Czech Fashionisto's Diary: Nikdo nechce číst, že je buran

02.08.17 | autor Redakce

Zdroj: http://www.czechfashionisto.com/

Vítězslav Ivičič, autor blogu Czech Fashionisto’s Diary, není jen tak obyčejný fashion bloger. Z českého blogerského rybníčku vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory. Vítek se totiž nebojí vystoupit proti českému nevkusu, „laciné“ módě i zbytečným předsudkům.

Vítku, na úvod obligátní otázka: jak se v Čechách bloguje o módě – obzvlášť té pánské?

Blogování a blogování o pánské módě jsou dvě různé věci. Pokud chcete s blogem uspět, musíte psát o samých positivních věcech, jen o tom krásném, a o tom, co se vám líbí. Já si ale blog dělám po svém a chci psát právě o módních tématech, která by se měla řešit. Jako to, že většina dospělých mužů se v dnešní době stále neumí vhodně obléct, neumí rozlišit, zda jdou do školy, sportovat nebo na ples. Je jim to jedno. A proto mám příznivce, a stejně tolik haters, kteří mně nenávidí, protože nikdo nechce číst o tom, že je buran, a že jeho oblíbené boty jsou hnusné a patří jen někam na túru.

A psát o módě pro muže je ještě těžší, protože většinu mužů zajímá jen to, aby byli oblečení, ne aby byli dobře, hezky nebo originálně oblečení, natož tak aby sledovali trendy, které se do Česka stejně dostanou s několikaletým zpožděním. Proto také nedělám články jako blogerky s výčtem věcí, které mám nové, a „kde seženete nejlepší mintové peplum, hit této sezóny“, ale snažím se radit, kde sehnat kvalitní polobotky, jak si uvázat motýlka, nebo jak se slušně obléct na svatbu nebo do divadla.

Blogujete už 7 let. V tuzemském blogerském rybníčku Vás proto lze považovat za „veterána“. Registrujete nějaké změny v tom, jak okolí vnímá a přistupuje k fashion blogerům?

Řekl bych, že na začátku nikdo nevěděl, co jsou blogeři zač, co si o nich myslet nebo jak je vnímat. Pak byl boom, kdy měl blog každý, kdo vlastnil foťák a počítač s připojením k internetu. Nadšení postupně opadlo a blogerky, které zůstaly dodnes, jsou docela známé, a myslím, že si blogem i docela dost vydělají nebo díky blogu dostaly zajímavé pracovní nabídky nebo jim blog pomohl k tomu, aby dělaly to, co je baví.

Když se ohlédnete zpátky, jak byste popsal evoluci Vašeho stylu

Na začátku jsem hodně experimentoval. Možná to bylo tím, že jsme na střední škole měli ohavné uniformy, jejichž nošení jsme museli striktně dodržovat, a nesměli jsme nosit ani výrazné doplňky, prostě nic, a asi jako každý mladý člověk jsem hledat svůj styl, což jsem se snažil skloubit se svými finančními možnostmi a dostupností různých věcí. Možná to zní, jako kdybych žil ve středověku, ale na internetu nebylo tolik dostupných článků o oblečení, ani se u nás nedalo všechno tak jednoduše sehnat a za rozumné peníze.

Zdroj: http://www.czechfashionisto.com/Zdroj: http://www.czechfashionisto.com/

Na blogu se nebojíte ukázat originální modely ani výrazné barevné kombinace. Co sklidilo od čtenářů zatím největší kritiku? A co naopak největší pochvalu?

Svého času mě všichni kritizovali za články o tom, jak je trekové oblečení hnusné a že je nepochopitelné, proč je nosí městský člověk. Navíc třeba o víkendu, v baru v centru Prahy. Nechápu, co někoho vede k tomu, jít do obchodu s trekovým oblečením a koupit si tam oblečení na běžné nošení do města. A také nemají rádi, když obhajuji kožešinu, respektive argumentuji tím, že prasata, kuřata a krávy na mléko trpí úplně stejně jako norci na kožešinových farmách a jejich chov a spotřeba jejich kožešin je oproti tomu zanedbatelná. Nikdo totiž nechce slyšet o tom, že kvůli jeho kýblu kuřecích stehýnek z KFC zemřelo víc zvířat než kvůli mému límci z lišky, který mám navíc ne z druhé, ale asi ze třetí nebo čtvrté ruky.

Nejvíc se pak líbí příspěvky s fotkami outfitů – těch elegantních, klasických, ale ne příliš originálních, protože na jinakost nejsou Češi zvědaví. Kupodivu se ale líbil i ten, kde mám smoking a vintage kožich z pravého leoparda, který se mně podařilo ulovit na Aukru. A jak čtenáři nemají rádi články o tom, že na ples a do divadla chodí oblečeni jako burani, líbí se jim, když zkritizuji Zemana a jeho oblečení a chování.

Když se ohlédnete zpátky, je nějaká módní volba, které litujete?

Jednou jsem na Ebay viděl aktovku z krokodýlí kůže i s hlavou, ale na aukci jsem zapomněl a za pár euro ji vydražil někdo jiný. Haters by mě sežrali, ale mně se líbila. I s tou hlavou, která připomínala staré doby, kdy se lidé nebáli mrtvého králíka v supermarketu a nechovali doma špinavé krysy, potkany a tchoře jako dnes.

Zdroj: http://www.czechfashionisto.com/Zdroj: http://www.czechfashionisto.com/

Češi jsou známí pro svůj nevkus. V čem se tolik liší od zahraničí? S kým Čechy vlastně v tomto případě srovnáváme?

Češi se bojí být jiní a originální, i když s mladou generací se to zlepšuje. Generace mých rodičů je naopak docela konservativní, protože mají asi naučeno, že když budou vypadat „jinak“ (ať už je tím myšleno cokoli), přijde na ně SNB. Anebo si originalitu vysvětlují tak špatně, že se na to nedá dívat. Raději než kvalitní a dražší věci nakupují laciné šmejdy a bezhlavě je kombinují. Moje babička byla za komančů dělnice, brala normální výplatu a stejně si dávala šít boty a oblečení na míru. Chodila dobře oblékaná a ty šaty má dodnes. Co se teď změnilo?

Kdo je na tom v oblékání hůř – čeští muži, nebo české ženy?

To je těžká otázka a obecně se na ni odpovědět nedá. Ženy se o módu sice zajímají, ale ne vždy se ty experimenty vydaří. Většina mužů zase na oblečení kašle. A co je pak horší? Kombinace průsvitných legín s viditelnou menstruační vložkou, minisukně, děrovaných bílých kozaček a lezoucí podprsenka nebo chlap se sandály a děravými a zapranými ponožkami vytaženými až ke kraji nohavice tříčtvrťáků, v rybářské vestě a s igelitkou z Lidlu?

Co je podle Vás největší módní přešlap, který nedokážete tolerovat?

Když člověk nehledí na to, jak vypadá, ale dbá jen na svoje vlastní pohodlí a okázale tak dává všem najevo, jak je jako že nad věcí. To si ale myslí jen on a ve skutečnosti vypadá jako buran. Takových lidí je ale pořád hodně, takže za divné jsou považování ti, kteří to odsuzují a vypadají dobře a jsou vhodně oblečeni. Je jedno, zda jsou to ponožky v sandálech nebo prstové žabí hnusoboty, trekové oblečení ke každé příležitosti nebo lyžařská bunda a trekový batoh k obleku. A není to otázkou peněz. Jenže spousta lidí si raději koupí barevnou bundu, na které jde vidět logo značky a je praktická (jednou za rok přece jedeme na tři dny lyžovat) než elegantní kvalitní kabát, který vydrží roky.

Zdroj: http://www.czechfashionisto.com/Zdroj: http://www.czechfashionisto.com/

Kde se inspirujete?

Kdo zná můj blog asi ví, že mám rád staré doby, kdy muži vypadali jako muži a ženy jako ženy, ale na druhou stranu móda má být zábavná. Snažím se držet etikety a nevypadat směšně, ale přitom oblečení oživit zajímavými detaily nebo barvami. Někdy mě inspiruje portrét na zámku, někdo na ulici a hodně sleduji fotky street stylu, Někdy mě inspiruje portrét na zámku, někdo na ulici a hodně sleduji fotky street stylu, třeba z fashion weeků. I když tam se spíše dívám na to, jak nevypadat, a že ty kombinace a trendy vypadají opravdu hrozně.

Kdo je Váš módní vzor?

Nevím, zda mám teď určitou osobu, které bych se chtěl podobat, ale říkám si, že až budu starý, chtěl bych vypadat jako Hercule Poirot nebo hrabě Waldemar von Droste-Schattenburg z filmu Raz, dva, tři. A jen tak mimochodem, kostýmy rolí Miloše Kopeckého ve filmech Adéla ještě nevečeřela a Tajemný hrad v Karpatech byly naprosto úchvatné do posledního detailu!

Co je u Vás léty prověřený módní kousek, který nesmí chybět ve Vašem šatníku?

Léty skutečně prověřené jsou moje kožešiny, které krásně hřejí a vypadají. Miluji trench coaty a rád nosím smoking, který je to nejlepší, co si na sebe může muž vzít. Každý v něm skvěle vypadá, pokud dobře padne, a u smokingu je tak přesně stanoveno, z čeho se skládá a jak má vypadat, že to může pokazit jen úplný tupec. Problémem je, že Češi místo něj – v lepším případě – nosí džíny a polo trička.

Zdroj: http://www.czechfashionisto.com/Zdroj: http://www.czechfashionisto.com/

Jaký je Váš názor na fast fashion?

Jak už jsem se zmínil o nevkusu Čechů. Proč to lidé dělají? Je dobrá tak pro studenty, kteří mají málo peněz a hledají svůj styl nebo pokud si chcete občas udělat radost a koupit si nějaký módní výstřelek, který si na sebe vezmete jen párkrát a nechcete za něj proto utrácet. Je dnešní doba tak rychlá, že musíme mít i rychlé oblečení, které se hned rozpadne, abychom si mohli pořídit nové?

Já hledím na kvalitu a chci, aby moje věci dobře vypadaly a vydržely, a nabádám také svoje čtenáře, ať si kupují kvalitní kousky a ne šmejdy. Za prvé to lépe vypadá, za druhé je to ohleduplnější k lidem a životnímu prostředí. Hodně nakupuji v sekáčích, protože se tam dají najít krásné a kvalitní věci za směšné peníze – jsem takový propagátor oblečení ze druhé ruky a vintage kousků.

Narazil jste letos na nějaký módní trend, který Vás, ať už příjemně či nepříjemně, překvapil?

Hmm… Teď si nevzpomenu na ten anglický název, ale jsou to pánské overaly s krátkými nohavicemi, docela úzkého střihu a v podivných barvách. Nejen, že to vypadá šíleně, ale je to tak nepraktické, že se divím, že by si to na sebe nějaký muž dobrovolně a neironicky oblékl.

Více o Vítkovi najdete na blogu Czech Fashionisto’s Diary.

Autor

Redakce

Redakce Módního Pekla sleduje dění jak na Módním Pekle, tak ve světě módy. Připravuje pro Vás rychlovky a krátké články.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Majka22
333 příspěvků 2.8.17 00:44

Auuuuuu, opravdu krasavec jeden inteligentní. Nový vzor módního PEKLA?

bára.brněnská
610 příspěvků 2.8.17 00:55

Češi jsou známí pro svůj nevkus.

Tohle primitivní sebemrskačství, co tu probíhá, fakt už není normální. Navíc to silně připomíná názory někoho, kdo viděl jiné země jen ve filmech.

Wounded Knee
31 příspěvků 4.8.17 12:20

Prý je to dobré na pleť

Příspěvek upraven 04.08.17 v 12:22

Knitty
63 příspěvků 2.8.17 06:40

Krásné interview!
Pan Ivičič je osobnost, a budiž mu přáno. A odvahu má, jen co je pravda; kožešiny na muži, to jsem zatím viděla jen ve filmech o pravěku.
Obdivuji i paní babičku v šatech na míru; nejen pro hodnotné oblečení, které vydrží léta, ale i za vytrvalost udržet si stejnou velikost.

Jistě byste neslyšel poprvé ani moje námitky, a tak je tu všechny psát nebudu. Snad jen jedinou: Oblečení, které tu vidím, je oblečení pro osobu z vyšších vrstev. Osobu, která má, jak mi připadá, jako životní cíl prolézat seknhendy, pózovat pro fotografa, psát na blog o kráse jednoho a nevkusu druhého. Osobu, která si žije ve vlastním pečlivě udržovaném skleníku.

Pane Ivičiči, jste zajímavý muž, s vytříbeným vkusem i odvahou vnést do oblečení svůj osobitý styl.

Ale odvažuji se hádat, že své blogy nepíšete na sto let starém psacím stroji. Že Vaše fotografie nepocházejí z fotoaparátu, co pamatuje pradědečka. A že Váš počítač nebude ten ze začátku devadesátek. A stejně jako život prochází vývojem v technické oblasti, mění se i technologie v textilní výrobě.

Ne, nehájím trička s nulovou výdrží, igelitky, ani lhostejnost k pocitům okolí, když komukoli z čehokoli vylézá zadek.
Ale také vím, jak úžasná úleva je, mít na sobě měkoučkou péřovou bundu, lehkou jako pomyšlení, a prodírat se lesem mimo vyznačené cesty. Moci hodit oblečení hned do pračky, takže nebudu druhý den zapáchat jak zapařená salaš. A i kdybych vynechala z myšlenek svůj životní styl a představila si ten Váš: Dámy si dnes nemusí nechat spravovat uteklá očka na punčochách; i technologie make-upu pokročila, a koneckonců dnešní muž nenosí k ponožkám podvazky. Využíváte pokrok v mnoha podobách. I Vaše kvalitní vlněné pláště dostávají v čistírnách kvalitní, technologicky pokročilou péči.

Oblečení z goretexu, obuv s membránou, dokonce i ten batoh na zádech, to vše může pro nositele představovat odraz jeho vlastního života, jeho tělesných potřeb, jeho práce. A odlehčit oděv a obuv o nějaký ten kilogram, to není zanedbatelná veličina.

Ale ano, náš národ má houby vkus a je záslužné nastavit mu laťku výš, a potěšit sebe i oko ostatních krásným a vkusným oděvem, dát si záležet na tom, co má prezentovat i vnitřní kultivovanost.

Ale pokud by se všichni oblékali jako Vy, nebyl by to život, ale skanzen.

aerofrog
345 příspěvků 2.8.17 14:06

@Knitty Tou poslední větou jste krásně shrnula můj celkový pocit z toho článku nahoře. Je fakt, že mám ráda hezky oblečené muže. Jenže hezky nerovná se přemrštěně a úplně mimo dobu. Teď nemluvím o neaktuálnosti typu kolekce z minulého jara apod., mám na mysli skok nazpět o nějaké to století. Trekové oblečení do města, pokud nejde o turisty na treku, kterým to město zrovna vlezlo do cesty, taky nechápu, džíny a trika v divadle už vůbec ne, ale mladý pán se stylem dostává do úplně opačného extrému, který bohužel taky působí jako nevkus, jenom jinak pojatý. Ale fandím mu a věřím, že mu časem dojde, že existuje cesta, které se zlatá neříká nadarmo. A že pokud v dohledné době nehodlá pustit závan čerstvého vzduchu do svého šatníku, možná udělá malý pozitivní ústupek a pustí ho alespoň do svého konzervativního slovníku. ;-)

květušína
863 příspěvků 2.8.17 14:45

Myslím si, že pan Ivičič už do svého slovníku svěží závan čerstvého vzduchu pustil, jelikož slova jako komanč a šmejd mi nepřijdou zrovna konzervativní. :) A mohlo by to být i zajímavé a inspirativní čtení, kdyby z rozhovoru nečišelo tolik nadřazenosti a pohrdání.

PS: Koho trápí věčně omílané ponožky v sandálech, doporučuju, aby si vyhledal velmi zajímavé informace od profesora Kolomazníka o přeměně trojmocného chromu na šestimocný, třeba pak bude pohlížet na celou tuto záležitost jinak. A v Lidlu už igelitku nedostanete.

Jordaan
9704 příspěvků 2.8.17 17:13

Ale proti trekovemu obleceni nosenemu v prirode nikdo nic nenamita. Spis proti trekovemu obleceni nosenemu v baru v centru. Do center naproste vetsiny ceskych mest se nikdo hustym lesem prodirat nemusi.

RenataRen
512 příspěvků 6.8.17 22:39
trekové oblečení v baru?

Tedy, já už nějakou dobu do barů nechodím, ale nevzpomínám si, že bych kdy viděla v baru někoho v teplákách… Jestli se ovšem za bar nepovažuje vesnická hospoda, no ale tam bych to brala jako vhodné oblečení. Přece si neumažu svojí zánovní lišku, že ano.

Pán je prostě originál, nikdo mu to nebere, ale že bych z jeho oděvů nějak áchala, to se říct nedá. Je to okázale výstřední, bláznivé, ale za nějaký nedostižný vzor elegance bych ho tedy nepovažovala. Někdo si holt sbírá autíčka, někdo repliky zbraní, a pán se zase vyžívá v lehce starosvětském stylu odívání. No, dívek, které se před časem zamilovaly do kolových sukní 50. let, tady jednu dobu taky bylo hodně.

Alena-zbr
10 příspěvků 4.8.17 14:09

@Knitty Doplnila bych tam jednu podstatnou drobnost - čas. Článek i styl oblékání hlavně vyžaduje člověka, který na to vše má čas. Na hledání, prolézání sekáčů, ranní úpravu, třeba i několikanásobné převlékání přes den a podobně.

To běžný muž v ČR (o kterých hovoří) nemá, případně ten čas využívá jinak (a tím nemyslím s pivem u televize).

Určitě by se mi líbilo, kdybychom se doma setkávali u večeře ve vhodném oblečení, přítel ve smokingu a podobně. Ale nedovedu si to představit prakticky, když dorazím domů v půl sedmé z práce :)

bluuudicka
1037 příspěvků 2.8.17 07:54

Chudák to zvíře, co muselo umřít kvůli fotce jednoho blogera…

Příspěvek upraven 02.08.17 v 08:02

czechfashionisto
95 příspěvků 2.8.17 09:53

@bluuudicka To zvíře zemřelo kvůli něčemu jinému než fotce, a bylo mrtvé dlouho předtím, než jsem se narodil.

Příspěvek upraven 02.08.17 v 10:45

Chany
932 příspěvků 2.8.17 18:34

To je fuk, ze zvířátka je prostě nebožtík ( vyčiněná kožka).
Líbila by se mi (když už) ke stylové prvorepublikové DÁMĚ, ale z vašeho podání jsem poněkud rozpačitá…

Demode
2071 příspěvků 2.8.17 10:43

@czechfashionisto

Možná, že je stříbrná liška obtočená kol pánského krku módní, ale ten elegantní kabát jste tím „zabil“, obrazně řečeno. Teatrální fotka v kožichu je procovsky nevkusná a na mých lících vyloudila úšklebek hodný mého avataru. Dál nemám co dodat, všechno už napsala @Knitty

arw
214 příspěvků 2.8.17 11:20

…positivních věcech… To jste ustrnuli s jazykem v době před padesáti lety? :D

Paris1789
5862 příspěvků 2.8.17 12:09

Mně je tenhle okázalý způsob odívání cizí, ale nijak mi to nepřekáží. Naopak to vítám, aspoň je to pestřejší.

aerofrog
345 příspěvků 3.8.17 09:57

@Paris1789 :-)

Edit - zařadila jsem to blbě, ten úsměv patřil pod ten příspěvek o shodě podmětu s přísudkem ;-)

Příspěvek upraven 03.08.17 v 09:59

ming_xing
1324 příspěvků 2.8.17 12:19

Ono to s tim vkusem nebude tak zhave, pokud si dotycny ani neumi vybrat odev primereny postave.. celek pusobi jako klasicka snobska poza s cilem demonstrovat, ze „na to mam“.
nemam nic proti upravenym muzum, kteri sleduji trendy a souhlasim, ze Cesi v tomto smeru casto pokulhavaji, ale Vitovi by neuskodil trochu uvolnenejsi pristup k mode, ta kostymni prkennost je desiva.

kolúch
577 příspěvků 2.8.17 12:29

Asi tak, kritizujem ludi z MHD a predvadzam im modu do osobneho auta vyssej triedy. Ked si predstavim ako nejaky chlapik nakraca do elektricky s polarnou liskou… :D Ale v mestskom obleceni ma pravdu a v zasade nepise nic ine ako svojho casu Ada, netvarme sa vsetci, ze v pondelok rano vyrazame hromadne na hory.

glu0n
17 příspěvků 2.8.17 13:01

Liška v tramvaji je naprosto v pořádku.

czechfashionisto
95 příspěvků 2.8.17 12:38
Co na to říká Ada?

