Dvoubarevné kalhoty z jednobarevných

29.12.13 | autor Ada

Dostali jste od Jéžiška šicí stroj? Máte doma kalhoty, které vás nudí, a chuť přetvořit je v trendy kus? Zatím jsem na Módním pekle psala jen o šití, ale přešívání a úpravy jsou další možná cesta k vlastním výrobkům. Je také jednodušší než tvoření úplně od základů a ještě se něco naučíte.

Při nedávné probírce šatníku jsem našla spoustu věcí, které jsem dlouho nenosila, protože mi něčím nevyhovovaly. Patří mezi ně i tyhle světle béžové kalhoty. Nosila jsem je dlouho a ráda, jsou pořád pěkné, mají vyšší pas, skvěle sedí - zkrátka škoda vyhodit, zvlášť když jsem si při pohledu na ně vybavila kus úplně stejné, ale černé látky, která mi zase prošla rukama při třídění zásob látek.

Černobílé bloky se nabízely samy od sebe. Nabízí je kdekdo: Proenza Schouler, Prabal Gurung, Isabel Marant, Cavalli. Ty na fotce jsou (zleva) DKNY, Tibi, Asos. Prostě bylo jasné, že je musím mít!

Vyměnit zadní díly kalhot za jiné je jednoduchá práce, není potřeba nic vymýšlet, stačí jen obkreslovat. Nejotravnější je párání, kalhoty musíte skoro celé rozebrat. Nejdřív vypárejte pásek (nebo podsádku, jestli kalhoty pásek nemají) po celé zadní půlce až po boční švy. U kalhot se zipem v bočním švu je samozřejmě potřeba vyndat i zip.

Potom rozpárejte vnitřní i vnější švy nohavic a zadní část sedového švu až po rozkrok (zkrátka kde jsou k sobě přišité zadní díly). Na zadních dílech rozpárejte záševky.

Moje kalhoty měly rozšířené nohavice, což je styl, kterému už nefandím. Zúžila jsem je proto na přiléhavější rovné.

Zúžení kalhot je drobná úprava, kterou zvládne i začátečník; dá se udělat i v ruce, bez šicího stroje, protože toho není tolik na šití. (Jistě, v ruce se dá udělat i celá výměna zadních dílů... ale nechtělo by se mi do toho :) ) Stačí si pamatovat tato pravidla:

- kalhoty se zužují od kolen. Tj. když chcete zrušit rozšíření ve spodní části nohavic, narýsujte si rovnou čáru od kolene dolů. Kdybyste zužovali třeba od lýtka, může se vám stát, že tam linii švu nechtěně zalomíte a kalhoty potom budou divně viset. Když budete chtít skinny, nebude linie rovná, bude mírně kopírovat tvar nohy - ale pořád vycházejte z přímé spojnice koleno - spodek a vyhněte se prudkým zlomům.

- přední díl se typicky dělá o 3 cm užší než zadní, tj. když si položíte přední díl na zadní, na obou stranách bude cca 1,5 cm přečuhovat. To je v pořádku a mělo by to tak zůstat. Jen u hodně pružných (legín) nebo hodně širokých kalhot je to jedno. Při zužování proto postupujte tak, aby tento šířkový rozdíl mezi díly zůstal!

- měření pro hodně úzké kalhoty: obvod kolene se měří na noze ohnuté v koleni do pravého úhlu (jinak by šlo v kalhotách pouze chodit, ne sedět), obvod lýtka pochopitelně v jeho nejširší části. Díra na spodku nohavice musí být aspoň tak široká, abyste ji přetáhli přes patu napnuté nohy.

Po rozpárání jsem z kalhot obrala zbytky nití (párání trvalo dlouho, byly ušité až moc poctivě) a vyžehlila jsem přední díly a jeden zadní. Zadní díl jsem potom položila na černou látku, přehnutou napůl, a obkreslila. (Už jsem z ní kdysi šila něco malého a zbylo tak akorát na půlku kalhot.) Je to už včetně švových přídavků, jen je pak při šití potřeba respektovat jejich šířku. Až budete obkreslovat, nezapomeňte si vyznačit, kde má být záševek!

Po vystřižení zadních dílů už vlastně stačí smontovat to celé zase dohromady. Já jsem ale chtěla na kalhotách udělat ještě sedlové kapsy - původně žádné kapsy neměly. Ani to není těžké. Musela jsem na předních dílech odpárat pásek až k poklopci. Potom jsem si nakreslila linii budoucího průhmatu (nezkušeným doporučuji jednoduše obkreslit kapsu z jiných kalhot) - na fotce je už i se švovým přídavkem.

Vystřihla jsem si dva díly kapsového váčku, vrchní ze světlé látky, aby neprosvítal (můžete použít látku ze zbylých zadních dílů, jestli s nimi nemáte další plány), spodní z černé. Sedlová kapsa se kompletuje před sešíváním předního a zadního dílu.

Následovalo celkem nudné (a ve srovnání s páráním o dost rychlejší!) sešití všech dílů k sobě a dokončovací práce: přišití pásku zpátky na místo, začištění švových přídavků a vypracování lemu na nohavicích (přišila jsem ručně z rubu, abych neměla lem viditelně štepovaný).

Že si to můžete udělat podle svého asi nemusím říkat. Třeba vyměnit i pásek, nebo dát dozadu kapsy (ať už výpustkové nebo nakládané, u těch akorát pozor na velikost a usazení na správné místo, ať zbytečně nerozšiřují). Nemusíte se ani držet černobílé kombinace, můžou to být jakékoli dvě barvy.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Brno šije! - rozhovor s majitelkami šicí dílny

Autor: Ada

S Beátou a Světlanou jsem se sešla na brněnském Moravském náměstí,... Celý článek

Najdi pět rozdílů

Autor: Ada

(Vlevo: http://www.fler.cz/zbozi/saty-1590021; vpravo: šaty ze... Celý článek