodlí, nebo pěkný vzhled. Existuje i něco mezi tím. Prodavačka v pantoflích mi nevadí. Doktor v žabkách je sci-fi, protože žabky nejsou pohodlné, na rozdíl od pantoflí (třeba zdravotních). Nemyslím si, že každý může nosit cokoliv, co chce, a za všech okolností, ale ani to, že mi někdo nadiktuje, co se mu nelíbí, a já si to pak „nesmím“ vzít, protože by se pár lidí zhrozilo. Jo a máte u mě taky sto palců, ale červených. :-))

 
kiwi  11.01.12 23:28

A prosím co konkrétně má vyplývat z tohoto:
„Prostředí, který vyžaduje pracovní obuv, není argument - protože k té obuvi se nosí zpravidla i pracovní oděv (bílý plášť například)!“

Siv, z toho má prosím pěkně vyplývat, že prostředí, kde je vyžadováno zvláštní pracovní oblečení a k němu i odpovídající obuv, jest mimo soutěž - ergo kladívko je toto prostředí vyňato z diskuse o ne/vhodnosti přezůvek, pantoflíčků, dřeváků, bačkor, láptí, onucí a v neposlední řadě bosých nohou. U bElerínek si tím nejsem tak jistá…
Když sem dám padesátkrát :-D, bude to jasnější?

 
Lucie  12.01.12 00:14

Milá Birkin, v něčem máte pravdu a v něčem jste v lese a je to hluboký les. jednak v luxusní či nadprůměrné restauraci číšníka v pantoflích nepotkáte, druhak neslouží 8 hodin šichty,ale zhusta 16 hodin. Všechno se dá ošulit a nelakujte náš tady, že vy jen v Dioru a nikdy jinak, protože estetika je nad vaše pohodlí

 
Laik se diví, odborník ža  12.01.12 10:04

Dobrá dobrá, začnu nosit do školky lodičky na jehlách a přestanu s dětmi cvičit, běhat …čert vem i koberce, které moje jehly zničí..vlastně přestanu dělat radši i výtvarku, protože bych si mohla zničit své seksy oblečení…
Jako sorry, módu mám moc ráda, ale je tisíc důležitějších věcí (především v zaměstnání) , než řešit styl.

 
zuzi  12.01.12 11:07

Ja to resim jednoduse. V lete chodim v praci bosa. Pro ty, ktere by to zaskocilo - v reklamce se to mezi vykoksovanymi kreativci a redbullem sjetymi (delajicimi stojky a hvezdy) manazery hrave ztrati:)

 
Anna  11.01.12 20:36

U nas jsou pantofle zakazany ne v ramci dresscode, ale v ramci health&safety (a to pracujeme v kanclu a vetsinu dne prosedim na zadku na zidli) a to odstaveckem, kteri hovori o bezpecnosti odevu a obuvi a zminuje ze urcite ne vysoke jehlove podpatky nebo pantofle. Jestli se spravne pamatuju, musime mit plnou spici a hlavne ne volnou patu - jakoze vam ji treba nekdo pridupne pri uteku pred pozarem, nebo vam slapnutim na nohu zrani prsty.

No a nad tim je pak jeste ten dresscode, ale ten uz tak prisny neni. To je spis ve stylu: do prace nenoste valenky (UGGsy), pohorky, tenisky, atp.

 
Birkin  12.01.12 09:22

Milá Lucie, ráda bych Vám porozuměla, ale Vašemu vyjadřování nerozumím, proto si dovolím poprosit o překlad. Co to znamená „být v lese“? Normálně to chápu, když jsem v lese, ale na diskusi v pekle…? Co to je „druhak“ a „zhusta“? Co myslíte tím „nelakujte nás, že vy jen v Dioru a nikdy jinak“? O Dioru jsem nepsala, o svém stylu už vůbec ne, jenom prostě, že považuji za nevhodné nosit pantofle… Upřímně by mne zajímal Váš myšlenkový pochod, jak jste mohla k uvedenému závěru dospět. Díky.

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 11.01.12 22:18

V botech přece nemusíte trpět, ne? Já jsem celou vejšku dělala servírku a to bylo třeba 10 hodin pobíhání a postávání v lodičkách (ze zdravotnických potřeb na nízkém podpatku) a zvládala jsem to úplně v pohodě…

 
peta  12.01.12 02:20

Bohužel většina lidí nemá standartní nohu, na což samozřejmě výrobci bot ohled neberou. Lidská noha, chodidlo je jednou z částí těla, která trpí nejvíce degenerativními změnami. A kupodivu k tomu pomáhá i nesprávná obuv. :) Už stěží najdete člověka, který by nějaký ten malý problémek neměl, mám pocit že procentuálně už je i víc lidí s plochou nohou než s normální klenbou. Pak tu máme ještě takové libůstky jako různé kostní či kožní výběžky o tom jak vypadají prsty na nohou některých dam dávající přednost vzhledu bot nad pohodlností se můžeme přesvědčit každé léto. :) A o takových věcech jako zarůstajících nehtech, nebo plísní, (Které jsou prakticky nevyléčitelné nehledě na to co tvrdí v reklamách) raději nemluvme.
Chápu, že člověku, který takovéto problémy nikdy neměl to připadá jako výmluva, ale když se podíváte kolem sebe zjistíte jak to s tím léčitelstvím připomínajícím šamanství dopadá. A proto neodsuzujme prosím lidi, kteří nosí pantofle zdravotní čistě „sobecky“ pro vlastní pohodlí a zdraví.

 
kiwi  12.01.12 10:26

peto, má to snad znamenat, že pantofle jsou JEDINOU správnou a zdravou obuví? Že se nedají sehnat padnoucí boty?
Výmluvy na zdravotní důvody jsou malicherný - existuje něco jako ortopedie…a výmluvy na zarostlý nehet už vysloveně nechutný - pedikura vám nic neříká?
O plísni se snad bavit nebudeme vůbec - při pomyšlení, že si někdo tu plíseň přišel vyvětrat ke mně do kanceláře, se mi dělá mdlo…

 
Birkin  12.01.12 10:58

Kiwi, jste má spřízněná duše a také asi jeden/jedna z mála, která chápe, o čem se zde diskutuje. Že nikdo nikomu pracovní obuv jakéholiv druhu nebere, ani tu, která je prostě k jeho práci nezbytně nutná. Jde jenom o ten prostý a jednoduchý názor, že je vkusnější nenosit pantofle a že více méně vše ostatní, pokud je to čisté atd., je naprosto v pohodě. Sama žasnu nad tím, co ostatní diskutující (viz např. výše Laik se diví, odborník žasne) z tohoto prostého faktu vyvozují. Přiznám se, že je to pro mne fascinující, také možná proto, že nejsem ostřílená „blogová“ diskutérka…

 
Peta  12.01.12 11:06

Jak říkám zkuste se zeptat 10 ve vašem okruhu a uvidíte že aspoň někdo bude mít nějaký problém, a pro některé jsou opravdu pantofle nejvhodnější řešení. A už jste si mimochodem zkoušela sehnat padnoucí zdravotnické boty, aby nevypadali jako důchodcovky? Takové se totiž téměř nevyrábějí, jestli nějaké takové najdete mileráda se přiučím.
Tak znova degenerativní změna znamená prosím pěkně, že je NELÉČITELNÁ. A že existuje něco jako ortopedie je hezký a závidím vám vaše zdraví, že jste se zatím nesetkali s něčím co by nešlo vyléčit, ale u ostatních něco takového nepředpokládejte.
Zarůstající nehet způsobený genetickou vadou (ne špatnou pedikúrou) má můj známý. Cca jednou za dva roky chodí na chirurgii, protože se mu to vrací a nejde s tím nic dělat, zkouší i jiné metody, třeba posledně si nechal řezat do prstu absolutně bez umrtvení. Kvůli těmto problémům přestal s florbalem, protože běhat v teniskách, když to začne s tím opravdu nejde. To jen pro vaši povrchní představu o tom co to znamená zarostlý nehet.
Nevím proč máte představu, že plíseň se přenáší 10 metrů vzduchem. Lidé, kteří jí mají, ne jen na nohou se jí téměř nemůžou zbavit. (Pokud ta plíseň není způsobená špatnou obuví, oblečením, ne mytím apod. tak se jí opravdu nejde zbavit) A to co roste na chlebu, není ta samá plíseň jakou má někdo na nohou, takže nevím proč ten eklový přístup. Mají tedy podle vás lidé s plísní zůstat zavření doma a raději vůbec nevycházet aby vás to nepohoršovalo?
Zkuste si raději příště o tom něco najít strejda Google nebo teta Wiki než začnete tvrdit že to jsou výmluvy. Uvědomte si že vy a vaše vědění není celý vesmír a zkuste někdy sestoupit z výšin mezi nás obyčejné smrtelníky. :)

 
kiwi  12.01.12 13:58

Rozumím. Všichni v pantoflích jsou osudem stíhaní plesniví nebožáci, které by obutí normálních botek neprodleně zabilo.

Nemluvě již o té ostudě s botkami „důchodcovkami“ (??) - úplně chápu, že dají přednost sofistikované eleganci pantoflí.

 
Peta  12.01.12 15:46

kiwi uvědomte si laskavě co píšete a na co odpovídáte. Já jsem pouze odpovídala na otázku Barbuchy „V botech přeci nemusíte trpět, ne?“ A chtěla jsem tím upozornit, že ne zrovna malá část obyvatelstva v botech opravdu trpí. Zřejmě opravdu zcela postrádáte logické myšlení, pokud jste si z mých příspěvků vyvodila ten váš krásný první odstaveček. Já jsem se o plísních vůbec bavit nechtěla, jak jste sama znova zdůraznila v předchozím příspěvku, to že nemoc jiného člověka vám připadá hnusná a myslíte si, že je to jenom drobný dermatologický problém způsobený špatnou manikúrou, to je ovšem věc která stojí za zamyšlení. Je vidět že logická argumentace na vás nemá žádný účinek a tak upadáte rádoby sarkastickým komentářům. K tomuto se ovšem snižovat nechci, zamyslete spíš nad tím čím jste toho chtěla dosáhnout a zda-li je to v pořádku. I přesto, že si většina lidí píše co chce diskuze by dle mého názoru měla alespoň někam směřovat, nebo být o něčem.

Myslím si že v jiných příspěvcích už bylo několikrát zdůrazněno, že pantofle zdravotní se vyrábějí ve spoustě barvách a stylech a že spousta z nich připomíná spíš sandále.

 
kiwi  13.01.12 10:52

Tak jsem se zamyslela. I došla jsem k závěru, že jestli jsou pantofle čiré zlo, tak pokud ještě ke všemu připomínají „sandále“, musí se jednat o zlo pekelné :-) Předpokládám, že nositel v nich prezentuje své ponožky? Tedy v tomto případě je těžko říct, co je horší - pohled na ponožky v otevřené botě nebo na bosou nohu (s plísní a zarostlými nehty)…
Jo, mimochodem, až budete mít opět nějaký logický argument, nějak viditelně ho označte - poměrně těžko se ve vašich příspěvcích hledá. Předem děkuji :-)

 
Mallena Corleone  12.01.12 17:24

Já se v práci přezouvám. Pokud situace dovolí, tak opět do lodiček, ale na podpatku kolem 4 cm. Jednak není zdravé chodit celý ve vysokých podpatcích a taky bych nesnesla být celý den v jedněch botách. Pokud situace nedovolí, tak do obuvi, která je vhodná a velmi nutná a přímo předepsaná pro výkon mého povolání.

 
Evženie  10.01.12 23:31

Když mně ani jedno v článku nepřijde usedlé… až na poslední model bych si to všechno klidně vzala na sebe a usedle bych jistě nevypadala.
„Usedlý“ pro mě znamená, že někdo nosí oblečení/boty atd. staré, neforemné, neslušivé, v nevhodných barvách a nemoderní jen proto, že je „pořád ještě dobré“, kvalitní a teplé. Protože ona ani ta kvalita není bohužel všechno. Osobně pro mě symbolem usedlosti je velbloudí svetřík do véčka, který nositelce špatně padne nebo je o číslo větší (ale je to vlna, no nekup to!) a černé lodičky na nízkém podpatku s kulatou špičkou bez ozdob, rovné sukně pod kolena a zapnutý horní knoflík u košilové halenky. A samozřejmě žádné nebo minimální doplňky a vše v hnojných barvách, hořčičné žluti nebo přinejlepším pastelové, a osobnost nositelky odpovídající barvám oděvu (protože ohnivý charakter oživí i nejhnusnější hadry).

 
iron board  12.01.12 11:17

chachá, co mě dalo práce najít obyčejné usedlé černé lodičky s kulatou špičkou bez ozdob!:-D Je fakt, že já se vyřádím na doplňcích.

