Zač je toho eko: čím si nás získává férová móda?

08.10.16 | autor Veronika

Snažíme se jíst zdravěji a chovat ekologičtěji a možná je to už úplně zbytečné, protože planeta nám to dávno spočítala. Většina varovné signály zhusta dál ignoruje, ale co kdyby to přece jen mělo smysl?

zleva: People Tree, Miss Green, Braintree, Komodo

Přívlastky eko a bio se nepřekvapivě mohou vztahovat nejen na vaši kuchyň a koupelnu, ale i šatník. Módní řetězce přicházejí s „conscious“ a „sustainable“ (udržitelnými) kolekcemi spíše pod tlakem aktivisticky naladěné části veřejnosti. Zaměstnávání dělníků v továrnách za nevyhovujících podmínek vedlo například k požáru v bangladéšské dodavatelské továrně řetězce H&M. O život přišlo 1134 dělnic a dělníků. Od události uplynuly 3 roky a H&Mko stále nezajistilo svým dělníkům dostatečný počet únikových požárních východů, přestože to neustále slibuje.

Přesto není nutné se oblečení od nich zříkat. Jejich oblečky z bio bavlny, recyklované vlny, polyesteru, polyamidu, organického hedvábí či lnu jsou k přírodě šetrnější už jen proto, že se na jejich výrobu spotřebuje méně chemikálií a vody.

“Sustainable” a “Conscious” v módních řetězcích

H&M

zdroj: www2.hm.com/cs_cz/, kolekce pro ženy, muže a pro dětizdroj: www2.hm.com/cs_cz/, kolekce pro ženy, muže a pro děti

Lindex

Zdroj: lindex.com/cz, kolekce pro ženy, těhotenské šaty, dětská kolekceZdroj: lindex.com/cz, kolekce pro ženy, těhotenské šaty, dětská kolekce

Férové oblékání

Existuje ale už celá řada menších značek, které k módě přistupují ze zásady zodpovědně a přesně dokáží doložit, kdo a za jakých podmínek vaše šaty nebo kabelku vyráběl. Řada z nich je dostupná online, ale už i u nás najdete obchody jako NILA, které podobné značky sdružují. Pokud se zaměříte na slevy, ceny se od řetězcového zboží zase tak významně neliší. Vyšší cena pak odpovídá kvalitnímu kousku, který pro vás nespíchlo dítě v zemi třetího světa.

zleva: People Tree, Miss Green, Braintree, Komodozleva: People Tree, Miss Green, Braintree, Komodo
zleva: Luksin, Kristýna Javůrková, Reparáda, Reeta Auszleva: Luksin, Kristýna Javůrková, Reparáda, Reeta Aus
zleva nahoře: Peopletree, The Eco Clothing, Mainio, Mainiozleva nahoře: Peopletree, The Eco Clothing, Mainio, Mainio

Upcyklace: Přeměna nepotřebného v neokoukané

Často skloňovaný je termín upcyklace. Jakkoliv odpudivě v češtině zní, skrývá se za ním prospěšná věc. Jde zjednodušeně řečeno o tvorbu oblečení a doplňků ze starých nebo nepotřebných materiálů.

Estonská návrhářka Reeta Aus vyrábí oblečení z textilu, který by jinak skončil na skládce. Na fotkách pak rovnou uvádí o kolik míň vody a oxidu uhličitého se použilo při výrobě jejího oděvu. Film Co se nenosí o jejím boji za šetrnější módu jste mohli vidět letos v rámci festivalu dokumentárních filmů Jeden svět.

U nás tak tvoří například návrháři Jakub Polanka, Hana Frišonsová, Jakoby, Leeda (Metráž), La Femme MiMi nebo Filip Jakaba a Daniela Pešková. Na pražské Náplavce na Rašínově nábřeží můžete aktuálně jejich modely zhlédnout v rámci výstavy fotografií Bet Orten s názvem SLOW UP zaměřené na fenomén pomalé módy, která jde proti politice nadnárodních módních řetězců. Focení probíhalo ve spolupráci s organizací Elpida, která pomáhá seniorům stát se samozřejmou, sebevědomou a respektovanou součástí naší společnosti. Na vystavených snímcích tak spolu s modelkami pózují i šikézně oblečené seniorky.

