Dvoubarevné kalhoty z jednobarevných

29.12.13 | autor Ada

Dostali jste od Jéžiška šicí stroj? Máte doma kalhoty, které vás nudí, a chuť přetvořit je v trendy kus? Zatím jsem na Módním pekle psala jen o šití, ale přešívání a úpravy jsou další možná cesta k vlastním výrobkům. Je také jednodušší než tvoření úplně od základů a ještě se něco naučíte.

*

Při nedávné probírce šatníku jsem našla spoustu věcí, které jsem dlouho nenosila, protože mi něčím nevyhovovaly. Patří mezi ně i tyhle světle béžové kalhoty. Nosila jsem je dlouho a ráda, jsou pořád pěkné, mají vyšší pas, skvěle sedí - zkrátka škoda vyhodit, zvlášť když jsem si při pohledu na ně vybavila kus úplně stejné, ale černé látky, která mi zase prošla rukama při třídění zásob látek.

Černobílé bloky se nabízely samy od sebe. Nabízí je kdekdo: Proenza Schouler, Prabal Gurung, Isabel Marant, Cavalli. Ty na fotce jsou (zleva) DKNY, Tibi, Asos. Prostě bylo jasné, že je musím mít!

Vyměnit zadní díly kalhot za jiné je jednoduchá práce, není potřeba nic vymýšlet, stačí jen obkreslovat. Nejotravnější je párání, kalhoty musíte skoro celé rozebrat. Nejdřív vypárejte pásek (nebo podsádku, jestli kalhoty pásek nemají) po celé zadní půlce až po boční švy. U kalhot se zipem v bočním švu je samozřejmě potřeba vyndat i zip.

Potom rozpárejte vnitřní i vnější švy nohavic a zadní část sedového švu až po rozkrok (zkrátka kde jsou k sobě přišité zadní díly). Na zadních dílech rozpárejte záševky.

Moje kalhoty měly rozšířené nohavice, což je styl, kterému už nefandím. Zúžila jsem je proto na přiléhavější rovné.

Zúžení kalhot je drobná úprava, kterou zvládne i začátečník; dá se udělat i v ruce, bez šicího stroje, protože toho není tolik na šití. (Jistě, v ruce se dá udělat i celá výměna zadních dílů... ale nechtělo by se mi do toho :) ) Stačí si pamatovat tato pravidla:

- kalhoty se zužují od kolen. Tj. když chcete zrušit rozšíření ve spodní části nohavic, narýsujte si rovnou čáru od kolene dolů. Kdybyste zužovali třeba od lýtka, může se vám stát, že tam linii švu nechtěně zalomíte a kalhoty potom budou divně viset. Když budete chtít skinny, nebude linie rovná, bude mírně kopírovat tvar nohy - ale pořád vycházejte z přímé spojnice koleno - spodek a vyhněte se prudkým zlomům.

- přední díl se typicky dělá o 3 cm užší než zadní, tj. když si položíte přední díl na zadní, na obou stranách bude cca 1,5 cm přečuhovat. To je v pořádku a mělo by to tak zůstat. Jen u hodně pružných (legín) nebo hodně širokých kalhot je to jedno. Při zužování proto postupujte tak, aby tento šířkový rozdíl mezi díly zůstal!

- měření pro hodně úzké kalhoty: obvod kolene se měří na noze ohnuté v koleni do pravého úhlu (jinak by šlo v kalhotách pouze chodit, ne sedět), obvod lýtka pochopitelně v jeho nejširší části. Díra na spodku nohavice musí být aspoň tak široká, abyste ji přetáhli přes patu napnuté nohy.

Po rozpárání jsem z kalhot obrala zbytky nití (párání trvalo dlouho, byly ušité až moc poctivě) a vyžehlila jsem přední díly a jeden zadní. Zadní díl jsem potom položila na černou látku, přehnutou napůl, a obkreslila. (Už jsem z ní kdysi šila něco malého a zbylo tak akorát na půlku kalhot.) Je to už včetně švových přídavků, jen je pak při šití potřeba respektovat jejich šířku. Až budete obkreslovat, nezapomeňte si vyznačit, kde má být záševek!

Po vystřižení zadních dílů už vlastně stačí smontovat to celé zase dohromady. Já jsem ale chtěla na kalhotách udělat ještě sedlové kapsy - původně žádné kapsy neměly. Ani to není těžké. Musela jsem na předních dílech odpárat pásek až k poklopci. Potom jsem si nakreslila linii budoucího průhmatu (nezkušeným doporučuji jednoduše obkreslit kapsu z jiných kalhot) - na fotce je už i se švovým přídavkem.

Vystřihla jsem si dva díly kapsového váčku, vrchní ze světlé látky, aby neprosvítal (můžete použít látku ze zbylých zadních dílů, jestli s nimi nemáte další plány), spodní z černé. Sedlová kapsa se kompletuje před sešíváním předního a zadního dílu.

Následovalo celkem nudné (a ve srovnání s páráním o dost rychlejší!) sešití všech dílů k sobě a dokončovací práce: přišití pásku zpátky na místo, začištění švových přídavků a vypracování lemu na nohavicích (přišila jsem ručně z rubu, abych neměla lem viditelně štepovaný).

Že si to můžete udělat podle svého asi nemusím říkat. Třeba vyměnit i pásek, nebo dát dozadu kapsy (ať už výpustkové nebo nakládané, u těch akorát pozor na velikost a usazení na správné místo, ať zbytečně nerozšiřují). Nemusíte se ani držet černobílé kombinace, můžou to být jakékoli dvě barvy.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Nyxx
512 příspěvků 29.12.13 00:20

Články tohoto typu mě na Pekle baví. Jen doufám, že se někdo nebude pokoušet vylepšit si své odrbané džíny černou látkou. Při čtení mě napadlo, že práci by ulehčilo několik věcí: rádlovací/kopírovací papír+ krejčovské rádlo a páráček.

Ada Pekelná
973 příspěvků 29.12.13 00:26

Páráček by si s tímhle neporadil. Švy byly místy prošité dvakrát a k tomu ještě znovu sešité overlockem při začišťování.
Kopírovací papír a rádýlko by byly zbytečná práce navíc, nejjednodušší bylo nohavici položit a obkreslit. Kde byla rovná čára, použila jsem pravítko.

benyka
9115 příspěvků 29.12.13 01:15

Výsledek vypadá překvapivě dobře, řekla bych podstatně lépe než ty elastické podvlékačky na fotkách nahoře. Ale má to jednu nevýhodu. Nejpozději v létě přijde určitě do módy pravá nohavice bílá a levá černá… :-)

KláraN
42 příspěvků 30.12.13 13:30

Pankáči tohle už dělají léta… A některé značky takové kalhoty už nějaký ten rok vyrábí (stačí hledat pod split leg pants/shorts).

benyka
9115 příspěvků 30.12.13 23:08

Nemusím to hledat, dovedu si to představit. :-)

Brixie
666 příspěvků 29.12.13 01:17

Já nějak nevím, jestli se mi to líbí nebo ne…?

enyky
22 příspěvků 29.12.13 01:35

Tak tyhle kalhoty by mi i slusely, ale vzhledem k tomu, ze bych nedokazala udelat ani lem na uterce, tak nevim nevim…

atrix
483 příspěvků 29.12.13 03:52

Návod docela podrobný, ale při mé levosti na šití by to dopadlo katastrofou, znám se… Zůstanu u pletení, to mi jde docela dobře a výrobky jsou nositelné, což by u šitých kalhot bylo úplně naopak. :D

Go-lightly
3429 příspěvků 29.12.13 08:52

Nějak mi to připomíná osmdesátky.

Akitaken
4960 příspěvků 29.12.13 08:54

Občas lituju, že jsem rukodělně totálně levá.. nové kalhoty vypadají hezky.

MP zuz
13 příspěvků 29.12.13 09:44

Mna tiez bavia taketo clanky, je to super tip na vec co sa nosi, nie je prekombinovana a da sa zvladnut zlahka s vecami co ma clovek doma. Asi sa do nich pustim.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.12.13 10:17

Vzdycky kdyz sem ada hodi nejakej takovejhle clanek, otevru si aukro a zacinam hledat nejakej stroj pro zacatecnika z druhy ruky. diky bohu (nebo bohuzel?) jsem jeste nikdy zadnej nenasla:D

Hafina01
63 příspěvků 29.12.13 19:09

Stroje dneska nejsou zas tak drahé, umí haldu věcí a uvažuj, jestli to s nimi nebude jako s autem - raději nový, protože nevíš, co má za sebou. Chce to solidního prodejce a poradit se s ním. Dva takové zapálené chlapíky znám a je fajn mít někoho, ke komu mám důvěru a nechám si poradit.

Lynx-lynx
1 příspěvek 29.12.13 11:00

Skvělý tutoriál, ale ze všeho nejvíc by mě zajímalo, jak to nakonec vypadá oblečené.:)

Knitty
63 příspěvků 29.12.13 11:31
Krásný výsledek

Ode mě jednička s hvězdičkou!
Je to skvělá ukázka toho, že s trochou snahy lze pořídit krásný kus oděvu i „zadarmo“. (Osobně nenávidím přešívání kalhot kvůli poklopci, a tady se mu Ada elegantně vyhnula.)
Děkuji také za rady ke zúžení kalhot.

