Maloktore nohy su tak dokonale, ze znesu vyrazne vzorovane pancuchy bez toho, aby ich tie nedeformovali. Ja osobne sa priklanam skor k vyraznejsej sukni. Jedine, ktore ma zaujali su tie srdieckove, teda aj celkovy outfit.
Barevné a vzorované punčocháče – nohy jako téma
11.04.14 | autor Channah

Je tu jaro, období, kdy i leckterou zastánkyni kalhot pokouší představa sukně. A my „sukňové“ zajásáme a začneme z šatníku tahat své oblíbené zazimované kousky. Na sukni bez punčoch či punčocháčů ale bývá ještě chladno, přidat na nohy další vrstvu může být tedy čistě záležitost funkční. Proč ale neudělat z nohou téma a místo vzorované a barevné sukně nezaměřit veškerou pozornost právě na ně?
Možností máme nepřeberné množství barev, vzorů i materiálů – od prostých jednobarevných punčocháčů přes ty s plastickými nebo barevnými vzory, s nápodobou tetování, efektem „ombre“, připomínajícími podvazky, síťované, s optickým klamem, háčkované, s nalepenými kamínky… Ne všechny možnosti jsou vkusné, některé snese i kancelářský dress code, jiné jsou vhodné maximálně na párty - záleží na vašem věku, stylu a soudnosti.




Pravý boom punčochových kalhot přišel v šedesátých letech ruku v ruce (nebo spíš nohu u nohy) s minisukní. Říká se, že první minisukni navrhla Mary Quant, britská módní návrhářka. Ona sama ale prohlásila, že se pouze inspirovala krátkými sukněmi, které zahlédla z okna svého ateliéru na kolemjdoucích slečnách – v každém případě byla ale jedna z prvních, kdo z minisukně učinily módní trend. Minisukně (či minišaty) ukázaly do té doby nevídaný kus nohou a povýšily je na módní téma. Dosavadní punčochy na podvazky musely ustoupit horké novince – nylonovým punčochovým kalhotám, které měly tu výhodu, že nevykukovaly z pod sukní (i punčochové kalhoty ovšem mají své limity, o čemž se brzy na vlastní oči přesvědčíme na našich ulicích – nevykukují už podvazky a lemy punčoch, ale sed punčocháčů a švy na zadku. Jednoduché pravidlo zní: pokud je sukně příliš krátká bez punčocháčů, bude i s nimi. Konec drastické závorky). Mary nelenila a začala navrhovat i barevné a vzorované punčocháče, byť se s ní o prvenství přetahuje přinejmenším módní návrhář Balenciaga, který již v roce 1962 představil punčochové kalhoty s harlekýnským vzorem.

Tak či tak šedesátá léta, potažmo jejich móda minisukní a minišatů vzorovaným nohám svědčí. Jednoduchý „áčkový“ střih a (byť často výrazná) jednobarevnost je sice jen jedna z možností, jak vzorované punčocháče nosit, rozhodně ale jedna z nejpůsobivějších.

Samozřejmě pokud jste odvážná módní experimentátorka, nezaleknete se ani divokých kombinací vzorů a barev:

Pozor ale na riziko toho, že se vám neladící vzory poperou:

Překvapit ovšem můžete i tím, že necháte nápadný vzor punčocháčů jen vykouknout, klidně jen z mezery mezi vysokými botami a sukní (což učinil již výše zmiňovaný Španěl Balenciaga, na obrázku ale v podání Bati):

Pokud patříte mezi ty, kdo si řekli: „Tohle musím mít!“, položte si ještě jednu finální otázku: jaké mám nohy? A ideálně si na ni i příčetně a soudně odpovězte. Asi tak jedno promile žen (pokud nepřeháním) si může dovolit přitahovat pozornost k libovolné části svého těla. My ostatní smrtelnice máme zkrátka některé partie, kterými se můžeme pyšnit (a přitahovat k nim pozornost) a jiné, které budeme spíše taktně nezdůrazňovat.

Pokud harlekýnské punčocháče udělají i z modelčiných končetin opticky silnější nohy, co udělají s nohami běžné šířky a délky?

Zvláštní ostražitost doporučuji věnovat punčocháčům s optickými klamy a asymetrií. Není asi snem žádné ženy mít opticky jednu nohu širší či kratší než druhou a vyvolávat v kolemjdoucích podivení, jak to, že s takovou dispozicí nekulhá.



Osobně se mám na pozoru i před středně velkými nepravidelnými vzory, zvlášť pokud jsou v barvě podobné kůži – z dálky mohou působit jako následky úrazu či kožní choroba:



Na webu http://danaforlano.com jsem pro zajímavost našla následující polopatickou úměrnost toho že čím víc „sexy“ je vaše oblečení, tím tento faktor měl klesat u vašich punčocháčů. Samozřejmě záleží na příležitosti, kam si onen outfit vezmete, v principu ale s touto teorií souhlasím.

Na závěr ještě trochu krásné inspirace.
Módní dům Chanel přišel v roce 2008 s těmito nádhernými dvoubarevnými punčochovými kalhotami:

Dnes najdete jejich kopie všude možně včetně e-bay. Jejich výhodou je, že nohy opticky nedeformují – pohrávají si spíš se změnami pohledu. Ze strany vynikne jejich dvoubarevnost, z pohledu zepředu a zezadu se barvy prohodí, případně vám jemná linka druhé barvy orámuje nohu (a při správném úhlu ji tak může na chvíli opticky zeštíhlet).

Tahle kombinace mě moc příjemně zaujala – samé jednoduché „neholčičkovské“ kusy a k nim vzorované punčocháče (jsou to srdíčka, ale mohly by to být klidně i klasičtější puntíky).

A ukázka toho, že barevné či vzorované punčocháče nemusí být jen výstřelkem na párty:

Byť jsou vzorované punčochové kalhoty módní jeden rok více a druhý méně, z ženského šatníku asi jen tak nezmizí a budou se v různých obměnách vracet. Zde je nejnovější kolekce Miu-Miu (jaro/léto 2014):



Jaké kombinace vzorovaných punčoch se líbí vám? Budu ráda, když se v diskusi podělíte o další inspiraci!
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky