Amsterdamský bleší trh

07.05.13 | autor Channah

*

Světová média před několika dny přetřásala abdikaci nizozemské královny Beatrix, korunovaci jejího syna Willema-Alexandra a úchvatnou modrou róbu jeho choti Maximy (kdo jí do této chvíle unikal, může se pokochat ZDE ). Holanďané svou monarchii milují, do velké míry i zásluhou právě zmiňované Maximy (byť je cizinkou) - nebylo tomu vždy tak, sama Beatrix si v době své korunovace užila bouřlivé protesty, při korunovaci letošní se ale sešlo všeho všudy 80 protimonarchisticky naladěných demonstrantů a vyhrazené protestní prostory tak zůstaly většinou prázdné.

Co ovšem Holanďané milují skoro stejně jako oslavy monarchie (dříve Queen’s Day, letos Coronation Day a napřesrok již King’s Day), je souběžný výroční bleší trh, při němž se ulice města promění v nedozírný výprodej všech starých krámů, které se za rok v domě nashromáždily. Téměř každá domácnost tak vynese své pestré přebytečnosti před dům a rozprodává je od padesáti centů po řekněme 20 eur (našly by se i dražší výjimky, ale obvyklá cena za kus čehokoli většinou nepřesahuje 5 eur).

Celý bleší trh spíš než obchodní událost připomíná obrovskou rodinnou párty - jeho součástí jsou i různá dětská vystoupení (obvykle v parku), děti také nabízejí své vlastní (často nepoživatelné) koláčky po padesáti centech a učí se tak zásadám obchodování.

Módní podoba oslav monarchie a blešího trhu je jasně daná: obleč si cokoli jasně oranžového (barva královského rodu Oranje-Nassau), nejlépe s pořádnou nadsázkou. Letos samozřejmě dominovaly oranžové korunky všemožných tvarů a materiálů, k vidění ale byly i klobouky, paruky, boa, boty... Pochopitelně čím výstřednější, tím lepší.

Sama jsem samozřejmě podlehla všeobecné nadšené atmosféře a pustila se do "lovu" věcí, které jsem nezbytně potřebovala, jen jsem to do té doby netušila. Při návratu domů jsem pak řešila, jak nacpat do kufru dvoje další boty, kabát, dvoje šaty, jednu sukni, kabelku a milión menších cetek. Několik praktických tipů, pokud se za rok do Amsterdamu na obří bleší trh vydáte: po 64 letech se datum mění, nebude již 30. dubna, ale 26. dubna (podle narozenin nového krále). Vyrazte do ulic nejlépe již brzy ráno, abyste stihli ty nejlepší věci - večer budou sice ceny prudce klesat, ještě strměji však poklesne i výběr. Osvědčilo se mi zamířit spíš do bohatších čtvrtí - najdete zde lepší věci, ceny sice mohou být lehce vyšší, přesto se ale drží v duchu trhu při zemi. Právě před jedním domkem zjevně zámožnějších majitelů jsem narazila na prakticky nové boty Karen Millen za 15 euro, propídit luxusnější čtvrti se tak opravdu vyplatí. V chudších oblastech města zas narazíte na stánky přistěhovalců a po "padesátníku" zde můžete nakoupit třeba různé orientální ozdoby a bižuterii.

Pokud vás snad nákupy nebaví, můžete si prostě jen užít tu velkolepou atmosféru, kdy je celé velkoměsto na nohou a oblečeno do oranžové nadšeně slaví celý den až dlouho do noci. Nevím jak vy, ale já si na příští rok zarezervuji letenku co nejdřív :)

Perlička na závěr: tahle dáma nebyla ani oranžová, ani zjevně moc neslavila, ale musela jsem ji pro vás vyfotit. Jak kdyby vypadla ze starého filmu.

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
ADAD
198 příspěvků 7.5.13 12:24

Ohromné. Nepokrytě vám tento výlet závidím a jen na těch fotkách vidím hromadu věcí, které nejspíš nezbytně potřebuji. (Nejlepší je ale ta kabelka úplně vlevo hned na první fotce, ta je skvělá)

TheZdenyk
68 příspěvků 7.5.13 19:46

Faktická poznámka-ta kabelka není na prodej.Je na něčím rameni…

llolla
2102 příspěvků 7.5.13 12:40

Koná se tam v té době i něco, na co by se nechal utáhnout chlap, kterej z vyhlídky celodenního nakupování asi nebude úplně odvázanej?=)

Channah
14 příspěvků 7.5.13 13:08

Koná se tam spousta koncertů na náměstích a dlouho do noci se paří v klubech a hospodách, pokud by to tedy pánům stačilo jako důvod cesty :)

llolla
2102 příspěvků 7.5.13 14:29

Tomu mymu rozhodne=] a dekuji za inspirativni clanek

tonks
87 příspěvků 7.5.13 13:01

Z těch snímků jde úžasná atmosféra - tohle bych si taky s chutí nenechala ujít. Některé kousky vypadají lákavě, prohrábla bych ten stojan na třetí fotce. A dáma je bezesporu půvabná - dala bych jí rozhodně zelené za vyvažování místního koloritu :-D.

LudmilaCecílie
138 příspěvků 7.5.13 13:11

Super nápad na článek, Maximy róba byla vážně super. A její tři dcerušky v modrých šatech byly taky moc roztomilé. Ale nejvíc mě dostaly šaty, které měla dopoledne na balkóně s Beatrix.

666mahu
1490 příspěvků 7.5.13 13:20

Nebyla jsem, ale pred lety mi o nem vypravela kamaradka, ktera pobyvala v Holansku nekolik mesicu kdyz pracovala u tety a strycka v jejich cernem divadle. Privezla si odtamtud nekolik uzasnych kousku za par supu vcetne temer nove lyzarske kombinezy, kterou jsem si od ni pujcovala. Bylo to chvili po revoluci, a tak ty veci byly pro nas jako zjeveni. :-)

@llolla, vyjma obrazaren je ve meste muzeum lodi nebo lodarstvi, a pokud sedne do auta a ujede 150 km, tak si muze prohlidnout prehradni system a informace o nem.

OliviaD
44 příspěvků 7.5.13 13:36

K té poslední paní - však ji ten pán taky pěkně okukuje. :D

neversaynever
31 příspěvků 7.5.13 14:35

Kdo mi zaplati pristi rok letenku?
Parada (y) :)

TheZdenyk
68 příspěvků 7.5.13 19:48

Pokud se najde sponzor i pro mne…

Barbyl
1472 příspěvků 7.5.13 14:48

Datum zapsano do kalendare akci:)

alterega
1 příspěvek 7.5.13 15:33

Amsterdamský blešák rozhodně nevynechávejte, ani v THC opojení! Ulovila jsem tam luxusní francouzské barety a kožené kabelky, kus za 2 - 3 eura, naprosto vintage :)

Modo Diino
225 příspěvků 7.5.13 16:54

Já chci žít v Amsterdamu!

MP pohodarka
49 příspěvků 7.5.13 19:55

Ja taky :)
nicmene, prosila bych jeste o par tipu na ty luxusnejsi ctvrti. dik!

lucisko
86 příspěvků 7.5.13 17:38

Môj snúbenec sa budúci rok s partiou chystá na pánsku zapíjačku slobody do Holandska, asi sa k nim budem musieť pridať :)

Příspěvek upraven 07.05.13 v 17:49

Verhro
637 příspěvků 7.5.13 18:43
reakce

Mě zaujala ta věta, že děti se učí základy obchodování tím, že nabízí nedobré koláčky :-D ano, vnucování nepotřebných věcí, o tom vlastně to dnešní obchodování je :-D jinak článek je zajímavý a přibližuje myslím, celkem neznámou akci (teda pro nás Čechy i Češky).

MP pohodarka
49 příspěvků 7.5.13 19:57

Ja myslim, ze u nas to zname je, jenze je to vetsinou na vymezenych mistech a je to spis vetesnictvi, jak tady nekdo „nemistne :D“ poznamenal. jenze tady je to po celem meste, nebo proste v ulicich a zije to!

astorka
13 příspěvků 8.5.13 03:56

Myslim, ze u detskych vyrobku lze nedokonalost tolerovat

paviocko
70 příspěvků 8.5.13 11:47

Ona celá nizozemská kuchyně, je bez urážky, lehce nepoživatelná :-D Nicméně koláčky, které jsme ochutnali při minulém Queen's day byly docela dobré :-D


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.5.13 18:58

Vetešnictví, nevybrala bych si nic

Mariahh
53 příspěvků 7.5.13 19:57

Máxima má nádherné šaty, ale ten diadém je tiež krásny :D.

paviocko
70 příspěvků 7.5.13 20:56

Nádhera!!! Loni jsme pár měsíců v Amsterdamu žili a zažili i Queen's day, nakoupila jsem spoustu knížek v angličtině po euru, nějaký hračky pro děti, věci na kolo… ale skvělá byla ta atmosféra, kdy jde člověk po ulici (kvůli dětem jsme slavili v sousedním Amstelveenu, který na Amsterdam souvisle navazuje), tuhle si koupí za pár centů vychlazené pivko, tuhle muffinky, tuhle něco na zub pro děti a všichni se radují, jsou oranžoví, všude hraje hudba… strašná pohodička :-)

paviocko
70 příspěvků 7.5.13 21:02

P. S. Mimochodem v Amsterdamu v centru na náměstí Waterlooplein je každý den blešák, kde se prodává kde co ;-) A na rohu náměstí je trochu ukrytý, ale obří sekáč, kde mají hodně vintage oblečení ;-) V centru města je hodně sekáčů, které se tváří jako normální obchody a dá se tam sehnat spoustu zajímavých hadříků, hlavně značkových, většinou tam vykupují oblečení max. 2 roky staré a vybírají si. Tak to jen na okraj pro milovnice levné módy jako jsem já.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.5.13 22:58

To musí bejt skvělý! I kdybych si tam nic nekoupila, určitě by mě bavilo si tu sympaticky nesourodou směs věcí i jenom prohlížet. A snad všichni účastníci působí krásně přátelsky a uvolněně…
OK, to už je druhej sakra pádnej důvod, proč chci do Amsterdamu; začínám šetřit : )

Goku
411 příspěvků 8.5.13 11:38

Nejlepší jsou ti dva týpci s pivama a cigárama na třetí fotce od konce:-)).