Pokud máte trpělivost a bystré oko, podaří se najít pěkné kousky z bio materiálů i na Fleru ve slovenské obdobě Sashe. Tričko od Zuz-anny patří k mým nejnošenějším a nejoblíbenějším.

zleva: Zuz-anna, 7dub, emilywa, iffyzleva: Zuz-anna, 7dub, emilywa, iffy

Pro ručně šitou brašnu na Fler

Zoufat si nemusíte ani při nákupu doplňků a bot. UASHMAMA vyrábí nápadité tašky z celulózy, která pochází z odpadního dřeva a není získávána odlesňováním. Tašky jsou omyvatelné a můžete je i žehlit. Kožené a koženkové tašky vyrábí ručně česká značka PBG. Na první pohled zaujme jejich čistý design, zaměření na detail a perfektní zpracování. Syrovější čistě ručně šité kožené kabelky, pásky a další doplňky najdete i na již zmíněném Fleru. Sama z kůže šiji a ručně u mě neznamená, že rukou zapnu šicí stoj na kůži, ale že každou dírku na steh propichuji ručně šídlem. Mezi podobné nadšence, co se nebojí mozolů na rukou, patří i luonto, Dílna Končiny nebo Fi.Ji. Výhodou je, že při opotřebení nitě se dá výrobek opravit a nemusíte ho hned házet do koše.

zleva nahoře: Akinorev85, Lorena, PBGzleva nahoře: Akinorev85, Lorena, PBG

Na své si přijdou i botomilky. Barefootové kožené sandálky v pestrých barvách šije zlínská značka Bačuta a povedené jsou i hráškově zelené dřeváky od Sweedish Hasbeens vyrobené podle originálního modelu ze 70. let. V malých továrních je ručně šijí zaměstnanci s respektem k přírodě z těch nejkvalitnější přírodních materiálů. Nezapomeňme na naše drahé polovičky, pánské boty Ekin vznikají v manufaktuře v Portugalsku. Šijí se ručně, barví rostlinnými barvivy za minimálního použití lepidel. Dánské Angulusky s podrážkou z přírodního kaučuku se vyznačují lehkostí, odolností, trvanlivostí a ohleduplnost k životnímu prostředí. K jejich výrobě se totiž nepoužívá toxický chrom.

zleva nahoře: Bačuta, Swedish Hasbeens, Ekin, Anguluszleva nahoře: Bačuta, Swedish Hasbeens, Ekin, Angulus

Na příště si pro vás nachystám udržitelně vytvářené šperky.

Autor

Veronika

Hledačka krásy s kritickým okem. V současné době je na rodičovské "dovolené", což jí ve volných chvilkách nebrání psaní, ručnímu šití kožených doplňků a zachycování světa na vintagecut85.blogspot.cz.

Líbil se vám článek?
Váš příspěvek
Linda Lin
6 příspěvků 8.10.16 22:32

Z článku se zdá (a výběr obrázků to potvrzuje), že být „férový“ znamená být alternativní. Neříkám, že uvedené modely nejsou zajímavé, ale že bych si tak představovala oblečení do kanceláře, říct nemůžu. Zcela povrchně jsem přesvědčena, že oblečení má nejen sloužit jako pokrývka těla, ale má být hezké, přitažlivé, konečně je to naše osobní reklama. A představa, že mám na sobě něco ekologicky udržitelného obarveného bambusem, ale vypadá to „ekologicky udržitelně“, tak bohužel nemám zájem…

XIII
71 příspěvků 9.10.16 05:38

A děti z třetího světa nebudou mít co žrát…

Makinka
34 příspěvků 9.10.16 12:07

XIII - no jasně, Stellinka, hahaha, fórky bereme. Ale vážně, třetí svět musí budovat ekonomiku jinak, než že se nechá vykořisťovat rozvinutými zeměmi, to není TUR.

hell-no
192 příspěvků 9.10.16 21:37

Jasně, jasně, hlavně si morálně zdůvodněme, proč kupovat levné šunty, které vyrobily děti. Kdyby jejich rodiče dostali fér mzdu za svou práci, třeba by jejich děti místo do továren mohly chodit do školy. Jenže to by to tričko nestálo dvě stovky.

