Papírové tašky a jiné ekologické blbosti v módě

19.02.19 | autor Monika

Nikdy by mě nenapadlo, že ve volném čase začnu sbírat odpadky nebo odmítat tašky v obchodech, včetně těch papírových.

Zdroj: Elizaveta Galitckaia / Shutterstock

Když jsem potkala svého hippie drahého, s chutí jsem poslouchala vyprávění o tropických plážích, na kterých žil a sbíral s kamarády odpadky, co moře přinášelo den co den. Kuriózní zálibu v amatérském popelářství jsem zprvu považovala za roztomilou, i když v tomto hormonálně pohnutém období mi připadal zajímavý i jeho způsob dýchání. Když pak spoluorganizoval veřejné úklidy i v Česku, slibovala jsem si od své účasti, že akorát nakouknu do jeho vesmíru a max. při tom spálím pár kalorií. Jenže se mně i ostatním okolo staly dvě nečekané věci:

  • Po sběračské fázi, kdy kolem sebe vykřikujete Ty lidi jsou ale prasata!, vám dojde, že vlastním spotřebou nejste o nic lepší než ti, kdo ten bordel vyhodili. Odpad prostě nezmizí jen tím, že ho hodím do správného kontejneru.
  • Začnete se ptát… a právě váš věčný dotaz Kam ten odpad potom jde? se projeví i na vašich nákupech. A taky vám pak postupy některých obchodů směrem k životnímu prostředí nepřipadají úplně (eko)logické.Upozornění: Tento článek je extrémně remcavý.

Máchání zeleného prádla


Před třemi lety přišel Adidas s teniskami vyrobenými z PET lahví, které předtím neziskovka Parley nasbírala v moři. Limitkovaný pár zvaný UltraBOOST Uncaged Parley tehdy přišel na cca 5 400 Kč. Pokud jsem správně dopátrala, vyrobilo se sedm tisíc prototypů, které se rychle rozprodaly, rozvířily sportovní i módní svět… a celá bublina zase splaskla. Až teď, o dva roky později, přišel Adidas s celou mořsko-plastovou kolekcí, do které oblékl tenisty na Australian Open. Vida, zřejmě se první pokus ukázal obchodně jako dobrý tah!

Nebudu ale hned zlá. Jsem upřímně ráda, že se odpadkům věnuje mediální pozornost a že postupně objasňují, že celá problematika vážně nestojí jen na zákazu igeliťáků a brček. Všechny změny zeshora se akorát vždycky dějou pomalililinku… holt málokterá firma si dobrovolně ukousne z vlastního rozpočtu či dokonce zariskuje a kompletně změní svoji strategii, aby byla planeta čistější. Pochopitelně – jen současný módní průmysl živí hromadu lidí, kteří by přišli o práci, kdyby jim módní gigant řekl „ČAU, už nepotřebujeme vaše igelity!“ (= sociální problém). Navíc všichni mají nasmlouvané dodavatele na dlouho dopředu (= finanční problém).

Znáte tu poučku „jak sníst slona“ neboli zvládnout velký úkol, který se zdá nedosažitelný? Toho slona rozporcujete na malinké části a pak ho sníte kousek po kousku. Když ale firma uřízne slonovi prstík, který pak slavnostně prožene všemi sociálními sítěmi, tak to rozhodně nepovažuju za ekologii. To je čistý greenwashing, marketingová metoda jak z učebnice. Značkám ale funguje fantasticky: odnaučíme zákazníky používat sáčky na nákup = nemusíme je objednávat = ušetříme + influenceři nám zatleskají = roste zisk.

Papír versus plast


Objednali jste si někdy v e-shopu? Pak vám nejspíš přišla velká směs igelitu nebo polystyrenu. Z několika ekopřednášek mi utkvělo, že zhruba 40 % všeho plastu tvoří obalové materiály. Tedy věc, jejíž životní cesta zní jednoduše použij-vyhoď. Podobný osud čeká i všechny tašky, do kterých jako zákazník dostanete nebo balíte svůj běžný nákup potravin a oblečení. Jako zákazníci bychom si ale měli uvědomit, že náš mininákupík je až ta úplně poslední třešnička celého módního dortu.

