Fashion Week 3. (Londýn)

21.02.13 | autor Ada

Londýnský týden módy nám skončil, včera odpoledne odstartovala přehlídka módního domu Gucci šílenství v Miláně. Je čas na rekapitulaci! V Londýně se představily nejen slavné značky jako Burberry, ale i návrháři, jejichž jména by vám byla přinejlepším mírně povědomá. Vybrala jsem pro vás zajímavosti všeho druhu, a že bylo z čeho vybírat - londýnské kolekce jsou tradičně experimentálnější a odvázanější (i když ne vždy nutně je to k dobru) než v jiných městech. Kompletní sady fotek opět najdete na style.com, vogue.com či vogue.co.uk.

Návrhář Bora Aksu mě zaujal zvláštními filigránovými šaty. V kolekci jsou i další ne úplně tradiční nápady, např. kombinace kůže a šifonu či krajkové čelenky, které měly všechny modelky na hlavách.

Zdroj: vogue.co.uk

Fyodor Golan a jeho zvláštní potisky:

Zdroj: vogue.co.uk

O dost ujetější než černý potisk jsou ovšem rozpůlené šaty nebo zvláštní... ehm, klobouk. Doporučuju prohlídnout celé, je tam toho víc, včetně velmi odhalených ňader.

Zdroj: vogue.co.uk

KTZ vyrukovali s tarotovými i jinými kartami:

Zdroj: vogue.co.uk

S nejrůznějšími potisky se vůbec roztrhl pytel. Značka Belle Sauvage z nich v podstatě udělala hlavní téma kolekce:

Zdroj: vogue.co.uk

Na kolekci Jeana-Pierra Braganzy se kouká jako na sci-fi film: modelky v tajemných tmavých barvách, minimalismus, geometrie, futuristické náhrdelníky.

Zdroj: vogue.co.uk

Zdroj: vogue.co.uk

Kdybychom mohli nosit jen jednu barvu, podle Sass & Bide by to byla žlutá; na zbytek stačí černá, bílá, šedá a stříbrná. A stačí to klidně na celou kolekci:

Zdroj: vogue.co.uk

Malene Oddershede Bachová ušila kolekci z látek, které vypadají, jako by je někdo postříkal barvou, a doplnila je výrazně barevnými kusy v odstínech z těchto vzorů. Batůžek se dá nosit na zádech nebo v ruce jako kabelka.

Zdroj: vogue.co.uk

A boty mají mezi platformou a podpatkem klínek z fosforově zeleného plastu. Vidíte dobře :)

Zdroj: vogue.co.uk

Kolekce Jaspera Conrana začínala i končila modely v tmavších, spíš neutrálních barvách (hnědá, černá, purpurová), ale prostřední část, kdy se na stejném rudém pozadí procházely modelky v zářivě růžové, oranžové a červené, musela vypálit nejednu sítnici. Dobrý vtípek, Jaspere!

Zdroj: vogue.co.uk

Yulia Kondranina se představila v kategorii "Ones to Watch", tedy nadějných návrhářů, kteří si svými nápady zasloužili prostor na týdnu módy. Třásňové šaty s třásněmi sešitými do vzorů na živůtku zajímavé určitě jsou.

Zdroj: vogue.co.uk

Dans La Vie a zase ty potisky. Prostě to bez nich ještě nějakou dobu nepůjde.

Zdroj: vogue.co.uk

Část kolekce Johna Rochy je minimalistická, v druhé části si pohrál s různými druhy krajky, aplikacemi a vrstvením. Většina šatů a kabátů měla tvary, které budou slušet ženám s křivkami.

Zdroj: vogue.co.uk

Zdroj: vogue.co.uk

Třpytivé šílenství Juliena Macdonalda:

Zdroj: vogue.co.uk

Zdroj: vogue.co.uk

Moschino Cheap & Chic, kabelka ve tvaru kytary:

Zdroj: vogue.co.uk

Holly Fulton. Tohle je tak... londýnské. Esence hlavního města Británie, v němž si můžete dělat a nosit, co chcete. Punk a viktoriánský ornament, Madonna a patchwork na jednom místě.

Zdroj: vogue.co.uk

Duro Olowu: naberte si inspirace, co se do vás vejde.

Zdroj: vogue.co.uk

Pelerína s růžemi je vyšívaná. Kdybyste chtěli něco takového, najděte si na eBay nějaký manton. Ty s méně bohatou, ale pořád pěknou výšivkou jsou cenově celkem přijatelné.

Zdroj: vogue.co.uk

Vzpomínáte si na tuhle fotku z obchodu Komolka ve Vídni? Nad kterou se někteří z vás podivovali, co se z toho dá asi tak ušít? Tak teď už to víte. Ne že by se to v Česku dalo někam vynést, ale do některého londýnského klubu by to očividně zapadlo.

Letos je to prostě o minimalismu na jedné a pestré rozmařilosti na druhé straně. Tom Ford umí navrhovat velmi elegantní oblečení, ale tentokrát se očividně chtěl vyřádit. Bundička s květy je celá pošitá korálky, kameny a flitry, stejně tak sukně a kozačky na modelce zcela vlevo. Prakticky celá kolekce se nese v tomto duchu. Na ulici by to nebylo, ale mít tak jeden takovýhle kus... třeba ten kabát a k němu vzít všechno černé...