Já se přikláním spíše k názoru Ady, která Módní peklo založila ;)

http://adinblog.cz/…itu-ivicice/

DRW
2040 příspěvků 2.8.17 13:58

Ano, jste oziveni. A s Adou nemuzu nic jineho nez souhlasit.

Karin
3950 příspěvků 3.8.17 15:23

Jenom jestli to není spíš takové to voživení, o kterém se tady taky hodně psávalo…

Armida
70 příspěvků 2.8.17 12:52

@kolúch Ja bych polarni lisku v tramvaji uvitala, bylo by co pozorovat… Kamaradka si v tramvaji sundala lisku z krku, mela ji na kline a hned dostala otazku „Co to mate za rasu?“ :-)

kolúch
577 příspěvků 2.8.17 14:33

:D Ta na foto ma aj papulku, takze nejake to ňaf ňaf by ako rasa zvladla :D

Lienka77
211 příspěvků 2.8.17 12:56

Ech, Víťo, lose the moustache…

Příspěvek upraven 02.08.17 v 12:56


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.17 13:00

Ať si kdo chce nosí co chce. Když chce vypadat jako vlastní pradědeček a spoléhá přitom na to, že dneska stejně už nikdo neví, jak pradědečci chodili oblékaní, tak je to jeho věc. Ale nemůže z toho vyvozovat, že neexistuje nic mezi smokingem a trekingem, a při své bohorovné kritice „českého nevkusu“ to ignorovat.

Aija
56 příspěvků 2.8.17 13:15

První republika a babička, to chápu. To si nechávali lidi prostě opravdu šít i boty a oblečení. Jiné možnosti prakticky nebyly. Navíc se to pak i dědilo. Ale už v té době styl oblečení evokoval činnost, ke které byl vhodný. A malá saka s krátkým rukávem, to mi nepřijde elegantní ani trochu a nikdy. V dnešní době ze sebe dělat jen panáka na hadry, ve kterých se vlastně nedá ani nikam jít a něco podnikat? Procházení v parku a postávání kdekoliv je spíš znakem úplně něčeho jiného:-)Ale i pozér by měl být svůj, to je pravda.
A vlastně, co maminka? Ta se obléká jak a pracuje kde? A v čem?

czechfashionisto
95 příspěvků 2.8.17 13:32

No, moje babička se vdávala na konci 50. let, ne za první republiky :D
Mamka je v domácnosti a obléká se normálně, přiměřeně svému věku a příležitosti.
Myslím, že toto jste nepochopili. Nemám nic proti sportovnímu a trekovému oblečení. Nebudu v něm však chodit do divadla, ale na túru. Toto se snad na Pekle řešilo vždycky, tak proč jste teď všichni překvapeni? Ani nikomu neříkám, že má všude a pořád chodit jen v tom, v čem se fotím já. Vždycky jsem psal o tom, že oblečení je potřeba přizpůsobit příležitosti.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.17 13:45

@czechfashionisto Trvám na tom, že když v rozhovoru kritizujete „český nevkus“, tak si vybíráte extrémy a nemístně zobecňujete. Jestli je v divadle na 500 přiměřeně oblečených lidí 10 buranů v pohorkách a triku s písmenkama, tak to není nevkus český ale nevkus buranů v pohorkách.

czechfashionisto
95 příspěvků 2.8.17 13:50

Nedávno jsem byl v karlínském divadle na premiéře operety Orfeus v podsvětí od Offenbacha a většina mužů měla kalhoty nebo džíny a košili, džíny a tričko, tenisky, někteří měli letní sako nebo blazer a oblek tak… dvacet lidí? V Národním je to úplně stejné. Zase tak nepřeháním.

Bongani
180 příspěvků 2.8.17 13:55

Já byla nedávno v divadle v Německu, lístky stály 80 eur a měla jsem trochu nepříjemný pocit, protože jsem v daném městě byla na dovolené a neměla ten správný společenský oděv. Jaké bylo moje překvapení, když bylo divadlo plné lidí v neformálním až volnočasovém oblečení. A kromě mě tam žádní Češi nebyli. Takže to jenom k tomu českému nevkusu.

Charlie69
1 příspěvek 2.8.17 14:15

Ono záleží, o jaké divadlo a představení se jednalo. Například do Dejvického divadla taky nepůjdu v obleku (v džínách ovšem rovněž ne).

Bongani
180 příspěvků 2.8.17 14:33

To je samozřejmě pravda. Letos o Velikonocích jsem byla v Obecním domě na veřejné generálce velikonočního koncertu FOK. Příjemně mě překvapilo, že většina lidí to pojala celkem slavnostně a byli oblečení velmi slušně. Ovšem zklamal mě orchestr a zpěváci, sice to byla jenom generálka, ale platilo se vstupné, a umělci přišli v džínách, svetrech, barevných tričkách…To mi přišlo dost nevhodné.

RenataRen
512 příspěvků 6.8.17 22:48

Kdybyste se podíval, jaké oblečení se nosí v jiných divadlech v různých státech, tak byste zjistil, že v Čechách jsme na tom ještě poměrně dobře…
Většina českých mužů si do divadla něco jako oblek vezme. V zahraničí divadla většinou sama inzerují, že si do nich může každý obléct co chce, tedy pokud to nebudou plavky.
Když jdu občas do Národního, zjišťuju, že Češi se od cizinců celkem spolehlivě poznají právě podle formálního oblečení. Jsou vyjímky, samozřejmě.
A nedávno jsem seděla v Rudolfinu vedle Francouzů v sepraných džínech a tričkách. Byli to lidi tak okolo padesáti let, takže by se dalo předpokládat, že už vědí, jak se obléct na operní koncert.
A mimochodem, jaký byl Orfeus?


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.17 14:05

@czechfashionisto Zkuste Státní operu. Tam je to jiné. Do Karlína chodím taky jen v lehce svátečním oblečení, zvlášť, když je představení odpoledne, protože tam se hrají muzikály (a operety, což je vlastně to samé). Ale večer (v dlouhých černých) na klasickém baletu v Janáčkově divadle v Brně pár řad přede mnou seděla banda civilně oděných mládežníků (zřejmě studentů) v riflích, kostkovaných košilích atd., a nohy si dávali nahoru na sedadla před nimi. Mluvili anglicky. :-) V Národním je specifická situace, protože tam chodí převážně lidé mimopražští, kteří přijeli autobusem a strávili den couráním po památkách. Nová scéna je ještě horší, tam narazíte i na batohy v koutě na zemi.

Příspěvek upraven 02.08.17 v 14:12

Karin
3950 příspěvků 3.8.17 12:02

Ne, bohužel, ani ve Státní opeře to není jiné :-) Dnes už to prostě nikdo neřeší. Pár staromilců se oblékne slavnostně, ale většina na to kácí, a neřeší to ani uvaděčky (které by kupř. týpka v teplákové bundě snad měly vykázat)…

Christen SEN
140 příspěvků 2.8.17 14:50

Pán Ivančič, možno by ste mohli k svojmu štýlovému šatníku založenom na tradíciach a hodnotách, prispôsobiť aj svoj prejav.

Příspěvek upraven 02.08.17 v 15:17

czechfashionisto
95 příspěvků 2.8.17 15:16

To také dělám. Ale chápu, že v dnešní době, kdy je politicky nekorektní říct o někom, že je starý nebo tlustý, vás slova jako buran nebo tupec pohoršují.

Christen SEN
140 příspěvků 2.8.17 15:34

To nie je o politickej korektnosti. Vyjadrovať sa o niekom, že je tupec alebo buran v uverejnenom článku, je to isté ako prísť do divadla v kraťasoch.

e:typo

Příspěvek upraven 04.08.17 v 07:15

czechfashionisto
95 příspěvků 2.8.17 23:48

Možná vás překvapí, že dříve se třeba prostému lidu říkalo lůza (či luza) a idiot a kretén byly lékařské termíny, které se přejímaly do běžné mluvy jako synonyma pro velmi hloupé lidi nebo sprosté lidi. Tupec je výraz pro hloupého člověka a buran je neotesanec či neomalenec nebo vesnický balík. To jsou dnes všichni tak citliví? Bohužel čtu asi příliš knih staršího data a málo spisů o politické korektnosti, a tak mně tyto výrazy nepřipadají nijak šokující :D

Příspěvek upraven 04.08.17 v 10:15

Christen SEN
140 příspěvků 3.8.17 17:10

Nie neprekvapilo. Ale myslím, že ste ma nepochopil. Ja čakám od muža ktorý sa prezentuje štýlom a kvalitou oblečenia aj štýlový a kvalitný prejav.

Příspěvek upraven 03.08.17 v 17:11

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 23:27

Podle slovníku češtiny je můj projev v naprostém pořádku, výraz „buran“ se dokonce vyskytuje již ve staročeštině.

https://cs.wiktionary.org/wiki/buran

Christen SEN
140 příspěvků 4.8.17 09:43

Pán Ivančič, zlomil ste mi srdce.

czechfashionisto
95 příspěvků 4.8.17 10:21

Když to shrnu, nelíbí se vám můj projev, který je ovšem zcela správný a osočujete mě z buranství, ale přitom zde (zřejmě schválně) komolíte moje jméno. Jste skutečně tak hloupí a drzí nebo jste tady, abyste mě hejtovali a vysírali?

Christen SEN
140 příspěvků 4.8.17 11:48

Vaše meno som napísala nesprávne omylom, prepáčte. Nebolo to úmyselné.

RenataRen
512 příspěvků 6.8.17 22:50

Ts, tohle by Erkyl Poaro neřekl. K čertu s Vámi, Vy burane.

amyss
102 příspěvků 11.8.17 12:11

Všech nevkusných pozérů král! Rádoby gentleman s výrazivem typu „nejsem tu, abyste mě vysírali“ :D - já nevěřím, že to není fake projekt skupiny nějakých vtipálků.

DanaP
170 příspěvků 2.8.17 15:14

Ne všechno, co máte na fotkách na sobě, mě nadchlo, ale za ty beagly máte jedno velké PLUS. :)

XIII
71 příspěvků 2.8.17 15:18

Potkani jsou čistotnější než leckterý ivčič, oni troglodyte. :-P
Ne, vážně, tohle je typické vyjadřování se k něčemu, o čem nevíte ani fň. Pokud jste někdy viděl nějakého špinavého potkana, pak jedině proto, že jeho páníček byl dobytek a nevykydal mu ubikaci. Zdravý potkan věnuje denně několik hodin péči o srst, a to nejen o svou, ale i navzájem v rámci smečky.

(A kožešinu si klidně noste. Ale taky ji sám ulovte. Navlékat na sebe cizí trofeje, to je pod úroveň pravého muže. ;-))

Bongani
180 příspěvků 2.8.17 16:10

Souhlasím, mám doma potkaní smečku, a když na ně koukám, tak si taky říkám, že by se od nich lidi mohli učit čistotnosti. Někde jsem dokonce četla, kolik času denně věnují hygieně a bylo to v řádu hodin. Bohužel se stále ještě často setkávám s tím, že když někdo chová potkany, ostatní si o něm myslí, že je špindíra.
Ale to už jsme trochu mimo téma. :-)
Hezky oblečení muži se mi líbí, klidně i trochu výstředně, ale muž s liškou kolem krku už je na mě trochu moc.

Demode
2071 příspěvků 2.8.17 15:25

@czechfashionisto
Vtrhnout na MP v dámském kožichu, ať už je z leoparda nebo z králíka, či se stříbrnou liškou se skleněnýma očima a kázat tu o českých buranech, tomu se říká odvaha drzost. I když… třeba se chystá remake Někdo to rád horké a vy jste se přihlásil do konkurzu :-) Moje zkušenost: do ND chodí nejvhodněji oblečeni čeští důchodci a nejotřesněji turisti, kteří se ještě ke všemu neumějí chovat.

Příspěvek upraven 02.08.17 v 16:37

Chany
932 příspěvků 2.8.17 18:42

…" neboj, mami, já ti ho fakt neušpiním!!" :-D

Nemůžu si pomoct, ale pánsky ten kožich nevypadá…nebo naopak. V tomto kožichu nevypadá pán dostatečně mužně.

czechfashionisto
95 příspěvků 2.8.17 23:51

Podle mě je ohavné, jak ženy, které si dokonale osvojili chování a oblékání mužů, mají tu drzost mužům přikazovat, co mají a nemají nosit.

Paris1789
5862 příspěvků 3.8.17 07:15

Nejdříve jsem chtěla reklamovat shodu podmětu s přísudkem, ale pak jsem došla k závěru, že v tomhle příspěvku to vlastně má být :-)

aerofrog
345 příspěvků 3.8.17 09:56

@czechfashionisto Nepsal jste náhodou sám, že se vám líbí, když se ženy oblékají jako ženy a muži jako muži? A pak se navlečete do evidentně dámského kožichu a na pobavené reakce vyplodíte tu výše uvedenou větu o ohavnosti…? Komické. Pane, myslím, že se někde stala chyba. Ale zkuste se po ní nejdříve kouknout „doma“. :-)

DanaP
170 příspěvků 3.8.17 10:16

A vy jste si přešil zapínání? Už z fotky je vidět, že knoflíky jsou na „dámské“ straně. nehledě k tomu, že vám bude táhnout na ruce, bo původní majitelka je určitě měla kratší. Ale jako recese dobrý.

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 10:48

To jsem napsal, ale co si o mně myslíte? Že předstírám, že je rok 1920? Podívejte se, jak se oblékají ženské, a pak mně zkuste vykládat něco o tom, jak by se měli oblékat muži.

pabylka
1122 příspěvků 3.8.17 12:44

Ked sa navlečiem do manželovho obleku budem vyzerat rovnako smiešne ako Vy v dámskom kožuchu. Ženy si podla mna obliekanie mužov neosvojili, ale sa nim inspirovali.

isko
1855 příspěvků 3.8.17 14:38

Jo počkat, takže když muž přikazuje ženám, co mají nosit, tak to ohavné není?

Paris1789
5862 příspěvků 2.8.17 15:34

Hezky to tady ožilo! Jako za starých časů.

Demode
2071 příspěvků 2.8.17 15:38

@Paris1789 Jo, je to taková milá provokace, která by mohla Peklu na chvíli helfnout.

Janiac
789 příspěvků 2.8.17 15:59

Nemůžu si pomoct, ale kožich i liška mi připadají dámské a všechny kalhoty malé.
Ale zase to vypadá, že k tomu zabuzlému spodku má Víťa aspoň nějaké koule :-) Buranství budiž pochváleno.

Adeena
1445 příspěvků 2.8.17 16:06

@czechfashionisto Gentleman by rozhodně nehovořil o viditelných menstruačních vložkách. ;-) Máte co pilovat.

Paris1789
5862 příspěvků 2.8.17 16:56

Taky mne to zprvu zarazilo, ale pak jsem si uvědomila, že přeci feministky a vůbec moderní ženy pracují na detabuizaci menstruace, tudíž by nám to vlastně asi ani nemělo vadit? Je to přirozená věc, ale čouhat by nám to nemělo, stejně jako pánům jejich spoďáry a ženám podprsenky.

Adeena
1445 příspěvků 2.8.17 17:02

Souhlasím s Vámi, nicméně když už to někomu čouhá, není úplně taktní o tom hovořit a už vůbec ne způsobem, kterým o tom hovoří pan Vé.

czechfashionisto
95 příspěvků 2.8.17 19:00

Ve společnosti bych o nich nemluvil, ale když se mně někdo ptá, co považuji za peklo, tak to prostě zmíním. V Praze na eskalátorech to lze vidět celkem často.

RenataRen
512 příspěvků 6.8.17 22:55

Tak za to vás musím pochválit, zrák máte evidentně vyplepšený na úroveň rentgenového vidění! Možná byste mohl být členem oddílu mutantů, X-meni byli proslulý svými kostými, s leopardem a motýlkem byste zapadl. A přezdívku už máte; tak hurá za profesorem Xavierem!

czechfashionisto
95 příspěvků 7.8.17 01:48

Na to, abyste na skrz průsvitné legíny viděl velkou bílou vložku nepotřebujete mít kdovíjaký zrak. Což je vlastně škoda, protože toto vidět nikdo nechce.

Neferek
231 příspěvků 2.8.17 16:08

No vlastně proč ne. Některé outfity mi přijdou pekelné (kožich, liška co zazdila kabát), některé hodně dobré (světle hnědé sako s kloboukem mi přijde vyloženě skvělé). Škoda že jsou některé vyloženě kostýmovky, kde si nedovedu představit jak v tom rozumně fungovat. Ale v rámci blogu to chápu, tam si člověk může dovolit ledacos. Takže za mě jen víc takových!

Marilla
42 příspěvků 2.8.17 16:44

Ono to zas také zlé s týmto pánom nebude. Celkom dlho som sa preklikávala jeho blogom a spravila som si ako taký obraz (možno trochu povrchný lebo čítať všetky príspevky za posledné roky sa mi nechce). Je mi úplne jasné, že Vítek sa značne inšpiruje pánskou módou zo začiatku 20. storočia, tudiž to ani nemôže byť inšpirácia úplne pre každého muža a nie je to každého šálka kávy, ale zase nemôžem povedať, že by niektoré jeho outfity nestáli za to. Ten príšerný kožuch a ostatné mrtvolky by som si asi odpustila (aj keď je pravda, že ľudia si asi na pravú kožušinu odvykli, moja svokra v zime vytiahla líšku s labkami a omotala mi ju okolo krku - strašne som sa hanbila tak ísť na verejnosť), ale keď si prelistujete jeho blog, nájdete aj tenisky aj kadečo iné. Fúzy mi vôbec nevadia, sú fičúrske. Účes tiež dobrý. A čo sa týka českých buranov - ľudia come on…pracujem v galérii a keď príde Čech, Slovák a Maďar, spoznám ich už od dverí.

dadlína
40 příspěvků 2.8.17 16:47

Když se dívám na fotky, tak mě Víťa trochu děsí ve stylu feministické kampaně piva Bernard - na první pohled OK, nebo dokonce pěkné, ale stejně má člověk pocit, že se bude muset podívat i podruhé, protože na tom obrázku je něco opravdu hodně špatně.

Když páně fašnostu čtu, tak mi silně připomíná Martu Gottwaldovou - nejen kožichy, ale i tou urputnou snahou dělat se lepší(m). V něčem má i pravdu, ale kázání o buranech zní zvláštně od někoho, kdo nerespektuje pravidla odívání. Jinak než ti vysokohorští turisti ve městě, ale taky.

V tom modrém kabátě se žlutými doplňky (z Adina blogu) vypadá jako já ve své oblíbené džísce, která mě pamatuje o 10 kg lehčí, ten leopard má minimálně strašně krátké rukávy a připadá mi dost dámský, a i když v paměti pátrám po všech filmech pro pamětníky + detektivkách s Poirotem, nevybavuju si žádného muže, který by nosil podobnou chlupatinu. Napadá mě jen Oscar Wilde, a ten tedy vypadal dost jinak.

Pirek
7064 příspěvků 2.8.17 16:48

Spoustu kožešin měla má „babička“ - sousedka mých skutečných prarodičů. Byla to reprezentantka buržoazní třídy jak vyšitá a protože dceru s vnoučaty a pravnoučaty měla USA, realizovala se na nás. Ta těch paciček a hlaviček kolem krku měla! A já je tak ráda nosila.

Marilla
42 příspěvků 2.8.17 17:22

Inak tiež celkom sranda ako vyzeral Vítězslav v roku 2010 a teraz.

kolúch
577 příspěvků 2.8.17 17:48

Na kratke rukavy je zatazeny.

květušína
863 příspěvků 2.8.17 17:54

@Marilla Ha! Krátké rukávy ho prozradily.

aerofrog
345 příspěvků 3.8.17 10:06

@květušína A dámské kozačky. :-) Ale tak proč ne, mužně to nevypadá ani omylem, ale když my pravidelně krademe v pánském šatníku, proč by si někteří pánové zase nemohli půjčit něco od nás. Sice fotky dokazují, že když dva dělají totéž, není to totéž, ale proti gustu… :-) Ale kdyby chtěl být fakt odvážný, vykašle se na kozačky a jde do lodiček. :-)

edit:kozačky, ne kožačky

Příspěvek upraven 03.08.17 v 10:07

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 10:56

Kozačky? To myslíte vážně? To, co dnes ženy nosí, a říkají tomu kozačky, jsou boty inspirované pánskými vojenskými nebo jezdeckými holínkami. Tak jako většinu věcí je ženy okopírovaly a začaly nosit po vzoru mužů. Toto jsou pánské boty. To, že je dnes nosí spousta žen, je věc druhá. Jenže to nikdo nehejtuje, hejtuje se jen můj kožich. Nepřipadáte si k smíchu?

květušína
863 příspěvků 3.8.17 13:11

Proč hned ten podrážděný tón? Módu přece tvoří módní návrháři, mezi kterými i dnes převládají muži. A co je na tom špatného inspirovat se pánskou módou? Je o hodně pohodlnější než dámská. Někdo si dá záležet na tom, aby nevypadal jako strašák nebo jako babochlap a jinému je to jedno, ale to je už každého věc.

Edit:
Architektura a umění (a konečně i móda, pokud ji považujeme za druh umění) a jejich vývoj vždy souvisel s vývojem společenské situace. Nejde to našroubovat naopak, to pak nefunguje a vypadá to vždy křečovitě.

Příspěvek upraven 03.08.17 v 14:56

isko
1855 příspěvků 3.8.17 14:11

No jo, jenže ženy obecně umí nosit ty kozačky tak, že neztratily svoji ženskost.

Vy v tom dámském kožichu tu mužnost fakt postrádáte.

Příspěvek upraven 03.08.17 v 14:40

aerofrog
345 příspěvků 4.8.17 10:35

@czechfashionisto Ne ne, vůbec ne. K smíchu mi připadají vaše reakce. :-) Tušíte vy vůbec, že my jsme vlastně okopírovaly i ty podpatky, když už jsme u toho? Tak kdy vyrazíte v nich? A tyhle kozačky (z fotografie) :-) nebo jejich přesná kopie byla tehdy k mání v dámské části obchodu Humanic. Jen pro pořádek. ;-) Vidím, že váš slovník je opravdu renesanční šíře, pojme archaismy i slova tak nová, jako je „hejt“. V tom případě byste se ale měl naučit nejen slova, ale i významy, které se za nimi skrývají. Nikdo tu „nehejtuje“ žádný kožich. Alespoň já tedy určitě ne. Pouze glosuji, jak v tom dámském kožichu a kozačkách působíte. Nepleťte si prosím pojmy s dojmy. Pokud neustojíte rozdílnost názorů a vyžadujete pouze stoprocentní obdiv, dám vám dobrou radu a zdarma. Nelezte s tím na internet a pro jistotu ani na ulici. Ideální publikum vám totiž v tomto případě obstará jen a pouze zrcadlo.

aerofrog
345 příspěvků 4.8.17 11:01

A jen pro pořádek, proti vám osobně nic nemám. Naopak, musím říct, že když si odmyslím ten „historizující“ knírek a většinu zde zveřejněného oblečení, snad kromě toho pánského obleku na schodech, který je skvělý, musím říct, že jste krásný kus chlapa s úžasnýma očima. Bohužel pro mé vlastní oči maskovaný v…tom, v čem se fotíte. Asi tak.

pavka_l
1399 příspěvků 4.8.17 13:05

@aerofrog „…musím říct, že jste krásný kus chlapa s úžasnýma očima. Bohužel pro mé vlastní oči maskovaný v…tom, v čem se fotíte. Asi tak.“

Mluvíte (píšete) mi z duše.

motorová pila
126 příspěvků 6.8.17 08:29

@czechfashionisto jste trošku ublížený. Z každé druhé reakce čouhá zlost, že se Vaše kožichy tolik nelíbí a že ženy kopírují mužský šatník. Jako byste chtěl slyšet jen chválu a byl jediný se správným názorem.

Gorilka
1507 příspěvků 3.8.17 07:55

@czechfashionisto Dříve se používal termín „sprostý lid“.

Anička dušička
210 příspěvků 5.8.17 08:25

@Gorilka Hm, používal sa termín „prostý lid“ (v slovenčine „prostý ľud“). Bez toho „s“ je to úplne korektné označenie pre strednú a nižšiu vrstvu spoločnosti.

S tým „s“ je to dosť pejoratívny prívlastok, ktorý by v minulosti verejne použil len buran.

Drie
2 příspěvky 3.8.17 07:57

Je to pár let, co jsem se dostala na gala večer aliance NATO. Znova říkám, GALA večer. 14 dní jsem přemýšlela, jak se mám obléknout, jaký make-up je vhodný, jak učesat vlasy. A pak jsem zjistila, že jsem byla asi jediná, která to řeší. Nechci se chvástat, ale mimo mě tam byli nejlépe oblečení muži, vojáci a vojandy. Jaký šok a jaká ostuda. A to si ještě stále myslím, že jsem nebyla úplně vhodně upravena.

Drie
2 příspěvky 3.8.17 08:06

A fotka s liškou kolem krku mi připomněla Malostranské povídky. :)

Alterations
753 příspěvků 3.8.17 09:50

Mně se líbí světlejší hnědé polobotky k tmavěmodrému obleku či kalhotám. Je to mnohem lepší než černé!

maarcy
92 příspěvků 3.8.17 11:16

Muž s tak „umělecky“ vyvedeným ksichtem je už dost podezřelý…ale jak říkal jeden můj kamarád: chlap s knírem je zakomplexovaný blb no a pan Ivičič to jen dokazuje svou trapnou nadřazeností.

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 11:21

A můžete mně prozradit, v čem ta nadřazenost tkví? Snad v tom, že do divadla chodím v obleku, že mám kožich, a že píšu spisovnou češtinou? Protože nevypadám a nechovám se tuctově, jsem hned nadřazený? :D

Příspěvek upraven 03.08.17 v 11:23

květušína
863 příspěvků 3.8.17 12:58

Když člověk nehledí na to, jak vypadá, ale dbá jen na svoje vlastní pohodlí a okázale tak dává všem najevo, jak je jako že nad věcí. To si ale myslí jen on a ve skutečnosti vypadá jako buran. Takových lidí je ale pořád hodně, takže za divné jsou považování ti, kteří to odsuzují a vypadají dobře a jsou vhodně oblečeni.

Tak například v těchto dvou větách je koncentrace nadřazenosti a pohrdání opravdu velká.
A domnívám se, že lidé chodící v pohodlném sportovním/trekovém oblečení nedávají okázale najevo vůbec nic, nějaká móda je jim zcela lhostejná. Někdo upřednostňuje vyumělkovaný vzhled a člověk v trekovém oblečení má zase jiné priority.

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 23:37

Moc nechápu, jak souvisí návštěva divadla s módou a prioritami. Vzít si na sebe oblek není móda, ale společenský úzus. Když jdu do divadla, tak svůj oděv přizpůsobím uzpůsobím prostředí. Na co potřebujete rejoicky a goretexové cosi v knihovně? V kině? Je to funkční oblečení, které se nosí na túry a co já vím co ještě, aby odvádělo pot a izolovalo před deštěm a větrem. Na co to potřebujete v divadle? Nikdy jsem si nevšiml, že by v Národním vál mistrál nebo hustě pršelo. Jak myslíte, že by se na mě lidé v trekovém oblečení a goretexu dívali, kdybych šel na túru ve smokingu a lakových polobotkách? Předpokládám, že asi stejně šokovaně, jako na FF UK, když jsem na sobě měl třeba propínací svetr a košili, zatímco knihovna byla plná lidí, kteří vypadali, jako by jeli na lyžařský výcvik - a právě se nacházeli ve Špindlu u lanovky.

květušína
863 příspěvků 4.8.17 10:14

Až Vám přestane tolik záležet na tom, jak se na Vás kdo dívá, tak to třeba pochopíte.

czechfashionisto
95 příspěvků 4.8.17 10:27

Tím mně potvrzujete, že mám pravdu. Na Vice.com jednou velice trefně napsali, že jediný, komu nezáleží, jak vypadá, jak se na něj kdo dívá, a zajímá jej pouze vlastní pohodlí, jsou mimina. Mimino když chce, tak se pokadí, a když chce, začne řvát. A jemu úplně jedno, kde je, a co na to ostatní. A to přesně jsou ti lidé, kteří nosí trekové sandály a zaprané děravé ponožky, a goretexové bundy ve městě. Klidně argumentujte tím, že je to v pořádku. Možná to není v nepořádku, ale vypadá to hloupě.

květušína
863 příspěvků 4.8.17 10:39

Neustále mě fascinuje potřeba lidí říkat ostatním, co mají dělat. Myslet si naštěstí zatím můžeme, co chceme.

czechfashionisto
95 příspěvků 4.8.17 10:53

Módní peklo vzniklo proto, aby poukazovalo na to, jak nevkusně se lidé oblékají. Mě fascinuje, kolik lidí to tady po těch letech překvapuje.

Janiac
789 příspěvků 3.8.17 11:31

@czechfashionisto Pokud se cítíte povolán k tomu kritizovat poklesky druhých a nešvary ve společnosti, patrně se cítíte nad těmito lidmi nadřazen. Kdybyste vůči nim cítil pokoru, patrně byste se o takových lidech nevyjadřoval s despektem jako o burenech. Ale to je jen taková dedukce.

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 11:45

Myslel jsem, že kritizovat poměry se od podzimu roku 1989 smí, ne? Vaše reakce však odpovídá titulku tohoto rozhovoru. A jak jsem už výše napsal, výraz buran označuje člověka, který se neumí chovat.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.8.17 11:49

@czechfashionisto Sám jste si to řekl. :-)

Janiac
789 příspěvků 3.8.17 12:01

@czechfashionisto Kritizovat lze i bez invektiv. Pokud hodnotím negativně divadelní hru nebo její inscenaci, píšu, co se mi nelíbilo, ale nesvádím to na to, že je autor kretén a režisér buzerant :-)

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 12:06

Co to má společného s tím, že nevychovanému člověku se říká buran? Nebo že třeba člověku, který rád jezdí na kole, se říká cyklista? Nikoho určitého přece neurážím, píšu o tom, že jít do divadla v goretexu je buranské, jak se píše v různých knihách o etiketě a slušném chování.

dadlína
40 příspěvků 3.8.17 21:19

Nevychovanému člověku se dá říct i nevychovaný člověk a cyklistovi třeba pumpičkář.

Pirek
7064 příspěvků 3.8.17 12:02

Nikdo nechce číst, že je buran, ale co když se tak chová a vyjadřuje?

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 12:15

Nespletli jste si stránku? Nebo jste na Módním pekle poprvé? Ada zde vždycky kritizovala, jak se oblékají lidé na ulici. Proč se divíte, že je kritizuji i já, když se na ně ptají? Toto je Módní peklo. Zkuste si přečíst nějaké starší články. @Christen SEN asi trefí šlak až si přečte, co tady psávala Ada.

květušína
863 příspěvků 3.8.17 13:17

Co tady psávala Ada, bylo alespoň zábavné.

Příspěvek upraven 03.08.17 v 13:29

Karin
3950 příspěvků 3.8.17 12:05

Pozér jak stehno.

Janiac
789 příspěvků 3.8.17 12:17

@czechfashionisto Takovou knihu o etiketě bych celkem ráda viděla (patrně to bude nějaké vydání pro II. stupeň ZŠ, psáno jazykem pro puberťáky).

Pokud se někdo chová jako buran, bude buranem i v leopardím kožichu, o aktovce s aligátorem nemluvě. Když chcete být gentleman, měl byste se podle toho chovat, nejen oblékat. Jsou prostě věci a slova, které dámy, gentlemani a lidé vybaveni jemnocitem prostě neříkají. Gentleman se chová jako gentleman i v holinkách od hnoje.

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 12:36

Možná máte trochu pravdu. Ale říkat o někom lůza, sprosťák, prostý lid nebo neotesanec (jak se v knihách o etiketě píše) mně prostě přijde poněkud zastaralé.

Příspěvek upraven 03.08.17 v 12:37

cerruti
648 příspěvků 3.8.17 12:47

A buran sa chová ako buran aj v kožuchu z leoparda.

amyss
102 příspěvků 11.8.17 12:18

Kožich z leoparda je už sám o sobě vizitkou burana.

zwedavka
1330 příspěvků 3.8.17 13:11

Ověřila jsem si soužitím s pubertálními dětmi, že ze všeho nejlepší je se k nim chovat, jakoby byli dospělí. Nekomandovat, ale žádat, nevyčítat, ale upozorňovat na chyby či hrozící následky, nechat je žít a trvat na tom, aby nechali žít i oni mne.
Soudím, že při pokusech ovlivnit obecný vkus by se mělo postupovat a vážit slova ještě obezřetněji. Postup „slon v porcelánu“ použitý v tomto článku nadělá víc škody než užitku.

mesicek.na.hnoji
66 příspěvků 3.8.17 13:38

Občas na tenhle blog kouknu…ale ne kvůli inspiraci, spíš pro pobavení. Něco vypadá dobře, ale většinou pán vypadá poněkud disproporčně a vtipně, pasuje mi k němu slovo panák. Však ať si každý nosí co chce, jen když to prezentuje veřejně, musí počítat i s kritikou, ne jen s potleskem.

Marilla
42 příspěvků 3.8.17 13:48

Mohla by som sa opýtať Vítězslave, aké je vaše povolanie/zamestnanie? Čisto iba zo zvedavosti, nechcem do vás rýpať.

Karin
3950 příspěvků 3.8.17 18:32

https://www.linkedin.com/in/vítězslav-ivičič-75640188/?ppe=1

jirtak
7 příspěvků 3.8.17 19:54

To asi nepůjde o pana Víťu. Na svém blogu jednou zmínil, že studuje germanistiku na FF UK. Bylo to v rámci příspěvku, ve kterém se vysmíval stylu oblékaní studentů fildy :-)

Karin
3950 příspěvků 3.8.17 20:03

Nevylučuju, že v Brně žije víc Vítězslavů Ivičičů. Jestli Vitoušek studuje, možná je to někdo z přízně…

isko
1855 příspěvků 3.8.17 14:36

" rád nosím smoking, který je to nejlepší, co si na sebe může muž vzít. Každý v něm skvěle vypadá, pokud dobře padne, a u smokingu je tak přesně stanoveno, z čeho se skládá a jak má vypadat, že to může pokazit jen úplný tupec. Problémem je, že Češi místo něj – v lepším případě – nosí džíny a polo trička."

Myslela jsem si vždycky, že smoking je na večer. Divadlo, plesy atd.

To jako fakt chcete říct, že Češi - tedy Češi obecně - nosí místo smokingu na ples džíny a polo tričko? A co na ty plesy nosí v horším případě?

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 15:19

Už jsem na plesech, v divadlech (myslím třeba Národní nebo Operu) a na akcích, kde byl smoking vyloženě uveden na pozvánce, viděl ledasco. Horší než džíny a tričko jsou třeba rejoicky a rybářská vesta.

Příspěvek upraven 03.08.17 v 15:46

Karin
3950 příspěvků 3.8.17 15:33

Jenže tohle téma se tady řešilo miliónkrát už v pravěku, co s tím na MP dnes…?

Příspěvek upraven 03.08.17 v 15:33

isko
1855 příspěvků 3.8.17 15:52

A fakt to dělají všichni? Že si dovolíte napsat všeobecné „Češi“?

Karin
3950 příspěvků 3.8.17 16:02

Až jednou vyrazí do světa (a teď nemyslím jen Vítězslava, ale hlavně ty současné zdejší „redaktorky“), uvidí, že tenhle typ lidí se najde i u jiných národů. Cestování rozšiřuje obzory. A je-li mysl dostatečně plastická, pak jí putování po světě dodává i nadhledu, pokory a jiných veskrze užitečných vlastností, které svědčí každému psaní.

aerofrog
345 příspěvků 4.8.17 11:22

@Karin Tohle bych tesala do kamene. A nejde jen o názor na módu. Víc rozhledu a víc pokory ještě nikomu neublížilo. A jedno jde ruku v ruce s tím druhým.

Wounded Knee
31 příspěvků 4.8.17 08:37

Ti lidé na fotce jsou samozřejmě oblečení špatně a myslím si, že je vina divadel, že nevyžadují dresscode. Co je ale horší? Být v divadle špatně oblečený nebo někoho tajně fotit a fotky umísťovat na web bez jeho souhlasu? Podle mě je to kyberšikana ironicky převlečená za módní poradenství. S absencí vkusu a dobrého vychování. To vás ta vaše famózně oblečená babička nenaučila, že prstem se neukazuje? Někdo výše psal, že buranství má více podob.

SaintJimmy8
2 příspěvky 4.8.17 10:26

Pokud dobře vidím, na fotografii nejsou obličeje a není tak zřejmé o koho se jedná, předmětem fotografie je pouze a jenom oblečení. Mluvit tedy o nějaké kyberšikaně je vyloženě kravina!

Wounded Knee
31 příspěvků 4.8.17 11:27

Předmětem fotografie jsou dva lidi (ne jenom oblečení…), kterým alespoň není vidět do tváře, které někdo fotil a fotku prezentoval v pro ně dehonestující formě. Dost pochybuju, že se je někdo ptal o svolení. Chápu, že tyhle stránky byly na podobných fotkách založené a kyberšikana to asi není (moje chyba), nevychovanost a nevkusnost to ale je.

DanaP
170 příspěvků 4.8.17 08:41

Ale jistě, v úterý jsem byla na vernisáži a promenoval se tam pán v kraťasech a rozepnuté košili. Na jeho upocenou, prošedivělou hruď fakt nejsem zvědavá… Ano, bylo vedro, všichni jsme měli víceméně letní úbor, ale tohle bylo fakt moc.

Eva 777
4 příspěvky 4.8.17 14:47
Pokus o skrytí nadváhy

Tak ano, do divadla by měl být nějaký dresscode, ale na té fotce vidím dva lidi mezi 50 a 70 lety, zřejmě důchodce, kteří evidentně do divadla nechodí často, takže doma nemají dost formálního oblečení. Navíc každý rok o něco přiberou, takže to co měli, to už jim nesedí. Nevhodná vesta i kostkovaná košile jsou pokusem, jak skrýt bříško, což je z psychického hlediska pro ty lidi zřejmě důležitější než nevhodný oděv. Myslím, že dvojice usoudila, že než aby k ne zrovna levné vstupence přihodily pár set nebo tisíc za vhodný oděv (které zřejmě stejně navíc nemají), tak bude vhodnější jít v tom, co doma mají…A teď suďte…

Příspěvek upraven 04.08.17 v 15:22

czechfashionisto
95 příspěvků 5.8.17 00:37

Abych vás uvedl do toho správného obrazu, původně jsem myslel, že ten pán je nějaký údržbář, protože jsem jej potkal v suterénu u chodby u toalet. A pak venku, kde se s tou ženou bavil o operetě překvapujícím způsobem, z jakého vyplývalo, že se zajímají o divadlo, že často chodí do divadla, a že znají buďto Offenbacha a jeho tvorbu, anebo alespoň původní verzi Orfea v podsvětí, což mě docela překvapilo, protože Offenbachovy operety nehrají tak často, aby je znal, řekněme někdo kolem pětadvaceti, vzhledem k jejich „zastaralosti“. Což mě docela šokovalo, protože od někoho, kdo o divadle mluví tímto způsobem, bych čekal vhodnější oděv.

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 5.8.17 12:48

To je blbost. Kamarád je skladatel divadelní hudby, ale v košili chodí jen na premiéry. Jinak chodí jako trhan.

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 5.8.17 12:59

To je blbost. Kamarád je skladatel divadelní hudby, ale v košili chodí jen na premiéry. Jinak chodí jako trhan.

Petitchouette
5 příspěvků 3.8.17 15:40

Upřímně, vůbec první článek na pekle co mne donutil k reakci. A k tomu, abych zjistila, že mne váš blog a styl a fakt baví. A máte pravdu. nedávno jsem seděla v neděli v kavárně na náměstí jednoho středně velkého českého města. A všichni, vážně, bez pardonu, asi 60 lidí, co za tu dobu prošli, měli na sobě ty odporné trekové boty. Muži i ženy. Ženy i sukním. Je to nevkusné, ošklivé a hloupé. Thats all. A když si vezmu do Národního dlouhou róbu po babičce a norka, taky jsem za „blázna“. Móda je hra a když Vás baví si hrát, hrajme si, proč Češi mají pořád potřebu nevybočovat z davu a nebýt svůj, aby se náhodou lidi, táto, na nás nedívali zle? A to že jsem ráda upravená, mám vybrané způsoby a dbám na detail, není povýšenost. To by měla být samozřejmost. A ne smrdět, potit se a dávat tak najevo, že něco tak povrchního jako styl, elegance, ba i obyčejná slušnost, je mi absolutně buřt. Fandím Vám.

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 15:48

Díky, konečně někdo, kdo chápe moje slova :)

ona2017
16 příspěvků 3.8.17 18:49

Je mi velkým potěšením, že dokazujete, jak je možné si s oblečením hrát a že může být pro člověka radostí (a stojíte si za tím). Kdyby se muži i ženy alespoň trochu nechali unést svou fantazií a nebáli se jiných či neokoukaných věcí, byl by pohled na naše ulice určitě veselejší a možná by se jim i na tvářích občas objevil úsměv… Potkat Vás v kabátě s liškou, tak se za Vámi otočím - a myslím to jen v dobrém…pravděpodobně bych Vám i řekla, že Vám to sluší!…a ano, móda je i trochu povrchní záležitost, ale nemusí to nutně znamenat, že ten, kdo se odlišuje v oblékání nebo (nedej B-že!!!) dbá na to, co si obleče je povrchní a namyšlený…může mít jen silné estetické cítění a potřebu se v této oblasti realizovat…za mně BRAVO!
P. S.: nejsme tady náhodou na módním pekle…?

Příspěvek upraven 03.08.17 v 19:04

Wounded Knee
31 příspěvků 3.8.17 15:52
haiku na humidní den

Jsem voňavý čecháček
smoking věším na háček
a v kožichu z leoparda čumím jako malý Jarda

zwedavka
1330 příspěvků 3.8.17 15:55

Do huby si nevidím, že se za to nestydím.

ona2017
16 příspěvků 3.8.17 19:05

(pro Wounded Knee)…máte tohle opravdu za nutné???

Příspěvek upraven 03.08.17 v 19:38

Janiac
789 příspěvků 3.8.17 15:59

@Petitchouette @czechfashionisto To je jasný. Vy trendsetteři postě potřebujete nás, blbce a burany, jako pozadí, abyste vynikli.

Když budeme všichni chodit do divadla v róbách po babičce a v norcích, budeme všichni tak stejně originální, až vám z toho bude špatně. A co byste nosili pak?

Wounded Knee
31 příspěvků 3.8.17 16:19

Rejoicky + trekovky

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 12:19

Pro Janiac: víte, já nějak nechápu Vaše rozhořčení, tento blog je opravdu o módě…nebude tu přece nikdo hájit neupravenost, nevkus atd…a proč se neinspirovat, když se tu inspirace nabízí. Na módních přehlídkách se také jedná o inspiraci, oblečení z mola se neobjeví na ulici „doslova“…když se po našich ulicích rozhlédnu (a měla bych tu moc), také bych ráda vzala některé lidi stranou a vysvětlila jim, že to či ono jim ubírá na kráse…nebo je dokonce rovnou učesala, přelíčila a převlékla…ne proto, aby to bylo jak já chci, ale proto, že si to třeba neuvědomují. Ať už z nedostatku času, zájmu, atd…a estetika je přece naprosto úžasná věc, může nám zpříjemnit život…ať si každý má svůj styl, který se nemusí shodovat s tím mým, ale ve spoustě případů je zevnějšek odrazem nezájmu, neúcty k okolí a stádnosti, která zde byla podporovaná v minulém režimu za zvuků hesla: z hlav se setnou ty co přeční, zato průměrní jsou věční…a nekoná se tu náhodou taková malá „poprava“ mladíka, který je mimo průměr?

Příspěvek upraven 04.08.17 v 12:24

Janiac
789 příspěvků 4.8.17 13:08

@ona2017 Kde z toho čtete, že kopu za průměrnost? Ano, možná to tak vyzní, ale já rozhodně nejsem stádní typ, ani neodsuzuji odlišnost. Naopak. Tenhle příspěvek je spíš reakcí na jiné, předchozí komentáře. Jen mi přijde trochu hloupé brát tu „svou vlastní“ cestu jako tu jedinou správnou a ten zbytek dost neomaleně kritizovat.

Takže inspirovat ano, ale vulgárně hodnotit ostatní mi přijde vulgární a přes čárou. Obzvlášť v situaci, kdy má pisatel tendenci dělat ze sebe něco lepšího.

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 14:07

Pro Janiac:…nikde nepíšu, že právě Vy „kopete za průměrnost“…to došlo k mýlce : )…a co se týče zmiňované vulgarity, tak jsem ze strany Fashionisty žádnou nezaznamenala. Také nevím jak ze sebe „dělá něco lepšího“… Jen vyjadřuje svobodně svůj názor.

Janiac
789 příspěvků 4.8.17 14:11

Když napíšu, že všechny rozvedené matky jsou krávy, je to urážka nebo svobodný názor?

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 14:12

Pro Janiac: takto doslova to někdo někde napsal?

Janiac
789 příspěvků 4.8.17 14:22

Podle mě je to stejné, jako když se napíše, že Češi jsou burani bez vkusu.

V tu ránu pro mě takový člověk není inspirativní, ani kdyby měl sebelepší módní nápady, jeho názor pro mě přestane být relevantní. Přiznávám se, že se mi některé módní nápady z blogu líbily, ale svými silnými výroky ze sebe autor udělal v mých očích neinspirativního kašpara.

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 14:27

…nebudu psát za autora těchto výroků, ale když říkám, že Francouzi mají cit pro módu, tak tím nemyslím celou Francii…určitě je část z nich, pro kterou to neplatí…právě tak, když někdo napíše, že Češi jsou burani bez vkusu, dovoluji si myslet, že tím neuráží celý národ, ale pouze ty, kterých se to týká. samozřejmě se můžeme dále bavit o tom, že to lze napsat i jinak…

Janiac
789 příspěvků 4.8.17 14:30

Tak vidíte. Všichni máme svobodu psát (a chovat se) kultivovaně, nebo taky jako kreténi :-)

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 14:47

Ano, Janiac, dávám zelené : )

Petitchouette
5 příspěvků 3.8.17 16:15

@Janiac Nemusíte mít nutně róbu po babičce a norka, ale až si ženy budou brát vhodné oblečení, lodičky, žádná bagančata, dotáhnou styl do detailu (u toho vážně trpím - krásné šaty, neupravené vlasy, odporné boty..) budu vážně, vážně happy. Moje babička/maminka by do divadla nikdy nešla neupravená, nevhodně oblečená, nevoňavá a s obří kabelkou. A ty boty by si klidně před začátkem přezula na toaletě, když by celý den chodila po městě (jakože nechodila). Mě móda baví, to že nosím asi 15 let vintage věci, ze mne nedělá trendsettera, ale díky každopádně, díky, potěšilo :D

Janiac
789 příspěvků 3.8.17 16:26

@Petitchouette Když přestanete mít potřebu hodnotit, co nosí ostatní, budete happy taky :-) Je iluzorní myslet si, že dřív měli lidé lepší vkus. Neměli. Jen díky všeobecně horší dostupnosti čehokoliv byla móda jednolitější, stádnější. Ano, ti lidé chodili třeba v obleku, ale třeba byl otřepený oblýskaný, kritizovaný úplně stejně jako dnes džíny. I v minulosti chodili lidé do divadla nevhodně oblékaní, jenže díky dochovaným fotografiím a filmům se vytváří iluze, jak ten svět vypadal. Jenže nevypadal. Lidi byli stejní jako teď. Chytří, hloupí, vkusní, nevkusní, styloví, nestyloví, pečliví i lajdáci. Takže je možné, že by dnešní blogeři plakali tenkrát jako dnes. Jen nebylo, kam to psát. Leda tak černou křídou do komína.

Paris1789
5862 příspěvků 3.8.17 17:14

Úplně nesouhlasím, můj děd (*1909) byl střední sedlák, později kulak, a přesně věděl, že v bagančatech se leze do chlíva a na pole, kdežto do kostela jedině v obleku, lakýrkách a klobouku.

Karin
3950 příspěvků 3.8.17 17:19

… což se s tím, co napsala Janiac, nikterak nevylučuje.

Paris1789
5862 příspěvků 3.8.17 17:43

No podívejte se dnes, v čem se lidi v kostele procházejí.
Tehdy to fakt věděla celá ves, jak jít do kostela a jak na pole, nikdo to nezpochybňoval a pokud už někdo ujel, byl nejspíš mentálně zaostalý.

Karin
3950 příspěvků 3.8.17 18:11

U nás chodí do kostela asi deset lidí, to není žádný reprezentativní vzorek :D Nebudeme-li bazírovat ausgerechnet na tom kostele, pak se snad shodneme na tom, že lidi bez vkusu se vyskytovali v každé dějinné epoše, a ne pouze dnes.

Edit: Jenže v době našich pradědů se ten nevkus prostě projevoval jinak. Jejich možnosti oblékání byly ve srovnání s těmi našimi tak limitované (venkov - obvykle jedno oblečení na neděli, druhé na všední den, a tečka), že jaksi nebyla možnost oblíknout se vyloženě blbě… Navíc móda se neměnila tak zběsile rychle jako dnes, syn nosil prakticky totéž co otec nebo děd, způsob oblékání byl desetiletí stejný a hluboce zažitý… Lidský nevkus se projevoval v něčem jiném, jiným způsobem. Ale to by bylo na dlouhý příspěvek. Přečtěte si něco z 19. století, třeba de Maupassanta nebo Pittnerovou (nebo jiného autora kterékoliv doby), tam kolikrát najdete autentický popis toho, co lidé tehdy vnímali jako nevkus…

Příspěvek upraven 03.08.17 v 18:28

Paris1789
5862 příspěvků 3.8.17 21:12

Kde berete tu jistotu, že jsem to nečetla?

Karin
3950 příspěvků 4.8.17 14:22

Píšete o svém dědovi, jako by tehdy všichni byli stejní. Jako by všichni věděli, co se sluší. Jako by všichni měli vkus. To neplatilo nikdy.

isko
1855 příspěvků 4.8.17 00:00

Narodila jsem se o dost později než váš děd, ale vcelku si myslím, že asi tak nějak to bylo. Bagančata na pole, do kostela „nedělní“. I mechanici (to zas znám z amerických filmů) nosili do práce košili, přes kterou si dali montérky. Služky chodily jinak než paničky. Problémy s onošeným šatstvem určitě byly- jenže ty jsou i dnes. Nevkus určitě taky byl - ale dost se mohlo pořešit tím, že všichni věděli, „jak to má být“, takže se méně dopouštěli chyb. Ideální to určitě nebylo, žijeme na Zemi, že, ale asi byly zřetelnější mantinely, což myslím lidstvu obecně prospívá.

Janiac
789 příspěvků 4.8.17 14:28

A minori ad maius tady nefunguje. To je úplně stejné, jako kdybychom tvrdili, že všichni Češi mají dobrý vkus, protože Vy ho nepochybně máte :D

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 22:13

Už před sto lety módní časopisy kritizovaly různé „nešvary“ v oblékání. Jenže tehdy bylo „in“ chovat se slušně a podle etikety, dodržovat dobrý tón, a nosit vhodné oblečení, protože by se na váš všichni dívali, a na různá místa by vás vůbec nepustili. Dnes je in nosit goretex, „snýkry“ a volnočasové oblečení, abyste „nepůsobili škrobeně“, prosazovat vlastní originalitu a osobnost, a hejtovat ty, kteří chtějí, aby se lidé slušně oblékli když jdou do společnosti, jak dokazují tyto komentáře. Dá se říct, že tehdejší společnost byla stejná jako naše, ale když někdo neměl peníze na frak, šel v černém obleku a upravil se, jak nejlépe mohl. Dnes si nevezmete oblek schválně, protože byste „se povyšovali“ (Češi přece nechtějí vypadat lépe než soused, protože by vám náhodou mohl závidět), náhodou by si vás někdo mohl splést za kravaťáka navzdory tomu, že jste skejťák, a navíc, vaše pohodlí je přece nejdůležitější!

Petitchouette
5 příspěvků 4.8.17 09:13

Pokud nemáte potřebu hodnotit, nechoďte do diskuze na módní peklo :) Vycházím i z reálných zážitků, ne dobových fotografií. To, že někdo měl obnošené šaty a nemoderní neznamenalo, že nebude čisté, upravené a vhodně zvolené na danou příležitost. Můj táta, který měl za mlada háro a chodil jen v džínách, by si je tehdy nikdy nevzal do divadla. Spíš mluvím i o chování, nějaké základní etiketě a slušných způsobech.

czechfashionisto
95 příspěvků 4.8.17 10:04

Tady totiž vůbec nejde o módu a o to, zda je někdo módní nebo nemódní, ale o slušné způsoby a základní vychování. A to dnes jaksi chybí.

gepardica
36 příspěvků 4.8.17 10:20

To vychovanie ale nemáte ani vy. Ste povrchný, povýšenecký, arogantný a neomylne presvedčený o vlastnej dokonalosti.

czechfashionisto
95 příspěvků 4.8.17 10:29

Ehm… Protože jsem v rozhovoru pro Módní peklo řekl něco kritického o tom, jak se Češi oblékají? Takové tvrzení vás tady jistě muselo šokovat! :D

gepardica
36 příspěvků 4.8.17 10:31

Vy nemožete šokovať. Myslíte si o sebe, že ste nejaký guru v obliekaní a nad všetkými ostatnými. Stále dokola opakujete goretex a športové oblečenie. A ste skôr na smiech.

czechfashionisto
95 příspěvků 4.8.17 10:35

Já si nic takového nemyslím. Píšu si svůj blog, protože mě to baví. Toto o mně říkáte vy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.8.17 18:01

Ono se to vědělo ještě v osmdesátých letech (tedy kupodivu „za komančů“). Bundy se nosily do lesa a na lyže, do města kabát, do divadla dlouhé večerní, na ples plesové, plus příslušné obutí. Ta sportovní móda je zřejmě důsledek zaniklého oděvního průmyslu po plyšáku. Kde nic není ani čert nebere. Následoval chaos a různá náhradní řešení, takže dneska jsou plesové šaty pod zadek, k letním šatům se nosí sportovní boty, bundám se říká kabát a kozačky se nosí v létě.

kolúch
577 příspěvků 3.8.17 20:43

V 80-tych sa uz nosili vetrovky, bavime sa muzoch. Zaciatkom este take upnute do pasu s presivanymi castami, tie boli celkom fajn, skor bundicka ako vetrovka a potom prisiel ten hnus parky z krceneho sustaku pod zadok, ak si pustite zaznam z revolucie, bohuzial neznej, tak tam je toho more. A najhnusnejsie boli take vetrovkove kabaty pod kolena. Panske kabaty skoncili so 70-tymi rokmi.

Příspěvek upraven 03.08.17 v 20:44

Wounded Knee
31 příspěvků 3.8.17 21:49

Já bych v tom neviděl jakoukoliv vazbu na politický systém. na západ od nás také holdují sportovnímu oblečení, možná je míň expediční-outdoorové, ale zase víc do „teplákova“. V červnu jsem byl v San Diegu, kde příjemné teploty kolem 20-25 st. C. umožňovaly dlouhé kalhoty, ale nosil jsem je skoro jediný, všichni domorodci měli bermudy na tisíc způsobů, tenisky, trička.

isko
1855 příspěvků 4.8.17 00:06

Ono to možná bude i 1) tím trendem levných řetězců na oblečení. Nasekat viskózové tuniky a trička s potiskem je asi levnější než se piplat s košilemi a saky, 2) kultem mládí, pubescenti na sebe oblek nevezmou a synonymem pro mladistvé oblečení jsou džíny a triko, takže když všichni chtějí vypadat mladě, tak si všichni kupují džíny a trika.
A vůbec, proč šít pro střední generaci, když šití pro mladé je dostatečně výnosné?

Žaneta Kočková
3 příspěvky 3.8.17 22:53
Buran v kožichu

Buranství je taky vyjadřovat se k něčemu, o čem vůbec nic nevím.

Prý „nechovali doma špinavé krysy, potkany a tchoře jako dnes“.

První zmínka o domestikovaných tchořích (kterým se říká fretka, pane Fašionisto) pochází už doby kolem 200 let po Kristu. Používal je v roce 1221 Čingis Chán i v roce 1245 německý císař Fridrich II. Ve středověku je dámy nosily v rukávech a vypouštěly je proti hlodavcům. To je taková malá souvislost s módou. Anglická královna Alžběta I. se s fretkami nechala malovat.

A špinavé krysy ani čisté se v domácnostech nechovají, protože krysa je v dnešní době např. u nás v republice už docela vzácný tvor. Co se chová, to jsou potkani, kteří byli dost dobří pro královnu Viktorii, když ne pro mistra bloggera. A jak už tu někdo psal, myjí se sami několikrát denně.

Takže příště doporučím neplést se do věcí, o kterých víte velké kulové. Já se zase nebudu plést do jakožeprvorepublikové módy.

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 23:03

Děláte si legraci, že ano? Říká se tomu nadsázka a chtěl jsem poukázat na to, že lidé dnes doma chovají králíky jako domácí mazlíčky, jí je, ale když je vidí vcelku v obchodě, jsou v šoku.

Žaneta Kočková
3 příspěvky 4.8.17 09:54

Nadsázka je, že pletete králíky s potkany a fretkami do jednoho? Ale no tak. Když už plácnete volovinu, tak se omluvte a nerozmazávejte to.

Příspěvek upraven 04.08.17 v 09:54

Lacrimosa
164 příspěvků 3.8.17 22:58

Ježkovy voči. Já to čtu vždy jako - Czech Fashisto - Ale ono vlastně…:D Asi bych jen dodala, že pokud někdo chce být a je vidět, musí počítat s tím, že akce vyvolá reakci :)

czechfashionisto
95 příspěvků 3.8.17 23:40
Z Nyxu

„Ja vím že je léto a prazdniny a teplo, ale fakt nekomu prijde normální nastoupit do tramvaje uprostred Prahy jen v plavkách?“

„To jsem teď četla nějaký článek, že Chorvatům strašně vadí, že jim Češi chodí všude v plavkách, do kaváren a do obchodů a do restaurací, dokonce prej nějaký přišli v plavkách i podívat se do kostela. Tak zavedli pravidla, třeba nevpouštějí do podniků, když člověk nemá patřičný oděv, a český turisty to hrozně pobuřuje.“

„Protože Češi jsou tam (a nejen tam) za burany“

„Nejen nevpustit, ja bych jim za pokus vlezt v plavkach do kostela dala pokutu. Burani…“

„Dneska jsem byla v kavárně v městečku těsně u Prahy a dovnitř vstoupila chůva s třemi chlapci cca 3letými a všichni měli tričko, čepici a holý zadek. A jeden si sednul a začal se tahat za penis (což děti dělávají). Kavárnice je vítala veselými výkřiky, že jsou dneska za naháče, tak jsem rychle zaplatila a šla. Nevymyslela jsem jakými slovy upozornit, že je mi to nepříjemné a považuji to za nevhodné.“


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.8.17 00:04

@czechfashionisto O slovník spisovné češtiny vůbec nejde. Vy jste ale tím „českým buranstvím“ snad posedlý. Zkuste chvíli argumentovat bez slov Češi a burani. Ono je to totiž rasismus.

czechfashionisto
95 příspěvků 4.8.17 01:09

Nejsem posedlý českým buranstvím. Žiju však v české republice, jsem Čech a píšu česky pro české čtenáře, a tak kritizuji oblečení lidí, které tady potkávám - Čechů.

Žaneta Kočková
3 příspěvky 4.8.17 09:56

Zapomněl jste dodat, že jste taky český buran… akorát líp oblečený.

Knitty
63 příspěvků 4.8.17 00:09
Jindy a jinde

Zatímco v roce 1988…

isko
1855 příspěvků 4.8.17 00:15

Tenhle vypadá, že to i ulovil sám…

Příspěvek upraven 04.08.17 v 00:19

Armida
70 příspěvků 4.8.17 10:18

To mi vyrazilo dech.

JenikZHor
7 příspěvků 15.8.17 12:27
je to z filmu
 • James Earl Jones z romantické komedie „Coming to America“, předpokládám že hraje typického „Afričana“.
isko
1855 příspěvků 4.8.17 00:21

A další jindy a jinde a někdo jiný…

Bossygirl
619 příspěvků 4.8.17 01:43
Stále dokola

@czechfashionisto Dobrý večer, jsem moc ráda, kdykoli se mezi mladými muži objeví tací, kterým záleží na sobě samých, na chování, vzhledu, stylu, je to jako svěží vánek a příslib lepších zítřků. V mnohém mi mluvíte z duše, i když je to pro mnohé, rovnostářstvim a absencí výchovy pokřivené účastníky diskuse nestravitelné. Obdivuji Váš elán, preciznost, grácii a úctu k řemeslu.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.8.17 09:16

@czechfashionisto Tím hůř. Pokud nemáte srovnání s jinými národy, nepište Češi, ale lidé. Za to, že žijete zrovna tady, Češi fakt nemůžou. :-)

czechfashionisto
95 příspěvků 4.8.17 10:09

Žil jsem pět let v Rakousku a asi rok na několika místech ve Francii. A z mojí zkušenosti můžu říct, že ta pohodlnost a rezignace na upravený zevnějšek je tady tak častá, že se zdá, že je to vlastnost typická Čechům. Nikde jinde jsem se s tím nesetkal. Češi na vzhled kašlou, hlavně ať je to praktické a pohodlné, viď mámo!

Knitty
63 příspěvků 4.8.17 22:39

Vítězslave, jak už jsem psala výše, jste zajímavý muž, a já Vám Váš úspěch přeju; určitě bych raději seděla v MHD vedle Vás, než vedle polorozsypaného rybáře z Lidlu. Kultivovanost má něco do sebe. Jistá extravagance může dobře ladit i s českým smyslem pro recesi (nehledě k tomu, že recyklujete seknhendové pecky).
Ale to slovo - buran. Jestliže pytloidní vesta a ponožky v sandálech zasunou člověka mezi burany, potom Vás Vaše okázalost a verbální nadřazenost zasunuje mezi snoby.
Obhajujete svou volbu slov a právo pohrdnout dehonestací národa. Dobrá. Já jsem zklamaná z Vaší povrchnosti a neschopnosti snášet kritiku. Což takhle trochu nadhledu a méně krutosti? Potom by Vás zdobil i vnitřní šarm, a ne jen navoskovaný knír.

czechfashionisto
95 příspěvků 5.8.17 00:26

Musím říct, že mně překvapujete. Buran je podle mě výraz označující nevychovaného člověka a nechápu, co vás na něm tak pohoršuje. Nemyslím to nijak „nadřazeně“, prostě jako konstatování faktu. Nevychovanost = buranství.
Konstruktivní ritiku snést umím, ale to, co převádí zde komentující, je prostě nechutné. Samá urážka a pohrdání, protože jsem si dovolil říct, že je nevychovanost chodit do divadla v rybářské vestě. Proto tady Peklo je, ne?

Knitty
63 příspěvků 5.8.17 20:07

Já se s Vámi nechci hádat o slovíčka, myslím že toho máte plné zuby Vy, i mnohé zdejší čtenářky.
Poukazuji na skutečnost, že kromě slovníkového významu mají slova i svůj EMOCIONÁLNÍ náboj, který se může vyostřit i díky kontextu.
Jistě sám cítíte rozdíl v tom, když Vám někdo napíše „V kožichu vypadáš jako kretén“ nebo „Je to od Vás odvážná volba, kterou, jak se obávám, Vaše okolí nepochopí“. Přitom obě věty obsahují plus mínus významově totéž. Emočně, to už je jiná. To druhé je přátelská diskuse.To první urážka.
Prostě věřím tomu, že byste svoje námitky vůči módním prohřeškům dokázal formulovat i laskavěji, a Vaše záliba v historii by jistě přinesla celou sbírku slov, které… No, to už záleží na účelu, který sledujete.

Pokud jde o hatery, popř. přísnější reakce na Vaše kreace či názory - obávám se, že to je osud každého blogera. Není jednoduché jít s kůží, potažmo kožešinou, na trh.

Přeji hodně sil a nadhled Vám i Vašim čtenářům :-)

Edit: vypadlá písmenka

Příspěvek upraven 05.08.17 v 20:12

gepardica
36 příspěvků 4.8.17 09:35

Tak som si prečítala diskusi a pozerám, že najväčšie fanynky @czechfashionisto
@ona2017 a @Petitchouette .
Až na to, že evidentne je to jeden a ten istý človek. Predpokladám, že ten, kto je tu kritizovaný si potreboval doplniť rady, aby sa tu neobhajoval sám.
Aké úbohé. Fuj!

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 12:00

Pro gepardici: tak tohle Vám, je mi líto, nevyšlo…s PetiteChouette mám společné pouze to, že mne zdejší reakce k článku vyburcovaly, abych se také (a rovněž poprvé)zapojila do zdejší diskuze…a dotyčný mladý muž by možná věkově mohl být mým synem…(což by bylo fajn, protože bychom určitě chodili po nákupech spolu : )

Petitchouette
5 příspěvků 4.8.17 12:20

:) Češi nemají vkus, prostě v globále to říct musím. Nebudu házet všechny do jednoho pytle, ale je to vážně bída. A nemají slušné způsoby, ty se někam vytratily. A stejně tak se vytratily třeba u Skandinávcům. Je to prostě jen smutné. A to, že o tom někdo napíše, je dobře. Stádnost a nevkus. V názorech, chování i oblékání. U nás bohužel častý jev.

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 12:28

Pro PetiteChouette:…ták, teď jsem obě napsaly komentáře v relativně krátkém časovém úseku za sebou, takže konspirační teorie, že jsme jedno tělo, jedna duše se může rovíjet dál… : ))))) Jinak zdravím a přeji pěkný den: )

Příspěvek upraven 04.08.17 v 12:29

Petitchouette
5 příspěvků 4.8.17 12:42

:D bohužel asi ano :) Také zdravím a přejí krásný den :)

Paris1789
5862 příspěvků 4.8.17 10:06

Když už jsme u toho Chorvatska…
Poprvé jsem tam byla v roce 2005, bylo to zájezd mé cvičitelky, která pořádá každoročně takové svého druhu přímořské soustředění. Tudíž jsem si nemohla logicky vybrat ani termín a ani destinaci. Zřejmě to bylo letovisko krajany oblíbené, protože tam byli snad jen oni. Tehdy jsem se poprvé styděla za to, že jsem Češka, a raději jsem proto s místními mluvila anglicky.
Velice ty Chorvaty obdivuji, že mají s námi tolik trpělivosti, protože já osobně bych na jejich místě už Čechy do země nechtěla pouštět. A to jsem myslím neviděla zdaleka vše, co mí krajani dokážou, když mají dovolenou.
Oblečení je zdaleka to nejmenší, čím nás naši výletníci ztrapňují.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.8.17 10:14

@czechfashionisto Tak, třeba my tady na to nekašleme. Ostatně proto vzniklo Módní peklo. A Češi jsme. Tak co s tím?

czechfashionisto
95 příspěvků 4.8.17 10:29

My? My jako kdo? Čtete ty příspěvky? Co sem píše za lidi?

květušína
863 příspěvků 4.8.17 15:32

A co sem píše za lidi?

Alterations
753 příspěvků 4.8.17 10:44

Zajímalo by mne, kdo vlastně přišel s tím nápadem, že pravé kožešiny nejsou tím nejteplejším a nejpříjemnějším a nejkrásnějším, co si můžeme dopřát. Asi výrobci umělých kožešin, co vykřikovali, že mezi umělým a pravým není rozdíl. Nebo čínští výrobci, co nás všechny obalili péřovými kabáty. Bez nich bychom totiž pěkně mrzli.

Asi před padesáti lety si můj tehdy pětadvacetiletý manžel koupil dlouhý černý bohužel jen umělý kožich a nosil ho do práce přes tehdy zcela obvyklý oblek s vestou. Byl a je introvert a žádný parádník. Nikdo se nad tím tenkrát vůbec nepozastavoval, bylo to normální chodit do úřadu v podobném oblečení. Od té doby se něco stalo. Kožich je pořád jako nový, ale ani můj syn, ani mí vnuci o něj nemají zájem. Asi ho vyfotím a nabídnu tady k oživení téhle neuvěřitelně militantní diskuse!

květušína
863 příspěvků 4.8.17 10:56

Předpokládám, že umělé kožešiny jsou tu proto, aby se kvůli kožichům nemusela zabíjet zvířata.

DanaP
170 příspěvků 4.8.17 13:04

Nevím, proč bych si nemohla pořídit ovčí kožich - je to nejekologičtější, co může existovat. Ovci sním, kůži zpracuju a až ho odnosím, hodím ho do kompostu, kde z něj za pár let nezbyde vůbec nic.

květušína
863 příspěvků 4.8.17 13:58

Nevšimla jsem si, že jsem psala, že něco nemůžete.

Jen není občas od věci se informovat, jak se se zvířaty zachází, a to nejenom s těmi, které jsou zabíjeny kvůli kožešinám.

amyss
102 příspěvků 11.8.17 12:32

Ovčí kožich není to, co na sobě mají snobky (nebo v tomto případě snobi), kteří nejsou schopní ani zamyslet se nad tím, v jakých podmínkách kvůli nim živoří kožešinová zvířata a jakým způsobem jsou zabíjena. Dneska to ví i skoro každé dítě na ZŠ a zajímají se, snobky a snobi to „neví“, protože vědět nechtějí.
Ovce do toho vůbec nepleťte, protože kvůli vlně stačí ovci ostříhat a stříhat se navíc musí, jinak by z ní byl zplstnatělý chumel. I lidi, co mají ovce jen jako mazlíky a sekačky na trávu je musí stříhat.

isko
1855 příspěvků 4.8.17 10:25

Možná je načase konkrétně definovat problém.
Všichni víme, že Češi na vzhled kašlou. Zrezignovali, nenaučili se to. Docela rádi to všichni kritizujeme. Tenhle web na ponožkách v sandálech vyrostl.

Takže proč tolik vadí, že kritizuje i Vítek?

Protože sám vypadá, že by potřeboval usměrnit?
Protože trpí nezvladatelným a neopodstatněným sebevědomím?
Protože se zaměřil na všeobecně známou věc a dělá, jako kdyby sám samojediný objevil druhou hvězdu sluneční soustavy?
Protože je divné, když se chlap (který se neživí oblékáním) s takovou intenzitou realizuje v módě?

květušína
863 příspěvků 4.8.17 10:48

Možná taky proto, že se tady ohání příručkami o etiketě, ale o taktu se tam toho moc nedočetl?

Příspěvek upraven 04.08.17 v 10:51

Wounded Knee
31 příspěvků 4.8.17 11:09

OK, konkrétně definovat problém(y):

 1. zobecňování - Češi se oblékají špatně (vážně všichni?)
 2. výlučnost - Češi se oblékají špatně (a ostatní dobře?)


jinak na všechny otázky bych odpověděl ne.

Příspěvek upraven 04.08.17 v 11:09

Paris1789
5862 příspěvků 4.8.17 11:25

Osobně se ve veřejném prostoru pohybuji hodně, protože pro přemisťování nepoužívám automobil, ale MHD. Je možné, že je to lokální záležitost těch „mých“ čtvrtí, ale bohužel musím potvrdit, že převaha obyvatel na své oblečení kašle. Nebo třeba ani nekašle, ale neumí se prostě obléct ani upravit. Spousta lidí u nás nezvládá ani základní hygienu, což je v nynějších vedrech hodně znát. Samo, že se situace pozvolna zlepšuje, ale pořád je dobře a vkusně oblečený jedinec spíše exotem než mainstreamem. I ty turisti, co jsou oblečení na volný čas, vypadají líp.

Bossygirl
619 příspěvků 4.8.17 10:29

@Paris1789 Také jsem se párkrát ocitla v podobné situaci. Naposledy v německých lázničkách, kam jsem se, já pitomec, nechala dopravit cestovní kanceláří. Osazenstvo autobusu bylo svorně oděno do otahaných svetrů, sešlapaných a špinavých bot a pochopitelně v rukou igelitky. Podotýkám, že se nejednalo o charitativní zájezd pro nemajetné. Odhadovala jsem účastníky na nižší státní úředníky, učitele a drobné živnostníky. Ihned po vystoupení z autobusu jsem nenápadně odtáhla dceru stranou. Styděla jsem se s nimi jít ve skupince, zvlášť při pohledu na chic německé dámy v kožešinových pláštích a pány ve vlněných kabátech.

Příspěvek upraven 04.08.17 v 10:31


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.8.17 12:00

@czechfashionisto Narozdíl od Vás, já dost dobře vím, co sem píše za lidi.
„Módní peklo vzniklo proto, aby poukazovalo na to, jak nevkusně se lidé oblékají.“ Vidíte, jde to i bez těch Čechů. :-)

czechfashionisto
95 příspěvků 4.8.17 13:45

Pak jste si asi nepřečetla otázku, na kterou jsem odpovídal. Ptali se na Čechy.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.8.17 12:34

@ona2017 Ono záleží na tom, co kdo považuje za vkus. Pro mě je vkusně upravený a chovající se člověk ten, u něhož nepovažuji za nutné všímat si oblečení a chování (jak v kladném tak v záporném smyslu).
Pro zajímavost, Wikipedie vkus definuje takto: „Vkus je představa o ideálu krásy, harmonie, dokonalosti a módnosti, která se jednak liší u různých lidí, společenství a národů, jednak se v průběhu dějin neustále vyvíjí a mění. Co této představě neodpovídá, označuje se jako nevkusné.“ Kdo má tedy tady a teď patent na to, určovat, co je vkusné a co ne?

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 12:55

Pro benyku: to máte pravdu, patent na to nemá nikdo, ani si ho tady nikdo nepřivlastňuje (mluvím-li sama za sebe). Jen je pravda, že za „komančů“ se estetická výchova moc nepěstovala a myslím, že na naší populaci je to vidět… srovnání mám, žila jsem několik let ve Francii…přímo ve městě, kde se šilo pro velké světově známé značky a i do Paříže jsem se často podívala. Z toho, co jsem vypozorovala, mohu soudit, že francouzský cit pro módu, hravost a lehkost je něco, co tady, bohužel, chybí. Není to vůbec o tom, být podle posledních trendů, ale třeba nevyhodit šátek po babičce a uvázat si jej místo pásku, nebát se být jiný (ale tady se lidé stále bojí vybočovat a po přečtení této diskuze i chápu proč…).Samozřejmě to není to nejdůležitější na světě, ale toto je blog o módě, o oblečení…a to s estetikou souvisí…a co vidím na našich ulicích s tím vším nemá moc co dělat…dle mého úsudku…

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 12:59

…a protože mám o krásu (nebo chcete-li harmonii a ano neobvyklost) na světě obecně zájem, tak mne mrzí, že to tady u nás máme tak, jak máme…snad to souvisí s historií…se sebevědomím, ale je to každopádně škoda…

isko
1855 příspěvků 4.8.17 13:35

„…ale tady se lidé stále bojí vybočovat a po přečtení této diskuze i chápu proč…).“

Jako že Víte vybočuje a proto dostává čočku?
No ono je hlavně vybočovat a vybočovat.

pavka_l
1399 příspěvků 4.8.17 13:04

Špatně vloženo

Příspěvek upraven 04.08.17 v 13:04

Janiac
789 příspěvků 4.8.17 13:07

Edit: špatně zařazeno

Příspěvek upraven 04.08.17 v 13:07


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.8.17 13:11

@ona2017 Mrzet nás to může, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat. Některé blogerky pochopily, že nemá smysl za každou cenu kabaretně vyčuhovat a dehonestovat „průměrné“, ale že mnohem lepší docela civilně být jim inspirací. A jsou za to právem všeobecně vážené a ctěné.

Janiac
789 příspěvků 4.8.17 13:22

Souhlasím s Vámi. Cokoliv (i kritika) se dá dělat na úrovni a neztrácet při tom glanc.

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 13:38

Pro benyku: píšete, že „Některé blogerky pochopily, že nemá smysl za každou cenu kabaretně vyčuhovat a dehonestovat „průměrné“, ale že mnohem lepší docela civilně být jim inspirací. A jsou za to právem všeobecně vážené a ctěné.“…to trochu potvrzuje, že v našich končinách se prostě jinakost trestá…a že mnohem lepší je „hrát lidem do noty“. Nezavání to podbízivostí?…aby člověk byl všeobecně ctěný a vážený…brrrr…; )…za sebe můžu říci, že lidé, kteří mně něčím vytočili, mně donutili i k sebereflexi a snad i k tomu, že se o něco málo posunu z místa : )

pro Janiac: ano, člověk se může vyjádřit různými způsoby…nestalo se Vám nikdy, že jste něco myslela, pak řekla a okolí se to dotklo…? Zvláště zde, kde je úplná anonymita a moc toho o sobě nevíme (kromě potenciálního zájmu o módu) je možné, že si diskutující na sebe vztáhne slova, která byla myšlena obecně…a možná právě to sebevědomí, které může někdo postrádat (a fashionistovi nechybí…jak neomluvitelné!) může dráždit. Nepovažuji jeho výroky za výraz nadřazenosti, jak zde někteří píší, spíše si je jen jistý svými názory a snaží se je sdělit…

Janiac
789 příspěvků 4.8.17 14:03

Máte pravdu. A to je právě to umění komunikace. Psát tak, aby se dostavil očekávaný výsledek. Vědět, jak napsat příspěvek, aby se někoho nedotkl a jak někoho cíleně naštvat :-)

Já občas zcela záměrně vytočím doběla i lidi v mé přítomnosti, kterým se dívám do očí, se všemi očekávanými výsledky. A taky občas vím, že musím prosadit něco, co se někomu nebude líbit. Pak se to snažím udělat ohleduplně, pokud mám zájem jim neublížit.