Moje plánovaná přešívka - na nudné černé bikiny přišít trochu barvy cca v tomto stylu

Robena
1257 příspěvků 29.12.13 11:59

Hezke i prakticke. Clovek si muze venku v klidu sednout na lavicku… A je tu i nadeje, ze by takove strihove reseni bylo pro me lichotivejsi, nez jen celobile -celobezove kalhoty.

Ada Pekelná
973 příspěvků 29.12.13 13:29

„Člověk si může v klidu sednout na lavičku“ - tak to mě nenapadlo :D Vida, jak je to praktické.

Kdyby byl zadní díl širší, aby černá víc zasahovala dopředu, mohl by být zeštíhlovací efekt opravdu zajímavý. Nejsem si ale jistá, jak to provést, jestli by bylo možné střihnout zadní díly v kuse třeba o 4 cm širší na každé straně a tvarovací efekt bočního švu nahoře suplovat záševkem, nebo jestli by bylo nutné mít víc dílů (přední díl ze 3 pruhů, bílého a krajních tenkých černých).

linda147
61 příspěvků 29.12.13 20:12

Asi v polovině 70tých let se šily kalhoty ze čtyř dílů. Nohavice pak vypadaly jako hranol. Švy byly proštepované, aby ten hranolovitý tvar vynikl. Nosili to i muži. Pamatujete si to někdo? To jen jako připomínku k zeštíhlovacímu efektu.
mějte se všichni hezky.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.12.13 11:06

Pamatuju si to dobře, ale o zeštíhlovacím efektu se tam nedalo mluvit, všichni v tom vypadali divně a měli takové velké zadky.

Příspěvek upraven 31.12.13 v 11:07

BuBubák
33 příspěvků 30.12.13 09:47

Mám letní kalhoty se zadním dílem zasahujícím skoro 10 cm do předního dílu. Jsou podle střihu z Burdy (podle jiných vlastně ani nešiju); je to už několik let, takže nevím, které číslo a ročník to byl, ale byly tam. Mají sedlové kapsy, šev je štepovaný a zeštíhlovaly i jednobarevné. A ano, na boku je záševek. Nicméně, rozstřihnutí předního dílu je metoda, co nezklame.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.12.13 12:11

Technická: obvod lýtka si měřte až odpoledne nebo k večeru, může tam být rozdíl až několik cm.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.12.13 16:12

Tedy, nemusím mít všechno… ačkoliv bych takové kalhoty asi sama nenosila, zajímal by mě přesto celý outfit, t. j. co k nim?

Ada Pekelná
973 příspěvků 29.12.13 19:01

Včera na slezině s kamarádkama jsem k nim měla zelený top, a umím si je představit prakticky s čímkoli jednobarevným jako základní jednoduchou kombinaci.

Maleficie
172 příspěvků 29.12.13 21:59

Ještě před přečtením tohoto článku jsem narazila na toto: http://media.vogue.com/…ligeshow.jpg

Barbyl
1472 příspěvků 29.12.13 16:42

Ty kalhoty vypadaji dobre, akorat s mnozstvim volneho casu, ktery nemam:) mi prijde ze ho tolik nemohu obetovat an neco, co bude trendy jednu sezonu.Ale navoj je super, zuzeni nohavic, takhle detailne popsane se mi bude urcite nekdy hodit.

Verhro
637 příspěvků 29.12.13 16:44

Dobrý nápad, škoda, že jsem nešikovná.

Karakas
343 příspěvků 29.12.13 18:11

@Nyxx @Ada Pekelná paratko je moc komplikovane, po vzoru kamaradky svadleny pouzivam skalpel. Jde to s nim jedna basen. I jeansy jsou brnkacka.

MP Vladenka
1307 příspěvků 29.12.13 18:44

Návod dobrý, ale tyhle černobílé kombinace se mi nelíbí. Hlavně je třeba dát si pozor na tmavou látku - nekvalitně barvená umí udělat solidní paseku.

janaana
1 příspěvek 29.12.13 23:05

Jak to pereš?!?

Maiandra
222 příspěvků 30.12.13 01:36

V Perwollu. Člověk ho musí mít vždycky s sebou v kabelce, a vše je bez problému… :D

kobylkalucni
420 příspěvků 29.12.13 23:50

Je možné takto zrecyklovat kalhoty, které už jsou malé, ale ušité z neskutečně příjemné látky? Představuju si to jak Hurvínek válku, ale mám na mysli něco ve smyslu zadek nový, o pár cm větší a předek původní?

