Dress code: Proč ho někteří z nás nedodržují?

27.03.18 | autor Dominika

Vyrážím do Rudolfina na koncert klasické hudby. Poslední úpravy oděvu, nazouvám lodičky, kontroluji psaníčko. Těším se na další koncert Národního symfonického orchestru. Po příchodu však jen zírám, co si ostatní dovolí na takovou událost obléknout. Všude na mě útočí hrůzostrašná kombinace džínů, trik a svetrů. Po tomhle děsivém zážitku jsem se začala ptát proč. Proč se nedodržují nepsaná pravidla, která ctili ještě naše babičky a dědové, proč to lidem nepřijde trapné, a zda se to dá ještě napravit?

Pravidla nadevše!


Pravidla dress code, nebo chcete-li oděvního kodexu, byla vytvořena k tomu, aby se lidé správně oblékli na danou událost. Na svatbu, do divadla, na pracovní schůzku, meeting, vernisáž nebo třeba na promoce. Všechny tyto události vyžadují vždy jiný styl odívání. Trefit se je občas velmi těžké, zvlášť pokud se takové akce účastníte poprvé. Rozhodně je však namístě neponechat nic náhodě a zjistit si i něco navíc.

Určitě nemám zapotřebí moralizovat nebo dokola opakovat, co už dávno víte. Proto nebudu vypisovat, co všechno musíte a nemusíte. Berte tento článek jako takové malé pozastavení se nad odíváním do společnosti jako takovým.

…chci dodržet určený dress code dané akce a pak zjistím, že jej většina hostů ignoruje. Pak si člověk zákonitě přijde nepatřičně, ač se ničemu nezpronevěřil,“ poukazovala v rozhovoru i blogerka Lucie van Koten.

V hlavní roli divadlo


Každý v něm už byl a ten, kdo tvrdí, že ne, lže. Do divadla se v průměru dostanete ve věku kolem 3 let, kdy na prknech většinou skotačí princezna s drakem a vše končí sloganem „Šťastně až do smrti”. Poté se sem vypravíte několikrát i během školních let a divadlo vám může přirůst k srdci natolik, že do něj budete zvát i své přátele nebo partnery. V tomto období byste už měli vědět, nebo alespoň tušit, jaký správný dress code máte zvolit.

Do menších divadel na komorní představení je přiměřené vzít si smart casual, tedy pánové sako, košili a plátěné kalhoty, dámy halenku, sukni či společenské kalhoty. Nebála bych se třeba květinových vzorů, které jsou trendy už skoro 3 sezóny. Preferujete-li pohodlí, můžete zvolit místo lodiček balerínky. U pánů se však sluší, aby pro tento večer zahodili tenisky či plátěnky.

zdroj: Pinterest.comzdroj: Pinterest.com

Balet nebo opera?


Čeká vás těžší kalibr jménem Národní divadlo? V tom případě přeci není nic krásnějšího než se na tuto událost náležitě zkrášlit. Ať už je to opera, nebo balet, parádu uděláte vždy v šatech. Jediné pozor přichází v případě druhu zvolených šatů. V pořádku jsou maxi, midi i koktejlky. Nevhodné jsou mini šaty, vyzývavé dekolty či průhledné části v oblasti hrudníku.

Na baletní nebo operní představení si můžete klidně vybrat dlouhou róbu. Stydět se za ni rozhodně nemusíte, stačí zvolit ten správný model. Všechny byste teď měly zapomenout na kruhovky, šlehačkové či kaskádové dlouhé šaty. Mluvím totiž o šatech jednoduchých, přesto elegantních se zajímavými detaily. To je totiž ta správná trefa do černého!

zdroj: Pinterest.comzdroj: Pinterest.com

Bude to drama?


