Barevné a vzorované punčocháče – nohy jako téma

11.04.14 | autor Channah

Zdroj: adelle.com.au

Je tu jaro, období, kdy i leckterou zastánkyni kalhot pokouší představa sukně. A my „sukňové“ zajásáme a začneme z šatníku tahat své oblíbené zazimované kousky. Na sukni bez punčoch či punčocháčů ale bývá ještě chladno, přidat na nohy další vrstvu může být tedy čistě záležitost funkční. Proč ale neudělat z nohou téma a místo vzorované a barevné sukně nezaměřit veškerou pozornost právě na ně?

Možností máme nepřeberné množství barev, vzorů i materiálů – od prostých jednobarevných punčocháčů přes ty s plastickými nebo barevnými vzory, s nápodobou tetování, efektem „ombre“, připomínajícími podvazky, síťované, s optickým klamem, háčkované, s nalepenými kamínky… Ne všechny možnosti jsou vkusné, některé snese i kancelářský dress code, jiné jsou vhodné maximálně na párty - záleží na vašem věku, stylu a soudnosti.

Zdroj: ebay.co.ukZdroj: ebay.co.uk
Zdroj: ebay.comZdroj: ebay.com
Zdroj: leadtrends.comZdroj: leadtrends.com
Zdroj: ebay.comZdroj: ebay.com

Pravý boom punčochových kalhot přišel v šedesátých letech ruku v ruce (nebo spíš nohu u nohy) s minisukní. Říká se, že první minisukni navrhla Mary Quant, britská módní návrhářka. Ona sama ale prohlásila, že se pouze inspirovala krátkými sukněmi, které zahlédla z okna svého ateliéru na kolemjdoucích slečnách – v každém případě byla ale jedna z prvních, kdo z minisukně učinily módní trend. Minisukně (či minišaty) ukázaly do té doby nevídaný kus nohou a povýšily je na módní téma. Dosavadní punčochy na podvazky musely ustoupit horké novince – nylonovým punčochovým kalhotám, které měly tu výhodu, že nevykukovaly z pod sukní (i punčochové kalhoty ovšem mají své limity, o čemž se brzy na vlastní oči přesvědčíme na našich ulicích – nevykukují už podvazky a lemy punčoch, ale sed punčocháčů a švy na zadku. Jednoduché pravidlo zní: pokud je sukně příliš krátká bez punčocháčů, bude i s nimi. Konec drastické závorky). Mary nelenila a začala navrhovat i barevné a vzorované punčocháče, byť se s ní o prvenství přetahuje přinejmenším módní návrhář Balenciaga, který již v roce 1962 představil punčochové kalhoty s harlekýnským vzorem.

Mary Quant zdroj: emiliocavallini.comMary Quant zdroj: emiliocavallini.com

Tak či tak šedesátá léta, potažmo jejich móda minisukní a minišatů vzorovaným nohám svědčí. Jednoduchý „áčkový“ střih a (byť často výrazná) jednobarevnost je sice jen jedna z možností, jak vzorované punčocháče nosit, rozhodně ale jedna z nejpůsobivějších.

Zdroj: adelle.com.auZdroj: adelle.com.au

Samozřejmě pokud jste odvážná módní experimentátorka, nezaleknete se ani divokých kombinací vzorů a barev:

Zdroj: fashionmylegs.blogspot.comZdroj: fashionmylegs.blogspot.com

Pozor ale na riziko toho, že se vám neladící vzory poperou:

Zdroj: glamour.comZdroj: glamour.com

Překvapit ovšem můžete i tím, že necháte nápadný vzor punčocháčů jen vykouknout, klidně jen z mezery mezi vysokými botami a sukní (což učinil již výše zmiňovaný Španěl Balenciaga, na obrázku ale v podání Bati):

Zdroj: mezizenami.czZdroj: mezizenami.cz

Pokud patříte mezi ty, kdo si řekli: „Tohle musím mít!“, položte si ještě jednu finální otázku: jaké mám nohy? A ideálně si na ni i příčetně a soudně odpovězte. Asi tak jedno promile žen (pokud nepřeháním) si může dovolit přitahovat pozornost k libovolné části svého těla. My ostatní smrtelnice máme zkrátka některé partie, kterými se můžeme pyšnit (a přitahovat k nim pozornost) a jiné, které budeme spíše taktně nezdůrazňovat.