Ona finální taška je mi trochu trnem v oku, a to zejména v případě, když firmy s velkou pompou přecházejí z igelitových tašek na papírové. Když si totiž dohledáte, jak je to s náročností výroby jednotlivých materiálů, dojde vám, že obaly z papíru svět opravdu nespasí. Jinými slovy – zlatý igeliťák, který můžu použít třeba dvacetkrát. Problém nevězí v samotném materiálu, ale především v jeho jednorázovosti! Milé firmy, díky za balamucení zákazníka papírem.

Zdroj: https://incien.org/jaka-taska-je-lepsi-papirova-nebo-plastova/Zdroj: https://incien.org/…bo-plastova/

Království recyklace


Média nás dlouho plácala po ramenou, jací jsou Češi recyklační kabrňáci. Spousta lidí má stále pocit, že stačí tričko/PETku hodit do správné popelnice a tadááá, příroda je rázem spasena. A módní průmysl nás v tom rád podporuje. Značky pochopitelně sledují společenské trendy ostřížím zrakem a vnímají zvýšený zájem zákazníků o ekologické otázky. To je moc prima, až na to, že pak často operuje se vzduchoprázdnem. Na taškách, doplňcích nebo oblečení tak najdete různé fráze, kterými vás chce výrobce uchlácholit. Přikládám jen takový malý ukázkový slovníček…

  • 100% recyklovaný = Fajn! Tento výrobek je z materiálu, který už jednou použitý byl. Pochlubit se jím může například česká značka Forewear nebo švadlena Lubica Skalská (další značky zmiňovala Janča ve článku Přešívám, látáme).
  • 100% recyklovatelný = Blbost! Tohle většinou neznamená vůbec nic! Znovu použitelnost má pro vás význam pouze tehdy, pokud máte místo k odevzdání použité věci. Jinak je hodíte do směsi/plastu, odkud putuje na skládku či spalovnu jako všechno ostatní. Nějak se mi nechte věřit, že by nám výrobci vzkazovali No tak si z tý tašky udělej kabelku, ne?


Módní průmysl valí velké množství oblečení, které se těžko zpracovává. Recyklovat totiž lze pouze kvalitní materiál, který má svého zpracovatele (tedy když si na zpracování někdo postaví podnikání). Takže ať už jde o obaly, nebo oblečení, nacházíme se v začarovaném kruhu – když firmy/obchody kladou důraz na nízkou cenu, zcela pochopitelně volí méně kvalitní materiál, se kterým nic neuděláte už po prvním majiteli. Nepoužitelný hadr tedy dostává jednosměrnou letenku do spalovny, samozřejmě i když ho svědomitě vhodíte do kontejneru na textil. Řešení? Kupovat si věci, které dlouho vydrží, z kvalitních materiálů. A nebo si na odpadech dokonce postavit byznys. Odpadový materiál je totiž zdroj, který mnoho let zaručeně nevyschne.

Doporučujeme 5 dokumentů o udržitelné módě »

Nesnesitelná lehkost nákupů


Dlouho jsem si myslela, že český hlad po obřím šatníku souvisí s nedostatkem zboží před revolucí nebo dlouholetým sledováním Sexu ve městě. Stačí se ale podívat za hranice a zjistíme, že po oblečení hladovějí všechny národy. Britky nakoupí hromady hadrů za směšné peníze, nechají si tak dva tři kousky a zbytek lifrují do dobročinných obchodů s charitativním pocitem. To samé se děje v USA, kde bujaře kvete kultura spotřeby. Nemusíme ale ani chodit na západ – ne nadarmo expandují módní obchody do Rumunska, kde jsou lidé zvyklí utrácet za oblečení velkou část svého výdělku.

Obchodům se samozřejmě podařilo prosadit nízké ceny za oblečení, takže velmi obratně hrají na notu naší nenasytnosti. No odolejte, když Lidl nebo Wish nabízejí zrooovna to, co nutně potřebujete!!! Tato zdánlivá dostupnost totiž jen roztahuje ekonomické kleště. Můj kamarád se nedávno na jednom večírku (už značně obveselen) uchechtával, jak rozmazlená střední třída utrácí za filtrovanou kávu a pak se diví, že jí chybí v ročním rozpočtu tisíce korun. Úplně stejné je to s oblečením: „Nemůžu si dovolit exotickou dovolenou, tak si alespoň udělám radost dalším svetříkem.“

Sekáč a swap v charitativním obalu


Rájem pro všechny ekonácky jsou sekáče! Secondhandy vám často nedovolí nakupovat ve velkém, protože prostě musíte vybírat a hrabat se pro to nejlepší. Nicméně je dobré mít na paměti, že když v sekáči nakupuju jak na tržišti, nadále pokračuju ve své nakupovací nenažranosti. Sekundárně tím podporuju právě onu rychlou módu v Británii, odkud k nám často oblečení cestuje. Velké módní značky tak nepřicházejí o zákazníky a jen posilují svou značku. A když půjdu opravdu do extrému, tak ekologická stopa se zvětšuje do pořádné ťápoty.

Lačnost po módě jsme zabalili do udržitelného kabátku, který je vidět na fenoménu posledních let – neříká se mu už výměna oblečení, ale módně po anglicku swap. Právě na těchto akcích, kde můžete přinést i odnést věci zadarmo, stále potkáte klasickou holubí letku, která narve do IKEA tašek všechno, co jste zrovna položili na stůl. Opravdu mi nepřísluší nahlížet do záhad osobnosti, proč má řada lidí potřebu věci hromadit. Mnohem nebezpečnější mi totiž připadají obchody podstrkávající nám, že svým nákupem pomáháme. Chápu, že korzovat mezi regály a popíjet přitom kávu je příjemnější než pouze převést peníze na účet. Mně jen prostě přijde zhoubné učit lidi návyk, že si stačí dopřát další kabát, abychom zachránili gorily v pralese.

„Všichni máme doma dost oblečení na roky. Problém je v tom, že se v něm necítíme,“ říká v rozhovoru Kamila Boudová, zakladatelka SLOU DAYS »

Buď, a nebo?


Ekonácek to má v dnešní době těžké – buď je podle vkusu společnosti moc radikální („Nehrotíš to trochu s tím nerezovým brčkem?“), nebo není ve svém počínání dostatečně důsledný („To jsem si teda nemyslela, že mi to dáš v igelitce!“). Vaše okolí se zkrátka potřebuje vyjádřit, když něco děláte divně/jinak. Své o tom ví i Tom Ford, který si pochvaluje svůj veganský jídelníček, zatímco v jeho kolekcích najdete pravou kůži. Je pravda, že ji používá znatelně méně a navíc z farem, kde je kůže až druhotným produktem. Vegani kroutí hlavou, Ford ale tvrdí, že pravého kožichu si vždycky vážíte víc než umělých materiálů a navíc ho mohou zdědit i vaše děti. Takže nakonec vždycky záleží, jak to máte morálně nastavené vy sami.

S přístupem Toma Forda můžeme a nemusíme souhlasit. Mně osobně připadá sympatické, když si někdo najde svoji cestu a nepotřebuje se nutně vecpat do společensky určené škatulky. Jak mi jednou řekla Kamila Boudová, někdy je totiž nejlepší nedělat nic – když totiž vyhodím půlku šatníku a pak s dobrým pocitem vyrazím na nákup té „správné“ módy, jsem životnímu prostředí platná jak mrtvému zimník.

Spokojuju se tedy s tím, že změna se děje v malých krůčcích od každého z nás… protože obchody pečlivě naslouchají právě nám, svým zákazníkům. I proto mám pocit, že situace je neporovnatelně dál než před třemi lety, když jsem se poprvé sehnula pro odpadek. Nejen že se o tom píše v médiích, ale stále častěji potkávám lidi, kteří na otázku Chcete tašku? řeknou Děkuju, mám svoji. Když už o dopadu svého chování začali přemýšlet, 100% nezůstanou jen u té tašky.

Jak vnímáte kroky obchodů k udržitelnosti? Lezou vám už eko-trendy krkem, nebo máte pocit, že někdo se zas snaží vynalézt kolo?

