Babiččiny šátky

04.04.13 | autor Channah

*

Mají různé velikosti, barvy a vzory. Jsou vyrobeny z rozličných materiálů a pocházejí z různých zemí. Říká se jim mantony, posadskie platki, piano shawls, krojové nebo i "babiččiny" šátky. Jsou to vyšívané nebo potištěné šátky, které bývaly součástí tradičního oblečení a krojů. "Piano shawl" má sice velmi podobný vzhled, původně se ale opravdu jednalo o ozdobný přehoz přes klavír - byl bohatě vyšívaný, někdy i z vypalovaného hedvábí. Postupně se tyto zdobné šátky a přehozy propracovaly v podobě luxusních módních doplňků až do společenské "smetánky" (velmi oblíbené byly např. ve dvacátých letech) a svou cestu si našly do mezinárodních vod novodobé módy.

Zdroj: http://jessamity.blogspot.com

Zdroj: http://acertaincinema.pemomo.com

Zdroj: www.culturandalucia.com

Když se na chvíli pokusíme odtrhnout od estetické stránky věci (což v tomto případě jde dosti ztuha), zjistíme, jak praktické tyto šátky jsou - ať už z vlny nebo z hedvábí, jsou krásně hřejivé (nenechte se zmást, hedvábí má výborné hřejivé vlastnosti). Obvykle mají podobu rozměrného čtverce nebo obdélníku, takže se do nich dá báječně zachumlat - v zimě vám poskytnou další tepelnou vrstvu, v létě je můžete přehodit s nástupem chladného večera přes šaty a v neposlední řadě mohou tvořit elegantní doplněk společenských šatů (v tom případě bych se ale přimlouvala za luxusnější hedvábnou variantu).

Já sama jsem se k těmto šátkům dostala přes tanec - používají se v ruském cikánském tanci a ve flamencu. Ty z Ruska jsou vlněné a potištěné typickým květinovým motivem, obvykle mají dlouhé třásně. Do Ruska se zdobené šátky dostaly údajně z Persie (i slovo "šála" nebo anglicky "shawl" je perského původu), nejprve i s orientálními motivy, které byly později nahrazeny tradičními ruskými květinovými ornamenty.

Zdroj: http://shop.a-la-russe.de

Španělské mantóny jsou tradičně hedvábné, existují i levnější vlněné a umělé varianty. Oproti ruským šátkům jsou vyšívané - ty nejkrásnější ruční výšivky jsou doslova umělecká díla. První hedvábné šátky se do Španělska dostaly z Číny (původní název "Manton de Manila" odkazoval na hlavní město Filipín, které ale sloužilo jen jako překladní zastávka na cestě z Číny). Španělky si tyto šátky rychle oblíbily, a nejen ony: začaly je nosit i maurské ženy namísto tradičních závojů a místní "gitanos" mantony zapojili do svého tance - flamenca. Současnou ironií je, že pokud se vydáte do Španělska pro "pravý" hedvábný manton, budou na vás z každého krámku pro turisty vyskakovat levné čínské napodobeniny, velmi vzdálené od svých historických předchůdců.

Zdroj: http://www.spain-holiday.com/

České krojové šátky se velmi liší podle oblasti - materiálem i zdobností. Nejčastěji bývají vlněné, bavlněné, ale i hedvábné (například u doudlebského kroje). Na obrázku je ukázka chodských krojových šátků z Postřekova:

Zdroj:http://www.mistnikultura.cz

Jak takové pestré klenoty vynést? Nejjistější bude nechat je vyniknout na tmavém jednobarevném (klidně černém) podkladu - v zimě přes jednobarevný kabát, do společnosti přes jednoduché šaty. Pokud ve vás ovšem dříme kočovná duše nebo dědictví éry hippies, pusťte se směle do divokých kombinací.

Zdroj: http://www.etsy.com/listing/100621583/

Zdroj: http://thefashiontag.wordpress.com/

Zdroj: http://www.swedishloveaffair.com

Zdroj: http://queen.li

Kde a za kolik?

Nabyli jste právě pevného přesvědčení, že se tento typ šátku musí ocitnout ve vašem šatníku? Máte několik možností, rozdělme si je podle toho, kolik jste ochotni za šátek utratit:

  • 0-200 Kč: Zkoušejte své štěstí v sekáči, u babičky ve skříni nebo se pokuste ulovit levnější variantu šátku na e-bay nebo Aukru.
  • 500-800 Kč: Od pětistovky výše seženete pěkný šátek například v Maďarsku - v Čechách jsou poměrně oblíbené výlety do maďarských lázní, pokud se tedy někdo z vašeho okolí pojede čvachtat do termálu, zaúkolujte ho! Na e-bay od šesti set koupíte levnější vyšívaný mantón, nebude ale nijak velký a zřejmě bude z uměliny.
  • cca 1000 Kč: Kolem tisícovky pořídíte ruský vlněný šátek - tradiční ruské šátky vyrábí firma Pavlovo Posad, k sehnání jsou např. na e-bay.
  • 1200-2500 Kč: Za takovou cenu se můžete začít rozhlížet po hedvábném mantónu. Zkuste e-bay, dá se ale přes internet koupit i v Čechách. Kolem patnácti set jsem objevila i české kašmírové krojové šátky.
  • 30 000 Kč: Opět pátrejte v internetových aukcích, tentokrát ale před "piano shawl" zadejte kouzelná slůvka "collectable", "antique" nebo "vintage". A budou vám oči přecházet.

Zdroj: http://www.etsy.com/listing/108434464

Zdroj: http://www.ebay.de

Dozajista teď čekáte pekelnou perličku na závěr - nezklamu vás. Ani s tak krásným šátkem není problém vytvořit hrůzostrašnou módní kombinaci:

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Oveeec
2807 příspěvků 4.4.13 11:30

Mám!!! Mám jeden po praprababičce, ten nenosím, a pak mám jeden z Pavlovo Posad(u?), a ten nosím a je nejlepší! A ještě potřebuju chodskej.

Fatabuna
152 příspěvků 5.4.13 00:37

Taky mám!!! Po babičce, je černý vlněný s rudými růžemi. Nedá se nosit jinak než přes kabát, protože strašně hryže, ale vypadá famózně.

Sekhmet
1918 příspěvků 5.4.13 09:06

@Oveeec Já mám zas chodskej – nahošínskej. Je starej dvěstě let, mám ho po prababičce a upřímně – takovou věc bych si na nošení ven vzít netroufla, má obrovskou cenu.

surabaya
401 příspěvků 4.4.13 11:35

Prima! Pro šátky všech rozměrů mám slabost. Líbí se mi i šátky na hlavě, zde viz foto swedishloveaffair. Sama ale na to odvahu nemám, to bych byla na malém městě vskutku velký exot! Možná ani nejsem typ, kterému by to slušelo. Nošení velkých šátků mi ale v praxi přijde nepraktické, neumím se do nich zabalit tak, abych si to nemusela furt kontrolovat :-). Tak se alespoň někdy - a spíš v interiéru - obalím pleteným šálem.

GuiltyPleasure
1 příspěvek 6.4.13 20:38

Proč jako exot? Taky jsem se u nás na vesnici kdysi styděla obléknout si, co jsem chtěla, ale vážně už to neřeším. Šátek kolem hlavy podle mě není zas tak extravagantní a určitě Vám to bude slušet ;)

surabaya
401 příspěvků 15.4.13 11:43

Dobře, tak já to zkusím :-)

ninočka
58 příspěvků 4.4.13 11:38

Mám menší čtvercový po babičce, musím ho zas vytáhnout ze skříně :)

