Fashion Week New York: co mě zaujalo

14.09.13 | autor Ada

Newyorský módní týden skončil, cirkus se přesouvá do Londýna. Co ze široké newyorské nabídky (kolem 170 nových kolekcí!) stojí za pozornost?

Návrháři na přehlídkách představili spoustu stylů, prvků, trendů i barev. Hodně kolekcí bylo minimalistických, střihům sekundovala i barva (nebyly výjimkou přehlídky, které se odehrály pouze v bílých a béžových odstínech). Dalším trendem je černobílá kombinace a různé černobílé vzory - geometrické, květované. Stále je in vrstvení průsvitných vrstev, krajky a výšivky. Naopak poněkud ustoupily velkoplošné digitální tisky. Barvy na příští jaro a léto jsou spíš tlumené nebo pastelové, s několika červenými a oranžovými výjimkami.

Šaty z kolekce Dennise Bassa rovnou ilustrují klíčové výrazy "černobílé vzory", "květy" a "pastelové odstíny". Jeden vzor, skoro stejné šaty a dvě provedení - pro křehké blondýnky i pro výrazné tmavovlásky.

Zdroj: style.com

Oscar de la Renta se držel své klasiky: inspirace zlatou dobou haute couture, těžké hedvábí, promyšlené střihy, výšivky.

Zdroj: style.com

Padesátkové retro je jinak zřejmě definitivně out, kromě de la Renty už se ho drží jen osvědčená Barbara Tfank (a zdá se mi, že ani ta už ne tak bezvýhradně jako dřív):

Zdroj: style.com

Obrazové digitální potisky zřejmě vystřídá čárová grafika. Proplétané linie a křivky do kolekcí začlenili např. (na fotce zleva) Dion Lee, Carolina Herrera a Ohne Titel.

Zdroj: style.com

Barevné bloky a velká geometrie byly také spíš na ústupu. Našla jsem jen několik málo příkladů, mezi nimi např. tento černobílý (Giulietta) nebo nenápadně barevný (Louise Goldin).

Zdroj: style.com

Kolekce Donny Karan byla africká, v zemitých tónech, s odpovídajícími vzory a s halenkami z úžasného hedvábného materiálu.

Zdroj: style.com

Teď se podíváme na nějaké ty průsvitné vrstvy. Uplatnila je Carolina Herrera, v mnoha případech spolu s geometrickými liniemi:

Zdroj: style.com

Kolekce Monique Lhuillier patřila k barevně výraznějším, nejméně polovina modelů zářila oranžově, broskvově, fuchsiově a jahodově. Druhá polovina se držela pudrových odstínů a všechny modely byly jemné jako dech. Vrstvy průsvitných látek doplňovaly aplikace, výšivky a korálky.

Zdroj: style.com

Marchesa šila své modely z mlhy pochytané za šera a z útržků noci, jinak si to nedovedu vysvětlit.

Zdroj: style.com

Šaty Tadashiho Shojiho jsou klasická práce s průsvitnou látkou a jemnými aplikacemi, zato model Threeasfour vypadá jako poskládaný z perforovaného papíru.

Zdroj: style.com

Nejhezčí hrátky s krajkami a výšivkami připomínajícími krajky (na šatech vlevo je vzor vyšitý drobnými černými korálky) předvedla Lela Rose:

Zdroj: style.com

Prostříhávané a vysekávané krajky, Honor a Vivienne Tam:

Zdroj: style.com

Výšivky na šatech byly jemné a nenápadné i barevné a výrazné (oba modely Naeem Khan):

Zdroj: style.com

Opakem šatů z vrstev šifonů a organz byly pečlivě střižené a tvarované modely z tuhých lesklých látek. Ne každému sluší éterické vlání. Marissa Webb, Ruffian:

Zdroj: style.com

Králem tohoto stylu byl nepochybně Zac Posen. Však se podívejte na jeho střihové machrovinky:

Zdroj: style.com

Zdroj: style.com

Finále bude rudé jako u Ralpha Laurena. Ten uzavřel převážně černobílou kolekci, uprostřed oživenou neonovou vsuvkou, dvěma velkolepě rudými modely, které jako by se sem zatoulaly od Valentina. A jestli nebudete mít v šatníku róbu barvy krve, pořiďte si aspoň dlouhé červené rukavice! (Z absolventských kolekcí Parsons The New School for Design.)

Zdroj: style.com

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Výstava Retro v Národním muzeu 1.

Autor: Ada

Jestli máte rádi retro, určitě jste už zaznamenali otevření... Celý článek

Blbnutí z tepla

Autor: Ada

Původně jsem chtěla napsat článek o kalhotách s obrázky, jako byl... Celý článek