Autor

Monika

Má ráda minimum věcí - když si koupí jeden kousek, vyhodí ze skříně aspoň dva. Nakupování v secondhandech ji baví víc než v HáeMku.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Paris1789
5805 příspěvků 19.2.19 11:11

Tuhle jsem si vychutnávala svůj triumf v butiku, kdy mi prodavačka pochválila šálu a já jí vítězoslavně oznámila, že je přímo od nich (ostatně jako všechno, co jsem měla na sobě) a že už ji mám deset let. Proto ji ani nemůže poznat.
Stála v tom roce 2009 asi 2500 korun, ale vypadá pořád jako nová. Nakonec se vyplatila.
Vlastní tašku nosím už asi 3 roky, ale to spíš kvůli tomu, že mne dost štvalo, jak se mi to doma hromadí. Nemám ráda, když je někdo moc věcí. Proto třeba nesnáším IKEU, tam mne z toho nakupení předmětů spolehlivě rozbolí hlava do 15 minut. Nemůžu tam chodit ze zdravotních důvodů.

mikrob
434 příspěvků 19.2.19 11:14

Tak co teda mám dělat?

Paris1789
5805 příspěvků 19.2.19 11:18

nejlépe nic asi

Paris1789
5805 příspěvků 19.2.19 11:18

Mne spíš trápí to velké vzdemutí zájmu o íšopování, jak si to ti zákazníci nechávají posílat a pak vracejí, protože je to zdarma, tak co bych nenechal projet pár dodávek navíc, žejo. V tom bude hodně obalů, exhalací a tu uhlíkovou stopu teda nechci vidět. Poháněnou čistou marnivostí nebo leností.
Navíc to má ten nepříjemný vedlejší efekt v tom, že po centrální Praze se skoro nedá chodit po chodnících, protože tam všude parkujou doručovací dodávky. Je to mor.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.2.19 11:57

@Paris1789 Já mám kostýmky z PF 10. rokem (a nosím je), takže pokud v nich přijdu do obchodu, je mi jasné, že žádná prodavačka je nemůže pamatovat :-) Myslím, že jsem na dobré cestě s hromaděním oblečení, nikdy jsem nenakupovala impulsivně a hodně věcí najednou. Spíš jsem sháněla něco konkrétního, podobného, když dosloužilo staré. Poslední dobou zas vytahuji a zařazuji starší věci a zrovna dnes ráno jsem si říkala: Vždyť já vlastně momentálně nic nepotřebuju. Spíš ráda prohlížím nové věci a když si něco koupím, tak pro radost,že se mi to moc líbí, třeba něco takového ještě nemám a budu v tom vypadat jinak. Hadrovou tašku nosím už dlouho, igelitky mi nevadily, ale nemám ráda ty tvrdé papírové tašky - vypadají sice luxusně, ale většinou se na další použití nehodí, jsou neskladné a s reklamním nápisem.

Paris1789
5805 příspěvků 19.2.19 12:03

Na papírových taškách mne iritují ty bodavé rohy, jak se s nimi vždycky nějaká nádhera nacpe do tramvaje a popichuje jimi všechny kolem. Samostatnou kapitolou jsou tašky nějaké premiové značky, kterými dle stavu materiálu uživatelka již dlouhá léta ohromuje celé své okolí a ještě ji to neomrzelo. Já do papírových tašek od nákupů dávám dárky, nikdo z obdarovaných si zatím nestěžoval. Ale už mi taky docházejí.
Na nákupy mám silonové tašky několika barev, nosím tu, která mi ladí barevně k oblečení :-)

Příspěvek upraven 19.02.19 v 12:06

Matmys
2595 příspěvků 19.2.19 11:59

Ad… „Můj kamarád se nedávno na jednom večírku (už značně obveselen) uchechtával, jak rozmazlená střední třída utrácí za filtrovanou kávu a pak se diví, že jí chybí v ročním rozpočtu tisíce korun…“

Já té větě pořád nerozumím.
a) jak může kvůli kafi chybět několik tisíc?
b) jak může kvůli kafi chybět několik tisíc střední třídě?
c) kamarád je asi z horních 10, jelikož chlast přijde na víc než kafe
nebo d) kamarád je vychcánek a nechal se na večírek někým ze střední třídy pozvat, aby mu nechybělo v rozpočtu několik tisíc

Omlouvám se za OT, ale ta věta mi úplně zakryla podstatu článku.