LaPetiteAnne
6 příspěvků 4.4.13 11:48

Kurňafix! Tenhle článek měl přijít tak o měsíc dřív. Tancuju flamenko a právě jsem sháněla mantón v přijatelné cenové kategorii, ale většinou stály kolem 3 000. Tak jsem se rozhodla, že si pro začátek nějakej tréninkovej ušiju a zatím to vypadá dost katastrofálně:D. Dlouhý třásně neměli, tak jsem musela vzít krátký, lehkou látku měli blbou, tak sem musela vzít těžkou… Achjo. Já chci taky takovej pěknej květovanej. Každopádně až ho konečně došiju a domrvím, jste vítány se mi vysmát tu: http://www.lapetiteanne.blogspot.cz/. Třeba to aspoň dobře vyfotim, blah.

kocurM
595 příspěvků 14.4.13 22:15
Snaha

Se cení.

Sibyla
2646 příspěvků 4.4.13 12:04

Tento doplněk mě nechává chladnou. Neodbytně mi evokuje dřívější módní vlnu někdy v osmdesátých letech, kdy se nosil přes kabát (zachováno ve Vrchní, prchni)

Mat_Hawk
1 příspěvek 4.4.13 12:06

Ano, mohu potvrdit. S mantonem přes ramena je žena opravdu nepřehlédnutelná, i z toho důvodu, že se to tu moc nenosí. Mám jeden španělský, koupený snad před osmi lety v českém obchodě flamenkin.cz (myslím, že obchod funguje dodnes, tehdy bylo možné si tam zajít a šátky si rovnou ošahat, vybrat z různých barev, cena ke třem tisícům) Šátek je opravdu krásný, jedinou nevýhodou je, že ty dlouhé hedvábné třásně(40 cm) se s potěšením do všeho zamotávají (prsteny, zip u kabelky), ale nadělá spoustu parády.

lindiste
348 příspěvků 4.4.13 13:06

Flamenkín funguje :)

Goku
411 příspěvků 4.4.13 12:11

Jojo, šátky používám, hodně v zime v interiéru místo svetru třeba, dokonce jsem ho jeden čas nosila i na hlavě, krásně hřeje.

TaKamila
25 příspěvků 4.4.13 12:14
chodsko

Já mám to štěstí, že mám babičku právě na Chodsku, která má ve skříni jen a pouze kroje, pentle a šátky. žádné civilní šaty u ní prostě nenajdete. a ty poklady, co se v té skříni nachází, to je teda něco! napadlo mě taky navrhnout modní kolekci inspirovanou právě chodským krojem.

Oveeec
2807 příspěvků 4.4.13 12:31

To se teda máte:) Kolekce mě taky napadla, chodský kroje jsou krásný! Zatím mám červený punčochy a taky jsem si ušila mini chodskej šátek, jenom takove užší, jakože širokou čelenku, a dva široký vyšívaný cípy. Akorád jsem ještě neměla odvahu si ho vzít :(

atrix
483 příspěvků 5.4.13 02:04

Nádherné šátky jsou i u šardického kroje - určené pro slavnostní příležitost pro vdané ženy - bílé a bílou nití vyšívané, neuvěřitelné krajky…

hifi
45 příspěvků 4.4.13 12:22

Jen tolik k tomuto : CHCI!!! Jsou krasne!


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.4.13 12:24

Tak tedy za toto Vás nepochválím :-D asi před měsícem, dvěma, jsem se rozhodla takový šátek sehnat a pak jsem byla bez peněz a teď jsem nemocná. a vy si teď o nich klidně napíšete článek, takže po nich spousta čtenářek zatouží a na mně ten krásný zelený nezbyde! =)

atrix
483 příspěvků 5.4.13 02:15

Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.13 11:32

Bod pro Vás, ale naštěstí ne =) ten ještěnemůj je vyšívaný a odkaz na něj sem dávat nechci =))

Příspěvek upraven 05.04.13 v 11:33


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.4.13 12:38

„Jak takové pestré klenoty vynést?“
Hroznej newspeak. Vynáší se odpadkovej koš…

Diana N.
72 příspěvků 4.4.13 13:27

Přiznám se, že se mi tento druh šátků na běžné denní nošení nelíbí. Chápu je na tanec a popř. třeba i na koncert, ale na den mi prostě nepřijdou elegantní. Asi mi vadí i ty třášně, cítila bych se v takovém šátku jako hippie nebo jako návštěvnice ze zapadlé rumunské vesničky. Asi tak. Myslím, že na den je lepší trochu více jednoduchosti a elegance.

lindiste
348 příspěvků 4.4.13 14:08

Miluju šátky! Mám jeden z Pavlovo Posadu, španělský manton taky, už se nemůžu dočkat, až s ním začnu příští rok tancovat. A právě jsem zjistila, že nutně potřebuju i ten chodský, nemáte někdo tip na nějaký e-shop? Strejdy Gůgla jsem se zatím neptala, ale až to dopíšu, tak to udělám. Nevím, jak vypadají ty maďarské, ale předpokládám, že budou taky spadat do kategorie „nutně potřebuju“.
Je to nádherný doplněk, krásně oživí jednoduchý oděv a hřející schopnosti jsou nedocenitelné, zvlášť v tomhle fujtajbl počasí.

corrigan
2631 příspěvků 4.4.13 14:17

Milá Ado, nabyla jsem přesvědčení, že tohle je jedna z věcí, které nepotřebuju

folklór s třásněma, vysoký jalovec, břišní tance

lindiste
348 příspěvků 4.4.13 15:11

Milá Channah…

Dalajlámov škrpál
107 příspěvků 4.4.13 14:48

A práve včera som sa dívala na správy, kde ukazovali ako sa v Prahe inštaluje výstava Muchových plagátov a litografíí a k predaji sú aj hodvábne šatky s týmito motívmi. Asi dva tam ukazovali a ja som sa zamilovala. Skutočne nádhera a na výstavu sa pojdem pozrieť.

TulaJ
254 příspěvků 4.4.13 15:12

Ja mám jednu obriu šatku po starej mame (nakoľko ja už som tiež nie najmladšia - moja stará mama bola mladá v 20-tych rokoch, t. j. pre ňu to bol módny a moderný doplnok, nie folklór), nie je však vyšívaná ani vzorovaná, ale hodvábna, štvorcová, krémovej farby, s dlhými strapcami. Stále ju opatrujem, strašne sa mi páči ako taká, len neviem, s čím a kam by som ju nosila (sa mi to nezdá obvlášť praktické - ale možno niekedy k nejakým spoločenským šatom by sa to hodilo); a tie strapce sa fakt pletú do všetkého.

Parwi Nawari
353 příspěvků 4.4.13 15:18

Po přečtení tohoto článku jsem nabyla přesvědčení, že takový šátek musím mít :D

gabous
196 příspěvků 4.4.13 15:25

Nemohu si pomoci, ale tenhle článek mi na módní peklo vůbec nesedí. Nezáživný, jak stažený z wikipedie.

rice
356 příspěvků 5.4.13 23:32

Jako všechny články Channah.

kocurM
595 příspěvků 4.4.13 15:37
Ta fotka ze Španělska

Je nádherná.

kocurM
595 příspěvků 4.4.13 15:42
Zajímavé.

Zrovna nedávno jsem došla k názoru, že takový šátek nutně potřebuji:-)))

BP0991
213 příspěvků 4.4.13 16:40
....

Tak tohle mě taky nechává chladnou. Strašně se mi to nelíbí… Co nosily babičky, tak dneska už by se nosit nemělo… Tohle opravdu jen na flamenco nebo na něco takového, ale na normální nošení..brrr

kocurM
595 příspěvků 4.4.13 20:13
???

Co nosily babičky, tak dneska už by se nosit nemělo??? To je nějaké taboo?