 
KaCZFi
128 příspěvků 10.01.12 23:32

Je zvlastni, jak valna cast mladsi generace si mysli, ze prvni obrazek je usedly predpokladam v tom pejorativnim slova smyslu. Nejaka slecna tady psala, ze maji v praci prisny dress code a pak zminila, ze do prace nosi dziny…Uz jsem to tu myslim nekdy psala, jak jsem koncem devadesatych let jako dvacitka zacala pracovat ve velmi zname zahranicni spolecnosti s velmi prisnym dress code, coz znamena nejen ze dziny NE (tenkrat ani casual friday) ale zeny ani kalhoty ne a puncochace i v lete. A svete div se jak vsechny ty dvacitky byly i v modelech jako je ten prvni zatracene neusedle ba primo sexy…protoze zadne jine obleceni do prace nosit nemohly, daly si fakt zalezet na tom, aby vypadaly…
Takze ja osobne si fakt nemyslim, ze kdyz si nekdo na sebe vezme fakt takovy ten „cool blogger styling“ ci jak to nazvat, ze je automaticky desne in, mozna nei usedly ale nekdy mi to prijde naopak doceladost nezenske…

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 10.01.12 23:48

Já jsem teď nadšená z bloggerky Jean na www.extrapetite.com Je mladá, krásná a obléká se elegantně. Nic na ní nevypadá usedle, nosí pouzdrové sukně atd. Je to inspirace nejen pro drobné dámy.
Roztahané haleny s legííííny k tomu vypadají možná dobře na modelkách, nejlépe ještě naaranžované do takové polohy, kterou v běžném žvotě nikdo nezaujme. Našim bloggerkám už to trochu falíruje, na ulici je to nudný standart. Já se tak oblékala, když jsem byla těhotná. Teď už zase konečně mohu nosit šaty a sukně, které zdůrazní pas a ženskost…

 
Konvalinka  11.01.12 00:10

Barbucho, díky za tip. Extrapetite, to je inspirace přesně pro mě:) Zatím jsem si blog zběžně prohlédla a vypadá to, že ta holka má stejnou postavu jako já a dost podobný vkus, přibližně nějak tak se snažím oblékat. Slovo snažím je dost na místě, zatím těžce pokulhávám.
Zajímalo by mě, kde ty pěkné kousky shání, že jí nejsou dlouhé, asi to bude tím, že nežije v ČR.

 
Hanee  11.01.12 14:54

Díky za odkaz, to jsou moc pěkné modely. Teď bych ještě potřebovala podobný blog s radami pro vysoké holky - aby nám nehrozil syndrom krabicózních kobyl:)

 
MP Barbucha
3716 příspěvků 11.01.12 22:23

jsem moc ráda, že se vám děvčata ten odkaz líbí. Jean je skvělá, nejen, že se moc pěkně obléká a je z bloggerek asi nejblíž mému stylu, ale líbí se mi i že se nepředvádí a její příspěvky a videa jsou opravdu přínosné. Má spoustu skvělých vychytávek.
Hanee, třeba něco pro vysoké najdeš, internet je velký. Já měřím 170, takže celkem průměr. Ale nějak mám zafixované, že vysokým dívkám sluší skoro všechno:-)

 
Mallena Corleone  12.01.12 17:29

Hurá, konečně někdo kdo se jako já přiznává k tomu, že nosí šaty a sukně, které zdůrazní ženskost :-) a pas :-) Protože pas, milé dámy, pas má každá, úplně každá.

 
Sturnus_Vulgaris  14.01.12 11:55

Mne se uvedene stranky taky moc libi a slecna/pani ma smrnc… jenze pro valnou vetsinu ceske populace je trochu problematicke hledat inspiraci pro oblekani u prislusnika jineho etnika.
Kdyz opomenu barevny typ, velkou roli hraji i rozdily v postave (vyska, sirka boku a hrudniku), jinymi slovy „kavkazsky“ ci nerkuli „slovansky“ typ musi volit trochu jiny styl.

 
Siv  10.01.12 23:52

Jinak usedlé mi kromě kalhot s puky přijde kombinace bílá + světle hnědá / béžová atd. Takové nenápadné, raději už nepoutat pozornost . . . tohle ke mně tahle barevná kombinace vyzařuje. A přidat nějaký barevný doplněk? „No tak dobrá, ještě se trošku odvážem, ale už jen decentně…“ Prostě věk 50+. Osypky mi způsobuje barva těch rukavic, co Áda přidala na třetí obrázek k tomu levému modelu (já tomu říkám „průjmová“), ale to je jen můj osobní názor, já světlé kožené věci (nemyslím nabarvené) prostě nesnesu (leda sedlo na koně, to má u mě amnestii :-) ), to je pro mě asi usedlost č. jedna, ikdyž sama nevím proč :-).

 
Martina89  11.01.12 00:09

Myslím, že elegance je zaměňována/zto­tožňována za usedlost proto, že lidem ničím neubližuje - nevystavuje holou kůži a tudíž nedokonalé partie, působí seriózně. Z tohoto důvodu k eleganci přecházejí spíše starší lidé, kteří se v módě musejí víc hlídat a častěji už vedou usedlý život (zaměstnání, starosti, zodpovědnost…), než mladší ročníky. A právě proto mladší odmítají eleganci a říkají, že je usedlá, protože ji vidí častěji na na těchto „usedlých“ lidech a protože nevidí důvod proč by neměli ukázat svoje přednosti, dokud jsou ještě přednostmi.
Džíny a kecky nejsou ve společnosti považovány za usedlé, protože jsou symbolem mládí, pohybu (v podpadcích se běhá blbě a s kocovinou ještě hůř, se sukní se člověk musí víc hlídat). Samozřejmě z módního hlediska je typický obraz džíny-triko-kecky pořádná nuda, protože to nosí každý, ale to je podle mě zase způsobené tím, že všichni chtějí být „in“: většina společnosti se řídí podle většinového vkusu… A jsme zase na začátku.
Pozn.: je mi 22 a klasická elegance se mi nelíbí, přijde mi usedlá :) Až Ada mi ukázala, že modráky a la kecky a spol. jsou taky velká nuda, přesto na džíny jako takové nedám dopustit.

 
Ignis  11.01.12 22:56

myslím, že tahle část je přesná: A právě proto mladší odmítají eleganci a říkají, že je usedlá, protože ji vidí častěji na na těchto „usedlých“ lidech a protože nevidí důvod proč by neměli ukázat svoje přednosti, dokud jsou ještě přednostmi.

Já bych se ve 20 do podobných modelů nenalíkla ani za nic, právě s tím, že je to pro starý.

 
Mori  12.01.12 00:28

No to já asi taky ne. Jak já jsem ráda, že už mi není dvacet!

 
Lucka  11.01.12 00:11

No musím říct, že svetrové modely jsou oba dva strašné. Tohle bych si vzala tak na horách na chatě k Člověče nezlob se. Obzvlášť černé zvonáče s pruhatým svetrem jsou teda příšerné, představa na běžné postavě, která nemá nohy metr dlouhé je spíš smutná. Ještě by to mohly být manžestráky…
Ke slovu usedlé.. Nemyslím si, že lze říci, že usedlé je dobré, nebo špatné. Evokuje mi to oblečení někoho, kdo nechce vyčnívat, chce se cítit pohodlně, rozhodně se za ním na ulici neotočíte. Ale i tak to může být usedlé hezké a usedlé ošklivé.

Ten první model bych usedlým rozhodně nenazývala, páč nositelka spíše vyčnívat bude :) Ale na 14 let staré slečně to moc hezké nebude. Ano - jak bylo zmíněno výše - oblečení musí odpovídat věku! V 15 letech jsem nosila zářivě růžové, manžestrákové zvonáče do pasu (na míru šité, nechápu) , černé asymetrcké triko a zářivě růžové stíny. To vše s úžasně padnoucíma keckama od vietnamců. Bohu dík za ty roky :-)

Až budu mít jednou děti a moje dcera bude chtít tričko Hello Kitty nebo děsivost s flitrama, má ho mít :) Rozhodně jí neřeknu: ,,Nene drahoušku, ty mezi to stádo ostatních patnáctiletých oveček zapadnout nesmíš, tu máš, vem si ten krásný, nadčasově střižený, dokonale padnoucí svetřík z kašmíru! "

K Adiným otázkám:
1. model je krásný. Pro všechny nad 20 let rozhodně není usedlý a je naprosto vhodný. Mám ráda jednoduché věci.
2. a 3. model je ošklivý. Nevím, jestli mi evokuje usedlost.. ani ne. Spíš nedostatek vkusu, snahy, fantazie. Když už, řadila bych ho do kategorie usedlé-ošklivé.
4. model je poplatný věku a nemá smysl u něj sedět a myslet. Dokud nám ovšem není 20.

 
Alex  11.01.12 12:49

BINGO !!!

 
Frndolina  11.01.12 00:13

Nejdem tu meditovat nad slovkom usedla, ale predsa len sa zamyslim.
Tiez mam obcas dojem a to najma, ked citam komentare, akoby ludia poznali bud len dzinovu uniformu (v normalnej {usedlej? :)} alebo pubertalnej forme) a potom ten pre mna nemastny neslany styl, co je na tych prvych fotografiach. Podla mna je to velmi cierno-biele videnie sveta a dufam, ze som spravne pochopila, ze clanok s jemnou ironiou naraza na toto obmedzene videnie sveta.
Kazdopadne to, co je tu prezentovane ako usedle oblecenie, nie je vobec moj styl. na mna je to prilis nudne, bez napadu, o nicom. Nie je tam nic, co by ma uputalo, nad cim by som sa usmiala, alebo co by mi prislo kreativne.
Tiez nie som nazoru, ze nadcasove veci musia byt len taka klasika, podla mna nadcasove mozu byt aj nekonvecne veci, prekvapive detaily, materialy, a najma zaujimave strihy, ktore danej postave pristanu. Niekedy staci malickost, ktora zmeni uplne obycajny kus odevu na nieco trosku ine, svojske. Pritom ten detail vobec nemusi narusat eleganciu alebo dostojnost odevu.
Vacsinou, pokial oblecenie dobre sadne a lichoti postave, je nadcasove. Pokial si vsak jednu sezonu kupite skinny nohavice, lebo sa nosia a dalsiu sezonu ich vyhadzujete, lebo sa nosia zvony, tak samozrejme, ze nadcasove oblecenie povazujete netralne rovne nohavice a bielu bluzku. Pretoze na slepom nasledovani trendov nie je nic kreativne a nemoze potom nic kreativne byt ani v premyslani o odevoch.

 
Sibyla  11.01.12 00:27

Vynikající postřehy!

 
Miko  11.01.12 00:41

Ježiš Ado, tohle není ale vůbec pravda - to, že je někdo mladej neznamená, že automaticky pohrdá vším, co nosí nebo dělaj starší. konzervativní přístup k životu nepovažuju za něco odpudivýho nebo špatnýho, přestože jsem povahou hlavně liberální a ani neznám nikoho mladýho, kdo by pohrdal starýma lidma (jak lidi hlavně ve tvý generaci mají tendenci tvrdit).
Většina lidí, který znám, nosí přesně to, co ty tvrdíš, že tu všichni označujou za usedlý.
Ne všichni mladý jsou totiž absolutní blbci; podobně jsem se urazila, když jsem četla tvůj cca rok starej článek, kde píšeš, že osmnáctka nemá obzory za třpytkama, mikinama nebo džínama. zkus přehodnotit svůj názor na mladý, prosím. není to s náma tak špatný, jak se tvrdí.

 
Lucka  11.01.12 01:12

Tohle nepiš, Ada se bude vehementně bránit, že tohle nikdy neřekla (a asi fakt ne, páč ona to na plnou hubu skutečně neříká :) ) a že čteš mezi řádky něco, co tam není…

Ale chápu co tě štve, z mnoha článků to čiší - mládí rovná se — stádovitost/fuj, nevkus/fuj, nedostatek soudnosti/fuj, atd.. Jako kdyby byli všichni uplně stejní..

Mě obecně vadí nadávání mladé generaci. (A teď neříkám, že to Ada dělá) Protože i kdybychom byli esencí zla, nevkusu, nevychovanosti, vulgárnosti, lenosti.. Je to podlě mě především chyba generace, která nás vychovala a společnosti, ve které jsme vyrostli. Rozhodně jsme se tak nenarodili.

