Hamé Sweet Fashion 2014

07.11.14 | autor Ada

Letos se konal druhý ročník soutěže mladých návrhářů Hamé Sweet Fashion. Byla jsem u toho, dokonce jako členka poroty, jíž předsedala návrhářka Liběna Rochová. Jak to probíhalo, kdo vyhrál a proč se dozvíte v dnešním článku.

hamem.jpg

Soutěž, kterou sponzoruje a pořádá firma Hamé, je určena pro studenty středních, vyšších odborných a vysokých škol. Modely musejí nějak evokovat ovoce - barvou, potiskem, zdobením nebo nějakým detailem, ale pokud možno ne prvoplánově. Liběna Rochová, která se s finalisty sešla nad jejich návrhy a radila jim s realizací, ostatně nepatří mezi návrháře (a pedagogy - je docentkou na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde vede ateliér designu oděvu a obuvi), kteří by něco takového strpěli.

Modely mladých talentů by neměly být přehlídkou opatrnosti a konvenčnosti, naopak, měla by z nich tryskat kreativita, byť třeba ještě neotesaná a nevytříbená. Zároveň by ale aspirující návrhář měl znát trendy a aktuální materiály, aby se z přehlídky nestal výlet do historie. A až v budoucnu přijde čas přeorientovat se na nositelnou módu, která by měla být také komerčně úspěšná, měl by umět svou kreativitu vhodně přibrzdit, ne ovšem úplně zabít.

Od účastníků soutěže byly očekávány především nové nápady a tvořivé zpracování námětu. Všechny finalisty vám postupně představím a řeknu vám svůj názor na jejich práci. Finalistů bylo celkem 9, jeden nakonec před finále odstoupil, protože nestihl modely dokončit.

Milan Flíček

(Obchodní akademie, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třeboň)

Kolekce "Mňamí" měla ve fázi návrhu pět modelů, z nichž Milan Flíček vybral dva, které se pak představily na soutěži. Inspirací se staly kanadské borůvky, které při dozrávání mění barvu od růžové přes zelenou a tyrkysovou k borůvkově modré; bílé skvrny vzniknou při napadení chorobou.

autor kreseb Milan Flíček

Podle návrhů vznikly ležérní modely ze saténového materiálu, který je v tomto případě na místě - odlesky přidávají další borůvkové odstíny. Bezchybnost hladkého povrchu je narušena průstřihy vyplněnými bílým síťovým materiálem. Trochu mě mrzí, že zajímavě strukturované kalhoty z druhého nákresu se nakonec nedočkaly realizace, i když chápu, že by to bylo pořádné sousto.

Hodně špatně zvolené byly boty, ale to byla bolest všech předváděných modelů. Všichni návrháři použili několik vypůjčených párů, v nichž pak modelové a modelky odchodili ještě jinou přehlídku, jež byla součástí programu. Kdyby návrháři mohli boty přetvořit k obrazu modelů, třeba je nastříkat barvou nebo jinak změnit, asi by to dopadlo jinak, takhle ale byla obuv nejslabší částí.

autor modelu Milan Flíček, foto Hamé

autor modelu Milan Flíček, foto Hamé

Na druhé fotce je sám autor oděvů, který se rozhodl vyzkoušet si akci přímo na mole. Tmavě hnědé oblekové boty se k modelu drasticky nehodí. Mimochodem, i v "civilu" měl Milan hodně zajímavé oblečení - oblek šedomodré barvy a jako doplněk červené šle ležérně shozené pod pasem.

Martin Franček

(Technická univerzita v Liberci)

Kolekci "Hriešne ovocie" inspirovalo jablko. Jeho kulatý tvar se odrazil v pláštěnce rámující modely do kruhu, červená barva v její barvě a světlý odstín dužiny v barvě šatů. Střihově jsou modely ovlivněné krojem (živůtek, rozšířená sukně).

autor kreseb Martin Franček

Kontrast bílých šatů a rudých věnců, který mě na kresbách zaujal, se ve finálních modelech bohužel vytratil. Věnce byly červenobílé, krojové, dokonce opatřené krojovými stuhami, aby o inspiračním zdroji nikdo nepochyboval. Červená pláštěnka zahalila celý model tak, že z něj nebylo skoro nic vidět. Martin Franček ale vpravdě šalamounsky vyřešil problém s botami a jednoduše poslal modelky na molo bosé (a nebyl zdaleka sám). K jeho modelům to nakonec i sedělo.

model: Martin Franček; foto: Hamé

Nikola Susová

(Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně)

