Czech Design Week: Zaměřeno na šperky

02.12.15 | autor Zuzana

První ročník designérské výstavy Czech Design Week přinesl mnoho zajímavého od vybraných studentů i profesionálních umělců. Pro každého vystavujícího byl připraven individuální prostor, který si každý mohl upravit dle své libosti. Dům U minuty tak zaplnil svá 4 patra tím nejlepším z české designérské tvorby a nemalé zastoupení zde měli právě šperkaři.

Adéla Pečlová

Adéla Pečlová zde pod svojí stejnojmennou značkou představila novou kolekci náhrdelníků a náramků v pastelových a přírodních barvách. Vyrobeny jsou z eloxovaného hliníku, polymeru, skla a zapínání funguje na magnet. Pokud tedy sháníte výrazný šperk, který ozvláštní váš minimalistický outfit, zvolte právě „perly“ z jabloneckého skla.

SOULjewellery

Limitovanou edici šperků s názvem Máslo a med a kolekci Universe představila Miroslava Nana pod svou značkou SOULjewellery. Nejvíce mě zaujaly výrazné prsteny právě z kolekce Universe, na kterých se odráží myšlenka vesmíru a hvězdné oblohy. Vyhotoveny jsou ze stříbra či růžového zlata a jsou doplněné jihomořskou perlou.

Hany Koi

Designérka tvořící pod značkou Hany Koi zde představila svoji kolekci šperků s názvem Secret Garden, která je vyrobena ze stříbra, polodrahokamů a perel. To, že její šperky vycházejí z inspirace v přírodě a přírodních živlech, bylo jasné na první pohled. Působí křehce, jemně a elegantně, přesně tak, jak si každý představuje šperk pro něžnou ženu, která má vkus.

27Jewelry

Za šperky značky 27Jewelry stojí designérka Lenka Šváchová, která pracuje jak se zlatem a stříbrem, tak se sklem. Ve špercích z drahých kovů z kolekce Precious naleznete opakující se symbol květů, který podtrhuje ženskou krásu a jedinečnost. Pokud chcete ale vybočit ze standardů, zvolte spíše originální šperky vyhotovené ze skla. Kolekce Enamor je laděná do jemných pastelových barev, ale pokud máte drsnější povahu, sáhněte po špercích z kolekce Black&Silver. Provedení prstenů z těchto dvou kolekcí mě zaujala nejvíce a neváhala jsem je vyzkoušet. Jsou opravdu pohodlné a vypadají skvěle! Bonusem pak bylo milé popovídání s paní designérkou. :)

Lucie Marková

Jedinečné šperky ze stříbra, říčních perel, krystalů a chirurgické oceli představila šperkařka Lucie Marková. Její prezentace byla vskutku nápaditá a odpovídala přesně stylu jejích šperků. Pokud tedy hledáte šperk, který bude vaší každodenní součástí, určitě si vyberete.

VJEMY

Designové studio Vjemy představilo na CDW svou kubistickou kolekci porcelánového nádobí a úžasný jídelní stůl s vlnitou texturou zespodu a s místy vylitými cínem po vypadlých sucích. Jednoduše tímto dostávají svému jménu - vjemy. Navíc ale také představili svoji kolekci šperků s název Trní, jež jsou vyrobeny z hliníkových trubek a sestaveny do ostrých tvarů.

GOLDINFUSION

U značky Goldinfusion si mohli přijít na své konečně i pánové. Jejich unisexové masivní prsteny, vycházející z urbanismu, zaujmou každého na první pohled a budou pro svého nositele více než jen doplňkem. A nebavily mě jen prsteny, ale i pan návrhář! :)

Celkově jsem prohlídkou strávila něco málo přes 3 hodiny a to hlavně díky tomu, že byl téměř každý designér velice sdílný. Dobrá prezentace a přátelská slova totiž prodávají nejvíce, že?

Navštívili jste Czech Design Week? A kdo zaujal vás?

Autor

Zuzana

Zuzana se zajímá o módu, líčení a design. Na každé designérské akci v Praze ji můžete zahlédnout s foťákem u těch nejhezčích kolekcí.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Rajči
35 příspěvků 2.12.15 00:09

Tak něco z tohohle už bych si od Ježíška nechala líbit. :)

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 2.12.15 00:09

Vetsina del mi pripada jaksi trznicova.

zalia
93 příspěvků 2.12.15 01:17

Asi je to fotografiemi, ale šprky vypadají otřesně.

Betynka02
384 příspěvků 2.12.15 06:41

@zalia
Též ušetřím. ;-)

kolúch
577 příspěvků 2.12.15 12:34

Verte tomu, že je to fotkami, sú hrozné. To tu nie je žiadny grafik len samí admini?

patch
14 příspěvků 3.12.15 11:30

Také jsem si říkala, že fotky jsou ošklivé, nezaostřené. To potom možná i pěkné šperky vypadají jako šunt.

Barbyl
1472 příspěvků 2.12.15 01:50

Kvalita fotek nic moc…goldinfusion ale znam a nazivo vypadaji super, ten industrial vzhled je muj salek caje.

815
739 příspěvků 2.12.15 07:15

Na Czech Design Weeku jsem byla, vetsina sperku (ale i ostatniho sortimentu) a prezentaci byla super. Bohuzel z fotek to vazne neni poznat. Skoro si rikam, jestli bych se na miste umelcu proti tomuto clanku ozvala..

Andyhana
34 příspěvků 2.12.15 08:09

Valná většina šperků děs běs - obzvláště první polovina je strašná.

Nyxx
512 příspěvků 2.12.15 08:22

Šperky Miroslavy Nany se mi líbí, obzvlášť jedny perleťové naušnice, ale nemůži si dovolit dát za ně 4-5 tisíc. Mám trochu dilema- rozumím, že umělec a řemeslník chce za svou práci adekvátní odměnu, ale je taková cena ještě adekvátní odměna? Možná si vyberu u Lucie Markové.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.12.15 09:10

Tak som sa pozrela na prsteň s perlou od Miroslavy Nana a stojí 42 000 Kč. To už je na mňa dosť. Aj ked chápem materiál aký je použitý. Škoda, páčilo by sa mi to.

Gorilka
1476 příspěvků 2.12.15 11:33

@Nyxx Záleží na kvalitě materiálu a práce.

Dahllie
2222 příspěvků 2.12.15 13:07

Na prstu se mi ale teda vůbec nelíbí. Vypadá tak nějak humpolácky. Vzpomněla jsem si na to, když jsme si jako děti dělaly šperky z plastelíny.

motiva
128 příspěvků 5.12.15 16:36

Tak jestli nejsou z té hmoty, která se opravdu vymodeluje jak plastelína, potom vypálí a zůstane čistý kov, např. stříbro

MP Vladenka
1307 příspěvků 2.12.15 09:51

Marková super.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.12.15 11:07

Uvědomila jsem si, že mne šperky úplně přestaly zajímat. Jakékoli.

defilenaiguille
2824 příspěvků 2.12.15 11:54

Nejvíc se mi líbí šperky Goldinfusion, hlavně ten na poslední fotce vlevo, vypadá jako součást gola sady. Pokud by byl dost tvrdý a tudíž v reálu použitelný, to by bylo teprv super. Nemyslím si, že bych něco takového pořizovala manželovi, ale já bych takový chtěla. Další plus je, že ceny jsou víc než příjemné.
Nevíte někdo, kde se prodávají, na internetu je nemůžu najít.

Zuzart
3 příspěvky 2.12.15 12:36
Helenuše
365 příspěvků 2.12.15 15:40

Hany Koi „Působí křehce, jemně a elegantně“? Vážně? Tak asi nějaké jiné než jsou na fotografii. Ty placky kovu nebo hvězdice nejsou ani jedno z toho. Něco podobného jsme jako malé holky kupovaly na stánku u moře.

Dahllie
2222 příspěvků 2.12.15 16:13

U mě to ale vyvolalo nostalgii jak hrom :-D
http://www.fler.cz/…7/pout_x.jpg

opal_k
131 příspěvků 4.12.15 15:23

Tak to rozhodně chápu. Když mi bylo šest, z vámi zobrazené sady jsem si vybírala třičtvrtě hodiny ten jeden pravý (za korunu). Vyhrálo žluté srdíčko. Škoda, že jsem si cestou domů víc nevšímala tatínka, myslím, že měl nad hlavou svatozář.

maarcy
92 příspěvků 2.12.15 19:27

Ad dahllie - při prohlížení šperků jsem dumala, kde jsem něco podobného viděla - no a vy jste to trefila!
Na pekle jsem teď dost dlouho nebyla, ale kvalita opravdu klesá…

z maloměsta
49 příspěvků 2.12.15 19:48

Já se omlouvám, ale styl článku mi připadá, jako když si žákyně šesté třídy přečte nějaký katalog k okresní výstavě a pak se pokouší s použitím těch nejhorších klišé napsat svůj úkol do slohu…a doufám, že je to fotkama, ale ty šperky vypadají hrozně lacině. (i když já mám nějaký deficit porozumnění pro výtvarné umění za posledních 100 let - mám pocit, že za umění můžete vydávat cokoliv, když k tomu dokážete vyprodukovat dostatečně intelektuálně se tvářící blábol).
Ale třeba jsem jen přecitlivělá a designu fakt nerozumim.
Vraťte nám Adu…prosím…

Parwi Nawari
353 příspěvků 2.12.15 20:13

Kdo je Zuzana???

digy
98 příspěvků 2.12.15 20:26

Opravdu je to foceno foťákem? Se záměrem použítí v článku? Dobrá prezentace dělá hodně, ale tyhle fotky by mě teda na výstavu nenalákaly.

dr.kralik
356 příspěvků 3.12.15 01:08

Opravdu z duše nesnáším, když musím číst slova jako „svojí, mojí, tvojí“. V Bravo Girl to ještě pochopím, ale na Pekle, které bývalo vždycky aspoň jazykově na úrovni??

Počkat, číst to vlastně nemusím. Kdyby tak byl v perexu článku ten autor, jak už někoho napadlo minule.

Rajči
35 příspěvků 4.12.15 12:33

Ha, on autor zjistit jde ještě před rozkliknutím článku! Akorát na článek nesmíte jít z hlavní stránky, ale první si rozkliknout rubriku „Články“ v záhlaví.

chekotay
411 příspěvků 3.12.15 01:02

U značky Goldinfusion si mohli přijít na své konečně i pánové. Jejich unisexové masivní prsteny, vycházející z urbanismu, zaujmou každého na první pohled a budou pro svého nositele více než jen doplňkem. A nebavily mě jen prsteny, ale i pan návrhář!

  • „jejich prsteny“ - jako těch pánů (kteří si konečně přišli na své)?
  • „unisexové masivní prsteny“ - asi bych nechtěl potkat osobu opačného pohlaví, které by dokonale seděla tahle lehce překovaná matice osmnáctka
  • „více, než jen doplňkem“ - autorka by zde mohla rovnou prozradit, že boxery jsou Policí ČR vnímány jako zákeřná zbraň.
  • „bavil mě pan návrhář!“ - to je moc pěkné a protože už jsme tady všichni plnoletí, mohla by se slečna pochlubit i nějakou tou intimnější historkou, poněvadž nalákat a pak nedopovědět je neslušné; jo, moment, on to měl být možná článek o špercích, tak to jste možná svou soukromou zábavu nemusela zmiňovat vůbec.


Také by mě ještě zajímalo, co si mám představit pod pojmem „vycházejí z urbanismu“. Mě to překvapilo, já jsem doposud měl za to, že urbanismus je mix architektury a územního plánování, a tady se s tímto pojmem operuje, jako by šlo o umělecký směr, tak by mě zajímalo, o jaký, čím se urbanismus vyznačuje, kdo je jeho hlavním představitelem, jaká je jeho historie - prostě všechno to, co mám rád na článcích od Ady, že mi předloží něco, o čem jsem v životě neslyšel a zajímavým způsobem mi to představí.
Také bych ocenil odkazy na nějaké webové prezentace zmiňovaných značek. Třeba zrovna Goldinfusion je výraz, který se googlí hrozně špatně. Prostě aby se člověk mohl podívat na více kousků, než ty dva nebo tři, co jsou vyfocené.
Já do šperků nijak nevidím, ale už několik let chci pořídit nějaký hezký minimalistický kousek, tak se koukám po výlohách zlatnictví a článek, pojednávající o soudobém českém šperkařství, bych uvítal. A také nějaké soudobé šperky, když už jsem u toho, protože mám pocit, že to, co vidím na fotkách výše, je buďto demodé, nebo retro.
Kromě Goldinfusion mě zaujalo také studio VJEMY.
Designové studio Vjemy představilo na CDW svou kubistickou kolekci porcelánového nádobí a úžasný jídelní stůl s vlnitou texturou zespodu a s místy vylitými cínem po vypadlých sucích. Jednoduše tímto dostávají svému jménu – vjemy. Navíc ale také představili svoji kolekci šperků s název Trní, jež jsou vyrobeny z hliníkových trubek a sestaveny do ostrých tvarů.“

  • Ten porculán by se s kubistickým nábytkem asi snesl, ale vedle sochy od Gultfreunda bych ho raději nestavěl. Autoři o něm hovoří jako o „geometrickém“ a „inspirovaném českým kubismem“, což je trošku vedle od „kubismu sensu stricto“.
  • „vlnitá textura“ mě zmátla. Když se hovoří o dřevu, má slovo „textura“ trochu jiný smysl, než autorka zjevně chtěla použít. Lepší by bylo, kdyby napsala, že stolek je zespodu vlnitý nebo zvlněný. Leda by se „textura“ v designu používala nějakým specifickým způsobem, v kterémžto případě bych se opět nechal rád poučit.
  • „cín po vypadlých sucích, kterým se vylévají místa na stole“ Tento prvek se mi nelíbí, zbytek stolu ano, za zmínku stojí povrchová úprava lněným olejem a včelím voskem. Že by ale použitím cínu suky dostávaly svému jménu?
  • „ostré tvary“ - no, jak v náhrdelníku (nepravidelný desetistěn), tak náramku (nepravidelný pětiúhelník) skutečně ostré úhly jsou, dohromady dva. Asi by bylo lepší napsat „geometrické tvary“, také to není přesné, ale přeci jen lepší. Pod pojmem „ostrý tvar“ si představím něco na způsob mořské ježovky nebo hvězdice. Mimochodem, je to zajímavý nápad, ale přijde mi to jako rekvizita z klasického Star Treku, mimo jiné i zpracováním spojů těch trubiček. Když už mají v dílně cín, mohli to nějak nenápadně zaletovat.


Každopádně studio VJEMY zaujalo více svou prezentací, než popisem v tomto článku. Doporučuji: http://vjemy.cz/cs/shop/
(A pokud by to tady četl někdo ze studia, prosím, opravte si kering u V-JEMY. Lidi si stěžují, děti se bojí…)

Příspěvek upraven 03.12.15 v 01:03

kolúch
577 příspěvků 3.12.15 12:35

Nuže, Zuzana urban = mestský, preložila/pretransformovala do urbanizmu. To bude možno tým, že sa zaujíma o módu, líčenie a design, nie o historické a umelecké slohy :D

Makinka
34 příspěvků 3.12.15 13:27

Bl „,více, než jen doplňkem' – autorka by zde mohla rovnou prozradit, že boxery jsou Policí ČR vnímány jako zákeřná zbraň."

:D :D :D

uštěpačný a jízlivý, ale neskonale vtipný příspěvek :)

Phantasy
60 příspěvků 19.12.15 14:41

Jen smutně pravdivý…

andiedvorakova
331 příspěvků 3.12.15 11:36

Trochu mě mrzí, že zrovna ty věci, které bych byla ochotná si koupit - fialové kuličky, ta sada černých kuliček a pak práce Lucie Markové mi hrozně připomínají věci z ebaye. Takže i když jsou to hezké kousky, trochu mě mrzí, že na nich není nic moc nápaditého. Malé perličky si můžu koupit v drogerii nebo na tom ebayi, když už bych se obracela na tvořilky (a teď to nemyslím ve špatném smyslu slova), chtěla bych od nich něco, co prostě nenajdu všude. Něco osobitějšího.

Není to špatné, to vůbec ne, ale čekala bych trochu víc.

dr.kralik
356 příspěvků 4.12.15 13:06

@Rajči No tak to je skvělá zpráva! Díky:).

Rajči
35 příspěvků 4.12.15 13:46

Původní návrh byl také ode mě. :D
Není zač, zjistila jsem to spíš náhodou a taky jsem ráda. :)

arwenn
458 příspěvků 4.12.15 14:18

Některé jsou fakt krásné!

vias
532 příspěvků 5.12.15 00:50

Já nevím, jestli není lepší se vykašlat na nějaké inspirace a prostě vytvořit tak nějak intuitivně hezký šperk. Jen tak zkoušet a zkoušet (napřed na papíře samozřejmě), až se mi to bude líbit. Nevím, proč se pořád všechno musí něčím inspirovat, na něco odkazovat, něco znamenat, z něčeho vycházet atd. Ne že by se mi některé šperky nelíbily, ale občas je u nich „inspirace“, dle mého gusta, spíš na škodu.

kozarohata
155 příspěvků 5.12.15 21:32

Jj, určitě bych si vybrala, většina se mi líbí :)

kozarohata
155 příspěvků 5.12.15 21:54

@kolúch taky hledím…jako kdybyste „mluvili“ z cesty 8-)

edit: tato moje rakce na špatně umístěné vlákno (pod mým příspěvkem), které pak vyznělo jakoby diskutovali o něčem úplně jiném, byl samozřejmě myšlen ironicky, neboli humorně. ale tady ( na MP) musí jeden vysvětlovat vše polopaticky, jak už vím. takže stručně a jasně: odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil… :D

Příspěvek upraven 08.12.15 v 08:32

hetta
35 příspěvků 6.12.15 10:22

Soudě podle fotografií nuda, nuda, šeď, šeď, pokud autorce stálo za to psát článek, měla se zamyslet i nad odpovídající fotodokumentací, takto to vážně vypadá jak záběry z tržnice.

Gorilka
1476 příspěvků 7.12.15 11:44

@Slavoj To by jsi nevěřila, co dokáže napáchat za škody „aktivní“ uživatel, který dostane omylem admin práva a na všechny otázky kliká „Yes“.

Slavoj
27 příspěvků 7.12.15 14:04

Jako bych slyšela mého muže, je ajťák a tohle slýchám doma jako úvodní větu ke každé komunikaci, kdy se jen nevinně zeptám, jak bylo v práci :-)

aailyyn
809 příspěvků 7.12.15 23:16

Tak jsem chtěla smutně poznamenat, že tomu asi nerozumím… a ono nás tomu… umění… nerozumí asi víc. :-D

belmonda
2 příspěvky 18.12.15 19:41
Omyl

Omyl

Příspěvek upraven 20.12.15 v 13:28

kolúch
577 příspěvků 4.12.15 19:03

Goldfusion, zhadzovať potenciálneho zákazníka a slečne, ktorá spacká prezentáciu sľubovať kafe je také východobiznismenské :D Ale verím, že všetci tvoji zákazníci sú inde ako v ČR a spol. a môžeš sa na toto tu vybodnúť, chlape, hlavne, že sa bavíte :D

chekotay
411 příspěvků 5.12.15 13:52

Chápu, že vás to nenapadlo, ale kdybyste namísto tohohle výblitku raději uvedli adresu své internetové presentace, byl by celý tenhle článek prospěšnější jak pro čtenáře, tak i pro vaši firmu.
(Za předpokladu, že se jedná o reakci uměleckého atelieru - „toho nejlepšího z české designérské tvorby“ - a ne o kolemjdoucího trolla, samozřejmě.)

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 5.12.15 14:06

Stránka pro slečinky? Wow. Blekotay? Hmm, tomu říkám marketing!

Slavoj
27 příspěvků 5.12.15 17:39

Drahý pane návrháři, přijmout kritiku s nadhledem a být připraven na to, že všem se nemusí můj výrobek líbit je předpoklad úspěchu a známka dospělosti. Navíc každý dobrý obchodník ví, že nejvíce nakupují ženy, takže je zde urážet výrazem „stránky pro slečinky“, to už jen dokresluje, jaký jste zamindrákovaný. A domlouvat si tu s autorkou kafíčko za to, že o Vás dobře psala v článku, to už snad ani komentovat nebudu. Zajděte se Zuzanou na kafe, a až budete dál, můžete vy po večerech pracovat na svém uměleckém dospívání a ona na svém slohu, prospěje to všem. S úctou děkuji

kolúch
577 příspěvků 5.12.15 21:02

Tak nám scenzurovali příspěvek :D Vy ste tu profííííci :D

Slavoj
27 příspěvků 6.12.15 00:05

Teď vypadáme za blázny, co blábolí :-) Jestli se nemýlím, chybí příspěvek goldinfusiona, že? No co už, cenzura byla, je a asi i bude, vítej svobodo :-)

kolúch
577 příspěvků 6.12.15 06:34

Zasahujuci admin aspoň mohol napísať, či za to tiež dostal sľub, ze bude piť kávu :D

Ada Pekelná
973 příspěvků 7.12.15 03:58

Příspěvek jsem smazala já, omylem. Byla jsem přihlášená jako admin a klikla jsem vedle, za což se omlouvám. Aspoň že to nebyla velká ztráta.

(A přečtěte si prosím vás něco o cenzuře, to je úplně jiný a odpornější kalibr než mazání příspěvků na nějaké internetové diskuzi.)

kolúch
577 příspěvků 7.12.15 09:28

Samozrejme, že to nie je cenzúra, preto som tam tam umiestnila dosť vysmiateho smajlíka podľa môjho odhadu. Pán šperkár môže iba poďakovať takej náhode, aspoň nevyznieva ako Truhlík :D

Slavoj
27 příspěvků 7.12.15 11:37

Ado vážím si Vás, i přesto bych si v tomto dovolila s Vámi nesouhlasit. Z obecné definice slova cenzura uložené na Wikipedii o cenzuru jednoznačně jde, protože si nevzpomínám, že by se kdy adminovi podařilo náhodou smazat příspěvek, kde návrhář děkuje za dobré hodnocení jeho práce a jeho osoby v článku a za odměnu nabízí dotyčné autorce kafe. Což by mohlo ukazovat na neobjektivitu autora, který prezentuje svůj výtvor na stránce, kterou jste založila. Když se řekne módní peklo, většina hned dodá, jasně, Ada, čímž by se mohlo mezi uživateli začít polemizovat, jestli ty Vaše pochvalné články taky nebyly za kafíčko. Řečeno dost ostře, ale předem se omlouvám, náhody neexistují. A nevěřím, že v adminovském nastavení neexistuje tlačítko krok zpět, jako u 90% jiných programů/databází/souborů, atd.

A za mě můžu říct, že bych se o diskuzi na stránce, kterou jsem vybudovala a dostala do podvědomí lidí tak úspěšně, že jsem ji mohla pak prodat, určitě já osobně nevyjadřovala jako o „nějaké internetové diskuzi“. Není malá nebo velká cenzura, nebo malé nebo velké zlo, vždy je to tom, že je jedno zlo a jedno dobro.

Příspěvek upraven 07.12.15 v 11:38

Ada Pekelná
973 příspěvků 7.12.15 13:35

To zpětné tlačítko tam v tomhle případě fakt není. O cenzuru taky fakt nejde. A neberte to celé tak drtivě vážně.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Ozdobná ramínka

Autor: Ada

Že jsou čumící ramínka od podprsenek hnus, zvláště ta "neviditelná"... Celý článek

Sutašky - šité šperky

Autor: Channah

"Sutaška (z maďarského sujtas) je splétaný úzký prýmek, nejčastěji... Celý článek