Markéta447
1 příspěvek 8.5.13 12:02

Ta paní na posledním obrázku je nádherná

Vetinaria
3 příspěvky 8.5.13 12:21

Trochu mi to připomíná vídeňský Flohmarkt. Tam se také dají ukořistit občas zajímavé věci. Ale ten amsterdamský trh má rozhodně úžasnější atmosféru, už jenom z těch fotek na mě proudí ta pozitivní energie.

efCZa
19 příspěvků 8.5.13 17:11

Tak jsem si řekla, že bych taky přispěla k atmosféře… všude jsou davy, opilci.. a pak neskutečný bordel… ale jsem ráda, že jsem to zažila

atrix
483 příspěvků 8.5.13 19:31

To musí být fantastický zážitek!!! Mně osobně dáma na poslední fotce úplně uchvátila - je nádherná!

kocurM
595 příspěvků 11.5.13 13:24
Je super, ale přitom se tváří tak nějak znechuceně

A ten pán vedle ní ji pro změnu sleduje naprosto nadšeně. Je to docela zvláštní fotka, pořád přemýšlím, co si o tom nesouladu myslet:-)

atrix
483 příspěvků 12.5.13 14:09

Třeba byl ten pán kapku „pod parou“ a svým nadšením jí lezl na nervy… :D

notrends
514 příspěvků 13.5.13 12:17

Jé to jste mě potěšili. Shodou okolností jsem se včera vrátila z Holandska, kam jezdím docela často. Bleší trhy snad vymysleli sami Holanďani nebot se o nich říká: co Skot zahodí, Holaďan zvedne. Ti prostě kašlou na konzumní společnost, využijí všechno až do mrtě. To se mi líbí že dokážou ještě odrbané, otlučené věci použít na jiný účel jen aby je ještě využily než se úplně rozpadnou. Minulý týden mě zaskočil deštivým počasím takže na Waterloo plain byly jen stálí prodejci ve stáncích, zakrytí igelitem. Takže pro mě až zase nic tak zajímavého : etno hadry, uniformy, korálky, dřeváky… Já tam dost kupuju od náhodných prodejců co tam mají věci rozprostřené na zemi, tam se dá najít fakt ledacos. Šaty mi ale připadají fakt dost jeté, jedině jako nějaký solitér, kabelka..

Carla Bruni
22 příspěvků 13.5.13 19:26
Ano,ano!

No nádhera, blešáky a sekáče jsou prostě vášeň! Poslední fotka je neskutečně krásná, zasloužila by poslat do nějaké soutěže…a ta dáma na ní…WOW!

Maartje
1 příspěvek 14.5.13 22:26

Muj oblibeny sekac je Modemakelaar v Bussumu, je situovan na Kapelstraat. Je to opravdu vyborny obchod, kde najdete lacine znackove obleceni, boty a doplnky.
Ja jsem tam pokazde nakoupila par kousku, mimo jine od Prady, Patrizia Pepe, Dolce Gabanna a jinych, do te doby pro me neznamych znacek. Opravdu doporucuju.

Bussum je mimochodem male mestecko blizko Hilversum, kde sidli holandska televizni studia. To se odrazi i na druhu lidi, kteri tam v okoli bydli napriklad tv osobnosti, ktere obcas nosi (k velike radosti nas obycejnych smrtelniku) jejich okoukane obleceni do obchodu modemakelaar :-)

Pokud chcete nakupy spojit s turistikou, muzete mrknout do vedlejsiho Naardenu do muzea Komenskeho.

Mayim
401 příspěvků 21.5.13 21:01

Nutně potřebuju takové boty, jaké má ta dáma na poslední fotce…

Filip Bergl
6 příspěvků 29.11.13 14:22
Super věc

Výborná záležitost, člověk musí asi trošku přehrabovat, ale věřím, že každý by si našel nějaký ten kousek:) Sakryš, proč tohle není v Praze? Nebo je snad?

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Na výletě v Amsterdamu

Autor: Ada

Mám pro vás další cestovatelský článek! Jelikož ten minulý, z... Celý článek

Do deště stylově: A jde to vůbec?

Autor: Janča

Pláštěnky jsou praktické, ale o slušivý módní kousek nejde, to vím... Celý článek