Zdroj: vogue.co.uk

Bez problémů nositelné jsou naopak návrhy Temperley London. Měla jsem co dělat, abych vybrala tři modely jako ukázku; jestli se vám líbí, určitě si prohlédněte celou kolekci. Každý model je jiný a všechny jsou plné skvělých nápadů.

Zdroj: vogue.co.uk

Spíše minimalistická je také kolekce Roksandy Ilincic. Vybrala jsem modely v růžových odstínech, ale v kolekci jsou i jiné barvy, ať už přímo na oblečení nebo na doplňcích (např. boty, které má modelka vlevo, byly na přehlídce i ve svítivě smaragdové barvě).

Zdroj: vogue.co.uk

A zase divoké vzory: Peter Pilotto využil plochy jasných barev a také barevné přechody, jimiž oděv dotvarovává. Vystínovaný límec na bundinčce vpravo je tak střižený, ale barvy jeho střih ještě zdůrazňují.

Zdroj: vogue.co.uk

Říkala jsem už, že se roztrhl pytel se vzory a potisky? Mám dojem, že několikrát... Mary Katrantzou neměla v kolekci jediný model bez potisku nebo alespoň reliéfního vzoru. Škoda, že se tohle nedá realizovat doma, ale zdá se, že by látku uměli potisknout v některých copycentrech. Asi se budu muset informovat. (Látky je možné potiskovat i na domácí inkoustové tiskárně, ale na šířku A4 se toho jaksi moc nevejde...)

Zdroj: vogue.co.uk

Z kolekce L'Wren Scott jsem nakonec musela vybrat víc obrázků, i když článek už je setsakra dlouhý. Je v ní totiž opravdu hodně nápadů. Střihy oděvů jsou poměrně jednoduché: prosté pouzdrové šaty, krátké i dlouhé, pláště, bundičky... Návrhářka však použila krásné, efektní materiály, podívejte se například ten zaprášeně růžový plášť se zlatými spirálami nebo na šupinaté zlaté pouzdrovky...

Zdroj: vogue.co.uk

Jako hlavní inspirace prý posloužily obrazy Gustava Klimta, já vidím i egyptské prvky a vzory (které ovlivňovaly i Klimta, protože v době, kdy tvořil svá největší díla, Egypt zrovna frčel; malíř nakonec zemřel v podstatě na vrcholu éry art-deca a to poměrně mladý, což je škoda, protože 20. léta by mu určitě perfektně sedla).

Zdroj: vogue.co.uk

Pěkné jsou také prošívané kožené bundičky. Kožená bunda je klasika, kterou bych do šatníku určitě doporučovala (nebo koženková, pokud kůži nenosíte).

Zdroj: vogue.co.uk

A zase, jestli se vám ukázky z kolekce paní Scottové líbí, prohlédněte si ji určitě celou. Každý model stojí za to.

Velmi minimalistický je Osman; modely nejsou pouze bílé, ale vybrala jsem je, protože v téhle barvě krásně vynikne střih i měkké řasení.

Zdroj: vogue.co.uk

A ještě jedna malá ukázka minimalismu; JW Anderson a "neoprenové" šaty. Viděla jsem na některých zahraničních webech, že se jim tak říká, ale podle toho, co vidím na fotce, jde o softshellový materiál. Je tuhý, hladký, netřepivý (takže není potřeba začišťovat lemy) a naprosto chápu, že návrháře láká, kdybych byla módní návrhářka, asi bych taky neodolala. (Softshell už koupíte v některých obchodech s látkami, tady v Brně např. v Biltexu, a třeba pouzdrové převlekové šaty by z něj nemusely být špatné - a ještě by zahřály!). K zařazení této fotky mě přiměly hlavně ty sámky u krku :)

Zdroj: vogue.co.uk

I závěr bude minimalistický: Lucas Nascimento a jeho hladké tvary z hebkých látek. Obdivuji návrháře, kteří vezmou obyčejnou, jednobarevnou látku a přemýšlejí nad střihem tak dlouho, až vymyslí třeba to modré uprostřed: je to kabát? Jsou to šaty? Spodní nebo svrchní oděv? Jak je tam udělaný ten sklad v pase? Jak je možné, že vršek vypadá jako dvojdílný a spodek ne? Prostě krása, a dvakrát taková, když trochu ovládáte střihy a šití a umíte ocenit takovouhle "vysokou dívčí".

Zdroj: vogue.co.uk

Doufám, že jste si jeden z nejdelších článků v poslední době patřičně vychutnali a moc jste se nenudili; je těžké vybrat jen něco, když je té krásy tolik! Sejdeme se zase nad článkem o týdnu módy v Miláně.

(Už prosím vás neřešte ty modelky. Je to snad pod každým článkem z přehlídek a nikoho kromě několika zarputilců už to nebaví.)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Berg jede do světa

Autor: Ada

Protože mi nedáte pokoj, dokud o tom nenapíšu, tak tady to je.... Celý článek

Vitajte, sestry a bratia!

Autor: Ada

Vítám nové čtenářky a čtenáře ze Slovenska, které sem přivedl jistý... Celý článek