Paris1789
5805 příspěvků 19.2.19 12:05

k tomuhle se nemůžu připojit, vůbec netuším, co takové kafe stojí. Znám tenhle výrok s avokádem, u něho taky netuším, kolik stojí.
Váím, kolik stojí jehněčí kýta ale!

pavka_l
1397 příspěvků 19.2.19 12:09

@Paris1789 Já zas nevím, co je filtrovaná káva a kolik stojí. Ale vím, kolik stojí celé jehně :-)

Paris1789
5805 příspěvků 19.2.19 12:11

Přemýšlím, jakou nejbizarnější cenu znám…

MonikaMP
73 příspěvků 19.2.19 13:05

Bylo to myšleno tak, že když si někdo obden dopřeje cappuccino/latté za 50 Kč ve stánku (případně kolem 100 Kč u větších řetěžcům), tak z toho je 750 Kč/1500 Kč měsíčně… což v ročním součtu dává dohromady dovolenou nebo novou pračku nebo pořádné Vánoce. Tyhle nenápadný kafíčka mohou ovlivnit rozpočet, zejména pokud vydělává člověk kolem 25 tisíc. Jinak kamarádovy výdělky jsou taktéž průměrné + mívá vcelku přesné postřehy z gastronomického světa, kde se pohybuje. :)

pavka_l
1397 příspěvků 19.2.19 13:11

A je káva či capuccino ve stánku či řetězci káva FILTROVANÁ? Já teda podle toho, co jsem našla o přípravě kávy, tak myslím, že ne. A tak mne zarazil ten důraz kladený na filtrovanou kávu. A myslím, že dvě stovky týdně někdo s příjmem 25000 možná utratí za mnohem větší zbytečnosti, než je káva.

emuna
108 příspěvků 24.2.19 20:35

filtrovaná káva je obvykle nejlevnější (vzhledem k jednoduchosti přípravy), ať už ve starbucksu nebo kdekoliv jinde. takže to v té větě nedává žádný smysl. kdyby slečna poukázala na kávu obecně, ok. ale zdůrazněním že je filtrovaná, to celé otočila na hlavu.

Příspěvek upraven 24.02.19 v 20:36

Paris1789
5805 příspěvků 19.2.19 13:19

jelikož jsem primitivní, spíše bych řekla, že Češi ty své dovolené prochlastají. Při průměrné spotřebě cca 12 litrů čistého lihu na hlavu nad 15 let a rok to dělá nějakých 15 tis za rok ve víně (levnější značky, domácí pochlastávání). Zkuste to někdo spočítat v pivu, třeba jsem se sekla

XIII
71 příspěvků 19.2.19 23:43

Přepočítávat to na hlavu nemá smysl. Velkou část spotřeby tvoří bezední turisté.

Tuhle jsme se bavili s kolegou Dánem a zjistili jsme zajímavou věc: u nás i u nich stojí pivo v hospodě čtyřicet korun. Akorát že u nás jsou to české koruny a u nich dánské. Jedna dánská je za tři padesát v českých. A podle toho to taky vypadá, když sem přijedou. „Tørstig som en dansker? Smak lokal øl!“ ;)

Paris1789
5805 příspěvků 20.2.19 13:00

jen podotýkám, že máme v Čechách střízlivým odhadem asi 600 tis. rizikových pijáků. Je lhaním si do kapsy tvrdit, že to vypijí turisté. Samozřejmě jsem pro razantní zvýšení spotřební daně na alkohol, zabije se tím víc much jednou ranou; domácí nebudou tolik pít a Česko přestane být cílem party turistiky a z centra Prahy se zase stane obyvatelné místo (lituju lidi, co tam ještě bydlí)

VeronikK
1330 příspěvků 20.2.19 11:33

Nejen prochlastají, ale taky s prominutím prožerou - pamatuju si z dětství, byli jsme o vánočních svátcích na návštěvě u tety, tam měli hromady masa- plnou lednici. Teta prohlásila, že si nebude utrhovat od huby, aby třeba šetřila na moře, že si radši dopřeje. Z domova jsem byla zvyklá šetřit a mít v zásadě skromné požadavky.