Prostě jsem toho názoru, že když mladý fracek nepustí babičku sednout, měly by být primárně profackováni jeho rodiče. Ale to jsem krásně OT :)

 
Lucka  11.01.12 01:13

*měli :)

 
XX  11.01.12 10:31

Profackováni by měli být jak rodiče, tak potomek. Rodiče nemohou za všechno. Některé děti a mládež se předvádí, jiné napodobují kamarády, aby si nezadali, někteří jen zkouší, kdo víc vydrží. I děti a mládež mají odpovědnost za své chování a činy, přiměřeně svému věku. Vědí, co se má a smí a co není správné. Nemám nic proti mladým, a proto předpokládám, že mají svá práva a také povinnosti stejně jako dospělí. Neházela bych vše na rodiče.

 
hedvika  11.01.12 11:25

Já zas říkám, že pokutu za to, že dítě koupilo cigarety by neměl dostat prodávající, ale rodič (nebo oba). Podotýkám, že nedělám v tabákovém odvětví, sama jsem nekuřák. ALe tohle mi to připomnělo, Proč by měl být pokutován prodejce? Dejte pokutu rodičům a to se uvidí, kolik děcek bude kouřit dál. Ano, uvědomuju si, že některí pubertáci jsou vázne fracci, ale myslím, ze důvod, proc kouri tolik deti je prave proto, ze to ty rodice zas az tak nezajima, jak jim to zacne lezt do penez, zajimat je to zacne. Ale znám jeden případ, kdy matka vychovala dvě děti, z jednoho je normalni slusny clovek, co se zivi poctive, ma uctu ke sve rodine, to druhe dite je na drogach, je to zlodej a chorobný lhar. nekdy se lidi zkratka nevyvedou…

 
XX  11.01.12 12:39

Hedviko, myslím, že to je na zcela jinou debatu, ale děti také pijí alkohol a berou drogy. Většinu rodičů jejich děti zajímají a hodně, ale jak chcete teenagera vodit za ruku??? To prostě nejde, mládež má svou hlavu a dost často s ní nehnete. Můžete dítě sebelépe vychovávat, tedy snažit se o to, většina z nás rodičů dělá co může, a stejně může začít kouřit, pít..... Např. moje kamarádka se všem svým dětem věnuje, je matkou na téměř celý úvazek, sama je psycholožka, nikdo u nich v rodině nekouří, nepije, a přesto její dcera na střední kouřila, samozřejmě tzv. tajně. Můj syn, který na nezájem a nedostatek péče také nikdy netrpěl, začal na střední chodit pravidelně do hospody se spolužáky a pil, téměř denně, a nebyl sám, kdo si skočil na několik piv v polední přestávce a na odlolední vyučování přišel s ostatními mírně připitý. A to není člověk, který by se nechal někým vláčet, má svou vlastní hlavu a dost tvrdou. Samozřejmě mi v té době tvrdil, že se žádné drogy ani nedotkl a když jsem s ním diskutovala o neblahém vlivu i jen marihuany, vůbec ho nepřipustil. Tak po 2 letech sám uznal, že kdo si dává joita denně a ve větší míře, tak že je to na něm už znát. Dnes naštěstí nekouří dcera kamarádky, ani nepije můj syn, oba z toho vyrostli. To jen k tomu, co by měli rodiče.
Děti jsou nezvedené ve stejné poměru asi jako dospělí, je to nejen výchovou a tím, co u svých rodičů vidí, je to i zákonitá dědičnost. Jsou fajn lidi a blbci a to platí jak pro dospělé, tak pro nedospělce. Vždy to tak bylo a vždy bude, nikdy neplatil nesmysl, že mládež je čím dál nevychovanější. To říkají jen staří morousi, kteří už dávno zapomněli, co sami vyváděli.

 
kiwi  11.01.12 13:30

"Naše mládež miluje luxus. Má špatné chování a opovrhuje autoritami – neprokazuje úctu starším a místo pohybu a cvičení raději plácá hlouposti.
Děti jsou dnes tyranské; doma vůbec nepomáhají. Už se nepostaví, když někdo starší vstoupí do místnosti. Odmlouvají a vzpírají se svým rodičům, ve společnosti mluví hlouposti, nenasytně hltají jídlo a tyranizují učitele.“

Kdo uhodne autora, má u mě lízátko :-)

 
A.C.
153 příspěvků 11.01.12 15:04

Kiwi, Sokrates :)))))
Mládež je asi pořád hrozná.

 
kiwi  11.01.12 23:30

Lízátko vyhrává A.C. !

 
XX  11.01.12 13:42

Přesně tak, kiwi!;-)
Bylo to tak +/- před 2.000 lety a bude to tak navždy, resp. dokud budeme jako živočišný druh existovat.

 
Andrássy  11.01.12 15:23

Karel Čapek - O úpadku doby:
http://ld.johanesville.net/…ha-apokryfu-?…

 
hedvika  11.01.12 22:46

XX: no já to zapomněla doplnit! A pokud bych já, jako rodič dostala pokutu za to, že moje dítě kouřilo, strhla bych mu to z kapesného, a poslala ho na brigádu a nechala bych si tu pokutu vyplatit. Tím ten trest přejde na to dítě a i když kouřit třeba nepřestane, rozhodně se mu ten život pěkně znepříjemní, jinak řešit, všechny společenské problémy jsem fakt neměla v úmyslu. Vím, že ne každý rodič se o dítě nezajímá, pokud tohle musím napsat před každou větou, tak je to fakt pěkně otravný. Ale většina mých spolužáků, co kouřila už na základce měla dost špatný vztah k rodičům, a některým bylo úplně jedno (rodičům), kde jejich děti jsou, co dělají, nebo co berou.

 
XX  12.01.12 10:21

Hedviko, vaše teorie má mezery. Přinejmenším vám dítě na základní škole pod 15 nikdo nezaměstná a příliš brigád není ani pro starší, takže leda ve vlastní firmě.
Stále jsem přesvědčena, že většina rodičů se zajímá a dost. Dokud je dítě malé a rodič ho vodí za ruku, má nad ním poměrně dobrou kontrolu a ne tak velké obavy. Jak začne být dítě samostatné, má rodič starost, jestli je v pořádku, mnohem větší. Platí pořekadlo: Malé děti malé starosti, velké děti, velké starosti. Jak se kolem dětí objeví alkohol, cigarety, drogy, každý rodič trne a když dítě začne v 18 jezdit autem, tak ještě víc. Nevím o nikom ve svém okolí, kdo by kašlal na své dítě a bylo mu jedno, co kde vyvádí.
Takže vám opravdu moc přeju, aby vám vaše teorie vycházela, abyste se svými dětmi, a později i vnoučaty, měla starostí co nejméně.

 
markrom  11.01.12 01:00

Usedlý oděv není ten, který nosí hodně lidí. To je zcela nepochopení významu.
Usedlý oděv je bez nápadu, bez šmrncu, nezajímavý, nenápadný, nudný, šedomyší…
Jeho nositelku na ulici zcela přehlédnete a hlavně! vypadá v něm o deset let starší!! Žena, která se obléká jako stará-mladá.
Nemá fantazii, nechce nebo neumí se líbit a stydí se zaujmout na první pohled.
Nechce vyčnívat, chce být neviditelná.. Vlasy má nestříhané, nebo voživený květák, nebo ji stříhá manžel či sousedka..
V módnějším oblečení by nešla, je na to stará, je to moc divoké, co by tomu řekly báby z okolí.. A do konzumu se oblékat nebude, ještě by ji lidi pomluvili..
Chová se a vypadá jako mnohem starší.
A modely z Petrklíče se jí zdají vhodné, i když někdy až příliš odvážné ;-)

 
Ajla  11.01.12 01:06

To je přesně ono! Tohle je pro mě „usedlá“.

 
Andrássy  11.01.12 01:08

Nemůžu si pomoci, ale přijde mi, že z tohoto článku dýchá určité rozezlení. K minulému článku několik diskutujících napsalo komentáře ve smyslu: „no jo no, Ada má ten svůj konzervativní styl, když já mám rádši méně usedlé kousky, to se hodí spíš na starší…“. Reakce Ady: tady máte nadčasový elegantní kvalitní outfit, jen si to porovnejte s dnešním stylem mládých (názorně doplněno obrázkem růžového trička, džínů a Conversek). Ado, vážně se všichni mladí oblékají pouze takto?

Škoda, minulý článek jsem si přečetla s velkou chutí, tak snad příště…

 
lilip  11.01.12 14:47

Ano, i já cítím rozezlení jako reakci - ale souhlasím s ní, je oprávněná. Někdy člověka už dožere házet hrách na stěnu. ten poslední model mi vyrobil husinu na zádech: ano, takhle chodí drtivá většina mladých a je to hnusná, odporná, nevkusná uniformní mánie tvářící se jako „mladickývodvaz“ děsně hustej originál. Když vidím upnuté džíny a nějaké blýskavé triko, vyběhne mi Agáta Hanychová jako nade vše pomyšlení hrůza nejvyšší… Navíc nevím, čím je populární - ona něco umí ?

 
Lucka  11.01.12 01:31

Ado,
napadá mě.. nemohla bys do příštího článku nahodit nějaké tvé smontované modely, které budou 1)pro různé věkové katogorie (nejlépe 15-20, 20-35, 35-50, 50-65, 65 plus )

  1. budou podle tebe krásné, rozmanité, zábavné, nestádovité a nápadité
  2. nebudou obsahovat:


a) bílé halenky
b) kalhoty s puky
c) nic ve velbloudí barvě

  1. nebudou blogerínovsky okoukané
  2. bude zastoupena i pánská část

Prostě abyses rozhlédla po ulici a byla šťastná :)) Takové ,,Adino nebe v Brně"

 
mim  11.01.12 15:53

Nemohla.
Už to tu někdo psal.
Ada ví co ne, ale neví co ano.

 
Zuza  11.01.12 01:41

Podle mě „usedlé“ je vše, co nositelkám přidá na věku. Usedlý účes je třeba květák:-) Modely zde navrhované - nic moc, nevím, zda to byl záměr, první tři jsou takové nicnevypovída­jící…neurazí, ale rozhodně nenadchnou. Určitě ale vypadají elegantněji než džíny s buřtíkovou bundou s kožešinkou… Problém je u těchto modelů hodně barva - tato nenápadná béžová kombinace (či šedo černá) sluší jen někomu. Spousta typů potřebuje výraznější barvy, a proto by výrazné ženy v takových barvách vypadaly právě usedle (=bledě, staře).
Výrazné barevné doplňky - mnohem lepší. Když už nemáte lepší svetr, aspoň něco. Ale podle mě by člověk měl mít alespoň jednu část oděvu nějak zajímavou, ať materiálem, nebo střihem, což se zde neděje. Svetry jsou obyčejné a kalhoty ještě více.
Poslední model mi trochu připomíná oblékání mladých dívek, které mají tuny levných oděvů nakoupených po tržnicích a podobně.

 
Sagiti  11.01.12 02:35

Přidávám se k Lucce.Taky by mě zajímal Adin pohled na oblékání žen v různých věkových kategoriích.Tedy spíše co by těmto ženám navrhovala.V mo­delech výše,krom posledního jsem chodila ve věku do 14 let,už tehdy jsem měla dojem,že v tom vypadám na ženu středního věku,zvlášť když mi maminka přikázala okudlat vlasy.Pak jsem si tvrdě prosadila džíny,Super Rifle z Tuzexu.Dlouhé rozpuštěné vlasy,kterými se pyšním dodnes.To je další věc,která usedlé i mladé dámy na ženě starší 60 jar dráždí.:-) já tedy v tom vidím tak trošičku závist.Někde nahoře jsem četla,že ženy po čtyřícítce by už v modelech podobným těm nahoře už chodit měly.Ale i žena mnohem starší se chce stále ještě líbit.Přinejmen­ším sobě.

 
isko  12.01.12 14:14

Jestli v těch rozpuštěných vlasech nebude sex. Dřív ženy zásadně nenosily rozpuštěné vlasy, ani na venkově, ani mladé - jenom v ložnici. Jakmile vylezly ven, tak si alespoň udělaly cop:-))

 
Pafka  13.01.12 17:30

Mám taky dlouhé vlasy a nosím je rozpuštěné proto, že je to pohodlnější, než mít vlasy stažené. Uf, zase to slovo pohodlí, to je skoro sprosté slovo … :-)

 
Mori  13.01.12 18:01

Mám taky dlouhé vlasy a nosím je rozpuštěné, pohodlnější mi to nepřijde, jenže drdol se mi nevejde pod klobouk, cop se mi zdá infantilní a stažené dozadu se to nelíbí příteli. Jo a krátké se nelíbí mně - teda aspoň na mně :-)

 
isko  14.01.12 00:34

Mluvím o historii. 19. a první půlka 20. století. A nemyslím, že bychom právě tohle měli dělat stejně jako naši praprapra…

 
Neko  11.01.12 03:24

Obleceni neni usedle. Usedle jsou jeho kombinace a nositele.Prvni model bude vypadat skvele na upravene zene a usedle na jine, ktera ma neupraveny uces a zadny make-up. I kdyz takova by patrne zvolila jine doplnky, cimz by dojem usedlosti podporila.
Moc se mi libi odkaz od Usedlost. Je tohle usedle ?http://www.lau­rencedolige.com/i­mages/collecti­ons/2011-hiver/33.jpg
http://www.laurencedolige.com/…-hiver/4.jpg
http://www.laurencedolige.com/…-hiver/5.jpg
Podle me ne. Naopak, v ceskych ulicich by to byl docela ulet. Ale kdyby modelka mela o 30 let vic, mohla by vypadat usedle.