Aby váš výběr neřadili ostatní účastníci spíše do tragikomedie, stačí opravdu málo. Nikdy rozhodně nešlápnete vedle, pokud si zvolíte správný odstín červené. Sluší brunetkám, blondýnkám i zrzkám, které v šatech této barvy doslova rozkvetou. Dodržovat pravidlo, že méně je někdy více, snad netřeba opakovat.

zdroj: Pinterest.comzdroj: Pinterest.com

Hudba vládne světu


Koncerty klasické hudby většinou přitahují obecenstvo, které se pro danou akci umí vhodně obléknout, avšak i zde výjimka potvrzuje pravidlo. Tou výjimkou jsou v drtivé většině cizinci. Asi je zbytečné polemizovat nad tím, že Praha se od dob komunismu přeci jen změnila a existují zde půjčovny. Luxusní, ale i takové, kde si půjčíte dané kousky za pár stovek…

Do Rudolfina můžete podle dané situace zvolit tři varianty. Dlouhé elegantní šaty, malé černé nebo kostýmové kalhoty se společenským topem či halenkou. I letos neuděláte chybu, pokud si zvolíte outfit v lahvově zelené a jako materiál si vyberete nesmrtelnou krajku.

zdroj: Pinterest.comzdroj: Pinterest.com

Jen růžová to může být


Velmi chic se pro rok 2018 stává růžová. Tón pudru vládne už druhou sezónu a módní průmysl je jím okouzlen čím dál víc. No vzpomeňte si například na letošní přehlídku Versace. Pokud tedy nechcete, aby vás daný večer někdo přehlédl, zkuste si obléknout pudrové koktejlky nebo neotřelé růžové kalhoty. Úspěch budete mít zaručený!

zdroj: Pinterest.comzdroj: Pinterest.com

A kolik stojí tenhle obraz?


Vernisáž – akce, kde víno teče proudem a jednohubky mizí vesmírnou rychlostí. Pořádá se jich hodně a dávno už nejsou výsadou bohatých. Na takovou událost zvolte klidně kreativnější kousky ze svého šatníku. Samozřejmě netlačte na pilu, protože i vernisáž se řadí mezi konzervativnější akce, pokud na pozvánce není uvedeno jinak. Okořeňte si ji třeba japonským střihem, modernistickým tvarem nebo zajímavým vzorem.

zdroj: Pinterest.comzdroj: Pinterest.com

Overalové mámení


Hit, který přerostl mezi stálice společenského ošacení. To je overal. Zkusit ho můžete v nesmrtelné černé klasice, nebo se odvažte a oblečte si ho v rozšířené variantě. Garantuji, že vám vyslouží nejeden obdivný pohled.

zdroj: Pinterest.comzdroj: Pinterest.com

Přece to není tak těžké


Pokud bychom chtěli, aby se dress code dodržoval a neporušoval, muselo by například Národní divadlo nebo Rudolfinum přitvrdit a nevhodně oblečené diváky nevpustit na představení. Jenže to momentálně nelze. Zákon je to nepsaný, zákazník si své lístky zaplatil, nesmí mu tedy bránit. Znáte rčení „módě se meze nekladou”… Občas bych k němu přidala slovíčko bohužel. Někdy hezky česky, někdy to vše zavání cizím přízvukem. Nás, kterým není styl oblékání jedno a dodržujeme společenské zvyky, je dost. Zkusme tedy ostatním dokázat, že zvolit vkusné a vhodné oblečení není tak složité.

A co vy? Také vás džíny v divadle rozčilují?

Autor

Dominika

Dominika zbožňuje módu, vyhledává nové módní trendy a je botoholik. Má doma už přes 70 párů bot. Ráda cestuje, vyhledává umění a nejraději nosí minimalistické kousky.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Super.cz udělal ze Sáblíkové ženu!

Autor: Ada

Chudák Martina. Mladá žena, dosud žijící především sportem, se po... Celý článek

Nej maturantka

Autor: Ada

Už několik z vás mi poslalo odkaz na soutěž o nejhezčí maturantku,... Celý článek