Couture týden: Alberta Ferretti & Elie Saab

02.02.16 | autor Ada

Konec ledna je klasicky svátek pro milovníky haute couture, protože probíhají přehlídky na jaro (ano, s takovým MALÝM předstihem!). Kolekce si můžete prohlédnout na internetu, ale tyhle dvě musím vypíchnout. Kolekce Ferretti je nádherně dekadentní a Elie Saab se, *překvapený nádech*, změnil!

couturev.jpg

Alberta Ferretti je moje oblíbená návrhářka. Její modely jsou často éterické a řekli byste, že sluší jen vysokým unylým modelkám, nicméně měla jsem jednou možnost vyzkoušet tenhle model z kolekce na jaro 2013 a musím konstatovat, že slušel i přesýpacím hodinám (podpatky pro dosažení lepší sošnosti jsou samozřejmě výhodou).

vogue.co.uk

Letos se paní Ferretti nechala inspirovat markýzou Luisou Casati, italskou múzou a patronkou umělců z první poloviny 20. století. Možná znáte tento Boldiniho obraz dámy s loveckým psem - to je markýza Casati v secesním oděvu s typickým obřím kloboukem.

artdirectory.com

Markýza neměla klasicky krásný obličej a už vůbec se nehodila do secesní doby, která oslavovala kulatá líčka, drobný nosík a růžové rtíky, zato do dekadentních dvacátých let se svým temným charismatem perfektně hodila. Byla opravdu excentrická, vlastnila zvěřinec plný exotických zvířat, nosila živé hady jako šperky, oblékala se u předních návrhářů (Poiret, Fortuny) a obklopovala se malíři, spisovateli a lidmi, kteří byli stejně excentričtí jako ona. Nakonec se tak zadlužila, že musela prodat své zbylé jmění v aukci a utéct před věřiteli do Anglie, kde v roce 1957 zemřela.

Pojďte se podívat na některé modely z aktuální couture kolekce Alberty Ferretti. Modelka, která je předvádí, má pevně ulíznuté černé mikádo ve stylu 20. let a temný, skoro divadelní make-up. Luisa Casati měla poněkud zapadlé oči a děsivě uhrančivý pohled, který ještě zdůrazňovala černými stíny a linkami a umělými řasami.

Kdybych byla vizážista, který modelku na focení připravoval, nemohla bych dospat radostí.

style.com

V kolekci samozřejmě převládá černá barva. Šaty z několika vrstev šifonu a krajek jsou typicky ferrettiovské a zároveň v souladu s momentálními trendy.

style.com

Černý plášť se podobá plášťům, jaké se nosily ve dvacátých letech - sloupovitá silueta, široký vršek, velký límec položený na ramenou -, vzor na látce je spíš secesní. Zajímalo by mě, jestli jde o aplikaci nebo o speciálně vyrobenou látku.

style.com

Markýzina láska k exotickým zvířatům nemohla zůstat neocitována, a tak v kolekci najdete modely ze zlatožluté tygří látky.

style.com

Hadi tu visí modelce z uší, tu se jí vinou kolem krku a pasu nebo kolem nohou:

style.com

style.com

Kolekce obsahuje i několik světlých modelů, například třásňové šaty inspirované charlestonkami nebo tyto dlouhé, zdobené korálkovou výšivkou s artdecovými motivy.

style.com

Na následujícím modelu se mi líbí jeho přeplácanost, která vzhledem k celkové stylizaci i stylovosti dává smysl a vypadá skvěle. Třpytiví hadi, krajkové rukavice, krajkový vršek, vrstvení, kombinace tlumených barev a rozházený secesní vzor na sukni. Kdybyste si chtěli vybrat inspiraci, tak krajku (teď se nosí a ještě dlouho bude) nebo barevný mix "světle čeerné", krémové a světlé růžovofialové.

style.com

Ve dvacátých letech byl velmi módní Orient, kabátek s mandarínským stojáčkem a exotickým vzorem proto do kolekce perfektně zapadá. Věnujte prosím pozornost batůžku, batohy teď prý budou trendy. Hezké a stylové batohy, samozřejmě, za ušmudlané modely z hervisu budu nadále sázet pekelnou čočku.

style.com

A čím že mi udělal radost Elie Saab? Jestli si vzpomenete, poslední dobou jsem ho v článcích odbývala spíš znuděným "hm", protože tvořil pořád to samé. Každou couture kolekci tvořily předvídatelné vílí šaty s rozevlátými sukněmi, ušité z luxusních krajkových a vyšívaných látek. Ne že by se jich Saab vzdal, to zase ne, ale rozhodl se, zatím opatrně, včlenit nějaké nové prvky.