 
Karolina  11.01.12 08:03

Neni to usedle, je to perfektni…sik a originalni…pri­pomina mi to Kodan a Amsterdam… Bohuzel u nas tohle moc k videni neni.

 
zelitschko  11.01.12 14:27

především ta modelka je jednoduše nádherná… Není až tak výrazný typ, jen má líbivý obličej. Představte si to na snědší ženě s tmavými vlasy a divokýma očima, to už prostě nebude ono..

 
kolasice  11.01.12 12:39

Přesně…

 
Eva  11.01.12 13:24

První model je perfektní. Druhé dva vypadají dobře díky tomu, že je modelka krásná a štíhlá. Není mi ještě ani třicet, k éterické bytosti s dokonalou postavou a pletí mám ovšem daleko a pokud bych se obléknu přesně jako modelka, bude ze mě tetka. S jednotlivými kusy by se pracovalo dobře, ale takhle dohromady v žádném případě.

 
Chtivá pracka  11.01.12 17:29

Nějak nevím, co by se mi mělo líbit na koukající nezastrčené košili a o číslo větších kalhotách, které by neoblíkl ani můj děda. Není to usedlé, je to především NEUPRAVENÉ! Pokud by modelka měla správnou velikost oblečení a neoblékla ho jak hajdalák, dalo by se to. Ale tu černou sukni do půli lýtek nezachrání nic, navíc v kombinaci s botama styl rakouská důchodkyně. Ty další dva modely by byly ok:-)

 
Lenka  11.01.12 21:24

Souhlasím s vámi. Věci samy o sobě jsou hezké, ale tento „volný styl“ vypadá, jako by se paní právě chystala do chléva podojit kravku.

 
Neko  14.01.12 04:10

A to je prave na obleceni to hezke. Ze kazdemu se libi neco jineho. Ze tim, co mate na sobe, vyjadrujete to, jaka jste. Jinak by to byla nuda.

 
Mandy  13.01.12 07:25

Mno ale ale…
dejte si do tohoto oblečení běžnou českou ženu, tzn tmavovlasou, menší, ne dlouhé modelkovské nohy. Dejte si tam ženu které je 40 a ne 17 jako modelce…a jsme rázem v pekle a v usedlém podivném modelu :-)

 
Neko  14.01.12 04:05

A proc by takove obleceni nemohla nosit 40ti leta tmavovlaska, pokud by bylo v souladu s jeji osobnosti a sluselo by ji (myslim barevne i strihove)? Je rozdil mezi tim, kdyz na sebe bez premysleni navliknete kalhoty, kosili a sako, vse co zrovna lezelo navrchu ve skrini. A tim, kdyz se obliknete s urcitym zamerem, doladite vhodnymi doplnky a obleceni je v souladu s vasi osobnosti. Pak to neni peklo.

 
Ani  11.01.12 03:56

Téma: SVETRY

Hodně lidí tu považuje svetrové modely za strašné nebo moc sportovní. Tak nahazuji vážnou otázku - co nosíte v zimě ke kalhotům, když ne svetr? A jak kombinaci svetr + kalhoty obzvláštnit, aby nebyla nudná? Zrovna ten první třeba šperk nebo výrazný doplněk už nesnese, tuhle roli hraje vzor, který hezky ladí s kalhotami (a rukavicemi).

 
Lucka  11.01.12 06:02

Svetry mám moc ráda a nosím jich plno - mikiny mám jen na doma. Ale preferuji hladké a jednobarevné (samozřejmě až na výjimky). Ke svetrům na obrázku se imho už prakticky nedá nic vzít, jsou vícebarvné, pruhaté.. Jediná možnost je udělat z nich středobod outfitu - a na to fakt nemají.

 
iron board  11.01.12 08:05

Já nosím třeba rolák, nebo triko s dlouhým rukávem, košili. Rolák a triko tenké, žádná hrubá chundelatina, nesnáším vedro. Nosím to normálně pod zimní kabát. Už nic dalšího. Svetřík bych snesla jen jednobarevný, hladký a tenký.

 
A. C.  11.01.12 09:39

Nosím svetry. Tenké, jednobarevné a s véčkovým výstřihem. Takže si je můžu dotáhnout šálou, nějakým sperkem, halenkou s límečkem.
To, co hodila Ada do článku, jsou ne moc hezké svetry, které podle mě nejdou doladit ničím „solidním“. K tomuhle mít barevně nalakované nehty, zlato v uších? Podle mě to jsou svetry na hory, vhodným doplňkem je svařák a teplé rukavice.

Kalhoty s puky a lyžařský rolák? Na to, aby to byla vtipná nadsázka, je to nudné a tuctové. A ten druhý model s celovzorovaným svetrem - svetr opravdu jenom na tu horskou chatu, v práci si ho představit neumím.

 
Mori  11.01.12 14:32

A mně se zrovna ty svetry oba docela líběj. Je fakt, že v kanceláři máme celoročně opravdu zimu (chodím se ohřát na nijakzvlášťvy­topenou chodbu, vážně), a svetr je pro mě prostě nutnost. Nosím je teda k sukni, nikoli ke kalhotům, a jednobarevný, ale proti kombinacím výš nic moc nenamítám. Ovšem zjistila jsem, že abych si udělala o „outfitu“ (a jeho usedlosti) představu, potřebuju ho vidět na někom. Doplňky, účes, líčení… - z obrázků z polyvore nic z toho nepoznám, kresby jako v Miss Exota jsou mnohem lepší!

 
Hanee  11.01.12 15:01

Já jsem si zvykla nosit propínací jednobarevné nevzorované svetříky. Jejich svléknutím si nerozcuchám účes, když běhám po městě, můžu je pod kabátem rozepnout, ve velké zimě jde buď pod ně, nebo na ně obléknout ještě jeden tenký svetřík (či spíš úpletové triko). V létě je pak nosím i jako svrchní oděv oblékaný na večer. Kromě nich mám ještě pár těch tenkých svetrů (zase jednobarevné, bez vzorů). Všechno je to dobře kombinovatelné a vrstvitelné. Ráda bych si dokoupila ještě nějaký silnější vlněný svetr klidně s copánkatým vzorem na ty opravdu chladné dny pod kabát.

 
Konvalinka  11.01.12 15:13

Mně se zrovna tyto svetry líbí, jako jediné ze všech věcí, co zde Ada navrhla. Vzala bych si k nim jiné kalhoty, asi džíny, nebo barevné manšestráky. Spíš je beru jako sportovní než elegantní a jako takové jsou úžasné. Když už si chci obléct džíny, tak si k nim radši vezmu podobný svetr, než nějakou mikinu. Je to pro mě ideální zimní oblečení pro volný čas, třeba na procházku, výlet, nákup, návštěvu kamarádů, prostě když se mi zrovna chce cítit pohodlně a nemám zrovna chuť a náladu se příliš parádit.

 
svetry  11.01.12 22:41

Já teda nevím, ale mně připadá ten druhý svetr (ten šedo-černý) naprosto dokonalý! A i ta kombinace se mi líbí, v podstatě se mi líbí všechno(krom růžového trička), i když než bych si to oblékla, provedla bych změny (je mi dvacet). Nechápu, proč by to měl být svetr na hory. Není jednobarevný, ale ten vzor je decentní, nebude na sebe strhávat pozornost, pravda, ale o to přece jde, aby v tom vynikl ten člověk a dalo se to dobře kombinovat. To samé ke svetrům z předchozího článku (podle kohosi jsou prý babkovské),byly oba úžasné. Jak by teda měl vypadat neusedlý svetr? Nemůže být zjevně jednobarevný ani pruhovaný (protože o barvách se doufám nebavíme, to je snad jasné, že každému sluší jiná), dále nemůže mít ani vzorek, takže co teda? Bude k neusedlosti stačit jelen, nebo je potřeba rovnou Hello Kitty??
P.S. To, že tam nejsou sukně, jak si někdo stěžoval, byl podle mě záměr, takhle nikdo nemůže říct, že 3. model není usedlý, protože obsahuje sukni. Takhle je to rovnocenné.

 
Black Diamond  11.01.12 22:54

Nosím téměř vždy halenku/tričko + blazer + nějaký zajímavý šperk. Nebo halenku + vestu (není to „usedlá“ od kostýmku). Ve svetrech se vážně necítím. Uvažuji ale o nějakém kvalitním „podkabátovém“, který bych měla opravdu jen pro tento účel. Nerada se potom peču v přetopených místnostech.

 
bertulka  12.01.12 22:15

ke kalhotům nosím v zimě svetřík,takový ten středně teplý, ani tenký, ani tlustý, s výstřihem nejčastěji do V, jednobarevný- mám v zásobě několik barev. K němu vhodně barevné kalhoty- ne ton v tónu spíše kontrastnější barvy, např kalhoty temně červené, svetřík černý, nebo kalhoty tlumeně zelené svetr béžový nebo oranžový a pod. Oživím to buď broží- klidně i ve formě umělé květiny- nebo šátkem nebo výraznými barevně sladěnými hodinkami, na kterých ulítávám . Když je zima velká, vezmu pod svetřík třeba nějakou strakatější halenku, která je vidět jen v tom véčku a dobře to oživí. Jinak si myslím, že se stejně nedomluvíme, co je pro někoho usedlé, pro jiného je elegantní, co je pro někoho moderní, je pro jiného nevkusné. Pro mě je důležité, ať je oblečení čisté, neroztrhané, není vidět, co vidět být nemá, nečpí z toho značky na všechny strany a nedejbože ještě falešné a hlavně, ať to má proboha správnou velikost. A pak v rámci těchto pravidel, ať si každý nosí , co chce. Potkávat všechny v kalhotech se svetříky by taky byla za chvilku nuda.

 
Karolina  11.01.12 08:01

Prvni model je skvely, poodepla bych knoflik, lezerne trosku vyhrnula rukavy…navic ta taska loewe je krasna! Jeste vic by se mi libilo, kdyby kalhoty byly uzke ke kotnikum a vzala bych k nim mokasiny. Upravene vlasy,decentni make up a jemny lak na nehtech samozrejme…tak podle me vypada nadcasovost a klasika.

 
Eva  11.01.12 13:29

Ta taška není špatná, ale že bych musela mít nápis Loewe přes půl kabelky, to taky ne.

 
Martina  11.01.12 08:09

Pro me dane modely usedle jsou predevsim kvuli te velbloudi (nebo jak ji rikate) barve..osobne k ni mam odpor, je mi 27 a vezmu si ji na sebe nejdriv tak v 60- je pro me symbolem nudy a USEDLOSTI. Ale to je ciste muj nazor, asi nejake trauma z detstvi. Zbytek (vrsky) mi usedle neprijdou, napriklad nejake pekne korale k te bile kosili a hned je tu kombinace pro mlade i starsi ke skoro jakekoliv prilezitosti.

 
Alice  11.01.12 09:33

Velbloudí barva není usedlá sama o sobě, věřím na barevnou typologii a já třeba vypadám v béžové, velbloudí a podobných zdravě a energicky, někdo jiný v nich bude jak mrtvola.

 
Proti generalizaci  11.01.12 08:58

Nejak mi unika myslenka tohoto clanku. Pokousi se Ada opatrne zjistit vkus ctenaru, nebo jen chce vyvolat diskusi? V kazdem pripade bych ocekavala mnohem vice prikladu. Ne jenom ukazku 2 stylu, klasickeho a toho „pekelneho“.

Je to dalsi generalizace a deleni na dva tabory, jak je v Pekle jiz zvykem. Obavam se, ze tak jednoduche to neni a ze Ade chybi nadhled. Jasne, prezentuje v obrazcich svuj klasicky styl, ale to neznamena ze jen ten je jediny spravny.

Peklo vlastne rika: kupte si vlneny zimny kabat, nenoste dziny, noste velbloudi kalhoty.
A co sukne, co jine typy kalhot, co doplnky, co jine styly? Kdyby jsme se vsichni ridili poselstvim Pekla, byla by to jen dalsi stadovitost a nuda. Misto dzin by byli ulice plne velbloudich kalhot a vlnenych kabatu.

Usedlost je podle mne absence myslenky, napadu a osobnosti v obleceni. Opatrne obleceni, stadovite, jen abych se neodlisovala. V tomto ponimani jsou pro mne usedle vsechny uvedene modely.