VeronikK
1330 příspěvků 9.10.16 08:34

Těšila jsem se, že nějaký článek o udržitelné módě jednou napíše Kaninchenherz. Škoda, že to nevyšlo…

Kaninchenherz
246 příspěvků 16.10.16 12:53

@VeronikK Mno pro případné zájemce je můj článek na blogu se seznamem obchodů kde nakupovat http://kaninchenherz.blogspot.de/…ethical.html a nebo celý můj thread článků obsahující etickou módu nebo upcycling http://kaninchenherz.blogspot.de/…al%20fashion =) jinak jsem moc ráda za tuten článek, i když jsem se nic nového nedozvěděla a radši nebudu číst komentáře protože se nechci rozčílit =D ha ha


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.10.16 09:00

Nejekologičtější oblečení je to, co už mám doma ve skříni.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.10.16 10:12

Mnohem lepší a ucelenější článek na téma „férové módy“ už tu kdysi byl - Vysoká cena levné módy . nemůžu si pomoct, ale také mi je mnohem sympatičtější cesta tzv. udržitelného rozvoje než biobavlna z Bangladéše - je sice hezké, že ho bude šít fair trade šička, které nebude 10 let ale 15, a místo 3 dolarů dostane 5, ale třeba doprava je úplně stejná, jako u ne-bio trika, tedy do bedny, bednu do kontejneru, šup s ním na loď, pak na vlak a pak na kamion.

Vždycky se musím smát, když se někdo z ohleduplnosti k životnímu prostředí stane veganem a špajz naplní věcmi jako raw kakaový prášek, chia semínka, bio rýžové mléko atd. a vůbec mu nedojde, že pro životní prostředí kvůli dopravě, logistice a pěstování by udělal mnohem líp, kdyby si na trhu koupil normální brambory a k nim si dal kus českého masa. A s touhle eko-modou to vidím dost podobně…

Příspěvek upraven 09.10.16 v 10:13

Shanshuita
97 příspěvků 9.10.16 11:12

Prosím opravte tu KrYstýnu Javůrkovou - z toho bolí oči.

JohankaK
191 příspěvků 9.10.16 15:06

@Linda Lin Tak zrovna PeopleTree nebo Braintree dělá i věci na obyčejné nošení i do města. Určitě existuje ještě víc takových značek, jen s epak hodně liší cenově, no.

HarrietW.
314 příspěvků 9.10.16 22:06

Já si nemůžu pomoct, ale jako nejekologitější mi připadá mít toho v šatníku tak nějak uměřeně, třebaže to znamená, že budu mít nějaké šaty na akci třeba pětkrát po sobě, ó ty hrůzo. :D A nové věci si kupovat, když nějaká doslouží…


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.16 00:06

@HarrietW. Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu - jenže holt opravdu se snažit žít v souladu s udržitelným rozvojem je o trošku náročnější, než kupovat bio legíny z Nepálu a jíst organic banány (a mít u toho navíc pocit, jak strašně zachraňuju planetu zemi).

