Fotoreport: nakupujeme boty v USA

29.05.13 | autor Ada

Z výběru bot ve Státech jsem nebyla tak nadšená jako z výběru oblečení, ale možná to bude mým vkusem. Zdálo se mi, že jsou tu podobné extrémy jako u nás: na jedné straně nijak zvlášť úžasné pohodlné boty, na druhé straně nápadná obuv na vysokých podpatcích, sice krásná, ale nepraktická, jaké vážně není potřeba mít víc než několik málo párů, pokud vůbec. Co mě nadchlo je výběr pánské obuvi, lepší než v Česku ovšem najdete asi kdekoli.

Následující výběr přesně odpovídá tomu, co u nás mužům chybí... nositelná klasika v neutrálních barvách. Polobotky oblekové, neformální semišové, kožené šněrovací "tenisky" a nazouvací obuv v odstínech hnědé, béžové, šedé a modré. K tomu samozřejmě luxus pro ty, kteří chtějí fakt dobré boty.

Libo něco úchylnějšího? Obchod Fluevog v Georgetownu je plný unikátních obuvních nápadů pro obě pohlaví. Jestli se vám líbí třeba Irregular Choice, tak tady máte další várku podobných designů.

Boty z hladké hověziny budou mít po nějaké době nošení jedinečnou patinu; na druhou stranu není jednoduché udělat je nepromokavé.

Nad sladkými oxfordkami pro dámy (červenobílé mají i pánské) jsem pustila slinu jako v cukrárně. Nakonec se mi podařilo přesvědčit samu sebe, že už tak mám oxfordek až až.

Jedny boty jsem si nakonec přivezla z Aerosoles. Tato značka bohužel trpí nepochopitelnou schizofrenií, kvůli které ji nemůžu příliš doporučit k nákupu na dálku: pod chodidlo skutečně dostanete něco tak pohodlného, že se i Gaborky nebo Ary můžou jít zahrabat, svršky jsou však neúměrně odfláknuté. Zkusila jsem hodně párů, ale sandály mají často tvrdé pásky, v mokasínách někde dře nějaké šití, betonový svršek balerínek drtí malíčky a tak podobně. Koupila jsem si námořnické mokasíny, kterým jsem doma musela zevnitř zapilovat a rozklepat švy, teď mám ovšem botky, ve kterých se chodí jako na obláčcích.

Levné boty seženete v síti obchodů Payless, kde je sice všechno umělohmotné a často přečančané, ale skutečně za hubičku. Třeba syntetické, ale kupodivu měkké a nositelné tělové lodičky tu stojí 20 dolarů, což je tím víc ke vzteku, že u nás jsou zrovna jednoduché "nude" lodičky totálně nedostatkové zboží. Dobře by se tu vybraly hlavně levné letní sandály.

V New Yorku i Washingtonu je také hodně obchodů Comfort Shoes, které nabízejí, jak název napovídá, různé pohodlné až zdravotní boty více výrobců, včetně evropské Ary. Designově mě zaujaly francouzské boty Arche, které jsou bohužel poměrně drahé.

Celé patro obuvi, kde můžete strávit den od rána do večera (nebo klidně celý život), je v každém obchoďáku Macy's. Vždycky jsou tu slevy, tu na to, tu na ono. Lodičky Ralph Lauren za 1600 korun? Jistě, proč ne. (Ralph Lauren tady ale není žádná extra značka, jak ještě uvidíte v outletovém článku.)

Přímo hrabací slast/vztek (doplňte podle pořádkumilovnosti) jsou výprodejové regály, většinou ovšem plné právě těch nepraktických barevných jehláků.

Do Macy's bych mimochodem poslala na stáž všechny kyselé české prodavačky. Naučilo by je to vážit si vychovaných českých zákaznic!

Dodatek k velikostem: 10 je běžná, 11 obvyklá (odpovídá našim 41 a 42). Američané mají půlčísla, takže na širší/užší nohu někdy pomůže vzít o půlčíslo víc/méně. To mi u nás docela chybí.

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Minimalismus: Je v jednoduchosti nuda?

Autor: Kateřina

Neustálé nakupování nových módních trendů, produktů a objevování... Celý článek

Drobečky z obchodů

Autor: Ada

Abyste věděli, kvůli čemu nutně musíte do obchodů a kterým se... Celý článek