Co o vás řeknou mokasíny?

13.01.19 | autor Matouš

Poměrně dost. Mokasíny dokážou mluvit hlasitěji než jiné boty.

Vyjít si v mokasínách s třásněmi? Na české ulice odvážný krok. Zdroj foto: Dmytro Khlystun / Shutterstock

Julia protočila oči v sloup, když si její kluk v obchodě v centru Barcelony obul mokasíny. Nejdřív jsem si myslel, že přijde poučení o tom, jak jsou mokasíny směšné. Jenže Julia se nadechla a řekla: „Boty pravičáka.“

Upozorňuji, že byly jasně červené. V tu chvíli mi došlo, že jeden kus oblečení nebo obuvi může mít na dvou různých místech úplně jiné významy.

Zatímco v Česku si mokasíny vezme jen nepatrné množství mužů, ve Španělsku je potkáte mnohem častěji. U nás politika za nějakou tradiční stranu v lakovaných mokasínách neuvidíte (pokud ano, chci fotku), na Pyrenejském poloostrově je to docela běžné. Tam jsou totiž mokasíny spojeny s tradicí, elegancí a potažmo mužností.

Sám jsem hrdým vlastníkem dvou párů mokasín a hádám, že mi v botníku přibydou další. Jenže u nás to jsou střevíčky ve čtyřiačtyřicítce, co by muž obouvat neměl. Tolerují se boat shoes, ale i tak je na pražských ulicích potkáte zřídka, mimo hlavní město prakticky vůbec.

Jiný kraj, jiné boty

Příhoda s mokasínami mě jen utvrdila v tom, že oblečení je důležitým komunikačním kanálem. Jenže dost často mění pravidla a mnohdy je ani nemusí mít. Záleží také na kultuře, ze které pocházíme. Díky globalizaci máme víceméně všichni, co žijeme v západním světě, přístup ke stejné nebo obdobné nabídce oblečení. Když něco vyrobí Zara, dostane se to do obchodů ve Španělsku stejně jako v Česku. U nás však mokasíny skončí ve slevách, zatímco ve Španělsku se prodají i ty obšlehnuté od Gucciho s vyšitými korunami, plameňáky, včelami, čínskými draky a kdovíčím ještě. Mokasíny, které mám, byly zlevněné o více než polovinu, protože je Češi prostě nechtěli. Stejná nabídka tedy vůbec neznamená, že začneme fandit stejnému oblečení.

V hlavách si neseme názory, které nám vštípili rodiče. Můžeme se tomu bránit, jak chceme, ale místo, ze kterého pocházíme a ve kterém jsme vyrostli, nám nakonec určí i to, co si dáme do šatníku nebo botníku. Pokud ovšem nechceme vyloženě jít proti proudu.

Já jsem si svoje první mokasíny pořídil kvůli tomu, že byly u Bati ve slevě a přišly mi zajímavé. Nakonec jsem zjistil, že s nimi poměrně dost provokuji. Zvlášť když si k nim vezmu nějaké výrazné ponožky nebo naopak jen ty, co nejsou vidět. Když vyrazím se svými střízlivými mokasínami (OK, mají třásně) do ulic, mnohdy mám pocit, že na mě ulpívají zraky kolemjdoucích. Mokasíny jim nevoní kvůli tomu, že jsou moc extravagantní a nedostatečně ohleduplné k české snaze nevyčnívat. Zajímavé je, že nos nad mokasínami ohrnuje i má výše zmíněná katalánská kamarádka. Ta má ale jiný důvod – v mokasínách vidí konzervativní politiku, které nefandí.

Pozná se člověk podle bot?

Podobné rozdíly můžeme vidět i jinde. Zatímco na jihu Evropy se z tepláků bohužel staly nové džíny, Češi do škol nebo práce v teplákovině tolik nechodí. Díky bohu za to, že stále tepláky vnímáme jako kus oblečení pro odpočinek a sport a pokud s ním někdo přijde, kam nemá, šoupneme ho do škatulky buranů.

Moje babička, která dělávala v zestátněném Baťovi, vždycky říkala, že podle bot se pozná člověk. Je ale potřeba k tomu doplnit, že závisí taky na tom, po jaké ulici boty chodí. Jinou zprávu nám vyšlou na chodníku v Barceloně a jinou v Praze.

Jak se díváte na pánské mokasíny?

Autor

Matouš

Už na střední obul zlaté tenisky a zjistil, že pánský šatník nekončí modrou a černou barvou. S radostí sleduje, jak se čeští muži přestávají bát módy. Inspiraci hledá hlavně na jihu Evropy a v Latinské Americe.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
JMaravelo
549 příspěvků 14.1.19 00:25
+1

Super článek. S mokasínama nemám problém, ale problém je s onou globalizací (a to teď nemyslím socio-politicky :-). Mokasíny, stejně jako boatshoes, patří především k teplým přímořským oblastem. Proto je také zvykem (nikoliv vždy nutností) nosit je bez ponožek. Stejně jako válenky, které v rusku jsou cosi úplně normálního, ve wallmartu v kalifornii působí poněkud nepatřičně.