Katjinka
177 příspěvků 4.4.13 22:39

Tato žena je věku mé babičky. To co nosila je ted' asi prudce out… tak out, že musíme vypálit celé H&M. http://images2.fanpop.com/…-381-500.jpg

BP0991
213 příspěvků 5.4.13 18:43

Nebudu se omlouvat za to, že se mi to prostě nelíbí…máte akorát trapné narážky

katango
1356 příspěvků 6.4.13 11:57

Kdybyste napsala, že se vám to prostě nelíbí, a ne, že by se to nosit NEMĚLO, nikdo by blbé narážky neměl. Každému se líbí něco jiného a já jsem vděčna za dnešní možnosti, byť je džínovobundový dav nevyužívá. Zažila jsem ještě doby, kdy i jiskra originality v oděvu byla komentována nahlas bábami na ulici a za některé prvky (číro, americká vlajka) byli lidé permanentně perlustrováváni příslušníky veřejné bezpečnosti.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.4.13 11:51

Souhlasím, mě a moji kamarádku v osmdesátých letech v Ostravě napadali lidé na ulici za nošení velmi umírněných klobouků. Též pláště jsme měly mé výroby a to babizny s modrou tuhou trvalou v krimplenu prostě nevydýchaly a cítily se jasně v právu nás odsoudit, dodnes nevím, za co. Žít a nechat žít!

Příspěvek upraven 07.04.13 v 11:53

lipen
3 příspěvky 10.4.13 10:55

Jo, to znám, když jsem začala nosit maxi, našli se i tací, co si přede mnou odplivli. A to jsem si prosím nechala kabát ušít v,,salonu". A nebyl až na zem. Absolutně nechápu, proč lidi reagují takhle.

Dáma_s_hranostajem
136 příspěvků 4.4.13 16:50

Ta fotka tanečnice v akci je úchvatná!!

Parwi Nawari
353 příspěvků 4.4.13 17:32

Zkoušela jsem zadat doporučená hesla na ebay a fakt to funguje. Koukat jen na vlastní nebezpečí!

kozarohata
155 příspěvků 4.4.13 17:36

Mám jeden černý žoržetový s třásněmi z ruska, bude mu skoro pětatřicet. dřív jsem ho občas nosila přes černý svršek, pak posloužil jako netradiční ubrus a teď se někam schoval nadobro. ovšem není květovaný, alébrž s vinnými hrozny a listy v divokých žluto-zeleno-modrých barvách :D

paffg
376 příspěvků 5.4.13 13:28

Vinné hrozny a listy bych brala raději než květiny


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.4.13 19:11

Zadala jsem a našla jsem… Mít ty prachy, tak je můj.
A ty ostatní taky stojí za to. http://carolynforbestextiles.com/shawls.html :)

http://carolynforbestextiles.com/…nplume10.JPG

Katjinka
177 příspěvků 4.4.13 19:13

Channah je můj osud.
Channah je můj osud.
Channah je všecko, co neznal jsem dosud.
Channah je první i poslední můj hřích,
nepoznat Channah, nemiloval bych.

Děkuji! Asi před rokem jsem koupila chudší verzi tohoto šátku v second handu. Žel byl z nějakého divadla (asi bylo z nějakého divadelního depozitáře) a nebyl moc kvalitní, jelikož po pár vyprání strašně zesvětlal (prala jsem v ruce). A ted' vím pod jakými slovy je mám vyhledávat! Asi zainvestuji a koupím si nějaký kvalitnější :) Úžasná věc. (a případně ho můžu používat venku jako přebalovací podložku pod mimino :D)

Mayim
401 příspěvků 4.4.13 19:25

Běžně nosím barevné květované šátky s třásněmi, které si vozím z Polska; krásně to vypadá v kombinaci černé kalhoty/džíny+bílá košile)
takhle nějak vypadají, zatím mám čtyři…
http://folkstar.pl/…60282863.jpg

missalek
1 příspěvek 18.2.14 17:54

Tenhle salek je proste…prima!!! Kde se vubec da takovy sehnat, porad', prosim te?!:)