Veroniq
332 příspěvků 23.2.19 12:35

@VeronikK S tou plnou lednicí nevím… Já jsem taky rozmlsaná. Když jsem byla úplně malá, nebyly peníze často ani na jogurt, a když se situace zlepšila, začali jsme mít lednici plnou dobrot. A mé zhýčkané já to má už několik let tak, že když otevře ledničku a nevidí tam nic, na co by mělo chuť, radši jde spát o hladu. (Nebo ani nepostřehne, že má hlad, vzbudí se k ránu kručením břicha a jde do sebe nasoukat starý rohlík…)
Připadá mi, že z hlediska jídla nejvíc tratím na tom, že jsem málo doma. Po celém dni v práci nemám náladu nakupovat a vařit na další den. Nepracujeme úplně v centru, takže si na oběd musíme dojít poměrně dlouhou procházkou (celkově záležitost minimálně na hodinu a čtvrt, nebo dojet do centra trolejbusem (taky se to nedá stihnout pod hodinu), nebo si něco objednat (to zabere nejmíň času, ale je to nejdražší a produkuje to docela dost odpadu). S takovou projíte klidně 200Kč za den a ani nejíte nic luxusního… Jedinou výhodu vidím v tom, že se toho takhle v lednici moc nezkazí, pokud zrovna nedostanu záchvat a nenakoupím suroviny na vaření, které pak ani nestihnu zpracovat. Je to takový začarovaný kruh :D

Paris1789
5805 příspěvků 19.2.19 13:20

ale samozřejmě zahlásím hned doma muži, jak jsem skromná a oblažím ho výpočtem své skromnosti, kafe vůbec nepiju

Atlacoya
2790 příspěvků 20.2.19 08:52

Takže filtrovanou kávou myslel „coffee to go“ nebo kavárny.
Nechápala jsem, jak může být filtrovaná dražší, stojí přece stejně, ať si z ní udělám turka nebo ji uvařím přes filtr. Nevím kolik stojí filtry do kávovaru, doma jsme měli kávovar na překapávanou s takovým tím věčným filtrem.

VeronikK
1330 příspěvků 20.2.19 11:30

Rozumím, myslel prostě kafe. Já jsem už teda dost dávno zjistila, že nejvíc nebo spíš zbytečně utratím za blbiny typu kafe, voda, svačinka. Snažím se tohle co nejvíc omezit, kupuju si teda kafe, když jdu na brigádu, nemám možnost si uvařit svoji - a je to pro mě taková rozmařilost a odměna, brigáda je dobře placená, tak si „dopřeju“. Ale opravdu když si to jeden hlídá, ušetří se tím až desítky tisíc ročně…

pavka_l
1397 příspěvků 19.2.19 12:22

Já myslím, že pokud pije někdo kávu, tak v ročním rozpočtu to mohou být i tisíce. Ale o kolik je filtrovaná káva dražší než jiná? A co ten kamarád myslí střední třídou? A z jaké třídy je ten uchechtávající se kamarád? A co na to Jan Tleskač?

Matmys
2595 příspěvků 19.2.19 12:56

@Paris1789
Myslíte kýta z něčeho takového?

pavka_l
1397 příspěvků 19.2.19 12:59

Spíš z něčeho trošku většího, tohle na Vaší fotce je hodně malinkaté, většinou se porážejí tak v 6 až 10 měsících.

Příspěvek upraven 19.02.19 v 13:03

Paris1789
5805 příspěvků 19.2.19 13:03

nene! proboha!
Myslím kýtu z těch drzých ovčích výrostků

Matmys
2595 příspěvků 19.2.19 13:23
DanaP
170 příspěvků 6.3.19 14:31

Ještě bych to nechala vypást. Tohle je moc malý.

Vinca_minor
3324 příspěvků 19.2.19 17:02

Ta reklama pod článkem „Papírová taška za hubičku“ působí fakt vtipně.

