Doba předkrimplenová

22.09.12 | autor Ada

doba.jpg

Slíbila jsem vám, že vám ukážu i druhou půlku půdního nálezu, tu starší. Šaty, které jsem nafotila tentokrát, jsou ze 30. a 40. let. Před nafocením jsem je musela dlouho a pečlivě žehlit, protože na rozdíl od těch krimplenových jsem je z pytle vytáhla hodně zmačkané.

Tyhle jsou například lněné a podle toho také vypadaly. Zmačkaniny jsem vyžehlila, rezavé skvrnky a poškozená zpuchřelá místa už spravit nepůjdou.

Vypracování stojí jako obvykle za bližší pohled.

Tehdy babička ještě neměla stroj, který by uměl entlovat, přídavky na švy proto začišťovala ručně, nebo si díl střihla tak, aby na přídavek vyšel pevný kraj.

Šaty z temně zelené rayonové podšívkoviny na sobě babička měla jen jednou. Její muž totiž prohlásil, že ta barva není hezká a nesluší jí - a babička už si šaty na sebe nikdy nevzala. (Děda nebyl žádný tyran, ale když se mu něco nelíbilo, tak to řekl, a babička, tehdy zvyklá poslouchat, se nehádala.)

Záložka sukně je přišitá ručně, přídavky švů se babička pokusila začistit tak, že je zahnula a prošila rovným stehem, ale přesto se trochu třepily.

Růžová halenka s kimonovými rukávy je poválečná, z prvních let lidově-demokratické Československé republiky. Tehdy bylo ještě skoro všechno na příděl, a příjemci přídělů se navíc dělili na rovné a rovnější. Když do vsi přijeli s látkami pro místní ženy, babička si jako dcera živnostníka, který míval les a dřevařskou dílnu, nesměla nic koupit. Uprosila proto kamarádku, aby jí něco přinesla. Získala malý kousek růžové podšívkoviny, který vydal tak akorát na krátkou halenku.

Nedostatek látky je zřejmě důvodem, proč jsou přední díly rukávů pod límečkem nastavené malými trojúhelníčky.

Žádný technický účel tam očividně nemají, na rozdíl od dílků všitých v podpaží. Ty se pod kimonové rukávy našívaly, aby látka v podpaží dobře přilehla a nekrabatila se.

Tady je rukáv i čtyřúhelníček delší. Všimněte si také záševku, který tvaruje rukáv na lokti.

Detail je ze živůtku modrých vlněných šatů. Sukně už kamsi zmizela.

Lodičkový výstřih je začištěný nenápadně přichycenou podsádkou.

Živůtek je z obou stran zdobený černou dírkovou výšivkou.

Květované šaty z trikotu (pleteniny) babička získala po válce z humanitární pomoci UNRRA. Za krkem prý měly štítek se jménem a adresou nějaké paní Nowak. Babička je rozstřihla a udělala si z nich halenku (nastavila ji dole proužkem staršího úpletu, aby halenka nelezla nahoru) a sukni do gumy. Stojí za zmínku, že guma v pase pořád perfektně pruží a není ani o kousek vytahaná.

Šaty jsou na ramenou ozdobně nažabičkované.

Protože mám naskenováno několik hodně starých fotek, napadlo mě podívat se, jestli by na některé nebyla babička v některých šatech z článku; neuspěla jsem, ale našla jsem pro vás babičku aspoň v jiných šatech se slavnostním krajkovým límečkem. Pokochejte se!

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Knihovnice ze Zary

Autor: Ada

Zcela upřímně by mě zajímal názor pekelných návštěvníků na tento... Celý článek

Silueta let padesátých

Autor: Channah

Retro styl se zvlášť v uplynulých třech letech zabydlel na módních... Celý článek