Babiččiny šátky

04.04.13 | autor Channah

Mají různé velikosti, barvy a vzory. Jsou vyrobeny z rozličných materiálů a pocházejí z různých zemí. Říká se jim mantony, posadskie platki, piano shawls, krojové nebo i "babiččiny" šátky. Jsou to vyšívané nebo potištěné šátky, které bývaly součástí tradičního oblečení a krojů. "Piano shawl" má sice velmi podobný vzhled, původně se ale opravdu jednalo o ozdobný přehoz přes klavír - byl bohatě vyšívaný, někdy i z vypalovaného hedvábí. Postupně se tyto zdobné šátky a přehozy propracovaly v podobě luxusních módních doplňků až do společenské "smetánky" (velmi oblíbené byly např. ve dvacátých letech) a svou cestu si našly do mezinárodních vod novodobé módy.

Zdroj: http://jessamity.blogspot.com

Zdroj: http://acertaincinema.pemomo.com

Zdroj: www.culturandalucia.com

Když se na chvíli pokusíme odtrhnout od estetické stránky věci (což v tomto případě jde dosti ztuha), zjistíme, jak praktické tyto šátky jsou - ať už z vlny nebo z hedvábí, jsou krásně hřejivé (nenechte se zmást, hedvábí má výborné hřejivé vlastnosti). Obvykle mají podobu rozměrného čtverce nebo obdélníku, takže se do nich dá báječně zachumlat - v zimě vám poskytnou další tepelnou vrstvu, v létě je můžete přehodit s nástupem chladného večera přes šaty a v neposlední řadě mohou tvořit elegantní doplněk společenských šatů (v tom případě bych se ale přimlouvala za luxusnější hedvábnou variantu).

Já sama jsem se k těmto šátkům dostala přes tanec - používají se v ruském cikánském tanci a ve flamencu. Ty z Ruska jsou vlněné a potištěné typickým květinovým motivem, obvykle mají dlouhé třásně. Do Ruska se zdobené šátky dostaly údajně z Persie (i slovo "šála" nebo anglicky "shawl" je perského původu), nejprve i s orientálními motivy, které byly později nahrazeny tradičními ruskými květinovými ornamenty.

Zdroj: http://shop.a-la-russe.de

Španělské mantóny jsou tradičně hedvábné, existují i levnější vlněné a umělé varianty. Oproti ruským šátkům jsou vyšívané - ty nejkrásnější ruční výšivky jsou doslova umělecká díla. První hedvábné šátky se do Španělska dostaly z Číny (původní název "Manton de Manila" odkazoval na hlavní město Filipín, které ale sloužilo jen jako překladní zastávka na cestě z Číny). Španělky si tyto šátky rychle oblíbily, a nejen ony: začaly je nosit i maurské ženy namísto tradičních závojů a místní "gitanos" mantony zapojili do svého tance - flamenca. Současnou ironií je, že pokud se vydáte do Španělska pro "pravý" hedvábný manton, budou na vás z každého krámku pro turisty vyskakovat levné čínské napodobeniny, velmi vzdálené od svých historických předchůdců.

Zdroj: http://www.spain-holiday.com/

České krojové šátky se velmi liší podle oblasti - materiálem i zdobností. Nejčastěji bývají vlněné, bavlněné, ale i hedvábné (například u doudlebského kroje). Na obrázku je ukázka chodských krojových šátků z Postřekova:

Zdroj:http://www.mistnikultura.cz

Jak takové pestré klenoty vynést? Nejjistější bude nechat je vyniknout na tmavém jednobarevném (klidně černém) podkladu - v zimě přes jednobarevný kabát, do společnosti přes jednoduché šaty. Pokud ve vás ovšem dříme kočovná duše nebo dědictví éry hippies, pusťte se směle do divokých kombinací.

Zdroj: http://www.etsy.com/listing/100621583/

Zdroj: http://thefashiontag.wordpress.com/

Zdroj: http://www.swedishloveaffair.com

Zdroj: http://queen.li

Kde a za kolik?

Nabyli jste právě pevného přesvědčení, že se tento typ šátku musí ocitnout ve vašem šatníku? Máte několik možností, rozdělme si je podle toho, kolik jste ochotni za šátek utratit:

  • 0-200 Kč: Zkoušejte své štěstí v sekáči, u babičky ve skříni nebo se pokuste ulovit levnější variantu šátku na e-bay nebo Aukru.
  • 500-800 Kč: Od pětistovky výše seženete pěkný šátek například v Maďarsku - v Čechách jsou poměrně oblíbené výlety do maďarských lázní, pokud se tedy někdo z vašeho okolí pojede čvachtat do termálu, zaúkolujte ho! Na e-bay od šesti set koupíte levnější vyšívaný mantón, nebude ale nijak velký a zřejmě bude z uměliny.
  • cca 1000 Kč: Kolem tisícovky pořídíte ruský vlněný šátek - tradiční ruské šátky vyrábí firma Pavlovo Posad, k sehnání jsou např. na e-bay.
  • 1200-2500 Kč: Za takovou cenu se můžete začít rozhlížet po hedvábném mantónu. Zkuste e-bay, dá se ale přes internet koupit i v Čechách. Kolem patnácti set jsem objevila i české kašmírové krojové šátky.
  • 30 000 Kč: Opět pátrejte v internetových aukcích, tentokrát ale před "piano shawl" zadejte kouzelná slůvka "collectable", "antique" nebo "vintage". A budou vám oči přecházet.

Zdroj: http://www.etsy.com/listing/108434464

Zdroj: http://www.ebay.de

Dozajista teď čekáte pekelnou perličku na závěr - nezklamu vás. Ani s tak krásným šátkem není problém vytvořit hrůzostrašnou módní kombinaci:

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Punčocha s Woolmarkem

Autor: Ada

Když jsem posledně psala o seriálu z dob, kterou část mých čtenářů... Celý článek

Hlavně nápadně

Autor: Ada

O tom, že se i jinak obyčejný oděv dá hodně pozdvihnout pomocí... Celý článek