Příspěvek upraven 18.02.14 v 17:55

Karakas
343 příspěvků 4.4.13 21:26

OMYL!!! Satky Pavlovo Posad zacinaji na 120 EUR primo ve fabrice. O tisícovce si nechte jen zdat.

lindiste
348 příspěvků 4.4.13 22:21

Tak já mám z polského e-shopu annakarenina.pl, který prodává šátky PP, jeden, který mě vyšel na 60 EUR včetně dopravy. Je to 148×148 mm, vlna. Ale tuším, že hedvábí bude dražší.

lindiste
348 příspěvků 5.4.13 06:14

148×148 cm… jinak by to byl trochu drahý kapesník.

cryptoprocta
179 příspěvků 4.4.13 21:58

Mně se tohle hrozně nelíbí. Připomíná mi to vybírání brambor, mamka nám proti prachu obalila hlavu kdečím :-)

Kajuli
585 příspěvků 4.4.13 22:21

Ty krojové jsou naprosto úžasné:) U nás se nosí stuha nebo čepec, takže vždycky na festivalech závistivě obdivuju všechna ošátkovaná děvčata

noemi
1645 příspěvků 4.4.13 23:18

Mít ty peníze navíc, tak jdu hned nakupovat. Je to nádhera, myslím, že bych neměla problém to nosit, i když bych měla trochu obavy z nepraktičnosti těch dlouhých třásní.

http://farm5.staticflickr.com/…280e5a9e.jpg

noemi
1645 příspěvků 4.4.13 23:53
noemi
1645 příspěvků 4.4.13 23:57

A úplně nejkrásnější:

http://p1.la-img.com/…7416_4_l.jpg

Příspěvek upraven 04.04.13 v 23:58

Sekhmet
1918 příspěvků 5.4.13 09:05

@Oveeec Já mám zas chodskej - nahošínskej. Je starej dvěstě let, mám ho po prababičce a upřímně - takovou věc bych si na nošení ven vzít netroufla, má obrovskou cenu.

efCZa
19 příspěvků 5.4.13 09:36
geografie

Když už se tady bavíme o původu šátků a kde je sehnat, tak mě vyloženě bije do očí, jak se všechno dá sehnat jen v Čechách… a co na Moravě a ve Slezsku, kde mají kroje dlouhou tradici?

Channah… asi jsi myslela Česko… ne Čechy…

Beruska13
173 příspěvků 5.4.13 09:42

No…dají se koupit krásný, ale levný to není:-)v nana vogue mají lecjaký, ale pod 3 000 Kč nejdou

Merla
36 příspěvků 5.4.13 09:45

Mám velký vlněný šátek asi 1×1m bez třásní. Je to lepší, třásně se opravdu do všeho zaplétají, nejradějí sami do sebe. Je z osmdesátek, kupovala jsem ho v tehdejší partiové prodejně a stál 100,–kč(s). Na trvalou se špatně natahovaly čepice, tak jsem se do něj nějak zachumlala když hodně mrzlo.

notrends
514 příspěvků 5.4.13 10:19

Nikdy by mě nepadlo že se dá takový šátek normálně nosit, jsem zastánce spíše minimalistické mody a tady vidím značné obohacení barevnosti šatníku. Super. V květnu jedu na pár dní do Holandska a tam v Amsterodamu na bleším trhu se dají koupit super věci, tam určitě něco takového seženu.

vážný_zájem
115 příspěvků 5.4.13 10:21
technická :

Jaké maurské ženy si oblíbili šátky, přišlé do Španělska přes Manilu, obsazenou 1571, když reconguista byla završena 1492, nepočítaje v ni vyhnání morisků nejpozději 1609?
proboha, nepodléhejte ustavičně přesvědčení, že když moda souvisí s uměním, sociologií, historií, psychologií atd., že tomu všemu vlastně rozumíte. Držte se svých kopýtek, alespoň když jimi tlučete do klábosnice.

kocurM
595 příspěvků 5.4.13 17:49
Máte pravdu, je to divné

Na webu o Mantones de Manila navíc píšou, že první Číňané se v Manile usadili kolem roku 1575 a teprve na konci 18. století se mantones začaly dovážet do Španělska. Asi nějaký omyl, předpokládala bych, že ve Španělsku to spíš nabylo popularity, protože už předtím bylo ovlivněné maurským vkusem a ten je také takový pestrobarevnomilný.