 
Jiná Realita  11.01.12 10:36

s tímto naprosto úplně do puntíku souhlasím.

peklo začíná být strašně jednosměrně zaměřeno, a tím vlastně samo vychovává k jisté usedlosti, nudnosti a jednostrannosti. existuje i vintage styl, art deco oblékání, dokonce i jisté prvky goth mohou být naprosto úžasné, dandy styl, něco úplně moderního - balonové sukně, podkolenky k minisukni, oblékání jako čínské (nebo japonské?) modelky v levných hadrošopech (úzké kalhoty, volné dlouhé topy, dlouhé řetízky, lolitkovské šatičky…modelkám to fakt sekne, byť propagují šunty)

ada dává jako příklad vždy jakési zvonové kalhoty, halenečku nebo svetr. a jako doplněk šálu a rukavice. není to peklo, je to pěkné, ale…proboha, to neexistují jiné doplňky, jiné typy kalhot? i slimky mohou být slušivé, když na ně někdo má postavu, i minisukně je super (viz pipa, já ji nemám ráda, ale teď měla na fotce pruhovnaou mini, kotníkové boty, černé punčohy, jednoduchý řetízek a sako a opravdu byla pěkná)

zejména v článku o usedlosti mě toto přímo bije do očí.

 
Vendy  11.01.12 11:08

naprosto souhlasím :)

 
Doda  14.01.12 19:45

Vzhledem k tomu, že se kdesi v minulých článcích zmínila o tom, že japonské lolitky, jaxsi taxsi (nebo jak se ta značka jmenuje) a podobní „pošuci“ jsou potřeba a že jim fandí, takže… o Adu se nebojte, to spíš o některé diskutující :-D

 
kolasice  11.01.12 12:37

Ado, prosim tě, jak to je? Chceš nás všechny takhle manipulovat? Díky.

 
Da_aaa  12.01.12 23:51

chacháááá… zasmála se ďábelským smíchem a svůdně ohrnula horní pysk. Vážně to chceš slyšet, miláčku?

 
Ani  11.01.12 18:20

Já myslím, že je zřejmé, jak to Ada myslela. A v žádném případě ne takhle. Spíš chtěla dát najevo, že je rozdíl, když se kousky samy o sobě usedlé, vezmou se zajímavými doplňky a když se vezmou jen tak. A možná byla i trochu zvědavá.
Sukně tam nejsou, aby se dobře porovnávalo. Vždyť šlo jen o to porovnání - s doplňky/bez a světlé/tmavé kalhoty.
Ale už mnohokrát tu chválila i jiné styly, myslím, že Peklo není nijak jednostranné. Nic jako píšeš Peklo neříká, jen ty to čteš.

 
Lucka  14.01.12 14:46

Já se s Adou poslední dobou taky vztekám, ale je fakt, že v tomhle konkrétním článku neřekla ani jednou co se jí líbí a co ne. Nezobecnila vůbec nic, protože se ani k jednomu modelu nevyjídřla. Neřekla: model č. 3 a 4 ANO. Ptala se pouze, co si myslíme my. Co já vím.. Třeba se jí taky nelíbí a někde se vážně ďábelsky směje co jsme si tam zase našli (y), ačkoli to tam vůbec není :)

 
Canavi  11.01.12 09:11

usedlé = kvalitní, leč neurazí, nenadchne, ALE ve spojení s osobností. Na každém bude vypadat usedle něco jiného.

V prním outfitu si představím blonďatou dvacítku ostříhanou na ježka s dlouhými visacími náušnicemi, s postavou jako přesýpací hodiny, místo opasku barevný šátek. Slečna nebude vypadat usedle, ale k nakousnutí.
Pokud slečnu zaměním za čtyřicítku typu jablko, jarního typu, hladký účes, pecičkové náušnice, tak bude rozhodně vypadat hůř jak ta dvacítka.
Navíc tenhle model úplně odporuje barevné typologii - buďto by halenka měla být smetanová, nebo vše ostatní do šeda.

Poslední model patří nějaké středoškolačce nebo Haně Krampolové. Dodávat se k němu už nic jiného nemusí.

 
hedvika  11.01.12 09:19

No mě je jasné, že je tohle článek na zamyšlení, ale přemýšleli jste už o tom, jak málo je výrazů k pojmenování nějakého módního stylu? Když se řekne hippie styl, každý si představí nějakého hipiezáka, ale v čem konkrétním? Hippie má příliš mnoho dalších stylů, aby to to jedno pojmenování shrnulo, není divu, že ze všech eshopů křičí nápisy: elegantní, nebo sexy.
Jistě, že existují různé názvy pro různé styly, ale kdo je zná? Většinová společnost? Možná pár vyvolených. Proto se není čemu divit, že se s tím do reklam nezdržují, když by takový popis stejně nikomu nic neřekl.
celé dny přemýšlím nad tím, jak bych pojmenovala co nejvýstižněji styl, který jsem si oblíbila já a nic mě nenapadá, nic, co by to perfektně vystihlo.

 
Ivory  11.01.12 09:31

Článek hezky pojatý (jakožto filoložka dokážu ocenit), ale nemohu souhlasit s klišé, že starší osoby nosí jen „tesilky (sem zařaďte všechno kromě džín), důchodcovský boty (všechno kromě kecek a pohodové obuvi vůbec), halenky, perly, pletený vesty, žádný obrázky, třpytky, výstřihy a tanga“. Naopak si v pražském metru, jímž denně cestuju, nebo i v jedné české venkovské oblasti, kde se také pravidelně zdržuju, všímám, kterak se právě starší osoby asi snaží vypadat mladistvě tím, že hojně nosí rifle v kombinaci s (nezřídka ošoupanými a barevně zcela neladícími) teniskami či keckami. Když už je taková žena slušně oblečena shora do pasu (má třeba hezkou bundu nebo i kabátek a na hlavě kloubouček), od pasu dolů svůj oufit dokonale zazdí právě riflemi a keckami/teniskami. Co k tomu ty ženy vede se takto nesourodě vymustrovat, mi dnes a denně vrtá hlavou. Hodně žen však a starší pánové bývají pro jistotu tak nějak ošoupaní celí.
Co se usedlého vzhledu týče, usedle může vypadat každý, kdo se obleče do pro svůj barevný typ nevhodných barev, usedlá je podle mého názoru právě ta nezřídka umolousaná móda rifle-tenisky/kecky-bunda-batoh. Usedlá mi z tohoto důvodu přijde spíš mladá generace, hlavně mladí školáci/studenti apod., ale právě starší lidé se jim, patrně ve snaze se omladit, usilují podobat. Skutečnou eleganci usedlostí nenazývám.

 
Velryba grónská  11.01.12 10:05

Jo! To je přesně ono. :-)

 
Simi  11.01.12 09:51

No to je téma přesně pro mě :-) taky se tady poměrně dost často do Ady strefuju, že je zřejmě usedlá…jinak ke slovu usedlost - nejsem žádný jazykospytec ani učitelka jako Ada, takže mě nikdy nenapadlo toto slovo spojovat s tím, že se někdo usadí (na jednom místě), i když připouštím, že kořen slova je shodný. Nepřipadá mi úplně vhodné význam slova usedlost od toho odvíjet. Jak bylo zmíněno někým výše, připadá mi, že usedlost je spíše spojena s významem nuda, šeď, neforemnost a u ženy, že oblečením nedává vůbec najevo ženskost. K zobrazenému oblečení - já nejsem na kalhoty, takže už tím se mi vybrané varianty nelíbí. Ten první možná, ale se sukní. Ono totiž do kalhot musí být perfektní figura a každá s trochu monstróznějším zadkem (a tím není zadek s rozměry 100-110 cm, to je v normálu) pak v kalhotách vypadá, podle mě prostě divně. Sukně je lepší v tom, že není přesně vidět vnitřní strana stehen a tak vylepšuje siluetu. Já mám s kalhotama problém ten, že si v nich připadám jako nahá a každý mi může pohledem změřit tvar mé…(doplňte dle představivosti). Zobrazené svetry leda na lyže, v kombinaci s těma kalhotama rovná se stará panna. Do kanclíku nosím svetry, ale ty úplně lehoučké, s 3/4 rukávy a výstřihem. Po celodenním nošení svetru s rolákem bych asi moc nevoněla…No a růžová jen pro solárkové barbie, co mají dlouhé gelové nehtíky, aspoň tenhle odstín

 
hedvika  11.01.12 10:25

S těmi sukněmi to mám stejně, vůbec je nenosím, ale nemyslím, že kalhoty si může dovolit jen perfektně hubená postava, sama nemám stehna nijak extra hubená, ale když si vezmu kalhoty, myslím, že mi sluší, ale nenosím je, jelikož si v nich nepřipadám, teď nevím, jak to popsat, asi jako ženská. Kalhoty jsou podle mě prostě pro chlapy. A když vidím ženskou v kalhotech, ať už má, nebo nemá dokonalou postavu, říkám si, jaká je škoda, že si nevzala šaty, nebo sukni.

 
Mallena Corleone  12.01.12 17:48

Proto mám celkem troje kalhoty (nosím jen když není zbytí) a jinak sukně a zase sukně, sem tam šaty. Ale sukně jsou lepší, alespoň pro mne, dají se skvěle kombinovat - trička, halenky, košile, různé střihy svetrů a sak, kabelky, boty, punčocháče (miluji jejich obrovský výběr), pásky…pro mě Ráj na Zemi :-)

 
Karin
3545 příspěvků 1 inzerát 11.01.12 09:53

Taky asi patřím k těm, kteří vnímají slovo „usedlý“ trochu jinak, než jaký je jeho opravdový význam… nicméně když se řekne „usedlý,“ já si představím člověka oblečeného bezvýrazně, velmi nenápadně, nudně, v oblečení, které nikterak nepodtrhuje přednosti jeho postavy, nevyjadřuje žádnou myšlenku, nápad, emoce (snad jen nezájem být hezky oblečený), neupozorňuje na nositele… Když takového člověka potkám, za chvíli nejsem schopna si vzpomenout, co měl na sobě. Jsou to třeba takové ty ženy, kterým je 30 - 40, mohly by být kočky, ale po svatbě shodily dlouhé vlasy, po dětech trochu přibraly a na vzhled jaksi rezignovaly, oblékají se bezpohlavně a rozhodně nechtějí, aby na ně všichni koukali, chtějí být oblečené hlavně pohodlně a za dobrou cenu.

 
chudák čeština  11.01.12 10:06

Mám otázku pro autora článku, co je to za slovní spojení „uvažujme… ženu…“????

 
lachenauerin  11.01.12 12:49

Klídek, akuzativní vazba u slovesa „uvažovat“ je v pořádku; navíc to není žádné novum, spíš už trochu archaismus. A ač je to možná k nevíře, ve starších textech najdete i vazbu genitivní, tedy „uvažovat čeho“ (Starosta uvažoval řezníkových požadavků.)

 
Lola  11.01.12 10:13

Modely nahoře a vlevo (béžová, krémová, pudrová) jsou přesně moje gusto, zejména na období podzim-zima, až na to, že je oživuji barevnými šátky a šálami (už jsem si na ně stihla vypěstovat slušnou závislost). Ve tmavých barvách se necítím dobře, takže model s černými kalhotami je na mě až depresivní. Na jaro-léto zbožňuji jasné pastelové barvy, jako je teplá žlutá, blankytně modrá, oranžová nebo barva rozmačkaných jahod se smetanou.
Jestli to někdo považuje za usedlé, tak je mi to srdečně jedno.

Kdybych měla dceru, džínsy bych jí nebrala, jen bych dbala na to, aby nebyly „trendy“ dorvané a nevylízala z nich polovina pozadí. Představené růžové tričko bych dceři vymluvila s tím, že například bílá ležérně polorozhalená košile s vyhrnutými rukávy (doplněná nápadnými barevnými korály nebo veselým šátkem) bude signalizovat, že nositelka je inteligentní sebevědomá mladá dáma, která je si vědoma toho, že je dostatečně sexy i bez tuctového trička se stupidní lesklou malůvkou. A neměla bych nic proti tomu, kdyby mladistvost podtrhla nějakou veselou ptákovinou vetknutou do vlasů. Může snat toto mít někdo za usedlé?
Podobně třeba nabíraná květovaná minisukně s jednobarevným pastelovým tričkem je jednoznačně mladistvým modelem, aniž by bylo nutné se uchylovat do stáda nešťastnic, které mají potřebu si navlékat kolotočářskou uniformu, aby se cítily „in“.

Jinak můj starší syn (13 let, student gymnázia) nesnáší počmárané mikiny a trička (kde se proboha bere to přesvědčení výrobců, že každý puberťák touží vypadat jako drogový dealer??!!), naopak zbožňuje k hladkým modrým nebo černým džínám košile a trička s límečkem. Žádný spolužák (včetně těch počmáraných) mu nikdy nenaznačil, že by vypadal jako důchodce.

 
Sibyla  11.01.12 10:23

Lola („kde se proboha bere to přesvědčení výrobců, že každý puberťák touží vypadat jako drogový dealer??!!“) No kde! V jejich vypočítavých mozcích, které tím zaplaví obchody, načež naivní mládež usoudí, že je to zřejmě děsně cool a nakupují, čímž podněcují výrobce k další produkci… a vyrábí se, dokud to nenosí i obstárlé pětadvacítky, načež se změní repertoár do další šílenosti.

