Čtení o módě 3.

31.10.13 | autor Ada

Protože před pár dny vyšla kniha Móda, na které jsem pracovala, řekla jsem si, že by nebylo špatné podívat se zase jednou na nějaké čtení o módě. Ostatně, co je lepší na dlouhé zimní večery než zajímavá kniha?

Móda - obrazové dějiny oblékání a stylu je perfektní dárková publikace pod stromeček: drahá, tlustá, na krásném papíře a bohatě ilustrovaná.

Je to obrázková přehledovka dějin módy od pravěku do současnosti. Každá dvoustrana je něčemu věnována: určitému období, stylu, návrháři, módní ikoně, druhu oděvu (rokokové šaty, pánské obleky) nebo konkrétnímu dochovanému historickému exempláři. Jsou tu dámské i pánské šaty, boháči i chudina, haute couture i ulice, uniformy, sportovní oblečení. Prostě všechno.

Asi nemusím říkat, s jakou radostí jsem tu knihu překládala (první dvě kapitoly dělala kolegyně, protože práce bylo moc a času málo) - přesně o takové práci jsem vždycky snila, nakladatelé ovšem s podobnými výpravnými publikacemi o módě neradi riskují. Kniha je původem anglická, takže jsme ji mírně lokalizovali, oproti originálu je v ní např. biedermeier, upravený je i slovník.

Knihu doporučuji každému, kdo se zajímá o módu, ať už přímo o její historii, nebo o módu jako takovou. Přehledný průlet celou historií totiž dovoluje sledovat souvislosti, které by vám jinak třeba ani nedošly - např. kdy se muži přestali oblékat barevně a parádivě a začali nosit střídmý oděv, který se stal předchůdcem moderního obleku? Jak ovlivňovaly módu války, včetně obou světových? Co měl společného renesanční boháč s dnešním milionářem? Které přírodní tkaniny byly typické pro které regiony, a jak se nakonec všechny rozšířily do celého světa?

Kniha také skvěle poslouží jako slovník pro rychlé vyhledání základních informací a jako výchozí bod pro případné podrobnější studium dějin módy. Podobná bichle na našem trhu chyběla a je dobře, že konečně vyšla.

Jednou z knih s podrobnějším historickým obsahem je necelý rok stará publikace Národního památkového ústavu Mezi tradicí a módou (napsala Alena Nachtmannová). Zabývá se českou módou 17. století napříč společenskými i věkovými vrstvami. Najdete tu mimo jiné kapitolu o vzniku lidových krojů, které se zrodily právě v pobělohorské době. Text doprovázejí ukázky z pramenů jako jsou pozůstalostní seznamy, osobní deníky, ale i literární díla (podobně využívá ukázky z literatury související s módou série dějin odívání z NLN).

Zajímavým čtením o módě a stylu je novinka od Slovartu Legendy módy, která pojednává o historii a okolnostech vzniku dvaceti ikonických oděvů či doplňků, např. džín Levi's, kabelky Kelly nebo balerínek. Knihu znám v anglické verzi, český překlad jsem nečetla.

Pro zájemce o látky a materiály vyšla v češtině Encyklopedie textilních materiálů, která je přesně tím, co slibuje název: encyklopedií nejrůznějších látek. Po nezbytném úvodu o vláknech, přízích a výrobě textilií následuje seznam všech možných látek s fotkami a bližšími informacemi (jak to splývá, jak se to šije, jak se to udržuje). Překladatelka Zdenka Klimtová a odborný dozor Kateřina Dupalová odvedly velice dobrou práci, takže se z knihy naučíte české odborné názvosloví.

Pokud rády šijete, podívejte se také na knížku Oděvní střihy - jak je použít, upravit a navrhnout. Je to česká verze knihy How to Use, Adapt and Design Sewing Patterns, a ačkoli je tenká (144 stran) a nenápadná, je plná užitečných informací. Jsou tu popsané nejen různé úpravy konfekčních střihů (kde a jak zvětšit nebo naopak ubrat), ale také vytváření vlastních střihů ze základních (kniha obsahuje základní střih halenky, rukávu a sukně na čtverečkovaném papíře) a možné chyby a jejich opravy (rukáv se táhne, sukně je moc velká atd.)

Jestliže vás baví s látkami opravdu experimentovat, určitě byste měli vlastnit sérii Pattern Magic a Drape Drape.

V Pattern Magic se dozvíte, jak provádět s látkami opravdová kouzla a vytvářet ty nejpodivnější trojrozměrné tvary. V Drape Drape se méně stříhá a šije a víc řasí. Všechny knihy jsou původně japonské, ostatně jinde by se takové nápady ani nemohly zrodit.

Nyní vychází ještě série Shape Shape, která má zatím dva díly a neviděla jsem ji, takže se k ní vrátím někdy příště, až budu vědět, co v ní je.

Všechny knihy se dají koupit v některých českých e-shopech i v některých knihkupectvích. Při objednávání ze zahraničí si dejte pozor, ať si neobjednáte japonskou verzi :)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Ptera
112 příspěvků 31.10.13 22:32

Výborně Ado - díky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.10.13 22:47

To je aspon inspirace na dopis jeziskovi :))


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.13 15:06

Tak přesně na to jsem pomyslela také. :-)

MP Vera
265 příspěvků 31.10.13 23:04

Hned jak jsem Módu viděla v obchodě, zajásala jsem, ta publikace je skvostná! Napsala jsem „narozeninovému Ježíškovi“, takže za 14 bych ji měla mít doma, nemůžu se dočkat. Drobná vada na kráse - asi se bude velmi špatně číst v posteli.
Levnější ale slušná alternativa: http://www.arara.cz/product/346946?…

Příspěvek upraven 31.10.13 v 23:09

Sun1984
43 příspěvků 1.11.13 00:18

Ano, tuto knihu mám také a mohu jen doporučit! ;)

Voldemortka
362 příspěvků 31.10.13 23:41

Ok, říkala jsem si, že Vánoce jsou ještě daleko, netřeba je uspěchat, ale už bych brala Ježíška, abych pod stromečkem celá netrpělivá roztrhala vánoční papír a objevila tam knížku Móda, obrazové dějiny oblékání a stylu, sedla si do křesla a celý Vánoce strávila listováním a čtením. Velmi děkuju za tip!

Sun1984
43 příspěvků 1.11.13 00:17

Tento článek hodnotím pro mne velmi pozitivně. Jsem v podstatě jakousi „sběratelkou“ knih o módě, takže mi Ada dala skvělé tipy na další zajímavé čtivo ;). Díky moc za inspiraci :-)

Hafina01
63 příspěvků 1.11.13 07:04

Díky za krátký, ale nesmírně dráždivý článek. Povyskočil mi tlak a začala jsem uvažovat, kdy mám kousek volna na průzkum největšího ostravského knihkupectví. Zřejmě hned dneska…

Zároveň se mi zachtělo být učitelkou dějepisu a udělat děckám jednu zajímavou hodinu, kde by se nemluvilo o revolucích, králích a moru, ale tenhle celkem nudný předmět by šlo podat ohromně zajímavým způsobem a děcka navnadit, aby dějinné události začaly vnímat v celkových souvislostech a díky zajímavým podrobnostem chtěly znát i celkové poměry.

Spousta oborů, na první pohled nudných, je v podstatě ohromně zajímavá - pokud ten, kdo nás s nimi seznamuje, dovede najít poutavé a oživující pohledy. Jenže to obvykle chce někoho, koho jeho obor baví - pak ten člověk zná i zajímavé podrobnosti.

aailyyn
809 příspěvků 1.11.13 19:07

Když ona se ta děcka nejdřív musejí naučit, co to bylo baroko a kdy to bylo. Než se začne řešit třeba barokní odívání. Dějepis na střední a základní škole je taková nudná nalívárna, ale kdybyste se mě zeptala, jak z toho ven, jak změnit osnovy, tak vám to nepovím. Nevím. Jsou to základní fakta a jsou potřeba. Jsem vystudovaný historik, dělala jsem z tohohle státnice a měli jsme tomu věnované čtyři samostatné semestry.

Příspěvek upraven 01.11.13 v 19:08

Hafina01
63 příspěvků 1.11.13 19:46

Na gymplu jsme měli zeměpisáře, který svůj předmět zabil totální nudou. Zato ruštinářka přidala něco zážitků ze zájezdů a my jsme se nadšeně učili vše, co osnovy chtěly.
Dneska je těžko stihnout odučit vše, co je nutné, a je super, pokud učitel umí přidat něco, co podnítí zájem o obor. Možná nějaká čiperná dějepisářka, čtenářka Pekla, knihami z článku udělá komentovanou radost pár žačkám.

aailyyn
809 příspěvků 1.11.13 20:19

Na to jsem chtěla poukázat, že to není snadné stihnout. Na to, jak se děti musí memorovat zpaměti spousty faktů, se žehrá často. Budiž, české školství má své mouchy, ale každá mince má dvě strany. Samozřejmě, že by bylo fajn mít čas na to s dětmi rozebírat taky odívání, volný čas, stravování… Ale když jim musíte vyložit, co to byla bitva na Bílé hoře a kdo byl Karel IV.

linda147
61 příspěvků 2.11.13 23:03

Jen krátký příspěvek trochu bokem, souhlas s aailyyn.
O memorování na školách se píše, jen co pamatuju, od roku 1968,předtím nepamatuju, protože v uvedeném roce mi bylo patnáct.
Děti do deseti let mají především mechanickou pamět, bez výraznějšího logického uvažování. A proto je dobré jim předkládat jednoduchá pravidla k zapamatování - násobilka, vybraná slova apod. Pamatujete si je? Jistě. A měli jste pocit, že Vám v tomto věku chybí historický rozbor s odkazem na literaturu, proč se píše ve"slepýš" tvrdé „Y“?Jistě ne.Tak prosím nechejte děti nasávat vědomosti, dbejte na jejich kvalitu i kvantitu a mějte radost z každého opravdového poznatku.
A všem pěknou neděli.

Karolina Krátká
33 příspěvků 2.11.13 21:18

Čtla jsem „o revolucích, králících a moru“ a napadlo mě, že to je přece ten správný život, krev, žrádlo a nemoci. Revoluce, králové a mor, to je ovšem pouze mírná variace, krev, sex a vraždy, nemoci.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.11.13 07:17

Díky za tip, tu první knihu chci. Předloni jsem pod stromečkem našla Kroniku módy, kterou zmiňuje MP Vera, ale musím mít i tuhle.

Parwi Nawari
353 příspěvků 1.11.13 09:39

Ty první dvě bych si s chutí přečetla, ani kniha o módních ikonách nevypadá špatně ;)

blondajk
2 příspěvky 1.11.13 12:12

Ano, ano! Móda z DK je krásná kniha, taková u nás chyběla. Jsem natolik nalomená, že si ji snad i přes vysokou cenu koupím. Kdyby vyšla kniha jen o botách v takovém rozsahu, to by bylo :)

Ada Pekelná
973 příspěvků 1.11.13 13:17

Kup, stojí za to :)
S botama dobrej tip na článek, napíšu!

atrix
483 příspěvků 1.11.13 23:53

Kdyby to bylo o botách, neváhala bych ani sekundu a objednala - lepší dárek pro dceru k Vánocům by ani být nemohl. To je neskutečná sběratelka bot a botiček, čili knížka o nich by byla cosi jako další „mámení pekelný“. :D

z maloměsta
49 příspěvků 4.11.13 20:57

Možná by šla tahle:
https://www.nln.cz/…tky-boticky/

atrix
483 příspěvků 5.11.13 01:28

Koukala jsem se na všech možných i nemožných místech na netu, protože u nás knihkupectví není, a bohužel, všude je to vyprodané… No, snad udělají dotisk - a bude to třeba k narozeninám. Každopádně moc děkuji za tip.

Tearstief
15 příspěvků 5.11.13 15:20

Atrix - kniha je dostupná tady http://antikvariat11.cz/…-2009-230254 ale cena je také poněkud luxusnější

atrix
483 příspěvků 5.11.13 18:57

Cenu bohužel nezjistím, zboží bylo prodáno… :D Ale i tak díky.

Aňa G.
1 příspěvek 16.4.14 01:26

Paní Atrix.
pokud tuto knihu o módě doposud nemáte, mám tip, u nás ruší obchod s knihami, stěhují se na lukrativnější obch. centrum. a mají výprodejové ceny /sleva 30%/ ptala jsem se v prodejně, nyní je k prodeji za 910 kč! poštovné, to nejlevnější, by myslím nevyšlo draze. 60 kč? mohu Vám ji zaslat na dobírku. angregorovazavinačseznam. cz

atrix
483 příspěvků 1.5.14 21:33

Jste moc hodná, ale už se mi ji povedlo sehnat jinde. Každopádně moc děkuji za zájem a nabídku, jste moc milá. :)

Emerald77
1215 příspěvků 1.11.13 15:22

Díky za tip pod stromeček - ne pro mě, ale pro moji osmiletou dceru. Moc ráda maluje historické postavy v dobovém oblečení ( a neuvěřitelně si vyhraje s detaily ). Miluje hlavně dobu od renesance po rokoko. Zatím se inspirovala mojí asi 2O let starou encyklopedií módy. Jen jí trošku vadí, že tam je většina reprodukcí černobíle, tak doufám, že tady to bude v barvě…

mikita.miki
1935 příspěvků 1.11.13 17:36

Přiznám se, že Mezi tradicí a módou byl chvílema trochu tvrdší chlebíček, ale opravdu zajímavá knížka. Tahle Móda je víc,,populárně-,, nebo víc,,–naučná,,?

Viktorie H.
664 příspěvků 1.11.13 18:11

Super článek, ty Legendy módy jsem viděla v knihkupectví, asi si o ní napíšu Ježíškovi :)

Příspěvek upraven 01.11.13 v 18:11

defilenaiguille
2824 příspěvků 1.11.13 23:15

Děkuji za článek a inspiraci! Legendy módy (ve francouzštině) mi manžel dnes objednal k narozeninám :-) Bohužel Encyklopedie textilních materiálů ve francouzštině nevyšla (hodila by se znalost výrazů). Protože jsem byla příjemně naladěná z tohoto článku, tak jsem si nechala přikoupit (a nadělit) ještě 12 couturières qui ont changé l´histoire (12 švadlen, které změnily dějiny - Rose Bertin, Jeanne Paquin, Jeanne Lanvin, Madeleine Vionnet, Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Nina Ricci, Madame Grès, Carven, Sonia Rykiel, Vivienne Westwood, Miuccia Prada).

dorry
5 příspěvků 2.11.13 13:15

NPU je ustav, ne urad.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.11.13 07:30

Včera jsem to byla omrknout v knihkupectví a ta první bichle stojí 1299,– :-( Legendy módy mě moc nezaujaly, příliš obrovské fotky, reklamy, loga. Chtěla bych sehnat knihu „Mezi tradicí a módou“,ale tu tam neměli.

Nugat
176 příspěvků 5.11.13 12:33

Obrazové dějiny jsem si koupila. Díky, protože je to velmi inspirativní kniha.

dost_bot
2071 příspěvků 5.11.13 20:36

Taky jsme po tomhle článku nutně musela do knihkupectví :-) Encyklopedie materiálů je opravdu dobrá, a kdybych byla do šití víc zažraná, pořídím si ji. Pattern Magic vypadají dobře, ale už je pro velké fajnšmekry.
No a Jak upravit oděvní střihy, tak to tedy nebylo nic moc. Možná pro hodně začátečnické pokusy… Takový velmi osekaný a ne moc systematický výcuc z návodů v Burdě „jak pracovat se střihovou přílohou“ a výborné starší a nesehnatelné knihy „Udělej si vlastní střih“. Takže jsem nakonec merada, ale ušetřila.

vrrttt
34 příspěvků 7.11.13 15:07

Hádejte kdo dostal včera knihu Móda obrazové dějiny oblékání a stylu???

vrrttt
34 příspěvků 10.11.13 17:05

Za co mám jako to červené? Že jsem si dovolila podělit se o svou radost z dárku? Tohle mi připadá tedy trochu ujeté.

queenmargot
1106 příspěvků 7.11.13 15:09

Encyklopedii materiálů mám doma a mohu doporučit.
Zajímá mě však jestli a jak velký je rozdíl mezi knihou Móda - obrazové dějiny oblékání a stylu a Ilustrovaná encyklopedie odívání případně Móda
Dějiny odívání 18., 19. a 20. století, které také vlastním. Prostě přemýšlím jestli potřebuji další takto drahou knihu. Díky.

ajujuška
422 příspěvků 8.11.13 20:55

Mne by sa páčila aj kniha o haute couture Zaujímalo by ma pre KOHO šili veľkí dizajnéri, kde tie modely skončili, či ich ešte majú majiteľky v šatníkoch, alebo? a aké boli ich ceny. Zaujímalo by ma koľko času, koľko ľudí bolo za ktorými koľvek modelmi. Bolo by úžasné vidieť model, s jeho HISTORIOU. A nakoniec, či ešte stále šijú na zákazku a KTO sú ich zákazníčky. A páčila by sa mi aj kniha KABELKY! S CELOU HISTORIOU, od tvarov, farieb, materiálov…

kajiksuk
143 příspěvků 9.11.13 15:29

Najděte si dokument Šaty za pul milionu (Secret life of Haute Couture)

ajujuška
422 příspěvků 9.11.13 16:03

@kajiksuk dakujem, pozriem

Verenique
1 příspěvek 10.11.13 11:04
Super

Na Vánoce si přidělím alespoň dvě, které mě tu zaujaly. Výborný článek ;-)
Mám otázku, která ale nesouvisí s tímto článkem, tak snad se nebudete zlobit a dočkám se odpovědi.
Chtěla bych se zeptat, co přesně znamená slovo dezén. Ano vím, jedná se o vzor pneumatik, ale zajímá mě spíše význam v oděvním odvětví. Dočetla jsem se, že dezén znamená vzor, kresba, chtěla jsem se zeptat, zda ten vzor se rozumí jako plastický nebo to může být například káro, pepito či potisk atd.?

tereneu
4 příspěvky 13.11.13 09:58

Uz bazim po dalsim clanku…a on nikde…

Příspěvek upraven 13.11.13 v 10:01

ajujuška
422 příspěvků 16.11.13 15:33

Už asi nie je o čom písať.

Saxofon
508 příspěvků 20.11.13 13:34

Tedy ale opravdu, tři týdny žádný nový článek? Módní okurková sezóna? Naprostá ztráta chuti nebo hesla?

Jinak děkuji za Pattern Magic, tohle by mě nenapadlo, už to máme doma.

Příspěvek upraven 20.11.13 v 13:35

tereneu
4 příspěvky 13.11.13 10:01

Hahaha to jsem se sekla…chtela jsem jen profilovku…a omylem jsem tam tu fotku soupla tak nadivoko…ignorujte ji…

eponine
23 příspěvků 22.11.13 21:01

Knihu Móda je možno získat k předplatnému Elle. „Bohužel“ já už předplatné mám, takže si ji budu muset koupit sama.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Milý Ježíšku, tohle prostě chci

Vánoční šílení kolem dárků a komerce vás nechá letos v klidu? To... Celý článek

3 knihy, které vyprávějí stylové životní příběhy

Autor: Janča

Nahlédnout do šatníku módní revolucionářky, pokochat se obrázky... Celý článek