Ada Pekelná
973 příspěvků 30.12.13 12:23

Kde jsou malé? Nešly by zvětšit vsadkou na boku - styl lampas, to se teď taky hodně vyskytuje?

kobylkalucni
420 příspěvků 1.1.14 16:05

Hlavní problém je v tom, že jsou velikost 158; 12-13 let, takže nepočítají s ženskými křivkami. Složení materiálu je 98% bavlna, 2% elastanu, poměrně hodně pruží, ale pár cm navíc by v oblasti zadku bodlo, hlavně teď po svátcích…

MaláČarodějnice
709 příspěvků 30.12.13 20:01

Dobrý článek i nápad, moc dobrý, díky Ado.
Jen mám pocit, že mě ta hromada inspirace na cokoliv rukodělného, která se na mě z internetu valí už brzo totálně zavalí :-). Je to prostě bestie tříšestková.

Lasicka
3 příspěvky 30.12.13 22:46

Vypadá to pěkně, ale jak se to pere?

benyka
9115 příspěvků 30.12.13 23:11

Ale fuj! To nevíte, že tahle otázka je tady za sprostou nadávku???! :-)

valery
1587 příspěvků 31.12.13 07:46

Přece v Perwolu, drahoušku!!! ;-) pak černá zůstává černou… a bílá logicky též!

sorry benyko, to je reakce na lasičku, pochopitelně :-D

Příspěvek upraven 31.12.13 v 07:49

Lasicka
3 příspěvky 3.1.14 17:46

Aha, tak jedině tak :-)

malakaja
349 příspěvků 30.12.13 23:09

Pro začínající švadlenky můžu doporučit při zužování obléknout naruby a zakreslit potřebne zabrání a střih na těle.( lze špendlíky, ale bez pomoci vypadavají a zabodávají se :)))Metrem už jen doměřit;-) Trefit precizní střih jenom metrem zvlášť u kalhot není jen tak, zvlášť pokud jste pes jako já ;-)

zuzulique
318 příspěvků 31.12.13 10:03
:-)

Je to perfektný nápad :-) Len pri mojich „krásnych“ nohách by som to veľmi neriskovala…Ženám, ktoré môžu takéto nohavice nosiť závidím :-)

BP0991
213 příspěvků 31.12.13 11:44

Ty kalhoty se i líbí a hlavně ty z Asosu! Ale v obchodech jsem je nikde neviděla :-(
Za sebe musím říct, že si ty kalhoty radši koupím, než bych si je měla ušít..za 1) Neumím šít za 2) nevypadalo by to hezky i kdybych šít uměla… takže ušetřím čas, nervy a radši koupím v obchodě

manessa
24 příspěvků 3.1.14 09:22

Ada Tvořilka :-)

thecherry
41 příspěvků 3.1.14 14:18

Wow, šikulka! obdivuji lidi, co si takhle umí ušít/přešít! snad se to jednou naučím taky. na fotce to vypadá celkem dobře! :)

erbsova
1 příspěvek 8.1.14 17:40
Císař je nahý

Děvčata zdravím,

na začátek bych chtěla projevit velký respekt k Adě a její módní osvětě, kterou pro české ženy, muže a děti vykonává.
Ovšem podobný návod na úpravu kalhot bych spíš čekala od dopisovatelek mimibazaru.
Ty modely na štíhlých dívkách vypadají dobře, ale z té DIY varianty bych měla pocit, že se někdo nemůže rozhodnout zda jít na maškarní za kominíka nebo pekaře.
Je to legrace, že? Zkouška našeho vkusu, jestli už umíme sdělit i opačný názor na to, co je trendy, než je tu prezentováno.
Ale abych nebyla nespravedlivá - ukažte se s nimi někdo v reálném světě, aby se dalo posoudit, že jsou opravdu šikézní. Zatím můžu říct jen to, že parketám sluší.

p. s.: Mé zkušenosti s šitím jsou asi takové, že si umím přišít knoflík a zašít protrženou kapsu. Největší dovednost s jehlou jsem projevila při obšívání kanavy v druhé třídě.

Příspěvek upraven 08.01.14 v 17:41

MP Marianna
64 příspěvků 9.1.14 13:40

Ehm…ne. Narozdíl od mimibaz-maminek, Ada šít umí. Viz několk článků výše.

Nicméně: Našla jsem TOTO Jou jou, i tak si někdo představuje dvoubarevné kalhoty, chochóó :D :D :D

MP Vladenka
1307 příspěvků 9.1.14 14:05

Teda ten odkaz jste si mohla odpustit:-))) málem mi to vypálilo sítnici!

Ada Pekelná
973 příspěvků 30.12.13 21:56

Cca dvě hodiny, ale hodinu zabralo to zatracené párání.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Lia

Autor: Ada

V článku o saténu jsem slibovala, že se podrobněji podívám na... Celý článek

Instagram: Realita vs. Iluze

Autor: Kateřina

Jestli vám slova jako my story, squad nebo selfie nic neříkají, pak... Celý článek