 
Vendy  12.01.12 10:12

Tak to potom chápu :D

 
hedvika  11.01.12 10:33

Ano, tohle štvalo ale už i mě, když mi bylo 13, nesnášela jsem trička a mikiny s nápisy, nebo jinými do očí zářících potisků, vzdycky me spis zálezelo na strihu a barvách. Najít něco bez nápisu bylo i tehdy skoro nemožne, cele dny jsem premyšlela, jak z trička ten potisk dostat dolů, ale asi to nejde. Dnes, kdy už je mi skoro 23, tedy po 10 letech to řeším tak, že si i trička šiju sama, jsem spokojená a ještě mám radost z dobře udělané práce. Ale mám ráda obyčejný červený potisk na jednom mojem tílku: Ich will mich verlieben. Ten jediný mi nevadí :)

 
Vendy  11.01.12 11:12

Obstárlé pětadvacítky???

 
Sibyla  11.01.12 23:51

Wendy: v očích puberťáků, kteří doufají, že jim nikdy nebude přes dvacet. To je totiž e-e.
Jinak ovšem, ne všichni teeangeři jsou stádní!!!!! Jen často nedokáží svou osobnost projevit.

 
Arvari  11.01.12 12:06

Vaše dcera by Vás za to, že ji nenecháte mít ten její (byť tuctový a stádní) styl, nepochybně velmi milovala. Zejména v o něco vyšším věku, kdy by zjistila, že celý život nenosí to, co se líbí jí, ale to, co se líbí Vám. Podle mě si každý musí projít nějakým tím šíleným rebelujícím obdobím. Já nosila maskáčové kapsáče a pánská trička metalových kapel. Postupem času mě to samotnou přestalo bavit a našla jsem si zas jiný styl. I když metalová trička mám v šatníku pořád, jen dámská. A komu by se to nelíbilo, nechť se laskavě podívá jinam…

 
Lola  11.01.12 12:47

No, vzhledem k tomu, že můj starší syn se zhlédnul ve Wall Street stylu zcela spontánně, a mladšímu ponechávám jeho zálibu v kobojských košilích také bez pocitu zvláštního diskomfortu, troufám si říct, že i s dcerou bych se domluvila tak, aniž by měl někdo potřebu volat na Fond ohrožených dětí.

 
Arvari  11.01.12 13:13

Domluvila, a to je to. Já jsem třeba svojí mamince vážně upřímně vděčná za to, že mě nechala vyblbnout v těch pánských tričkách, i když si někdy stěžovala, a já teď nemám pocit, že jsem o něco přišla. To, že si teď, když jsem od té doby přibrala, říkám, že jsem byla blbá, když jsem tehdejší postavu takhle zabíjela, je už věc druhá…

 
O.  11.01.12 13:46

Domluvila… tomu se snad říká výchova, když se s dětmi diskutuje, ne? Teda aspoň si to tak představuju.

 
Arvari  11.01.12 13:58

Ale vychovávat dítě k vlastnímu stylu a vlastním názorům? Jsem jediná, komu se to prostě nezdá správné?

 
O.  11.01.12 14:11

Vychovávat snad dítě k názorům souseda… ?

 
Arvari  11.01.12 14:34

A co vychovávat dítě tak, aby si vytvořilo SVŮJ názor, lhostejno jestli bude shodný s mým nebo sousedovým?

 
daniela  11.01.12 16:05

Přeci si probůh dítě nemůže samo určovat,co bude nosit.Pak si bude určovat i jak se kde chovat .Přece všechno má svá pravidla,jasně,vy­ber si triko,ale určité hranice je třeba dát.Když si 5letá holka vynutí co chce a rodiče by jí ani domluvit nemohli,tak s nima ve 20 nebude diskutovat vůbec.
Tady u té volné výchovy se člověk bojí jít do restaurace,že bude u vedlejšího stolu zas nějaká matka,která nechává své dítě svobodně jednat a ne mu domlouvat,jak se má chovat

 
katango
1356 příspěvků 11.01.12 18:07

Já si zase v telecích letech dotvářela zděděné pánské bílé o x čísel větší košile a taky jsem to přežila. Sranda musí bejt.

 
Arvari  11.01.12 22:34

Proč se na Pekle tak rádo jezdí z extrému do extrému? Buď elegantní oblečení (pokud možno na béžovém základu), nebo rozdrbané džíny a triko s flitry. Buď poslušné děťátko s maminčiným vkusem a názory, nebo nevychovaný fracek, co má ve všem vlastní hlavu. Nikdy neexistuje nic MEZI.
Prostě je nemožné vychovat dítě, co nebude v útlém věku na veřejnosti ječet a vztekat se, ale zároveň bude mít ve věku o trochu vyšším (třeba v těch třinácti, patnácti) vlastní názory a vkus, ne ty vštípené rodiči. Je mi to naposto jasné…
Ale tak to víte, nemůžete nechat děti, aby se rozhodly, které teorii velkého třesku budou věřit. Jsou to jen děti, a tohle je přece tak PODSTATNÁ věc! ;)

 
O.  13.01.12 10:26

No a tím budete dítě vychovávat k vlastnímu názoru, když mu budete ukazovat, že je dobré nechat každého, ať si utvoří názor sám…

 
iron board  11.01.12 12:56

Někdy žasnu, co jsou schopny matky navléct na svoje ratolesti ženského pohlaví, na druhou stranu, vlezte např. mezi regály s oblečením v Tescu, v dětském, v holčičím. Já se na to podívám a během chvíle mě rozbolí hlava a dělá se mi šoufl. Na dálku to řve barvama, růžovou hlavně, flitry, nápisy atd. A to proti dětskému oblečení z řetězců nic nemám, dá se vybrat i celkem kvalitní, ale moje nervy. Jednobarevné tričko, mikinu, svetr bez stupidního obrázku, nápisu, aby jeden hledal lupou. Proč musí být na skoro všech věcech pro děti něco rádoby dětského a rádoby vtipného? Proč to musí být strakaté? Neříkám barevné, ale strakaté. Jak objevím jednobarevné nebo např. proužkované kvalitní body, tričko, mám sto chutí vzít od každé barvy jedno v x velikostech a zásobit ratolesti na 5 let dopředu.

 
daagmara  11.01.12 23:43

K vašemu nápadu s košilí pro dceru dodává můj manžel, nucený poslouchat celý večer citace z této debaty, dodává: „Pokud bude košile dostatečně porozhalena, bude jistě dostatečně sexy“…

 
lilip  12.01.12 18:14

arvari - dítě nevyrůstá ve vakuu, ovlivňujete už jen svým stylem a vzorem. A navíc je nutné mu předávat to, co považujete za nutné, formujete ho k nějakým pravidlům, morálnímu a mravnímu kodu. Dítě si vytváří své názory právě na základě vámi předávaným názorům. To je moje část úkolu. Co si z toho vezme, zavrhne, udělá si samo, je už pak opravdu na něm. A navíc děti chtějí znát naše názory, protože jsme pro ně důležitými autoritami. i můj 16 letý syn je chce znát, ptá se, co si o čem myslím, jak se co dělá, jak se věci mají atd. Vychovávat k názoru a samostatnosti se dělá tak, že dáte vybrat pětiletému mezi třemi tričky, dvěma kalhotami, patero čepicemi. Musí vědět, co se kdy používá.
Já neblbla s oblečením nikdy, neměla jsem ani tu nejmenší potřebu. A nemám dojem, že jsem o něco přišla.

 
Ann  11.01.12 11:13

Tahle debata by mohla pokračovat do nekonečna. Za mně to Ada nezvládla, protože její módní rozhled začíná a končí u širokých kalhot s pukama v camel barvě v kombinaci s rolákem a koženýma rukavicema. Do toho mě nikdo ještě minimálně 20 let nedostane. Pro mně Ada umí v oblékání dobře pojmenovat to špatné, ale naprosto nedokáže nabídnout alternativu zvláště pro mladé. V mojem světě by totiž bylo peklo, kydyb všichni už od útlého věku nosili kalhoty s pukama v camel barvě.

 
Karin
3545 příspěvků 1 inzerát 11.01.12 11:42

Ale jo, v podstatě souhlasím, ale myslím si, že Ada nikomu nevnucuje jeden určitý druh oblékání. Spíš ukazuje cestu. Nebo spíš ukazuje, kudy nejít. A nabízí svůj osobní pohled na to, kudy jít. Ale netvrdí, že je to ten jediný správný. Na fotkách, které pochválí, je docela pestrá paleta různých stylů a možností…

 
Simi  11.01.12 13:11

No možná Ada podvědomě nabízí to, co by nejvíc slušelo jí…stejně to má každý z nás, že v regálu nejlépe najde to, co by mu jakž takž sedělo

 
Arvari  11.01.12 11:34

Nebudu mluvit o usedlosti nebo neusedlosti, protože to nemá cenu, o tom bylo v komentářích napsáno až až. K samotným modelům. Jednička je pro mě prachobyčejná šedá nuda, i když je béžová. Nevzala bych si to na sebe ani omylem, ani na oficiálnější příležitosti, na to bych radši vymyslela něco jiného. Dvojka a trojka jsou nehorázné příšernosti, svetry se mi absolutně nelíbí, k daným kalhotám se podle mě ani nehodí. Doplňky to nevylepší, protože pod nimi se schovává pořád ten hnusný svetr, a navíc mi k nim ty doplňky nesedí. A čtvrtý model, to je absolutně prvoplánově vytvořený puberťácký stereotyp (ale většina puberťaček by si podle mě tu kabelku nevzala, mimochodem), který má čtenáře vmanipulovat do jasného ‚Ježiš, vždyť ona má svatou pravdu!‘. Což je přístup, co se mi moc nelíbí…

 
Tina  11.01.12 11:36

Prvý model je pekný, aj keď na môj vkus príliš veľa odtieňov hnedej - ťavia, okrová a tmavšia hnedá, ale ináč ok, tá biela košeľa to osviežuje. Niečo podobné mám práve na sebe (práca v kancelárii), ale v čierno-bielej kombinácii.

Tie rolákové kombinácie pod tým sú absolútna tragédia a nezachránia to ani zaujímavé topánky, z tých vzorov a textúry mám husiu kožu, pripomína mi to ako keby som mala rolák v ktorom chodím na hory lyžovať a len som si vymenila nohavice. Kombinácia očividne elegantných nohavíc so športovými rolákmi je presne tá „športová elegancia“, ktorú tu Ada na pekle tak kritizuje, plus je to v super usadlej verzii. No a varianta s doplnkami - opať, ešte väčšia husia koža. Ak by sa vymenili tie hnusné roláky, bol by to príjemný a duchaplný outfit, ale z lyžiarskeho roláka, ak ho neskombinujeme s veselými teniskami a nápaditými riflami/športovými nohavicami zaujímavý odevný artikel nikdy neurobíme. Do práce elegantne, vo voľnom čase do krčmy pokojne aj športovo, len sa nesnažme preboha skombinovať neskombinovateľné. Plus tie rukavičky - tie idú ku kabátu a nie k svetru.

Posledné je fajn a mladistvé, len prosím niekto odtiaľ odstráňte tu čiernu kabelku. Ale asi to bol zámer, pretože takto sa oblieka veľa tridsiatničiek a štyridsiatničiek, ktoré sa snažia vyzerať mladistvo a potom k tomu hodia čiernu kabelku, ktorou to celé zabijú…

 
kiwi  11.01.12 11:45

No sakra, Ado… snad po mně nechceš, abych začla přemýšlet :-)
Ale tak mi přišlo v rychlosti na mysl, že usedlý=nejen nenápadný ve smyslu nevýrazný, ale i bez nápadu (t.j. postrádá šmrnc)…
Takže nejen veškerý kombinace hnědý+béžový+sme­tanový barvy, ale i bez nějakých oživujících doplňků. A, samozřejmě, ani stylově žádnej módní výstřelek a už vůbec ne experiment, ani výrazný retro (ve smyslu staromódní)… prostě oblečení, ve kterým si člověka ani nevšimneme - a když už všimneme, tak rozhodně nezapamatujeme…
Rozhodně mi usedlý připadaj nejen ty výše zmíněný (a výše zobrazený) barevný kombinace, ale za extra usedlý bych označila zvlášť ty kalhoty… nedefinovatelnej materiál, střih do zvonu a puky… jo, kdyby třeba byly 7/8, nebo rovnýho střihu, nebo naopak hodně široký - ale tohle nikoho sice neurazí, ale ani nenadchne. Je to prostě usedlý :-)

 
lilip  11.01.12 15:05

a vidiš kiwi - mě všechny zobrazené modely (kromě růžové hrůzy) spíš evokují eleganci a luxus. Kdybych viděla ženu v těchto modelech, naběhne mi: baví ji oblečení, kupuje si kvalitní a drahé věci, umí se obléct prakticky, vkusně a použitelně - protože všechno musím koupit s rozmyslem, věnovat se výběru a kombinaci. Slovo „usedlý“ mně evokuje staré, opoužívané oblečení, pooblékané halabala, bez touhy se oblečením vůbec zabývat, připustit jeho důležitost. Oblečení nepadnoucí, vytahané, nehodící se k člověku: k věku střihově, proporčně, zakrývající přednosti postavy, nezajímavé materiálem, barvou, vzorem. Nemající šmrnc, ženskost - takhle chodila má kamarádka učitelka: špičaté límce halenky zapnuté až ke krku, neladící sukně nabíraná v pase, dlouhá a k tomu nějaké candály. Starámladá.
Tenhle Adin styl mi nevadí. Jsou to moderní kousky. Když halena, košile, svetr, záleží JAKÁ. Styl a typ.