Také píšu blog, kde se stylizuji do určité postavy a pak musím držet fazónu, když mi tam lidé píšou, že by mi nesvěřili ani psa, natož dítě. Prostě píšu figuru, ne sebe. Když chci mít blog o stylu a starosvětském gentlemanství, měla bych se toho držet a ne se vyjadřovat ve stylu třetí cenové s umakartem a bez ubrusu. Všichni v životě hrajeme role, ve kterých bychom se měli držet listu. Obzvlášť v situaci, kdy jsme si je vybrali sami. Jinak je to totiž jenom směšné pozérství. Jako když někdo chce a nemůže.

květušína
863 příspěvků 4.8.17 14:17

@ona2017 Domnívám se, že jste to nepochopila. Tady nejde o to - nevyčuhovat, ale o to, jakým způsobem se celá věc podá. Můžu mít sebelepší vkus a oblékat se naprosto dokonale pro každé místo, čas i příležitost, ale jakmile budu opovrhovat někým, kdo na oblečení zas až tolik nelpí, bude vidět, že celé je to jen pozlátko, nakašírovaná fasáda, za kterou se neskrývá nic hlubšího. A takovýmto způsobem lidi z trekového oblečení rozhodně nedostanete.

Je obdivuhodné s jakou vášní pan Ivičič přistupuje k oblékání a kolik energie do toho jistě vkládá, ale svou nadřazeností a zahleděním do sebe to všechno jedním šmahem shazuje.
Co že mi to jen připomíná? Aha: Když se dívám na sebe, tak se musím pochválit, nevypadám já věru zle, zkrátka chlapec, jak má být,…

Příspěvek upraven 04.08.17 v 14:20

Seerendipity
1 příspěvek 4.8.17 14:11

Módny bloger má vždy možnosť si vybrať či bude ľudí iba inšpirovať a povedie svoj blog v pozitívnom duchu alebo ich bude kritizovať a tým dráždiť. Ak sa rozhodne ísť cestou provokácie, musí znášať to čo aj Ada napísala na svojom blogu a to že vždy sa nájde niekto kto Vám príde slušnejšie či menej slušne povedať že sa mu nepáči čo robíte. Kritika sa dá robiť distingvovane a na úrovni a potom by možno nevzbudzovala toľko negatívnych emócií, no podľa môjho názoru kritizovať celý národ pre absenciu vkusu je úplne bezpredmetné. Ľudia ktorým je podobná kritika smerovaná blogy o móde nečítajú. Skôr si myslím že by bolo dobré zaviesť na niektorých miestach ako divadlá, spoločenské podujatia dress code a nevpúšťať nevhodne oblečených ľudí. Ide o kultúru a ľudia by sa to rýchlo odučili keby im prepadli lístky do divadla. A možno by sa základy etikety mali vyučovať v školách, stolovanie, spoločenské správanie, odievanie na rôzne príležitosti.
Mne osobne sa Vítkov štýl páči, prešla som si blog a naozaj je to osvieženie a vždy obdivujem ľudí ktorí si dávajú záležať na výzore, koniec koncov robia to aj pre nás ostatných, radšej sa pozriem na elegantnú, upravenú dámu a pána ako na človeka v teplákoch. Príde mi to proste ako slušnosť. Nedá mi necitovať Ditu von Teese, ktorá raz v niektorom rozhovore povedala že sa jej stále všetci pýtajú na akú príležitosť je taká vyobliekaná a ona povedala, že nepotrebujeme žiadnu príležitosť aby sme si spravili radosť tým že sa upravíme a že aj ona sama vždy ocení niekoho kto prinesie svojím výzorom „eye candy“.
Táto stránka je o móde, a móda by mala byť hra a to presne Vítek robí a pre mňa osobne zaujímavým spôsobom. I keď pravdepodobne by zožal oveľa menej kritiky keby sa venoval iba inšpirovaniu a zdržal sa poučovania. Ale napádať ho za jeho štýl a nabádať ho k tomu aby sa zaradil a tak ako aj ostatné blogerky kabaretne nevyčnieval z radu a potom bude všeobecne vážený a ctený mi príde hrozne nízke. Móda má byť inšpiratívna hra, nie každý na to má odvahu, nie každého to baví a nie každý musí!!! Ale prečo niekoho „kameňovať“ za to že vyčnieva a že je iný, že je elegantnejší, odvážnejší. Veď vy sa inšpirovať nemusíte. Pre mňa je najhoršie módne peklo (horšie ako tepláky) to keď sa niekto pokúša uzemniť a pristrihovať krídla niekomu kto sa chce originálne obliekať a núti ho aby dostal rozum a zaradil sa… Nemusí sa Vám to páčiť.

Příspěvek upraven 04.08.17 v 17:39

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 14:32

Pro Seerendipity: lépe bych to nezformulovala : )

Eva 777
4 příspěvky 4.8.17 14:30
Burani

Tak já bych se trochu zastala těch buranů. Oblečení člověka vypovídá jednak o jeho psychickém rozpoložení a jednak o finanční situaci. Pokud máte problém platit nájem, tak je problém dát i tři stovky za zlevněné šaty, a to je dnes problém mnoha lidí, kteří normálně pracují, natož když jsou třeba samoživitelé, nemocní nebo se o někoho starají. A pak to psychické rozpoložení - když nejste psychicky v pohodě, tak si hezké oblečení nekoupíte. Už se mi párkrát stalo, že jsem i s penězi v kapse nemohla koupit nic, protože to prostě nešlo - neměla jsem pocit, že mi cokoliv sluší, byla jsem ve stresu atd. Mám kamarádku, která je duševně nemocná a každý i ten sebemenší kousek, co má na sobě, o její nemoci vypovídá. Pokud jste třeba důchodce a máte nadváhu, tak už je problém něco koupit, v čem se budete sám sobě líbit a na co budete mít. Takže je to hodně o toleranci. Nevadí mi, že má někdo ponožky v sandálech nebo crocsky nebo trekové oblečení ve městě, protože v určitém věku je prostě pohodlí důležitější než sexappeal a pokud je ten člověk jinak OK, tak to neřeším. Když mi to bude vadit, budu se obklopovat lidmi ve smokingu, ale kritizovat lidi, co se neumí obléct, je poněkud povrchní, protože nikdy nevíte, co za tím je…

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 14:45

Pro Eva 777: ano, dávám zelené, jsou v životě situace, kdy oblečení není tím nejdůležitějším, ale ty tady neřešíme…není to blog o sociálním cítění…nemyslete, že žádné nemám…bohužel mám i vlastní zkušenosti s tím, že jsem měla hluboko do kapsy…a ani dnes rozhodně nepatřím mezi „horních deset tisíc“…a právě proto, že mám tyto osobní zkušenosti, vím, že i třeba přešitá starší věc nebo darovaná mi v těch dobách zlepšila náladu…a po každém třídění skříně věnuji věci někomu, komu na tyto „zbytečnosti“ nezbývá, protože oblečení sice situaci neřeší, ale může podpořit sebevědomí a tím se člověk cítí lépe a nastává celý řetěz dalších událostí…
Ohledně velikostí…jsem ráda za dnešní módu zkrácených kalhot, protože jsem poměrně vysoká a mám s oblečním (rukávy, nohavice, u šatů umístění pasu…) také své problémy…
Tím vším jsem chtěla říci…že je to prostě blog o módě, tak se tady řeší móda…ty povrchní, zbytečné nezbytnosti, které nás umí udělat (aspoň na pár okamžiků) královnami : )

DanaP
170 příspěvků 7.8.17 16:32

Každý, i ten nejchudší důchodce by měl mít doma jedny slušné šaty, ve kterých chodí na pohřby a do divadla. Asi nebudou mít poslední střih, ale to nevadí. V rybářské vestě se do divadla opravdu nechodí.

KlaudieS
1765 příspěvků 7.8.17 18:38

„Nevadí mi, že má někdo ponožky v sandálech nebo crocsky nebo trekové oblečení ve městě“ - tak proč tu vůbec jste? Crocsy do města bych si nevzala ani pod pohrůžkou smrti, na to se mám moc ráda.

eless
1079 příspěvků 4.8.17 14:36

Ale sa to rozbehlo…

Schade
29 příspěvků 4.8.17 14:57

Pobavila mě věta: „Když to shrnu, nelíbí se vám můj projev, který je ovšem zcela správný…“ Takovou sebejistotu bych tedy (ne)chtěla mít… A jedna poznámka - pan Ivičič se často ohání etiketou a jejími pravidly, často ovšem zapomíná na to, že i etiketa se vyvíjí a přizpůsobuje se době, vývoji a pokroku, takže argumentovat zvyklostmi z období první republiky není vždy úplně relevantní.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.8.17 14:58

Na dovolené jsme náhodou objevili plakát, že v místě je za hodinu koncert světové známé písničkářky. Prostě mimořádná příležitost. Zastavili jsme se pro lístky, kdyby je náhodou ještě měli, a kupodivu měli. Protože otočit na hotel bychom to nestihli, šli jsme v tom, v čem jsme přijeli a chodili celé odpoledne po městě. Sypu si popel na hlavu, kaju se a doufám, že mi bude odpuštěno, když kraťasy ani kostkované košile to nebyly, a svetr jsem složila do kabelky (ano, tušíte správně, nebylo to psaníčko). :-)

Paris1789
5862 příspěvků 4.8.17 15:49

Pan Ivčič vs. diskutující, kteří musejí mít poslední slovo, ačkoli všichni píšou de facto to samé.
Haló, buďte ve svých odsudcích aspoň originální, na všechno ostatní tu jsou ramínka!

Eva 777
4 příspěvky 4.8.17 16:07

Já myslím, že lidé, kteří se z pohledu jiných neoblékají vhodně a vkusně, to dělají pro to, že:

 1. nejsou prostě schopní se jinak oblékat, nemají vkus, neumí to a to co nosí, je jim prostě líbí
 2. je k tomu nutí okolnosti - nedostatek financí, psychické nebo osobní problémy atd…
 3. vůbec to neřeší a móda je pro ně okrajová záležitost

Z toho vyplývá, že nemá cenu to řešit, protože to bychom každému nevhodně oblečenému museli dát permanentně k ruce stylistu a možná i psychologa:-)

Jinak si myslím, že jako Češi jsme skvělí, i když třeba ne v módě, čímž bych se chtěla ohradit proti těm, kteří permanentně Čechy kritizují a tím si tak trochu kálí do vlastního hnízda…Nesrovnávejme se s Rakušany (kteří mají nesrovnatelně vyšší platy na to, aby si koupili deset kabátů a bund na každou příležitost)ani jinými národy, které zase mají jiné nezáviděníhodné vlastnosti. Špatné oblečení je to nejmenší…

Příspěvek upraven 04.08.17 v 16:08

ona2017
16 příspěvků 4.8.17 20:31

Pro Eva 777:
haló haló…web modní peklo byl (pravděpodobně) založen právě proto, aby se téma oblékání a móda řešilo, nepletu-li se…
Jestli si opravdu myslíte, že „Z toho vyplývá, že nemá cenu to řešit, protože to bychom každému nevhodně oblečenému museli dát permanentně k ruce stylistu a možná i psychologa:-)“…tak pak vůbec nerozumím tomu, co pohledáváte na webu o módě… : )

a to že „Jinak si myslím, že jako Češi jsme skvělí, i když třeba ne v módě,…“ to nikdo nikomu nebere : )

rice
356 příspěvků 7.8.17 15:02

Když on je trochu rozdíl diskutovat o módě, která se mi líbí a inspiruje mě, a urážet ostatní za to, co nosí. To druhé není košer.

A666
419 příspěvků 4.8.17 16:34

@czechfashionisto Žil jsem pět let v Rakousku a asi rok na několika místech ve Francii. A z mojí zkušenosti můžu říct, že ta pohodlnost a rezignace na upravený zevnějšek je tady tak častá, že se zdá, že je to vlastnost typická Čechům. Nikde jinde jsem se s tím nesetkal. Češi na vzhled kašlou, hlavně ať je to praktické a pohodlné, viď mámo!
No vidíte, já rok žiju v Německu a můžu Vám říct, že s pohodlností jsou tu na tom stejně jako češi. Naopak tím, že jsem přesídlila do menšího města, tak mám pocit, že třeba klobouky jsou najednou mnohem extravagantnější, stejně jako podpatky. Žiju teda v Sasku, třeba je to na západě jiné… Letos jsem byla na dovolené v Londýně a nebydleli jsme v centru, tudíž jsme každý den jezdili kus cesty evidentně většinou s místními. A taky se tam dalo najít dost slušné % těch, co evidentně volili pohodlí… Ano, bylo tam zase i dost lidí oblečených velmi pěkně ale zase, je to větší město než Praha a mnohem větší než cokoliv ve zbytku ČR, takže je logické, že je tam trochu větší % lidí řešících víc své oblečení…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.8.17 17:31

@Paris1789 Rozkaz, šéfe.

Bossygirl
619 příspěvků 4.8.17 17:48

@ona2017 Tleskám a děkuji, že jste to napsala vlastně za mě.

DRW
2040 příspěvků 4.8.17 21:14

Docela zajimave pocteni pod jednim clankem, ktery uhodil docela presne na hlavicku.

 • Cesi se neumi oblekat a bohuzel mnohdy ani chovat a slovo buran je k tomu velmi vhodne, neni to nadavka, ale proste jednoduse vyjadreno, ze je clovek nevychovany, jak po strance oblekani, tak chovani na verejnosti
 • Kozich na chlapovi se mi nelibi, ale kdyz ma chlap na to koule si to oblect na sebe jeho vec
 • Na zapade muzeme videt stejne nesvary v oblekani jako u nas, ale urcite nepotkam v kancelari tolik lidi spechajicich po zamestnani na vysokohorskou turu jako u nas, rozhodne kdyz ma kancelarska krysa (od urednika po IT), tak v zahranici je to u muzu povetsinou batoh cerny. A jen k tomu ucelu pouzivany. To, ze muzi povetsinou chodi v nalestenych polobotkach a ne v sandalech je standard, stejne jako bile podvlekaci triko pod kosili a ano voni. Zeny se oblekaji rekneme vice jako bankovni urednice, zadne vystrihy do pulky zad a bricha, a leginy jsou na seznamu zakazaneho obleceni, stejne jako ony neprimerene vystrihy. Saty, sukne a halenky muzou mit barvu jakoukoli a pokud zeny umi kombinovat vzory byva to mnohdy i zajimave. Omluvou neni ani velmi velke vedro
 • Modni peklo bude v nasem ceskem kotliku stale stejne:
  • kdyz budeme neustale tvrdit, ze chodit do prace, s ditem na prochazku, ve volnem case ve sportovnim obleceni vhodnem na hory ci jinou sportovni aktivitu je OK
  • kdyz vyhodnotime, ze nejlepsi si je koupit goratexovou bundu, sportovni kalhoty a boty protoze pomer vykon cena je nejlepsi
  • kdyz jedine boty, ktere zena i muz v botniku najdou jsou pohory na zimu, trekovky na obdobi mezi jarem a zimou a sandale na obdobi mezi tim
  • investice do obleceni bude vzdy tim poslednim a budeme nakupovat ve slevach a navic zbozi spatne strizene a z mizerneho materialu
  • kdyz hlavnim inspiraci, jak se oblekat bude kostym nejake radoby „celebrity“, ktere se mnohdy spise hodi pro lehkou devu nez do kancelare
  • kdyz na dobre mirenou kritiku oblekani (viz. Vitezslav) rozjedeme hejty misto toho, abych se zamyslely(i), zda nema pravdu

Asi bych toho nasla jeste vice, ale vlastne zdejsi reakce davaji autorovi, slapl vam mile damy a panove na kuri oka a to poradne. Protoze znate to ceske prislovi o ptakovi, ktery krici, kdyz ho trefite. Vice nez 200 komentaru je uz slusna trefa @czechfashionisto :D

PS: ten knir je priserny, oblek s sortkami jsem obdivovala u zahranicnich kolegu uz pred lety. A kalhoty si nechte sit na miru.

Příspěvek upraven 04.08.17 v 21:15

czechfashionisto
95 příspěvků 5.8.17 00:30

Děkuji :)

DanaP
170 příspěvků 7.8.17 16:33

Oblek se šortkami považuji za nejodpornější součást pánského šatníku. Jinak souhlas.

Dana.K.Scullyová
8 příspěvků 5.8.17 00:50

Osobně vidím zásadní problém nikoliv až tak ve vkusu, ale opravdu v těch cenových možnostech, a „místě v životě“, nebo jak to jinak nazvat. Spousta z nás má ráda přírodu, chození venku, a ano spousta z nás má děti, se kterými prostě nejde sedět na hřišti ani v béžovém kabátě, natož v bílém a s liškou okolo krku. Spousta z nás (jo, s klidným srdcem se zařadím mezi české burany - ostatně žiju na vesnici a fakt většinu času nosím maskáče a holínky) si prostě nemůže dovolit kabát ani za pět tisíc, natož za deset - jsme vdané, máme hypotéky a děti, co chceme vzít na dovolenou, plus koupelnu, co už léta potřebuje rekonstrukci. Mám si za deset táců koupit radši kabelku, než novou vanu?

Klidně mě nazvěte křupanem, buranem nebo sockou, ale já prostě na lišku okolo krku nemám. Ani peníze, ani chuť, a ani místo, kam to nosit. Když jdu do lesa nebo do parku, potřebuju oblečení, které příliš neutrpí, pokud si v něm s manželem sednem do trávy/budem tahat dítě z kaluže. Smoking ani pouzdrové šaty tohle fakt nejsou. (A ano, ještě ve třicátých letech to tak bylo - ale už Foglar psal, jak všechny děti nenáviděly ty nedělní botky, co si nesměly na procházce v parku okopat). Díky, nechci, moje děti ať jsou radši burani, ale ať se mohou vydovádět v gumákách v kalužích.

A teď ty finance - docela často lítám do USA (manžel je Američan) a můžu říct pár postřehů - co si tam jsou lidé schopní na sebe vzít, to byste potřeboval dvojitý bypass. (A s New Yorkem na mně nechoďte - já nejezdím jako turista, ale normálně za rodinou). Další postřeh je, že třeba Guess nebo Levi's, ale i DG, Cavalli atd., tam jsou normální značky. Sluneční brýle Oscar De La Renta mě ve výprodeji v TJ Maxx stály 20$. DG dokonce 15$ Rifle Guess u nás těžko pořídíte pod 3000,–, bunda od Levis je totéž, na Cavalli a DG mě u nás nikdy ani nenapadlo se koukat. V USA opět za 30$ a ještě mají i zkrácené velikosti. Ne všechno je vkusné, ne všechno je kvalitní, ale ve chvíli, kdy u nás je průměrný plat nějakých cca 25 000, jsou i ty pitomý rifle za 3000 docela raketa. Porovnejte to s tím že průměr v USA je nějakých 2000$ měsíčně, a ty rifle tam stojí 25.

Cizince za značky obdivujeme ne proto, že mají vkus, ale že tam ty značky (a to se pořád bavíme o těch „low cost“ značkách) prostě stojí o dost míň, než u nás, to je to celý kouzlo.

Edit: A ne, fakt naprosto nehájím tenisky na plese a sandály v divadle, ale to snad normálnímu člověku dojde, že si má člověk vzít oděv, přiměřený příležistosti - jít v riflích do divadla by mě nikdy nenapadlo, a navštívit kostel v plavkách taky ne.

Příspěvek upraven 05.08.17 v 01:18

czechfashionisto
95 příspěvků 5.8.17 02:03

Přesně to se snažím říct. I v našich podmínkách se lze obléct hezky a vkusně, a za rozumnou cenu. Neříkám, že musíte mít oblek nebo šaty Dolce & Gabbana a stříbrnou lišku, ale že se máte oblékat vhodně příležitosti. Když máte dost peněz, je jednoduší nakupovat oblečení, ale vkusné věci se dají koupit i za nižší ceny.
Na mém blogu můžete vidět fotky, jak jdu na pivo v tílku a džínách, ale také jak jdu na ples ve smokingu. To však neznamená, že bych si na túru nevzal trekové oblečení. Nikdy bych si je však nevzal do města, do divadla nebo na ples.

DRW
2040 příspěvků 5.8.17 09:14

Jsem naplava na samote u lesa. Clovek z mesta. Doma nebo v kopcich a lesich a vesnicich okolo meho domova mne lide vetsinou potkavaji ve sportovnim (kecky, bezecke obleceni nebo veci na turu) a vubec mi je jedno, co si o me lide mysli, protoze takhle travim prevazne volny cas pobytem v prirode. Do prace jezdim oblecena tak, jak se ma podle moji konzervativni kindestube chodit, to same spolecenske akce etc. Lide z vesnice mne vetsinou ani nepoznaji, bohuzel ja je ano, nic se nemeni na tom, jak vypadaji v okoli domu nebo napr. v divadle.

Paris1789
5862 příspěvků 5.8.17 10:09

Pár postřehů:
Nikdy bych si nemyslela, že džíny patří k elegantnímu oblečení, nehodí se dle mého soudu ani do práce, takže je mi celkem lhostejné, kolik ony kde stojí, prostě na druhé straně Atlantiku jsou i tepláky levnější. To myslím není argument, proč se u nás lidi nedokážou přiměřeně obléci.
Přiměřená kabelka opravdu nestojí „deset táců“, ale ve výprodeji klidně třetinu, ostudu si s ní neuříznete

Vlastně mi to dost připomíná argumentaci v diskusi „Proč jsou Češi vyžraný a nemocný“
Protože je jídlo drahé (není)
Protože nemám čas (jak na co, že)
Protože se sám/sama sobě líbím (tak určitě)
Protože jsem nad tím povznesen/a (večer hraje Sparta)
Protože jsem nemocný/á (jasně, štítná žláza nefunguje 75% populace)

atakdále atakdále atakdále

Přeci záleží jen na vás, když se takto cítíte dobře, je to váš boj. Však jsou to vaše příležitosti, o které třeba díky svému nedbalému odění přijdete. Ale co člověk nemá, to nejspíše nepostrádá?

DRW
2040 příspěvků 5.8.17 11:03

Tesat do kamene, vymluv, proc to nejde, je v ceskem kotliku vice nez dost.

 • umeni je oblect se za malo penez tak, aby to vzdy odpovidalo situaci (moje maminka, babicka si dokazaly poradit a vetsinou sily a pletly; a ty mladsi chodily na asijske trznice a nakupovaly to nejlevnejsi, co bylo, bohuzel zacaly budovat nevkus u soucasne generace a bohuzel i generace dnesnich ctyricatniku)
 • umeni je taky rict spolupracovnikum, pribuznym, ze jsem nebyla na zahranicni dovolene min. v Recku ci Chorvatsku, ale jen tady za humny, protoze moje priority jsou jine a odpocinout si dokazu i jinak
 • umeni je vychovat deti tak, abych se za to nemusela stydet (tj. naucit je spravnemu chovani, oblekani, jidlu), ony to preziji bez nejnovejsiho modelu mobilu, laptopu ci fidgetu, poslednich vykriku mody
 • no a pak jak pise @Paris1789 zbyde na kvalitni jidlo a vkusne obleceni ci kabelku. No a v pripade @DANA.K.SCULLYOVÁ i na novou koupelnu

PS: Mimochodem jedno z deti dostalo nekolikrat docela zajimavou brigadu jen proto, ze byla vhodne oblecena jiz na pohovoru a take proto, ze se umi chovat. Je zajimave, ze to opovrhovane obleceni je stale meritkem toho, kdo jste.

isko
1855 příspěvků 5.8.17 00:58

@DRW
Nezlobte se, ale to jako opravdu chcete říct, že na MP se udržuje trend, že trekové oblečení do práce je v pořádku? Tady se snad hromadně přizvukuje tomu, že ponožky do sandálů OK, softshellová bunda všude je OK a kravata či šaty jsou jen pro snoby?

DRW
2040 příspěvků 5.8.17 08:55

V diskuzich, ktere tady jsou samozrejme ne, ale pod timto clankem v nekterych komentarich je vysoka tolerance k obleceni na hory/sportovnimu.

isko
1855 příspěvků 5.8.17 22:16

Ano, v některých určitě ano. Vždycky, když se probírá to sportovní oblečení na divadle, tak se najdou lidé, kteří se ho budou zastávat. Ale v téhle diskusi to určitě většina není, MP jako celek je v tomhle dost kultivované. Váš příspěvek bohužel vyzněl tak trochu podobně jako Vítězslavův - 1) co Čech, to buran, 2) kritika p. Ivičiče = souhlas s buranstvím. Pravda není ani jedno.

DRW
2040 příspěvků 6.8.17 16:40
 1. kritika nevhodneho obleceni je OK


B) kritika p. V. Ivcice je taky OK
C) buranstvi, buran ano i tak se da definovat spatna vychova

Příspěvek upraven 06.08.17 v 16:41

Anička dušička
210 příspěvků 5.8.17 08:22

Pardon, zle zaradené.

Příspěvek upraven 05.08.17 v 08:23

Gorilka
1507 příspěvků 5.8.17 09:55

@Anička dušička > >@Gorilka Hm, používal sa termín „prostý lid“ (v slovenčine „prostý ľud“). Bez toho „s“ je to úplne korektné >označenie pre strednú a nižšiu vrstvu spoločnosti. > >S tým „s“ je to dosť pejoratívny prívlastok, ktorý by v minulosti verejne použil len buran.

Konečně někdo veřejně označil Boženu Němcovou za buranku. Hurá ;-)

Anička dušička
210 příspěvků 5.8.17 10:47

@Gorilka Ale ja som nepísala o literatúre :-)

„Oh, to je hnízdo!“ řekl mi známý jeden pán, slyše, že jedu do K… <…dlhé pokračovanie priamej reči…> „Sprostý lid je luza, špat­ná, zlodějská luza, pravá to pleva!“ (Chudí lidé, strana 5)
http://www.cesky-jazyk.cz/…di-lide.html#…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.8.17 10:19

@Paris1789 Víte, co mi vadí na tomto článku i na Vašem příspěvku? To neadresné všeobecné mistrování ve stylu „já jsem úplně něco jiného (kupodivu vždycky lepšího) než vy ostatní“. Diskutující by měli více využívat tlačítko „Zmínit“ a reagovat na konkrétní názory. Děkuji za pozornost.

Paris1789
5862 příspěvků 5.8.17 20:50

Možná jste si toho nevšimla, ale můj příspěvek je zařazen jako odpověď k příspěvku nad ním, použít tlačítko „umínit“ mi přišlo být nadbytečné.
Jestli si myslíte, že se konkrétně na vás někdo vytahuje, nemůžu s tím nic dělat. Osobně vás neznám, takže jaksi z principu se můžu vytahovat pouze na vaše zápisky, tak jestli máte ten dojem…
A jo, klidně přeju svým bližním i tu představu o jich samých, že jsou bezchybní, mne osobně to nijak neuráží, je to jejich pocit, na který mají plné právo.

kolúch
577 příspěvků 5.8.17 11:25

Ale v jednom ma pan pravdu, nikto nechce citat, ze je buran, ani on. Alebo si mysli, ze pre niekoho z Manhattanu kto si dava sit kozusiny na mieru bude v tom babskom kozuchu s kratkymi rukavmi nejake hogo fogo? :D Macacie peklo je mysaci raj, z inej optiky ste len provincna postavicka.

Krakorec
52 příspěvků 5.8.17 13:52

Možná jsem jen buran, ale působíte na mě jako seladon.

Sheba
393 příspěvků 5.8.17 16:02

Teda,236 komentářů. Tady se to rozproudilo…Peklo zase žije :-)

harim
19 příspěvků 5.8.17 20:18

Tak se tady konečně objevil skvělý článek:)
Pane Ivičiči mám Váši módu moc ráda. Hodně jsme se od Vás s manželem použili. Jsme moc rádi za to co děláte. Dík
PS. Strašně vám to sluší:)

carlossina
8 příspěvků 5.8.17 21:38
Rukávy

Mám jediný komentář. Nemůžu si pomoct, ale zdá se mi, že máte všude mnohem kratší rukávy, než by měly být. Dělá vám to divné ruce. Jako byste měl saka a kabáty malé.

czechfashionisto
95 příspěvků 7.8.17 01:51

Rukáv košile má končit u zápěstí, rukáv saka má být ještě o něco kratší, aby byl vidět kousek manžety. Spousta lidí si, bohužel, stále myslí, že rukáv saka má zakrývat celou dlaň, a stejně to prezentuje spousta prodavaček.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.8.17 22:00

@Paris1789 Kdyby se někdo vytahoval jmenovitě na mě, tak mi to nevadí, to skousnu, ale tou neadresností se vytahuje jaksi na všechny, a vypadá to hůř. Používám „zmínit“ protože se mi mockrát stalo, že se nějaké jiné příspěvky dostanou mezi to, a pak je v tom zmatek. Je to jenom technická záležitost.

Alterations
753 příspěvků 6.8.17 15:41

Jeden z posledních příspěvků se týká délky rukávů na sakách pana Ivčiče. Řekla bych, že jsou v pořádku. Jen u černého pláště mi připadají kratší, ale to je možná kvůli těm krásným jelenicovým rukavicím. Zato v naší televizi vidíte předlouhé rukávy velmi často. Kostyméři doufají, že to není vidět třeba na panu Hámovi… Zkrácení rukávů u saka dá dost práce, je to nákladné a co pak s tím na jiné postavě… Také náš současný i minulý president mívají příliš dlouhé rukávy. Naposledy to vidíte na sousedním článku, který kritizuje příliš těsné jeans pana Klause.

Alterations
753 příspěvků 7.8.17 12:58

Ještě k té délce rukávů u pánských sak bych ráda upozornila na francouzského presidenta Macrona - koukají mu skoro celé manžety. A to jsem nezmínila presidenta Obamu, Jamese Bonda a anglické prince - samé krátké rukávy, ať se to komu líbí nebé ne!

kolúch
577 příspěvků 7.8.17 17:02

Saka budiz, aj ked kombinacia tesne sako s varhankami kade-tade plus kratke rukavy nie je ziadna vyhra, ale kabat, ktory ma chranit pred zimou a rukavy mu koncia niekde pri hodinkach, to si este zoberte kam poskoci ked sa ruka ohne… Clovek nema v odeve vyzerat, ze z neho vyrastol.

nanjua
1153 příspěvků 7.8.17 12:41

Dočetla jsem po větu: „Snažím se držet etikety a nevypadat směšně…“
Ne-ne… :-D Vždyť to vypadá vtipně, přehnaně. Outfity vypadají jak herecké kostýmy.

Příspěvek upraven 07.08.17 v 12:45

kolúch
577 příspěvků 7.8.17 12:48

Ked ma clovek vzor filmovu/kniznu postavu, tak sa to celkom hodi. Mna celkom pobavilo, ze ma este aj fuzy ako postavicka pani Agaty. Dufam, ze dalsi clanok bude o blogerke inspirovanej slecnou Marplovou.

KlaudieS
1765 příspěvků 7.8.17 18:13

Měl jste si radši obléct květované šaty s PF. To je totiž tady teď jediná oceňovatelná forma módy.

Paris1789
5862 příspěvků 11.8.17 17:58

PF je středostavovská konfekce, není to móda v tom smyslu, jak si módu asi představujeme, tedy cosi, co vnese oživení do šedi ulic. PF je tak akorát pro hnípání v korporátu, aby po vás HR nevystartovalo, že se nedržíte firemního kodexu.
Sice se to tady jmenuje Módní peklo, ale jde jen o to, aby se konzervativní maloměšťačky utvrzovaly ve své nadřazenosti nad těmi, co jim čouhá podprda.

MartinJ
34 příspěvků 8.8.17 01:10

Diskutující se zde hojně pohoršují nad tím, že bychom snad byli burany..Jjistě, že nejsme! Sice kdykoli využiji mhd, nemohu se dopátrat pána, který by měl alespoň vyčištěné ( když už ne vhodné) boty, snad s výjimkou několika hipsterů anebo mladíčků, kteří se snaží. Ale burani teda v žádném případě nejsme! To jsou samí lidé, na kterých klečí exekutor, bývalá manželka, Evropská unie a nejméně čtyři uprchlíci. Tak se nedivte, že na čištění bot nemají kdy!!! Navíc dojíždějí z vysněného satelitního městečka, takže se domů musejí brodit po kotníky v bahně a přejít pole a luka, tak co by se o botky starali!!! :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.8.17 01:25

Tak jste prostě burani, no. Když na tom tak trváte… :-)

Příspěvek upraven 08.08.17 v 01:26

Bara06
2039 příspěvků 8.8.17 18:48

Mám z vás prostě pocit, že jste spíš taková povýšená dámička v kalhotách. Marně ve vás hledám charismatického chlapa, co neohroženě sundá sako a v hustém dešti půjde měnit pneumatiku. Vidím ve vás někoho, co si celé dny pěstí knír a fotí outfity - a promiňte, nevidím v tom zhola nic mužného. A v tomhle kontextu děkuji za všechny průměrně oblečené muže - normální chlapy, Co sice nemají hedvábné košile, ale zbyl jim viditelný testosteron.
A ne, nemám ráda outdoor ve městě, rifle v divadle, smrduté vyvalené pupky v autobuse ani sešmajdané sandály. Mám prostě ráda ROVNOVÁHU.

czechfashionisto
95 příspěvků 9.8.17 00:23

Nepřipadá vám velice hloupé posuzovat někoho podle oblečení? Mně tedy ano.

gepardica
36 příspěvků 9.8.17 07:02

@czechfashionisto presne to robíte vy a velmi neomalene.

czechfashionisto
95 příspěvků 9.8.17 08:34

Já píšu, že chodit do divadla v goretexu je buranství, což se píše v různých knihách o etiketě, takže to není jen můj názor, jak také potvrzují komentáře některých zde přítomných. Vy píšete, že jsem dámička a povýšenec, protože „máte takový pocit“. To je něco úplně jiného.

edit adminem - vulgární invektiva

květušína
863 příspěvků 9.8.17 09:06

Jaký výklad dávají knihy o etiketě výrazu sprostá kráva?

Myslím, že tímto jste se dost odkopal.

isko
1855 příspěvků 9.8.17 11:30

Stále nechápete podstatu problému. Ve skutečnosti drtivá většina osazenstva módního pekla s vámi souhlasí, co se týká rejoicek.
To, co zde lidé těžce skousávají, je způsob, jakým to (a sebe) prezentujete.

czechfashionisto
95 příspěvků 9.8.17 08:39

Na rozdíl od vás netvrdím, že pokud má někdo rejoicky, je neschopný či hloupý. Je to prostě neslušné, ale na základě toho člověka nesoudím.

Mirt
445 příspěvků 9.8.17 08:44

Rejoicky jsou buranství, ale označit ženu za krávu, protože řekla, že vaše oblečení v ní nevyvolává dojem mužnosti, to je v pořádku?

czechfashionisto
95 příspěvků 9.8.17 10:15

Je vám snad jasné, že sem nechodí nikdo jen tak něco říkat, ale cíleně hejtovat, ať už je to kdokoli?

gepardica
36 příspěvků 9.8.17 12:20

Boože ste tááák trapnýýý. Až to strieka ušami. Vy znalec etikety.

czechfashionisto
95 příspěvků 9.8.17 15:12

Vzhledem k tomu, že mně tady asi špatně rozumíte, se snažím mluvit vaším jazykem.

Mirt
445 příspěvků 9.8.17 08:42

Nezajímáte se snad o módu sám proto, že svým oblečením může člověk mnohé vyjádit? Není snad móda celá o tom, jak chceme působit na své okolí?

czechfashionisto
95 příspěvků 9.8.17 14:48

Tím chcete říct, že pokud někdo chodí na plesy a do divadla v obleku, neumí vyměnit pneumatiku?

Mirt
445 příspěvků 12.8.17 19:10

Jistěže ne.
Muž v obleku v divadle působí jako vhodně oblečený. Muž v teplácích v divadle působí jako nevhodně oblečený. Žena v šatech a lodičkách v divadle působí jako vhodně oblečená. Žena v průsvitných legínách v divadle působí jako nevhodně oblečená. Nic z toho nevypovídá o schopnosti těchto hypotetických čtyř lidí vyměnit pneumatiku.
Bavíme se tu ale o tom, jak na nás působí styl oblékání. Jestliže na vás muž v teplácích v divadle působí jako buran, pravděpodobně si s tím spojíte i další věci. Třeba vás napadnou slova jako nekulturní, lhostejný k vlastnímu vzhledu, člověk, co by radši seděl na gauči, koukal na fotbal a pil pivo… Pokud se nenecháváte příliš unést svými předsudky, tak si asi nemyslíte, že to všechno musí být pravda, ale napadne vás to.
A stejné je to, když se člověk podívá na vás. Někoho můžou napadnout slova jako nemužný, zženštilý, namyšlený, pozér, povrchní, příliš zahleděný do sebe… Netvrdím, že něco z toho jste, jen tvrdím, že některé vaše outfity na některé ženy takto působí. A netvrdím, že je špatně to, jak se oblékáte, protože trocha extravagance je na světě taky potřeba a vy máte plné právo se tak oblékat.
Z téhle debaty na mě působíte jako člověk, co má rád módu a chce se oblékat zajímavě (až potud nic proti), ale taky jako člověk, který nedokáže ustát kritiku, reaguje nepřiměřeně a sprostě a překrucuje výroky ostatních. A to mi v pořádku nepřijde. Pokud chcete být kritický, je dobré se taky naučit kritiku přijímat.

czechfashionisto
95 příspěvků 13.8.17 00:02

Vždyť to není pravda. S vaším komentářem souhlasím, ale já podle oblečení nikoho nesoudím, a očekávám, že ani mě podle oblečení nikdo soudit nebude. Podle mě je člověk v trekovém oblečení v divadle nevhodně oblečení, ale kvůli tomu nebudu tvrdit, že je snad pořádný, jak se tady spousta lidí mylně domnívá, a přesně tak soudí mě. To přece není kritika, ale hloupé předsudky.

Dana.K.Scullyová
8 příspěvků 8.8.17 22:10

@Bara06 :D :D Díky, váš příspěvek naprosto sedí! Také bych se chtěla pana Ivčiče zeptat, co nosí v běžném životě mimo blog a fotky. Doma, po práci. Na zahradu. Do lesa na houby. Na grilování u kamarádů. Na rodinný výlet s dětmi třeba do westernového městečka/ZOO/Adšpašských skal. Na oslavu strýcových šedesátin, která se koná ve vesnické hospodě. Na chalupu. Na běžnou návštěvu u rodičů (nemyslím slavnostní nedělní oběd). Co si oblečete, když vám kamarád ve středu odpoledne napíše sms „zajdem po práci na dvě piva?“

Příspěvek upraven 08.08.17 v 22:11

czechfashionisto
95 příspěvků 8.8.17 23:29

To také najdete na mém blogu. Vždyť tam píšu, a tady také, že člověk se má oblékat podle příležitosti. Na pivo du hospody jdu v džínách a tričku, na oslavu bych si vzal světlé kalhoty a košili, doma nosím kalhoty, džíny, šortky a tričko nebo košili, svetr nebo mikinu, v neděli odpoledne, když odpočívám a válím se na pohovce, mám tepláky a tričko nebo pyžamo, na zahradu se obleču podle toho, co budu dělat, do ZOO polo triko a kalhoty… Že jedu na chatu nebo na houby přece neznamená, že musím mít goretexovou výstroj, dá se to přece absolvovat i v košili, svetru a bundě, nebo ne? Do přírody nosím bundu, na podzim na běžné nošení teplejší sako, v zimě kabáty a kožešiny. Vždyť já nekritizuji to, že někdo nosí goretexové bundy do přírody. Kritizuji to, že někdo nosí goretexovou bundu na ples, tepláky na nedělní korzo (do Tesca) a podobně.

ona2017
16 příspěvků 9.8.17 19:13

Achjo…máte pravdu, ale obávám se, že 1) je to marné, 2) je to marné a 3) je to marné…po přečtení všech frustrovaných, vztelkých, zlých a nenávistných komentářů se dá napsat snad už jen něco o perlách házených…no víme komu…
Mějte se tu krásně, milé dámy…p. s. : komu tím prospějete? ; )))

Pana Ivčiče srdečně zdravím!

gepardica
36 příspěvků 9.8.17 06:58

Zle zaradené

Příspěvek upraven 09.08.17 v 07:01


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.8.17 10:25

@czechfashionisto Dosud mi to jasné nebylo, ač je přesně takový Váš názor na ostatní lidi vlastně od počátku nabíledni.

isko
1855 příspěvků 9.8.17 11:31
Jste sprostá kráva jako většina tady, a jen jste přišla hejtovat a odsuzovat mě, protože nemám rejoicky.

