Blogerka Lu: Chci ženám zvednout sebevědomí

23.04.18 | autor Karolína

Dokazuje ženám, že sebevědomí a ženskost jsou možné s jakoukoli konfekční velikostí. Pomáhá těm, které si s vlastním stylem nevědí rady – blogerka Lucie Dolejší.

Na YouTube už jsi známou tváří, našla sis ve svých řadách i přátele?

Ano, našla. S některými se znám už několik let a jsem za to nesmírně ráda. Je to báječný pocit, když má člověk s kým probrat radosti (většinou strasti) natáčení na YouTtube. Nikdo jiný to totiž nepochopí. Ale samozřejmě to není ústřední téma rozhovorů. Rádi plkáme i o rodině, kosmetice, jídle, smějeme se z plna hrdla… nebo taky jen tak příjemně mlčíme a popíjíme kávu. Bez té se neobejdeme nikdy. A s tím mlčením to taky není tak horké.

Archiv Lucie DolejšíArchiv Lucie Dolejší

Ve videích si často třídila oblečení a hledala cestu k minimalismu. To odhodlání bylo obrovské. Povedlo se šatník vyplenit tak, jak sis přála?

I když ze mě nikdy nebude klasický minimalista podle norem společnosti, z mého pohledu se jím už pomalu stávám. Zredukovala jsem svůj šatník, botník, doplňky, kosmetiku atd. o dobrých 70 procent. Nutno ale dodat, že jsem byla naprostý maniak a v Nákupních maniačkách (pozn. redakce: slovenská reality show) bych musela jednoznačně zaujmout první příčky. Ještě před pár lety bych nevěřila, že bude u mě takový posun možný, ale dnes mi to přijde naprosto přirozené. Nedělám už při každé příležitosti nálety na obchoďáky jako dřív. Nemám vůbec potřebu a je to doslova osvobozující.

Plenění šatníku tedy pokračuje?

Vidím ještě velké rezervy a opakovaně dál minimalizuju, protože přeci jen se věci opět kupí, i když už v pomalejším tempu. Naučila jsem se nakupovat málo, ale kvalitněji. Taky se snažím podporovat české designéry, nechávám si oblečení šít a něco si šiju i sama. Ale sem tam stále ujedu, a tak je to myslím v pořádku. Nehodlám být dokonalá.

Napsala si knihu Průvodce krásou každé bohyně, co bylo nejtěžší?

Nejtěžší byl asi časový pres a také nafocení fotografií do knihy. Hlavně přípravy s tím spojené a samotné focení, na které jsme měli jen dva dny a počasí nás zradilo. I tak jsem ale byla z výsledku nadšená. Nezvládla bych to bez fotografů manželů Valentových a bez mojí milované sestry, která mi byla pravou rukou. Na samotné napsání knihy jsem neměla příliš času a také jsem neprožívala nejlehčí životní období. Takže na jednu stranu mi nešlo tolik přemýšlet, ale na druhou stranu to odehnalo moje špatné myšlenky. Bylo to zkrátka přesně tak, jak to mělo být, nic bych neměnila.

Archiv Lucie DolejšíArchiv Lucie Dolejší

Objevily se i negativní ohlasy? Jak se vypořádáváš s kritikou?

Ohlasy byly skvělé a jsou doteď, i když už jsem za tu dobu někde úplně jinde a taky jsem za tu dobu přešla zcela na přírodní kosmetiku, například. Ale to tak je, že člověk napíše knihu a než vyjde, tak se mezitím lecos změní. Posun a změna je v pořádku, dokonce bych řekla, že je v životě potřeba. Zcela pochopitelně přišly i ohlasy negativní, to je normální. Při žádné tvorbě nelze počítat jen s pozitivní kritikou, a tak je to v pořádku.

V knize říkáš, že ženy mohou být stylové s jakoukoli konfekční velikostí. Je něco, co bude vždycky zaručeně fungovat?

Ženskost a sebevědomí, to funguje a bude fungovat vždy. Jakmile se žena cítí dobře a věří si, je úplně jedno, jakou konfekční velikost nosí. A pokud se bavíme například o oblečení, tak to vždy budou ženské modely, jako jsou šaty a sukně. Podle mě není nic krásnějšího než žena v šatech. Sama si ráda vezmu i kecky nebo džíny, ale celé jaro a léto nosím šaty. Nedovedu si život bez nich představit.