Couture kolekce na jaro 2016 je inspirována Indií za koloniální éry, jak je vidět třeba na tomto krátkém kabátku, čapce připomínající tropické přilby kolonistů a botách podobných jezdeckým.

style.com

Některé šaty mají prvky připomínající sárí, třeba vlající vlečku na jednom rameni nebo pruh látky překřížený přes prsa.

style.com

V tomto kompletu můžete poznat pandžábí, indický oděv sestávající ze širokých kalhot a dlouhé tuniky. Jen mi asi - pokud pandžábí znáte - dosvědčíte, že to opravdové je znatelně bachratější, zvlášť kalhoty :)

style.com

Saabovy typické jemné kamínky a třpytěčky vystřídaly pořádné kusance skla, řetězy a ozdoby, jakými se hojně zdobily bohaté indické princezny.

style.com

style.com

style.com

Závěrečná nevěsta má honosné šaty s cudně dlouhými rukávy a závoj ve stylu indické dhupatty.

style.com

Ti, kterým se líbily Saabovy předchozí líbivé a nekonfliktní kolekce, asi budou nadávat, k čemu jsou tam ty asymetrické nesmysly, stříbrné holínky, neforemné kalhoty a čepice posázené kameny, ale já z nich mám radost a doufám, že bude návrhář v nastoupeném kurzu pokračovat. Móda není jen o perfektním řemesle, ale i o originálních nápadech.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Lucienka_M
223 příspěvků 2.2.16 17:44
Alberta Ferretti

Velice se mi líbí modely Alberti Ferretti, zejména černý plášť a dvoje světlé šaty (art deco a krajkové), a pak také ty hadí detaily.

PrincessLuna
324 příspěvků 2.2.16 18:15

Poslední fotka je prostě kouzelná (ať už kvůli šatům, nebo modelce) :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.16 22:34

@PrincessLuna já si nemůžu pomoct, šaty nádherné, ale modelka strašlivě ošklivá.

Jirkátor
1570 příspěvků 5.2.16 07:32

Pořád se mi líbí víc, než ta na 3. fotografii (a na pár dalších). Vždy jsem si myslel, že by modelky měly být hezké. Asi jsem se mýlil.

PrincessLuna
324 příspěvků 3.2.16 23:59

Klasická kráska to není, ale možná proto na mě tak zapůsobila… něco na ní je :)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.2.16 08:15

Neberte to, že se hádám :-) Už jsem si všimla mnohokrát, že se jiným líbí tváře, které mně vyloženě vadí. Některé takové se dokonce hlásí do soutěže Miss. Já ale o sobě vím, že mám trošku jiný vkus než většina lidí. Ale říct jsem to musela, podle mě je opravdu mimořádně ošklivá :-)

hranostaj13
57 příspěvků 2.2.16 18:51

Když si odmyslím hlavu modelky (účes mi připadá nehezký), tak se mi kolekce od Alberty Ferretti moc líbí. Opravdu povedené kousky, které podtrhují ženskost. Jen na to mít ještě ty peníze.

dost_bot
2071 příspěvků 2.2.16 19:02

Trochu se ostýchám přiznat, že se mi Saab nijak zvlášť nelíbí…

rudá růže
4 příspěvky 2.2.16 19:07

Mě se moc líbí hadí botky a pásek :-). Škoda jen, že bych je asi moc nevyužila.

Čírina
487 příspěvků 2.2.16 19:32

Nutně potřebuji ten černý kabát, a od Saaba to pyžamo. Na doma, ale potřebovala bych k tomu ještě tu vilu, bazén, tři čtyři luxusní vozy, řidiče a komornou, jinak by správně nevyniklo.
A nevěsta se mi líbí moc.