Hm.
Tento pán není gentleman.

czechfashionisto
95 příspěvků 9.8.17 15:15

Oscar Wilde řekl, že „Gentleman je člověk, který nikdy neraní city druhého neúmyslně.“ Já s ním souhlasím. Něky to jinak nejde. A nesnažte se mně tvrdit, že tato diskuse je plná útlocitných panen z ústavu mladých šlechtičen :D Jsou tady samé nenávistné ženské, které hejtují cokoli a koholkoli, kdo se tady objeví.

Adeena
1445 příspěvků 9.8.17 15:58

Proč jste tedy souhlasil s rozhovorem pro web plný sprostých krav?

czechfashionisto
95 příspěvků 9.8.17 16:34

Nemám ve zvyku předpokládat, že je někdo hlupák ;)

isko
1855 příspěvků 9.8.17 22:12

Ano, někdy to jinak nejde, zvláště když se ten, kdo chce urazit, rozhodne že už to jinak nejde. Jinými slovy když se přestane ovládat.
Na tento web určitě nechodí jenom ctnostné slečinky, ale sprosté krávy určitě taky ne a těch, které sem chodí jenom hejtovat, je minimum. To, že stále nechápete svůj zásadní podíl na vzniklé situaci, o vás něco vypovídá.

czechfashionisto
95 příspěvků 10.8.17 00:43

Nechápu, co je na mém „podílu“ tolik štve. Když jim vadí můj způsob vyjadřování, tak ať jej nekomentují, ne?

isko
1855 příspěvků 10.8.17 10:01

Dámy udělaly stejnou věc jako vy - vás štve, že se lidi oblékají špatně, tak to komentujete. Je štve, jak vypadáte, chováte se a mluvíte - tak to taky komentují.

Za tímto účelem bylo založeno módní peklo - aby se uživatelé mohli vykecat nad tím, jak se kdo obléká, mluví atd. Proto jsou pod články založeny diskuse. Jenom naiva může očekávat, že když vyvěsí svoji fotku - a umožní diskusi - tak tu fotku nikdo komentovat nebude.

Já chápu, že jste se setkal s reakcemi, které vás rozčilují. Máte několik možností. Můžete nad tím mávnout rukou, protože jste dospělý muž a máte na práci důležitější věci, než krafat v diskusi. Můžete zapřemýšlet, jestli náhodou protistrana nemá v něčem pravdu (byť ji možná podává ne úplně vhodně). Můžete se zachovat jako džentlman a přejít chyby uživatelek mlčením. Anebo si taky můžete říct, že fakt jsou mimo všichni ostatní (a konkrétně např. opominout realitu, že tady na MP se fakt rejoice nenosí a nepropagují) a stát si na svém, že sám samojediný víte, jak se to má dělat.

Příspěvek upraven 10.08.17 v 10:02

NočníMotýl
245 příspěvků 9.8.17 11:38

Ajajaj, pane Ivičič, po Vašem posledním článku/příspěvku jste mi nasadil brouka do hlavy - nemůžu se rozhodnout, jestli se v Pražském baru/hospodě budu raději koukat na muže ve funkčním triku určeném na turistiku či sport, tj. do města „nevhodném“, nebo na muže v jinak hezké bavlněné košili s obřími koláči v podpaží…

czechfashionisto
95 příspěvků 9.8.17 15:18

Když už se tady všichni ohání tou etiketou, v jednom románu jsem četl, že „pravá dáma si v restauraci nikoho neprohlíží a chová se, jako by okolní židle a stoly byly prázdné.“ ;)

květušína
863 příspěvků 10.8.17 10:23

Někdy je dobré, nebrat příliš vážně a doslova, co se všude píše, obzvlášť v románech si autoři vymyslí to, co se jim tam právě hodí.

A někdy je dobré nebrat příliš vážně ani sám sebe.

NočníMotýl
245 příspěvků 14.8.17 16:52

Etiketou se neoháním a teda musím řít, že váš argument je dokonale absurdní. Zrovna mám rozečteného McEwanova Mlsouna, kde se píše, že pro dívky (a ještě k tomu blondýny!) je naprosto nevhodné, aby si zvolily studium matematiky na univerzitě. Tím se máme podle vás také řídit?

Bara06
2039 příspěvků 9.8.17 13:30

@czechfashionisto Ano, posuzovat lidi podle vzhledu je hloupé a povrchní. Omlouvám se vám za tu dámičku, bylo to ode mě hrubé. Je mi líto, že jsem vás zaškatulkovala na základě nějakého mediálního obrazu. Jsem si jistá, že v soukromí jste jistě správný chlap do nepohody. Tedy ještě jednou velké pardon.

gepardica
36 příspěvků 9.8.17 13:43

Teraz napnuto čakám na ospravedlnenie za tu krávu.

Fakirka
70 příspěvků 9.8.17 19:58

@czechfashionisto: Podle mě je ohavné, jak ženy, které si dokonale osvojili chování a oblékání mužů, mají tu drzost mužům přikazovat, co mají a nemají nosit.

Pravopis vám ale nejde…

czechfashionisto
95 příspěvků 9.8.17 20:38

Bravo. Našla jste jednu chybu z nepozornosti. A? Na střední jsem chodil v Rakousku, takže z češtiny mám vlastně jen základní vzdělání. Přesto si dovoluji tvrdit, že můj pravopis je mnohem lepší než pravopis a čeština vůbec většiny absolventů maturity z českého jazyka či některých studentů vysokých škol. Stačí se podívat na Facebook a uvidíte, jak na špatně na tom s češtinou lidé jsou.

Příspěvek upraven 15.08.17 v 09:26

Karin
3950 příspěvků 13.8.17 18:39

Shoda přísudku s podmětem je učivo základní školy.
Ale uklepnout se může každý. Toto je to poslední, co bych vám vytýkala.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.8.17 01:02

@czechfashionisto Když Vám vadí něčí způsob oblékání, tak to nekomentujte, ne? :-)

Příspěvek upraven 10.08.17 v 01:06

gepardica
36 příspěvků 10.8.17 10:04

@czechfashionisto lepší v obliekaní, lepší v etikete a teraz aj najlepší v gramatike. Hmmmmm tak tomu hovorím sebechvála.

Dana.K.Scullyová
8 příspěvků 14.8.17 21:29

Určeno pro pana Ivčiče: Aby bylo jasno - naprosto nehájím džíny v divadle a minisukně na plese. Ale můžeme tak nějak…vychladnout, nebo jak to říct líp? Sám přiznáváte, že na doma klidně tepláky, ale ve článku vytýkáte „Čechům“, že jsou burani. To jsou pro mne naprosto opačné názory - prezentujete se jako někdo, kdo chodí s liškou okolo krku a opovrhuje lůzou, co chodí v riflích a tričku - OK, beru, máte na to peníze a móda vás baví, je to váš koníček.

Na druhou stranu ale - mimo fotky na Instagramu a FB - nosíte i tepláky, a na pivo rifle a tričko. Opět za mě fajn, tak to má většina lidí.

Jenže právě vzhledem k těmto skutečnostem, mě zkrátka docela dost urážejí vaše vyjádření na téma „Češi se neumějí oblíkat…“ Ta paušalizace je strašlivá, naprosto neopodstatněná, a ve finále - protože i vy nosíte tepláky - směšná a hloupá. Kdyby jste napsal, že je třeba kultivovat a poučovat o oblékání do společnosti, souhlasila bych a podepsala v plném rozsahu. Ale takhle prostě ani náhodou. Je v tom tak trošku hodně divadla na můj vkus. A stejně jako většině účastnic diskuse je mi fakt šumák kdo a jestli si o mně myslí, že jsem kráva.

lmal
3 příspěvky 14.8.17 23:07

OT, zajímavý vzorek u krku.

czechfashionisto
95 příspěvků 15.8.17 09:24

A co jiného si má člověk obléct, když leží na gauči nebo v posteli než tepláky či pyžamo? A co je špatného na džínách? Nic. Myslíte, že půjdu do vesnické hospody ve fraku, aby si všichni ťukali na čelo? :D

lesnížínka
223 příspěvků 10.8.17 20:17

Oml.se, nedočetla jsem celou diskuzi a příspěvek už nebyl relevantní…

Příspěvek upraven 10.08.17 v 20:26

Alterations
753 příspěvků 11.8.17 19:13

@czechfashionisto Co to znamená hejtovat?

Karin
3950 příspěvků 12.8.17 18:50

Psát nenávistné příspěvky (z angl. hate - nenávist, nenávidět).

biine
23 příspěvků 12.8.17 20:50

@czechfashionisto Podle Vašich reakcí tipuji, že jste troll (ty sprosté krávy mě o tom docela přesvědčily); jestli ne, je to smutné. Ale aspoň se to tu zase trochu rozjelo. Každopádně: spisovně se nevyjadřujete, buran spisovný prostě není, leda byste hovořil o zimních vichřicích s metelicí.

Příspěvek upraven 12.08.17 v 20:55

czechfashionisto
95 příspěvků 13.8.17 00:05

Podle ÚJČ to znamená hrubián či primitiv nebo vichřice, jak říkáte. Proč to tady pořád rozmazáváte?

biine
23 příspěvků 13.8.17 10:23

ÚJČ uvádí, že „slovníky heslo buran rodu muž. živ. ve významu ‚hrubián, primitiv‘ dosud nezachycují“ – to znamená, že není kodifikováno – tedy že _v daném významu NENÍ spisovné_. Tohle je můj druhý příspěvek v diskuzi (a navíc po tolika dnech, kdy už ji bude číst jen velice málo lidí). A nemluvila jsem o tom, zda a jak moc mi jako ostatním vadí označování jiných lidí v příslušných souvislostech za burany, ale o spisovnosti konkrétního výrazu v konkrétním významu a z toho vyplývající spisovnosti vyjadřování.

Příspěvek upraven 13.08.17 v 10:37

Bossygirl
619 příspěvků 13.8.17 10:55

@Paris1789 Děkuji Vám i KlaudiiS. Mluvíte mi že srdce.

blue0015
358 příspěvků 13.8.17 11:35

@biine Naprosto souhlasím, taky mě to po pročtení diskuze napadlo. Tohle snad nemůže být nic jiného, než cílené trollení :D To prostě nemůže být myšleno vážně. A jestli jo, tak je to dost tragické.

JMaravelo
549 příspěvků 15.8.17 07:17

Vítek je koncentrace módní trapnosti.

Agraynel
81 příspěvků 15.8.17 10:39
...

Tak nějak mě fascinuje jedinec, který poučuje ostatní o módě a sám chodí oblékaný v oblečení, které bylo módní někdy v minulém století :D jasný, nejsem zastánce rychlo módy a nějaké trendy jdou kolem mě velkým obloukem, ale zamrznout v době před 100 lety a dělat díky tomu ze sebe něco víc?? Velmi zajímavé :D

JenikZHor
7 příspěvků 15.8.17 12:34

Hmm, čekal bych že někomu s ikonou z Arcana se „vintidž“ bude líbit. ;P

Agraynel
81 příspěvků 15.8.17 17:04
...

Já přeci jen pořád raději ten Steampunk :P :D Ale bod za Arcanum!! To mě potěšilo :)

AdinaSix
1 příspěvek 15.8.17 11:21
mokasíny

Vám se opravdu líbí toto? Mokasíny ke kraťasům?! Podle mně je to odporné…

STS
2 příspěvky 17.8.17 17:02
Když dva dělají totéž, není to totéž !

Pan Ivičič má ty mokasíny dost rozšmajdaný a ani kotníky nejsou hodny obdivu…působí tak trochu provinčně křečovitě ( navzdory svému rakouskému gymnáziu ???? )

JenikZHor
7 příspěvků 15.8.17 12:13

Krásný příklad toho, že nějaký ten módní smysl nutně neznamená i solidní charakter. :))
Ale ne, ne všichni fashion bloggeři jsou arogantní kokoti, jen tady ten idiot.

(doporučuju najít si jeho články o řízení a automobilismu, kde ta gentlemanská fasáda kompletně spadla. Ale on i tenhle rozhovor mluví sám za sebe.)

BTW, tchoři, potkani a krysy jako domácí mazlíčci nejsou o nic špinavější než psi a kočky.

Ryger
15 příspěvků 15.8.17 13:09

Pán má pěkné kostýmy. Když jdu na masopust, tak si vezmu kostým Žižkovského Pepíka, když na koncert vážné hudby, tak kostým snoba. Pokud zrovna nehraji žádnou roli, tak oblečení pohodlné a praktické. Jestli to však myslí vážně, tak nejspíše patří do oné malé (ale hlasité) skupiny mužů. Ostatně čím se podobají skoro všichni módní návrháři. :-)

JUBA
111 příspěvků 15.8.17 14:05

Chmmm, takový přeelegantněný chlapík. No tak jo, když se v tom nachází, proč ne, pokud ho to těší. Jsem ráda, že se můj muž, který by nikdy nešel do divadla v nějakých volnočasových úborech, stará o sebe tak, že mi to nepřipadá přehnané.

Gefaehrliche
1 příspěvek 15.8.17 15:04

Sám jste buran, pane Ivičiči

JMaravelo
549 příspěvků 15.8.17 21:19

@AdinaSix Mokasíny, nebo boatshoes ke kraťasům nejsou problém. Problém je, že Vítek není v tomhle soudný a obléká se „trendově“, ne podle sebe - jinak řečeno je hrozně silně ovlivněn fashion mainstreamem. Jeho míra sebereflexe je právě tady limitou jeho vlastního vkusu. Ať už jde o jeho trapný knír (každý muž si tímto obdobím ale projde - jen si s tím nehraje na módní ikonu :D ), nebo nezájem o vlastní fyzické proporce - široká ramena a nohy jako kuželky (v dobrym, ale je to omezující). Takle krátké kraťasy, (které jsou vhodné tak na kluka do 16ti let a dál už vyjímky) a odhalený kotník je přesně důkazem toho, kde v módě naprosto selhává.

O tom co nosí si myslim svoje, o něm taky, na druhou stranu se ho musím zastat, že se snaží, nebojí se experimentovat a v takovém případě je naprosto jasný, že někdy ulítne do naprosto mimózní krajnosti (případ kotníčkové gumáky, že? :D ). V tomhle by si naopak spoustu lidí z něj ale mohlo vzít příklad a to jak tu píše, že mu nikdo nemá co rozmlouvat leopardí kabát, no, za mě na tom teda něco je :D

EDIT: ještě doplním ad češi se neumějí oblékat. Ano, je to paušalizace. A paušálně je to pravda. Existuje pár vyjímek, ale mnoho jich není. Zamyslete se, kdy by se tady jaká móda vyvrbila? Vláda KSČ, poté crazy devadesátky, kdy dobíhaly výchoďácký šílenosti a kupní síla byla nula nula nic nebo teď, kdy jsme outletem HMka, Zary apod. Vždyť to všichni tak nějak víme, stačí se jít podívat do toho divadla, na ples… Učíme se to, je tu pár lidí co to táhne, ale většinou jsme s našim módním stylem v začátku! Vždyť i ty blbý trendy se tu žijou až se 3-4 letym zpožděním. Vrcholem FASHION jsou MK kabelky, u chlapa že si vezme sako s košilí a dá si do něj kapesníček. Vítek je výplodem tohohle všeho a kdyby svojí stylizaci nahrál do nějaké reálné /fa/ komunity na světě, bude tam za komika. Tady je to furt něco jako vyšší škola pro většinu mužů.

(Na závěr smířlivě Vítkovi k dobru)
http://i290.photobucket.com/…knmg1tdp.jpg

Příspěvek upraven 15.08.17 v 21:36

lmal
3 příspěvky 16.8.17 11:20

U mody bych čekala „vau efekt“ Tady mám rozpačitý dojem - ano, dotyčný se snažil, ale je to těžkopádné. Někdo z diskutujících to nazval „kostým“. Něco je staré, něco nové, něco sedne, něco nesedne (u těch modrých kalhot, jsou níze v článku, mi připadne, že se zařezávají v rozkroku). Ale Vítek je evidentně spokojený. Přikládám fotku pánského modelu, který působí daleko sympatičtěji, je z jedné MP diskuse

Janiac
789 příspěvků 16.8.17 17:18

Shrnul jste to naprosto přesně.
Palec nahoru za ten knírek, to jsem neměla „koule“ napsat takhle natvrdo, ale je to přesně vystiženo.

STS
2 příspěvky 17.8.17 15:17

Blog pana Ivičiče sleduji již asi 3 roky a mnohokrát jsem se i něco nového dozvěděla…je znát, že ho móda baví a je středobodem jeho veškerého snažení. Doprovodné fotografie se mi líbí a oceňuji jeho pečlivě vybírané ošacení…někdy více, někdy méně povedené kreace, zaznamenám i jasná šlápnutí vedle (dámský kožich byl evidentně šitý na drobnou „paní továrníkovou“… krátké rukávy nám žalují a zvonkovitě rozšířená silueta vypadá na muži také nepatřičně), ale vesměs je mi jeho snaha sympatická. Nemohu se ale ubránit dojmu, že veškeré šatstvo, které obléká, je minimálně o jednu konfekční velikost MENŠÍ! Možná za to může fakt, že je pan Víťa nadstandardně osvalen a tak je v každých kalhotách jakoby „naditý“. Rukávy u sak a kabátů jsou také o „fous“ kratší, než by bylo pěkné…přes hrudník mu veškeré košile, vestičky, svetříky, saka, sáčka a pláště nějak podivně „šponují“…chybí tomu lehkost a ležérnost! Myslím, že oblečení by mělo na těle pohodlně sedět a při chůzi volně „klouzat“, při pohledu na pana Ivičiče mě škrtí průramky, zařezávají se mi tvíďáky do stehen a přes těsně zapnuté knofliky se nemohu pořádně nadechnout. Omlouvám se za výtky, ale zrály ve mně už dost dlouho ????

DanaP
170 příspěvků 18.8.17 13:14

Myslím, že jste trefila hřebíček na hlavičku.

Canavi
227 příspěvků 20.8.17 17:27

Pri prohlizeni fotek se mi na mysl vkrada film Partie krasneho dragouna (navazujici na Hrisne lidi mesta prazskeho).

primrose5
1 příspěvek 2.4.18 10:26

Miluji trench coaty a rád nosím smoking.
gmail login

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

5 typů kravatových uzlů

Autor: Redakce

Můžete mít sebekrásnější kravatu, ale pokud místo uzlu vážete... Celý článek

Bundokabát

Autor: Ada

"Bundokabát" je místní výraz označující prošívaný kabát, který... Celý článek