Spoustu sluníčkářů by to asi smrtelně ranilo, ale mnohem menší uhlíkovou stopu má vesnický strejc, co jezdí ráno co ráno do práce autobusem a k večeři si dá čtyři piva, a chleba z místní pekárny s tlačenkou ze zabijačky a k tomu sklenici okurek. Protože dneska už normálně nikdo krávu a prase nemá a i ty ovce, to je maso 2× do roka. Ten vidlák dělá pro životní prostředí daleko víc, než holčina z Prahy, která jezdí zachraňovat sirotky do tramtárie, ale sama si neuvaří ani čočku (nejlíp červenou. fair trade). (Dneska už je to virál, ale před pár lety mi to docela otevřelo oči - Proč jsem neadoptovala dítě v Africe ) Udržitelný rozvoj znamená mnohem víc přemýšlet - úplně jinak, než je člověk zvyklý. Je to zkrátka o trochu složitější, než si koupit bambusové šaty a svědomí má pokoj, protože musíte přemýšlet v mnohem širších souvislostech a pak stejně zjistíte, že třeba avokádo nejde nahradit. Ani sůl, ani pepř, ani zázvor, krevety, nové koření, tresku…I proto nejsem příznivcem represí.

Příspěvek upraven 10.10.16 v 00:36

Knitty
63 příspěvků 10.10.16 06:28

Děkuji autorce za docela širokou přehlídku značek! Znala jsem jen pár.
Pokud jde o bio/eko z mého dosahu, zkušenost nebyla pěkná. Trička z biobavlny (z řetězce) se kroutí, párají a žmolkují jako každá jiná, ne-li více, jak se prodejce snaží stlačit cenu co nejníž, a tak šetří na kvalitě materiálů i šití. Ekošaty z žerzeje (tuším že braintree) byly odsouzeny k nenošení / službě na noční směně (na spaní) ihned po obdržení, a to nebyly z nejlevnějších. Já vím, píšu o nemódních kusech, žádná designérská práce. Ale u nás doma jsou trička nejvíce protáčeným artiklem! Dětičky mi rostou. A všechno v jejich dosahu nevypratelně flekatí. A bio/eko oblečení jede ve stejné vlně nekvalitní práce, jako jejich zlejší neekologičtí bratříčci.
Co se mi vlastně v šatníku osvědčilo?
Hmm.
Bambus jako materiál na pletení.
Ale to už by byl jiný příběh.

DRW
2040 příspěvků 10.10.16 10:27

Fair trade potraviny, moda, bio, eko, udrzitelna moda, nizka uhlikova stopa a jen Buh vi jake dalsi pitomosti si svet vymysli. A pritom staci jen trosku logicky myslet, vlastne na to staci onen selsky rozum. V satniku mit par kousku dobre kombinovatelnych veci z kvalitniho materialu vyrobenych, co nejblize, tj. idealne v Evrope od nite po latku (a sakra ja zapomnela v honbe za, co nejlevnejsi produkci, je evropsky textilni prumysl skoro vymycen a my nosime levne smejdy z Asie etc. a k tomu, aby nam to nebylo malo je nam nuceno jako to nejlepsi fair trade, eko, bio odnekud nahony vzdalene Evrope, kde buji detska prace, uhlikova stopa je tak vysoka, ze ji malem nedokazeme zmerit a nekvalitni tak, ze po par pranich se to nehodi ani na vytreni podlahy).

Pokud se produkuje takovy clanek, je treba si zjistit vic nez jen to, ze nakrmim nejakou rodinu v Bangladesi, Malajsii ci jinde. Nejsem cynik, ale radeji nakrmim lidi v Evrope nez v miste, kde to nemuzu ovlivnit. Navic textilni prumysl v Evrope byl o mnoho konskych delek popredu nez soucasny asijsky textilni prumysl, ktery sice pouziva casto nejmodernejsi stroje, ale vysledek stoji za houby. Bohuzel. Proto se nikdy nestanu zakaznici techto obchodu, ale budu hledat kvalitni materialy, svete des se, vyrobene, co nejblize Evrope ci v ni a nejspis muj satnik obohati svadlena nebo moje ruce pri pleteni merino ci kasmirovych svetru, bude to mit minimalni uhlikovou stopu a bude to eko, bio fairtrade vuci tehle planete, protoze to nebude cestovat pres pul planety a vydrzi to vice nez 5 prani.