Zdroj: ebay.comZdroj: ebay.com

Pokud harlekýnské punčocháče udělají i z modelčiných končetin opticky silnější nohy, co udělají s nohami běžné šířky a délky?

Zdroj: ebay.comZdroj: ebay.com

Zvláštní ostražitost doporučuji věnovat punčocháčům s optickými klamy a asymetrií. Není asi snem žádné ženy mít opticky jednu nohu širší či kratší než druhou a vyvolávat v kolemjdoucích podivení, jak to, že s takovou dispozicí nekulhá.

Zdroj: dhgate.comZdroj: dhgate.com
Zdroj: teampixie.co.ukZdroj: teampixie.co.uk
Zdroj: patternity.orgZdroj: patternity.org

Osobně se mám na pozoru i před středně velkými nepravidelnými vzory, zvlášť pokud jsou v barvě podobné kůži  – z dálky mohou působit jako následky úrazu či kožní choroba:

Zdroj: etsy.comZdroj: etsy.com
Zdroj: patternity.orgZdroj: patternity.org
Zdroj: etsy.com (tohle jsou dokonce punčocháče od Mary Quant)Zdroj: etsy.com (tohle jsou dokonce punčocháče od Mary Quant)

Na webu http://danaforlano.com jsem pro zajímavost našla následující polopatickou úměrnost toho že čím víc „sexy“ je vaše oblečení, tím tento faktor měl klesat u vašich punčocháčů. Samozřejmě záleží na příležitosti, kam si onen outfit vezmete, v principu ale s touto teorií souhlasím.

Zdroj: danaforlano.comZdroj: danaforlano.com

Na závěr ještě trochu krásné inspirace.

Módní dům Chanel přišel v roce 2008 s těmito nádhernými dvoubarevnými punčochovými kalhotami:

Zdroj: thesurftorialist.comZdroj: thesurftorialist.com

Dnes najdete jejich kopie všude možně včetně e-bay. Jejich výhodou je, že nohy opticky nedeformují – pohrávají si spíš se změnami pohledu. Ze strany vynikne jejich dvoubarevnost, z pohledu zepředu a zezadu se barvy prohodí, případně vám jemná linka druhé barvy orámuje nohu (a při správném úhlu ji tak může na chvíli opticky zeštíhlet).

Zdroj: ebay.co.ukZdroj: ebay.co.uk

Tahle kombinace mě moc příjemně zaujala – samé jednoduché „neholčičkovské“ kusy a k nim vzorované punčocháče (jsou to srdíčka, ale mohly by to být klidně i klasičtější puntíky).

Zdroj: photoblog.plZdroj: photoblog.pl

A ukázka toho, že barevné či vzorované punčocháče nemusí být jen výstřelkem na párty:

Zdroj: danaforlano.comZdroj: danaforlano.com

Byť jsou vzorované punčochové kalhoty módní jeden rok více a druhý méně, z ženského šatníku asi jen tak nezmizí a budou se v různých obměnách vracet. Zde je nejnovější kolekce Miu-Miu (jaro/léto 2014):

Zdroj: vogue.co.ukZdroj: vogue.co.uk
Zdroj: vogue.co.ukZdroj: vogue.co.uk
Zdroj: vogue.co.ukZdroj: vogue.co.uk

Jaké kombinace vzorovaných punčoch se líbí vám? Budu ráda, když se v diskusi podělíte o další inspiraci!

Autorka

Channah

Lektorka tance a angličtiny, fotografka, milovnice ženskosti a blogerka na poloviční podvazek. Její blog najdete na http://mezinebemazemi.blogspot.cz/

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Batikový ateliér II.

Autor: Ada

Zdá se, že volné batikované oděvy hojně vyhledávají korpuletní dámy... Celý článek

Ladislava

Autor: Ada

Zdroj: nyx.cz Ano, ohoz má být sladěný, ať už si pod tím... Celý článek