Amsterdamský bleší trh

07.05.13 | autor Channah

Světová média před několika dny přetřásala abdikaci nizozemské královny Beatrix, korunovaci jejího syna Willema-Alexandra a úchvatnou modrou róbu jeho choti Maximy (kdo jí do této chvíle unikal, může se pokochat ZDE ). Holanďané svou monarchii milují, do velké míry i zásluhou právě zmiňované Maximy (byť je cizinkou) - nebylo tomu vždy tak, sama Beatrix si v době své korunovace užila bouřlivé protesty, při korunovaci letošní se ale sešlo všeho všudy 80 protimonarchisticky naladěných demonstrantů a vyhrazené protestní prostory tak zůstaly většinou prázdné.

Co ovšem Holanďané milují skoro stejně jako oslavy monarchie (dříve Queen’s Day, letos Coronation Day a napřesrok již King’s Day), je souběžný výroční bleší trh, při němž se ulice města promění v nedozírný výprodej všech starých krámů, které se za rok v domě nashromáždily. Téměř každá domácnost tak vynese své pestré přebytečnosti před dům a rozprodává je od padesáti centů po řekněme 20 eur (našly by se i dražší výjimky, ale obvyklá cena za kus čehokoli většinou nepřesahuje 5 eur).

Celý bleší trh spíš než obchodní událost připomíná obrovskou rodinnou párty - jeho součástí jsou i různá dětská vystoupení (obvykle v parku), děti také nabízejí své vlastní (často nepoživatelné) koláčky po padesáti centech a učí se tak zásadám obchodování.

Módní podoba oslav monarchie a blešího trhu je jasně daná: obleč si cokoli jasně oranžového (barva královského rodu Oranje-Nassau), nejlépe s pořádnou nadsázkou. Letos samozřejmě dominovaly oranžové korunky všemožných tvarů a materiálů, k vidění ale byly i klobouky, paruky, boa, boty... Pochopitelně čím výstřednější, tím lepší.

Sama jsem samozřejmě podlehla všeobecné nadšené atmosféře a pustila se do "lovu" věcí, které jsem nezbytně potřebovala, jen jsem to do té doby netušila. Při návratu domů jsem pak řešila, jak nacpat do kufru dvoje další boty, kabát, dvoje šaty, jednu sukni, kabelku a milión menších cetek. Několik praktických tipů, pokud se za rok do Amsterdamu na obří bleší trh vydáte: po 64 letech se datum mění, nebude již 30. dubna, ale 26. dubna (podle narozenin nového krále). Vyrazte do ulic nejlépe již brzy ráno, abyste stihli ty nejlepší věci - večer budou sice ceny prudce klesat, ještě strměji však poklesne i výběr. Osvědčilo se mi zamířit spíš do bohatších čtvrtí - najdete zde lepší věci, ceny sice mohou být lehce vyšší, přesto se ale drží v duchu trhu při zemi. Právě před jedním domkem zjevně zámožnějších majitelů jsem narazila na prakticky nové boty Karen Millen za 15 euro, propídit luxusnější čtvrti se tak opravdu vyplatí. V chudších oblastech města zas narazíte na stánky přistěhovalců a po "padesátníku" zde můžete nakoupit třeba různé orientální ozdoby a bižuterii.

Pokud vás snad nákupy nebaví, můžete si prostě jen užít tu velkolepou atmosféru, kdy je celé velkoměsto na nohou a oblečeno do oranžové nadšeně slaví celý den až dlouho do noci. Nevím jak vy, ale já si na příští rok zarezervuji letenku co nejdřív :)

Perlička na závěr: tahle dáma nebyla ani oranžová, ani zjevně moc neslavila, ale musela jsem ji pro vás vyfotit. Jak kdyby vypadla ze starého filmu.

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Na výletě v Amsterdamu

Autor: Ada

Mám pro vás další cestovatelský článek! Jelikož ten minulý, z... Celý článek

Do deště stylově: A jde to vůbec?

Autor: Janča

Pláštěnky jsou praktické, ale o slušivý módní kousek nejde, to vím... Celý článek