Další problém mokasín, specifický právě pro čr, je ale jejich módní historie. Jsou spojené s takovým tím hnusáckým vyprázdněným nevkusem postkomunistické doby (ne že před tím by to byl výkvět, ba naopak). Do práce se nosily prostě mokasíny, na volný čas prestiže. Ač jsem hlava otevřená, tohle stigma mám u mokasín pořád v hlavě. Šedivé nebo khaki fusekle a na tom mokasíny.

Také jsem byl v momentě, kdy jsem objevil boatshoes. Boty co patří na pláž dnes “muzivceskubotyloake” nosí v centru Prahy. A je to vpohodě. Tak jako gumáky na nákupy. Samozřejmě ironicky řečeno, protože ne, ne vždy je všechno, co je cool na stránce světového módního časopisu cool taky tady. Jo, může to patřit ke stylu dotyčného, to bych si skutečně přál. Jenže tak to většinou není. Bohužel. Bohužel většinou je to jen copypasta toho, co si někde někdo přečetl a toho, co by chtěl být kdyby…

Jinak zajímavý článek o věci, o které se jen tak nemluví. +1

asterah
429 příspěvků 14.1.19 09:26

Zajímavý článek. Takhle přemýšlet o „významu“ bot by mě nenapadlo, ale nepochybuju o tom, že někteří lidé takto uvažují.
Pro mně je důležité, aby boty byly pohodlné a seděly mi k oblečení :)
Zvyk nosit boty bez ponožek - no nevím…to mi přijde stejně praštěné jako třeba gumáky do města k letním šatům když neprší a evidentně pršet nebude :D

Oveeec
3217 příspěvků 14.1.19 09:28

Zajímavé, to o té kulturně podmíněném vkusu. Akorát se obávám, že mokasíny u nás nejsou neoblíbené proto, že jsou příliš extravagantní, ale proto, že jsou hnusné :-)

VeronikK
1330 příspěvků 14.1.19 10:48

V dětství a mládí (80. a 90. léta) jsem mokasíny vídala často, zejména u důchodců a lidí, pro které je už namáhavé zavázat boty. Takhle jsem je vždycky vnímala - jako hnusné boty pro dědky a seladony.
Když jsem je vzala na milost a jako pánský prvek byla ochotná začlenit je do svého šatníku, zjistila jsem, že mi fakt nesluší. I vloni jsem několikery zkusila, ale bohužel.
Dnes je nevnímám jen jako boty pro dědky, ale že bych z nich byla nějak odvázaná… Líbí se mi na modelkách ke kalhotám na produktových fotkách, bohužel na mě osobně ne. Kdyby můj muž přišel v mokasínech, tak nevím nevím.
Ještě doušku k vaší poznámce o teplákách - syn letos začal chodit na osmileté gymnázium. A pochvaluje si, že u nich ve třídě nechodí nikdo do školy v teplákách, na rozdíl od druhých dvou prim. Já bych mu to tedy nedovolila, i džíny jsou pro mě do školy na hraně (ale tak kalhoty na chlapce velikosti mezi dětskou a dámskou se špatně shání).

Příspěvek upraven 14.01.19 v 10:57

asterah
429 příspěvků 14.1.19 11:20

Je pravda, že sehnat pěkné mokasíny není úplně jednoduché, ale já je považuju za pohodlné boty ke kalhotám pro ženy i muže a spojovat je s důchodci mě zatím nenapadlo :D
Tepláky kamkoliv na veřejnost se mi taky nelíbí, ale rifle mi přijdou naprosto v pořádku - kdysi proti riflím ve školách brojili komunisté. Dneska přece nejsou jen klasické modré a někdy na první pohled ani nepoznáte, že se jedná o rifle. Mně se líbí jejich střih - nesluší jen málokomu - samozřejmě do toho nepočítám typy XXXXL.

sirena007
1254 příspěvků 14.1.19 11:30

Mně se taky vždycky nejdřív vybaví sešmajdané a oblýskané semišové mokasíny, co nosívali dědci, ale možná je načase, abych vztah k tomuto druhu obuvi přehodnotila!

Paris1789
5638 příspěvků 14.1.19 13:04

Mokasíny mají špatnou pověst z 80. let, kdy je nosili pánové po vzoru Michaela Jacksona s bílými ponožkami, nejlépe k plísňovým mrkváčům. Maďarští živnostníci jim k tomu poskytli mnoho zcela specifických doplňků, které lze i dnes na ulici poznat na první pohled.
Po celonárodním zotavení se z téhle módní lepry se zřejmě v Čechách vžilo, že je to out.