Lizbeth
1424 příspěvků 19.2.19 19:19

Já nikomu neberu nerez brčko..já totiž vůbec nechápu, proč ho vlastnit. Nosíte v kabelce brčko? Pro jaké účely? Svou puntíkatou tašku z Albi nosím už cca 10 let ( loni kupovaná druhá, takže zase snad pár let vydrží ).

kozarohata
155 příspěvků 19.2.19 20:08

vlastním několik látkových tašek á la ecobag a už léta do nich nakupuju. ta nejstarší vybledlá ještě stále kvoká …asi díky kvalitě (dnes nahrazena rozmanitou kvantitou, ale díky i za to).

dagino
873 příspěvků 19.2.19 20:48

Ak som dobre pochopil, obsah článku sa dá zhrnúť do vety: Najekologickejšie je odpad nevytvárať.

Majka22
333 příspěvků 19.2.19 21:50
Už jsem alergická

na tyhle módní ekoteroristické články, jednak pokud se nepohne s populační explozí v Asii a spol., je to všechno směšné až trapné, kdyby se Západ utřídil k smrti, výsledek nula. Za b omílané šetření na dovolenou je další hřebík do rakve, když chceme být bio eko a beze stopy, museli bychom zakázat nebo aspoň výrazně omezit leteckou dopravu a většinu „radostí“ globalizovaného světa. Všichni vnucují pocit viny blbėmu, prakticky na nic nemajícímu vliv jednotlivci, který je manipulovatelný vším možným i nemožným, ale kde jsou korporace a hlavní zodpovědní? Ti dál dělají bordel ve velkém, zatímco běžní lidi už někteří zblbli víc než zdrávo, takže př. z okolí mladá dcera nemluví s matkou 14 dní, protože matka přinesla nákup v zakázané igelitce, ó ty hrůzo. Matka od té doby posedlá ekoterrorem také. Přitom podle ekonomů např. Hudson, se to min. v ČR vyřeší časem, v ne příliš vzdálené budoucnosti, v podstatě „samo“ díky ekonomické krizi, kdy dokonce máme predikci v úpadku předstihnout i pověstné Řecko :) Pak ještě budeme vzpomínat ;)

ajatar
696 příspěvků 20.2.19 12:44

Veľmi výstižné zhrnutie!

Fakt smutné, že napríklad niekto letí cez pol sveta, aby tam potom čistil pláž od odpadkov a pripadal si na pár dní ako mesiáš… je to len pozérstvo a snaha utíšiť v sebe ten hlodavý pocit viny.

Paris1789
5805 příspěvků 20.2.19 13:06

Na excesivní cestování jsem alergická taky, jen jsem se už tady z toho vypisovala a jelikož je cestování pořád ještě v módě, moc kladných bodů jsem nezískala.
Ale jo, letět přes půl planety jen proto, abych viděla, že je to tam ještě víc zdevastované nežli u nás, je opravdu na palici. A ty nakupovací (prej poznávací!) letecké víkendy jsou na trest odnění svobody, vykonávané při úklidu v ghettech.
Nechápu, že někdo jede na dovolenou do města, aby se tam motal s podobnými zoufalci v tlačenici, jen vymění domácí tlačenici za tu turistickou.
Cestování můžu hejtovat několik hodin a ani pak nebudu mít dost.

Příspěvek upraven 20.02.19 v 13:06

ajatar
696 příspěvků 20.2.19 16:58

K tomu cestovaniu - ja tiež masovú turistiku pomerne dosť odsudzujem, vidím to ako dosť veľký problém, s ktorým zatiaľ nikto bohužiaľ nič moc nerobí. Na jednej strane tie davy v centrách miest, napr. v Benátkach, kde pre tlačenicu aj tak nič neuvidíte, na druhej strane nutkanie letieť niekam do tramtárie, aby sa tam človek potom aj tak akurát váľal pri bazéne v hotelovom komplexe… ani jedno nemá podľa mňa zmysel, je to len honba za odškrtnutím položiek v nejakom zozname a potreba vyťahovať sa pred známymi.
Cestovaním by si mal človek primárne rozširovať obzory, ale to predpokladá, že je ochotný vystúpiť zo svojej komfortnej zóny (alebo minimálne vyhliadkového autobusu).