JMaravelo
549 příspěvků 2.2.16 19:37

Ty první šaty, to je slušná pecka, to Ádě skoro závidim :D :D :D

MP Vladenka
1307 příspěvků 2.2.16 20:58

Ty první šaty jsou pěkné, líbí se mi i ten hadí model. Zbytek - a zvláště kvůli vzhledu modelky, mi přijde jak z nějaké party nemrtvých…

Jana Gf
5 příspěvků 2.2.16 21:45
linie

Scrolluju, scrolluju, a té modelce pořád není konec. Jen mě to teď praštilo do očí v souvislosti s vydáním té realističtější Barbie.. Vypadá to na nich krásně, ale nevadilo by mi, kdyby to předváděli častěji i na těch přesýpacích hodinách.

V3S
71 příspěvků 2.2.16 21:48

MP Vladenka: Myslím, že modelka byla vybraná záměrně. Stejně jako markýza Casati nebyla ve své době považována za etalon krásy (byť dle mého názoru je zajímavá a netuctová), manekýnka je velmi výrazná a nezapadá úplně do dnešních požadavků. Velký dojem dělá i líčení a účes.

Za mne se E. Saab posunul k zajímavějším a rozmanitějším modelům. První je moc pěkný. Od A. Ferretti bych brala kalhotový kostým.

MP Vladenka
1307 příspěvků 2.2.16 22:59

Jenže markýza na obrazu měla šmrnc a něco v ní je. Na té modelce - přijde mi jak plastová figurína s nepadnoucí parukou, u které ve tváři musím přemýšlet, zda jde o ženu či muže. Ale tak to holt u těch modelek na přehlídkách bývá často, musím si říkat „je to ramínko na šaty, je to ramínko na šaty, je to ramínko na šaty, koukej na ty šaty a ne na odpudivý zjev toho, co to má na sobě“

Robena
1257 příspěvků 3.2.16 07:20

Ja jsem asi uchyl, mne se ta modelka vellice libi.

Lucienka_M
223 příspěvků 3.2.16 08:31
Modelka Alberti Ferretti

Myslím, že se u modelky snažili navodit vzhled ženy z 20. let 20. století, protože i modely jsou inspirované tou dobou.

Příspěvek upraven 03.02.16 v 08:33

hranostaj13
57 příspěvků 3.2.16 13:13

Chápu inspiraci 20. léty 20. st., ale když si srovnáme ty staré fotky a modelku, tak má modelka ty vlasy zbytečně moc upláclé. Vypadají, jako by byly namaštěné (nejspíš jsou hodně přelakované), a to se mi vůbec nelíbí. Žena na dobových fotkách má v tom mikádu alespoň nějaký objem, a proto jí sluší mnohem víc než modelce.

Ada Pekelná
973 příspěvků 3.2.16 14:04

Ve 20. letech se nosily i takhle ulízlé účesy. Ideálem byla co nejmenší hlava. Že to hlavu opticky spíš zvětšuje ani tehdy mnohým slečnám nedocházelo.

Rajči
35 příspěvků 2.2.16 23:23

Koukám a nestačím se divit! Co den, to článek, a jsou od naší nejvyšší pekelnice.
Jestli to má být usmiřování čtenářů pobouřených Redakcí, Lovcem a Romanou, dám se usmiřovat ještě hodně dlouho!
Tedy jinak, stále jsem pobouřena. :D
(Straka jásá, Saab jede!)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.2.16 02:49

Dneska jsem se sem vrátila kochat už počtvrté. Elie Saab si mě získal :) boží!

Betynka02
384 příspěvků 3.2.16 06:34

„..ale já z nich mám radost a doufám, že bude návrhář v nastoupeném kurzu pokračovat..“ TO JÁ TAKY!! :-)
Veliké potěšení pro mé oko, nechybělo nic, co by mi udělalo radost.
Prostě majstrštyk!
Ado, díky za naservírování článku!
@Rajči
Taky se dám usmiřovat dlouho! :-D

Mauvy
263 příspěvků 3.2.16 08:19

Mě nejvíc zaujali ti hadi na modelkách, to se mi fakt líbí, nebo pak ty šedé modely.

lecamille
5 příspěvků 3.2.16 09:54

Neporadil by mi někdo, z čeho mohou být ušity ty tygří šaty? Nejde o barvu a vzor, ale spíše o materiál, který takto pěkně drží. Díky.

MP Jana
225 příspěvků 3.2.16 11:50

Mohl by to být dyses, mikado, gazar nebo nějaký tuhý žakár. Měla jsem ale jedny podobně držící šaty zkonfekce, které byly z bavlněného atlasu a celé byly podlepené tenkou netkanou výztuhou- ale na to by bylo asi lepší mít žehlící lis, aby to fakt pěkně drželo v celé ploše a neudělaly se tam třeba bubliny.

tejkazk
21 příspěvků 3.2.16 12:39

Moc hezké, Ferretti i Saab. Zdá se mi to nebo poslední šaty předvádí u Saaba vždycky tahle slečna? Hrozně se mi nelíbí, mám z ní pocit jako když jdou živí mrtví.

Ada Pekelná
973 příspěvků 3.2.16 14:09

@tejkazk
Je to Anna Cleveland(ová) a předváděla závěrečný model také v minulé couture kolekci. Vygoogluj si její fotky, přijde mi hodně tvárná, na některých fashion fotkách vypadá skoro mimozemsky, ale na těch civilnějších, kde se směje, je to normální hezká holka. A trošinku mi připomíná Rossy de Palmu, múzu Pedra Almodóvara :)

Betynka02
384 příspěvků 4.2.16 06:32

@Ada Pekelná
Jak kdy… :-D

panthalion
15 příspěvků 3.2.16 13:28

Nádhera :) mmt netušíte někdo kde by se dal sehnat podobný orientální kabátek se stojáčkem?

panthalion
15 příspěvků 3.2.16 14:09

Ještě jeden dotaz (asi dost naivní..) jaká je cena takových modelů?

Ada Pekelná
973 příspěvků 3.2.16 15:10

@panthalion Ready to wear šaty od Saaba stojí tak 100 000 - 150 000 korun. Ceny couture šatů se prakticky nedají najít, ale údajně je to tak od 500 000 do dvou milionů podle náročnosti.

rozmazlená
38 příspěvků 4.2.16 12:08

To je takový pohlazení na duši, vidět zase něco tak krásnýho. Ty materiály, barvy… Jako úchvatný a dobře nositelný model mě nadchly třásňové šaty inspirované charlestonkami. Ač jsem předchozí Saabovy kolekce milovala, tahle se mi líbí velmi. Ten krátký kabáte posázený kameny, nebo ty svatební šaty… skvostné!

Gabriela238
17 příspěvků 4.2.16 17:52

Mám moc ráda tyhle články od Ady - nenapíše pouze tyhle šaty jsou moc pěkné, ale vysvětlí i proč byly takto ušity, z jakého materiálu,…což mi přijde super :)
Můj favorit jsou asi ty hadí boty.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.2.16 13:05

@Gabriela238 Souhlasím, líbí se mi, že Ada přidala obraz markýzy, můžu si přečíst, čím je model inspirován, tomu říkám zajímavý článek.
Modely jsou krásné, ale favoritem jsou hadí náušnice.

chekotay
411 příspěvků 5.2.16 20:52

U modelů od Elie Saab očekávám, že se každou chvílí zpoza rohu vynoří Tygr z Mompracemu, aby zachránil spanilou krásku před zavilými Angličany. Líbí se mi to.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.16 20:50

Krásná podívaná. Docela by mě zajímalo, jak dlouho se ty jednotlivé modely tvořily.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Couture podzim/zima 2013/14

Autor: Ada

Po tolika pekelných článcích by to chtělo nějaké hezčí pokoukání.... Celý článek

Šaty pro princezny

Autor: Ada

Vzedmuté vlny hedvábí, kilogramy korálků, flitrů, drahá krajka,... Celý článek