Boutique Fashion Style Couture Atelier Moravec

01.07.13 | autor Ada

Stejně jako "oděvní ateliér", i dlouhý cizokrajný název slibuje nevšední zážitek při prohlížení nabídky. Butik Moravec se specializuje na společenské šaty, sídlí v Karlových Varech a spolupracuje se svatebním salonem Karolína, který nás tentokrát zajímat nebude, protože jeho nabídka je vcelku normální. Na rozdíl od butikového kolegy.

Salon Moravec, někde uváděný jako boutique fashion style a někde jako couture ateliér, se holedbá, že "patří mezi českou návrhářskou špičku, která obléká nejen hvězdy českého showbusinessu". Nechybí také tradiční "každý kus je originál" (což prý v Karlových Varech, městě plném obchodů českých i zahraničních značek, chybělo). Prostě od pohledu bomba, do které musíme okamžitě naběhnout a nakoupit modely, které naše vnoučata jednou prodají za miliony.

Zkušené čtenáře Pekla jistě nepřekvapí, že nabídka butiku je místy dost děsivá. Ještě že jsem na té přehlídce nebyla, mám alergii na plísně.

Zdroj: http://www.studiokarolina.cz/images/200007184-2ba542c9f0-public/NK2.jpg; autor modelu: salon Moravec; autor fotky: neuveden

Na obvyklém růžovém bonbonu není nic style ani couture. Saténový živůtek, naaranžovaná hromádka tylu, to vše v protivně okoukaném cukrovém odstínu růžové, který už po tisících maturitních plesů zaplavených levnými modely z půjčovny nemá co říct.

Zdroj: http://www.studiokarolina.cz/images/200007194-9e4179f3b7-public/NK12.jpg; autor modelu: salon Moravec; autor fotky: neuveden

V růžové je i tento velkolepý model s mohutnou poloviční sukní, která vypadá dobře jen na přehlídce, kde se v pohybu ve volném prostoru může svobodně nadouvat a uplatnit tak svou dramatičnost. I k té dramatičnosti ovšem nutno podotknout, že existují méně laciné a méně zoufale zastaralé prostředky, jak jí dosáhnout.

Zdroj: http://www.studiokarolina.cz/images/200007370-2709b2803e-public/NK61.jpg; autor modelu: salon Moravec; autor fotky: neuveden

Když se přestanu zaměřovat na to horší, najdu sice nositelné modely, ale je tu jedna závada...

Zdroj: http://www.studiokarolina.cz/album/fashion-style-moravec-spolecenske-saty/nk32-jpg, NK22.jpg, NK49.jpg;autor modelu: salon Moravec; autor fotky: neuveden

Není to žádná couture, není to nic originálního, žádný výtvor návrhářské špičky. A jsme zase u toho: co je špatného na dobrém řemesle? Salon se dá v pohodě postavit na osvědčených střizích, dobrých materiálech a kvalitním zpracování (a skvělém přístupu k zákazníkovi). Nejsou k tomu potřeba nabubřelé řeči o couture ani pokusy o tvorbu, jenž končí přeplácanými kreacemi v barvách, které pozná každý, kdo měl někdy v ruce vzorník saténu UNI.

Ok, tohle je model z přehlídky z dávného roku 2010, ale mám dojem, že modýlky jako tenhle, doplněné kozačkami nad kolena, už tehdy frčely hlavně v travesti show. Snad si to, proboha, někdo nevezme na ples. (Na mejdan s celebritkami jsem to ochotná schválit.)

Zdroj: https://www.facebook.com/pages/Atelier-Moravec-Fashion-Company; autor modelu: salon Moravec; autor fotky: Jan Tůma

Běžná (neplesová) produkce ateliéru je podobně nevyrovnaná. V kolekci na jaro 2010 najdeme na jedné straně jednoduché šik modely, v případě asymetrických šatů dokonce se zajímavým prvkem v podobě průsvitného pruhovaného rukávu:

Zdroj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.119156891430860.19312.116325808380635&type=3; autor modelů: salon Moravec; foto: Daniel Šeiner

Vzápětí nastoupí modely pro sexy pipinky, které se rády ověšují nařaseným žerzejem, nosí kraťásky, harémky a široké pásky přes boky, případně pro diblíky, kteří si na přílišné odhalování už netroufají, ale chtějí svoji zapomenutou atraktivnost připomenout aspoň natištěným korzetem.

Zdroj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.119156891430860.19312.116325808380635&type=3; autor modelů: salon Moravec; foto: Daniel Šeiner

Modely na letošní léto: až na občasný úlet normální nositelné šaty, dokonce sem tam trend, což je u českých ateliérů, křečovitě zdůrazňujících svou nadčasovost a nepodléhání zlému diktátu, jedinečný úkaz (smaragdově zelené šaty, symetrický abstraktní potisk, pruhy). Kdyby takhle chodily oblečené české ženy, olíznu všech deset. Ale žádná originální couture tam není. Běžná modelová konfekce.

Zdroj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.616577158355495.1073741825.116325808380635&type=3; autor modelů: salon Moravec; fotila: Petra Kropáčová

Dovolila bych si jménem Pekla ateliér Moravec poprosit:

1) Vybodněte se na ty velkolepé přehlídky načančaných barevných hrůz. Jsem přesvědčená, že dobrý salon v Česku přežije i bez toho, že by musel pořádat tyhle pochybné podniky vyznačující se prsatými misskami zastrčenými v hromadě tyrkysového tylu.

2) Zbavte se těch fashion style couture přízvisek, je to trapné. Zvlášť když si pak člověk prohlédne nabídku a žádnou fashion style couture nevidí.

3) Věnujte se střízlivé modelové konfekci. Ta tu chybí nejvíc...

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek