PR článek

Cesta od surového kašmíru ke svetříku nebo pašmíně

Při první návštěvě obchodu s kašmírovým oblečením vás pravděpodobně překvapí ceny výrobků. Kašmír je nejdražší přírodní textilií s mimořádnými vlastnostmi, díky kterým se do něj mnoho lidí zamiluje na „první dotek“. Kromě výjimečného materiálu je dalším důvodem vysokých cen i nákladná produkce. Kašmírové svetříky a pašmíny se už po staletí vyrábějí stejným způsobem - poctivým ručním tkaním v předhůří Himalájí. Zručnost a umění tkalců se dědí z generace na generaci.

Odkud se tato hřejivá, hebká a jemná vlna získává? Za teplé kašmírové svetry vděčíme koze kašmírské. Potkat ji můžete na himalájských náhorních plošinách ve vysokých nadmořských výškách, kde teploty běžně klesají až na mrazivých -40°C. Příroda je obdařila srstí, s kterou nemají problém přežít i v takových nepříznivých podmínkách. Svetry z kašmíru jsou asi 6 krát hřejivější než svetry z klasické ovčí vlny.

O teplo a pohodlí koz se určitě nemusíte obávat. Vlákna, která se využívají na výrobu oblečení, se sbírají ze skal (kozy se o ně před létem otírají) a vyčesávají z oblasti slabin (právě tady dosahuje vlna nejvyšší kvalitu). Z jedné kozy se ročně získá jen 150 gramů vlny, takže na jeden běžný svetřík je třeba vyčesat 3 – 5 koz. Kašmírové vlákno je několikanásobně tenčí než lidský vlas. Po sběru a vyčesání se surový kašmír důkladně přetřídí a vypere – do výrobního procesu se dostanou jen ty nejlepší vlákna. Z nich se tvoří příze, která se barví a suší. Až potom následuje ruční tkaní, které je skutečným mistrovstvím.

Na kašmír se specializujeme už několik let. Od roku 2011 provozujeme český kašmírový e-shop Felipe.cz a slovenský Kasmir.sk. V nabídce najdete desítky různých svetrů, pašmín, šál a dalších doplňků. Většina kašmírových svetrů je dostupná ve velikostech od XS po XXXL a v mnoha barvách.
Výroba probíhá v Nepálu tradičním ručním způsobem, v našem výrobním podniku používáme jen nejkvalitnější kašmírová vlákna v průměru do 0,0155 mm. Výrobek většinou doručíme do 3-5 pracovních dní. Všechny reklamace a žádosti o výměnu výrobku (případně vrácení peněz) probíhají rychle a bez jakýchkoliv komplikací.

Kašmír se díky své kvalitě ani po letech neznehodnotí. Stejně syté barvy, žádné vyblednutí – rozumná investice do vašeho šatníku.

Z důvodu vysokých nákladů nemůžeme poskytovat slevy. Ve spolupráci se serverem modnipeklo.cz děláme výjimku a nabízíme jedinečnou slevu 10% na celý sortiment. Při objednávce stačí zadat kód MODNIPEKLO10. Sleva platí jen do 31.5.2014, platí pro Felipe.cz i Kasmir.sk.

Autorem článku je Peter Greša – majitel internetových obchodů s kašmírem.