Burda 11/1993

16.03.13 | autor Ada

Objevila jsem při úklidu jednu starší Burdu; občas starým módním časopisům neodolám v antikvariátu. Proměny módy jsou stejně zajímavé jako móda sama.

V módním časopisu z roku 1993 nemohly chybět obří svetry v divokých barvách. Máte ještě nějaký takový doma nebo na chatě? Mohli bychom uspořádat svetrovou party podle populárních ugly sweater mejdanů v Americe. Kdo by přišel v tom nejpříšernějším, vyhrál by.

Na druhou stranu, bílý svetr s výrazným copánkovým vzorem by se dal vzít i dnes; celý ten oděv není špatný, bílá je v módě, kožešinové vesty se taky nosí pořád, kožené rukavice jsou klasika.

Z podobného soudku je bílé sako s pletenými rukávy. Varianta na obrázku je trochu přezdobená (ozdobný lem, knoflíky), ale pletené rukávy u textilního nebo koženého saka jsou pořád trendy.

Pamatujete si krešovaný samet? Chtěly jsme ho všechny. Sametové šaty na tělo, tmavé punčocháče a na ruce návleky z téhož sametu. Rozparek na boku. Pro tetičku hranaté sako.

Krajka na kontrastním podkladu nevyjde z módy nikdy, tahle osmdesátkovo / devadesátková verze je ale dneska už moc: nápadné černé lemy, zlaté knoflíky, spousta kovu na pásku.

Všimněte si, kolikátá modelka od začátku článku už má na sobě perly: tehdy byly velmi oblíbené. Perly jsou samozřejmě známé už nejméně od starověku, velké obliby ale dosáhly v renesanci, kdy je nosili muži i ženy - muži dokonce jednu dobu víc. Perly milovala královna Alžběta I.; najděte si její libovolný obraz, na kterém je jí víc než 13 let, vždycky je bude mít na sobě. V baroku a rokoku se perly nosily pořád, měly je rády secesní dámy, nový boom nastartovala ve 20. letech Coco Chanelová, která zpopularizovala i perly nepravé, které si může dovolit každá žena. Kdykoli chcete jít za dámu, nemůžete s perlami šlápnout vedle. Falešné doporučuju české z Preciosy (Jablonex), jsou skleněné a kvalitně potažené, takže se hned neošoupou jako čínské.

Baroko se nosilo i v 90. letech, ale jinak: teď jsou in hlavně barokní vzory na látkách, tady jsou to manžety, kanýrový límec a boty s hranatou přezkou. Divokou plisovanou sukni si na sebe dneska nevezme nikdo, kdo má všech pět pohromadě (retro fóry budiž výjimkou), ale romantická halenka a sametový kabátek můžou být - třeba s džínami. Ne, sportovní elegance to nebude, ale bude to o level výš než triko a bunda.

Nejsem si jistá, jestli bych obří červený plyšový kabát jako malá holčička milovala, nebo nenáviděla. Ale asi to první.

Ve starších Burdách bylo hodně rukodělných nápadů, běžné byly i návody na malování na hedvábí (už v době, kdy se hedvábné polotovary a barvy ještě prakticky nedaly koupit) nebo rozkresy na křížkové vyšívání. V dnešních Burdách už zase návody na tvoření a dotváření jsou (jen bez toho vyšívání). Tady máte jeden pěkný, využitelný i dnes, kdy je krajka in. Živůtek jinak jednoduchých šatů je pošitý kousky gipýrské krajky (u nás ji častěji najdete jako "hrubou krajku" nebo "benátskou krajku", na eBay hledejte "guipure lace").

 

A jedna dobová reklamka. Pamatujete? :)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Tunel do devadesátek

Autor: Ada

Mezi ty úchvatné fotky z fashion weeků by se hodilo nějaké hezké... Celý článek

Sešněrováno 3. aneb Jak nosit korzet

Autor: Channah

V minulých dvou dílech jsme prošli korzetovou historií a podívali... Celý článek