Pruhovaná
82 příspěvků 6.4.13 09:39

Technická: ženy si oblíbilY, proboha. Když už ťukáte do té klávesnice, tak aspoň takovéto chyby si odpusťte, kopýtko jedno gramatické.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.4.13 10:48

Reconquista se taky píše s „q“. Poučky plné chyb nejsou moc přesvědčivé:o)

Oveeec
2807 příspěvků 9.4.13 00:48

Boha jeho, dyť tohle je strojovej překlad, ne?

chic-nešika
143 příspěvků 5.4.13 10:59

Áno krásne, len keby moja babička v návale ošialu zbaviť sa starých „harabúrd“ všetky takéto šatky s ktorými som sa v detstve hrávala a neskôr prišla na to že to môže byť dobrý módny doplnok nepopálila v piecke. A na otázku babka prečoooo? mi odpovedala "ale a načo by ti to bolo také staré haraburdy nosiť " ;-)

Příspěvek upraven 05.04.13 v 11:01

kocurM
595 příspěvků 5.4.13 17:51
Asi měla vaše babička

Podobně moderní vkus jako BP0991. Škoda, že jste nezasáhla včas.

noemi
1645 příspěvků 5.4.13 13:21

@vážný_zájem, když už, tak ženy si oblíbily s tvrdým y prosím.

malakaja
349 příspěvků 5.4.13 21:07

Velmi inspirovalo.Mam kvanta z dob puberty a leta jsem nenosila.( no, hlavne, ze sem je nevyhodila:) )Jedinou poznamku mam, tip ke kombinovani s tmavym jednobarevnym oblecenim- to zasadne odmitam.to umi kazdy, je to pristup zacatecnika;)…ne, samozrejme princip soliteru, dominantniho prvku je v poradku, nicmene colorblocking, styleblocking a paternblocking ( kontrast barev, stylu, vzorku) je libustka, pro kterou takovy doplnek primo vybizi.

kocurM
595 příspěvků 10.4.13 13:09
Ale ty krásně barevné

Jsou s černou k sežrání, začátečník, nezačátečník. Pokud to umíte zkombinovat, jak říkáte, plus pro vás, ale nezatracujte mi je s černou:-)))

Hanach1
16 příspěvků 5.4.13 22:36

Nějaký vyšívaný květovaný šátek by se mi líbil, ale jak už tu někdo zmiňoval: BEZ těch hrozných třásní. Krom toho, že se mi na tom vůbec nelíbí, bych měla obavy, že ve chvílích, kdy se nudím v metru, bych z nich začala splétat copánky :D
BTW: slečna na fotce nad textem kde a za kolik? má úžasné vlasy…

Suniang
49 příspěvků 6.4.13 00:39

Hezký článek, díky Channah :)

JazzmineTea
468 příspěvků 6.4.13 21:30

Květované šátky se mně moc nelíbí, mám radši pašmíny…a na výletech kousek za ČR jsem nashromáždila slušnou sbírku původně hidžábů, které nosím kolem krku. Ozvláštní opravdu snad každý jednobarevný jednoduchý svetřík nebo kabát.

