Couture SS 2014: co mě zaujalo

24.01.14 | autor Ada

Couture přehlídek není zdaleka tolik jako ready-to-wear, přesto je z čeho vybírat. Předvedli se experimentátoři i tradiční ctitelé hrstí třpytivých korálků. Které kousky z mého výběru budou vaše gusto?

Alexander Vauthier

Řetězy. Ou jé. Řetězy. Vydržte ještě v módě, prosím! Nepochybně několikakilogramový náhrdelník (no jo, chudák modelka) je až drze opulentní a sebevědomě říká: "víte co? já si na ten krk prostě pověsím, co budu chtít, a vy mi jděte z cesty".

Nad nahatým modelem (Vauthier nikdy nebyl moc krotký) si říkám: že by to, jak vyžadují pravidla haute couture, bylo celé šité ručně? Jestli ano, tak klobouk dolů. Z pouhé představy, jak se snažím o bezchybné linky švů na tenoučkém punčochovém úpletu, se mi ježí chlupy.

Zdroj: vogue.co.uk

Alexander ale také umí třeba takovéhle vlny. Inspiroval ho plamen? Labutí elegance? Zprohýbaná skála?

Zdroj: vogue.co.uk

Chanel

Modely Karla Lagerfelda připomínaly kostýmy do sci-fi filmu. Oddělený vršek a spodek a mezi nimi štíhlý pas - nepřipomíná vám to roboty ze scifáren?

Zdroj: vogue.co.uk

Oblá ramena, zakulacené tvary a "skafandrový" náhrdelník jako by vypadly z futuristických představ 60. let.

Zdroj: vogue.co.uk

Christian Dior

Raf Simons tentokrát použil velmi zajímavé, vzdušné látky s pravidelnými průstřihy. Efekt je ještě posílen vrstvením s dalšími materiály.

Zdroj: vogue.co.uk

Až budete někdy přemýšlet, jak by mohlo vypadat něco mezi klínem a podpatkem, tak třeba takhle. Když to budete vnímat jako podpatek, tak je... zvláštní, ale když si domyslíte klín, stává se křivka vykrojení elegantním prvkem.

Zdroj: vogue.co.uk

Elie Saab

Elie nepředstavil nic nového, ale podíváme se aspoň na nějaké rozkošné detaily, ne? Líbily se mi flekaté šaty v zajímavé barevné škále...

Zdroj: vogue.co.uk

...šatys duhou ve stejných odstínech...

Zdroj: vogue.co.uk

...a hlavně umělecké dílo "Dívka s hyacinty". Miluju tyhle něžné fialinkové odstíny.

Zdroj: vogue.co.uk

Armani Privé

Armani mě zaujal především barevnou škálou. Všechny modely byly do fialova, modra, modrošeda, pudrova a tak vůbec. Vím přesně, jaké parfémy by se k tomu hodily. L'Heure Bleue nebo Après l'Ondée od Guerlainu. Nebo Eau de Narcisse Bleu. Nebo Chanel 31 Rue Cambon.

Zdroj: vogue.co.uk

Gaultier

Gaultierův cirkus mě moc neba, ale v těchle šatech je takový dynamický, větrný pohyb, navíc v krásných motýlích barvách:

Zdroj: vogue.co.uk

A měl Ditu. À la Papilio ulysses.

Zdroj: vogue.co.uk

Stéphane Rolland

Stéphane Rolland patří k mým oblíbencům a momentálně je u mě rozhodně číslo jedna. Potěšil mě plamennou barevností svých modelů. Řekněte sami, nevypadá to jako pohled do ohně?

Zdroj: vogue.co.uk

Rolland umí kombinovat minimalismus hladkých ploch se zdobnými prvky.

Zdroj: vogue.co.uk

Rád využívá kontrastu ostře (nebo skoro ostře) ohraničených barevných ploch - viz také dřívější kolekce.

Zdroj: vogue.co.uk

Ovládá i oblou rozevlátost, kterou tak pěkně uměl Thierry Mugler.

Zdroj: vogue.co.uk

Vionnet

Před pár lety vzkříšená značka Vionnet se zaměřuje na uvolněnou, inovativní, ale stále nositelnou módu. Šaty světle tělového odstínu, na nichž jednoduchým vrstvením vzniká efektní kruhový prvek, jsou toho skvělým příkladem.

Zdroj: vogue.co.uk

Valentino

Barevná paleta kolekce je tak depresivní, že mám chuť poslat Marii Grazii Chiuriové a Pierpaolovi Picciolimu (návrhářům značky - Valentino už před pár lety odešel do důchodu) krabičku Zoloftu. Překvapily mě africké motivy, ty bych u Valentina nečekala.

Zdroj: vogue.co.uk

V kolekci nejsou ani jedny červené šaty (skandál!). Na luxusní krajku se ale nezapomnělo. Bez té by Valentino nebyl Valentino!

Zdroj: vogue.co.uk

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Češi a obleky: Proč plesová sezóna bolí

Autor: Matouš

Jak to, že čeští muži nemají úctu ke společenskému oblečení a k... Celý článek

Budeme chválit

Autor: Ada

Nevím, jestli to bylo tím oteplením, že jsem dneska potkala docela... Celý článek