Nikola Susová se svou kolekcí "Strawberries Juicer" v soutěži zvítězila, což mě vůbec neudivilo (patřila i k mým favoritkám). Kolekce je zcela v duchu současných trendů - oversize provedení, průsvitné vrstvy, volba materiálů (jemný úplet, plast). Návrhářka v průvodním textu také uvedla, že jí roztékající se jahody připomínají krev, proto modely koncipovala jako "jahodové upíry" - konvenuje to navíc s její zálibou v kombinaci temného, ironického a komického. Kontrast bílé s červenými a růžovými odstíny zde funguje perfektně.

autorka kreseb Nikola Susová

Škoda, že na fotografii není tak dobře vidět model vzadu, koženková bunda totiž měla velmi zajímavý střih.

modely: Nikola Susová; foto: Hamé

Gabriela Samková

(Střední škola umění a designu, stylu a mody a Vyšší odborná škola Brno)

Gabriela, která patřila k nejmladším soutěžícím, si připravila kolekci "Sladká a svěží" inspirovanou meruňkou. Pohrála si s barevným laděním, měla - jak je vidět na návrzích - svědomitě připravenou škálu zajímavých materiálů.

autorka kreseb Gabriela Samková

Šaty v retro siluetě s nadýchanou sukní podepřenou mnoha vrstvami spodniček měly krásnou zářivou barvu (fotka to nedokáže úplně vystihnout). Z kreativního hlediska zase tak mnoho nového nepřinesly, ale byl to bezesporu nejlíbivější model celé soutěže. S jejich návrhem Gabriela vyhrála ve facebookovém hlasování.

model: Gabriela Samková; foto: Hamé

Druhý model byl poněkud slabší, šortky s asymetrickými nohavicemi jsou out, příliš funkční zde není ani tylová ozdoba živůtku.

model: Gabriela Samková; foto: Hamé

Sama Gabriela je sympatické děvče, které na soutěž dorazilo v punkovo-steampunkovém oblečení a se dvěma dlouhatánskými copy na zádech. Kdyby se hlasovalo o miss Sympatie, nejspíš by svou bezprostředností ten titul s přehledem získala. Kdybych jí mohla poradit, doporučila bych jí vydat se po podobné dráze jako Vivienne Westwoodová nebo Betsey Johnsonová.

Michaela Mathonová

(Střední škola umění a designu, stylu a mody a Vyšší odborná škola Brno)

Michaela Mathonová si dala za úkol vytvořit modely, které by nebyly prvoplánovým ovocným kýčem, a maliny a borůvky převedla do grafické podoby. Kolekce "Juicy Splash" získala v soutěži druhé místo.

autorka kreseb Michaela Mathonová

Ne, nejsem dvakrát nadšená ze zvolených materiálů, domnívám se, že matná hedvábná organza by vypadala lépe, ale to by se chudák Michalea musela dva měsíce živit chlebovými kůrkami. (Moderátor se všech soutěžících ptal, co by udělali s vyhranými penězi, kdyby zvítězili, a všichni do jednoho odpovídali, že by je alespoň zčásti využili na nákup materiálu na další kolekce, protože je to velmi nákladná položka.)

model: Michaela Mathonová ; foto: Hamé

Předchozí model možná vypadá zepředu nezajímavě, ale pak se modelka otočila a... cák ho tam, žádné s tím šudlání. Super.

model: Michaela Mathonová ; foto: Hamé

Druhý model měl borůvkový cákanec zakomponovaný přímo do sebe. Proplétané útvary symbolizují borůvky a dodávají modelu strukturovaný třetí rozměr, hra s průsvitnými vrstvami je velmi trendová.

model: Michaela Mathonová ; foto: Hamé

Podle původního plánu měly mít modelky ještě neprůsvitné punčocháče v barvách ovoce, ale myslím, že je dobře, že od toho Michaela upustila. U prvního modelu by punčocháče splynuly se sukní, u druhého by zase rušily pod transparentní látkou.

Zdeněk Janoušek

(Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem)

Zdeněk Janoušek se ve své kolekci "Tropické ovoce" nevyhnul prvoplánovému ztvárnění, zvlášť ananasovou vestu jsem nehodnotila moc vysoko.

autor kreseb Zdeněk Janoušek

Tepláková souprava s digitálním tiskem je nositelná - tisk je trendy, vertikální linie opticky prospívají postavě -, z hlediska kreativity ale příliš neoslnila. Podobné mikiny s různými motivy by však mohly být komerčně úspěšné.

model: Zdeněk Janoušek; foto: Hamé

modely: Zdeněk Janoušek; foto: Hamé

Petra Zákoucká

(Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem)

Kolekce "Struktury" Petry Zákoucké vychází z ovoce svými organickými tvary, barvami a také tvarovou unikátností: autorka v průvodním textu uvádí, že žádné dva kusy ovoce, byť stejného druhu, nejsou totožné, a tuto myšlenku chtěla přenést do modelů. Jednotlivé části se od sebe dají odpojit a pozapínat tak, aby vznikl jiný model.

Kolekce získala v soutěži třetí místo.

autorka kreseb Petra Zákoucká

Petra Zákoucká chtěla původně použít plst, ale Liběna Rochová jí to na přípravném workshopu rozmluvila. Výsledku to rozhodně prospělo, měkký hladký plast je mnohem současnější materiál.

model: Petra Zákoucká; foto: Hamé

model: Petra Zákoucká; foto: Hamé

Valérie Jurčíková, Lucie Jašková

(Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště)

Nejmladší účastnice soutěže (16 a 17 let!) si za inspiraci zvolily limetku, jejich kolekce se jmenuje "Twisted Lime". Chtěly v ní zachytit výraznost a pikantnost limety a zároveň její klidnou zelenou barvu.

autorky kreseb Valérie Jurčíková a Lucie Jašková

Limetkovou kolekci jsem nehodnotila moc dobře, tvarově ani materiálově není moc promyšlená. Velké nárameníky do véčka jsou už dlouho out. Líbí se mi ale geometricky členěná zelenobílá plocha evokující rozkrojený citrusový plod - třeba se tady ukazuje budoucí potenciál autorek.

model: Valérie Jurčíková a Lucie Jašková; foto: Hamé

Twisted Lime byla asi jediná kolekce, ke které se hodily zapůjčené boty. Bílé platformy k zelenobílému tropickému modelu sedí.

model: Valérie Jurčíková a Lucie Jašková; foto: Hamé

Linda Havrlíková

(Technická univerzita v Liberci)

Kolekce "Jammin'" Lindy Havrlíkové má v názvu slovní hříčku, která odkazuje na ovocný džem i na jamování, tedy hudební improvizaci typickou pro jazz. Na modely byla využita látka s digitálním potiskem borůvek.

autorka kreseb Linda Havrlíková

Dobrý nápad, skvělá látka, ale na obou modelech mi vadily drobné nedotaženosti, bez nichž by bývaly měly namířeno k dokonalosti. Šedé rukávy, které zřejmě měly narušit výrazně potištěnou plochu, ruší spíš negativně, kalhoty se barevně a materiálem k saku nehodily.

model: Linda Havrlíková; foto: Hamé

Dámský model by byl mnohem hezčí, kdyby se udělal ořez, který by eliminoval klobouk (nehodil se hlavně barevně - tvrdá černá k tlumeným fialovým tónům) a nešťastné boty (ocvočkované béžové semišové platformy).

model: Linda Havrlíková; foto: Hamé

Podotýkám, že u všech modelů jsem přimhouřila oko nad případnými chybami ve zpracování - modely nejsou určené pro zákazníky a autoři jsou studenti, kteří se ještě pořád učí.

Návrháři, kteří se umístili na prvních třech místech, získali finanční odměnu (50 000, 25 000 a 10 000 korun). Všichni se dušovali, že to půjde na další studium a kolekce, tak doufám, že to splní - dobrých návrhářů se zkušenostmi z kurzů s kvalitními pedagogy nebo ze zahraničních stáží u nás ještě pořád mnoho nemáme.

K samotné akci bych poznamenala, že byla velmi dobře zorganizovaná a má nakročeno tomu stát se prestižní soutěží pro návrhářské studenty. Nasvědčuje tomu i zájem o účast, oproti loňskému prvnímu ročníku, kdy se o soutěži ještě tolik nevědělo, letos studenti zaslali do prvního kola několik stovek modelů. Už teď jsem zvědavá, čeho se dočkáme v příštím ročníku.

(Liběna Rochová měla samozřejmě úchvatné šaty ze zajímavého materiálu. Nezeptala jsem se, co je to za látku, a teď toho lituju.)

Autor

Ada

Ada začala psát Módní peklo v roce 2010. Čtenářky si získala nejen svým originálním stylem, ale především smyslem pro módu. Přestože přibývají noví autoři i témata, je Ada dodnes autorkou mnoha článků na Pekle.

Líbil se vám článek?
První příspěvek v tématu

Dárek, který ocení? Tričko pod košili, které nepropotí

Pokud nevíte, čím obdarovat vašeho muže, napovíme – tričko pod... Celý článek

Poslední článek:
10 módních specialit českých mužů

Autor: Matouš

Máme několik ryze českých skvostů... čím perlí pánská móda a „vkus“? Celý článek

Ples v opeře 2013

Autor: Ada

Co jsem měla na sobě já už víte, ale teď přejděme k tomu, co vás... Celý článek

Jak nebýt mamina

Autor: Ada

Paní, kterou jsem vyfotila předevčírem na okresním nádraží... Celý článek