Karin
3950 příspěvků 14.1.19 13:10

Já mám mokasíny ráda. A na chlapovi taky ráda vidím něco vtipného. Představa těch popisovaných bot s vyšívanými plameňáky je sice brutální, ale když je bude umět nosit a nebude vypadat jak od kolotoče, tak co by ne :-) Však my se to taky naučíme, dejte tomu čas.

XIII
71 příspěvků 15.1.19 02:07

Něco na tom bude. Při pohledu na úvodní fotku se mi regulérně zhoupnul žaludek a vybavil se mi, kdovíproč, károvaný svetr bez rukávů a řídká mastná přehazovačka. Při představě károvaného svetru bez rukávů a řídké mastné přehazovačky se mi vybavili Homolkovi. No a při představě Homolkových se mi vybavil Václav Havel olizující sojovou omáčku (úryvek z jakéhosi oslavného „dokumentu“ z devadesátek, který mi kdovíproč utkvěl v paměti dodnes). Vzhledem ke všeobecné české nechuti k mokasínám bych si tipnul, že s takovými asociacemi asi nebudu sám. Ve Španělsku pochopitelně nemají ani Homolkovy, ani Havla, takže jejich reakce na mokasíny je radikálně odlišná. ;)

Lze samozřejmě předpokládat, že naši tátové a dědové měli podobné kulturně podmíněné asociace třeba z perek (kdo ještě dneska ví, co jsou to perka?) - a naši vnuci je budou mít, vím já, možná ze sandálů.

Wounded Knee
31 příspěvků 15.1.19 12:19

Myslel jsem si, že kádrování oblečení (ale i jídla, sportů) na pravičácké a levičácké je zábavou Klause sr., ale evidentně se uchytilo i mezi španělskou mládeží.

Oveeec
3217 příspěvků 15.1.19 19:00

To není podle mě nic nového, viz třeba punk nebo nevím co, ale určitě to v minulosti taky existovalo :)

Lizbeth
1424 příspěvků 15.1.19 16:52

Já mokasíny nemám vyloženě spojené s ničím - ani s dobou, ani s lidmi, ani s věkem. Tudíž můžu prohlásit, že se mi nelíbí jen tak.

DRW
2040 příspěvků 15.1.19 18:25

@XIII perka mimo jine nizke jezdecke boty cili Chelsea boots, jsou v posledni dobe docela modni zalezitost ;)

Aija
56 příspěvků 16.1.19 07:36

Mokasíny mi až tak nevadí. Vadí mi špinavé a rozšmajdané mokasíny, těch je vidět docela dost. Jo, a když jsem o nějaký článek níž ukázala prstíkem na toho Hejlíka… V jednom seriálu, tuším OVRZ, vylezl ze sprchy otevřít návštěvě a měl župan a mokasíny!

Jopice
2 příspěvky 16.1.19 12:43

Myslela jsem si, že dnes mokasíny patří do každého pánského botníku. Stejně jako třeba tenisky. Rodiče mi mokasíny vozili za socialismu z NDR a já jsem byla hrdá, že mám jako jediná ve třídě odlišné boty od ostatních. V devadesátých letech jsem jezdila často do Itálie a strašně se mi líbilo, že i ten nejumolousanější italský „dědek“ má tak elegantní boty. No je to asi věc názoru.

kozarohata
155 příspěvků 19.1.19 11:20

Jedny mokasíny jsem kdysi (těsně před r. 90) vlastnila, ale nakonec moc nenosila.. černá kůže a se zlatou sponkou na nártu ve výloze nevypadala špatně. ovšem na noze to byla tvrdá kopyta, dřela mě a měla jsem z nich mozoly. nosila jsem je naboso k černým dlouhým šatům na ramínkách nebo úzkým černým mrkváčům, které jsem si sama - jako moc věcí ve svým šatníku - ušila :D hrůza hrůzoucí :D
a tenisky v létě naboso nosím dodnes (max si do nich vezmu takové ty bavlněné ťapky, které nejsou vidět)

Příspěvek upraven 19.01.19 v 11:22

Pirek
7064 příspěvků 21.1.19 13:58

Můj tatík má mokasíny jako takovou lepší obuv, myslím, že to je ještě relikt osmdesátek/devadesátek. A když byl před pár lety na pohřbu své tetičky, tak se mu nevímjak podařilo vzít si každou mokasínu jinou, a to navíc nesl rakev! Všiml si toho až doma, když se zouval, a dostal až hysterický záchvat smíchu, když si představil, jak si to pochodoval s každou botou jinou.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Přispějte do kasičky

Autor: Ada

Delší pauza mezi posledním článkem a tímto novým příspěvkem nebyla... Celý článek

Páteční momentky 9

Autor: Ada

Michaela Korse nechtějí v luxusním obchoďáku; v C&A zaspali, v H&M... Celý článek