 
GreatSusan  11.01.12 17:51

jo, kancelarsky kalhoty jeste nikomu na neusedlosti nepridaly :-), jsou jak z prirucky „Poprve do prace - co na sebe?“

 
GreatSusan  11.01.12 17:53

nebo spis „Poprve do malomestskeho kanclu“ :-)

 
kiwi  11.01.12 23:35

Beru tu druhou možnost.
Taky jsem si vzpomněla na Betty McD - jak si v určitých modelech připadala jak uřícená učitelka zdravovědy… :-)

 
Lucie  12.01.12 00:35

To GreatSusan: a poučíte mě, co do velkoměstského kanclu?

 
Mallena Corleone  12.01.12 17:57

GreatSusan, mohu vědět jaký je rozdíl mezi velkoměstským a maloměstkým kanclem? Jsem z velkoměsta, ale v některých velkměstských kanclech si připadám jako ve veřejných domech anebo v době tak před 25 lety. A naopak v mnohým maloměstských kanclech jsem našla velkou dávku vkusu a elegance.

 
Andrássy  11.01.12 11:56

Usedlý v oblékání pro mě znamená něco co se nemění, je to osvědčené, stále stejné, na jedno brdo a hlavně něco co je snadno předvídatelné. Například ta koňaková kabelka a ty koňakové polobotky na podpatku: osobně mám oba tyto kousky moc ráda, ale už mě otravuje to, jak je Ada cpe spolu s „nadčasovýma“ camel kalhotama do každého"správného" příkladu. Prostě tady schází moment překvapení, což je podle mne ve stylu (v jakémkoliv) důležité.

 
magda  11.01.12 12:32

Teda Ado, vůbec ti nezávidím, začala jsi úspěšný blog, máš tisíce čtenářů, co čekají na každý tvůj článek, a teď na tebe přišlo vyhoření. Jde to vidět, celý týden ani jeden článek, a nakonec jsi vypotila toto. Je to nuda, kdybys takhle psala od začátku, nikdy bys tak úspěšný blog neměla… přeju ti, aby jsi zas našla druhou mízu, nebo Můzu.

 
Ada Pekelná
971 příspěvků 11.01.12 13:34

Ještě že mám tak dobré rádce, kteří nezištně poradí, jak to dělat lépe, a přidají i diagnózu!

 
magda  11.01.12 14:06

No popravdě Ado je fakt trapný, jak se neumíš vyrovnat ani s tím, co jsem napsala já. Není žádná hrůza, když autor nemá nějakou dobu o čem psát, je to normální, ale pauza si myslím by byla lepší. Ráda píšeš o pózách ostatních, při tom sama jsi jedna velká póza: jásimůžukriti­zovatcochci
Ani pravidlem „nekrmte pekelné trolly“ se sama neumíš řídit, máš dost vlastních zastánců, kteří by se tu sami za tebe postavili, kdyby ses ke kritikám nevyjadřovala a ty nevulgární nemazala, měla bys u mě respekt. Ale co je ti po jednom názoru, že? Od kritiky jsi tu jenom ty.

 
Arvari  11.01.12 15:29

Ado, možná jsi to někdy psala sama, ale člověk by se měl párkrát nadechnout a v klidu zamyslet, než začne někomu na něco nas…štvaně odpovídat…

 
daniela  12.01.12 15:14

Hlavně prosím Ado neposlouchej tyhle rejpalky,každý má volbu na tyto stránky vůbec nechodit.Pro mne jsou zas úžasné a vždy mám hezčí den,když uveřejníš něco nového.

 
lilip  13.01.12 15:28

Hm… Jak tak koukám, tak se Ada dostala do pozice celebrity, kterou si každý přivlasatní jako věc a myslí si, že do ni vidí a vyjadřují se k ní a o ní tak, jakoby to už nebyl obyčejný, živý člověk. Herci jsou také obyčejní lidé - ne fetiše pro naše uspokojení a pobavení, snění. Trochu úcty, když chodíte někam na návštěvu :-( Hostitel není povinen trpět návštěvu, která mu patlá čokoládu po gauči a radí, jak přestavět nábytek.

 
Pafka  13.01.12 17:03

Hlavně Ado neposlouchejte Danielu a podobné adofilky … :-)))

 
lilip  14.01.12 18:47

Pafko - ale kde že. Já zrovna mám k nějakému zbožtění kohokoliv daleko. Jako novinář jsem se stýkala a mluvila se spoustou šťastných i nešťastných celebrit, slyšela jsem o spoustě lidské tragédie, trápení v soukromí, jak herci prožívají, a na druhou stranu vidíte, jak veřejnost cupuje toho člověka na kusy bez špetky soucitu, chovají se kněmu jako k věc bez citu. Vidím prostě slávu z té druhé strany - a mám k tomu respekt. Taky jsem se zařekla, že žádné rozhovory s herci už dělat nebudu…Ada si bude poslouchat co uzná za vhodné…

 
Sasha  11.01.12 12:36

tie rolakove modely su tak strasne nezenske. To si mozem rovno odrezat prsia

 
Julie  13.01.12 16:47

Nemusíte, pokud 1. rolák je perfektně padnoucí a 2. pod ním dokonalá podprsenka.

 
Šárka  11.01.12 13:03

V rodině je nás několik ženských, jsme všechny poměrně vysoké (některé až dost) a hubené. Se sestrou jsme obě ve věku do 25 a jsme si dost podobné, ale každá děláme něco jiného, pohybujeme se v jiné společnosti a oblékáme se dost odlišně.
První kombinaci bych docela ráda viděla na svojí mámě.
Béžová kombinace s doplňky se mi líbí a klidně bych jí občas oblékla (obvzlášť boty jsou skvělý), ale vypadala by na mě asi poněkud nezvykle, naopak mojí mladší sestře by to prostě sedělo a slušelo a usedle by nepůsobila (včetně toho tolik diskutovaného svetru :)). Černou včetně doplňků by si určitě s chutí oblékla moje máma, ale vyměnila by boty.
Sečteno a podtrženo, dovedu si tyhle modely představit, tak aby fungovaly a nevypadaly usedle ale ne na každým.

 
O.  11.01.12 13:26

No tak já nosím téměř výlučně široké kalhoty s puky, protože ve většině jiných střihů vypadám blbě. A je zajímavé, jak oblečení ovlivňuje chování. Třeba běhat v takových kalhotech (hlavně do schodů) už si moc netroufám… strašně snadno člověk zavadí špičkou boty o vnitřek druhé nohavice a spadne. V sukni ke kolenům mi taková nebezpečí nehrozí.

Ten první model bych označila za „decentní“ a představovala bych si ho na třicátnicích a výše.
Tu dvojku (úžasný svetr!) bych s nižšími podpatky klidně nosila (25), stejně tak tmavou variantu s barevnými doplňky.

Poslední model dovedla k „dokonalosti“ moje kamarádka po návratu z půlročního pobytu v Itálii. Jen doplním, že není nejštíhlejší a trika s aplikacemi ji až příliš obepínala a kalhoty s nízkým pasem… ach jo.

 
Černá Moora  11.01.12 13:30

Usedlý je pro mě synonymum pro „bez nápadu“ a „nudný“ - takže mně přijdou usedlé všechny ty zobrazené modely.

 
Mystery  11.01.12 13:45

Pro mě usedlý = styl oblékání Bree van de Kamp ze Zoufalých manželek.
K 1. modelu - nechtěla bych, aby tak chodila moje 16 dcera, tu blůzku ať si spánembohem klidně vezme, ale béžové kalhoty se na mladou kočku nehodí.
2. model - kombinace šedý rolák, béžové kalhoty, to je jak když ráno vzala to, co bylo navrchu ve skříni. Šedivá myš. Rukavice v kontrastním odstínu to nezachrání, stejně jsem nikoho neviděla ve svetru a kalhotech bez kabátu.
3. model - k nám do kanceláře, kde nemáme žádný dress code, se hodí, pracovnici v bance bych si v tom představit nedokázala. Doplňky volím podle kabátu, ne podle svetru.

 
Katka  11.01.12 13:39

Problém vidím v tom, že neporovnáváte usedlé/decentně elegantní outfity s extravagantnějším outfitem, ale s outfitem nevkusným a laciným. To pak samozřejmě vítězí vaše usedlá, elegantní kombinace. Nebylo by zajímavější porovnávat tuto decentní eleganci (podle mě nudnou, když už se ptáte), s něčím „neusedlým“, ovšem co neuráží dobrý vkus?

 
adilah  12.01.12 12:22

Autorka nám dala obrázky potenciálně usedlého oblečení s cílem zjistit názor na to, co je už usedlé, co ne a jak to zobecnit. Otázka není, co je lepší. Nemáme si vybrat, v čem bychom vyrazily ven. K čemu by bylo porovnávat decentní a extravagantní? Říct co je usedlé a co extravagntní by dokázala i cvičená opice.

 
Katka  12.01.12 16:19

Naopak, k čemu porovnávat nevkusné a decentní? Pak každý normální člověk víc ocení to usedlé. Zajímavější mi právě připadá ta debata, jestli je lepší oblékat se s nápadem, nebo tak, že to nikoho neurazí.

 
rionka  11.01.12 13:47

Ty zelené doplňky se mi velice zamlouvají! Tahle barva se v obchodech začíná zas objevovat, což mě zvrhle těší (honem si musím zas přibarvit vlasy do ruda, aby mi to sedlo, cítím se v ní dobře). Chci zas nějaký článek o jedovatých barvičkách!

 
Hayam  11.01.12 13:48

První obrázek mi přijde vhodný, elegantní, nikoho neurazí, do kanceláře, nebo na jednání dobrý a není nudný, protože je hezky barevný, ale vidět takhle oblečeného někoho ve volném čase, tak si o něm řeknu, že s ním sranda bude leda v případě, že má dokonale zvládnutý sarkazmus, protože si s tím rozhodně nesedne do trávy, neudělá si pohodlí, bez toho, aby se nepomačkal a tak.

Druhé dva obrázky se mi líbí hodně a chodit takhle oblečení mí přátelé, tak jsem ráda, protože mi nebudou krvácet oči bolestí pohledem na vyšisované džíny, které vypadají jak zachráněné krávě z papule na cestě mezi prvním a druhým žaludkem. S doplňkama je to živější a líbí se mi to víc. Tvar těla to alespoň symbolicky obepíná, takže i když není vidět nikde žádná kůže, frigidně to nevypadá.

A poslední obrázek? Vyšisované džíny ráda nemám, ale oděrky a různé " nehody" to na sobě nemá, takže trauma z toho mít nebudu, vyjma vyšisování nemůžu tvrdit, že bych nějakou obdobu čas od času nenosila. Ale že by to byla krása, na sobě, nebo někom jiném, tvrdit nebudu.

 
Sinclaire  11.01.12 13:49

Usedlé, tak jak to chápu já, je oblečení, které vás vzhledem a výrazem zařadí do starší věkové kategorie. Nebo taky oblečení, které nosí naše babičky a dědečkové, prostě taková klasika pro starší a pokročilé, nic divokého, extravagantního, odvážného, vyzývavého, halící téměř vše, knoflíky až ke krku, dlouhé rukávy, beztvaré kostýmky a tvary nekopírující siluetu a podobně. A taky se význam tohoto pojmu mění dle věku odívajícího se. V patnácti budeme mít názor na usedlé oblečení jiný, než ve čtyřiceti. Jinými slovy, usedlé bude to, co vám přidá pár let, ve dvaceti v tom budete vypadat na třicet plus, ve třiceti jako čtyřicítka, padesátka. No a jak tak uvažuju dál, tak v padesáti a víc už budete konečně mít věk na „usedlé“ oblečení. No to jsem zvědavá, jak na to budu v padesáti nahlížet. Ale nesporné je, že některé oblečení nám opravdu přidává roky.

 
katango
1356 příspěvků 11.01.12 18:01

Je mi 57 a usedle se neoblíkám. Moje 84 letá matka taky ne.