Barbyl
1472 příspěvků 7.4.13 16:00

Dvacata leta miluju. satky nosim a mam jich pomerne dost, ten obri mi jeste ale chybi…

cutekaty
26 příspěvků 7.4.13 17:58

Mně se sáštky jako takové moc líbí:D
tyto vzorované jsou mooooc pěkné ale nevím kam bych s nimi chodila…

ivabozi
1 příspěvek 8.4.13 14:12

Tenhle článek je pro mě naprosto skvělý- už dlouho toužím po světlém/béžovém/bílém šátku s červenými květy- nenašel jste takový někdo někde na netu??

radbuza
82 příspěvků 10.4.13 22:08
co třeba
Juliect
301 příspěvků 9.4.13 11:25

Já bych jen doplnila, že těm „krojovým“ se v mém rodišti teda neříká krojové, ale turáň nebo turečák. Tedy turecký šátek, proč to teda už nevím, ale při určitých úkonech na hodách se i váže na tyč jako „vlajka“. My máme turáňů několik, ale ty normálně je nenosíme, hodila bych foto přímo v kroji, ale nejsem na něm já a neumím vygumovat obličej.
Po babičce mám 2 sametové šátky s vyšíváním s třásněma, ty jsou menší. Potom několik vlněných jak s motivem růžových růži, jako jedna slečna na obrázku, tak zeleno rezavé s motivem „slziček“. Jsou opravdu vlněné, protože hryžou ja blázen :)

gabous
196 příspěvků 9.4.13 20:59

Hoďte fotku do malování a jakkoli přečmárejte obličej. Ráda bych se podívala :).

Juliect
301 příspěvků 10.4.13 12:41

Uaaa našla jsem zezadu, jsme tři, každý turáň jiný, snad se to vloží

mopsinka
9 příspěvků 16.4.13 20:08

Mám taky… od dědy… je obrovský, 100% hedvábný, s vytkaným brokátovým vzorem…tipuju ho na piano shawl…je opravdu obrovský… s 30 cm třásněmi a v barvě lučního medu…miluju ho ale nikdy bych ho nenosila… když se promne mezi prsty hedvábně povrzává a já slyším dědu :-)

Vasa
170 příspěvků 16.4.13 20:28

Mámo, proč si ho tenkrát vyhodila?!

Italie 22
2 příspěvky 20.4.13 16:21

Mám velký šál s třásněmi od doudlebského kroje asi 1,5×1,5 m velký, /kraj Doudleby zhruba mezi Č. Krumlovem, Č. Budějovicemi a Kaplicí/ a používala jsem ho na stěnu zavěšený někdy do trojúhelníku a jindy do čtverce za krajní rohy. Třásně krásně splývaly a byla to pěkná, neobvyklá dekorace za sedačkou/gaučem/.Je pravděpodobně částečně vlněný a hedvábný. Střed má tmavý, okolo zelené a červené květy, třásně tmavozelené. Ale kočka, kterou jsme měli dříve se na něm ráda zachytávala a hrála si s ním, což mu moc nesvědčilo. Jinak šátky i s třásněmi se v zahraničí opět nosí kolem hlavy a s náboženstvím to, v tomto případě, nemá nic společného.

ketlinn
3 příspěvky 15.5.13 09:19

Šatky nosím rada, aj keď toto je trochu drahšia záležtosť. Tiež som niečo našla http://www.sashe.sk/…il/babuska-1

Zuzalinda
6 příspěvků 24.7.13 11:46

Moc se mi líbí vyšívané nebo malované šátky s růžemi, po přečtení článku si asi taky nějaký pořídím - děkuji za inspiraci! Mám štěstí, letos jedu do Granady, tak snad nějaký levnější seženu!

debra.morgan
224 příspěvků 30.8.13 13:52

Ale teď vážně, dá se to v kamenným obchodě sehnat? vůbec mě nenapadá kam pro to zajít (jenže nemyslím šátky za 2 tácy, spíš něco pro parádu)…

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Shopping v cizině: Jak se obléknout za západní valuty

Autor: Matouš

Vyrážíte na nákupy do Primarku nebo si z každé dovolené přivezete... Celý článek

Hlavně nápadně

Autor: Ada

O tom, že se i jinak obyčejný oděv dá hodně pozdvihnout pomocí... Celý článek