Příspěvek upraven 10.10.16 v 10:28

defilenaiguille
2824 příspěvků 10.10.16 13:09

Já jsem našla zálibu v přešívání věcí, které najdu na bleším trhu nebo získám od někoho zadarmo. Věcí píši úmyslně, protože takhle zpracovávám i ložní prádlo s hezkým vzorem, závěsy, ubrusy atd. Nejvíc mě nakoplo sledování francouzské soutěže „Cousu main“ amatérských švadlen (žen i mužů), kdy v každém díle měli kromě jiného úkol předělat nějaké staré oblečení (pánské košile, dámský župan, XXL tričko) na něco úplně jiného. Samozřejmě to někdy vypadalo dost „alternativně“, ale některé nápady byly skvělé. Dalším zdrojem inspirace mi je https://charityshopchic.net/, která hledá věci v secondhandech nebo obchodech charity a ty pak předělá na nějěké oblečení pro sebe.
Prvotní myšlenkou pro přešívání nebyla záchrana planety, začala jsem s tím hlavně kvůli potiskům látek na oblečení nebo jiném textilu, které se mi líbily a byly jiné, než ty, které jsou běžně k dostání v obchodech s látkami. Troufám si říct, že nikdo nepozná, že se jedná o přešité věci.

Recyklace věcí je mi sympatická. Ve Francii se rozjíždí čím dál, tím víc systém „gratiferií“, což je něco jako bleší trh, ale zadarmo. Můžete donést to, co nepotřebujete, vzít si cokoli, aniž byste něco museli dát jako protihodnotu. Získali jsme třeba takhle úplně náhodou trubku k vysavači, která se nám rozbila, náhradní se nedala sehnat a vysavač byl tak odsouzen k vyhození. Paradoxem navíc bylo, že ten náš byl ETA a ta získaná trubka byla z nějakého francouzského. Spousta z těch věcí by jinak skončila v popelnici a takhle najdou nového majitele, který je ještě užije.

Naervon
13 příspěvků 11.10.16 10:39

Já ‚recykluju‘ nákupem v sekáči. Do normálních obchodů s oblečením nechodím, řetězce nepodporuju, a když už potřebuju něco konkrétního, co v sekáči neseženu, nechám vydělat Vietnamcům či kreativcům na Etsy či Fleru. Na světě je příliš mnoho oblečení, a tím, že někdo bude chrlit zbytečné tuny hnusného ale ‚fér‘ oblečení světu taky nepomůže. Že je něco bio neznamená, že na tom obchody nebudou chtít vydělat a eko triko se nerozpadne po sezóně nošení, aby bylo třeba vyrážet opět na nákup. Protože když svetr s kapucou od Vietnamců vydrží tři zimy nošení bez párání a žmolků a koženkové kotníčkové boty od jiných Vietnamců pět let bez oděrky či díry, zatímco jediné tílko co jsem pořídila z HaMka mi pustilo švy už po šestém nošení… přijde mi daleko ekologičtější jít tam, odkud věci vydrží dlouho.

Co se poslední sekce článku týče, zajímalo by mě, co je barefoot sandálek. Barefoot je bosá noha. Není to náhodou oxymoron, popisujeme-li boty?

DRW
2040 příspěvků 11.10.16 17:33

Barefoot se zacalo pouzivat pro bezecke boty, kdy podrazka je velmi tenka a mate pocit, ze bezite naboso. I noha se chova jako bosa. Sice to uplne nesimuluje bosou nohu, ale naslap pri behu je jiny v barefoot botach nez v klasickych bezeckych. U sandalu to ten oxymoron je. Sandalu s uplne tenkou podrazkou je na svete hodne a neoznacuji se tak.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.10.16 11:24

Minulý týden jsem se rozhodla zrecyklovat jeden kabát z depozitáře, protože jsem předtím cvičně prošla obchody, abych zjistila, co se vlastně teď prodává, a narazila jsem na tuny kabátů s raglánovými rukávy. Na rozdíl od nich ten můj je z příjemné vlněné látky. Jen potřebuje nějaké drobnější úpravy. Raglány mám nesrovnatelně radši než rukávy do průramku, tak doufám, že se to jako móda ujme a dlouho vydrží.

bosorkáňa
215 příspěvků 11.10.16 13:08

Začít článek o udržitelné módě tím, že si nemusíme vyčítat oblečení z HMka, protože mají i řady z biobavlny - jako pardon, musím to napsat, ALE TO SI FAKT DĚLÁTE PRDEL, NE?

Yla
81 příspěvků 11.10.16 13:21

@MP scully Tohle je bohužel hodně zjednodušené. Ona ta produkce (byť českého) masa vychází pořád hůř, než doprava chia semínek. To zvíře musí taky něco jíst (často krmná soja z jižní ameriky), tak se někam dopravuje (často velké vzdálenosti, bez vody atd-protože už je to stejně jedno, když jedou na jatka). Doporučuji dokunet Cowspiracy, da se najít na uložto a krátká videa z něj na YT.
A abych se dotkla tématu: doporučuji http://etikbutik.cz/, mají krásná a univerzální trika. Na tenisky třeba firmu Bohempia. A na sukně a šaty zminovanou Reparádu, opravdu krásně a lichotivě šité věci.

DRW
2040 příspěvků 11.10.16 22:15

Ceske maso je povetsinou krmene ceskym krmivem. Dokument Cowspiracy je sice pekny, ale jako kazdy z rady takovych dokumentu je lehce az tezce zavadejici jen jednim smerem. Myslite si, ze ty kravky, ktere se pasou na ceskych pastvinach konci jen v zahranici? Nebo ty, ktere chovaji v Alpach, konci na stole prevazne u nas? No vyvedu vas z jednoho omylu, prave je cas, kde vetsina onoho skotu mizi na jatkach a pak na talirich povetsine v zemi puvodu.

Příspěvek upraven 11.10.16 v 22:15

Parwi Nawari
353 příspěvků 11.10.16 21:48

Nemůžu si pomoct, ale tento článek je naprosto zoufalý.

amyss
102 příspěvků 14.10.16 12:25

@Yla Bylo by dobré vytáhnout občas paty z města, projít se někam na venkov a do přírody a zjistit si, že zrovna české chovy krav jsou typicky venkovní, na pastvě, ne na nějaké soje.
Cowspiracy je propagandistický vegenazi nesmysl. Opravdu nevypadají všechny chovy na světě jako ty obrovské americké na polopoušti, kde by ale stejně vůbec být neměly vzhledem k podmínkám, zatímco české hory se k pastevectví vyloženě hodí. Nemluvě o tom, že pastevectví je často jediný způsob jak udržet vzácná luční společenstva. Proto taky v Milovicích vysadili ty divoké koně a „pratury“.
Nejvíc mě „baví“ vegenazi, kteří jsou tak posedlí svou iluzí světa, že jim může klidně člověk, který přímo pracuje v zemědělství, napsat sáhodlouhý příspěvěk o tom, že to ve skutečnosti není tak hrozné, jak si oni myslí na základě propagandistických videí, a oni místo aby měli z toho radost, tak stejně neuvěří. Někdo se asi potřebuje masochisticky rochnit v tom, že svět je ještě horší, než ve skutečnosti je.

Pod příspěvek MP Scully bych se podepsala.
Fakt to chce se zamyslet a ne slepě nadšeně hmátnout po všem, co se na první pohled tváří strašně eko.


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.10.16 12:54

@Yla Zrovna konkrétně hovězí maso je kontrolováno velmi důkladně, na každém balíčku najdete přesný kód data a místa jak porážky, tak bourání a zpracování. Třeba u vajec je to trošku ošemetnější, kolikrát je na proložce něco jako „domácí vejce“ a přitom razítko na vajíčku začíná trojkou, totéž se týká uzenin a řady mléčných výrobků, kde to chce opravdu číst štítky. U zeleniny a ovoce musí být země původu taky vždycky ze zákona uvedená.