Paris1789
5805 příspěvků 20.2.19 13:10

Jinak ale populační exploze v Asii už skončila, teď se činí africké státy, Nigérie, Mali ap. Celosvětová porodnost je asi 2.3 dítěte na ženu nebo tak nějak. Lidí ale neubývá čistě proto, že se zlepšila celosvětově zdravotická péče a výživa, takže se začínají i lidé tzv. třetího světa dožívat vyššího věku.
Což je taky důsledek globalizace.

Karin
3950 příspěvků 26.2.19 13:52

S populační explozí v Asii nic neudělám. Každý musíme řešit to, na to stačíme. Podle svého svědomí.
Je přece hloupost ukazovat na to, co dělají oni, a tvrdit, že se nezačnou snažit oni, tak nemá cenu, abych se snažila já…

zuzulique
318 příspěvků 27.2.19 08:56

Amen!

Veroniq
332 příspěvků 20.2.19 08:37

Myslím, že ty priority jako dovolená x kafe se v čase mění. Když studujete a na drahé kafe nebo pivo nemáte, tak se spokojíte s tím obyčejným, a ani na to leckdy nemusíte mít. Pak začnete vydělávat a najednou můžete. Dostanete se do společnosti lidí, kde je snobské usrkávání drahého kafe standard a běžnými pivy se opovrhuje… A pak zjistíte, že zase tolik ještě nevyděláváte. Sice děláte v oboru, na který jste studovali několik let, a začínáte mít už nějaké zkušenosti, ale pořád jste hluboko pod průměrným platem, takže každá tisícovka dobrá. A že byste si radši vyjeli na ten výlet a nechcete to všechno po troškách propít. A tohle zvažování má smysl s vyšším i nižším platem, protože vždycky bude nějaká zbytečnost, za kterou ty peníze můžete prošustrovat. Na druhou stranu, žijeme jen jednou, ale za to každý den. Takže s prominutím celý rok sušit hubu, aby si pak člověk vyjel na drahou dovolenou… To asi taky nemusím :)

Příspěvek upraven 20.02.19 v 08:38

Fuflík
251 příspěvků 26.2.19 11:12

Jsme v éře hlubokého materialismu a uctívání práce jako té největší ctnosti. To, že je člověk pilný (tedy svou úspěšnou pracovní kariéru), pak svému okolí dokládá nabytým majetkem, který spolu s pracovním místem, které zastává, přímo určuje jeho postavení ve společnosti.
Sbírání igelitek na pláži nic zásadního nevyřeší, dokud budeme nakupovat a vyrábět (jo, prací to začíná) a vyrábět a nakupovat a mít to za smysl svých životů, moc se nezmění. Až se začneme přehánět v tom, kdo toho vlastní míň a nezasviňuje přírodu svou pracovní i mimopracovní činností, tak se všechno srovná… takže je to ztraceno. Vlastně už od dětství věřím, že uvidím „Ragnarok“, jen nevím, jestli to má být pro mě čest nebo trest.

Paris1789
5805 příspěvků 27.2.19 12:33

Náhodou, já se všude chlubím tím, že jsem bezvýznamná nula a mé okolí vždy uznale přikyvuje. Ještě se mi nikdo nesmál.

Karin
3950 příspěvků 26.2.19 13:47

Těch PETkových bot se opravdu vyrobilo sedm tisíc prototypů? A proč? Co to bylo za crazy výrobu?

Cookies
37 příspěvků 27.2.19 08:29

@Paris1789 v průměrné kavárně tady u nás na východě stojí filtrovaná káva kolem 60 Kč za 300 ml. Když si ji připravuji doma, tak 250g pytlík výběrové kávy stojí kolem 300 Kč a vystačí na 25 hrnků po 150 ml. Jakožto střední třídu mě to až tak nezatěžuje. Pivo a cigarety vyjdou dráž a v hojném množství jsou užívány napříč společenskými třídami.

Evženie
201 příspěvků 13.3.19 01:51

Tento článek se mi líbil. Asi nevim, co dodat víc, ale oceňuji práci autorky, tak bych jí ráda dala vědět, že jsem se zamyslela a její práce tím pádem má plody.

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Na výletě v Amsterdamu

Autor: Ada

Mám pro vás další cestovatelský článek! Jelikož ten minulý, z... Celý článek