Výborně Ado - díky.
Čtení o módě 3.
31.10.13 | autor Ada

Protože před pár dny vyšla kniha Móda, na které jsem pracovala, řekla jsem si, že by nebylo špatné podívat se zase jednou na nějaké čtení o módě. Ostatně, co je lepší na dlouhé zimní večery než zajímavá kniha?
Móda - obrazové dějiny oblékání a stylu je perfektní dárková publikace pod stromeček: drahá, tlustá, na krásném papíře a bohatě ilustrovaná.
Je to obrázková přehledovka dějin módy od pravěku do současnosti. Každá dvoustrana je něčemu věnována: určitému období, stylu, návrháři, módní ikoně, druhu oděvu (rokokové šaty, pánské obleky) nebo konkrétnímu dochovanému historickému exempláři. Jsou tu dámské i pánské šaty, boháči i chudina, haute couture i ulice, uniformy, sportovní oblečení. Prostě všechno.
Asi nemusím říkat, s jakou radostí jsem tu knihu překládala (první dvě kapitoly dělala kolegyně, protože práce bylo moc a času málo) - přesně o takové práci jsem vždycky snila, nakladatelé ovšem s podobnými výpravnými publikacemi o módě neradi riskují. Kniha je původem anglická, takže jsme ji mírně lokalizovali, oproti originálu je v ní např. biedermeier, upravený je i slovník.
Knihu doporučuji každému, kdo se zajímá o módu, ať už přímo o její historii, nebo o módu jako takovou. Přehledný průlet celou historií totiž dovoluje sledovat souvislosti, které by vám jinak třeba ani nedošly - např. kdy se muži přestali oblékat barevně a parádivě a začali nosit střídmý oděv, který se stal předchůdcem moderního obleku? Jak ovlivňovaly módu války, včetně obou světových? Co měl společného renesanční boháč s dnešním milionářem? Které přírodní tkaniny byly typické pro které regiony, a jak se nakonec všechny rozšířily do celého světa?
Kniha také skvěle poslouží jako slovník pro rychlé vyhledání základních informací a jako výchozí bod pro případné podrobnější studium dějin módy. Podobná bichle na našem trhu chyběla a je dobře, že konečně vyšla.
Jednou z knih s podrobnějším historickým obsahem je necelý rok stará publikace Národního památkového ústavu Mezi tradicí a módou (napsala Alena Nachtmannová). Zabývá se českou módou 17. století napříč společenskými i věkovými vrstvami. Najdete tu mimo jiné kapitolu o vzniku lidových krojů, které se zrodily právě v pobělohorské době. Text doprovázejí ukázky z pramenů jako jsou pozůstalostní seznamy, osobní deníky, ale i literární díla (podobně využívá ukázky z literatury související s módou série dějin odívání z NLN).
Zajímavým čtením o módě a stylu je novinka od Slovartu Legendy módy, která pojednává o historii a okolnostech vzniku dvaceti ikonických oděvů či doplňků, např. džín Levi's, kabelky Kelly nebo balerínek. Knihu znám v anglické verzi, český překlad jsem nečetla.
Pro zájemce o látky a materiály vyšla v češtině Encyklopedie textilních materiálů, která je přesně tím, co slibuje název: encyklopedií nejrůznějších látek. Po nezbytném úvodu o vláknech, přízích a výrobě textilií následuje seznam všech možných látek s fotkami a bližšími informacemi (jak to splývá, jak se to šije, jak se to udržuje). Překladatelka Zdenka Klimtová a odborný dozor Kateřina Dupalová odvedly velice dobrou práci, takže se z knihy naučíte české odborné názvosloví.
Pokud rády šijete, podívejte se také na knížku Oděvní střihy - jak je použít, upravit a navrhnout. Je to česká verze knihy How to Use, Adapt and Design Sewing Patterns, a ačkoli je tenká (144 stran) a nenápadná, je plná užitečných informací. Jsou tu popsané nejen různé úpravy konfekčních střihů (kde a jak zvětšit nebo naopak ubrat), ale také vytváření vlastních střihů ze základních (kniha obsahuje základní střih halenky, rukávu a sukně na čtverečkovaném papíře) a možné chyby a jejich opravy (rukáv se táhne, sukně je moc velká atd.)
Jestliže vás baví s látkami opravdu experimentovat, určitě byste měli vlastnit sérii Pattern Magic a Drape Drape.
V Pattern Magic se dozvíte, jak provádět s látkami opravdová kouzla a vytvářet ty nejpodivnější trojrozměrné tvary. V Drape Drape se méně stříhá a šije a víc řasí. Všechny knihy jsou původně japonské, ostatně jinde by se takové nápady ani nemohly zrodit.
Nyní vychází ještě série Shape Shape, která má zatím dva díly a neviděla jsem ji, takže se k ní vrátím někdy příště, až budu vědět, co v ní je.
Všechny knihy se dají koupit v některých českých e-shopech i v některých knihkupectvích. Při objednávání ze zahraničí si dejte pozor, ať si neobjednáte japonskou verzi :)
Komentáře článku
Zobrazovat komentáře chronologicky