Devadesátky jako retro?

26.06.15 | autor Ada

Většinou máme za to, že hranice použitelného retra je někde na konci 70. let. Kreativní osoby, které se chtějí oblékat vtipně nebo ironicky (hipstersky), si ji mohou posunout do 80. let. Ale co 90. léta, tedy doba vzdálená přibližně 20 let? Je na ni ještě brzo, a našli bychom v jejích archivech vůbec něco použitelného?

paloma.jpg

Tento článek nebude podrobným rozborem módy 90. let, do toho se mi dnes nechce - chci se jen tak relaxačně prohrábnout starými časopisy. Je to ale období, o kterém by se dalo napsat mnohem víc. Mám připravený také materiál na článek o slavných návrhářích té doby, kteří se vytratili nebo ustoupili do pozadí v záři aktuálních hvězd, takže jestli vás devadesátky přitahují, stay tuned.

V první polovině devadesátých let byla móda ještě plná dozvuků předchozího desetiletí. Pořád se nosila široká ramena a silueta X, a ideálem krásy byly sošné, klasickými rysy obdařené topmodelky Helena Christensenová, Cindy Crawfordová nebo Linda Evangelista. Dnes sice také máme "oversize" trend, ale vypadá úplně jinak. Devadesátková verze,  tedy trička, halenky, kabáty a saka se širokými zakulacenými rameny a ušitá asi tak z dvojnásobného množství látky, než by bylo potřeba, se teď nosit nedá. Je to silné kafe i na zapřisáhlou hipsterku.

Dost na tom, že rovná saka a koženkové bundy s kulatými vycpávkami pravidelně potkáváme na ulici na dámách, které se z 90. let ještě nestihly probrat.

Jinak ovšem mají 90. léta se současnou módou překvapivě hodně společného. Styčné body jsem našla hlavně tam, kde je základem jedna věc: totiž drama. Devadesátky měly, podobně jako část osmdesátých let, velkou zálibu v dramatu, a přesně to nacházíme na módních molech i dnes, přímo vedle kontrastujícího minimalismu.

Myslíte si, že výrazná bižuterie je moderní trendový výdobytek? Kdepak, a většina "statement" náhrdelníků a náušnic z dnešních obchodů vedle těch starých bledne. Masivní zlaté řetězy, perly, kusy jantaru, tygří oka, rohovina, dřevo i jasné primární barvy.

Krásné příklady moderní nápadnosti v kombinaci se zmiňovaným minimalismem byly třeba v Gucciho kolekci na jaro 2013:

Zdroj: http://media.style.com/image/ts/fashion-shows/spring-2013-ready-to-wear/milan/gucci/detail/1366/2048/_PUC0142.1366x2048.JPG

Řetězy, perly a kovové knoflíky z přehlídek značek Balmain a Dsquared2 mají také nepřehlédnutelně devadesátkovou estetiku. U modelu Balmain je to ještě umocněno ramenatou bundičkou a mrkváčovými kalhotami.

Zdroj: http://media.style.com/image/ts/fashion-shows/2014-resort/paris/balmain/collection/1366/2048/Balmain_001_1366.1366x2048.JPG a http://media.style.com/image/ts/fashion-shows/spring-2013-ready-to-wear/milan/dsquared/collection/1366/2048/_DSQ0273.1366x2048.JPG

Řetízkový opasek na následující fotce není Versace (je to Paco Rabanne), ale klidně by mohl být. Jestliže se vám tato italská značka dnes zdá občas pouťová, modely z 90. let radši ani nehledejte. I když špendlíkové šaty z roku 1994 už dnes patří do síně slávy.

Návrháři jako John Galliano nebo Christian Lacroix vytvářeli v 90. letech opulentní kolekce takřka divadelních modelů, ale i ostatní značky, které to tolik nepřeháněly, používaly prvky spojované s tímto stylem. Mezi oblíbené materiály patřil samet, ke kterému jsme se zatím naštěstí nevrátili (těžko si představit těžkopádnější látku), ale různě složité řasení je velmi oblíbenou technikou.

Flitrovou minisukni s etno vzorem (Ella Singh) byste si klidně mohly vzít na sebe i dnes a nikdo by nepoznal, že ji nemáte z Asosu.

Zleva: http://www.asos.com/jovonna/jovonna-think-tank-atec-sequin-skirt/prod/pgeproduct.aspx?iid=4282576&clr=Pinksequins, http://www.asos.com/lashes-of-london/lashes-of-london-sequin-mini-skirt/prod/pgeproduct.aspx?iid=5023549&clr=Multi, http://www.asos.com/club-l/club-l-aztec-sequin-mini-skirt/prod/pgeproduct.aspx?iid=4663336&clr=Blackmulti

Tekuté flitrové zlato snad ani nemůžeme označit za nějaký navrátivší se trend, to je evergreen.

Akorát co se týče matné kaštanové rtěnky v kombinaci s černými stíny a zakroucenými pramínky v obličeji, doufám, že to se hned tak nevrátí. Nejlépe nikdy.

Líčení, jaké používala dřívější stylová ikona Paloma Picasso, je ovšem klasika, která tu už byla několikrát a je tu zase. (Sehnat opravdu perfektní rudou rtěnku byl ještě před pár lety problém, dneska jich i nejlevnější značky mají několik.)

Dalším trendem, který se nedávno vrátil z 80. a 90. let, jsou neonové barvy.

DSquared2, jaro 2015:

Zdroj: http://www.style.com/slideshows/fashion-shows/spring-2015-menswear/dsquared/collection

Červená barva byla v 90. letech oblíbená, protože bezchybně zapadala do jejich dramatické atmosféry. A hádejte co?

Celorudé modely se letos objevují v mnoha kolekcích, a to i u návrhářů, od kterých bychom to normálně neřekli (tj. i jinde než u Dolceho a Gabbany). Následující modely jsou od značek Naeem Khan, Versace, Boss a Altuzzara, z kolekcí podzim 2015 (Versace) a resort 2016 (ostatní).

Zdroj: style.com

Nejen že i v 90. letech najdeme použitelné retro, ono je všude kolem nás a ani o tom nevíme...

Všechny obrázky, u nichž není uveden zdroj, jsou z časopisu Burda International, německá verze, čísla 4/90, 1/93 a 4/93.

Pokračujte ve čtení článkem o návrhářích 90. let

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Témata článku

Vlna hip hopu zaplavuje módu

Autor: Kateřina

Tenisky na platformách, obří péřové bundy i školní mikiny. I takové... Celý článek

Esence

Autor: Ada

Existují nebeské oděvy. Existují hezké oděvy, průměrné oděvy, ne... Celý článek