 
Pafka  12.01.12 10:37

To jste spíše výjimky. Většina lidí tohoto věku se usedle obléká.

 
Markys  11.01.12 13:57

Ten první model není usedlý, protože má oranžový pásek. Kdyby tam byl černý nebo tm. hnědý, bylo by to už usedlé, ale pak se dá ještě přidat pěkná a výrazná bižuterie nebo šperk nebo šála nebo šátek. U druhé dvojice by bylo zajímavé prophodit boty. Model vlevo bby byl zajímavější a neusedlejší, zatímco model vpravo by se stal hodně nudný. Třetí model není usedlý, ale není to vůbec „model“, ale modelová ukázka , jak si představují módní oblečení některé slečny.
V prvním modelu by osmnáctiletá žena mohla vypadat usedle, ale právě pomocí doplňků ho může omladit ( oranžové boty, kabelka , pásek, korále, brož s jelenem apd.) Usedlý vnímám také jako poněkud nudný a nezajímavý= neurazí, ale neoslní.

 
PasazovaRevolta  12.01.12 11:30

Co je to s těmi jeleními brožemi? Když jsem včera jela na eskalátorech na Karláku, všimla jsem si jich jen za tu cestu nahoru (tedy předpokládám že to měl být jelen, možná to byl sob nebo hubená kráva?) na 3 slečnách (nepatřily k sobě). Nějaká nová sekta?

 
Aprikot  11.01.12 14:15

Proč je tak důležité řešit věk a zkoumat, jestli by svetr člověku nedejbože nepřidal dva roky a pět měsíců? Proč hledat hranice, kdy je téměř povinné se z potištěné mikiny převléknout do silonové zástěry? Položme si jinou otázku: je nějaký věk, kdy holčička-dívka-žena nesmí nosit červenou sukni ke kolenům? Já tvrdím, že ji může nosit kdykoli - pochopitelně ne ten samý střih a odstín celý život, ale v zásadě to jde.

 
ela  11.01.12 14:18

neni tady někdo z Dobrušky mě by jen zajimalo kde všechny ty paradnice jsou ?

 
Alena Čechová  11.01.12 14:34

Dovolila bych si malou poznámku k rolákům:
On usedlý být nemůže, je to oblečení pro mladé a svěží(!) ženy. Jakmile si jej obleče taková ehm…zralá žena, okamžitě se jí zdůrazní všechny ty pleti ochablosti, jako podbradek, visící tváře a tak. Navíc z ženy ne-štíhlé udělá kontejner pro námořní přepravu.

 
GreatSusan  11.01.12 15:58

presne! jeste bych dodala, ze vyhodou je mensi poprsi - jinak zena pritahuje vsechny pohledy preste „tam“ :-)

 
kiwi  11.01.12 23:44

No nevim. Vlastním průměrnou, střední postavu a ňadra dmoucí :-)… nehledě na ehm… zralej ksicht… a rolák nosím ráda a připadám si v něm docela dobře! Ovšem nekupuju si projmutý a moc k tělu, a spíš tenčí, než „lyžařský“… Naopak rolák skryje i poněkud znavenější, ne již zcela bezchybný krk a dekolt… ovšem možná, že i ten kontejner je sám se sebou spokojenej, čert ví…

 
rachel  11.01.12 14:38

Off topic - iste bude zmazany- pacil sa mi prispevok, chcela som dat palec hore, bolo ich tam 36 a nejakych 10 cervenych. Odklikla som a po odkliknuti zelenych bolo 22 a cervenych ani jeden. Ako je to? Niekto to tu cenzuruje???

 
to preto,  11.01.12 21:18

lebo kym si prisla s citanim az po ten prispevok, precitalo a opalcovalo to viacero inych ludi- ked potom kliknes, objavi sa ti uz samozrejme iny stav ako v momente, ked si stranku otvorila. mozno aj teraz ti uz niekto odpovedal predo mnou a ja to nevidim - komentare si tu citam uz peknych par minut a stranku som neobnovila.

 
to preto,  11.01.12 21:20

a vlastne teraz som si precitala tvoj prispevok poriadne a na to teda odpoved nemam…

 
Krista  11.01.12 14:49

Ještě k těm připomínkám, že outfity v článku nejsou sexy: proboha, sex appeal jim musí dodat nositelka. Buď prostě sexy jste nebo ne, v tom Vám oblečení nepomůže!

 
Julie  13.01.12 16:52

Tato slova tesat do kamene! Nepomůže oblečení - ani „sexii ne-oblečení“, jak si některé myslí.

 
Jiná Realita  11.01.12 14:55

stejně pořád přemýšlím, co tímto článkem ada zamýšlela.

já se totiž bojím, že první model měl být elegantní a neusedlý (je tam přece oranžový pásek), druhé dva měly být elegantní, leč usedlé, přidali jsme doplňky, a hle zázrak, hned to je šmrncochic,a třetí měl být …ani nevím co. doufám, že nemám pravdu. jen se toho pocitu nemůžu zbavit.

je totiž poměrně jednoduché kritizovat pekelné modely, z kterých pekelnost přímo čiší. ale je hrozně těžké balancovat na hraně vkusu, arbitra elegance a espritu, a málokdo je natolik svěží, neotřelý, univerzální a všestranný, aby si mohl dovolit ne jen kritizovat, ale i zasvěceně a dobře poradit.

 
lilip  11.01.12 15:17

Chtěla vyprovokovat - dát nám sežrat to, čím se pořád oháníme. Ujasnit si pojmy. Prostě podráždit tygra. Zdrbaly jsme její ohoz na fotkách, takže je namíchnutá a přetavila rozmrzelost do obecného tématu. Si myslim. Tvůrčí přístup.
Mně ale její styl nedráždí (viděla jsem 2 fotky) , ani to, co ukazuje výše, není to tedy moje téma obecně. Střídmá elegance mě neuráží. Oblékám se tak od nepaměti.
Vůbec nehledám modní trendy ani výsřelky, nemusím být vidět za každou cenu.
Vzhledem k tomu, že jsem ráda, že mi VŮBEC nějaké kalhoty v krámě padnou, tak řešit barvu je pro mě podružnost. Camel mě nerozčiluje. Jsem vděčná za šedé, z MaS - na desátý pokus.

 
GreatSusan  11.01.12 15:52

:-)) pocit mam uplne stejny, tak trochu doufam, ze se pletu…

kdyz ono poradit nekomu je hrozne tezke. Vim to z vlastni zkusenosti, jednu dobu jsem delala neco jako „osobni nakupci“ pro jednu asi o 20 let starsi znamou, ktere se libilo, jak chodim oblecena a z duvodu prepracovanosti nemela cas chodit sama nakupovat. Fungovalo to docela dobre, ale jen z toho duvodu, ze jsme si fyzicky i osobnostne docela podobne. V okamziku, kdy me o pomoc pri „renovaci“ satniku pozadala jina znama, ktera ma uplne jinou postavu a je i celkove jiny typ, jsem zjistila, ze ji v podstate nejsem schopna poradit neco smysluplneho, protoze se zas az tak moc neumim vcitit do nekoho jineho. U te prvni jsem v podstate nakupovala pro sebe, u te druhe moje predstavivost dost selhala…

 
Jiná Realita  11.01.12 16:02

já to taky znám.

každý má tendenci uplatňovat u všech svůj vkus a svůj styl, aspoň drobátko. taky nakupuju pro mámu, a pro nikoho jiného bych si asi netroufla.

jsou výjimky, paradoxně jsou to většinou homosexuální zženštilí muži, kteří oblékají celebrity, a že jim to jde. asi se s tím člověk musí narodit a pak pilovat, zkoušet a kombinovat a dělat to na plný úvazek.

to nahoře mi přijde nějak hrozně všecko těžkopádné a když sleduju předchozí články, tak pořád na jedno brdo. cením si poučných článků o materiálech i snahy o osvětu a ostatních kladů, ale CO ANO neoceňuji, bohužel :-(

 
GreatSusan  11.01.12 16:42

Tezkopadnost je to spravne slovo, neda se rict, ze by to bylo vylozene spatny, ale chybi tomu „lehka ruka“ u kombinovani. Celkove mi prijde, ze tendence u clanku jak ANO je vybirat klasicke strihy, kvalitni materialy a klasicke kombinace - tim ale vznika ta tezkopadnost a trochu nudnost. Zajimave by to zaclo byt az ve chvili, kdy by se v cele te dokonalosti objevila nejaka „dokonala, chtena chyba“ podana s gracii a urcitym humorem. To je ale neco, na co neexistuje recept, kazdy k tomu musi dojit sam (a vetsina tam proste nedojde).

 
Andrássy  11.01.12 16:55

To je velmí chytré udělat z „usedlého“ modelu (obr.č.2 ač.3) „šmrnco-chic“ styl přidáním zimních rukavic a šály. V práci nebo ve škole si sice nositelka tyto doplňky sundá, ale na ulici budou lidi paf. Jako bonus jí v práci/ve škole nebudou lidi závidět zajímavé oblečení nebo naopak pomlouvat pekelný outfit. To je výhoda stylu zvaného „neurazí-nenadchne“ nebo taktéž „usedlého“.

 
Ani  11.01.12 18:41

Taky myslím, že to tak bylo myšlené, dokonce mi to přijde evidentní. Ale neděsí mě to, vnímám to stejně. Je mi 24… a začínám si připadat divná :)) ale mám prostě ráda detaily (třeba ten pásek).
A zároveň bych řekla, že ráda vybočuji. Nepochopitelné?
Každopádně je to tu docela zajímavé, kolik názorů, předsudků a dětských traumat se tu sešlo.

 
Julie  13.01.12 16:56

…stejně pořád přemýšlím, co tímto článkem ada zamýšlela.
No co…sedí u PC a chechtá se naší diskusi. :)

 
Blanche  11.01.12 15:33

Já si myslím, že hlavním problémem výše zobrazených modelů je ten, že postrádají jakousi „svěžest“. Neurazí, ale ani nenadchnou. Nevidím jediný důvod proč by se 50ti letá žena musela oblékat jako klášterní chovanka. Aby neurážela svoje okolí? Lze se obléci přiměřeně k věku, ale nápaditě. Na druhou stranu, kdyby se takto „nudně“ oblékala většina českých žen, tak můžeme slavit malé vítězství, protože by konečně z českých ulic zmizel nevkus a „rozgajdanost“ (o mužích zde nemluvím záměrně, ty naše čeká ještě dlóóóuhááááá cesta).
Poslední model je pro naše ulice typický - džíny, tričko, nehodící se kabelka…to už ani conversky nezachrání.

A k diskusi s pantoflemi. Myslím, že děti ve škole by měly nosit pořádné zdravotní pantofle, protože na to, aby se jim zbortila klenba mají ještě času dost.

 
Karin
3545 příspěvků 1 inzerát 12.01.12 09:48

Tak nad pantoflemi by ortopedi asi taky zrovna nejásali… Prostě to chce dobré přezůvky :)

 
zelitschko  11.01.12 16:06

já si stejně myslím, že si tímhle článkem Ada z nás všech tak trochu udělala srandu :)))

mimochodem, když už definujete slovo usedlý, co takhle slovo přitažlivý? Já vím, že to pro spoustu lidí znamená sexy, ale pro mě je to významově člověk jakýkoli, ke kterému mě to prostě „táhne“.

 
sebevědomá  11.01.12 16:10

Myslím, že většina píšících vystihla, co to znamená „usedlý“, jen jste to nedotáhli do konce. Usedlá je bez nápadu, bez šmrncu, nevýrazná, neženská, zestaršující, dělající z nositelky šedou myš…proč? Protože už se USADILA (tj. ulovila chlapa) a má pocit, že nemá zapotřebí někoho svádět. Proto se o upnutých tričkách s třpytkama, ač je nosí většina puberťaček, neříká usedlý - protože ty mají za úkol lovit, svádět.
Takže někomu se může zdát, že usedlé je cokoli, z čeho nelezou prsa, zadek atd., tj. všechno kromě kurvích krojů.
Podle mě usedlé není nic, co nositelce sluší a v čem vypadá hezky a „nerezignovaně“ - i když už chlapa lovit nechce.

 
ýmo  11.01.12 19:17

jo, podle mně jste to vystihla. snažím se oblékat přiměřeně tomu, že už mi není 16, ale ještě ani ne 30… buduju si postupně šatník z vhodných barev, které mi sluší, a už nekupuju každý druhý kousek černý (i kdyby byl sebehezčí). protože tlumenému letnímu typu černá nedělá dobrou službu :) pro mladé holky nad 20 je dobré kombinovat klasickou eleganci s nějakou drobnou výstředností, aby to nevypadalo usedle. ale to je každého věc, jak chce působit. chce-li někdo předstírat, že je stále takový, jako byl v 16, ať to klidně dělá dál ;) (narážka na konverzky, rifle a barevné triko s nápisem)