Mimochodem, nevím kolikrát jste byla v USA, ale já jsem tam nikdy s nakupováním problém neměla - výběr ovoce, zeleniny, masa, ryb a mořských plodů je v každém supermarketu tak obrovský, až přechází zrak, všechno samozřejmě existuje i ve variantě organic. Že není ekologicky úplně dobré prodávat oloupané a předkrájené banány, že spousta američanů nevaří a stejně nakupuje polotovary, a že vám u kasy dají deset tašek, to je sice třeba pravda, ale člověk to přece kupovat nemusí a tašku si může přinést svou.

Promiňte, ale tohle je častý argument všelijakých sluníčkářů - „v Americe jedí GMO a týrají krávy“ „v Japonsku zabíjejí velryby a delfíny“ „v Bangladéši pracují děti za 2 dolary denně“. No jo, je to bohužel realita, ale dokumenty jako Cowspiracy s tím nic neudělají. Biobambus s tím taky nic neudělá. Jediné, co může člověk opravdu udělat je, že se vědomě rozhodne se na tomhle v rámci možností nepodílet (což si opačný tábor vyloží jako odstěhovat se do jeskyně, svítit lojovou svíčkou a živit se kořínky).

A přitom stačí málo - přestat kupovat rajčata a jahody v lednu (drahá zbytečnost a stejně pak člověk nadává, že jí polystyrén bez chuti), vejce brát od sousedů co mají slepice (nebo ještě líp si pořídit vlastní), místo zakrslých jehličnanů vrátit na zahradu maliny a rybíz, naučit se pít vodu z kohoutku, před nákupem oblečení přemýšlet (ne jestli je to biobavlna, ale jestli fakt potřebuju třetí bílý svetr), naučit se o oblečení pečovat, aby déle vydrželo…jistě, že nejde všechno, všude a pro každého - jiné možnosti jsou na vesnici a jiné v Praze, já třeba miluju sushi a tak i nadále budu kupovat lososa, krevety, úhoře a avokádo, někdo zase nemůže být bez těch chia semínek a další má takovou práci, kde zkrátka potřebuje každý týden novou halenku. Co je na udržitelném rozvoji nejlepší je právě to, že to není dogma, že každý může „přispět“ aspoň trochu, že to nikoho nikam netlačí, že neříká „kup si triko z biobavlny, dva dolary z něj půjdou na školné sirotkům v Maroku“. Je to každého volba, ale spoustu lidí nebaví, protože nemá žádného „guru“ a neslibuje záchranu planety a věčný mír. Dle mého skromného názoru je to ovšem dobrá volba.

pozdni_ctyricitka
157 příspěvků 16.10.16 18:56

U takových článků se bojím jedné věci. Aby nás i v módě nedostihla taková ta politická korektnost typu. Mám na mysli, že sice bude vypadat blbě, ale protože to bude bio nebo fair trade, tak si to nikdo nedovolí říct.

Jirkátor
1570 příspěvků 17.10.16 08:36

Ještě nějaký článek (nebo alespoň tip), kde sehnat elegantní férové oblečení vhodné i do kanceláře. Toto je spíš pro „lesany“ než pro bankovní úřednice.

amyss
102 příspěvků 21.10.16 10:17

@pozdni_ctyricitka Pak je ale otázka, proč se z toho bio fair trade materiálu nešije i elegantní oblečení. Určitě by to šlo a dost lidí by to ocenilo. Fair trade by nemělo být synonymum pro nepěkné, „alternativní“ hadry.
Zatím se mi stejně jeví jako nejlepší cesta nakupovat v sekáči a nebýt shopaholic bezhlavě kupující každou zbytečnost. :-)


Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.16 23:57

@amyss Třeba právě proto, že pořád panuje přesvědčení, že se nelze oblékat normálně a přitom žít v souladu s přírodou a udržitelným rozvojem. ve věku 30 - 40 můžete být buď

1. Lesana, co si neholí podpaží a v zimě chodí v batikovaném hábitu s kapucí a v kanadách
2. Klasická pracující paní s dítětem, co volí setsřih nakrátko, prošívanou bundu/rifle/ a placaté kožené kotníčkové boty.
3. Městská fiflena, co nosí jehly i v mínus dvaceti, protože přebíhá jen mezi kanceláří a luxusním loftem.

Nejsem schopná si vybrat, co z toho je větší urážka, ale žíly mi to nerve, protože pravda je, že pro cokoliv „mezi“ je toho u nás v obchodech žalostně málo. Upřímně fair trade oblečení se dle mého skromného názoru v ČR nechytá proto, že nemá cílovou skupinu - není to ani jedna z výše jmenovaných, do které spadá naprostá většina žen od skončení školy do důchodu.

Skupina 1. si bude nadále kupovat drahé materiály z tramtárie, ale nikdy to nikam neposune, protože z batiky buď vyroste, nebo ji naopak přijme za svou nadosmrti - rozhodně se nezasadí o žádné fair trade business oblečení (tahle skupina pracujícími lidmi většinou pohrdá).

Skupina 2. (třeba já) si nikdy nevydělá tolik, aby si vůbec mohla vybírat v obchodech typu Hugo Boss, plus to stejně nemá kam nosit (když se váš pohyb soustředí na barák-dítě-manžel, později barák-děti-manžel-dovolená-Vánoce). Logicky vítězí poměr cena/životnost, a tam to eko móda nevyhraje - je moc drahá a zkušenost s ní nikdo extra nemá. Snažím nakupovat co nejvíc u českých výrobců, mít svou zeleninu, ovoce a maso. Značkové věci mám, ale většina sedí ve skříni - mám to nosit na nákup do kauflandu nebo na návštěvu u doktorky?

Skupina 3. Tam jsem nikdy nebyla, představuju si to jako že si člověk fakt může vybrat boty za 5000 euro ne podle ceny, ale podle toho, jak se mu líbí. Stejně jako si jen tak říct, že chce mít doma krb z jednoho kusu kamene. Předpokládám, že takovému člověku je to jedno - chce svůj standard a luxus, a udržitelný rozvoj mu je u zadku.

tejkazk
21 příspěvků 26.10.16 21:11

@Linda Lin Zrovna šaty z Lindexu mi přijdou do kanceláře dost vhodné, krom nich i uvedené věci od People Tree, Miss Green, Komodo a 7dub se mi líbí. V těchto věcech bych se ráda osobně prezentovala

Příspěvek upraven 26.10.16 v 21:16

tejkazk
21 příspěvků 26.10.16 21:17

@Jirkátor Těch šatů z Lindexu jsem si všimla jen já?

VeronikK
1330 příspěvků 29.10.16 19:48

@MP scully dosti zjednodušená, ale zajímavá klasifikace. V podstatě jedinců, kteří na to mají a přitom mají zájem o životní prostředí není moc, je to tak…

Coballtino
149 příspěvků 20.12.16 15:01

@DRW Dovolím si nesouhlasit s těmi barefoot sandálemi. Tloušťka podrážky není jediný aspekt, který je radno sledovat (pokud se člověk vydá barefoot směrem) Snad ještě důležitější je ohebnost podrážky (aby umožňovala správné odvalování nohy jako při chůzi naboso) A právě neohebných sandálků - prkýnek jsou plné obchody. Ty ovšem opravdu barefoot nejsou.
Takže oxymorón to opravdu není. Typické barefoot sandále jsou Huarache Tarahumara např.

Daniel Kužela
1 příspěvek 28.3.18 14:20
Kde nakupovat

Osobně doporučuji www.treefactory.cz..

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek