Dobročinné secondhandy: Dobrý skutek, nebo past?

20.09.18 | autor Monika

Pomáhat oblečením – to zní jako spojení příjemného s užitečným. Tak proč na mě padá smutek z nekončícího konzumu?

V Anglii je sekáč komunitním místem


Dobročinné secondhandy (neboli charity či thrift shops) mají silnou tradici ve Velké Británii, populární jsou zejména na menších městech a periferiích. Najdete tu sekáče od Armády spásy a Červeného kříže, přes charitu proti rakovině prsu, pro děti, rozvojovky, pro slepce, hospice… Běžně tu procházíte ulicí, kde je sekáč nasekaný jeden vedle druhého.

Nefungují ale jako běžné české secondhandy, které si otevřou maminky po rodičovské a snaží se vydělat na pár kouscích dětského oblečení. Britský sekáč se v podstatě rovná charitě, jak mi potvrdila kamarádka Zuzka, která bydlí nad jedním takovým v Beckenhamu. Asi i proto prý 80 % jejích kousků pochází právě z místních sekáčů. „O víkendu jsou vždycky natřískané, má to tu takový komunitní charakter, kde se lidi potkávají a zbytečně zdržují žvaněním u kasy,“ směje se. „Aspoň u nás je to ráj důchodců, kteří tam dobrovolničí. Ve většině charity shops pracují dobrovolníci.”

Právě onen komunitní duch se zatím týká (z mého pohledu návštěvnice) jen několik pražských sekáčů. Pochopitelně musí nějak fungovat ekonomicky, existují ale i české výjimky jako Sue Ryder, který „zaměstnává” dobrovolníky. Britové se také diví tomu, že české sekáče fungují obvykle pro profit.

Oblečené dobro v ČR


Většina mého šatníku pochází ze secondhandu, takže jsem přirozeně začala pátrat, jestli se u nás vyskytují dobročinné sekáče. Ať dělám na tom světě ještě větší dobro, haha. Jen v Praze se jich za poslední léta objevilo vícero, takže jsem se vydala na průzkum pražské situace.

Najdete tady několik typů: Prvním jsou ty, které vydělávají na vlastní provoz (například domov pro seniory Sue Ryder). Druhé darují část zisku na provoz jiných neziskovek (Moment Praha Charity). A pak sekáče, co zaměstnávají lidi znevýhodněné na pracovním trhu, například Přestupní stanice.

Vyšší princip a cena


U dobročinného obchodu si jednoduše zdůvodníte vyšší cenu, která se leckdy podobá té, jakou byste platili za nové oblečení. Za vintage a značkové věci pochopitelně dáte o to víc.

Na vyloženě „hrabárnu” jsem v Praze nenarazila. Všechno je poctivě přetříděné, na ramínkách a v dobrém stavu. Nicméně charitativní secondhand se pohybuje lehce na hranici sekáče a bazaru – najdete tam dětské hračky, knihy, domácí vybavení. Popravdě jsem trochu skepticky čekala hrabárnu a hokynářství, což některé sekáče opravdu připomínají. Na druhou stranu existují Moment na Náměstí Míru nebo Dobročinný obchod v Dejvicích, s jejichž interiérem si někdo dal práci.

Past všeho dobra?


Mám poslední dobou pocit, že narůstá počet lidí darujících charitě čas nebo peníze. Takže vítám, že vznikají sekáče nebo jiné firmy, které zisk aspoň částečně věnují na dobrou věc. Dobročinné secondhandy přirozeně reagují na to, kde je přebytek a kde něco chybí. Potýkáme se tu s obrovským množstvím oblečení, které se denně valí z továren, takže je záhodno naučit lidi použít věci znovu a znovu.

Nákup v dobročinném sekáči je o dost lepší než se vydat do obchoďáku a dokonce ještě trochu lepší než do obyčejného sekáče. Akorát se ptám sama sebe, jestli je potřeba toto konzumní kolečko udržovat dalšími (ač charitou omluvitelnými) nákupy a podporovat onen dobrý pocit z nákupů. Proto mi bylo po procházení některých charitativních obchodů trochu úzko. Pokud se zákazníkům nutí heslo „čím víc nakupujete, tím víc pomáháte”, příčí se mi to. Kolik lidí asi nakupuje jako ďas a pro svůj plnící se šatník má vynikající omluvenku? Vždyť to přece jde na charitu…

Na druhou stranu nebudu dělat zagorku – sama nemám lepší řešení. Snaha charitativních sekáčů je chvályhodná, s tříděním a praním je to opravdu nekončící práce. Jen se ptám, jestli neustálými nákupy uchlácholíme svá ega, že zahladíme lidskou stopu na planetě. Na místě je rozhodně vzdělávací a osvětová činnost, zejména u těch, které vydělávají na životní prostředí nebo lidská práva. Jinak se budeme hrabat v hromadách oblečení navždycky.

Jaký máte názor na charitativní sekáče? A chodíte do nějakého?

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Arvari
49 příspěvků 20.9.18 23:12

Musím říct, že nechápu význam článku. Má doporučit charitativní sekáče? V tom případě mi chybí konkrétní tipy - tedy v poněkud obsáhlejší podobě, než je zmínka v závorce. Nebo má lidem promluvit do duše, aby radši nakupovali v těch charitativních sekáčích? V tom případě mi argumentace přijde na úrovni úvahy v šestý třídě. Nebo má lidi nabádat, aby tolik nenakupovali, jak napovídá závěr?
Přijde mi to prostě jako výkřik do tmy, co nemá hlavu ani patu a sám neví, co vlastně chce sdělit…

MonikaMP
73 příspěvků 21.9.18 10:33

Díky za koment, článek má podpořit především kritické myšlení - nepřijímat „františka dobrotu“ jen proto, že to sekáče mají napsatné na štítu. Za čtenářstvo nerozhoduji, co si má myslet, zkrátka mi dobročinné sekáče přijdou jako zajímavý a v ČR relativně nový fenomén. A zajímá mě, jaký názor na ně máte vy…?

Příspěvek upraven 21.09.18 v 10:33

asterah
429 příspěvků 23.9.18 00:14

Já to vezmu po vlastní ose…jsem z vesnice a jak se mezi sebou známe, tak se předávají i výbavičky na miminko - tady to funguje jednoduše „máš a můžeš půjčit? “

Matmys
2595 příspěvků 24.9.18 15:58

Čtenářstvo je podle vzoru zvěrstvo?

asterah
429 příspěvků 24.9.18 22:24

Prakticky to tak někdy je :D

asterah
429 příspěvků 24.9.18 22:23

Charitativní sekáče? V poslední době nemám čas ani na normální obchod, o kterém vím, kde ho najdu…prostě to tak mám…díky Bohu za internetové obchody - je pro mně snazší vybrat si v klidu domova věci, které jinak ani nemám šanci sehnat - nechat si balík poslat na poštu a pokud mi něco nevyhovuje, zase to vrátit - nemá každý chuť a čas běhat z krámu do krámu - mě osobně to velice nebaví a nejvíc nenávidím to nekonečné zkoušení v kabinkách.

misionářka
291 příspěvků 21.9.18 12:10

@MonikaMP Ach jo. Zkuste si svůj článek znovu přečíst, jestli v něm opravdu najdete to, co by v něm mělo podle Vás být. Zkuste zapracovat na stylistice. Ani Vaše následné komentáře nejsou bez chyb.

asterah
429 příspěvků 23.9.18 00:18

Máte pravdu, ale má to háček - přímo hák…jde vám o formu, nebo obsah příspěvků…:D

MonikaMP
73 příspěvků 19.10.18 15:36

Připomněla jste mi jednu hlášku Člověk by přepsal 90 % textů, které čte, a 100 % těch, které napsal. Takže asi tak. :)

Paris1789
5800 příspěvků 21.9.18 12:34

Minulý víkend jsem byla prodávat na dobročinném bazaru. Jako vždy jsem zjistila, že mám asi nejmíň věcí ze všech, což mne vedlo k úvahám, kde to ti všichni prodejci doma skladují? A jestli není na tolik šatstva škoda místa, protože do jedné skříně se jim ty věci rozhodně nemohly vejít. Nechápu tohle hromadění, sama si kvůli tomu spílám, ale ve srovnání s okolím jsem velmi skromná.
Stejně tak nechápu ceny, které si za ty věci jiní prodejci říkají, protože to fakt nemá smysl prodávat za víc než cca 10% původní ceny. Pravděpodobně si hodně lidí pořád hýčká touhu cosi na té veteši vydělat. Tak ne, to se opravdu nestane, je to prodělečný podnik a při započtení všech nákladů vás vyjde levněji hodit to rovnou do kontejneru (na tříděné šatstvo pochopitelně).
Jediné, co z toho možná získáte, je dobrý pocit, že svým věcem dáte ještě nový život a trochu zmírníte to konzumní třeštění.
Poslední zásadní zjištění: už si nepřišlo vybrat věci tolik lidí jako dříve, zájem klesá a tenhle trend bude pokračovat. Neprodaly se ani hadříky celebrit.
Pravděpodobně lidi přestává jaksi bavit nakupování šatů tak nějak celkově, na což je jediná adekvátní reakce nehromadit věci, nekupovat si nic jen tak z nudy, ale pořizovat jen to, co opravdu potřebujete. Čímž se hodlám řídit.
Takže jsem své kupóny ve Dnech Marianne nevyužila.
Samozřejmě jsem teď v jakémsi útlumu, který u mne nastane pokaždé, když vyklízím skříň. Jsem ale pevně rozhodnutá udržet ji volnou co nejdéle to půjde, držte mi palce. Já vám je budu držet taky.

asterah
429 příspěvků 23.9.18 00:26

A tento váš příspěvek směřuje kam…máme vás obdivovat, nebo se děsit…
Víte, já trávím většinu času na jaře, v létě a v časném podzimu v pracovním oděvu - nijak to výrazně nemohu ovlivnit…mám z vás pocit, že jste tak trochu mimo realitu - nic ve zlém.

Judy24
1474 příspěvků 24.9.18 11:58

Mně popravdě přijde tenhle komentář mnohem jasnější a s mnohem srozumitelnějším sdělením, než jaké měl hlavní článek…

asterah
429 příspěvků 24.9.18 22:31

Na mně to působí jinak - děsivě. Chápu to tak, že si Paris sype popel na hlavu a současně se za to „popelení“ chválí a doufá, že jí to vydrží co nejdéle…dokud zas nedostane nákupní horečku - a tak pořád dokola.

Moudd
164 příspěvků 22.9.18 00:24

@Paris1789 To jste byla na Jarmarku? Já o něm četla, ale jak to chodí v reálu mě zajímá.Hlavně jestli se tam dají koupit i pěkné věci nebo je to především jen veteš.

Příspěvek upraven 22.09.18 v 00:27

Semtex
42 příspěvků 22.9.18 11:59

@Paris1789 podle mne tam chodí prodávat i lidi, co mají třebas secondhandy… tak možná proto toho je tolik.

A ohledně sekacu… kdyby tam ty věci byly opravdu laciné, tak bych tam možná i chodila, ale zaplatit za obnoseny oděv cenu, za kterou se dá koupit nová věc třeba v Lidlu? Kdo by to delal, ze…

Paris1789
5800 příspěvků 24.9.18 09:40

Já vždycky nasadím jednotnou cenu 50,– za kus, u doplňků za 20,–, letos jsem dala jednu kabelku zadarmo a jeden vintyč kousek (kožešinový rukávník) taky zadarmo.
Kromě bot ecco, za ty jsem chtěla 100 korun, vtipné bylo, že paní, která si je nakonec koupila, se tvářila podezřívavě, zda je to vůbec kůže? Ten střet světů, kde někdo nezná značku ecco a její letošní kolekci, mi přijde na tom nejzajímavější (původní cena byla cca 3000,– a já je měla na sobě asi tak 2×).
Podle mne ti prodejci se secondhandy vyloženě popírají charitativní ráz akce, je otázka, zda tomu šlo zabránit? Myslím, že ne.
Každopádně já bych si u nich nevybrala, ale za tím účelem jsem tam ani nešla, byla to spíše nostalgie po starých časech, kdy to byla hlavně legrace a setkání se zajímavými lidmi. Tak to už několik ročníků neplatí, příště už tam nejdu.
Ani letos jsem se všeho nezbavila, úplně nové nenošené sako Pietro Filipi za 50,– korun nikdo nechtěl, o tom jsem si myslela, že se ho zbavím jako první. Vtipné bylo, že ani jedna z těch dam značku PF neznala, zase zcela mimoběžné světy, zato všechny ženy se sápaly po čepici s kožešinovou bambulí na vedlejším stolku, přitom je tohle už out. Jelikož ale dáma nasadila zcela nerealistickou cenu, vezla si čepici zase domů.

Paris1789
5800 příspěvků 24.9.18 09:44

Jinak hned vedle mne byla paní, která toho měla opravdu hodně a tvrdila mi, že se stěhuje a tak toho využívá, aby se zbavila nepotřebných věcí. U ní jsem se právě divila, kde to všechno měli. Už jen převézt tolik šatstva, nejdříve je vyklidit, připravit k prodeji, pak navěsit na štendry a pak zase sklidit, je strašná pakárna. To si musím dlouho pamatovat, abych si na to vždycky vzpomněla v obchodě, jakej je to opruz a že to nechci taky podstupovat.

Oneira
56 příspěvků 22.9.18 12:48

Povězte mi, Moniko, jak zvládáte minimalistický šatník zásobovaný věcmi ze second handu? Já také nakupuji ráda věci z druhé ruky, ale pokud jde o minimalistický šatník, tak ten zvládám sestavit jen z nových věcí - a často šitých na míru. V second handech je to totiž hodně o štěstí a člověk se nemůže spolehnout n t, že sežene, co potřebuje.

Admin Módnípeklo.cz
1173 příspěvků 22.9.18 19:48

Zajímavá otázka, děkuji za ni. Když potřebuju konkrétní kousek např. zelený jarní kabát, využívám Vinted. Tam se prostě proberu zelenými jarními kabáty v mé velikosti. Nesedící věci posílám dále nebo dám upravit. Jinak abych nemlžila - taky si občas koupím zcela novou věc… jen je pravda, že moc nepamatuju, kdy to naposledy bylo (pokud nepočítám spodní prádlo a boty).

asterah
429 příspěvků 23.9.18 00:34

Monika na něco zapomněla - tohle může praktikovat do určité úrovně - jakmile otěhotní, bude v pr1eli :D

shanimplavkynahrocha
4604 příspěvků 24.9.18 15:33

Proč myslíte? Těhotenství dávám až na pár výjimek (punčocháče a jedny černé a jedny tmavomodré legíny) bez těhotenské módy s úplety, delšími letními šaty, pletenými věcmi ap., samozřejmě ve větší velikosti. Moje kabáty mi jsou (pravda, některé natěsno a některé bez zapnutí) i skoro v 9. měsíci a s 17 kg nahoře. Nějak mi uniklo, proč bych měla dávat spoustu penèz za něco, co mi za chvíli zase nebude (a co třeba nevyužiju ani v dalším těhotenství, pokud bude v jiném ročním období). Proč by tedy nešlo využívat v těhotenství sekáče?

asterah
429 příspěvků 24.9.18 22:05

Sorry - neuvědomila jsem si, že za mého těhotenství byly sekáče plné nenositelných zbytků a dneska do sekáče taky moc nechodím - nechce se mi do města, kde je problém zaparkovat a u nás na dědině je sekáč vizitka totální hrůzy…:)

ajatar
696 příspěvků 22.9.18 15:53

Nejak nechápem tieto články v poslednej dobe, ich jediným účelom je teda tá vetička na konci „a ako to vidíte vy?“. Na to predsa slúži diskusné fórum, nie?

Za každým článkom a la slohovka žiaka základnej školy si hovorím, že už na to ani klikať nebudem… je to ako s tými nákupmi skrátka.

misionářka
291 příspěvků 23.9.18 07:22

@asterah Háček je v tom, že o obé.

asterah
429 příspěvků 23.9.18 08:57

Jak už jsem jednou napsala - máte pravdu. Já už na to bohužel kašlu, protože to bych nemohla na internetu číst vůbec nic - co článek, to perla - čest výjimkám. Naučila jsem se nevnímat pravopisné a stylistické chyby a snažím se věnovat pozornost pouze informacím. Pravda, někdy je to zatraceně těžké a pokud i informace stojí za zdrávas… :P

Sheba
393 příspěvků 24.9.18 12:47

@Paris1789 Jakou máte velikost bot a oblečení?Kdybyste zase někdy prodávala na dobročinném bazaru,půjdu se tam podívat.Vy máte určitě krásné věci.

Paris1789
5800 příspěvků 24.9.18 13:07

to mi vyloženě lichotíte, já ani tak nemám krásné věci, ale mám jich - teda měla jsem - jich moc. Vlastně bych byla dost ráda za nějakou ženu v příbuzenstvu, která by si to ode mne brala.
Ale už jsem s tím nakupováním asi fakt skončila, nebaví mne to a když vidím, co to dělá s odpadem a s planetou, připadám si navíc jako zločinec.
Když byla krize, omlouvala jsem si to tím, že podporuju ekonomiku, ale tohle už skončilo. Teď jsem si něco vybrala u Pietro Filipi, ale než jsem se rozhoupala, vyprodali mi to.
Má velikost je jak kde, 36-38 nebo 8/10.

asterah
429 příspěvků 24.9.18 22:12

Ono je asi taky podstatné, kde v té naší krásné republice žijete, protože u nás, na divokém východě, jsou trochu jiné poměry. V sobotu jsem byla na vítání občánků v jedné vesnici a myslím, že byste z místní módy měla šok asi tak měsíc…víte, lidé tady řeší hlavně existenční problémy, a co u toho mají na sobě, je jim docela jedno…ale chápu, že tento můj nepopulární „canc“ nemá na módním pekle co dělat…

Paris1789
5800 příspěvků 25.9.18 10:06

co kdybyste mne konečně přestala pronásledovat? Že vám neodpovídám vás nedokáže odradit?

asterah
429 příspěvků 25.9.18 16:05

@Paris Rozhodně vás nepronásleduji - to by opravdu vypadalo podstatně jinak - pokud ovšem máte ten pocit, nebudu už na vás reagovat, ať napíšete cokoliv…toto je poslední koment.

Příspěvek upraven 25.09.18 v 16:07

motiva
128 příspěvků 8.10.18 18:08

U nás ve Zlíně existuje Dobroděj, občas něco koupím, ale především přináším, oblečení a knihy. Prodávají ale i porcelánové hrníčky, keramiku, boty apod. Prodejní ceny jsou mírné, řekla bych, že nižší než v komerčních sekáčích, to, co donesu, je dar, výtěžek jde na charitu.

christinka
91 příspěvků 20.11.18 19:45

Ráda bych si o dobročinných sekáčích něco myslela, bohužel žiju na vesnici, do Prahy to mám dost daleko, takže o nich nic nevím. Ale v poslední době nakupuji hodně na Vinted, pro sebe i pro děti.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Putovní hrabárna

Autor: Ada

Hradecká firma Marwil je jedna z těch, které provozují velké... Celý článek

Na nákupech v Budapešti

Autor: Ada

Když někdo mluví o tom, že pojede nakupovat oblečení do zahraničí,... Celý článek