Občas od žen slýchám, že si nemohou šaty dovolit, to ale není pravda. Pro každou ženu existují ty správné šaty, jen to chce zvolit dobrý střih a délku. Co taky zaručeně funguje, je zvýrazněný pas, který vždy evokuje postavu přesýpacích hodin a zvýrazňuje naše boky. Záleží ovšem vždy na typu postavu.

Archiv Lucie DolejšíArchiv Lucie Dolejší

A je něco, co si XXL žena naopak dovolit nemůže?

Nemám ráda diktát, takže si, podle mého, žena jakýchkoli rozměrů může dovolit cokoli chce. Jediné, na čem přeci záleží je to, aby se ona sama cítila krásná. A jestli je to v mini kraťasech nebo šatech, to je jen její věc. Ráda ctím ono žij a nechej žít. Pokud žena ví, co jejím proporcím sluší, co vyzdvihuje její přednosti a naopak zakryje nedostatky, je to velká výhoda - řekla bych až výhra. Taková žena bude vypadat vždy upraveně a vkusně, bez ohledu na to, co přesně si obleče.

V poslední době jsou trendy baculaté modelky. Co na to říkáš?
Myslím si, že je to moc fajn. Není to o tom propagovat obezitu, jak někteří zarytě tvrdí. Jde naopak o to ukázat, že i ženy, které jsou silnější, baculaté, mají nadváhu (říkejme tomu jakkoli) se mohou hezky a vkusně oblékat. Že mohou milovat sama sebe. Že neztratily nárok na štěstí a lásku jen proto, že nemají tabulkovou velikost. Poznala jsem v životě mnoho nádherných, silných žen, které byly roky šikanovány za svou nadváhu. Nikdo neznal leckdy smutné až tragické skutečnosti, které toho byly příčinou. A i kdyby nebyl v pozadí žádný smutný příběh, nikdo nemá právo na to soudit. To se týká jakékoli ženy nebo muže, bez ohledu na váhu.

Kdyby se naskytla skvělá příležitost být modelkou, šla bys do toho taky?

Tuto zkušenost už za sebou mám a nejen jednou. Pokaždé to byl zážitek, ale byla jsem příšerně nervózní. Obdivuji proto všechny ty, které to zvládají s přehledem, nebo naopak vystoupí ze své komfortní zóny a překonají svůj stud.

Archiv Lucie DolejšíArchiv Lucie Dolejší

Pracuješ jako nákupní poradkyně. Žádná taková škola ale není. Jak si se k ní dostala? Začalo to líčením?

Ano, přesně tak to začalo. Líčením kamarádek, jejich kamarádek, kolegyň, pak líčením, stylingem i úpravou vlasů pro fotografy a tak dále. Ale nestačilo mi to. Vnímala jsem vždy lidi jako celek. Chtěla jsem znát jejich příběh. Proto jsem postupem času začala specializovat na komplexní služby pro ženy i muže, které tu moc v Čechách nejsou. Takže kombinuju poradenství ohledně líčení, barev, oblečení, ale i vlasů, doplňků a tak dále.

Kolik žen si služby stylistek objedná? Inspirace je dnes všude hodně, možná až moc… Nezdá se ti, že se v té záplavě outfitů ženy ztrácejí a vlastně nevědí, co s čím kombinovat?

Klientů mám dost, na práci si opravdu nestěžuji. Inspirace je všude kolem, s tím souhlasím. Ale v tom je právě rozdíl mezi mou prací a tou módní stylistky, za kterou se v žádném případě nepovažuji.
Neřeším sezónní trendy, ani to, co by se mělo či nemělo nosit. Já se nesnažím dělat z lidí to, co nejsou, ale naopak to, co skutečně jsou. Vyzdvihnout to krásné, zvednout jim sebevědomí, ukázat jim možná nový směr. Ukázat jinou cestu, ale zároveň je vyslechnout, leckdy i obejmout a říct jim, že krásní už jsou. Ale většinou přijdou právě proto, že se spokojení sami se sebou necítí. Pak je mou prací udělat cokoli, aby se tak cítit začali.

Takže si po dni s tebou pak neřeknou „nemám co na sebe“?

To doufám! Záleží ale především na tom, jestli jdeme spolu i nakupovat, což je ta nejčastější varianta. Stávající šatník protřídíme, zkompletujeme to, co jde, ukážeme si možné varianty a vyřadíme zničené nebo nepadnoucí kousky.

Cílem je dokoupit do šatníku nositelné a ideálně nadčasové kousky, které půjdou vzájemně kombinovat. Vždy záleží na konkrétní představě klientů a taky jejich finančních možnostech. Někdy nakoupíme pár kousků, ale vyzkoušíme jich desítky, aby bylo jasné, jaké střihy, barvy, materiály, vzory a délky dotyčné/mu sedí. Jindy naplníme komplet nový šatník. Je to velice individuální, a právě proto mě tato pestrobarevná práce s lidmi, i po těch letech, stále naplňuje a baví.

Sledujete Lucii nebo o ní slyšíte poprvé? Jaké jsou vaše oblíbené youtuberky?

Autor

Karolína

Karolína miluje módu a líčení, ale taky někdy ráda vymění podpatky za tenisky a kabelku za bágl a vyrazí s foťákem poznávat svět. Její postřehy najdete i na www.ok-makeup.cz

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Paris1789
5638 příspěvků 23.4.18 13:20

Chtěla jsem komentovat, ale pak jsem si řekla „NE!“, protože by se to zvrhlo v gramaticko stylistické hejtování a za to mě nikdo neplatí.
Doporučení: vždycky si to po sobě přečtěte nahlas, to pomáhá

Judy24
1412 příspěvků 23.4.18 13:40

Lucii jsem zaznamenala poprvé, když začala moderovat Fasádu na Streamu (což už teda zase nějakou dobu nedělá) a i když jsem ji od té doby nijak zvlášť nesledovala, přijde mi jako jedna z těch rozumnějších blogerek a přišlo mi to i z rozhovoru.
Ale Paris1789 má teda pravdu…

Luela
125 příspěvků 23.4.18 13:51

A já, odkud že ji znám! Ve Fasádě vystřídala takové to telátko a dala tomu trochu směr a smysl.

Oldyn
6401 příspěvků 23.4.18 16:38

Lingvistiku neposoudím. Paní neznám, slyším o ní prvně a držím jí palce. Proč musí být každá ženská bohyně, nebo se tak cítit? Osobně tady ty návody moc nemusím.

Karin
3950 příspěvků 24.4.18 11:23

@Oldyn protože „je mi fajn“ je výraz z minulého století. Na dnešek je to málo :-)

pozdni_ctyricitka
157 příspěvků 24.4.18 19:31

Blogerku Lu jsem neznala, ale dobře, že jsem ji poznala. Článek je povrchní. Zabloudila jsem sem po dlouhé době, lehká pozitivní změna je patrná. Ale i tak mi se stýská po Adě.

barvinok
655 příspěvků 25.4.18 17:01

.

Příspěvek upraven 02.10.18 v 15:35

Dani17
521 příspěvků 26.4.18 17:56

@Paris1789 Nejsem bůhvíjaká odbornice na gramatiku. Ale případně mě opravte, nemělo by být psáno místo „si“ „jsi“? Mě to úplně tahá oči i uši, když si to čtu…a tak jsem to jen přelétla…

Jinak paní má dle mého pěkný styl.

Karin
3950 příspěvků 2.5.18 17:36

Já jsem vám původně dala červené ramínko (omlouvám se), protože jsem měla za to, že reagujete na příspěvek Paris1789 (kde žádný pravopisný přehmat není), ale teprve teď mě napadlo znovu prolétnout ten rozhovor, a ono je to tam! :-) Napsala si knihu, třídila si oblečení… Nebo nesmyslná otázka „Žádná taková škola ale není. Jak si se k ní dostala?“ Nehledě k tomu, že česky říkáme „Jak ses k ní dostala?“ Atd., atd.
Proto se mně to nechce číst. Protože tady jako kvalifikace pro psaní stačí, když holku zajímá móda. Ne že by na blbý módní blogísek musel být člověk mistrem pera, ale tady to kurňa bývalo trochu víc než blbý módní blogísek… než to Ada zařízla a prodala Agrofertu :D
Teď je to takové hřiště pro budoucí redaktorky Blesku pro ženy.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Mimibizar

Autor: Ada

Pozor. Tento článek není pro slabé povahy. Vím, že je to takové... Celý článek

Co se skrývá za oponou street stylu?

Autor: Kateřina

Už dávno není výjimkou potkat na ulici hned několik blogerek, které... Celý článek