A zase ta tvorba...

14.01.13 | autor Ada

Říkám to pořád: co je špatného na řemesle? Musí být všechno nějaká "autorská tvorba" a velké návrhářství? Dostala jsem do mailu odkaz na jednu okresní krejčovou, a po zhlédnutí jejích stránek musím konstatovat, že vykazuje nebezpečné příznaky tvorbového syndromu.

Mária Makovská působí v Hodoníně. Má autorský boutique E&M, nějaké ty weby (dva) a prezentaci na stránkách Česká tvorba, což je něco ve stylu Fleru, ale menší a jinak zaměřené. Díky komu má E&M stránky? No přece díky nadšeným zákaznicím: "Na myšlenku zřídit si webové stránky, nás přivedly naše zákaznice. Říkají, že o našich modelech by mělo vědět více zákaznic, neboť se naše modely dají srovnávat s tvorbou i výběrem materiálů s předními módními tvůrci." Srovnávat se s předními módními tvůrci není úplně nejšťastnější, pokud nedošlo k nedorozumění a ty zákaznice tím nemyslely třeba Marii Zelenou nebo Brigitu Ročňákovou. I když nejspíš to bylo nadšené vrkání, jímž se krejčová a zákaznice častují při zkoušce a předávání hotové práce, šťastné, že se dílo podařilo. Pochopitelně nemůže chybět tradiční "Našimi zákaznicemi jsou ženy a dívky, které nechtějí potkat jinou ženu či dívku ve stejných šatech a touží být vždy originální. Každý model je vždy pouze v jediném provedení a to jistě každá z Vás ocení!" Jeden kus rovná se automaticky originál, kolikrát už jsme to jen četli a slyšeli?

Běžné výrobky paní Makovské nejsou vůbec špatné. Když si prohlédnete galerii společenských šatů, najdete spoustu jednoduchých, nepřeplácaných a dobře ušitých modelů. Ty zářivě červené se správně použitými širokými ramínky (nic nevypadá blbějc než široká ramínka rovně nahoru, takto rozšířený výstřih je naopak skvělý) bych brala hned.

Autor fotek neuveden, zdroj: http://modniboutique-eam.webnode.cz/kratke-saty

Jednoduché dlouhé šaty se splývavou sukní vypadají na plese mnohem lépe než šlehačky podepřené složitou konstrukcí. Tahle růžová krajka dorazila do českých obchodů někdy před rokem nebo dvěma, v růžovém a modrém provedení, byla všude a viděla jsem ji použitou všelijak, ale tohle je jeden z nejlepších příkladů: samotná, bez pokusů o tvořivé dolaďování, na podkladu tón v tónu. A mimochodem, všimli jste si, že je na obou šatech krajka umístěna vzorem na střed a na prsou symetricky?

Autor fotek neuveden, zdroj: http://modniboutique-eam.webnode.cz/dlouhe-saty

Centrování a sesazování vzorů je ostatně vidět i na jiných modelech. Paní Makovská je zjevně ze staré školy, které ještě nebylo jedno, jak to tam prásknou.

Autor fotek neuveden, zdroj: http://modniboutique-eam.webnode.cz/kratke-saty/

Problém přijde, když se přestane šít a začne se navrhovat. Našla jsem snad všechny prvky okresní haute couture. Například návleky se špičkou přigumičkovanou k prostředníčku, které patří do osmdesátých let.

Autor fotek neuveden, zdroj: http://autorskemodely.webnode.cz

Tady jsou návleky ještě přizdobené růžovou labutěnkou. Ne že by k sobě černá s růžovou neseděly, je to ovšem dávno okoukaná a poněkud pouťová kombinace.

Autor fotek neuveden, zdroj: http://autorskemodely.webnode.cz

Saténové kalhoty jsou sice společenské, ale šijí se z jiného saténu a jinak. Barevné splývavé modely s tunikou vypadají spíš jako pyžamo.

Autor fotek neuveden, zdroj: http://autorskemodely.webnode.cz

Kapesníčky na prsa se šňůrkami vzadu už snad nešije ani ta Zelená. Čas odkázat je do propadliště módních dějin. Model vlevo je čítankově strašný: návleky, pyžamové kalhoty, poloprůsvitný topík se zubatým okrajem, odhalený pupík.

Autor fotek neuveden, zdroj: http://autorskemodely.webnode.cz

Divné barevné kombinace jsou další bolestí příliš tvořivých návrhářů. Žlutomodré šaty připomínají spíš snahu převést sportovní dres do plesové podoby. Šaty vpravo by byly skvělé, kdyby se k vršku přišilo něco jiného než skvrnitá trubka a třpytivý organzový lajblík.

Autor fotek neuveden, zdroj: http://autorskemodely.webnode.cz a http://modniboutique-eam.webnode.cz/dlouhe-saty

Když dobře ovládáte své řemeslo, držte se ho a nenechte se nikým, včetně vlastní fantazie, svést někam, kde nemáte pevnou půdu pod nohama. Šikovné krejčové, které umějí ušít padnoucí šaty, v téhle zemi chybějí mnohem víc než rozevláté návrhářky čerpající inspiraci ze starých televizních estrád a nabídky Flex-Texu.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Fashion week A/W 2014 2.

Autor: Ada

Ještě jedna newyorská várka: do minulého článku se to všechno... Celý článek

Ještě nějaké plesové tipy...

Autor: Ada

...před sezonou jich není nikdy dost. Úplně první tip bude vypadat... Celý článek